Advertentie». TZ1MGAISI1 Kerckhoeck Kerckhoeck I WIE STADSSCHOUWBURG He weieep mei £e SgMsiw. BuitengewoGn Matinee OVERSCHOTJE Opera-NamiïMag Concert DE OPSCHEPPER DE SPAARNEBANK 7 v» Wisselkoersen ea koersen van BERICHT. CT DIENSTPERSONEEL „pwNseFhara7' Franscb-ltaliaanBcli Dpsraprogramma ftst liefdewerk der R-K. Kraam- verzorging. Haarlemsche Orkestvereeniging H. O. V. E. D. O.—R. C. H. Gevonden dieren en voorwerpen. Postcheque' en Girodienst. Hinderwet. Verlof Drankwet. De reddingshaken bij de bruggen- De Korte Jansbrug. Concert mevrouw Noordewier. De bloemboilendiefstal te Bloemen- daal. De wereldreizigers. De Herfsttentoonstelling te Bloemendaai. Expositie. TOONEEL. Victoria-Water, Oberiahnstein. Personalia. Eerste Kaïnermuziekavond van „Toonkunst". Ons natuurschoon. LAATSTE NIEUWS. De Duitse he betaalmiddelen Groote brand te Glasgow. De Engelsche verkiezingen. De Z.R. III en de Amerik. autoriteiten. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. ZAANSTREEK. LEIDEN. NOORDWIJK» Bankpapier. Het antwoord is: Éen advertentie ge plaatst in de exemplaren oplage. HEEMSKERK. SASSENHEIM. Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod* advertenties vooral) ook aangeno men aan de hier onder vermelde bij kantoren: A. Zuurbier, Bloemend.weg 74, Bloemendaal. P. van Odijk, Raadhuistraat 30, Heemstede. W. Molenkamp, Overtonweg 7* Schoten. C. van der Vlugt, Pieter-Kies- straat 28, Haarlem. L. van Berkel, Burgwal H3, Haarlem. W. P. van Eckhout, Breestraat 30, Haarlem. L. van Berkel, Kleine Houstraat 34, Haarlem. C. j. Paauw, Koningstraat H» Haarlem. J. Th. Eliiger= Fmostraat 1» Haarlem. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. P. F. Verhoogd, Leidschg vaart 144, Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46, Haarlem. Fa. Zo'rnèr, Gen. Cronjéstraat 09 Haarlem. M. Overtoom, Assendeiverstraat 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen! en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DF ADMINISTRATIE. Zaterdag !8 Oct. - 8 uur „MET SGHOUWTOÖNEEL" Zondag 19 Oct. - 2 uur BLOEMENMEISJE met loave.acnhge eifendans. GOEDKOOPE PRIJZEN, 's Avonds 8 uur Rotterü. Mstadtooneel Maandag 20 Oct. - 8 uur 2e VeSksvoorsieSIing De Kon. Letter! Vereeniging „J. J. CKEMSR" Dinsdag 21 Oct. - 8 uur HET SCHOUWTÖ01EEL Eerste opvoering van Een greep uit het ieven in 3 bedr. mmt op Zondag 13 Qstobsr 1924 te uur Gemeente Concertgebouw Ter verkrijging van steun voor bovenge noemd Liefdewerk is de volgende circulaire rondgezonden. Zooals u reeds uit de mededeeling in de N. H. Courant bekend is, heeft de afd. der Derde Orde, Parochie van den H, Antonius van Padua, alhier opgericht het liefdewerk der R.-K. Kraamverzorging. Het doel van dit liefdewerk is, aan R.-K. Kraamvrouwen die hulp te verschaffen welke noodzakelijk is zooals: De verzorging van moeder en kind gedu rende minstens tien dagen. Zoo noodig het verschaffen van kleeding, dekking, verband-artikelen, kortom alles wat voor een hygiënische verpleging noodig is. - Zeker zullen alle leden der Derde Orde, van de Parochie van den H. Antonius in het bijzonder, en verder alle leden der Derde Orde van de overige Parochiën, gaarne be reid zijn dit liefdewerk te steunen. Een en ander neemt echter niet weg, dat het bestuur van het opgerichte liefdewerk het verzoek om stepn ook moét doen aan alle R.-K. van Haarlem, aangezien dit lief dewerk zeker zeer veel geld zal kosten. Het bestuur heeft het volste- vertrouwen in uw milddadigheid, omdat het opgerichte liefdewerk van het allergrootste belang voor onzen tijd is. Bij deze circulaire is een inteekenbiljet ge voegd. Elke gift fs welkom. Heeft men deze week kunnen genieten m de concerten, waarbij het Paleis-orgel a gebruik is genomen, van het concert waar le jeudige Eugenia Wollerson hare toehoor ders heeft verbaasd door haar prachtig Viool- 3p:l, thans wacht ons Zondagmiddag weer wat luchtiger kunst in den vorm van een Opera-programma bestaande uit Fransche an Italiaansche scheppingen aldus samenge teld op veelvuldig verzoek. Van eerstgenoemde zijn de componisten Auber, Gounod en Bizet vertegenwoordigt met „La Muètte de Portici „Faust-Ballet en „Carmen" terwijl van Rossini, Verdi en Mascagnie de Ouverture „Gazza Ladra" en de fantasiën „Rigoletto" en Cavaleria Rus- ticana ten gehoore zullen worden gebrachd. Het geheel onder Gerharz's inspireerende leiding zal dit keurig programma vele muziekminnaars naar onze Concertzaal doen gaan. Zondag a.s. speelt Edo tegen R. C. H. de eerste plaatselijke ontmoeting van dit sei zoen. Dat dit een schitterende kamp belooft te worden, zal wel niemand betwijfelen, Edo toch heeft Jeeds bewezen haar plaats in de hoogste afdeeling waard te zijn en door de haar 4 opeenvolgende gespeelde wedstrij den te winnen, heeft "zij blijk gegeven tot een sterke tegenstander te behooren. Wij gelooven dan ook, dat wij niet te veel zeggen, als wij beweren dat het Zoh- dag op het Edo-terrein geducht zal span nen. Wanneer Edo zoo speelt als tegen V. O. C. durven wij haar minstens een gelijk spel te voorspellen. Doch ook R. C. H. zal haar beste beentje wel voorzetten, zoodat iet publiek, wat natuurlijk in drommen □aar het Edo-terrein gaat, een prachtkamp te aanschouwen zal krijgen. v. Klaveren, Leidscheplein 8 zwart, bal; S. Koelemij, Zijlweg 89, Overveen, bril; Bu reau van Politie, Sm.edestraat, notitieboekje; J. Pieke, Graaf van Wiedstraat 21, duif; J. Wiedijk, Heerensingel 71 d, gewicht; W. Koelemij, Delftstraat 25rood, hondenhals band met penning; G. J. van Duyn, Schag- chelstraat 18, kinderhandschoen; L. v. d. Horst, L. Margarethastraat 18 zwart, wit hondje; W. Zandstra, Kennemerstraat 46, zwart-witte poes, Kennel Haerlem; Mevr. Verhaart, Aelbertsbergstraat 42, zwart-witte poes, id.; Bartman, Raamvest 85, prijze poes, id.; Hoenderdos, muts; Postkantoor, Haar lem (chef afd. bestel), sigarettenpijpje; W. de Jong, woonschip, Haarlem 63, Oostvest, f innen met deksels; J. Deegens, Generaal Cronjéstraat 119rood, dames portemonnaie met inhoud; H. Buiskool, L. Veerstraat 8, portemonnaie met inhoud; D. de Graaf, Vrouwenhekstraa> 47, portemonnaie met inh.; A-ej. Paulen, Rozenstraat 8, ring; L. Cats, Gen. Bothastraat 14, Schoten, rijwiellantaarn; J. Vermeeren, de Witstraat 19, tennisschoen; S. Heitlager, Koolsteeg 6, heerenschoen. AANRIJDING. Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur had op den Tetterodeweg een aanrijding plaats welke betrekkelijk goed afliep. Eenige onder wijzers uit Zaandam waren met hunne leer lingen per fiets de omstreken van Bloemen- daal aan het bezichtigen. Ook werd een be zoek gebracht aan het strand. Langs den Zeeweg terug waren de geleiders niet bekend met het gevaar van den Tetterodeweg. Zij kwamen in volle vaart aanrijden, toen juist een auto van den Bloemendaalschen weg hen tegemoet kwam met het gevolg dat een der meisjes werd aangereden en hierdoor kwam te vallen. Zij werd bij den heer C. van Maren binnengebracht, waar bleek dat rij eenige ontvellingen had bekomen. Het voorwiel van de fiets was geheel in elkaar gedrukt. De bestuurder van de auto had signalen gegeven en hem treft geen schuld. Het meisje kon, na van den schrik bekomen te zijn, per spoor huiswaarts keeren. De Directeur van het Postkantoor te Haar lem maakt bekend, dat aan de houders der postrekeningen boven 89999 gelegenheid wordt gegeven nog tot uiterlijk 22 October a-s. door middel der Commissie tot uitbeta ling op de gebruikelijke wijze over hun te goed te beschikken. Aanvragen, betreffende postrekeningen boven 89999, welke later dan 23 October bij de commissie inkomen, kunnen door haar niet racer in behandeling worden genomen. Het fiat der commissie voor uitbetalingen op deze rekeningen geldt, onafhankelijk van den datum, waarop het fiat is verleend tot en met 25 October a.s. Na 25 October mogen geen uitbetalingen, met betrekking tot postrekeningen boven 39999 meer geschfeden. Aan rekeninghouders wordt verzocht, met het oog op de spoedige algeheele her opening van den dienst, slechts in zeer drin gende gevallen hunne aanvragen om voor- vaardelijke terugbetaling in te dienen. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan de Con tinental Petroleum Company te Rotterdam vergunning is verleend tot oprichting eener ondergrondsche benzinebewaarplaats tot een maximum hoeveelheid van 2000 L, in het Per" ceel (garage) aan de Johannes de Breukstraat no. 1, kad. sectie G. no. 1713, ged. met aftap- pomp op den openbaren weg bij genoemd perceel. Ingekomen is een verzoekschrift van J. van der Meulen, om verfof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhou denden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkooo in een lokaal van het perceel aan de Jansstraat no. 29. Een beroep op de burgerij. In het 3e kwartaal van 1924 moesten bij 7 bruggen in de gemeente Haarlem nieuwe reddingshaken worden aangebracht omdat de oude verdwenen of gebroken waren, terwijl bij zeg andere bruggen de reddings haken moesten worden opgevischt. Burgemeesters en wethouders vestigen ei de aandacht op, dat het ontbreken van red dingshaken groote gevaren kan opleveren en het verlies van menschenlevens kan ten gevolge hebben. Zij doen daarom een ernstig beroep op de medewerking van het publiek om te voor komen, dat door baldadigheid van enkelen de algemeene veiligheid wordt in gevaar ge bracht. In verband met uit te voeren onderhouds werken, zal de Korte Jansbrug gedurende het tijdvak: van 20 tot en met 25 October a.s. voor het verkeer zijn gesloten. Het programma voor dezen avond bevat werken voor orgel van: Bach en César Frank; voor fluit van Bach en Haydn en liederen van Schubert, Zweers, Diepenbrock, Mahler, Bach en Mozart. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van het feit, dat er in Bloemendaal bloembollen waren gestolen door een ex- agent van politie. In verband hiermede verzoekt men ons thans te willen mededeelen, dat deze agent, -K. genaamd, een 14 jaar geleden, zoo nu ep dan als agent 4e klasse dienst deed. In dien tijd waren agenten 4e klasse personen die bij tijd en wijlen als politie dienaars fungeerden, wanneer er op een gegeven oogenblik een tekort was. Deze klasse is echter sinds lang verdwenen. Thans herbergt Haarlem wederom een wereldreiziger die door den verkoop van kaarten in zijn onderhoud tracht te voor zien Deze wereldreiziger, Bern. Schriever genaamd, trekt eerst te voet door geheel Nederland (welke reis hij al eens eerder heeft ondernomen) en gaat dan door geheel Europa. Het schijnt een best vak te zijn: wereldreiziger. In het buitenland worden de Hollanders beroemd of liever berucht om hun manie van wereldreizen. De wandelingen voor het verzamelen van materiaal voor de herfsttentoonstelling hebben zich in zeer veel belangstelling mo gen verheugen en zijn uitstekend geslaagd. De tuinbazen van de verschillende bui tens hebben versieringsmateriaal gestuurd en werken tevens mee aan de versiering van de zaal. Mevrouw de Cisser heeft haar mossen collectie geëxposeerd. Er wordt op een druk bezoek gerekend. v In den kunsthandel van de firma J, H. de Bols, alhier, wordt van 18 October tot 15 November een expositie gehouden van schilderijen en teekeningen door Mevrouw C. DanielsChevallier en A. van Dingstee, alsmede van een verzameling origineele houtsneden door W. Hussem. De Opschepper. Dinsdag 21 October geeft de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, in den Haarlemschen Stads schouwburg de eerste opvoering van „De opschepper" (The Show-off), een greep uit het leven in drie bedrijven van G. Kelly. In dit stuk treden op de dames Wilh. van der Horstv. d. Lugt Melsert, Jettie van Dijk- Riecker,Enny de Leeuwe en de heeren Ko Arnoldi, Co Balfoort, Jacq. de Haas, Ad. Hooykaas, Willem de Vries en Hugo Reyst. Regie Adr. van der Horst. Tegen een hek gereden. Donderdagmiddag reed de auto van de familie Gevers, te Heemskerk, tegen 't hek op van de Gr. Kerkbeek, op end Wijkweg. Het hek werd geheel vernield, terwijl de auto ernstig beschadigd werd. Naar men ons mededeelde, was de ver moedelijke oorzaak 't uitwijken 'voor een orgeL Op de tentoonstelling van den Nederl. Kruideniersbond, welke gehouden is in den Dierentuin te 's Gravenhage van 1317 Oc- otber, werd het Victoria-water nit de bron te Oberiahnstein bekroond met de hoogste onderscheiding, nl. verguld zilveren medail le met, eere-diploma. t Onze vroegere stadgenoot, de heer H. P. J. M. Coebergh, cand.-notaris te Amster dam, heeft aldaar met goed gevolg het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd. Voor het examen Pitman's Stenografie en machineschrijven slaagde voor diploma A, de heer H. C. de Graaff Stoffers, alhier. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Maandelijksch overzicht. In September is uitgegeven: brood 106.56; wekelijksche ondersteuning 217.50; diversen 8. To taal 332.06. Liesel von Schuch. Er was, toen Liesel von Schuch op een der laatsteBachconcerten haar Mozartpror gramma zong, maar één meening: zij was een Mozartzangeres ,;di primo cartello". En hoe glansrijk zegevierde zij, toen zij na Strawinsky en Beethoven zich deed iioo- ren,in.eén wals van Johan Strauss. ten uitverkoren programma had zij dit maal saamgelezen uit louter Weensche com ponisten uitgezonderd dan Schumann, die zich echter bij Hugo Wolf uiterst gunstig aansloot De volgorde naar anciënniteit: Mo zart, Schumann, Welf. Mahler, Strauss was begrijpelijk ook om andere reden een geluk kige, en de zangeres maakte ons dit door haar groot stijlbegrip duidelijk Mozart stond in klare lijn voor ons, al was 't in zijn volle beteekems, zijn „Merveilleuse santé morale" pas in 't derde lied „An Cloë". Want noch Der Zauberer, noch Das Veichen hadden die ongerepte blankheid, waarvan zi; ons een maal op 't genoemde Bachconcert een in druk had gegeven. Wij wisten dat zij méér en beier kon. en dat allerhoogste kwam, toen zij het lied „An Cloë' had gezongen. Verrukkelijk was ook haar Schumann, allerschoonst „In der Fremde." Als opera zangeres heeft «ij natuurlijk haar zingen ge heel ingesteld op de intonatie van de or kest-instrumenten Zoo was 't te verklaren, dat haar zangtoon in „Mondnacht" zich niet wel wilde voegen naar de getemperde stem ming Van het klavier, en haar intonatie, o.a. waar de piano herhaald de kwint doet hoo- ren, ietwat er boven uitzweefde. Ook bij de eerste Mozartliederen speelde dit gevoel voor reine intonatie, daar het met 't klavier in conflict kwam, haar parten. Liesel von Schuch's zingen kenemrkt zich door een wonderlijke vastheid van intonatie, 't is daarom dat de geringste afwijking zoo ter stond opvalt, en ook, wat de Italianen „cer- care il tuond' noemen, bij haar ook bij een matig aanwenden wordt opgemerkt als iets wat men gaarne geheel zag vermeden. Met zes liede-en van Hugo Wolf (men kan ze viflden in Walienisches Liederbuch I, j Goeste III, Morike I, en Liedernach ver- schiedenen Dichtern) had zij een voor het klankkarakter harer stem en haar uitbeel dingsvermogen zeer goede keus gedaan. Liederen als „Begegnung", „Gleich und Gleich", dan het wonderfijne „Auch kleine Dinge", die door bekende Wolf-vertolksters veelal gemeden worden, had zij op haar programma geplaatst, en ook o.a. „Maas- fallen-Sprüchlein". Haar keuze der Mahler- liederen was hiermee in juiste overeenstem ming, uitgezonderd dan het lied „Ich bin der Welt abhanden gekommen," de psyche van dit lied schijnt mij toe, niet de hare te zijn, en dit is het Mahlerlied, door betere herin neringen mij dierbaar geworden. Hoe ver rukkelijk dan weer was „Ich ging mit Lust durch einen griinen Wald," en bovenal „Wer h'at dies Liedlein erdacht?" Knap uiterst knap waren voorts haar lie deren van Richard Strauss. Zij had niet de meest gangbare gekozen, maar voor de vir tuositeit waarover zij de beschikking heeft, mocht, men de keuze een gelukkige noemen. £>ie virtuositeit ligt bij haar niet enkel in de gezongen lijn, maar ook voral in een uiterst verzorgde tekstuitbeelding. Daarom aan vaardt men ook aanstonds haar Strauss, ook, al erkent men dat z'n muzikale gedachten niet steeds van het edelste gehalte zijn. Aan den indruk, dat Strauss ook in zijn liederen experimenteert, onttrekt men zich, vooral na een Mahler cyclus, nief zoo licht, al heeft hij dan ook zoo dikwijls, gevraagd of onge vraagd, het tegendeel beweerd Maar even min ontbreekt men zich aan hun fascinee- renden invloed, wanneer zij worden gezon gen met een virtuositeit waarmee de Dres- densche coloratuurzangeres ze interpreteert, en wij merkten precies hetzelfde op, als we b.v. de muziek van den jongen Korngold, na een draaglijk goede uitvoering. hoorden weergeven in de superieure vioolkunst van Carl Flesch. Bij haar optreden op Bach noemden wi), als zij Joh. Strauss zoo ongeëvenaard zong, een echt „Wiener Kind." Met recht; als dochter van den General-muS. director Ernst von Schuch en de Weensche zangeres Kle- mentine Proska (zoo langen tijd leerlinge van het Weensche conservatorium) heeft zij naast de traditie den polsslag van het Wie ner leven. Had zij nog Schubert gezongen instede van Schumann, dan waren het louter Wie ner namen, die op het programma priik- ten. Voor hen was Liesel von Schuch alles zins de aangewezene, door haar superieure zangkunst als vertolkster op te treden. Haar partner Louis Schnitzler had een prachtavond. G. J. K, Een lezer schrijft aan de N. R. Ct.: Het bosch onder de gemeenten Hillegom en Bennebroek, Donderdag geveild, is een van de laatste sinds 25 jaren daar ter plaatse zoo schielijk geslonken sporen van het oude, rijkbeboschte binnenduin. dat nog in het mid den der 19e eeuw Haarlem met Rijswijk schier ondoorbroken verbond. Het is van nog een ander belang, dan als laatste overblijfsel "in Hillegom van dit eigenaardig landschap. Juist aan de zuidzijde met prachtig uitzicht over de nu zoo kale vlakte om Hillegom, heen, verheft zich een vrij hooge duintop tot aan den top beboscht. Het is de Wellghe berg, door Guiccardini in zijne bekende reis beschrijving terloops genoemd, doch waarvan de Engelschman Moryson anno 1592 wat breeder gewaagt in zijn reisboek, door Jacob- sen Jensen uitgegeven in de Bijdragen v. h. Utrechtsch Hist, Gen. deel XXXIX, met de volgende woorden: „About a mile from the city (of Harlem) is a very sweet Hil, called Weligheberg, wether the brides use to walk and there take their leaves of the Virgins". De naam Lokhorsterduin houdt ongetwij feld de herinnering wakker aan Vincent van Lookhorst ridder, heer van Oud-Teylingen onder Warmond, Heemstede en Bennebroek, die in Juli 1595 overleed. BERLIJN, 18 Oct. Nu de Duitsche goud- leening van 800 millioen goudmark verze kerd is, zal door de nieuwe Duitsche Rijks bank worden overgegaan tot de uitgifte van nieuwe betaalmiddelen. Binnen ongeveer 14 dagen is de uitgifte te verwachten van nieuwe bankbiljetten van 10, 20, 50, 100 en 1000 rijksmark. Bij de uitgifte van de nieu we bankbiljetten zullen gelijktijdig de thans in omloop zijnde biljetten worden inge trokken. LONDEN, 18 Oct. De inschrijvingen op het Britsche gedeelte, 12 millioen pd. st. van de Duitsche leening, bedroegen tus- schen 150 en 160 millioen pd. st. De lee ning is ongeveer 13 maal overteekend. LONDEN, 18 Oct. Te Glasgow is groote schade aangericht door de ontploffing van een gasmeter; ten gevolge hiervan ontstond brand in de kantoren en magazijnen van een theefirma. Het vuur breidde zich uit van de verpakkingsafdeeling naar de kan toren, die daar boven liggen. De straat moest worden opgebroken, om het gas ta kunnen laten ontsnappen. Kleine ontplof fingen hadden in het gebouw plaats. Drie brandweerlieden werden bij 't blusschings- werk gewond. LONDEN, 1 Oct. Heden is het de dag dpr candidaatstellingen voor de algemeene verkiezingen, die op Woensdag 29 October zullen plaats hebben. Op het laatste oogen blik zijn nog eenige wijzigingen gekomen in het aantal candidaten, dat door de 3 par tijen zal worden gesteld. Voor de 615 zetels van het Lagerhuis zullen candidaat stellen de conservatieven 540, de liberalen 340, de socialisten 500 en de onafhankelijken 18 candidaten, zoodat het totaal aantal 1398 bedraagt, tegen 1439 bij de vorige verkie zingen. Het aantal candidaten, dat bij en kele candidaatstelling gekozen zal worden verklaard, is waarschijnlijk als volgt: con servatieven 33, liberalen 10, socialisten 10 en onafhankelijken 1. Het eenige lid der Regeering, dat zeer waarschijnlijk bij enkele candidaatstelling in 't Parlement zal terüg- keeren is de Postmaster-General. Het aan tal driehoeksverkiezingen zal thans onge veer 60 minder bedragen dan in December 1923. Het aantal vrouwelijke candidaten is gestegen van 34 tot 43, van wie 8 zitting hadden in 't laatste Parlement. BERLIJN, 17 Oct. De Amerikaansche Mi nister van Marine, Wilbert, ontving Donder dag te Washington den commandant van 't luchtschip Z. R. ill Eckemer en de officie ren. Hij bood hen een lunch aan. Pres. Coo- lidge ontving in den namiddag den Duit- j !F.e'° Loeyendecker te Noordwijk °chen luchtschipper. Binnen. R. X. V. V. Concordia-nieuws. Wanneer als vorige week Zondag de zon haar stralen spreidt over de velden, kan een interessante ontmoeting verwacht worden op Sportpark Treslong. Twee oude tegenstanders moeten elkaar daar ontmoeten n.l. Concordia versus Lisse. Indien de Concordianen geven wat ze kunnen, is een overwinning niet uitgesloten en zal het ook een wedstrijd worden, die het aanzien waard zal zijn. Het Bestuur stelt dan ook een zoo tanig vertrouwen in h it Hillegomscb publiek, dat een interessante ontmoeting als deze zeker op prijs zal stel len. De Benjamins moeten n .ar Overveen, om daar Alliance 3 te bekampen, welke wed strijd de eerste is in de Competitie. Wanneer onze jongelui van den beginnen af zorg dragen, dat er een goede geest heerscht, zullen ze tot heel wat in staat zijn. Baldadigheid. De electrische lantaarn, hoek Vos6elaanMariastraat, is reeds tot 2 maal toe door de jeugd moedwillig stuK geslagen. De deugnieten begrijpen niet, welke gevaren aar. hun vLgelstreken verbonden zijn, zoowel wat het ontbreken van licht op dit gevaarlijke punt als het gevaar van den electrischen stroom Wij hopen dat onze politiemanne.» voor zooverre dit mogelijk is een oogje in het -eil houden. Het is ar noodig. R.-K. Transportarbeiders. Gisteravond had in het Bondsgebouw aan de Hoofdstraat een vergadering plaats welke ten doel had de oprichting van eene afd~cling van den Ned. R--K. Tran porta -heidersbond „Sint Bonifasius". De vergadering werd geleid door den secr. van den R.-K. Volksbond, den heer F; Selhorst. Na opening met den Cbr. groet en een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot der heer H. Jansen, Hoofdbestuurder v„n den Bond, drukt spr zijn teleurstelling uit over de slechte op komst di. belanghe" bende arbeiders, temeer waar de stichting eem. afaeeling voor deze categorie van menschen zoo noodzakelijk ós. Toch is er veel te bereiken, indien de aan wezigen de eerstvolgende gel venheid hun vakgenocten mee ter vergadering, te bren gen. Hiern verkreeg de heer Jansen het woord, die allereerst dank bracht aan het bestuur van dui Volksbond voor de gulle medewerking welke spr. ondervond. Spreker zet breedvo rH uiteen, dat het niet zijn doe) is de een of andere rganisatie te verbrok kelen, doch allee te tra h' - alle R.-K. arbeiders te brengen in d organisatie waarin ze thuishooren en daarom moet er in Hille gom een zusterafdeeling komen. Spreker wijst op de toestanden in de bloembollen streek en op de loonen der transportarbei ders. Hij illustreert de werktijden der chauf feur^ 15 a 16 uur per dag zonder rusttijden en onvoldoende om te eten. Ook het fooien stelsel wordt door spreker afkeurend bespro ken. Breedvoerig zet de heer Jansen uiteen, waarom expeditieknechten, zooals voerlie den, losse arbeiders beiast met laden en los sen van schepen en wagens in den Bond moeten georganiseerd zijn. Spr. noemt de voordeelen van den Bond en oespreekt de uitkeeringen bij werkeloosheid. Er zijn n.l. 42 uitkeeringen-dage en wel voor gehuwden met 2.5 en voor ongehuwden met 1.7 per dag. Ook het fonds bij overlijden zet spr. uiteen en noemt de verschillende uitkeerings- klassen, vervolgens behandelt hij de uitbe taling bij staking en uitsluiting, waarna hij met een schitterende peroratie zijn mooi ba toog eindigt. Van da gelegenheid om vragen tc stellen, werd ruim gebruil gemaakt. Over 14 dagen komt deze spreker nogmaals hier en we vertrouwen, dat alsdan een flinke af deeling zal worden gesticht. Personalia, Voor het examen Pitman's machineschrijven slaagden de dames J. P. v. d, Vooren en M. v. Houweninge, alhier. Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdag 21 Oc tober a.s. vergadert de afdeeling Bloemen- daal-Velsen van Tuinbouw en Plantkunde in hotel Vreeburg. Behalve enkele huishou delijke zaken, zooals besprekingen over de te houden najaars-tentoonstelling en den Haarlemschen cursus voor bloemschikken en -binden, zal vóór de pauze behandeld worden een voordracht met lichtbeelden door den heer A Meilink, nl. het Rythme in het leven der planten. Personalia. Voor het examen Pitman's machineschrijven slaagde de heer J. F. Cassée, alhier. Feestvergadering ter gelegenheid der Vaandelinwijding van de aid. Zaandam van den Ned. R. K. Bond van Spoor- eu Tramwegpersoneel „St. Raphael". i e ongeveer 8 uur opende de Voorzitter, de heer Floris, de feestvergadering en na onzen adviseur, Kap. J. Nickel, den heer A. J. Koster, als vertegenwoordiger van het H,B. en de leden met hunne dames welkom te hebben geheeten, sprak hij in een wel verzorgde rede de vergadering toe, vertelde met hoevee! moeiten en zorgen eindelijk alleen door eigen krachten der afd. het vaandel tot stand was gekomen, sprak ook zijn verwachtingen uit, dat het dikwijls bij verschillende plechtigheden zou gebruikt mogen worden. Een hartelijk applaus was het bewijs, dat de meening van den Voorzitter ten volle onderschreven werd. Hierna had de plechtigheid der inwijding plaats, waarna Z. Eerw. in een meermalen door applaus onderbroken rede de vergade ring toesprak. Hieruit bleek, hoe de Geest. Adviseur meeleefde met de vereeniging. Na een opwekking trouw aan het vaan del te blijven, eindigde de Adviseur zijn rede, Hierna werd gepauzeerd en werd er een versnapering aangeboden. Waarna de heer A. J. Koster het woord kreeg. Spr. zette uiteen de verschillende betèe- kenisscn, die aan de afbeeldingen welke op het vaandel voorkomen, gehecht moeten worden. Hij zette in een gloedvolle rede uit een, de noodzakelijkheid om zich als Ka tholiek in een Katholieke organisatie te ver eenigen. Memoreerend gaf hij een overzicht wat de organisatie al tot stand heeft ge bracht en noemde het een verblijdend tee- ken, dat de teekenen er overal op wijzen dat de goede geest weer aanbreekt, dat de mannen weer met nieuwen moed bezield worden om door hunne organisatie hun le ven gelukkig te maken. Ten slotte werden de vrouwen verzocht om mede te werken 'en gelijk Kap. Nickei zeide: „een vrouw, die haar man ter ver» gadering laat gaan, is een goede vrouw", ook zij kunnen zulk een nuttig werk doen. Een hartelijk applaus beloonde het hoofd bestuurslid voor zijn rede. Nadat de Voorzitter de sprekers had be dankt, sloot hij na een dankwoord aan allen, ook den Voorzitter van den Volksbond, de vergadering. Zuster Hieronymo. Donderdag en Vrij dag vierde de eerw. Zuster Hieronyma in het R.K. Armen, Wees- en oudelieden- huis haar 25-jarig klooster-jubileum. Personalia. Voor het examen wiskunde M. O. akte K I slaagde te 's-Gravenhage MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: onveranderd, T, HEDEN 5% Nederland 1919 *5 95 6% Nederland 1923 KW/s K01/, 4H Nederland 191 i;1'8 U5»ys 7% N -1 1921 A. ltl?/g 10-*/. Holl Lloyd t1/, 61/8 Oude Vaart 8 o 86 dito Gern. Eigendom 70 70 MIJ. „Nederland" 134 154 Scheepvaart-Unie I271/, 1:8 Rotterd Lloyd 129 1291/. '36 3/„ 136 8c3,4 81 Holl Stoomboot -21/2 23*/2 H. V. A. *36i/. 437*/ 375 376 713 4 Koloniale Bank 176 I7-1/a Indische Bank 122 132 Cert Handel Mij i28i/? 127*/, 1-8 V.' 128 Geconsolideerde 153 153*/ Kon. One -185/g 317*/, 1:8 108*/, 9l5/l6 10 Vorstenlanden IÓO^/ji 167 lt5 165 Comp. Merc. Arg. 20*/ f 203/ Ic63/4 26 353i/s 364 *4 3/„ 344 Deii Batavia 3265/8 3 5 Amsterdam Rubber 157*/, Serbadiadi 191 Stlau «.••*•»*.*.*..- 103 104 Wai Sumatra l-73// 125 Dordtscbe Petr. 3 3 67*/, Union 1 Anacons* 743/, Wabasb 143/, Conm. Maxvell 41 8 18 OCTOBER tERSTfc I LAIERt KOERS I KOERS BERLIJN 0.60*/ PARIJS i 3.40 BRUSSEL 2.4 WEENEN 0.361/. LONDEN 1 11.49 STOCKHOLM 68.15 KOPENHAGEN. 44.1 CHR1ST1ANIA 35.65 BAZEL 49.10 NEW-YORK 2 55* ROME 11.10 BEZORGT MIJ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT met haar 13.000 Burg. Stand van 216 Oct. Geboren: Petrus Josephus, z .van P. J. van Bommel en D. E. de Vos. Petrus, z. van W. Meijer en Chr. Duin. Geertruida Maria Theodora, d. van P. A. Buter en J. W. Averdijk. Anna Maria, d. van W. C, Röling en A, M. van Lieshout. Franciscus Antonius Hen- drikus, z. van H. Bekker en M. v. Lieshout. Wilhelmina, d. van A. Pirovano en Ant. Duin. Ondertrouwd: Jac. Stengs en Corn. A. Sinnige. Gehuwd: P. C. van Eijk en G. de Boer. Overleden: Jac. P. Lammers, 7 w. Botsing. Terwijl Donderdag j.l, op den Wijkweg een draaiorgel stond te spelen, kwam de auto van de fam. Gevers aanrij den. Juist zouden zij het draaiorgel pas- seeren toen een kind over den weg kwam loopen. Gelukkig wist de chauffeur het stuur om te gooien, maar kon niet ver helpen, dat hij tegen een hek, hetwelk op den kan* van de beek stond, aanreed. Het hek werd totaal omvergereden, de auto werd daardoor zwaar beschadigd, maar ge lukkig kwamen persoonlijke ongelukken niet voor. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus, z. van J. Koning en H. ,M. v. d. Reep. Cornelis Daniël, z. van G. C. van Coever- den en M. C. Bouwmeester. Maria, d. van C. v. Noort en C. Slaman. Gehuwd: Albertus Tukker, 23 jaar en Maria Vis, 23 jaar. Herbenoemd. Voor het College van Zetters zijn door den Commissaris der Ko ningin, voor deze gemeente herbenoemd, de heeren W. Warnaar en J. M. Marbus. Heb bet uitstekendsfe aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. tftnMMOBannfenCMMi is geven docr Mevr. HOPMAN-KWAST OF HET met ANNIE VAN EES. Zondagsprijzen van f 2.—, tot f 0.50 plus rechten. (ZIGEUNERS en ZWERVERS) Romantisch ïoaneelspel van Jhr. A. W. G. VAN RIEMSDIJK Muzikale gedeelte onder leidin:> van Mevr. B FRENSEL WEGENER. Zang: Mevr. KOOLHOVEN—ASHE. Cello: Dr. L. W. C. NAÊSSENS. en volledig Koor RegieFRlTZ VAN DOMMELEN. Voiksvoorst. prijzen. Plaa'sbespreking voor Vakvereenig. Maandag van i0— 2 en voor het pu bliek van 123 uur, niet p. telefoon. doer G. 'AELLY. GEWONE PRIJZEN. IN HET Kaartverkoop bij Muziekhandel AL- PHENA4R Kruisweg en Si>arenhandel LANGEVELO Gr. Houtstraat i40. TOEGANGSPRIJS SO ct. (Bel. inbegr.l Ruims sorteering in MUZIEK EN MUZIEK-1NSTRUMENTEN SNAREN EN ONDERDEELEN in ds OUDE GROENMARKT 1 en 3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2