V erkeersongevallen. i GEBROEDERS SERNE immm en BEVROREN RUNDVLEESCH DE SPAQRNEBANK Aanrijding te Hillegom. BURGERLIJKE STAND. Vergadering van aandeelhouders der lianzebank met niet volgestorte aandeelen. Verplaatst. Gouden echtpaar. R.-K. Kring. R.-K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem. De volstorting der Hanze- aandeelen. Het snelle rijden. Weer een nieuw soort wereld reiziger. 1C01/le 8-K1/s 4 BINNENLAND. Bezuinigingscommissie-Rink. Herdenking Hugo Grotius. Arbeid in bloemenbinderijen. VRAGENBUS. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. De stichting der nieuwe parochie te Heemstede. Belasting op tooneelvertooningen. SCHOTEN. BEVERWIJK. LEIDEN. VELSEN. HAARLEMMERMEER. dat rnSeê smakelijk is, kam daarom fock wel voedzaam zijn. U heeft echter schoons gelijk waarneer U met de voedzaamheid alleens niet tevreden is. Want U kunt het heerlijk van smaak hebben, als U het bevroren rumdvleesch koopt in een van de winkels van de GEBROEDERS SERNÉ. Het wordt daar lederen dag versch uit de koelcel bezorgd, en bevroren rsmdvleesch dat niet langer dan een dag huiten de koelcel hangt is even lekker en veel malscher dan vleesch van versch geslachte HOLLANDSCHE RUNDEREN. Fr zal dus een voorbeeld gesteld dienen te worden. Slechts dc omstandigheden van sommige beklaagden doen spr. nog een lichte straf eischen, n.1. 6 weken gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, die voor de 3 genoemden beklaagden 35 a 38 dagen bedraagt. Mr. Gerritsen, de raadsman van beklaag den, refereert zich aan het oordeel van den politierechter, die de beklaagden wegens schuldheling conform den eisch veroordeelt. De 18-jarige bloemventer J. P. W. uit Schoten staat dan terecht terzake dat hij op 6 September samen met J. T. S. in een poort aan de Ruijchaverstraat de belastingmerken van 2 fietsen heeft gehaald en verder ook wegens heling van door S. gestolen plaatjes. De Officier eischt ook hier 6 weken met aftrek van preventief. Bekl. raadsman, Mr. Gerritsen, bepleit ver oordeeling tot een gevangenisstraf gelijk aan de in preventieve hechtenis doorgebrachte 38 dagen en verder onder toezichtstelling van bekl., opdat de omgang met S., die bekl. verleid heeft, geen verdere funeste gevolgen meer hebben zal. De politierechter acht de heling niet wettig en overtuigend bewezen en spreekt bekl. daarvan vrij, maar veroordeelt hem wegens diefstal tot de geëischte 6 weken met aftrek terwijl aan Pro Juventute het toezicht op bekl. zal worden opgedragen. Tegen den 29-jarigen bloemenkoopman Lucas v. B. te Haarlem, die ook eenige ma len plaatjes van J. F. S. en van J. P. W. ge kocht heeft, eischt de Officier eveeneens 6 weken met aftrek van preventief. Mr. Willekes Macdonald, de raadsman van bekl. betoogt uitvoerig, dat de Staat met al zijn verplichten), waarbij zooals pleiter met een geheel buiten dit geval staand voorbeeld wil aantoonen, zelfs van chicane gesproken worden kan, deze diefstal en heling heeft uit gelokt. Spr. pleit clementie met het oog op bekl.'s gezin. Ook hier vonnist de Rechter conform den risch van den Officier. Met den 19-jarigen koopman H. v. V. uit Schoten, die voor zijn eigen rijwiel van A. B. een plaatje heeft gekocht, wil de Officier het om zijn gunstig verleden nog eens wagen om hem uit de gevangAis te houden en deze bekl. hoort 40.boete of 20 dagen hechtenis tegen zich eischen. De rechter veroordeelt hem tot 20.of 10 dagen. De 25-jarige schoenmakersknecht J, W. T. alt Heemstede, heeft van S. een plaatje ge kocht voor zijn collega M. R., die niet ver schenen is. Tegen T. wordt 40.of 20 dagen ge- eischt, terwijl de rechter hem tot 25. of 15 dagen veroordeelt en R. wordt bij verstek veroordeeld tot 30.of 15 dagen. De eisch tegen hem was 2 weken gevange nisstraf. De 37-jarige stucadoor W. Th. S. te Haar lem, heeft van mej. L. K. een plaatje ge kocht. Bekl. beweert, niet begrepen te heb ben, dat 't geen eerlijke zaak was, maar mej. K. verzekert, dat bekl. gezegd had: „daar vraag ik niet naar en als zij er nog méér had voor z n kameraad en z'n zoontje, was het ook goed. Wegens bekl.'s weinig sympathieke hou ding er. zijn ongunstig verleden vindt de Of- iicier hier geen plaats voor de zachtmoedig heid bij anderen betracht en eischt hij 3 weken gevangenisstraf. De Rechter verandert dit in een boete van 30.of 15 dagen hechtenis. Ten slotte staat terecht de 20-jarige F. P. S., te Haarlem, die eens in het buffet in het bedoelde café een karweitje moest verrichten. J. F. S. was hem een plaatje ko men aanbieden voor 1.25, maar ten slotte waren ze het eens geworden voor 75 ets. en den pot bier,dien de verkooper gebruikt had. Bekl. betoogt,-dat hij niet beoordeelen kon, of het plaatje van .misdrijf afkomstig was; bij de fa. A. d. R. krijg je bij aankoop van 25.een plaatje cadeau, en ook op Smyr- na-cigaretten kun je ze voor een zeker ge tal krijgen; zoo een kon t er ook geweest zijn. De Officier meent, dat bekl. daarnaar dan maar had moeten informeeren, zoodat schuldheling blijft bestaan, maar daar bekl. er eigenlijk eenigszins ingeloopen is en niet oorspronkelijk de bedoeling had, op die ma nier aan een plaatje te komen, eischt spr. slechts 10.of 5 dagen. Beklaagde. invalide, vraagt een voor waardelijke straf, daar hij geen boete beia len kan. De Politierechter acht het wettig en over tuigend bewijs voor schuldheling niet bewe zen en spreekt beklaagde vrij. Zaterdagavond, omstreeks 9 uur, werd ze kere J. VK. door een van de richting Haar lem komende autobus aangereden. Ernstig verwond werd hij bij den heer Terwoort aan de Weerestemstraat binnengedragen en' na een vriendelijke behandeling ondervonden te hbben met de autobus naar zijn woning over gebracht De autobestuurder treft geen •chuld. Het rijwiel van K. werd flink bescha digd. H °®d"t'ouwd: 21 October. A. J. Kaan en M. Bijl. GMtr°irUWvJ1 °,ctober- G- P- A. Koopen tn M. F. V, Kesseler. Geboren: 17 October, z. van A. C. v. De- venter-Bleeker. 18 October, z. van J. W. Urbanus—Dieke. z. van J. M. Dau- deau-Inpijn. - z. van M. Geutskens—v. Tongeren. 21 October, z. van N. Treuren- v. Huisstede. Overleden: 19 October: H. 1 m„ z. van J. A wHwV Nassaustraat. - 20 October. A. W. Wesselius, 75 j., Gasthuislaan. Maandagavond vergaderde een aantal houders van ongeregelde aandeelen van de Hanzebank, in het R.K. Middenstandsge bouw aan de Jacobijnestraat. De oproeping tot deze vergadering was uitgegaan van een der aanwezigen, die hou- der was van enkele niet volgestorte aan deelen, en één rliet gezegeld, doch volge stort aandeel. De oproeping was gedaan om in contact te komen met andere houders van niet-ge- zegelde aandeelen, ten einde gezamenlijk de kosten te dragen voor een proces, waar bij men uitgemaakt wenscht te zien, of de - De Hanzebank. aan de hand van haar statuten het recht heeft volstorting te eischen van haar niet gezegelde aandeelen. Een der aanwezigen was heden gedag vaard om zijn aandeelen vol te storten. Het verslag van dt.*.e zaak, welke heden voor der rechtbank gediend heeft, vindt men el ders in dit blad vermeld. Een der aan wezigen had sinds Februari van dit jaar steeds brieven ontvangen, dat men hem zou vervolgen, indien hij zijn ongezegeld aan deel niet volstorte, maar het was steeds bij dreigen gebleven. Hieruit concludeerde men, dat men niet tot dagvaardiging durfde overgaan, omdat er iets niet in orde was. Degene, die vandaag gedagvaard is, had wel een ongezegeld aandeel, maar dat is .olgestort. De dagvaardiging loopt dus over gezegelde, doch niet volgestorte aan deelen. Men was van meening, dat, wanneer de rechtbank aan de hand van de statuten van de N.V. de Hanzebank zou beslissen dat de ongezegelde aandeelen niet volge stort behoefden te worden, dit ook van be lang is voor hen, die thans met maande- lijksche termijnen deze aandeelen -volstor ten. De kosten van de procedure werd op ongeveer 300 geschat. Wanneer alle hou ders van ongezegelde aandeelen nu geza menlijk de kosten er van wilden dragen, zou dit slechts een luttel bedrag per aan deel zijn. Besloten werd, den uitslag van de dag vaarding van heden af te wachten, en dan binnenkort een nieuwe vergadering te be leggen, waarbij men een rechtskundige zou uitnoodigen de zaak van een juridisch standpunt nader toe te lichten. De „Cronjé Apotheek' vroeger gevestigd in het perceel Gen. Cronjéstraat 127, is thans verplaats naar den Rijksstraatweg 15. Een bij uitstek voor Apotheek geschikt pand is benut tot het vestigen van deze zaak. De inrichting en afwerking laat niets te wenschen over en voldoet aan alle eischen, welke men aan een dergelijke inrichting kan stellen. Zeer prettig doet de dubbele tot aan den grond toeloopende étalage aan, die met zorg gearrangeerd is. Het geheel mag dan ook als een aanwinst voor den Rijksstraat weg worden beschouwd. Heden is het 50 jaar geleden dat het echt paar N. v. d. BergM. Roest, wonende Oranjeboomstraat 57, alhier, in ondertrouw werd opgenomen. I Dit feit zou niet onopgemerkt voorbijgaan. Uit de bewoners der Oranjeboomstraat is een commissie gevormd, die hedenavond den jubilarissen een feestelijke ontvangst zullen bereiden en verder zou door eenige kinderen een passend cadeau worden aan geboden. Een gedeelte der straat zal verder versierd worden met groen en bloemen, terwijl een mooie verlichting is aangebracht. De najaarsuitvoering van den R, K. Kring wordt gehouden op Vrijdag 14 November a.s. in den Stadsschouwburg op het Wilsonsplein. De tooneelafdeeling, met verschillende nieuwe krachten gesterkt, heeft in studie een klucht spel in 3 bedrijven, getiteld „Pension Boller", dat een zeer succesvolle opvoering belooft. Nieuwe leden, donateurs en begunstigers kunnen zich opgeven bij het secretariaat H. N. Smits, Riviervischmarkt, 11a rood. Hier ter stede werd heden de vergade ring van het R.-K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem gehouden. Om half 11 werd in de St. Josephskerk een plechtige H. Mis van Requiem opge dragen door den Zeereerw. Heer Lucasse, voorzitter van het R.-K. Juvenaat, geassis teerd door den Zeereerw. Heer v. Adrichem, rector te Amsterdam en den Weleerw. Heer J. A. Voorham. Het altaar was in rouw ge huld. 8 Om half 12 begonnen de sectie-vergade- ringen. Wordt vervolgd. In civiele zitting werd heden voor de Haarlemsche Rechtbank behandeld de zaak tegen N. C. uit Schoten, tegen wien de N.V. „De Hanzebank" een eisch had ingesteld, om de aandeelen van de Bank, welke hij bezit, vol te storten. De heer C. had volstorting der aandeelen geweigerd. Zooals bekend zijn er meerdere aandeel houders die weigeren de aandeelen vol te storten. Besloten werd de zaak tegen een der aan deelhouders in civiele zitting voor de Haar lemsche rechtbank te behandelen, hetgeen hedenmorgen geschiedde. Voor gedaagde trad op Mr. J. H. J. Si mons, die 14 dagen uitstel vroeg en ver kreeg. De Politie-motor-brigade heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een automobilist, die op den Schoterweg 38 K.M. per uur reed ®n bovendien met dezelfde vaart langsi een stil staand tramrijtuig reed, aan die zijde, waar de passagiers in- en uitstapten. Het beroep van wereldreiziger schijnt aftrek te vinden steeds weeraan verschijnen er nieuwe exemplaren met dito attracties. Thans trekt er wederom een echtpaar door Haar lem, dat in een driewielig wagentje hun sprui- MEDEOEDEELD DOOR De Beurs opende heden onveranderd. V. K. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4A Nederland 1917 1% N.-I 1921 A Hol] Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resr. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Action» id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembafa Dell Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rail» Union Anacon» Wabasb Conm. Maxwell 94 1001/16 91i/, 101i»,1B 6 70 1541/2 154 1273/, i27% 1293/, 129 137 83*/, 84 26 4373 /4 4381/f 3691/. 370 7 71 i76i/0 177 '31% 131 1291/f 129% 1271/, v3s/4 '53*/ 4 150 3^0 169% 119 1653/, 165V, 164.25 164.50 18% 19 1263/3 '271/, 361 364 341 342 324 3 3 157 7/8 1.583/, I931/., iu23/ 104 '261/, 126 3 71/ 67% 70 >'1% 142 75% '6S/32 HEDEN ten meevoert, en dat eveneens van plan is een Europeesche reis te maken. Zij hebben gelijk hun voorgangers ook veel bekijks. UILEN EN MUIZENPLAGEN. De inspecleur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen schrijft: De Plantenziektenkundigen Dienst heeft uit verschillende streken van ons land be richten ontvangen omtrent een sterke, soms zelfs vernietigende ontwikkeling van mui zen, Eveneens ontvangt hij uit talrijke plaatsen, en maar steeds door, berichten over de buitengewoon roekelooze wijze, waarop een ieder met uilen, torenvalken en buizerden rondspringt. Het aantal vogels van deze soorten, dat jaarlijks in ons land wordt bemachtigd, zal ongetwijfeld in de duizenden loopen. Soms, in de omgeving van één stad, honderden (Venlo 1923). Maar ook vogels als eksters, kraaien en Vlaam- 6che gaaien, die op hun tijd wel eens een muis verslinden, worden veel te veel ver nield. In dat gedeelte van het jaar is die vernieling zeker onverdedigbaar, noodeloos en zelfs schadelijk. Dat de thans optredende plaatselijke ver meerdering van de muizen, behalve aan de vernieling van bunsing en wezel, voor een belangrijk deel aan de natuurlijke (winter 1922) en gewelddadige opruiming van bo vengenoemde vogels moet worden toege schreven, moge niet rechtstreeks bewijsbaar zijn, het is niettemin duidelijk^dat wij in deze het evenwicht in de natuur zich in de eerste .plaats met haar eigen middelen moeten laten herstellen. Doen we dat niet, en gaan we voort, haar dat te beletten, dan zullen we ons in steeds grooter wor dende moeilijkheden brengen. Men bedenke, dat de vogels, krachtens hun physiek, alleen kunnen leven van over vloed, en dat voor de hierboven genoemde in de eerste plaats muizen en musschen de buit zijn, waarop ze teren. Deze buit is in ons land zelfs zoo overvloedig, dat vele vogels van verre broedgebieden naar hier komen, om den winter door te brengen. Die overvloed schijnt in normale omstandig heden dus zelfs in den. winter te bestaan. Het bemachtigen van die vogels is dom, gewoonlijk een ruw vermaak, dat tenslottc de landbouwer alleen betaalt. Aan het bovenstaande zij toegevoegd, dat het door deft Plantenziektenkundigen Dienst siqds eenige jaren ingestelde on derzoek van de door kerkuilen uitgespuw de ballen de aanwezigheid van de resten van duizenden muizen honderden musschen voor den dag heeft gebracht, maar dat de inzendingen uit sommige dcelen van ons land nog te gering zijn, om een nader ver band tusschen het uilenvoedsel en de cul tuur der omgeving thans reeds te kunnen vaststellen. Het is hierom, dat ondergetee- kende aan landbouwers en ook aan kosters van kerken verzoekt, de op hun zolders aanwezige uileproppen ter onderzoek aan hem op te zenden. Voor deze zendingen benoodigde porto's kunnen vergoed worden Sinds eenigen tijd loopen er geruchten, dat de regeering voornemens zou zijn, de bezui nigingscommissie-Rink op te heffen. Teneinde hieromtrent zekerheid te verkrij gen, heeft de N. R ,Gt. zich gewend tot den minister-president, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, die hem welwillend te woord stond. De verslaggever heeft den minister van de geruchten mededeeling gedaan (zij bleken trouwens reeds tot het kabinet te zijn door. gedrongen), hem gevraagd, of zij juist waren, en niet nagelaten van de gelegenheid gebruik te maken, om Z.E, erop te wijzen, dat het ge brek aan voldoende medewerking, waarop de commissie hier en daar stuit, geen aangena- men indruk maakt. „Ik heb," zei de minister, „met de groot ste verbazing de geruchten vernomen. De commissie-Rink doet uitstekend werk. Zij zal zelf niet beweren, dat zij alles kan doen, maar dat zij goed werk doet, is buiten kijf. Om bij mijn eigen departement te blijven: ik heb op de alleraangenaamste wijze met de commis sie samengewerkt. De commissie heeft twee organen: haar inspectie en haar algemeene secretaris (den heer M. G. de Bloeme). Nu kan ik mij zeer goed voorstellen, dat de orga nen der commissie niet van alle departe mentszaken op de hoogte zijn. Komt nu iemand van de commissie met een minister of met een hoofdambtenaar praten over een be zuiniging, geeft hij een zeker verlangen te kennen, en blijkt dan ,dat hij (de vertegen woordiger der commissie) niet geheel op de hoogte is, dan moet men hem dat niet direct verwijten of als een fout aanrekenen. Men dient dan kalm te praten en te overleggen, en zoo ontstaat vanzelf een atmosfeer van ge moedelijkheid en vertrouwen tusschen de commissie eenerzijdb en de regeering en haar organen anderzijds". Wij zullen wel niet mistasten, wanneer wij zeggen, aldus de N. R. Gt., dat deze laatste uitlatingen van den minister-president ver band houden met eenige gebeurtenissen en conflictjes en misschien ook metden scherpen brief, die van Waterstaat is uitge gaan en in het jongste rapport der commissie werd gepubliceerd. „Dus uw eigen ervaring met de commissie is gunstig?" „Ik heb niets dan lof voor de commissie, wat mijn eigen departement betreft", zei de minister, „Uit het iaatste rapport zult u trou wens gezien hebben, dat ook de commissie de goede sa enwerking met mijn departement erkent, en toegeeft, dat ik in belangrijke mate met haar adviezen rekening hield. Ik be schouw de com. dan ook als 'n bondgenoot en niet als n vijand. Ten bewijze daarvan wil ik u wel zeggen, dat ik meer dan eens één van dc organen der commissie verzocht heb bij mij te komen, teneinde over de mogelijkheid van bezuiniging te spreken. Een minister kan niet alles weten. Hij moet speuren, en wan neer hij hier of daar dc mogelijkheid van be zuiniging ontdekt, is de commissie-Rink een uitnemend middel, hem daarbij te helpen. Ik zou u dan 'n belangrijken dienst kunnen noe men, onder mijn departement vallend, waar de algemeene secretaris der commissie op mijn verzoek is heengegaan en waar door besprekingen tal van bezuinigingen en ver eenvoudigingen zijn aangebracht. Ik gebruik de commissie-Rink en haar organen als me de-onderzoekers." „Dus aan opheffing van de commissie wordt niet gedacht?" „Neen, in plaats van haar op te heffen, ge loof ik, dat er aanleiding is, haar bij verschil lende gelegenheden aan het werk te zetten". Mocht de commissie-Rink als gevolg van weinige medewerking op verschillende plaat- s-en, soms aan een zekere „corlogs-moeheid" beginnen te lijden, dan zullen deze verkla ringen van den minister-president haar zeker een steun zijn bij haar nuttig werk. In het eere-comité, dat zich op uitnoodi- ging van het hoofdbestuur van de Verecni- ging voor Volkenbond en Vrede heeft ge vormd voor de Rationale herdenking in den loop van 1925, als het 300 jaar geleden zal zijn dat Hugo Grotius met zijn De jure belli ac acis den grondslag legde voor het Vol kenrecht, hebben zitting genomen de hee- ren: jhr, mr. Ch. J. M, Ruys de Beeren- brouck, voorzitter van den ministerraad, mi nister van binnenlandsche zaken en 'and- bouw; jhr. mr- H. A, van Karnebeek, min, van buitenlandsche zaken; mr. Th. Heems kerk, minister van justitie; dr. J. Th. de Visser, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen; S. de Graaff, minister van koloniën; dr. C, J. K, van Aalst, president van de Nederl. Handelmij.; mr. P. W. A. Cort van der Linden, president van het be stuur der Carnegie-stichting en de Acade mie voor Internationaal Recht; C. Fock, vice-admiraal, commandant der marine; lui tenant-generaal M. A. D. Forbes Wels, chef van den generalen staf; dr. H F, R. Hu- brecht, voorzitter van het Koloniaal Insti tuut; A. W. F, Idenburg, minister van staat; jhr. mr. A. P C. van Karnebeek, minister van staat; mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer; dr. A. G, Kröller; mr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State; mr, B. C. J. Loder, pre sident van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie; jhr. dr. J. Loudon, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs; mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, opper-kamerheei en lid van de commissie van advies voor volkenrechte lijke vraagstukken, mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage; luitenant-generaal T. F. J. Muller Massis, commandant van het veldleger; mgr. prof. dr. W. H. Nolens, minister var, staat; mr. T. J. Noyon, procuieur-generaal bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden; A, S. Onderwij zer, opperrabbijn der Nederl. Israëlitische Hoofdsynagoge; gep. luitenant-generaal H. L. v. Oordt, lid van de commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken; mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's-Gravenha- ge; mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister op dispon- sibeliteit; jhr. mr. G. L, M. H. Ruys de Bee- renbrouck, Nederlandsch rechter in het Per manente Hot van Arbitrage; jhr. mr. W. H. de Savoinin Lohman, president van den Hoogen Raad der Nederlanden; E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, commissaris der Koningin in Zuid-Holland; mr G. Visse ring, president van de Nederlandsche Bank; W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; J. J. C. baron van Voorst tot Voorst, voor zitter van de Eerste Kamer; mgr. H. van de Wetering, aarts-bisschop van Utrecht; prof. dr. F. A. F. C. Went, president van de af- deeling natuurkunde der Koninkl. Academie van Wetenschappen; dr. G. J. Weyland, pre sident van de Algem. Synode van de Ned. Hervormde kerk, en mr, J. Wijtema, burge meester van Rotterdam, Daarnevens hebben de rector-magnificus der Leidsche Hoogeschool, prot dr. A. J. Blok en de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, zich bereid verklaard het eere lidmaatschap te aanvaarden van het uitvoe rend comité der herdenking. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft onder bepaalde voorwaarden; aan hoofden of bestuurders van bloembin- derijen, tevens bloemenwinkels, in alle ge meenten des'rijks vergund, dat, onvermin derd het bepaalde in art. 54 van het Werk tijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, in hun onderneming gedurende het tijdvak van 24 dezer tot en met 23 October 1925 door arbeiders van 16 jaren of ouder, in afwijking van het bepaalde in de artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht. Vr.: Bij eenige mijner kuikens is de kop aan den eenen kant eenigszins opgezet en voortdurend krabben ze er met hun poot aan. Is hier ook een middel tegen? Antw.: De bijzonderheden, die u mede deelt, zijn toch al bijzonder karig. Het is niet mogelijk, om daaruit op te maken wat uw kuikens mankeeren. Intusschen denken wij ,dat uwe kuikens aangetast zijn door snot, een zeer besmettelijke ziekte. Warm houden. Door het ochtendvoer wat fene griek doen met een snuifje bicarbonas en enkele druppels olijfolie per exemplaar, Oogen schoonmaken met een zacht linnen lapje en in het oog een druppel A pc. op lossing van nitras argenti laten druppelen en wat roode kwikzalf opbrengen. Gezonde van de zieke kippen scheiden en alles, waarmede de vogels in aanraking kwamen, entsmetten Vr.: Als iemand getrouwd en nog geen 25 jaar is, is hij dan stemgerechtigd voor de verkiezingen der Tweede Kamer? Antw,: Neen. Vr.; Ik was in 1922 te hoog aangeslagen in de Gemeentebelasting en wegens ziekte, werkloos. Ik heb toen gereclameerd en zij zouden het eens nazien. Toen heb ik er niets meet, van gehoord. Nu kreeg ik een dwangbevel tot betaling. Hebben zij daar nu redht op? Antw.: Hangende de beslissing op uw re clame, bent u verplicht te betalen. Het te veel betaalde krijgt u dan bij gunstige be slissing op uw reclame terug. Indien het u moeilijk valt te betalen, raden wij u aan u te wenden tot den ontvanger der belas tingen om uitstel van betaling. Met de stichting van een nieuwe paro chie te Heemstede is door Z. D, H, den Bisschop van Haarlem belast de weleerw heer P, J, Nieuwenhuis, thans kapelaan te Bovenkerk. De zeereerd. heer J. v. Veen, die tot op dit oogenblik met de voorbereidende werk zaamheden der stichting van eeft nieuwe parochie beiast was, is benoemd tot pas toor te Hazerswoude. De beer Nieuwenhuis zal voorloopig intrek nemen in de pastorie der kathedrale kerk aan de Leidsche Vaart. B, en W bieden ter vaststelling aan een verordening op de heffing eener belasting op de tooneelvertooningen en andere open bare vermakelijkheden De verschillende bepalingen zullen we in een volgend nummer publiceeren, VAN EEN LADDER GEVALLEN. Gisterenmiddag viel in de Gen. Cronjé straat de 58-jarige W. J„ terwijl hij schil derswerkzaamheden verrichtte, van een lad- ler en bezeerde zich ernstig aan een der voeten. Hij is naar zijn woonplaats gebracht ZONDER PLAATJE. Tegen een zekere C. V„ wonende alhier, die op een fiets reed, welke niet voorzien was van een rijwielbelastingplaatje, is pro ces-verbaal opgemaakt. Het rijwiel is in beslag genomen. Statnten, De „Staatscourant" bevat de statuten van de Meubelfabriek „Beverwijk", «dhier. Ongeval. De voerman A, K. reed met zijn paard en wagen over den Arendsweg. Plotseling kreeg hij een trap van het dier, welke zoo aankwam, dat K. een been brak. Nadat hij was binnengedragen, werd door Dr. Muisvi Moer het eerste verband ge legd. Voor verdere behandeling werd de man per auto naar Haarlem vervoerd, om verder in een Ziekenhuis behandeld te worden. Feestavond „Herwonnen Levenskracht." Maandagavond had in het gebouw der K. S. A. een propaganda-feestavond van de R.K Vereeniging tot bestrijding der tu berculose „Herwonnen Levenskracht" al hier, plaats. Of deze avond juist de ge schikte was om een Propaganda-avond te organiseeren, zal de opbrengst moeten be wijzen. Ongeveer 8 uur opende de voorzitter, den heer Jac. v. Zutphen de bijeenkomst en deelde mede, dat deze avond een twee ledig doel had, n.l. meer bekendheid te ge ven aan „H. L." en dit is een dringende eisch, want was „H. L." bekend in Bever wijk, dan had voorzeker de zaal te klein geweest; ten 2e, om de kas te versterken, wat wel eenigszins gelukt is, gezien de op komst. Met een kort, doch krachtig woord, memoreerde de voorzitter het doel en streven van „Herwonnen Levenskracht". Spr, zeide; als allen eens wisten wat t.b.c. was, dan zou de medewerking met het pl. comité schitterend zijn. Helaas, de taak berust op een kiem korps, doch wanneer het comité propaganda blijft voeren, dan zullen de letters ,,H. L," bij een ieder be kend worden. Na allen een hartelijk wel kom en genoegelijken avond toegewenscht te hebben, kreeg men eenige prachtige nummers te hooren van het Beverwijksche Mandoline-gezelschap. Een dankbaar ap plaus mochten zij steeds na ieder num mer in ontvangst nemen, wat ook wel ver diend was. Ter afwisseling kwam de humo rist Leo Peelen voor het voetlicht. Het was een goede keus van het comité, om Leo Peelen voor een feestavond uit te noodig- gen. De voordrachten werden met eefi luid applaus beloond. Vooral „Grootmoedertje uit het armen huis" alsmede „De Veekeersagent' was n enorm succes. Tenslotte ging ieder voldaan huiswaarts met het voornemen, dat als er weer een feestavond is voor „H. L.", allen propagan disten zullen zijn voor het pl. comité. .Voorts verdient nog vermeld te worden dat mej, van 't Hoft op uitstekende wijze de begeleiding op zich nam. Wij meenen, dat deze avond van „H. L." in vele opzich ten goed geslaagd mag heeten en we zou den haast durven voorspellen, dat op een volgenden avond de toeloop enorm zal zijn. Gmeenteraad. In de Maandagmiddag ge houden vergadering van den gemeenteraad van Leiden was o.m. ingekomen een brief van den heer Van der Wal, waarin hij mededeel de. tegen 1 November ontslag als lid van den te heeft aangeboden 'n Amerikaansche vlag, in verband met de dezen zomer te Leiden gehouden Amerikaansche week aan de Leid sche Universiteit. De burgemeester, jhr. mr. dr, N. C. Gyse- laar deelde mede, dat Je Amerikaansche ge zant, the hon. Richer.1 Tobin, aan de gemeen te heeft aangeboden en Amerikaansche week aan de Leidsche Universiteit. Verworpen werd thans met 17 tegen 15 stemmen het amendement-Van Stralen (S. D, A. P.) over het aantal raadsleden, dat ambts halve zal zitting hebben in de Commissie van Advies voor den nieuw in te stellen gemeen telijken dienst voor Sociale Zaken. In de vo rige vergadering staakten de stemmen over dit voorstel. Het voorstel van B. en W., dit aantal op twee te bepalen, wordt z. h. s aangenomen, evenals de geheele verordening op dezen nieuwen tak van dienst. In ver band hiermee beslist de raad over te gaan tot ophefing van de Gem. Arbeidsbeurs, en tot het verleenen van eervol ontslag aan haar di recteur, den heer W. F. Schutter, Een verzoek van bewoners van de „Dief- steeg" dezen naam te veranderen in „Graven steinstraat" of „Gravinnenstraat", werd afge wezen, in overeenstemming met het afwijzend prae-advies van B. en W. Aan de vereeniging „Hulp in de Huishou- verlende de raad een subsidie van 35 per geval, in de kosten van verzorging van armlastige kraamvrouwen, met dien verstan de, dat de gemeente daarenboven 2.50 per dag zal betalen, indien de verzorging langer dan 10 dagen zal duren, tot een maximum van f 15. Op het voorstel van B, en W., aan werk- looze hoofden van gezinnen en kostwinners, die naar het oordeel van het Burgerlijk Arm bestuur daarvoor in aanmerking komen, van gemeentewege een reductie van 50 pCt. te verleenen op den prijs van cokes door de Stedelijke lichtfabrieken te verstrekken, over het tijdvak van 1 November 1924 tot 1 April 1925, en zulks tot een maximum van A H.L. per week, diende de heer v. Stralen, S.D.A.P. een amendement in, beoogende het tijdvak zooveel langer te doen duren al® de weersge steldheid dit naar het oordeel van B. en W. noodig mocht maken. De kosten van het voorstel van B, en W. worden geraamd op 15,000. Na uitvoerige discussie wordt het amende ment verworpen en het voorstel van B, en W. z. h. s. aangenomen. Het voorstel van B, en W. om twee ver trekken van „Gravenstein" beschikbaar te stellen als ontspanningslokaal voor werkloo- zen, ramende 750, wordt aangenomen. Aan de orde komt thans het voorstel van B. en W. om ter hunner beschikking te stel len een bedrag van 23.000, ten behoeve van een te maken verbindingsweg Langegracht Maresingel B. en W. noemen dit een voorloopig plan, dat t.z.t. nader zal worden uitgewerkt en vol tooid, teneinde te komen tot een nieuwen verkeersweg NoordZuid, die het nieuwe stadsgedeelte ten noorden van de Maresingel, met de binnenstad zal verbinden. Deze door braak zal dan loopen door de Huigstraat en langs de voormalige Begraafplaats. De burgemeester wijst er nog op, dat dit plan slechts voorloopig is. Zoodra als men aan de voormalige begraafplaats mag komen, zullen B. en W. met nieuwe voorstellen ko men. Het plan van B. en \V. wordt aangeno men. Dr, v. Eek stelde eenige vragen, die door den voorzitter werden beantwoord. Aangehouden. Door de politie is aange houden de grondwerker de B„ wonende in een polderkeet, die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog iets met de justitie te vereffenen had. De man be taalde de boete en is daarop weer vrijge laten. Het Nijverheidsonderwijs, De heer K. H. Tusenius heeft de volgende vragen ge steld: le. Is het juist dat het nijverheidsonder wijs zal worden ondergebracht in de leeg staande schoollokalen in Velsen, zooals de plaatselijke bladen melden? 2e, Indien dit juist is, achten burgemees ter en wethouders dan thans niet den tijd gekomen om te overwegen de motie Ver meulen inzake combinatie ambachtsschool en nijverheidsavondschool in den gemeen teraad in bespreking te brengen? 3e. Is het aan het College bekend, dat de inrichting van de ambachtsschoollokalen meer geschikt is tot het geven van nijver- heidsavondonderwijs dan de thans in ge bruik zijnde lokalen en eventueel andera lokalen? 4e. Kan het college mededeelen of het Bestuur van de ambachtsschool bereid is in deze mede te werken? Hierop werd door burgemeester en wet houders het volgende geantwoord. De beantwoording van vraag één hangt af van de omstandigheid of het tegenwoor dige gebouw zal worden beschikbaar ge steld ten behoeve van de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs te Vclseroord, voor bijzondere lagere school. Met betrekking tot vraag 2 merken wij het volgende op. ij De motie-Vermeulen, gesteld in de raads vergadering van 11 December 1922 luidt als volgt; „De Raad, gehoord de besprekingen, noodigt burgemeester en wethouders uit, maatregelen te nemen om te komen tot een nieuwe regeling waardoor de nijver heidsavondschool en de ambachtsschool i® ééne hand komen." Reeds vroeger werden door burgemees ter en wethouders pogingen aangewend om de ambachtsschool onder het beheer van de gemeente te brengen. Deze pogingen stuitten af op principieele bezwa ren van den Minister van Onderwijs, Kun sten-en Wetenschappen, omdat de Minister het standpunt was toegedaan van het par ticuliere initiatief. Sedert is verbetering in getreden in het administratieve beheer, ge voerd door het bestuur van de ambachts school onder het beheer van de gemeente te brengen, Opnieuw is daarbij gebleken dat de Minister te dezen opzichte niet van standpunt is veranderd en op de noodige medewerking niet valt te rekenen. Hoewel men van meening kan verschil len over de vraag of de overdracht van de nijverheidsavondschool aan het bestuur van de ambachtschool voordeelen biedt, zal tich deze vraag, mede naar aanleiding van een schrijven van den Inspecteur van het Nij verheidsonderwijs, opnieuw onder de oogen worden gezien en de commissie van toe zicht op de nijverheidsavondschool en het bestuur der ambachtsschool daarover wor den gehoord. Reeds nu kan worden opge merkt, dat het blijken zal, dat zoolang dc ambachtsschool niet beschikt over een per manent gebouw het noodig zal zijn voor het nijverheidsavondonderwijs afzonderlijke lo kalen beschikbaar te stellen, In de beantwoording van vraag 2 ligt te vens het antwoord op vraag 3 en 4. Burgerlijke stand van 1720 Oct, 1924. Geboren: Maretje, d. v. G. Planting en J« Smit Dina Helena, d. v. Th. G. Lamers en M. W. Kroezen. Marrijtje, d, v, A. v. Winkel en A. C. Olij, Jan» z. v. P. Dol en K. Willemstein. Trijntje, d. v. G. Snij ders en A. Leijding. Eleonore Veronika Eva/ d. v. M. Schmittner en A. A. Minar. Isaac, z. v. H. Leemans en T. de Gro^t Gusta Cornelia, d. v, A. D. de Paepe en C. S. Camaert. Overleden; Pieter Mantel, 78 j„ wedn. v. J. K. Goester. Dirk Beets, 68 j,, wedn. v. D. Hille. Ongeluk, Zondagmorgen werd op den Leimuiderdijk het zoontje van den arbei der v, d. S. door een passeerend wielrijder aangereden en tegen den grond geworpen- Het kind, dat aan hoofd en beenen ver wond werd moest zich door een dokter la ten verbinden. Roodvonk Te Vijfhuizen doet zich de besmettelijke ziekte roadvonk voor. Gunstig sterftecijfer. In de eerst® helft van October werd bij den ambtenaar van den Burgerlijken stand dezer gemeente slechts één aangifte van overlijden gedaan. Een dergelijk gunstig sterftecijfer kwam tot heden hier nog maar zelden voor. Bloeddorstige honden. Zondagnacht werd bij den landbouwer B. aan den Hoofdweg alhier, een ware slachting onder de kippen gehouden. Een groot aantal werd 's morgens doodgebeten op het erf terug gevonden. Zeer waarschijnlijk zijn hier weer bloeddorstige honden aan het werk geweest. Oplichting, T.egen C. v.d. S. alhier, 's door de politie proces-verbaal opgemaakL wegens verdacht van oplichting, gepleeg ten nadeele van een landbouwer aan d®fl IJwcg, alhier., wien hij, onder voorwend sel dat hij van zekeren S. voor een zeer schappelijk prijsje aardappelen kon koop®0 die echter niet dan tegen contante beta ling konden geleverd worden, vroeg, ottt hem vast aan wat geld te helpen, dan 2°l' hij dit de volgende week wel komen tere» betalen. Hij wist daarbij zoodanig het We' delijden op te wekken, dat de landbouw®®' geheel te goeder trouw hem 't f»®' vraagde geld gaf. v. d. S. verscheen eer' ter niet meer om aan zijn belofte tot terug betaling te voldoen, hetgeen den landbou wer aanleiding gaf de politie met de zaa in kennis te stellen. Gevonden en verloren voorwerpen Ter secretarie alhier is aangifte gedaa dat is gevonden; een kinderportemonna' met inhoud, 2 fietskappen, 3 belastingpl33 jes en een autoband; en dat is verlore een achterschut van een auto, een dam® armbandhorloge, (gebrand zilver), een f7g wielbelastingpla&tje en een damestasc met inhoud. NIEUWE GROENMARKT 17 TELEFOON 966 KLEINE HOUTSTRAAT 65 - - TELEFOON 2637 KORTE BEGIJNESTRAAT 31 TELEFOON 2596 AMSTERDAMSTRAAT hoek Haarlemmerliedestraat BROUWERSSTRAAT 53

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2