Nagekomen Berichten. Een belangrijke diefstal te Leiden. Uw gezondheid WYBERT SCHIETEN. Ingszosden Medsefingan DRAISIïIAvanVALKENBUR UIT DEN OMTREK. Yoor 8 10.000 gulden aan gouden voorwerpen gestolen. Ingezongen töeüetieelingeri. Radio-Omroep. DE SFA^RNEBANK HAARL. SCHIETBOND. Nationale Competitiewedstrijd De Internationale Zangwedstrijd Polyhymnia Haarlem. de inzending van composities. 60 cents per regel. Levering winterschoenen. Jubileum. Hinderwet. De jaarfeesten van den R.-K. Volksbond. T ramdefecten. Collecte. Met „Haerïem" naar Elswout. BURGERLIJKL STAND. Reorganisatie van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort Alliance Frangaise. Aanbesteding. IJMUIDEN. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. VELSEN. VELSEN, BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. NOORDWIJKERHOUT. Herriot terug. Dorp verwoest Bijeenroeping Nat. Vergadering Parker Gilbert te Parijs. Een rede van Stresemann. De regeeringscrisis in Duitsch land. Rusland, China en Japan. De verkiezingen in Engeland. De debacle van het Belas- ting-ïnmngbureau. a 60 cents per regel. Brand te Athene. Nog geen oplossing. Spaansche leening. De Mosoel-kwestie, De Berlijnsche Effectenbeurs. New-York's uitgaven. De burgeroorlog in China. Verbetering in den landbouw. a v. A. 7 '76%t 131' 8 12; 1281/ 'l%6 1661,. 41%» ioo%t 3 221/, 165 164.5C 18% '263/, 362 342 3 3 158 104 126 306 69% 142 De uitnoodigingen tot deelname aan bo- vengenoemden wedstrijd zijn weer verzon den. Gelijk verleden jaar ook thans weet gelegenheid tot schieten in een klas, staan de- of knielende houding. De prachtige be ker is verleden jaar naar Culemborg gegaan-, zou deze maal een Haarl. Vereeniging een kans zien het kleinood in haar bezit te krij gen; de krachten zijn er in verschillende vereenigingen meer dan genoeg voor be schikbaar. 't Is te wenschen, dat de deelname min stens net zoo groot is als verleden jaar, dan kunnen we weer van een krachtigen en op- gewekten strijd getuige zijn. Zouden thans de vereenigingenuit den Haag en Utrecht ook eens deelnemen, de strijd zou des te aantrekkelijker zijn. Wij zullen hopen op meerdere Haarlem- iche successen. HAARLEMSCHE WINTERCOMPETITIE. Ook deze wedstrijd neemt weer een aan vang. Er wordt aan herinnerd, dat voor 1 April 1925 afgeschoten moet zijn, in ieder geval voor 1 Januari a.s. twee ronden. Dooi toetreding van de vereenigingen „Graaf Flo- ris" te Vogelenzang en „Lisse" te Lisse, wordt aan den competitiewedstrijd reeds deelgenomen door 9 vereenigingen. Ook hiei wacht ons een aardigen wedstrijd en zaï het ons benieuwen welke vereeniging aan het eind van het seizoen met de eerepalm ral gaan strijken. Ten vervolge op het onlangs gepubliceer de bericht aangaande de inzending van com posities voor Gemengde-, Mannen- en Vrouwenkoren voor den Internationalen Zangwedstrijd, te organiseeren door het Gemengd Koor „Polyhymnia" te Haarlem, ter herdenking van het 25-jarig bestaan, welke inzending voor alle Toonkunstenaars is opengesteld, wordt medegedeeld, dat de Commissie, welke de ingezonden werken pl beoordeelen, wordt gevormd door de heeren Antoon Averkamp, Hub. Cuypers en Sam Dresden, Toonkunstenaars, resp. te Bussum en Amsterdam. Tevens wordt medegedeeld, dat tegen het honoreeren van de aangewezen compo sities, overeenkomtt g het tarief door H.H. Toonkunstenaren vastgesteld, geen bezwaar bestaat. Herinnerd wordt, dat de inzending'der composities onder motto, met vermelding van eventueele condities in afzonderlijk ge sloten couvert, behoort te geschieden vóór 1 December e.k. aan het Algemeen Secre tariaat van het Gemengd Koor „Polyhym nia", Romolenstraat 62 rood, Haarlem. .-LEEUWARDEN Aan de firma B Jonckbloedt. Barteljoris- ïtraat, alhier, is opgedragen de levering van 180 paar winterschoenen voor de Haarlem- sche Politie. Op Woensdag 22 October a.s. herdenkt de heer P, de Vries, den dag, waarop hij vóór 12'A jaar in betrekking kwam bij de fa. Ferwerda en Tieman in de Groote Hout straat. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van A. Balk, om vergunning tot oprichting van een in richting tot het bereiden van melkproduc ten in het peceel aan de Gaelstraat, waarbij electrische beweegkracht zal worden aange wend tot een maximum vermogen van 73ó P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen, benevens het plaatsen van een staanden stoomketel van 7 M2. verwarmend oppervlak en 4-atmospheren overdruk. Gisteravond is het laatste der zeven jaar feesten van den R.-K. Volksbond in het ge bouw St. B'avo gehouden. Er was, evenals bij de vorige uitvoeringen, veel belangstelling en „Alberdingk Thym" zette baar beste been tje nog eens vooruit. Na het derde bedrijf be dankte de voorzitter van den R.-K. Volks bond, de heer J. P. H. Castricum, de too- neelvereenigiqg „Alberdingk Thijm" voor haar medewerking en overhandigde namens het bestuur van den R.-K. Volksbond een enveloppe met inhoud. Spr. bedankte ook den heer J. Duyn voor zijn medewerking in de meubileering van het tooneel. De heer G, Jielen dankte den voorzitter voor het blijk van waardeering. Wij kunnen nog mededee- i'u j- av?nc'en der jaarfeesten voor „alberdingk T'nijm'' een oogst hebben op gebracht van niet minder dan ongeveer 100 donateurs. Donderdag 16 October j.l. werd een uit dring gegeven voor de donateurs van den Volksbond, bij welke gelegenheid de geestelijk adviseur der vereeniging, de ZejrEerw. Heer J. P. J. Kok op het belang wees, hetwelk een groot aantal donateur! vereeniging is en waarbij hij den olksbond in aller belangstelling aan- Een controleur verbrandt beide handene Van een tramwagen der E. S. M. welk- Zaterdag te 10.33 v.m. van de halte Zand voort vertrok, geraakte de beugel bekneld tusschen de draden der bovenleiding en de daaraan bevestigde spandraden, waardoor ae beugel van den wagen werd afgerukt, teen der spandraden knapte, waardoor het tramverkeer eenige vertraging ondervond. Een tweede ongeval liep echter minder gunstig af, ofschoon nog geen menschen- levens te betreuren zijn. Het gebeurde op de Amsterdamsche vaart ter hoogte van de Liedebrug met een der nieuwe tramwagens, welke om 12.05 uit Amsterdam was vertrokken. Een der beugels werd in elkander gedrukt en om het euvel te verhelpen wilde de controleur E., die juist daar ter plaatse was op den wagen gaan om den ingedrukten beugel te verwijderen. Nu zijn bij de nieuwe tramwagens aan de puitenzijde niet de zgn. „opstaphaken" be- vestigd, waarlangs het personeel voor her stellingswerk naar boven kan klimmen, zoo- pis dit bij het oude model wagens het geval -s. Daardoor was E. genoodzaakt tegen den •vagen op te klauteren en hij greep zich ten s.otte vast aan een buis bóven aan den wagen, door welke de electrische draden loopen. i °?rj at be^gêl ingedrukt was, kwam een deel daarvan in aanraking met de buis, waar door deze, zooals dat genoemd wordt, „onder troom stond. Het noodlottig gevolg bleef niet uit. De handen van den controleur E., waarmede hij zich aan de buis vasthield, verbrandden beide. Eerst toen de tweede beugel, welke op den wagen was bevestigd, naar beneden was gedraaid, kon hij zich loslaten. Het mag hier zeker wel opgemerkt, dat 'ongeval voor den controleur nog betrek kelijk goed is afgeloopen, daar hij er mis- schien wel het leven bij had kunnen inschie ten als de stroom op de buis sterker was geweest. Het tramverkeer ondervond ook door dit Onseval natuurlijk vertraging. EEN AANRIJDING TE SCHOTEN. Zondagmorgen omstreeks 1 uur had bij de groote drukte, veroorzaakt door de voetballiefhebbers, een aanrijding plaats tus- schen een taxi en een wielrijder. De taxi kwam uit de richting Oud-Schoten en reed door onbekende oorzaak op het Soenda- plein vlak tegenover de R.K. Begraafplaats, tegen een uit de richting Haarlem komenden wielrijder aan. De man kwam te rollen, terwijl de taxi geheel over den man en de fiets heenreed. Doch tot groote ver bazing van de verschrikte omstanders kroop de man nog heelhuids onder de taxi vandaan. Zijn fiets daarentegen was gehavend, zoodat de wielrijder zijn tocht niet meer per rijwiel kon voortzetten. Herhaaldelijk, ja bijna lederen Zondag, gebeuren er op den drukken hoek Schoterweg-Cronjéstraat eenige aan rijdingen, doch gelukkig blijft het- meestal bij een vernielde fiets. H. O. V.-CONCERT, Wegens verhindering van onzen muziek- verslaggever moeten wij een verslag van het gisterenavond gehouden H. O. V.-concerï derven. De collecte in de parochiekerk van den Joannes den Dooper, ten bate van de St. Elisa'oeth's-vereeniging gehouden, heeft 310 opgebracht. Op verzoek van vele leden heeft het Be stuur der oudheidlievende vereeniging „Haerlem" hen met hun dames nogmaal uitgenoodigd tot een wandeling door het buiten Elswout. Om kwart voor twee ver trokken reeds velen per tram van het Ver wu ft, velen kwamen ook per auto of met de fiets en zoo stond dan ruim kwart over tweeën een gezelschap van een 80 dames en heeren gereed voor een kruistocht door het frame buiten, dat we allen meermalen aan den buitenkant hadden gezien. Nu gingön we langs de lange lindenlaan, ünksaf langs een tuinplein met laurierboomen door het rosa rium langs waterpartijen en over rustieke brugjes, heuvel op, heuvel af om steeds weer de prachtige herfsttinten te genieten, tref fende doorkijken te bewonderen enz. enz. Maar laat U wat meer van het buiten vertel len, dat nu o. a. met Koningshof, Belvedère, Lindenheuvel, Overbeek aan de Erven van der Vliet behoort en eenige duizenden Hec taren groot is. Den naam Elswout ontleent het aan zijn oorspronkelijken rijkdom van el zen, wat bij de voorpoort nog te zien is. Die is vrijwel dezelfde gebleven door alle eeuwen heen maar het „hooge" huis is het derde al. Door den architect Muysken had Willem Borsky een huis doen ontwerpen in Italiaan- schen stijl, maar plotseling bleef alles staan zooal3 ge 't nu nog ziet. Willem Borsky over leed in 1884 plotseling op een reis door Zwitserland. En met 't bericht van zijn over lijden, hield alle arbeid op. Nog staan de onafgewerkte deuren zooals 40 jaar terug, nog staat de kalkbak van den metselaar zoo als toen. Was het huis niet terdege opgebouwd en het dak solide geconstrueerd, dan zou het in diepen staat van verval zijn. Het huis is dan ook onbewoonbaar en bewoonbaar maken zou schatten geld kosten en de liefhebber, rijk genoeg om te kunnen bewonen,zou moeilijk te vinden zijn. Zelfs in de oorlogsjaren is 't niet in gebruik geweest, wel de ruime stallen aan de breede lindenlaan naar de Beukenlaan. Elswout is ontstaan als zoovele „hofsteden" ten tijde, dat de rijke Hollandsche kooplui er aan konden gaan denken aan Hollands duinzoom een woning met een groot stuk na tuur te hebben. Zoo begon dan in 1634. Daniël du Moulin, een ondernemend man, in den arbeidenden stand geboren en opge voed, door huwelijk en handel rijk geworden, met den aanleg der plaats. De oude koopacte vertelt dat hij in 1633 in Tetterode 8 morgen land kocht. Dat grondbezit breidde hij snel uit, wierf veel volk aan en liet ze naar een vast plan planten en graven. Groote belangstelling en nieuwsgierigheid was er voor en naar de werken. Molijn's Hofstede werd een bezienswaardigheid. Maar Molijn zou ook ondervinden, dat niet alles bestendig van duur is. Na twintig jaar was het met zijn voorspoed uit. Hij had bankroet gemaakt en de hofstede werd verkocht. Daan Molijn, zooals het in den volksmond klonk, kon weer zijn eerzaam handwerk opvatten. Een nieuwe heer kwam, Gabriël Marcelis. Ook hij breidde uit en liet heel wat woesten grond bewerken en beplanten. Hij liet ook het heerenhuis bouwen even achter de voor poort en wel ter vervanging van een vroeger gebouw. Dat huis werd rijk gemeubeld en zag er van binnen vorstelijk uit. Maralis ontving daar in 1660 dé prinses-douarière van Willem II met haar doorluchtigen zoon, prins Willem, den lateren Stadhouder, Ko ning van Engeland. Hij groef de Marcelis- vaart, die naar de Houtvaart loopt en waar langs heel wat zand is afgevoerd. Ook uit zijn tijd dateert het welbekende huis, dat we aan de Elswoutslaan zien en nog dient tot afsluiting van het boesemwater. In 1673 komt het buiten aan Jan en Isabella Romswinkel van Amsterdam. Na Isabella's dood is Jan alleen-bezitter. In 1702 is het door jarenlange veronachtzaming in vervallen staat geraakt. Geen kooper is er te vinden, totdat in 1718 ook een J. Romswinkel het voor 51600 koopt. In 1760 gaat het in eigendom over aan Petrus Gualteris, met een Romswinkel gehuwd.jHij heeft zeker geld, want gaat weer verfraaien en werd in 1768 met een vorstelijk bezoek vereerd. Prins Willem V vertoefde er met zijn jeugdige gemalin, de welbekende Prinses Willemijntje van Pruisen. Bijzonder aanzienlijk was het oude huis niet. 't Had maar ééne verdieping behalve in het midden, waar het wat hooger was opgehaald en met een zwaar frontespice, door vier pilasters gedragen, was versierd. Het plein er voor, tusschen twee stalgebouwen, muntte uit door een stijfheid en ongezelligheid die zelfs in die dagen meer dan gewoon was. In 1781 overleed hij en kwam Elswout weer in ander bezit, later werd een Boreel de eigenaar. Die bracht een groote verandering slechts een muur, waarachter vreemde vruchtboomen stonden, bleef behouden. In 1825 kwam het buiten aan Borski, die nieuwe gebouwen liet tten, en in de 80er jaren begon men met d n bouw van het heerenhti:, dat u kent iat met zijn geschilderde gordijnen. Hij liet het nieuwe huis bouwen op een hoog terras tegenover de hertcweide. Het huis vóór de laan verdween en het nieuwe kreeg uitzicht over den weg en op de overplaats. Den dank aan het bestuur gebracht, was welverdiend. Een volgend jaar gaan we zeker nog eens. Geboren: 16 October: d. van J. Hoes-v. Haren; z. van E. C. Cramer-Roggehand; z. van M. T. Dcmmers-v. Kessel; 17 Oct.: z. van G. W. Lode-Reudink; 18 Oct. d. van H. J. v. d. Weegh-Nieuwpoort. Overleden: 16 October: J. de Boer, 59 j„ N. v. d. Laanstraat, 17 October: H. Heems-1 kerk, 65 j. Kamperlaan; 18 October: C. Bee- ren, 86 j., Hagestraat; P. Rothert, 76 j., Brou wersstraat; J. P. Rosekrans, 55 j., Raamsteeg; 19 Oct.: H. S. v. d. Bos, 79 j„ Hagestraat; 20 Oct. M. G. Peters-Beudeker, 60 j., Jansstraat. In staatsblad no. 467 is afgekondigd het besluit van den Óen October j.l. tot nadere wijziging van het Kon. Besl. van 2 Decem ber 1918 (Staatsblad no. 771) houdende re organisatie van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Bepaald is o.m. dat in het gesticht voor Krankzinnigen niet meer dan 1190 krankzin nigen. 285 mannen en 905 vrouwen ver pleegd mogen worden. Zaterdagmiddag hield de Alliance Fran- i (jaise te Haarlem haar gewone jaarverga dering. Uit het verslag van de secretaresse mej. J, Berdenis van Ëerlekom, en dat van den penningmeester, den heer J. C. Peere boom, bleek dat de vereeniging in bloeien- den toestand verkeert; beide verslagen wer den goedgekeurd. Door den voorzitter, den heer Sauveur, werden mededeelingen gedaan over het programma voor den aanstaanden winter. Hij legde vooral den nadruk op het feit, dat de vereeniging haar vijftienjarig be staan herdenkt en dat eenigszins feestelijk hoopt te vieren, n.l. met een receptie en een buitengewoon interessanten avond, waarbij zuiden optreden 20 Parijsche zangers met liederen uit den Renaissance-tijd, 'genaamd „La Chanterie de la Renaissance". De heer Henry Expert, een erkend deskundige op dit punt, za' daarbij een voordracht houden Het zal een exquise avond zijn, gewijd te vens aan de herdenking van den sterfdag van den beroemden dichter Ronsard. Bij deze gelegenheid wordt groote belang stelling verwacht van ieder, die zich voor muziek interesseert. De groote kosten, die deze avond meebrengt, noodzaken het be stuur, van de leden een kleinen entreeprijs te vragen, terwijl het publiek eveneens tegen betaling zal worden toegelaten; aan leerlin gen van de scholen zal tot een verminder den toegangsprijs ioegang worden verleend. De heer Labbé, algemeen secretaris van de Alliance Franpaise te Parijs, komt over deze herdenking en den feestavond bij te wonen. Hedenmorgen werd ten raadhuize in het openbaar aanbesteed: ,,flet maken van een zandbaan met bijkomende werken in de „prise d'eau en op het Pompstation der Haar- lemsche Duinwaterleiding te Overveen, ge meente Bloemendaal." Ingeschreven werd als volgt: G. den Adel, Beverwijk 32.900. N. v. Ba len en A. v. d. Voorde, A'dam, 36.887; A. van Dijk, Utrecht 34.850; Aafjes en de Boer, Assendelft 33.840; W. Bijker, Hilversum 44.988.H. Baks en FI. Steenkist, Haar lem 35980; N, van Leeuwen, Haastrecht 33.780.W. de Jong, Alkmaar 34.846, P. C. Langeveld, Hardingsveld 34.500.Z. v. d. Valk, Heemstede 37.456.P. Kooy- man, Uithoorn 35.230; H. de Weers, Haar lem, 29.995; A. in 't Veld, Den Haag, 39.700; J, Boeren, Sliedrecht 32.848; J. van Herp, Amsterdam 45.350, In den afgeloopen nacht zijn te Leiden ontvreemd, 80 gouden broches; 30 gouden heeren horloges; 200 paar gouden oor knopjes; 12 gouden broches met diamanten; 10 paar gouden oorknopjes met diamanten; 12 kristallen flesschen met gouden stoppen; 18 gouden heerenhorloge kettingen; 6 dub bele gouden kettingen; 6 gouden dames horlogekettingen; 60 gouden hangers en medailles; 14 gouden armbanden; 600 gouden fantasie en zegelringen (dames en heeren); 150 gladde gouden ringen; 60 paar gouden manchetknoopen, tot een ge zamenlijke waarde van 8 a 10.000. De inbraak is gepleegd bij de firma Rood- band, die een goud- en zilverwinkel heeft in de Donkersteeg. Kamermuziek. Door het krachtig wer ken van het daartoe opgerichte comité, wachten ons dezen winter drie schoone avonden in het Gebouw voor Chr. Belan gen. De eerste is op 18 November, waarop het Boheemsche strijkkwartet zich zal doen hooren. Op 28 Januari komen Alex Schmul- ler en Marcel van Gooi. De derde avond heeft in Maart plaats. Opdracht. De levering van vleesch ge durende 6 maanden voor de Marine, het Militair Hospitaal en het Kon. Instituut te Helder is opgedragen aan de firma- L. de Beurs Zn., alhier. Groote haringaanvoer. Zaterdag kwa men hier niet minder dan 17 haringloggers binnen, die alle mooie vangsten hadden. De stoomlogger „Robert William K. W, 123" had de prachtige vangst van 44 last. Teza men brachten de schepen 504 last haring aan. Tooneeluitvoering. Gisteravond heeft de R. K. Jongemannenvereeniging „St. Gerardus Majella een tooneeluitvoering gegeven in het R. K. Vereenigingsgebouw, De belangstelling was tamelijik groot, doch het was nog veel te gering voor een uitvoering als deze. De vereeniging bestaat bijna 3 jaar en in welk opzicht zij ook in die jaren vooruitgegaan mocht zijn, op het terrein van tooneelspel. kunst is zij vergevorderd en daarom had een uitvoering zooals gisteravond werd gegeven, meer belangstelling verdiend vooral van den kant van de ouderen. Hoe het zij, voor de aanwezigen was het een welbesteede avond. Opgevoerd werd het 3-be-drijvige tooneelspel „De Hellas", door Louis Haver. Tijdens de uitvoering bleek het wel duide lijk, dat het den leden ernst is met hun too- neelplannen. Hoewel nog kort bestaande, was hier niets te bespeuren van de traditioneele gebreken, die jeugdige dilettantenvereengin- gen vaak aankleven. Op enkele uitzonderin gen na hadden de debutanten den juisten toon gevat en waren zij de persoonlijkheid, welke het stuk van hen eischte. De oude Lovink b,v, was heel goed. Hij speelde na tuurlijk en gaf een oorspronkelijke uitbeel ding van zijn rol. Jammer was het, dat sommige scenes niet tot hun recht kwamen door de beweging in de zaal, veroorzaakt door een paar leden van het jeugdige publiek, die met een deur klap ten en op ongewenschte o-ogenblikken lach. ten. Gelukkig kwam dit maar een enkele maal voor; meestal hadden de tooneelisten de onverdeelde en verdiende aandacht van het auditorium. Na elk bedrijf klonk er een luid applaus. Na ae pauze werd er een aardige kluentboompjes toebehoorden aan de meerge- opgevoerd, getiteld „De keizer komt welke i n emtJe vereen. „Zandvoort's Bloei", ter opvoering eveneens veel succes had. j wijl anderzijds het tegendeel beweerd werd, Zoodat op dezen avond met voldoening j Ten slotte ring men er toe over de boomp- kan worden teruggezien. Intusscnen nopen we, dat „St. Gerardus Majella" een volgenden keer kan constateeren, dat.de belangstelling grooter geworden is. Ongeluk. Vrijdag had de stroohandelaar O., wonende aan den Kruisweg te Hoofd dorp door het op hol slaan van de paarden het ongeluk van den wagen te vallen en er onder te geraken, met het gzvolg dat een zijner beenen op drie plaatsen werd ge broken. De man werd in een ziekenhuis te Amsterdam verbonden. Varken vermist. Een landbouwer aan den Sloterweg alhier, deed bij de politie aangifte van de vermissing van een varken. De politie stelde in de omgeving van de woning een nauwkeurig onderzoek in en vond tenslotte niet alleen het varken terug, maar bovendien nog 11 biggetjes er bij. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een lijst van gemeente lijke bijdragen in de kosten van het bij zonder vervolgonderwijs over 1922, Stichting bewaarschool. De heeren Roelse, Schaar, Schilling, Visser en Dal- meijer, leden van den gemeenteraad, heb ben een voorstel bij den raad ingediend, om te besluiten tot de vestiging van een openbare school voor voorbereidend L. O. te IJmuiden, voorloopig in de 4-lokalen der openbare school B. en C.. In een bijgevoegde toelichting wordt breedvoerig de noodzakelijkheid van de tot stand koming van een neutrale bewaar school in de afd IJmuiden betoogd. De stiohtingskosten worden geraamd op 2.600, de jaarlijksche onderhoudskosten op 6.700. Een suikerfabriek„Zooals men weet, fs indertijd met zeer veel moeite een suiker bieten aankoop centrale van boeren uit den omtrek van Amsterdam opgericht, welke tot dusver de bieten in het buitenland liet ver werken. Uit den aard der zaak heeft deze „Centrale Holland" te kan pen gehad met allerlei tegen werking. Ondanks de zeer hooge vrachten en groote kosten, welke d'it bedrijf op deze wijze had te dragen, waren de uitkomsten niettemin gunstig te noemen en kon de verbouw van bieten lootlend worden be dreven. Deze hooge kosten nu hebben het plan doen rijpen, een eigen groote coöperatieve suikerfabriek te stichten en naar wij ver nemen kan men thans verwachten, dat de fabriek binnenkort tot stand zal komen. Op het oogenblik is het energieke en ijverige bestuur bezig een goede plaats uit te zoeken, als hoedanig de gemeente Heemstede werd genoemd. Ons is echter bekend, dat ook po gingen worden gedaan, om in de gemeente. Velsen te slagen. Van bevoegde zijde is het bestuur er op attent gemaakt, dat het Hoogovenbedrijf al daar over enorme hoeveelheden gas beschikt, welke voor brandstof in de suikerfabriek waar zéér veel warmte noodig is voor indam ping enzwaardevol zouden kunnen worden gebruikt. De eerste besprekingen met het gemeentebestuur van Velsen over grondaankoop, enzhebben reeds plaats gevonden. Tel. Burgerl. Stand, Geboren: A, M. Huij- bensBeke, z.; J, StoeltjeZwertbroek, z.; E. M. van RiessenDuijs, z.\ A. M. K. KrabbeSlansky, z.; A. A. J. M. Wilde Driebeek, levenl, z. Ondertrouwd: F. J. Koelemij en M. F. de Droog; A. F. Meijer en H. Pleijte. Getrouwd: A. J. Westerman Holstijn en C. H. Vissering; H. R. J. van IJsselsteijn en C. W. Breitenstein; C. J. A. Freriks en A. M. van Leeuwen. De Najaarstentoonstelling in de O. L. School. Aangemoedigd door de woorden van het personeel der O. L. school, zijn de leerlingen deze school aan 't zoeken en verzamelen gegaan van allerlei plantaardi ge voortbrengselen. Aangezocht door het hoofd dezer school, hebben leerlingen van andqre scholen 't goede voorbeeld gevolgd. Aangevuurd door de groeiende ambitie van de jeugd, hebben de grooteren, de vol wassenen, hun verzamelingen eens nage keken of zijn zelf ook aan 't neuzen en speuren geslagen en vervolgens hebben zij hun vondsten bij die der kinderen gevoegd, zoodat ten slotte een aanzienlijk deel der Bloemendaalsche ingezetenen bij de ten toonstelling betrokken raakte, met dit ge volg, dat er ten slotte een verzameling bij elkaar kwamen, die bewondering afdwingt. Dank zij de deskundigs voorlichting van enkele bekende botanici, speciaal op zwammengebied, en de hulp van enkelen, die een goeden naam hebben op 't gebied van schikken en arrangeeren van nlanten, kwam iets tof stand, dan- niet alleen we tenschappelijke, maar ook aesthetische waarde had. Zoo rijk was de oogst, dat de ruime gymnastiekzaal klein genoeg was, dat tot schade van 't bizondere, dit ietwat verloren ging in de massa. Zaterdagmiddag 2 uur werd de tentoon stelling, onderaanwezigheid van den burge meester en wethouder Laan, door den heer L. Tinhelt geopend, waarin hij o.m. aan alle medewerkers dank bracht. Een hartelijk applaus was 't antwoord der aanwezigen op deze openingsrede. Daarna kreeg de heer Swanenburg de Vije het woord, die in een zeer populaire verhandeling, toegelicht door teekeningen op 't zwarte bord, een zeer duidelijke uit eenzetting gaf van den bouw- en de levens verrichtingen der zwammen en mossen Na deze interessante „les" was er gele genheid de tentoonstelling te bezichtigen. Beide dagen had de tentoonstelling een zeer druk bezoek. Met groote voldoening kunnen zij, die deze tentoonstelling op touw zetten, op hun arbeid terug zien. Verkooping. Bij de verkooping van het „Grand Hotel", alhier, is ook het hotel „Zo- merlust" verkocht aan den heer Schopman voor 32200. Een meeningsverschil. Men schrijft ons; Grenzend aan het tramplein ligt een stukje grond, toebehoorend aan de Erven K. Daarvan v/erd voorheen gezegd, dat het den naam van plantsoentje verdiende. Hoe dit kon? Voor een paar jaar terug had de vereeniging „Zandvoorts bloei" op zich ge- nc.nen, dit stukje grond in een plantsoentje te v anderen en ook het onderhoud hiervan op zich te nemen. De laatste paar jaar werd er ech'er van hunnentwege niets meer aan gedaan, en zoo men weet, voert thans de gemeente een onteigeningsproces met be doelde Erven. In dit zoogenaamde plant soentje staan tegen den zijkant van het aan grenzende perceel eenige boompjes. De zij gevel van het aangrenzend perceel wordt gebezigd tot het aanbrengen van reclame. Of het nu de bedoeling van een der Erven is, dezen zijgevel voor reclame zoo produc tief mogelijk te maken is ons niet bekend, d.ch wel weten wij, dat Zaterdagmorgen een der Erven verscheen met een man bij zich, gewapend met een zaag en uitvoering gaf aan zijn voornamen om de boompjes bij den grond af te zagen, Toen hij hieripede een aanvang zou maken, verscheen de po litie op het tooneel, die in discussie kwam over het al of niet gerechtigde van deze daad. Dezerzijds meende men dat de jes af te zagen. Dientengevolge kan men nu niet meer spreken van een plantsoentje, daar het deze beteekenis thans geheel ver loren heeft. Wel jammer, daar de entree tot ons dorp eertijds door dit plantsoentje zeer zeker werd verfraaid. LEIDEN II—E. M. S. I. Om 2.30 blaast scheidsrechter v. Blarcum beide teams binnen de lijnen. E. M. S. raad goed en kiest voor de wind te spelen. Al spoedig blijkt E. M. S. de baas te zijn, doch de kansen worden niet benut of gaan door buitenspel verloren. Leiden weet op eenmaal met mooi sa menspel door te breken, een goed gericht schot redt E. M. S.-keeper ten kosten van corner. Deze levert echter niets op. E. M. S. blijft echter Leidens-doel beegeren, doch niets wil lukken, terwijl Leidens keeper menig gevaar afwend, toch moet hij ten iaatsten bezwijken als E. M. S. uit een schermutseling de leiding neemt. Weer krij- gen wij 't zelfde spel te zien en vlak voor rust vergroot E. M. S. haar voorsprong. a de thee pakt Leiden flink aan en krijgt E. M. S.-keeper gelegenheid zijn talenten te toonen, hetgeen hij goed doet. E. M. S. weet echter weer meester te worden van 't terrein en slaagt er in na verscheidene malen over en naast geschoten te hebben, hun scoren tot 5—0 op te voeren. Leiden zet er alles op de eer te redden, hetgeen hun door mooi samenspel gelukt. Met dezen stand komt einde en heeft o. i. E. M. S. ver- diend gewonnen. Rest ons nog te vermelden, dat de 'scheidsrechter zeer correct leidde en blijk gaf goede kijk op buitenspel te heb ben. O. V. V. I—E. M. S. II 1—1. Hendrik Heemskerk, f In den ouder dom van 65 jaren overleed in de Maria- stichting te Haarlem het oudste lid van dea jemeenteraad, de heer Hendrik Heemskerk, te ilk, alhier. Gedurende ruim 30 jaren had de heer Heemskerk als zoodanig zitting. Hij was een man van den ouden stempel, die bij een werkzaam leven als landbouwer en hoofd van een groot gezin, toch steeds lust en ijver toonde om de gemeentebelangen te dienen. In de vele jaren, dat hij als raadslid zitting had, verzuimde hij bijna nooit een vergadering. En ofschoon de nieuwe ideeën van den tegenwoordigen tijd wel eens niet overeen wamen met zijn eenvoudigen geest, wist hij zich toch hieraan steeds aan te pas sen. Dat hij ruste in vrede. Als opvolger van. den heer Heemskerk komt op de R. K. lijst voor de heer D. Warmerdam. Auto in een bloembollenbed. De luxe Dienstplicht. Van de lichting 1925 zul len 14 personen moeten dienen; no. 21 is nog dienstplichtig, de overigen zijn be stemd tot buitengewone dienstplichtigen. PARIJS, 20 Oct. Herriot is uit Bou logne te Parijs teruggekeerd. EVIAU, 19 Oct Een hevige brand heeft het dorp Novel verwoest. PRAAG, 19 Oct. De nationale verga dering is tegen 30 Oct. bijeengeroepen. PARIJS, 20 Oct. Parker Gilbert, die Owen Young als agent-generaal der scha- devergoedingskwestie opvolgt, is alhier aangekomen. Hij zal deze week met Young naar Berlijn vertrekken. FRANKFORT, 19 Oct De Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, Dr. Strese mann; heeft heden op het Congres van de Duitsche Volkspartij een rede gehouden in welke hij zoowel de binnen- als de bui tenlandsche politiek der regeering besprak. Wat de buitenlandsche politiek betreft-be vestigde hij, dat deze gebaseerd moet zijn op de overeenkomst van Londen. Verder verklaarde hij, dat de Regeering een toetreding van Duitschland tot den Volkenbond gunstig gezind is. Het is voor Duitschland onmogelijk mee te werken bij een oorlog of blokkade, wanneer Duitsch land %lleen ontwapend blijft. Stresemann bleef bij de gedachte van uitbreiding van het kabinet met Duitscb-nationalen. Dit is noo dig om goed te kunnen regeeren. Een ont binding van den Rijksdag zou volgens Stre semann het vertrouwen van het buitenland in Duitschland schaden BERLIJN, 20 Oct Alle bladen houden zich bezig met de regeeringscrisis. De mo gelijkheid van ontbinding van den Rijksdag neemt toe, daar ook het Centrum ëvenals dé democraten, zal weigeren, met de Duitsch-Nationalen samen te werken. LONDEN, 20 Oct Rusland verwacht een gunstigen aflcop van de onderhandelin gen met Japan en een spoedige, onvoor waardelijke erkenning de jure door Frank rijk, zegt een resolutie van het Centraal Uitvoerend Comité der Russische Regeering, welke resolutie was ingediend in de zitting van het Al-Russisch Parlement. De resolu tie wenscht de Regeering geluk met het her stel der normale betrekkingen met China en met bet verkrijgen van het bezit der Chineesche Oostelijke Spoorwegen. Met betrekking tot het Engelsch-Russisch ver drag verklaart de resolutie, dat deze voor loopig geteekende overeenkomst de grens beteekent der concessie door de Sovjet-Re geering gedaan. De regeering besloot tot deze overeen komst met Engeland, omdat de daar aan het bewind zijnde regeering gesteund werd door de arbeidersmassa's, doch in verband met de regeeringscrisis in Engeland, besluit bet Centraal Uitvoerend Comité de ratificatie van het Engelsch-Russisch verdrag te schor sen en de overeenkomst te verwijzen naar het presidium van het Centraal Uitvoerend Comité. LONDEN, 10 Oct. De juiste cijfers der candidaatsteiling zijn de volgende: candidaat gesteld zijn 1405 candidaten, namelijk 1364 mannen en 41 vrouwen, conservatieven 534, liberalen 346, labourpartij 510, andere par tijen 15, 32 leden van het Parlement werden bij enkele candidaatsteiling gekozen In bijna 50 van de 70 districten waar de Labourpartij den vorigen keer bij driehoeksverkiezingen de overwinning behaalden, zijn dezen keer slechts 223 driehoeksverkiezingen. AMSTERDAM 20 Oct. Het liep den hee- len dag druk aan 't hoofdbureau van politie met slachtoffers, die kwamen opgeven, dat kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote dqozen 65 Cts iinsHuiiiuiuHiutiriiHimiiiiiiminiuiHniHHHinimi'i'nuu'i'miunr.uiHiinHHtunm? PROGRAMMA MAANDAG 20 OCTOBER. Radio Paris. 1780 M. 9.20 u. Concert O.a. Danse des bacchantes (Gounod); Chan son bacchique (Thomas); Ballet de Bacchus (Marrenet). Chelmsford. 1.600 M, 7.50 u, „Rond de witte vlag", romance of Trafalgar, 8.50 uur. Muzikale en andere voordrachten in verband met de vloot. 10.20 u. Jazzband, Savoy Hotel. Brussl 265 M. Gedeelten uit „Gilette de Narbonne", operette van Audran. Hilv. Draad). Omroep. 1050 M. 67 u. Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. Ned. Radio Industrie. 1050 M. 8,30 u„ onder voorbehoud concert der „Batavieren", BIJZONDERHEDEN. Vrijdag 21 October a.s. wordt de Opera Carmen vanuit den stadsschouwburg te Am sterdam uitgezonden. zij hun geld voor belasting hadden gestort bij het bureau voor Belasting-inning op den Singel. Zij deden dat naar aanleiding van een oproep van de Justitie. Het zal wel meer dan één week duren, voor men alle slacht offers van deze instelling heeft gehoord PARIJS', 20 Oct. Uit Athene wordt gemefti, dat tijdens een voorstelling brand is uitge broken in een bioscoop. Het gebouw brand de geheel uit. Er zouden 50 personen zijn omgekomen. BERLIJN, 20 Oct. In den binnenlandschen crisis is nog geen oploss'ng gekomen. Rijks kanselier Marx wenscht in ieder geval, dat voor Maandagavond de beslissing valt. De komende Rijksdagzitting is thans voorloopig op Woensdagnamiddag bepaald. BERLIJN 20 Oct. Met ingang van 1 Nov. wordt een binnenlandsche Spaansche lee ning van 175 millioen pesetas uitgegeven. BERLIJN 20 Oct. De Turksche Nationale vergadering is bijeengekomen te Angora en heeft de uiteenzetting van Kemal-pasja ovei de Mosoel-kwestie aangehoord. BERLIJN, 20 Oct. De Berlijnsche Ef fectenbeurs is heden gesloten in verband met de moeilijkheden inzake de belasting betaling door den Effectenhandel. Een con< ferentie van het Beursbestuur met de be trokken autoriteiten had geen resultaat. NEW YORK, 20 Oct. Dt uitgaven van de stad New York worden op de begroo ting van 1925 voorloopig geschat op 400 millioen dollar. Dit is een recordbedrag. PEKING, 19 Oct Een hevige strijd woedde gister aan het Changhi-Kwang-front. De troepen van Chang-tso Lin, deden her haalde malen aanvallen, welke werden afge slagen; de troepen van Woe-Pei-foe bleven verdedigend; de troepen van Tsioe hebben versterkingen gekregen en zullen aan tien strijd deelnemen, waarvan belangrijke resul taten worden verwacht. LONDEN, 20 Oct. De federeatie vaa Britsche industrieeelen meldt, dat de jong ste snelle stijging van zekere levensmiddc. len en textielgrondstoffen er op schijnen t« wijzen, dat er zen wijziging in den toestand is gekomen en dat er welvaart in den Sawhow zal terugkeeren. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. J V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 ih Nederland 191; 1% N.-L 1921 A HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Java Cultuur Jurgena gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Rear, dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actiona id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Raila Union Anaconi' Wabasb Conm. Maxv.ell *4151 1C01/X o15/ .^1% fcl/8 87 70% 1541/2 lz85/f 129% 137 831/ '4% 438i/4 374 -3 1543/ 4 5.0% 1^8% 164 213/ '16 126% 3633/a 3441/ 32 1573/ i94 1041/ 1261/ 3 5 67i, 1 741/.. 16 ÖJ 116 10,13/1# 6% 155 129 129 139 84 26 4371I, 374 72 176% !31% 127 126% 93 i 54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2