f750.- f50- f40- J> Gevaarlijke misvatting. ingezonden Medseüngsn. Donderdag 16 October 1924 47ste Jaargang No. 15867 bij een breuk van been of arm Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De vliegtocht N ederland-lndië. De belangstelling in Indië. De Z. R. III boven New-York. Agenda 17 October VRAGEN STAAT VRIJ. a 75 cents per regel. Het echtpaar P. van den Heuvel, wo nende Doelstraat 25. dat thans in de gouden bruidsdagen leeft. V erkeersonge vallen. De inwijding van de kapel op het R.-K. Kerkhof te Bloemendaal. Vergadering R.-K. Kiesvereeniging. KANTONGERECHT. Een stap terug. J. J. WEBER fc ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Felegraphisch Weerbericht. abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 1748. Postrekening No. 5970. AARLEMSGHE en Adrertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mèdedeeling, 60 et per regel op de le Pagina's 75 ci per regel. Vraag- en aanbod-adver» tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat- sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonró's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X QflOfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenOUyUi" Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; bij een ongeval met X bij verlies van een hand, i SOP doodelijken afloop. T XuUi* een voet of een oog; I bij verlies van een duim of wijsvinger bij verlies van eea andere vinger. Wanneer wij zeggen, dat ons blad een voorstander is van het behoud der recht sche coalitie in ons land, dan verkondigen wij een waarheid bijna even bekend als dat d- uitkomst in het rekensommetje 2 maal 2 vier is. Wij gelooven, dat men moeilijk een Christelijk orgaan in Nederland kan aanwijzen, dat meer voor het instandhouden dier Christelijke coalitie geijverd heeft, dan het onze. Ook hebben wij daarvoor de laatste jaren in ons gewest extra de gele genheid gehad. Wanneer wij dus thans iets gaan schrijven, dat schijnbaar niet ten voor- deele dier coalitie is, dan zal men goed doen met scherp toe te kijken, en goed te onderscheiden en niet tusschen de regels iets te lezen, wal er niet staat. Wanneer dc zaak, waarover wij het heden hebben wil len, niet van zoo buitengewoon groot be lang was, zouden wij dit artikel zelfs ge heel in de pen houden, enkel uit vrees om misverstanden te wekken. Maar door zwij gen kan hier o.i. enkel grooter verwarring worden bereikt. Wij zetten dit voorop, omdat de stof bui tengewoon delicaat is. We staan aan den vooravond van een politieke actie ter voor bereiding der verkiezingen van 1925. In dien zelfden tijd is een groote ontevredenheid onder de kiezers, ook onder ons kiezers corps, waar te nemen. Nadere toelichting is hier overbodig: het stellen van groepscan- didaten, het houden van protestvergaderin gen tegen deze regeering, meetings en mo ties, waarin het tegenwoordige regeerings- beleid wordt afgekeurd, zijn aan de orde van den dag. Erger, lang voorbereide af scheidingsbewegingen, als de stichting van een R.K. Democratischen Bond, onder lei ding van prof. Veraart, doen het ergste voor onze eenheid vreezen. Mogen wij zwijgen bij al deze verschijnselen? Neen, we zouden hervallen in de fout van 19201921, toen ook door te lang dralen der leiding, de N. K. P. en R.K. Volkspartij al wortel hadden geschoten, als de eerste pogingen werden gedaan om dessidente stroomingen terug te dringen. En thans zijn de gevaren nog veel grooter dan drie jaren geleden. Nu bedoelen wij niet zoozeer een actie in te luiden tegen degenen, die zuiver materia listische ontevredenen achter zich trachten te trekken, die dus niets dan belangenpoli- tiek bevorderen. Het spreekt vanzelf dat onze Roomsche Pers en onze politieke voormannen en vereenigingen, die er een katholiek beginsel op na houden, geen ge legenheid laten voorbijgaan om tegen dat on-katholieke streven te waarschuwen. Maar, behalve deze laag-bij-de-grondsche ontevredenen, zijn er toch ook nog duizen den in ons kiezerscorps, die om breeder mo tieven niet content zijn met den gang van zaken. En nu is deze ontevredenheid in haar talrijke nuanceeringen wel moeilijk te defi- nieeren, wij meenen toch niet ver buiten de waarheid te zijn, wanneer wij zeggen, dat de politiek van deze rechtsche regeering en van de Kamermeerderheid in haar tegen woordige samenstelling, hun maar zeer ma tig aanstaat. Zijn deze kiezers dan tegen standers van een christelijk bewind, van 'n rechtsche coalitie? Geenszins. Wij drukken dan ook op deze rechtsche regeering en op deze Kamermeerderheid. Wij willen hun klachten niet gaan onderzoeken, niet gaan wikken en wegen, waarin zij gelijk of ongelijk hebben; de gesmade regeering en Kamermeerderheid niet gaan verdedigen... het doet alles thans niet ter zake. Wij con- stateeren alleen het feit van den afkeer, ook in breede Roomsche kringen, tegen de ze regeering en Kamermeerderheid, die de moeilijke jaren der herstelpolitiek hadden en nog ten deele hebben door te maken. Alleen willen wij waarschuwen tegen een voor de hand liggende valsche conclusie, n.m. deze: de tegenwoordige regeering staat mij niet aan, dus ben ik tegen de R.K. Staatspartij en tegen de coalitie! Dat dit besluit nu al door vele goed-willende Room sche kiezers gemaakt wordt, achten wij be grijpelijk. Het is de gewoonte, dat, wanneer 'n parlementaire periode ten einde spoedt, ofwel de Kamer bij een conflict tusschen regeering en volksvertegenwoordiging ont bonden wordt, het ééne deel der kiezers bij de stembus strijdt voor de aftredende of verslagen regeering, het andere deel zich opmaakt, om het opnieuw optreden dier re geering te voorkomen. Zóó kennen wij al sinds tientallen van jaren in onze Neder- landsche historie den strijd van rechts te gen links. Dat de argelooze kiezer ook thans weer meent, dat het kabinet-Ruys de inzet van den strijd in 1925 is, ligt voor de hand. En hij wordt in deze meening ver sterkt, wanneer hem in goed bedoelde, maar onvoorzichtige artikelen in zijn eigen pers als bijv. in „De Maasbode" het volgende wordt voorgehouden: „de partij stukmaken, die thans Colijn helpt schragen, beteekent niet het einde van het regiem-Colijn (dat kon wel eens heel anders uitvallen), maar 't beteekent zeker: vernieling van een instru ment, dat in de staatkunde van de toe komst nog een groote rol moet spelen in allerlei positie. Om Colijn te verjagen die toekomst vernietigen, ware niet te verant woorden." Geen wonder, dat een blad als „Het Volk" daarop aanstonds vat heeft en uitroept: ziet ge wel, het gaat bij deze verkiezingen voor of tegen Colijn, terwille der Christe lijke Coalitie! Dit gevaarlijke misverstand weg te nemen, en wel zoo spoedig mogelijk, achten wij thans eersten en' voornaamsten plicht der katholieke politieke leiding. Als iets in staat is om onze eenheid in gevaar t« brengen, an de verwarring in onze gele deren te vergrooten, dan zeker het voort bestaan en aankweeken van deze opvatting, En de onjuistheid van deze meening is toch zoo aantoonbaar! Op de eerste plaats gaat, sinds de invoe ring van het evenredig kiesstelsel, iedere partij bij de stembus haar eigen weg. Par tijcombinaties zijn practisch onmogelijk. En op de tweede plaats zal bet bij de a.s. ver kiezingen voor de katholieke partij niet gaan vóór de aftredende regeering, maar vóór het Katholiek Staatsprogram. Reeds de vorige week schreven we, dat het kabinet- Ruys, straks, na een leven van zeven jaar, heeft uitgediend. Men kan dit zeggen, zon der aan de verdiensten van deze regeering iets af te doen. Heeft het kabinet zich zelf al niet eenmaal dood verklaard? Was minis ter Aalberse al niet opnieuw journalist ge worden? En was het niet een heel toeval lige samenloop van omstandigheden, dat het gereconstrueerde kabinet-Ruys voor de derde maal achtereen aan 't bewind kwam? Deze regeering heeft dus in 1925 gesteld er gebeuren tusschentijds geen ongelukken hare „Schuldigkeit" gedaan. Is het kabinet-Ruys daarvan zelf niet ge heel overtuigd? Was de Troonrede van Sep tember j.l. niet een afscheidswoord in plaats van een oproep tot de burgers van Neder land? Deze regeering heeft gestreefd naar afwikkeling van den oorlogstoestand, her stel van geschokt evenwicht, afsnijden van uitwassen in de veel te weelderige staats huishouding. Bovendien hebben Aalberse en de Visser op sociaal- en onderwijsgebied, nog positieven en blijvenden arbeid ver richt. Met deze regeering sluiten wij dus in 1925 een periode, het tijdvak der restau ratie, in onze historie af en gaan wij als alle teekenen niet bedriegen een nieuw tijdsgewricht van opbouw tegemoet.. Naar die toekomst moet ook de R.K. Staatspar tij en zij vooral, zoowel om haar beginselen als om haar getalsterkte, 't oog gericht hou den. Ons verkiezingsprogram late een nieuw frisch geluid hooren en voor dat toekomst program roepe men het Roomsche kiezers volk te wapen. De R.K. Staatspartij staat op eigen beenen en bindt zich aan niets als aan haar beginsel en urgentie-program. Wanneer straks, na de stembus, opnieuw de R.K. Staatspartij over een derde deel der zetels van de volksvertegenwoordiging mag beschikken, dan ligt het voor de hand, dat met haar bij de samenstelling der nieuwe regeering op de eerste plaats rekening wordt gehouden. Natuurlijk is de hoop van alle goedgezinde katholieke kiezers, dat de an dere christelijke partijen minstens haar te genwoordige sterkte behouden en dat een regeering in christelijken geest gewaarborgd zij. Maar voor de practische politiek hebbe de R.K. Staatspartij haar eigen verkiezings program, zoodat allen, die na den stembus strijd geroepen worden om een kabinet te vormen, weten, op welken grondslag de Roomsche Kamerfractie gekozen is. Willen wij den komenden verkiezingsstrijd zuiver houden, alle onnoodige ontstemming en ver warring in eigen kamp zooveel mogelijk voorkomen, laten wij dan nu reeds beginnen het onzen kiezers in te stampen: het gaat in 1925 niet om Ruys of Colijn of welken per soon ook: het gaat om het Roomsche pro gram en om een nieuwe toekomst! Vertrek in November a.s. mogelijk geacht. Naar de „Tel." uit Sofia verneemt, is de bcdrijfsingenieur der K. L. M., Guilonard, daar aangekomen. De aviateurs zijn Woensdag met Guilonard per auto naar de plaats van het ongeval vertrokken. Het Haagsche Anetakantoor heeft van Van der Hoop uit Philippopel d.d. 14 October het volgend telegram ontvangen: „Hoezee, Gui lonard acht afdoende en snelle reparatie van het toestel ter plaatse mogelijk. Indien het voor half November gereed is, kan ik starten voor Batavia. Het terrein is geschikt voor het vertrek." Naar het Haagsche Ameta-kantoor ver neemt, heeft het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, in overleg met het comité vlieg tocht NederlandIndië, besloten, eveneens een inschrijving te openen teneinde het voortzetten of hervatten van den vliegtocht AmsterdamBatavia mogelijk te maken. Daar het volbrengen van de vlucht Amster damBatavia een daad van nationale be- teekenis is en als zoodanig ook door ons volk wordt gevoeld, vertrouwt het hoofd bestuur, dat de gebleken groote belangstel ling zich in daden zal omzetten en dat uit alle kringen bijdragen zullen inkomen. Ha rerzijds opent de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart deze inschrijving met een bedrag van 2000. Giften worden ingewacht bij den algemee- nen penningmeester mr. Th G. van Eek, Nassau Zuilens'teinstraat 10, 's-Gravenhage. Het comité vliegtocht Nederland-Indië deelt aan het persbureau Vaz Dias mede van den heet Guilonard uit Philippopel een telegram ontvangen te hebben, waarin hij zegt, dat de reparatie van het vliegtuig ter pjaatse (vermoedelijk wordt hier Sofia be doeld) mogelijk is, eveneens het vertrek naar Batavia, na de reparatie. Hij verzoekt ten spoedigste de benoodigdheden en het personeel te zenden, welke voor het repa- reeren noodig zullen zijn en geeft daarbij een gespecificeerde opgave. Hij meldt voorts, dat bet vliegtuig vier dagen na aan komst van het materiaal ter plaatse gereed kan zijn, terwijl inmiddels al het mogelijke wordt voorbereid. Van het tijdig gereed komen van de noo- dige onderdeelen als ook van het vlot ver loop en van het transport daarvan zal het afhangen of de vliegtocht nog dit jaar zal worden voorgezet. Mocht bij de fabrikatie en bij het vervoer geen tegenslag worden ondervonden, dan zal nog vóór 15 Novem ber de tocht naar Indië kunnen worden voortgezet, welke datum als limiet moet worden beschouwd met het oog op het klimaat in Britsch en Nederlandsch-Indië. Het Comité hoopt met inspanning van alle krachten de ondervonden tegenslagen te kunnen overwinnen en nog dit jaar de tocht te doen volbrengen. Het stemt tot vreugde, dat van alle zij den bedragen toevloeien, echter is het to taal bereikte bedrag nog beneden het be- noodigde om een reservevliegtuig en motor gereed te houden om zoodoende den even- tueelen tegenslag het hoofd te kunnen bie den. Het comité hoopt, dat de geopende inschrijving met een gunstig resultaat zal worden bekroond. Uit Weltevreden wordt gemeld'. De heer Muurling seinde naar Hólland, dat uitstel van de vlucht tot het voorjaar de geestdrift zal dooden en de inzamelingen ver lammen. Hij dringt er ten krachtigste op aan een nieuwe poging te doen, desnoods met een kleiner toestel bijvoorbeeld, zooals dat van Zanni. „Het Nieuws van den Dag v. Ned.-Indië' valt den heer Muurling bij. De vlucht moet, volgens het blad dadelijk worden voortgezet; uiterlijk aan het eind van het jaar. Bij uit stel tot het voorjaar retourneert het ,,N, v. d. D." de ontvangen bedragen. Het blad ver trouwt inmiddels, dat men in Holland niet zal treuzelen, maar met onverflauwden ijver zal voortgaan met hel aanmoedigen tot het in schrijven van gelden tot redding van de na tionale eer Naar aanleiding van bovengenoemde Aneta- telegrammen, deelt het comité mede, dat hst zeer te betreuren zou zijn, indien de geest drift in Indië werd gedood door de omstan digheid, dat het Comité geen onmogelijk heden kan overwinnen. Ook het Comité zou niets liever wenschen, dan den tocht onmid dellijk te vervolgen, doch het voorziet dat het herstellen van het beschadigde, of het voltooien, uitrusten en beproeven van het nieuwe vliegtuig zóóveel tijd zal eischen, dat, gelijk al meerdere malen gezegd is„ het ge schikte seizoen om Voor- en Achter-Indië door te vliegen en in Ned-Indië aan te ko men, verstreken zal zijn. Dit is ook de mee - ning van de bemanning van het vliegtuig. Uitstel tot het a.s. voorjaar zal vermoedelijk met den besten wil niet zijn te ontgaan. In- tusschen blijft de zaak nog in overweging, totdat op advies van den heer Guilonard een beslissing kan worden genomen. (Dit advies is intusschen reeds gegeven. Zie boven.) Uit New-York wordt gemeld, dat de Z. R- lil Woensdag 10 min. voor half 3 (M. E. T.) over het vrijheidsbeeld in de richting der Hudson voer. Het luchtschip gaat onmiddel lijk door naar Lakehurst. Bij den tocht boven de Hudson werd de Z. R. III door alle sche pen met sirenengeloei begroet. Uit Berlijn wordt nog gemeld; De Zeppelin Z. R. III is Woensdagmiddag te half twee (M.E.T.) New-York gepasseerd, alwaar de bevolking den ganschen nacht reeds, in groote massa's verzameld, het luchtschip in de straten en op de daken der wolken krabbers stond af te wachten. Toen de Zep pelin eindelijk verscheen,werden haar storm achtige ovaties gebracht. De aankomst te Lakehurst had te ongeveer kwart over drie (M.E.T.) plaats. De geheele tocht heeft 62 uur geduurd, terwijl het onderweg, ter hoogde van New-Foundland, nog te kampen be<»'1 gehad met zware tegenwinden, zoodat net somtijds tot een hoogte van bijna 3000 M. moest stijgen. De bladen te Londen geven uitvoerige be richten over de aankomst van de Z. R. HU welke j.l. Zondag Duitschland verliet en Don derdagmorgen vroeg te Lakehurst gemeerd werd. De overtocht van de Zeppelin over den Atlantischen Oceaan is te Londen mat groote belangstelling door het publiek ge volgd en het succes, waarmede dit helden stuk volbracht werd, geeft natuurlijk aanlei ding tot veel geschrijf in de pers. Het bra- vourstukje ondertusschen herinnert aan de befaamde prestatie van de Engelsche R. 34, die in 1919 de reis over den Atlantischen Oceaan tweemaal maakte. Bij die gelegen heid duurde de heenreis 108 uur, doch op haar terugreis naar Engeland deed de R. 34 er veel korter over; zij kwam slechts 75 uur na Amerika verlaten te hebben in het Pul ham Aerodrome aan. Men seint uit New-York aan de Tel: De landing had plaats te Lakehurst op 300 meter van de loods. Ook hier was de ont vangst geestdriftig. Twintig minuten later was het schip reeds in de loods geborgen. President Coolidge zond een in hartelijke bewoordingen gesteld telegram van welkom aan den commandant, Ook van president Ebert was een begroetingstelegram ontvan gen. Chronometrisch is vastgesteld, dat 79 uur 23 min. na het vertrek van Friedrichs- hafen het Vrijheidsbeeld aan den ingang van de New Yorksch- haven werd bereikt. De Berlijnsche bladen bevatten heden avond geestdriftige artikelen, waarin met trots op de prestatie van het luchtschip wordt gewezen en de groote beteekenis daarvan in het licht wordt gesteld. De Amerikaansche minister van Marine zou voornemens zijn, voor te stellen de Zep pelin een tocht naar de Noordpool te laten maken. Nadat de Z. R. III in de hangar was ge bracht, had een korte ontvangst plaats door admiraal Seales. De comandant verliet het laatst het schip, dat veel post overbrengt. De langdurige douaneformaliteiten wekten algemeen vroolijkheid bij de vele toeschou wers, die in duizenden auto s naar Lake Hurst waren gekomen. De bemanning was opgewekt. Zij werd her haaldelijk gefotografeerd. De tocht is zeer goed verloopen. Het schip liep rustig, terwijl niemand ziek was. De kanarie, die men had meegenomen, heeft al dien tijd lustig gezon gen. In den afgeloopen nacht was het schip te midden van een hevigen storm en het gleed in razende vaart door den nevel. Nadat de bemanning het schip had verlaten, werd be gonnen met he! laten wegstroomen van het gas, wat negen uur zal duren. Negen man van het schip zijn voor drie I maanden aan de Amerikaansche marine vër- bonden. De helft van de bemanning blijft in dienst van de Good Year Corp. Het schip staat thans onder verantwoordelijkheid van de Amerikaansche regeering. De officieeie overdracht zal spoedig volgen, terwijl langs diplomatieken weg de erkenning der ont vangst zal plaats hebben. De commandant van het luchtschip heeft de drie nachten slechts drie halve uren ge slapen. Hij was zeer vermoeid. Binnenkort zal hij weer naar Europa terugkeeren. Te New York zal een feestmaaltijd ter eere van de bemannir"' worden gegeven. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Handelsraad half 10 's morgens Propagandaclub Vrouwen bond 8 uur Meubelmakers 8 uur Bestuur Transport 8 uui. R. K. Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" 8 uur. Stadsschouwburg Kamermuziekavond Lievel von Schuch, zang 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8954 uur. R K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de? voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van ball 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitieenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Martha vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K, Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Het spel „vragen en antwoorden" is ze ker wel zoo oud als de weg naar Rome. maar het blijft niettemin een atrractie voor hen die het bij tijd of wijlen weer eens voor den dag halen. Dat vragen en antwoordënspel blijft in zekeren zin ook steeds een attractie voor een vragenbus-redacteur, die de niet onbe langrijke en vaak de niet onaangename taak heeft, om al de vragen en puzzlen die zich in het brein of het leven van de abon- née's kunnen voordoen, te beantwoorden. Hem wordt niet gevraagd: „Kunt u mis schien die en die vraag beantwoorden „maar, gelieve s.v.p. de volgende vraag te beantwoorden. Men vraagt niet of hij liet weet stel je voor. Waarvoor is hij anders vragenbus-redacteur? Dat moet hij toch weten En dan de kwesties die men hem voorlegt, en waar men hem vaak met de haren bijsleept. In alle beroepen, vakken, soorten sport, huishoudelijke en in terne aangelegenheden. Men verwacht van hem dat hij thuis is in de medische, bota nische, juridische, geografische, mythologi sche, astronomische en nog honderden an dere wetenschappen. Hij moet zoowel kwes ties tusschen heer en knecht, als tusschen mevrouw; en domestique oplossen. Is men soms naar den zin van de betrokkenen wat te hoog aangeslagen in de belasting, aan hem wordt het belastingvraagstuk voorge legd. en zijn uitspraak staat gelijk met die van het orakel van Memphy. Alle mogelijke en onmogelijke kwalen van kippen, katten, paarden, honden, koelen varkens, enz. enz., worden hem toegezon den en dan verwacht men van hem een radicaal middel, welke oogenblikkelijk die ziekte doet verdwijnen. Woont men in een huis en wordt de huur opgezegd, dan wordt eerst de vragenbus-redacteur ge vraagd of men er uit moet of niet. Zegt hij „ja" dan gaat men, zegt hij „nee" dan blijft men zitten, en komt de deurwaarder, dan duwt men hem de courant onder zijn neus, waarin staat dat zij gelijk hebben, enz. enz, Grappigste van het geval is dan meesten tijds nog dat zij de vraag zoo voorstellen, dat hun geval zoo klein mogelijk is, terwijl zij eventueele bepalingen tusschen den huis baas en hen maar verzwijgen. Ze mochten soms eens ongelijk krijgen! Dan als het zomer is. Kilo's brieven ko men er binnen van alle mogelijke en on mogelijke oorden, en waarin gevraagd wordt, b.v. de beste, kortste en mooiste weg naar Rome per fiets. Hoeveel K.M. is dat? Nocit van zijn leven is de vragenbus- redacteur per fiets naar Rome geweest, en waarschijnlijk doet hij het ook nooit. En daar wordt hem nu den koristen, mooisten besten weg naar de hoofdstad van het Ro- meinsche Rijk gevraagd. De vraag wordt zoo goed en zoo kwaad als het gaat beant woord. Loopt de tocht 'goed af dan is het niets meer dan natuurlijk, maar ligt de weg b.v. bezaaid met steenen, of heeft men meermalen te kampen gehad met banden- pech, dan is de vragenbus-redacteur er de oorzaak van. Hoe kon hij nou ook een weg aangeven die vol met glas legtklinkt dan het verwijt! Ook in liefdesgeschiedenissen wordt hij vaak den man geacht die oplossing kan brengen en menig briefje verhuist naar de prullenmand, waarin een verliefde jonge ling (of dito dochter) den besten weg vraagt om het hart van de tegenpartij te raken. Een vader die met twee dochters behept is en welke dochters de onaangename ge woonte hebben om tc stotteren, zocht ook zijn heil en troost bij den vragenbus-redac teur. Stom van verbazing vraagt deze zich natuurlijk af, wat hij dezen ongelukkigen vader moet antwoorden. Hij kan ze toch niet gaan adopteeren? Een andeie man had een goedige sul van een waakhond aangeschaft. Het beest had Rente 4 pCï. - (Direct ingaande.) 9 De veiligste belegging Uwer bpaargel II den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18 Zitdagen Maandags, Woensdags, Vrij- dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van j 591' u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—8' u. namiddag. geen tand meer in zijn bek, maar hij was nog al groot van stuk en dat scheelde veel. Dat zou wel indruk maken op de dieven die zijn bloemetjes uit zijn tuintjes haalden. Edoch, sinds de' waakhond aanwezig is zijn' er nog meer bloemen verdwenen, 't Beest was absoluut niet nijdig te maken. Dan maar even een vraag aan de courant. ,,Ik heb een bond, wat moet ik doen om hem kwaad te maken?" luidde de brief. Daar had je het. Wat moest hij daar nou in's he melsnaam op antwoorden! Zegt hij het dan krijgt hij de dierenbescherming aan z'n lijf; zegt hij het niet, dan is de vrager gedu peerd! Een bakvischje gaat iederen dag met den trein naar Velsen en kan maar niet be grijpen dat als zij er naar toe gaat zij net passeerende kerktorentje aan haar rechter hand heeft en als zij terugkomt dat het zelfde torentje aan haar linkerkant voorbij- zweeft. Teneinde raad besluit zij deze ne telige kwestie aan den vragenbusredacteur voor te leggen. Hij zal wel raad weten. Hij weet het ook, maar wil haar a.s. man het genoegen niet ontnemen om haar deze zaak uit te leggen. Allerhande vlekken moet hij voorts uit stoffen weten te halen en alle ford-auto's die niet loopen willen, moet hij aan den gang weten te brengen. En zoo gaat het maar door. Iederen dag brengt de post hem nieuwe kwesties, nieu we verrassingen en nieuwe verwikkelingen. En altijd is hij bereid om al den vragers den besten raad te geven, die hij machtig kan worden en alleen wanneer uit den in houd blijkt, dat de vragen uit een zeker gesticht afkomstig blijken te zijn. dan pas verhuizen ze naar de papiermand. Maar ook dan alleen! A. V. Dinsdag is de landbonwer v. T. op den IJweg in de Haarlemmermeer, terwijl hij op zijn rijwiel passeerde, door een achteropko mende auto zoodanig aangereden, dat hij aan den kant van den weg terecht kwam. Hij bekwam gelukkig geen letsel en ook zijn fiets was nog berijdbaar. Van het gebeurde werd proces-verbaal opgemaakt. De nieuwe kapel op het R. K. Kerkhof aan de Dennenlaan te Bloemendaal, gebouwd onder architectuur van den Benedictijner monnik Dom. Bellot is thans gereed gekomen en de plechtige inwijding is bepaald op Woensdag 22 October a.s. des morgens te 9 uur. De plechtigheid zal verricht worden door den Hoogeerw. Abt der Benedictijnen te Oosterhout, Dom. Jean le Puniet. In de kapel zal na de inwijding een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarna de inwij ding van den Kruisweg op het Kerkhof. Zoo- 1 ng nog geen Kruiswegstaties zijn opgericht op het Kerkhof, zullen deze worden aange duid door kruisjes, op bepaalden afstand aan boomen gehecht. Zooals men weet, zijn de aflaten, aan den Kruisweg verbonden, alleen verbonden aan de kruisjes, welke boven de verschillende staties zijn aangebracht, zoodat dus ook aan de bovengenoemde kruisjes de aflaten van den Kruisweg verbonden zullen zijn. De R. K. Kiesvereeniging houdt Vrijdag 24 October, des avonds 8 uur, in gebouw „St. Bavo" een ledenvergadering. O.m. zal de Weleerw. Heer G. H. Hubers, van Am sterdam een rede houden. Ook komt aan de orde bestuursverkiezing ter vervulling van de vacature-Meeusen. Candidalen zijn de heeren F. Pielage en J. Stalpers. Gaarne wekken we op tot jijwoning dezer vergade ring, de eerste in het nieuwe winterseizoen, dat de voorbereiding moet worden van de verkiezingen voor 1925. Wilde rijders. I. M. B„ winkelier te Amsterdam, had op 8 Augustus 1.1., toen hij met zijn auto de de Nieuwe Gracht afkwam in de richting van den Kruisweg met een woeste vaart het kruispunt N. GrachtKruisweg overgesto ken, waardoor hij een uit de richting van het station komend schillenwagentje aanreed en waardoor dit wagentje eenige schade be kwam Bekl. verklaarde niet hard te hebben ge reden en luide signalen te hebben gegeven. De aanrijding ontstond doordat de voerman van het wagentje zat te suffen. Deze voerman, als getuige gehoord, be streed ten sterkste beklaagde's uitdrukking, alsdat hij zou hebben zitten „suffen". „Ik heb aldus getuige, „volstrekt niet zitten suffen. Integendeel, er loopt een jonge hit voor den wagen, die eerstdaags 4 jaar wordt en die met een flinken gang de brug opreed. Ik heb heelemaal geen auto zien aankomen en nog minder een hooren „bla- Onder de werklooze bouwvakarbeiders heerscht momenteel groote ontstemming naar aanleiding van het feit, dat op meerder» werken vele bouwvakarbeiders van buiten werken en in Haarlem nog zoovele bouw vakarbeiders werkloos rondloopen. Het schijnt dat de bouwvakarbeiders Haarlem voor de Haarlemmers willen op- eischen en dus de arbeiders van buiten van de werken willen weren, zoolang er nog Haarlemsche bouwvakarbeiders werkloos zijn. Zulk een benepen gedachtengang is te betreuren, maar de schuld daarvan ligt niet uitsluitend bij de Haarlemsche bouwvak arbeiders, want het schijnt dat het voor beeld voor zulke uitsluiting vanuit Amster dam wordt gegeven. De vorige week moe ten eenige Haarlemsche arbeiders op Am- sterdamsche bouwwerken zijn uitgesloten om daarvoor Amsterdammers in de plaats te stellen en zoo loopt men hier te Haarlem met het ulan rond, hier hetzelfde te doen wat te Amsterdam gebeurt. Wanneer het dien kant uitgaat, dan zet ten wij voorzeker een stap achteruit in dq geschiedenis. Nog iets verder en we zul len het schouwspel aanschouwen dat, even als in de middeleeuwen, de smeden van Amsterdam hun vakgenooten uit Haarlem komen beoorlogen, of de bouwvakarbeiders van de hoofdstad die uit Haarlem's veste. Maar de wapenen zullen dan eveneens ge moderniseerd moeten zijn en in plaats van met troffels te vechten en met voorhamers, zal men elkander dan met door stoom ge dreven knijpers of betonmolens te lijf gaan. Kom, zou daar in onzen tijd van organi satie en overleg niets op te vinden zijn, dat arbeiders van eenzelfde vak elkander niet kleingeestig behandelen? Wij leven toch niet in China? Barometerstand 9 uur v.m.: 776. Stilstand. OPGAVE VA.Ni Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te Dc Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 16 October. Hoogste Barometerstand 774.5 m.M. te Kopenhagen. Laagste Barometerstand 748.7 m.M. te Segdisfjord. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 October: Meest zwakke Oostelijke tot Zuidooste lijken wind. nevelig tot halfbewolkt, waar schijnlijk droog weer, iets warmer. zen" (get. bedoelt waarschijnlijk toeteren). Alleen weet ik dal ik werd aangereden en plotseling achterstevoren op den bok zat!' Een andere getuige verklaarde dal bekl. „reuze hard" had gereden. Een door den bekl. medegebrachte getuige verklaarde dat deze hoogstens 10 K.M. had gereden. Het O.M. vond echter bewezen, dat bekl. hard had gereden en dat zulk een snelheid op een kruispunt niet toelaatbaar is. Spr. re- quireerde 40 boete subs. 10 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 15,boete subs. 5 dagen en tevens tot betaling van een schadevergoeding van 16.15 aan den eersten getuige. J. B. W. had geen rij- en nummerbewijs, en reed toch maar door Bloemendaal's dreven met een onverantwoordelijk woeste vaart. Een agent van pclitie had hem al verschei dene malen willen grijpen, maar tot nog toe steeds zonder resultaat. Toen deze hem eindelijk te pakken kon krijgen bleek, dat hij wel een rijbewijs had, doch dat dit vervalscht was. Wat betreft het woeste rijden, en het rijden zonder rijbewijs vroeg de ambtenaar van het O. M. resp. 40 boete subs 10 dagen en 25 boete subs. 25 dagen terwijl hij de verval- sching van een rijbewijs gaarne in handen zou ;zien gesteld van den Officier van Justitie. De uitspraak luidde 2 maal 25 boete subs. 2 maal 10 dagen hechtenis. Kinderwagen overreden. De voerman J. K„ die op een goeden dag te Schoten met zijn paard een kinderwagen omver had gereden, doordat hij min of meer onder den invloed van sterken drank ver keerde, werd veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis en tot betaling van een schadevergoeding van 15. Blinden Colpertage. De 22-jarige J. P., wonende te Amsterdam, stond terecht terzake, dat hij op 17 Juni j.l. aan de huizen van ingezetenen te Haarlem een inzameling van gelden heeft gehouden, voorgevende, dat de opbrengst strekte ten bate van de Nederlandsche Nijverheid van Blinden, en alstoen kleine koopwaar, zooals borstelwerk, enz. te koop heeft aangeboden, voorgevende, dat de opbrengst eveneens zou strekken ten bate van de Nederlandsche Nijverheid der Blinden Dwze tekoop-aanbie- ding geschiedde derhalve met het kennelijk doel de liefdadigheid of het medelijden op te wekken De behandeling dezer zaak vond met ge sloten deuren plaats, daar ook nog minder jarige personen erbij betrokken waren. Eisch en vonnis tegen P. luidde 25 boet» subs. 10 dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1