Mtlllllt UAIDI rUQPUC PflEIDAIIT »$paarne-Êank 1. a MODERNE s s m*. I J Ingezonden Mededeelingen De hoek Heerenweg- Zandvooitschelaan. CORSETTEN MAISON I I 1 1 I I I 1748 Vrijdag 24 October 1924 47ste Jaargang No. 15874 elke rege.' mec.r 15 ct"' Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad J* De fantasieën van Prof van Emlden. Kamer van Koophandel. Lade gelicht. Kinderpolitie. a 75 cents per regel. Sparen bij de Spaarne-bank geeft vier procent rente. Spaargelden worden dagelijks gedurende de kantooruren in ontvangst genomen. Terug betaling van spaargelden zonder bureaucra- tischen omslag. De vliegtocht Nederland-Indië. Prof. Eeinthoven verkrijgt den Nobelprijs. Agenda 25 October Besmettelijke ziekten. Belgisch douanetarief. R. K. Middenstandsveresn te Haarlem. - Haarlem's Palestrinakoor. Donkere wegen. J. J. WF.BER ZOON Ootlclens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. De zetel van Bloembollen- cultuur. In FRANKEN's MELKBROOD zijn ALLE GOEDE EIGEN SCHAPPEN voor hef beste brood vereenigd. Per kwartaal 3.25 |JÏ"M M lp v> |j H L-'v |H| Mr® Wm tfP if Mg (9$ Ifni Bp i) p v'r "I gFf| Jffll 1 Advertentiën tusschen den teksj, li I lu vi l iinniiLLiiiounL uuuiinii i Telefoonnummers: 1426, 2741 en tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat- Postrekening No. 5970. v vooruitbetaling. ATleabonra's op dit blad zijn, in evolgede verzekeringsvoorwaarden, X QjlHfl Leven lange geheele on X ^Cfl bij een ongeval met X «JCf! bij verlies van een band, X IOC bij verlies van een X Cf» bij een breuk van X X ft bij verlies van een tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeerinjenI JUyU.™ geschiktheid tot werken; T OU." doodelijken afloop, T fcOU.™ een voet of een oog; T !XU." duim of wijsvinger; I JU.™ been of arm; I T'w." andere vinger. Men zal zich herinneren, dat een der sterkste argumenten in den strijd van prof. Van Embden voor algemeene ontwapening gevoerd, de bewering was, dat in een toe- komstigen oorlog een overwegend gebruik zal worden gemaakt van verstikkende gas sen en van bommen, gevuld met ziekte- en doodverspreidende bacteriën. Weinige vliegtuigen zouden slechts noodig zijn, om die verschrikkingen boven de burgerbevol king van eer stad uit te stooten en een klein land als het onze zou in enkele da gen een prooi van den vijand zijn. Waarom dan geld uitgeven voor defensiemiddelen, waardoor men een vijand eer aantrekt dan afweert en de vreedzame burgers blootstelt aan de gruwelijkste martelingen, welke geen oorlog vroeger gekend heeft. Laten wij onze weermiddelen afschaffen; wij bespa ren daardoor ons goeie geld en stellen ons niet bloot aan het gevaar om na een toch onvoldoende verdediging, voor de helft of meer verwoest en uitgeroeid, in de handen van een sterkere te vallen. Dat is de pro paganda van den Vrijzinnig-democratischen heer Van Embden. Zoo iets slaat natuurlijk in, vooral, wan neer bet door een professor gezegd wordt en nog wel in de Eerste Kamer, later in druk verschijnt en nog later in een rumoe rig openbaar debat tegenover een generaal wordt herhaald. Nu heeft prof. Van Embden in zijn be kende rede in den Haagschen Dierentuin ten bewijze van de gruwelijkheden van den chemischen oorlog en de onmogelijkheid voor Nederland om zich daartegen te ver dedigen zich ook beroepen op een der wei nige Nederlandsche deskundigen op dit gebied, den kapitein der luchtdoelartillerie A. J. Maas.( Van diens hand is zoo juist bij Van Stockum een uitvoerige brochure ver schenen; „Nationale Ontwapening?" En bij de lezing daarvan staat men ook al hechtte men persoonlijk niet veel waarde aan de beweringen van prof. Van Embden toch versteld over de manier, waarop een Nederlandsch, zij het dan ook verpoli tiekt hoogleeraar, in het openbaar durft op treden. Het sterk gedocumenteerde betoog van kapitein Maas is één doorloopende weer legging van de „fantasieën" van den pro fessor; ja, de heer Maas toont aan, dat piof. Van Embden zijn (Maas') vroegere stu die geheel verkeerd of onvolledig heeft ge citeerd en zoodoende een totaal valschen indruk heeft verwekt. Dit is toch nogal kras voor iemand, die een wetenschappelijken naam te verliezen heeft! Maar bovendien blijkt, dat al het meege deelde over den luchtoorlog en de moeilijk heid, om zich daartegen te verdedigen „holle fantasterij" is. Zoo zou b.v. Londen volgens den profes sor in enkele uren uitgeroeid kunnen wor den en heel Berlijn zelfs met 12 giftgasbom men. De deskundige kapitein Maas berekent, dat een totaal onverdedigd Londen tijde lijk onbewoonbaar zou kunnen worden ge maakt met 25 millioen K.G. chemicaliën, waarvoor meer dan 12.500 vliegtuigen noo dig zouden zijn van een draagvermogen als thans nog nergens ter wereld bestaat. Dat is wel iets anders. Van Parijs eveneens onverdedigd zou door een toekomst-luchtvloot van 500 zwa re, ieder 2000 K.G. bommen medevoerende, bombardementsvliegtuigen, eiken nacht pl.m. 1 K.M.2 oppervlakte vernield kunnen worden, zoodat ongeveer 3 weken vol doende zouden zijn om langs dezen weg Parijs voor een groot deel te verwoesten. Maar dan zouden ook ruim 500 X 2000 !X 20 of 20.000.000 K.G. bommen gedurende ;21 dagen afgeworpen zijn. „Dat is iets anders dan de 20 a 50 avions en de 12 bommen van prof. v. Embden!" Buitengewoon belangwekkend zijn ver der de mededeelingen van kapitein Maas over de technische moeilijkheden bij de toepassing van chemische strijdmiddelen en de betrekkelijk eenvoudige en weinig kostbare middelen om zich er tegen te verdedigen; zoo b.v. dat bij een wind sterkte van 3 M. per seconde het gebruik van een aantal gassen onmogelijk is. En in Nederland bedraagt de gemiddelde wind sterkte 5 h 6 M. per seconde. Bovendien fs een waterachtig en vlak land zeer on gunstig voor het gebruik van zulke gassen enz. Wij kunnen op dit belangwekkende be loog niet verder ingaan. Nog een enkel tvoord over de verdedigingsmiddelen. Uit de practijk' (de goeddeels mislukte aanval len der Duitschers op Parijs en Londen) be wijst kap Maas, dat van de op de Fran- sche hoofdstad afgezonden aanvallers nog geen 8 pCt. de stad bereikten en van den ttieegevoerden last slechts 4'A pCt. kon Worden uitgeworpen. En dat nog wel, ter wijl de afweermiddelen nog zeer primitief w&Ten en o.fn. de doodsvijand van 't nacht bombardement, n.m. het jachtvliegtuig, niet °ptrad. Ten slotte Jaten wij hieronder enkele Conclusies uit de brochure volgen: lo. dat de verdediging van groote bin- "enlandsche centra tegen het luchtbombar dement, mits die centra behoorlijk met mo derne afweermiddelen zijn uitgerust en de verdediging grondig is georganiseerd, rede lijke waarborgen van veiligheid zal geven; 2o. dat zelfs tegenover een mogelijk ter- rcrisatiebombardement op de burgerbe volking een doelmatige verdediging te or- ganiseeren is, mits het moreel dier bevol- kng behouden blijft en niet zooals de heer Van Embden bezig is te doen stel selmatig wordt ondergraven. 3o. dat tegenover de nog mogelijke evo lutie van het luchtaanvalswapen, het zware bombardementsvliegtuig, met volstrekte zekerheid eene nog krachtiger ontwikkeling der voornaamste afweerwapens: jachtvlieg tuig, luchtdoelartillerie, zoeklichten mag worden verwacht, welke nu reeds alle, voor den aanvaller praktisch bereikbare vlieghoogten bij dag en nacht volkomen be- heertchen." Kapitein Maas heeft verder een hoofd stuk gewijd aan de technische en finan- cieele mogelijkheid van een doelmatige luchtverdediging van Nederland en komt dan tot een cijfer van 15 millioen, wat wel iets anders is dan de financieele en techni sche onmogelijkheid door prof. Van Embden uitgesproken. Met eenige belangstelling mag men het antwoord van den professor tegemoet zien op dit deskundig verweer, te meer, waar de heer Van Embden zich voor zijn ontwa- peningsbetoog nog wel op dezen kap. Maas beriep, wiens conclusies ten slotte de vol gende zijn: „dat het zeer wel mogelijk is, zoowel tochnisch als financieel, eene aan redelijke eischen voldoende luchtverdediging voor ons land in te richten; „dat door deze luchtverdediging onze vi tale industrieën voldoende beschermd zullen worden om onze voortbrenging te kunnen voortzetten; „dat eene vernietiging van de veldgewas sen én het vee door de bacteriënoorlog door niets wordt aannemelijk gemaakt; „dat van eene uitmoording onzer steden o.m. door de beveiligende werking onzer luchtverdediging geen sprake kan zijn; „dat, bij een redelijke visie op een toe- komstigen luchtoorlog, het volstrekt onnoo- dig is de geheele burgerbevolking van gas maskers en beschermende kleeding te voorzien." Wij vestigen niet de aandacht op deze brochure, omdat ons een nieuwe uitgaaf van 15 millioen voor luchtverdediging zoo aanlokkelijk lijkt. Was 't echter niet beter geweest is men geneigd te vragen den heer van Embden maar het onderzoek toe te staan; hetwelk hij per motie in de Eerste Kamer vroeg? Wij begrijpen, dat de Regeering en vele parlementsleden dat onderzoek overbodig achtten. Maar met hét tijdig meedeelen van de gegevens door kap. Maas thans gepubli ceerd, had toch veel agitatie en volksver giftiging voorkomen kunnen worden. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. ft K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrek kingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 10—12. van 2—4 en van 39 uur lel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m ft. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen am versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 In September 1925 zal te Genève een internationale tentoonstelling voor draad- looze telegrafie en telefonie gehouden wor den. Belanghebbenden verzoeken wij zich in verbinding te stellen met de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem. Bij een winkelier in de Anthoniestraat is gisteravond om kwart vóór 9 uur een lade gelicht De inhoud bestond vermoedelijk uit elf gulden. Op initiatief van de Vrouwengroep uit den Vrijheidsbond had op Woensdag 22 Oct. j.l. een bijeenkomst plaats van bestuursleden van verschillende vrouwenorganisaties, hier ter stede. Het doel van deze bijeenkomst was om in ruimer kring het werk van de Kinderpolitie in de groote steden, bekend te maken. Om dit doel te bereiken, is mej. van Ooij, ambtenares bij de politie te Am- B 'Mi Men meldt aan het Haagsch Anetakan- toor, dat bij de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart, die ook een inschrijving geopend had voor bijdragen in de kosten van de Holland-Indië-vlucht, dus ver ongeveer 1000 ingekomen is. De tweede penningmeester jhr. mr. P. O. B. Gevaerts, Van Hoornebeekstraat 24, neemt nog gaarne verdere giften in ontvangst. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zijn de uitgezonden monteurs met motor en onderdeden Donderdag te Wee- nen aangekomen en zijn onmiddellijk daarop doorgereisd. Zonder tegenslag aan de grenzen hopen zij Vrijdag of Zaterdag Philippopel te be reiken. Een telegram van het Zweedsche Pers bureau uit Stockholm, dd. 23 Oct., meldt dat de Nobelprijs 1924 voor physioiogie en geneeskunde is toegekend aan prof. Wil lem Einthoven, hoogleeraar in dc physioio gie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen 7 uur Feestavond Bakkers 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw. Reünie le den R. K. M. V. Stadsschouwburg Liefdadigheidsvoorstel ling 8 uur. Gem. Concertzaal Muziekavond Hans de Bock 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89Vi uur. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 9—12 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen van 9—12 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen dc vóorm. van half 11half 12 en des nam. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Over de week van 12 tot en met 18 Oc tober 1924, kwam te Beverwijk 1 geval van roodvonk voor; te Edam 2 gevallen van buiktyp'nus; te Enkhuisen 1 geval van rood vonk; te Haarlem 3 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Hoorn 1 ge val van diphtheritis; te Nieuwer Amstel 1 geval van roodvonk; te Velsen 2 gevallen van roodvonk; te Wijk aan Zee 1 geval van diphtheritis; te Wormerveer 1 geval van roodvonk; te Zaandam 1 geval van rood vonk; te Zandvoort 1 geval van roodvonk; te Leiden 8 gevallen van roodvonk en te Warmond 1 geval van roodvonk. De Kamer van Koophandel' en Fabrieken deelt mede, dat zij zich Zaterdag j.l. in te lefonische verbinding heeft gesteld met de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, een en ander in verband met de geruchten, welke over het nieuwe Belgi sche douanetarief de ronde doen. .V Medegedeeld kan worden, dat in geen en kel opzicht met zekerheid is vast te stellen, wanneer het nieuwe tarief in werking treedt. Een en ander is afhankelijk van de onder handelingen, welke gevoerd worden tus schen België en Duitschland, inzake een nieuwe handelsovereenkomst. Voor belanghebbenden ligt thans een com pleet ontwerp-tarief op het Bureau der Ka rl er van Koophandel ter inzage. Intusschen dient er de nadruk op gelegd te worden, dat de mogelijkheid bestaat, dat dit tarief ten slotte nog wijzigingen ondergaat of in het geheel niet ingevoerd zal worden. sterdam, uitgenoodigd om op 20 November a.s. een lezing over dit onderwerp te komen houden. Van de zijde van het bondsbestuur deelt men ons mede, dat het besluit van het be stuur der Haarlemsche R. K. Middenstands- vereemging om de ledenvergadering voor te stellen tot liquidatie der vereeniging over te gaan, uitsluitend verband houdt met den financieelen toestand dezer afdeeling. Het sedert korten tijd optredend energiek bestuur der afdeeling, dat aan het ontstaan der schuld in geenerlei opzicht debet is, heeft bovenmenschelijke pogingen aange wend om den schuldenlast der vereeniging ie regelen en het vond daarbij o.m. ongeveer de helft der leden bereid dubbele contributie af te dragen. Dit is intusschen onvoldoende om den ach terstand in te halen, zoodat men gemeend heeft tot het voorstellen van het uiterste middel te moeten overgaan, teneinde o.m. quaesties als die van het eigen verenigings gebouw en het eigen verenigingsbureau definitief te kunnen regelen. De verstandhouding van de afdeeling Haar lem ten opzichte van het bondsbestuur is uitstekend en het lijdt dan ook geen twijfel, of de oplossing dezer aangelegenheid hoe deze zich ook verder ontwikkelen moge zal in elk geval binnen de reglementaire grenzen en derhalve in blijvende verbinding tot den bond gezocht en gevonden worden. Intusschen wordt alsnog vertrouwd, dat het eergevoel van alle Katholieke midden standers te Haarlem op het kritieke oogenblik zal weten tót stand te brengen, wat onder minder dreigende omstandigheden onbereik baar scheen. S. -CNTprr-MMce-. «sraviftt e«ufnan<uuA «rrnuis r* vrst(vouwen 0*rt-0£iiAuH*„r en l vrmnTLra*» UIN GATC BCUK Eenige weken geleden is men begonnen met de werkzaamheden voor de bebouwing van het terrein bij den hoek Heerenweg- Zandvoortsche laan, te Heemstede. De toe stand daar tei plaatse zal namelijk een be langrijke wijziging ondergaan en wel op de; eerste plaats door de verbouwing van het daar staande woonhuis met aangebouwde bollenschuur tot winkelhuis en café-restau rant. Architect Brand te Heemstede, heeft hier voor een plan ontworpen, dat tevens in houdt de bebouwing van den omliggenden grond, zooals op bovenstaande situatie-tee- kening is aangegeven. Voor dit restaurant komt een ruim ter ras, hetwelk versierd wordt met kolommen, welke in de toekomst bestemd zijn om de groenranken te dragen. Het café bevat een ruime gelagzaal, ter wijl er tevens vergaderzalen zijn ingericht, die, zoo noodig, tot één kunnen worden gemaakt. Achter dit café-restaurant komt een groote garage met boxen. De bouw hiervan heeft eenigen tijd getraineerd, daar een afwijking van de bouwverordening noodig was. Hierover is langdurig onderhandeld en gecorrespondeerd, zelfs werd een adres over deze zaak aan de raadsleden gezon den, doch tenslotte is gisteren overeen stemming van B. en W. bereikt. Bij de reproductie is een deel van de situatie-teekening weggelaten, namelijk dat aan de noordzijde, waardoor de platte grond van het achtergedeelte der garage en van eenige villatjes, die, zooals mén ziet, aan den Heerenweg verrijzen, niet te zien is. Met den bouw van deze villatjes worden reeds flinke vorderingen gemaakt. Tenslotte kan men zien, dat de prachtige oude beuk, die beroemd is om zijn grootte en pracht, behouden blijft en tot sieraad zal strekken van den café-tuin. Ook het behoud van dit natuur-mónument heeft heel wat onderhandelingen vereischt, daar exploitanten van het terrein de ruim te, welke de reus innam, slechts noode wil den missen. Door wijziging van het plan der villa's, en de bebouwing der open ruimte is men er ten slotte in geslaagd den boom te be houden Het geheel beteekent een wijziging, die zeker tot verfraaiing van de gemeente Heemstede zal medewerken. En wel temeer waar het hier geldt een punt, aan twee van de belangrijkste verkeerswegen gelegen, waar dit zij ten slotte nog opgemerkt het café zeer wel op zijn plaats is in ver band met het drukke vreemdelingenverkeer naar Zandvoort. De werken worden uitgevoerd door den aannemer, den heer Fernhout, Heerenweg te Heemstede, met elast. buikband ONZE SPECIALITEIT! 4.90 5.90 - 7.75 9.75 - 11.75 Speciaal Corsettenmagazijn WARMOESSTRAAT 26 Wasschen en Repareeren Corsetten Kerkconcert. Het is met de belangstelling voor den a Cappellazang waar het geldt de eeuwig schoo- ne muziek der klassieke meesters der Ro- meinsche en Venetiaansche school of die der oude Nederlanders treurig gesteld. Is er een koor, dat onder bekwame leiding niet moede wordt, het beste van het beste ten gehoore te brengen, dan heet het er is ditmaal zoo véél, men kan niet alles gaan hooren. Met deze enorme waarheid maakt men er zich af en laat het Haarlem's Palestrinakoor voor stoe len en banken zingen. Doch zoo de zange ressen en zangers het door dit gemis aan be langstelling moede worden, hun tijd en hun ambitie te geven aan dingen die zoo goed als geen waardeering erlangen, zoo zegt men in Haarlem is men van veel mooie dingen verstoken, wij gaan alzoo naar de hoofdstad om Palestrijnsche muziek te hooren. Men mag gegronde vrees koesteren, dat men in onze stad binnen niet te langen tijd de verzuchting hoort hadden wij ons maar niet steeds onbetuigd gelaten, als Ant. Aver kamp naar hier kwam om van zijn rijke ken nis en zijn grooten zin voor de schoonheid der polyphonisten rijkelijk te geven nu is het te laat, en een tweede ensemble is niet zoo spoedig weer geformeerd. Want wie eens aan een dergelijk instituut zijn liefde en zijn tijd heeft gegeven, zal zich niet zoo licht laten bewegen, andermaal aan 't volvoeren van nieuwe plannen op dit terrein zijn mede werking te verleenen. Het kan zijn, dat de avond niet bijzonder uitlokte, in de groote kerkruimte naar deze uitvoering te gaan luisteren. Maar ook in gunstiger omstandigheden heeft deze dap pere schare zangeressen en zangers nimmer reden gehad, zich te verheugen over vol doende belangstelling. Is het onbekendheid ten opzichte van dit koor we gelooven het niet, immers weken vóór de uitvoering wordt door annonces en berichten de aan dacht op het te geven concert gevestigd. Men mocht dan met recht veronderstellen, dat de bewijzen van een gezonden groei,die het koor vooral in de beide laatste jaren heeft doorgemaakt, een aansporing zouden zijn, naar deze concerten te komen luisteren. Is een stilstand, ja een achteruitgang nog geen reden, om aan een koor geen verdere aandacht meer te schenken, zoo moet een opleving, een nieuwe frissche geest in den boezem der vereeniging allerminst gepaard gaan met een negeeren van de zijde van het publiek. Meen niet, dat ik overdrijfde groep menschen, die was gekomen om naar Haarlem's Palestrinakoor te luisteren, is heusch te klein om uit de geheven entreé's een koor als dit in stand te houden. Men had zich bij de samenstelling van het programma deze maal bepaald tot werken, wier ontstaan viel in de Middeleeuwen en onmiddellijk daarna. Behalve Antonio Lotti, deze laat-Venetianer, waren het Bach, Mo zart en Bórtniansky die ons de tegenstelling met de pure schoonheid der Middeleeuwers verzinnelijkten. Meerdere werken, zooals het zesstemmige „Crucifixus" van Lotti, het maagdelij k-reine „O salutaris hostia" van Pierre de la Rue, de goddelijke werken van Palestrina (hier aan Ingegneri toege schreven, wijl de manuscripten diens hand schrift verraden), het kern-gezonde „Jubilate Deo" van Orlando di Lasso, al deze werken herinnerden we ons van een uitvoering door dit koor, eenige jaren geleden. De opmerking die wij bij die gelegenheid maakten te zwakke klank der bassen en daardoor on evenwichtigheid van toonvolume, kunnen wij ditmaal in de pen houden. Het basgeluid is thans van zóó sonore werking, dat het een gezonde fundeering vormt van het ensemble. Hoe rustig was hierdoor het Russische koor werkje „Du Hirte Israels". Aan al te groote klankgeving en in verband daarmee oneven wichtigheid leden „Tenebrae factae sunt," dat te dik in de verf stak „Jubilate Deo" dat ietwat wild gezongen werd, en Psalm 75 van Sweelinck, waar na het haast al te gereserveerde begin in de vrouwenstemmen het „prés de nous...." geforceerd klonk. Bij Mozarts „Ave verum Corpus" mocht men het rythme wat minder vrij, in andere wer ken weer de tweede sopranen, wat meer een heid in klank wenschen maar er stond zóó veel moois tegenover (we herinneren slechts aan „O bone Jesu," „O salutaris hostia," aan de werken van Lotti) dat de uitvoering van Haarlem's Palestrinakoor tallooze mo menten gaf van zeer zuiver genieten. Het tekstboek gaf, behalve een onvolledige vertaling van „Ecce quomodo moritur (niet van Jac. Gallus) nog aanleiding tot het ma ken van bemerkingen. Dorre prozaïsche geesten vonden het niet alleen noodig de, censuurstift te halen door het woord „hostia" (slachtoffer), maar begingen ook de dom heid, dit vierregelig gedicht aan te zien voor een stukje proza. Koor noch directeur hebben hieraan natuurlijk part noch deel. Zet stipjes voor het ontbrekende woord, en men zou zweren, dat hier een godslaste ring is geschrapt „O salutaris „Quae coeli pandis hostium. „Bella praemunt hostilia. „Da robur, fer auxilium." En de vertaling Natuurlijk moest ook deze veranderd, en zoo lezen we inplaats van „o heilrijk slachtoffer, dat...." den „ver beterden" zin „O heilrijke, die...." Men kan voorstellen, het koor op deze ge wraakte plaats in 't vervolg een maat rust te laten maken. Maar dan dringt zich te veel de idee op van het buikorgeltje met den de fecten toon, en dat is ook alweer niet pas send in deze omgeving. Intusschen was de uitvoering van dit tonen- des avond per fiets er op uitgaat. Het wordt in den laatsten tijd, vooral nu de winter reeds nadert, hoe langer hoe ge vaarlijker des avonds op de polderwegea in de Haarlemmermeer. Het wordt langza merhand „z'n leven wagen," wanneer men des avonds per fiets er op uitgaat. In vroegere tijden, zelfs ook niet zoo heel lang geleden waren de wegen in de Haar lemmermeer mooi in orde, maar het tegen woordige zwaar en snelverkeer, dat vooral in de „Meer" zeer druk is, heeft de wegen spoedig bedorven en gaten, kuilen en diepe voren in de bestrating zijn op vele plaatsen te vinden. Levert deze slechte toestand van sommige wegen op zich zelf reeds gevaar op. dit wordt nog vergroot door twee andere factoren. Ten eerste zijn de polderwegen niet o£ slecht verlicht en moet men dus op zijn kennis der wegen en z'n lantaarn afgaan, ten tweede jagen des avond de auto's met verblindende lichten, af en aan en dezt brengen wel eens het veilig verkeer in ge vaar. Van dooven der lichten bij het passeeren van andere voertuigen of fietsrijders is bij de meeste autobestuurders geen sprake. Daar schijnt geen tijd voor te zijn. Het be hoort wel tot de zeldzaamheden, als in der gelijke gevallen het licht getemperd wordt. En toch kan het verblindend koplicht der auto's, vooral op onverlichte wegen veel kwaad stichten Ofschoon dit geen strafbaar feit is, zou het toch wel zijn aan te bevelen, wanneer bestuurders van auto's zich eens stelden in de plaats van een passeerenden fietsrijder. Ze zouden wel een keer meer zorg dragen, de veiligheid van het verkeer niet in gevaar te brengen. Deze klacht geldt niet alleen voor de Haarlemmermeer, maar is toepasselijk op alle wegen rond Haarlem. Barometerstand 7.77. Stilstand. 9 uur v.m. OPGAVE VAN; Medegedeeld door het Kon N^d Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 24 October. Hoogste Barometerstand 777.7 m.M. te Kopenhagen. Laagste Barrometerstand 740.1 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 October: Matige tot krachtigen nood-oostelijke tot oostelijken wind meest lichtbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. dicht een der heerlijkste momenten, die An ton Averkamp met zijn mooie koor ens gaf. G. J. K. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor, ten behoeve va» agentenwacht en posthuizen van de politie, 20 nieuwe stoelen te koopen en hun daar voor een bedrag van 300 beschikbaar te stellen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de verordening, regelende de positie en de bezoldiging van werklieden, op wie het Werkliedenreglement van toe passing is. B. en W. vragen een crediet van 000 aan voor de inrichting van de nieuwe labo ratoria voor natuur- en scheikundige en voor de completeering van de aanwezige verza meling voor het onderwijs in de natuurlijke historie, B, en W. stellen voor. de Vereeniging tot stichting en in standhouding van de scholen met den Bijbel 500 voorschot te verleenen, volgens de L. O -wet 1920, ten behoeve harer bijzondere school voor ge woon L. O., Leidschestraat 59 B. en W. stellen voor, te benoemen aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus met gewijzigd leerplan, voor den cursus 192-1 1925, tot tijdelijk leerares in de Spaansche taal mevr. J. L. v. SluijsBarbiers, tot tijde lijk leeraar in de Maleische taal C. A. Mees en tot tijdelijk leeraar in de stenografie H. Zanen. In de vergadering van Donderdagavond be sloot de Gemeenteraad van Heemstede tot het in erfpacht uitgeven van ongeveer 8000 M2 grond aan het Valkenburgerplein ten be hoeve van een zetel voor de vereeniging van Bloembollencultuur. Nu besloten is tot de in erfpacht uitgifte, zal de ledenvergadering der vereeniging nog moeten beslissen. Ook Hillegom en andere plaatsen hebben een aanbod gedaan. Met zekerheid meenen wij echter te kunnen me- dedeelen, dat het gemeentebestuur van Haarlem tegenover het aanbod van Heem stede, geen bod meer zal doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1