©cCeictachc (Bowcmfc I OE SPAARN5BANK zij ons doel. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT! EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Vergadering Zijlstraat-vereeniging. Gevonden dieren en voorwerpen. Orgelconcert. Haarlemsche Orkestvereeniging. Vergadering aamk-ihouders Hanze Bank. (niet volgestorte aandeeien). Waar een telegram ai niet goed voor is. De lezing van Herman Rutters. Ledenconcert der H_. O. V. De gronden van de voor malige Katoenmaat schappij. R.-K. Bakkersgezellen. Serenade. De levering van* duinwater. Voorstelling tot verlaging van het verplichte minlmumverbruik. ko8/8 10ll/4 ls '-V, 157 3,6 165 165 18 131 369 345 328 160 V, 107 128 ÉS3/, 14^/2 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BURGERLIJKE STAND. Zeldzame geraffineerd heid van onze jeugd. H. Priesterwijding. Veiling „Lokhorsterduin" en „Jan van Zanenduin". LAATSTE NIEUWS. Botsing van Auto-bussen. EEN BELANGRIJKE ONTDEKKING. Visckersvaartmg vergaan. HOEK VAN HOLLAND, 24 Oct. Hrt De schilderijen diefstal te Dusseldorf. AMSTERDAM, 24 Oct. - De dade's va» den schilderijendiefstal uit het Museum te Dusseldorf, werden nadat zij de noodige aanwijzingen hadden gedaan, naar hier te ruggebracht en ingesloten in het Huis van Bewaring, tot de formaliteiten betreffende hun uitlevering, in orde zullen zijn. ten der beiden, Dr. Höckert is dezer dagen naar het Binnengasthuis overgebracht, omdat hij een infectie heeft aan een der armen. Hij staat in 't Ziekenhuis steeds onder politie-toezichi- Intrekking rijbewijs. Voor pater Staal. Staal 1. De vergadering der R.-K. Kies- vereeniging. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. Wollen Dekens Voor Jongelui Prima Werkfiets TE KOOP Termijnbetaling In de tentoonstellingszaal van K.Z.O.D. die voor deze gelegenheid met Oosterscne sjaals, doeken en Indische voortbrengselen van kunstnijverheid was opgesierd, zagen we gisteravond een vijf en twintigtal werken van J. C. Gabrielse, door hem in Indië ver vaardigd. Te midden dezer werken las de schrijfster, mevrouw M. van Zeggelen een tweetal Indische vertellingen „Oud Atchin" en „De Weefster", werken van haar zelve, waarmede zij den talrijken aanwezigen een genotvollen avond bezorgde. Terecht mocht de voorzitster van K. Z. O. D. zeggen, dat zij onze mooie koloniën had aanschouwd met de oogen van een dichteres. Zooals zij ons vertelde van land en volk van voor een drietal eeuwen en thans, was het vaak als luisterden we naar een schoon sprookje. De stemming, welke zij wist te wekken zal tot het beter aan voelen van de geëxposeerde kunstwerken hebben medegewerkt. Gabrielse heeft in Indië geschilderd, ge- teekend, geëtst en in het hout gesneden en het mag erkend worden, dat hij een collectie ver dienstelijk werk heeft medegebracht. Waar is het, dat hij de schoonste gegevens voor het grijpen had, dat de prachtigste modellen hem ten dienste stonden, doch iemand met minder talent zou er zoo niet de schoonheid en het karakteristieke van hebben vertolkt. In het weergeven van de fantastische archi tectuurmonumenten schoot hij echter te kort, (Tempelingang Oost-Java). Daarin is Nieu- wenkamp hij moge soms wat droog zijn hem de baas. Belangrijker is hij in de portret ten van de inlanders, die voor hem poseerden. In den Klingalees vond hij een prachttype In de bovenzaal van Café „De Kroon", werd gisteravond een aigemeene ledenver gadering gehouden door de Zijlstraat-Ver- eeniging. De vergadering, welke maar matig be zocht was, werd te ruim half negen door den voorzitter, den heer A. Pielage, met een woord van welkom tot de aanwezigen, ge opend. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitter tot het nieuwe bestuurslid, den heer D. Hogenbirk. Spr. sprak de ver wachting uit, dat de heer Hogenbirk veel zou bijdragen tot den bloei der vereeniging. Oe heer O. Th. Dantuma, secretaris, las dan de notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde een voorstel van het bestuur tot het houden van een St. Nicolaas-attractie voor de Zijlstraat, met name een reclame-wedstrijd. De heer Dantuma, de uitwerker van het plan, dat oorspronkelijk door den heer Worst was geopperd, gaf een uitvoerige uiteenzetting. Van 2329 November wordt een fouten- wedstrijd gehouden, waaraan prijzen verbon den zijn. Bij de winkeliers van de Zijlstraat (leden der vereeniging) zullen in de étala en met vlotten töets heeft hij den kop ohet i ges kaartjes geplaatst worden, waarop in de doek gebracht. Sen knap schilderij Mooi Hollandsche woorden hoogstens twee fou- tor» v in li» (fotrnndort ton ton mnpfpn nn is ook „Klingaleesch Meisje", een meer geacheveerd werk, waarin de gratie van de geportretteerde naar voren komt, terwijl het als voornaam kleurgeheel is te loven. Knappe en aantrekkelijke teekeningen maakte de kunstenaar naar een Batakvrouw (zwart krijt op getint papier), naar een ouden Batak- man en een Batakbeeldsnijder, wien men de liefde voor zijn arbeid aanziet. Dat de dan seresjes hem inspireerden, ligt voor de hand en hij heeft deze sierlijk gebarende figuurtjes dan ook mooi in teekening weergegeven. Een delicaat schilderijtje is dat met de baden de meisjes. Vooral het figuurtje, ten halve in het water, is fijntjes geschilderd. Van het grafisch werk noemen we een decoratieve houtsnede met Javaansche danseres en een reviergezicht, waarbij de weelderige boomen en plantengroei fijn silhouetteert tegen de lucht en in het water weerspiegelt. Ook een etsje „Kamponghuis op Sumatra" dient om het warme aspect genoemd te worden. Men mag K. Z. O. D. erkentelijk zijn, dat zij dezen kunstavond organiseerde. M. v. d.W. Zeilmaker, A. L. Dyserinckstraat 84, arm band K. Westra, Alberd. Thymstraat 11, beurs met inhoud A. Breuker, Burgwal 55g, brillenglas W. Westerveld, L. Margaretha- straat 40b, bril W. Burger, Burgwal 32. bankbiljet Politiebureau. Smedestraat, rij wielbei. plaatje J. Vange, Leidsche Vaart 28 T, ceintuur-smalle dames- L. Melchior, Groendaalsteeg 13, ceintuur; J. Broeker, Hooffmanstraat 70, etui met schrijfbehoef ten Politiebureau, Smedestraat, etui met inhoud L. Doesburg, Oranjestraat 51, etui met inhoud v. Tricht, Johs. de Breukstraat 23, halskettinkje J. Houweling, Bakenes- sergracht 66a, halsband met penning J. Rijbroek, Ged. Raamgracht 8, halsband met penning J. Zwart, de Clercqstraat 154, hondje, bruin M. Brouwer, Óostvest 78, kousje K. Ravensberg, Zijlstraat 71., por- temonnaie met inhoud J. Bertholé, Lange Heerenstraat 11, houten pijp D. Verduin, Overboschlaar: 4, Heemstede, rijwielpomp G. v. Eijken, Hieronymus van Alphenstraat 30, rijwielbel. plaatje W. v. Duin, Ged. Schalkburgergracht 94, rijwielsleutel C. Meijland, Bloemhofstraat 35, vingerdoek- ring K. Westra, Alb. Thymstraat 11, ring met sleutels M Jansen, Leidschevaart 89, Heemstede, veiligheidsspeld J. v. d. Heij den, Nassaulaan 82rood, sleutel met zakmes J. v. Essen, Hier. v. Alphenstraat 29, taschje met schrijfbehoeften W. v. d. Berg, Kloos terstraat 11, Schoten, taschje met inhoud Politiebureau, Smedestraat, voetbalschoe nen A. Visser, Burken Huetstraat 24, zak mes C. Ooms, La ge Lakenstraat 17, arm band P. Peetoom, jaj Steenstraat 23, bril J. v. Leeuwen, Nic. Beetsstraat 18rood, bont v. Zon, Rozenhagestraat 37, ceintuur, wol len Kwee klust, Verspronckweg bij de Via duct, ceintuur met nikkelen gesp S. Aande- kerk, Brouwersvaart 96, ceintuur regenjas A. v. Es, Kamperstraat 20, ceintuur mantel P. Gieling, Bloemertstraat 4, ceintuur bruin J. J. M. Woudenberg, Sophiastraat 27D, ceintuur bruin C. R. Roosloot, L. Begijne straat 1, koffer-étui C. H. Scholten, Duven- voordestraat 78, rolletje geld L. Hendriks, Amsterdamschevaart 12, handschoen dames glacé A. Lubbers, Heerensingel 67r. hand schoen wollen kinder J. J. v. d. Linden, Busken Huetstraat 41, hondje zwart en bruin; C. Eliam, Damiatestraat 40, hond langharig met zw. dek W Stoorvogel, Rollandstraat 83, horlogeketting L. Rozenhart, Smede straat 16, handschoen H. v Hooff, Byzan- tiumstraat 23, horloge met armband Po litiebureau Smedestraat, handwagen La- haise, Emostraat 33, jas P. Zwart, Borneo- straat 11, jurk Wijkhuizen, Kinderhuis- singel 62F, jas M. J. Broekman. W. Heeren straat 7zw. poesje wit-zwartJ. Hoender dos. L. Begijnestraat 14, mesje mej. Land man, Amsterdamstraat 10, portemonnaie met inhoud J. Hensen, Botermarkt 18 boven pet Broe.kman, Leidscheplein 25zw., pakje met handschonen en boezelaar Chr. Meijef. M. v. Heemkerk3traat 83, rozenkrans K. v. Geitenbeek, Gasthuisstraat 34r., rijwiel- bel. plaatje J. Wesstra, Schermerstraat 23, idem, v. Damme, Graaf van Wiedstraat 7, idemPolitbureau Smedestraat, heeren rijwiel wed. A. Lucas, Kampersingel 24, servetH. Duif, W. Heerenstraat 45, sleutel Engelsche J. Brand, Zuiderstraat 13, lips- sleutel J. v. d- Aart, Koningsteijx. tr lat 19, taschje met rozenkrans Politiebureau, Sme destraat, wagen met sigaren. S. M. de Wilde, Oranieboomstraat 165, armband; Al. Koopman, Nic v d. Laanstr. 5, bontwerk; J. Schellmgerhoui. Garenko- kerskade 1 c., broche; J Sparboom, Rol landstraat 95, collier; Treffers, Nic. Beets straat 3rood, ceintuur bruine- dames-; P- J. de Nijs, le Zuidpoiderstraat 68, collier; C. Kok, Korte Lakenstraat 24zw„ gewicht; A. Hoopens, Oranjestraat 36, armbandnor- loge; D Nijs, Gen, Bothastr. 52 Schoten, zwarte poes. K Haerlem; J. Scherpen- huizen. Spaanschevaartstr 29, witzw. poes, K. Haerlem; H Amesfoort, Gen Cronjéstr. 85rood. grijsw poes K. Haerlem; J. Hui- bers, Vroomstraat 9, grijsw. poes K. Haer lem; G. Vilant. Brouwersstraat 75, R.K. Kerkboekje; A. Verhoog, Hofdijkstraat 9. mondharmonica; J W. Hessels, Voorzorg- straat 52, mutsje; H van Tienen, Franken- straat 9. mes; J. van Zutfen, Amsierdam- straat 3a, mes; N. Stuifberg, Assendel- verstraat 63, manufacturen-pakje; W, Ger ritsen, Potgieterstraat 12, manufacturen- pakje; J. Kloos, Kleverlaart 58, portefeuille met Daoier; J- van Melsen, Kennemerstr. 9rood pomp; W Boer, Leidschevaart 138. Heemstede, pet: C. Deute, Koksteeg 13a, rijwiel: A. v Twuyver, de Clercqstraat 136, kindertaschje met inhoud; G. Monné, Leid- ichestraat 99, reticule. ten zijn. De gevonden fouten moeten op een officieele lijst, die verkrijgbaar zal wor den gesteld bij het bestuur, tegen den prijs van 10 ct., worden ingeleverd. Iedereen kan aan dezen wedstrijd deel nemen, doch men moet het formulier vóór 1 December inzenden, waarop de uitslag op 9 December zal worden bekend gemaakt. Na uitvoerige discussies over verschillen de voorstellen betreffende het vaststellen der prijzen, werd besloten als hoofdprijs beschikbaar te stellen een bedrag van 100.-. Tot leden der propaganda-commissie werden benoemd de heeren: D. Hogenbirk, B. A. Casseé, Th. Wanders, De Groot, F. Fonville, Opzeeland, Brouwer, De Haan. Na breedvoerige besprekingen werd nog besloten een request te zenden aan den ge meenteraad, om de bestrating en de verlich ting van de Zijlstraat on afdoende wijze te verbeteren, daar de huidige toestand onhoud baar is. Wij vernemen van het concertbureau Vernout, Warmoesstraat 10, dat voor het le Volks-orgelconcert Maandagavond a.s., te geven door den Stadsorganist George Robert met den Tenorzanger Louis van Trulder, vele toegangskaarten zijn ver- wocht. Gezien het zéér lage entrée (25 cent alles inbegrepen) zullen deze concerten zich steeds kunnen verheugen In groote belang stelling. Wij herinneren hiermede aan het mid dagconcert van Zondag a.s., half 3 uur, waarop geheel hetzelfde programma zal ten uitvoer gebracht worden als bij de inge bruikneming van het nieuwe orgel. Onze stadsorganist, de heer George Ro bert, zal het orgel bespelen zoowel als so list als met het orkest onder leiding van den heer Nico Gerha- Men schrijft ons: Naar aanleiding van het verslag van de vergadering van Maandagavond, deelt men ons nog mede, dat deze vergadering ook beleg was voor houders van gezegelde niet volgestorte aandeeien. Zoo&ls men heeft kunnen lezen, is de be- handelin gvan' de zaak tegen den heer C, uitgesteld, daarom zal binnenkort een nieu we oproep in de bladen verschijnen tot bijwoning van een vergadering. Een nog drukker opkomst wordt tege moet gezien, daar meerdere houders van niet volgestorte aandeeien thans een dag vaarding hebben ontvangen. Bij een der, gistermiddag voor de Recht bank alhier behandelde zaken, had een der gedagvaarde getuigen een telegram van verhindering gezonden. Wel heel beleefd, maar nu juist niet de bedoeling van een dagvaarding. Dit tele gram zal dan ook wel niet verhinderen, dat deze getuige nog een dagvaarding krijgt, maar nu om als beklaagde voor het kantongerecht te verschijnen. De door het tramongeluk uitgestelde Beethovenavond, waar de heer Herman Rutters van Amsterdan zou spreken over Beethoven en waarbij mevr. C. E. M. Paris- Koene, pianiste Amsterdam en de heer Rutters vierhandig werken van Beethoven aan den vleugel zouden voordragen, is thans definitief bepaald op Vrijdag, 14 November. Deze datum is zeer gunstig, daar het groote Beethovenconcert waar de Chr. Oratorium Vereeniging, met medewerking van de H.O V. de Messe C-dur en de Negende Sympho- nie zal uitvoeren, is vastgesteld op Dinsdag 18 November. Wij brengen nog eens in herinnering, dat de aan het concert voorafgaande Beethoven avond tot doel heeft, den concertbezoeker vooraf met de uit te voeren werken en den geest van den schepper-kunstenaar in te wijden, waardoor de uitvoering zelf, voor hem van diepere beteekenis wordt Als het blijkt, dat aan deze avonden, waarmede dus niet de expansie, maar de verdieping van het muziekleven hier ter ster'e wordt beoogd, behoefte bestaat, zal de C. O. V. waarschijnlijk meerdere van deze lezingen met muziek, ter voorbereiding van hare concerten organiseeren Voor de j.1. Dinsdagavond teleurgestelde bezoekers, is een zoodanige regeling getrof fen dat zij 14 November a.s. toegang hebben op de oorspronkelijke plaatsbewijzen zonder controle-strook. b. de soort van de bebouwing op eenig onderdeel nader vast te stellen; c. de op cenig onderdeel in het plan op genomen voortuinen te doen vervallen, In de toelichtende beschrijving merken B. en W. op, dat op de gronden een straten plan is ontworpen, waardoor deze voor woningbouw zijn bestemmen. De Delft, welke de ronden in een zuide lijk en een noordelijk deel verdeeld, wordt in het plan verbreed gedacht en tevens om gelegd zoodanig, dat de uitmonding komt in de aslijn van de Nieuwe Gracht. Deze omlegging schept de gelegenheid een nieuwe brug te bouwen over den Kinder huissingel, In de as van de omgelegde Delft is daar over heen gebouwd gedacht een monumen taal gebouw als afsluiting van het stads beeld. Door het samenvallen der assen van Delft en Nieuwe Gracht, vormt dit centrale ge bouw naast een afsluiting voor deze gracht, gezien vanuit het oosten tevens een afslui ting van het stadsbeeld vanuit het westen bezien. Voor het monumentale gebouw is als on derdeel van de Delft een waterpartij gepro jecteerd, waaromheei. toegangswegen van 12 M. breedte voeren naar den ingang van dit gebouw en waardoor een rondgaand ver keer daarlangs mogelijk is. B. en W bieden ter vaststelling aan een plan van herziening van het bij Raadsbe sluit van 4 September 1918, vastgesteld plan van uitbreiding voor de gronden, gelegen tusschen den Kinderhuissingel, den Zijlweg en de Pieter Kiestraat; hen te machtigen: a. om de grens of de richtig van een straat of gracht op eenig on derdeel van bedoeld plan nader vast te stel len, wanneer bij definitieve uitmeting blijkt, dat eenige afwijking noodzakelijk is; Ditmaal hebben wij vanuit een geheel andere plaats de machtige stem van het orgel in onze concertzaal beluisterd. En van die plaatsverandering hebben we geen moment spijt gehad. Wel blijft er nog immer (we za ten thans balcon, tegen den achterwand) in het groote forte een te veel aan geluid, dat maar niet wil rollen, schijnt dood te loopen tegen de wanden en het dak der zaal, maar de plaats is oneindig gunstiger dan in 't midden van 't gebouw, waar het geluid tegelijk met het loslaten der toetsen na een scherpe ab- ruptie een leegte achter zich laat, die moeilijk meer als muziek is »e accepteeren. Want rusten, zijn ook muziek zoo de muzikale fantasie wordt belet, zich voort te spinnen, maar door de ongewone kilheid der geluid- looze leegte in zijn vlucht wordt belemmerd, verbrokkelt noodzakelijkerwijze het gehoorde, wat onzeglijk veel schade doet aan den to taalindruk, dien we dienen te ontvangen. Laat ons terstond erkennen, dat in de ymphonie dit verschijnsel zich niet voor deed. En ook in Bach's schoone Passacaglia hebben we 't njet opgemerkt. Te meer echter in het concerto van Bossi, en al geef ik ter stond toe, dat ook het gewraakte eerste deel van dit stuk me thans veel minder onbe vredigd liet dan toen ik het de eerste maal aanhoorde het had toch evenals toen te veel momenten, waar door 't afknappen van het geluid de stroom der muzikale fantasie wordt gehinderd in zijn loop. Kwam hef echter door de andere plaats, die ik tegenover 't podium innam, dat me thans het contact tusschen orkest er orgel veel inniger leek dan voorheen Ik kan 't moeilijk zeggen. Wellicht heeft de organist een verandering in de keuze der registers bewerkt, maar het is mij niet mogelijk,hier over juist te oordeelen, omdat ten eerste mij geen absoluut zuiver klanken- en kleuren beeld is bijgebleven van de allereerste uit voering, en ten tweede zich alles vee! gun stiger gal hebben doen beluisteren vanuit deze veranderde plaatsing. Als ik op mijn in drukken mag afgaan, herkende ik in de Passa caglia geen noemenswaardige registerver- andering, en ofschoon bij de eerste uitvoe ring dit werk me uitermate voldeed (afge zien dan van het feit dat ik me nooit zal kun nen losmaken van de herinnering, die de superieure uitvoeringen in de groote Kerk noodwendig achterlieten kon ik thans vanaf het balcon méér genieten van de kleurtegen- stellingen, die met veel smaak waren aan gebracht. Robert speelde met een zekerheid van expositie, die verbluffend werkte, en die niet naliet, een groeten eindindruk te be werken. We zullen nu maar geduldig het moment alwachten, dat de heer Robert ons de muz e zal doen hooren, die in alle opzichten vooi het fraaie orgel is gedacht en geschreven herinneren mogen we hier aan Widor's sym- phonieën, een rijke schat a i kleurige muziek, die op het orgel in de Groote Kerk niet tot zijn recht kon komen door de seconde-dis- ronanten, die daar in de discant meestal echt pijnlijk aandeden, maar op 't instru ment van Cavaille' Coll een zeer eigen sfeer scheppen, die door geen instrumenten combinatie is te benadeelen. Over de uitvoering van Saint-Saëns' groote symphonie zouden we kunnen volstaan met de bemerking, dat het orkest, onder Ger- harz' fascineerende leiding, buitengewoon mooie dingen deed. In zoo'n suggestieve ver tolking vergeet men licht, dat deze artisten- muziek in a) te vlotten vorm A la Mendels sohn is uitgezegd. Maar ontegenzeggelijk grootsch zijn de momenten, waar het orgel ngrijpt. De versmelting van orgel en orkest klank was meer dan gelukkig, de pianopartij werd met veel élan gespeeld door de dames Bertha Frensel Wegener-Koopman en Mu riel Koolhoven. Eyre ashe en inzonderheid in het laatste deel van 't finalë waren 't orkest en allen die aan 't opbouwen van dit machtige slot meewerkten, i;i een zóó gelukkig contact met elkaar, dat zich bij den hoorder de heri i- nering aan dit in alle opzichten buitengewone concert zal fcancentreeren om de idee, die Saint-Saëns in dit slotdeel heeft tot uiting gebracht. Nico Gerharz en de zijnen vonden in dit concert voor de vele weken van harden inge spannen voor-arbeif een arti i ke b boning. Veel moeiten, teleurstellingen misschien, wachten hun nog, want van grootsche plannen hoorden wij verluiden. De overtuiging, dat hun werk in steeds ruimer kring belangstel ling zal ondervinden, moge hen sterken. G. J. K. Morgenavond houdt de vereeniging van R, K. bakkersgezellen een feestvergadering' in „St. Bavo". Op deze bijeenkomst zal te vens afscheid genomen worden van den scheidenden voorzitter, den heer S. P. J. Stevens. De leden worden in grooten getale op deze vergadering verwacht. Door de muziekvereeniging Laurens Jnnszoon Coster", directeur den heer J. A. Meng, zal op Donderdag 30 October, 's avonds 8 uur a.s,, aan het gouden bruids paar N. van den Berg, Oranjeboomlaan 57, een serenade gebracht worden. De leden van den Raad, J Joosten, J. A. Scholl, M. Maarschall-Komin en F. Keerwolf stellen voor, vast te stellen de navolgende verordening tot wijziging van de verordening, regelende de voorwaarden van de levering van duinwater door de gemeente Haarlem, Artikel 1. Artikel 5 der verordening wordt gelezen als volgt: Voor huur en onderhoud van één dienst leiding en één watermeter is per kwartaal een bedrag verschuldigd gelijk aan de kos ten van één M3 water. De betaling hiervan geschiedt na afloop van het kwartaal. De betaling van de gebruikte hoeveelheid water geschiedt eveneens na afloop van ieder kwartaal. De waterlevering vangt aan bij het openen „en eindigt bij het sluiten van de hoofdkraan in den openbaren weg. Artikel 2. Artikel 6 te lezen ais volgt: Wanneer de aansluiting in den loop van een betalingstermijn van 3 maanden begint of eindigt, is over dien betalingstermijn, boven het bedrag van het verbruikte water, ver schuldigd het bedrag voor huur en onder houd van één dienstleiding en één waterme ter over een vol kwartaal. Artikel 3. In artikel 8, achter ,,M3." in de eerste zin, wordt een punt geplaatst en het daarop vol gende gedeelte van den zin vervait. Artikel 4. Deze verordening tredt in werking onmid dellijk na de meterepneming welke het ver bruik over het 3e kwartaal 1924 zal censta- teeren. Afrekening als bedoeld in den der den zin van art, 5 van de verordening, zal plaats vinden over een verbruik van 27 M3. in de eerste 9 maanden van 1924. In hun prae-advies hierop merken B. en W. het volgende op: In tegenstelling met de thans geldende verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater door de gemeente Haarlem, gaat genoemd voorstel uit van de gedachte, dat voor waterverbruik alleen moet worden berekend een bedrag, geba seerd op het aantal M3 water, dat volgens aanwijzing van den meter, is verbruikt, der halve zonder het aannemen van een ver plicht minimum en zonder vooruitbetaling te eischen. Wij ontkennen niet, dat van een dergelijk voorstel waardoor dus het betrekken van water op één lijn wordt gesteld met het qt- nemen van gas en electrischen stroom eenige bekoring uitgaat. Zoowel voor het publiek als voor de administratie van het bedrijf zou het een groote vereenvoudiging geven. Toch kunnen wij Uwen Raad niet advi- seeren bedoeld voorstel aan te nemen. Het waterleidingbedrijf heeft nu eenmaal zijn bijzondere van een gas- of electrici- teitsbedrijf afwijkende eischen. De zorg voor de hygiëne o.a. is een van die eischen, welke niet van het bedrijf kun nen worden losgemaakt. Deze zorg is evan- wel niet uit te oefenen zonder het verplicht stellen van een minimum verbruik. Boven dien is het stellen van zoodanig minimum noodig, opdat het bedrijf, waarvan de vaste kosten in verhouding tot de veranderlijke hoog zijn, verzekerd zij van een minimum vast inkomen. Ook het voor huur van één dienstleiding en één watermeter per kwartaal later beta len van een bedrag, gelijk aan den prijs van een M3. water, zooals ingenoemd voorstel is opgenomen, komt ons niet juist voor. Zou men voor dat doel een bedrag willen vor deren, dan zou dit niet moeten worden uit gedrukt door den prijs van één M3. watet, omdat de prijs van het water afhankelijk is van factoren, welke geen of nagenoeg geen invloed hebben op den prijs, welke als huur van dienstleiding en watermeter zou moeten geiden. Nu echter het vorderen eener dergelijke huur eenmaal is afgeschaft en er geen bij zondere redenen aanwezig zijn, om op de ge nomen beslissing terug te komen, achten wi) weder invoering niet gewenscht. Kunnen wij ons alzoo met genoemd voor stel niet vereenigen, toch moeten ook wij toegeven, dat de bestaande toestand niet behoort te worden bestendigd. De practijk heeft bewezen, dat voor een groot aantal verbruikers het verplicht mini mum van 9 M3. per kwartaal te hoog is. Bo. vendien heert de in art. 5 der verordening voorgeschreven verrekening tot veel moei lijkheden aanleiding gegeven. Dit was voor ons aanleiding te overwegen op welke wijze de veroriyning zou kunnen worden herzien, om, met inachtneming van bijzondere eischen die een waterleiding bedrijf stelt, te komen tot een èn voor het publiek èn voor het bedrijf zoo billijk en eenvoudig mogelijke regeling. Deze overwegingen hebben ons er toe ge bracht, de volgende veranderingen voor te stellen: 1. het verplicht minimum van 9 M3. per kwartaal terug te brengen tot 6 M3 2.40) per kwartaal, doch zonder eenige verzeke ring. Daar dit echter in bijzondere gevallen tot eenige onbillijkheid zou kunnen leiden, wordt tevens voorgesteld om de bevoegd heid te geven in dergelijke gevallen het mi- numumbdrag te verlagen; 2. de vooruitbetaling te laten vervallen, doch het door de verschillende verbruikers vooruitbetaalde bedrag ad 3.60 als waar borgsom te behouden; 3. en bepaling op te nemen, dat in geval len van tijdelijke waterlevering bijvoorbeeld bij de uitvoering van bouwwerken, een door den directeur te bepalen vooruitbetaling kan worden gecischt. B. en W. geven in overweging, de veror dening dienovereenkomstig te wijzigen. MEDEOEDEELD DOOR De Beurs opende heden flauwer. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 i'/i Nederland 191'. 7% N -I 1921 A. Hall Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holt Stoomboot H VA. Java Cultuur Jurgent ftew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Rear, dito Pboemx Geconsolideerde Kon. Olie U. S Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Cornp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Dell S ene in bah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacom? Wabash Conm. MaxVell 949/, 1005/ 845/8 '^'7/8 i5/s 85 67 Wit 125 <37i,4 c2 ZJ 1.1 itO1/, ijj3/4 16 943/,« 8 848/„ 8 uV8/ s*saa*ta««ai> 2 1 -1/, 393/4 y5/P 16 iöö iv.5.50 8 51 3 ö&7/s :45 32/1/ 6IV4 1.8 *-83/4 31-. -V! s -2 7/s ib3l 16 41/is 153 127 125 137 2 2:3/4 43-1/, 3.0 72 r,93/4 1321/; 12/ V, U8 lv51/2 93/„ 24 OCTOBER cERSTt KOEKi LAIERt KOERL BERLIJN b.601/ f 0.6J.55 3.30 13.35 BRUSSEL 2.221/, 12.30 WEEN EN 0.361/. (.36 LONDEN 11.44 11.45 STOCKHOLM 67.70 67.85 KOPENHAGEN. 1 43.8J 44.— CHR1ST1AN1A 36.45 >3 42i/, BAZEL i8.9ü 9.— NEW-YORK 2 541/ 2.55 ROME 11.15 11.61 Geboren; 22 Oct.: M. A. W, Mooijman Rozenheek, d. A. OppenkampBoots, z. Ondertrouwd: 24 Oct.: N. F. Huijboöm en M. A. Sleper. Overleden: 23 Oct.: J. C. v. GelderFol- mer, 60 j., van Zompelstraat N. J. v. Bommel, 51 j., Leidschevaart M. J. Zit man, 71 j., Harmenjansweg A, M. de DroogHommers, 54 j., Kleine Houtstraat. Met de instelling van de Eénmanswagens zijn ook andere toestanden geschapen, sóm mige ten voor- andere ten nadeele van het publiek Wij meenden reeds van beiden voldoende voorbeelden te hebben opgesomd, maar hebben blijkbaar buiten den waard gerekend in casu onze moderne misdadige jeugd, die in dezen tijd groote lijken geeft van vinding rijkheid, in alles, behalve in het goede Het volgende staaltje, dat eerder geknipt lijkt uit een Lord Lister-roman, dan uit het werkelijke leven, moge hiervan een bewijs geven. De echtheid hiervan laat niet den minsten twijfel over. Het gebeurde gisterenavond op den Kle verparkweg, dat een dame door twee aan komende meisjes werd aangesproken, die haar beleefd vroegen of zij misschien een rijksdaalder kon wisselen Zij moesten n.l. met de tram mede en daar deze op die lijn alleen bestaat uit éénmans wagens, konden zij niet met een rijksdaalder betalen. Zij moesten mee, 'anders moesten zij dat heele eind loopen enz. enz De dame in kwestie bad waarschijnlijk ook al eens in het geval verkeerd geen klein geld bij haar te hebben: zag zich zelf mis schien in eenzelfde positie verkeeren, ter wijl zij dringend van de tram gebruik moest maken, en overwoog dat ook zij graag ge holpen zou zijn al was het door een wijd vreemde. Hoe het ook zij, zij wisselde den rijks daalder en de meisjes wandelde onder dikke dankbetuigingen verder. Edoch! Plotseling komt een der meisjes op haar schreden terug en maakt de dame er beleefd op attent dat deze in het donker een cent had gegeven mplaats van een kwartje. De dame, hoewel niet overtuigd, acht de mogelijkheid van deze vergissing niet uitge sloten, maakt haar excuses, geeft een kwartje en ontvangt daarvoor de cent terug. Toen zij thuis kwam, vertelde zij haar we dervaren en toonde daarbij tot staving van de waarheid, het gewisselde geldstuk. Toen zij den rijksdaalder voor den dag had gehaald twijfelde niemand meer aan haar verhaal, daar de riks van echte chocolade gemaakt was. Daar de gedwongen chocolade koop wat al te veel in haar nadeel was uitgevallen 2.74 voor een dun schijfje is wel wat al te veel) deed zij aangifte bij de politie, die nu een" onderzoek insteld. Het spreekwoord „Met het hoedje in de handenz,, is bij dit geval wel „dure" waarheid. Naar wij vernemen, zal onze oud-stadge noot, de Eerwaarde fr M Lucas, van de Paters van het Goddelijk woord, in het Missiehuis te Teteringen het H Priesterschap ontvangen. De eerste H. Mis van Z.Eerw. te dezer stede zal eerst op het eind van dit jaar plaats hebben. EEN GESTICHT VOOR KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Donderdag is te Hillegom bij afslag ge veild het „Lokhorsterduin" en „Jan van Zanenduin," met bloembollengrond, bosch, boerderij, woning en arbeiderswoningen, aan- eengelegen te Bennebroek en Hillegom. De totale opbrengst beliep 454.634 Een complex is aangekocht door de Chr. Vereeniging tot Verzorging van krankzinni gen te Utrecht. Vermoedelijk zaler een gebouw door deze vereeniging worden gesticht. A. Loerakker, opende met den Christelij' ken groet. Over een mededeeling van de Kamei centrale, werd bieedvoerig gesproken. Punt drie der agenda vermeldde, het ver krijgen van propagandisten. De voorzittel deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, weder een korps propagandisten te ver krijgen, welke dezen winter met onderlinge besprekingen en debatten, naast voldoende voorlichting, de verschillende politieke vraagstukken en kwesties met elkander behandelen. Verschillende aanwezigen ga ven zich hiervoor op, terwijl de overige leden aangezocht zullen worden voor dit doel. Dan volgde de bespreking van den te- genwoordigen tot stand, waarbij de voorzit ter gelegenheid geeft tot het stellen van vragen of opwerpingen over den politieken toestand, en de handelingen van de regee ring, Kamer en Gemeenteraad. Verschillen de leden maken hiervan gebruik. Eerstens wordt besproken de houding van minister Aalberse, inzake de wijziging van den ar beidsdag in de bouwvakken. Hierop wordt door de voorzitter breedvoerig geantwoord en deze wijst er op, dat in vele gevallen de arbeiders zelf hiertoe aanleiding geven Verder worden er inlichtingen gevraagd over de berichten der pers, aangaande de oprichting van een katholiek democrati- schen bond, onder initiatief van Prof. Ver aard. De voorzitter betreurt het, als dit wer kelijkheid mocht worden. Wij willen geen verbrokkeling, aldus spr. en wenschen ka tholieke partij. Nochtans, aldus de voor zitter, zullen wel weer verschillende mo tieven geleid hebben tot dezen stap van Prof. V eraart. ij Verder wordt gevraagd, hoe het staat met de annexatie van Schoten. De voor zitter zegt, dat dit nog, naar zijn persoon lijke meening, in 't verre verschiet ligt. Ook wordt breedvoerig besproken de iiouaing van de regeering in verband met de sala- rieering van de ambtenaren. De voorzit ter weet, dat de noodzakelijkheid heeft gedwongen, over te gaan tot vermindering van de salarissen, doch steeds daarmede door te gaan, is verkeerd. Ook hieraan is een grens. Besproken wordt nog de kwestie van den heer v. d. S., ex-directeur van de gas fabriek, waarbij de vraag wordt gesteld, of de burgemeester niet verantwoordelijk is voor de daden van hoofd-ambteoaren. Ook wordt nog behandeld de salarisver- mindering aan de posterijen. De voorzitter zegt hierna allen dank, die aanwezig waren, met een opwekking, den volgenden keer in grooter getale op te komen, waarna de bijeenkomst met den Christelijken groet wordt gesloten. BOUW KAPITAAL WONINGBOUW Men seint ons uit Den Haag: Nu de regeering meermalen heeft^ ver klaard, de bevordering van de Volkshuisves ting ov r te laten aan 't particulier initiatief is door het bestuur van de R--K. Bond van Woningbouwvereenigingen in 't Bisdom Haarlem een co-imissie samengesteld met het doel plannen te o-itwerpen om de aan gesloten woningbouwvereenigingen linan- ciëel in staat te stellen het bouwen van wo ningen mogelijk te maken. In deze commissie zitten de volgende heeren: Mr. A; Tepe, di recteur van het Centraal Beheer der K. S. A. te Leiden, P. J. J. Hazevoet, lid der Eerste Kamer en directeur der Ned. Spaarverzeke- ring voor R.-K., tevens voorzitter van den Bond; Mr. L. W. M. Overes, directeur der Incassobank; F. Th. Everard, bankier; C, P. Reusch, bankier, A. J. M. Aengenent, secre taris van den Bond, alleeu te Amsterdam. De commissie heeft reeds haar werkzaamheden aangevangen en eerstgenoemde tot voorzit ter en laatst genoemde tot voorzitter ea laatstgenoemde tot rapcorteur benoemd. EINDHOVEN. 24 October. Op den Gel- dropschen weg zijn 2 autobussen met el kaar in botsing gekomen. In een der bus sen, die der firma v. Dijk, uit Helmond, za ten arbeiders, op weg naar Eindhoven. De andere auto uit Helmond was nagenoeg leeg. Verschillende inzittenden kregen let- sel. KOPENHAGEN, 24 Oct. Volgens een in- tervieuw dat een medewerker van „Social Democraten" gehad heeft met den Neder- landschen geleerde Dr. H. A. Kramers, die met een Air.erikaanschen geleerde Dr. Slate werkzaam is in het Physisch Instituut van den Nobelprijswinner Prof. Bohr, heeft laatstgenoemde een geheel nieuwe theorie inzake de bestanddeelen van het licht ont dekt. De gev oonlijk aanvaarde theorie zegt volgens de populaire benaming dat licht een stof k en bestaat uit kleine deeltjes die m golven uitstralen in het heelal Deze theorie wordt bevestigd door Prof. Einstein en andere geleerden, doch Ur. Niels Bohr en zijne medewerkers zijn na langdurige experimenten tot de conclusie gekomen dat „licht onstoffelijk is en slechts bestaat uit golven van energie Maatregelen worden thans getroffen door Prof Bohr om deze theorie te doen toet sen door geleerden te Berlijn en indien hun experimenten Dr Bohrs theorie bevestigen, zal dit een omwenteling beteekenen in wetenschap. visschersvaartuig Goeree 15 wordt verml8*; Vermoedelijk is het in den storm van Woensdag j.l. vergaan. Aan boord bevinden zich de schipper C. Hokker met 2 zoons en 1 broer. Bij vonnis van het kantongerecht te Zaan dam d.d. 2 October 1924 is aan Ch. D. Krab, geboren 18 Augustus 1918, van beroep chauf feur, wonende te Haarlem, wegens overtre ding van art 15 der Motor- en Rijwielwet, de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen ontzegd voor den tijd van drie maanden welke termijn is ingegaan op 17 October 1924. Vorige opgaaf 11. Van L. voor den ZeerEerw, Pater Wij herinneren nogmaals aan de verga- derin der R.-K. Kiesvereeniging op heden avond, waarvcoor „een bestuurslid' gisteren een opwekkend wjord in ons blau schreef. Laten onze Haarlemsche R.-K. Kiezers, man nen en vrouwen, leden en niet-leden van de kiesvereeniging deze wintercampagne nu eens flink inzetten! R.K. Kiesvereeniging. Deze vereeni ging vergaderde Donderdagavond in de bo venzaal van bet café „Schoten" van den heer J. van Trigt, De voorzitter, de heer op zeer gemakkelijke befalings- condities. - Fa. HOOGVELD Co. - 2e Vooruitgangstraat 46 Nieuw! 2 crapeauds en 4 stoelen met moquette te koop. Moet weg. KRUISTOCHTSTRAAT 53. torpedonaaf Spotprijs 15. ORAN- JEBOOMSTRAAT 38. 6 mud beste AARDAPPELEN Eigen heimers bij ANT. WITTEMAN, 2e Poellaan, Lisse. Gramopboons - Platen - Platen- kastjes. - Fa. HOOGVELD Co. - 2e Vooruitgangstraat 46-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2