ZfVupUWEM- f||| RUBRjE^ Van Wet en Wetgeving, Hekserij in de 20e eeuw. Vrouw in brand geraakt. V erkeersongel ukken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 24 October 1924 Goederenwagens te Amersfoort ontspoord. Aanplakbiljetten in beslag genomen. Doodelijk mijnongeluk. Lastige zigeuners. UIT DE MOPPENTROMMEL. ling evenwel als correctief is gesteld, dat de genen, wier aanwezigheid hier te lande uit hoofde van de openbare orde of veiligheid ongewenscht is, steeds kunnen worden uit geleid, zouden, naar het oordeel van den mi nister, de politie-autoriteiten reeds thans in dien geest kunnen handelen, ware het niet, dat zulks bezwaar ontmoet, indien de bur gemeesters vergunning geven tot het houden van vertooningen. Het bovenstaande geldt niet alleen voor zigeunertroepen, welke trachten van Duitsch- land uit onze grenzen te overschrijden, doch voor al dergelijke vreemdelingen in het alge meen, onverschillig langs welke gedeelte van de Rijksgrens zij ons land trachten binnen te komen of waar zij hier te lande worden aan getroffen en of zij zich hebben veieenigd tot een troep dan wel afzonderlijk reizen. Namens den minister wordt den burge meesters verzocht, ter vergemakkelijking van de taak der politie, vergunningen als bovenbedoelde niet meer te verleenen en het verwijderen van die zigeuners te bevorderen. Te Echten (gem.Lemsterland) is de land bouwer K. overleden. De Zuid-Friesland ver telt daarover het volgende De winkelier- venter O. K. uit hetzelfde dorp bracht ge regeld zijn winkelwaren bij den boer en nu gaat 't praatje, dat de boer door den winke lier is behekst. Het gevolg daarvan is dat K. vele klanten heeft verloren en dat vele in woners geen winkelwaren van hem wen- schen te betrekken. Men verbiedt zelfs den armen winkelier den toegang tot zeer vel» huizen. Allerhande verhalen omtrent het hek sen van K. doen de ronde. Op zekeren dag had zijn vrouw boodschappen gekregen en bij het uitpakken vond ze een potlood tus- schen de waren. Met dit potlood schreef ze een brief. Toen deze brief den'geadresseerde bereikte, bleek de enveloppe een schoon vei papier te bevatten. Het potlood was behekst geweest Nogmaals schreef de vrouw een brief. Deze bereikte den geadresseerde heelemaal niet! De vanouds bekende „kransjes" in de hoofd kussens zijn natuurlijk ook aanwezig. Twee sleepbootkapiteins, die het Eems ka naal bij Groningen passeerden, zagen rook opstijgen uit een daar liggend schip van P, Zij bevonden dat de kleeren van de 75-jarige vrouw G. P. B„ die alleen in het vooronder was, in brand waren geraakt, terwijl zij, met de voeten op een stoof, had zitten breien. Zij doofden het vuur en brachten de vrouw naar een woning, van waar zij naar het zie kenhuis is vervoerd.' Haar toestand is zeer ernstig. De gemeente-veldwachter Daamen vau Veldhoven (N.B.) reed Donderdag per fiets op den Meerveldhovenschen weg, toen de stoomtram hem passeerde. Van de richting Eindhoven kwam de landbouwer B. uit Oerle met een vracht steenen. Het paard schrikte voor de tram en sprong opeens midden op den weg. De veldwachter botste met zijn borst tegen een der boomen van de kar. Kreu nende van pijn werd hij opgenomen en naar zijn woning gebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De 67-jarige vrouw B. uit Mechelen (L.) is bij 't ter kerke gaan naar Eys door den 19- jarigen G. uit Trintelen die per fiets naar de kerk ging, overreden. Zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleed de ongelukkige 's middags om 5 uur. De dokter had hersen schudding geconstateerd. iemand wenschen kan. hoe zal de wereld deb het aitstekendste aan te bieden da< het weten, indien gij niet adverteert r JOHN. P. ROCKEFELLER. suiker een half uur geroer d dan mengt men er 180 gram fijngestampte am-ndelen, een fijngesneden citroenschil, 60 gram fijngesne den citronaat en 60 gram sinaasappelschillen, alsmede 15 gram kaneel en een theelepeltje kruidnagel er bij. Is dat goed dooreen geroerd, dan wordt het eiwit tot schuim geslagen, en er bij gedaam eindelijk worden 240 gram fijngestooten beschuit er langzaam door geroerd. Men laat de taart bij matige hitte 1 tot 11/4 uur bakken. VRUCHTE NM ARMEL ADE. Van rijpe peren is een smakelijke marme lade te bereiden. Men schilt de peren, snijdt ze in vieren, ontdoet ze van de klokhuizen en snijdt de stukken nog eens door. Daarna op zetten met water, zoodat ze even onder staan en ze laten koken tot ze heelemaal zacht zijn. Dan neemt men de peren uit het vocht en laat dit met de schillen en klokhuizen nog een uurtje koken, waardoor het aan geurig heid wint. Dit vocht laat men door een zeèf loopen en tot stroopdikte inkoken met 3/4 pond su ker op elk pond peren. Is de stroop dik, dan voegt men de peren toe en laat deze 'n kwartiertje meekoken, voorzichtig roeren de. Men heeft nu een smakelijke marmelade verkregen, die in de jampotjes luchtdicht wordt afgesloten. Nadat zij daar eenigen tijd vertoefd had, plotseling de waterketel uit elkaar, sprong plotseling de waterKetei uit ei Kaar, waardoor ook de stookgelegenheid bescha digd werd. De telefoniste kreeg de gloeiende kolen over de voeten en üep daardoor ern stige brandwonden op. Ook een werkman, die in de nabijheid stond, werd getroffen. Zijn verwondingen echter zijn niet ernstig. "Na door personeel van den Geneeskundigen Dienst verbonden te zijn, kon hij per tram naar zijn woning gaan. De telefoniste wier toestand gelukkig niet levensgevaarlijk is werd per ambu lance-auto naar het Wiihelmina-gasthuis vervoerd. Door welke oorzaak de ketel sprong, is niet bekend. Een ingenieur van het stoom wezen stelt een onderzoek in. Woensdagmorgen omstreeks half elf ont spoorden van een goederentrein zes wagons, waarvan de meeste geladen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is aanzienlijk het goederenverkeer ondervond belangrijke stagnatie. Dit is binnen twee weken de derde ont sporing van goederenwagens op ongeveer de zelfde plaats. De vermoedelijke oorzaak is verkeerde wisselstand. Het opruimingswerk duurde tot laaf in den avond. Een inspecteur van politie te Amsterdam heeft Dinsdagavond een hoeveelheid aanplak biljetten in beslag genomen,die een oproep be vatten van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat tot deelneming aan een protestbijeenkomst in het Concertgebouw op Vrijdagavond in ver band met de duurte, loonsverlagingen e.d. De inhoud dier affiches werd beleedigend geacht voor de bestuurderen van stad en lande. Een mijnwerker te Hoensbroek had Woens dagmorgen het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden met het hoofd be klemd te raken tusschen de kooi en de steun- ijzers. De ongelukkige was terstond dood. Hij was ongehuwd. De minister van Justitie heeft het vol gende onder de aandacht der burgemeesters doen brengen Reeds eenige jaren bevindt zich een groote groep zigeuners in Duitschland, die tracht onze grenzen te overschreden, waartoe de groep zich, gelijk gebruikelijk is, in kleine groepjes splitst. De bewegelijkheid van deze troepjes is, zooals bekend, bijzonder groot. Herhaaldelijk worden van marechaussee, rijksveldwacht en politietroepen inspannende diensten vereischt, om deze vreemdelingen buiten onze grenzen te houden. Sedert 1923 zijn verschillende dezer vreemdelingen in het bezit van Italiaansche paspoorten, waarvoor geen visa in Nederland meer worden vereischt Al dergelijke vreemdelingen moeten als on gewenscht worden beschouwd, terwijl de voorstellingen, die zij geven, voor de Neder- landsche bevolking, van weinig belang zijn te achten. Desniettegenstaande blijkt, dat tal van burgemeesters schriftelijk vergunning geven tot het houden van vertooningen, welke vergunningen dan weder als reclamemiddel elders worden gebezigd. Het rondtrekken van dergelijke zigeuner gezelschappen schijnt inderdaad onge wenscht, vooral met het oog op de algemeene veiligheid. Waar t.a.v. Italianen de regeling geldt, dat deze voor binnenkomst hier te lande volstaan kunnen met een paspoort en geen visum meer behoeven, bij welke rege- ONZE ZONDAGSRUST. 1 die toch ietwat gespannen is, al te zeer te la den. Het is bekend, dat op het terrein der Zondagviering met name de wegen der Roomsch Katholieken en Anti-Revolutio nairen overigens in politicis de dikste vrienden niet parallel loopen. De aandachtige lezer zal hebben bemerkt, dat het ontwerp uitgaat van de gedachte van een vrijwel absolute Zondagsrust met be voegdheid van den Gemeenteraad om uit zonderingen toe te staan. Daardoor komt van zelf de vraag naar. voren hoe staat 't op het oogenblik onder de werking van de tegenwoordige Zondagswet met de be voegdheid van den Gemeenteraad om de Zondagsrust te bevorderen Art. 150 der Gemeentewet zegt De plaat selijke verordeningen, waaronder alle voor schriften en beschikkingen van den Raad en van Burgemeester en Wethouders worden verstaan, treden niet in hetgeen van alge meen rijks- of provinciaal belang is. Een zaak wordt geacht te zijn van rijks- of provinciaal belang, als zij door eene uit drukkelijke regeling van het Rijk of de pro vincie, of door voorbehoud van uitdruk kelijke regeling tot rijks- of provinciaal be lang gestempeld is. Aan de hand van deze definitie zoude men zeggen, dat de Gemeenteraad geen maatre gelen tot bevordering der Zondagsrust kan nemen, daar de Rijkswetgever deze aange legenheid bij de Zondagswet aan zich heeft getrokken. Toch is de praktijk in deze milder dan de theorie. Of eene verordening treedt in het geen van Rijks- of Provinciaal belang is, staat ter beoordeeling van den administra tieven rechter, dus van de Kroon. Zoolang de Kroon dergelijke verordening niet heeft vernietigd, is zij van kracht. Alleen wanneer de verordening in strijd is met de Wet laat de Rechter de Strafrechter haar buiten toepassing. De Kroon maakt ten aanzien van verordeningen, die gezegd zouden kun nen worden zich op het terrein der Zondags wet te begeven, van haar vernietigingsrecht een zeer spaarzaam gebruik. Zoo worden volgens de vaste jurisprudentie de Ge meentebesturen bevoegd geacht, bepalingen vast te stellen nopens de winkelsluiting op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. Bij deze jurisprudentie wordt overwogen dat de Gemeenteraad, die de winkelsluiting op Zondag beveelt, dit niet doet om de rust van den Zondag als Chris- telijken feestdag te bevorderen, doch veeleer om de winkeliers en hunnen bedienden een wekelijkschen rustdag te geven. Niet de Zon dagviering, doch het belang eener bepaalde bevolkingsgroep, wordt naar de Kroon aanneemt met dergelijke verordeningen beoogd. Bedenkelijker lijkt het ons, dat niet met het vernietigingsbesluit worden getroffen de verordeningen, die een tapverbod voor den geheelen Zondag inhouden, ook al is op zoo'n Zondag allerminst misbruik van sterken drank te vreezen. Tot voor kort wer den dergelijke verordeningen steeds ver nietigd, niet wegens strijd met de Zondags wet, ofschoon o.i. ook deze genoeg vernieti gingstermen aan de hand doet, doch wegens strijd met de Drankwet. Sinds September 1923 heeft zich dejurisprudentie gewijzigd in dien zin, dat gemeenteverordeningen, die sluiting van café's enz. op Zondag bevelen, toelaatbaar zijn. Als gevolg daarvan zijn de Gemeenteraden van verschillende streng puriteinsche gemeenten aanstonds aan het werk getogen en hebben alle café's enz. 's Zondags gesloten verklaard. Wij spraken onlangs een caféhouder. De- Geven wij thans de voornaamste be palin gen weer van het door de Regeering voor gedragen ontwerp eener nieuwe Zondags wet. De Wet erkent den Zondag als algemee- nen Christelijken rustdag. Alleen in geval van volstrekte noodza kelijkheid doet de Overheid op Zondag burgerlijken of militairen dienst verrich ten, waarbij echter zooveel mogelijk ge legenheid wordt gegeven de godsdienst plichten te vervullen. B:j openbare -middelen van vervoer wordt de dienst op Zondag zooveel mo gelijk beperkt. Het is verboden op Zondag in de nabij heid van kerken of gebouwen, voor den openbaren eeredienst bestemd, geduren de de godsdienstoefening geraas te ver oorzaken, waardoor de godsdienstoefe ning kan worden gehinderd. Het is verboden op Zondag optochten op den openbaren weg te houden. De Ge meenteraad kan bij verordening voor de uren na den middag op dit verbod uit zonderingen toestaan. Het is verboden op Zondag, voor zoo ver dit niet ingevolge eener andere wette lijke regeling is toegestaan, in eenig be roep of bedrijf, arbeid, die niet dringend vereischt is en binnenshuis kan geschie den op den openbaren weg hoorbaar of aan den openbaren weg zichtbaar te ver richten. De Gemeenteraad kan, met in acht neming van het bepaalde in andere wetten, bij verordening op dit verbod uit zonderingen toestaan. Het is verboden op Zondag luidkeels te venten of door geraas de aandacht op koop waar te vestigen. Het is verboden op Zon dag in de uren vóór den middag te venten, tenzij ter plaatse door den Gemeenteraad aan te wijzen. Het is verboden op Zondag markt te houden, daaraan deel te nemen of daar voor gelegenheid te verschaffen. Het is verboden op Zondag openbare veilingen of aanbestedingen of beurs te houden. De Gemeenteraad kan met betrekking tot de uren vóór negen uur voormiddag op deze verbodsbepalingen, uitsluitend met het oog op aan bederf onderhevige waren, uit zonderingen toestaan. Het is verboden op Zondag eenige openbare vermakelijkheid te houden, daar aan deel te nemen of daarvoor gelegenheid te verschaffen. Onder openbare vermake lijkheden begrijpt deze Wet alle tentoon stellingen, vertooningen, opvoeringen, uit voeringen, wedstrijden en spelen, waar toe, al dan niet tegen betaling, toeschou wers worden toegelaten. Spelen in de open lucht, die niet het karakter dragen van wedstrijd, waarvoor de deelnemers geen betaling ontvangen, noch van de toe schouwers betaling wordt gevorderd, zijn geene openbare vermakelijkheden in den zin der Wet. De Gemeenteraad kan bij verordening op de uren na den mid dag openbare vermakelijkheden toestaan. Zooals men ziet, maakt dit on twerp een veel frisscheren indruk dan de verouderde Zondagswet. Hoe men over den inhoud de bepalingen ook moge oordeelen, men zal toegeven, dat zij zich aansluiten aan de te genwoordige toestanden. Of het ontwerp in de komende wetgevende periode behandeld Zal worden, blijft eene groote vraag. Wel licht vrr e t men door de in behandeling ne ming van het ontwerp de politieke atmosfeer GEHOORZAAM. Een dame had haar nieuwe dienstmeisj' opgedragen haar iederen avond om negefl uur een glas melk te brengen. Den eersten avond kwam het meisje op het bepaalde uut met het glas in de hand. „Je moet het voortaan op een blaadje bren gen. Dit is geen manier," sprak haar mevrouw afkeurend. Den volgenden avond kwam het meisje met een verlegen gezicht een blad vol melk brengen. „Wil u er een lepel bij hebben, mevrouw vroeg ze. „Of drinkt u het zoo van het blad STAKKERD. „Waarom wil ie vertrekken, Piet?'' „Omdat u recht tegenover 'n jonge-dame»- pensionaat woont Ik laat niet den heelen datf met me flirten.'' (Petit Parisien)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9