LUCHTVERKEER. ORDE EN ARBEID. GEMENGD NIEUWS. UKPBOIiW EM roswnu KERK EN SCHOOL. SPORT EN SPEL. DAMMEN. HAARLEM. t Het dubbele belasten van schip pers in België. De militaire pensioenen'in Indië. De wijziging der motor- en rijwielwet. Courantenverkoop op Zondag. Ratificatie conventie 8-urige werkdag. De Indische Marine-vliegdienst. Nieuwe wereldrecords. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. In 't hol van den leeuw. Aangifte der inkomsten. ARBEIDSCONFLICT TE WORMERVEER. wet.nl» De verongelukte makkers van Stefansson gevonden. Onze ingenieurs naar het buitenland. UIT BOEK EN BLAD. Inhoud van tijdschriften. De proeven met Chineesche tabak. Vis scherf. EEN TERUGBLIK OP DE JAARBEURS TE KEULEN. Onzichtbare onderwijscontrole. HILLEGOM. SCHOTEN. B' m In verband met de door het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken gestelde vraag betreffende een dubbel belasten van dc schippers, die in België komen, deelt de Tel. het volgende mede: Voor de schippers, evenals voor de ver tegenwoordigers van buitenlandsche firma's, rondreizende kooplieden, enz., die hun be drijf in België uitoefenen en noch woon plaats, noch verblijfplaats, noch vaste in richting hebben in het land, bestaat een bedrijfsbelasting, die op een minimum van 60 francs is bepaald, behoudens afwijking ten gevolge van internationale overeenkom sten. Deze belasting wordt betaald alvo rens het bedrijf in België wordt uitgeoefend Een belasting per dag, zoolang het ver blijf in België plaats heeft, is bij de wet niet voorzien. Bij de wet van 28 Februari j.l. is echter bepaald,' dat bijaldien.de in België ver kregen inkomsten tot een hoogere belasting aanleiding geven, een aanvullende belasting tot het vereischte bedrag opvorderbaar is. Deze aanvullende belasting is te betalen vóór dat de schatplichtige het grondgebied verlaat. Verhooging beneden den rang van onder luitenant. Bij de behandeling van de Indische be- grooting^ voor 1924 is toegezegd, dat bij de oegrooting voor 1925 voorstellen zouden worden voorgelegd, strekkende tot verbete ring van de vóór 1 Jan. 1920 toegekehde militaire pensioenen. Het ter zake met de Indische regeering gevoerde overleg heeft blijkens de Memo rie van Toelichting tot de Indische begrpo- ting 1925 geleid tot de slotsom, dat de ge dachte verbetering in de pensioenen zou kunnen bestaan in verhooging van de pen sioenen en gagementen van de militairen beden den rang van onder-luitenant, die 60 jaar en ouder zijn, met 40 opcenten, bere kend over de oorspronkelijke verhooging, zonder overschrijding van de nieuwe pen sioenen. Ten aanzien van de gegageerde en ge- pensionneerde Europeesche militairen bene den den rang van onder-luitenant wordt het wenschelijk geacht, voor die nadere ver hooging een minimum van 60 te stellen. De aan dezen maatregel verbonden kos ten worden geraamd op 395.000. Het voornemen bestaat om een regeling te treffen, ten einde aan de nagelaten be trekkingen van hen, die in 's lands vasten of tijdelijken dienst zijn aangesteld op een maandelijksche bezoldiging, zoomede van de soldij genietende militairen, een bedrag te kunnen uitkeeren, gelijk aan een maand salaris van den overledene. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Het deed den minister genoegen te ver nemen dat de wijziging, waarbij de binnen de bebouwde kommen der gemeenten voor motorrijtuigen toegelaten rhaximum-snel- heid in het algemeen van 10 K.M. op 20 K.M. per uur en in enkele gevallen op 12 K.M. per uur wordt gebracht, toejuiching beeft gevonden. Met het oog op de moge lijkheid van strikte naleving van het voor schrift ware nog beter geweest de in het algemeen aan de maximumsnelheid te stel len grens tot 25 of 30 K. M. per uur te verhoogen, kan de minister intusschen niet toegeven. Het nieuwe artikel 25 bis is, als bekend, het gevolg van een door de Tweede Ka mer aangenomen amendement. De regeering zou opneming van het nieuwe artikel heb ben ontraden, indien de daar gegeven re geling der aansprakelijkheid ware geba seerd op een vermoeden van schuld en dus inhield een omkeering van den bewijslast. Want dergelijke omkeering hoewel in het positieve recht niet geheel onbekend zou zij op dit gebied niet gemotiveerd ach ten. Doen het artikel bevat geen vermoe den van schuld. Door mejuffrouw Katz is aan den minister van Waterstaat gevraagd of het juist is, dat, als gevolg van een aanschrijving van de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, de courantenverkoop e. d. door het vrouwelijk personeel in de kiosken op de hoofdsta tions des Zondags sinds 12 October 1924 niet langer is beperkt tot 12 uur des voormiddags, gelijk het dat de laatste jaren was, maar nu zal moeten geschieden tot 9 of 10 uur des avonds, in sommige kiosken soms nog later? Wanneer deze vraag bevat- tigend wordt beantwoord vraagt mej. Katz of de minister dan bereid is te bevorde ren, dat deze maatregel ongedaan wordt gemaakt en de verkoop aldaar op Zondag weer tot 12 uur des voormiddags worde be perkt? Het bureau voor de R. K. Vakorganisatie heeft aan den raad van ministers het vol gende adres gezonden: „Onder de ontwerp-conventies, aanvaard op de internationale arbeidsconferentie van Washington, neemt die ter bespreking van het aantal arbeidsuren in industrieelc onder nemingen tot acht uur per dag en acht-en- veertig uur per week een zeer beteeko- nende plaats in. Het zou ongetwijfeld van veel belang ge acht moeten worden, indien de regeering zoodanige maatregelen wilde nemen, dat onze wetgevende lichamen ten spoedigste tot ratificatie van deze conventie, zouden kunnen besluiten. Het goede voorbeeld, dat aldus door Ne derland zou gegeven worden, zou er zeker toe kunnen bijdragen dat ook andere lan den tot ratificatie van bedoelde conventies zouden overgaan. Door toepassing van de bepalingen der voor ons land geldende Arbeidswet 1919 wordt voldaan aan de voorwaarden in de hiervoor aangeduide conventie gesteldi Nederland ging *óór met zijn Arbeidswet: wij meenen dan ook met vertrouwen van uwe regeering te mogen verwachten, dat ons land wat deze ratificatie aangaat, niet langer zal achterblijven. In 1925 zullen de werkzaamheden tot aan- 'eg van een marine-vliegkamp te Soerabaja j en tot het bouwen van een kazerne voor den vliegdienst aldaar worden voortgezet. Op de Indische begrooting 1925 zijn sommen van onderscheidenlijk 600.000 en 100.000 hiervoor uitgetrokken. Gedurende de laatste meeting te Dayton heeft luitenant Mac Ready, op een Martin, het hoogterecord met 1500 K.G. ballast, ge broken door 4612 M. hoogte te bereiken. Het oude receord stona op naam van 4475 M. (8 Mei 1924). Luitenant Harris heeft het duur-record met 4000 K.G. ballast gebroken, door 1 uur 47 min. 8 sec. in de lucht te blijven. (Tel.). Voor den kantonrechter mr. Varsten, te Amsterdam, werd Dinsdag gepleit in de pro cedure van een leerling-machinist bij de Nederlandsche Spoorwegen tegen de Spoor wegmaatschappij inzake de 10 pet. loonsver laging, die 1 Januari j.l. is ingegaan. Voor den leerling-machinist pleitte mr. A. S. de Leeuw, die meende, dai het personeel bij de Spoorwegen het recht heeft zich te beroepen op art. 36. Dit beschouwde spr. als niets abnormaals en een vanzelf sprekend feit. Aan de spoorwegarbeiders worden ver schillende verplichtingen opgelegd, die an dere arbeidscontracten niet opleggen. Er wordt van hen geëischt, om zoo noodig ook op Zondagen en vrije dagen dienst te doen. De aard van het spoorwegbedrijf brengt mee, dat de werkgever vrijelijk de loonen kan be palen en verplichtingen opleggen. Het mag echter niet zoover gaan, dat de arbeidsovereenkomst eenzijdige rechten aan den werkgever kan geven. PI. vond het niet meer dan billijk, dat de werknemer tegenover de belangrijke ver plichtingen, hem 'door het R.D.V. opgelegd, een zekere vastheid van dienstgarantie ontvangt. PI. ging na, welke bepalingen er waren, toen de vroegere Rijnspoor door den Staat werd overgenomen en concludeerde, dat toen het personeel heel wat vastere rechten had, dan art. 36 het geeft. PI. merkt op, dat het de bedoeling van den gedaagde zal zijn, art. 36 een andere beteekenis te geven dan men er uit zou moeten opmaken. Hiertegen verzette pl. zich. De arbeider heeft geen enkelen invloed op het arbeiders- reglement. Do overeenkomst wordt hem voorgelegd en hij heeft maar te teekenen, Pl. stelde zich op het standpunt, dat art. 36 niet gewijzigd mag worden. Hij kwam dan tot de volgende drie conclusies: De loonen mogen niet buiten het R. D. V. om veranderd worden. Aan dit R. D.V. mogen ook geen artikelen worden toegevoegd, daar dit in strijd is met art. 36. Het art. 36 mag ook zelf niet gewijzigd worden. Pl. beriep 2ich hierbij op art. 1380 B.W. Pl. meende, dat de Spoorwegmaatschappij zich niet bijzonder sterk voelde, waar zij een sterke pressie op het personeel wilde uit oefenen, om te verhinderen, dat dit in rechten zou laten uitmaken of de wijziging van art. 36 geoorloofd was. De minister had die pressie echter verhin derd en waar de vakvereenigingen geen pro ces wilden beginnen, wendde een enkel on georganiseerd lid van het personeel zich tot den rechter. Prof. Molster, die voor de Spoorwegmaat schappij pleitte, verklaarde eerst dat hij het met zijn tegenpleiter in zoovetre eens was, dat' de feiten vaststaan. Pl. meende echter, dat de tegenpartij een verkeerde uitlegging gaf aan de wijziging van art. 36. Er wordt niet gezegd, dat de loonen worden verlaagd, maar dat 10 pet. wordt ingehouden, totdat een wettelijke loonregeling zal zijn vast gesteld. Intusschen is men het over die nieuwe loonregeling eens geworden met de vakver eenigingen. Toen zijn ook de aanhangig gemaakte processen ingetrokken en de werknemers namen genoegen met de veran dering van art. 36. Deze procedure betreft echter een arbeider, die niet aangesloten is bij een vakvereeniging. Daarom betreurt dé maatschappij het, dat deze actie werd doorgezet. Pl. meende, dat we hier te doen hebben met alle mogelijke bevoegheid van den werkgever 'om de con- tracteerende bepalingen, te wijzigen. Een wijziging is toegelaten, mits de rech ter die niet als kennelijk onjuist en kenne lijk te kwader trouw acht. Die beperking erkent de maatschappij. De wijziging van art. 36 is daarom geoor loofd. De Minister heeft er bovendien zijn goedkeuring aan gehecht, en dit moet op den voorgrond gesteld worden bij de toepassing van het artikel. Een bezuiniging voor het heele land deed de maatschappij tot ver laging van de loonen overgaan. Na re- en dupliek bepaalde de kanton rechter den datum, waarop hij uitspraak zal doen. De inbraak in de 2e Helmersstraat te Amsterdam. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stonden Donderdag terecht de 43-jarige los werkman S. en een 33-jarige kooiman. Samen waren zij op 20 Aug. met een valsche sleutel binnengekomen in het' leegstaande benedenhuis 2e Helmersstraat 106. Vervolgens, waren zij over de lage tuin schutting geklommen naar perceel 104. Dat was eveneens tijdelijk onbewoond, daar de familie met vacantie op reis was. Ze waren juist bezig een ruit uit de keukendeur los te werken om zoo naar binnen te komen, toen zij in hun arbeid werden gestoord door de politie. Op het bovenhuis toch woont de com missaris van politie, de heer Van Aspercn. Deze had, onraad bespeurd en terstond wat mannetjes laten aanrukken. Zoo werden de dieven Op heeterdaad betrapt. Allerlei inbre kerswerktuigen werden op hen gevonden, als sleutels, messen, twee zaklantaarns en eenige paren handschoenen. Het O. M., waargenomen door Mr. Van Lier, bracht naar voren, dat bekl, S. sedert zijn 15e jaar 12 vonnissen achter den rug heeft en 21 jaar van zijn leven in de gevan genis heeft gesleten. Het laatst was hij 13 Juni 1.1 uit de gevangenis ontslagen. De an dere bekl. had slechts 1 jaar gevangenis in 1920 hem opgelegd, ten zijnen laste. Voor dit feit vorderde de officier tegen S. jaren tegen den anderen bekl. 2 jaren ge vangenisstraf. Mr. H. J. Triezberg als verdediger voor S. optredende, bracht naar voren, dat deze bekl. wel tot het kwaad weer moest vervallen, om dat het voor iemand met zoo'n verleden bijna onmogelijk is, werk te vinden. Bekl. probeer de het nog 'n tijdje als bloemenkoopman, doch zijn negotie verregende. Mr. Huijer pleitte voor den anderen bekl. clementie, daar deze bekl. langen tijd geaar zeld heeft, voor hij op het plan van S inging. Hij trachtte zoolang mogelijk weerstand te bieden, doch omstandigheden dwongen hem, toe te geven, opdat hij onderhoud kon vin den voor zijn gezin. Bekl. had een aardappel- handeltje, doch kon dat niet volhouden, daar hl) niet kon concurreeren tegen 'de gemeente,ten komen, dan ben ik er zeker van, dat die goedkooper leverde dan bekl. kon doen. er ettelijke Nederlandsche ingenieurs in die Uitspraak over 14 dagen. streek werk zullen vinden. Wegens te lage aangifte harer inkomsten had zicht Donderdag voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam een juffrouw te verantwoorden, die 1635 in haar betrekking verdienende, op haar aangiftebiljet 1500 had ingeyuld. Het betrof het belastingjaar 1922—'23. Waarom hebt u dat gedaan? Omdat de chef-boekhouder het me ver zocht. Hij beweerde, dat de loonlijsten al weg waren en daar was ik voor 1500 ingevuld. Om nu moeilijkheden te voorkomen vroeg hij, dat ik mijn aangifte dienovereenkomstig deed. Liet bleek, dat de juffrouw aanvankelijk ge weigerd had, docht de boekhouder had erg aangedrongen. Om hem terwille te zijn, had zij ten slotte toegegeven. Een accountant verklaarde, dat op de loon lijsten maar wat raak was ingevuld. Het be trof de loonlijsten, die de fiscus voor con trole opvraagt. Of de loonlijsten bij de Rijks verzekeringsbank ingeleverd, even onjuist waren, kon get. niet zeggen. Begrijpt u dan de reden van die te lage aangifte? Neen. 't Eenige, wat ik er in zien kan, is dat hij het personeel èen voordeeltje wilde bezorgen. De juffrouw had gehoord dat ook andere leden van het personeel te laag hadden op gegeven. Weet u, waarom u alleen vervolgd bent en de anderen niet? Neen, geen flauw idee. Het O. M., waargenomen door Mr. Van Lier oordeelde, dat de wet een veel te la gen straf stelt voor ernstige overtredingen bij belastingaangifte. Dit geval moet echter anders beoordeeld worden, daar deze bekl. handelde op insistatie van hare meerdere. Spr. vorderde ten slotte een maand voorw. gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Uitspraak over 14 dagen. ONEERLIJK SERGEANT. Voor den Krijgsraad heeft terecht gestaan een 59-jarige sergeant le kl. der koloniale reserve te Nijmegen, beklaagd van verduiste ring. Hij had een bedrag van 2580.21 in opdracht van kapitein I. Troostwijk per post wissel moeten verzenden en zich daarvan 80 toegeëigend. Bekl., die reeds 46 jaar in dienst is, en met 1 Januari op pensioen zou worden gesteld, verklaarde gaarne 50 jaar in dienst te zijn gebleven. Hij had gedacht door de verduis tering te plegen in dienst te kunen blijven en het bedrag inmiddels terug, te betalen. Hij had het niet gedaan om zich te verrijken, want hij had geen geldgebrek. Hij was reeds driemaal gepensioneerd en toch in dienst gebleven. Zijn inkomen bedroeg 3100, met Januari zou dat 1200 worden. De auditeur-militair eischte 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voor- lcopige hechtenis „en verlaging in rang. De verdediger betoogde dat bekl. het .geld heeft teruggegeven en zelfs nog 35 betaald heeft voor onderzoek. Hij staat als stipt eer lijk bekend. Meer dan 2 millioen is er door zijn handen gegaan en steeds was alles in orde. Pl. vroeg een voorwaardelijke veroor deeling. Woensdagmorgen is een staking uitgebro ken onder het personeel van de zeepfabrie ken „De Adelaat" en „De Rietvink" der firma Jan Dekker aldaar. Van werknemers zijde wordt medegedeeld, dat hoofdaanléi- ding tot het conflict is een eisch tot loons- verhooging van ƒ2 p. week, welke 't personeel van genoemde fabrieken heeft gemeend te moeten stellen uit solidariteit met het per soneel der pellerij „Mercurius", waar de staking reeds vijf weken onverzwakt voort duurt. Het conflict omvat ongeveer 100 on georganiseerde, 35 moderne en federatie- leden en 3 Christelijken, terwijl 6 Katholie ken en 10 werkbazen gistermorgen nog aan hett werk zijn gegaan. De leiding berust bij de modernen en federatieven. Na elf jaar de lijken gevonden. Uit Nome, in den staat Alaska, is te Lon den bericht ontvangen, dat de expeditie naar het Wrangeleiland op Heraldeiland de overblijfselen heeft gevonden van vier leden van de expeditie, die in 1913 in opdracht van de Canadeesche regeering onder leiding van Stefansson is ondernomen. Uit verschillende gegevens bleek, dat men 't stoffelijk overschot heeft gevonden van de Engelschen James Murray en dr. Albert Mackay; den Franschman Henri Beschat en den Amerikaan Stanley Morris. Waarschijn lijk zijn ze door een storm overvallen en doodgevroren. Het maakt den indruk alsof ze geheel uitgeput bij een kampvuur in slaap zijn gevallen. De taak van het plaatsingsbureau. Zooals wel algemeen bekend zal zijn, le vert Delft ieder jaar meer ingenieurs af dan er in Nederland en Koloniën een werkkring kunnen vinden. Ir. G. P. Nijhoff geeft thans in „De Inge nieur" een middel aan de hand om het te veel aan Nederlandsche ingenieurs in het buitenland een plaats te doen vinden. Hij is van meening, dat het „Bureau tot plaat sing van ingenieurs in Nederland en Kolo niën" zijn werkzaamheden moet uitbreiden. Het Bureau moet vertakt worden en het moet filialen hebben in de voornaamste af zetgebieden, aldus de schrijver. Laten wij ons, aldus de heer Nijhoff, eens een gebied denken als Parijs met Noord- Frankrijk. Het Bureau krijgt uit die streken zelden een aanvraag en dan nog slechts van Nederlandsche werkgevers. Toch zijn er voortdurend plaatsen voor ingenieurs open waarvan vele voor Nederlanders niet a priori zijn gesloten. Wanneer het Bureau echter te Parijs beschikt over een „corres pondent," die op zich neemt in de verschil lende vak- en dagbladen de open betrek kingen bij te houden, waarvan hij snel en gei regeld melding maakt naar 's-Gravenhage, terwijl diezelfde correspondent van 's-Gra venhage, snel en geregeld, krijgt een lijst van degenen, die wel in Parijs of Noord- Frankrijk willen werken, met noodzakelijke gegevens over die ingenieurs, dan is de mogelijkheid gegeven, dat een Nederlandsch ingenieur in die streek solliciteert. Wan neer Bureau en correspondent hem verder behulpzaam zijn bij zijn sollicitatie, hem aanbevelingen meegeven, en de correspon dent tracht het In gevallen, waar kans be staat, het tot een persoonlijk bezoek te la- MAANDSCHRIFT VOOR LITURGIE, Sept. Oct. 1924, 9e jaargang no. 9—10. Fa. J. J. Romein Zonen, Roermond. INHOUD: Jozef Teulings Pr. Allerzielen- maand Z. Em. Kardinaal van Rossum en het kerklatijn Communiceeren onder de H. Mis Jozef Poels, kap. over kerkzang Kerklatijn L. Bijnen, Een liturgisch avondgebed Jozef Teulings Pr .Litur gische propaganda Johanna. Liturgie op school. BOEKENSCHOUW, Maandschrift. 18e jaargang, no. 6. INHOUD: Pierre de Ronsard Letter kundig leven in Zuid-Afrika „Een uurtje met...." Wat anderen schrijven Nieuwe uitgaven Voor het Geestelijk Leven Opvoeding, Zelfopvoeding en On derwijs Letterkunde en Kunst Nuttige Kennis op velerlei gebied Nieuwe Ro mans en Verhalen Correspondentie. VAN EEN TREURIEP DIE DE IEPZIEKTE HAD. Ik heb, zoo schrijft een lezer in*het „Hbld.", in mijn tuin een treuriep staan, die een paar jaar geleden alle kenteekenen vertoonde, dat hij de gevreesde iepziekte had. Ik sneed daarvan een takje af en zond dit op naar het onderzoekingsbureau in Wageningen. Van daar schreef men mij: „Uw treuriep heeft de iepziekte en gaat stellig dood." Wijl hij „stellig dood ging," heb ik er zelf mijn kunsten op geprobeerd en boven in den kop van den treurboom een gat gehakt tot aan de pit van den stam en dit gat vol gego ten met carboleum. Bijna de geheele kruin was dood, doch enkele takjes en bladen waren nog groen. Deze zijn ook niet dood gegaan en op 't oogenblik is de boom weer kern gezond en heeft reeds weer een aardige kruin. De proef met Chineesche tabak, die aan vankelijk op den Maas en Waalschen bo dem uitstekend 'scheen te zullen' slagen, kan, naar uit Tiel gemeld wordt als mislukt beschouwd worden. In de latere groeiperiode gingen ze heel slecht vooruit en ze hebben dan ook heel weinig afgeleverd. Verschil lende planters hebben van verdere proef nemingen afgezien. Door de hooge vraagprij zen f f 6070 per 100 pond) was de handel in het inlandsche gewas de laatste dagen minder vlug. (Tel.) ENKHUIZEN, 16 Oct. Heden zeer matige botvangst. De eerste 12 vaartuigen kwamen heden binnen met gemiddeld 90 pond hoekbot. Marktprijs f 260536.50 (laatste markt Van gisteravond f 28.75) per 50 Kg. Eerste marktprijs van hoekschar f 17.50. IJMUIDEN, 16 Oct. Van de haring- visscherij kwamen heden hier binnen negen stoomdrifters met tezamen 3400 manden en 197 kisten versche haring. Voorts kwamen nog binnen de loggers K.W. 158 (Herman Jacobus) met 27 last K.W. 105 (Kees) met 34 last, K.W. 169 (Aleida) met 30 last en K.W. 128 (Gerard) met 39 last pekelharing. Geveild werden de vangsten van de Britsche stoomdrifters L.T. 103 met f 2989 Y.H. 479 met f 3728 en van den motorlogger IJ.M. 406 (Marten Bernar- dus II) met f 10.701 aan besomming. IJMUIDEN, 10 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoomtrawlers en 1 sloep. De-prijzen waren als volgttarbot f 1.80—1.65, tongen f 3.10—1.'07 per Kg. griet f 5226 gr. schol f 5518 md. schol f 6050 zetschol f 5147 kl. schol f 31 25, f 255.50 scharren f 2612, alles per 50 Kg.roggen f 3021 per hoop vleet f 61.80 per stuk makreel f 3023 pieterman en poon f 212.10 gr. schel- visch f 4939 md. schelvisch f 40—35 k.m.d. schelvisch'f 2825 kl. schelvisch f 2118, 158, alles per 50 Kg.kabeljauw f 11082 per 125 Kg.gr- gtlllen f 3527 kl. gullen f 149 wijting f 6.503, alies per 50 Kg. (Ingezonden.) Ook in dit blad is, twee weken geleden, gesproken over de Jaarbeurs te Keulen, en de Hollandsche kooplieden -en industrieelen waren uitgenoodigd een bezoek te brengen aan de Rijnsche tentoonstellings-stad. Eeni ge lezers hebben van deze uitnoodiging ge bruik gemaakt en weten nu, dat in het nieuwe handels-centrum van West-Europa veel te doen is, maar lezers die geen tijd of gelegenheid hadden naar Keulen te reizen hebben toch het recht te vernemen, wat 't belangrijkste, ook voor Nederlands handel was. Dit najaar waren er twee Jaarbeurzen - te Keulen, een landbouwjaarbeurs van 30 Au gustus tot 7 September, en van 14 tot 19 September de algemeene jaarbeurs. Bij ge legenheid van.het houden van de landbouw jaarbeurs, vierde men ook het 90ste jaar feest van de Rijnsche Landbouwvereeniging. Deze maatschappij had zeer veel nieuwe en groote werken in de laatste 6 jaren tot stand te brengen, om alle nadeelcn en verliezen welke de oorlog veroorzaakte te boven te komen. Wij moeten opmerken, dat wij ver baasd waren dat deze Landbouwmaatschap- pij in zoo korten tijd die schade hersteld had. Voor bet belang van ieder land, zelfs dat welk een groote en belangrijke industrie heeft is en blijft de landbouw de grondslag. Men kon op de Landbouwjaarbeurs te Keu den alle arbeid en werkzaamheden van den landbouwer volgen, van den morgen tot den avód, wat hij te doen heeft in den stal, op het hóf, op den akker; wat hij daar te doen heeft in het voorjaar, in den zomer, in het najaar en in den winter. Daar hebben wij gezien wat hij noodig had aan gereedschap pen en machines. Daar zijn nieuwe oogst wagens, nieuwe machines voor bemesting, machines voor het stroo te drillen, en nieu we machines, om het zaad te reinigen, etc. Interessant waren ook de plantenbescher- mingsmiddelen; op de veetentoonstelling waren goede exemplaren te zien. In één woord, de, Landbouwbeurs had een goed re sultaat. Om van de Algemeene Najaarsbeurs een juisten indruk te krijgen, was het noodig;1 minstens drie dagen voor een bezoek te re serveeren, zooveel was er te zien, vooral in de textiel- en de machine-afdeelingen. Het is onmogelijk alle nieuwe specialiteiten te vermelden, die ik in deze afdeelingen gezien heb. Mijn indruk is door de Jaarbeurs be vestigd, dat een volk van 60 millioen wel kan uitgehongerd, maar geestelijk en inte- lectueel niet overwonnen en onderdrukt kan worden. Ik heb met vele exposanten in de textiel- en machine-afdeelingen gesproken, De meesten waren tevreden met het resul taat, verschillenden zelfs zeer, o.m. de handelaren in bed-veeren en in «lectrische artikelen. Ook vele nieuwe uitvindingen of verbeteringen op machine-gebied waren zeer interessant. Zoo was er bijv. een klein electro-magnetisch gepatenteerd apparaat, om de kwaliteit van stoffen vast te stellen, zooals van zijde, wol, boomwol, katoen, etc., om na tp gaan, welk percentage zuivere stof is. Dit is dus zeker van het grootste belang voor den heelen textiel-handel. Ve lerlei practiscbe specialiteiten waren te zien in de technische afdeelingen; specialiteiten, welke hier nog niet bekend zijn. Vele fa brikanten vroegen mij om een verte-en- woordiging in Holland. Alles hangt van de prijzen af.. Onder de vele merkwaardige zaken za.l ik nog de afdeeling van dc „Vereeniging van de Sociale Sovjet-Republikeinen" op den voor grond plaatsen. Daar waren de landbouw producten en grondstoffen, waaraan Rus land zoo rijk is, ook fabrikaten en halffabri katen en volkskunst tentoongesteld. Die heeren van deze afdecling, welke tot de Russische handelsvertegenwoordiging te Ber lijn behooren, vertelden mij, dat zij met 't resultaat yan de Najaarsbeurs heel tevre den waren; ook van de bezoekers, zeiden zij, dat deze niet nieuwsgierigen, maar in de eerste plaats reflectanten waren, (slechts de laatste dag was de jaarbeurs voor het al gemeene publiek opengesteld.) De bezoe kers kwamen niet alleen uit Duitschland en Nederland, maar ook van Frankrijk, België en Zwitserland. De Russische heeren vertel den mij, dat zij groote bestellingen van Si- berischen boter en van Russische tabak'van Nederlanders gekregen hadden. Gedurende ons verblijf te Keulen, lazen wij een artikel' in de „Kelner Tageblatt", waarin een industrieel van Offemach-Frank- fort over het nut en de behoefte van de twee Jaarbeurzen te Keulen een vergelijking maakte en tot het resultaat kwam, dat dooi' gunstige ligging van Keulen in West-Europa en als centrum van de grootste industrie districten in Duitschland, de jaarbeurs te Keulen zonder twijfel de belangrijkste is. Het is te hopen dat de Hollandsche Indu strie en Handel in hun eigen nut en voor deel in de volgende Voorjaarbeurs in Maart 1925 meer interesse toonen, en dat het idee van een speciaal Nederlandsch paviljoen wordt verwezenlijkt. Dr. H, FABRI Amsterdam, -♦«»-»- Een luisterapparaat in de klas, In Vlissingen doet zich een geval voor van onzichtbare controle op het onderwijs. Men meldt aan de Tel. dat op de Zee vaartschool aldaar in verschillende lokalen een apparaat is aangebracht, dat in verbin ding staat met de kamer van den directeur en deze in sta'at stelt, de lessen, en alles wat in de leslokalen gesproken wordt, te beluisteren. Op de laatste jaarvergadering van de Ver eeniging tot Bevordering van het Zeevaart- onderwijs is dft geval ter sprake gekomen en ernstig veroordeeld. De Vereeniging heeft zich tot het bestuur der Zeevaartschool gericht om dezg op de verkeerde gevolgen van het luisterapparaat te wijzen, zij heeft daarbij gesproken van het onaangenaam gevoel der leeraren, zich steeds bespied te weten en de onrust en zenuwachtigheid, welke daarvan een gevolg kan zijn, die zeker niet gunstig voor de orde zal zijn, terwijl zij tevens wijst op den verkeerden invloed van den geest van wan trouwen, waarin leeraren en leerlingen ver- keeren. Het bestuur der school heeft hierop ge antwoord in een schrijven, waarin het de bezwaren tegen het onzichtbaar toezicht tracht te ontzenuwen. Het spionnage-appa- raat zal dus vermoedelijk op de Vlissing- sche Zeevaartschool gehandhaafd blijven. MASSAKAMP HAARLEM—WEST FRIESLAND. Zaterdag 1 November a.s. vindt in een der zalen van het gebouw der St. Josephsgezel- len vereeniging aan de Stadhouderskade te Amsterdam een massakamp plaats van een groep Haarlemsche spelers van de verschil lende R. K. clubs en een aantal spelers uit Friesland, m Veiling. Donderdag had in Hotel Sis termans een zeer belangrijke verkooping plaats van een complex duingronden, ver schillende perceelen bloembollengrond, bosch, boerderij en daarbij behoorende wo ning en arbeiderswoningen. Alles aaneenge- legen te Hillegom en Bennebroek ten wes ten van den Rijksstraatweg en langs den Doodweg, strekkende tot aan dc Leidsche Vaart en den Spoorweg HaarlemLeiden, ter grootte van ongeveer 59 Hectaren, 69 Centiaren. Verder: Diverse perceelen wei land en bosch aan de Zandlaan en de Ring vaart van den Haarlemmermeer, in den Oosteinderpolder onder Hillegom en Ben nebroek, groot 28 H.A. 62 A. 50 c.A. De uitslag was als Vólgt: Perc. 1. Drie hoeken bollengrond en wa ter, gelegen aan den Heerenweg, groot 0.41.66 H.A, Hoogste bieder de heer W. de Wreede Hillegom 3600, verhoogd met 400. Stand 4000. Perc. 2. Een perceel bollengrond en wa ter, gelegen aan den Heerenweg, groot 0.31.81 H.A. Hoogste bieder db heer Joh. Voges Hillegom 3100, verhoogd met ƒ400. Stand: 3500. - Perc. 3. Een perceel bollenland, gelegen aan den Heerenweg, groot 0.39.26 H.A. Hoogste bieder de -vorige 3500, verhoogd met 300. Stand: 3800. Perc. 4. Een perceel bollengrond, gele gen aan den Heerenweg, groot 0.19.54 H.A. Hoogste bieder de "heer H. Prins te Lisse 1700. niet verhoogd. Perc. 5. Eenige hoeken bloembollengrond, water en weg, gelegen aan den Doodweg te Hillegom, groot 0.52.78 H.A, Hoogste bieder de heer W. de Wreede te Hillegom 4700, verhoogd met 300. Stand: 5000. Perc. 6. Eenige hoeken bloembollengrond, water en weg gelegen aan den Doodweg, groot 0.85.68 H.A Hoogste bieder de vorige 7600 verhoogd met 300. Stand: 7900. Perc. 7. Eenige hoeken bollengrond ea vaart, groot 1.15.44 H.A, Hoogste bieder de heer P. G. Smit, Heemstede, 10100, ver hoogd met 400. Stand: 10500. Perc. 8. Een perceel bollengrond en wa ter gelegen achter perc. 1 en 2, groot 0.57.69 H.A. Hoogste bieder de vorige voor 5500, verhoogd met 100, stand: 5600. Perc. 9. Eenige hoeken bollenland water en weg, gelegen aan den Doodweg, groot 0.68.17 H.A. Hoogste bieder de heer H. Prins te Lisse 6500. Niet verhoogd. Perc 10. Eenige hoeken bollengrond, vaart en weg aan den Doodweg, groot 0.74.31 H.A. Hoogste bieder dezelfde 7000. Niet verhoogd". Perc. 11. Eenige hoeken bollengrond en water, gelegen achter perc. 10, groot 0.72.01 H.A. Hoogste bieder de heer F< Rijnveld, Hillegom 6000. Niet verhoogd. Pérc. 12, Eenige hoeken bollengrond, wa ter en weg, gelegen achter perc. 9. Hoogste biedet de heer Corn. Heemskerk, Hillegom, 5000. Niet verhoogd. Perc. 13. Een woning, schuren, erf en tuin, boomgaard en water, gelegen achter perc. 11. Hoogste bieder de heer G. H. Brongers te Haarlem 4500, verhoogd met 300. Stand: 4800. Perc. 14. Eenige hoeken bollenland en water, gelegen achter perc. 13 aan de Oost- eindervaart, groot 0.95.47. Hoogste bieder de heer W. C., van den Akker Hillegom, 9000, verhoogd met 300. Stand; 9306. Perc. 15. Eenige hoeken bollengrond, wa ter en weg aan den Doodweg, groot 1.00.42 H.A. Hoogste bieder de heer H. de Wreede, Hillegom, Niet verhoogd. Perc. 16. Eenige hoeken bollengrond en water, gelegen achter perc. 15. Hoogste bieder de vorige 9400, verhoogd met 500. Stand: 9900. Perc, 16a. Eenige hoeken bollengrond en water, gelegen achter perc. 15, groot 0.9496 H.A. Hoogste bieder de heer H. Slechtkamp te Lisse, 10,000, verhoogd met 200. Stand: 10200, Perc. 17. Een perceel bollenland, water en weg, gelegen aan den Doodweg en aan den Spoorweg, groot 1.21.00 H.A. Hoogste bieder de heer L. Schoorl te Lisse, 12200. Niet verhoogd. Perc. 18. Een perceel bollenland, water en weg, gelegen aan den Doodweg en aan den Spoorweg, groot 0.84.04 H.A. Hoogste bieder de heer W. C. van den Akker, Hil legom, 6200, verhoogd met 800. Stand: 7000. Perc. 19. Een perc, bollengrond, duin- grond en weg, gelegen aan den Doodweg en' den Spoorweg te Hillegom, groot 0.72.10 H.A, Hoogste bieder de heer Joh. Vogesi Hillegom, 3100. Niet verhoogd. Perc. 20. Een woning, met erf, boom gaard, water en weg, gelegen aan den Dood- weg, gem. Hillegom, groot 0.51,39 H.A. Hoogste bieder de heer W. van Zanten, Hillegom, 10,000. Niet verhoogd, Perc. 21. Eenige hoeken bollengrond en water, gelegen aan den Oosteindervaart en achter perc. 20, groot 1.60.00 H.A. Hoogste bieder de heer W. C. van den Akker, Hil legom, 16000. Verhoogd met 1000. Stand: 17p00, Perc. 22. Eenige hoeken bollenland, wa ter en weg, gelegen aan den Doodweg en Oosteindervaart, groot 0.83.93 H.A. Hoog ste bieder de heer H, Slechtkamp, Lisse, 8600, verhoogd met 100. Stand: 8700. Perc. 23. Eenige hoeken bollenland en water, gelegen aan den spoorweg en Oost eindervaart, groot 0.52.34 H.A. Hoogste bieder de heeren Gebr. Van Zanten, Hille gom, 5200, verhoogd met 500. Stand: 5700. Perc. 24. Twee arbeiderswoningen onder een dak met schuren erven en grond, gele gen aan den Doodweg en den Spoorweg, groot 0.27.73 H.A. Hoogste bieder de heer G. H. Brongers te Haarlem, 4000. Niet verhoogd. Perc. 25. Eenige perceelen bosch, gelegen aan den Spoorweg, groot 2.95.97 H.A. Hoog ste bieder de heer P. G. Smit, Heemstede, 10.000, verhoogd met 1000. Stand: 11.000. - Perc. 26. Eenige perceelen bosch, gelegen aan den Spoorweg en de Leidscjie Vaart, groot 4.39.54 H.A. Hoogste bieder dezelfde, 19600, verhoogd met 2000. Stand: 21600. Perc. 27. Eenige perceelen bosch, bollen- grohd, water en weg, gelegen ten Oosten van perc. 26, groot 4.78.62 H.A. Hoogste bieder dezelfde 17200, verhoogd met 500. Stand: 17700. Perc. 28. Eenige perceelen bosch, gele gen aan den Heerenweg, Hillegom, groot 2.53.16 H.A. Hoogste biedr dezelfde, 8600, verhoogd met 400. Stand: 9000. Perc. 29. Eenige perceelen bosch, gelegen aan den Heerenweg, Hillegom, groot 2.58.16 H.A. Hoogste bieder dezelfde, 11000, verhoogd met 1000. Stand: 12000. Hierna werd gepauzeerd. Hierna werd gepauzeerd. Wordt vervolgd. EINDELIJK ER IN GELOOPEN. Men schrijft ons uit Velseroord: De beruchte N. Z., alhier, die sedert ja ren tal van menschen wist te bewegen tot afgifte van goederen, maar nooit betaalde, is eindelijk tegen de lamp geloopen. Dit heerschap is thans door de recherche aangehouden en ter beschikking van de jus titie in Haarlem gesteld. Hij zal vervolgd worden wegens verduistering. Het heeft lang geduurd, voor de politie hem te pakken heeft kunnen krijgen. Maat de commissaris, die zoo dikwijls tegen de practijken van dezen man in de pers heeft gewaarschuwd, en de recherche, hebben niet stil gezeten, en hebben net zoo lang gesnuf feld om hem te pakken te krijgen, dat nu eindelijk rechtsingang tegen hem is ver leend. Z. leefde hoofdzakelijk van den verkoop der door hem bestelde' en niet betaalde goe deren. Alles was van zijn gading, hij bestel de huishoudelijke artikelen, machines, meel, fijne vleeschwaren zoo goed als balen turf- strooisel. Met zijn tasch ging hij er steeds op uit als een handelsreiziger. Z. pochte er steeds openlijk op, dat de justitie hem niet te pakken kon krijgen. Toen onlangs een vakgenoot van hem, de niet minder beruch- t te C. G. te Santpoort, veroordeeld werd, zeide Z., dat hij niet zoo stom zou wezen. En Kstig was hij, want met allerlei slimmig heden wist hij de menschen, die om geld kwamen, van de deur te houden. Zoo ver telde hij zelf eens dat een lastige schuld- eischer van de deur gehouden werd met de mededeeling dat er in het huis pokken- lijders waren. Z. was zoo brutaal, dat hij bij zijn bestellingen schreef dat bij goede bediening en levering van goede waar, na bestellingen zouden volgen. Thans heeft de justitie hem dan te pak ken. En zij heeft nu alle drie de mannen van dit gilde, die onze gemeente op een minder prettige manier beroemd maakten, te pak ken, ook B„ alhier, die vroeger te Haarlem woonde en die eveneens allerli bestellingen deed. Het moest mogelijk zijn, dat deze heeren na hun straftijd nog een jaar of vijf nuttigen arbeid zouden moeten verrichten. Ontslag als raadslid. In de gisteravond gehouden zitting van den Schotenschen ge meenteraad werd door den voorzitter mede gedeeld,dat de heer Chr. C. Bies met ingang van 12. October j.l. als raadslid zijn ontslag heeft aangeboden wegens gebrek aan tijd om dc noodige werkzaamheden behoorlijk te ver vullen. De plaats van den heer Bies in den ée~ meenteraad zal worden ingenomen door den heer H. de Vos, assistent bij de Posterijen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10