LUCHTVERKEER. ORDE EN ARBEID. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. LARDS0UW ER YISSCHERM. De Duitsche regeeringscrisis. De strijd om Mosoel. Een tribune, waarop Mac Donald en 200 toehoorders stonden, ineengestort. Het sloopen der Zeppelinloodsen De staking in de Borinage. Branting Zweedsch kabinets formateur. De Wahabieten rukken Mekka binnen. De Chineesche burgeroorlog. Een verijdelde revolutie in Nicaragua. Duitsche militairen wegens oorlogsgruwelen bij verstek veroordeeld. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. Officiersopleiding. Tarief wet. Van het Hof. De wet op de Coöperatieve V ereenigingen. De arbeidstijd van verplegend personeel. De drooglegging der Zuiderzee. Het „Pan"-vonnis. De Tariefwet. De Commissie voor de Buiten landsche aangelegenheden. De politieke partijen en de ontwapening. Bespreking van de werk- loosheid. De Duitsche leening in Nederland. VERKEER EN POSTERIJEN. De postcheque- en girodienst. Het bedrijf van de Zeppelin-Mij. in Friedrichshafen. RECHTSZAKEN. Niet laten inschrijven in het H and elsregister. De actie van het P. en T* personeel. Nieuw Nederland. Carré weer Circus. Radio-storing door de tram. Uitvoer van fijne zaden. BERLUN. 15 Oct. De regeeringscrisis is ook heden nog niet opgelost De democra ten hebben zich vandaag tegen een uitbrei ding van de regeering naar rechts uitge sproken. De fractie besloot vast te houden aan de opvatting, dat de crisis zonder nood. zaak is veroorzaakt en dat overwegingen van buitenlandsch politieken aard het aan blijven van de tegenwoordige regeering dringend eischen De regeering is verplicht de toestemming van den rijksdag te vra gen voor de voortzetting van den tot dus ver gevolgden binnen- en buitenlandschen politiek en mag eerst demissioneeren als de rijksdag haar, tegen de verwachting in, daartoe dwingt. In overeenstemming met alle vroegere besluiten kan de fractie een eenzijdige uitbreiding van de coalitie naar rechts niet op haar verantwoording nemen. In een bespreking met den rijkskanselier en met de leiders van het Centrum ver klaarden de democraten nog. dat de frac tie aan een regeering, waarin de Duitsch- nationalen zitting hebben, in geen geval wenscht deel te nemen en dat zij dan ook onherroepelijk haar minister zou terugne men. Anderzijds heeft de fractie echter verklaard, dat zij tegenover zulk een rechts gerichte regeering voorloopig nog geen op positie zou beginnen, doch eerst de regee- ringshandelingen wenschte af te wachten. Het Centrum en de Duitsche Volkspartij hebben hun fractievergaderingen, die aan vankelijk vanavond zouden plaats vinden, tot morgen uitgesteld. Eveneens is de be spreking van den rijkskanselier, dr. Marx, met de leiders der coalitiepartijen tot mor gen verdaagd. In parlementaire kringen beweert men, dat de rijkskanselier ambtsmoede zou zijn, in het bijzonder wegens de oneenigheid in zijn eigen partij. Het aftreden van dr. Marx zou die van het geheele kabinet tengevolge hebben, wat de crisis natuurlijk nog aan zienlijk zou verscherpen. Men gelooft, dat deze overweging den rijkskanselier zal be wegen aan te blijven. Naar aanleiding van haar desbetreiiende overeenkomst met Turkije heeft de Engel- sche regeering naar de Britsche radiografi sche dienst meldt, den secretaris-generaal van den Volkenbond verzocht de noodige stappen te doen voor een onmiddellijke bij eenkomst van den Raad in verband met het grensverschil in Irak. GENEVE, 15 Oct. Een telegram der En- gelsche regeering aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond meldt, dat de Turksche regeering zich bereid heeft ver klaard zich te onderwerpen aan het onder zoek van den Volkenbondsraad inzake de uitvoering der op 30 Sept. genomen beslis sing. De secretaris-generaal heeft dit tele gram der Britsche regeering onmiddellijk doorgezonden aar. Paul Hymans, den voor zitter van den Raad. LONDEN, 15 October. Mac Donald hield ie Cleckheaton een verkiezingsrede voor een auditorium van 10.000 personen, toen plotseling de sprekerstribune instortte en de premier met 200 toehoorders naar be neden viel. Niemand werd echter gewond en MacDonald stond lachend weer op. BERLIJN, 15 Oct. Van D.-nationale zijde is in den Rijksdag, naar aanleiding van de persberichten, als zou Frankrijk het sloopen der loodsen van de Zeppelinwerf te Friedrichshafen en de vernietiging der mo dellen eischen, tot de rijksregeering de vraag gericht, wat zij denkt te doen om de werf ie behouden en tevens een verzach ting te verkrijgen van de kleinzielige inter- geallieerde bepalingen inzake het verkeer. Een B. T. A.-bericht uit Bergen meldt, dat er hedenmorgen meer werkwilligen in 4e mijnen waren. Duizenden mijnwerkers kunnen niet meer aan het werk worden gesteld, omdat de mijnen in zoo'n slechten toestand zijn. Het aantal stakers blijft tamelijk groot. De communistische agitatie duurt voort. STOCKHOLM, 15 Oct. De koning heeft Branting met de vorming van een nieuw kabinet belast. Hij nam de opdracht aan. KAIRO, 15 Oct. De Wahabieten zijn Mekka binnengerukt. LONDEN, 15 Oct. De Wahabieten heb ben te Mekka het koninklijk paleis geplun derd, doch overigens geen schade aangericht. Zij hebben verklaard, dat de vreemdelingen niets behoeven te vreezen. Een deel der be woners van Mekka heeft zich bij hen aange sloten. Een Reuterbericht uit Mekka meldt nog, dat de Wahabieten verklaard hebben, niet naar Djeddah te zullen oprukken. LONDEN, 15 Oct. Men verwacht dat de strijd bij Sjanghai morgen weer zal beginnen. De troepen van Hoepeh, die deel uitmaakten van het leger van genebaal Tsji Tsieh Yoean, hebben zich n.l. bij de troepen van Tsjekiang aangesloten. Een regiment der troepen van Hoepeh, dat aan den spoorweg van Sjanghai naar Nanking tegen de troepen van Tsjekiang streed, heeft plotseling zijn stelling verlaten en heeft zich met den trein naar Sjanghai be geven, waar generaal Hsoe Sjoet Seng, die zich in de stad verborgen had gehouden, het commando over de troepen van Tsjekiang en over die van Hoepeh op zich heeft geno men. Generaal Hsoe verzekert dat hij geld genoeg heeft om in de omgeving munitie te koopen. De buitenlandsche consuls maken zich ongerust over den loop van zeken. In de nabijheid van de buitenlandsche kolonie zwerven gewapende benden zonder leiding rond. SAN SALVADOR (Nicaragua), 15 Oct. Generaal Chamorro, de verslagen candidaat voor het presidentschap der republiek, zou een opstandige beweging hebben ontketend, doch de regeering is den toestand meester en zendt troepen naar de bedreigde ste den. Een poging tot overrompeling van het wapendepot te Managua werd verijdeld. De Krijgsraad te Nancy heeft een gruwe lijke episode uit den oorlog behandeld: de fusillade door de Duitschers van meer dan honderd burgers in het dorpje Gerbévillcr, in de eerste dagen van den oorlog. Ongeveer negentig getuigen zijn gehoord tijdens de in structie, welke een jaar heeft geduurd. Af schuwelijke feiten zijn aan het licht gekomen omtrent het optreden der Duitsche militai ren, die weerlooze burgers zonder vorm van proces doodschoten. De Duitsche generaal Clausz, commandant eener infanteriebrigade, divisie-generaal von Berrcr, en nog vijf andere Duitsche opper- officieren werden bij verstek ter dood ver oordeeld. Voorts werd een aantal officie ren met dwangarbeid gestraft. HET ZUID-SLAVISCH KABINET AFGETREDEN. BERLIJN, 16 Oct. Uit Belgrado wordt ge meld, dat d eZuid-Slavische minister-presi dent Davidowitsj gisterenavond bij den ko ning het ontslag van zijn kabinet heeft in gediend. Kort daarop heeft de koning den voor zitter der Skoeptsjtina, Jowanowitsj, ontvan gen en men neemt aan, dat deze zal worden belast met de vorming eener regeering op breeder grondslag. 0 'TOÜ>J Vergadering van Woensdag 15 October njn. 1 uur. Aan de orde is de eindstemming over het wetsontwerp in zake Wijziging in de Officiersopleiding. Het ontwerp wordt goedgekeurd met 48 tegen 32 stemmen. Tegen de linkerzijde en van rechts de leden Tilanus, v. Boetzelaer v. Dubbeldam. Aan de orde is het wetsontwerp tot vast stelling eener nieuwe Tariefwet. De heer OUD V. D. klaagt nog eens over de overhaaste aan de ordestelling, die on mogelijk heeft gemaakt een goede voorbe reiding in de kringen der belanghebbenden. De R.K. Werkgevers en de Nijverheidsraad hebben z.i. daarover ook hun afkeuring uit gesproken. De overhaaste behandeling is alleen bedoeld om de kiezers te beletten uitspraak te doen. De Minister stelt dé herziening onschul dig voor, U.L als een fiscalen maatregel. De Minister komt al cijferende tot een tekort van 20 millicen gulden, wat precies is wat bij denkt te halen uit de verhooging van het tarief en van dc tabaksaccijns. De bijdragen voor de vrijwillige ouderdomsver- zekering van 12 millioen. waarvoor nog geen wet bestaat, kan nog wel wachten, hetgeen te meer billijk is, omdat de ver plichte storting in het Invaliditeitsfonds ijs koud achterwege blijft. Bij vroegere belastingen heeft spr. voor gesteld om een termijn var. den duur der belastingen vast te leggen. Thans zal hij dit niet doen, omdat deze wet zich daarvoor niet leent en omdat hij deze wet op zich zelf niet goed acht. Opneming van een dergelijke tijdsbepa ling zou het ontwerp voor spr. niet aanne melijker maken. Zelfs zou hij zijn stem aan een dergelijk voorstel niet geven. De minister heeit de willekeur, de ave- rechtsche berekening uit de wet willen weg nemen. Is die nu niet meer in de wet te vinden? Spr. wijst op het verschil in ver pakte en onverpakte artikelen, op de be lasting, op de productie inplaats van op de vertering gelijk bij kantoor-machines het ge val is. en De technische herziening is onvoldoende en dikwijls werkt ze in strijd met de Grondwet. Maar feitelijk is het geen tech nische herziening doch een drijven in de richting der protectie. De bestaande wet was ook beschermend maar in de richting van vrijhandel. Thans krijgt zij zuiver het karakter van een protectionistische wet. Het kleinste invoerrecht werkt reeds be schermend, maar juist daarom is verhooging van het percentage ongewenscht. De Regeering behoort tot de theoreti sche vrij-handelaren maar gaat practisch in de richting van protectie. Onjuist is het dat vrijhandel internationaal moet zijn. Een nationale heeft onmiddellijk een goede in vloed. Spr. citeert het oordeel van mr. Bos dat vrijhandel beteekent vrede en interna tionale welwillendheid. Het tarief werkt op de groote gezinnen precies in tegenovergestelden zin als de in komstenbelasting, die lager wordt bij een grooter aantal kinderen. Het tarief wordt bij grootere gezinnen juist zwaarder in druk Sommige leden vreezen geen prijsverhoo- ging en wijzen op de bescherming op de schoenen ingesteld, maar die vergelijking gaat niet op, want zonder bescherming zou den de prijzen der schoenen ontegenzegge lijk zijn gedaald. Bescherming zou beteeke- nen uitbreiding van den omzet en die zou verlaging der prijzen ten gevolge hebben. De redeneering gaat niet op voor het over- groote deel der producten, maar als het juist is dat uitbreiding der productie de prijzen doet dalen, dan is bescherming niet noodig, maar kan er zonder deze gecon curreerd worden met het buitenland. Dit tarief leidt tot invoerbeperking en is dus een bescherming van dc binnenlandsche fabrikanten. Door dc beperking daalt de opbrengst en gaat dus een deel der voor gestelde winst verloren. Dc heer VLIEGEN, S.-D., begrijpt niet hoe de regeering het aandurft deze kwestie op dit oogenblik aan te pakken. Dc ge schiedenis der tariefherziening in ons land heeft duidelijk genoeg gesproken en heeft ze herhaaldelijk veroordeeld In 1905 heeft de zaak een grooten invloed gehad op den uitslag der verkiezingen. De Regeering haa dus zoo kort vóór de verkiezingen met haar machtsmeerderheid niet dit onderwerp mo gen doordrijven. Vervolgens behandelt hij de vragen of de maatregel financieel noodig is; of het ont werp protectionistisch is, hoe de interna tionale positie van ons land er door ver andert, en hoe de verhooging als belasting werkt. Het protectionisme schaadt het econo misch leven al* geheel en daarom is jpr. er tegen. Internationaal acht spr. het protectionis me ook uit den booze. Als de oorlog iets heeft geleerd dan is het dit, dat op econo misch gebied de internationaliteit vóór alles eisch is. Spr. wijst op Frankrijk en Duitsch- land, waar tusschen het spoorwegverkee» grooter is dan het ooit geweest is. Zelfs een economische almacht als de Ver. Staten heeft behoefte gehad om niet alleen te staan. Alle economische slagboomen dienen te verdwijnen en het is dus beter ze niet meer uit te breiden. Het tarief als belasting keurt spr. af. On juist is het wat de regeering zegt, dat arti kelen voor de groote massa, algemeene voe dingsmiddelen enz., zijn vrijgesteld. Spr. wijst op het bevroren vleesch, dat wel de gelijk een volksvoedsel is, en op tal van artikelen, die van veel belang zijn voor allen. Spr. wil wel het tarief herzien mits de volksartikelen niet zyraarder worden be last; eventueel kunnen de weelde-artikelen worden getroffen. De grenzen zijn moeilijk te trekken en spr. geeft allerlei voorbeel den van dwaze verschil-aanduiding. Het adres van den Nijverheidsraad staat voi voorbeelden van willekeur bij het trekken der grenzen. Concludeerende wijst spr. dit ontwerp met nadruk af als een verslechtering van ons belastingstelsel. De heer VAN GIJN, V. B,, zegt, dat men zich bij de overhaaste en onvoorbereide behandeling van dit ontwerp moet neerleg gen. Hij gevoelt zeer veel voor een termijn bepaling in de wet waardoor herziening binnen zekeren tijd verplicht is. Van technische herziening is spr. niet af- keerig, maar thans is daarvan geen sprake. Een tarief kan een verteringsbelasting zijn, maar dit tarief is dat niet. Spr. is hier tegen en kan dit ontwerp niet aanvaarden. Hei ontwerp is niet fiscaal, omdat niet een over wegend deel der opbrengst in de staatskas zal terechtkomen. De prijzen zullen zeei stijgen en in vergelijking daarvan krijgt de Staat maar zeer weinig, Spr. geeft zelfs voorbeelden, dat het niet de helft is. Aan binnenlandsche textielgoederen betaalt Ne derland 200 millioen gulden 's jaars, aan ouiienlandsche 111 millioen. Natuurlijk gaan beide nu 3 pet. in prijs omhoog. De Staal krijg, 3 millioen meer tarief, maar Neder land betaalt 9 millioen meer. Vervolgens bestrijdt hij de opvatting, dat doo r het tarief de werkgelegenheid wordt verruimd en dus de werkeloosheid vermin dert. De Minister schakelt verschillende punten uit, waarover hij niet spreken wil, maai daar kan spr. zich niet bij neerleggen. Wel degelijk is hier het vraagstuk der protectie aan de orde al vindt de Minister dit niet. Van een technische herziening is eigenlijk geen sprake, want alles bleef als het was en alleen het percentage is verhoogd, maai fouten zijn niet weggenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Don- Donderdag één uur. v H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zullen Vrijdagmorgen 17 October te 8.35 uur per extra trein uit Mecklenburg aan het paleisstation op het Loo aankomen. Memorie van antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wets ontwerp tot wettelijke regeling opnieuw van de coöperatieve vereenigingen. Met vol doening verklaart de Regeering er kennis van te nemen, dat vele leden zich met de indiening van dit wetsontwerp ingenomen verklaarden en dat men zich er algemeen mede kon vereenigen, dat de totstandko ming eener regeling, welke er op uit is de aan de wet van 1876 verbonden bezwaren te ondervangen, niet is ondergeschikt ge maakt aan een herziening van het geheele vereenigingsreckt. De Regeering kan niet toegeven, dat het beginsel der coöperatie medebrengt, dat de leden der vereeniging gezamenlijk tot beta ling van de schulden der vereeniging ge houden zijn. Het systeem van het ontwerp maakt het mogelijk, dat elke vereeniging die regeling krijgt, welke het meeste strookt met haar opzet en bedrijf. Het stelsel van het wetsontwerp berust op de navolgende beginselen: Het lidmaat schap wordt schriftelijk aangevraagd, aan den aanvrager wordt eveneens schriftelijk bericht, dat hij is toegelaten. Op deze wijze kunnen partijen zich vooruit opgemaakt be wijs verschaffen. De bedoeling is echter niet, dat voor de verkrijging van het lid-' maatschap schriftelijke behandeling een onmisbare voorwaarde zou zijn. De Memorie van Antwoord gaat verge zeld van de nota van wijzigingen waarbij, behalve de boven reeds vermelde, nog een aantal wijzigingen van meer ondergeschik ten aard in het ontwerp worden aange bracht. AGITATIE ONDER HET OVERHEIDS PERSONEEL. Men schrijft ons uit Amsterdam: Dinsdagavond had het Comité van Ver weer, samengesteld uit een 7-tal vakbonden van Overheidspersoneel, een openbare ver gadering in de twee groote zalen van „Bel- levue alhier, belegd, waar de heer A. Kooiman, voor het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren en de heer D. Schilji, voor de Amsterdamsche Federatie van Per soneel in Openbaren Dienst het woord voer den over de „financiëele positie van Rijks- en Gemeentepersoneel". De beide sprekers behandelden in den breede het verzoek aan den Amsterdam- schen Gemeenteraad om de met 1 October verhoogde heffing van 3 pCt. pensioenpre mie niet te doen doorgaan. 'De heer Kooiman liet uitkomen, dat de Regeering geweigerd heeft een tegemoetko mende houding jegens de ambtenaren aan te nemen. De heer Schilp wekte het gemeenteper soneel op om op te treden als hulptroepen van het postpersoneel. Na afloop der vergadering zou een de monstratie gehouden worden. Door de politie was bepaald, dat de stoet langs Marnixstraat en Rozengracht naar de Westermarkt zou trekken. De betoogers gaven echter te kennen met dezen door de politie voorgeschreven weg geen genoegen te nemen. Zij wilden de Leidschestraat door, hetgeen hun echter door de politie belet werd. De heer Schilp, die in een lantaarn paal op het Leidscheplein geklommen was, ontbond daarop de demonstratie en maande zijn makkers aan rustig naar huis te gaan. Deze goede raad werd door de betoogers opgevolgd. Under leiding van den directeur-generaal van den arbeid is Dinsdag te 's-Gravenhage een bespreking gehouden met vertegenwoor digers van vereenigingen en instellingen op het terrein der zieken- en krankzinnigen verpleging, waarin behandeld is de toepas sing van de Arbeidswet 1919 op den arbeids tijd van verplegend personeel, in verband met hetgeen de minister van arbeid, handel en nijverheid in de memorie van antwoord inzake zijn begrooting voor 1924 heeft toe gezegd ten aanzien van een spoedige invoe ring van de betreffende bepalingen. De aanwezigen hebben den wensch te kennen gegeven en zich bereid verklaard, bij de verdere voorbereiding van een voor ontwerp overleg te plegen. Wat in 1925 moet worden voltooid. In dé Memorie van Toelichting tot de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1925 wordt gezegd, dat het voor de jaren 1922 1925 ten aanzien van de Zuiderzeewerken aanvaarde beperkte werkplan, hetwelk om vatte de volledige afsluiting van het Amstel- diep met de in verband daarmede noodige werken, te weten den aanleg van een be- schermingsdijk om het toekomstige sluister- rein beoosten Wieringen, den aanleg van 'n afwaterings- en scheepvaartkanaal langs de Noordhollandsche kust met daarlangs gelegen zeedijk van de Van Ewijcksluis tot nabij het fort Oostoever te Helder, en de verhooging en verzwaring van waterkeerin- gen langs de noordzijde van Wieringen in 1925 zal moeten worden voltooid. Het is gebleken, dat dit mogelijk zal zijn voor het daarvoor vastgesteld jaarlijksch bedrag van 4 millioen. Aangeteekend wordt, dat, indien kan worden besloten in 1925 het tempo der werken te versnellen, suppletoire aanvragen op dat dienstjaar noodig zullen zijn. Het vonnis, dezer dagen door den Haag- schen politierechter tegen den uitgever van het beruchte pornografische weekblad „Pan" uitgesproken, zal in breede kringen met vol doening zijn vernomen. Het optreden van deze hyena's op zedelijk gebied in de laatste maanden, was, naar de Resb. terecht constateert, te tergend, dan dat men nu niet met een gevoel van opluch ting van dit optreden der Justitie kennis zou nemen. De correctie, hier door den rechter toe gediend, is niet zacht, maar men moet ook niet vergeten, dat men hier te doen had met een winstbejag, waarbij de meest im- moreele motieven een leidraad waren. Uit dit vonnis is tevens gebleken, dat van den rechter een krachtig optreden tegen deze vuilschrijverij kan worden verwacht, en wij hopen daarom, dat dit vonnis voor de politie-autoriteiten een spoorslag moge zijn om tegen dergelijke wetsovertredingen krachtiger op te treden dan tot nu toe het geval was, toen het meermalen bleek, dat de politie in het openbaar als 't ware met geweld tot een vervolging moest worden gedwongen. En het publiek kan dan de verwachting koesteren, dat onze straten van dit vuil voortaan gereinigd zullen worden. Want dit vonnis van den politierechter zal den schrik onder de uitgevers van deze geschriften wel gebracht hebben. Uit den Haag wordt gemeld: Op het ont- werp-tariefwet heeft de heer Vliegen (S.D. A.P.) een aantal amendementen ingediend, die meerendeels beoogen in plaats van 8 pet. te lezen 5 pet. Ook de heer Ter Hall (V.B.) heeft eenige amendementen ingediend. Woensdagochtend heeft de Commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden uit de Tweede Kamer een vergade ring gehouden met den minister van Buiten landsche Zaken, jhr. mr. van Karnebeek. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Vrouwen Vredebond te Amersfoort, heeft aan de verschillende politieke partijen de volgende vraag voorgelegd: „Zal uw partij in de komende regeerings- periode ontwapeningsvoorstellen doen ol ten minste de afschaffing van den dienst plicht in haar program opnemen?" Maandag is alhier een bijeenkomst gehou den van de Wethouders van Maatschappe lijk Hulpbetoon van de vier grootste ge meenten van ons land (de heeren Vos, Amsterdam; Nivard, Rotterdam; Drees, den Haag, en Smulders, Utrecht) en de direc teuren van hun diensten. Uit de besprekingen bleek, dat in alle groote gemeenten een verbetering van de conjunctuur en een opleving van de arbeids- mogelijkheid valt waar te nemen. De wet houders gaven als hun meening te kennen, dat het vooral aan het krachtige optreden van de erisis-commissie te danken is, dat duizenden personen, die tot verleden jaar van de werkeloosheidsuitkeering leefden, hun pogingen om werk te vinden hebben verdubbeld en dezê pogingen veelal mei succes bekroond zagen. Het aantal steun- trekkenden is dit jaar in Amsterdam en Rotterdam slechts 40 pet. van het aantal van verleden jaar. Opmerkelijk is ook, dat het cijfer van de ondersteunden op hei oogenblik niet rijzende is, wat in vorige jaren in den herfst wel steeds het geval was. De vergadering besloot, dat de groote ge meenten 'n onderhoud met de regeering zul len aanvragen over het werkeloosheids- vraagstuk, in verband met de werkeloos heidsverzekering. In de volgende bijeenkomst, die in Januari te Rotterdam zal worden gehouden, zullen de maatregelen worden besproken, die te gen het voorjaar dienen te worden geno men, Dc inschrijving op het voor Nederland bestemde deel ad 234 millioen p. st. der Duitsche Buitenlandsche leening 1924 groot 800 millioen goudmark is op 17 dezer open gesteld te Amsterdam bij de heeren Van Loon en Co., te R'dam bij de N. H. Mij., de Amsterdamsche Bank, de Twentsche Bank, Incasso-Bank, de heeren R, Mees en Zoonen en de Rotterdamsche Bankvereeni- ging en te 's-Hage bij de N. H..-M., de Am sterdamsche Bank, De Twentsche Bank, dt Incasso-Bank, de heeren R. Mees en Zoo nen, de N.-Ind. Escompto Mij., de N.-Ind. Handelsbank en de Rotterd. Bankvereeni- ging- De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tot de 4de en de 5e groep, (de nummers 30,000 tot en met 49,999), dc postcheque- en girodienst weder wordt opengesteld met ingang van 20 Oct. De Zeppelin Luftschiffbau Aktiengesell- schaft te Freidrichshafen deelt mede, dat het bericht, volgens hetwelk het geheele bedrijf naar Amerika zou worden overge- bract, niet juist is. Wel is in samenwerking met de Good Year een nieuwe onderneming opgericht, doch de voortzetting Van het bedrijf in Freidrichshafen wordt hierdoor niet beinvloed. Voor het Kantongerecht te Deventer ston den terecht drie landbouwers uit Klein Doch- teren, gem. Lochtm, n.l. G. N., D. L. en A. K., allen bestuursleden van de Onderlinge Waarborgmaatschappij met veefonds „Klein Dochteren", welke maatschappij zij vertegen woordigen. Beklaagden hebben geweigerd en houden die weigering vol, genoemde maat schappij te doen inschrijven in het Handels register te Deventer, Bekl. beweren, dat de bedoelde inschrijving niet noodig is, om dat de betrokken maatschappij noch kapi taal, noch statuten of een reglement zou hebben. Verder zeide een der bekl., dat de maatschappij aldus werkt, dat de schade, geleden door een der leden bij het sterven of afmaken van vee, door de deelnemers onderling wordt gedragen. Voorts werd op gemerkt, dat alle leden der maatschappij tevens lid moeten zijn van de coöperatieve boterfabriek ter plaatse, die wel is inge schreven in het Handelsregister, waarom beklaagden meenden, dat zij de waarborg maatschappij niet behoefden te laten opne men in het Handelsregister. Het O. M. vorderde tegen ieder der be klaagden slechts 1.boete subs. 1 dag hechtenis, omdat het z. i. hier een princi- pieele kwestie geldt. De uitspraak volgt over 8 dagen. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van P. T. T.-personeel heeft een brief ge zonden aan de Federatie van personeel in openbaren dienst, waarin deze organisaties en den C. B. P. T. T. in de thans gevoerde acties geen sprake kan zijn. AMSTERDAM, 15 Oct. Aardappelen. (Bericht v. d. Mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 5.50, id. blauwe f 5.255.50, id. Eigenheimers f 4.404.70 Friesche Bor- gers f 4.Zeeuwsche Eigenheimer poters f 3.704, id. blauwe poters f 33.20, id. bonte poters f 33.20 Drentsche Eigen heimers f 34alles per kg. AMSTERDAM, 15 Oct. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 342 vette kalveren le qual. 110125 ct., 2e qual. 94 110 ct., 3e qual. 8294 ct., per kg. levend gewicht33 nuchtere kalveren f 1524 519 vette varkens Holl. le qual. 106107 ct., id. 2e qual. 104106 ct. Overz. en Geld. le qual. 106107 ct., id. 2e qual. 104 106 ct. per kg. slachtgewicht. Exportvar kens 94 ct. AMSTERDAM, 15 Oct. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Sterappelen f 1824, id. extra f 32 38, transparant de cronsel f 2236, pre sent van Engeland f 1424, cox pomona f 1630, the queen f 2638, extra id. I f 1218, notarisappelen f 1218, bramly seedling f 812, gravensteiners f 1832, goudreinetten f 1218, extra f 2330, Groninger kroon f 1216, Sweden appelen f 1218, princese nobel f 1224, bellefleur f 1016, schagerroodjes f 1014, tulpappe len f 812, bouman reinetten f 1618, jas- appelen f 1014, gamerensch zuur f 711, Gerrit Roelof f 1014, zure pippeling f 8 12, paradijs appelen f 1014, Bismarck f 14—18 keizer Alexander f 1218, bloeme zoet f 1218, Jaap Dirk f 811, honing zoet f 812, campagne zoet f 1014, dub bele benderzoet f 1014, leghipons f 18 28, soldat, Laboureur f 1018, calebas de tirlemont f 1018, souvenir de congres f 14 20, triumpf de vienne f 2030, doyenne du commice f 3046, bonne Louise d'Av- ranches f 2042, br. Hardy f 2228, br, Lebrun f 1015, br. Clairgeau f 1016, William Duchesse f 2240, hertogin Elza f 712, durandeau f 712, meloenperen f 712, Giesen Wildeman f 711, winter- jannen f 1014, bergamotperen f 57, win- terjannen f 58, nouveau poiteau f 814, jodenperen f 69, pondsperen f 810, kweeperen f 1824 per 100 kg. Franken- thalers f 0.660.82, aücanten f 0.620.82, walnoten ongebolsterd f 0.130.15, hazel noten f 0.200.24 per kg. Kassnijboonen f 7090, snijboonen f 3242, dikke spercie- boonen f 34—42, dunne spercieboonen f 38 44, tomaten f 3044, Hillegommer zand- aardappelen f 6.5011 per 100 kg. Bloem kool f 21—27 per 100 stuks. Uien f 3.40— 3.70 per 50 kg. Bloemen. Chrysanthemums f 1732, Am. Anjers f 712, Hadley f 917, Sunburst f 59, Ophelia f 59, Golden Ophelia f 5 9, Keizerin f 3.507, Chabot Anjers f 2.50 3.80, Dahlias f 24.20 per 100 stuks. Snijgroen f 47, Eiketakken f 1.202 per 100 tak. DWINGELO, 14 Oct. Paarden. Op de paardenmarkt waren aangevoerd 609 stuks. Ruinen f 300670, merriën f 289700, enters f 180320, veulens f 80180. Handel vlug. PURMEREND, 15 Oct. Vee. Aan de na jaarsveemarkt waren aangevoerd 2780 run deren (v. j. 2470). Kaifkoeien golden f 375 550, melkkoeien f 325450, geldenkoeien f 200400, vaarzen f 175325, pinken f 140 270, grasvellen f 50130. Handel in eerste qual. goed, overigens matig. Alles prijs houdend. WOERDEN, 15 Oct, Kaas. Ter markt waren 380 partijen Goudsche le soort 7378, soort f 6972, rijksmerk f7078. Handel matig. GELDERMALSEN, 15 Oct. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men Bosch-appelen 8 ct., Bellefleur 11%13% ct., Goudreinetten 10 1/418% ct.. Zoete Bellefleur 510, ct., jasappelen 9 ct., Beurré peren 1213 ct. Bezie-peren 3 ct., Wintervijgen 511% ct., IJsbouten 56 ct., Jodenperen 5% ct., Avezaatsche capelle 56 ct., Pondsperen 5%—11% ct., Wijnzuur 6% ct., Bloemé 14% ct., Winterjutten 4% ct., Pippelingen 9% ct., Sterappelen 24—27 ct., Kaneel- zuur 512 ct., Foppen 5% ct., Bismarck 11% ct.,Bergamotten 4%7 ct., Camper- veenen 4—5 ct., Lemoen-appelen 12% ct., Handperen 1419 ct., Ketelperen 2 ct., Groenperen 2% ct., Stichtsche peren 3% ct., Dunbasten 45 ct., Trosjesperen 2% ct., Eva-appelen 10% ct., Suikerperen 4r— 4% ct., Giezer Wildemans 8%9 ct„ Knol peren 4 ct., Princesse Nobels 18 ct., Blanke Bezie 6 ct., Maagdenperen 18 ct., Kwee peren 19 ct., Grauwe Bezie 2% ct., Woud- huizers 16 ct., Mispels 1418 ct., Bezie peren 4% ct., Spiegelperen 5% ct., Huis mannen 4% ct., Peper-appelen 8 ct., Williams Duchesse 39 ct., Kortstelen 11 %- ct., Reine d'Or 4 ct., Campagne zoet 11 11% ct., Zure Schijvers 4% ct., Bloemzoet 10% ct., Brederodes 11% ct., Paradijs 6 ct., Blanke Holas 11 ct., Holsteiners 5% ct., Koningsrood 13% ct., alles per kg eerste soortNoten 3645 ct., dubbele noten 81 ct., beide per 100 stuks. Fabrieken zuurkroet f 3.50, zoetkroet f 3.20, pcrenkroet f 2.10, alles per 100 kg. HOORN, 15 Oct. Vee. Aanvoer 83 var kens, vette f 0.820.90, Londensche f 0.62, Zouters f 0.70 per kg. Handel matig. HULST, 14 Oct. Granen. Bij gewonen aanvoer werd betaald voor tarwe f 15, rogge f 14, gerst f 15, haver f 13, erwten f 21,bruine boonen f 25. MAASTRICHT, 15 Oct. Boter. Aanvoer 97.850 kg. Prijzen hoogste f 2.70, midden- f 2.61, laagste f 2.47. ASSEN, 15 Oct. Eieren. Op de markt van de V. P. N, waren aangevoerd 34.000 stuks, orijs f 10.5012.50 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station,) 15 Oct. Aardappelen. Koks f 2.152.25, Due f 2.25 Due f 2.15—2.30, Schotse f 3.95, Blauwe, f 2.453.05, Bonte f 2.80 per baal. Aange voerd 275 baal. Uien. Groote gele 3.203.35, Drielingen f 3.70—3.95, Nep f 3.25—3.65 per baal. Aanvoer 415 baal. le soort Bloem kool f 12.5034, 2e soort f5.25, 3e soort f 49.50 per 100 st. Aanvoer221,800 stuks. Kool f 24 per 100 kg. Aanvoer 37.200 kg. Gele kool f 2.104.30 per 100 kg. Aanvoer 12.300 kg. Witte kool f 1.40—1.80 per 10C kg. Aanvoer 34,800 kg. Bieten groote f 13.5C 21, kleine f 7 per 1000 st. Aanvoer 76.50C stuks. Slaboonen f 3.054.45 per 15 kg. Aanvoer 760 zak. ENKHUIZEN, 15 Oct. Aardappelen. Blauwe aardappelen f 2.352.65, kleine f 0.801.25 per baal. ENKHUIZEN, 15 Oct. Zaden en peul vruchten. Groene erwten f 19—21 per 100 kg wijker vale erwten f 2230, vale f 30 40, grauwe f 3039, bruine boonen f 24 28 per hlbruin mosterdzaad f 3841.50 per 70 kg maanzaad f 24—26 karwijzaad f 2324, beiden per 50 kg. TIEL, 15 Oct. Fruit. (Tielsche Veilings vereeniging.) Jasappels 6—9 cstoofperen 68% c; wintervijgen 710 c; binder- zoet dübb. 1213 c binderzoet enk. 911 c schijvelingen 57 c goudreinetten 8 15 c bellefleur 713 c rijnzoet 57 c wijnzuur 46 c holmannen 57 c Ger- troelofs 67% c; maagdeperen 25 ca bergemotperen 79 c zoete appels extra's 36 c do. 1ste soort 9—11 c tafelappels 1018 c handperen 1216 c sterappel 1828 c beurré clasau 1218 c bloem zoet 57 c paradijs 46 c ijsbouten 68 ckoningsrood 6c pondsperen 68 c jodenperen 46 c. kraagperen 38 c mis pels 12% c huismannen 7c alles per kg. (Veiling Tiel en Omstreken.) Goudrei netten 1225 c bellefleur 814 c ster appels 1927 c paradijs 712 c konings rood 813 c handperen 1830 c stoof peren 710 c binderzoet dub. 1015c binderzoet enk. 710 c tafelappels 10 20 c kaneelzuur 10—13 c lemoenappels 1827 c pondsperen 69% c zoeteappels 8—12 c noten 4452 c alles per kg. N» ten per 100 stuks 4654 c. Er is bevestiging gekomen van het be richt, dat het weekblad Nieuw Nederland met het maandblad Nieuwe Tijden ver- eenigd zal worden. Het eerste nummer verschijnt 18 Oct. a.s. Naar de „Tel." verneemt, zal het theata. Carré te A'dam weer aan zijn oorspronke lijke bedoeling gaan beantwoorden. Op 1 November a.s. zal het gebouw worden ge sloten en inwendig zóó worden gewijzigd, dat er op 15 November weer een circus gezelschap in kan optreden. De arena, wel ke thans met stoelen bezet is, zal worden vrijgemaakt, terwijl de eerst sedert kort in gebruik genomen foyer, voor stallen zal worden omgebouwd. De eerste gegadigde voor het gebouw ia het Circus Willeke, dat daar gedurende drie maanden zal optreden, terwijl nadien het circus Albert Carré er zijn intrek zal ne men. Door deze verandering komt de N.V, De Opera zonder Schouwburg. In Berlijn is een onderzoek ingesteld naar de storing, die de radio-ontvangst ondervond en welke bleek in verband te staan met he! aanwezig tramverkeer. Het merkwaardige was, dat de storingen slechts 's avonds optraden en bij regenachtig weder bijna geheel Verdwenen. Bovendien na men de storingen van Maart af ongeveer toe. Het verschijnsel werd verklaard door het reeds vroeger door Burstijn vastgestelde feit. dat bij onderbreking van gelijkstroom tus schen metalen contacten bij grootere stroom- sterkte een lichtboog, doch bij kleinere stroomsterkte vonken werden gevormd. De stroom voor beweging van de tram gaf daar door geen aanleiding tot storing, wel echter de geringe stroom voor de verlichting van de tram op de oogenblikken 's avonds, wanneer de motorstroom was afgezet. De vonken deden dan hoogfrequente stroomen optreden, wanneer het contact van rol en draad op sommige oogenblikken slecht was. De in vloed van regen, dus 't nat worden der contacten hield met dit laatste verband, terwijl de slechte geleiding van den bodem in de wintermaanden het verschijnsel deed verminderen. Verbetering kan worden verkregen door wijziging van het materiaal van de rol (zink b.v. geeft minder storing dan messing) of door een verbeterden bouw van de rol. Als het beste middel wordt aangegeven te zorgen, dat de stroomsterkte bij het afschakelen van den motor niet beneden 2.5 A daalt. Daar voor zou parallel met den lichtdraad een weer stand moeten worden geschakeld, terwijl deze tak nog beter voor lichtreclame zoti kunnen dienen. („Tijdschrift v. Electro-' techniek.") Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand September j.l. aan fijne zaden werd uitgevoerd Maanzaad (Papaverzaad) totaal 108.342 Kg waarvan naar Duitschland 13.250 Kg. en naar V. S. Amerika 87.850 Kg. Karwijzaad totaal 2.854.448 Kg waar naar Duitschland 575.686 Kg Groot-Brit- tannië 90.193 Kg V. S. Amerika 668.124 Kg Italië en Fiume 204.100 Kg Oosten rijk 247.229 Kg. en naar TsjechoSlowa- 710.750 Kg. Kanariezaad totaal 9743 Kg waarvan, naar Duitschland 7613 Kg. en naar Groot- Brittannië 1624 Kg. Bruin mosterdzaad totaal 62.484 Kg waarvan naar Duitschland 31.497 Kg België 12.400 Kg V. S. Amerika 6000 Kg Zweden 5587 Kg. en naar Denemarken en IJsland 6700 kilogram. Geel mosterdzaad totaal 213.370 Kg., waarvan naar Duitschland 153.033 Kg. België 10.176 Kg. en naar V. S. Amerik: 42.360 Kg. Voor gegevens omtrent uitvoer naar niet hierboven genoemde landen wordt ver* wezen naar de bij de N. V. Gebr. Belin- fante, Kneuterdijk 3, te 's-Gravenhage, verkrijgbaar gestelde maandstatistiek van den in, uit en doorvoer 5 abonnementsprijs f 15 per jaargang franco, met ingang van 1 Januari 1925 rechtstreeks te betrekken van het Centraal Bureau tegen f 6.75 oer jaar gang;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6