Radio-Omroep. NIEUWE haarlemsche courant. Tweede Biad Dinsdag 21 October 1924 NAAR CENTRAAL AFRIKA. GESfl. SUITENL. BEREGHTEN. UIT ONZE OOST- De laatste cijfers van de candidaatstelling in Engeland De behou dende partijen in de V. S. tegen de radicalen. Onder de Radio-berichten: De Duitsche Rijksdag ontbonden. Nieuwe verkiezingen tegen het einde der volgende maand. GENERAAL VERRAUX TE KEULEN. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG EEN COMMUNISTISCHE CENTRALE VOOR VALSCHE PASSEN. Een waarschuwing aan aC onderwijzers. De dood van den Sultan van Boeloengan. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG Nsambya Catholic Mission, 22 September 1924. Evenals de meest ondermaansche zaken, neei* dit schrijven zijn oorzaak. Het eer-te idee kwam opreizen uiï de golven der Mid- dellandsche Zee ongemerkt groeide het op en werd het rijp, tot op eens, gelijk een blik semstraal bij nacht, de noodzakelijkheid door 's schrijvers hersens flitste in de zwoele zomerhitte der Roode Zee. Maar daarover meer ter zijner plaatse. Slechts weinigen mijner lezers hebben een reis naar Centraal Afrika gemaakt en daarom geloof ik dat eene beschrijving van die reis gerust de serie mag openen. Ik doe grepen uit mijn dagboek. 1 Juli. Afscheiden tocht per auto naar Rotterdam, waar Father Scheffer me op wacht en we de reis per trein beginnen. Daar van is weinig te vertellen. Mgr. Biermans was aan het station te Roosendaal om ons een laatste vaarwel toe te roepen op Vader- landschen bodem. Dat was een aangename verrassing voor ons. Verder niets bijzonders de Belgische douane donkere en verlaten perrons van Antwerpen en Brussel Fran sche douane daar tusschen door probeeren wij te slapen maar het lukt niet erg. Reizen bij nacht is niet pleizierig. 2 Juli. Als het licht wordt zijn we dicht bij Frankrijk's hoofdstad. Van het Noorden komend ziet de reiziger Parijs niet op zijn voordeeligst. Maar daar we beiden vermoeid en smerig zijn trekken wij er ons niet veel van aan. In Parijs per „Metro" van de Gare du Nord naar de Gare de Lyons wasschen en ontbijten en weer de trein in voor Mar seille. We hebben een coupé voor ons bei den er zijn niet te veel passagiers om streeks twaalf uur krijgen we een goede lunch voor 15 francs; we trekken doorjde in- tressante en afwisselende landstreken, meestal de Rhone vallei volgend. En toch zijn we blij als we 's avonds om negen uur, na twaalf uur sporens, in Marseille aankomen. Een Taxi brengt ons naar de Procure van de Witte Paters, waar een broeder ons opwacht en ons, na een licht soupé, naar onze kamers brengt. 3 Juli. Den heelen morgen zijn we bezig met onze bagage. Om twee uur gaan we in gezelschap van twee witte Paters naar de „Chambord" die cm vijf uur de haven uit vaart. Behalve de twee witte Paters, die weer naar hun Missie in Nyasaland terugkeeren, zijn er ook vier Witte Zusters, voor dezelfde Missie bestemd, en een Anglikaansche Zen deling met bestemming voor Zanzibar. We troffen ook een Franschman en zijne vrouw, die weer naar Madagascar teruggaan ver leden jaar reisden wij met hen op de „Azay le Rideau". Marseille is, van zee uit gezien een prach tige stad en het is een genot dat schoone pa norama, door de schitterende zomerzon met helle lichten overgoten, aan ons oog te zien voorbijtrekken. De Kathedraal, hoog op de rots Notre Dame de la Guarde, met vierkan ten toren, waar boven het vergulde Maria beeld schittertrijen groote schepen in de nieuvte buitenhavens de oude binnenhaven met zijn zwevende brug overal groote en hier en daar mooie gebouwen. Dan buiten de haven, rilnden en gebergten, die de golf van 1 y n omri g;n een klein eilandje met een laag laag geaouw dat er uitziet als een fort het is de villa van een Parijschen millionair, die zich hier nu en dan uit de wereld terugtrekt. Chateau d'If, welbekend om den man met masker van vuur uit den Graaf van Monte Christo. Onze eerste dag op zee. 4 Juli. We passeeren Corsica en gaan de straat van Bonifacio door. We kijken er naar omdat het er is, maar het is alles te ver weg om iets te kunnen onderscheiden. 5 Juli. Stromboli, actieve vulcaan, die aan twee kanten steil in zee loopt een r'ij- baan van de kraterlip tot het water. El i oogenblik ziet men 1 rokken lava en asch naar beneden glijden ais zij net water raken, toont een wolk stoom aan, dat het heet goedje is. Aan de andere twee kanten zijn dorpjes. Daarna de straat van Messina. Die is nauw, zoodat beide kanten duidelijk waarneembaar zijn. Daar kijken wij onze oogen uit en we loopen van den eenen kant van het schip naar den anderen om toch maar niets te mis sen. We zijn zoo dicht bij Messina, dat we Zelfs zuilenrijen uit het Romeinsche tijdperk meenen te onderscheiden. De Etna is niet zichtbaar vandaag. Verleden jaar zagen we, tusschen de voortjagende wolken, een groote witte wolk, die niet bewoog dit was de rook pluim van de Etna. Maar we zijn de straat uit, den hoek om en we zien het laatste stukje van Europa uit het oog verdwijnen. Dan drie dagen in volle zee we zien niets anders als water en lucht. Er zijn maar weinig passagiers (er is zooveel cargo, dat de Mes- sagerie elke week een boot laat varen, i plaats van om de twee weken) we heb tien een groote kajuit voor ons beiden en kunnen er eiken dag de H. Mis lezen. In de rook- salon zijn briefkaarten te koop ik koop er vier dozijn en maak een lijstje van de perso nen aan wie ik ze wil sturen. Terwijl ik ze zit te schrijven komt het idee (zie begin) in mijn brein op. Het wordt hoe langer hoe warmer zelfs de nachten zijn ver van koel. 8 Juli. We liggen voor Port-Said. Als we binnenvaren ontmoeten wij S.S. „Jan de Wit" op weg naar huis uit Indië. Een mooie boot de Engelschen dachten eerst dat het een P. O. boot was. Zoodra we vast liggen worden we omringd door platte lichters. Midschips laden we steenkool aan beide kanten. Een paar honderd man dragen de kool in kleine mandjes het schip in. Voor en achter ook arn beide kanten lich ters met goederen die geladen moeten wor den vooral zeep, katoenen goederen, jute zakken en een heele bezending uien. Ook twee groote stalen buizen, die nog al last veroorzaken, 's Middags kwam een oud man netje aan boord en goochelde met kurken en bekers, met stukjes blik en met levende kuikentjes, 's Avonds was hij er weer en pas sagiers, die aan land geweest waren en juist onder de avondvoorstelling terug kwamen, vertelden ons dat zij hem dien avond in de stad zagen loopen tusschen twee politie agenten, stomdronken Dan zijn er nog de kooplui met snuisterijen, postzegels, sigaren en cigaretten, tapijten, struisveeren, barnsteen, shawla, Turkish delight en de rest dan zijn er gidsen, geld wisselaars en waarzeggers het dek lijkt wel een zomerkermis. Daar zijn natuurlijk scha duwden ook. Het dek is erg stoffig vanwege het steen- koolgruis raak niets aan en leun vooral niet op de verschansing in de kajuiten is het warm en bedompt, want de patrijspoor ten zijn dicht, ook al om de steenkool bui ten te houden. Het lawaai is oorverdoovend want er wordt geladen en gelost boven vijf laadruimen elk ruim wordt bediend door twee stoomkranen, die om beurten of tege lijk aan het werken zijn. Maar aan alles komt een einde en even na twaalven lichten wij het anker en stoomen het Suez Kanaal in. P. G. PREIJDE. De verkiezingsstrijd in Engeland. Beh lve voor twee universiteitszetels zijn alle candidaten aangewezen. Onder de 32 candidaten, die bij enkele candidaatstelling gekozen zullen worden, bevinden zich Bald win en de voorzitter der conservatieve partij, Jackson de speaker van het Lagerhuis Whitley, de postmaster-general Hrrtshorn en de nestor van het Lagerhuis, de lersche nationalist O'Connor. Het N. T. A. ver neemt nog draadloos uit Londen, dat, be halve de lersche nationalist O'Connor, 16 conservatieven, 6 liberalen en 9 Labour- manr. n zonder oppositie bij enkele candi- daatstei.mg zijn gekozen. In Ulster werden 10 volgelingen van De Valer c.ndidaat gesteld in districten waar g i ak .elij ke conservatieve overwinningen wareu voorspeld. In het geheel werden 1422 candidaten gesteld, n.l. 539 conservatieven, de consti- tutionalisten (zooals Churchil) meegerekend, 511 socialisten, 342 liberalen, 12 onafhan- kelijken, 8 communisten, en nog 10 van allerhande partijbenamingen. Het aantal v juwelijke candidaten bedraagt 41, o.w. 21 socialisten, 12 conservatieven, 6 liberalen en één onafhankelijke. Alle vrouwelijke leden van het oude parlement zijn opnieuw can- didaat gesteld. Het blijkt thans dat het aantal gevallen waarin, tengevolge van plaatselijke overeen komsten tusschen conservatieven en libera len, d iehoeksverkiezingen worden vermeden, minder groot is dan men verwachtte. In het geheel zullen toch nog in 241 districten drie hoeksverkiezingen plaats hebben, dat is slechts 25 minder dan het vorig jaar. In 211 gevallen staat een conservatieve candi- daat tegenover een socialistische, in 52 dis tricten een liberaal tegenover een socialist en in 55 gevallen staan conservatieven en liberalen tegenover elkaar, zonder Labour- candidaat. Van de 342 liberale candidaten staan er 290 tegenover een conservatieven tegencandidaat, hetzij alleen hetzij in drie hoeksverkiezingen. De aanstaande presidents verkiezingen in Amerika. Evenals in Engeland liberalen en conser vatieven hier en daar samenwerking zoeken om de Labour-partij te verslaan,'zoo ook be ginnen in Amerika stemmen op te gaan om door de vereende krachten der beide oude, behoudende partijen het gevaar der radicale partij van La Follette te bezweren. Zes dagen na de verkiezingen in Engeland, op 4 November, trekt Amerika naar de stem bus. En nu, een goede veertien dagen van te voren, 'at een zoo invloedrijk republi kein als i ister Hughes in New York een J o idkreet hooren en vraagt in slechts nau welijks bedekte termen om een coalitie van republikeinen en democraten, tegen wat Hughes beschrijft als den „common enemy to both." Wel is waar stelt Hughes zich die coalitie zoo voor, dat de democraten eenvou dig republikeinen zouden worden, omdat zij volgens hem zelf toch geen kans hebben. Maar de aansporing verraadt een gevoel van zwakte en is een bekentenis van de omstan digheid, dat La Follette hard bezig is veld te winnen. De laatste weken zijn voor de Republi keinen dan ook vol emotie geweest. De candidaatstelling van Roosevelt Jr. voor het gouverneurschap van New York bracht de staatspartij ertoe om z'ch ronduit tegen de Ku Klux Klan en voor cle geheelonthou ding te verklaren. Dat heeft bij de in 't al gemeen pro-Republikeinsche Klan veel ont stemming gewekt, terwijl New York State, dat dank zij de overwegende positie daarin van New York City eer aan den natten dan aan den drogen kant is, nu waarschij; Ljk Democratisch zal stemmen in de staats-, en dan haast vanzelf ook in de federale aan gelegenheid. Daarenboven is de figuur van Roosevelt onfortuinlijker wijze betrokken ge weest bij het petroleum-schandaal zij het dan in negatief opzicht doordat hij als onderstaatssecretaris van marine verzuimde oppositie te voeren tegen het plan om de petroleum-reserves der marine in parti culiere exploitatie af te staan. Dat maakt hem tot een der schietschijven van de Demo craten en Radikalen. En dat slaat terug op de Republikeinsche regeering als geheel. Van Mellon's aluminium perikelen, van Borah's enquête inzake de Republikeinsche campagne-kas, van de heropening van het schandaal van het Veteranen-bureau, spra ken we reeds bij een vorige gelegenheid. Sedert dien heeft senator Brookhart uit Iowa, die wel steeds radikaal was, maar toch nog tot de normale Republikeinen werd ge rekend, zijn vertrouwen in Coolidge c.s. op gezegd, en openlijk geëischt dat generaal Dawes zijn candidatuur voor het vice-presi- dentschap zou intrekken vanwege een surplus aan reactionair verleden en reactionaire toekomst. Waarna de senator, na tevergeefs op voldoening te hebben gewacht, regelrecht naar het kamp van La Follette is overgeloo- pen. Vervolgens kwam het bericht dat Henry Ford, die een paar maanden geleden zijn eigen candidatuur voor het Witte Huis opgaf om zich achter Coolidge te scharen, zijn bod op het bekende „Muscle Shoals" in Alabama (een concessie voor nitraatont ginning en het benutten van waterkracht) dat reeds maanden lang bij de regeering in behandeling was, plotseling heeft ingetrok ken omdat er „teveel politiek gestoethaspel mee verbonden was." Een besluit dat aller minst als een compliment voor de regeering van Coolidge kan worden opgevat, en dat op het publiek dat Ford als zakenman be wondert, ongetwijfeld indruk zal maken. Terwijl de Republikeinen ingeval de ver kiezing dood loopt, zoodat in laatste instantie de vice-president het Witte Huis zou betre den (we hebben al eens uiteengezet hoe en waarom dit zou kunnen gebeuren), hoe lan ger hoe benauwder worden voor den Demo- cratischen candidaat voor dit ambt, Charles Bryan, die radikaal genoeg zou wezen cm in zijn ministerraad een plaats in te ruimen aan La Follette, maar ook aan zijn broeder Wil liam Jennings Bryan, die bijv. als minister van buitenlandsche zaken onberekenbaar kwaad zou kunnen stichten door Zijn politiek van pacifisme tot eiken prijs. (Altijd van Republikeinsch standpunt bezien.) Intusschen heeft La Follette ^een goede kans om de z.g. „German vote,' d.w.z. de stemmen der Duitsch-Amerikanen (er zijn er ruim anderhalf millioen die stemgerech tigd zijn), voor zich te winnen, door zijn kritiek op Wilson's besluit om Amerika in den oorlog te brengen en op het verdrag van Versailles dat hij (La Follette) zou wil len doen herzien. En ook daarvoor zijn de tegenstanders der radikale partij, wier ver leden zulke argumentaire, zelfs „pour le besoin de la cause" niet toelaat, zeer be ducht. Tot overmaat van ramp is door den dood van een Republikeinsch afgevaardigde uit Delaware de meerderheid in de Con- gressioneele delegatie van dezen staat aan de Democraten gekomen. Dit nu is van belang indien bij staking van stemmen in het electorale college de presidentsverkiezing in het Huis van Afgevaardigden zou gera ken. Bij zulk een gelegenheid wordt daar volgens staten gestemd, d.w.z. de delegatie van eiken staat brengt één stem uit, die dus bepaald wordt door de partij-meerder heid in de delegatie. Bij de tegenwoordige samenstelling nu beschikt La Follette over meerderheden in 2 van de 48 staten. In 4 staten staan de partijstemmen gelijk. Die worden dus uitgeschakeld. En van de over blijvende 42 staten hebben er 21 een Repu blikeinsche en 21 een Democratische meer derheid. (Vroeger hadden de Reps, er 21 en de Democraten 20, maar de dood van den afgevaardigde van Delaware heeft dezen staat, waar de partijstemmen aanvankelijk gelijk stonden, aan de Democratische groep toegevoegd). Voor de verkiezing van een president is echter een meerderheid van twee derden noodig, dus de stemmen van 32 staatsdelegaties. En die meerderheid is bij de tegenwoordige samenstelling niet te krijgen, zelfs al zou La Follette zich bij een der twee partijen aansluiten. De kan sen van de candidaten voor het vice-presi- dentschap zijn dus van het grootste gewicht. En hier doemt dan ook de figuur van Char les Bryan dreigend op tot schrik van de Republikeinen. DUITSCHLAND EN DEN VOLKENBOND. In strijd met het bericht van de „Dernière Heure", dat minister Hymans aan den Duit- schen gezant reeds het Belgische antwoord betreffende Duitschlands toetreding tot den Volkenbond zou hebben overhandigd, kan met stelligheid worden gezegd, dat de toe zending van dit antwoord aan de Duitsche regeering eerst in het begin der komende week zal plaats vinden. DE LIQUIDATIE VAN DE SPOORWEG REGIE. Zaterdag te twaalf uur is het bestuur over de Duitsche spoorwegen in het district Dort mund aan de Duitsche overheid overgedra gen. De spoorwegdirectie, die destijds naar Essen werd verplaatst vestigt met ingang van I gister haar zetel weder te Dortmund. Het Fransche personeel is reeds naar Mainz ver trokken, vanwaar het weder op zijn oude standplaatsen zal worden ingedeeld. Ook de militaire ontruiming van Dortmund is reeds voor een groot gedeelte geschied. Nog slechts enkele groote gebouwen bevinden zich in handen der Franschen. De kleinere wonin gen, die voor de gezinnen der Fransche of ficieren en soldaten waren gerequireerd, zijn alle ontruimd. Ook de hotels, die door Fran schen waren bezet, zijn ontruimd. De bu reau-meubelen, die zich er bevonden, wer den naar het station gebracht, om per spoor te worden verzonden. Op het station ziet men ook vele Fransche vrouwen en kinde ren, die zich voor het vertrek hebben gereed gemaakt. De bevolking neemt van een en an der slechts weinig notitie. De bezettingstroe pen gaan deels naar Frankrijk terug, deels naar het Rijnland. De bekende Fransche pacifistische gene raal Verraux, die op het wereldcongres te Berlijn zelfs staking der generaals bepleitte als middel om den oorlog te voorkomen, heeft op zijn propagandareis ook te Keulen gesproken. De Keulsche correspondent van de „Voss. Z." maakt melding van een gewel digen toeloop de zaal was stampvol. Ook generaal v. Schoenaich voerde het woord. Toen generaal Verraux zijn rede aanving, begonnen enkele toehoorders te fluiten, maar deze teekenen van afkeuring werden over stemd door een donderend applaus. Iets der gelijks geschiedde, toen generaal v. Schoe naich in zijn rede den naam van generaal Ludendorff noemde en deze naam met heill- kreten werd begroet door enkelen, die echter al spoedig tot zwijgen werden gebracht. Vooral generaal Verraux oogstte veel bijval. De avond wordt gekenschetst als een groot succes voor de Keulsche vredesvrienden. DE MOSOEL-QUAESTIE. Berichten uit Konstantinopel melden, dat het Turksche antwoord op de laatste Britsche nota betreffende de status quo van de grens van Irak aan den Britschen gezant is over handigd. De nota zegt, dat den Turkschen bevel hebber is bevolen elke wrijving te vermij den zij geeft voorts uiting aan den wensch der regeering de quaestie aan den Volken bond ter oplossing voor te leggen. VALSCHE BANKBILJETTEN. Draadloos wordt gemeld, dat vijftig per sonen in Triest zijn gearresteerd in verband met het vervaardigen van valsche Britsche bankbiljetten. Verwacht wordt, dat er nog meer arrestaties in Parijs en Antwerpen zullen plaats hebben. OORLOGSSCHEPEN EN VLIEGTUI GEN VAN UIT DE VERTE TE BEDIE NEN. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat volgens berichten uit Rome, de Italiaan- sche admiraliteit na nauwkeurige proefne mingen in den golf van Spezzia, de uitvinding van Ermanno Eiamma nl. om onbemande oorlogsschepen en militaire vliegtuigen van af een afstand te bedienen, als mogelijk heeft erkend. EEN GEHUCHT BIJ EVIAN LES BAINS VERBRAND. Een B. T. A.-bericht uit Evian les Bains meldt dat in Novel, een gehucht daar in de buurt brandt in een schuur is uitgebroken. Het geheele dorp is in asch gelegd van de 44 huizen bleven er slechts 4 gespaard. DE FRANSCHE BOUWARBEIDERS UIT DE COMMUNISTISCHE INTER NATIONALE GETREDEN. De Fransche vakvereeniging der bouw arbeiders heeft besloten uit de communis tische internationale te treden. Zij zal zich aansluiten bij de C. G. T. HET LOT DER ITALIAANSCHE GE- PENSIONNEERDEN. De Messagers vestigt op verzoek van den voorzitter van den Bond van Gepension- neerden de aandacht op den treurigen staats- neerden de aandacht op den treurigen toe stand, waarin talrijke gepensionneerde staats ambtenaren zich bevinden. Te Rome zijn er generaals, die in den oorlog legers hebben aangevoerd, die een pensioen van 8000 lire trekken, terwijl thans onderofficieren, die gepensionneerd werden, negen duizend lire krijgen. Dergelijke toestanden bestaan ook voor de burgerlijke ambtenaren. FILM-KUNST. De filmacteur Dick Kerwood te Los Angelos werd gedood tijdens het uitvoeren van een zijner waagstukken. Hij hing aan een ladder, die bevestigd was aan een der vleugels van een vliegtuig. Toen de ma chine over de heuvels nabij de filmterreinen vloog, gleed de acteur uit en stortte naar be neden. Hij was onmiddellijk dood. DE STRIJD OM MEKKA. De een maand geleden door den Sultan van Nejd uitgevaardigde proclamatie is thans te Djeddah ontvangen. Zij beschuldigt ko ning Hoessein de rechten der heilige plaat sen te verwaarloozen, tegen Nejd te intrigee ren en het volk van Nejd te verhinderen pel grimstochten naar Mekka te ondernemen. De actie van den Sultan, zoo vervolgt de proclamatie, werd noodzakelijk toen koning Hoessein tijdens zijn jongste bezoek aan Transjord nië de verde ling van Nejd eischte, waardoor de eenheid van Arabië zou worden verbroken. De Sultan verklaart, dat hij geen bedoeling heeft ten opzichte van Hedjas of het Kalifaatzijn eenig doel is te zien, dat het Woord Gods het hoogste is, dat zijn godsdienst wordt geëerd en dat de eer der Arabische wereld beschermd is. Volgens berichten uit Sjanghai heeft het diplomatieke corps in Peking de autoritei ten der internation; L nederzetting te Sjang-| hai verordend generaal Hsoe Sjoe Tseng, die gepoogd heeft de troepen van Kiangsoe welke Loenghoea bezetten, om te koopen, te deporteeren. Generaal Hsoe zal waar schijnlijk naar Japan worden verbannen. DE BRAND TE KANTON. De brand te Kanton werd tot gedeelten van de Westersche wijk beperkt en was bin nen 24 uur gebluscht. Ongeveer een twin tigste gedeelte der stad verbrandde of werd geplunderd. Eenige inlandsche banken, por seleinfabrieken en pandjeshuizen werden ernieli. De gebouwen der groote maatschap pijen werden gespaard. De schade wordt op tien millioen dollars geschat. De Berlijnsche recherche heeft voor de pers een soort tentoonstelling gehouden van het materiaal, dat gevonden is in de onlangs ontdekte communistische centrale voor het leveren van valsche papieren op elk gebied Deze centrale was gevestigd in een huis in Neukölln, waarvan de huurder een ka mer had onderverhuurd aan twee jonge- menschen, die den schijn aannamen te wer ken voor een bouwonderneming. De kamer was geheel behangen met tee keningen, platte gronden enz. In het vertrek vond de re cherche echter een kast, welke een uitge zocht en keurig gerangschikt materiaal be vatte van alles wat zich een vervalscher van officieele papieren maar k-n wenschen. Vooral bleek men zich in de centrale toe te leggen op het maken van valsche passen, waarvoor de noodige gegevens verkregen moeten zijn door bemiddeling van de leden der communistische rijksdagfractie. De na men van 662 personen waren geregistreerd aan wien valsche passen zijn verstrekt, allen leden van de communistische partij, waarvoor de centrale uitsluitend werkte. In het materiaal, hetwelk enkele maanden ge leden in Rijks- en Landdag in beslag is ge nomen, komen regelmatig de namen voor, die in het register staan vermeld. Een plank van de kast was ingenomen door 40 fles- schen met chemicaliën, noodig voor het photografeeren enz. Verder werden de noo dige woordenboeken gevonden, een code voor alle mogelijke telegramafkortingen, bene vens een groote hoeveelheid oningevulde passen, die gestolen moet zijn. Maar niet alleen passen leverde de centrale. Ook ge boortebewijzen, examendiploma's, huwelijks akten, overlijdensakten enz., kortom alle paperassen, die een mensch in zijn leven noodig kan hebben. Gevonden werden ver der o.a. 3000 stempels van alle mogelijke binnen- en buitenlandsche landen en autori teiten. Met pijnlijke nauwgezetheid waren zij in een afzonderlijke kast gerangschikt in 27 vakken, terwijl aan den binnenkant van de deur een nauwkeurige staat hing. Natuurlijk kunnen de twee „teekenaars" dit alles niet alleen hebben gedaan. De hel pers is men echter nog niet op het spoor. De Berlijnsche correspondent van het „Hbl." schrijft hierover nog het volgende Toen we vanochtend in het hoofdbureau van politie te Berlijn voor de kleine kast stonden, die de sensationeele ontdekking van een zeer belangrijke centrale voor com munistische vervalschingen .beteekent, vroe- WINTERTIJD. I Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag 8.15 8.30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 1130—11.55 v.m.; 12.15—12.30 n.m.; 1.05—1.20 n.m.; 3—3.3C n.m.; 4.154.28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1.301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12.30 n.m. en 8 n.m. (Ge-, meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan Londen 2 L.O. golflengte 365 M, 1.20—2.20 Concert; 3.355.05 causerie; 4.20 5.20 Concert; 5.506.35 Kinderuur; 7.05— 7.15 Lezing; 7.20 Weer- en Nieuwsberich- ten; 7.50 tot einde concert-, zang-, opera- of populaire avond 8.2011.20 Maandag, Don derdag en Zaterdag na 10.20 Jazz-band uit het Savoye-Hótel. Tijdseinen Greenwich 1.20, 4.20 en 9.20; Big Ben 7.20 Zondags: 3.20 Concert; 5.20 Kinderuurtje; 8.20 Concert; 9.20 Kerkdienst; 9.3510.35 Concert. Tijdseinen Greenwich 10.20 's- avonds; Big Ben 3.20. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W.A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M Bournemouth 6 B M- op 385 M. New Castle 5 N O. op 400 M. Glasgow 5 G. S op 420 M. Birmingham 5 l. T. op 475 M. Aberdeen 2 B D op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 M. 12.50 Berichten; 1.05 Concert (Tzigane orkest); 2.05 Beurs; 4.506.15 Koersen en Concert (vocaal of instrumentaal) ;8.5010.20 Berich ten en Concert of aansluiting op Opera of anderszins. Zondags: 1.05—2.20; 5.05—6.20; 9.20—10.20 Concert. Bovendien gemeenlijk Vrijdag, Zondag en Woensdag 10.20 tot 11.05 Dansmuziek. Eilieltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m, concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.3510.20 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.10 n.m. weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten en concert (onge regeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m.—12.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag 7.208.20 u. n.m, concert. Chelmsford 1600 M. gemeenlijk zelf de Programma als 2 L. O. Duitsche Stations werken op golflengten van 390460 M. van omstreeks 410 uur gen we ons af, waartoe nog eigenlijk al die, mej afwisselend programma en tusschenpoo» overdreven zorg voor passtempels, foto's, in schrijvingen, onderzoekingen enz. dient, waarmee de reizende en trekkende mensch- heid lastig gevallen wordt. In het bijzonder in Nederland bestaat nog altijd een geweldige angst voor „bolsjewiki", die onder geen voorwaarde een pasvisum mogen hebben naar onze geheiligde landou wen. Zoodat het dagelijks voorkomt, dat brave werklieden, die in Nederland een vaste betrekking gekregen hebben, drie en meer weken moeten wachten voordat onze pas centrale in Den Haag de hooge goedkeuring voor een grens-stempeltje gegeven heeft. Het is koddig, voor deze, van buiten niets kwaads verradende kast te staan, 'die ons vanochtend tot in alle bijzonderheden gede monstreerd werd, en dan te bedenken, dat met behulp van het daar aanwezig materiaal sinds November 1923 zeker honderden van de „gevaarlijkste" communisten, onder wié zeker ook bolsjewistische leiders, rustig naar Nederland gereisd zijn, zonder dat er een haan naar gekraaid heeft. En voorts, te over wegen, dat er stellig in Duitschland nog meer zulke kasten bestaan, die, na deze toevallige ontdekking, nog wat zorvuldiger zullen wor den en haar werk zullen voortzetten. Er is, om maar met de deur in huis te vallen, in deze passen- en stempelkast ook een map„Holland", met bijbehoorend materiaal. Daarin vinden we briefpapier met kop en onderteekening van zoo onge veer alle Nederlandsche consuls in Duitsch land, hun prachtig nagemaakte stempels, dito van de Nederlandsche Regeering, van verschillende van onze ministeries, enz. Wil onze Regeering er meer van weten, dan be hoeft zij slechts om inlichtingen te schrijven aan het Polizeipr asidium, Alexanderplatz, Berlin. Maar zij kan gerust zijn. Wat ik vanoch tend in deze kast gevonden heb, is al vol doende bewijs om overtuigd te zijn, dat da gelijks langs alle grensstations alle onge- wenschte politieke elementen met valsche passen, waarop de werkelijke photo'sjgehecht en met schitterend nagemaakte stempels be drukt zijn, ons land binnenkomen. En dat de ontdekking van deze kast dit in de toe komst nog volstrekt niet zal verhinderen. Want stellig zijn de blanco of ingevulde en stellig echte Nederlandsche passen in deze kast gevonden, naast honderden andere van vrijwel alle naties ter wereld, niet de eenige die zich in handen van de communistische partij bevinden. En ook de onderteekenin gen van onze consuls en consulaatsbeambten die gerechtigd zijn passen te onderteekenen, zijn stellig in meer dan één communistische centrale keurig nagemaakt voorradig en doen nog dagelijks haar werk. zen. DINSDAG 21 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 Zevende Zangles door mil. Bonnard. 9.35 Soiree Litteraire Musicale Consacrée au Poète Lousard. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Melody, Mirth and Military Music. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert, o.a. Symphonie van Mendelssohn; Sonate voor fluit door Haendel; Euchantement du Vendridi Saint, door Wagner. De groote beteekenis van deze ontdekking is wel, dat al dat gewichtige gedoe van in formatie, pasvisum-verdeeling, enz. (zij het dan ook een bron van inkomsten voor een staat) uit politiek oogpunt nonsens gebleken is, omdat door het vinden van deze kleine kast aangetoond is, dat men alle passen ver- valschen kan en wel zoo schitterend, dat een ontdekking vrijwel onmogelijk is. Misschien leidt deze kast dan ook tot een herziening van al dat domme pasgedoe, zoo mogelijk tot een radicale opheffing. Dan hebben we heusch alle reden om den com munisten voor hun vervalschingcentrale's dankbaar te zijn De directeur van het onderwijs eischt in een circulaire van de onderwijzers, dat zij bijzondere reserves in acht nemen, ook bij het voeren van andere dan communistische politieke propaganda, in hun vakvereeni- gingsactie of bij soortgelijke uitingen van 't vereenigingsleven. De directeur vordert gematigdheid en vermijding van taal, die naar het kantje van de strafwet gaat. Te vens zullen de onderwijzers zich moeten onthouden van acties, die de gemoederen in hun omgeving in beroering kunnen bren gen. Het niet opvolgen van hetgeen in de circulaire verlangd wordt, stelt den onder wijzer bloot aan ontslag wegens onge schiktheid. De sultan van Boeloengan keerde Zon dag 12 October van de hertenjacht terug. Hij baadde zich, gebruikte koffie, vroeg zijn familieleden vergeving voor de keeren dat hij hard opgetreden was en begaf zich ter ruste. Ineens werd hulpgeroep gehoord en de toesnellende dochter vond den Sul tan overleden. Zij hield zich met haar lievelingswerk on ledig, juist een week nadat haar huurder verdwenen was, en peinsde er over, wer- waarts hij zijn schreden kon gericht heb ben. „Dronken in een herberg en dan achter slot," zeide zij, „zijn geld in de kroeg ver kwisten en verbrassen; ja, ja, mannen zijn schavuiten." Juist, toen zij deze woorden sprak, gleed eene schaduw langs den tuin en opziende zag zij «,en man, die, over de heining leu nende, haar aangluurde. „Ga maar heen," sprak zij scherp, uit hare knielende houding opstaande en tegenover den ongenooden gast een dreigende houding aannemend. „Ik heb vandaag geen appelen noodig, en het kan mij ook weinig schelen, hoe goedkoop je ze ook verkoopen mocht. Mrs. Hableton verkeerde klaarblijkelijk in den waan, dat die man een venter was, maar ziende, dat hij geen handkar bij zich had, veranderde zij van gedachten. „Je bent immers niet van plan, hier te komen inbreken," snauwde zij hem toe. „Wel, dat zal u niet veel geven, want hier valt niets te stelen, de zilveren lepels, wel ke ik van mijne grootmoeder geërfd heb, zijn reeds lang door mijn mans keel gegaan, en het geld, om ze door andere te vervan gen, ontbrak mij. Ik ben geheel in mijn een tje, en een- arm schepsel, zooals jij, je moest maar doorstappen, want ik dank je hartelijk om mij iets te laten ontnemen van de zuur verdiende penningen, welke ik in het zweet mijns aanschijns verdiend heb. Ga dus maar schielijk heen." Naar adem hijgende ontstond er in de toe spraak van Mrs. Hableton een korte pauze. „Mijn beste juffrouw," sprak de man aan de heining op vriendelijken toon, „bent u..." „Neen, die ben ik niet," antwoordde Mrs. Hableton trotsch. „Ik heb evenmin zitting in de kamer als ik school-onderwijzeres ben, ik behoef dus uwe vragen niet te be antwoorden. Ik ben een vrouw, die haar be lasting en schulden betaalt en houd niet van babbelen, ook ben ik niet geneigd, nieuwsbladen te lezen; ik heb maling aan de Russen, maak dus, dat je weg komt!" „Geen nieuwsbladen lezen," herhaalde de man op vergenoegden toon, „ha, ha, dat brengt mij een stap nader tot mijn doel. Mrs. Hableton staarde wantrouwend naar den man, die zulk een bijzondere opmer king maakte. Hij was groot van gestalte, met een joviaal, rood uiterlijk, glad gescho ren en scherpe oogen, welke schit terden gelijk twee sterren. In een licht pak gekleed, droeg hij een wit, met ster retjes bezaaid vest, gegarneerd met een massief gouden ketting. Dit alles bijeen ge nomen gaf Mrs. Hableton den indruk, dat zij met een welgestelden koopman te doen had, en zij was er ten slotte begeerig naar te vernemen, wat hij van haar verlangde. „Wat moet gij hebben?" vroeg zij ijlings. „Woont hier Mr. Olivier Whyte?" luidde des vreemdelings antwoord. „Hij woont hier wel en niet, al naar gij het nemen wilt," zeide Mrs. Hableton spits- vondig. „Ik heb hem in geen week onder mijn oogen gehad, ik veronderstel derhalve, dat hij hier of daar beschonken ligt, maar ik heb zoo'n advertentie in de courant laten zetten en dat zal wel schielijk licht in de duisternis brengen, hij zal er van lusten, want ik zal hem wel aan het verstand bren gen, dat ik niet met mij laat gekscheren, als ge dus een vriend van hem zijt, wil hem dan uit mijn naam zeggen, dat hij 'n kwajongen is." Gedurende deze uitbarsting van toorn behield de vreemdeling zijn volle tegen woordigheid van geest, en daar Mrs. Hable ton bij gebrek aan adem even pau seerde, viel hij haar bedaard in de rede: „Kan ik u voor een oogenblik spreken?" „En waarom houdt gij hier stil?" vroeg juffr. Hableton wantrouwend. „Vertel maar op, want dat ik de waarheid van mannen kan verwachten, is toch onmogelijk, maar vertel eens op." „Inderdaad," sprak haar zegsman, den blik naar den onbewolkten blauwen hemel gericht, en zijn gelaat met een rood zijden zakdoek afwisschend, „het is heden bijzon der warm, weet ge, en Mrs. Hableton gaf hem geen tijd, den zin te voltooien, doch liep naar het hek en opende het met één ruk. „Veeg uw voeten af en kom binnen," zeide zij. De vreemdeling volgde haar nu in het huis, en bracht hem in eene kleine, nette zitkamer, waar het overvol was van anti- m. jassers, wollen vloermatten, en wassen bloemen. Op den schoorsteen stond een gansche rei vuile kleine boekjes; waarschijn lijk dienden deze voor stoffeering, daar hun uiterlijk te onaangenaam was, dan dat iem nd beproeven zou, ze te lezen. De stoe len waren van paardenhaar, en waren hard en stekelig, want toen de vreemdeling zich in den glibberigen leunstoel had neergevleid, dien Mrs. Hableton hem toeduwde, dacht hij onophoudelijk, dat deze met steenen gevuld was. De juffrouw bad tegenover hem plaats genomen in een anderen niet minder harden stoel, en zich van haar hoofddoek ontdoen de, vouwde zij die zorgvuldig op, legde hem in haar schoot en keek toen strak en onbe weeglijk naar haar als uit de lucht gevallen bezoeker. „En nu ter zake," zeide zij, haar mond wijd openspalkend. „Wie bent u? wat bent u? en wat komt u hier verrichten?" De vreemdeling verborg zijn rood zijden zakdoek in zijn hoed, zette hem op de tafel en antwoordde behoedzaam: „Mijn naam is Gorby. Ik ben beambte bij de recherche. Ik ben belast met de instructie in zake Olivier Whyte." „Hij is hier niet," sprak Mrs. Hableton, meenende, dat Whyte in moeilijke omstan digheden was geraakt en daardoor in ver zekerde bewaring genomen was. „Dat weet ik," antwoordde mr. Gorby. Waar is hij dan?" Mr. Gorby antwoordde haastig en lette goed op, welke uitwerking zijn woorden bij haar teweeg brachten. „Hij is dood". Mrs. Hableton verbleekte en viel achter over in haar stoel. „Neen," schreeuwde zij, hij heeft hem immers niet gedood." „Wie heeft hem niet gedood?" vroeg Mr. Gorby scherp. Mrs. Hableton wist blijkbaar meer dan zij voornemens was te zeggen, want, nadat zij met bovennatuurlijke krachtsinspanning zich hersteld had, antwoordde zij op ontwijkende toon: „Hij sloeg immers niet de hand aan zich- zelve?" Mr. Gorby sloeg haar met een scherpen blik gade, hetgeen zij beantwoordde, door hem wantrouwend aan te gluren. „Dat is een slimme," prevelde de be ambte van de H. Hermandad binnensmonds, „zij weet meer dan zij verkiest te zeggen, maar ik zal haar wel spraakzaam maken." Hij hield een oogenblik op en vervolgde toen op vriendelijken toon: „Weineen, hij beging geen zelfmoord; wat doet u zulks vermoeden?" Mrs. Hableton bleef het antwoord schul dig, doch haar zitplaats verlatende, begaf zij zich naar een half versleten buffet, uit hetwelk zij een flesch brandewijn en een klein wijnglas nam Het glas halverwege vullende, ledigde zij het in één teug en keerde toen naar haar plaats terug. „Ik gebruik niet dikwijls dat geestrijk vocht," sprak zij, terwijl de oogen van den politie-beambte strak op haar gericht wa ren, „maar u joeg mij zulk een schrik op het lijf, dat ik mijzelven iets moest innemen, om mijn zenuwgestel eenigszins tot beda ren te brengen, „wat is er verder van uw dienst?" „Vertel mij al hetgeen gij weet,' sprak Mr. Gorby, haar scherp in het gelaat zien de. Haar trekken veranderden en haar ge zicht werd nog bleeker. „Waar werd mr. Whyte vermoord?" vroeg zij- „Hij werd in een huurrijtuig op den weg naar St. Kilda vermoord." „Dus op den openbaren weg," sprak zij op sidderenden toon. „Ja, op den openbaren weg.' „Helaas, helaas," zuchtte zij. Mr. Gorby sprak geen woord, aangezien hij bemerkte, dat zij met zich zelve te rade ging of zij het al dan niet zou zeggen, en één woord van hem kon alles bederven, doch, als verstandig man hield hij zich stil. De belooning kwam «og voor hij ze ver wacht had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5