MEM6D Ijrfl I E.UWS RECHTSZAKEN. ORDE EN ARBEID. UIT ONZE OOST. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. Onze ambtenaren. Genève en de denkbeelden van Paus Benedictus XV. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN HET WETSVOORSTEL RUTGERS C.S. Op de spoorbaan geloopen. De R.-K. Vakorganisatie. Een ontaard echtgenoot. Brand te Barneveld. De „Apoldro" obligaties. Tusschen de buffers. Ergerlijke dierenmishandeling. Noodlottige aanrijding. Musschenvervolging. De schilderijendiefstal te Dusseldorf. Uit Donker Rotterdam. Verduistering bij de gemeente Amsterdam. Te oud om te leeren. Drijvende Universiteit. Indringer in een ziekenhuis. Een onderzoekingsreis naar De Mentawei-eilanden. Ned.-Indië en het opiumgebruik. De vliegtocht Nederl.Indië. Ned. Ballon in België gedaald. VERKEER EN POSTERIJEN. De beroering onder het P. T. T.-personeel. KUNST EN KENNIS. De Dr. Willem Royaard's schouwburg. Nieuw Nederland. Nieuwe uitgaven. LANDBOUW EN YISSSNERM Grasboomgaard en pluimvee houderij. Prachtige druiven. De aardappeloogst in de veenkoloniën. Een wonderbare genezing te Lourdes. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. HET NED. ELFTAL VOOR DEN WED- STRIJD TEGEN Z.-AFRIKA. MARKTNIEUWS. Onder dit opschrift bevat de „Limb. Koe ler" een artikel van het Tweede Kamerlid L. J, M, Feber, waarin het volgende wordt gezegd: Het is den laatsten tijd inderdaad geen Pleziertje om ambtenaar te zijn. In weelde gezwommen hebben de ambtenaren nooit. Maar zij hadden het lang niet te onderschat ten voorrecht, dat zij menschelijkerwijze ge sproken zekerheid bezaten aangaande hun Positie op heden, op morgen, over zoo veel jaren. Én nu valt dit feit niet weg te praten: die zekerheid, dit belangrijk voor deel en voorrecht, is den laatsten tijd ver loren gegaan. De ambtenaar heeft het, al thans over het algemeen, niet alleen krap, maar hij weet niet, waaraan hij over eeni- ge maanden toe zal zijn. Een ieder zal met ons gevoelen, dat dat geen leven is. Een ieder zal het als een plicht van de regee ring erkennen, dat, om te beginnen, aan die onzekerheid een einde moet worden ge- Waakt. Dit is niet alleen een moreele plicht van de regeering, maar ook een eisch van zake lijk beleid. Want het is, met alle respect Voor de plichtsbetrachting onzer ambtena ren, overduidelijk, dat menschen, die op dusdanige wijze voortdurend worden ge kweld door zorg voor een al te onzekere toekomst, niet dien arbeid kunnen prestee- ren, waartoe zij anders in staat zijn. Wan neer de Staat goed werk van zijn ambte naren wil hebben, zal de regeering in ieder geval hun gemoedsrust dienen te herstellen. Dit is een zaak niet alleen van de ambte naren particulier, maar niet minder van openbaar belang. We gaan uit van de veronderstelling, lat onze ambtenaren solidaristisch genoeg Voelen, om bereid te zijn, hun rechtmatig aandeel te dragen in de lasten welke deze tijd de gansche gemeenschap oplegt, zegt ie schrijver voorts. „Maar wij veronderstel len ook, dat onze ambtenaren zullen bedan ken, met meer dan dat rechtmatig aandeel te worden opgeknapt.'' En hij besluit: Tijdens of vlak na de algemeene beschou wingen betreffende de Staatsbegrooting, ho pen wij op dit onderwerp terug te komen. Voor het oogenblik volstaan we, met na drukkelijk op te merken, dat de „Millioe- nennota" de thans heerschende paniekstem ming onder onze ambtenaren niet wettigt. We lezen op bladz. 12, dat, op de grond slag van de tegenwoordige salarissen, het tekort op den gewonen dienst 20 millioen zal bedragen. Echter zullen het nieuwe ta rief en de verhooging van den accijns op tabak die 20 millioen opleveren. Buiten staanders schatten die opbrengst zelfs hoo- Éer. Hieruit is te lezen, dat men met die ver sterking der middelen en zonder verdere be snoeiing der ambtenaarssalarissen een klop pende begrooting zal krijgen, in de prac- tijk mogelijk zelfs een overschot. Nu schijnt het ons alleszins redelijk toe: le. dat men, eenmaal het begrootingse- venwicht bereikt, den ambtenaar niet ver der besnoeit: 2e. dat men, wanneer men het geluk heett overschotten te kweeken, den ambtenaar in de geneugten daarvan evenzeer doet dee- len als tevoren in de lasten van het tekort; Ho emen dit laatste technisch kan ver wezenlijken, val nader te overwegen. Het gaat hier om het beginsel. En het gaat hier vooral ook om het recht en om de gemoedsrust onzer ambtenaren, die al meer dan genoeg geschokt zijn. Nu moge de ambtenaar reden tot klagen hebben, dat neemt niet weg, dat wii uit de Millioenennota met den besten wil de som bere paniekstemming niet kunnen opdoen, <lie velen schijnt te hebben bevangen. Inte gendeel, we zouden veeleer geneigd zijn, "waren wij zelf ambtenaar, om uit die Nota de verwachting te putten, dat zich een min der sombere toekomst voor ons opent. Prof. G. W. Kernkamp schrijft in het week- èlad „Dc Amsterdammer'*: In de mooie redevoering, waarmede de voorzitter van het vijfde Volkenbondsver gadering de Italiaanschc Zwitser Motta, de bijeenkomst beeft gesloten, herinnerde hij aan de vredesboodschap van Paus Benedic tus XV, op 1 Augustus 1917. 1 Dat wil zeggen: aan een bepaald gedeelte Van die boodschap. Want zij had tweeërlei strekking: een eind te maken aan den destijds gevoerden oorlog en het uitbreken van een nieuw ente voor komen. Om het eerste doel te bereiken, gat de Paus de voorwaarden aan, die naar zijn mee ning als grondslag van dc onderhandelingen couden kunnen dienen. Zij kwamen hierop neer: herstel van den toestand van vóór Augustus 1914; van Duitsche zijde dus: ont ruiming van het bezette gebied in Frankrijk en algeheele ontruiming van België, met waarborg van zijn volledige politieke, mili taire en economische onafhankelijkheid; van de zijde der.geallieerden: teruggave der Duit- (khe koloniën. Over ale andere kwesties; Ïzas-Lotharingen, Italiaansch Oostenrijk, olen, de Balkastaten, Armenië zou minne- jk overleg gepleegd worden. Als algemcene yigel zou gelden: geen schadeloosstelling, i, Hoofdzakelijk omdat de Entente de hoop *og niet had opgegeven, betere vredesvoor waarden te bedingen, bleef de boodschap van den Paus zonder uitwerking Dus ook het tweede gedeelte er van, dat een pro gramma voor de toekomst aangaf. Dit programma bevatte: een gelijktijdige en wedcrkecrige vermindering Van bewape ning; de instelling van arbitrage „met hooge vredestichtende werking''; sancties tegen den staat, die zou weigeren zich aan arbitra ge te onderwerpen of da Beslissing er van te aanvaarden. Zelfs tijdens den oorlog waagde geen mo gendheid het, deze btginselen te vrwerpen: de Duitsche regeering betuigde bars „bizon- dere sympathie" er voor. Maar zij waren nog „buiten de orde; aan de orde van den dag stond t.en alleen: het winnen van den oor log; de verwezenlijking van het id call; vrede door recht, kon aan de toekomst worden, overgelaten. „De verwezenlijking van dat ideaal," zoo schreven wij in September 1917, zal niet ge schieden door dc regeeringen van nu, ook niet wanneer zij er in het vredesverdrag eau kniebu'g.ng voor maken. Of het gedeeltelijk Vervuild zal worden, hangt af 'au de vraag, wat de vdken uit dezen ooriog -J.i'.oj-d zul len hebben en hoe lang de loc hun heugt.' De besluiten van de jongste Volkenbonds vergadering (het protocol van 2 October 24) Wettigen de hoop, dat de oorlog niet voor niets te gevoerd. Nóch door het Grondver- drag van den Volkenbond, nócti door het statuut van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie werd de verplichiing op gelegd, alle internationale geschillen aan rechtspraak of arbitrage te onderwerpen. Dit 's thans geschied. Voor het eerst heeft Ge- lèvt een werk van ingrijpende be'eekenis verricht. Het gaf een vasten, juridischcn Vorm aan de denkbeelden, door Paus Bene dictus XV geuit. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken, is een schrijven gericht aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Den Haag, over het wetsvoorstel Rutgers tot wijziging der Drankwet, welk voorstel eerstdaags bij de Kamer in behandeling zal komen. In dit schrijven stelt de Kamer voorop, dat zij zich wil onthouden van een uitvoe rige bespreking der motieven, welke aan dit ontwerp ten grondslag liggen en te dier zake slechts wil opmerken, dat zij de per soonlijke dwang, die bij Plaatselijke Keuze een deel der bevolking kan uitoefenen op een ander gedeelte, verwerpelijk acht, en veeleer van meening is, dat het drankmis bruik, dat niet zeer belangrijk genoemd kan worden, moet worden bestreden door pro paganda in woord en geschrift, door voor lichting en voorbeeld, hetgeen een opvoe dende werking uitoefent. Verder merkt zij op, dat bij doorvoering van Plaatselijke Keuze aan een zeker aantal vergunninghouders schadeloosstelling zal moeten worden toegekend. Alhoewel het bedrag daarvan niet is vastgelegd, zal rede lijkerwijze aangenomen mogen worden, dat dit gemiddeld tusschen 1500 en 2000 per jaar, per vergunninghouder, zal bedra gen. De statistiek in ons land doet ons zien, dat er 8265 vergunningen zijn, welke vol gens art. 2 van het ontwerp, :n aanmerking komen voor bovenbedoelde schadeloosstel ling. Bij een volledige doorvoering der Plaat selijke keuze zou aan de vergunninghouders door Rijk en Gemeenten, een bedrag uitge keerd moeten worden van 12.500.000 althans indien de schadeloosstelling op 1500 per jaar bepaald wordt. Daar het district van de K. v. K. te Haarlem 219 vergunninghouders telt, zou alzoo het bedrag van dit district alleen 328.500 bedragen, waarvan de helft ten laste van het Rijk, de andere helft ten laste der verschillende gemeenten zou komen. Tevens wordt in dit schrijven nog gewe zen op het feit, dat de post accijns op ge distilleerd welke voor het dienstjaar 1924 begroot is op 50.100.000, aanmerkelijk zal dalen. Voorts zullen de gemeenten, al dus het schrijven, nog de inkomsten van het vergunningsrecht derven, terwijl de naleving van het drankverbod een uitbreiding van het controleerend personeel tengevolge moet hebben. Het Rijk zal dus aanzienlijke inkomsten moeten derven en zich voor groote uitgaven gesteld zien. Naast deze bezwaren van financieelen aard, wordt door de K. v. K. nog de aan dacht gevestigd op het feit, dat reeds thans aan betrokkenen moeilijkheden in den weg worden gelegd, bij het verlengen van be staande of vestigen van nieuwe hypotheken uit vrees voor waardevermindering van perceelen, waarin thans een bedrijf met vergunning wordt uitgeoefend. Tenslotte vestigt zij in dit schrijven nog de aandacht op do vele duizenden personen die bij aanneming van dit wetsvoorstel wer keloos zouden worden, waarom zij de Ka mer in ernstige overweging geven om het wetsvoorstel Rutgers c.s. te verwerpen. De Rechtbank te Almelo veroordeelde Dinsdag A. L., wethouder te Goor, wegens het loopen op de spoorbaan, zonder daartoe gerechtigd te zijn, tot een gulden boete, subs. 1 dag hechtenis. De eisch was f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Te Utrecht heeft de stichtingsvergade ring plaats gehad van het Centraal Bureau uit de besturen van het Bureau voor R.K. Vakorganisatie van de plaatselijke Volks- en Werkliedenverbonden. De statuten van het nieuwe Verbond van Vakbureau en Werkliedenorganisaties werden goedge keurd en in het voorloop'ig bestuur gekozen de heeren H. Hermans die de eerste ver gadering leidde J. van Rijzewijk, C. Kuij- zer, H. Brouwer, J. Nijkamp, A. C. de Bruin C. A. Berkhout en J. Schutte. Maandagavond omstreeks 10 uur werd de hulp van de politie ingeroepen voor een juf frouw uit de Reggestraat te 's-Hage, die door haar man op straat gezet was. De juffrouw was in nachtgewaad. Buren vertelden dat de man dronken was. Hij was nu alleen in huis met een kind van 16 maanden. Een agent trachtte binnen te komen. Maar de man hield de deur op slot. De juffrouw, die een hartkwaal heeft, was zoo overstuur dat de agent haar dragen moest Per tram is zij naar het bureau Rijswijksche- weg gebracht. De dokter van den genees kundigen dienst werd gehaald. Die oordeel de haar toestand zoo ernstig, dat zij opgeno men moest worden in het Ziekenhuis. Des nachts zijn twee inspecteurs met enkele re chercheurs en voorzien van een bijzonderen last teruggegaan naar de Reggestraat. Daar de man bleef weigeren de deur te openen, is de politie met geweld binnen gedrongen. Het kind is naar de moeder in het Zieken huis gebracht en de vader is meegenomen naar het politiebureau. In het Ziekenhuis vertelde de vrouw, dat zij reeds geruimen tijd ernstig ziek was. In het begin was haar man erg goed voor haar, haar, maar toen de ziekte wat lang duurde, begon het hem te vervelen. Reeds meerma len had hij haar gedreigd, dat hij haar weg Zou jagen en haar verweten dat zij hem zoo veel geld kostte. Maandagavond kwam hij thuis en was toen bijzonder driftig, Daar kwam nog bij dat hij eenigszins onder den invloed van drank verkeerde. Toen hij zijn vrouw zag werd hij zoo woedend, dat hij haar bij de schouders pakte en toen zonder meer op straat zette, waarna hij de knip Op de deur deed. De vrouw had niet voldoende kracht meer om ergens heen te gaan en bleef voor het huis liggen, totdat voorbijgangers haar vonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een hevige brand gewoed ten huize van den heer W. Cozijnden te Barneveld. Gelukkig kon het geheel nieuwe woonhuis behouden blijven, doch de daaraan verbon den steenen schuur is tot den grond toe af gebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. Onrechtmatigheden bij een trekking. Naar aanleiding van het bericht van de in beslagneming door de politie van de zooge naamde Apoldro-obligaties bij den hoofd agent te 's-Gravenhage en het door de politie ingestelde onderzoek naar de trekkingen der Apeldoornsche premieleeningen, deelt het bestuur van de stichting „Apoldro" te Apel doorn mede Na het niet gelukken van de door ons op gezette premieleening voor het stichten van een nieuw concert en theatergebouw te Apel doorn, vormden enkele heeren,die betrokken waren bij de Sportpaleis-premieleeningen, een commanditaire vennootschap „de Neder- Iandsche Administratie Maatschappij," welk ons bestuur aanbood de tot standbrenging van het nieuwe theater-en concertgebouw ter hand te nemen. Naar deze onderneming werd van justitie- zijde door den procureur-generaal om in lichtingen gevraagd, met het gevclg, dat van wege de politie aan het bestuur der stichting Apoldro" de vorige week werd medegedeeld, dat men aan de trekkingen van genoemde vennootschap geen belemmeringen in den weg zou leggen, indien door het bestuur nauw keurig op de handelingen dezer vennootschap Zou worden toegezien. Toen Zaterdag j.l. de trekking te Apeldoorn werd gehouden, bevreemdde het bestuur in hooge mate, dat in de zaal werd bekend ge maakt, dat van deze leening ook een trekking in Meppel en Lochem werd gehouden. Toen het bestuur Maandag de trekkings- lijsten controleerde, werd zeer sterk het ver moeden gewekt, dat er bij de trekking te Mep pel onrechtmatigheden waren begaan. In overleg met de politie te Apeldoorn be sloot het bestuur onmiddellijk de relaties met de commanditaire vennootschap „de Neder- landsche Administratie Maatschappij" te ver breken. Er wordt een grondig onderzoek ingesteld. De rangeerder K„ in dienst bij de Neder- landsche Spoorwegen, is Maandagnamiddag bij het Havenstation te Vlissingen tusschen de buffers doodgedrukt. De man, ongeveer 50 jaar oud, woont te Souburg en laat een vrouw met drie kinderen achter. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben tot dusver nog onbekend gebleven per sonen den grooten waak- en trekhond van den leurder van Groenhout te Oss (N.B.) van het hok losgemaakt, meegenomen, en het dier een eind van de woning in het veld aan een boom vastgelegd. Daarna hebben de beulen den hond met een speciaal daarvoor zwaar met prikkeldraad aan het eind omwonden paal tot een vormlooze massa geslagen. De politie doet ernstig onderzoek en meent de daders op het spoor te Zijn. Een doode. Dinsdagmorgen vroeg is bij de Zendings school onder Oegstgeest een met paard be spannen bloemenwagen door de stoomtram aangereden tengevolge van het schrikken van het paard. Van de 3 personen, die op den wagen za ten, werd de heer G. ten Heijer, uit Rijns burg, vader van 14 kinderen, gedood A. Heemskerk werd gewond naar het zieken huis te Leiden vervoerd. De 3e inzittende, W. de Koning, werd licht gewond. Het paard bleef ongedeerd. In de vergadering van den Gemeenteraad van Vlijmen (N.B.) werd medegedeeld, dat bij de vereeniging de R.K. Jonge Boeren bond 1000 musschen zijn ingeleverd. De Raad gaf voor het dooden van deze dieren dat een noodzakelijk en nuttig werk genoemd werd, een subsidie van f 25. De dieven van eenige schilderijen te Dus seldorf hebben gezegd, dat de directeur van het stedelijk kunstmuseum aldaar mede schuldig is aan den diefstal. Volgens het Dus- seldorfsche orgaan van de communisten heeft het hoofd van de stedelijke politie de on middellijke inhechtenisneming van dezen di recteur, welke de met het onderzoek belaste commissaris van politie gevraagd zou hebben geweigerd. Ook worden eenige Dusseldorfer schilders als medeplichtigen aan den dief stal genoemd. Een beroovers-trio gearresteerd. In den laatsten tijd kwamen naar de ,,Msb." bericht, herhaaldelijk vreemdelin gen en provincialen bij de politie te Rotter dam aangifte doen, dat ze in een pand op de Delftscheschevaart beroofd waren, dikwijls voor belangrijke bedragen. De politie hield het betreffende pand in het oog en recher cheurs zwierven des avonds en des nachts gedurig er omheen. Maandag is het hun ge lukt, de bedrijvers der beroovingen te vat ten, nog wel op klaarlichten dag. Omstreeks vijf uur in den namiddag zag de rechercheur die op post stond dat een vrouw het pand bin nenging. Even daarna volgde het slachtoffer, een buitenman. Toen deze binnen was, kwam er een man aanzetten, een goede bekende van de politie, bij wie hij als een doortrapt beroover in de registers staat. ITet was een zekere H., die eveneens het huis inging. De rechercheurs riepen eenige collega's en ge zamenlijk zetten ze de omgeving af, Terwijl ze daarmee bezig waren, wilde nog de 24- jarige los-werkman A. v. S. het huis binnen sluipen, natuurlijk om H. en de vrouw te waarschuwen. Hij werd echter gearresteerd. Kort daarna verliet H. weer het pand. Hij kreeg de politie in de gaten en trachtte toen een gevulde kous in het water te werpen. De rechercheurs waren hem evenwel te vlug af en overmanden hem. In de kous bleek zich een bedrag van f 620 aan bankpapier te be vinden. De politie drong vervolgens het pand binnen en ze troffen daar den buitenman met de vrouw. De eerste wist nog niet, dat hij het slachtoffer van beroovers geworden was en eerst toe 11 de politie hem vroeg, eens in zijn portefeuille te kijken, zag hij dat zijn geld verdwenen was. Tot zijn groote vreug de kon men hem dit weder ter hand stellen. De vrouw werd met haar helpers naar het politiebureau overgebracht en daar in ver zekerde bewaring gesteld. Voor de politie is deze aanhouding een mooi succes. Gewoonlijk zijn de beroovers te vlug en wanneer na de aangifte van den beroofde een onderzoek wordt ingesteld, is het geld in de meeste gevallen door handlan gers in veiligheid gebracht- Het levensmiddelenbedrijf voor f 12.000 gedupeerd. Naar de Tel. verneemt, is sinds eenigen tijd bij de justitie in onderzoek een klacht tegen den sedert ontslagen klerk-kassier van het gemeentelijk levensmiddelenbedrijf te Amsterdam, B. L. De klacht betreft de ver duistering van een bedrag van 12 mille in het tijdsverloop, van een paar jaren. De instructie is evenwel nog niet gesloten ondertusschen is B. L. reeds uit den gemeentedienst ont slagen. De betrokken ambtenaar was drie jaar ge leden belast met het ophalen van het in de gemeentelijke vischwinkels ontvangen geld. Hij nam de bedragen dan mee naar zijn eigen huis, waar voor het bewaren van het geld de gemeente hem een kluisje ter beschikking had gesteld. Op een gegeven dag ontdekte hij in zijn kas een tekort van f 500, naar L's ver klaring zonder dat hij de oorzaak kon opspo ren. In zijn boekhouding wist hij door steeds 3 weken achter te blijven geruimen tijd het verdwijnen van gelden te verbergen, doch langzamerhand verdween er meer en meer, tot hij ten slotte bij den betrokken wethouder zelf aangifte deed van een tekort van f 12.000. Dat was in 1923, de man had toen 22 dienstja ren en behoorde feitelijk niet tot de z.g.n. re- kenplichtige ambtenaren. L. deelde mede, dat hij in een café van 4 mille beroofd was geworden, welke verkla ring hij later herriep ook voor de verdwij ning van de rest van het geld wist hij geen oorzaak te noemen. Wel bleek, dat van 2 sleutels van de safe er een weg was, zoodat niet onmogelijk is dat huisgenooten of familie leden met behulp van den 2en sleutel bedra gen uit de kluis weggenomen hebben. Hoe 't zij, de man verklaarde zich bereid de 2 mille in den loop van 5 jaren terug te betalen door korting van 2/3 van zijn inkomen en door verkoop van eenige zijner bezittingen. B. en W. gingen daar evenwel niet op in L. werd begin 1923 geschorst en begin van 1924 met ingang van 12 Maart 1923 uit den gemeente dienst ontslagen zonder pensioen of wacht geld en zonder nadere opgaaf van redenen voor dit ontslag. Tevens werd de zaak bij de justitie aangegeven. Bij de justitieele ver- hooren heeft L. o.a. medegedeeld, dat hij absoluut niet kan verklaren hoe het tekort in zijn kas ontstaan is, dat er van gemeentewege ten eenen male onvoldoende controle op zijn kasbeheer werd uitgeoefend en dat hij zich zeer bezwaard gevoelde door het hem hangende de instructie gegeven ontslag. De weduwe van wijlen baron Tejervary en schoonmoeder van den oud-minister van buitenlandsche zaken, baron Burian te Boe dapest, is op 80-jarigen leeftijd overleden tengevolge van.... het rooken van een si garet. t Een drijvende universiteit, zoo wordt uit New York gemeld, is door een groep Ame rikanen opgericht. Deze heeren hebben een transatlantischen stoomer gecharterd en dezen aldus doen inrichten, dat 400 studenten aan boord van dit vaartuig een plaats kunnen vinden, ba- nevens een aantal professoren en bedie ningspersoneel. Behalve theoretische cursussen, zullen er practische colleges gegeven worden in de aardrijkskunde, de geschiedenis, kunst, bo- taniek, enz De collegetijd duurt één jaar en in dien tijd zal er een reis om de wereld gemaakt worden. Op het program van den eersten tocht staan: bezoeken aan Japan, China, Indië, Griekenland, Turkije, Italië, Algiers, Tunis, Spanje, Duitschland, Nederland, Scandina vië, Frankrijk en Engeland, In een kliniek aan de rue Sainte-Marie te Nantes (Frankrijk) drong gedurende den nacht een bandiet binnen. Eén der zusters, die onraad hoorde, ver sperde den indringer dapper den weg, ter wijl een patiënt en diens vrouw, beiden in het ziekenhuis verpleegd, kwamen toeijlen. De hooswicht begon met een mes te zwaaien en bracht het drietal eenige ver wondingen toe. De mannelijke verpleegde werd vijfmaal getroffen en verloor veel bloed. Zijn echt- genoote werd aan den onderarm gewond, terwijl de zuster aan de hand geraakt werd, waarvan twee vingers bijna afgesneden werden. De bandiet nam tenslotte de vlucht De „Sum. Bode" (Padang) van 5 Sept. schrijft Per gouvernementsstoomer „Nias" vertrek ken morgen naar de Mentawei-eilanden de heeren Boden KI oss, directeur en Smedley, assistent-curator van het Raffles-Museum and Library te Singapore, benevens dr. Kar- ny, directeur van het Zoölogisch Museum te Buitenzorg. Zooals wij reeds meedeelden, zal het een wetenschappelijke reis zijn. Een maand blij ven de heeren op het eiland Sipoera, en een maand op het eiland Siberoet, ten einde de fauna en flora, doch speciaal de dierenwe reld van deze eilanden aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Het is voor het eerst, dat een dergelijk onderzoek op het eiland Siberoet wordt in gesteld. Wel heeft zoo deelde dr. Karny ons mede, een 30 jaar geleden een Italiaansch natuur- forscher (Modigliani) het eiland Sipoera voor een wetenschappelijk onderzoek op Zoölo gisch gebied bezocht en een paar jaar later een Duitsch zoöloog, doch veel is daarvan niet bekend geworden. Evenals de fauna op de eilanden Nias en Enggano tamelijk verschilt van die van'het hoofdeiland Sumatra, heeft men redenen te veronderstellen, dat dit ook op de Menta wei-eilanden het geval zal zijn. De heeren worden vergezeld van een aan tal preparateurs, bedienden, enz. onder wie Singaporeezen, Dajaks en Javanen. In weerlegging van de bewering, dat de Britsche koloniën de grootste opium-gebrui kers zouden zijn (buiten Britsch-Indië) geeft de Internationale Anti-Opiumbond te Peking een staatje, waaruit blijkt, dat in 1922 van een millioen Engelsche ponden opium, door Britsch-Indië geëxporteerd, 328.000 pond werd geïmporteerd door de Britsche kolonie in het Oosten, terwijl 746.000 pond naar Indo-China, Siam, Formosa, enz. ging. Het meeste van alles ging evenwel naar Neder- landsch-Indië, namelijk 234.000 pond, aldus het „Bat. Nwsbl." De bond spreekt het verlangen uit, dat op de conferentie van alle landen die bezittingen in het Verre Oosten hebben, eens juist zal worden vastgesteld waar inderdaad de meeste opium wordt ver bruikt. (Bedoeld is de Anti-Opium-confe- rentie in November van dit jaar te houden). De Balkancorrespondent van de N. R. Ct. meldt, dat, niettegenstaande de tocht lang durig is voorbereid, en Hr. Ms. gezant schap te Sofia indertijd nauwkeurige en ge detailleerde inlichtingen te dien behoeve heeft verstrekt, het schijnt, dat de F VII daarvan met in alle opzichten heeft gebruik gemaakt. In plaats van onmiddellijk na het onge val naar ons gezantschap te Konstantinopel te hebben laten seinen, hebben de luchtvaar- ders dat gezantschap niet ingelicht, zoodat onze consul met het personeel van het ge zantschap en vele Turksche autoriteiten en belangstellenden zich den 4den October op het vliegveld te San Stefano (aan de Zee van Marmora en den spoorweg naar West- Europa, 36 K.M. van Stamboel) hadden vereenigd om de deelnemers aan den vlieg tocht Nederland-Batavia gastvrij en harte lijk op het aangegeven uur te ontvangen. Eerst veel later kwam het bericht, dat de F VII „wegens mist" naar „Sofia had moe ten terugkeeren" een lezing van het geval, welke niet juist was. Het voorbijvliegen eerst van Bosjoe- rischte, waar alles gereed gemaakt was en allen aanwezig waren om het vliegtuig te ontvangen en van dienst te zijn, en daarop het vergeefs laten wachten te San Stefano, zijn teleurstellingen, welke men den autori teiten, die zich naar die nog al ongemakke lijk gelegen vliegvelden onder groot tijdver lies hadden begeven, wellicht wel had kun nen besparen. In hoeverre het aanbevelenswaard ware geweest het vliegtuig ter herstelling maar dadelijk naar de beter voorziene werkplaats te San Stefano te brengen, in plaats van, zooals het plan is, weer terug naar Bosjoe- rischte, zal het verloop der werkzaamheden aldaar moeten leeren. Bijzonder te vermel den verdient, dat de er bij betrokken ge worden Bulgaarsche autoriteiten zich alle moeite geven ons van dienst te zijn, om het vliegtuig weer zoo spoedig en zoo goed mo gelijk in orde te brengen, opdat de tocht binnen den kortst doenlijken tijd zal kunnen worden voortgezet. Tusschen Turnhout en Oostmalle in Bel gië is een luchtballon neergekomen, bemand met twee Nederlandsche passagiers, de hee ren C. Visser en dr. H. Cannegieter van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. De luchtreizigers waren te Zeist opgestegen voor het doen van wetenschappelijke waarnemin gen doch door den wind waren zij zonder het te merken, boven Belgisch grond gebied gedreven. Toen ze uit de wolken kwamen, bemerkten zij het kanaal en be vonden ze dat ze boven België waren. Ze zijn toen gedaald en eenige uren later naar Nederland vertrokken. Heb het nitstekendste aan te bieden dat (emand wenscben ban, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. De directeur van het postkantoor te Amster dam vaardigde deo nderstaande dienstorder uit in verband met eventueele stakingsplanMu tegen de loonsverlaging. „Het is mij geenszins ontgaan, dat in de laatste dagen onder u allen een stemming heerscht, die door anderen op bedenkelijke wijze wordt aangezet, om u tot daden tegen de belangen van den dienst en van het pu bliek aan te sporen. Ik meen daarom goed te doen u te waar schuwen voor de ernstige gevolgen, indien gij u laat verleiden iets te doen in strijd met uw plicht en in strijd met de wet. De grond oorzaak uwer ontstemming is gelegen in den regeeringsmaatregel, dat onze jaarwedde deed verminderen. Over de noodzakelijkheid daarvan kan men van meening verschillen, doch er is alleszins gelegenheid om dit te uiten zonder daarbij over te gaan tot daden, die de ons toever trouwde belangen zouden benadeelen. Wil echter niet vergeten, dat er in de par ticuliere maatschappij zeer velen zijn, die als een gevolg van slechte tijden hun inkom sten belangrijk hebben zien verminderen, of nog erger, geheel gedaan hebben gekregen, en dat er uitzicht is op betere tijden, die on getwijfeld onze jaarwedden dan ten goede kunnen komen." Naar de Tel. verneemt is bij het gemeente bestuur van Amsterdam van Dr Royaards een aanvrage ingekomen, om den tuin van het Concertgebouw, aldaar welke gemeente eigendom is, in erfpacht te krijgen voor het bouwen van een schouwburg. Op deze aan vrage is tot dusver door het Gemeentebestuur nog geen beslissing genomen. De heer Royaards beschouwt bedoeld ter rein als het eenige geschikte voor zijn schouw burgplannen. Ontwerper van den nieuwen schouwburg is de architect Vorkink. De Bossche Ct. bericht, dat het weekblad Nieuw Nederland zal samengesmolten wor den met Nieuwe Tijden, dat naar wij ver nemen een maandschrift is. Herman Moerkerk zou hoofdredacteur worden. Het jongste nummer van Nieuw Neder land brengt van een en ander nog geen be vestiging. ZONNEBLOEM-BOEKJES onder Redacüc van R. J. SPITZ, leeraar 2e Gem. H. B. S. met 5-j. c. te Haarlem. GEDICHTEN UIT DEN TIJD DER VROEGE RENAISSAN CE, verzameld en ingeleid door JAN DE VRIES. Uitgegeven te Blaricum, N.V. Uit gevers-Maatschappij „De Waelburgh". MEI, geïllustreerd tijdschrift voor KATHO LIEK JONG NEDERLAND. Ie jaarg. no. 1. Uitg. van: Drukkerij Gebrs. JANSSEN, NIJMEGEN. Dit nieuwe tijdschrift is bestemd niet voor de lagere school, maar voor de meer ont wikkelde jeugd en de studeerende jeugd van Mulo, Kweekscholen, Lycea, H. S. H. B. S.,-Gymnasia. Het zal bevatten een aardige ontwikke- lings- en ontspanningslectuur in vier talen geschreven in een groote verscheidenheid van artikelen, o.a. betreffende Godsdienst, Litteratuur, Kunst, Aardrijkskunde, Ge schiedenis, Uit de Natuur, Allerlei, etc. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. DE VOLKSMISSIONARIS. Aflevering 11. jaarg. 1924. Administratie Kapel O. L. Vr. in 't Zand, te Roermond. Inhoud: Het derde Nederlandsch provin ciaal Concilie. Een Naklank van het Eucharistisch Congres. Lcpanto, een dag van glorie. Uit en voor het Leven: „De oude staat van genade". Heldengestalten uit vroeger eeuwen: De H. Kerkvader Am- brosius V. Onze nieuwe Sint-Gerardus- Kalender. Priestersteun. Ter eere der Moeder van Altijddurenden Bijstand. Als men wist wat het vagevuur is. Stemmen van dankbaarheid. Platen; Terugkeer naar Calvarië, naar Herbert Schmalz. Sint Paulus, naar J. Geelen. Een enquête van „de Kleinveeteelt". Tusschen fruitteelt en pluimveehouderij is volgens velen een gunstige samenwerking mogelijk. In de boomgaarden, wanneer deze althans niet te laag zijn gelegen, en ook niet te dicht beplant zijn, zoodat de zon het gras- dek niet kan bereiken, vinden de hoenden gedurende het grootste gedeelte van het jaai een deel van haar voer, terwijl de boomgaar den baat vinden doordat de kippen de scha delijke insecten wegpikken. Teneinde een juist overzicht te krijgen van de mogelijk heid en de toepassing dezer combinatie, zal het weekblad „De Kleinveeteelt". (Maria- straat 77, Apeldoorn), in overleg met den tuinbouwconsulent voor Gelderland, Ir. Bloemstna, hiernaar een onderzoek instel len. Het vraagt daarom antwoord op de vol gende vragen lo. Hoeveel kippen werden door U per H.A. grasboomgaard gehouden hoeveel in totaal en welk ras. 2o. Welke voederraiddelen en voor welk bedrag voert u aan die hoenders zoo moge lijk voor iedere maand afzonderlijk op te ge ven. 3o. Hoeveel eieren worden door u van die hoenders gemiddeld per kip en per maand geraaptzoo mogelijk voor iedere maand afzonderlijk op te geven. 4o. Hoe groot is het bedrijfskapitaal dat u in de afdeeling Pluimvee heeft gestoken. 5o. Hoeveel bedraagt de netto winst per jaar, per kip, per H.A. 6o. Valt door U ook een gunstige invloed waar te nemen van het houden van Pluim vee in boomgaarden, ten opzichte van de vruchtenopbrengst (vermeerderde vruchten- opbrengst) vermindering bedrag spuitkos- ten en bemesting). 7o. Alle andere bijzonderheden welke door U in deze van belang worden geacb~ Een kweeker te Honselersdijk brengt zulke prachtige trossen Cros Colman aan de veiling dat hij daarvoor geregeld f 1.86 tot f 1.90 per Kg. krijgt. Te Kwintsheul werden de vorige week 5 trossen Alicante aangevoerd, die sa men 25 pond en 3 ons wogen, een tros woog alleen 7 pond en 2 ons. Naar de, Tel. verneemt is de opbrengst der aardappelen in de veenkolonie middel matig. De prijzen vliegen echter in de hoogte. Op het oogenblik worden de witvleezige aardappelen gretig opgekocht voor f 2.75 per 70 K.G. af boerderij. Ook de aardappelen, die niet voor export geschikt zijn, worden best betaald. De speculatieve aardappel meelfabrieken bieden f 2.30 per 100 K.G., doch kunnen zoo goed als niets bemachtigen. De coöperatieve fabrieken werken alle met volle capaciteit, doch krijgen door den ex port slechts een klein kwantum aardappelen. De aardappelmeelprijzen zijn vermoedelijk hierdoor en ook door de hooge korenprijzen, die óók hoog zijn (f 30.per 1000 K.G.) dan zal het niemand verwonderen, dat onze landbouwers thans welgemoed zijn. De parochie van de H. Familie (Bramen en Bloemenkwartier) te 's-Hage. heeft het voorrecht, dat een harer parochianen dc moeder van een gezin te Lourdes een wonderbare genezing vond. Na langdurig lijden, door meerdere dokto ren voor ongeneeslijk verklaard, begaf zij zich eind September vol vertrouwen naar Maria's genadeoord. Op de heenreis had zij voortdurend medische hulp noodig, op de terugreis evenwel kon "zij zelf hulp aan an deren verleenen. Haar wonderbare genezing voltrok zich Zondag 28 September onder de consecratie der H. Mis in de Rozenkranskerk te Lourdes. Na haar terugkeer alhier heeft haar niet- katholieke geneesheer de voor hem onver klaarbare genezing geconstateerd en zich bereid verklaard, jegens ieder dit feit te be vestigen. Het heuglijk geval werd het Evangelie van den genezen lamme was een gereede aanleiding van den preekstoel der pa rochiekerk medegedeeld en dankbaar her dacht. (Tijd). Volgens het Vad., heeft de Ned. Eiit. Commissie voor den wedstrijd tegen Zu d- Afrika het volgende elftal samengesteld: v. d. Meulen (H. F. C.) doel; Denis (H. B. S.J en Tetzner (Be Quick) achter; Lefèvre, (Kampong), Van Linge (Be Quick) en Hor sten (Willem II) midden; Snouck Hurgronje (H. V. V.), Volkers (Ajax), Pijl (Feyenoord), Baer van Slangenburg (H. B. S.) en De Na- tris (Ajax) voor. WOERDEN, 15 October 1924. Kaasmarkt. Aanvoer 380 partijen. Eerste kwaliteit 73 78; tweede kwaliteit 6971; met Rijks- merk 7078. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7