Prijsverlaging Ingezonden Kededeelingen WYBERT UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. Aan Lesers MARKTNIEUWS. a 60 cents per regel. groote doozen VELSEROORD. ZWANENBURG. SPAARNDAM. SCHOTEN. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. VRAGENBUS. Spoort al Uw kesmssseia aan hnr. vraag- en aanbod- adverisalües 4e plaatsen in onze eigen Mieawe Haarlemsche Courant INGEZONDEN. Visscherij. De Duitsche verkiezingen. Een benzineopslagplaats vernield. De ontruiming van bezet gebied Het aantal werkloozen in Engeland. De Noorsche verkiezingen. Het ongeluk op de Trenton De Chineesche burgeroorlog. Een mislukte staatsgreep in Portugal. Noodlottige storm TABLSTTEM Bij Apothekers en Drogisten. s an 1922 vemeldt: „De tegenwoordige kabel bevat 2 aders, waarop tegelijkertijd 3 ge sprekken plaats kunnen vinden, maar de wenschelijkheid doet zich nu reeds gevoe len, om een 2den kabel aan te leggen, het geen volgens de meening der kamer ook ten goede zou komen aan de Nederlandsche postadministratie, wanneer internationale gesprekken b.v. van Duitschland, naar En geland, via Nederland gevoerd zouden kun nen worden," en zij verder heeft kennis genomen van de berichten, die de laatste dagen in de bladen verschenen zijn, dat de nieuwe kabel ook gebruikt zal worden voor de verbinding van Engeland met Duitschland en verder oostelijk gelegen landen, meent zij er op te moeten aandrin gen indien deze berichten op een goe den grondslag berusten dat deze inter nationale verbinding via den Engelsch-Ne- derlandschen kabel niet tot stand zal ko men, voordat de vertraging, die thans be staat in "t telefoonverkeer Nederland-Enge- land en die gedurende den dag vele uren bedraagt, belangrijk verminderd is. Rijwiel vermist. Door mevrouw H. al- bier is aangifte gedaan van de vermissing van een damesrijwiel uit een schuurtje op het erf van haar woning. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij Hakkenscheid, Prinsessekade 30, een zilveren speld; Cornelissen, Berkenro destraat 29, een beige ceintuur en een por- temonnaie met inhoud: J. Heesterbeek, Heerenweg 185, een dop van een motor. Hoffman, Berkenrodestraat 23, een lorg net in etui; Hulshof Pol, Westerhoutstraat 22, een teddybeer; Sloof, Lindenlaan 18, een damesschoen; M. Schulz. Iepenlaan 4, een wit kinderschortje; J. B. Jonkman, Ei kenlaan 26, een gouden ringetje; L. Heest, Berkenrodestraat 18, een damesportemon- naie; Penning, Boekenrodestraat 20, een hond (tekkel); H. de Man, Pijlslaan 33, een haarkam; Van der Vosse Raadhuisstraat 24, een plaatje met kettinkjes; H. van der Eem Drieheerenlaan 18, een knipmes: Smit, Raadhuisplein 1, een wandelstok; W. Schoo lepenlaan 17, een doublé armband; Wed, Hendriks, Molenwerfslaan 58, een fluwee- len muts; Geuer, Raadhuisplein 24, een poes (zwart met wit); Sleutel Cloosterweg 6, een portemonnaie met inhoud. Bureau van politie Raadhuisstraat, een huissleutel: Bureau van politie Boekenrodestraat 9, een huissleutel. Opdracht. Het. bouwen van 4 woonhui- ïen aan de Trompstraat voor rekening van den heer G. Zegel alhier, is opgedragen aan den heer C. M. Blok te Driehuis. Damwedstrijd. Op 14 Nov. a.s. houdt de damclub Velseroord haar jaarlijksche groep- wedstrijden in den lunchroom Eynthoven. De prijzen bestaan uit fraaie kunstvoorwerpen. Personalia. De heer v. d. Aart, ge meente-veldwachter alhier, is thans als zoo danig te Abbenes, terwijl de heer Chris- tiaans van N, Vennep naar hier is gesta- tionneerd. Gemeenteraad. Vrijdag a.s. 7 uur wordt een raadsvergadering gehouden. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Behandeling van het voorstel van B. en W. om over te gaan tot demping en rioleering van de Zuidelijke Gemeentevaart. 4 Idem van idem tot vaststelling van een eerste supole- toire begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1924. R. K. Kiesvereeniging. Op Donderdag 23 October houdt de R. K. Kiesvereeniging hare ledenvergadering in het lokaal van den heer J. van Tugt, Soendaplein hoek Juliana- park, des avonds 8 uur. Met het oog op de zeer belangrijke agenda vertrouwt het bestuur dat alle leden aan stellen voor den in de volgende week te houden étalage-wedstrijd. Kachelvacantie en geen.... kachels. Van Maandag tot en met Woensdag is aan de leerlingen der Openbare lagere scholen te Schoten z.g. kachel-vacantie gegeven. Deze 3 dagen vacantie waren weleer noodig toen kolen-kachels moesten geplaatst worden, Maar nu is aan de nieuwe school aan de Overtonstraat een centrale verwarmingsin richting. Toch krijgen de kinderen 3 dagen kachel-vacantie! Burg. stand van 1318 Act. Geboren: z. van C. C. de Groot-Hauwniet; z. van H. J. H. Kramer-van der Zanden; z. van W. J. Ger- gisch-Junge; z. van C. Rot-de Nijs. Ondertrouwd: H. J. Vester en M. C. A. Kamoen; A. H. van Dooren en M. W. Lanfer- meijer; A. F. Uitvlught en H. Mulder; E. Vier hout en M. J. C. de Wit; A. J. Koestal en W. M. Lennertz; G. Dolfing en N. E. Blom; W. v. Berkelaar en M. T. van der Moolen. Gehuwd: W. v. Veen en S. J. Kramer; J. H. Verbeek en M. J. Hirsch; J. van Raay en H. P. Broer.. Halfwegsche Sport-club. Zondagmor gen werd door deze club haar 5e of laat ste Recordrit 1924 om den Kikker-beker verreden, over een afstand van 60 K.M. ofwel 1 maal de Haarlemmermeer rond. De uitslag is: Amateurs. 1. P. Snijders, 1 uur, 49 min., 41 sec; 2. A. v. Nieuwkoop, 1 uur, 52 min., 16 sec; 3. KI. de Jong, 1 uur, 52 min., 2 sec. Nieuwelingen: 1. L. Buis, 1 uur, 47 min, 10 sec.; welke met dezen tijd de snelste tijd heeft over 1924. Totale uitslag over 5 ritten 1924, Ama teurs: 1. P. Snijders 3333 is 12 pnt. (Kikker-Beker). 2. A. v. Nieuwkoop, 32 22 is 9 pnt. 3. KI. de Jong, 221 is 5 pnt. Niewelingen: 1. L. Buis, 4434 is 15 pnt, (tevens de snelste tijd). 2. A. Vol ger, 2234 is 11 pn. 3, D. Vermeulen, 33 is 6 pnt. Voetbalwedstrijd. Bij de alhier gehou den voetbalwedstrijd was de uitslag: Halfweg IIHoofddorp I 11. Halfweg III—H. G. S. V. II 3—1. GEMEENTEBEGROOTING 1925. Belastingverhooging niet noodig. Hoofde lijke omslag op 320.000.gehandhaafd. Salarisregeling der ambtenaren in studie; voorloopig dezelfde jaarwedden van 1924 uitgetrokken. Dit is de tweede begrooting, welke werd fagericht naar het onlangs ingevoerde nieu we model, waardoor een duidelijk overzicht van de volledige uitgaven en inkomsten van eiken tak van dienst wel zeer is vergemak kelijkt. Zij geeft een totaalcijfer van inkomsten en uitgaven van 867.595.5754 (tegen 850.979.125'? over verleden jaar); hierbij zijn echter ook gerekend verschillende pos ten van administratieven aard, welke tot ge lijke bedragen in ontvangst en uitgaaf in de begrooting zijn opgenomen. Laat men deze z.g. evenwichtige posten buiten beschouwing, dan zal blijken dat ook nu evenals in vorige jaren met groo- ten ernst alle uitgaven zijn beperkt tot de strikt noodzakelijke en absoluut onvermijde lijke zaken welke voor het mcerendeel door wet of koninklijk besluit aan de gemeente besturen zijn opgelegd, alsmede dat ook nu alle uitgaven voor nieuwe dingen angstval lig zijn vermeden. Als een groote tegenvaller moet worden vermeld dat meer moest worden geraamd dan voor 1924 op hoofdstuk IX (ondersteu ning aan behoeftigen en werkloozen) 5800; als bijdrage in het verlies van het gemeen telijk electriciteitsbedrijf 13300,en als rente van de in dato 2 October 1924 ge sloten geldleening ad 225.000.met ver plichte aflossing 19475,(totaal ruim 38600.—). Gelukkig kunnen hiertegenover enkele meevallers in compensatie worden gebracht, o.a. het batig saldo van hoofdstuk I, hetwelk nu 58316.aanwijst tegen 20354.ver leden jaar. Hierdoor is het mogelijk geworden het cijfer als opbrengst van den hoofdelijken omslag niet hooger te stellen dan verleden jaar en te handhaven op hetzelfde bedrag van 320.000. Verstandig financieel beleid eischt, dat voor geheel onvoorziene gevallen een be hoorlijke som wordt gereserveerd; dit kon echter ditmaal niet anders worden gevonden dan door te beschikken over een gedeelte van het vermoedelijk batig saldo over het jaar 1924. Wij raeenen echter hiertoe te mogen ad- viseeren, omdat er redenen zijn om aan te nemen dat de ontvangsten over het thans loopende dienstjaar 1924 zullen meevallen en daardoor een grooter overschot mag wor den verwacht dan nu op deze begrooting is uitgetrokken. Alle posten, welke bctreking hebben op de salarissen der gemeente-ambtenaren zijn voorloopig geraamd op den grondslag van de jaarwedden, welke in dit jaar (1924) door ieder hunner wordt genoten. Het ook door Uwen raad te der zake ge- wenscht overleg met het gemeente-perso neel is nog niet beëindigd. En daarom leek het ons teneinde ver der oponthoud te voorkomen beter de begrooting alvast gereed te doen maken op den grondslag der tegenwoordige jaarwed den, terwijl het in de bedoeling ligt straks een behoorlijk voorstel tedezer zake bij u aanhangig te maken, waarover dan, aan de hand van een nog door ons college uit te brengen prae-advies, in een aparte vergade ring zal kunnen worden beslist. De raad zal met de behandeling beginnen op Donderdag 30 October a.s. Vr.: Komen Rebussen, niet per post ver zonden, maar direct in de brievenbus der N. H, Ct. gestoken, ook vonr prijzen in aan merking? Antw.: Ja. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, wanneer het examen voor boekhouden van Mercurius wordt gehouden? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Ik heb een kanarievogel, die vol bloed- luis zit. Wat is hiertegen te doen? Antw.: Reinig de kooi met kokend water en geef den vogel gelegenheid tot baden. Dit eenige malen om de week herhalen. Geef bij het gewoon voedsel dagelijks een stukje vo- gelbisquit, of goede beschuit in melk geweekt Vr.: Is er in het Prov. Ziekenhuis te Sant poort een inwonende R. K. Geestelijke, welke daar belast is met de zielzorg der inwonen- den? Antw.: Er is in het Prov, Ziekenhuis geen inwonend R. K, Geestelijke, De zielzorg der R. K. inwonenden wordt waargenomen door den WelEerw, heer Kapelaan J. v, Muyen, pastorie Bloetnendaalscheweg. Vragen over loten: Antw.; Geen is uitgeloot. Voor den inhond van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. MIDDENSTAND EN MELKPRIJZEN. Geachte Redactie. Hoewel u in uw naschrift onder mijn stukje van bovenstaanden titel in het num mer van uw blad van j.l. Zaterdag de po lemiek over bovenstaand onderwerp voor gesloten verklaart, neem ik toch de vrij heid om nog een enkele maal u beleefd te verzoeken mij nog eenige plaatsruimte te willen afstaan. Ik vraag dit met groot vertrouwen, om dat m.i. enkele zaken in de repliek van den heer Henning niet onweersproken mogen blijven en bovendien om eenige door ge noemden heer gestelde vragen te beant woorden, waarvoor, ik ben daarvan over tuigd, u mij de gelegenheid niet zult ont nemen. In het vaste vertrouwen, dat uwe redactie aan mijn verzoek zult willen vol doen, betuig ik bij voorbaat mijn welge- meenden dank. Wat het antwoord van den heer Hen ning op mijn eerste ingezonden stuk be treft, ook de heer Henning beroept zich op de gepubliceerde stukken van het Amster- damsche gemeentebestuur. Hij schrijft zelfs, en ook de redactie van dit blad doet zulks, dat ik kan weten als dat de door hem ge noemde cijfers, hem als niet-vakman ver strekt zijn, en ik dus niet hem, doch het Amsterdamsche gemeentebestuur en diens „deskundige" voorlichters moet gaan be strijden. Doch hoe kan ik weten, dat wan neer de heer Henning schrijft over melk prijzen en verschillende cijfers noemt en zijn epistel met eigen naam onderteekent, dat hij de daarin genoemde cijfers ontleent aan stukken van het Amsterdamsche Ge meentebestuur, zonder dat hij zulks uit drukkelijk vermeldt? Wanneer de heer Henning in zijn stukje vermeld had, dat de cijfers welke hij be zigde van het gemeentebestuur van Amster dam afkomstig waren, ja, dan zou ik dat college hebben moeten bestrijden, doch nu daaromtrent niets vermeld stond en de heer Henning met eigen naam onderteekende, zonder de bron van zijn informaties te ver melden, kon ik niemand anders dan hem bestrijden, en is 't verwijt dat ik aan het verkeerde adres ben, niet juist, want geen enkele lezer zal hebben begrepen, dat de bedoelde cijfers van B. en W. van Am sterdam afkomstig zijn. Ik heb echter na die verwijzing naar de stukken omtrent de Amsterdamsche melkvoordracht, deze nog eens nagesnuffeld, doch daarin nergens kun nen ontdekken de door de heer Hennig on derteekende en door mij gewraakte pas sages als deze: „Denken wij maar eens aan het brandende melkvraagstuk. De boer ont vangt 11 cent per liter en wij moeten den slijter 20 cent betalen, zoodat deze 9 ets. per liter verdient. Die verdienste is vrij wel netto, de boer daarentegen maakt, zoo als iemand uit landbouwkringen ons voor rekende hoogstens 5 cent netto winst." En dan waqr staat in de stukken van B. en W. van Amsterdam de volgende zin? „Het is te betreuren, dat de Middenstand zoo vaak vergeet, dat hij een deel vormt van de burgerij en steeds bet onderste uit de kan wi! halen. Het zuivere monopolie systeem: „Desnoods kleine omzet maar groote winstmarge" wordt door hem maar al tc vaak in toepassing gebracht." Zooals gezegd, ik heb de publicaties van het Amsterdamsche gemeentebestuur er nog eens op nageslagen, doch heb de hier boven geciteerde passages daarin ner gens kunnen vinden. En toch staan ze letterlijk in den Amsterdamschen kout van Zaterdag 11 October, geschreven door den heer Henning. Misschien wil de heer Hen ning wel zoo vriendelijk zijn mij de stuk ken te willen noemen, waarin boven staand citaat dan wel te vinden is. Zoodra ik dan die stukken onder mijn bereik heb, en dus het bewijs geleverd is, dat B. en W. op dergelijke wijze den Middenstand en melk handelaar zijn aangevallen, dan zal ik niet nakten, om van dat college het bewijs voor die beweringen op te vorderen, even als ik zulks thans gedaan heb tegenover den heer Henning. Doch zoolang niet aan nemelijk gemaakt i0, dat de gewraakte be weringen afkomstig zijn van B. en W, van Amsterdam blijft de heer Henning door zijn onderteekening daarvoor verantwoordelijk en is hij gehouden te bewijzen hetgeen hij 'nceft beweerd. Dit is naar mijn opvatting geachte redactie, niet de bewijslast ver schuiven, doch ze te brengen aan t juiste adres. Op de vraag van den heer Henning wat ik als winst van den kleinhandelaar beschouw, is mijn antwoord; Als netto winst beschouw ik, de bruto winst na af trek der noodzakelijke onkosten aan de uitoefening van het bedrijf verbonden, waaronder ook de uitgaven voor winkel- huur en fiets, voor zoover in het bedrijf gebruikt, doch natuurlijk geen uitgaven voor belasting, kleeding, eten en drinken. Als ik als winst moest beschouwen dat gene wat de heer Henning alszoodanig meent te moeten aangeven, dus datgene wat aan 't eind van 't jaar is overgehou den, dan kon ik inverreweg de meeste ge vallen het woord „Winst gerust schrappen want overhouden in 't klein melkbcdrijf is uiterst sporadisch. Ten slotte nog een opmerking; De heer Henning spot met hetgeen ik schreef over economie door te beweren, niet geweten te hebben, dat de Amster damsche melkhandelaar ook melk- en zui velproducten in-en-uitvoert. Dit heb ik ook geenszins beweerd. Ik heb alleen beweerd, dat de prijs Van 11 cent welke de boeren volgens den lieer Henning voor hun melk berekenden tijdens het publiek 20 cents moest betalen onjuist was, en 15 cents moest zijn. En daarop heb ik beweerd, dat die inkoopsprijs der melk, dus de prijs wel ke de boeren voor de geleverde melk ont vangen, nog van iets anders dan alleen van den kostprijs afhankelijk is. De prijs welke de melkhandel voor de te ont vangen melk heeft te betalen, is niet, al thans niet in overwegende mate, afhanke lijk van den kostprijs, zooals de heer Hen ning beweerde, doch in hoofdzaak van de Drijzen geldende op de wereld-zuivelinarkt. En deze markt wordt voor ons land be- heerscht door in- en uitvoer en door de economische wet van vraag en aanbod. Dit zal elkeen, die eenig economisch inzicht heeft, met mij eens zijn, ook ai schijnt de heer Henning zulks niet te begrijpen, en dit houdt wel degelijk verhand met economie, en is geen nonsesiologie. waarmede de heer Henning het betitelt. Ik vertrouw, dat de heer Henning na lezing van het boven staande, niet zal nalaten de stukken van het Amsterdamsche gemeentebestuur te noemen, waarin de door mij gewraakte Pas" sages te vinden zijn, opdat ik daarop den strijd met dat college kan aanbinden. Mocht de heer Henning daartoe echter met in staat zijn, dan verwacht ik, dat hij, dan niet weer om de zaak waarom het gaat zal heendraaien, doch ruiterluk zal terugnemen de onverdiende blaam, door hem or> den Middenstand en Amsterdamschen melkhan delaar gelegd. Want het is nog altijd erger een gemaakte fout niet te willen herstellen, dan een font maken. Uw redactie nogmaals mijn oprechten dank betuigende voor de verleende gaslvrüheid verblijf ik, Hoogachtend, G. J. KLIJN. Haarlem, 21 October 1924. DE ASFALTEERING DER ZIJLSTRAAT. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken ondergeteekenden onderstaand in uw blad te willen plaatsen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Het bestuur der Zijlstraatvereeniging meent langs dezen weg te moeten opko men tegen de meening van velen (ook on der de leden onzer vereeniging) als zoude de Zijlstraat een der allerlaatste straten zijn, die in aanmerking komt om geasphal- teerd te worden, Kort geleden werd in een dagblad ver meld dat in 5 jaar de geheele binnenstad van asphalt zou zijn voorzien, terwijl daar bij als een der laatste straten de Zijlstraat genoemd werd. Hierdoor kreeg men den indruk dat deze straat ook het laatste aan de beurt kwam. Niets is echter minder waar! Het bestuur der Zijlstraatvereeni ging weet beter. Ondergeteekenden brachten reeds een paar maanden geleden een bezoek bij wethouder Reinalda om de kwestie bestra ting enz, der Zijlstraat te bespreken. Hem werd toen .medegedeeld dat de Zijlstraat een der eerste straten was die voor asfal teering in aanmerking kwam. Dit werd ge zegd in verband dat de bestrating der Zijl straat zeer slecht is en deze straat als de hoofdverbinding naar een belangrijk stadsgedeelte, vervolgens Overveen, Bloc- mendaal en Zandvoort, juist voor goede bestrating ten spoedigste behandeld dien de te worden. Dat gesprokene door wethouder Reinal da heeft voor ons groote waarde. Dit, mijnheer dc Redacteur, meent het bestuur der Zijlstraatvereeniging ter ken nis van het algemeen te moeten brengen. A. PIEL AGE, Voorzitter. O. TH. DANTUMA, Secretaris. W. WORST, Penningmeester. Wij merken op dat door inzender niet kan bedoeld zijn het bericht in dc Nieuwe Haarl. Crt. daar dit aan duidelijkheid niets te wcnschen overliet en juist was. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en om- stieken. Veiling van 20 October. Spruiten, le soort 13.3020.20; id. 2e soort, 3.30 10.50; Uien 4.405.40; Kroten 1.90 4.70; Peen 2.20—2.30; Witlof, le soort, 3134, id, 2e soort, 21; Postelein 21 22; Spinazie 1522; Snijboonen 49 70;Stokboonen 4348; Stamboonen 48 54.alles oer 100 K.G. Andijvie lc soort, 1,10—3.90*; id. 2e soort, 0,40—1.90; Kropsla 0.502.50; Bloemkool 1.10 22; Groene Savoye kool 1.305.50; Gele id. 2.70—10.10; Rcode kool 5.50—6.90; alles per 100 stuks. Peen 2—6.40; Selde rie f 1.502.20, beide per 100 bos. ALPHEN AAN DEN RIJN, 21 Oct. 1924. N.V. Tuinbouwveiling „Alnhen a, d. Riin". Tomaten 1630, Knolrapen 2.30, Spruitkool 1922, Kroten J 2.40, Uien 56, alles per 100 K.G. Peen 5.105.70, Kroten 3.20—3.70, Andijvie 1.50—3.30, alles per 100 bos. Groene Savoyekooi 4.10 5.20, Roodekool 5.9010, Wittekool 4.30, Savoyekooi 7.90—9,10, alles per 100 stuks. AMSTERDAM, 21 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 5.756.50, idem blauwe f 5.25 5.50, idem eigenheimers f 4.604.80, idem blauwe eigenheimers f 4.755.20. Friesche borgers f 4—-4.50, Zeeuwsche eigenheimers poters f 3.704, idem blauwe poters f 3 3.20, idem bor.te poters f 33.20, Drentsche eigenheimers f 34 per hl. AMSTERDAM, 21 Oct. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene.) Doyenne d u Commice f 3046, Bonne Louise d'Avranches f 2450, Br. Hardy f 20—30, Br. Lebrun f 12—18, Br. Clair- geau f 1624, William Duchesse f 2450, Leghipons f 24^-30, Soldat Laboureur f 10 18, Souvenir de Congres f 1420, Tiiumpf de Vienne f 2230, Hertogin Elzaf f IC18, Durendeau f 1018, Meloenperen f 712, Giesen Wildeman f 6—10, Wintervijgen f 1016, Bergamotperen f 57, Winterjan- nen f 4—8, Nouveau Poit t f 814, Joden- peren f 69, Pondsperen f 811, Kweeperen f 1824, Sterappelen f 1824, idem extra f 2634, Transparant de Cronsel f 2236, Present van Engeland f 1424, Cox Pomona f 16—30, The Queen f 2624. (extra) idem I f 1218, Notarisappelen f 1218, Bram- ly Seedling f 812, Gravensteiners f 18 32, Goudreinetten f 1218, extra f 24 30, Gron. Kroon f 1216, Swedenappelen f 1218, Princ. Nobel f 1224, Bellefleur f 1016, Schagerroodjes f 1014, Tulp appelen f 812, Bouman Reinetten f 16 18, Jasappelen f 1014, Gamerensch zuur f 711, Gerrit Roelof f 1014, zure pippe ling f 812, Paradijsappelen f 1014, Bis marck f 14—18, Keizer Alexander f 1218, Bloeme zoet f 1218, Jaap Dirk f 812, Honingzoet f 812, Campagnezoet f 1014, dubb. benders f 1014, per 100 kg. Fran- kenthalers f 0.800.90, Alicanten f 0.70 0.86, walnoten ongebolsterd f 0.440.66, Hazelnoten f 0.200.24, Kassnyboonen 0.700.90, snijboonen 0.3242, dunne spercieboonen 0.380.44, dikke spercie- boonen 0.34—0.40, tomaten 0.340.50 per kg. Hillegomtner zandaardappelen 7.50 —12.30 per 100 kg. Bloemkool 2229 per 100 stuks. Sla 2.304.70 per 100 krop. Uien ƒ3.20—3.60 per 50 kg. Bloemen. Chrysanthemums 1333, Am. Anjers, ƒ814, Hadkey 822, Sunburst ƒ4.5010, Ophelia ƒ814, Golden Ophelia 6—13, Keizerin ƒ38, Holl. Anjers ƒ2— 3.20, Dahlias ƒ1.503 per 100 stuks. Snij- groen 36, Éiketakken 24 per 100 tak. GRONINGEN, 21 Oct. Granen. 21 Oct. 14 Oct. Zomertwarwe f f Roode tarwe 10.00-13.25 10.00-13.50 Witte tarwe 10.00-13.50 10.00-14,50 Inl. rogge 11.00-13.75 11.00-14.00 Wintergerst 12.00-13.75 12.00-13.75 Zwanenb. gerst Zomergerst 12.00-13.75 12.00-13.75 Witte haver 9.50-10.90 9.50-11.25 Gele haver 8.50-10.50 8.50-10.00 Zwarte haver 10.00-11.25 10.00-11.50 BI. Peulerwten 13.00-27.00 13.00-27.00 Gr. erwten 10.00-21.25 10.00-21.25 Paardeboonen 9.00-12.75 9.00-13.00 Wierboonen 9.00-13.00 9.00-13.25 Waafsche idem 10.00-17.50 10.00-19.00 Koolzaad Karwijzaad 25.00-44.50 25.00-45.00 Geel mosterdz. 25.00-31.50 20.00-30.00 Kanariezaad 20.00-26.50 20.00-27.25 Lijnz. blauwbl Idem (witbl.) Blauw mafnz. 40.00-54.00 40.00-54.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. HULST, 20 Oct. Granen. Bij kleinen aan voer werd betaald voor: Tarwe f 15, rogge f 14, gerst f 15, haver f 13, erwten f 21, bruine boonen f 27. PURMEREND, 21 Oct. Kaas. Aanvoer 10 stapels fabrieks- f 63, met merk f 65; 34 stapels boeren- f 61, met merk f 65; 2 stapels commissie met merk f 63; 1 stapels Goudsche met merk f 73. Fruit. 200 zak appelen f 25 en 700 zak peren f 24 per zak. Eieren. Kippen f 11.5012.50. Boter. Aanvoer 660 kg f 2.702.75 p. Vee. Aanvoer 630 runderen w.o. 385 vette koeien f 0.901.25 per kg; melk- en gelde koeien f 150400; 44 vette kalveren f 1.40- 1.60 per kg; 140 nuchtere kalveren f 14 47 24 stieren, 40 paarden f 200250; 1300 schapen en lammeren f 3056; 790 vette varkens: slachtvarkens f 0.820.88, zouters f 0.640.70 per kg; 80 magere varkens f 24 48; 254 biggen f 1019; 119 bokken en geiten. Handel in runderen stug, vette kal veren matig, vette varkens en schapen vlug; alles prijshoudend 163 ganzen f 810, PURMEREND, 21 Oct. Eieren. Aan de eierenveiling waren aangevoerd 6000 eenden eieren f 7.808.10 en 3000 kippeneieren f 12.10—12.60. SNEEK, 21 Oct. Vee. Ter markt waren 516 melk- en kalfkoeien f 260500; 54 vette koeien f 250480; 5 vette kalveren f -; 43 nuchtere kalveren f 1321; 745 gras kalveren f 70140; 210 schapen f 3048; 490 lammeren f 3045; 650 varkens f 50 150; 76 biggen f 815. Men betaalde voor vette runderen 5060 ets., dito kalveren ct., dito varkens 3642 ct., zouters 3537 ct., varkens voor Londen 3336 ct. Handel in melkvee en biggen kalm vette koeien en nuchtere varkens prijshoudend, gras kalveren stadig; wolvee beter. VENLO, 20 Oct. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 70.000 stuks. Prijzen kippen- f 12.6013.20, eenden- f 12.40, ganzen- f 20.20. BODEGRAVEN, 21 Oct. Kaas. Ter markt waren 336 wagens. Prijzen f 6875, rijksmerk le soort f7679, zwaardere tot f8214, 2e soort f7274. Handel vlug. ELST, (Bet.) 20 Oct. Fruit. Gev. zoet 5 6, gev. zuur 33%, gev. goudreinetten 5 8, gev. bellefleurs 67, div. zoete appels 1012le soort goudreinetten 12 20, 2e soort 3%10, extra 2125. Van Zuccla- maglies reinette 2528, bellefleurs 1113, sterappels 2036, Lentsche roodjes 1314, boschappels 910, Hollemans 7%8%, Lane's Prince Albert 1835, Fransche bel lefleurs 1920. Fransche reinetten 1010% notarisappels 1425, citroenbellefleurs 2036, lemoenappels 2025, div. stoofperen 4%7, calebas Carafon 2633, beurre Clairgeau 2540, Durandeau 24 25, Williams Duchesse 3643, kraaiperen 1415, Soldat Laboureur 2023, Duches se de Angouleme 20—22, Engleterres 6% 8%, beurre Diel 2022, Nouveau Poiteau 59, vijgeperen 813%, Doyenne du Com mice 4445, oranje-bergamotten, Alexan drine Drouillard 2528 mispels 8%11 ct. Ales per K.G. GRONINGEN, 21 Oct. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 475500, 2e f 400 450, 3e f 300350, vroege melkkoeien le soort f 250—375, 2e soort f 275—300, kalf- vaarzen le soort f 400425, 2e soort f 325 450, varekoeien le soort f 300350, 2e s. f 250300, stieren le soort f 0.940.96, 2e soort f 0.78—0.80, slachtvee le soort f 1 08 —1.10, 2e soort f 0.98—1.— per K.G.slacht- gewicht, melkschapen f 3050, weidescha- pen le soort f 48—54, 2e soort f 38—42, vet te. schapen le soort f 5257, 2e soort f 44 48, vette kalveren le soort f 1.401.45, 2e f 1.151.25, weidelammeren f 1722, vette lammeren f 3438, loopvarkens f 20 18, vette varkens f 0.800.82, 2e soort f 0.75— 0.79, Londensche varkens f 0.640.66, zouters le soort f 0.670.69, biggen f 7 10, f 1.251.35 per week. Aanvoer 156 vette koeien, 131 vette kalve ren, 285 kalf- en melkkoeien, 44 stieren, 1048 schapen, 948 vette en Londensche varkens, 349 magere varkens en biggen. Kalf- melk- en slachtvee minder vlug en tot terugloopende prijzen verhandeld. Stie ren prijshoudend, vette kalveren iets hooger, Vette lammeren ruim prijshoudend, overi gens wolvee prijshoudend. Vette varkens ruim prijshoudend. Londensche varkens iets hooger. Zouters prijshoudend. Biggen traag en lager. Eieren prijshoudend, 9.2510.25. IJMUIDEN, 21 Oct. Van de haringvis- scherij kwamen heden hier binnen de Brit- sche stoomdrifters Y.H. 470 met 552 man den L.T. 1297 met 460 manden L.T. 53 met 450 manden en L.T. 171 met 618 man den versche haring. Voorts kwam nog bin nen de zeillogger IJ.M. 284 (Roland) met 25 last pekelharing. Verkocht werden de vangsten van 26 Britsche stoomdrifters met een totaal opbrengst van ruim f 57000. Ver der werden nog geveild de vangsten van de loggers IJ.M. 76 (Nelly) met f 7859 IJ.M. 269 (Catharina) met f 9163 K.W. 74 (Kat wijk aan de Rijn III) met f 2196 (gedeelte lijk) en K.W. 82 (Twee Gebroeders) met f 5093 (gedeeltelijk) aan besomming. IJMUIDEN, 21 Oct. In de week van 14 tot en met 20 Oct. werd alhier door 93 stoom- treilers, 1 sleepbootlreiler, 1 motorlogger, 1 (Deensche) motorkotter, 92 motor- en 21 zeil kustvaartuigen tezamen 768.875 kg. treilvisch ter waarde van f 277.977 aange voerd. Van de beugvisscherij kwamen slechts 2 sloepen binnen, welke tezamen 5377 kg» beugvisch ter waarde van f 2570 aanvoerden. Van de haringvisscherij arriveerden 6 stoom-, 2 motor- en 10 zeilloggers benevens 55 Britsche stoomdrifters met een totaal- aanvoer van 1.526.450 kg. haring, waarvoor f 196.198 besomd werd. De 56 van elders aangevoerde consigna tiezendingen brachten tezamen f 4322 op. De totaal-omzet bedroeg deze week f 481.067 tegen f 394.114 in de daaraan voorafg.week, ENKHUIZEN, 21 Oct. Heden hebben 16 vaartuigen hier aangevoerd 1171 pond hoek- bot, 600 pond garnalen en kleine partijen schar. De bot gold f 25.40—27.50, de schar f 17.50 per 450 kg. Garnalenprijs f 1.50 per mand (28 pond). IJMUIDEN, 21 Oct. Heden waren aaa de markt de vangsten van 9 stoomtreiler; De prijzen waren als volgt tarbot f 1.20— 1.05, tongen f 2.801.55 per kg. zetscho.' f 59—56, kl. schol f 27—22—19—3.40, schar ren f 20—12 per 50 kg.roggen f 2913 per hoop makreel f 3026, pieterman en poon f 2320, gr. schelvisch f 5247, md. schel- visch f 3726, k.md. schelvisch f 2220, kl. schelvisch f 1814114.40 per 50 kg. kabeljauw f 8863 per 125 kggr. gullen f 2724, kl. gullen f 147, wijting f 133.40 per 500 kg. BERLIJN, 21 Oct. De rijksdagverkiezin gen hebben, naar rijkskanselier dr. Marx en rijkspresident Ebert gisteren beiden heb ben verzekerd, ten doel, een volstrekte meerderheid voor de voortzetting der te genwoordige regeeringspolitiek te verkrij- gen. In een interview met de „Nationale Zei- tung", zei de minister van Buitenlandsche Zaken, dr Stresemann, dat er aan deze woorden meer beteekenis moet worden toegekend, dan men oppervlakkig zqu meenen. Ze zijn onvereenigbaar met de ge dachte aan een links bloc, maar even on vereenigbaar met de gedachte aan een rechts bloc, verklaarde Stresemann. Als kern voor toekomstige kabinetsformaties dient er een stevige groep middenpartijen te blijven bestaan. Zeer belangwekkend zou het zijn te ver nemen, of dr. Stresemann de Duitsch-na- nionalen ook tot deze groep van midden partijen wenschen te zien gerekend. Gezien de hardnekkigheid, waarmee zijn partij en hij zelf hebben vastgehouden aan den eisch tot opneming van de Duitsch-nationalen in in de regeering, dient men dit wel aan te nemen. Hoe weinig echter de Duitsch-nationalcn als een partij van het midden zijn te be schouwen, blijkt, voor wie het nog niet we ten mochten, wel heel overtuigend uit het verkiezingsmanifest, dat de Duitsch-natio- nale rijksdagfractie vandaag heeft gepubli ceerd .Daarin wordt met ronde woorden ge zegd, dat de afgeloopen maanden hebben bewezen, dat het parlementarisme iets on mogelijks is, en dat het de voornaamste taak van den nieuwen rijksdag zal zijn, aan dit onmogelijk parlementarisme een einde tc maken. Een regeering is alleen mo gelijk zonder de sociaal-democraten, de wederopbloei van Duitschland is alleen in een strijd tegen de sociaal-democratie tot stand te brengen. Als hun program voor de regeeringsvor- ming geven de Duitsch-nationalen op: zui vering van het politieke leven van den No- vembergeest; zuivering van de vervullings- politiek, die zich in onwaardig pacifisme aan het buitenland heeft onderworpen. On ze partij blijft wat ze was; monarchistisch en völkisch, christelijk en sociaal, Duitsch en nationaal. Onze roemrijke kleuren blij ven zwart-wit-rood en wij zijn vaster dan ooit van plan een Duitschland te grondves ten vrij van Jodenheerschappij en Fran- schenheerschappij, vrij van parlementair geknoei en van democratische en kapitalis tische overheersching. Ook de Duitsche volkspartij en dc de mocratische partij zijn reeds met verkie zingsmanifesten voor den dag gekomen, waarin echter niet veel bijzonders wordt gezegd. Ze probeeren elkander de schuld van de ontbinding van den rijksdag in de schoenen te schuiven en zich zelf als on schuldige lammeren te doen. BERLIJN, 21 Oct. De rijksregeering richt tot het Duitsche volk in een procla matie, waarin o.a. wordt gezegd'. De onder zware offers maar met zicht bare resultaten gevoerde politiek der regee ring moet consequent worden voortgezet en voor de toekomst gewaarborgd. Ook de economische wederopbouw heeft tot voor waarde een kalme ontwikkeling der Duit sche politiek naar binnen en buiten. Zij is echter slechts dan verzekerd, wanneer alle bij den wederopbouw betrokken partijen zich vastbesloten op den grondslag der constitutie plaatsen en deze tegen elk on wettig ingrijpen, van welke zijde dit ook komt, verdedigen. In den nieuwen rijksdag moet de geest der eendracht sterker zijn dan die der twee dracht. De radicale elementen moeten bij de nieu we verkiezingen worden uitgeschakeld. Is het geen schande, dat dc Duitsche rijksdag zich van de hulp der politie moet bedienen en dat de uiterste elementen van links en rechts elkaar de hand reiken om zijn ar beid te saboteeren? Zal het Duitsche volk innerlijk verder ge zond worden en het naar buiten herwon nen prestige behouden en vergrooten, dan moet de regeering op een vaste meerderheid kunnen steunen. Ten slotte keert de proclamatie zich tegen de versnippering der partijen, zooals deze bij de vorige verkiezingen tot uiting kwam. BERLIJN, 21 Oct. Te Koblenz is een groote opslagplaats van Amerikaansche ben zine en olie in de lucht gevlogen. Er is meer dan 250.000 kilogram olie en benzine ver loren gegaan. KOBLENZ, 21 Oct, De Rijnlandcom missie heeft de aangekondigde verordening uitgevaardigd betreffende de overdracht op 28 dezer der door de geallieerden in exploi tatie genomen onderpanden aan de Duitbihe regeering en de teruggaaf aan de eigenaars der door de regie geëxploiteerde onderne mingen met uitzondering van de spoorwe gen. Intusschen zullen de Duitsche autori teiten bij de douanen, de domaniale bos? schen en de uitvoervergunningen reeds he? den den dienst hervatten. BERLIJN, 21 Oct. Op 22 October zul len worden ontruimd: de gebieden van Dortmund en Horde, alsmede Vohwinckel, Remscheid, het station van Limburg en de strooken ten Z. O en O der grens van bet bruggehoofd van Keulen. DUSSELDORF, 21 Oct. De Fransche troepen hebben hedenmorgen de bezette zones van Karlsruhe en Mannheim zonder incidenten ontruimd. KARLSRUHE, 21 Oct. Hedenmorgen 7 uur zijn de in de Rijnhaven alhier gestation- neerde Fransche troepen met uitzondering van een kleine afdeeling van 15 man over den Rijn naar de Palts teruggetrokken. MANNHEIM, 21 Oct - De Franschen hebben hedenmorgen omstreeks 7 uur Mannheim in de richting Ludwigshafen ver laten Een gedeelte der troepen volgde later. Het kasteel van Mannheim werd na de ontruiming door de Duitsche politie in be waring genomen. De bevolking onthield zich van elke be? tooging De sedert Februari 1923 hier gestatio neerde scheepvaartcontrolecommissiè van 25 man is achtergebleven, EMMERIK, 21 Oct Het beheer door da douane is vandaag overgedragen aan da Duitsche overheid. De Belgische ambtenaren zijn vanmiddag vertrokken. WEZEL, 21 Oct. De Belgen verlieten hedenavond Wezel en trokken over da Lippe en de Rijnbrug naar Büderich af. In cidenten vielen niet voor. De plaatsen op den anderen oever der Lippe bleven nog bezet. LONDEN, 21 Oct Het aantal in Groot? Britannië ingeschreven werkloozen bedroeg op 13 October 1.210,200 of 5375 minder dan op 6 October en 75.423 minder dan op 31 December 1923. CHRISTIANIA, 21 Oct. Aan de ve^ kiezingen voor het Storting hebben 70 a 80 pCt. der kiezers deelgenomen. Voor zoover hedenmorgen bekend was waren uitge bracht: rechts 62.000 vrijzinnige stemmen en 63.000 der boerenpartij: links 15.000 soc.? dem., voor de arbeiderspartij 40.000 stem men, communisten 12.000 en rad. volkspar tij 9.000 stemmen. WASHINGTON, 21 Oct. Door de ontplof fing van een geschuttoren op den kruiser „Trenton" zijn zes man gedood. Vijf anderen zullen waarschijnlijk met in het leven kun nen worden gehouden. PEKING, 21 Oct. Een telegram uit buiten- landscbe bron meldt, dat de troepen van Tsjang Tso Lin aan het front van Sjanhai- kwan tien mijlen zijn teruggetrokken. Woe Pei Foe heeft een algemeenen opmarsch ge- -> last. Een V. D.-bericbt geeft bijzonderheden over een mislukte staatsgreep in Portugal' In het communistische hoofdkwartier een der straten van het centrum van de Por» tugeesche hoofdstad werd door de politie 'a den avoud van 17 October een huiszoeking gedaan. Senator Procopio de Freitas en Lo pes de Oliveiro, vroeger een van de me^s bekende rechters van de stad werden gear" resteevd alsmede een aantal andere uiters linkscbe elementen. De autoriteiten waren eenige dagen tc voren er van op de hoogtc gebracht, dat de leiders der uiterst linkscri® partijen voornemens waren de revolutie proclameeren Het geheele revolutiona'r^ comité werd gevangen genomen, behaive Procopio de Freitas die in vrijheid werd êe sttld omdat bij Senator ig. Versterkt afdeelingen militairen patrouilleert de^ P° tie dag en nacht door de straten. Tot dus\ e zijn er geen slachtoffers gevallen. HAVANNA, 21 Oct De stad de Mantuna in de provincie Pinai del Kio gisternacht door een storm geteisterd, w®3erl door tenminste acht personen zijn gedoo 50 gewond. Schier allo gebouwen der werden beschadigd. De tabaksoogst oc ernstig geleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6