ii mmi f50- f40- *8 LEOENVERGADERING Dinsdag 21 October 1924 47ste Jaargang No. 15871 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Juist inzicht. Salarissen Rijkspersoneel öe Bezuinigingscommissie-Rink De pensioenen van het Spoor wegpersoneel. Agenda 22 October Een zeldzaam jubileum» R.-K. Middenstands- Vereeniging. Bestuursvoorstel tot ontbinding der vereeniging. CREDO PUGN0" TE HAARLEM Prov. Staten van Noord-Holland Een dankbare taak of een welver diend woord. op VR1JDAS 24 OCTOBER des avonds te 8 uur in het gebouw „St. Bavo". 1. Opening. 2. Notuien 3. Rede van den WelEerw. Heer HUBERS, Kapelaan te A'dam 4. Mededeelingen. 5. Bestuursverkiezing wegens 't bedanken van den heer MEEUSEH; candidaten zijn: F PIELAGE en STALP-RS. 6. Rondvraag en sluiten. HET BESTUUR m Herhaalde waarschuwing. Beter laat dan nooit. Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwwintercursussen. Statuten. TOONEEL Gevonden dieren en voorwerpen. Een cursus in logica vanwege den R.-K. Volksbond. VOOR DEN POLITIERECHTER. Diefstal en heling van rij wielbelastingplaat j es Openbare verpachting en billijkheid. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. De abonnementsprijs bedraagt voo» Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 40. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT 'Advertentiên 35 cents per reg«V Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct« per regel op de le Pagina's 75 cl per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat» sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonra's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, L tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenT U'JUU." Levenslange geheele on i 7KO geschiktheid tot werken; T /ÖU.™ doodelijken afloop. bij een ongeval met L bij verlies van een hand, i, IOC T fcUU.™ een voet1 of een oog; I OXu,- bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm Dij verlies van een andere vinger. B m-j Er wordt veel geklaagd en terecht over de gevaren van de groepsvertegenwoordi- ging in onze publiekrechtelijke lichamen. Te weinig wordt er echter aan gedacht, dat le fout evenzeer en wellicht nog meer ligt bij den persoon van den afgevaardigde dan in het stelsel; dat dus iemand, die uit ar beiderskringen voorkomt niet uitsluitend arbeidersbelangen, een z.g. middenstands afgevaardigde niet enkel middenstandsza ken behoeft te behartigen. En gelukkig bewijst de practijk ook wel, dat er nog wel vertegenwoordigers zijn, die het alge meen belang vóór alles in het oog weten te vatten. Nu er zooveel tegen de uitwas sen der groepsvertegenwoordiging geschre ven moet worden, kan het geen kwaad ook eens de aandacht te vestigen op voorbeel den van het tegendeel. Een sterk staaltje deed zich dezer dagen te Amsterdam voor, Men weet, dat daar in de hoofdstad de pu blicatie van een voordracht van B. en W. om tot stichting van een melkmonopolie over te gaan, de gemoederen in beroering heeft gebracht. Een verslaggever van ,,de Telegraaf" heeft nu den heer J. van Meer- veld, voorzitter van den Algemeenen Bond Van Melkveehouders en (christelijk-histo- risch) lid van den Gemeenteraad naar diens meening over de melkvoordracht gevraagd. En deze vertegenwoordiger van de melk veehouders was zonder beperking vóór het denkbeeld van B. en W. En hij niet alleen. „De boeren die op hun tellen passen zijn er allemaal vóór, zei de heer van Meer- veld, want dan kunnen ze tenminste einde lijk eens een loonenden prijs voor de melk maken. Het kan niet anders, of de melk prijs zal onder gemeentelijk beheer omhoog gaan. De wethouder heeft gezegd van de organisaties of van de georganiseerde vee houders te willen koopen en niemand zal die organisaties kwalijk kunnen nemen, dat zij een redelijke winst op 't product willen maken." Het zal dus geen ideale toestand worden onder het gemeentelijk melkmonopolie. Illu sies van prijsverlaging, van jaarlijks twee tot drie millioen op den melkprijs bezuini gen ten bate van de Amsterdamsche huls moeders, bet afwenden van het gevaar, dat eén stagnatie van melklevering onder een monopoliestelsel uitgesloten zou zijn, al deze verwachtingen kan men volgens dezen deskundige wel uit zijn hoofd zetten. En hij gaf daar zijn goed gefundeerde argu menten voor. Alleen bij het uitsluiten van den melkhandel door het Gemeentelijk mo- riÖpolie was er kans om de kwaliteit van het product op te voeren en daardoor voor de boeren een gelegenheid om een flinken prijs voor hun melk te maken. En daarom waren alle boeren er voor! „Na hetgeen u ons nu al zoo hebt uit eengezet, behoeven wij wel niet te vragen, aan welke zijde u straks staan zult?" vroeg de man van „de Tel." heel begrijpelijk. „Daar kon je je toch nog wel eens in ver gissen," merkte de ander echter lachend op, „want ik zal tegen de voordracht stem men." En op de verbaasde vraag van den inter viewen gaf de heer van Meervelt de vol gende verklaring: „Zie eens hier, u moet niet vergeten, dat ik daar zooeven gesproken heb als voor zitter vein den Bond van Melkveehouders, en dan ben ik vóór de voordracht, maar ik zit in den raad van Amsterdam niet alleen voor de boeren; ik houd niet van uitslui tend groepsbelangen in den raad te verde digen, ik dien de belangen van de ge meente in haar geheel te behartigen en daarom zal ik dus tegenstemmen." „Dus.... u gelooft, dat „Ik geloof," klonk het nu zeer gedeci deerd, „dat Amsterdam zich met die heele onderneming 'n strop om den hals haalt, Eerstens: hoe denkt de wethouder het in 't overgangstijdperk klaar te spelen? Dan *al hij nooit over voldoende gepasteuriseer de melk voor heel Amsterdam kunnen be schikken. Let eens op, die overgangsperio de kost 'n schat van geld. En dan, ook al ben ik nu zelf boer en voorzitter van den Bond, acht ik mij nog niet verantwoord, mede te werken aan het tot stand komen Van een monopolie dat de melk voor de geheele bevolking, naar mijn vaste overtui ging, zooveel duurder zal maken." Ziedaar nu eens een sprekend voorbeeld Van het stellen van algemeen boven groepsbelang, 't Is op zich zelf geen kwaad, ■Wanneer een bepaalde stand, of een groote bevolkingsgroep een uit zijn midden naar voren schuift in de publiekrechtelijke col leges, wanneer die persoon bij een conflict tusschen het belang zijner groep en het al gemeen belang maar voor het laatste durft biezen. Daarvoor is noodig, dat de afge vaardigden mannen van karakter zijnl In een aan het Ned. Corresp. bureau Verschaft communiqué betoogt de regee ring, dat de salarissen van de brievenbe- 'tellers en van het personeel der Lands drukkerij in verhouding nog boven de in dexcijfers zijn gebleven. geruchten, al« zou de regeering voor-1 nemens zijn de bezuinigingscommissie- Rink op te heffen, zijn van allen grond ontbloot. Aan opheffing van de commissie wordt niet gedacht. De minister van waterstaat verwacht, dat de nieuwe pensioenregeling voor het spoor wegpersoneel tegelijk met de voorstellen tot wijziging van de Pensioenwet 1922 in de Tweede Kamer behindeld zal kunnen wor den. Het Ned. Corr. Bureau seint ons nader uit Den Haag: Bij een onderhoud hedenochtend, hetwelk een vertegenwoordiging van de Ned. Vereen, van Spoor- en Trampersoneel, de Centrale Bond en de Bond van Spoorwegambtenaren mt de directie van den Ned. Spoorwegen had, naar aanleiding van de besprekingen, welke gisteren bij de aanbieding van het pensioen- actie-petitionnement met den Minister van Waterstaat plaats hadden, verklaarde, naar gemeld wordt, de directie, dat zij ook zelf snelle afdoening der pensioenregeling wenschte t.e bevorderen en reeds binnen zeer korten tijd het ontwerp-pensioenregeling met de aangebrachte wijzigingen aan de perso- neelorganisaties hoopt voor te leggen, waar na overleg zal plaats hebben, opdat zoo mo gelijk tijdig of onmiddellijk na de behandeling van het ontwerp tot wijziging der pensioen wet 1922 voor burgerlijke ambtenaren, ook de pensioenwet voor spoorwegpersoneel door de Tweede Kamer kan worden afdedaan. Sociëteit „St. Bavo" Bestuursraad Volks bond 8 uur Spoor en Tram afd. ploegbazen 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Haarlemsche Inkoop-Combinatie half 9 uur Zang- vereeniging „Klein A Cappella Koor 8 uur L. C. A. 8 uur. Stadsschouwburg Rott Hofstad Tooneel De Politierechter 8 uur, Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de" voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K, Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E.' Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk. „Kaatje" is 40 jaar bij de Zusters. A.s. Woensdag 22 October, viett mej. K. Bouman haar 40-jarig jubileum, als dienst bode bij de Zusters in de Koningstraat. Me). Bouman, meer bekend, als „Kaatje," heelt deze 40 jaar trouw haar plicht gedaan en de Zusters hebben niets dan lof voor het ge dienstige vrouwtje. Het feest zal in intiemen kring herdacht worden, 's Morgens zal er een H. Mis van dankbaarheid worden opgedra gen, terwijl ook de schoolkinderen de jubi- laresse zullen kunnen complimenteeren. Door het bestuur der R. K. Middenstands- vereeniging is een circulaire rondgezonden, waarin mededeeling gedaan wordt van het bestuursvoorstel, om tot ontbinding der ver eeniging over te gaan. De vergadering, waarin dit bestuursvoorstel, dat met ilge- meene stemmen genomen is, behandeld zal worden, zal plaats vinden Maandag 3 No vember. In de korte toelichting wordt o.m. gezegd: „Van het tegenwoordig Bestuur zal toch wel bezwaarlijk kunnen gezegd worden, dat niet alles is aangewend en beproefd, om het dreigend gevaar te bezweren. Wie dan wel de schuld dragen? In details zullen wij deze schuldvraag niet bespreken. Alléén dit willen wij ervan zeggen: Schuldig tegenover deze schande, onzer Katholieke zaak aangedaan, staan allen, in welken rang of stand ook geplaatst, of zij al dan niet tot den Middenstand behooren, allen, die hebben nagelaten datgene te doen wat zij wel hadden gekund. Schuldig in niet mindere mate allen, die handelingen hebben verricht, waardoor de belangen der Kath. Organisatie geschaad werden, haar reputatie geschokt. Ieder, dit lezend, zal zich derhalve van binnen de vraag stellen: Had ik iets voor deze vereeniging kunnen doen, of had ik er iets méér voor kunnen doen? En ook: had ik in haar belang iets behooren na te la ten? Temeer klemt dit alles, waar vast staat, „at de Vereeniging had kunnen blijven be staan, ondanks haar dure exploitatiekosten tengevolge van Gebouw en Bureau, wanneer de bestaande Leden hun Organisatie waren trouw gebleven en 2 a 300 andere Kath. Middenstanders hun plicht waren nageko men, een cijfer van geen beteekenis, waar het slechts is van het getal Kath. Mid denstanders, dat tegen het verbod hunner Kerkelijke Overheid in, buiten de Kath. Standsorganisatie blijft staan Het contributiebedrag is hier niet de di recte oorzaak Immers, ook in de R. K. Kiesvereeniging, waar thans toch wel alle redelijke eischen van den Middenstand zijn ingewilligd en ge garandeerd en waar de minimum contributie slechts 50 ets bedraagt, zijn het hoofdzake lijk de Kath. Middenstanders, die deze Po litieke Organisatie den rug toekeeren en voor de toekomst door deze onverantwoor delijke handelwijze de meest onherstelbare verwoestingen, voor den eigen stand, aan richten. In verband met dit voorstel tot liquidatie der vereeniging is de uitgave van haar or gaan voorloopig stopgezet. De heer J. J. v. d. Loo Jzn. te Hillegom behaalde dezer dagen het persoonlijk kam pioenschap van Haarlem en Omstreken uit geschreven door den Ned. R.K. Dambond. Hedenmorgen had in de kleine zaal van het gemeentelijk concertgebouw de najaars zitting plaats van de Provinciale Staten van Noord-Holland onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Dr. Roëll. Na opening worden de afdeelingen ge trokken, waarna de mededeelingen ge schieden. In handen van Gedep. Staten om prae- advies worden gesteld een verzoek van de vereeniging „Het Witte Kruis" om subsidie voor auto-ziekenvervoer en nachftelefoon- dienst en een verzoek van de Centrale Vereeniging ter behartiging van de Maat schappelijke Belangen van Zenuw- en Ziels zieken te Utrecht om subsidie. In handen van Gedep. Staten ter afdoe ning wordt gesteld een verzoek van J. Re bel en eenige andere bewoners van deVelt- huysenlaan te Laren om aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Dan volgde de benoeming van een lid in de commissie van bestuur van het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort in de va cature ontstaan door het overlijden van Dr. G. Bellaar Spruyt. Gedep. Staten bevelen ter benoeming aan Dr. E. A. M. Droog te Heemstede en den heer J. F. H. Spier te Amsterdam. Dr. E. A. M. Droog wordt benoemd met 53 stemmen. Op mej. v. d. Berg werd I stem uitgebracht, op den heer Spier 9, op den heer Abrahams 1, terwijl 7 stemmen blanco werden uitgebracht. Daarna werden de overige stukken der agenda commissoriaal gemaakt en zouden des middags te 1 uur in de afdeelingen be handeld worden.' Men schrijft ons van de zijde van-,.Her wonnen Levenskracht" het volgende Inderdaad is ons mooi liefdewerk in de dagen van het feest van „Herwonnen Levens kracht", op een bijzondere wijze gesteund. Het begon al reeds met den speldjesdag op Zondag 7 September te Schoten, welke inderdaad goed geslaagd mag heeten. Daarop volgde Zondag 14 September de welbekende Speldjjgsdag in Haarlem waardoor H. L. voor de zoöveelste maal „Kampioen" werd van Nederland, wat de opbrengst betreft. Wat waren de parochie-leiders en Comité's druk in de weer. Een welverdiend woord vooraf aan hen an niet minder aan de kranige ver koopsters, alsmede aan onzen pen-medewer ker den heer G. N„ die deze oogst voor het fonds hebben binnengehaald. Het bestuur heeft deze medewerking voor den Speldjes- dag weten te waardeeren door een feestavond op Zondag 14 September. Wat heerschte er toen in de Bavo-zaal een prettige stemming onder de ruim 500 medewerkers(sters) op de speldjesdagen. Kort daarop volgde het lang verwachte Jubileum van „Herwonnen Levenskracht". Als we even een blik terug slaan op het 10-jarig bestaan van de Vereeni ging tot Bestrijding der Tuberculose, dan moeten wij denken aan tal van medewer kers, die op een bijzondere, ondubbelzinnige wijze blijk hebben gegeven van sympathie om het 10-jarig bestaan van H. L. luisterrijk te doen vieren. Dan voelen wij ons verplicht, onzen innigen hartelijken dank te betuigen aan allen, die zooveel geldelijke offers gebracht hebben aan het fonds. Dat men dit gaarne wenschte te doen voor de t.b.c., bleek wel door het enorm bezoek op de tentoonstelling. Alle lof verdient ook hier voor de feestcommissie, de directie van ge bouw Sint Bavo en het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Volksbond, voor de royale wijze, waarop zij het fonds in die dagen hebben gesteund. Het spreekt vanzelf, dat er zich moeilijkheden bij een tentoonstelling met attracties voordoen, want alle begin is moei lijk, en ten slotte worden de moeilijkheden ook overwonnen. De sluilings-avond was in één woord een triomf. Nog nimmer heeft „H. L." zoo een geweldige belangstelling gehad, als op den gehouden feestavond van Zondag 28 September. Het waren voor het bestuur van H. L. en van den R. K, Volks bond, en feestcommissie moeilijke oogen- blikken, om alles in goede banen te leiden. De schoonste dag was wel de Huldigings avond van 2 October. Het was voor het be stuur een vreugde, nu alle medewerkers, uit vroegere dagen, van H. L., te kunnen huldi- gen en tot hen woorden van dank te kunnen spreken. Evenwel bleef het hier niet bij, daar het bestuur eveneens werd toegesproken en nog Wel door officiële genoodigden. Als wij hier aan denken, dan treffen ons nog de woor den van den Voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond den heer Castricum, dan moet erkend worden, dat deze woorden een zoo- danigen indruk op het bestuur hebben ge maakt, dat er met nog meer geestdrift en onvermoeiden ijver gewtrkt zal worden voor het fonds. Ook de heer Loerakker sprak een propa- gandawoord. Vooral willen wij ook niet vergeten de echte toespraak van onzen Geestelijken Adviseur, den» Zeer Eerw. heer Rector Kok. Schooit \JJiren deze woor den, en het spreekwoord zegt terecht „Na regen'komt zonneschijn". Mr. Bomans bleef ook niet ten achter, en de 10-jarige strijd werd door hem herdacht. Dankbaar zijn wij voor de toezegging van Mr. Bomans dat op hem gerekend kan worden, voor het doel en streven van „Herwonnen Levenskracht". En dan de presidente van den R. K. Vrou wenbond, mej. Peeters sprak eveneens een woord van warme hulde en sympathie voor „Herwonnen Levenskracht". Het bestuur van „Herwonnen Levens kracht" ontving dezer dagen een schrijven, van de afdeeling Haarlem van den R. K. Vrouwenbond dat direct over een bedrag van f 25 beschikt kon worden en dat dit als een jaarlijksche subsidie kon beschouwd worden. Voor deze daad van naastenliefde hulde aan den R. K. Vrouwenbond. Ten slotte was deze avond een avond vol van geestdrift en sympathie. Alle vooraanstaande vereenigin- gen complimenteerden „Herwonnen Le venskracht" met haar 10-jarig bestaan. Tal rijke felicitaties ontving het bestuur, o.a. van Dr. Bron khorst,Directeur van Berg en Bosch. Aan allen, die op dien avond het woord gevoerd hebben, onzen hartelijken dank, want zeer zeker is het succes ook daaraan te danken. In het bijzonder het Cabaret gezelschap, alsmede „de Krekel", Jos. v. Zeggelen, die het jubileumlied heeft ver vaardigd Een mooi succes van de medewer king tijdens de actie van „Herwonnen Le venskracht" is geweest dat nu het fonds 3 patiënten kan uitzenden naar het Sana torium Berg en Bosch. Dit succes is bereikt kunnen worden door steun en naastenliefde van Haarlem's burgerij. Inderdaad alles bijeen is het een succes geweest. Een dankbaar woord is hier zeker op zijn plaats. De Burgemeester van Ridderkerk, her haalt zijn reeds eerder gedane waarschu wing tegen de grove bedreigingen van de weduwe P. A. Deumeyer, wonende le Bol nes, Donchsckelaan, Alles wat haar wordt toevertrouwd of gezonden, moet als wegge worpen worden beschouwd. Hedennacht omstreeks kwart voor 1 uur kwam iemand bij de politie aangifte doen, dat zijn rijwiel hetwelk hij om 's-morgens 11 uur voor een café op den Jansweg had geplaatst was verdwenen. Je zou zeggen1 De vereeniging van oud-leerlingen der Tuin- bouwcursussen, Haarlem en Omstreken, houdt op Donderdag 23 October a.s., des avons half 8, een vergadering in de „Koren beurs", Spaarne, alhier. De agenda vermeldt o.a. bespreking van de inzending op de Tentoonstelling te Bloemen - daal; bespreking feestavond, enz. Op Maandag 3 November a.s. wordt een excursie gehouden naar Amsterdam. Vertrek van het station Haarlem des namiddags 1 uur De „Staatscourant" bevat de statuten van de „Alg. Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen" en van de Technische Mij. Heringa Wuthrich, beiden alhier. Het carnaval der kinderen bij het Ned. Tooneel, dir. Verkade en Verbeek, Stads schouwburg, Amsterdam. „Het leven is een carnaval en ieder draagt rijn eigen masker....". Om deze boulevard- filosofie lichaam te geven heeft Saint Georges de Bouchelier het noodig geacht, een driebe- drijvige lamentatie te schrijven, welke reeds jaren geleden te Parijs tot opvoering kwam, maar thans door het Ver, Tooneel met open armen ontvangen is, nu het mode is geworden het tooneel te misbruiken voor „griezel- kunst." Twee bedrijven lang een stervende op het tooneel, die herhaaldelijk verzekert, dat ge- looven in de liefde dwaasheid is en één be drijf een doode, omringd van jars merende bloedverwanten en ter afwisseling dansende carnavalszotten, is te veel sensatie, zelfs voor den meest „grusel-fahige" mensch. En aangezien 95 pCt, der menschen naar den schouwburg gaat om „uit te zijn" en te genieten en de overige 5 pCt. om geestelijke verdieping te zoeken, worden de zalen steeds leeger. En dat is niet alleen de schuld van het publiek en de hooge prijzen, maar ook van sommige gezelschappen, die het schouw burgpubliek eerst vergiftigd hebben met een dosis psycho-analyse, welke te sterk bleek en er nu toe overgaan bet physiek te analysee. ren, aan welke kunstbewerking het hoogst waarschijnlijk bezwijken zal. Immers de mode-stof voor dit seizoen blijkt te zijn: vivisectie, oogen uitsteken, elkaar bijten, sterven in een aanval van waanzin, terwijl de meest geliefkoosde milieus sterf kamers en krankzinnigengestichten zijn. De hoofdtoon van dit werk luidt: „Ik ben ongelukkig.... hij is ongelukkigwat zijn we toch ongelukkig." Terwijl een wei-overwogen krijsch-ofien- sief van alle acteurs tezamen de gewenschte bibber-atmosfeer moet brengen. Hier staan we voor 't zeer origineele geval van een stervende vrouw, die eenvoudig wordt doodgepraat, die stikt in den laster. Daartoe zijn er twee bedrijven noodig: In het derde bedrijf is zij gestikt en de lasterende zusters trachten hun onfeilbaar vernietigings systeem ook op de andere huisgenooten toe te passen, met 't gevolg echter dat ze de ge heele familie in een mistwolk van ellende uiteen jagen, zoodat ten slotte alleen de oude oom Anthime nog bij de overledene is achtergebleven en raaskalt, dat alle men. schen dooden zijn met maskers voor, waar mede hij klaarblijkelijk het gevoelen van den schrijver vertolkt. Als hij tenslotte alleen is achtergebleven, zoo vermeldt het programma, „roept hij de goedheid aan". Wc vermoeden, dat hiermede een surrogaat van Onzen Lieven Heer bedoeld is. En zijn geen termen aanwezig, om dit werk in details te bespreken. Het is voldoende te zeggen, dat alle acteurs knap werk leverden. Waar de liefde een mooie leugen, het leed een onafwendbaar noodlot en de menschen,na geschapen naar»Gods beeld, carnavalszotten worden genoemd, blijft er voor ons, ondanks het knappe spel, weinig te waardeeren over. Dat de alledaagsche mensch met zich late sollen door de tragedie van het leven lot hij geworden is als een afgevallen blad, dat de zielszieke in zijn leed genoegen vinde, maar laat het tooneel toch in Gods naam brengen een kunst, waarin door alle tragiek heen, de verklaring ons tegemoet schemert uit de orde der genade! M. Terug te bekomen bij: Zeilmaker. A. L. Dvserinckstraat 84. armband; Jongkind,Tul penstraat 17M, idem; J. Kuiper,. Bisschop Ottostraat 19, rijwielbel.plaatje; N. Keuc- kenmeester. Tetterodestr. 8, idem; H Vis ser, Rozenhagestraat 36, broche; Terhorst, Gen. Bothastraat 76, bril in étui; Directeur Postkantoor Haarlem, bankbiljet; J. Wes ter, Smedestraat 25. paardenborstel; Har- tel, Nassaustraat 5, ceintuur; F. Kuiper, Oranjestraat 94, idem; M. Drenth, De Gene- stetstr. 16, auto-reparatiedoos; Heek, War- moesstraat, beursje met eenig geld; S. Mijn- ders, L. Margarethasthaat 32b rood, kinder handschoen; Politiebureau, Smedestr, auto hoorn; J. de Droog, Luitensteeg 13, honden- balsband; W. Heins, Ridderstraat 23, her dershond; Bos, KI. Houtstraat 26, gele kees hond, Kennel Fauna; G Nachtegaal, Zuid polderstraat 39rood, heerenarbandhorlogg; W. Jochems, Schreveliusstraat 37, kruiwa gen: T. Schuitemaker, Gierstraat 16, R.-K. kerkboekje; G. Meijes, Wouwermanstr. 14, grijs-witte poes, Kennel Fauna; De Nijs, Gen. Bothastraat 54 zwart-witte poes idem Politiebureau, Smedestr., ketting met pen- ning;J. v. Eekelen, Barendsestraat 18rood, kerkboekje; Falent, Magdalenastraat 12, grijs-witte poes, Kennel Fauna; Book, Nieu we Gracht 62, zwart-witte poes, idem; H. Klaver, Sophiastraat 21rood, mutsje; A. Maas, Graafschapstr. 74, muts; Brederode, Groote Markt 21, portemonnaie met inhoud D. Seijsenaar, Kerkstraat 14, jongenspanta lon en mes; Honschoten, Luitensteeg 10, portemonnaie met inhoud; G. Zegwaard, Haarl.liedestraat 15, pet; Van Herwaarden, Papentorenvest 6, abonnement der Nederi. Spoórwegen; J. Kors, Ged, Voldersgr. 11, broche; Politiebureau, Smedestrat, idem; J. Rooze, Klarenbeekstraat 58rood, rijwielbel.- plaatje; A. v Welsener, Keizerstr. 8, cein tuur; A. Borst, Heerensingel 25, cape; Zuu- len, Sumatrastraat 6, colliertje; Knoppers, Heerensingel 247, takshondje, Kennel Fauna Rol, Schalkburgergr. 83, geel hondje, id. Dondorp, Bakenessergr. 99, herdershond, idem; J. Latenstein, Middenweg 12, Scho ten, zwart-wit poesje, Kennel Haerlem; v. d. Mark, Jan Steenstraat 3, zwarte poes, idem; Ten Have, Wilhelminastraat 37, grijze poes;, idem Slot, Ampzingstraat 11, grijze poes, idem; M, Kalter, Ruysdaelweg 7, Overveen, halsketting; J. J. Ronde, Spaarn- wouderstraat 41a, damesportemonnaie met inhoud; Wed. Postma, L. Wijngaardstraat 23rood, penning; L. Bruin, v. Oorschotstraat 14, portret; Gemeente-Reiniging, Harmen- jansweg, roeiboot; J. Kristel. Kloppersingel 161, ring met sleutels; Politiebureau, Sme destr., handwagens; idem, rozenkrans; C. v. Leeuwen, Jacobijnestraat 4, gehaakte re ticule; V. v. Wees, Kennemerstraat 14. kin derregenhoedje; C. J. Stoute, Pres. Steyn- straat 46, geldstuk; T. Mulder, Leidsche- vaart 94, gummischoenen; G. Borst, Hee rensingel 25, schoentje; Bouwen, Zijlstr. 20, ring met sleutels; J. Oene, Burgwal 125, broodtrommel; Biesbrouck, Kr. Hofstrat 9e, mandoline-étui; G. de Bruin, Leidschestraat 121, tasch m. inhoud; Politiebureau, Sme destraat, boodschappentasch; J. Lichten berg, Z, Spaarne 10, pak was; W. v. Andel, Eendjespoortstraat 6, tabakszak. Nu de cursus van Prof. Veraart wordt ge geven buiten het verband van de R. K. Volks universiteit, nam de R. K. Volksbond te Haar lem het besluit in dit, verband te plaatsen een cursus in logica of denkleer. Welke organisatie in Haarlem zou den Volksbond niet benijden om dit waardig en hooggesteld initiatief? Inderdaad als verschijnsel een unicum in deze categorie van het vereenigingsleven. Spoedig zullen docent en data van den cursus worden gepubliceerd. Vele leden van de V. U. zullen ongetwijfeld binnengaan door de open deur van den R. K. Volksbond, om daar te leeren denken. De openingsrede van Prof. Steger kan welhaast geen beter vruch ten afwerpen. (Zitting van gistermiddag) In een speciale middagzitting behandelde de Politierechter Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong gisteren verschillende <*n- De Bloemendaalsche gemeenteraad be sloot Donderdagmiddag plotseling om voor taan de exploitatie van strooken grond langs den Zeeweg openbaar te verpachten. Tot nu toe had die vergunning onderhands plaats gehad aan de heeren Dijkhuis, Hof- schlag en Maren. De eerste exploiteer de het café-restaurant aan het eindpunt van den Zeeweg, de tweede het verver- schingshuis aan het begin van den Zeeweg en de derde de rijwielbergplaats nabij zee. Dooi ongunstig weer hebben deze heeren moeilijkheden gehad de pacht op te bren gen en om nu van alle moeilijkheden af te zijn besloot de gemeenteraad van Bloe- mendaal voortaan een openbare verpach ting te houden. Den Raad stond daarbij voor oogen dat ook te Zandvoort en te HJarlem inrichtingen als kiosken e.a. open baar worden verpacht. De heeren Dijkhuis, Hofsrhlag en v. Maren zijn zich bij ons komen beklagen over dit raadsbesluit en o.i. terecht, want zij worden er door ge dupeerd. Immers hebben zij drie jaar gele den groote uitgaven *gedaan de een om een restaurant te bouwen, de andere een ver- verschingstent en de derde een rijwielbe waarplaats. Zij getroostten zich deze kos ten. echter niet bevroedende dat de nacht drie jaar zou beëindigd worden. Voor drie jaar zet men zulke gebouwen niet na tuurlijk. Een vergelijking met Haarlem en Zand voort gaat niet cp want de daar te ver pachten gebouwen als Dreefzicht, Koren beurs enz zijn gebouwen der gemeente, ter wijl te Bloemendaal de pachters zelf de on kosten van den bouw hebben moeten dragen. Men kan ook moeilijk verlangen dat de heeren zoo hoog inschrijven dat zij ze ker de pacht krijgen, want dat laten de be- drijfsuitkomsten niet toe Uit een en ander blijkt de onbillijkheid van het Bloemeudaal- sche raadsbesluit om nu openbare verpach ting te gaan houden, zonder dat dit drie jaar geleden den pachters in het vooruitzicht is gesteld In alle geval zal, dunkt ons. in de pachts- voorwaarden een bepaling moeten worden opgenomen, waarbij een eventueele pachter de thans bestaande gebouwen voor een na der overeen te komen prijs over moet ne men Tenzij dat de gemeente zelf de ge bouwtjes aankoopt Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 21 October. Hoogste Barometerstand 765.8 m.M. te Thorshavn. Laagste Barometerstand 745.3 m.M. te Karlstadt. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 October. Zwakke tot matige tijdelijk wellicht toe nemende zuidoostelijke tot zuidelijken wind zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. derling samenhangende zaken van diefstal en heling van rijwielbelastingmerken. Het O. M. werd waargenomen door den substi tuut-Officier van Justitie Mr. J. J. G. van Everdingen. Als voornaamste getuige was gedagvaard de gedetineerde 17-jarige voeger J. T. S. te Haarlem, die in het begin van September vele belastingmerken gestolen heeft en die later terecht zal staan. S. kwam dikwijls in een café op de Bo termarkt en verkocht daar de plaatjes, die hij gestolen had voor 1 a 1.50 aan de gasten of aan de- 23-jarige mej. L. K„ geh. met R., van wien zij echter gescheiden leeft, en die in het buffet van bedoeld café werk zaam is. Mej. L. K. verkocht de plaatjes dan weer verder, naar zij verzekert geheel zonder eenige winst. De kellner J. A. v. K., uit Heemstede, heeft zoo meermalen van haar plaatjes ge kocht en later ook rechtstreeks van S. en diens medeplichtige J. P. W. Eveneens de 18-jarige bloemventer A. B. uit Schoten, heeft van S. een viertal plaatjes gekocht, om ze zelf weer te verkoopen. S. had eens in begin September aan den Zeeweg rijwielen van kampeerders zien lig gen en had niet de verleiding kunnen weer staan, om er de belastingmerken af te ha len. Eenmaal zoo begonnen heeft hij dit werk, overal waar hij maar de kans schoon zag, voortgezet. In zijn requisitoir wees de Officier op den last dien er voor het publiek ontstaat, door dat het verplicht is een belastingmerk op zijn rijwiel te hebben en men door de handel wijze van de plaatjes-dieven even goed als door die der helers, steeds beducht moet zijn, dat het geroofd zal worden. Met groote slo ten, met klemmen en soldeersel tracht men zijn plaatje te beveiligen, en nog vergeefs. Anderen bevestigen het plaatje met een bandje op hun fiets, om het bij stalling in den zak te steken en het dubbele risico te loopen, dat zij óf bekeurd worden, om dat ze het in den zak gehouden hebben, wanneer zij rijden, óf dat het toch gestolen wordt, wanneer ze bij stalling vergeten het in den zak te stekeiv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1