10 VOOR 10 Asv/wrjyi Dit nummer beitaat uit 24 bladzijden, waaroud r bet geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. i Ingezonden Mededeelingen Zaterdag 18 October 1924 47ste Jaargang No. 15869 De vliegtocht Nederl.Indië. De loonpolitiek der regeering. Valsch bankpapier van allerlei waarde. - a 75 cents per regel. DE NIEUWE DIKKE VIRGINIA SIGARET MET BONS.VOOR FRAAIE CADEAUX De voorzitter en secretaris van „Bloembollencultuur" (de heeren Kre lage X en H- J. Voors XX); geven de pers inlichtingen omtrent de voor bereidende werkzaamheden v.oor de Intern. Bloemententoonstelling 1925. Agenda 19 October De actie tegen salarisverlaging. De postcheque- en girodienst. Agenda 20 October Qewetensgeld. Personalia. h. o. v. VERKEERSONGEVALLEN. TOONEEL. Eerelezing van „Het Christelijk getuigenis der catacomben. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigin gen zijn geopend Herdenking van den lOOsten geboor tedag van J". H. Krelage. Een belangrijke propaganda- avond. Metaalbewerkers. Gevonden dieren en voorwerpen. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. 1 Telegraphisch Weerbericht, Baden. VOCh fk aboanementsprijs bedraagt Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 P« kwartaal .1ƒ3.25 ranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE Ad^ertenticn 35 cents per rejgeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksi, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- én aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 cL, bij vooruitbetaling. Alle abonra's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X QOfin Levenslange geheele on tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenT OtiUU.1" geschiktheid tot werken; 1 "J r- r» bij een ongeval met X OEfl bij verlies van een hand, X IOC bij verlies van een X CQ been^f^arm V"" t 4-0andere vinger. T ,m doodelijken afloop. T ZÖUi" een voet of een oog; T IZö."1 duim of wijsvinger, I vw> 61. BURGERZIN. Er zijn deugden, die niet in den cate chismus genoemd worden, zonder welke men wel zalig kan worden en die niettemin warm kunnen worden aangeprezen Onder dezulke rekenen wij den burgerzin. Hét woord is wel goed Nederlandsch (hoewel het in beknopte Woordenboeken niet voorkomt), maar blijk baar zoo weinig bekend, dal het grootste deel der Nederlandsche bevolking het grat 'n 'gaat zonder het ooit te hebben uitge broken. Nu zegt dit op zich zelf niet veel; er staan honderden woorden in Koenen en Van Daale, die nooit over onze lippen ko men. Wie spreekt er van gebies of smar ting? Niemand, omdat wij voor gebies het "leer gebruikte „geblaas" hebben en om dat smarting (geteerd zeildoek van het scheepswant) niet tot de dingen van onze dagelijksche conversatie behoort. En waarom gebruiken wij het woord bur gerzin dan zoo weinig? Omdat wij zoovele andere hebben, die hetzelfde begrip uit drukken? Ge krijgt honderd gulden, wan- "eer ge ons vijf synoniemen geeft! Dus be koort het tot de categorie, welke buiten °ns dagelijksch denken valt? Helaas, jal Laten wij het maar tot onze beschaming er kennen, dat burgerzin wel als een Neder landsch woord in een uitgebreid woorden- koek, maar niet in de hoofden en harten van de Nederlanders geschreven staat. Burgerzin, de neiging, die uitgaat .naar Let welzijn van stad en land, is geen Hoï- landsche deugd. Wij gevoelen over het al gemeen weinig voor nationaal bezit, voor aiooie openbare werken, kunstschatten ten kate van iedereen, stedeschoon en derge lijke. De Hollander is particularistisch aan gelegd. Hij heeft zelf graag een mooi huis, Vooral van binnen. De gevel moet er na tuurlijk fatsoenlijk uitzien; dat acht hij ver- Plicht te zijn aan zijn stand. Maar dat de gevels van de andere huizen, die rondom t zijne een straat of een plein vormen, een harmonisch geheel moeten geven, dat laat kem koud. De grilligheid van vele onzer oude steden en het gebrek aan mooie plei nen, bewijst dat. In fraaie openbare gebou wen, standbeelden, monumenten, versierin gen, musea enz, staan wij verre en verre ten achter bij het buitenland. En dan be hoeven wij niet eens zoo wijd over de grenzen te trekken, zelfs in België steekt Wen ons te dien opzichte al leelijk de loet af. Niet* altijd is dat gebrek aan burgerzin even groot. Er zijn tijdperken in onze histo rie, welke van meer en van minder mee leven der burgerij met de publieke zaak getuigen. Vast staat inmiddels dat de door snee Nederlander heel wat prikkels noodig heeft om zich boven en buiten zijn persoon lijk belang op te werken en iets te voelen Voor zijn stad en zijn land. Die propagandisten zijn in hun besten en Heest overtuigenden vorm de mannen van de daad. Hun voorbeeld is dikwijls aanste kelijk; zij trekken anderen achter zich ^en doen in den besten zin aan volksopvoeding. Zoo zagen wij eenige jaren geleden in Rot terdam een verblijdenden wedijver ontstaan W de versiering van het nieuwe stadhuis. Toen eenmaal de groote burger Zimmerman de plannen voor een nieuw raadhuis had doorgedreven en de geweldige .stedelijke tempel uit den grond begon te verrijzen, toen kwamen de burgers los en droegen kostbare geschenken aan ter verfraaiing Van hun raadhuis. Die geest is blijven leven en door echten burgerzin van weer andere Wannen, -die trotsch op hun stad waren, is de gemeente in het bezit gekomen van onschatbare kunstverzamelingen. Zoo mag ook Amsterdam roemen op bur gerzin, die voor de gemeenschap offers brengt. Men heeft naar aanleiding van het gouden feest der Vereeniging tot instand houding van een verzameling hedendaagsche kunst, daarover het een en ander in ons Mad kunnen lezén. En in de afgeloopen Week heeft de gemeente Haarlem de vrij gevige daad van twee mannen met echten burgerzin gevierd bij de aanvaarding #van het Baleisorgel voor de stedelijke concertzaal. Nogmaals, daden zijn de beste propaganda. Maar ook zij maken zich verdienstelijk,' die in vereenigingen en periodieken ais Heemschut, Onze molens enz. het bestaande land- en stedeschoon tegen afbraak en Vernieling trachten te bewaren. Hun vurige betoogen trekken telkens weer de aandacht van overheid en publiek uit de eigen kleine belangensfeer op het karakteristieke in oude gevels en gebouwen, op de schoonheid *an Nederlandsche natuurmonumenten, 't Is W zich een strijd tegen het materialisme, Voor volksverheffing en gemeenschapszin. Hat die strijd vaak nog gevoerd moet wor den tegen stedelijke, gewestelijke en zelfs Hijksautoriteiten is wel bedroevend, maar bewijs dubbel zijn noodzakelijkheid. Het aankweeken van burgerzin is niet zoo Waar een liefhebberij van idealisten of *°oals onze laag-bij-de-grondsche Jan pu- bliek al gauw geneigd is te zeggen een hebbelijkheid van wat rijke menschen om ®an een lintje te komen. In wezen is echte burgerzin de grondslag voor een gelukkige samenleving en algemeene welvaart. Dezer dagen, hebben de Duitschers ons bewezen, dat er in dit stoere volk met zijn vele onhebbelijkheden een vruchtbare bur- Herzin leeft. De spanning, waarmee de reis van de groote Zeppelin over den Oceaan gevolgd werd, was onbeschrijfelijk. Mén gevoelde, dat het schip in de lucht symbo liseerde een stuk van het Duitsche vernuft, uithoudingsvermogen, van het Duitsche kun nen, De Z. R. III voerde daarom iets van de Duitsche toekomst mee; in zijn welsla gen voelde men de hoop op een beteren tijd herleven. Zulke burgerzin, mits ge houden binnen de grenzen van gematigd heid, wekt energie en volkskracht. Waarom was er ten onzent niet gelijke ot no£ grootere spanning voor den vliegtocht van Van der Hoop? Zeker, een gematigde belangstelling viel waar te nemen. We leven gelukkig niet meer in den tijd van Jan Salie. Maar toch, het Nederlandséhe hart sloeg niet in de propellers van het Fokkertoestel. Toen de machine door een ongelukkig toeval was neergekomen, had er een volksbeweging moeten ontstaan. De courantenbureaux hadden bestormd moeten worden met giften en ingezonden stukken, waaruit de kreet sprak: vooruit, desnoods met een nieuw vliegtuig in den kortst mo gelijken tijd. Hier is 't geld! Men ziet waar lijk wel voor mindere zaken geld, enthou siasme en.... ingezonden stukken verschij nen. Uit die afwezigheid van geestdrift sprak het gebrek aan gemeenschapszin tusschen moederland en koloniën, het niet begrijpen van het belang, gelegen in de verkorting van den afstand tusschen Nederland en Indië; van de noodzakelijkheid voor on» volk en onze welvaart, om den wedloop der naties in de lucht bij te houden; in één woord, dat gebrek aan burgerzin is moor dend voor de levensbelangen van een land. Daarom, kweekt burgerzin aan, liefde voor stad en land, onmisbare voorwaarde voor een bloeiende gemeenschap! HOMO SAPIENS, Naar het Haagsche Aneta-kantoor meldt, is het bericht, dat het comité vliegtocht NederlandIndië Donderdag te Amsterdam heeft vergaderd, onjuist.Wel hebben eenige leden van het comité te Amsterdam een bespreking gehad, inzake de uitzending van de noodige onderdeelen ter vervanging van hetgeen beschadigd is aan de F VII, maar besluiten zijn er niet genomen. De meedec- iing, dat de motor Donderdag of Vrijdag zou worden verzonden, is geheel onjuist. De verzending van den motor kan, aldus Ane- ta, eerst in het begin van de volgende week geschieden, tegelijk met andere onderdee len. HAARLEM'S PALESTINAKOOR. Woensdag 22 October geeft Haarlem's Palestrinakoor zijn 2de uitvoering voor do nateurs en donatrices in de Groote Kerk alhier. Aangezien het met het oog op de moei lijke tijdsomstandigheden, zeer de vraag is, of het Palestrinakoor in de toekomst zijne plaats in het Haarlemsch muziekleven zal kunnen blijven innemen, worden donateurs en donatrices vriendelijk doch dringend verzocht muziekliefhebbers, vrienden en kennissen op te wékken dit mogelijk laat ste concert bij te wonen. Het is helaas meermalen gebleken, dat vele Haarlemmers (waaronder zelfs ver- BOT-j Bemoeiingen der R. K. e: A. R, Kamer fractie, De „Msb." verneemt, dat zoowel van R. K. als A. R.-zijde op de regeering aandrang is uitgeoefend om de loonpolitiek te wijzigen. Woensdagmorgen hebben vertegenwoordi gers der R. K. en A. R Kamerfracties, afzon derlijk daartoe een onderhoud gehad met den betrokken Minister. Naar aanleiding van die bezoeken heeft Donaerdag en speciale Ministerraad plaats gehad. De vervaardigers en uitgevers gearresteerd. Te Nieuwland bij Gorcum, zijn, naar de Tel. verneemt, Vrijdag 4 personen gearres teerd, onder wie de gebroeders Van B., var- kenshandeldren, die valsch bankpapier van allerlei waarde, zelfs biljetten van 1000 uitgaven en voorts twee Rotterdammers, die het valsche papier aldaar vervaardigden. Het parket uit Dordrecht is ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Bavo Jaarfeest Vo'ks- Post- en Telegraafperso- Een onderhoud met de Kath. Kamerfractie. Dinsdag j.l. heeft de samenspreking van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsper soneel met de R. K. Kamerfractie plaats ge had. De bespreking had ten doel te bereiken, dat de korting van 5 pCt, in October j.l. in gegaan, ongedaan zou worden gemaakt en dat de reeds ingehouden gelden zouden wor den terugbetaald. Van de Kamerleden waren aanwezig mevr. A. Meijer en de heeren A. H. J. Engels, L. A. Fruytier, C. J. Kuiper, J. v. Rijzewijk, Jhr. mr. A. F. 0. van Sasse van Ysselt en J. G. Suring. Van de zijde der Centrale namen aan de besprekingen deel de heeren J. M. A. L. von Frytag Drabbe, L. F. Guit en v. d. Broek. Ook de ZeerEerw. Rector Jansen was pre sent. De positie van het Rijkspersoneel werd breedvoerig en welsprekend besproken. De wenschen van het Kath. Overheidsper soneel werden krachtig naar voren gebracht. Ook de Eerw, Adviseur heeft op die verga dering zijn vollen invloed aangewend, opdat de Kath. Kamerfractie den diepen ernst van den toestand zou gevoelen. Heden vergadert de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel opnieuw. De vraag zal dan onder de oogen worden gezien, of het, na het onderhoud met de Kath. Kamerfractie, nog wenschelijk moet worden geacht, om, door het houden van groote vergaderingen, aan de wenschen van het R. K. Burgerlijk Overheidspersoneel kracht bij te zetten. Centrum. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, ten einde heropening van den postcheque- en giro dienst te bespoedigen, na 22 October bij de commissie voor de uitbetaling van gelden op postrekeningen aanvragen om voorwaar delijke uitbetaling van tegoed der postre keningen boven 89.999 niet meer in behan deling worden genomen. Op genoemde rekeningen zullen na 25 October dpor vorengenoemde commissie gefiatteerde bedragen niet meer worden uitbetaald. De betrekkelijke rekeninghouders worden uitgenoodigd niet dan in zeer dringende gevallen nog aanvragen bij de commissie in te dienen. Sociëteit „Sint bond half 8 neel 4 uur. Gem. Concertzaal Buitengewoon con cert der H. O. V. half 3 uur Orgel concert 8 uur. Stadsschouwburg Matinée „Prinses Hara" 2 uur Rotterd. Hofstadtoo neel „Overschotje" 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" A Cappella Koor „Ons Genoegen" 8 uur Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Zangvereeniging „Zangkunst" 8 uur Aandeelhouders „Hanze-Bank" 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond afd. I Godsdienstonderricht met licht beelden half 89 uur. Stadsschouwburg Tzingani 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 —El- ken Donderdag van 89 34 uur. R, K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen df voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereenigïng Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbüreau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. C. G. Loomeijer en Zoon, Barteljoris- straat 11 en de Park-Apotheek Klever parkweg 13. scheider.e muziekkenners en -liefhebbers) nog nooit een uitvoering van dit prachtkoor hebben bijgewoond. „Onbekend maakt onbemind", en het is te betreuren, dat het ernstig streven van deze uitstekende zangersschare, om uit den schat der oude klassieken 't mooiste wat op gebied van zangkunst is geschre ven alhier ten uitvoer te brengen, bij ons kunstlievend Haarlemsch publiek tot nu toe niet meer waardeerende belangstelling heeft ondervonden. Moge het concert van 22 October^ door een talrijke opkomst bewijzen, dat Haar lem's Palestrinakoor, dat overal elders zooveel succes heeft, ook in eigen stad ge waardeerd wordt. Het programma is met groote zorg gekozen, het eerste gedeelte behandelt de lijdensgeschiedenis en het sterven van Jezus. Muziek van Palestrina, Ingegneii, Lotti, het 2de deel werken van Mozart, Bach e.a. De fegeling is in handen van het Con- certbureau A. Vernout V7armoesstraat 10, alwaar nadere inlichtingen zijn te^verkrij- gen. Ingekomen is bij den Inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afdee- ling 614.81, wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en Verdedigingsbelas ting II; als voren, 1912.12 wegens te wei nig betaalde Rijksinkomstenbelasting, Ver dedigingsbelasting II en gemeentelijke in komstenbelasting. Na een 26-jarige dienstvervulling waar van 24 jaar als politie-agent en twee jaar als militair hier ter stede, is aan den heer W. H. Veldhuizen, eervol ontslag verleend en in het genot van pensioen gesteld. Door zijn vakvereeniging V. Z. 0. S. 's hij op een vergadering gehuldigd. Bij de Haarlemsche Orkestvereniging, directeur de heer N. Gerharz, is benoemd als bassist (Tuba) de heer C. van Baans, alhier. Op Dinsdag 21 October a.s. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging een con cert, onder leiding van den heer N. Ger harz in de Stadsgehoorzaal te Leiden, De aanrijding te Sassenheim, Naar wij vernemen is de toestand van den heer C. Z.,,die Dinsdagavond j.l. te Sassenheim in botsing kwam, ^doordat hij rijdende op zijn fiets, een in vliegende vaart rijdende auto vasthield, zeer zorg wekkend. i N. V. Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel. A.s. Zondag wordt door dit gezelschap in den Stadsschouwburg alhier een weder opvoering van „Overschotje" gegeven met Annie van der Lugt Melsert-van Ees én Cor van der Lugt Melsert in de hoofdrollen. Voor deze opvoering, de 219e, gelden de Zondagsprijzen. Pater Hendrichs verzoekt ons, de R.k. Geestelijkheid van Amsterdam, Rotterdam, den Haag en omstreken (onder ..omstreken te verstaan: de plaatsen, die dc desbetref fende circulaire van hem ontvingen) te her inneren, dat zij in haar geheel is uitgenoo- 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdags half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 8—9, Vrijdags half 89. 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur. I niiici^u, uuv fij o* u —o—" r—7 t».t ditfcl bii de Eerelezing, die hij over boven- toonstelling te brengen en daar op te stellen FEEST VAN GEDURIGE AANBIDDING *N onfiorw-erp geeft, 24 October Rht- w DE ST. ANTONIUSICERIC OP ZONDAG j |er(jam 26 October Amsterdam, 28 October pervest 3, étui niet potlood; E. Zandvoort, Raamgracht 45, emmer; D. Zwitser, Rolland straat 73, gymnastiekschoen; C. van Rooij, Jan, Steeustraat 73, dameshandschoen; Theosofia Stichting, Nassauplein 8, hond, zwart-wit; P. Roosloot, Rustenburgerlaan 26, hond, dobberman; Ch. Jacobs, Prinsen Bol-- werk 12, haarstrik; E. Alewijn, Cornelissteeg 3, hondje (gummi); Scholten, Linschotenstraat 3, hondje, geel, Kennel Fauna; E. Konstanz, Oranjestraat 191, halskettinkje; H. B. Schreu- dèr,% Duven-'oordestraat 76, poes: Giele, Hasselaersplein 2, poesje, zw. wit, Kennel Fauna; de Graaf, Óostvest 2rood, poesje, grijs, Kennel Fauna; F. Kuipers, Vooruitgang- straat 88, pakje wol: K. Bergman. Boeren- steeg 28, portemonnaie; J. J. Lubbers, Heerensingel 67U, vrouwenmuts; Bieren- brootspot, Warmoesstraat 1', schriften; A. W. v. Zomeren, Brouwersstraat 37, zakmesje. Het zal den lsten November a.s. honderd jaren geleden zijn, dat de heer J. H. Krelage, de stichter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, waarvan hij veertig jaar lang voorzitter was, geboren werd. Het bestuur is voornemens dit feit te her denken -in een bijeenkomst van de leden der vereeniging met vertegenwoordigers van de vele colleges en vereenigingen, waaraan hij als voorzitter of op andere wijze zijne medewerking verleende, en autoriteiten, 'met wie hij in geregeld contact stond. Deze bijeenkomst zal-gehouden worden op Maandag 3 November a.s., te half drie, in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat 13 te Haarlem. De voorzitter der vereeniging zal eene herdenkingsrede uitspreken, terwiji door woordvoerders van de commissies en colleges, die een blij vende hulde aan de nagedachtenis van den grondvester der vereeniging voorbereiden, mededeelingen daarover zullen worden ge daan. Het orgel der Gemeentelijke Concert zaal zal bij deze gelegenheid bespeeld wor den. Het bestuur vertrotlwt, dat de leden der vereeniging met hunne dames in grooten ge tale zullen aanwezig zijn, en zal er in 't bij zonder prijs op stellen, indien de afdeelings- besturen voltallig tegenwoordig zouden kun nen zijn. DE HAARLEMSCHE SCHOOLJEUGD EN DE A.S. TENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Te Haarlem bestaat, sedert een aantal 'ja ren de Vereeniging „Floralia", die zich ten doel stelt om bij de kinderen, vooral die der volksscholen, de liefde voor het kweeken en verzorgen van kamerplanten en plantjes aan te kweeken, aldus het „Weekblad voor Bloembollencultuur." Deze vereeniging heeft hiermede groot succes ook in dit op zicht, dat elk jaar de door de kinderen met het ^verzorgen en voortkweeken der planten bereikte resultaten beter worden en de moei te en arbeid, door het ijverige bestuur daar aan besteed, dus ten volle beloond worden. Elk jaar wordt een tentoonstelling georgani seerd, waarop de kinderen hun zorgvuldig gedurende winter- of zomertijd verzorgde planten mogen brengen en aan deze tentoon stellingen wordt dan een wedstrijd verbon den om prijzen De liefhebberij wordt aangekweekt en te gelijkertijd propaganda.voor het gebruik van bloemen gemaakt. Van deze bestaande regeling heeft de Hoofdcommissie van de a.s. Tentoonstelling te Heemstede getracht te profiteeren en dank zij medewerking van de zijde van het Be stuur der Vereeniging „Floralia" en de fa. R. A. van der Schoot, te Hillegom, is het vol gende plan tot uitvoering gebracht. Aan 3000 kinderen der Haarlemsche la gere scholen worden dezer dagen uitgereikt evenzoovele potten, waarin door de zorgen van de Tentoonstellingscommissie, 1000 Hy- acinthen en 6000 Tulpenbollen in vele soor ten zijn opgepot. De kinderen krijgen' de pot ten mee naar huis, worden door hunne on derwijzers voorgelicht over de behandeling hoe zij de potten moeten ingraven of in don kere plaatsen verzorgen en broeien moeten teneinde in het laatst van Maart (de juiste datum moet nog worden vastgesteld, doch zal waarschijnlijk valien tusschen de eerste en tweede tijdelijke Tentoonstelling), de bol len in bloei te hebben. Dan zullen de kinderen worden genoo- digd om hun planten in het gebouw der Ten Gaarne voldoen wij aan het verzoek van het bestuur van de Haarlemsche R. K. Ver eeniging voor Groote Gezinnen, om door middel van de Damiaatjes de aandacht zoo wel, van leden als van niet-leden te vesti gen op den op 31 October e.k. te houden, propaganda-avond De groote maatschap pelijke en zedelijke belangen, welker behar tiging deze sympathieke Vereeniging zich ten doel stelt, zijn achtereenvolgens reeds uiteengezet door voormannen uit verschil lende takken van wetenschap, geestelijken, sociologen, politici, enz. Als wij ons niet vergissen, komt thans voor de eerste maal de jnedische weten schap aan het woord. Dat het bestuur be ziel is met het streven om in dit opzicht iets geheel bijzonders aan te bieden, blijkt overduidelijk uit de keuze van den spreker niemand minder dan de welbekende Ain- sterdamsche Hoogleeraar, Prof. Dr. van Rooij. Ten einde zich de zeldzame gelegenheid om dezen eminenten geleerde en bij uitstek, deskundige te hooren niet te laten ontglip pen, zullen de leden der Vereeniging goed doen om den datum van 31 October, den avond vóór Allerheiligen, te noteeren en vrij te houden. Introductie van niet-leden zal op dienavond w order, toegelaten. Mei het oog daarop wordt aan belangstellende niet-leden aangeraden zich voor hel ver krijgen van toegang lot deze vergadering tijdig met hun bekende leden der vereeniging in verbinding te stellen Het bestuur ver zekert, dat ook het verdere deel van den avond goed verzorgd zal zijn ên als 't Be stuur van de Haarlemsche R K. Vereeni ging voor Groote Gezinnen zulk een verze kering geeft, dan. beteekent dit, blijkens de ervaring, dat 't geheel 'n bijzondere ge beurtenis is, die men niet dan tot eigen schade verzuimt. 19 OCTOBER. Bij het Aanbiddingsfeest morgen in de St. Antoniuskerk zal door het zangkoor „Bene- dicamus Domino" worden uitgevoerd; Onder de Plechtige Hoogmis ten 10/4 uur. de Mis ter eere van den H. Franciscus van Assisië van Philip Loots op 51. Voor Soli 4 stemmig mannenkoor en orgel. Gedurende het Solemneel Lof ten 7 uur: „Adoramus te", Palestrina. „O Deus ego amo Te", F. Witt, „O Domine Jesu Christo", Pale strina. „O, Sacrum," Stuntz. „Salve Regina", F. Witt. 4 stemmig mannenkoor.^ Onder de Processie: „Lauda Sion 4 stem mig bewerkt. „Adoremus in aeternum „Rex Clementissime", Gregoriaansch. De geloovigen worden verzocht het Keer vers „Hosaanna Filio David,' mede te zingen. „Te Deum Laudamus" voor Soli, achtstem- mig mannenkoor en orgel Hubert Cuypers. Medewerking van den heer Louis van Tulder, tenor. De invitatie is echter persoonlijk, dus zonder introductie en bepaalt zich tot de plaatsen, waarheen hij de uitnoodigingscir- culaire gezonden heeft. In de' gehouden vergadering van het per soneel der firma Figée alhier, werden als leden der commissie van overleg, afdeeling constructiewerkplaats benoemd, de heeren G. Singelen en T. Bern, Terug te bekomen bij; G. v. d. Werff, Burgwal 38rood, rijwielbel, plaatje; C. v. d. Belt, Koninginneweg 53, leesboek; A. Bur ger, Nassaulaan 67, notieboekje; K. Bloem, Zijlstraat 75 a, ceintuur; W. G. Verwer, Beeksteeg 17rood, ceintuur; J. v. d. Putten, Rollan Istraat 13, ceintuur; Politiebureau (Afd. Just, dienst), damesblouses; B. Nel, Jansstraat 34, duimstok; A. Ligthart, Kam- voor een beoordeeling door het bestuur der Floralia-vereeniging, die door de Tentoon stellingscommissie beschikbaar gestelde prij zen za! uitdeelen aan de kinderen, die de mooiste bolplanten kunnen laten zien. De aldus gevormde tentoonstelling zal voor de ouders en verdere familieleden der kinderen 'een ongezochte gelegenheid zijn om een be zoek aan onze expositie te brengen. Hier gaat dus propaganda voor het kwee ken en dus gebruiken onzer bolgewassen, hand in hand met een poging om het bezoek aan de Tentoonstelling te vermeerderen. DE INT. VOORJAARSBLOEMEN TENTOONSTELLING IN 1925. In het artikel over de Int. Voorjaarsbloe mententoonstelling' 1925, elders in dit blad opgenomen, staat als architect vermeld de heer D. F. Versteeg. Dit moet ïijn de heer D. F. Tersteeg, uit Naarden. De naam van den heer H. Korringa, uit Heemstede, architect voor de gebouwen, is abusievelijk weggevallen. Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Vooruit. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in der. morgen van 18 October. Hoogste Barometerstand 770.8 m.M. te Lichtschip Noordhinder. Laagste Barometerstand 753.4 m.M. te Wisby. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 October. Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht of halfbewolkt. weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. In de afgeloopen week werden in t douche badhuis aan den Schotersingel 881 baden genomen; in dat aan den Koudenhorn 344; in dat aan het Leidscheplein 928 en in dat aan het Hofdijkplein 632. R. K. JUVENAAT IN HET BISDOM HAARLEM. De Jaarvergadering. De jaarvergadering van het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem zal op Dinsdag 21 October 1924, in het gebouw „Sint Bavo" te Haarlem, Smedestraat 23, worden gehouden. Te half 11 uur-wordt door den voorzitter in de kerk van den H. Jozef (Jansstraat) een H. Mis opgedragen voor de zielrust van den overleden secretaris, Rector van Reijsen. Op de sectie-vergaderingen, aanvangende om half 12 uur precies, worden de volgende onderwerpen behandeld le. Stadspatronaten, onder leiding van het bestuurslid, Rector van Adrichem. Spreker de Wel Eerw. Heer W. C. C. M. van Alphen uit Gouda over: „De inrichting van een Ou- dersavond." 2e. Dorpspatronaten, onder leiding van het bestuurslid, den heer Begkelaar. Spreker de WelEerw. Heer A. J. van Schaick te Berkel over: „Eenige gedachten en wenschen om trent jeugdorganisatie en ontspanning op het platteland." 3e. St. Franciscus-Liefdewerk, onder lei ding van Rector van Kampenhout. Om half twee begint de algemeene verga dering. De agenda bevat o.m. de verkiezing van bestuursleden, ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den Z.Eerw. Heer Rector van Reijsen en wegeni periodieke aftreding van den heer W. v. Schaick. (Het Bestuur dringt beleefd bij de Patr. Comm. aan, om de candidaatstelling niet aan het Bestuur alleen over te laten, maar onderling reeds te voren geschikte candidaten vast te stellen en dezen namen vóór de ver gadering schriftelijk aan den w.n. secretaris te doen toekomen). Verder een inleiding van den heer A. J. van Goethem, leeraar te Amsterdam, over: „Het nut van handenarbeid in onze patrona ten" en een inleiding over: „De administra tieve inrichting van een patronaat." Door het nog uitblijven van pl.m. 30 ant woorden verschijnt het jaarrapport iets later.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1