ingelanden BSededeefingen Bij Hoest en Verkoudheid Opium en morphine. Verdronken. Koe door de brug gezakt. Inbeslagneming van premie obligaties. Treurig ongeval. HANDEL EN NIJVERHEID De haven van Keulen. *)e Chineesch-Hollandsche Handelsbetrekkingen. KERK EN SCHOOL. Congres Eucharistische Friesterverbond. moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT HAARLEM. KANTONGERECHT. Hulp aan schipbreukelingen. HAARLEMMERMEER. HALFWEG. LEIDEN. a 60 cents per regel. Mijnhardt's Saim ak Tabletten 4üc Tnermo Tabletten 45c Anga Bonbons 00c AERDENHOUT. ZANDVOORT. SPAARNDAM VELSEN. BEVERWIJK. ZAANDAM. VERKOOPINGEN, VEILINGEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. DAMMEN. VRAGENBUS. INGEZONDEN. I De poliue heeft bij een aantal Chmeezen in de Delistraat en in de Damstraat te Rotter dam, ongeveer vierhonderd fleschjes met een bruine vloeistof in beslag genomen, waarin vermoedelijk opium en morphine was opgelost. Volgens de Chineezen zou het goedje „medicijn" zijn. Te Winkel (N.-H.) is het 3-jarig zoontje van den heer K., bij het spelen met een auto- pède, waarbij hij te water raakte, verdronken. Een Haagsche koe, welke vermoedelijk wat meer van de wereld wilde zien, dan wat haar wei haar bood, ging Woensdagochtend op avontuur uit en wandelde de trambrug bij de Adelhiidstraat op. Doch doordat dit een z.g. open brug is, en de rails enkel door dwarsliggers worden gesteund, nam dit uit stapje een snel en droevig einde. De koe zakte n.l. door de brug heen, brak een paar pooten en versperde het verkeer, dat niet eerder was hersteld, vóór het dier uit zijn lijden was geholpen en van de rails verwij derd. De Centrale Recherche heeft op het bij kantoor te Rotterdam, in de Crispijnlaan, van de Nationale Verzekerings- en Herver zekering-Mij, waarvan het hoofdkantoor in den Haag, gevestigd is, eenige duizenden obligaties in beslag genomen van de 3% premieleening dezer maatschappij, welke correspondeert op de 437e Staatsloterij. Bij verschillende hoofdagenten in Rotterdam werd ook nog op een aantal obligaties be- slag gelegd. Bij €ie Gastelsche Beetwortelsuikerfabriek is Zaterdagmorgen 4 uur T. v. d. Borgt, uit Gastel, smeerder op die fabriek, met zijn kiel aan een z.g, transbordeur blijven han gen, waardoor hij werd meegetrokken door een nauwe opening. De dood trad onmid dellijk in. Blijkens mededeeling van den Nederland- schen consul te Keulen is Keulen als vrij haven hersteld en kunnen de goederen, ge lijk voorheen, weder geëntreposeerd wor den. Alle uit het buitenland aangevoerde goede ren kunnen onder „Begleitschein" worden ingevoerd, waarop zij te Keulen kunnen worden geëntreposeerd of gedouaneerd door de thans weder geheel in functie zijnde Duit- sche douane-autoriteiten. Naar de „Msb." verneemt, ondervindt aiet alleen de importhandel in China moei lijkheden door den ongeregelden toestand, veroorzaakt door den* burgeroorlog, doch ook met den uitvoerhandel is dit het geval. De gevallen van aanhouding van goederen transporten door zeeroovers en rebellen zijn zoo talrijk, dat verscheidene assurantiemaat schappijen geen goederen meer verzekeren tijdens het transport van het binnenland naar de havens. Eerst als de koopwaren in gescheept liggen, durven zij het risico weer aan. Het is zelfs vaak voorgekomen, dat ladingen, die eerst door roovers waren tegen gehouden en waarvoor een hooge losprijs was betaald, de havensteden toch niet be reikten, doodat onderweg de prauwen in. den gro id geboord of verbrand werden. De verw hting bestaat, dat door deze be lemmeringen talrijke contracten in den Chi- neesch-Hollandschen exporthandel in het a.s. voorjaar niet zullen worden nagekomen. Jp het Dinsdag in het klooster te Brakke- Stein bij Nijmegen gehouden tweede congres van het Eucharistisch Pfiesterverbond, waar de priesters waren uitgenoodigd uit alle bis dommen des lands, sprak Z. D. H. Mgr. A. Diepen, de vergadering toe als die van pries ter-aanbidders. Spr. dankte de E. P. van Brakkenstein voor hun ontvangst. Mgr. spoorde verder de priesters aan tot propaganda voor de dagelij ksche Communie en het dagelij ksch bijwonen der H. Mis door de jeugd. Wij moeten het Christenvolk voe ren tot de H. Offerande der H. Mis. Mgr. stelde aan de priesters vooral de geestdriftige Kruistochtbeweging uit het Bredasche diocees ten voorbeeld en hoopte, dat de priesters de lectuur der Eucharistische beweging niet zouden verwaarloozen en daaruit juist de kracht zouden putten tot verlevendiging van hun Eucharistische liefde. Het congres werd op plechtige wijze beslo ten mét een pontificaal Lof in de stemmige kloosterkerk van Brakkenstein. Het aan biddingsaltaar was rijk getooid met najaars- bloemen en baadde is kaarslicht. Een studentenkoor onder leiding van den Weleemv. pater Schelstraete zong lofzangen brengt U het sp-edigsf met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte DE VERBETERING VAN DEN LEIDSCHEN STRAATWEG. Langzaam maar geleidelijk de Rijks fondsen dwingen lót vertraging worden de Leidsche-straatweg en de weg naar Haar lem verbeterd, aldus het „L. D." Zooals men weet, moet het stuk Viaduct ..Den Deyl" nog verbreed worden. Het heeft, zoolang dit niet gebeurd is, geen zin een nieuwe verharding (asphalt) aan te brengen, tenzij op die gedeelten, waar de rijweg op zijn plaats blijft en wat dan ook op die stukken geleidelijk gebeuren zal. Het stuk Den Deyl'Haagsche Schouw werd reeds in 1918 verbreed. Men zal het Verharden naarmate tfelden beschikbaar zijn. Het omgeleéde stuk ten Zuiden van de nieuwe brug over de Haagsche Schouw kan no* niet verhard worden," omdat de nndei- (frond door Je vergraving nog te zacht is. Aan den overkant van de brug, dus ten Noorden, wordt een proef genomen of een betonweg voor ons land, waar nog altijd veel van de trekkracht van het paard ge bruik wordt gemaakt in tegenstelling met Amerika een doelmatige verharding is. Plan is, de verharding aan te brengen tot den Morschweg. Een verdere verbreeding tot Haarlem zou zeker zeer gewenscht zijn, maar de bebouwing aan dien weg en dc fondsen maken het ideaal schier onmogelijk. Men zal met minder verbreeding tevreden moeten zijn. Er mag jaarlijks 40.000 aan de verbetering worden besteed voor een profiel van 6 M. rijweg en 3 M. rijwielpad. (De plaats van de tramrails valt er buiten). Voor 40.000 is 800 tot 1000 M. weg in orde te brengen. De heele afstand Morsoh- wegHaarlem bedraagt ongeveer 21 K.M., waarvan ongeveer een 10 K.M. afgaan voor den weg door de dorpen, zoodat op de basis van 40.000 de hcele wegverbreeding en vernarding tot Haarlem in een tien jaar tot stand zou kunnen komen. (Vervolg.) Dc rijwielhersteller J. u. V. had op 22 April .1. de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht door met zijn motor met greote snelheid te rijden, waardoor op het kruispunt Van Merlen aan en Valkenburger straat te Heemstede een aanrijding ontstond tusschen een auto, die uit de Valkenburger straat kwam. In deze zaak werden 6 getuigen a charge en 3 a décharge gehoord. De ambtenaar van het O. M. had de toe stand ter plaatse aldaar opgenomen en was tot de conclusie gekomen, dat de beide be stuurders van de auto schutd hadden genad. Hij vroeg bevestiging van het reeds eerder door den kantonrechter gewezen vonnis. De verdediger, Mr. Ten Bottel pleitte vrij spraak. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot 25.subs. 10 dagen. De 24-jarige vrachtrijder E. H., wonende te Schoten, had met den door hem bestuur de'vrachtauto in de Rozenstraat een paar wielrijders aangereden, waardoor dezen wa ren komen te vallen en een van hen zich drie weken lang onder geneeskundige be handeling moest stellen. Bekl. bekende, en zeide, dat de schuld ge heel bij hem lag. Eisch en vonnis tegen hem luidde 50 boete subs. 10 dagen. De^ automobilist G, U, L, A. te Haarlem, had in de gemeente Schoten in staat van dronkenschap een auto bstuurd. De ambtenaar van het O. M. vond dron ken met een auto rijden een niet te veront schuldigen feit en vorderde 4 dagen hechte nis. De kantonrechter veroordeelde den niet verschenen beklaagde tot J 100 boete subs. 10 dagen en tevens de intrekking van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. Een "inwoner uit Alkmaar, M. de R. ge naamd, w/s op 10 Septemberl.l. met eenige vrienden per auto, een weinig in de olie, van Zandvoort afgekomen Hij reed aan den linkerkant van den weg, wat tot gevolg had, dat hij een aankomend gespan aanreed, waardoor dit ernstig werd beschadigd. De commissaris van politie te Zandvoort verklaarde, wat bekl., nadat hij ingesloten was, zich meer dan ergerlijk had aangesteld. Er was geen woord uit hem te krijgen, en hij raasde en tiende maar dat het een"lust was. Uit de getuigenverklaringen, van de getui gen a décharge bleek, dat men in een vijftal cafés geweest was. Bekl. verklaarde in die cafes één grocje het gebruikelijke glaasje, (althans voor den beklaagde) had gebruikt en voor de rest alleen spuitwater en cider had bedronken. De ambtenaar van het O. M. vond het feit, in verband met de getuigenverklaringen wel degelijk bewezen, dat bek], dronken was ge weest en vroeg daarom tegen hem 4 datfen hechtenis. De verdediger, mr. J, Wolf de Beer uit Amsterdam pleitte vrijspraak. De kantonrechter, onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde bekl. tot 150 boete subs. 10 dagen, met de ontzegging van de bevoegdheid oro motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. Al eenige maanden staan in stations en op openbare plaatsen de reclameplaten van de redoingsboot en het sohip in nood aan geplakt. weet dM in November a.s. het 100- jarig bestaan der mcnschlievepde vereeni- gingeu wordt herdacht, en dat haar een feestgave wordt bereidt. Tr, h«t mc*ieden van een Nationaal Huldeblijk zit als bescherm heer Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlah- Jen, in t eere-coniité o.a. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbroeck, eerste minister; onze oud- stadgenooten minister E. P. Westerveld en Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Vice-Presi dent van den Raad van State. In 't Hoofdcomité zitten o.a. Jhr. Mr. Dr. A. Roëll. voorzitter, Gouverneur in Noord- Holland en Mr. G. Vissering, Huize de Clinghe, Bloemendaal en in het comité voor Noord-Holland, de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland als beschermheer, on ze oud-stadgenoot C. Fock, vice-admiraal, als eerc-voorzitter, met onzen burgemees ter C. Maarschalk. In het werk-comité zitten o.a. de heeren H. M. van Bemmelen, voorzitter, C. Baron d Aulnis de Bourouül, vice-voorzitter, W. H. J. Oderwald, Jkvr C. van der Wijck, al len te Heemstede; de' heeren Jhr. F, Teding van Berkhout" Jr., penningmeester, Jhr. Mr. h. M. van Ascb van Wijck, Bloemhofstraat secretaris H C. FT Hükens; de dames Mevr. L HeerkensThijssenvan der Kun, Mevr J de Josselin de JongKappeyne v. G'inelio. eljen H nriem, verder Mevr. W. C. Gravin van Limburg Stirum, Baro nesse van Heemstra en de heer C. W. de Visser, van Bloemendaal en de heer R, G. Rijkens, burgemeester van Velsen. Inbraak. Bij den spoorwegarbeider W. M. is öp klaarlichten dag ingebroken. Dc dief is vermoedelijk door middel van een valschen sleutel het huis binnengekomen. Uit een linnenkast in de voorkamer wordt eenig geld vermist. De politie stelt .een onderzoek in. Autobusdienst. De autobusondernemer de Groot heeft de dienstregeling van Hoofd dorp—Aalsmeer met een extra-dienst uitge breid, die Donderdags te 9.40 voormiddag van Aalsmeer naar Hoofddorp vertrekt. Vele beursbezoekers zullen deze uitbreiding voorzeker toejuichen. GEMEENTEBEGROOTING 1923. Uit de door burgemeester en weth anders ter goedkeuring aangeboden rekening van deze gemeente over het dienstjaar 1923 blijkt, dat aan opcenten op diverse rijks- directe belastingen is ontvangen (in ronde cijfers) 69.000, aan plaatselijke inkomsten belasting 296.000, hondenbelasting 4100, vergunningsrecht 2000, belasting op de openbare vermakelijkheden 1700 Ten aanzien van de uitgaven is op vele posten minder uitgegeven dan was geraamd. Aan het burgerlijk armbestuur werd uitge geven ƒ63.000; voor krankzinnigen 29.000. De rekening vermeldt als totaal aan ge wone inkomsten 807.566.6^^; gewone uit. gaven 771.294.83 'Abatig saldo 36.271 ^8. Als tctaal aan, buitengewone uitgaven 240.198.6614, buitengewone inkomsten f 125.054.4814, nadeelig 'saldo 115.114.18. Er zijn vier gemeentebedrijven, waarvan de verslagen zijn overgelegd, en waaraan het volgende is te onfleengn: a. Het woningbedrijf. Ontvangen werd aan huur voor de onder- wijzersvercenigingen 3732; voor de mid- denstandswonintfen 6497, voor de andere woningen 1483. De middensrindswoningen aan de Con courslaan en aan den Kruisweg te Hoofddorp zrn onafgebreken verhuurd geweest. Ten aanzien van de middenstandswonin gen werd in het geheel een huurderving ge leden van 35; met betrekking tot de on- dervijzerswoningen van llr 37. De werkelijk uitgegeven onderhoudskosten bleven beneden het bij de begrooting ge raamde bedrag; het resteerende is overge boekt op het onderhoudsreservefonds. De da gelijkscha leiding voor dit bedrijf, het grondbedrijf en dat van openbare wer ken was opgedragen aan den directeur J. F. R. Gevers, bijgestaan door den admini strateur A, J. van Rooijen, alles onder toe zicht en opperbeheer van burgemeester en wethouders, die daartoe werden bijgestaan door een commissie uit de leden van der. gemeenteraad. Een aparte exploitatierekening van de 20 noodwoningen in deze gemeente is mede overgelegd. Sommige huurders vap deze woningen ble ven dikwijls in gebreke om hun huursom te betalen, waartegen de raa'd intusschen reeds rechtsmaatregelen heeft genomen, .Aan rente werd betaald 11960: als re- serve-onderhoudsfonds 3500; aan erfpach ten en opstalrechten 851; aan grohd- en polderlasten 193. Het verlies bedroeg 7366. b. Het grondbedrijf. Ontvangen werd aan pachten van huur ders te Hoofddorp en Nieuw-Vennej* 6378; aan opstalrechten 2184; wegens verkoop van grond 562. De pachten bleven onvpranderd; met de betaling werden geen moeilijkheden onder vonden. In den loop van dit jaar is aan de ge meente uitgekeerd een bedrag van 7546 voor aflossing; de winst over 1923, zijnde 852, zal worden1 gestort in het reserve fonds. c. Bedrijf van openbare werken. Dit leverde een verlies op van 6054. Uitgegeven werd voor onderhoud van stra ten, wegen, pleinen, voetpaden en plantsoe nen, aan grind eri koohsch 4885; voor dc openbare straatverlichting 9874; dit be treft 304 lantaarns -in verschillende dorpen en bebouwde gedeelten. d. Eïectriciteitsbedrijf. Ontvangen werd wegens verkoop van stroom voor licht 123.000; voor kracht en verwarming 37.000; voor meterhuur 32.000. Betaald werd voor inkoop van stroom 74.000; voor transformatorhuur 21.000; aan salarissen en arbeidsloonen 18.000; aan onderhoud 8000; rente van de geldlee- ning 75.000: afschrijving 44.000. Het bedrijf heeft over 1923 een verlies opgeleverd van 43.131.86. Pluimvee-tentoonstelling. Naar we ver nemen zal door de pluimvee-vereeniging Halfweg en Omstreken een tentoonstelling worden gehouden op 29 en 30 November a s. in café Cornelissen. Loting. Van de lichting 1925 is nummer 27 nog aangewe/cn'om te dienen, de overi gen zijn vrij van dienst. De Arbeidswet. De Kantonrechter ver oordeelde den heer F. H. Dr., directeur der Leidsche Katoenmaatschappij, die voor twee weken in drie zaken wegens overtreding der Arbeidswet terecht stond en waartegen resp. waren' geëischt 130,, 6 en 12 geldboe ten van 5, elke geldboete te vervangen door één dag hechtenis, tot resp. 260, 6 en 6 geldboeten van 1, subs. 1 dag voor elke boete met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. Dc inbraak in den goudsmidswinkel. In verbaua met de inbraak in den goudsmids winkel van de firma Gebr. Rodbard in de Donkersteeg te Leiden heeft de Leidsche recherche aangehouden en in bewaring ge steld de broer van den directeur der tinna, die vroeger daar werkzaam is geweest. Te gen hem zijn ernstige vermoedens gerezen, dat hij zich aan' de inbraak had schuldig ge maakt, De recherche heeft m Den Haag en in Leiden verschillende huiszoekingen ge daan, echter zonder resultaat, Fersonaifa. Voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde slaagde mej ,C. J. C. Locher, alhier en voor het doctoraal-examen wis- en natuurkunde slaagde Dr, J. v Alphen, alhier. Kantongerecht. Tegen A. H. P., W. H. T. J. en rf. H. T., directeur van de Comm. Vennootschap Gebrs. D. en T„ fabrikanten in verduurzaamde levensmiddelen, werden wegens overtreding der Arbeidswet geëischt 15 geldboeten van J 5 subs. 1 dag voor elke geldboete. Wolly, de honger „koning". We lezen in de „L. Crt.": Wolly is verlost. Gister avond heeft het uur der bevrijding gesla gen. Vóór de Stadszaal was het gedrang enorm. Stellig wachten daar eenige duizen den nieuwsgierigen op het oogenblik, dat Wolly het gebouw zou verlaten. Binnen was het echter aanvankelijk niet druk, doordat slechts weinigen zoo onverstandig waren 1.50 te offeren voor een toegangs bewijs. Of ze gelijk hadden de afwezigen. Want er was tooh eigenlijk bitter weinig te zien daar in de kleine Stadszaal. Wolly voelde zich blijkbaar zeer behagelijk in zn kooi en bleef er, met een lachend ge zicht, zitten tot ruim 9 uur. Intusschen was een ruit uitgesneden en hem water, be nevens een glas room met suiker gegeven, terwij) vervolgens een jongeman, genaamd Matthëus, als lid der controle-commissie, de dwaasheid had aan Wolly, „namens het Leidsche publiek", een gouden zegelring te overhandigen. De overhandiging zelf inte resseert natuurlijk niemand, en ons aller minst, maar wij willen toch even opmerken dat de heer M. wel wat héél ver ging door Bij Apothekers en Drogisten zulks te doen „namens het Leidsche pu bliek." Was het wonder dat vele aanwezi gen paf stonden en het brave contröle-lid flink werd gehoond? Even over negen toen er heel wat publiek was bij gekomen, door dat de toegangsprijs tot 35 cent was ver laagd wat zullen de haantje-de-voorsten een spijt hebben gehad van hun haastige komst! werd de kooi geopend en liep Wolly, ondersteund door een tweetal per sonen naar een kamertje achter het podium waar de barbier gereed stond om hem 'n ietwat dragelijker aanzien te geven .Terwijl kort daarna nog honderden op de Breestr. stonden te wachten, vertrok hij door een achteruitgang naar het station Óndanks 19 dagen hongeren en dorst lijden ging hij te voet! Merkwaardig. En merkwaardig was het trouwens ook dat Wolly onmiddellijk na z'n bevrijding reeds bonbons zat te eten. Men had ons van te voren zoo rtellig ver zekerd, dat het levensgevaarlijk voor hem was, indien hij gedurende de eerste twee dagen iets anders dan room of melk zou gebruiken. De Inbraken. Bij de inbraak in de villa van den heer rie Ridder te Aeraenhout zijn de volgende voorwerpen ontvreemd en door de poiitie in beslag genotóen Een odeur flacon met gouden dop, een granaten armband met gouden steen, ten lamasie Ja.pansch doosje, twee gouden geld- j stukken, twee zilveren servetringen, een zilver vischcouvert, een fototoestel (Codax), zes zilveren gebak-vorkjes een dozijn hee- rendassen, een dozijn heeren sokken, twee j a drie paar heerenhandsjhoenen. zes heeren j flanellen, tien heerenoverhemden, een grij- i zen demisaison, een revolver, een doos j boorden, die paai heerenbottines, een dolk. Enkele gestolen voorwerpen waren reeds door dc inbrekers te Amsterdam verkocht. Het plantsoentje aan het Tramplern. Van andere, zijde schrijft men ons nog het volgende; Hoeveel moeite het in Zandvoort kost om wat planten of boomen op te kwee ken, behoeft natuurlijk niet vermeld te wor den. Iedereen kan begrijpen dat men op een plaats, waar alleen zand is, en waarover- heen de zeewinden waaien, zeer moeilijk plaats vindt. Met veel kosten was het gelukt om het plantsoentje op het Tramplern er be- hooorlijk te doen uitzien en het alleraardigst waren wel de accuba s, die tegen de muur van het woonhuis stonden. Maar heiaar, die muur doet oak nog ergens anders dienst voor, dan als deel uit te maken van een woning. Hij wordt gebruikt voor reclame doeleinden. In bonte mengeling ziet men de verf over de muur gesmeerd en daar uit is op te maken, vrat sommige fabrikanten of inspecteurs aan het publiek willen kenbaar makerr. Toen de accuba's er onder stonden ging het nog, maar nu. De bovenmuur was vol, het onderste gedeelte .uoest nu productief ge maakt v.orden en daarom vallen de mooie planten nu als slachtoffers. De dienst van publieke werken in vereeni- ging met de politie heeft nog getracht de plantenprachtte behouden. Zij vroegen te vergeefs. Het contract was reeds gesloten. De mooie planten moesten worden omgehakt en de naakte muurdie te voorschijn kwam wordt gedeeltelijk geverid om te dienen voor reclame. 't Is Jammer, 't was zoo mooi en wie zal er nu iets aan vinden? Gevonden voorwerpen, Gevonden: een gulden Terug te bekomen bij den gemeente veldwachter, aldaar. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Velsen, op Dins dag 28 October 1924, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1 Belastingzaken. 2 Ingekomen stukken en me- d^deelingen. 3 Verkoop van gro.id ie Vel- seroord, aan de woningbouwverceniging eisen", verleen van een credict voor het bouwrijp maken van dien grond, verleencn van goedkeuring tot aankoop van grond door genoemde vereeniging van derden en het nemen van een principiëele beslissing inzake wijziging van het Uitbreidingsplan in ver band hi rmedc. 4. Verkco; van grond te Vel- scroord aan R. India aldaar, 5. Verkoop van een gedeelte van het langs de zuidzijde van den Terraswcg te Santpoort gelegen trottoir na onttrekking aan den openbaren dienst. 6. Verzoek van de Maatschappij tot czploitatie van onroerende goederen „Het Terras'' om aanwijzing van gronden te Santpoort voor gesloten bebouwing, in plaats van voor z.g. halt-open bebouwing. halfopen bebouwing. 7. Overname van een gedeelte van den ierrasweg te Santpoort. 8. Verhuur van gemeentegrond. 9. Crediet voor het betegelen van het voetpad langs den Rijksstraatweg te IJmuiden. 10 Wijziging der begrooting voor de handelsavondschool, dienst 1925. 11. Vaststelling van de ggemeen- t lijke bijdrage in de kosten van het bijzon der vervolgonderwijs over 1922. 12. Aanvul ling der' verordening op den rechtstoeltand •der ambtenaren. 13. Vaststelling van het pre- s .ntiegeld voor de leden van het werklieden gerecht. 14. Benoemiug van een lid van de c -mmissie van toezicht op de handelsavond school te IJmuiden. Vellingoverzlcht R. K. Tuindersvereeni- ging „Kcnnemerland," Ofschoon tot dus verre nog steeds driemaal per week*wordt geveild, is de veiling die 's Woensdags wordt gehouden van geen beteekenis meer en zal dan ook, tengevolge van onbedui dende aanvoer spoedig tijdelijk stopgezet worden. Dit tijdelijk beteekent, totdat in het voorjaar de nieuwe gröenten weer wor den aangevoerd, aangezien in den winter tweemaal per week veilen van winterpra- dusten voldoende is, temeér daar geen arti kelen voor export worden aangevoerd. Er zijn zelfs vele tuinders, die gedurende de wintermaanden niets aanvoeren, wier van hoofdproducten, als boonsn en aard beien en boonen en in het voorjaar vroege groenten, als spinazie en sla. Het spreekt dus van zelf dat, waar van een groot deel der tuinders hun inkomsten thans geëindigd zijn, dat dus ook van invloed is op den om zet der veiling. Spreekwoordelijk is hier dan dat een tuinder met November zijn re kening wel kan opmaken, hetgeen ook van toepassing zou zijn op de veiling. Gélukkig althans voor velen, aat de uit komsten van het bedrijf dit jaar bevredi gend kan worden genoemd, daar de oogst van de hoofdprodusten, als boonen en aard beien goed kunnen worden genoemd. Dat de belangen der tuinders zeer nauw ver band houden met de belangen der veilingen spreekt vanzelf, waar niet geproduceerd wordt kan ook niet worden aangevoerd. Toen dan ook vorig jaar tengevolge van mislukking der aardbeienoogst niet kon werden aangevoerd, was het allereerste de procudent, maar daarnaast de veiling, die beiden op gevoelige wijze het nadeel on dervonden, hetgeen duidelijk blijkt uit de cijfers van den omzet van '23-'24. Zoo wer den, o.tn. in 1923 aan de Tuindersvereeniging „Kënnemerland" geveild aan aardbeien 144695.85, terwijl in 1924 aan aardbeien de omzet bedroeg 510525.89. Eveneens gaf ook de omzet aan groenten een belangrijk verschil in cijfers aan. Op 1 Oct. 1923 be droeg de omzet aan groenten 396705.02, daarentegen op 1 Oct. 1924 496443.88. Het spreekt vanzelf dat waar op deze vei ling gunstige resultaten werden bereikt, dit ook bij de andere hierbestaande veilingen het geval is, zoodat zeker met reden kan worden gezegd, dat deze gunstige cijfers van 1924, weder een opleving in het tuin- dersbedrijf tengevolge zullen hebben. Het St. Nicolaas-Comilé. Bovenge noemd comité is wederom met hare voorbe reidende werkzaamheden begonnen, om de kinderen van de leden van den Volksbond weer een prettig feest te bereiden De dames van 't comité zullen evenals ande re jaren langs de huizen der bondsleden ko men om een klein offertje Wij vertrouwen dat vele ouders gaarne medewerken om hun kinderen zoo n aangenamen middag te laten medemaken. Dr. Berkensteijn. Alhier heeft zich ge vestigd een R. K. dokter uit Utrecht, Dr. Berkensteijn. Ze blijven rijden. Zooals bekend rijden er op het traject ZaandamKrommenie een 32-tal autobussen, vertegenwoordigend 16 ondernemingen. Nu zijn er dooi den kanton rechter ten 6-tal ondernemingen veroor deeld, omdat zij dien diens! onderhouden zonder standplaats hun door B en W. toe gewezen Evenwel schijnen de ondernemers er zich niet aan te storen, want hun dienst onder houden ze, alsot er niets gebeurd ware. Nu zal door een hooger college de zaak vécer uitgemaakt moeten worden. St. Maarten-optocht. Door de speel- tuin-vereeniging „Het Zuiden" zal een op tocht georganiseerd worden met het a.s. St. Maartenfeest Dc kinderen die hieraan wenschen mee te doen moeten zich voor 1 Nov opgeven, bij den secr. ói voorzitter van „Het Zuiden." Aan dezen optocht is verbonden een wed strijd, de mededingers zullen verdeeld wor den in 3 groepen A. Eigen gemaakte transparanten. B. Versierde rijwielen. C. Kunstvoorwerpen (eigengemaakte). De uitspraak zal plaats vintien op 10 Nov. dus een dag voor den optocht De mededin gersisters) zullen dus hun experimenten op dien dag m moeten zenden voor de beoor deeling Aan B. en W is bereids vergunning ge vraagd voor een lokaal Moge de optocht schitterend slagen, dat zal heel wa*. straatschenderij dien avond weerhouden Biljart-séances. Door onzen plaatsge noot, den heer C. Kóópman, zullen in sa menwerking met den heer Levert, biljart séances werden gegeven in verschillende plaatsen van ons land De opbrengst zal ten bate komen van het fonds voor de Holland-Indië-vlucht. Een tweetal séances hebben al plaats ge vonden o a te Schagen en Bussum Conferentie voor niet-Ketholieken Zoo is dan Donderdag j.l de laatste conferentie gegeven door de Eerw. Pater? Dominicanen. De -Prop.-club „St. Petruskan met trotsch en tevredenheid terugzien op haar werk. De cursussen waren gemiddeld be zocht door pl.ru. 400 andersdenkenden. R, K. Knapenkoor. Donderdag- en Vrij dagavond werden we m het lof verrast op heldere kinderstemmen op het koor. Het knapenkoor had voor het eerst zijn intrede in de kerk gedaan. Een woord van hulde mag niet onthou den worden aan den ijverigen directeur van het kerkkoor, den heer G. P. Reumer, onder wiens leiding de jongens hebben gestudeerd. Veiling te Lisse, op 21 October, van plantgoed per H.L., onder directie van Hol land's Bloembollenhuis. Clara Butt 20, Clio 35, Cour d'Or 70, Cram. Brillant 50, Diana 30, Duchessc de Parma 43, Flamingo 95, Gele Prins 63, Herman Schlegel 38, Keizerskroon 110, La Citadelle 45, La Remarquable 42, La Reine 22, Le Matador 60, Lord Beaconsfield 66, Mr. v. d Hoeff. 250, Molière 43, Maanlight 22, Mon Tresor 90, Murillo 57, Pres Lincoln 50, Prin ses Elisabeth 215. Rose Grisdelin 50, Rosine 72, Starlet Due 78, Witte Due Max. 35. Kwaliteit: Murillo best; de rest van mid delmatig tot goed. Aanvoer pl.m. 500 ILL. Belangstelling en kooplust vrij groot. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Junioren-Competitie. District Leiden. Voor genoemde competitie hebben slechts vijf elftallen ingeschreven. Wel was door S. N. A., te Stompwijk, bericht van deel name gezonden, doch wij konden dit elftal niet accepteeren met het oog op de groote reizen die de Junioren door opname van S. N. A., dan zouden moeten maken. Getracht wordt alsnog dit elftal in de Junioren-af- deeling van het District Den Haag onder te brengen voor het seizoen 19241925. Gezien de deelname, is er dit jaar slechts één afdecling gevorma, vyaar>n zullen uit komen de navolgende Junioren-elftallen: E. M. S. 1, E. M. S. II, Leiden, Lisse en S. J. C. De competitie zal, zoo spoedig dit moge lijk is, een aanvang nemen. De Competitieleider. de NED. CORINTHIANS TEGEN ZUID- AFRIKA, Het elftal der Ned. Corinthians dat op Woensdag 5 Nov. a.s. een wedstrijd zal spelen op het Sparta-terrein tegen Zuid- Afrika is waarschijnlijk als volgt samenge steld: v. d. Meulen, H. F. C.; v. Haeren Wilhelmina en Vermettcn H. B S.; Lefèvre, Kampong; Peerboom, P. S. V.; of de Beus, H. V. V.; Houtkooper, Haarle; Rode, Quick N.; v. Dam, D F. C.; en Sigmond D. F. C. HF.T NED ELFTAL. De sp'l v. Lipge heeft zijn voornemen le kennen gegeven niet meer in internationale wedstrijden uit (e komen Drukke werk zaamheden ziin hiervan oorzaak. Voor den wedstrijd tegen Z.-Afrika zal waarschijnlijk de Feijenoord-spil Bul worden aangezocht. SIMULTAANSéANCE. Donderdag 23 October geeft de heer W. N, Stuifbergen een simultaaaséance voor de leden en begunstigers van de R.K. Be- verwijksche Damvereeniging, in haar club gebouw aan de Peperstraat. Aanvang 7 Vt uur. BEKERWEDSTRIJDEN, VAN ST. BAVO. Zondag 26 Juli a.s. spelen de R.K. Dam clubs Theorie en Practijk tegen Stérk door Oefening, en Gezellig Samenzijn tegen St. Bavo voor de door St. Bavo uitgeloofden Beker. De Damclub St. Joseph is voor de ze wedstrijden in de eerste ronde vrijge loot. Vr. Kunt u mij ook zeggen hoe ik een vlek uit een grijs fluweelen japon kan maken. De vlek komt voort uit Pils Bier. Antw. Wij raden aar- de vlek te bevochti gen met een spons gedoopt in glycerine en wrijf daarmee af. Wasch vervolgens uil met gekookt water of verdunde spiritus. Ook zou het bevochtigen met een mengsel van twee derden benzineform en een derde zwavel- ether kunnen baten. Voor den inhoud van deze rubriek stelj de Redactie zich niet aansprakelijk. Ondergeteekende verzoekt beleefd eenig# plaatsruimte voor het volgende Onze R. K. Kiesvereeniging houdt a.s. Vrijdag haar eerste ledenvergadering in dit Seizoen. De vocrloopige candidaatstellingen voor de Tweede Kamer komen binnenkort aan de orde, waarna de definitieve samenstel ling der lijsten zal volgen. Een hevige kamp wordt verwacht. Naast de zoogenaamde middenstof plaatst zich nu ook dat gedeelte onzer katholieke partij, hetwelk de stoffelijke belangen hooger aan- 1 at dan de beginselen. De heerschende on tevredenheid zal hare terugslag doen gevoe len cn.de tegenpartijen varen er wél bij. Als een goede inleiding meende het be stuur onzer kiesvereeniging nier beter te kunnen doen, dan een gevierd neutraal spre ker aan te zoeken om de wintercampagne in te leiden. Neutraal spreker Ja neu traal in dien zin, dat de in den laatsten tijd in onze partij opgedoemde denkrichtingen er niet het minste bezwaar tegen kunnen hebben. De eerwaarde spreker is kapelaan te Amsterdam, die daar gelijk als in zijn vorige standplaatsen als predikant uitblinkt. Nog onlangs in Heemstede won hij ter ge legenheid van het Encycliekfepst aller har ten door zijn kloeke en heerlijke taal. Op po litiek terrein is hij nog nimmer op den voor grond getreden, zoodat van eenige concessie aan welke denkrichting ook, niet gesproken mag worden. Als Haarlemmer van geboorte kent hij onze goede stad uitnemend, waardoor hij zeer goed de behoeften en verlangens der inwoners eens onder den loep kan nemen. Dan is er verder aan de orde aanvulling van het bestuur, daar een der leden wegens overdrukke bezigheden meende te moeten bedanken. Deze bestuursverkiezing kan van grooten invloed zijn in de toekomst. Na een lange rustperiode wordt Haar lems katholieken tot een politieke vergade ring genoodigd. Er zal nu volgens de nieuwe statuten en daardoor volgens nieuwe banen gewerkt moeten worden. Van verschillende zijden werd gestreefd naar algeheele bevre diging over de geheele linie. Moge een zeer talrijke opkomst van leden en niet-leden, van dames en heeren het bestuur de verze kering geven, dat zijn werken op prijs gesteld wordt. Moge er zoodanige blijken van poli tieke opleving gegeven worden, dat wij met gerustheid den politieken strijdkamp mogen tegemoet zien. Moge door een tijdige op leving van onze katholieke medeburgers en een meeleven met de kiesvereeniging er steeds een opgewekte éénheid heerschen, welke el ders tot voorbeeld kan strekken. De wintercampagne dienen wij als voor bereiding der kamerverkiezingen op luister volle wijze in te zetten. Kapelaan Hubers geeft zijn welsprekendheid aan zijn oud- Haarlemsche medeburgers ten beste, laten de Haai lemmers zorgen, dat een overgroot» belangstelling zal getoond worden. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN BESTUURSLID. Geachte Redactie. Gisteravond zou de heer Herman Rutters te Amsterdam, met medewerking van Me vrouw C, E. M. Paris-Koene, pianiste, Am sterdam, een lezing houden over „Beetho ven in hét gebouw van den Protestanten bond. "Cm 8 uur was een talrijk publiek bijeen, echter de heer Rutters was er niet. In middels kwam bericht in, dat de medewer kenden op hun r<fis naar Haarlem vertra ging hadden gekregen, door eei» traminci- dent van de E. S. M. De heer Karei de Jong was inmiddels zoo vriendelijk aan den vleugel plaats te nemen, teneinde voor het publiek den tijd te korten. Het dqurde echter te lang: toen te ongeveer 9.15 de heer Rutters en Mevr. Paris nog niet waren gearriveerd, werd de vergadering opgeheven. A's voorzitter van het Propaganda-Comi- té, dat dezen avond organiseerde, acht ik mij verplicht aan de gedupeerde vergade ring een uiteenzetting van het gebeurde te geven. Ik verzoek de redactie beleefd een en ander in uw blad te willen vermelden. Ik zou den heer Rutters en Mevr. Paris van de'tram afhalen, en was daartoe met een auto te half acht in de Tempelierstraa aanwezig. Toen de tijd verstreek en geen tram van Amsterdam binnen kwam, vernam ik bij informatie aan het halte-station, dat ergens aan den Rijksstraatweg door een autobotsing de tram oponthoud had gekre- gen. Waar dat was, of het lang zou duren, men kon mij daaromtrent niets naders me- dedeclen. Ónder die omstandigheden, kon ik er niet toe besluiten, met de auto naar de plaats van het ongeluk te gaan, daar deze ook wel onder den rook van Am sterdam gelegen kon zijn, en het dan toch te laat zou worden, voor we weer in Haar lem terug waren (het was inmiddels al ruim 8 uur geworden). Daar kwam nog bij dat de tram ook wei ieder oogenblik kon arri- vceren en dan zou, al; ik met de gereed staande auto ware weggegaan, de vertra ging nog grooter geworden zijn. Pas te ruim half negen werd bekend waar het ongeluk had plaats gevonden. Het was toen te laat om daar nog heen te rijden. De heer Rut ters beeft het mogelijke gedaan om met een ander .vervoermiddel Haarlem te bereiken, maar kon daar niet in slagen. Te kwart over negen ontving ik bericht dat de vergadering wis opgeheven, de heer Rutters arriveerde toen juist in de Tempe liersstraat. Wt zijn thans overeengekomen dat dc heer Rutters zijn lezing zal Louden op Vrijdag 14 November a.s. Men kan zich dus voor het lange wachten het best schadeloos stellen, door de toegangsbewijzen zorgvul dig te bewaren en dezen datum alvast te noteeren. Dc heer Rutters komt dan met onze de gelijke HoIIandsche Spoor. Het Comité betuigt zijn leedwezen met het gebeurde, maar vc-zoekt den goeden wil voor de daad te willen nemen. Hoogachtend, G. DE BOER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7