WB1GD-= MIE.UWS Roomboter wordt steeds duurder. Btsq: Ingezonden USededeelingen De valsche bankbiljetten. Krokodillen als huisdieren. V erkeersongeval. HANDEL EN NIJVERHEID. Branden. Van den auto gevallen. In Duitschiand gearresteerd. Bisschoppelijke belangstelling voor de Hanze in het Bisdom Haarlem. KERK EN SCHOOL. De vermeende lading menschen- beenderen. Als de kachels weer komen! Kolendampvergiftiging. 60 cents per reeeL KERKNIEUWS. LUCHTVERKEER. RK. Universiteitsvereeniging. R.-K. Opleiding voor Staats examens Gymnastiek. Plechtige abtswijding. UIT BOEK EN BLAD. LEGER EN VLOOT. &ND Pater Cremer. KUNST EN KENNIS. Oude munten. Raoul von Koczalski. RECHTSZAKEN. De Petroleumkachels van Jamin. Delftsche schoolgeld navordering. MARKTNIEUWS. De crisis in Duitschiand. De ontruiming van bezette gebieden. De Duitsche rijksposterijen. Een aanslag op een trein verijdeld. De Zuid-Slavische regeerings crisis. Een paniek in een bioscoop te Athene. Staat van beleg in Wit-Rusland De verhouding van Polen tot Rusland. Bisschop Wladimir vrijgelaten. Visscherij. Eea nieuwe vondst. Omtrent hst vervaardigen van valsche bankbiljettan fle Nieuvriand, worden nog de vvolgende bijzonderheden vernomen Bij huiszoeking door de Rijkspolitie werden 'gevonden cLché'-s en kopergravures voor het afdrukken vati bankbiljetten van 200 en 300 Uit één cliché was een stuk weggeno men orrt daarin losse cijfers voor de 'verschil lende waaVde der biljetten te kunnen plaatsen. Verder waren aai\wezïg negatieven op glas platen voor de achi'er- en voorzijde van bank biljetten van 25, 60, 100 200 en 300 gulden, zoo ook, als verschillende soorten verf, zuren, een gcudbad, een coivpiete handdrukpers, waarbij letters en rollen, een groot fototoestel en gevoelige platen. Op last van den majoor der Rijksveld- wacht werden de verdachten W. B., fotograaf uit Rotterdam en W. S., leerlooier te AI- blasserdam, naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht. Langen tijd hebben deze vreemdelingen bij var kinshandelaren vertoefd, voorgevende, dat zij vcor de administratie- zorgden. Beiden hebben'al meer op hun kerfstok. Bij een nieuwe huiszoeking, ingesteld door de justitie", vond men in dén vloer van de woonkamer >een klein onzichtbaar luik. Bij de opening ontdekte men in een hol een zak, ongeveer 3000 stuks blanco vellen papier ter grootte van bankbiljetten, waarin vrij goed het watermerk was aangebracht. Een der belastingambtenaren had bi; den eersten aanval opgemerkt, dat de varkens- koopman Johannes van Buren, een pakket papier verstopte hetgeen niet meer ge vonden werd. f Het huis staat nog steeds onder politie bewaking en het onderzoek betreffende de uitgifte van het valsche geld wordt voort gezet. De valsche banknoten, de drukpers er. het overige materieel zijn naar Dordrecht overgebracht en bij de rechtbank aldaar gedeponeerd. De varkenshandelaren in deze strees zijr» zeer verheugd over deze ontdekking, daar ie Gebr. van Buren bijgenaamd „De Koe kers", steeds boven den marktprijs voor de varkens betaalden, waaruit wordt afgeleid, dat de Van Burens vermoedelijk met valsch geld betaalden. Het nieuwste snufje in hetJHaagje is eerv toestand van de 75-jarige mevrouw A. Bly is zorgelijk; zij was gisteravond 8 uur nog niet bij kennis. Zaterdagavond is in een zware mist de zoon van den heer Herculeyns te Tilburg met zijn motor in botsing gekomen met de burries van een boerenkar. Aanvankelijk liet zich het geval niet ernstig aanzien, vooral, daar de heer H. nog zeer goed naar huis kon rijden. Later werd hij ongesteld en constateerde toch ernstige kneuzingen. Zijn toestand is thans ernstig. dan een oogenblik als een pijl wegschieten om vervolgens in evenwicht te komen en eindelijk een normale vlucht uit te voeren alsof de machine normaal van den grond was opgestegen. Zaterdagavond kwart voor tienen is op den hooi- en rietzolder in het perceel van den vrachtrijder J. Mulder aan den 2en Wormenschen weg te Apeldoorn door een onbekende oorzaak brand ontstaan. Het oude perceel, bestaande uit een woonhuis met boerderij, is geheel uitgebrand. De spoedig ter plaatse aanwezige brandweer wist 'n hooiberg met 10.000 K.G. hooi en 'n vrachtauto-garage te behouden. Zondagmorgen te ongeveer kwart over zes ontstond brand in „Huize Entinge," te Zuid-Larén, sedert eenige jaren ingericht als hotel. Heel boven in het gebouw is het vuur, dat zich snel uitbreidde door de lo geerkamers, aangekomen. Uit het bene- dengebouw kon nog heel wat van het losse goed worden gered. Toen om zeven uur de electrische klok staan bleef, doordat de draad was doorge brand, wis de brandspuit nog niet aanwe zig. De brandweer had echter ook weinig kunnen 'doen in verband met het ontbreken van bluschwater. Zaterdagavond is te Wijchen in de buurt Woesik de windkorenmolen de Klein tot den grond toe afgebrand. Zondag is het hotel huize Etinge, van den heer G. L. Pietersen, te Zuidlaren (Dr.), ge heel uitgebrand vermoedelijk tengevolge van kortsluiting. Er is weinig gered. De con certzaal is behouden gebleven. Te Winschoten stopte Zaterdagamiddag een vrachtauto, die arbeiders van den Carel Coenraadpolder huiswaarts bracht, om Winsichoter arbeiders te doen uitstappen. De auto zette zich in beweging vóór een der arbeiders weer had plaats genomen, met het gevolg, dat hij van dsn auto viel, toen die weer in volle vart was. Zijn ruggegraat schijnt ernstig aangedaan te zijn. Voor zijn leven wordt gevreesd. De Centrale Raadsvergadering van de Hanze in het Bisdom Haarlem had bij ge legenheid van de jaarlijksche bijeenkomst van afgevaardigden welke 8 October j.l. te 's-Gravenhage werd gehouden, aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem een telegram ge zonden, waarin o.m. werd getuigd, dat de voormannen der afdeelingen vast besloten zijn te trachten het herstel van het katholieke middenstandsvereenigingsleven met alle kracht te bevorderen. Het hoofdbestuur van de Hanze mocht thans namens Monseigneur A. J. Callier een schrijven ontvangen, waarin Z. D. H. onder meer den wensch uitspreekt, „dat de tijd van beproeving, welke de Hanze heeft moeten doormaken, heilzaam moge gewerkt hebben, en de Haarlemsche R. K. Middenstands bond nu tegemoet ga een periode van gesta- digen inwendigen en uitwendigen groei." Vertrouwd wordt, dat dit hernieuwd be wijs van bisschoppelijke belangstelling voor de Hanze eens aansporing te meer zal be- teekenen voor de afdeelingsbesturen en voor alle R. K. middenstanders om alom de katho lieke middenstandsorganisatie weer op het oude peil te brengen. teèr"dié~voïgens de Tel. kro'kodiUen houdt1 Te Amersfoort werd bericht ontvangen, -t- IrAftAn »ii,l wal dat .als huisdieren. Honden en katten zijn wat ouderwetsch, waarom het niet eens met krokodillen geprobeerd Het zijn zeer on schuldige dieren, zoolang zs geen honger hebben. En zelfs als ze honger hebben, zijn ze nog niet gevaarlijk, als men ze op straat te genkomt. Alleen in het water moet men voor se oppassen, op het land zijn het lammeren gelijk. Natuurlijk moet men ze niet plagen. Als» men een krokodil kwaad maakt kan hij zeer zonderling doen. Niet alleen zijn bek moet men in de gaten houden, vooral ook zijn de heer L„ voorheen inspecteur van politie aldaar, te Bonn is gevangen gezet. Omtrent de redenen daartoe was niets be kend. De heer L. bevindt zich in dezelfde gevangenis als de Jong, directeur van de Brusselsche Bank. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk in Klein-Azië voor rekening van Hollandsche Lijmfabrikanten menschenbeen staart. Daar kan het beest al heel gevaarlijk deren zouden worden opgekocht, bericht mee zwaaien. Deze wijsheden, die voor eventueele navolgers van belang bunnen zijn, werden opgeteekend uit den mond van den heer, die de krokodillen thuis heeft. En dus als een expert beschouwd kan worden. Wie vermoed zcu hebben, dat de eige naar een Indische nabob was, die uit zijn overzeesche bezittingen een paar van die lieve diertjes over had laten komen als een aangename tijdpasseering, heeft het mis. De krokodilienbezitter bewoont een beschei- men aan de N. Ct. van bevoegde zijde, dat dit gerucht geheel uit de lucht is gegrepen en van allen grond van waarheid ontbloot. In de lijmfabrieken worden, naast afval van huiden, beenderen van dierlijke afkomst zooals beenderen van runderen, schapen, varkens, paarden, enz. verwerkt. Nergens worden in lijmfabrieken menschenbeenderen gebruikt. Eenige maanden geleden liep een soortgelijk gerucht, n.l. dat uit Klein-Azië te Amsterdam een schip zou zijn aangeko den é-age in een bescheiden straat der resi- men. waarvan de lading menschenbeenderen dentte. Het was zijn liefhebberij als naturalist, zou bevatten. Dit schip_ werd daarop gelost die hem er toe dreef verleden jaar van een machinist bij de stoomvaart de twee toen nog jeugdige beesten over te nemen. De ma chinist had ze uit Amerika meegenomen, maar zat er al spoedig mee in zijn maag, in figuurlijken zin natuurlijk. Want de verzor ging der dieren is niet zoo gemakkelijk. Voor eerst zijn ze gewend aan een zacht klimaat en meet in hun tehuis steeds een tempera tuur van 30 gr. Celsius heerschen. Ze zijn voorts buitengewoon vraatzuchtig, zooals de eigenaar ons met een zucht opmerkte. In het begin werden ze met wurmen ge voed. Later was dat niet meer voldoende en nu krijgen ze rauw paardenvleesch, kik kers en visschen in ongelimiteerde hoeveel heden. Ze zijn bijna niet te verzadigen. Hun 1 verblijfplaats is op het oogenblik een ter- rarium van respectabele afmetingen. Maar gezien hun geweldigen groei, zal deze wel spoedig te klein zijn. Ze meten nu cira 60 c.M. en kunnen ongeveer 4 meter lang wor- den. Met leedwezen constateerde de eigenaar, dat ze dan met moeite in de huiskamer een i plaats zullen kunnen vinden. Den eersten tijd is er onder de tafel nog wel ruimte voor deze huisvrienden. i Misschien dat ze dan later op zolder een onderdak kunnen vinden, maar in ieder ge-j van zal de voedings kwestie wel beletten, dat ize in volwassen staat worden aangehouden.! ;Wat natuurlijk ten zeerste zal worden be- itreurd, daar het ideaal is de beide huisdiertjes aan een ketting mee over straat te nemen ibij het boodschappen doen. De overige be- 'woners der straat slaan niet zonder genoe gen den snellen groei der beesten gade. Want thet is opvallend, dat sinds het bekend wor den van de verblijfplaats der krokodillen, deurwaarders de straat beginnen te mijden. De eigenaar vreesde, dat op den duur de politic misschien bezwaar zal maken tegen het houden der beesten. Hij is van plan ze over eenigen tijd Artis ten geschenke aan te bieden en er een paar jeugdige exemplaren voor in de plaats te* vragen. Want al zijn het dan ook huisdieren geworden, het blijven toch in hun hart.... krokodillen, i Laatst beet er één den huisheer in zijn :hand, een andermaal kreeg hij een klap met [den enormen staart. Als ze honger hebben '•doen ze raar, en aangezien de heer des hui les nog jonge kinderen heeft, acht hij het beter de beesten niet telang meer als zijn jhuisgenocten te houden. Wat verstandig lijkt, wil men niet plotseling constateeren, ;dat het geheele gezin in de kaken der reptie- \len verdwenen is. Voorloopig zijn het nog lieve huisdiertjes. Drie slachtoffers. t In de Julianalaan te Hilversum zijn Zon dag mevrouw B. en haar twee dochters ia. bewusteloozen tqestand in hare woning ge vonden. De politie, die in allerijl werd opge beld, trachtte de dames bij te brengen doch onder toezicht van in den beenderenhandel bij uitstek terzake deskundigen, benevens van een gediplomeerd Rijksveearts. Van de bevindingen van den Rijksveearts is destijds kennis gegeven aan de Nederlandsche auto riteiten die onmiddellijk een specialen koerier naar Griekenland hebben gezonden om de Grieksche regeering mede te deelen, dat de verhalen omtrent de menschenbeen deren in bedoelde zending ten eenenmale onjuist waren. De Grieksche regeering had n,l. officieel aan de Nederlandsche regeering om opheldering gevraagd. De bevolking van Nederland kan dus blijk baar gerust zijn. In de Nederlandsche fabrie ken zal er steeds angstvallig voor worden gewaakt, dat geen beenderen van mensche- lijken oorsprong worden ontvangen of ver werkt. Van Roomboter niet te onderschei den en de helft go9dkooper is De Gruyter's hoogiijne Melange. Per pond slechts 80 ct. Plantenboter slechts 60 ct. p. pond. Alléén in De Gruyter's winkels! «ZBÏ BENOEMINGEN. Z. D, H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Oegstgeest, den Weleerwaarden heer P. M. de Vetten, en tot Pastoor te Hazerswoude den Weleerw. heer J. van Veen; voorts opdracht ver leend tot stichting eener nieuwe parochie te Heemstede aan den Weleerw. heer P. J. Nieuwenhuis en benoemd tot kapelaan te Bovenkerk den Weleerw. heer B. VA Kloes, assistent in de weeshuizen te Rot terdam. EEN NIEUW EXPERIMENT. De „World" maakt melding van een nieu we beproeving op luchtvaartgebied die ver re aspecten belooft. Op 3 October is in Amerika voor het eerst een kleine bestuurbare ballon van het leger opgestegen, waaraan een vlieg machine verbonden was. Hoog in de lucht werd het vliegtuig losgelaten en dit kwam dadelijk in geregelde actie. Deze demonstratie bewijst ongetwijfeld nieuwe mogelijkheden die, meer geperfec tioneerd, van groot nut kunnen worden voor het luchttransport. Ook van militair standpunt heeft deze prestatie groote Onder voorzitterschap van Professor Dr. Jos. Schrijnen had dezer dagen te Nijmegen een vergadering plaats van het bestuur der Nijmeegsche Universiteitsvereeniging. Deze vereeniging heeft ten doel naast het verlee- nen van moreelen steun aan de Sint Rad- boudstichting en aan de commissiën, door haar belast met het bijeenzamelen van gel den voor de instandhouding en uitbreiding der R. K. Universiteit en meer bepaaldelijk, in samenwerking met de daarvoor aangewe zen organen, de belangen der Universiteit en van haar studenten te bevorderen. Zij tracht haar doe! te bereiken langs wettigen weg en wel door het beschikbaar stellen van gelden voor het doen houden van uni versitaire lezingen en voordrachten en alle verdere wettige middelen, die het aanzien der Universiteit kunnen verheogen. De Sta tuten der vereeniging werden goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 23 Mei 1924 Np. 44 en de vereeniging telt reeds een 28-tal leden. Het vereenigingsjaar loopt van September tot September. Het lidmaatschap bedraagt 2.50 perj aar. Het Bestuur stelt zich voor in de maand November een openbare ver gadering te houden, waarvoor een vooraan staand persoon als spreker zal worden uit- genoodigd. Deze vergadering zal voor alle belangstellenden toegankelijk zijn, terwijl up deze vergadering de voorzitter het doel en streven der vereeniging nader zal uiteenzet ten. In Februari daaraanvolgend zal Prof. Louis de la Valiêe Poussin uit Gent, de be kende sansteritist en godsdiensthistoricus, op een tweetal achtereenvolgende avonden een voordracht houden over het Boeddhis me. Op deze Bestuursvergadering kon de Rector-Magnificus, Prof. de Langen Wen- dels O. P. de verblijdende mededeeling doen, dat de rij van giften was geopend door een onbekenden gever, die welwillend 100 aan deze vereeniging heeft geschonken. Met ingang van 15 November a.s. wordt aan de R. K. Leergangen te Tilburg de gelegenheid geopend tot opleiding voor de staatsexamens gymnastiek of lichaamsoefe ning (akte J. lagere of middelbare akte) ook voor hen, die zich het volgende jaar reeds aan een dier examens wenschen te onder werpen. Een prospectus nopens de opleiding is te verkrijgen bij den Rector der R. K. Leergangen, Dr. Goossens, te Tilburg. Door de aanmerkelijke uitbreiding en ver zwaring der eischen, die het programma voor de examens middelbaar onderwijs gymna stiek de laatste jaren heeft ondergaan, is het niet meer mogelijk een deugdelijke parti culiere opleiding voor deze examens te krij gen, vooral omdat de theoretische zoowel als de practische eischen zoo onderscheiden zijn van aard. Bovengenoemde gelegenheid zal derhalve niet alleen voor het Zuiden van ons land voorzien in een gevoelde behoefte, zij zal daarenboven, gelet op de vakken psychologie, paedagogiek geschiedenis en de practische meisjes-gymnastiek, zoo niet onmisbaar, dan toch zeker alleszins gewenscht zijn ook voor de katholieke gegadigden uit het overige gedeelte van ons land. Aanmel ding vóór 1 November a.s. bij den Rector voornoemd. De plechtige Wijding van den HoogEerw. Pater M. Franciscus (Alb. Janssens uit Til burg) tot Abt van het klooster „Ste Marie dtf Pont-Colbert" te Versailles, is uitgesteld tot Dinsdag 28 October, feestdag der H.H. Apostelen Simon en Judas. Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen zal deze Wijding verrichten, met assistentie van twee Hoogw. Abten, in de ka pel van het Cisterciënsenklooster „Onsen- oort" te Nieuwkuik, dat onder het klooster van Versailles ress orteert. („St. Janski.") INHOUDSOPGAVE VAN MANNENADEL EN VROUWENEER. Oclober-aflevericg. Het tijdschrift, dat strijdt voor de reijj- Jieid onzer vaderlandschd zeden, treedt met deze aflevering zijn 14en Jaargang in. De voorzitter van het Hoofdbestuur van Voor Eer en Deugd opent dezen jaargang met een waardeerend woord aan het adres der Eerw. Paters Redemptoristen, die de redactie voeren en prijst in het bijzonder den vaardigen hoofdredacteur Pater M. Sioks, wiens portret deze aflevering siert, omdat hij op 29 September zijn zilveren professiefeest vierde, als de ridder sans peur et saus reproche van dit schoone werk. Volgt dan een artikel van de hand van dien hoofdredacteur, waarin de hooge waarde der reinheid wordt bezongen en een klaagtoon wordt geuit over de diepe bedorvenheid onzer hedendaagsche wereld, Gaarne zal gelezen worden het artikel van Pater M. Duynstee over Redelijke geboorte beperking en te wenschen ware het dat een ieder zijn gedrag daarnaar regelde. Pater Mosmans stelt met de hem eigene vaardigheid eenige propagandisten van de immoraliteit aan de kaak, terwijl nog enkele kortere artikelen ernstige waarschuwingen bevatten voor allen, die hunne kuischheia liefhebben of deze deugd in anderen moe ten bewaken en aankweeken Het ware te wenschen, dat alle ouders en overheden zich op dit nuttige tijdschrift abonneerden. BEZUINIGING? Men meldt uit Ede: Zooals bekend, worden dit jaar de ca detten in het eerste studiejaar opgeleid aan de scholen voor verlofsofficieren. Een op zichzelf zeer goede maatregel. Wie echter denken mocht, dat hierdoor het verband met de Academie te Breda en het onder wijs aldaar in dit eerste jaar verbroken zou zijn, vergist zich. Oorlog acht blijkbaar het onderwijs alhier niet voldoende, vandaar dat de leerlingen van de K. M. A. extra les krijgen van een leeraar van de acade mie in wiskunde en die bestemd voor het Indische leger bovendien in Maleisch, waar voor deze leeraren uit Breda geregeld over komen. In de bezuiniging van 100.000, door den Minister in uitzicht gesteld was van dit aanvullend onderwijs geen sprake en het zal de vraag zijn of dit cijfer nu nog wel bereikt zal worden. field, traentte de uames oi, re n8 n uuu, lnhoudt v00r een t =bineerd na kwam de Gem. Geneeskundige Dienst met een zuurstofapparaat. Een der dochters werd toen bij kennis gebracht. De oude me vrouw en de andere dochter moesten per brancard naar de R. K. Ziekenverpleging •vervoerd worden. De toestand van mevrouw B. is zorgwekkend. De dochter, die bijge komen was, kon mededeelen, dat Zaterdag de kachel voor het eerst aangemaakt was en dat er gisteren kolendamp was geconsta teerd. Nader wordt gemeld: Mej. A. Bly, een van de dames (de oudste /dochter), die wegens kolendampvergiftiging in het R. K. ziekenhuis te Hilversum was opgenomen, is gisteravond overleden. De bombardement. Generaal-majoor Patrick, commandant der luchtstrijdkrachten in de Ver. Staten noemde deze proefneming dan ook een nieuw hoofdstuk in de luchtvaart. De luitenants Frank Mac Kee en Cinter zijn de helden van dit gevaarlijk onderne men geweest. Mac Kee commandeerde de „T. C. 5", een kleine bestuurbare ballon van het gewone Amerikaansche leger-mo- del. Cinter had plaats genomen in een vlieg machine, die bevestigd was onder het schuitje van den ballon. Toen een hoogte van 2000 voet (650 meter) was bereikt, zag men dat de vliegmachine losgemaakt werd, Pater Cremer uit het Missiehuis te Sittard die bij een auto-ongeluk te Kerkrade een lichte hersenschudding had bekomen is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien. („N. Venl. Crt.") Bij het graven van den ouden vestingwal te Grave zijn o.m. voor den dag gekomen koperen munten, als Hollandia 1710, West- Frisia 1754, Stad Utrecht 1791, Silbergro- schen 1820, Hollandsche centen van 1821. Het programma der Chopin-Cyclus, die de groote Poolsche Pianist en componist Racoul von Koczalski te 's-Gravenhage, Am sterdam, Rotterdam ten gehoore zal brengen bevat de volgende werken Eerste avond 1. Sonate h moll 2. Valse cis moll 3. Etudes 3. Nocturne Es dur, Impromptu As dur, Mazurka H moll, Bal lade G-moll. Tweede avond 1. Polonaise A dur, Noc turne Des dur, 4 Etudes 2. Nocturne Fis dur, 2 Valse, Ballade As dur 3. Fantaisie-Im- promptu, Barcarolle, Scherzo B moll. Derde avond t 1. Sonate B moll2. Im promptu Fus-dir, 2 valses, Polonaise As-dur. 3. 24 Preludes. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft gisteren conclusie genomen inzake het cassatieberoep van den officier van justitie te Amsterdam, naar aanleiding van een von nis van de rechtbank aldaar, waarbij de le den der firma Jamin ontslagen zijn van alle rechtsvervolging ten aanzien van de beken de kwestie der winkelverwarming door mid del van petroleumkachels, In dit speciale ge val gaat het om de formeele vraag, of de minister van arbeid, handel en nijverheid de bevoegdheid heeft, nader terug te komen op een eenmaal door hem gewezen beslissing inzake een bij hem ingesteld nooger beroep tegen door de arbeidsinspectie krach tens het arbeidsbesluit gegeven voorschriften. De rechtbank te Amsterdam had deze vraag ontkennend beantwoord; een beslis sing, waarvan het O. M. in cassatie ging bij den Hoogen Raad. De advocaat-generaal bij dit college sloot zich terwille van de rechtszekerheid bij de zienswijze der rechtbank aan. Ook hij acht een eenmaal door den minister in hooger be roep gegeven beslissing definitief, tenzij aan den minister uitdrukkelijk de bevoegdheid zou zijn verleend, later zijn beslissing nog aan te vullen of te wijzigen. Dit is echter niet het geval. De eenige weg voor den minister zou dan ook zijn, dat de ar beidsinspectie nieuwe voorschriften gaf. Wordt daartegen dan weer beroep ingesteld, dan staat het den minister vrij, een nieuwe beslissing te geven. Indien njen dit stelsel niet huldigt, dan zou de minister feitelijk de zaak altijd aan zich kunnen houden. Spr. achtte dan ook de uitspraak van de recht bank juist, het cassatie-middel ongegrond, en concludeerde mitsdien tot verwerping van het beroep. Uitspraak 1 December, De procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis van de Haagsche rechtbank inzake de kwestie van de Delft sche schoolgeldnavordering, bij welk vonnis degenen, die zich tegen deze navordering hadden verzet in het ongelijk werden ge steld. Uitspraak over vijf weken. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den arbeider A, T., te Oud Gastel beklaagd van poging tot doodslag op Jan Tak, te Gas tel, met vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Breda, ontslagen van alle rechtsvervolging. Ook de Bredasche recht bank had bekl. van rechtsvervolging ont slagen. De kantonrechter te Leiden heeft gisteren N. J., melkhandelaar te Noordwijk, wegens het afleveren van melk, vermengd met 40 pet. ater, veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. De eisch was een maand. ALKMAAR, 20 Oct. Vee. Aanvoer 41 koeien 280470, 6 vette kalveren 70 170, per k.g. 1,301.70; 17 nuchtere kal veren 945, 82 schapen 4558, 634 vette varkens per k.g. 0.800,90. BOVENKARSPEL, (Station), 20 Oct. Aardappelen, blauwe 2.402.65 per baal Aanvoer 90 baal. Uien. Groote gele 2.30 —2.75, Drielingen 2,90—3.55. Nep 3,35 3.40 per baal. Aanvoer 440 baal. Bloem kool le soort 17.25—37, 2e soort 9.25 —18,50, 3e soort 5.20—10.75 per 100 st. Aanvoer 49.800 stuks. Roode kool 2 4,10, gele kool 2.304.witte kool 0.901.30 per 100 k.g. Aanvoer resp. 46,200. 26000 en 65.700 k.g. Bieten: groo te 14.75—22.50, kleine 7.75—8.75 per 1000 st. Aanvoer 82.700 st. Slaboonen 4.505.20 per 15 k.g. Aanvoer 260 zak. EDE, 20 Oct. Weekmarkt. Eieren 11.50 13.50 per 100 st. Biggen 9.16 per st. Aangevoerd 45.000 eieren en 150 biggen. GELDERMALSEN, 20 Oct. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor: bellefleur 913 ct., roodzoet 9 ct., zoete bellefleur 78 ct., Brederodes 10 A11A ct., goud- reinctten 718 ct., trosjesperen 2 ct., ijs- bcuten 46A ct., Muldertjes 5 ct., Bezie 3'4 ct., Hola's 34 ct., griezelperen 3A ct., bruine peren 3A ct., Jan Willems 7 A 9 ct., suikerperen 4 ct., handperen 7 A 22 ct., pondsperen 3 ct, campagnezoet 11 12 ct., winterjannen 45 ct., Avezaatsche capelle 3A6 ct., wintervijgen 34A ct. groenperen 2 ct., paradijs 5 ct., Camperve nen 23 ct., zure bloemmee 13 ct., jasap- peien 711A st., bergamotten 23 A ct., notarisappelen 13 ct„ foppen 3'A ct., ko- BERLIJN, 20 October, De Rijkskanselier heeft Zaterdag in den kabinetssraad positief verzekerd: Maandagavond valt de beslissing. Deze verzekering was niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Dr. Marx bedoelde: „of het burgerblok, al dan niet met inbegrip van de democraten komt tot stand, of de rijksdag wordt ontbonden. De rijkskanselier heeft woord gehouden. De beslissing is hedenavond gevallen. De Rijks dag is naar huis gestuurd. Nog hedenmorgen had dr. Marx zoowel tot de Duitsch-nationalen als tot de democraten een brief gericht, waarin hij probeerde de beide partijen er toe te bewegen wat water in hun wijn te doen. Den Duitsch-nationalen drukte hij op het hart genoegen te nemen met inplaats j van met vier ministerzetels en den democra ten bezwoer hij in het belang des vaderlands den rijksweerminister dr. Gessier toe te staan als lid van de democratische partij deel van het kabinet te blijven uitmaken. De Duitsch-nationale fractie wap het eerst met baar bespreking van den brief van den rijkskanselier gereed. Kort voor vijven ver schenen de Duitsch-nationale leiders bij dr. Marx om hem het besluit van hun fractie me de te deelen. Ook ditmaal hadden de conser vatieven weer een slag om den arm gehou den, Zij. konden den rijkskanselier nog geen antwoord op zijn verzoek geven, omdat hij zijn plan geheel afhankelijk heeft gemaakt van de medewerking der democraten en daar deze nog niet geantwoord hebben, moeten ook de Duitsch-nationalen zich hun antwoord voor behouden. Onmiddellijk na de Duitsch-nationalen ver schenen de democratische leiders bij dr. Marx en verklaarden hem, dat de democraten, ge zien hun vroegere verklaringen en in het bij zonder met het ook op het feit, dat nu zells twee uitgesproken tegenstanders van de wet ten van Dawes voor het ministerschap in aan. merking komen, bij hun weigering blijven en ook aap dr, Gessier niet kunnen toestaan in het kabinet te blijven. Nadat de democraten vertrokken waren, riep de rijkskanselier het kabinet bijeen en deelde zijn ambtgenooten mede, dat al zÖn pogingen om een volstrekte meerderheid te verkrijgen voor de voortzetting van de tot dusver gevolgde binnen- en buitenlandsche politiek definitief zijn mislukt. In overleg met het geheele kabinet begaf dr. Marx zich vervolgens naar rijks-president Ebert en stelde hem voor den rijksdag te ont binden. De rijkspresident ging grif op dit voorstl in en vaardigde onmiddellijk de vol gende verordening uit: „Parlementaire moeilijkheden maken het aanblijven van de tegenwoordige rijksregee- ring en tegelijkertijd de vorming van een nieuwe regeering op den grondslag van de tot dusver gevoerde politiek onmogelijk. Op grond van art, 25 van de rijksgrondwet ont bind ik daarom den rijksdag." Waarschijnlijk zullen de verkiezingen op den laatsten Zondag van November of op den eersten Zondag van December plaats hebben. De rijksregeermg blijft in haar tegenwoordige samenstelling tot na de verkiezingen aan, niet als kabinet d'affaires, maar als politiek ka binet. MANNHEIM, 20 Oct. De Franschen zullen morgenochtend het kasteel en de haven van Mannheim verlaten. KOBLENZ, 20 Oct, De intergeallieerde in- en uitvoerbureaux te Ems en Dusseldorf hebben heden hun werkzaamheden gestaakt. KOBLENZ, 20 Oct'. Morgen wordt de haven van Karlsruhe met inbegrip van de Leopoldshaven ontruimd. BERLIJN, 20 Oct. Blijkens een memo randum van den rijksminister van posteriju# aan den Rijksdag heelt de Reichspost se dert 1 Februari 1924 een batig saldo opg Ieverd van 50 millioen goudmark. De Parijsche correspondent van de „Daily News" meldt dat Zaterdagavond eenige on verlaten vermoedelijk gepoogd hebben den trein met de Indische post uit Marseilles te doen verongelukken. Vier nachtwakers van de spoorwegmaatschappij P. L. M. vonden op hun ronde van 40-K.M. van Marseilles stapels groote steenen liggen op de rails, waarover de trein in den loop van den nacht moest rijden. Er werd op hen uit het struik gewas geschoten, doch de wakers beant woordden het vuur, waarop de aanvallers in een vrachtauto de vlucht namen. BELGRADO, 20 Oct. Nadat de onder handelingen tusschen het regeeringsblok en de radicalen tot vorming van een concen tratiekabinet tengevolge van den eisch der parlementsmeerderheid om zich de functie van den minister-president in de regeering voor te behouden en tengevolge van de wei gering der radicalen om met de partij van Raditsj in de regeering samen te werken zijn mislukt, heeft de koning den radicaal Jowa- nowitsj opgedragen een laatste poging ta doen om een kabinet te vormen. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat te Athene een paniek is ontstaan in een bioscoop, tengevolge van een brand. Vijftig menschen werden gedood, waaronder vele kinderen. BERLIJN, 20 Oct. Volgens een bericht uit Reval is over de Wit-Russische gouver nementen Minsk, Witebsk en Smolensk de staat van beleg afgekondigd, daar de land bouwers weigerden graan te leveren, be stemd voor het door hongersnood bedreigde Wolgagebied. WARSCHAU, 20 Oct. Naar officieus wordt medegedeeld, heeft minister-presi dent Grabski met den minister van buiten landsche zaken Skrzynski een onderhoud gehad nopens den toestand der Poolsch- Russische betrekkingen. Volgens de bladen zijn de moeilijkheden in deze betrekkingen toe te schrijven aan de niet vervulling der verplichtingen, wel ke de sovjetregeering bij het verdrag van Riga op zich heeft genomen. Vrijdag 1,1. is in het dept, van buitenl. zaken alhier een speciale conferentie ge houden, waarbij een plan is vastgesteld voor een diplomatieke actie, waarvan het doel iS: ten eerste de gevolgen van de niet- vervulling van het verdrag van Riga door de sovjet-unie in het licht te stellen en voorts voor de aangelegenheid een doel treffende oplossing te vinden. MOSKOU, 20 Oct. De Russische gezant te Warschau beeft de Poolsche regeering verzocht het bericht, als zou een agent der Poolsche geheime politie in de sovjetlegatie zijn geslagen en uitgeplunderd, tegen te spreken, daar hij anders het plan tot zijn reis naar Warschau zou opgeven. BERLIJN, 20 Oct. De orthodoxe bis schop Wladimir, die sedert de laatste ja ren in een Poolsch klooster was geïnter neerd, daar hij tegen den staat ageerde, is in gezelschap van een archimandriet naar Tsjecho-Slowakije vertrokken. ningsrood 9 ct„ sterappelen 17—23 ct., herfstdirkjes 3 A ct., benderzoet 5 ct., grauwzuur 7A ct.,blanke beurre 2 ct„ streepperen 3 ct., herfstmaagdenperen 2 ct. grauwe Bezie 23 ct,, wijnzoet 8 ct., knol peren IA ct., Huismannen 4 ct., mispels 10 A ct., Princesse Nobels 18 A ct., Pip pelingen 7 ct., citroenzuur 17 ct., Holga- ten 3 ct., kaneelzuur 9 ct,, alles per k.g. errste soort; noten 37 st., per 100 stuks. Fabrieken: zuurzoet 3.60 zoetkroet 2.50, perenkroet 2.30, alles per 100 k.g. WOERDEN, 20 Oct, Paarden. Op de na- jaarsm&rkt waren aangevoerd 430 paarden en veulens. De prijzen beliepen voor weel- depaarden 475750, werk- 180450 slacht- 100220, 214-jarige veulens 300470, 114-jarige- 185380, veulens 90220, hitten 101350. Handel goed. Veel kooplieden. BODEGRAVEN, 21 October, Kaas. Aange voerd 336 p,; 13535 st. Eerste kwaliteit 7679; tweede kw. 7274; zwaardere Rijksmerk 82.50; met rijksmerk 6875. Handel vlug. AMSTERDAM, 20 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 5.756.50, idem blauwe f 5.255.50, idem eigenheimers f 4.604.80, idem blauwe eigenheimers f 4.755.20. Friesche borgers f 44.50, Zeeuwschej|eigenheimer poters f 3.704, idem blauwe poters f 3.3.20, idem bonte poters f 33.20, Drentsche eigenheimers f 34 per hl. AMSTERDAM, 20 Oct. Vee. Ter markt waren aangevoerd 437 vette koeien, prij zen le kw. f 1.251.30, 2e kw. f 1.101.20, 3e kw. f 0.951 per kg.140 melk- en kalf- koeien f 375525 per stuk13 vette kal veren, geen noteering 45 nuchtere kalveren f 1624, 80 schapen f 4554, 111 lammeren f 4046 .per stuk 530 vette varkens Holl. le kw. f 1.051.06 per kg., overz. en Geld, le kw. f 1.0511.06 per kg.150 paarden f 200350 per stuk. Binnenl. granen. (Boeren-noteering) Tar we f 1016, rogge f 14, haver f 1011 y2, duiveboonen f 1415, paardeboonen f 13, groene erwten f 1820, vale erwten f 24 32, alles per 100 kg.karwei- f 23%24 per 50 kg. APELDOORN, 20 Oct. Eieren. Aanvoer 20.000 stuks. Prijzen f 12.7513.75, ge middeld f 13.25. Handel vlug. ROTTERDAM, 20 Oct. Vee. Ter markt waren aangevoerd 227 vette runderen, 182 vette en graskalveren, 1412 schapen of lam meren, 1114 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 115122% ct.,2e kw. 110105 ct., 3e kw. 9585 ct.ossenle kw. 110—117% ct., 2e kw. 105—1Ö0 ct., 3e kw. 9080 ct.kalveren le kw. 100185 ct., 2e kw. 145—125 ct., 3e kw. 110—95 ct. schapen le kw. 8595 ct., 2e kw. 8070 ct. 3e kw. 6555 ct.lammeren 100110 ct. varkens le kw. 9395 ct., 2e kw, 9198 ct., alles per Kg. A Vet vee en vette kalveren iets williger ver handeld en vaster in prijs. Schapen en lam meren redelijk verhandeld. Varkens met re delijken handel tot eenigszins afwijkende prijzen. Vlas. Aanvoer 1250 Kg. blauw f 1.80— 2.30, 1900 Kg. Holl. geel f 2—2.20, 25 00 Kg Groningsche f 1.902.20. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.606, id. blauwe f 5.606, poters f 2.753.60, Zeeuwsche eigenheimers f 44.25, blauwe eigenheimers f 44.50, Brielsche eigenhei mers f 4.254.75, ROTTERDAM, Veemarkt. Prijsnoteering van 21 October. Vette koeien le kw. 63 ct., 2e kw. 52 ct., 3e kw. 35 ct.; Vette Ossen 60, 52, 40 ct.; Vette Stieren 53, 46, 40 ct.; Vette Kalveren 95, 80, 65 ct„ per A K.G. Nuchtere kalveren 1924; idem 3525, voor de fokkerij. Biggen 158; Paarden 460170; Kalfkoeien 500420; Melkkoeien f 485340; Vaarzen 290 215; Pinken 195-115; Graskalveren 130 60 per stuk. Vette runderen ruime aanvoer, matige handel. Vette kalveren korte aanvoer, han- d<tl redelijk. Graskalveren zeer ruime aan voer, handel traag. Nuchtere kalveren klei ne aanvoer, slechte handel. Stieren rede lijke aanvoer, matige omzet. Fok-, melk- en mager vee, zeer ruime aanvoer, handel stug. Paarden flinke aanvoer, redelijke han del. Biggen kleine aanvoer, handel traag. R.K. Coop. Tuindersvereeniging „Kenne- merland.".Prijsnoteering van 20 Oct. Snijboonen per k.g. 3083; Spercieboonen z. dr. 2436; Spercieboonen m. dr. 30 40; Spercieboonen, tros 2938; Dikke boo- nen 3543; Spruiten 1524; Uien 67; Witlof 26, alles per k.g. Bloemkool 1027; Gele kool 510; Roode kool 47; Groene kool 38;Witte kool 6, alles per 100 stuks; Wortelen 1326 per bos; Wortelen 3.p. k,g,; Prei 1622 per bos; Selderie 24 p. bos; Pieterselie 56 per bos; Aardappelen 7.p. kilo; Spinazie 1.802.70 p, kist; An dijvie 751.20 p. kist; Sla 11.60 p. kist. ENKHUIZEN, 19 Oct. In de afgeloopeö week hebben de botvisschers, hier veel scha de geleden door 't zoogenaamde groen, dat zich door den stormvloed had vastgezet om het hoekwant. Verder nog hebben de bot- sleepers uit andere Zuiderzeeplaatsen een deel van de Enkhuizer beugen stuk getrok ken. De botvangst was niet groot, slechts 8029 pond, prijs f30.50 a 23, klein soort hoekbot f 16per 50 Kg. Noordzeeschol 1500 pond, gold f 12.95 a f 20.25. Bonnen- schol, 760 pond f 12.15 a 15.75 per 100 pond. VOLENDAM, 18 Oct. De aalvisscherij vermindert aanzienlijk. Men besteedde f 0.40 a f 0.50 per pond. De garnalenvangst, blijtt vrij goedde prijs was f 2.25 a f 4 per W» Hoekbot gold f 0.26 a f 0.34 per pond. De De spieringaanvoer was bevredigend. Deze visch gold f 1.50 a f 4 per pond. De haring vangst is nog van geen beteekenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6