Slechts iii lleeiiiig Jongens Kleeding WIE HELPT? JOS. SCHOONBEEK - ANTHONIESTRAAT 81 Be Salarisregeling der Rijksambtenaren. S0 Lamsbout. @0 C. D. Wijkhuijzen SLIJTERIJ ENT ZIET ONZE ETALAGE EN VERGELIJK ONZE PRIJZEN Laat U niet meer kwellen door spierpijn, stramheid, rheumatiek, Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterhalsem PONn Bezoekt ons in et Uw kinderen. WIJ geven elk kind op vertoon van de Kassabon DE H006FUME KWALITEIT VAN IpTUS VOL .GEUR EN 5MAAK binnenlandsch nieuws. is voordeelig Eerste klas Engelscfee Gemaakte Heerenkleeillng. Jongeh. Ulsters v.a. f28.~ Golbert Gostuums v.a. f 32.50 Benilsaisons vanaf f 30.^ Gabardine Regenjassen en Mantels vanaf f 27.50 spit in den rug Jongens Jekkers van a? f 4.50 Jongens Ulsters van at f 6.50 Jongens Truien ^ed. ABVOuAAI a f2.25 per M 06*S GRATIS^ •rJDStHRIFTwOEJEum J WORDT BESCHERMD DOOR HAAR M DOELMATIGE VERPAKKING, DIE DE ZINDELIJKE BEHANDELING IN ELK OPZICHT WAARBORGT UIT ONZE OOST, Een goede vangst. Deze virasli U in oazs Ratine's, PaletoSs en Ulsters vassaS f 29/^ en 2.0 pO. korting. PLEïN 3a T&Xt&J?- 1265 GEMENGD NIEUWS. Gasverstikking. Imitatie roode ruggen. Speelgoed van een twijfelachtig allooi. MARKTNIEUWS. het heerlijk verwarmende wrijfmiddel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. Solid© - Elegant - Goedkoop Eigen fabrikaat. Lamsbout z.b. 80 Latnslappen 4" Lpmsvet 45 Liina magere Lamslappen 60 Lamskarbonade 60 Lamscotelette, p. stuk 30 firma C. H. KAM.' E1JER. Oudegracht 356 Telefoon 80. 356 KORTE ZIJLSTR. 32 0sz9 advocaat onder- scheldt zich door zui verheid. Zij bovat eie ren, brandewijn en suiker, en is dus ge heel volgens de voor schriftenvan de waren wet gefabriceerd. BETER ADVOCAAT KAN MOEILIJK AANGEBODEN WORDEN. bovengenoemd adres. bovenge Prima wollen vesten, m./z. mouwen - Flanellen overhemden - Wollen sokken - Tricot- en jaeger ondergoederen Handschoenen in wol, gevoerd en ongevoerd Hoeden - Petten - Dassen - Strikjes - Dameskousen Van de thans bij K. B. verschenen nieuwe regeling van de bezoldiging van burgerlijke J'jksambtenaren, treden de bepalingen met wgang van 1 Jan.' 1925 in werking. Wij laten hieronder het voornaamste vol gen dat in de regeling vervat is. Voor den ridledigen tekst van het zeer uitvoerig K. B. verwijzen wij naar het Staatsblad van 23 October no. 476. Art. 1 bepaalt o.a. dat voor elk jaar of gedeelte van een jaar, dat een ambtenaar, die 18 jaar of ouder, doch beneden den 21- larigen leeftijd is, voor de ambten .waarbij Periodieke verhoogingen worden toegekend, de aanvangswedden worden verminderd met 100. Met ingang van den eersten dag der jPaand, waarin de 21-jarige leeftijd wordt bereikt, treedt de ambtenaar in het genot Van de aan zijn ambt verbonden aanvangs wedde. Diensttijd, welke vóór dien dag is vervuld, telt niet mede voor de periodieke verhoogingen. Aftrek voor kost en inwoning. Volgens art. 6 wordt voor het genot van kost en inwoning voor de ambten, waarbij Periodieke verboogingen zijn voorzien, op de bezoldiging een aftrek toegepast als volgt: Bij een aanvangswedde van minder dan f 1300 van 420 per jaar; bij een aanvangs wedde van 1300 tot 1600, van een vast 'e stellen bedrag, hetwelk ten minste 420 en ten hoogste 540 per jaar zal bedragen; bij een aanvangswedde van 1600 tot 2200 fen minste 540 en ten hoogste 660 per jaar; bij een aanvangswedde van 2200 tot 2800, van 840 per jaar; bij een aanvangs wedde van 2800 tot 3400, van 1026 Per jaar; bij een aanvangswedde van 3400 °f hooger, van 1200 per jaar. Periodieke verhoogingen. Het genot der bezoldiging vangt aan met den dag, waarop de benoeming ingaat, Bij aldien in het besluit van benoeming geen datum van ingang is vermeld, vangt het genot der bezoldiging aan met den dag, Waarop het ambt wordt aanvaard. De voor periodieke verhooging gestelde ''jdvakken vangen aan met den eersten dag Van de maand, waarin de benoeming ingaat. Behalve de voorgeschreven periodieke Verhoogingen kunnen door het Gezag, dat bevoegd is tot het toekennen van periodieke Verhoogingen, behoudens de grens van de voor den rang of de klasse vastgestelde ma- Jdmumwedde, één of meer in de schaal van bezoldiging genoemde verhoogingen buiten gewoon worden toegekend wegens buiten- pewonen ijver, geschiktheid en bekwaam- "eid fin het oude besluit volgde hier de nu Vervallen zinsnede: „indien de voor toeken- b'ng bcnoodigde gelden op de Staatsbegroo- bng in het bijzonder voor de ambtenaren beschikbaar gesteld worden"). Toelagen. (Kindertoelagen,) Zoolang een mannelijk ambtenaar een Wedde geniet, die minder dan 2000 be draagt, wordt hij bij of na het volbrengen yen het 23e levensjaar, indien hij gehuwd 's of gehuwd geweest is en ten minste 2 dienstjaren heeft, in het genot gesteld van een toelage van 200 of, indien het maxi mum van de schaal, waarin de ambtenaar Is gerangschikt, een bedrag van 200 over schrijdt, van 300. Boven en behalve de wedde en toelagen, "aar de regelen van dit besluit toe te ken den .genieten de ambtenaren, gedurende het jaar 1925, bij wijze van tijdelijke toelage, voor hun wettige of wettelijk erkende, zoo mede voor de uit een vroeger huwelijk van hun echtgenoot gesproten kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar, die zij óp den len Januari van het jaar bezitten, een kinder toelage, bedragende per kind 3 ten honderd van de wedde, met dien verstande, dat de toelage ten minste 50 én ten hoogste in totaal 200 per kind per jaar bedraagt; dat, ingeval beide ouders een burgerlijke Rijksbetrekking bekleeden, uitsluitend reke ning wordt gehouden met de wedde of het totaal aan wedden van den hoogstbezoldig- den ouder; dat, indien de andere ouder anders dan op grond van dit artikel ten laste van 's Rijks schatkist een kindertoelage geniet, de in dit artikel bedoelde toelage slechts wórdt uit gekeerd, indien en voor zoover deze toelage hooger is dan hetgeen door den anderen ouder uit evengenoemden hoofde wordt ge noten. Ambtenaren, wier bezoldiging in maand- of weekloon is uitgedrukt, treden met in gang van den eersten dag der maand, waar in de 23-jarige leeftijd wordt bereikt, in het genot van de aan hun ambt verbonden aan vangswedde. Diensttijd, welke vóór dien dag is vervuld, telt niet mede voor de periodieke verhoogingen. Dé minimum-kindertoelage voor hen wordt bepaald op, hetzij 1 per week per kind, hetzij 4.35 per maand per kind. Overgangsbepalingen, De bezoldiging van de op 1 uanuari 1925 in dienst zijnde ambtenaren, wordt met in gang van dien datum vastgesteld naar den diensttijd, welke op dien datum is verkregen onder de op 31 December 1924 van kracht zijnde regeling. Voorbehouden wordt ten aanzien van de bepalingen' van den diensttijd, waarnaar de nieuwe wedde moet worden berekend, een bijzondere regeling te treffen, indien, hetzij in bijzondere gevallen, hetzij ten opzichte van bepaalde graepen van ambtenaren, op billijkheidsgronden van het in het vorige lid van dit artikel bepaalde behoort te worden afgeweken. Aan reeds op 1 Januari 1925 in dienst zijnde mannelijke ambtenaren, die vóór 1 Oc tober 1924 zijn gehuwd en aan de overige ambtenaren, op 1 Januari 192o in dienst, die op 1 Januari uit anderen hoofde kostwinner zijn van een gezin, wordt gedurende het jaar 1925 een persoonlijke toelage toegekend ten bedrage van het nadeelig verschil tusschen 90 ten honderd van het bedrag, dat zij op 1 Januari 1925 zouden hebben genoten aan wedde en toelagen en het bedrag, dat zij thans op 1 Januari 1925 genieten aan wedde en toelagen. De volgens de overgangsbepalingen op 1 Januari 1925 berekende wedde kan voor een ambtenaar, wien een buitengewone pe riodieke verhooging is toegekend of toege dacht met ingang van 1 Januari 1925 of een lateren datum, worden verhoogd. Slotbepalingen, Alle in andere besluiten voorkomende be palingen, welke onderwerpen betreffen, die in dit besluit zijn geregeld, behoudens het bepaalde in artikel 23, tweede lid, en rege len vaststellen omtrent periodieke verhoo ging tot hoogeren rang of hoogere klasse, zijn afgeschaft. De regelingen, welke zijn voortgevloeid uit de bepalingen van het Bezoldigingsbesluit, Burgerlijke Rijksambtenaren 1918 (Staats blad no. 541), en van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920 (Staats blad no. 37,) zooals deze besluiten later zijn gewijzigd en aangevuld, blijven van kracht, zoolang zij niet door andere zijn vervangen. I De thans geldende bepalingen ten zien van stilstand van wedde, al dan niet i pepaard met dien van periodieke verhoo- ging bij afwezigheid of hij schorsing, blijven van kracht, zooiand geen regeling op dat punt is tot stand gekomen. Voor gevallen, waarin dit besluit niet of niet naar billijkheid voorziet, wordt een bij zondere regeling getroffen. Lijst aangevende de rangschikking der gemeenten of ondcrdeelen van ge meenten in klassen. Eerste klasse. Amsterdam (gedeelte, op 31 December 1920 tot de eerste klasse be- hoorende), Arnhem, Delft, 's-Gravenhage (behalve de voormalige gemeente Locsdui nen), Groningen, Haarlem, Heerlen, Leiden, Rotterdam (behalve Hoek van Holland), Schiedam, Schoten, Utrecht, Velsen (behal ve Jan Gij-zenvaart, Santpoort, .Driehuis- Westerveld), Zaandam. Tweede lda,sse. Hiertoe w.orden o.m. gerekend: Aalsmeer, Alphen a. d. Rijn, As- ve Jan Gijzenvaart, Santpoort, Driehuis- Westerveld, Edam, Haarlemmerliede en Spaarnwou.de, Haarlemmermeer, Heemster de, Hillegom, Hoorn, Jan Gijzenvaart, Krom menie, Lisse, Noordwijk, Purmerend, Sant poort, Wormer, Wormerveer, Zaandijk, Zandvoort. TOEPASSING DER ARBEIDSWET, De heer Braat heeft aan den Minister v. Arbeid, enz., gevraagd of hij bereid is te bevorderen, teneinde moeilijkheden, scha de en oneer voor de betrokken personen te voorkomen, dat de Arbeidswet zoodanig ge wijzigd wordt, dat het aanvangsuur van den arbeid voor groote en kleine bakkerijen gelijk gesteld wordt; dat door patroons te allen tijde in eigen werkplaats arbeid ver richt mag worden, en dat bij overtreding der wet nimmer alleen gevangenisstraf geëischt mag worden. Voorts wordt gevraagd, of de minister bereid is te bevorderen, dat aan hen, die thans tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, gratie verleend wordt. DE WESTEINDER PLAS BLIJFT. De concessie voor het droogleggen van Westeinder plas bij Aalsmeer is vervallen, daar aan de concessievoorwaarden niet is voldaan. De plas zal dus niet worden droog gelegd. Het R.K. WERKLIEDENVERBOND. Naar „De Volkskrant" verneemt, heeft Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht dezer dagen goedkeuring verleend aan de statu ten van het R. K. Werkliedenverbond. Pas toor J, G. van Schaik is benoemd tot gees terijk adviseur. De politie te Jogja heeft, naar de corres pondent van „De Loc." aldaar meldt, een goede vangst gedaan en vele eenvoudige desa- lieden voor verder financieel nadeel behoed. Een zekere Pawirodikama, nl., die van het feit, dat zijn naam begon met de letters p en a handig gebruik maakte, om zich te doen noemen Pangeran Adipati Wiro Di karna, had eenige desagenooten en velen die buiten zijn desa woonden, de overtuiging bijge bracht, dat hij de aanstaande vorst van Java zou zijn, bij de verkondiging van welke leer hij werd bijgestaan door een inlandsche vrouw de echtgenoote van een Indo- Europeaan, een zekeren B., die evenals een Indo, V. W. genaamd, mede in het complot betrokken was. Natuurlijk was er om het a.s. koningschap welke U naasri LAGEN F'KIJS, PRIMA KWALITEIT ca ecvsêe - klas bewerking biedt. - - Wij brengen da nieuwste modellen cn dessins ia 12 lo jaar, Onberispelijke pasvorm "•w fprf Hiuv* V-, II BIIJIMIIIIII tegenover Tempelierstraat Ziet de Etalages. schijnlijk nog op andermans kosten Runnen leven, zij het dan ook op minder aangename manier. bij de goegemeente ingang te doen vinden eenige poespas noodig. De a.s. ratoe had dan ook een schare bedienden ter harer beschik king, die haar alle benoodigdheden des dage lij ksc.hén levens plechtig achterna droegen, terwijl de heer aes huizes bij tijd en wijle mytische opvoeringen gaf, die op de eenvou dige bevolking grooten indruk maakten. En die indruk bracht met zich het geloof aan de bovennatuurlijke macht van het heerschap en zijn trawanten en daarmede tegelijkertijd ook het vertrouwen in zijn bewering, <yat hij de aanstaande koning van Java zou zijn en dat hij in die functie ambten bij de vleet had te vergeven. En zoo trokken dagelijks velen naar kam pong Pengok, ten einde bij den aanstaanden heerscher in het gevlei te komen, en gedach tig aan de waarheid, dat men op dit onder- maansche niets krijgt voor niet, brachten zij tailooze offers mede, ten einde Pawirodika ma gunstig te stemmen. En Pawirodikama lachte ia zijn vuistje. Geen macht echter voor het heden of voor de toekomst zou volmaakt zijn, indien de a.s. machthebber ook niet wat djimats te verhandelen had. Wat waardelooze vodjes met een „tooverkracht", die de vervaardiger Zelf het best op de juiste waarde wist te schatten, waren spoedig genoeg gemaakt en ziet, -naast het lekkere eten vloeide nu ook het zakgeld in ruime mate toe van domme menschen, die voor hun goed geld zulk een djirnat kwamen halen. En Pawirodikama leefde met de zijnen tevreden en gelukkig van de opbrengst van dit zaakje, dat zoo aar dig liep en dat heelemaal gsen risico of be drijfskapitaal had gekost. Het laatste althans niet. Want risico was er voor den aanstaan den vorst helaas wel, zooals hij tot zijn schrik bemerkte. Want de politie had lucht van het zaakje gekregen en rekende Pawirodikama en de zijnen in. Gedurende eenigen tijd zullen zij nu waar- In perceel Vaillantlaan 48 Den Haag heef zich Donderdagmiddag een geval van gas verstikking voorgedaan. Buren, wier aandacht getrokken was door een sterke gaslucht, waarschuwden de politie en deze trof in de woning aan een man en een dochter, beiden in bewusteloozen toestand. Door den zorg van den G. G. D. werden Zij naar het ziekenhuis vervoerd waar bij aan komst het bewustzijn nog niet was terugge keerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het onzekere. In de omgeving van den Schiedamsche- dijk te Rotterdam werden dezer dagen recla mebiljetten uitgedeeld, die aan een zijde wa ren bedrukt als een bankbiljet van duizend gulden. Aangezien het maken van dergelijke biljetten in het hoofdstuk van de openbare orde van het Wetboek van Strafrecht ver boden is, alsmede door een arrest van den Hoogen Raad, heeft de politie bij den winke lier, die dé biljetten liet uitdeelen, den voor raad er van in beslag genomen en bij den drukker het cliché. Tegen beiden is tevens proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft aan het Vad.Het feit dat kinderen vaak het liefste spelen met zeer primitieve voorwerpen, welke de vaak haast onuitputtelijke fantasie van alle mogelijke, voor 't oogenblik vereischte eigenschappen voorziet, belet niet, gelijk men in eiken speel goedwinkel kan constateeren, dat het speel goed hoe langer hoe verfijnder wordt ge maakt. En kostbaarder tevens. Dat de kinde ren het, als het eerste nieuwtje er af-is, heel dikwijls verder onaangeroerd laten, schijnt aan de vlotheid van den verkoop niet te schaden. De fabrikanten van speelgoed toonen zich vaak ingenieus bij hun reproducties van de werkelijkheid. Doch maat schijnen ze niet altijd te kunnen houden. Getuige het kost bare stuk, dat we dezer dagen onder de oogen hebben gekregen. Nl. niets minder dan een zorgvuldig nagemaakt café-interieur i..et tapkast, gordijntjes enz, enz geheel volledig. En alsof dat nog niet genoeg is, heeft ook ge zorgd voor een bevolking, welke blijkens de houding, die den personen van beiderlei kunne met aandacht is gegeven méér heeft genoten dan wel gepast was. Het wil ons voorkomen dat dit nu toch al- zoo ongeschikt mogelijk is om als speelgoed aan kinderen te verstrekken. Een kind moet nog niet weten hoe een café er uitziet. En elk rechtgeaard ouder zal het begrip „dronken," zoo lang mogelijk buiten den gezichtskring van het kind hou den. Hoe ter wereld komt men dan ook op het denkbeeld om het kind er vertrouwd mee te maken in den vorm van speelgoed? GOUDA, 23 Oef. Boter. Weinig aan voer. Handel vlug. Weiboter 1,201.30. Veemarkt. Vette varkens. Red. aan voer. Handel vlug. 43 a 46 ct. per 'A K.G.; ■OOCUXHS KEBSSHBaranBKBflB e Per groote pot van 20 ge&m 50 cent Alom verkrtJgbaaA voordecligcr. Potten v. 50 gr. f 1.— 100 gr. f 1.75 nog magere varkens, groote aanvoer, handel stug, 30 35 ct. per 14 K.G.; magere biggen, groote aanvoer, handel stug 6 a 12 per stuk; lammeren, red, aanvoer, ba'ndel red., J 14 h 18. Eieren, red. aanvoer, handel flauw, per 100 stuks 12 a 13. UITHOORN, 23 Oct. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 116 partijen. Prima Goudsche kaas, le soort J 74 a 78; 2e soort 69 a g 73; zwaardere J 77 h 82; Rijksmerk 72 a 80. Handel vlug. BEVERWIJK, 23 October. Gladiolenvei- ling. Aanvoer 300 manden. Handel 4lug. 12 en op. Glad. Foch 2.10; Red. Emperor 3.40; Electra J 5.60: America 2.40; White Giant 2.002.70; Brencklyensis j 3.20; Prince of Wales 2.Odin 2.40; Baron Hulot 2.60; Glory of Holland 2.40; War f 3.Primul Souvenir j 2.60; fialley 2.30; Francis Kin 2.50; Hollandia 5.—; Panama 2.60; Liebesfeuer 5.80; Schwa- ben f 2.80; Red Kanna 2.30; Rubin f 3.50; Pink Beauty 2.30. Gladiolen 1012. Primulines Orange Bril- lant 3.60; Prim Adeleide de Luxemburg 2.10; Prim. Souvenir 1.60; Prim. Maiden- blush 1.80: Glad. Foch 1.Red Empe ror 2.10; Electra 2.80; America 0.90; Red Kanna 1,Schwabea 1.90; White Giant 1.Willbrinck 0.75; Brensch- lyensis 1.50; Prince of Wales 0.85; Baron Hulot 1.20; Hally 0.90; Empress ol India 0.80; Glori of Holland 1.20; Panama 11 c.M. 1.60; Lucretia 1.Baron Hulot 11 c.M. 2.20; War 1.20; Liebesfeuer 2.70; Niagara 1.90. WOERDEN, 24 October. Kaasmarkt. Aanvoer 249 partijen. Eerste kwaliteit 757S; tweede kwaliteit 7073; met Rijksmerk 7179; Handel matig. Peek Cloppenburg De Rel. Ursulinen van de Romein- sche Unie, sedert 1856 met groot suc ces werkzaam in onze EIGEN Missie van Nederl. Indië op het eiland Java, elen zich gedrongen bij aanzienlijk te kort aan Rel. werkkrachten voor haar groot arbeidsveld de edelmoedige hulp in te roepen van gediplomeerde en niet-gediplomeerde jonge meisjes, die roeping gevoelen tot het rel. leven als Missionariszuster. Moge de Algoede op voorbede der H. Maagd velen, met Missieijver be zield, spoedig een bezoek doen bren- gen aan het Missiehuis Mariaoord Vught, alwaar de Rev. Mère Clemence, Vice-Provinciale voor Ned. Indië tot Januari 1925 vertoeven zal en met hart en ziel bereid is nader inlichtingen te verstrekken, hetgeen ook schriftelijk geschieden kan. EENiG ADRES: PRIJS AFGEHAALD AAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7