UIT ONZE OOST, Roomboter is KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID. marktnieuws. ffadïo-Ornroep. DAMMEN. GEMENGD NIEUWS. Tuberculose-bestrijding. Van een zéér conscientieussen belasting-inner RECHTSZAKEN. Een club van Bookmakers. Een apotheek-houdend geneeskundige. Aanklacki. Een opzienbarende bekeering. De benoeming van dr. Pallache. De vergadering van den Volkenbondsraad. De ontruiming van bezet gebied De militaire controle. De economische onderhandelin gen van België met Duitschland Uit da Duitsch-Nationale partij. De vervolging der Communisti sche rijksdagleden. De Engelsche verkiezingscam pagne. Brand in het hoofdkantoor der Britsche filmindustrie. De moord op den fascist Bonservizi te Parijs. De lersche grenskwestie. De burgeroorlog in China. Een nieuwe opstand in Brazilië verijdeld. HANDEL EN NIJVERHEID. Uitlotingen. S 2314 no. 1 S 21324 no. 24 S 27653 no. 7 S 10089 no. 5 S 22111 no. 21 S 27653 no. 9 S 16536 no. 9 S 22777 no. 14 S 29341 no. 1 S 19133 no. 26 S 22777 no. 15 S 29341 no. 14 S 20017 no. 12 S 24527 no. 4 S 30499 no. 17 S 4127 no. 3 S 7890 no. 14 S 8081 no. 16 S 10145 no. 19 S 11711 no. 16 S 11711 no. 18 S 16782 no. 11 S 17912 no. 5 S 18976 no. 17 S 21007 no. 10 S 23697 no. 9 S 23697 no. 11 S 23697 no. 19 S 29484 no. 10 S 40813 no. 19 S 47910 no. 9 S 47956 no. 12 S 52314 no. 19 S 55221 no. 9 S 55766 no. 7 De nummers der volgende series, waarop niet reeds werd uitgekeerd, zijn betaalbaar met frs. 285 1124 2165 4127 6838 7693 7890 8081 8195 10145 11310 11711 14628 15809 16782 17281 17912 13316 18976 19900 21007 23697 29484 30981 35072 35334 39576 40813 44211 45548 45703 47910 47956 49611 52031 52314 55221 55766 56004 Verbruik van sigaren sigaretten en tabak in Nederland. UfT fiOFK EN Rl AD. T entoonstellingsberichten. Het ambtenaren-reglement te Amsterdam. Visscherij. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De debacle van het bureau voor belastinginning te Amsterdam. minister, volgens den heer Oud, de salaris sen als een sluitpost zou beschouwen. Er is een aanwijsbaar verband tusschen de sala risverlaging en de drang der kosten van het levensonderhoud. Deze bedraagt sinds 1920 ongeveer 18/4 pCt, De heer HERMANS (R.-K.) rneent, dat ie sociaal-democraten eenzijdig zijn in de verdediging, der belangen van de industrie. 3ij Rechts staat het belang der productie rocrop en juist daardoor ontstaat de tegen stelling tusschen Rechts en Links. De glas- en aardewerkindustrie heeit dringend bescherming noodig, wil ze niet doodgedrukt worden door de buitenland- sche concurrentie. Het welvaartspeil In Duitschland was vóór den oorlog beslist 30 a 40 pCt. hooger dan dat in Nederland. De heer Van der Waar den zal zich het boek: Arbeidersleven in Nederland, dat een noodkreet was, wel her inneren. De emigratie uit Engeland was altijd zeer groot en juist het protectionistische Ame rika trekt die emigranten. Uit Nederland emigreert steeds een zeer hoog percentage, veel hooger dan uit eenig protectionistisch land. Spr. hoopt, dat de Minister Nederland zal beveikgen, indien de Dawes-plannen moch ten mislukken. De heer EBELS fV.-D.) houdt zijn opvat ting staande dat de landbouw nadeel zal ondervinden van deze tariefsverhooging, omdat de kosten der producten züllen stügen. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) wijst er op, dat de Tuinbouwraad, waarvan mr. Dressel- huys voorzitter is. heeft geweigerd zich tegen dit ontwerp te verklaren. De vrees voor represaillemaatregelen deelt spr. allerminst, omda er geen ver band is tusschen onze producten en de moeilijkheden, die men onzen handel in den weg legt in het buitenland. Het hangt van het standpunt der regeeringen af of zij de producenten willen ter wille zijn of de pro ducenten willen helpen. De heer HIEMSTRA (S.D.) betoogt, dat de armen door deze tariefverbooging wor den get-offen. Verlaging der directe belas tingen is in het voordeel der rijkeren. De last wordt dus verplaatst van rijk naar arm. De heer DE MONTé VERLOREN (A.R.) acht het invoerrecht den eenigen 'last dien men kan opleggen zonder dat zeker is, dat die last op de consumenten zal drukken. W aarschijnlijk zal die last niet op hen drukken. In dit opzicht verschilt het in voerrecht van alle andere belastingen. Dit is duidelijk voor ieder die de kwestie niet van theoretisch maar van practiscb stand punt beziet. De heer VAN DER WAERDEN (S.D.) releveert cenige punten, voornamelijk om !en heer Hermans te bestrijden. Hij ontkent, dat prof Treub vóór invoerrechten was, al «vilde hij op sommige artikelen hescherming 'oepassen, ais dit noodig bleek. Tegen be- .cherming in het algemeen was prof. Treub gekant. De Minister van Finan'ciën. de heer COLIJN, antwoordt. Wat de verzachting van de maatregelen inzake de salarisverl i- ring betreft, reeds in Augustus is deze overwogen. Spr. verwijst naar het communi que, waarin precies is aangegeven de essence van deze aangelegenheid. De storting van 12 millioen gulden in het Oude-domsfonds is wettelijk verplicht. Zij 5 o~k noodig, wat met de storting van het Invaliditeitsfonds niet het geval was. Niet torten in het Ouderdomsfonds zou alleen bij een wet kunnen worden bepaald. De verhouding usschen directe en indi recte belastingen is niet gelijk aan de voorstelling, die de heer Vliegen geeft. Een leugenachtige voorstelling is het, dat ipr. den arme wil belasten om den rijke te ontlasten. Wie dat zegt kijkt niet verder dan zijn neus lang is en ziet niet wat de gevolgen zijn van de verminderde kapitaals vorming, ook voor de arbeiders, niet alleen nu maar vooral in de toekomst. Verschillende punten licht spr nog eens nader toe en hij verdedigt nogmaals het karakter van de wet De algemeene beschouwingen worden ge sloten. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag één uur. Ir de Woensdag op aanstichting van de Vereeniging tof bevordering van d; belangen van tuberculosepatiënten in Nederland te Amsterdam gehouden conferentie ter be spreking van de belangen der volksgezond heid is na langdurige gedachtenwisscling besloten, geen resolutie aan te nemen, doch spoedig opnieuw bijeen te komen om te zien, op welke wijze het mogelijk kan zijn, tot een algeheele samenwerking te geraken. Het bestuur zal daartoe met een uitgewerkt plan komen, voornamelijk betrekking hebbende op de nazorg. De gemeente Batavia int op zeer ernstige wijze haar belasting-pegulanten. Dat mag als bekend worden beschouwd, aldus 't „N. v. d. D." Ook achterstallige belastingduiten hebben haar volle aandacht, we herinneren er maar aan, dat er plannen zijn om het goede Haagje onveilig (onveilig van het ignobele stand punt van den achterstallige dan bezien te gaan maken door er een Bataviaansch ge meente-ambtenaar neer te zetten, die de* arg- looze verlofgangers of voor-goed-gerepa- triëerden aan hun vestje zal trekken, wan neer ze nog duiten aan onze gemeentekas ver schuldigd zijn. Heden echter kwam ons een verhaal ter oore van een ambtenaar, die alhier zóó con scientious bij.de innir g al hans de poging tot inning te werk ging, dat we het onzer, lezers niet willen onthouden. Bij de fa. Albracht Co. de bekende druk kers aan Molenvliet, vervoegde zich n.l. een gemeente-ambtenaar (Europeaan) en hij vroeg aan één der employé's, die hem te woord stond „Werkt hier een zekere W. „Neen," werd er geantwoord, „die werkt hier niet.'" De gemeente-belasting-inner want dat bleek nij te zijn keek gepast-achterdoch tig en vroeg vervolgens of die zekere W. daar dan niet had gewerkt. Een snel onderzoek werd ingesteld, doch neen, er had nooit iemand van dien naam bij de fa. Albraoht Co. gewerkt. De volijverige gemeenteman keek alsof hij het maar half geloofde, hij neusde eens in een papiertje, bleef dralen, en mompelde eindelijk 1 „Ja, maar hier staat toch, dat die W. zes jaar geleden nog werkzaam was bij de Bouw- ploeg." (Zooals onze lezers weten, was het inder tijd de Maatschappij „De Bouwploeg", wel ke Nieuw-Gondangdia bouwde.) „Maar wat hebben wij daar mee te mak ken," vroegen de employe's der fa. Albracht Co. hem verwonderd. En toen stapte de gemeentelijke belasting speurder naar buiten, en wees hun triom fantelijk naar den gevelsteen boven den in gang waar immers een ploegende landman staat afgebeeld met de opwekkende spreuk De hand aan de ploeg. De Bouwploeg de hand aan den ploeg, de combinatie was zoo klaar als waterchocola! Wanneer de gemeente Batavia de achter- Van Roomboter niet te onderschei den en de helft go3dkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange. Per pond slechts 80 ct. Plantenboter slechts 60 ct. p. pond. Alléén in De Gruyter's winkels! stallige duiten ni t binnen krijgt, dan krijgt niemand ze, zeggen wij maar. EEN EOETE VAN F 1000 GEEISCHT. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stonden Woensdag drie personen terecht aan wie ten laste was gelegd, dat zij opzettelijk gelegenheid hadden gegeven tot hazardspel. Het drietal beklaagden had een aantal „schrijvers" in dienst, die in cafe's aan het publiek gelegenheid gaven een bedrag van f 1.25 cf hooger in te zetten op een winnend paard, jockey of stal, dan wel op een geplaatst paard, jockey of stal, welke aan de te Parijs of elders in Frankrijk te houden wedrennen zouden deelnemen. Als de nieuwsbladen „Paris-Sport" en „Paris-EIevage" met de uitslagen in hun be zit waren, werden de uit te keeren premies berekend en uitbetaald. Bekl. bekenden anderhalf jaar als book makers werkzaam te zijn geweest. Sedert de politie echter ia Februari ingreep en proces verbaal opmaakte, beweerden zij niet meer op dezelfde wiize te ziin voortgegaan. De indruk der politie, in deze als getuige gehoord, was echter, dat de zaak naar el ders is overgeplaatst en men op denzelfden voet voortgaat. De „schal,vera" verklaarden, dat de inzet ten varieerden tusschen f 1.25 en f 25.De inzetten boven f 10.heetten echter zeld zaam te zjjn. „Gewerkt" werd in café aan den Nieuwen- dijk, het Damrak en in een café in de Vijzel- srtraat. Het O. M., waargenomen door Mr. Mas- sink wees erop, dat op het ten laste gelegde feit een maximum staat van 2 jaar gevange nisstraf, of f 6000 boete. Spr. wil echter thans volstaan met het opleggen van een geldboete, doch indien bekl. met het misdrijf blijven doorgaan zullen zij de gevangenis niet ont wijken. Spr. vorderde tegen ieder der bekl. wegens het opzettelijk geven van gelegenheid rot hazardspel en daar een bedrijf van maken f 1000 boete, subs. 3 maanden hechtenis. Mr. F. A. Kokosky,' als verdediger op tredende voor twee van de drie bekl., be toogde, dat niet de terecht staande beklaag den, doch de „schrijvers" in hun dienst ge legenheid tot hazardspel gaven De bekl. verschaften slechts de middelen tot dat spel. PI. bracht vervolgens naar voren dat de toe passing van art. 254 bis. W. v. St. in Neder land een doode letter is geworden. Mep houdt er zich niet meer aan. Op Duindigt wórdt op de courses gewed als bestaat er geen wet. Hierdoor ontstond bij bekl. de gedachte dat het wedden oogluikend werd toegestaan. PI. concludeerde tot vrijspraak subs, een Zoo laag mogelijke bo te bij wijze van waar schuwing tegen bekl. voor hun handelingen. Uitspraak 4 Novemb-"- Dr. C. E. H. Heslenfeid te Treebeek Heerlen, had zich Woensdag voor de Recht bank te Maastricht te verantwoorden ter zake van overtreding van de Wet van 1 Juni 1865 Staatsblad 60. Hef was een appèlzaak van het Kantongerecht te Heerlen, waar het O. M. tegen de uitspraak (ontslag van rechtsvervolging) appèl_ had aangeteekend. Beklaagde, wonende te Treebeek had aan het Geneeskundig Staatstoezicht gevraagd zich daar als apotheekhoudend-geneeskundige te mogen vestigen, doch het visum als apo theekhoudend geneeskundige was hem ge weigerd, op grond dat op een kwartier af stand van zijn woning een apotheek gevestigd was. De dokter beriep er zich echter op, dat dit in een andere gemeente was en nu was men overeengekomen, om het gerecht uitspraak te laten doen en had de dokter zich laten verbaliseeren wegens verkoop van medicamenten. De mijnwerkersbevolking zou er mee gebaat zijn als de dokter tevens de medicamenten zou mogen verstrekken.' Het Kantongerecht te Heerlen had den dokter van rechtsvervolging ontslagen. Her O. M. door Mr. Kneep kens waarge nomen, is van oordeel, dat hier alleen de vraag dient te worden gesteld, of de dokter bevoegd was tot het verkoopen van medi camenten, spreker meent, van niet, doch daar het hier een principiceie kwestie geldt, en een uitspraak is uitgelokt, zal spreker 50 cent boete of 1 dag hechtenis vragen. Uitspraak 4 November. Naar het „Vad." verneemt, heeft de beeld houwer Aug. Falise te Wageningen bij de justitie een aanklacht ingediend tegen den kur. t .ooper, den heer D. Hermsen te 's-Gra- venhage. Deze heeft den heer Falise in een artikel in het „Vad." beschuldigd van plagiaat, wel ke door den heer F. zou zijn gepleegd in het door hem ingezonden ontwerp voor een mo nument van het H. Hart te 's-Hertogen- bosch, welk ontwerp indertijd met den eer sten prijs is bekroond. Door de „Maasbode" wordt het geruent bevestigd der bekéering van den zoon van den stichter van het Zionisme, Herzl. De doopplechtigheid heeft Zondagmiddag te Londen plaats gehad. Het doopsel is den be keerling toegediend in de kapel van het klooster van O. L Vr. van Zion door Father Day S. J., een der meest onvermoeide wer kers in de missie onder de Israëlieten. In katholieke kringen te Londen verblijdt men zich zeer over de bekeering van den jongen Herzl, aangezien het toetreden van den zoon van een zoo beroemden Joodscben vader tot de R, K. kerk niet nalaten kan, in druk te wekken op de bevolking van White- chapel, die voor een aanzienlijk deel bestaat uit Joden welke uit Oost-Europa hierheen zijn gekomen, als op het Joodsche intellect te Weenen. de geboortestad en woonplaats van den bekeerling. Bijgelegenheid van het eerste lustrum van den R. K. Bond van Handelaren in Melk en Melkproducten in Nederland, ontvingen wij een feestnummer van „De R. K. Melkhande laar", het officieele orgaan van dien Bond. Het blad bevat bij deze gelegenheid ver schillende bijdragen] o.m. van den nieuwen geestelijken adviseur, den WelEerw. heer W. P. J. Janus Jr. Naar wij vernemen wordt getracht invloed op den minister van Onderwijs uit te oefenen om hem te bewegen de benoeming van dr. Pallache tct hoogleeraar te Amsterdam niet te bekrachtigen. („Vad.") BRUSSEL, 23 Oct. De Raad van den Vol kenbond zal in zijn te Brussel te houden vergadering behalve de quaestie van Irak ock op verzoek van de Grieksche regeering de quaestie onderzoeken van de Grieken te Konstantinopel, tegen wie maatregelen van verbanning zijn genomen, welke de regee ring van Athene in strijd acht met de bepa lingen der conventie nopens de uitwisseling van Turken en Grieken. De Raad zal uitma ken of deze conventie bovenbedoelde maat regelen wettigt. DORTMUND, 23 Oct. De regie-mijnen zuilen op 27 Oct. door de Franschen aan de eigenaars worden teruggegeven. KOBLENZ, 23 Oct. De teruggaaf der staats- bosschen aan de regeeringen der landen is thans geschied. De bestaande moeilijkheden zijn op bevredigende wijze opgelost. BERLIJN, 23 Oct De in September be gonnen intergeallieerdc militaire controle wordt met kracht voortgezet In den loop der vorige week bezochten de intergeall. commissies 24 troepenafdeelingen, 31 militaire inrichtingen en bureaux, 42 po litiebureau en 30 industrieele bedrijven, o.a, de Phönix te Hördc, het Stahlwerk Becker, de Mannesmann-Röhrcnwerke, e.a., terwijl aan een troepenafdceiing in Dessau een niet aangekondigd bezoek werd gebracht. BERLIJN, 23 Oct. Op 10 November zuilen de kort geleden onderbroken onderhandelin gen betreffende economische aangelegenhe den tusschen Duitschland en België te Ber lijn worden hervat. BERLIJN, 23 Oct, In de heden gehouden vergadering van het bestuur der Duitsch- Natipnale partij heeft de partijleider ar. Hergt het voorzitterschap neergelegd. Het bestuur zeide hem dank voor de groote diensten, die hij aan de partij be wezen heeft en verzocht hem, ook verder deel van het bestuur te blijven uitmaken. Tot waarnemend voorzitter werd het vrij onbekende lid van den Pruisischen Landdag Winckler benoemd, terwijl voorts admiraal von Tirpitz met algemeene stemmen tot lid van het bestuur werd gekozen. In parle mentaire kringen beschouwt men von Tir pitz algemeen als toekomstig voorzitter van de Duitsch-Nationale partij. BERLIJN, 23 Oct. De politie is er in ge slaagd 2 communistische rijksdagafgevaar digden te arrestceren, een te Stuttgart en den ander te Bremen Alle andere commu nistische rijksdagleden zijn nog voortvluch tig. (Blijkens een Wolff-bericht zijn de namen der beide gearresteerden resp. Waslowski en Eppstein.) LONDEN, 23 October. De liberale en conservatieve partij hebben heden beide een manifest gepubliceerd, naar aanleiding van de toenemende rustverstoringen in de ver kiezingsvergaderingen In het manifest der conservatieven wordt gezegd, dat de ob structie heviger en verbitterder is dan bij vroegere gelegenheden Onze sprekers, aldus wordt in het manifest verklaard, willen ech ter het recht om ongehinderd te spreken, handhaveri. Hetgeen thans geschiedt, bewijst duidelijk, dat de Labour Party vooi een verloren zaak strijdt De conservatieven zijn nu genoodzaakt hun campagne té voeren onder de leuze: „Vrijheid van spreken en zuiverheid in dc politiek" In het manifest der liberalen wordt ver klaard: „De berichten omtrent de verkie zingsvergaderingen maken melding van in terventies en van georganiseerde rustver- j storingen, die, naar onze agenten mededee- len, niet slechts van personen uit de kies districten, maar ook van buitenstaanders afkomstig zijn. De Labour Party heeft wel iswaar verzekerd, dat zij hoegenaamd niet verantwoordelijk is voor deze incidenten, maar zij heeft haar agenten geen instructies gegeven de vrijheid van spreken te handha ven. Van haar kant verklaart de Labour Party, dat zij iedere verantwoordelijkheid voor de rustverstoringen van de hand moet wijzen en den wensch koestert, dat alle sprekers overal hun jprogram ongehinderd kunnen verdedigen. Egerton Wake, de algemeene organisator van de verkiezings-campagne van Labour, protesteert met kracht tegen de bewering van Sir Alfred Mond, den libe ralen candidaat, dat georganiseerde benden door de Labour Party maar de vergaderingen worden gezonden om obstructie te voeren. Inmiddels duurt dé obstructie voort. Te Epping kon Winston Churchill, „de onweer staanbare", van wien werd gezegd, dat hij ook zijn tegenstanders steeds weet te boeien, gisteravond onmogelijk aan het woord komen, terwijl Hogbin anderhalf uur lang in een openlucht-meeting vergeefsche pogingen deed om zich verstaanbaar te 'ma ken. LONDEN, 23 Oct. Het gebouw van de Ideal Film Company in Wardourstreet te Londen, waar het hoofdkantoor is geves tigd van de Britsche filmindustrie is door brand vernield. De brand ontstond op de eerste verdieping en bereikte binnen enkele minuten het dak. Vrouwelijke geëmployeer den werden met reddingsloestelien in vei ligheid gebracht, sommige sprongen uit de ramen. Er werden verscheidene van haar gewond, doch niemand werd gedood. De brandweer wist met 45 wagens den brand tot het gebouw te beperken. De schade wordt op verscheidene honderdduizenden ponden sterling geraamd. PARIJS, 23 Oct. In het proces tegen Bo- nomini (die den fascist Bonservizi doodde) heeft de Jury. na een half uur te hebben beraadslaagd, den beklaagde schuldig be vonden. Zij verwierp den voorbedachten raad en nam verzachtende omstandigheden aan en veroordeelde he tot 8 jaar dwang arbeid, 10 jaar verbod van verblijf, beta ling van de kosten aan den staat en van de schadevergoeding, door de civiele partij geëischt LONDEN, 23 Oct. Wegens de weigering der regeering van Ulster om een lid der grenscommissie te benoemen, heeft de Brit sche regeering den veteraan der lersche journalistiek, Joseph Fisher, een schrijver op politiek gebied, tot derde lid dier com missie benoemd, Fisher is .geboren in het graafschap Down, in Ulster. SJANGHAI ,23 Oct. Een draadloos be richt van de Amerikaansche marine beves tigt, dat Peking geheel geïsoleerd is zoo wel wat de telegraaf- als de spoorwegver binding betreft. De oorzaak is onbekend. In de stad is bet kalm en er is geen reden tof ongerustheid. TIENTSJN, 23 Oct. Van betrouwbare zij de ingelichte personen melden, dat de elfde divisie van bet Chineesche nationale leger onder den christen-generaal Feng Yoe Hsiang hedenmorgen te Peking in opstand is gekomen en de poorten der stad heeft bezet. Al eenigen tijd liep het gerucht dat de verhouding tusschen hem en Woe Pel Foe gespannen was Uit Rio de Janeiro wordt, volgens een H.N.-bericht uit Londen, vernomen, dat een nieuwe poging tot een gewapenden opstand door de regeering is onderdrukt en dat de leide.rs der actie in hechtenis zijn genomen. LUIK 1897. Trekking 20 October. Serie 17310 no. 6 met frs. 1000.000. D=> volgende ieder met frs. 200 S. 2314 no.,15 S. 2314 no. -23 S. 10089 rto. 13 14136 no.* 2. De volgende met frs. 150 LEENING CONGO 1888. Trekking 20 October. Serie 21007 no. 7 frs. 10.000, serie 18976 no. 2 frs. 2000, ssrie 6G38 no. 14 serie 39576 no. 13 serie 56004 no. 12 elk met frs. 1000. De volgende met frs. 750 Door de invoering van de Tabaksbelas ting, in verband waarmede geen sigaren, si garetten of tabak verkocht mogen worden zonder vermelding van de waarde, zijn thans gegevens bekend omtrent de door het De partement van Financiën afgeleverde ban derolles over 1923. I-Iet Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nu tabellen samengesteld uit de verantwoordingsstaten, volgens wel ke de totale kleinhandelprijs van alle over 1923 gebanderolleerde sigaren bedroeg f9.921.358, die der sigaretten f36.084.805 en die van de tabak f 28.918.828. Behalve 16.962 kistjes met assortiments verpakking werden gebanderolleerd 1.058.994.075 sigaren, 1.997.671.800 siga retten en 12.855.103 K.G. tabak. Bijna 4 millioen sigaren zijn gebanderol leerd voor één cent, meer clan een mililoen voor 134 cent, ruim 200 millioen voor 2 cent, enz. Het hoogste aantal is verkregen bij de banderolles voor 10 ets. sigaren nl. 227 mil lioen stuks dan volgen in aantal die van 8 cents (218 millioen), 6 cents sigaren (187 mil lioen, 5 cents sigaren (144 millioen), 4 cent sigaren (53 millioen). De duurste der 23 soorten zijn 11.825 si garen, ter waarde van 2 a 4 gulden per stuk. De meeste sigaretten zijn gebanderolleerd voor 1 cent (643 millioen stuks), voor 1 y2 ct. (315 millioen stuks, voor 2V*. cent (295 mil lioen stuks) voor 2 cent (250 millioen stuks) stuks), voor cent (143 millioen stuks), maar er zijn ook 3600 sigaretten gebanderol leerd ter waarde van 20 cent per stuk en meer dan een millioen stuks ter waarde van 10 a 17 y, cent. (Ned. Tabaksct.) SÓBRIËTAS, 18e jaargang no. 10. Inhoud: Aan de Besturen en Leden der R, K. Dr ankbestrijders ver eenigin; in Nederland, C. X. v. Scheltinga, pr. Verlaging van het Maximum. Levensduur van Geheelont houders en Matigen, Varia. Boeken nieuws. Wij ontvingen het October-nummer van „Tentoonstellingsberichten" het maandblad der Nederlandsche Vereeniging voor Ten- toonsteliingsbelangen, te 's-Gravenbage, Be- zuidenhout 97, waarin behalve een uitge breide lijst van in binnen- en buitenland te houden tentoonstellingen en jaarbeurzen, o.a. een verslag voorkomt over de elfde Ne derlandsche Jaarbeurs, benevens gegevens betreffende de Internationale Handelsbeurs van Koloniale en Uitheemsche Producten te Lausanne (7 Juni12 Juli 1925), de Int. Tentoonstelling voor Binnenscheepvaart, Waterbouwkunde en Krachtwinning, Basel 1926, er. de Tentoonstelling van Photogra- fiën te Vigo (Januari 1925'1 Naar de Tel. verneemt, is binnenkort de voordracht van B. en W. te wachten, waar bij zij den Raad voorstellen, over te gaan tot invoering van een ambtenaren-regle ment, waarin het Georganiseerd Overleg op den voet met de werklieden-organisaties ge regeld wordt. ALPHEN a/d. RIJN, 23 Oct. Kaas, Aan gevoerd 42 wagens kaas. Ie soort f 7075' 2e soort f 6669, rijksmerk f 7679. Han del vlug. BARNEVELD, 23 Oct. Pluimvee. Tam me eenden f 0.901.75, wilde eenden f 0.80 —1.40, jonge hanen f 0.601.90, oude hrnen f 11.80, jonge hennen f 24.25, oude kip pen f 0.802.20, tamme duiven f 0.25—0.30, tamme konijnen f 0.802.75, wilde konij nen f 0.801, jonge patrijzen f 1.20—1.40, oude patrijzen f 0.600.70, hazen f 23, fa zanten f 23, alles per stuk. Eieren, f 1214.10. Aanvoer 225.000 stuks Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 23 Oct. Aardappelen. Koks f 2.20, Blauwe f 2.50, Bonte f 2.30, Kriel f 0.55 per baal. Aange voerd 110 baal. Uien Groote gele f 2.653, Drielingen f 2.803, Nep f 3.353.40 per baal. Aangevoerd 280 baal. ie Bloemkool f 17—27.50, 2e id. f 6.75—15.50, 3e id. f 4.50 7.75 per 100 stuks. Aangevoerd 102.800 stuks. Roode Kool f 2.304.90 per 100 kg. Aangevoerd 54.900 kg. Gele kool f 23.40 per 100 kg. Aangevoerd 17.800 kg. Witte kool f 1.201.70 per 100 kg. Aangevoerd 93.200 kg. Bieten Groote f 16.25—26, id. ldeine f 6.759.25 per 100 stuks. Aange voerd 81.900 stuks. Slaboonen f 4.405.85 per 15 k?. Aangevoerd 325 zak. CULËMBORG, 23 Oct. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken.) Ysbouten 6 7 ct.' Winterjannen le soort 56 ct., Goud- reinetten le soort 1014'/- ct., Campagne- Zoet le soort 89 y> ct., Bellefleur le soort 81/»14 ct., Mispels 13 ct„ Durando 14 ct., Gert Roelofs le soqrt 5—5 54 ct., Bont appelen 12 ct., alles per kg. noten 30 ct. per 100 stuks. HOOFDDORP, 23 Oct. Granen. Tarwe voer f 1012, tarwe nieuwe f 1316, rogge f 1213.50, gerst Chevallier f 13.5015, wintergerst f 1314, haver f 1112, witte duivenboonen f 1416, paardebooiien f 13 13.50, groene erwten f 1520, schokkers f 1619, karweizaad f 4446, geel mosterd f 2230, blauwmaanzaad f 5054, kana riezaad f 2426 per 100 kg. MIDDELBURG, 23 Oct. Ter graanmarkt was de aanvoer ruim. De noteering is als volgt Tarwe f 1118, witte boonen f 25 33, ronde bruine boonen f 3038, kroon- erwten f 1722, maanzaad f 4550, lange bruine bconen f 2530. Alles per 100 kg. ELST (Bet.), 22 Oct. Fruit. Zure belle fleur 1215, le goudreinetten 1120. 2e soort 59, extra 2328, Notarisappel 16 .19, Bismarck 1516, citroenbellefleur 20 31, Lentscheroodjes 1013 stcrappels 2026, Bramleijs Seedling 1920, annanas reinetten 811, grauwe reinetten 79, Court Pendu 89, Present of England 1920, Fransche bellefleur 1415, Lemoen- appels 1929, Beurre Clairgeau 20—42, Alexandrine Brouillard 2736, Minister Dr. Lucius 2526, Duchesse d'Angoulême 2938, Leghipont 1626, Doyenne de Comice 2840, Kraaiperen 3*/212, vijge peren 9)410, Soldat Laboureur 1928, Durandeau 2325, Trumphe de Jodoigne 1828, diverse stoofperen 6 3/47, Koning Karl van Wurtemberg 3940, Beurre Ba- chelier 2940, Engleterres 510, Beurre Superfin 4042, diverse zoete appels 1013 ct. per kg. DELFT, 23 Oct. Boter. Ter markt waren 20/8 en 2/16 V., tezamen 420 kg. Prijs f. 2.80 —3. HOORN, 23 Oct. Kaas. Aangevoerd 10 stapels fabriekskaas f 65: 13 stapels boeren kaas f 65; 5 st. fabriekscommissie f 63; 28 st. boerencommissie f 68, 1 st. middelbare f 63; fotaal 57 stapels, wegende 32.135 kg. Handel vlug. AMSTERDAM, 23 Oct. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeepw- sche bonte f 5.755.80, id. blauwe f 5.50 5.60, id. eigenheimers f 4.75, id. blauwe eigen heimers f 4.755.20, id. eigenheimer poters f 3.704, id. blauwe poters f 33.20, id bonte poters f 3—3.20, Hillegommer zand- aardappelen f 67, Drentsche eigenheimers f 3.25—4 per hl. AMSTERDAM, 23 Oct. (Noteering v/h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene). Sterappelen f 18—24, idem extra f 2634, Transparant de Cronsel I f 2234, extra f 5056, Present van Engeland f 1424, Cox Pomona extra f 4452, idem I f 1630, The Queen f 2642 ectra, idem I f 1218, Notarisappelen f 12—18, Br ami y Seedling f 812, Gravensteiners f 1812, Goudrei netten f 1218; extra f 2228, Gron. Kroon f 1216, Sweden appelen f 1218, Princ. Nobel f 1224, Bellefleur f 1015, Scha- gerroodjes f 1014, Tulpappelen f 812, Bouman Reinetten f 16—18, Jasappelen f 10 14, Gamerensch zuur f 711, Gerrit Roe lof f 1014, Zure pippeling f 812, Para dijs appelen f 1014, Bismarck f 1418, Keizer Alexander f 12—18, Blceme zoet f 12—18, Jaap Dirk f 8—12, Honingzoet f 814, Campagnezoet f 1014, dubbele benders f 1215,Doyenne du Commice f 3442, Bonne Louise d'Avranches f 24 52, Br. Hardy f 2026, Br. Lebrun f 1218, Br. Clairgeau f 14—22, William Duchesse f 2446, Leghipons f 2423, Sol dat La boureur f 1018, Calebas de Tirlemont f 1018, Souvenir de Congres f 1420, Triumph de Vienne f 2230, Hertogin Elza f 12—20, Durandeau f 12—20, Meloenperen f 7—12, Giesch Wildeman f 6—10, Winter- vijgen f 1016, Bergamotperen f 5—7, Winterjannen f 48, Nouveau Poiteau f 8 14, Jodenperen f 79, Pondsperen f 8 11, Kweeperen f 1824 per 100 kg., Fran- kenthalers f 0.80—0.90, Alicanten f 0.70 0.76, Walnoten ongebolsterd 0.440.60, Hazelnoten f 0.20—0.24, Kassnijbooneri f f 0.750.95, Snijboonen f 0.320.46, dikke Spercieboonen f 0.340.42, dunne Spercie- boonen f 0.380.46, Torpeten f 0.340.46 per kg., Hillegommer Zandaardaappelen f 7.50—12.40 per 100 kg., Bloemkool f 24— 32 per 100 stuks, Sla f 2.10—4.60 per 100 kron, Uien f 3.203.60 per 50 kg., Spruiten f 1.503.50 per zak. Bloemen. Chrysanthemums f 1638, m. Am. Anjers f 814, Hadley f 1224, Sun burst f 12, Ophelia f 715, Golden Ophelia f 714, Keizerin f 68, Holl. anjers f 2.50 4, Dalia's f 2—5 per 100 stuks, snijgroen f 3.506, eiketakken f 24.20 per 100 tak. IJMUIDEN, 23 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 11 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.201, tongen f 2.701.35 per kg; griet f 6135, gr. schol f 6447, md. schol f 5045, kl. schol f 37—28—24—12, scharren f 22—17 per 50 kg. roggen f 2916 per hoop; vleet f 2.801.60 per stuk; pieterman en poon f 154.90, gr. schelvisch f 5046, md. schelvisch f 4237, k.md. schelvisch f 31 28, kl. schelvisch f 2321124.60 per 50 kg; kabeljauw f 12079 per 125 kg; gr. gullen f 8245, kl. gullen f 19.5011.50, wijting f 11.504.60 per 50 kg. 'IJMUIDEN, 23 October. Van de haring- visscherij kwamen hier heden binnen de zeilloggers IJ.M. 217 (Ewald) met 34 last en K.W. 96 (Bastiana) met 33 last pekel haring alsmede de Britsche stoomdrifters L.T. 316 en L. T. 746 met resp. 254 en 308 manden versche haring. ENKHUIZEN, 23 Oct. Heden aanmer kelijk beter botvangst en hooger prijzen. De eerste 8 vaartuigen kwamen heden binnen met gemiddeld 200 pd. hoekböt. Marktprijs f 33.3034.90 per 50 kg. Eerste.markt van tarbot f 07.70. VRIJDAG 24 OCTOBER. Radio Paris. 1780 M. 9.20 u. Con cert Militaire Kapel en Kamermuziek. Chelmsford. 1600 M. 7.50 u. Con cert met fragmenten uit Opera's. Vocaal en instrumentaal. Brussel. 265 M: 8.35 u. Concert. Klassiek repèrtoire. Hllv. Draadl. Omroep 1050 M. 8 u, Overbrenging en uitzending der opera „Carmen", welke te Amsterdam ha de stadsschouwburg wordt opgevoerd. KAMPIOENSWEDSTRIJD NED. R. K. DAMBOND. DISTRICT ROTTERDAM. Gisterenavond vond in het speellokaal der R. K. Damclub W.I.K. de eerste ronde plaats van den wedstrijd om het kampioenschap 1924—1925 van den Ned. R. K. Dambond district Rotterdam. Tot dezen wedstrijd zijn alleen toegelaten de kampioenen der bij den bond aangeslo ten clubs. Zoodat in dezen wedstrijd uitko men de heeren.J. A. v. d. Meer („Damclub Fijenoord") A. v. Slobbe (I.D.O.) A. Gun- neweg (W.I.K.) J. Hoogenboom (T. P.) A. Treytel (O.D.I.) en de titelhouder H. Re- gouw. De 2 hoogst aankomende dingen mede in den wedstrijd om het Nederlandsche R.K. kampioenschap. Na een welkomstwoord door den waarn. Voorzitter vingen ten 8 ure de volgende par-/ tijen aan A. GunnewegJ.Hoogenboom, J. A. v. d. MeerA. v. Slobbe, A. Treytel H. Regouw. Tiet verloop van den wedstrijd was a.v. Partij GunnewegKoogenboom na een regelmatige opening liet wit (Gunne weg) zich in de opsluiting nemen doch kon zich dank zij de minder juiste behandeling van den stand door zwart, loswerken met standvoordeel. Bij de 6e zet zag wit kans met een slagzet naar dam door te breken, waarna de partij na enkele zetten beslist was. Partij J. A. v. d. MeerA. v. Slobbe. Ook deze partij kwam al spoedig in onregelmatige banen, waardoor interessante en zeer gevaar lijke standen voor beide partijen ontstonden. Bij de 39ste zet stelde zwart dan ook een dam- slag open 3 om 2 welke alhoewel geen direct winst brengende toch wit een belangrijk overwicht verschafte. Na nog enkele zetten maakte wit (A. v. Slobbe) de partij met een slagzetje uit. De derde partij TreytelH. Regouw werd na een onregelmatige opening en positie-par tij waarin het behalen van kleine standsvoor- deelen de hoofdzaak werd. Hierbij verkreeg Regouw een sterkeren stand wat met een schijf winst in het na-middenspel werd be kroond. Na 50 zetten kon zwart (Treytel) al leen nog maar opgeven. De uitslag is dus na de le ronde A. GunnewegJ. Hoogenboom20 A. v. SlobbeJ. A. v. d. Meer 20 H. RegouwA. Treytel 20 Voortzetting Dinsdag a.s. in het club lokaal van W.I.K. Alsdan ontmoeten elkaar J. A. v. d. MeerA. Gunneweg, J. Hoogen boomA. Treytel, A. v. SlobbeH. Re gouw* De Hoofdklasse-competitie (Afdeeling Noord) van den Nederlandschen Dam bond. Gisteravond speelden te Amsterdam in hotel „Rotterdam," Weesperplein, het „Utrechtsch Damgenootschap" I tegen de „Haarlemsche Damclub" I. Tja een fraaien strijd slaagden de Haarlem mers erin de Stichtenaren met een 137 nederlaag naar huis te sturen. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag: „Haarlemsche Damclub" I„Utrechtsch Damgenootschap" I. Mr. P. J. van DartelenF. Carlebur 11 H. F. Luif—C. H. Schroder 2—0 J. W. van DartelenC. P. van Oostveen 11 H. G. Teunisse—R. J. Krietemeijer 20 W. van DaalenP. E. F. Siemerink 02 F. A. BerkemeierS. C. Korteweg 20 J. van LooyA. Bertoen 20 J. B. SluiterL. F. van Santen Kolff 11 K. LeibbrandtA. J. Oskam 02 J. PoppenA. van den Dorpe 20 Totaal 13—7 voor Haarlem. In café „Dc Munttoren", Muntplein te Amsterdam speelden gisteravond voor bo vengenoemde competitie de Amsterdam- sche Dam vereeniging „Gezellig Samenzijn" 1 tegen de „Damclub Haarlem" I. De Haarlemmers, welke met slechts 7 spelers uitkwamen, moesten met 173 de meerderheid der Amsterdammers erkennen. SIMULT AA' TSè AN CE. Gisteravond speelde de heer W. N. Stuif bergen, een simultaanséance voor de leden en begunstigers van de R.-K. Beverwijksche Damclub, in haar clubgebouw aan de Peper straat. De uitslag is als volgt: 12 gewonnen, 2 verloren tegen de heeren B. Hoogeboom en A. Zonneveld en eer remise tegen P, Hoogeboom. ALTERNEERENDE SIMULTAAN- SéANCES. Zondag 26 October a.s. zullen de hecren P. G. van Engelen en W. N. Stuifbergen op verzoek van eemge vooraanstaande perso nen in den West Friesche Dambond enkele séances geven in het café van den heew Tambach te Grootebroek. Naar. aanleiding van den oproep der poli tie, hebben zich op 't hoofdbureau te Am sterdam reeds mear t)an 700 slachtoffers van het Bureau voor Belastinginning aangemeld. De Tel. verneemt nog, dat de inspectie der directe belastingen zich ten deze steeds gesteld heeft op een neutraal standpunt, al- thans^ zoolang de klachten omtrent het Bu reau niet van dien aard waren, dat ingrij pen noodig was. En men verzekerde, dat eerst den allerlaatsten tijd de klachten veel vuldig en ernstig werden. De behoefte intusscben, aan een gemak kelijker manier van belastingbetaling dan de huidige officieele, bestaat zeer zeker. Zaan dam heeftb.v. een gemeentelijken dienst voor het afhalen der belastinggelden bij de burgerij thuis. De belasting-administratie zal ten aanzien van de slachtoffers van het „Bureau" althans voor zoover ze zulks noodig mochten heb ben, zoovee! mogelijk inschikkelijkheid bij de inniné d«r belastingschulden betrachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6