t50.-t40 - arasr*" f, AM'Miyi Va n Hit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waarond r het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Verkeersongevallen» f 750.» I I JfX: Hi STADSN! P Zaterdag 25 October 1924 47ste Jaargang No. 15875 X Qftnn Leven-lange geheeie on T wJUU." geschiktheid tot werken; De salarisverlaging der Rijksambtenaren. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: „Kareltje" in zijn vlucht over een automobiel, capriolen die hij o.m. te Heemstede uithaalde! 28 October Agenda Agenda 27 October Haarl. R.-K. Ver. Vacantie Kolonies. Alarmi mm; mmwÊM mm Hier zie je „Kareltje" nauwelijks aan den dood ontsnappen. Hij wordt overreden door een auto, maar heeft nog al lol in het geval I Dezer dagen werd Haarlem bezocht door een „namaak-Harold „Kareltje (zijn echte naam was „Pragge". uit Wiesbaden), maakte reclame voor een Uier ter stede op te voeren „Harold-film". Door zijn grappen en grollen treeft hij menig Haarlemmer vermaakt en half Haarlem heeft hem op straat ontmoet. Hierboven ziet men „Kareltje", lenig als een kat, tegen een ladder opklauteren, waarop eenige werklieden staan om ons stadhuis een goede beurt te geven. In diepen ernst overhandigt hij „den hooggeplaatsten" zijn uitnoodiging de Harold-film te komen zien. Een oude man aangereden. Een wielrijder die links reed. J. J. WEBER ZOON Ootlciens Fabrikanten Koningstraat 10 önariaa, De abonnementsprijs bedraagt voc»» Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 ?er kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertenfiên 35 cents per rejA Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben dén tekst) als ingezonden mededeeling, 60 et per regel op de le Pagina s 75 cl per regel Vraag- en aanbod-adver» tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat» sing; elke regel meer 15 cLt bij vooruitbetaling. IAlle aboni a's op dit blad zijn, in jevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: bij een ongeval met doodelijken afloop i nrrj bij verlies van een oand, i £.Q\j, - een voet of een oog; I SiCvl.™ bij verlies van een duim of wijsvinger 62, VERANTWOORDELIJKHEID IN DEN OMGANG. We zouden de waarheid van het oude rijmpje: och, waren alle menschen wijs enz. zonder rijm, maar meer juist aldus kunnen uitdrukken: had iedereen voldoende verant woordelijkheidsgevoel, de wereld was een paradijs! Over verantwoordelijkheid hebben wij direct en indirect al verschillende ma len in deze verhandelingen geschreven. Wie er naar streeft, bij zijn medemenschen le vensharmonie aan te kweeken komt telkens op de verantwoordelijkheid terug. Laten wij het vandaag eens hebben over onze verantwoordelijkheid in den omgang met onze medemenschen, speciaal in het ver keer van de beide seksen onderling. Verantwoordelijkheid veronderstelt macht, bezit, invloed. Kleine kinderen en zwakzin nigen bobben niets te verantwoorden Hoe meer talenten, hoe hooger in aanzien, hoe fijker, hoe begaafder, hoe hooger geplaatst, des te meer verplichtingen. Dit is een waar heid, die niemand weerspreekt en waarte gen toch zoo algemeen gezondigd wordt. Het is zoo menschelijk te denken, dat het bezit van geld onafhankelijk maakt; dat rijke geestesgaven de gelegenheid scheppen om zich boven het profanum vulgus een eigen leven van wetenschappelijk genot of kunstidealen te schepp'en; dat een hooge bestuursfunctie eerst de echte vrijheid geeft om zelf naar eigen lusten en luimen te le ven en over anderen te bevelen. Dit Is niets dan een beidensche moraal, waarte genover rechtstreeks de christelijke staat: ■wie onder u meester wil zijn, hij zij aller dienaar. In den ouden tijd immers beschikte het gezinshoofd zelfs over het leven van zijn slaven, ja van zijn kinderen en van zijn vrouw. Alleen in zulk een maatschappij is het denkbaar, dat later een keizer de vol gelingen van een hem onwelgevalligen gods dienst met pek en stroo tot brandende fak kels in zijn tuin maakte. Macht zonder ver antwoordelijkheidsbesef voert tot dierlijke wreedheid. Door hee! de geschiedenis loo- pen als roode draden de bloedsporen der slachtoffers van tot macht gekomen revo lutiehelden.tot op onze dagen toe. Want dit juist is het afschrikwekkende ln alle opstandige bewegingen, dat zij de macht brengen in handen van wezens zon der verantwoordelijkheidsgevoel, die, be dwelmd door hun succes, weldra tot machtswellustelingen worden. Afschrikwekkend en sterk sprekend tot de verbeelding zijn de wreede daden van hunne macht misbruikende opkomelingen; minder zichtbaar, maar daarom niet minder talrijk en vooral niet minder wreed en ver nielend zijn zedelijke verwoestingen, die door gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel in onzen dagelijkschen omgang plaats vinden. Men staat dikwijls verbaasd over de snelle moreele aftakeling van een jon gen man, dien men altijd als een goeden ka meraad, een vroolijken makker, een gezel- ligen huisvriend, een hartelijk zoon van zijn ouders gekend heeft En in den bloei van zijn leven ontmoet men hem met een af- stootend wreeden trek om de zinnelijke lippen, een verlept mensch achter een ge- pomadeerd^uiterlijk. Zulk een leven is vaak een drama, het afglijden na een val in een zwak oogenblik. Daar was een moment, dat deze knappe, levenslustige jonge man plotse ling tot de ontdekking kwam van een ze ker aantrekkingsvermogen op het vrouwe lijk geslacht Dat moment werd voor hem, wat het opkomen der hoogmoedsgedachte was voor Lucifer. Vanaf dat onzalig uur werd hij veroveraar. O, het leek aanvan kelijk zulk een onschuldig spel, dat eerste flirten en het gaf zulk een zalige bedwel ming! t Ls toch geen kwaad, dat de neiging uit gaat naar de schoonheid en niet naar het mismaakte? En in zijn zelfverblinding maakt zoo iemand zich wijs, dat in die neiging naar de knapsten der andere sekse, zijn hart, zijn liefde spreekt. Maar zijn hart is te groot voor één. En ongemerkt begint het spelen met andere harten, dat eindigt met het bre ken van vele Dat hartenbreken wordt een hartstocht en ten slotte enkel een wreed spel om het spel zelf, waarbij geen middelen te laag en te onedel zijn. En dit type van den don Juan vindt in het flirtende meisje een nog sterker sprekend pendant. Wat is er afstootender in een vrouw, dan heersch- zucht, wat onnatuurlijker in haar dan wreedheid. En het behaagziek meisje, met alle middelen beproevend het sterkere ge slacht aan hare voeten te krijgen, een flir tende jonge vrouw, genegenheid voorwen^ dend om met den man te kunnen spelen als de kat met de muis, de sluwe coquette, die geniet van de geschenken en de lofuitingen of wel zich verlustigt in de stuiptrekkingen harer onnoozele slachtoffers, is heerschzuch- tiger en wreeder dan een tyran. Vanwaar die veelvuldig voorkomende misdadigheid in het onderling verkeer der seksen? Gebrek aan verantwoordelijkheids zin staat hier als de schuldige. Onmiskenbaar hebben de geschetste per sonen bijzondere eigenschappen, een knap en welgevormd, minstens een indrukwek kend uiterlijk; vaak ook aangename manie ren overredingskracht, macht om invloed uit te oefenen op anderen. Alles te zamen, talenten, die, ten goede aangewend, het le- vejg van anderen zouden kunnen veraange namen, verrijken, veredelen. Maar zij be schouwen hun aangeboren eigenschappen als persoonlijk bezit; zij woekeren er mee alleen voor zich zelf, als de dronkaard, die zich zelf tot beest maakt en tot zijn ver- wijtende medemenschen na zijn ontnuchte- ring durft zeggen: 'tis toch mijn eigen geld, dat ik verdrink! Wijs behaagzieke mannen en vrouwen op de verwoestingen, die zij door hun wreed spel ten opzichte van eigen zieleleven en dat van hun omgeving uitrich ten; zij zullen u antwoorden, toch niet te kunnen helpen, dat anderen hun naloopen, dat zij hun oogen toch niet in den zak, zich zelf niet in 'nzilverkastje kunnen sluiten.Dat niemand onbeperkt heer en meester is over eigen lichaam en talenten, dat de echte lief de, waarvan zij een caricatuur maken, groo- te omzichtigheid eischt om anderen, niet enkel lichamelijk, maar ook en vooral niet in zijn zieleleven te kwetsen, daarvan geven zij zich geen rekenschap in hun zelfzuchtige roekeloosheid. Verantwoordelijkheid in den omgang! Hoe noodzakelijk is hét onze tegenwoordige jeugd daarvan te doordringen! Nu de chaperon in het museum bij veel voorvaderlijks is bijgezet en onze jonge meisjes den huissleutel in haar reticule dra gen, kunnen wij niet volstaan met te wijzen op gevaren en te trachten af te schrikken van het kwaad door vroegtijdige voorlichting. Er is nog een sterker geleide noodig, dat spreekt, wanneer niets anders wordt gehoord dan de fluisterende stemmer van twee ge liefden, dat spreekt, zelfs wanneer men het geweten tot zwijgen heeft gebracht. Verant woordelijkheid tegenover zich zelf en tegen over anderen; daarvan moet de man bezield zijn als de sterkere tegenover de vrouw. Het besef van zijn brute kracht zijn over wicht, zijn hartstochtmoet steeds getemperd worden door een hooger gevoel van verant woord 'ijkheid. In eigen oogen moet hij een lafaard lijken, wanneer hij van die kracht en dat overwicht misbruik zou maken, om' te bezoedelen, wat met een heel leven van tranen niet is terug te bekomen En niet minder krachtig moet dat verant- woordelijksgevoel spreken in. de jonge vrouw, die in het bewaren van zich zelf moet gevoelen het beschermen van de eer der vrouw in het algemeen De vrouw, die laat beleedigen, wat-haar het heiligst moet zijn, is een verraadster van baar sekse. Alle strijd voor vrijheid, voor verheffing, voor emancipatie is nutteloos, wanneer het meisje niet^ al reeds leert en bewijst te be seffen de verantwoordelijkheid voor het rein houden van zich zelf. Alleen een jeugd met vroegtijdig ontwik keld en daadwerkelijk verantwoordelijk heidsgevoel zal in staat zijn in onzen tijd van bandelooze vrijheid een nieuw en beter geslacht te kweeken. In de jaren der jonge liefde vraagt de verantwoordelijkheid slechts te waken tegen eigen zwakheid en die der andere partij Maar. eenmaal staande in het huwelijk met zijn ontzaglijke verantwoorde lijkheden tegenover de maatschappij, tegen over elkander, tegenover een nageslacht blijkt eerst, dat men niet vergeefs zijn krach ten heeft gestaald in zelfbebeersching. De man, die vroegtijdig geleerd heeft zich zelf verantwoordelijk te stellen voor eigen daden, zal de vaak zware lasten van een gezin met opgeheven hootd dragen; en de fiere vrouw zal de dienende liefde niet moei lijk vallen, omdat de hooghartigheid harer jeugd niet voortkwam uit trots, maar uit plicht tot zelfbescherming. En zoodra die plicht een andere richting wijst, zal het zelfde verantwoordelijkheidsgevoeleen nieuwe taak met even groote blijmoedigheid doen aanvaarden. Verantwoordelijkheidsbesef in den omgang is het behoud van het menschelijk geslacht. HOMO SAPIENS. Bfflj Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer van Vrijdag vroeg de heer Gerhard (S, D. A. P.) verlof den minister van Binnenlandsche Zaken als hoofd van de regeering vragen te mogen stellen over het standpunt van de regeering ten aanzien van de ambtenaars-salarissen, in verband met het nieuwe Bezoldigingsbesluit en het standpunt van de regeering ten aanzien van het Centraal georganiseerd overleg. Dinsdag a.s. zal over dit verzoek heslist worden. OPHEFFING DER HUURCOMMISSIES. De Miniser van A. H. en N. heeft aan ver schillende gemeentebesturen geschreven, dat het hem voorkomt, dat thans de tijd geko men is om te overwegen, of de huurcom- tnissie nog langer bestendigd moet blijven Vóór 15 Nov. a.s. zal de Minister gaarne vernemen, of er overwegende bezwaren zijn tegen opheffing er van en zoo ja, welke. 1. Nieuwe Groenmarkt 22 Woensdag half 89, Vrijdags half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89, Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60. Woensdags half 8 tot 9 uur. Sociëteit „St. Bavo" R K. Voetbalclub Geel-Zwart 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel De opschepper 8 uur. Schouwburg Jansweg Kinder Matinée half 3 uur. Gem, Concertzaal Middag-Concert H.O.V. half 3 uur. Sociëteit „St. Bavo" Kanarieteelt 8 uur a Capella koor „Ons Genoegen 8 uur Rechtsche Raad 8 uur Be stuur Retraite-fonds 8 uur. Stadsschouwburg N.V. de opera „Rigo- lptto" 8 uur. Gem. Concertzaal Volksconcert 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8914 uur i( K. Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm ran 912 uur n.m van 25 uur Zater dags alleen van 9—12 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de voorm van half 11 —hall 12 en des nam van 3 tot 4 en van baii 8 tot hall 9 u Telefoon 2981 K. Leeszaal en uitieenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7- 10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken 'arthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vroigwen - ^He werkdagen van 1012, van 24 en van 19 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier leen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 8—10 uur n.m v. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. rt. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, ^m versterkende middelen voor arme zieken der S V E Maan dags van 23 uur Donderdags van t —2 uur Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- romen Zaterdag. Zon. en Feestdagen toe gankelijk De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de van Rijn's Apotheek. P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, en de fa. C. G. Loo- meyer en Zn., Zijlweg 88. Na de Vacantiekolonie-I itvoering in Fe bruari, toen de sympathieke Loidsche stu denten met hun „Duister Punt" zooveel lichtpunten afteekenden in as uitzendings plan voor 1924, heeft deze vereeniging ver der in alle toonaarden gezwegen. Maar ge rust heeft ze niet, dat mag men weten m de wereld van het zwakke kind, waar zooveel ouders hunkeren naar gelegenheid om hunne zwakke, teere lievelingen eenige wken bui ten te laten genieten van zorgzame verple ging en inwerking van zon en zuivere lucht, in dui nen aan strand. Rusten mocht en kon het bestuur niet. Im- En toch is gelukkig het aantal grootèr ge weest. Winter- en Zomeruitzending brachten het getal op 94. Deresulta'en mogen schitterend genoemd worden, vooral wat betreft de uitzending naar Zandvoort, wai- meer dan 60 in ver schillende groepen in huize „Sterre der Zee" heerlijke weken hebben r'oor^ebra-h' De liefdevolle moederlijke zorg van de Eerw. Moeder en Zusters was verre boven allen lof verheven. Dit gastvrije tehuis is dezen zomer voor onze zwakke kleinen, die toch zoo veel ont beren, een waar dorado geweest, dat hun zoovee] winst aan gezondheid en levensblij heid bezorgde. Hét bestuur kan tevreden zijn over wat het mocht doen voor het zwakke lijdende kindmaar thans is de kas ook leeg. Erger nog, er is zelfs een tekort, terwijl toch een bepe'ktc winter'i.itzend n sni-di* een beroep op onze financiën ?al doen. Doch het bestuur beschikt over een f inke dosis .optimisme,, vooral nu een belangrijke bron van inkomsten op 't punt staat aangeboord te worden. Zondag a.s., 26 October wordt in de Kerk van O. L Vr. v. d. H. Rozenkrans aan 't Spaarne, onder de H. Misssen van 7 uur, 9 uur en half 11 een weldadigheidspredikatie gehouden ten bate van de Haarl. R. K. Ver. Vacantie-kolonies. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur een dringend beroep doet op de spreekwoorde- lijik geworden liefdadigheidszin der parochi anen van de Spaarnekerk. Het vertrouwt zoo gaarne, als de dames uit het bestuur met de schalen rondgaan dat ieders hart warm klopt voor 't zwakke kind en dat ruime bijd-agen het bestuur in staat zullen stellen het tekort te dekken en bovendien in de naaste toekomst nog veel kinderleed en oudersr irt te mogen lenigen. Men zij er van overtuigd, dat in menig gezin, dat met angstige vrees den guren winter tegemoet gaat, bezorgd voor dat teere. broze leven van hun zwakken lieveling, de offervaardig heid der parochianen van O.L. Vr. gezegend zal worden A AUKES, Seen lam i ALLIANCE FRANCAISE, De eerste avond van het seizoen 1924 1925 is voor de Alliance Frangaise een groot succes geworden en niemand der tal- jrrke opgekomenen zal zich zijne tegen woordigheid berouwd hebben. Madame Dussane hield Vrijdagavond in de boven zaal van De Kroon een causerie over Sarah Bernhardt. De heer Sauveur opende deze bijeen komst, heette alle aanwezigen welkom, in 't bijzonder de nieuwe leden, verheugde zich over de toename van bet ledental, be sprak de viering van het vijftienjarig be staan der afd Haarlem, welke in de maand November zal plaats vinden en welke be looft zeei schitterend t» zullen worden. Vcor de voorstelling in den schouwburg Jansweg, welke op den feestavond zal wor den gegeven, zal van elk lid 1.entrée geheven worden, wat door de vergadering bij acclamatie werd goedgekeurd. Tenslotte riep de beer Sauveur den steun in van de leden ter bestrijding van dt kosten, ver binden aan de uitgaven van het Bulletin. Onder geleide van Dr. Jesserun komt hierop Mad. Dussane de zaal binnen en vangt hare causerie aan. Wij hebben Vrijdagavond kennis gemaakt met een conferencièref van groote be gaafdheid Mad. Dussane is lid van de Co- medie Frangaise en beschikt dus krachtens haar beroep over een geschoolde en geoe nog ruimere mate dan tot nu toe waardee ring zal vinden Zij was een voorbeeld van energie, een vrouw, waarvan een bezielen de kracht uitging, die voor zeer velen een weldaad is geweest. Geboren in 1844 te Parijs uit een Fran- schen vader en een Joodsche moeder, uit Holland afkomstig, hoewel geen Holland sche, werd Sarah in hare eerste levensja ren toevertrouwd aan de hoede van een pleegmoeder in Bretagne. Hare ouders had den een circus, waarmee ze door het land trokken. Op vijfjarigen leeftijd haalt de moeder haar weg en doet ze op een pensionaat, waar ze al spoedig blijk gaf van haar bui tengewone energie en neiging toonde reli- gieuse te worden. In die roeping is ze lang blijven gelooven. Na het pensionaat kwam ze op 't conservatorium, waar ze echter niet op haar plaats bleek, tot ze in 1862 aan de Comédie frangaise komt, om dit ge zelschap echter weer spoedig te verlaten ter oorzake van een kleinen twist. Hierna leidt ze eenige jaren een zeer wisselvallig bestaan, totdat ze ten slotte optreedt in het Odéon, waar ze door de studenten werd opgemerkt en levendig bewonderd. In 1869 maakt haar optreden in „Le passant haar beroemd. v Dit is een beslissende datum in haar le ven De oorlog van 1870 echter werkt sto rend. Na den oorlog ontwaakte in haar de lust tot trekken, eene eigenschap, die ze van haai ouders heeft geërfd. Ze gaat naar Lon den, waar ze groot succes heeft, naar Ame rika, keert terug naar Parijs, om opnieuw naar Engeland, België of Holland te gaan. Dat was me toch een droeve mare, die de „N. Haarl. Crt." van Dinsdagavond bracht: een voorstel tot opheffing van de R.-K Middenstandsvereeniging. Méér dan droef, zij was beangstigend. Velen, zeer velen, ook niet-middenstanders, zijn er stil van geworden. Het is als een ramp, die boven Roomsen Haarlem zweeft. In Haarlem geen R.-K. Middenstandsver eeniging meer. IXrie kar zich zoo iets in denken? In Haarlem, de bisschopsstad, waar een Kerkvorst woont, wiens groote hart zóó warm klopt voor dien Middenstand, dat Hij hem noemde: Mijn Middenstand. Mijn Middenstand! Omdat Monseiegneur tevreden was over >vat de R.-K. Middenstan ders-organisatie bereikte. In Haarlem, de stad, waar Mgr. eens zoo enthousiast opwekte, niet te rusten voordat er 20.000 leden in de Haarlemsche Hanze zouden zijn! In Haarlem, een der oudste afdeelingen. Maar neen. deze „Damiaatjes" moeten niet kleppen als doodsklokjes. Daar huist toch waarlijk nog te veel jeugd en opgewektheid voer onder d° Roomsche Middenstanders van Haarlem. Deze „Damiaatjes" luid-n de alarmklok. Met zware, lange slagen! Zeker het is de financieële toestand der vereeöiging, die haar den doodsteek dreigt te geven. Maar, dat toch i„ niet het allervoor naamste. Het allervoornaamste is wel het gebrek aan belangstelling. Als iedere R.-K Middenstander slechts zegt bij zich zelf: mijn vereeniging verdient belangstelling en daarnaar handelt door zich op te geven als lid zich uit te sloven be hoeft hij zelfs niet, dat doet het bestuur wel voor hem! als ieder R.-K. Middenstander zich opgeeft als lid, dan komt de zaak in orde. En waarom zou hij dat niet doen? Laat toch varen he' dwaze idee, dat ook zonder organisatie de zaken wel marcheeren! Het is nog .'iet zoo lang geleden, dat ook in Haarlem de Midden tanders niet in tel waren; dat men ov°r ben liep bijna. Wie dat niet wil, wie zich boven water wil houden in onzen tijd. moet schreeuwen, schreeuwen, schreeuwen.in onzen tijd. Het zou beter zij. dat het anders ware, maar zoo is nu eenmaal de naakte werke lijkheid: wie niet schreeuwt, wordt dood- gedrukt. Ge merkt dat niet, zoolang er een organi- raers meer dan 200 aanvragen voor uitzen- fende stem, welke zij door natuurlijken ding kwamen binnen, alle met dringende aanbeveling van school- of huisarts. Daar besloten was, elke uitzending min stens 5 weken te doen duren vorig jaar 4 weken zouden alleen daardoor reeds de uitgaven beduidend stijgen, en zou het moei lijk zijn evanveel kinderen uit te zenden als in 1923. aanleg nog tot een hoogere volmaaktheid heeft opgevoerd. Het was een genot deze voordracht te volgen, hare prachtig geca- denceerde volzinnen te hooren. Mad. Dussane heeft in haar causerie ons een beeld geschetst van Sarah- Bernhardt, waardoor deze groote tooneelspeelster, die in en voor Holland geen onbekende is, in :T: Deze periode in haar leven is een aaneen schakeling van reizen, buitengewoon ver moeiend, waarbij echter deze bijzondere natuur zich zeer behagelijk gevoelde. Omstreeks 1915 bleek het noodzakelijk, dat haar linkerbeen ter hoogte van de knie werd afgezet. Ze was toen 71 jaar. Elk ander zou nu den tijd gekomen achten, om van een welverdiende rust te gaan genie ten Voor Sarah Bernhardt begon na deze amputatie een tijdperk van grootere werk zaamheid. In 1916 maakte de conférencière kennis met Sara Bernhardt. Een schitterende en levendige beschrijving geeft Mad. Dussane ons van deze kennismaking. Een nietig vrouwtje, met een klein, rimpelig gezichtje, uitgestrekt op een lagen ligstoel, weggedo ken in een menigte kussens, een vrouw, lichamelijk niets, maar geestelijk van een kracht, die verbaasde. Zij repeteerde haar rol en gaf onderwijl blijk van een buiten gewone tegenwoordigheid van geest, een zorg voor de kleinste bijzonderheden. Willen we, aldus Mad Dussane, Sarah Bernhardt in haar werken begrijpen, dan moeten we vooral in aanmerking nemen, dat deze lichamelijk zwakke vrouw haar physieke kracht in dienst stelde van haar intellectueele krachten. De heer Sauveur sprak warme woorden van' dank aan het einde van deze interes sante rede. De conférenciére werd hartelijk en langdurig toegejuicht Gisteravond omstreeks 6 uur reed op den Zijlsingel een wielrijder aan den linkerkant van den weg. Dit had tot gevilg, dat hij een aldaar loopenden oude man, den 68-jarigen W. V. V. ui* St. Jacobs Godshuis aanreed. Deze kwam te vallen en is in een café aan de Zijlvest binnengebracht. Een agent van de motorbrigade, die juist aanwezig was waarschuwde de E. H. B. O. en daar de toestand zich ernstig liet aanzien, ook een dokter. Beiden waren spoedig aan wezig. De dokter constateerde, dat de oude man een wond aan den neus en aan het voorhoofd had gekregen. Per brancard werd de ongelukkige oude man naar het St. Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Tegen den wielrijder is proces-verbaal op- je' ypaaktt satie is, maar als die er niet meer is, da;« wordt gij vertreden. Zijn dat overwegingen van zuiver stoffelij- ken aard, die op de noodwendigheid van organisatie wijzen, voor de R.-K. zijn er nog hoogere belangen, die hem dwingen tot ean R.-K. vereeniging toe te treden. Voor eea R.-K. Haarlemschen Middenstander is er bovendien nog een andere reden: het is eea eerezaak dat hij zijn R.-K. organisatie niet late vernietigen; zeker niet failliet laat gaan om financiëele redenen! Waar is nu de sterke man in Haarlem, die, met tact en wijs beleid, het dreigende onheil zal weten te bezweren? Hij kan reke nen op den steun van een staf van hechte steunpilaren en wij twijfelen er niet aan of nu de ure van het gevaar zoozeer naakt, nu zullen velen, die nog verre staan, het aan hun manneneer verplicht achten, straks op de vergadering van 3 November krachtig stelling te nemen en niet alleen in woorden maar ook daadwerkelijk getuigen: neen, de schande der vernietiging onzer R.-K. organi satie kome niet over ons. Onze Bisschop ziet naar u, R.-K. midden standers. Zult gij hem teleurstellen? Alarm! Aantreden R.-K. Middenstanders. Geeft acht! Voorwaarts, marsch! Barometerstand 7.65. Achteruit. 9. u v.ta OPGAVE VAN»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1