RKKIESVEREEdlGiHB In en om Haarlem. f 750- Imgezarato M@dg®rmgen LEOENVERGADE R1KG Vrijdag 17 October 1924 47ste Jaargang No. 15868 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Do superieur® grondstoffen van FïSANKEN's Mefkbrood garandeeren U DE HOOGSTE VOEDINGSWAARDE. De betaling van de Z. R. III. De vliegtocht Nederland-Indië. De toepassing der rijwiel- belasting. Nederland en het protocol van Genève. De Rijksmiddelen. a 60 cents per regel. CREDO PUGN0" TE HAARLEM op VRIJDAG 24 OCTOBER des avonds te 8 uur in het gebouw „St. Bavo". 1. Opening. 2. Notulen 3. Rede van den WelEerw. Heer HUBERS, Kapelaan teA'dam. 4. Mededeelingen. 5. Bestuursverkiezing wegens 't bedanken van den heer MEEU- SEN; candidaten zijn: F. PIE LAGE en STALPERS Rondvraag en sluiten. HET BESTUUR 6 Agenda 18 October D© Hoogovens te IJmuiden als kracht- en warmtebron, Onbestelbare stukken. Het nieuwe orgel in de Concert zaal. De Telefoon Populair. J. J. WEBER ZOON Ooticieits Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. felegraphisch Weerbericht. VOOR DEN POLITIERECHTER. abonnementsprijs bedraagt votn Haarlem en Agentschappen: p week 0.25 Wartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No, 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT 'Aorertentiën 35 e'eaï* Bij contract belangrijke sorw_g. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct* per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat- sing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, in gevolge de verzekeringsvoorwaarden, X QrtAjl Levenslange geheele on tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI uUwU»1" geschiktheid tot'werken; bij een ongeval imet X doodelijken afloop. I bij verlies van een hand, X SOP bij verlies van een X Cfl bij eenbreuk van X 4Q bij «rttos wn een een voet of een oog; T $2.0.- duim of wijsvinger; T OU.- been ot arm; I H-U.- andere vinger. bioscoop en -haar maatschappelijke rol. Een merkwaardige film. Nieuwe wegen? Vijf en twintig jaar misschien zelfs iets janger wordt het menschdom nu al ge- Weid met de rolprent. De tijd, dat hier en "aar in de groote steden een klein bios- ^ocpgebouw bestond, waar je voor een lut- te' bedrag een paar uur moest zitten kijken ?aar de malste prenten, zal nog velen in "!et geheugen liggen. Die prenten deden °or haar flikkering en schittering zóó zeer voor de oogen, dat je nog daags daarna er P'jo aan gevoelde. Uit dien tijd dateert ook (je trekkende bioscoop. Was het hier of daar kermis, dan werd er een tent geslagen °P het marktplein en de voorstelling kon c?n aanvang nemen. De heele vertooning "d dien tijd bestond grootendeels in onmo gelijk dwaze geschiedenissen en nu en dan '!on men een gezelschap van metselaars, r'enstboden, lijkaansprekers, boodschappen- '°ngens, enz. straat in straat uit zien ren- nen. waarbij alles onderstboven werd ge worpen en lantarenpalen als lucifershout- 'es afknapten. Vooral deze laatste scène jdoest noodwendig op elk programma voor- Komen. En thans, na vijf-en-twintig jaar? Met ?c"aamte moeten we erkennen, dat in deze k'vart-eeuw van vooruitgang en verbetering Weinig is te merken. We zitten nu in de Wild-West-drama's, "e meest fantastische liefdesgeschiedenissen "•et de bekende revolver-scènes en smart- verwrongen gezichten en worden nog steeds verveeld met de clowns, die altijd met hun Voeten buitenwaarts loopen en onverander- 'jk in een put of een vat vallen, gevuld "'ot roet of teer of meel, met een benijdens waardige vaardigheid over hooge muren ■dimmen en een wedloop op de daken uit roeren, aan een touw hangen te bengelen boven een peillooze diepte en meer van ®ergelijke fratsen. Men vraagt zich af, hoe 't mogelijk is, dat ^e nog maar steeds met een bioscoop zit- opgescheept, waarvoor we ons feitelijk }e schamen hebben. Het antwoord daarop ls niet ver te zoeken. Het publiek zelf is de schuld van. Zoolang het publiek zich s'et afwendt van deze aaneengelapte, aan- £®nSelijmde, deels onmogelijke, deels dwaze '"ms, zullen de bioscoop-exploitanten door- fean hun bezoekers dezen rimram voor te betten. Ik had jaren geleden een vriend, die uit Principe nooit een bioscoop bezocht. Hij beweerde, dat hij er al voldoende van wist, B's hij de schreeuwerige reclame-platen had Bezien, foei-leelijk en hard van kleur, waar- jJP de held in het meest spannende oogen- olik of de heldin in de meest aangrijpende •cène stond afgebeeld. Men moet bepaald bewondering hebben voor de exploitanten van bioscopen, die pike week opnieuw in de meest pakkende ■erraen het publiek weten duizelig te maken Jpet een nieuw filmwerk, „het aangrijpendste drama van onzen tijd, dat men moet gezien hebben," In wezen is dat aangrijpendste drama dan niets anders dan een serie malle Prenten, door een ziekelijken fantast in el kaar gezet en waarvan men in den aanvang a' dadelijk kan voorspellen, waar 'theen "joet en hoe 't zal afloopen. Men moet om dezen poespas lachen en het verbaast mij 'elkens en telkens opnieuw, dat de bioscoop pPdanks deze onbeduidendheid en leegheid f°ch nog bezoekers blijft trekken. Wanneer geen aangrijpend drama is, is 't een on- Dvertroffen meesterwerk, dat de geheimen onthult van 't grootestads-leven en waaruit "loet blijken, dat trouwe liefde beloond Vfordt. De oolijkerds spelen waarachtig ook °°g den zedemeester! Te midden van al dit gehaspel en deze belachelijke hansworsterij is 't een verblij dend verschijnsel, wanneer we op 'n poging de goede richting kunnen wijzen. Een kunstwerk op het gebied der cinematografie P'ordt op 't oogenblik gegeven in 't Rem- "randt-theater in Amsterdam avond aan avond voor een uitverkochte zaal. De film, getiteld „De Nibelungen", is van Duitschen Oorsprong, Wij laten hieronder een gedetail leerde bespreking volgen. Evenals in alle mythen, zoowel die uit "et zonnige Griekenland als die, welke ge- *'en werden in de donkere Germaansche gouden, is de grondgedachte van het Sieg- jfied-drama, dat het onheil waart door het javen en gebruik maakt van alle mensche- hjke zwakheid om de sterken ten val te brengen. Het is de groote vrdienste van de schep pers van deze film, dat ze deze grondidee gestalte hebben gegeven en daarbij het mythische gebeuren zóó waarschijnlijk heb ben gemaakt, dat de handeling nergens on wezenlijk wordt, zooals dit bij minder knap pe leiding geschied zou zijn. Maar de hoofdverdienste van deze film is wel, dat zij een omwenteling beteekent in de film-industrie, omdat de makers van dit werk erin geslaagd zijn de eigenlijke waar de van de film naar voren te brengen en haar dus het recht hebben gegeven een eigen bestaan te voeren naast het tooneel. We hebben gezien de z.g.n. futuristische film „Het Kabinet van Dr. Caligari" en de film bewerkt naar Gerhart Hauplmann's ro man: Fantoom, maar deze staan verre ten achter bij de artistieke en wetenschappe lijke vindingen, die „de Nibelungen" tot zoo iets bijzonders gemaakt hebben. Het doek wordt voorgesteld als een vlak, waarop de lichte en donkere partijen ge componeerd worden, waarbij gestreefd wordt naar een maximum van uitdrukking, zoodat alleen door het aanwenden van duisternis en donkere gestalten de onheils idee steeds nader komt en men weet dat de catastrophe onvermiidelijk is. Siegfried is de held, de sterke mensch, onverwurmbaar en onkwetsbaar omdat hij den draak, het lage in zich heeft gedood, de wiize, die het zwaard der Nibelungen ver kiest boven alle schatten. Te Worms leeft Kriemhilde, de ideaal- vrouw en hij wil haar tot vrouw hebben, maar koning Gunther, de broeder van Kriemhilde, stelt één voorwaarde: Siegfried moet hem helpen om de koningin van Isen- land te overwinnen. Nu komt het dreigende onheil in het le ven van den held in de donkere gestalte van Hagen en Brunhilde, de vrouw uit het Noorderland, zal de oorzaak zijn van zijn ondergang. Meesterlijk heeft de regie de zwarte ge stalte van Hagen geplaatst tegenover de blanke figuur van Siegfried met de blonde haren en lichte oogen. Daarmee heeft hij de kern van de mythe duidelijk naar voren gebracht en even scherp teekenen zich af de beide vrouwen gestalten die dit drama beheerschen, de blanke, reine Kriemhilde, die Siegfried be mint en de geheimzinnige, raadselachtige Brunhilde, die zijn ondergang eischt. Om deze vier figuren groepeert zich het geheele drama. Alle andere personen zijn aan deze vier ondergeschikt en dienen als vlakvulling, in figuurlijken en letterlijken zin, want het is bewonderenswaardig hoe meesterlijk de regie hier de figuratie tegen de architectuur plaatst. Ten slotte is het Siegfried zelf, die zijn eigen ondergang bewerkt, door toe te ge ven aan klein-menschelijke zwakheid. Zijn zwetsen tegen Kriemhilde is de oorzaak van de catastrophe, welke later door Brunhilde ontketend wordt en de donkere Hagen be last zich ermede het ongeluk van den held te voltrekken, als deze zichzelven vergeet en in onstuimigen overmoed zijn dorst gaat lesschen aan de bron. Als Siegfried éénmaal zwak is geweest, zijn het niet alleen de donkere machten, die zich tegen hem keeren, maar zelfs de min nende Kriemhilde wordt door het noodlot gedwongen den held te verraden, zonder dat ze het zich zelf bewust is. De vele personen, die hebben samenge werkt, om dit werk tot één grootsch ge heel te maken, zijn daarin buitengewoon ge slaagd, Regie van Fritz Lang, grime van Ot to Genath, architectuur van Erich Kettelhut en Karl Vollbrecht en costuumontwerpen van Paul Gerd Guderian, sluiten zoo volkomen bij elkander aan, dat ze door één meester beheerscht schijnen. Schoon waren alle tafereelen, zoowel de burchten op de hooge rotsen, die gekristalis- seerd schijnen uit de wazige nevelen die in de wouden en op de vlakten hangen, de rui me, strenge zalen waarin de kleine menschcn werktuigen zijn van donkere machten. Het is onmogelijk om op ieder onderdeel dieper in te gaan, het is voldoende te zeg gen, dat er nergens een inzinking was aan te wijzen, dat er niets te veel en niets te weinig werd gegeven, noch in spel, noch in kleeding, noch in architectuur, maar dat hier gegeven wordt een spel van mensche- lijke hartstochten, gebonden in een rythme van gebaar en lijn, gecomponeerd in licht en donker, en door groote beheersching op gevoerd tot groote schoonheid. De muziek van Gottfried Huppertz was een waardevol onderdeel. Uit Washington wordt gemeld, dat de re dering der Vereenigde Staten, na het accep teren van de Z. R. III een bedrag van •200.000 dollar op de Duitsche herstelreke- "'ng zal afschrijven. In Indië ƒ30.000 bijeengebracht. Uit Weltevreden wordt door Aneta ge mind: Indië zamelde tot dusver voor den vlieg- ^"ht HollandIndië nagenoeg 30.000 in. "dische koers). 'n verband met voornemens, om bij uitstel k?n de Holland-Indië vlucht met de er gecollecteerde gelden een Indië °lland vlucht te. ondernetaen. inter- k'ewde Aneta kapitein W Leendertsz, j,°°Id van den staf van de luchtvaartafdee- ^"2 en kapitein P. F. Hoeksema de Groot van generalen staf. Beiden achtten met de ^ndige toestellen zoo'n tocht onmogelijk. e'' indien telegrafisch instructies gegeven k°rden, om bijzondere wijzigingen aan te rengen aan de Fokker-verkenne»? type C. 4, e'ke Holand eind Nov. naar Indië ver- e"dt Onder de Indische vliegers heerscht °°r zulk een tocht de grootste geestdrift. Het comité vliegtocht Nederland-Indië heeft Donderdag te Amsterdam een verga dering gehouden ter bespreking van de veranderde situatie na de ontvangst van het telegram van Guilonard. In de vergade ring van de vorige week was men alge meen van oordeel, dat de tocht eerst in April van het volgend jaar opnieuw ge- ipaakt zou kunnen worden en eigenlijk had men reeds daartoe besloten. Nu echter Guilonard geseind heeft, dat het mogelijk is, nog voor 15 November met het herstel van het vliegtuig gereed te zijn, heeft men Donderdag de maatregelen over wogen, die getroffen moeteri worden voor een tijdig vertrek Reeds Donderdagavond of heden, Vrijdag, zou de nieuwe motor per snelste gelegenheid, onder geleide van eigen personeel, naar Sofia worden verzonden. Het Nederlandsch personeel zal de motor in het vliegtuig monteeren. Spoedig daar na zullen de nieuwe onderdeelen, zooals het landingsgestel en de aileren, ter ver vanging van de beschadigde stukken, vol gen. Er zal met grooten spoed aan de her stelling van het toestel worden gewerkt. Men acht het vrij zeker, dat de tocht van de plaats, waar de noodlanding is geschied, nog voor 15 November kan worden voort gezet. Het ligt in het voornemen van het comité om, zoodra het geld daarvoor bijeen is, een reserve-motor aan te koopen en deze naar Britsch-Indië te laten transporteeren. Wat mag en niet mag. Ter kennis van de ambtenaren der rijks- en gemeentepolitie is gebracht, dat de mi nister van financiën de onderstaande me- dedeelingen heeft gedaan in verband met vragen aangaande te toepassing van de Rij wielbelastingwet, Transportrijwielen, al of niet met afneem baren bak (z.g. carries), zijn volgens het spraakgebruik als rijwielen te beschouwen en vallen onder de toepassing der Rijwiel belastingwet. Indien het stuur dezer rijwie len niet uit een buis bestaat en de inrich ting van het rijwiel niet toelaat op de voorgeschreven zichtbare wijze het rijwiel- merk aan de balhoofdbuis of de bovenhuis van het rijwiel aan te brengen, moet het belastingmerk niettemin aan dat stuur be vestigd worden. Driewielige rijwielbrancards kunnen ge lijk gesteld worden met de van belasting vrijgestelde rijwielen, genoemd in art. 4, letter b, der wet, uit overweging, dat het zou strijden met den zin dier bepaling, in dien zij niet werd toegepast wanneer de gebruiker van het rijwiel door zijn gebrek- kigen toestand dit niet zelf kan voortbewe gen, doch daartoe de hulp van een ander behoeft. Wanneer een opi de voorgeschreven wij ze aangebracht rijwielbelastingmerk bedekt is door een kleedingstuk, mand of ander voorwerp, behoort het opmaken van pro ces-verbaal te worden nagelaten, doch den berijder van het rijwiel moet worden op gemerkt, dat hij het aan zich zelf te wij ten heeft, indien hij tot stilhouden mocht gedwongen zijn. Zoolang het tegendeel niet is beslist, moe: evenwel worden aangeno men, dat een rijwielbelastingmerk, dat be dekt is met een laag lak (veroorzaakt door het lakken van het rijwiel), waar doorheen de kleur van het merk niet zichtbaar is, niet overeenkomstig het voorschrift van art. 2 der wet aan het rijwiel is bevestigd. Evenmin is dit het geval, indien het merk op een zoodanige wijze is bevestigd, dat het middengedeelte of een der helften door het bevestigingsvoorwerp is bedekt. Een merk waarvan een stuk ontbreekt is niet als geldig aan te merken. Het is geoorloofd het merk door middel van een riempje, touwtje, metalen draadje of dergelijk hulpmiddel aan het stuur van het rijwiel te hangen, zulks met het oog merk het bij niet gebruik van het rijwiel gemakkelijk daarvan te kunnen verwijderen Het uitleenen van merken is geoorloofd, behalve van die, welke kosteloos zijn ver strekt; deze mogen enkel door den aan vrager worden gebezigd. Buitenlanders, die in het bezit zijn van een kaart Rijwielbelasting no. 4, mogen daarmede herhaaldelijk de grens overschrij den, zonder dat zij haar geldigheid verliest. Er bestaat bezwaar tegen het doen afgeven bij elke binnenkomst van een nieuwe kaart, daar de grensontvangers hierdoor noodeloos van ander werk worden afgehouden. De geldigheidsduur eener zoodanige kaart is niet beperkt tot het tijdvak van 3 maan den na den dag der uitgifte, daar immers slechts wordt vercischt, dat de bezitter tel kens niet langer dan 3 maanden achtereen hier te lande vertoeft, van een eenmaal af gegeven kaart kan, zoolang overigens niet de grond voor vrijstelling van belasting is vervallen, gedurende het geheele kalender jaar gebruik worden gemaakt. Buitenlanders behooren, met betrekking tot de uitvoering der Rijwielbelastingwet, zoo weinig mogelijk te worden bemoeilijkt. In het algemeen kan een nauwgezette con trole op de naleving der wet worden be perkt tot die buitenlanders, waarvan be kend is, dat zij voor hun beroep of om an dere redenen geregeld binnen het rijk ko- Het Hdbl. verneemt dat onze regeering overweegt het protocol voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen, dat in de jongste Volkenbondsvergadering is vastgesteld, wel te doen mede teekenen, doch onder een zeker voorbehoud, waar van de formuleering nog niet is vastgesteld. De Res.bode schrijft: Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver nemen, staat onze regeering tamelijk scep tisch tegenover de jongste besluiten, in Genève genomen inzake de kwesties: ont wapening, arbitrage en veiligheid. De reden waarom onze vertegenwoordi ger in Genève niet onmiddellijk het proto col geteekend heeft, vindt haar aanleiding in de bezwaren die onze regeering koes tert tegen de bepaling, dat Nederland ge dwongen zou kunnen worden zijn neutra liteit prijs te geven bij een eventueel con flict tusschen den Volkenbond en een staat die zich niet aan arbitrage zou wil len onderwerpen. Dit bezwaar geldt te meer, wijl Neder land indertijd onvoorwaardelijk tot den Volkenbond is toegetreden, in tegenstelling met Zwitserland, dat aan die toetreding de voorwaarde verbond dat het zijn neutrali teit nimmer behoefde prijs te geven. Toch is de regeering, ondanks dit scep ticisme en deze bezwaren, in beginsel be reid het verdrag te ratificeeren, maar zal daarbij trachten een voorwaarde te bedin gen, waardoor de Nederlandsche zelfstan- djgheidspolitiek zooveel mogelijk behouden blijft. ADVERTENTIES OP POSTSTUKKEN. Onze postadministratie, men weet het, tracht naar bijverdiensten, in dezen tijd een veel voorkomend en begrijpelijk streven. Zij doet dat niet altijd met succes: men kent de geschiedenis van de réclames op de post- karretjes, men herinnert zich uit den laatsten tijd de mislukte en opgegeven reclame op de poststempels. Het „Hbld." heeft thans een poststuk in handen gekregen, dat ook tot eenige be denking aanleiding geeft: een enveloppe van den „Postchèque en Girodienst", waar op wel bovenaan deze woorden gedrukt staan, maar onderaan een cigarette-adver- tentie, zóó groot en in het oog vallend, dat men daarop het eerst let. Bovendien is do achterkant met een advertentie voor vul- haarden gevuld. Tegen dit alles is in te brengen, dat men den brief zeer goed kan houden voor een reclame-zending, die men, wanneer men niet rookt, of geen vulhaard noodig heeft, ongeopend in de prullenmand gooit. Dit is geen fantasie van ons: het is gebeurd. Bij iemand, die niet goed keek, het is mogelijk, maar de post heeft daartoe aan leiding gegeven. In September hebben de Rijksmiddelen 35.7 millioen opgeleverd, of 639.000 min der dan verleden jaar. De rijwielbelasting, die voor deze vergelijking buiten beschouwing bleef, maakte echter juist het nadeelige ver schil goed. Sedert 1 Januari is er nog een vooruitgang van 8900 tegenover verleden jaar, waarbij dan de rijwielbelasting komt met 5,233,000, Sociëteit St. Bavo Gewone zittingen 7 uur. R.K. Middenstandsgebouw. Reünie R. K. M. V. 8 uur. Stadsschouwburg. Het Schouwtoóneel „De wedloop met de schaduw 8 uur Café Brinkmann Alliance Franqaise half 5 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uur. R. K. Arbeidsbeurs voor .mannen Jaco- bijncstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de: voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleeubibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van S—9 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Eenige dagen geleden plaatsten wij een artikel over de hoogovens te IJmuiden als kracht- en w armtebron. In het „Handelsblad" van Zondagmorgen lezen wij nog het volgende: „Indien al het hoogovengas, dat in IJmui den beschikbaar blijft, aldaar wordt omgezet in electrische energie, verkrijgt men 20 mil lioen K. W. uur per jaar." De waarde der K. W. uur berekend op 2 Vï cent, kwamen wij er dus toe voor de totale productie een waarde te berekenen van 500.000. De waarde van het gas uit de co kes berekenen wij op 750.000, zoodat wij meenden te moeten concludeeren, dat er voor een waarde van 1.25 millioen per jaar nutteloos uit dezen eenen hoogoven ontwijkt. Uit een schrijven dat wij ontvingen van dr. W. Lulofs, directeur der gemeente-elec- triciieitswerken te Amsterdam, blijkt ons, dat wij, aldus schrijvende, een groote ver gissing hebben gemaakt. De heer Lulols schrijft o.a.: „Twintig millioen K.W. uren per jaar ver mag het hoogovenbedrijf thans te geven; welnu, de P. E. G. E, M. heeft daadwerkelijk reeds ruim 11 millioen K.W. uur afgenomen en de productie is thans in overleg met de hoogovens opgevoerd kunnen worden tot 600.000 K.W. uur per week, zoodat de hoog ovens rond 30 millioen K.W. uur per jaar aan de P. E. G. E. M. leveren. Van den eer st dag af, dat het hoogovenbedrijf stroom kon leveren, heeft de P. E. G. E. M. zooveel mogelijk stroom afgenomen, daarbij in den koop nemende de lasten, die natuurlijker wijze ontstaan bij een dergelijke levering van een in gang komend bedrijf van zulk een reusachtigen omvang. Inderdaad neemt de P. E. G. E, M. dan ook practisch alle K. W.-uren af, welke het hoogovenbedriji kan produceeren. De door de hoofdredactie „met goeden wil van beide kanten" verlangde bevredi gende oplossing was reeds verkregen voor het in werking treden van het hoogovenbe drijf, en neergelegd in een overeenkomst, welke door hoogovens en P. E. G. E. M. 13 Maart en 12 April 1923 werd ondertee kend en die in den loop van December 1923 in werking is getreden. Er gaat hier dus practisch geen cent ver loren; de brandstof betalende burgerij kan zich dus wat de electriciteitskweslie be treft, volkomen gerust gevoelen." Wij plaatsen gaarne deze rectificatie van ons artikel van Vrijdag. Tot ons leedwezen gaven verkeerd overgekomen inlichtingen van het Hoogovenbedrijf aanleiding tot deze vergissing. Inderdaad wordt de electriciteit, die te IJmuiden als nevenproduct ontstaat, reeds I op de bovenaangegeven wijze benut. Wij j hebben trouwens in ons stuk geen oogen blik getwijfeld aan den goeden wil van de bestuurderen der electriciteitsnetten in Noord-Holland en overigens de electri- citeitsquaestie slechts terloops aangeroerd. Maar het hoofdverlies betreft het cokes- ovengas, dat niet of bijna niet gebruikt wordt in de gasleidingen in Noord-Holland. Weliswaar heeft de gemeenteraad van VI- sen enkele maanden geleden besloten met ingang van 1 Juni 1925 het gas voor de ge meente le betrekken van het Hoogovenbe drijf in plaats van, zooals tot dusver, van Haarlem. Maar afgezien van dezen maatre gel, die dus wel eenigen vooruitgang zal brengen, verstookt men het kostbare gas, jammer genoeg, nu ten deeie in IJmuiden toi electriciteii en daardoor blijven de hoogovengassen ten deele ongebruikt. Ver heugt het ons dus, dat de electriciteitsvoor- ziening der provincie reeds het hare heeft gedaan om onze krachtbron te gebruiken, het hoofdproduct, het cokesovengas, waarop wij in ons artikel in hooldzaak wezen, wordt nog slechts onvoordeelig gebruikt. Wij ho pen dat ook dit weldra als lichtgas tot zijn waarde zal komen." Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand October. Binnenlandsche Brieven: Beheerder der Schatkistpostrekening, den Haag. Bur. Alge meen Handelsblad, Amsterdam. Idem. idem. Mevr. M Belderbos, den Haag v. d. Bergh, Amsterdam. Departement van Justitie, den Haag. Gebr. Bos, Boskoop. Departement van Koloniën, den Haag. Den heer M. v. Dijk, Pieterburen, Gr Mej. G. Haversmans, Haarlem, Mej. B. Hooning, Haarlem, v. d- Horst, Harderwijk. Den heer T. Hendriks, Ede. den heer Kroon, Rotterdam. Kleins Boekhandel, Amersfoort. Mej. F. Kaspel, Schoten. Den heer P Kranenburg, Velser- oora. Mej. L. E. Lansdorp. Haarlem. H. W. v. Lieshout. Haarlem. Mej. F. Maareveld, Amsterdam. Minister van Justitie, den Haag. Minister van Handel, Arbeid en Nijverheid, den Haag. Minister van Oorlog, den Haag. Den heer H. Mooy, Hilversum. Nederi. Spoorwegen, Utrecht. Nieuws v. d. Dag, Amsterdam, Den heer C. Olff, Ede. Purm. Courant, Purmerend. Postbus 781, Amster dam. Red. v. d. Courant, Vianen. Rijksver zekeringsbank, Amsterdam. Telegraaf letter E 2766, Amsterdam. Vittoria Egyptian Ci garette C., Rotterdam. Voorschotbank, Rot terdam. Den heer J. Vrisou. Haarlem. Den heer J. S. Vos, den Haag Mej. A. Vink, den Haag. Den heer R. P. Verschaffelt, Amsterdam. J. Vrisou, Haarlem. Den heer H. G, Waal, Haarlem. Westerouen v. Mee- teren, Haarlem. Den heer C. v. Zeel, Haar lem. Den heer Jb. Zander, Hoogwoud. Den heer H. v. Zandten, Haarlem. Zeepfabriek de Duif, den Dolder. 2 Idem. idem. Birmenlandsche briefkaarten: Mevr. B. Benjamin Haarlem. Mevr. T. d. Bas, Utrecht. Den heer Boer, Amsterdam. Me(. W. Brinkgreve, Utrecht. Mej. H. Bossert, Haarlem, faro. J. v. d. Berg. Dames v. d. Berg, Amsterdam. Den heer Buy, Amster dam. Den heer W. Cavalje, den Haag. Den heer Delachaux, den Haag. Den heer D. d. Graaf, Ede. Mej. v. Leeuwen. Leiden. J. Nanpse, Beverwijk. Den heer P. Pasman, Amsterdam. Strafgevangenis, Haarlem. Me- vrtfuw J. Sluis-Snijders, Amsterdam. Den Heer H. Seitner, Harderwijk. Fam. Schon, den Haag. Den heer Thoolen, Ede. Den heer Wensink, Harderwijk. Idem, idem. Mej. M. Ysseldijk, Amsterdam. Buitenlandsche Brieven: Miss M. Dono van, Luzern. Den heer J. S. High, Hoboken, Mevr. de Koning, Riems. Den heer P, C, Labouchere, Rouen. Den heer E. Potand, Parijs. Den heer H. Stapper, Curaqao. Den heer Symonds, Londen, Den heer G. Stuy, Wallington. E, Wieseman, Cherbourg. Buitenlandsche Briefkaarten: Den heer en Mevr. Carlier, Montreux. Hauptman Schmidt Frankfurt. B. Koopman, Brussel. Idem, idem. Mej. S. de Koning, Marseille. Den heer J. Lomans, Florence. Den heer v. d. Lugt, Brussel. Den heer Nyland, Parijs. Mej. Rus sen, Scheideck. Den heer H. Read, Zuid- Afrika. Den heer Roozee,, Chicago, v. Stra ten, New-York, W, Timmerman, Zuid-Afri- ka. Den heer A. Vlaanderen, Lugano, v. Wageningen, Zuid-Afrika Den heer Wirn- ikk, Londen. Mej, Zeibig, Duitschland. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, op dat deze bij onbestelbaarheid kunnen wor den teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Wat anderen ervan zeggen. Het is wel eens aardig te ho -en, hoe an deren denken over het gerestaureerde orgel van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, dat thans het eigendom der gemeente Haar lem is en in de gemeentelijke concertzaal prijkt. In het verslag omtrent het inwijdings concert zegt de „Maasbode" o.m.: „Hierna zette Robert met plechtige tonen de Passacaglia en Fuga in c-klein van Bac'i in. Een vergelijking tusschen den nieuwen en ouden toestand van het orgel maken, kunnen wij heiaas niet. Zooals het instrument thans is, heeft het, zonder zijn buitengewone reputatie le handhaven, een groote helder heid en doorzichtigheid in den totaal-klank, en een schat van solo-registers. En het feit dat er slechts 46 stemmen zijn, welke ver deeld zijn over 3 manualen en pedaal, duidt er op, dat het in de stellige bedoeling van den orgelbouwer heeft gelegen een instru ment te geven, dat aan alle eischen van het nieuwer solistisch spel kan voldoen, doch geen instrument voor groote klankeffecten. Het was wellicht daarom, dat het orgel beter tot zijn recht kwam in het Concert a-moll, opus 100 van Enrico Bossi, een werk dat, uitgenomen in het Adagio, nogal ver brokkeld aandoet, doch dat met veel smaak door Robert gespeeld werd." In de „Nieuwe Rotterdamsche Crt.", schrijft de heer W, Landré: „Wij kennen het orgel dat thans in de Haarlemsche concertzaal prijkt, reeds lang, weten dat het een van de edelste instrumen ten is, en hebben dat ook gisteravond weer ondervonden, niettegenstaande het feit, dat de indruk thans nog niet in alle deelen vol komen geweest is. Soms was de klank te machtig voor de zaal die ongeveer de afmetingen van onze Doelenzaal heeft knapte het geluid af, gelijk het wel meer gaat, wanneer het klankvolume te groot is voor de ruimte. Met zijn nieuwe instrument zal de stadsorganist, de heer George Robert, wel spoedig geheel vertrouwd zijn; dan zal hij "Og béter rekening kunnen houden met de zeer gevoelige acoustiek van de zaal, waar- Men schrijft ons: Amsterdam gaat nu verandering brengen in haar tot nu toe gevolgde methode een eenheidsprijs te heffen voor alle tele foonaansluitingen. Het wil thans het telefoon-tarief voor personen, die heel weinig van de telefoon gebruik maken, aanmerkelijk verlagen, daarentegen het abonnement van hen, die meermalen per dag telefoneeren niet ver lagen. Thans gaat hel dus over tot het sys teem dat wij in Haarlem reeds kennen, n.l. het tarieven-klassen-systeem. Dit heeft het voordeel, dat het voor hen. die hun telefoon slechts weinig gebruiken, toch de moeite loont zich aan te laten sluiten. De prijs is evenwel nog niet bij zonder goedkoop en dat is waarschijnlijk voor velen nog een bezwaar, om tot aan schaffing van een toestel over te gaan. Zou men nu bijv. niet den prijs zoo kun nen stellen, dat zoo goed als alle inwoners van Haarlem er van konden profiteeren? Bijv. een tarief van 50.per jaar, om maar eens iets te noemen. Wij geven toe, dat vroeger zooiets uitbreiding van tele foonpersoneel, etc. met zich mede zou bren gen. Nu zal dat echter ondervangen zijn door de automatische telefoon. Alleen de aansluiting wordt zoowat dc eenige kosten die men thans heefl. zoodat het waarschijnlijk niet zoo moeilijk uitvoerbaar zou zijn Thans heeft Haarlem aan interlocale aansluitingen in totaal ongeveer 5000 num mers. Op het nieuwe automatische verbin dingsbord is er in totaal plaats voor 20.000 Rekenen wij nu det er voor Bloemendaal, Overveen, enz., 8000 num mers afgaan, dan blijven er voor Haarlem 12,000 nummers disponibel. Schatten wij I aantal inwoners op 120.000 personen (Scho ten, Heemstede, etc., inbegrepen) dan zou dus de verhouding komen ie staan, dat op elke 10 inwoners één in bezit van een tele foon komt. zoodat men gerust kan zeggen dat dan alle huisgezinnen in 't bezit zijn van een telefoon. Op die manier zou alle, thans nog ongebruikte energie van het automa tisch schakelbord in klinkende munt kunnen worden omgezet. Een onderzoek in dezen zou, naar wij meenen, alleszins de moeite waard zijn. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vaa 17 October. Hoogste Barometerstand 771.1 m.M. te Breslau. Laagste Barometerstand 752.5 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 October. Zwakke tot matige Westelijke tot Noor delijken wind, half of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. door zuiverder verhoudingen zullen ont staan. De macht van het orgel, de schoonheid van zijn kiank, de volkomenheid van het meerendeel van de registers, hebben intus- schen gisteravond sterk gesproken. Met een bewondering afdwingende beheersching, heeft Robert een Passacaglia en Fuga van Bach in c-klein gespeeld; dat was de voorname kunst van iemand die Bach in het hoofd maar ook in het hart heefl, en in de vingers! De duide lijkheid in de polyphonie, die het volgen van stemmen en tegenstemmen waarlijk gemak kelijk maakte, is een sprekend bewijs ge weest voor Robert's bijzondere talent, voor zijn muzikaliteit en fijne kunst van regi- strecren." In het „Alg. Handelsblad" schrijft Herman Rutters: „Het was een avond van mooie muziek, waartoe de prestaties van George Robert en het Haarlemsche Orkest onder leiding van Nico Gerharz niet weinig hebben bijgedragen. Wij zullen ons bij dit verslag niet begeven in critische beschouwingen over de prestati?s en enkele opmerkingen over het instrument in zijn nieuwen staat nog even terzijde leg gen. Haarlem heeft thans een nieaw con certorgel, dat voor de Concertzaal zeker noodig was en de Haarlemmers zijn over dit feit terecht zeer voldaan. En hebben hun aanwinst waardig en feestelijk ingehaald." Gehuurd en verkocht. J. Z. had op een mooien Zomerdag van den rijwielhandelaar K. een rijwiel gehuurd voor 1 gulden per dag. Z. toerde weg en het beviel hem zoo best dat bij het rijwiel niet meer terug bracht. Hij moest zich thans terzake verduiste ring voor den politierechter verantwoorden. Beklaagde was niet verschenen. Overeenkomstig den eisch werd hij tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1