De benoeming van Primo de Rivera tot hoogen commissaris in Marokko. De toestand in China. Onder de Radio-berichten: Marx wl! trachten uit alle burgerlijke par tijen een kabinet te vormen zonder rekening te houden met de wenschen der fracties. De kanten der Engelsche arbeiderspartij bij de a. s. ver kiezingen. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG GEM. BUITENL BERiSHTEH. DE KLACHTEN DER RUSSISCHE BOEREN. RECHTSZAKEN. VERKEER EN POSTERIJEN. Telling der reizigers. De Duitsche regeeringscrisis. De Z. R. UI en de Duitsche schadevergoeding. De Engelsche verkiezingen. De bijeenroeping der Fransche Kamers. De zaak Schulz. De Chineesche burgeroorlog. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. Interpellatie. De nieuwe Tarief wet. MARKTNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID De landsdrukkerij. f Onze Radio-berichten hebben gisteren reeds de benoeming van Primo de Rivera tot hoo gen commissaris in Ma rokko gemeld. Het verblijf in Marokko schijnt het hoofd van het militaire directorium van Spanje goed te bevallen. De Spaansehe hoo- ge commissaris en de opperbevelhebber hebben voor hem plaats moeten maken. Primo de Rivera heeft zich door den koning doen benoemCta tot hun opvolger, zoodat hij zich thans, nu het Spaansehe leger op het gevechtsveld op voldoende wijze door zijn jongste successen de eer gered heeft, geheel kan wijden aan het pacificatiewerk, dat, zooals hij onlangs heeft verklaard, naar lij hoopte spoedig zal leiden tot vrede, rust zn een zuinig economisch bestuurswezen in Marokko. Uit de weinige berichten en brieven, die rit Spanje in de buitenlandsche pers door dringen, is af te leiden, dat het daar steeds meer begint te spannen en dat een liquidatie van het voor Spanje zóó heillooze Marok- kaansche avontuur geen langer uitstel ge doogt. He{ ernstige van den huidigen toe stand is, schrijft o.a. de Madridsche cor respondent van de „N. Zürcher Z.", dat het gevaar voor de openbare orde en rust niet zoozeer op seciaal gebied dreigt of van ele menten, die als het ware het privilege heb ben van revolutionaire tendenzen, maar van de rivaliteit onder de generaais, van oneenig- heden in het leger tusschen de verschillen de wapensoorten, van de voortdurend toe nemende tegenstelling tusschen de militaire machthebbers en de terzijde geschoven po litici. Teekenend voor den toestand is, dat op 29 Sept. enkele bladen zonder verder commentaar herinnerden, dat 56 jaar gele den op dien datum de regeering van konin gin Isabella II werd omvergeworpen. De politieke atmosfeer te Madrid gelijkt inder daad op die van toen. Onder de leuze „Leve Spanje leve de koning 1" wordt de eene slag na den anderen aan het gezag en het aan zien van de monarchie toegebracht. Een Reuter-bericht uit Moekden meldt thans officieel, dat Sjanhaikwan Donderdag ioor de troepen van Tsjang Tso Lin is be zet. Men herinnert zich, dat Moekden reeds vroeger de bezetting van deze havenstad op de grens van Mantsjoerije had gemeld, welk bericht door Peking was tegengesoroken. Een officieel bericht uit Peking meldt vol gens Reuter daarentegen, dat het leger van Tsjang Tso Lin teruggedreven is achter den Chineeschen muur (die bij Sjanhaikwan ein digt). Te Hongkong zijn draadlooze berichten rit Kanton ontvangen, meldende, dat men ien brand, die daar Donderdag den gehee- en dag heeft gewoed, thans meester is. De ichade wordt op 7 millioen dollar geschat. Een groot aantal personen is bij den brand omgekomen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat generaal Ilsoe nog steeds in de vreemdelingenwijken onder bewaking wordt gehouden. Zijn voor nemen was blijkbaar de Chineesche zaken lieden groote sommen gelds af te persen, on der bedreiging, dat anders de strijd zou wor den hervat. Er zijn thans 10.000 man troepen van Kiangsoe aangekomen, die de belangrijkste punten der stad hebben bezet en die nog zul- en worden versterkt, teneeinde tegen alle verrassingen gewaarborgd te zijn. De Chineesche Kamer van Koophandel, die voor de voedselvoorziening der gzvluchte troepen van Tsjekiang zorgt, heeft zich be reid verklaard een bedrag beschikbaar te stellen voor de repatrieering van deze troe pen. De spoorwegverbinding is hersteld en er zal vandaag een extra-trein uit Sjanghai vertrekken. Omtrent generaal Hsoe Sjoe Tseng, bijge naamd „Kleine Hsoe," vinden wij nog ver meld, dat hij een berucht vroeger leider is van de Anfoepartij. Hij heeft gepoogd het verzet van Tsjekiang tegen de regeering van Peking opnieuw te organiseeren en was daags vóór zijn aanhouding in de vreemde- ingenwijk bezig geweest om met een troep iran 18.000 man, loopgraven te maken en ge- fchut op te stellen op een mijl afstands van gre"ls yan het genbied der vreemdelingen. De Chineesche regeering heeft al in 1918 en bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigd hij hield zich toen geduren de tal van maanden verborgen in de Japan- sche legatie te Peking. ten Reuter-bericht meldt nog, dat- de sol daten van Soen Yat Sen werden aangevallen door buiten zichzelf geraakte burgers. Eeni- ge soldaten, die op plunderingen betrapt werden, werden onmiddellijk onthoofd. Bur gers trachtten naar de Europeesche wijk te vluchten met artikelen van waarde, maar al leen diegenen werden toegelaten, die in het bezit waren van een vergunning. EEN INCIDENT IN DE ENGELSCHE BEZETTINGSZONE. Enkele weken geleden had er een incident alaats in het gehucht Mödrath nabij Keulen, vaar een Engelsche officier, die met zijn vrouw door Mödrath tufte, met steenen werd gegooid en door de bevolking werd lastig gevallen, zoodat een strafexpeditie werd uitgezonden en een week lang in Möd rath werd gelegd. Dit muisje blijkt achteraf een staartje te hebben. De Engelsche autoriteiten hebben n.l. op grond van artikel II van de derde verorde ning van de Rijnland-commissie de uitle vering verlangd van de gebroeders Wingen. Deze waren n.l. de hoofdpersonen bij het incident en zijn naar het onbezette gebied gevlucht, toen zij vernamen, dat zij gearres teerd zouden worden. Onlangs heeft de „Frankf. Z." een andere toelichting van het gebeurde gegeven, n.l. dat de gebroeders V/ingen zich volstrekt niet bewust waren geweest met een Engels ch officier (de man was in burgerkleerenge weest) tajdoen te hebben. De majoor harige;n klein kind, dat een steen naar de auto nad geworpen, uit het huis gehaald, waar het in was geloopen. De vader, Heinrich Wingen, en zijn broer Wilhelm, die niets wisten van den steenworp, dachten, dat de vreemde man het kind wilde ontvoeren en waren er tus schen gekomen, waarbij volgens de bewe ringen van den officier ook diens vrouw was lastig gevallen. Aan Duitsche zijde had men gedacht, dat de zaak zou zijn afgedaan met de vermelde strafmaatregelen. De Keulsche correspon dent van de „Frankf. Z." vreest, nu echter dat de verlangde uitlevering op grond van opzettelijke mishandeling een hoogst onaange- namen indruk zal maken. Natuurlijk begrijpt men, schrijft hij, dat de Britsihe bezettings autoriteiten haar troepen beschermen wil wat echter dit incident, waarbij aan Duit sche zijde geen oogenblik gedacht is aan een aanval op een Engelsch officier, daarmede te maken heeft, kan de correspondent niet inzien. En hij geeft te kennen, dat men moei lijk in het gegeven geval uitlevering kan ver wachten door de D.uitsche autoriteiten. Het Pruisische ministerie van binnenland- sche zaken verkeert door dezen eisch van de Britsche autoriteiten dus in een moeilijk parket. DE TOEKOMST DER DUITSCHE REGIE-AMBTENAREN. Nu de geallieerde spoorwegregie in het be zette gebied geleidelijk wordt opgeheven, brengen de Franschen alle Duitschers, die indertijd in dienst der regie zijn getreden voor het meerendeel ambtenaren, die wegens tekortkomingen uit den Duitschen dienst waren ontslagen te Mainz bijeen, om van daar naar Frankrijk te worden getranspor teerd. Het zijn er ca. 2000, allen personen, die geen kans hebben weer in Duitschen dienst te komen, maar waarvan velen inte gendeel nog straf te goed hebben. Zij zullen gedeeltelijk in Frankrijk zelf, o.a. in een lo- comotievenfabriek te Bordeaux, en gedeel telijk in Algiers enljMarokko te werk worden gesteld. In de „Bjelnota" vonden wij eenige brie ven van boeren, die een beeld geven van de prijzen in Rusland. Wij ontleenen aan deze brieven eenige gedeelten Een boer schrijft, dat de prijzen van tarwe en rogge als normaal zijn te beschouwen, ter wijl de prijzen van geweven stoffen 8090 kopeken per el kosten (voor den oorlog 25 30), lucifers kosten driemaal zooveel als voor den oorlog, enz. Een boer uit Wit-Rusland gebruikt in plaats van roebels en kopeken een andere, voor den boer veel duidelijker maatstaf, nl. de noodige hoeveelheid graan om een voorwerp te koopen. Hij schrijftin Januari waren de prijzen 1 pond suiker is evenveel waard als 20 pond rogge, 1 el ka toen is gelijk aan 15 pond rogge, I doosje lu cifers voor 10 pond rogge, 1 vel minderwaar dige papier voor 1% pond rogge enz. Dat was vier a vijf maal hooger dan voor den oor log, maar in September werd het nog erger 1 pond suiker voor 46 rogge, 1 #1 katoen voor 25 pond rogge, 1 doosje lucifers voor 20 pond rogge, 1 vel papïer voor 2 pond rogge, enz. Wij zien dus, .dat de prijzen van fabrikaten intusschen aanzienlijk zijn gestegen. Uit een andere streek schrijft men bij ons kost een poed (40 Russische ponden) rogge 70 kope ken, d.w.z. evenveel als voor den oorlog, maar een paar laarzen, en geen bijzonder goe de, kosten 1820 roebel, terwijl voor den oorlog de allerbeste laarzen slechts 5 roebel hebben gekost, katoen kostte voor den oor log 12 kopeken per el en nu 45 kopeken. Het blijkt dus, schrijft deze heer, dat de boer voor zijn producten niet meer krijgt dan voor den oorlog, terwijl hij viermaal zooveel moet betalen voor de fabrieksgoederen. Op deze wanverhouding tusschen de prijzen van het graan en die van de fabrikaten wijzen alle boeren, het is dus de wonde plek van de te genwoordige samenleving in Rusland. EEN FASCISTISCH SCHRIKBEWIND. Wij vertelden van het fascistisch schrik bewind, hetwelk in het district Molinelia, in Noord-Itaüë, heeft geheerscht, en waarin 20Q karabinieri uit Bologna een einde hebben gemaakt. De leider, Regazzi, die tot dusver onvindbaar was, heeft zich thans zelf bij de politie in Bologna aangemeld. NITTI IN KOPENHAGEN. De Italiaansche staatsman Nitti is te Ko penhagen aangekomen tot het houden van redevoeringen ten gunste van den Europee- schen vrede. In een interview verklaarde hij, dat de Europeesche politiek liberaler is dan tijdens den oorlog. Slechts in Spanje en Italië heer- schen de fascisten, doch Nitti is er van over tuigd, dat Mussolini binnenkort zal zijn vergr - ten. Italië is zijn pclitiek ir.o:de, het fascisme dient het land niet. DRUK VRACHTVERVOER DOOR DE K. N. S. M. Naar wij vernemen, liggen thans niet min der dan 17 stoomschepen aan de terreinen der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam en voor zoover aan deze terreinen geen plaats meer be schikbaar is, aan de boeien te laden en te lossen. De loodsen der Maatschappij liggen voUestapeld met goederen voor den in- en export. Daaronder bevinden zich enorme massa's Zuidvruchten, gedeeltelijk besteld voor binnenlandsch verbruik en voor het grootste doel voor den doorvoer, vooral naar Duitschland. De laatste dagen zijn eenige booten naar Valencia vertrokken om de eerste sinaasappelen van den nieuwen oogst te halen. Ook van de Nieuwe Rijnvaart Maatschap pij, wel k lichaam deel uitmaakt van de K. N. S. M„ liggen thans een 18 a 19-tal Rijnbooten in de haven met goederen voor de verschillende buitenlandsche havens. Vooral voeren deze schepen enorme hoe veelheden rails en spoorwegmateriaal uit Duitschland aan, bijna geheel bestemd voor Chili. Van 20 tot en met 25 dezer zal weer een telling van de reizigers op de Nederlandsche spoorwegen plaats hebben. BERLIJN, 17 Oct. Nadat de besprekingen met de fracties over de uitbreiding der re- geeringsbasis op niets zijn uitgeloopen en men de ontbinding van den rijksdag zoo mogelijk wil trachten te verhinderen, omdat alle partijen, ook zij die er aanvankelijk het hardst om hebben geroepen, thans er huive rig voor zijn geworden, heeft rijkskanselier dr. Marx vandaag een anderen weg ingesla gen. Hij wil probceren met mannen uit alle bSrgerlijke partijen een kabinet te vormen, zonder zich verder om de fractie en haar wenschen te bekommeren en dan dit kabinet, waarin dus ook Duitsch-nationalen zitting zouden hebben, aan den rijksdag voorstellen. Ernstige tegenstand tegen dit plan verwacht men alleen van de democraten. Indien men vooraf de democratische fractie polste, zou deze zich zonder twijfel tegen de deelneming van democratische ministers aan zulk een kabinet uitspreken, maar men speculeert er op, dat zij niet tegen een kabinet zullen stemmen, waarin ook de democratische mi nisters zitting hebben. Met andere woorden, dr. Marx wil de democraten eenvoudig voor een fait accompli stellen. Het is echter zeer de vraag of hem dit gelukken zal ITij kan natuurlijk zonder de fracties te hebben ge raadpleegd een kabinet vormen, maar de democratische heeren, die hij voor. het kabi net op het oog heeft, kunnen niet maar zon der meer op zijn voorstel ingaan en zij zul len er wel degelijk eerst eens met hun fractie over wenschen te praten, In parlementaire kringen twijfelt men er niet aan, dat zij zulks ook werkelijk zullen doen, zoo zij tenminste niet reeds uit eigen beweging verklaren geen zitting in een der gelijk kabinet te willen nemen. Officieel heeft men de democratische fractie in ieder geval nog niets gevraagd. De besprekingen, die reeds den geheelen dag geduurd hebben, zullen waarschijnlijk tot diep in den nacht worden voortgezet. Ook met de Duitsch- nationalen heeft de rijkskanselier vandaag reeds tweemaal onderhandeld en hedenavond om half tien zullen de Duitsch-nationale lei ders andermaal een conferentie met dr. Marx hebben. Indien de rijkskanselier er in slaagt zijn plan te verwezenlijken, dan zou het tegenwoordige kabinet worden uitgebreid met de heeren Hergt als vice-kanselier, Frei- herr von Gayl, een zeer reactionair heer uit Oost-Pruisen, als minister van binnenland- sche zaken, de mijndir «cteur Leopold als minister van verkeerswezen, en den landdag afgevaardigde von Kries, of het rijksdaglid Schiele als minister van landbouw. De overige mini/ters van het tegenwoordige kabinet, met uitzondering van dr, Jarres, die weer burgemeester van Duisburg wordt, en graaf Kanitz, die zijn portefeuille zou neerleggen, zouden aanblijven. Wij hebben gemeld, dat in ruil voor de levering van de Z, R, III op de Duitsche schadevergoedingsrekening een bedrag van 2.200.000 dollars zal worden geboekt. De luchtkruiser vertegenwoordigt 't Ame- rikaansche aandeel van de bijzondere scha devergoeding, aan Duitschland opgelegd, wegens de vernieling, na den wapenstilstand te Friedrichshafen van een halfdozijn vol tooide of gedeeltelijk voltooide oorlogs- Zeppelins, die ingevolge de bepalingen van den wapenstilstand, f Duitschland zich ver bonden had aan de geallieerden over te dragen. In 1921 stemde de conferentie van ambas sadeurs er op verzoek van der V. S. in toe, Duitschland toe te staan één luchtschip als het aandeel der V. S, te vervangen, waarbij de voorwaarde werd gesteld, dat het nieu we schip nimmer voor militaire doeleinden zou worden gebezigd. LONDEN, 17 October. Daar alle Engelsche bladen, met uitzondering van de slecht geredigeerde .Daily He rald", ditmaal aan de campagne'tégen La bour meedoen, krijgt men den indruk, dat de Labour partij er al bijzonder slecht moet voorstaan. Bij de vorige verkiezingen werd over de socialisten in de pers feitelijk in 't geheel niet gesproken, terwijl zij niettemin een belangrijke overwinning behaalden. De overeenkomsten tuschen liberalen en conservatieven blijven een ernstige bedrei ging voor Labour, Ook voor de zeven dis tricten van Sheffield is thans zulk een over eenkomst gesloten: de conservatieven zullen in zes districten alleen socialistische candi- daten tegenover zich vinden, terwijl hun candidaat in het zevende district zonder strijd zal worden gekozen. Morgen zal deze candidaat eerst worden aangewezen bij de officieeie candidaatstelling en morgen zal men ook eerst met eenige zekerheid een oordeel kunnen uitspreken over de kansen der verschillende partijen. De eenige candidaat, wiens verkiezing thans reeds vast staat, is Baldwin, die geen liberalen candidaat tegenover zich zal vin den en in wiens district de socialisten hoe genaamd geen kans hebben, .zoodat zij waar schijnlijk ook geen strijd zullen voeren. PARIJS, 17 Oct, De minister heeft den datum voor het bijeenroepen der Kamers vastgesteld op 4 November. BERLIJN, 17 Oct. Naar uit Boedapest i wordt gemeld, zal de moordenaar van Erz- berger, Schulz, niet andermaal in de gevan genis worden opgesloten, maar door poli ticambtenaren Zaterdag over de Hongaar- sche grens worden gezet en dan aan zijn lot worden overgelaten. LONDEN, 17 Oct. Uit Hongkong wordt gemeld, dat bij den brand te Kanton 4000 huizen verlpren gingen. Vele soldaten, die bij het plunderen zijn betrapt, zijn op staan- den voet doodgeschoten. Alle zaken zijn te Kanton gesloten. PEKING, 17 Oct. Een officieel communi qué meldt, dat een hevige strijd woedt aan het front bij Sjanhaikwan. De troepen van Tsjang-Tso-Lin trachten deze stad te be zetten, doch tevergeefs. Omtrent de voorgeschiedenis van het ge beurde te Kanton wordt nog gemeld, dat dit een uitvloeisel is van de oude veete tus schen de autoriteiten en het door de koop lieden uitgeruste vrijwilligerskorps. De kooplieden gingen op 10 October opnieuw tot staking over, deels om het niet terug geven van hun wapens door Soen Yat Sen. Óm een eind aan de staking te maken, ga ven de autoriteiten de overige wapens to- rug, maar bij het lossen er van had een botsing plaats tusschen de vrijwilligers en het zgn, „Roode Leger" van Soen Yat Sen. uit arbeiders bestaande. De moeilijkheden schijnen voortdurend te zijn toegenomen, tot Maandag jongstleden, toen de vrij willigers zich concentreerden te Saikwan, de rijkste wijk van Kanton, waar de mees te kooplieden wonen. De huurtroepen van Soen Yat Sen uit Yoennan omsingelden Saikwan. Daar braken Woensdag verschil lende branden uit. evenals in andere dee- len der stad en vermoed wordt, dat de sol daten van Soen Yat Sen deze hebben ge sticht. Reuter's bijzondere dienst, welke deze bijzonderheden meldt, voegt er aan toe, dat dc vrijwilligcrsbeweging zeer veel overeen komst vertoont met het fascisme. Zij wordt gesteund door alle Chineesche kooplieden en winkeliers, groot en klein, in Kanton en omgeving, als middel van bescherming te gen de veeleischendheid van de regeering van Soen Yat Sen en de tyrannie en het plunderen zijner huurlingen. Vergadering van Vrijdag J.7 October nam. 1 uur. De heer WIJNKOOP (C. P.) vraagt de Kamer verlof vragen te mogen richten t°' den Minister van Koloniën inzake maatrege len der Indische Regeering tot bestrijding van de volksbeweging der arbeiders en boeren in Indië, speciaal de bestrijding van de Sarekat Rajat en van de Perserikatan Kommunist India (P. K. I.). Over deze aanvrage wordt Dinsdag be slist. Voortgegaan wordt met de behandeling van het ontwerp Nieuwe Tarief wet. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) meent, dat dit ontwerp over het algemeen kalm en met instemming in het land is ont vangen. Bij die kalmte staken de redevoerin gen van de heeren Dresselhuys en Van Gijn zeer af. Men kan tegen deze verhooging van het tarief zijn, maar dan moet men onmid dellijk aangeven waar men de 15 millioen vandaan wil halen. De sociaal- en vrijzinnig democratie geven een weg aan, dien spr. verderfelijk acht; de vrijheidsbonders geven echter geen weg aan. Het voorstel verandert onze handelspoli tiek niet en buigt die zelfs niet om. Acht procent is nu plotseling goweldige protectie! Gelooft in. Nederland iemand dat wel? Het cijfer is te luttel om van enige beteekenis te zijn voor onze handelspolitiek. Wanneer het doel is de binnenlandsche nijverheid in gun- rijfer is te luttel om van eenige beteekenis te scha, dan is er van protectie pas sprake. Het kan zijn, dat in de heffing van een in voerrecht eenig voordeel ligt voor den bin- nenlandschen producent, maar dat is niet de bedoeling van de regeering en de overweging, dat de heffing een dergelijk bijkomstig ge- vu.g kan hebben, mag niet doen besluiten tot achterwege laten van een alleszins redelijke belasting. - - De stijging van den rentevoet in ons land is reeds aanleiding om het tarief cenigcrmate te verhoogen. Wanneer die rente-vee- in liet buitenland lager is dan bier, dan kan men daar goedkooperproduceeren en daarvoor 's hel billijk het tarief te verhoogeh j De beei v. d. HEUVEL (A.-R j juicht dit J ontwerp toe, omdat het een der beste midde len is, om het budget sluitend 'e maken. Vcrhoogmg der directe belastingen is on- m')0e!fjk,»niaei verlaging der sttcccssie-belas- ti'ng kome het eerst aan de orde, juist in het belang der landbouwers. Onjuist is het, dat dit ontwerp den landbouw zal schaden. Misschien zullen eenige nevenverschijnse len optreden, die den fabrikanten ten goede zullen komen, maar nadeel zal de landbouw er niet, door ondervinden. De heer HIEMSTRA (S. D) vraagt het woord voor een persoonlijk feit. De heer v. d. Heuvel heeft o.a. gezegd, dat spr, apekool verkoopt, als hij voor de kleine boeren op treedt, Dit optreden vindt hij vlegelachtig. De heer v, d. HEUVEL (A. R.) verandert het woord apekool in roode kool. Het incident wordt gesloten. Mevr. BAKKER -NORT (V.-D.) wil de stem der hpisvrouw laten hooren tegen de Tariefwet. Als iemand het moeilijk zal heb ben, wanneer alles duurder wordt, dan js het wel de huisvrouw, die niet als de Minister van Financiën aan anderen nieuwe lasten kan opleggen, Spr. geeft eenige trieste gevallen van ar moede die door den druk der prijsstijging nog erger zal worden. Zij wijst °P het adres der Vereenignig. van Huisvrouwen, waarin de vrees wordt geuit, dat vele artikelen duurder zullen worden. De heer HERMANS (R. K.) gelooft dat de druk van dit ontwerp op den buitenlandschen producent zal neerkomen en niet op den binneniandschen consument. Het verzet te gen dit ontwerp berust, op de oude liberale beginselen van 50 jaar geleden. Alsof er sinds dien tijd niets is gebeurd, alsof er geen tolmuren van kilometers lengte zijn opgericht, alsof men niet nog steeds bezig is, deze uit tc breiden. Het duurte-bezwaar, tegen dit ontwerp aangevoerd, acht spr. zeer eenzijdig geopperd. Eenzijdig en overdreven acht hij dit be zwaar. Verhooging van invoerrecht zou iden tiek zijn met verhooging van alle prijzen; spr. beroept zich op Roeper Bosch, die deze stelling krachtig heeft bestreden. De industrie van haar aanvangsjaren deed weljjchl dit gevolg van tariefverhooging vreezen. Thans, nu de industrie vee/ grooter kapitalen omvat, is de toestand geheel an ders,"1,'erhooging der productie is zeer gemak kelijk te verkrijgen en onmiddellijk gevolg daarvan is, dat de prijzen dalen, Die daling is in het belang der consumenten en maakt te vens don expert eerder mogelijk waardoor wederom den omvang der productie wordt opgevoerd. In 31 jaar is het aantal arbeiders in de industrie verdubbeld. Met eenige cijfers ■toont spr. aan, dat de prijzen door den groo- ten omzet zeer dalen en dat de buitenland sche concurrentie den omvang beperkt en de nriizen hoog deed blijven, Nederland is het duurste land van Europa meen', spr, en dat in 't land van den vrijhan del. Uitvoerig gaat spr. de gevolgen van het Schoenenwetje na, waarvan hij vele goede resultaten heeft gezien. Met een beroep op Roeper Bosch verdedigt spr. de stelling dat de 3 pCt. hooger invoer recht niet °P den consument wordt verhaald, maar dat de importeur of de buitenlandsche producent die zal betalen. In België zijn vaak de prijzen van artike len, die van dezelfde producenten als hier te lande worden betrokken, lager dan hier. Het kan niet andqrs of de producenten hou den bij het berekenen van hun prijzen re kening met het lend waar de producten heen gaan. Het dure Holland betaalt meer., In enkele gevallen zal de verhooging op de consumenten worden verhaald; waar te genover staat, dat er meer werkgelegenheid za! komen en de werkloosheid zai dalen. Wat dc productie zelf betreft, de vrijhan del heeft als belang daarvoor al lang afge daan. De theoretische vrijhandelaren mogen dien nog verdedigen; de practici weten al lang, dat het anders is en dat betere arbeids- verdeeling in de verschillende landen noodig is. Bescherming tegen de macht van trusts wordt door den meest verstokten vrijhande laar niet verworpen. Spr. beroept zie'-o.a. op prof. Treub, die wel degelijk een bedrijf, dat hier en natuurlijken ondergrond heeft, be schermen wil als het dreigtonder te gaan door de concurrentie van het buitenland. Ten slotte zegt hij met genoegen de mede- deeling tc hebben vernomen, dat de Minister van Arbeid overweegt voor bepaalde bedrij ven bijzondere maatregelen te treffen. Het algemeen belang daarbij in het oog hpudend, meent hij te kunnen zeggen, dat het streven der Regeering zijn sympathie heeft. Dc heer FLESKENS (R. K.) spreekt zijn waardeering uit voor het werk, dat de Mi nister heeft geleverd. Protectie is dat ont werp heelemaal niet en al was het een beet je wel zoo, dan was het nog niet erÊ> Ver mindering der werkloosheid is van dezen maatregel te wachten en dat is een groot be lang voor de gansche gemeenschap. Spr. wijst vooral op den enormen strijd, dien Duitsch land voert om de concurrentie te kunnen doorzetten. Die bedreigt ook ons land en de toekomst zal somber zijn, indien daartegen niet gewaakt wordt, Duitschland zal den 8-urendag, door Washington aangenomen, niet ratificeeren, om den strijd te kunnen doorzetten met al!e macht. Spr. beroept zich op Van Aalst, die vrijhan delaar is, maar groote reserves daarbij in acht wil nemin. Tegen de Duitsche dumping hfeeft spr. reeds eerder gewaarschuwd. Onze in- dusfrie tc handhaven is een groot belang voor de arbeiders. Onze bevolking gaat jaarlijks met honderdduizend zielen vooruit. Voor al len moet een plaats komen en daarom dient alles in het werk gesteld fe worden om de werkgelegenheid te verruimen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. AMSTERDAM, 17 Oct. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 5.506.50, idem Blauwe f 5.255.50 idem Eigenheimers f f4.254.80, idem Blau we Eigenheimers f 4.404.80, Friesche Bor- gers f 4, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 3.70 3.90, idem blauwe Paters f 33.20, idem bonte Poters f 33.20, Drentsche Eigen heimers f 34, per hl. UTRECHT, 17' Oct. Kaas. Ter markt waren 134 wagens, tezamen 40.870 kg. Prij zen le quai. f 6769, 2e qual. f 6466, rijks- merk f 6674, zwaardere tot f 75. Handel vlug. ZWOLLE, 17 Oct. Boter, Aangevoerd 70/8 v 15/16 en 270 stukken samen 1685 kg,, prijs 1/8 f 4550%, per kg f 2.602.80. Vee. Aanvoer 876 runderen, 114 graskal veren, 93 «nuchtere kalveren, 121 schapen, lammeren, 147 varkens en 850 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.80 f 1.12, dito kalvert f 1.301.70, dito var kens f 0.76—0.78 per kg, schapen f 2050. De handel was algemeen traag. ALKMAAR, 17 Oct. Kaas. Ter markt waren 200 stapels, wegende 160.000 kg. Fabrieksbaas kleine f 65, commissie f 64, mid delbare boerenkaas kleine f 63, commis sie f 67, middelbare f Handel goed. LEEUWARDEN, 17 Oct. Vee. Aange voerd 143 stieren f 150560, 18 ossen, 455 vette koeien f 200480, per kg. 10.901.20, 1129 melk en kalfkoeien f 200500, 18 vette kalveren f 4090, 94'pinken f 110220, 2203 graskalveren f 65—140, 110 nuchtere kalveren f 1220, 310 vette schapen f 30—50, 402 weideschapen f 2840, lammeren f 2028, 1020 vette varkens f 55170, per kg. f 0.70 0.80 73 magere varkens f 2858, 612 vette biggen f 2855, 419 kleine biggen f 713, 3 paarden, 62 bokken. Stieren minder vette koeien prijshoudend melk en kalfkoeien stugger, vette kalveren duur gras kalveren met sléchten handel nuchtere kalveren, flauwer, wolvee iets beter; varkens iets teruggaande, zouters 6872 c Londensche varkens 6668 c. per kg. Eieren. Aanvoer 9000 kippen, 1113 c 0; 150 eenden 10 12 c. LEEUWARDEN, 17 Oct. Boter. Aanvoer 20 3 en 180/6 v. Fabrieks f 2.042.65. No teering van de commissie f 2.70. Kaas. Sleutelkaas f 0.660.87. Nagelkaas f 0.280.58, Goudsche f 0.411,24, Edam mer f 0.570.92. Aanvoer 39.744 kg. TUSSCHEN RIJN, WAAL. EN MAAS. (Weekbericht). Aardappelen. De handel ifl dit product wordt thans van week tot week levendiger vooral voor export neemt de vraag toe, zoodat de prijzen voortdurend stijgen. In het land van Cuyk worden nage noeg aan alle stations dagelijks tientallen wagons ingeladen, bestemd voor Duitschland. De prijzen der zandsoorten variëeren van f 4.505.J0 per 100 Kg. Ook op tal van dor pen in N.-Brabant worden groote partijen opgekocht en verzonden naar België en Duitschland. Te Chaam besteedden de com missionairs voor industries tot f 4.75, roode star f 5.25 per 100 Kg. In de Bommelerwaard is het rooien afgeloopen het beschot is ruim bevredigend en de quaüteit zeer goed roode star gelden f 4".50 en bravo's f 5.50 per HL van 70 Kg., beide ldeisoorten. In het land van Altena doen de eigenheimers tot f 4, blauvyen f 3.50-per Hl. Granen en andere Veldgewasschen. Zoo wel in de Betuwe als in de HTielerwaard begint de aanvoer langzamerhand toe te nemen. Voor puike, droge zaaitarwe werd besteed f 19.50—20, afwijkende natte quaü teit f 1212.50, rogge f 10.6011, haver f 5.75—6.10, gerst f'8.30—8.50, Walcheren- sche erwten f 14.5016, gele voederereten f 13.5015 per Hl. witte boonen f 23 32 '/n, bruine boonen f 2738, duivenboonen f 14.5014.75, paardeboonen f 12.7513.25, kroonerwten f 17.5019.50 per 100 Kg. De bieten campagne is nog in vollen gang te Kerkdriel is de opbrengst 2528 duizend Kg. per Ha. De coöperatieve suikerfabriek te Zevenbergen heeft op één dag der vorige week niet minder dan 2.100.000 Kg. bieten vermalan. Reeds werden enkele scheeps ladingen pulp verzonden tegen f 6 per last. In Westelijk N.-Brabant is thans de prijs van maanzaad f 2326, karwijzaad -ö(l: e ir.g October) f 22—23 per 50 ICg„ lijnzaad f 22 26, koolzaad f 22 1 23 per 100 Kg. BEVERWIJK. R. K. Coöp. Tuindersver- eeniging „KennemerlandPrijsnoteering van 17 Oct. Snijboonen 2583 ct„ Spercieb. z. dr. 2054 ct„ Spercieb. m dr. 2843 ct„ Spercieb. Tros. 4055 ct. Dikke boonen 2638 ct.,Capucijnders, witte, 46 ct. Sprui ten 1533 ct„ Uien 67 ct., Tbmaten 21 35 ct., alles per K.G. Bloemkool 827, Gele kool 4,7, Roode kool 3 J Groene kool 37.50, Witte kool J alles per 100 stuks. Wortelen 1026 ct. Pe bos, idem per K.G. 34 ct. Prei 1446 ct" Selderie5 ct., beiden per bos. Komkonuner5 812 ct. pers stuk. Knolselderie 610 per stuk. Aardappelen 57 ct. per Spinazie per kist 1.85—3. Andijvie P®f kist 0,501.10, Sla per kist 0.60l-®"' 's-HERTOGENBOSCH, 17 Oct. Boter (Bericht v d^Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 18.500 Kg. Prijzen f 2.60—2.72. LEEUWARDEN, 17 Oct. Tarwe, witte puike f 1414.50, mindere f 1314, Gerst winter puike 14.50. Haver, witte puike f 11.5012.50, Erwten, groene Schokkers f 1621, groene kleine kook f 1720.50; alles per 100 Kg. Aardappelen Borger f 3.5U 3.70, Roodstar f 3.804.00, weinig kan* del. TIEL, 17 Oct. Fruit. (Veiling Ons Be lang). Goudreinetten 814 ct., bellefleur 713 c,, sterappeis 2028 c., stoofpere" 69 c;, handj&ren 14—18 c., zoete appels 812 c., alles per kg. (Veiling Tiel en Omstreken), Goud reinetten 12—27 c„ bellefleur 814 c" stoofperen 4—7 c., handperen 1227 c., paradijs 813 c., koningsrood 812 c,j binderzoef dubb. 1014 c., binderzoet enk. 710 c., iemoenappels 1824 e. pondsperen 68 y2 c., noten 3240 CJ kaneelzuur 10-14 c., alles per kg. Noten 30-38 c., per 100 stuks. ALKMAAR, 17 Oct. Granen. Aanvoel 5057 HL, waarvan 5?3 Hl. tarwe f 11 135 HL rogge f 13.25—15, 1528 Hl. g chev. f 13.50—14.80, 1695 HL haver f H" 13.75, 481 Hl. boonen paardenbooriefl f 1414.25, bruine boonen f 3740, citro«t' boonen f 4955, duivenboonen f 1516-25, witte boonen f 56, 59 Hl. rood mosterdzaad f 58.50, 30 HL karwijzaad f 50 Hl. blauw maanzaad f 60, 503 Hl. erwten groene erw ten (groote) f 20—27, id. (kleine) f 14—22.% grauwe erwten f 40—57, vale erwten f 345L alles per 100 Kg. ,.s LEIDEN, 17 Oct. Kaas. Aanvoer ÏO5 partijen, le soort Goudsche kaas f 74—'°' 2e soort idem f 6873 le soort Leidscne kaas f 6871, 2e soort idem f 6467. Hande) matig. Vee. Aanvoer 29 stieren f 190580 l kalf- en melkkoeien f 230—475 748 vare koeien f 175300 241 vette ossen en koeieu f 400600, 80121 ct. per Kg. (schoon) 351 graskalveren f 70145 7 vette kalveren f 75—160, 105—155 ct. per Kg. (schoon) - 21 nuchtere kalveren f 79 295 vette schapen f 4058, 158176 ct. per K|- (schoon) 216 weideschapen f 3247 104* varkens voor Londen f 1550, 60;64 ri per Kg. (levend gewicht) 582 biggen f 4-"'' BOVENKARSPEL (Station), 17 October Aardappelen. Koks f 2, Due f«2.70, blauw f 2.55—2.65, bonte f 2.20—2.40 per baai- Aangevoerd 755 baal. Uien groote gele f 2.0 3.15, drielingen f 3.253.60, nep f 3.25-^ 3.95 per baal. Aangevoerd 275 baal. Bloem kool le soort f 18—29, id. 2e s. f 6.7514.50/ id. 3e s. f 3.5010.25 per 100 stuks. Aan gevoerd 83.600 stuks. Roode kool f 1.70-' 4.70 per 100 Kg. Aangevoerd 6300 Kg. Wh'? kool f 1.20—1.70 per 100 Kg. Aangevoerd 108.000 Kg. Bieten groote f 11.7519-75; kleine f 5.75—7.50 per 100 st. Aangevoerd 69.400 st. Slaboonen f 3.305.25 per 15 Kï' Aangevoerd 645 zak. VISSCHERIJ. ENKHUIZEN, 17 Oct. Heden middel matige botvangst en lager marktprijs. Ve eerste 12 vaartuigen kwamen binnen mri gemiddeld 120 pd. hoekbot per va u-tuig- Marktprijs f 23.70 23.25 per 50 ag. y* fuikenbvisscherij naar aal en paling beeft de laatste dagen bijna niets opgeleverd. IJMUIDEN, 17 Oct. Van de haringvis- schërij kwamen heden binnne.hier vier Brit sche stoomdriftersmet een gezamenlijp" aanvoer van 2000 manden versche haring' De zeilloggers KW 163 (Prinses T71iana) efl IJM 286 (Vesta) kwamen hier binnen mu resp. 30 en 28 last pekelharing. Geveild werden de vangsten van- de stoomdrifters V/K 225 met f 1868 KY 62 met f 2952 PD 604 met f 2059 PD 377 met f 2464 PD 487 met f 2756 LT 120 met f 2485 LT 25 met f 2728 LT 675 met f 2000, LT 53 met f 3765 IJM 501 (Flora) taf f 891 en de gedeeltelijke vangsten van &z loggers KW 158 (Herman Jacobus) m®. f 525 KW 169 (Aleida) met f 1789 KW 10' (Kees) met f 3712 en KwW 128 (Gerard) met f 1058 aan opbrengst. IJMUIDEN, 17 Oct. Heden waren aar de markt de vangsten van 7 stoomtrawlers en 1 sloep. De prijzen waren als volgt tarbo f 21.65, tongen f 2.901.70 per kg- griet f 43, gr. schol f 4745, md. schol f 4'/ zetschoi f 47—45,'kl. schol f 271716 scharren f 193.50 per 50 kg roggef| f 2615 per hoop vleet f 4L90 per stuk makreel f 2923, pieterman en poon f 267-*' gr. schelvisch f 3825, md. schelvis1*1 f 3320.50, k. md. schelvisch f 2014.%' kl. schelvisch f 17119.504.90 Pe, 50 kg kabeljauw f 7254 per 125 kg- gr. gullen f 22—18, kl. gullen f 9.50—»' wijting f 4.903.50 per 50 kg. 3 LOTEN ANTWERPEN 1903. Trekking van 10 September 1924- Uitgeloot 66 serieën. 656 726 1161 1787 3616 4516 4964 5053 6501 7175 7651 8258 8965 926£ 9646 10151 10242 10640 11771 11812 1231' 13089 13412 13617 13689 14719 15042 153% 16395 17428 19246 19447 19785 20144 2046i 20964 21500 22256 24216 25445 25740 262% 27099 27344 27444 27461 28754 28787 288% 29802 29830 30800 30926 31297 31776 318Z4 33621 33640 34964 35241 36097 36901 382% 38300 38483 38825 39411 Waarvan Serie 20964 No. 25 a 10.000 francs Ser» 27451 No. 7 a 1.000 francs. Serie 6501 No- 11 500 francs Serie 12315 No. 30 a 500 frafl<* Serie 6501 Nos. 12 en 16 Serie 8258 NO; 3 Serie 12315 No. 5 Serie 13089 No. 1' Serie 24216 No. 5 Serie 25445 No. 9 tie 27099 No. 2.3 Serie 33621 No. 2, Sef1® 38483 No. 3 a 250 francs. Serie 1161 No. 21 Serie 11771 Nos. 2 e'. 17 Serie 13412 No. 16 Serie 147& No. Serie 17428 No. 19 Serie 20461 No. Serie 22256 No. 1 Serie 26276 No. 14. rie 27099 No. 12 Serie 28787 No. 24 =>e tie 29S02 No. 4 Serie 29802 No. 22 Serl 31822 No. 7 Serie 38300 Nos. 18 en 1* 200 francs. cn'e Serie 656 fro. 9 Serie 4516 No. 12 Se» 5053 No. 12 en 19, Serie 7651 No. 13 i f. rie 8965 No. 25 Serie 10242 No. 16 Ser c 12315 No. 8 Serie 15042 No..l Serie 16%4 No. 24 Serië 17428 No. 20 Serie2% No. 7 Serie 27344'No. 23, Serie 29802 12 serie 31822 No. 14 Serie 33640 No- Serie 38295 No. 17 Serie 38483 No. O fa rie 38825 No. 17, Serie 39411 No. 24 a francs. ver- A'le overige in bovenstaande senen vatte loten zijn aflosbaar rr.et 110 francs. Betaalbaar 1 Mei 1925. De Tijd meldt uit Den Haag, dat de Rf' geering de opheffing overweegt van Landsdrukkerij. Het drukwerk zou door f.af' ticulieren geleverd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6