mm 3 In en om Haarlem. f---. v Radio-Omroep. NTFUWE HAARLEMSCHE courant. Vierae Blad Zaterdag 18 October 1924 De financieele positie van Schoten. DE GROOTE INT. VOORJAARSBLOEMEN TENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE IN 1925. De vollegrondstentoonstelling duurt van 13 Maart—21 Mei. Zes tijde lijke tentoonstellingen. Een hoofdgebouw van 70 bij 40 M. en een „regeeringsgebouw". Het tentoonstellingsterrein is 16 H.A. groot. Met ontstaan der tentoonstellingen en een overzicht van de tentoonstelling in 1925. 55 5 hi i. m Klip De Fransche gezant in den Haag. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. KERK EN SCHOOL, 8INNENLANDSCH NIEUWS De heffing van plaatselijke belastingen. Een telegram van postpersoneel Een merkwaardige promotie. HANDEL EN NIJVERHEID. De verkoop door de P. G. E. M. aan particulieren. Ingezonden Msdedeeltagtn. a 60 cents per regei. Zenuw-Tabletien 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct LEGER EN VLOOT. Vertrek van den hoofd-aalmoe zenier kolonel Evers naar Indië. KUNST EN KENNIS Een David Beck ontdekt. Een Nederlandsch ontwerp bekroond. Aan onze Lezers Spocrt al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant iiiiuniMii iiwiiuwmii i FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG HONDSRD POND BELOONING. MOORD! HONDERD POND BELOONING. Toen, eerst in April van dit jaar, de Scho- tensche gemeentebegrooting over 1924 ver scheen, meenden wij aan de algemeene be- lieuwdhe d, i ie daarnaar in verband met de annexatie-kwestie bestond, te rrioeten voldoen 001 eenige uitvoerige beschouwingen te Wijden aan de financieele positie van Schoten, 2o°als die uit de voorliggende begrooting sprak. Konden we toen reeds dien toestand met •liet zooveel pessimisme inzien, als de publie ke opinie dat vóór dien tijd deedt reden tot grooter optimisme geven thans zeker wel de mededeelingen, door B. en W. de vorige Week aan den Raad gedaan inzake de op brengst der belastingen, die bij de raming gunstig gaaf afsteken. En een aanvulling van bovenbedoelde beschouwingen is in verband daarmede dan thans ook wel, op Haar plaats Men heeft in ons blad reeds uitvoerig kun nen lezen, hoe Ged. Staten niet hebben goed gekeurd op de begrooting de 50.000. die geraamd waren als terugbetaling aan Schoten door Haarlem en apdere gemeenten van die inkomsten, welke zij genieten uit de bedrijfsbelasting over in Schoten woon- achtige werknemers, en als terugbetaling van die gemeenten aan Schoten van .wat de Schotensche forensen aan hunne woonplaats méér kosten, dan de 2/3 belasting, die Scho ten van hen slechts geniet. Nog 8000. aan andere posten keurden Gedeputeerden niet goed en zij stelden voor, om de begroo- Üng sluitend te maken, 10.000.nog te doen bezuinigen en verder 24000.als subsidie van het Rijk en 24000.als sub sidie van de Provincie (onder voorwaarde, dat het Rijk ook subsidie geven zou) te ra aien. Gezien echter 's Rijks en der Provincie Weinig gunstige antecedenten in dit opzicht en gezien de vermelde stijgende opbrengst der belastingen is de Raad stout genoeg ge weest om den heeren Gedeputeerden mits gaders het Rijk te verzekeren dat Schoten op hun problematische hulp liever niet reken de en het tekort van 58000.wel uit de meerdere opbrengst van honden-, straat-, grond- en personeele belasting dekken zou. De vraag, waar het om gaat, is echter, of Schoten, wanneer eens annexatie uit blijven mocht, in staat zou zijn, 'n eigen huishouding te voeren. Daar zijn vooreerst verschillende moeilijk heden. Op de eerste plaats de kwestie, of het Rijk de 94.250.— die sinds jaren her als subsidie waren toegezegd, naar verhoopt Wordt, eindelijk eens uitbetalen zal. Want regelmatig blijft natuurlijk deze post op de begrootingen fungeeren en even regelmatig Veroorzaakte zij totnogtoe steeds een even groot tekort. Een andere handicap is het feit, dat de laatste noodzakelijk geworden geldleening Van ruim 200.000, nog steeds niet geplaatst is kunnen worden, huiverig als men op de geldmarkt is van het beeld, dat de Schoten- sche begrootingen den laatsten tijd vertoon den. Hierdoor is men genoodzaakt, het benoo- digde geld tegen lang niet malsche voor waarden van eene instelling te leenen. En dat nog wel, terwijl Schoten in Januari 198.000.van de reeds sinds jaren loopende kasgeldleening a 6% gebruikt heeft om eene even groote leening a 7% wegens den hoogen rentevoet geheel af te lossen. Bij gunstiger begrootingen (en vermoede lijk zal die voor 1925 geen tekorten behoeven te verwerken) wordt echter het plaatsen van een leening naar men hoopt gemakkelijker. Voor 1925 hebben daarenboven Ged. Staten toegestaan, dat op de begrooting een post zal fungeeren voor de boven besproken terugbetaling door andere gemeenten aan Schoten, de wijziging van de wet op de forensenbelasting belooft Schoten een voor deel van. naar de wethouder van financiën ons verzekerde, ruw geschat 80.000 per )aar te brengen, de bevolking en de belas tingopbrengst blijven stijgen, waartegenover geen noemenswaardige stijging van kosten der gemeentehuishoudtng staat.... De wethouder hoopt zelfs, dat voor 1925 de 4/4boven de 100 opcenten op de Rijks inkomstenbelasting, eenigszirfc verminderd kunnen worden, „want," meent hij, „wanneer Schoten Schoten blijft, en de toestand laat het even toe, dan moet de belastingdruk dadelijk verzacht worden 1" Aan groote ondernemingen mag dan voor eerst niet worden gedacht en, zooals we zei den, de gemeentehuishouding gaat voor- loopig met veel meer uitgaven vergen. Daar mag bij de stage uitbreiding hier of daar eens een man personeel meer noodig worden, de gemeentereiniging kan eens 'n nieuwen oven krijgen, haar terrein kan worden uit gebreid, verplaatst misschien, omdat zij te dicht in het bebouwde gedeelte te liggen komt, zooveel gewicht legt dit niet in de schaal De gasfabriek, die Schoten nooit had moeten bezitten, werkt momenteel veel gun stiger dan den laatsten tijd, terwijl Haarlem het tekort aan productie aanvult, maar waar schijnlijk zal reeds met 1 Januari de geheele productie in Haarlem geschieden, zoodat Schoten nog alleen voor de (distributie te zorgen heeft dan wordt de gasfabriek en haai terrein verkocht en Schoten krijgt weer wat geld vrij. Een en ander begint op den lang als hope loos ingezienen toestand van Schoten's fi nanciën toch een gunstiger licht te werpen en met recht mag worden verwacht, dat Schoten (het zal zooals uit bovenstaande duidelijk is, van de omstandigheden en van de houding van het Rijk afhangen, in hoeveel tijd) binnen een afzienbaar tijdsbestek, wan neer het noodig wezen mocht, eeh eigen, zij het bescheiden, huishouding met succes kan voeren, wanneer niet onverhoopt de econo mische toestand nog meer werkloozensteun en andere lasten veroorzaken gaat, of geen andere buitengewone omstandigheden zich voordoen. En van „het armlastige Schoten" zal voortaan niet meer behoeven te worden gesproken. Reeds bekend mag verondersteld worden, dat in het voorjaar van 1925 ih „Groenen- daal" te Heemstede een groote voorjaars bloemententoonstelling zal worden ge houden, uitgaande van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem. Het Hoofdbestuur dier Vereeniging had de pers uitgenoodigd, de voorbereidende werkzaamheden eens te komen zien en Zoo was in het bureau der tentoonstelling aan de .Vrijheidsdreef te Heemstede Vrijdag morgen een aantal journalisten bijeen, om omtrent de tentoonstelling voorgelicht te worden door den voorzitter en den secretaris der vereeniging, resp. de heeren Ernst H. Krelage en H. J. Voors. De heer Krelage merkte 'allereerst op, dat het Hoofdbestuur de pers gaarne wilde voorlichten, opdat mede door de pers belang stelling voor dg tentoonstelling gewekt worde. In zijn inleiding gaf de heer Krelage dan allereerst een overzicht over het ontstaan der tentoonstellingen. In 1860 is de eerste tentoonstelling van wege de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur gehouden, waardoor de collega's onderling in staat waren, hun nieuwe hyacinthen te laten zien Die tentoon stelling en ook de volgende droegen dan ook speciaal het karakter van exposities van bolgewassen. Aanvankelijk wilde men de tentoonstelling ieder jaar houden, doch in verband met daaraan verbonden moeilijk heden ging men daartoe niet over, doch werd besloten, de tentoonstelling om de 5 jaar te houden. Dat ging zoo door tot 1905, doch het bleek, dat deze tentoon stellingen, welke nationaal waren, reeds in 1885 haar hoogtepunt bereikt hadden. Na dat jaar nam de belangst Hing er voor voortdurend af en het plan rijpte, voortaan z.g.n. vollegronds-tentoonstellingen te hcu den. Eerst i£ 1910 konden deze plannen verwezenlijkt worden en de eerste vollegronds tentoonstelling werd toen in den Haar lemmerhout te Haarlem gehouden Zij was op breede basis opgezet en were' e n groot succes. O.m. werd zij bezocht u.por den heer Th. Roosevelt, president van Amerika. Een dergelijke tentoonstelling wilde men nu om de 10 jaar houden, doch de groote wereldoorlog kwam er tusschen en in 1920 kon zij niet gehouden worden. Mén wilde haar in 1921 organiseeren, doch de inter nationale verhoudingen waren toen nog niet dusdanig, dat op voldoende deelname van uit het buitenland zou kunnen gerekend worden. En passant deelde de heer Krelage mede, dat, wanneer de tentoonstelling in 1921 gehouden was geworden, de regeering een waarborg-subsidie van f 50.000 zou gegeven hebben, waartoe zij zich schrifte lijk verbonden had. Dit subsidie is thans niet noodig, omdat er een waarborgsom van f 100.000 bijeengebracht is, zoodat het financieel gedeelte met volkomen vertrou wen kan worden tegemoet gezien. Het houden der tentoonstelling beoogt geen winstbejag; de inzenders behoeven niets voor- de deel name te betalen, daar deze geheel vrij is; het wordt een zuiver wetenschappelijke en vakkundige studietentoonstelling. Na deze inleiding gaf de heer Krelage een uiteenketting van de tentoonstelling. Deze is internationaal en wordt gehouden van 31 Maart21 Mei 1925 in het, zooals hierboven reeds opgemerkt werd, wandel bosch „Groenendaal," te Heemstede, welk benoodigde gedeelte door het gemeente bestuur van die gemeente welwillend ter beschikking is gesteld. De heer Krelage roemde zeer de loyale medewerking van dat gemeenteb estuur. De tentoonstelling omvat een terrein van 16 H.A., terwijl die te Haarlem in 1910 slechts 6 H.A. besloeg. De kosten zijn be grijpelijkerwijze ook veel hooger een druk bezoek moet die dekken, want dit zal de eenige bron van inkomsten zijn. De wel bekende heer D. F. Versteeg houdt toezicht op den aanleg, doch de beplanting geschiedt door eiken inzender zelf en er zijn tuin architecten en -artisten in overvloed, al dus verzekerde de heer Krelage, om over tuigd te kunnen zijn, dat alles op de meest smaakvolle en aesthetische wijze zal woraen gegroepeerd. Voor de aanplanting zijn mil- lionen bollen noodig, terwijl het aantal perken in de duizenden zal loopen. Om de tentoonstelling slechts vluchtig te beschou wen, zal men ongeveer 3 uren noodig hebben. Deze reusachtige tentoonstelling kan eigen lijk .verdeeld worden in de vollegronds-ten- toonstelling, welke dan van 13 Maart21 Mei gehouden wordt en een zestal tijdelijke tentoonstellingen, n.l. van vervroegde bol gewassen en planten van 1322 Maart voorjaarskeuring der Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde van 27 Maart 5 April groote Paaschtentoonstelling van 1119 April; Gentsche Floraliën van 24 April3 Mei; bloemenschikkunst en af gesneden bloemen van 610 Mei en inter nationale bloemententoonstelling van 521 Mei. Uit den aard der zaak zullen dus veel verscheidenheden te zien zijn, welke zeker aanspraak mogen maken op meer dan een enkel bezoek. Die tijdelijke tentoonstellingen worden gehouden in het hoofdgebouw, dat daarvoor opgetrokken zal worden op den voorgrond van het tentoonstellingsterrein. Dit hoofdgebouw krijgt afmetingen van 70 bij 40 Meter, terwijl het een glazen over kapping zal hebben. Het wordt opgetrokken in den stijl van het R. A. I.-gebouw te Am sterdam. Voor-in komt een galerij voor de texpositie van afgesneden bloemen. De ingang van het tentoonstellingsterrein komt nabij „den molen," welke welbekend is Vandaar bereikt men spoedig de „as" van de tentoonstelling, welke als een tuin zal aangelegd worden in regelmatig-Franschen stijl. Daar zullen eerst crocussen, dan hya cinthen en vervolgens de vroege en late tul pensoorten bloeien. Hierachter wordt het hoofdgebouw opgericht. Een eind verder komt het zgn. „regeeringsgebouw," waar demonstraties gegeven zullen worden vanwe ge de Rijkslandbouwproefstations. Omtrent de inzendingen deelde de heer Krelage mede, dat de voorbereidingen bui tengewoon veel tijd vergen. De termijn tot opgave van deelname aan de beplanting van het buiten-terrein was 15 April 1.1. reeds ge sloten. Enkele inzendingen zijn bijzonder groot. Zoo zal die van den Bond van Bloem bollenhandelaren, welke collectief inzendt, 3000 M2. oppervlakte beslaan. Zij zal zijn in oud-Hollaqdschen stijl en de nieuwste en kostbaarste voortbrengselen van de bloem bollenteelt laten zien. 'De afd. Sassenheim zal een groot deel beplanten met narcissen. Ook het Westland komt met een collectieve inzending. Dit vele collectief deelnemen be schouwde de heer Krelage als getuigende van de goede samenwerking, welke in het bloembollenvak heerscht. Ook heesters en andere planten worden aangebracht verder komen er rotstuinen en fruittuinen- Uit den aard der zaak zullen de buitenlandsche in zendingen in het hoofdgebouw geëxposeerd worden, daar de buitenlanders nu niet kun nen komen planten. Omtrent die buiten landsche inzendingen is thans nog mets defi nitiefs mede te deelen. Wel echter kan reeds gezegd worden, dat de Gentsche Floraliën zullen exposeeren azalea's, palmen, orchideeën,* enz. onder auspiciën van de Orchidophilenclub. De Gentsche Floraliën, welke eens in de 5 jaar een tentoonstelling houden, zijn zeer bekend. Nog zullen uit het buitenland ko men anjers, lathyrussen, enz., welke de attractie der tentoonstelling zeer zullen ver- hoogen. Op het terrein zal ook een restauratie gebouw met terras opgericht worden, terwijl bij den ingang een fietsenstalling voor 1000 fietsen komt. Na deze uitvoerige inlichtingen werd ten slotte een wandeling over het tentoonstel lingsterrein gemaakt. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds lang aan den gang en dat gedeelte van het wandelbosch, dat voor de tentoonstelling gebezigd wordt, doet reeds duidelijk zijn nieuwe voorloopige bestemming kennen. Zoo is bijv. de regel- matig-Fransche tuin op den voorgrond reeds duidelijk afgeteekend en is ook verder de beplanting in vollen gang. Zelfs worden de heuveltjes op het terrein er voor gebezigd, welker beplanting ongetwijfeld het oog zal bekoren. Om den kleinen vijver komt een narcissen-beplanting, terwijl de zgn. „wa terleidingvijver" een van de mooiste plekjes worden zal, in welks nabijheid een tulpen beplanting komt. Voorts zijn er reeds nieuwe paden aangelegd en komen er nog andere bij, terwijl in totaal een 30.000 trottoirtegels benbodigd zijn. Ook voor de kleinere onder- deelen is gezorgd. Zoo worden bij alle ex- positie's dezelfde groene naambordjes aan gebracht, terwijl de inzendingen alle met het zelfde duidelijke lettertype moeten worden aangeduid. Het pad nabij de waterleiding vijver heeft reeds een gazen afrastering, ter wijl rotssteen uit Engeland reeds gearri veerd is kortom, alles is druk in de weer voor de naderende voorjaarsbloemen-ten- toonstelling. En die voorbereidingen wij zen er op, dat zij slagen moet, De mede- werking is er spontaan genoeg voor Zoo levert bijv Heemstede gratis electriciteit, gas en watei voor de gebouwen en geeft een aantal trottoirtegels in gebruik Ook finan cieele steun wordt van allé kanten verkregen, zoodat financieele steun van overheidswege niet noodig was. De opzet is schitterend en belooft veel. De heer Krelage deelde nog mede dat foto's van de tentoonstelling 1910 we) 10 jaren lang gereproduceerd worden in vak bladen als voorbeeld van beplanting. Welnu, laat ons wenschen, dat de tentoonstelling 1925 die van 1910 nog overtreft. '"■N voor de betaling van onze hooge belastingen en kosten van winterbehoeften. Als men zorgt, dat het personeel zich meester kan blijven, zal het zijn plichten niet behoeven te vergeten, en zal de dienst behoorlijk wor den verricht. De „Echo de Paris" meent te weten, dat de heer Charles Benoist, Fransch gezant te 's-Hage, binnenkort van dezen post zal wor den ontheven. Naar wij vernemen, is e hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer A. J. Marcusse, die sinds Augustus met verlof is, er een groot deel van dien tijd in Bergen-op- Zoom heeft vertoefd, thans naar het buiten land vertrokken tot herstel van gezond heid. De grootmeester B. Springer Jr., speelde Donderdagavond voor de leden van de Haarlemsche Damclub een simultaan-seance. Springer is vooral bekend door het spelen van blinde dampartijen. Een schrijver van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw aan Gedeputeerde Staten. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft het volgende schrijven gericht aan Gedeputeerce Staten der on derscheidene provincies: Ik heb de eer uw college te verzoeken voor zooveel hunne provincie betreft, te ba- vorderen, dat verordeningen op de heffing van plaatselijke belastingen, die goedgekeurd zijn tot 1 Januari 1925 of tot aan een an deren datum in dat jaar en waarvan voort zetting na die data wordt verlangd, voor zoo veel de desbetreffende stukken de regeering nog niet hebben bereikt, zoo tijdig mogelijk worden ingezonden met overlegging van de vereischte gegevens, dat de beoordeeling en eventueele goedkeuring vóór d1-- data moge lijk zij. Voor de executoir verklaring van de kohie ren der grond en personeele belasting is het noodzakelijk, dat inzendingen van raadsbe sluiten tot heffing van opcenten op de hoofd sommen dier belastingen op zoodanig tijd stip plaats hebben, dat uiterlijk 1 Januari van het desbetreffend belastingjaar de Ko ninklijke goedkeuring kan verleend' zijn. Overschrijding van dezen termijn kan tenge volge hebben, dat de vaststelling der kohie ren zou moeten plaats hebben zonder uittrek king van die opcenten. Verordeningen tot heffing van opcenten op de hoofdsommen der vermog ns'elasting en Rijksinkomsten belasting, alsmede tot heffin- van een plaat selijke inkomstenbelasting, moeten voor 1 Mei va. het desbetreffende belastingjaar zijn goedgekeurd. Raadsbesluiten tot vaststelling van het het- fingspercentage c.q. vermenigvuldigingscij- fer, moeter vóór of in de maand Mei zijn departement hebben bereikt. Deze besluiten gelieve uw college te doen vergezeld gaan van een opgave van de belastingen, die in de betrokken gemeenten geheven worden, alsmede van een kort overzicht van den financieelen toestand. Uiteraard geldt dit ook voor verordening tot heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting, waarin een maximum heffingsfactor is vastgesteld. Ten slotte verzoek ik uw college in uw vetslag omtrent wijziging of nieuwe vaststel ling vai. een verorden.ng tot heffing van een plaatselijke belasting, Heronder begrepen de besluiten tot vaststelling van den heffings factor van de plaatselijke inkomstenoelastin te vermelden den datum van de betrekke lijke verordenin* op de invordering." Het volgende telegram is gezonden aan den directeur-generaal der posterijen en tele grafie en aan de directeuren van het post kantoor en telegraafkantoor te Rotterdam; Het personeel van Rotterdam, georgani seerd in den Centr. Bond van post-, tele graaf- en telefoonpersoneel, is, zonder dat daarop door de autoriteiten is gewezen, zich van zijn plicht bewust. De regeering 'ergt de ambtenaren in het bijzonder rau poste rijen, telegrafie en telefonie met onvoldoen de inkomsten voor hun onderhoud en slechte diensten. Wij eischen een zeer spoedige en afdoende voorziening in den hoog gestegen nood en Uit Leuven wordt aan „De Tijd" gemeld, dat aan de Katholieke Universiteit aldaar tot doctor in de wijsbegeerte en de klas sieke letteren is gepromoveerd Mère M. Dominique (in de wereld jonkvrouw Au gusta de Creeft) van de orde der Ursulie- nen vai. O. L. V. Met algemeene stemmen werd haar „de grootste onderscheiding" verleend. Haar thesis over „la vie economique de Cicércnwas zeer interessant. Zij behan delde zijn inkomsten: onroerende en roe rende goederen, zijne uitgaven en 't be heer of de beheerders van zijn economisch bestaan. Zij wraakte Cicero's edelmoedigheid te- jen de aanvallers, die hem betichten van geldspeculaties, en wist te bewijzen, dat hij uet noodige geld vooral bekwam door de erflatingen zijner vrienden, bewonderaars en klanten. Door heel het betoog heen loopt het tastbaar bewijs van Cicero's on baatzuchtigheid en cijfers spreken lui der dan woorden Uitgaven had hij en meer dan zijne inkomsten! voor zijne onverstandige en pieterige vrouw, voor zijn eigen bewogen léven ten gunste van studie, vaderland en partij, voor zijn verkwistenden zoon Mar cus en vooial voor zijne ongelukkige doch ter Tullia en haar schaamteloozen, alverte- renden man, Dolabella Cicero heeft meer dan wie zorgen en geldverlegenheid ge kend. Het slot van de thesis was een balans van Cicer.o's inkomsten en uitgaven, opge maakt zooveel mogelijk jaar voor jaar en in betrekking geplaatst met de groote da den van zijn leven. TERUG UIT DE MISSIE. Naar de „Java Post" meldt, zijn de Zeer- Eerw. heeren Pastoors P. v. d. Kolk, schrij ver van „Onder de Oermenschen" en dr. Nijens na een veeljarig verblijf op Nieuw- Guinea en de Key-eilanden naar NederUnd vertrokken tot herstel van hun gezondheid. Dr. Nijens zal eerst nog eenigen tijd in Spanje verblijven ter besiudeering van de Spaansche archieven betreffende de vroeg ste missiegeschiedenis der Oostelijke eilan den. De Zeereerw. heer A. Fisscher, Pastoor j te Djokja zou heden eveneens naar Neder land vertrekken. Uit Winterswijk wordt gemeld: De Win- terswijksche Middenstand heeft de bemid deling der Kamer van Koophandel voor Twente ingeroepen in zake het feit, dat de Prov. Geld. Electr. Maatschappii electriscne apparaten aan particuieren verkoopt tegen fabrieksprijzen. Naar aanleiding van een schrijven van het bureau der Kamer aan de directie der P. G. E. M. antwoordde deze, dat dit geschiedt ten eerste, omdat verschil lende handelaars minderwaardige apparaten verkoopen, en ter. tweede omdat de P. G. E. M. de invoering van bedoelde toestellen voor huishoudelijk gebruik van groot belang acht, waarvoor het noodig is, dat de toestellen in het groot en tegen minimum prijs be schikbaar zijn. Het bureau der Kamer besloot op dit schrijven te antwoorden met de op merkingen, dat het haar ongewenscht voor komt,-dat de P. C-. E. M. zich beweegt op het terrein van der. middenstand. Doet ze dit toch, dan dient n.l. het overheids-handelsbe- drijf op commercieeie basis te worden gedre ven, wat over het geheel niet het geval is. Mocht de P. G. E. M. meenen, dat con trole op de te verkoopen toestellen noodig is. dan geeft het in overweging, die tegen vast te stellen verkoo sprijzen aan de installa teurs te leveren. EEN UITLEVERINGSKWESTIE. De rechtbank te Rotterdam heeft een zaak behandeld tegen den 32-jarigen Duitscher W. G., wiens uitlevering door de Duitsche regeering gevraagd was. Uit het verhoor bleek o.m., dat G. in 1919 door het Schwurgericht te Beuthen ver oordeeld is tot tien jaar gevangenisstraf, wegens doodslag. Van deze straf heeft hij een jaar en zes maanden ondergaan. G. ver telde, dat de misdaad is gepleegd op Duitsch grondgebied, dat thans aan Polen is gevoegd. Na deze toevoeging kreeg G. van de Pool- sche justitie absolutie. De president merkte op, dat daardoor het vonnis van het Schwurgericht nog niet ge annuleerd is. ZATERDAG, 18 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 Fragmenten uit „Boccacio", operette van Suppé. Chelmsford 1600 M. 7.50 Popul. avond zang voordracht piano 10.20 Jazz band Savoy Hotel. Brussel 265 M. 8.35 Kamermuziek. Middelraad 1050 M. Concert vanaf 8.30. ZONDAG, 19 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 Festival Cho pin 10.20 Radio Cabaret. Chelmsford 1600 M. 9.20 u. Concert de Groot en The Picadilly Orchestra. Brussel 265 M. Concert o. a. Grand Marehe (Grièq) Air de Sapho (Gounod) Tannhauser (Wagner). Hilv. Draadl. Omroep 1050 M. 8 u. Concert door het Amst. Kamermuziek En semble. MIJki iArtu t b Bij Apoth. en Drogisten. G. antwoordde, dat hij geen bezwaar had tegen zijn uitlevering, omdat z. i. de Duit sche justitie hem toch niet gevangen zal kunnen houden. i-e rechtbank zal binnen veertien dagen haar advies aan de regeering uitbrengen. Vrijdagmorgen is de hoofdaalmoezenier, kolonel F. J H Evers met den trein van 9.35 van het station Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage vertrokken om zich via Ge nua tiaar Indië te begeven, waar hij, zooals bekend een onderzoek zal instellen naar de godsdienstige verzorging bij leger en vloot aldaar. Behalve de zusters van den hoofdaalmoe zenier waren op het station aanwezig om den vertrekkende uitgeleide te doen: de oud-minister van Oorlog, Jhr. G. A. A. Al- ting van Geusau; luit.-generaal C. van Tui nen, liut.-generaal b.d. H. C. A. de Block, mr. R. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. de heer P. J. J. Haazevoet, die als lid van de Eerste Kamer bij de Re geering heeft aangedrongen op een betere verzorging van de godsdienstige belangen der militairen in Indië, de Weleerw. heer kapelaan F. Filbry, hulp-aalmoezenier, en vertegenwoordigers van de R.K. Officieren en onder-officierenvereeniging A.R.K.O. en „St, Martinus". Mede waren aanwezig de aalmoezeniers, de majoors J J. J. Noordman en G. Huys, die kolonel Evers tot aan de grens zouden vergezellen. Kolonel Evers nam van de op het sta tion achterblijvende vrienden en beken den, die hem een goede reis toewenschten, hartelijk afscheid. Ten slotte kunnen we nog mededeelen, dat de aalmoezenier, majoor Noordman, gedurende de afwezigheid van kolonel Evers met dc waarneming van diens func tie van hoofd-aalmoezenier is belast Een kunsthandelaar te Brussel heeft een schilderij ontdekt van David Beck uit Delft, fcen der eerste leerlingen van van Dijck. Het stelt voor de prinsessen Mary en Elisabeth van Engeland. Antwerpsche deskundigen hebben uitgemaakt dat het doek werkelijk aan Beek moet worden toegeschreven. David Beck is in 1621 te Amsterdam ot Delft geboren. In Engeland heeft hij bij van Dijck gewerkt; en gaf o.a. teekenles aan de zonen van Karei I. Later is hij hofschilder geweest in Frankrijk, Denemarken en Zwe den, Koningin Christina zond hem op -cis, om vorstelijke personen in een aantal lan den te schilderen. In 1653 ging hij met haar naar Rom^ Tijdens een verlof, in Nederland doorgebracht, is hij 10 Dec 1656 te 's-Gra venhage overleden Schilderijen van zijn hand bevinden zich o.a. te Stockholm. Men meldt aan het Cor Bur uit Rome: Dt stad Rome heeft een wedstrijd uitgeschreven ter oprichting van vijf nieuwe decoratieve fonteinen Een der bekroonde ontwerpen is dat van de Nederlandsche beeldhouwster Annie Cot- tran-Fokker, in samenwerking met den Ita- liaanschen architect Cias. I Om vier uur ging zij uiteen, om na verloop van een kwartier met de volgende beslissing terug te komen. „De overledene, wiens naam met geen mogelijk heid geboekstaafd kan worden, stierf den 27 Juli j.l. aan de uitwerking van chloroform zijnde een zwaar vergif, hem verraderlijk door een onbekenden persoon toegediend." En de jury gaf als hare overtuiging te ken nen, dat voornoemde tot dusver onbekend gebleven persoon den overledene verrader lijk en met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd. Den volgenden dag hing de volgende pro clamatie overal aangeplakt: „Aangezien op Vrijdag 27 Juli, het lijk van een onbekend manspersoon in een huur rijtuig is gevonden, en met het oog op een onderzoek, dat 30 Juli d.a.v. heeft plaats gehad, heeft de jury het geval van „moord met voorbedachten rade" tegen een even- 1 eens onbekende persoonlijkheid geconsta teerd. De overledene is van middelmatige grootte, had een donker uitzicht,* bruin haar, glad geschoren aangezicht, heeft een moe dervlek op den linkerslaap en was in avond- kostuum gekleed. en gelieve niet uit het oog te verliezen, dat het gouvernement eene belooning van 100 belooning heeft toegezegd voor hem of hen, die zoodanige aanwijzing kunnen ge ven, welke leiden kunnen tot ontdekking van den moordenaar. Van het misdrijf wordt verdacht een man, die met den overledene den 27en Juli j.l. aan den hoek van Collius en Russell street in een huurrijtuig stapte. Zegt het voort!" VIERDE HOOFDSTUK. „Wel, wel," sprak Mr. Gorby, zijne beeld- tenis in den spiegel met welgevallen be schouwende. „In de laatste twintig jaren heb ik heel wat zaakjes tot klaarheid ge bracht, dit geval echter maakt mij niet wei nig verlegen." Mr. Gorby scheerde zich en, terwijl hij zulks deed, moest hij steeds een alleenspraak houden. Daar hij tot de geheime politie behoorde en op eene uiterst zwiigzame geaardheid kon bogen, gewaagde hij nimmer met iemand v;n zijn beroeps-aangelegenheden en hield er veel minder een vertrouweling op na Gevoelde hij somwijlen den aandrang, zijn gevoelens in bewoordingen lucht te geven, dan begaf hij zich naar zijn slaapkamer en spr; k met zijn 'eigen beeldtenis in den spie gel. Dit was een veilige maatregel, die hem bovendien ontlastte van de talrijke gedach ten, welke hij wenschte te uiten en die niet temin een geheim moesten blijven. Toen de barbier van Midas ontdekte, wat er onder d"n koninklijken kruin zijns meesters schuil de, werd hij bedroefd en ontstak over zijn geheim in toorn, tot hij op een morgen naar het riet bij de rivier sloop en zich zelve toeflu' ::rde: „Midas heeft .eze'isooren." Op dezelfde wijze gevoelde Mr. Gorby wijlen behoeft", zijn gedachtendang den vrijen loop te laten, en daar hij er niet van hield, in het openbaar te spreken, werd zijn spiegel met zijn vertrouwen vereerd; gaarne zag V" zijn eigen vroolijk rood gelaal, dat de weerschijn van het glas hem te aan schouwen gaf. Indien dit onbeduidend spie- rfeltie, dno- hetwelk Mr. Gorbv zich iede-en ochten 1 bekeek, spreken kon, wat zou het een aantal geheimen en intriges van Mel bourne onthuld hebben. Maar gelukkig voor sommige stervelingen, dat wij in geen too- verland waren en ofschoon Mr. Gorby voor zijn spiegel niet weinig genegenheid gevoel de, hij deed niets uitlekken Deze morgen was de geheime agent in een buitengewoon levendig gesprek met zijn spiegel verwikkeld en bij wijlen teekende zich op zijn gelaat een trek van verlegenheid. Hem was de taak opgedragen, om den sluier, waarin de door ons omschreven moordgeschiedenis ge huld was, op te lichten, den moordenaar te ontdekken en hij was nu voornemens aan het onderzoek een begin van uitvoering te geven. „Verduiveld," sprak hij, zijn scheermes aan het strijkriem aanzettend, „waar een einde is, moet ook een begin zijn, maar hoe moet ik aan het begin, hoe aan het eind komen?" Daar de spiegel hem deze vraag niet be antwoorden kon, begon Mr. Gorby zijn ge laat in te zeepen en scheerde zich op kod dige wijze, daar zijne gedachten bij het be wuste geval toefde, welke kortweg hierop neerkwamen: „Hier is een man best, laat ik zeggen, een heer die beschonken was en diens volgens niet wist, wat hij deed. Een andere heer, zich juist op denzelfden weg bevin dend, komt naar hem toe en huurt voor hem een rijtuig eerst gaf hij voor, hem niet (e kennen en later bewijst hij ondub belzinnig dat het tegendeel waar is in een kwade luim loopt hij weg, verandert van gedachten, komt terug en stapt bij hem in de koets, na den koetsier last gegeven te hebben naar St. Kilda te rijden. Nadat een en ander volbracht is, laat hij den dronkaard ongemerkt chloroform ina demen, stapt weer uit hel -rijtuig, springt in een ander en na voorgoed Powlett street te hebben verlaten, werdwijnt hij; ziedaar het raadsel, waarvan de oplossing mij is opge dragen en ik geloof dat er nooit iemand met een taak werd belast, aan grooter bezwa ren onderhevig dan deze. Er zijn drie zaken welke ontdekt moeten worden. Ten eerste', wie is de overledene: Ten tweede: met I welke reden werd hij vermoord? En ten derde: wie was de bedrijver der misdaad? i Het eerste zal ik gewaar kunnen worden, maar de twee laatste problemen zullen niet 1 zoo schielijk ontcijferd worden, daar men niet zoo licht kan bevroeden, welk belang iemand er bij heeft, zijn natuurgenoot uit den weg te ruimen. De man, die deze scha- vuit vermoord heeft, moet er strenge be weegredenen toe gehad hebben, en ik moet de aanleiding derzelve uitvorschen. „Lief de" Neen, dat kon het niet wezen, mede minnaars laten het zoover niet komen in het werkelijke leven, dat kan in romans en tooneelstukken voorkomen, maar in geheel mijn carrière heb ik dit nog nimmer onder- t vonden. Diefstal? Evenmin, want daarvoor j had men te veel geld in zijn zak gelaten, j Wraak? nu dat is niet onmogelijk, ziedaar iet waarbij vele menschen zich zelve ver geten. Geweld is er niet gepleegd, daar zijn kleeding niet in het minst beschadigd was, hij moest dus onverhoeds zijn aangevallen, alvorens hij wist, wat zijn mede-passagier in het schild voerde. Ik geloof intusschen niet, dat ik zijn kleederen genoegzaam heb onderzocht; wellicht bevindt zich er het een of ander voorwerp in, dat mij eenige opheldering kan geven; in ieder geval is 't nog wel de moeite waard, ik zal dus met de kleederen een aanvang maken." Nadat Mr. Gorby zich gekleed en zijn ont bijt „enuttigd had, begaf hij zich ijlings naar het politiebureau en vroeg naar de kleederen van den overU-'ene. Toen ze hem ter hand gesteld werden,- trok hij zich in een hoek terug en begon ze te onderzoeken. Aan den jas was niets opvallends te be speuren, slechts dat hij goed was, hij legde hem dus met een teleurgesteld uiterlijk ter zijde, waarna hij het vest ter hand nam, Aan dit echter vond hij iets wat zijn bij zondere aandacht trok namelijk een zak, die in de linkerzijde aan dc binnenkat vaD het vest was aangebracht „Wat drommels, waar moet dit voor die nen," sprak Mr Gorby in gepeins verdiept; „zoover mij bekend, is dit een zonderling iets, aan den binnenkant van een vest een zak te hebben; en," vervolgde de ambte naar der geheime politie hoogst gemoede lijk, ..tailleurs-werk is dit ook niet: dit deed hij zelf en vrij slecht ook, ongetwijfeld heeft het hem veel moeite gekost dien zak zoo danig te maken, dat niemand er iets van kon bemerken en klaarblijkelijk werd hij gemaakt, om iets van waarde te bevatten zoo kostbaar, dat hij het bij zich droeg, zelfs, wanneer hij in avondcostuum was O, hier is een scheur aan den buitenkant var het vest; er is dus iets on ruwe wiize uitge- (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 13