voor den Aan de Katholieke kiezers van Nederland. w< f3000.* 1125.- f50.- ÜSTADSNI! Maandag 20 October 1924 47ste Jaargang No. 15870 bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van X A rt been of armI bij verlies van een andere vinger. GOcDE VOEDING behoedt U veelal voor ziekten. Franken's Melkbrood IS HcT VOEDSEL BIJ UITNEMENDHEID. Dit nummer bestaat uit 8 De Holland-lndië-vliegtocht bladzijden. - Eerste Blad Salarisactie Rijkspersoneel. Voor den Politierechter. Een aanrijding te Santpoort. Alliance Francaise. Een excursie. J. J. WEBER ZOON Ootïciens Fahrikanter Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht In een beschouwing in de Res.-Bode, naar aanleiding van besprekingen, welke plaats hadden over de salariskwestie tusschen en kele Katholieke Kamerleden en den voor zitter van den Ministerraad, wordt o.a. te kennen gegeven, dat met nadruk zou zijn betoogd, dat de meerderheid der Katholieke Kamerfractie de Regeerinj; in dezen niet langer steunen kan. 7 pCt. Duitsche buitenlandsche leening 1924. Voor den herfst, met zijn zonneschijf en regen is deze eenvoudige japon van metaalgrij: Cachemir met aardige kraag en manchetten varfroonv kleurig crêpe Romain, uiterst practisch en sierlijk Nelly ontdekte dit vroeg in het voor jaar, toen de dagen helder doch kil waren en het was een keurig toiletje, in de zachte natuurlijke tinten die zoo uitstekend bij haar gelaatskleur pasten De mooie zachte kleur verloor helaas spoedig haar frischheid en Nelly betreurde het dat zij de japon niet meer dragen kon, tot een kennis haar aanried Twink te gebruiken. Zij deed dit en thans bevalt de japon haar nog beter dan vroeger, Agenda 21 October Mia Peltenburg. Invoering eener legitimatie- kaart. Een 3-jarig jongetje aangereden Het Grand-Hotel te Zandvoort. Zal de pensioenregeling van het trampersoneel werkelijkheid worden? Nederlandsche advocaten-vereeni- T, gi"g' De asphalt-machine. Wisselbeker voor den besten „allround" sportman. Aanhoudingen. Een drenkeling. Uitdrukkingsgymnastiek. Programma Als het geld op is Harde rijders. Het evenwicht verloren. Oe abonnementsprijs bedraagt vofti Haarlem en Agentschappen. Per week 0.25 per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal oij vooruitbetaling 3.5S Bureaux: Nassaulaan 49 Tel^onnummers: 1426, 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. Aovertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den Aeksi, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 cl per regel. Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct per plaat* sing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abon é's op dit blad zijn, in evolge de verzekeriigsvoorwaarden, tegen ongeval-en verzekerd voor een der volgende uitkeerin :en": Levenslange gvtieeie on x geschiktheid tot werken; T OU.™ bij een ongevai met X OKfl doodehjken afloop. T cOU In zijn vergadering op Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden, heef* het bestuur vaa den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskies kringorganisaties in Nederland de afgevaar digden der Rijkskieskringorganisaties in het Adviseerend College benoemd. Het Adviseerend College zal als volgt zijn Samengesteld I. De leden van het dagelijksch bestuur: Mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht, Bondsvoorzitter, tevens voor zitter van het Adviseerend College. Mr. Frans Teulings, Den Bosch, Bonds- secretaris. tevens secretaris van het Adviseerend College, Mr. J. N. J. E. Heer'en. Thijssen, Haarlem,' Bondspenning.neester. II. De overige leden van het Bondsbestuur; M. van Hout, Helmond, (als plaatvervanger optredend van mr. dr. Van Rijckevorsel, die als zittend Kamerlid geen lid van het Adviseerend College kan zijn). y. Verheijen, Roosendaal. Mr. G. Pastoors, Tilburg. Mr. E. baron van Voorst tot Voorst, Beek bij Nijmegen. J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem. Mr. P. van der Velden, Nijmegen. H. W. D. Hellebrekers, Rotterdam. Prof. dr. J. A. Veraart, Den Haag. A. J. Oostdam, Leiden. G. C. Wubben, Rijswijk (Z.-H.). Mr. C- M. J. F. Goseling, Amsterdam. Mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar. B. Veltman, Alkmaar. J. W. Vienings, Goes. G. H. J. van Spanje, Utrecht. W. F. A. Overmeer, Heeg (Fr.). G. J. ter Steege, Almelo. Mr. G. R. baron van Voorst tot Voorst, Zwolle. J. W. ten Braak, Winschoten. E. A. Ohms, Nieuw-Schoonebeek (Dr.). J. C. Aarts, Sittard. K. Geelen, Maastricht. III. De 1.1. Zaterdag benoemde afgevaar digden der Rijkskieskringorganisaties (alfa betisch gerangschikt). Pref. J. D. J. Aengenent, Warmond. J. P. J. Asselbergs Ch.zn., Bergen op Zoom. R. C. A. van Cranenburg. Haarlem. H. F. P. Donné, Venlo. P. Douma, Assen. Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, Rijswijk (Z.-H.). C. Foppele, 's-Hertogenbosch. Prof. mr. dr. J. v. d. Grinten, Nijmegen. J. Groen, Azn., Zuidscharwoude. A. Th. Hendrikx, IJzendijke. S. W. de Jong, Lemmer. A. v. d. Kallen, Nijmegen. W. Nieuwenhuis, Amsterdam. C. W. Ninteman, Groningen. F. L. D. Nivard, Rotterdam. H. C. Nijkamp, Enschedé, A. Th. van Rijen, Tilburg. E. Schaaper, Krommenie. A. J. Schoemaker, Deventer. Mevr. F. Steenberghe-Engeringh, Utrecht. Prof. dr. A. Steger, 's-Gravenhage. A. van de Ven, Son (N.-B.). J. Th. Verheggen, Buggenum. A. van der Waarden, Almelo. Met de benoeming van de afgevaardigden der Rijkskieskringorganisaties in het Advi seerend College is thans een voornaam punt van het nieuwe kiesreglement tot stand ge bracht! Het Bondsbestuur heeft deze belangrijke benoeming met groote zorg en verantwoor delijkheidsgevoel gedaan, naar beste weten, en het mag er ongetwijfeld op rekenen, dat het Adviseerend College met welwillend ver trouwen door de R. K. kiezers wordt tege moet getred a. Het Bondsbestuur vertrouwt stellig op de medewerking van allen in de thans volgende periode, waarin de candidatenlijsten der R. Staatspartij volgens de nieuwe reglements bepalingen zullen moeten worden vastge steld. Een hoogst gewichtige en belangrijke zaak, die met ernst en verantwoordelijkheids besef moet worden behandeld, vooral door hen die op dit terrein tot leiding en voor lichting geroepen zijn! Mogen allen, één van zin, samenwerken om het groote doel, dat door het tot stand ge brachte reglement wordt beoogd, ook te be reiken, daarbij voor oogen houdend, dat het volmaakte, het ieder en in alles bevredigen de, onder ons menschen wel nimmer zal be reikt worden. Maar de samenwerking van alle goedwillende katholieken moge, onder Gods zegen, het best bereikbare tot stand brengen. Tot hen, die zich ook nu nog meenden te moeten afscheiden van de R.-K. Staats partij, heeft het Bondsbestuur niet meer te zeggen, nadat immers personen, met meer gezag bekleed dan de leden van het Bonds bestuur, een voor ieder duidelijke uitspraak hebben gegeven, die niets van haar kracht heeft verloren. Maar het overgroote deel van ons katho lieke volk zal toonen te beseffen, dat het beproeven van de ernstige poging, welke thans gaat ondernomen worden om een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken, dat maatschappelijke verscheidenheid aan Room- sche eenheid paart, niet bij voorbaat mag geweigerd worden. Integendeel, alleen door aller hechte en van onderling vertrouwen bezielde samenwerking kan die poging met goed succes worden bekroond. Moge dit het goede „inde zijn van de ver kiezingsactie, welke met de benoeming van aet Adviseerend College haar definitieven aanvang neemt. Namens het Bondsbestuur, A. VAN WIJNBERGEN, voorzitter FRANS TEULINGS, secretaris. De plannen voor de voortzetting. De vlieger van der Hoop schreef aan het Haagsch Anetakantoor uit Sofia d.d .13 de- ter (dus voordat de heer Guilonard de mo gelijkheid van een afdoende en snelle repa ratie had vastgesteld) den volgenden briet: Nogmaals dank ik U, ook namens de an dere leden der bemanning van de H. N. A. C. C., ten zeerste voor Uw hartelijk tele gram van deelneming na den ondervonden tegenslag. Doch meer genoegen dan dit tele gram deed mij echter de ontdekking, dat in Holland en Nederlandsch-lndië niet alleen spijt wordt gevoeld over de voorloopige mis lukking van den tocht, doch ook het voor nemen wordt gekoesterd .zoowel in het co mité als daarbuiten, om de zaak door te zetten. Lk herhaal, wat ik u ook reeds telegra fisch meedeelde, dat de bemanning niets liever wenscht dan het plan met alle kracht door te zetten -De tegenspoed .dien wij on dervinden, is niet meer geweest dan een niet te voorziene pech, die nu eenmaal bi) dergelijke ondernemingen nooit geheel uitge schakeld kan worden. Tegen toestel, motor en organisatie bewijst dit niets. Integendeel, de eerste vliegdagen hebben mij de overtui ging gegeven, dat het toestel door zijn in richting, zoowel als door zijn vliegeigen- schappen, uitermate geschikt was voor een tocht als deze, terwijl de motor uitstekena liep en het benzine-verbruik zeer gering was, zoodat wij bij aankomst te Praag en Belgrado nog steeds meer dan 300 Liter benzine over hadden, hetgeen voldoende zou zijn geweest om zoo noodig nog drie uur langer te vliegen. Intusschen lijkt het mij zeer noodzake lijk, de hoofden koel te houden om ons te wachten voor overhaasting. Wanneer het toestel eerst hersteld wordt en de tocht wordt terstond daarop voortgezet of hervat, komen wij in de natte moesson in de Oost aan en ofschoon dit niet oodzakelijk tot ongelukken aanleiding behoeft te geven, nemen wij toch in verband met den toe stand van de vliegvelden een risico, dat vermeden had kunnen worden .Dit nu is lijnrecht tegen het beginsel, dat bij de heele organisatie van den tocht heeft voor gezeten. Het lijkt mij verreweg het best, tocht in April 1925 geheel opnieuw te be ginnen. Wij hebben dan weer een gunstig seizoen en kunnen de zaak opnieuw gron dig voorbereiden, zonder overhaasting. Wij doen een ernstig beroep op het volk van Nederland en Nederlandsch-lndië, om ons hierbij den noodigen geldelijken steun te geven, zoodat het slot van de vlucht naar Batavia niet worden een smadelijke nood landing in een Bulgaarsch veldje, maar een vlotte landing op Java tot eer van de Ne- derlandsche vliegerij. J. VAN DER HOOP. In een naschrift deelt de heer Van dei Hoop nog mede, dat een bericht, dat de motor reeds te Belgrado minder goed ge- loopen zou hebben, onjuist is. Toestel en motor waren tot op de laatste minuut voor het ongeval in de beste conditie. De besprekingen met den minister. ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 —Ei ken Donderdag van 8954 uur R K. Arbeidsbeurs voor mannen - Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur, n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de voorm van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van ha l 8 tot hall 9 uur Telefoon 2981. R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek lansslraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7-10 uur.he- aalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken arthavereeniging Bloemliofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen - Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 39 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die nier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedes.traat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag, en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen am versterkende middelen (Zitting van heden.) Dansvermaak. De 26-jarige visscherman Pieter J. R, te Velseroord was op Zaterdagavond 6 Sep tember 1.1. in een café, waai werd gedanst. De vervoering, waarmede hij zich aan deze edele kunst wijdde, deed hem daarbij zijn pet verliezen. Toen hij A. B., toevallig erop trappen zag, ontvlamde hij in woede en gat B. na eenige minder malsche woorden een stomp tegen den neus, dat het bloed eruit spoot. Wegens zoo'n onhebbelijks houding meent de Officier 15 boete of 15 dagen hechtenis te moeten eischen, waartoe de Rechter den bekl. ook veroordeelt. Het onschuldige slachtoffer. In het café B. te IJmuiden kreeg op den avond van 5 September de 23-jarige los werkman Engelbertus K ruzie met zijn broer, die op een vechtpartijtje uitliep. De eigenaresse wilde de twist sussen en toen dat niet gelukte, de beide broeders, die elkander vast omstrengeld hielden, ver zoeken, naar buiten te gaan. waarbij zij ech ter door Engelbertus die een mes getrok ken had, aan den pols werd verwond. Daar bekl al meer achter den rug heelt en als lastig bekend staat, eischt de Officier 14 dagen gevangenisstraf tegen hem. De Rechter legt heir, echter een voor waardelijke veroordeeling op tot een gevan genisstraf van een maand met een proeftijd van 2 jaar, onder bijzondere voorwaarde, dat hij binnen 2 maanden de doktersrekening van 36 en nog 5 schade van anderen aard aan zijn onschuldig slachtoffer betaald zal hebben. Diefstal van een belastingplaatie. J. B. had bij een voetbalwedstrijd Zondag 22 Augustus zijn rijwiel op het voetbalter rein te Lisse neergezet en toen hij dit later ging weghalen, werd hij door anderen op merkzaam erop gemaakt, dat zijn belasting- merk verdwenen was. De schuldige is gebleken de 21-iarige bloe mistknecht Johannes Hendrik W. te Lisse, die het plaatie aan een jongeren broer ge geven heeft. Wel heeft hij later berouw ge kregen en heeft hij den benadeelde met een anoniem briefje 3 als schadevergoeding toegezonden, maar 0m een voorbeeld te stellen eischt de Officier toch 20 boete ol 20 dagen hechtenis tegen den beklaagde, waartoe "ook de Rechter hem veroordeelt. Als de drank is in den man De 21-jarige stoker Hendrik N. d. R. te Beverwijk heeft 1 September in het café van B. te Wijkeroog wa< te diep in hei glaasje gekeken, en toen de alcoholischen dampen 'm wat hadden oververhit begon ie met 'n stoel als 'n wildeman in 't rond te slaan, waarbij hij een electrisch lampje stuk en Suzanna, het dochtertje van den waara op haar duim sloeg, die gebroken is, en na geheeld te zijn, toch altijd stijf zal blijven. Daar bekl. niet heel gunstig bekend staat, eischt de Officier geen boete, maar 14 da gen gevangenisstraf. Vonnis conform den eisch. De bezem. Ook niet geheel ongevaarlijk is mej. Hille- gonda M., de 29-jarige echtgenoote van J. K. te Wormerveer. Toen ze op 7 Septem ber door haar straatje ging, en 'n paar buur vrouwen haar, naar ze meent, uitlachten, heeft ze 'n bezem gehaald en er mej. Pie- tertje K., huisvrouw van W O., zóó mee op den arm geslagen, dat Pietertje er een week voor onder dokters behandeling is geweest. Een lichte breuk, ziet u. De Officier vindt zoo'n optreden toch wei wat ergerlijk en eischt f 15 boete of 5 da gen hechtenis tegen Hillegonda. Maar de rechter laat zich nog verteederen door haat overigens smetteloos verleden en de zorg, die ze heeft voor haar drie jonge spruiten en veroordeelt haar tot 6 of 3 dagen. Een 16-jarige zoon van den groentenhan- delaar H. te IJmuiden, werd in de Wiiste- lxan alhier, aangereden door een auto van den grossier W. te Beverwijk. Het rijwiel van den jongen werd geheel vernield en hij zelf liep verwondingen aan het dijbeen op. De oorzaak was het niet signalen geven door den bestuurder der auto. Óp Vrijdag 24 October a.s., des avonds half 9, wordt in de zalen van het restau rant „De Kroon", Groote Markt, een lezing gehouden over Sarah Bernhardt, door me vrouw Béatrice Dussanne, lid van de „Co- médie Fran<;aise". Zaterdagmiddag half vier bracht een ge zelschap typografen, ongeveer een 40-tal, een bezoek aan de Ambachtschool en Mid delbare Technische school aan het Klever park, alhier. Het gezelschap werd ontvangen door den directeur. Deze hield een toespraak, waar na een wandeling door de school werd ge maakt. In de te bezoeken afdeelingen, meu bel-, timmer-, smids- en electro-werkplaat- sen, waren de bazen of leeraars aanwezig. Deze gaven deskundige uitleggingen en lie ten de werken en teekeningen hunner leer lingen zien. Daar er zoo ongeveer een 60 klassen zijn over de geheele inrichting, viel er heel wat interessants te zien. De heer A. Valkracht, leider van het ge zelschap typografen, bracht namens de be zoekers een kort woord van dank aan den directeur, de leeraars, enz., voor den leer rijken en aangenamen middag hier doorge bracht. Baromeerstand 9 uur v.m.: 757, Stilstan» OPGAVE VAN. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Zaterdag vergaderden in Den Haag de be sturen der volgende samenwerkende organi saties: Centrale van Hoogere Rijksambtena ren, Permanent Comité van Chr organisa ties van personeel in Publieken Dienst, R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel en Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijksdienst, ter bespreking van de situatie, waarin het Rijkspersoneel, na het handhaven der met 1 October j.l. in gegane salarisverlaging van 10 pet. is geko men. Geconstateerd werd, dat bij de verschil lende centrales scherpe protesten van de aangeslotenen inkomen tegen de te ver gaande verlaging. De toenemende duurte der voedingsmiddelen en de aanhoudend gunsti ger wordende stand der Rijksmiddelen, vormde volgens de meening van alle verte genwoordigers factoren, die de regeering milder zouden moeten stemmen bij het toe passen van de salarisverlaging Besloten werd de gezamenlijk te voeren actie in dezen zin voort te zetten, dat krach tige aandrang zal worden uitgeoefend ten einde de regeering te bewegen, het vóór 1 Oct. geldende inkomen op peil te houtten, De achteruitgang der inkomens van onge- huwden en de korting op de wachtgelden zullen mede in de te voeren actie betrokken worden. Van welingelichte zijde wordt hiertegen over, naar het Corr. Bur. meldt, opgemerkt dat dit niet juist kan zijn, reeds hierom niet wijl aan het gewijzigde bezoldigingsbesluit, dat, gelijk onlangs werd gemeld, eerst dezer Jagen voo- den itaad van State met het ad vies van dat college is terug ontvangen bij de Regeering. nog geen publiciteit is gege ven, zoodat het opzeggen van steun, geba seerd op den nog niet bekenden inhoud der Regeeringsvoorstellen omtrent de salarissen der Rijksambtenaren niet bestaanbaar of uiterst voorbarig moet worden geacht. Naar wij vernemen is de uitgifte hier te lande der Duitsche leening vele malen over- teekend, zoodat slechts een zeer gering per centage zal kunnen wordén toegewezen. T 29-2 Sociëteit „St. Bavo" Praatavond Vrou wenbond 8 uur Moedercursus 8 uur R. K. Juvenaat des morgens halt 12 Grafische Bond 8 uur Spoor- en Tram 8 uur „Onderling Belang" 8 uur Rechtskundig-Bureau half 9 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Reddingsbrigade kwart over 8 uur Duitsch Vrouwen koor haif 9 uur Zangvereeniging „Excelsior" 6 uur. Gebouw Protestantenbond Chr. Orato rium-Vereeniging Lezing over Beetho ven 8 uur. Gem. Concertgebouw Najaarszitting Provinciale Staten half 12 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- voor arme zieken der S V E Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 uur Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks uitge- lomen Zaterdag Zon- en Feestdagen, toe- 1 gankelijk. Zooals wij reeds melding maakten, zullen Mia Peltenburg en Hendrik Andriessen a.s. Vrijdagavond in den Stadsschouwburg, \JCil- sonsplein een liederenavond geven. Een zeer mooi programma is samengesteld en zal o.a. bevatten liederen van Grieg, Moussorgsky, Duparc en Bizet. Vorige week concerteerden deze artisten l Hilversum, alwaar zij veel succes oogstten. Mogen de Haarlemsche muziekliefhebbers de gelegenheid aangrijpen, dezen avond bij te wonen. De regeling is in handen van het concert- i bureau Vernout, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Door den Middenstandsraad voor Haar lem en omliggende gemeenten is aan B. en W. van Haatlem een adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat door een zijner leden in de laatst gehouden vergadering de gedachte is ontwikkeld „Het naar het Bel gisch systeem invoeren van een gemeente lijke, algemeene legitimatiekaart." In de toelichting merkt het adres o.m. op, dat de Middenstandsraad met algemeene stemming besloot deze gedachte met de toe- I lichting ter kennis brengen van B en. W. en merkt dan op, dat dit ter kennis brengen dezer zaak geen direct verzoek inhoudt daar 't niet geldt een specifiek middenstands-, doch een algemeen gemeentebelang en de Middenstandsraad derhalve het eventueel i overnemen der gedachte geheel en al aan j de prudentie van B. en W. wenscht over te laten. Zaterdagmiddag omstreeks half 3 uur stond het 3-jarig jongetje B. V., wonende in de Byzantiumstraat, midden op de Zomervaart, toen een auto, naderde welke met het rech terspatbord Het - entje aanreed, waardoor c't kwam te vallen. Na in een woning aldaar te zijn binnenge bracht, constateerde een aanwezige genees heer, dat het kereltje een lichte hersenschud ding en een bloeding had gekregen. Het is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. j ader vernemen wij dat het jongetje het uitstekend maakt, zoodat dit ongeluk won- jder boven wonder nog al tameliik goed is af- j geloopen. Naar we vernemen, is het Grand-Hotel te Zandvoort aangekocht geworden door een Naamlooze Vennootschap. Het zal als hotel bestendigd worden, waartoe het in den ko menden winter geheel gerestaureerd zal worden. Wij vernemen dat door de Nederlandsche Vereeniging van lokaalspoorwegen en Tram wegen tegen 28 October a.s. een vergade ring is uitgeschreven, ter bespreking van het pensioenvraagstuk voor tramwegpersoneel. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd: de werkgeversvereeniging op Tramgebied; het groepsverband der Ned. Tramwegen; de or ganisaties „St. Raphaël", P. C. B. en de Ned. Vereeniging. Al deze organisaties zullen een deputatie aanwijzen. Wellicht dat deze ver gadering een stap dichter voert naar de pen sioenszekerheid, waarnaar het tramwegper soneel reeds zoolang reikhalzend uitzieL Dezer dagen is hier ter stede de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche advocaten-vereeniging. Behandeld werd de vraag: „Hoe ontwik kelt men zich tot een goed advocaat?'' Prae-adviezen waren uitgebracht door Mr. Jhr. H. de Ranitz en Mr. K. A. Rombach. Er werd uitvoerig gediscussieerd over dit vraagpunt. In de middaguren werd de vergadering bijgewoond door den minister van Justitie, Mr. Th. Heemskerk. Aan Dr. Loder, die door ongesteldheid ver hinderd was, de vergadering bij te wonen, werd een telegram verzonden met geluk- wenschen van zijn vijf-en-zeventigste ver jaardag. De asphalt-machine is_ thans van den Schalkwijkerweg weer naar Amsterdam ver trokken. Plaatsten we in het sportblad van 6 Oc tober een aankondiging, dat het Kennemer Instituut voor lichamelijke opvoeding een wisselbeker beschikbaar stelt voor den besten „allround" sportman uit Haarlem en omstreken, thans willen we deze zaak in 't kort even nader beschouwen. Alvorens hiertoe over te gaan, dienen we er op te wijzen, dat het Kennemer Instituut zich als taak stelt: de opleiding voor de ver schillende examens in lichaamsoefeningen, doch daarnaast de zaak der lichamelijke oefening wil dienen, o.a. door het houden van lezingen. Zoo heeft Dr. J. van Breemen leeraar aan het instituut een beker geschonken, om dezen als wisselprijs voor den besten lallroflnd sportman in Haarlem en Omsre- ken, uit te loven. Met welk doel heeft Dr. v. Breemen den beker geschonken? De bedoeling is, vooral bij de jongelui, die zich zoowel tijdens als na de school opleiding aan sport gaan wij den, dat zij zich niet speciaal aan een tak van sport zullen binden, doch meerdere sporten zullen gaan beoefenen. Uit een medisch-paedagogisch oogpunt gezien, zal het niet alleen de sport in 't algemeen, doch ook en vooral den beoefenaar ten goede komen. Hij zal hierdoor het bereiken van buitengewone praestaties bij een be paalde sport vermijden. Wanneer we de sport ennagaan, die als verplicht zijn gesteld, dan kunnen we zeg gen, dat dit een gelukkige keuze van de commissie is geweest, daar, de beoefening van die sporten vrijwel binnen ieders be reik ligt. Het zwemmen, de gymnastiek, een balspel, de athletiek, zij kunnen alle met niet veel kosten beoefend worden; en waarvan de eischen binnen een tijdsbestek var. 1 jaar voldaan moet geacht worden, is men niet genoodzaakt alle sporten tegelijk in beoefening te nemen. De facultatieve spor ten, zooals roeien, zeilen, zaalsporten (schermen, boksen, worstelen) wielrijden worden beoefend door zeer uiteenloopen- de categorieën van personen. Aan de commissie is het thans de groote moeilijkheid te overwinnen, de juiste verhouding van waardeering der diverse sporten op te stellen; en dit zal op de eerstvolgende vergadering (23 Oct.) een punt van bespreking vormen. Wanneer het plan te Haarlem gunstig wordt ontvangen, zal het allicht aanleiding geven om een dergelijk ontwerp voor ge heel Nederland op te zetten. Naar waarnemingen in der. morgen van 20 October. Hoogste Barometerstand 764.8 m.M. te Akureyri, Laagste Barometerstand 746.1 m.M. te Kinn. Verwachting van den avond van 20 tof den avond van 21 October. Zwakke tot matigen, later mogelijk toe nemende westelijke tot zuidelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets zach ter. Op verzoek van den Burgemeester ti Groote Gast is alhier aangehouden P. C. v. d. M.. verdacht van rijwielverduistering al daar gepleegd De recherche alhier heeft den 20-jari- gen D J. Z., van beroep kruideniersbe- diende, en zonder vasten woon- of verblijf plaats aangehouden, als verdacht van ver duistering van een beerenrijwiel en een piano. Door de Politie te 's-Gravenhage is, op verzoek van der Commissaris van Politie te Haarlem, aldaar aangehouden de 24-jarige H. v. d. B., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, die een bedrag van 37.14 had verduisterd. Het gebeurde een dezer dagen omstreeks 12 uur in den middag, een der drukste oogenblikken van den dag dus. Aan den Burgwal nabij de Anthoniestraat was een poesje in het water gevallen. Hef diertje had een paal weten te bereiken, was er op gekropen en zat er zonder weg Le komen. Oogenblikkelijk een heele massa nieuws gierigen die het geval stonden te bekijken; het zag, zooals men dat noemt, „zwart" van de menschen en minstens had men kun nen veronderstellen, dat er een ernstig on geluk was gebeurd. Een der belangstellenden haalde een j-oei. bootje en verloste poes uit zijn isolement. Deze daad van „die'renlievendbeid" were spontaan toegejuicht door de massa, waar uit een kreet van opluchting opsteeg toen poes van den dood was verlost. Op initiatief van het Amsterdamsch In stituut voor Lichamelijke Opvoeding, hield de heer F C. G Duvergé Zaterdagavond in „Parkzicht" te Amsterdam een lezing over uitdrukkingsgymnastiek, toegelicht door de monstraties door leerlingen van het Kenne mer Instituut. voor de orgelbespeling in de Groote- of St, Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 21 Oc tober 1924, des namiddags van 23 uur door den heer George Robert. 1. Toccata F gr. t. J S. Bach 2. Suite Theophil Muffat Ouverture. Allegro. Fuge. Sarabande. Rigaudon. 3. „Was gott tut, das ist wohlgetan" Sigfrid Karg. Elert. 4. a. Pastorale Enrico BossL b. Cantabile 5. Andante César Franck. 6. Offertoire Jos. Jongen. Bij de Politie alhier heeft zich gistere, een zeere P. H., 20 jaar, van beroep kellner, en wonende te Amsterdam, aangemeld, die ten nadeele van zijn patroon een bedrag van 167.had ontvreemd. Zijn heele vermogen bestond uit 2 en een halve cent. De motorbrigade heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een tweetal auto-bestuur ders, dat op den Schoterweg 40 K.M. per uur reed; tegen een motorrijder, die op de Heeren est 55 K.M. reed en tegen eenautomobiliste, die op den Verspronckweg met een snelheic van 45 K.M. per uur had gereden. Zaterdagmiddag omstreeks half 5 uur wilde een brievenbesteller met zijn rijwiel in de hand over een plank, welke over de Zomervaart lag, loopen Midden op de plank zijnde verloor hij het evenwicht en kwam in de Zomervaart terecht. De man kon zich gelukkig zelf op het droge brengen, doch het rijwiel en de postzak zijn door een collega van hem er uitgehaald moeten worden. De zak en de zich daarin bevindende rieven zijn e enigszins beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1