1 ingezonden Rededeeüngea ledematen Kloosterbalsem DAMMEN. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK -o*/, Wisselkoersen en koersen van UIT DEN OMTRE&. Bankpapier. Ingezeilde» ieMgeSingen Bij Hoest en Verkoudheid i 6ê cents per regel Pij 11 in de verdrijft de pijn Een duurtetoeslag voor de werklieden. Verhooging van onderstand door het Burgerlijk Armbestuur. De grenswijziging van Haarlem. Serenade. Gouden echtpaar. Gemeentezaken. Pater W. v. d. Berk O. F. M. Vergadering Tramweg personeel Afd. Haarlem van „St. Raphael" Afscheid, van den directeur van het Huis van Bewaring. Buurtvereeniging Kloppersingel c.a. De merkwaardige genezing te Bloemendaal. Aanrijding. Heling. Besmettelijke ziekten. Ned. Kinderbond. Geraffineerde flesschentrekkers. Gemeenterekening. Een tragisch geval. Plotseling dood gebleven. Gouden bruidspaar. Gevonden dieren en voorwerpen. Verkiezing lid Provinciale Staten van Noord-Holland. BURGERLIJKE STAND. Personalia. Het collectief contract in de bouw vakken. Damclub Haarlem verliest met 13-7 van D.O.S. uit Amsterdam. VAN ONZE RECHTBANK. Wereldtentoonstelling te Amsterdam 1928? De regeeringscrisis in Duitschland. De financiering der Duitsche credieten. De Duitsch-Russische Handels betrekkingen. 7n/e ZANDVOORT OVERVEEN. De Noorsche Handelsbank te Christiania. De uitvoer van mangaan uit Rusland. Een geschil voor den Volken bond. De Spanjaarden in Marokko. De Rumeensche staatsleeningen. Aardschuiving op Billiton. Sportpaleis-directeuren ge arresteerd. Poging tot diefstal met geweld pleging. a 69 cents per regel. Mijnhardt's Salmiak-TabSetton 40c Thermo-Tabletten 45c Anga-Bonbons 60c HEEMSTEDE™ SCHOTEN Het raadslid, de heer Peper, stelt aan den Raad voor: aan alle werklieden en ambtenaren in dienst der Gemeente Haarlem, voor zoo ver ze gehuwd zijn en voor zoover hun normaal weekloon minder dan 35 of jaar loon minder dan 1800 bedraagt vanaf 1 November 1924 tot 1 Mei 1925, een duurte toeslag van 2.50 per week of 10 per naand toe te kennen. Het raadslid de heer Peper stelt in ver- >and met de stijging in prijs van de meest toodzakelijke levensbehoeften, welke stij ging vooral in arbeidersgezinnen zwaar ge voeld wordt, aan den raad voor, het tarief voor onderstand voor het Burgerlijk Arm bestuur, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 December 1920 aldus te wijzigen: In 1 wordt 7 vervangen door 9; in 2 wordt 10 vervangen door 12.50; in 3 wordt 1 vervangen door 1.25. Daar er op het oogenblik geen reden neer is, langer te zwijgen omtrent den tand der grenswijziging van Haarlem, kun- ren we thans mededeelen, dat de onder- landelingen omtrent deze grenswijziging nog steeds voortduren tusschen regeering, Gad. Staten van Noord-Holland en gemeen tebesturen van Haarlem en andere betrok ken gemeenten. De regeering deed Haar lem het voorstel, het z.g. „kleine plan" te aanvaarden. Dit houdt in annexatie van Schoten, Spaarndam, Overveen tot aan Rampenlaan en Elswout en Heemstele tot aan Bosch en Hove en het Blauwe Brug getje. Haarlem zou dan geen schadeloos stelling behoeven te betalen aan Bloemen daal en Heemstede. Haarlem heeft dit voor stel niet aanvaard en aangedrongen op een grooter plan, waarbij o.a. hee! Bloemendaal en een grooter deel van Heemstede zouden geannexeerd worden. Zou geen overeen stemming bereikt worden, dan zou daarvan het gevolg kunnen zijn, dat ook Schoten en Spaarndam, welke uit financieel oogpunt bezien, lastposten zijn voor de regeering, zelfstandig blijven voortbestaan. Naar aanleiding van het 50-jarig buwe- ijk van den heer L. Reinders en mej. W. .HL Leenen, wonende Casteleynstraat 7, tracht de muziekvereeniging „Laurens lanszoon Coster" onder directie van den heer J. A. Meng, het echtpaar gisteravond een serenade. In de Bakkerstraat opgesteld, marcheerde om 8 uur, onder de tonen van een vroolijkè marsch, de muziekvereeniging naar genoem de woning. De straat was geheel in vlag- gentooi. Het korps bracht vervolgens eenigc mooie nummers ten gehoore. Onder de pau ze werden de muzikanten onthaald. Hoewel er zeer veel publiek was opga- komen, wist de politie de orde uitmuntend te handhaven. Op Maandag 27 October a.s. herdenkt dê eer P. Majoor en mej. J. van der Laan, vonende Glasblazerstraat, den dag, waarop :ij vóór 50 jaar in deze gemeente in onder trouw werden opgenomen. Het huwelijk had 10 November plaats. A. L. N. Kramer, onderwijzer aan .chool No. 14, verzoekt, hem met ingang van i November e.k. eervol ontslag te verleenen rit zijn betrekking, wegens zijn vertrek naar fndië op 8 November e.k. Naar we vernemen is de toestand van kater W. v. d. Berk, van de parochie van ien H. Antonius op de Nieuwe Groenmarkt rij gunstig. Zijn Eerw. mag al weer eenigen ijd opzitten. Gisteravond had in het gebouw „St, Ba- ro" aan de Smedestraat, een vergadering )laats van de tramleden van de afd. „St. kugustinus", onder leiding van den heer Beers, voorzitter. Na met den christelijken groet de verga dering geopend te hebben, memoreerde hij in het kort de vakgroep-vergadering, ge houden in Roermond en deed mededeeling dat tot secretaris der afdeeling op een ge houden bestuurvergadering als zoodanig in de plaats van den heer W. van Schie, aan gewezen was de heer Hilterman, van wien hij hoopte en ook gaarne vertrouwde, dat deze taak met alle ijver zou worden waarge nomen. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Hilterman, om als afgevaardigde verslag uit te brengen der Roermondsche vergadering. Voor dit zoo zakelijke verslag werd hem door den voorzitter dank ge bracht. Daarna was aan de orde: opstellen van eventueele punten voor de a.s. confe rentie in November. Door een vijftal leden werd hiervan gebruik gemaakt. Lang bleef men stil staan bij de kwestie hoofdbestuurs lidmaatschap, een geheel nieuw R. D, V., alsmede de pensioenkwestie. Ook eenige aangelegenheden, betrekking hebbende op den eenmanswagen werden besproken en welke ter zijner tijd aan de directie zullen worden medegedeeld. Op voorstel van den 'oorzitter werd besloten, dezen winter eeni ge avonden te beleggen, waar door hem uit voerig zullen worden behandeld: het R. D. V., seinreglementen, dienstorders, enz., enz. Deze avonden kunnen als zeer nuttig be schouwd worden en hij hoopte dan ook, dat hiervan een gretig gebruik gemaakt zal worden. Onder dankzegging voor de opkomst welke bevredigend genoemd kon worden iloot de voorzitter, ongeveer te tien uur ie vergadering met den christelijken groet. Vandaag is de directeur van het Huis van Bewaring, de heer P. J. A. D, Dirkmaat, naar zijn nieuwe functie te Hoorn vertrok ken. Het personeel had besloten, hem ter herinnering een klein huldeblijk aan te bie den, doch de directeur had als zijn uitdruk- kelijken wensch te kennen gegeven, dat bij ie tegenwoordig heerschende economische omstandigheden een huldeblijk achterwege moest blijven. Dit nam echter niet weg, dat bet personeel toch op niet minder duidelijke wijze blijk gaf van zijn hoogachting en sym pathie jegens den scheidenden directeur, zij set dan ook zonder aanbieding van eenig stoffelijk blijk van belangstelling, Gistermiddag vereenigde zich het geheele personeel en enkelen, die er vroeger in be- rekking geweest waren, in de regentenka- oer, waar de directeur hen allen nog eens foor het laatst toesprak, hun het beste toe- wenschte «oor de toekomst en hen allen bedankte voor de prettige samenwerking. Daarna nam hij met een flinke handdruk van ieder persoonlijk afscheid. Actie voor hnurverlaging. Gisteravond heeft het bestuur van de Buurtvereeniging Kloppersingel c.a. ten huize van den voorzitter, den heer W. Eggink, vergaderd. Het eenige punt der agenda was een be spreking van de mogelijkheid, om een actie te beginnen ter verkrijging van huurverla- ging voor de bewoners der arbeiderswonin gen van de Woningstichting „Patrimonium" in de Kloppersingelbuurt. Besloten werd hiertoe onverwijld de noo- dige maatregelen te treffen. Gelijk wij gisteren mededeelden, zou in verband met de merkwaardige genezing, die de vorige week te Bloemendaal heeft plaats gehad in de parochiekerk een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen. Dit is he denmorgen geschied. In de parochiekerk celebreerde de Zeer- Eerwaarde Heer Pastoor L. J. Willenborg hedenmorgen een gezongen H. Mis. De kerk was dicht bezet met geloovigen en zeer velen naderden ter H. Tafel. Na het H. Evangelie deelde de ZeerEerw. Heer I üsfnoR mede, dat ter eere van de H. Maagd na de H. Mis het „Magnificat" en daarna het „Te Deum" zou gezongen wor den. Blijkbaar groote waarde aan het gebeurde hechtend, voegde de pastoor erbij, dat deze lofzangen in de gegeven omstandigheden van zoo mooie toepssing waren. Het „Magnificat'' om door deze lofzang de Moeder Gods te bedanken; het „Te Deum'' om God lof te zingen. Zoowel „Magnificat" als „Te Deum" werd door allen, die in de kerk aanwezig waren, mede gezongen en besloten werd met een lied ter eere van de Onbevlekte Ontvange nis van Maria. Op den Heerenweg ter hoogte van de Prin senlaan vond Woensdagavond een aanrijding plaats. Zekere de J„ wonende te Hillegom, reed met een handwagen ter rechterzijde van den weg in de richting Bennebroek. Naast dien wagen liep de 16-jarige W. E., wonende te Haarlem. De bestuurder van een achterop rijdende auto haalde vermoedelijk niet voldoende naar links uit waardoor W. E. werd aan gereden en door de auto werd medegevoerd. Ook de handwagen werd aangereden en een 50-tal Meters medegesleurd. W. E., die vermoedelijk een been heeft gebroken, is naar het Gasthuis te Haarlem overgebracht. De handwagen is goeddeels vernield, alsmede de op dien handwagen geladen goederen. De auto was ook zoodanig beschadigd dat de reis daarmede niet kon worden voortgezet. De politie onderzoekt deze zaak. C. P. W. L„ 25 jaar, geboren te Haarlem, dienstplichtig stukrijder 6° Reg. Veld-Artil lerie te Leiden, had rich voor den Krijgs raad te Den Bosch te verantwoorden ter zake van het opkoopen van een gestolen rijwielbelastingplaatje, dat hem werd aan geboden tegen betaling van een gulden. Beklaagde, in het burgerlijk leven koop man van beroep, beriep zich op zijn han delsgeest, waardoor hij in de verleiding kwam beslag te leggen op „koopjes". De eisch wegens heling luidde 25, boete subs, vijftien dagen hechtenis. Over de week van 5 tot en met 11 Octo ber 1924, kwamen in deze gemeente 2 ge vallen van roodvonk voor; te Hoorn 1 ge- vai van roodvonk; 2 gevallen van diphthe- ritis; te Velsen 1 geval van roodvonk en te Leiden 12 gevallen van roodvonk. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Het zal al degenen, die den Bazar ten bate van den Ned. Kinderbond gesteund hebben, zeker genoegen doen te vernemen, dat de opbrengst na aftrek van alle onkosten 900 bedraagt. Hoewel wij in onze gedachten ieder die ons een bijdrage deed toekomen, blijven gedenken, mceten wij hier volstaan met allen tezamen hartelijk danken voor het geen zij voor den Bazar deden, In 't bijzonder willen wij ook dank zeg gen aan de dames Oósterveld en Jaspers, willend waren door vroolijke muziek een opgewekte stemming levendig te houden. 't Was of alles meewerkte een opge wekt geheel te maken: druk bezoek, veel variatie, levendige kinderen die gennoten van het Rad van Avontuur en den Grab belton, menschen die gaarne wilden helpen en geven. Dank zij het prachtig resultaat, zullen wij weer heel wat kinderen tevreden kunnen stellen. De naam van de Pop, Margaretha, is door vijf dames geraden. Bij loting viel zij ten deel aan mevrouw Michelsen, Westerhout straat. Velen zullen zich nog wel herinneren de vele waarschuwingen aangaande de gebrs. de Jong, de twee beruchte flesschentrekkers die langen tijd het land, in hoofdzaak Am sterdam onveilig hebben gemaakt, door bi) verschillende winkeliers orders op te ge ven, welke dan als zij waren uitgevoerd nimmer werden betaald. Het is een bijzonder soort zwendel, waar aan nóch de Justitie noch de politie iets anders kunnen doen, dan er voor waar schuwen, en de personen die zich hiermede onledig houden signaleeren. Van dit soort waarschuwingen is dan ook indertijd een ruim gebruik gemaakt, zoodat den winkeliers ten slotte de naam de Jong als een nachtmerrie voorkwam. Daar het voor de beide flesschentrekkers onhoudbaar werd dit beroep te blijven voorzetten, veranderden zij van „branche" en stichtten een onderneming onder den naam van „Amsterdamsche Spaar- en Voorschotbank." Zij gingen nu de volksbuurten af, en plaatsten daar bij verschillende personen hun spaarboekjes. Deze boekjes waren van een lichtgrijze kleur, en iets kleiner dan de bekende rentekaarten. Zij waren in vakjes verdeeld en in die vakjes konden dan de spaarzegels geplakt worden. De spaarzegels waren witte geperforeerde stukjes papier, waarop stond aangegeven de naam van de Bank, en het gestorte be drag, verder niets, Wanneer nu voor b.v. 10 gulden aan zegels was geplakt en dit bedrag had er een jaar opgestaan, dan kreeg men 6 pet. rente, terwijl er indien men er 5 had opgespaard, een voorschot kon op vragen, zoo althans luidde een van de voor waarden die op de achterzijde van die kaart stonden gedrukt. Of men 't dan ook kreeg, als het opgevraagd was, is een andere zaak. Hierover was wijselijk niets vermeld. De zegels waren in verschillende prijzen verkrijgbaar, o.a. van 50 ct., 1 en 2.50. Tot nog toe, is er in Haarlem slechts één geval bekend van iemand die 2.50 heeft gestort, al de anderen bedragen varieeren van 50 cent tot 1.50. De oorzaak dat zij hun operatieterrein van Amsterdam verplaatsten naar Haarlem en later naar Rotterdam, was dat zij niet het onderste uit de kan wilden hebben. Hadden zij eenmaal flink wat spaargeld ver zameld, dan verdwenen zij, tot gróofe ver. bazing van de spaarders, die dan naar de politie togen en daar dan hoorden dat zi) waren opgelicht. Te Amsterdam hielden zij hun kantoor in de Bilderdijkstraat, alwaar zij een „heele' zolderkamer ter hunne beschikking hadden. In Haarlem hadden zij hun kantoor in 't perceel Zijlstraat 68. Bij plaatsverwisseling radeerden zij het adres op de kaart weg, en stempelden zij er een ander voor in de plaats. Zij hebben hier echter een week vertoeft en zijn toen weer vertrokken, met mede neming van de dubbeltjes die zij van een 50 a 60 personen hadden weten machtig te worden. Zooals wij reeds hebben gemeld zijn zi) door de Amsterdamsche recherche gearres teerd op verzoek van de Haarlemsche recherche, die een bevel tot aanhouding overal had rondgeseind. Hoever hun onbeschaamde oplichterijen gingen kan blijken uit het feit dat een der gebrs. er prat op ging, dat de begrafenis van zijn vader, kist, koets, rijtuigen, kran sen, alles incluis, is geschied zonder dat er een cent voor betaald is. Gelukkig zit het „edele tweetal" thans te Amsterdam achter slot en grendel, Is daar het voorloopig onderzoek geëindigd, dan komen zij naar Haarlem, alwaar hun prac- tijken ook uitgeplozen zullen worden, om ten slotte naar Rotterdam te worden ge leid. Zij zullen dus door drie verschillende rechtbanken worden gevonnisd. Nog zij vermeld, dat het aantal door hen te Amsterdam opgelichte personen meer dan 600 slachtoffers bedraagt, die hoofd zakelijk zijn verdeeld over den Jordaan, de Kinkerbuurt en de omgeving van de Nieuw- marki. B. en W. stellen voor de ontvangsten en uitgaven der rekening voorloopig vast te stellen als volgt: Ontvangsten; gewoon 20.109.319.92, bui tengewoon 12.744.587,78/4, totaal 32.853.907.70J4. Uitgaven: gewoon 19.747.939,28, buiten- gew. 18.180.047.60/4, totaal 37.927,986.88V* Voordeelig slot gewoon 361.380.64. Nadeelig slot buitengewoon 5.435.459.82, totaal 5.074.079.18, welk slot op de be grootingen voor 1924 en 1925 zal worden geregeld. Het totaal der inkomsten bedraagt 32.853.907.7014 Buitengewone inkomsten zijn: Het totaal van Hoofdstuk V 12.744.587.7814. Gewone inkomsten 20.109.319.92. Het totaal der uitgaven bedraagt 37.927.986.88/4. Buitengewone uitgaven zijn: Het totaal van Hoofdstuk XI 18.180.047.6014. Gewone uitgaven 19.747.939.28, Gesplitst naar de beide diensten, wijst de rekening aan voor den buitengewonen dienst een nadeelig slot van f 18.180.047,60/4 mi nus 12.744.587.78/4 is ƒ5.435.459.82 en voor den gewonen dienst een voordeelig slot van 20.109.319.92 minus 19.747.939.28 geeft 361.380.64. Nadeelig saldo der rekening 5.074.079.18, Gistermiddag omstreeks 2 uur kwam van uit Aalsmeer een auto, volgeladen met bloe men. Naast den bestuurder zat de 20-jarige chauffeur J. Kors, wonende in de Wit-, straat 36 alhier, die het reisje had mede gemaakt. Deze had den geheelen weg het grootste pleizier gehad en zitten zingen dat het een lust was. Gekomen op den hoek van het Verwulft en de Gr. Houtstraat, gaf hij aan: den aldaar staanden verkeersagent het rich- tingsteeken, waarna hij plotseling achter over viel. Zijn collega, die aan het stuur zat en in de meening verkeerde dat de jongeman niet goed was geworden, besloot, om in het verkeer geen stagnatie te ver wekken, door te rijden en in de Spekstraat te stoppen. Aldaar aangekomen, waarschuwde hij on middellijk de E. H. B. O. en de dokter, welke spoedig ter plaatse waren. Laatstge noemde constateerde dat K. reeds overleden was. Per brancard is het lijk toen naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Een tragische bijzonderheid is nog, dat dit van diezelfde familie het derde plotse linge geval in eenige jaren tijds is, O.ok de vader en een broer van den overledene hebben op dezelfde wijze hun einde gevon den. Dinsdagavond had de huldiging plaats van het gouden bruidspaar C. DondorpAgste- ribbe, Kennemerstraat 2. Zes uur begon de huldiging met eenige liederen van een buurt-kinderkoor en toe spraken van de commissie. Te 7 uur had de serenade van het Politiemuziekcorps, onder leiding van den heer R. van 't Hof, plaats. Eenige zeer mooie nummers werden ten gehoore gebracht, waarbij 't „lang zullen zij leven" natuurlijk niet ontbrak. De muzikanten en ook de kinderen wer den in de pauze onthaald. Te 8 uur was de huldiging afgeloopen. Een schoonzoon, de heer Dinsdag, dankte met een kort woord voor de eer aan zijn schoonvader bewezen. De politie zorgde voor een goede orde, Terug te bekomen bij: W. Houtschild, Mar- nixstraat 8, armbandhorloge; H. Steenman, Tuchthuistraat 18, bundel stalen; Van Dijk, Rustenburgerlaan 5, Ned. woordenboekje; J, van Leuven, Lange Boogaardstraat 32, cein tuur; A. H. van Krieken, Brouwersplein 18, idem; P. Otter, Leidschestraat 52r, duiven; A. de Nijs, Kousebandslaan 4F, dasspeld; Presburg, Gr. Houtstraat 88, hangertje van een collier; G. Ketelaar, Hofdijkplein 24, hondenhalsband met penning; W. J. Schef- fer, Leidscheplein 55, keeshond; J. Overtoom Delftstraat 5rood, sporthemd; Kohmeijer, Spaarndammerweg 10, zwarte hond. Kennel Fauna; v. d. Mark, Waldeck Pyrmontstr. 28, smoushond, idem; G. Sybesma, Tyboutstr. 1, kwitantiebóekje; Poorte, L. Poellaan 5, grijs poesje; Petri, Koninginneweg 11, manteltje; J. Dijkhorst, Oranjestraat 129, mutsje; A. Verhagen, Heerensinge! 99, portemonnaie; C. v. Straaten, Haarl.liedestraat 32rood, pakje garneering; A. Strik, Westergracht 111, rij wielbelastingplaatje; Politiebureau, Smede straat, rijwiellantaarndop; idem, agent Par doen, Rijksverzekeringsbankbiljetten; C. Visser, Pieter Kiesstraat 46, rozenkrans in étui; J. Meijs, Burgwal 109, hondenzweep. In de heden gehouden zitting van het Centraal Stembureau, is benoemd tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland, in de va cature H. J. C, van Tienen, mr. H. Louis Is- raëls. Geboren: 13 Oct.: G. LucasWillemse, z. 14 Oct. A. P. MienisDisco, d. 16 Oct.: W. J. Brouwerv. Stralen, z. M. JanssenKuijl, z. Ondertrouwd: 16 Oct.: C. A. v. Dijk en W. Meijst Getrouwd: 16 Oct/. J. Peschar en J. H, E. Odenthal L. Harms en M. H. v. Zurk. Overleden: 14 Oct.: A, H. Sijmons, 3 m. z. v. A. P. Sijmons, woonschip Oostsingel- gracht 15 Oct.: J .Kors, 20 j„ de Wit- straat. Tot adjunct-kommies van de Provinciale Griffie aan de afdeeling verificatie is be noemd, de heer A. A. Markus, te Hilversum. Gisterenavond hield de afd. Haarlem van den R. K. Bouwvakarbeidersbond een le denvergadering tér bespreking van het lan delijk collectief contract, in de bouwbe drijven, dat eerstdaags eindigt. Besloten werd te komen tot een nieuw collectief contract 1925. Voorgesteld werd de klasse indeeling te vervangen door loonregisters zooals het bestaat in het oude contract van het steen- houdersbedrijf. Besloten werd aan te vragen kindertoe slag en vacantieregeling. Dit geldt speciaal voor het bouwvak contract. Wat het schildercontract betreft, werd invoering besproken van de loonregisters over 192324. Tevens werd voorgesteld klasse-indeeling te vervangen door loonregister, zooals het bestaat in het oude contract van het steen- houwersbedrijf. Ook werd besloten kinder toeslag en vacantieregeling aan te vragen, tevens invoering van het tarief voor schil derwerk, en doorbetaling van Christelijk erkende feestdagen. Besprekingen werden gehouden over het in het leven roepen van plaatselijke commis sies en medezeggenschap van de organisa tie als overgewerkt moet worden; bij het aanstellen van werkkrachten, georganiseer- den de voorkeur te geven. Gisteravond vond in een der zalen van café Roodenberg aan de Spekstraat een competitiewedstrijd plaats tusschen Dam club Haarlem en D. O. S. uit Amsterdam. De Amsterdammers wisten een mooie over winning te behalen door met 137 te win nen. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Damclub Haarlem. D. O. S. 1. C. F. VisseL. Onderwijzer 11 2. Mr. P. F. WesterlingL, Duitz 11 3. G. P. HickJ. Groenkman Jr. 02 4. P. v. WamelEreira 20 5. J. LijclamaH, Trompetter 2—0 6. H. C. v. OortJ, Kwieser 02 7. D. v. WamelB. Philips 11 8. D. A. v. AbsSanten 02 9. H, A. v, AbsJ. van Es 02 10. H. H. BerghuisS. A, Lochtenberg 02 Uitslag 7-13 De zakelijke belasting op het bedrijf. Hedenmorgen diende o. m. voor de Recht bank, alhier, een zaak tegen een adjunct directeur en een directeur eener N. V. hier ter stede, welke beiden geweigerd hadden voldoende inlichtingen te verschaffen aan de ambtenaren, die belast waren met de con trole op de zakelijke belasting op het be drijf. Beklaagden hadden wel het loonboek la ten zien, maar geweigerd er een afschrift van te maken. Alleen hadden zij willen op geven de namen van de personen, die min der dan 2500 verdienden. Met de pre- ciese loonbedragen hadden zij volgens hen niet no o dig. Ter terechtzitting was alleen de adjunct- directeur verschenen, De directeur was voor zaken naar Amerika, De adjunct zeide, nadat hij den directeur had geraadpleegd, wel toestemming te heb- hen gegeven tot overneming van de adressen en namen der werklieden. De ambtenaren, als getuigen gehoord, ver klaarden, dat zij het recht hadden om alle loonbedragen te noteeren, om die te kun nen controleeren. De heer Albertie, contro leur der Gem.belasting, zeide, dat zij deze gegevens noodig hadden, omdat er nogal eens fraudes mee gepleegd worden, De Officier zeide in zijn requisitoir dat volgens zijn meening de belastingambtenren het volste recht hadden om inzage te krij gen en afschrift te maken, daar het voor hen anders niet doenlijk was om een juiste con trole uit te oefenen. Spr. wilde echter aan nemen, dat het de beide directeuren niet te doen was geweest om de belasting te ont duiken, doch alleen maar om een principi- eele uitspraak te hebben. Spr. vindt daarom 10 boete subs. 1 dag hechtenis tegen elk van de beklaagden voldoende. Wegens het vergevorderde uur werd de ziting geschorst tot kwart voor twee uur, waarin de verdediger, Mr. J. C. Post, uit Amsterdam, het woord zou krijgen. Rijwielplaatjesdief. De 18-jarige T. B. van beroep los werk man, stond terecht terzake het stelen van een rijwielplaatje dat was bevestigd aan een fiets welke stond in de omgeving van het Klein Heiligland. De Officier vroeg 6 weken gev.straf on der aftrek van het voorarrest. Uitspraak 23 Oct, a.s. Men seint ons uit Amsterdam: Naar wi) vernemen is hier te lande een consortium gevormd, dat de voorbereiding heeft ter hand genomen voor een tijdens de Olym piade in 1928 te A'dam te houden wereld tentoonstelling. De onderhandelingen met vooraanstaande persoonlijkheden uit de kringen van handel en industrie, doen ver wachten dat het grootsche plan waarvoor allerwege bijzondere belangstelling bestaat, zal slagen. BERLIJN, 16 October. De beslissing in den binnenlandschen crisis valt heden. Het Centrum en de Duitsche Volkspartij zullen heden nog eenmaal beraadslagen. De de mocratische Rijksdagfractie heeft de Re geering geadviseerd een goedkeuringsvotum door den Rijksdag te doen aannemen, om de tot nu toe gevolgde buiten- en binnen- landsche politiek te kunnen voortzetten. De Regeering zou dan de consequenties kunnen trekken als de Rijksdag een derge lijk votum afwijst. BERLIJN, 16 Oct. De Internat. Accep tance-Bank heeft naar uit Londen wordt ge meld, meegedeeld, dat zij een maatschappij met 25 millioen dollars voor het financieren van de Duitsche credieten bereid gevonden heeft. BERLIJN, 16 Oct. De Duitsch-Russische Handels- en economische betrekkingen worden volgens de bladen in November hervat. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: iets beter, V. K. HEDEN 5Nederland 1919 *5*/16 y5s/le 6% Nederland 1923 iCO 160 454 Nederland 1917 853/8 1% N.-L 1921 A. 101»/, HolL Lloyd 61/8 01/ 4 Oude Vaart 86 86i/, dito Gem. Eigendom 691/ Mij. „Nederland" 154 Scheepvaart-Unie 127ï/2 1271/, Rotterd. Lloyd 126 1261/ 138 131 805/4 81 Holl. Stoomboot 27 H. V. A. 436 4371/5 Java Cultuur 372 71s/8 Koloniale Bank 177 Indische Bank '321/a 132i/, CerL Handel Mij. 1321/, 127i/? 128i/, 128i/2 Phoenix Geconsolideerde 147 150 3i9 311 10714 1061/, Marine comm. 95/ 163 163 Actions id. 164.— 164.50 Comp. Merc. Arg. 17j/8 17 1263/, 128 362 365 Senembah 3421L 343 Deli Batavia 323 3.6 Amsterdam Rubber 1583/ 4 158 Serbadjadi 190 Silau 1031/ 105 Wai Sumatra 1273/4' 127 Dordtsche Petr. 2911/ Southern Rails 671/ f 673/f 73% 1411/, Wabash «........«a»- i5l/s Conm. Maxwell Beide mannen werden tot zes j a a gevangenisstraf veroordeeld, conform den eisch. W. de Vries was ook betrokken bij den cuefstal van den posttrommel en wegens dit misdrijf werd Donderdag j.l. twee jaar ge vangenisstraf geëischt. Hij is de eenigste niet, Bij de politie weder door iemand aangifte gedaan dat van zijn rijwiel het belastinG-daatje gestolen IS' Eigenaar van handwagen bekend. De vorige week meldden wij dat er aan den Koninginneweg een handwagen gevonden was. Thans is de eigenaar komen opzetten. Een jongen moest 's avonds de kar naar huis brengen, maar daar het reeds donker werd. liet hij den wagen op den Koninginneweg staan. Toen hij den anderen dag naar den wagen ging kijken, was die verdwenen. Eerst Woensdagmiddag werd de politie er bijge- haald, die de wagen kon teruggeven. Brandschellen. Met het aanbreng®11 van de brandschellen wordt goed opgescho ten. Thans is men reeds zoover gevorderd dat het politiebureau met den opperbrand- meester verbonden is. Morgen zal men waarschijnlijk zoo ver zijn, dat de veldwach» ters met het politiebureau kunnen telefonee- ren. Binnenkort zullen ook de brandmees ters en onderbrandmeesters aangesloten worden. Indien alles gereed is, zal dit een zeer groote verbetering voor de plaats zijn. Aanbesteding. Heden werd onderhands aanbesteed het bouwen van een zaal met verranda's en vergrooting van het terras van de Bodega voor den heer Musterd aan den Strandweg te Zandvoort. T, Koper. 12972; A. Koper 13200; Luijendijk en Biezenberger 13300; J. Draajer 13475; Firma Siegers 13880; Wegriff 14288; L ten Broeke 14070, Aan den heer T. Koper is het werk gegund. Schenking. Door den heer J. Kremeri alhier, is aan het museum voor land- en volkenkunde, te Rotterdam, ten geschenk® gegeven een zeer fraai exemplaar steeneö bijl, een pantserbuis en enkele andere voor werpen van de Timorini, Centraal Nieuw- Guinea. R. K, G. V. „Hercules", onderafd. R.KL Volksbond afd. Overveen. Hiermede dee- len wij de H.H. secretarissen van Gymnas tiekverenigingen uit Haarlem en omstre- I ken mede, dat de R. K. G. V. „O. S. S." 'f® herdoopt en thans de naam „Hercules draagt. Het Bestuur. 16 OCTOBER k EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.601/, 0.60»/, PARIJS '3.321 13,35 BRUSSEL i 12,321/ 12.30 WEENEN 0.361/, 0.36i/8 LONDEN 11.481/, 11481/, STOCKHOLM 67.95 68.— KOPENHAGEN. 43.60 43.80 CHRISTIANIA 36,— 36.— BAZEL 49.- 49.11 NEW-YORK 2 55V 2.55»/, ROME m 11.10 11.171/ BERLIJN, 16 Oct. Volgens de bladen heeft de Noorsche Handelsbank te Chris tiania, haar betalingen gestaakt. LONDEN, 16 Oct, Uit Moskou wordt ge meld, dat een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen de Sovjet-regeering en de firma Harriman Co. te New-York, waarbij laatstgenoemde firma het monopolie krijgt voor den uitvoer van mangaan uit Rusland voor den tijd van 20 jaar. Als de overeen komst volledig wordt uitgevoerd, krijgt de Sovjet-regeering een bedrag van 100 millioen dollars. De Amerikanen hebben zich ver plicht op gelijke voorwaarden aan 't buiten land te leveren. KONSTANTINOPEL, 16 Oct. De Britsche nota waarin het Turksche voorstel om 't ge schil in zake de grens van Iral voor te leg gen aan den Volkenbond, wordt aanvaard en is op het Turksche Ministerie van Buiten- landsche zaken overhandigd. LONDEN, 16 Oct. it Tanger wordt ge meld, dat de bekende moorenleider Raisoeli opnieuw de wapens tegen de Spanjaarden heeft opgenomen. Ondanks de officieële tegenspraken is hekend geworden, dat het Spaansche garnizoen te Boe-Harsale ge dwongen is zich onvoorwaardelijk over te geven. LONDEN, 16 Oct. Met ingang van gisteren, worden de Roemeensche staatsleeningen weer op de Londensche beurs genoteerd. Dit is een uitvloeisel van het bezoek van Bratiano aan Londen. Uit Weltevreden meldt Aneta, dat hij een aardschuiving in een tinmijn op Billi ton, 10 Chineezen zijn gedood en 11 gewond. Men seint ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen, zijn in verband met de vermoedelijk gepleegde onregelmatig heden bij de trekkingen der „Apoldro- obligatië leeningen" welke voortgezet wor den door de z.g. Sportpaleiscombinatie door de politie gearresteerd, de leiders dezer trekkingen, de heeren v. d. Hamer, Uilenburg en Cornells Kraa. Naar de adere direc teuren der Sportpaleiscombinatie: Jan Kraaü en Mebius wordt door de politie gezocht. De vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed Donderdag uitspra-k in de zaak tegen den 28-jarigen los werkman W. de Vries, en den 30-jarigén chauffeur P, v, de Graft, die den Hen Maart j.l. zich uit gevende als controleurs bij de G. E. W., een ".ning in de Spuistraat binnengedrongen en daar een poging tot diefstal waagden, na de bejaarde bewoonster met een breekijzer zoo danig op het hoofd geslagen te hebben, dat zi) ernstig gewond werd. Bil Apothekers en Drogisten. Verbreeding van de Zandvocrtsche laan. Men is van gemeentewege begonnen met het rooien van de boomen aan de Noordzij de van de Zandvoorsche laajn, tusschen defl Heerenweg en de Leidsche 'aart. Dit werk bcteekent de voorbereiding van de verbreeding van dien weg. Geruimen tij" hebben we geprofiteerd van den mooien modernen verkeersweg, die na de reorgani satie in de laatste jaren Heemstede met Zandvoort verbindt. Doch in dezen weg be vinden zich nog-twee korte gedeelten, dié in hun ouden toestand bleven liggen, name lijk het hierboven bedoelde stuk en een ge deelte weg in Aerdenhout. Het zijn twee eindjes, die een ware kwel ling voor het verkeer zijn, vanwege de slech te bestrating en den smallen rijweg. Met genoegen maken wij dan ook thans melding van de werkzaamheden, die aan de Zandvoortsche laan begonnen zijn en waarvan binnen niet al te langen tijd het resultaat is, dat ook dit gedeelte in eett mooien weg zal veranderd zijn. Tooneeluitvoering. Door de R.-K. Jonge- mannenvereeniging „St. Gerardus Majëlla i alhier, zal a.s. Zondagavond in het R.-K« Vereenigingsgebouw een uitvoering worden gegeven. Ten tooneele zal worden gebracht „Dé Hellas", welk stuk gevolgd zal worden doot een klein stukje, getiteld „De keizer komt'. Inbraak. Door den heer J. P. S„ wo nende alhier, is aangifte gedaan, dat gedu rende een korte afwezigheid een bedrag vatt ruim 25 door middel van braak uit zijn woning is ontvreemd. Gevonden voorwerpen. Terug te bekc1 men bij: W. Vreeken, Leidschevaartweg 231. een heerenportemonnaie; H. J, van Mook. Leidschestraat 136, Haarlem, een c ape; J' Kersten, Sumatrastraat 19, een zweep; L. Geutskens, Lombokstraat 15, een schroeven draaier; Korringa, Bronsteeweg 16, een hee- renhoed; A. Martin, Sumatrastraat 17, ee« schoolétui met inhoud; Berkenrodestraat 29. een damesportemonnaie met inhoud; C, d® Winter, Heerenweg 54, een rijwiellantaarol Meeuwenoord, Raadhuisstraat 10, een huis sleutel; E. Kieft, Glipperweg 64, een dood0 eend; C. Koopen, Binnenweg 24, een lorg"* net; A. Mijland, Schalkwijkerweg, Haarlem- merliede c.a., een notitieboekje; C. Prins. Molenwerfslaan 92, 'n rijwielbelastingmerkï Van der Vossen, Heerenweg 89, een man"! W. Schoo, Iepenlaan 17, een sigarettenpijpje! Uitlendaal, Kerklaan 53, een beurs met in houd; Ran, Bosb. Toussaintstr. 45, een caf>®« De verbeteringen van den Rijksstraatweg. Dezer dagen is men begonnen de rails "P te breken van de vroegere stoomtram-lip1' en wel vanaf het Soendaplein tot aan d® lighal. Voorloopig wordt alleen dit gedeelte onder handen genomen, maar men hoop' over eenigen tijd ook verderop de rails t® kunnen weghalen. Het uitbreken van dit gedeelte rails hou" niet, zooals men mogelijk zou meenen, ver band met de voorgenomen asphalteering®" werkzaamheden van den Rijksstraatweg n.l. het gedeelte tusschen de Schoterbosch- straat, dus vanaf het Soendaplein, tot a00 de Overtonstraat. Reeds eenigen tijd gele den zijn de boomen op dat gedeelte a"11 den westkant gerooid, wat wel geschiedde met het oog op de asphalteering. De asphalteering zelf zal voorloopig, z°°' als we ook reeds medegedeeld hebben, W® Geschieden. Waarschijnlijk wordt daar eer?" het volgend jaar mee begonnen. De wegrui ming der rails geschiedt vanwege de tram maatschappij, welke het gedeelte weg" waarin de rails litft, weer moet oplevere in den staat, waarin de weg verkeerde, voor d rails gelegd werd. Door den dienst «a den Rijkswaterstaat wordt overwogen, o01 op de voormalige trambaan een fietspad aa te leggen. Eenige zekerheid daaromtrent be staat evenwel nog niet. Alvorens tot asphal teering wordt overgegaan, zulletl ook h rijen boomen, wélke er nu nog staan, ge rooid worden.^ Gasmeterhuisje. Tusschen de noodwo ningen °P het Julianapark is men slIlCr eenige dagen bezig een nieuw gebouwt) te plaatsen. Naar wij vernemen wordt he^ een tijdelijk gasmeterhuisje. Het is tame lijk ontsierend, doch op het Julianapark men dat sinds lang gewoon geworden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2