Radio Omroep HET VERLANDEN VAN BLOEM- i BOLLEN. GEMEENTEZAKEN. Gratis verkrijgbaar Onze Haarlemsche brandweer. N. Z. Holl. Reddings-Maatschappi] en N. H. Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. GEMEENTERAAD Een electrische tramlijn naar Oud- Schoten. Personalia. Baldadigheid? „Santa Lucia". R.-K. Klesvereeniging te Haarlem. MUZIEK. Broodprijsverhoogitig. Een tooneel In „Bloemhof". Rijwieldiefstal. Haarlemsche Handelsvereniging. Verkooping. De aanrijding op den Abcouder straatweg. De krankzinnigenverpleging in Noord-Holland. Vorst. LAATSTE NIEUWS- Hotel-pension afgebrand. De Comn~èssie van Herstel. Coolidge en de buitenland sche politiek. Tetagraphisch Weerbericht. Toen de bollenteelt na 1890 in het West- land ingevoerd wérd, nam de teelt in enkel: jaren een vrij grooten omvang aan, doordat, kweekers uit het bollenland in het West- land flinke partijen Tulpen uitplantten en die per veiling groen verkochten, aldus het Kweekersblad. De streek werd getijsterd door een sterke bedrijfsinzinking, waarom de tuinders zoch ten naar nieuwe teelten, ter vervanging van de vroege aardappelen. Dc bollentelers merkten daarbij op, al lag dit ook buiten het vooropstaande doel, dat de bollen door de grondvernieuwing ook op den Westlandschen teeltbodem gun stig werden beïnvloed een verschijnsel, dat zij voor andere streken wel kenden. Sedert bleef er geregeld verband tusschen kweekers hier en :'n het bollenland. In dien zin, dat dikwijls boilen in de Westlandsche tuinen werden uitgezet voor rekening van kweekers uit het bollenland, met het doel van vernieuwing. Groote afmetingen nam dit „verlanden" niet aan wegens den af stand. Dit jaar werd het aloude gebruik op grooter schaal toegepast, doch nu niet op tuingrond, maar op akkerland. Aan den Groenenweg, tusschen Naaldwijk en 's-Gravenzande, is ongeveer 1 H.A. akkerland, vrij zware klei grond, voor het uitplanten van bloembollen uit de bollenstreek _in gebruik genomen. Het land werd eerst geploegd en daarna ge freesd, om de bouwlaag voldoende te ver kruimelen. In het Westland wekt deze teelt in dubbel opzicht belangstelling. In de eerste plaats om den aard van den mond, die aan den zwaren ka it is. De West landsche tuinders planten ook wel op z.g.n. boerenland (akkerland), doch kiezen bij voorkeur lichten klei-of zandgrond. In de tweede plaats zou men wenschen uit gemaakt te zien, of de bollen van elders, nier uitgeplant, al of niet vervroegde eigen schappen van groei bekomen. Natuurlijk zal daarvoor één uitplanting niet voldoende zijn. Doch indien de Westlandsche bodem inderdaad vervroegend op de of op sommige Tulpensoorten inwerkt, dan ware het wen- schelijk daaromtrent stellige gegevens te bekomen. ABONNEMENTSCONCERT. Men verzoekt ons het concertbezoekend publiek te herinneren dat de termijn om in te teekenen op de serie Kamermuz>> ka von den van de Holl. Concert-Directie Dr. de Koos, tot uiterlijk 1 November is openge steld bij concertbureau Vemout. Na dien datum worden er geen abonnementen meer aangenomen. Zooals wij reeds met een. en kel woord mededeelden, zullen de Kamer muziekavonden worden gegeven in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein en plaats hebben op 24 November Sevcik Kwartet (het wereldberoemde Boheemsche ensemble), op 29 December José Iturbi (de gevierde Spaansche pianist), op 30 Januari Birgit Engel, de „Deer.sche Nachtegaal" genaamd op 25 Februari Judith Bokor, (ae geniale Hongaarsche celliste). Ongetwijfeld is dit één der mooiste se ries, die in 't aanstaand seizoen gegeven zal worden. E. en W. stellen voor, goed te keuren de balansen met verlies-en winstrekeningen over het jaar 1923 betreffende de complexen van 74 en 318 arbeiderswoningen en 81 middenstandswoningen van de Woning stichting „Patrimonium," de balans met verlies en winstrekening per 31 December 1923, respectievelijk betreffende de com plexen van 182, 41 en 70 ééngezinsarbeiders woningen van de Woningbouwvereniging „St. Bavo." B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging, van het Werkliedenreglement. J. K. J. S. Apell verzoekt, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag als onderwij zer aan school 18. B. en W. stellen voor, voor den cursus 19241925 te benoemen tot tijdelijk leerares in de oude talen van het Gymnasium mej. C. J. Hengeveld. B. en W. stellen voor voor den cursus 19241925 te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor han delsonderwijs G. Brakcl. HET BOLLENDEKKEN. Overal in de streek ziet men thans de bol len dekken, schrijft het „„Kweekersblad" Dit wordt niet gedaan, omdat men bevreesd is voor een vroegen winter, maar om gevrij waard te zijn tegen verstuivingen van het zand en omdat nu met de langere dagen de arbeid goedkooper is dan later in den tijd. Er is in de laatste jaren een verandering in het werkplan bjj vele firma's ingevoerd, nj. men schept meer seizoenarbeid. Er blijft weinig land onbeplant liggen. Wil men een stuk grond ververschen, dan moet dit in den zomer tusschen het ééne gewas en het andere geschieden. Vroeger werd zulke arbeid in den winter verricht. Met de bemesting is het eveneens zoo ge steld. Die vraagt in den zomertijd heel wat arbeidskrachten. Er is dan ook geen sprake van eenige slapte in het bedrijf. Werkloosheid komt niet voor, tenzij in de maanden, als de bollen ónder het dek zitten. De grootere bedrijven richten er zich op in, veel meer dan voorheen, met los perso neel te werken. Men betaalt dan in den zomer wel meer loon, hetzij als dagloon, hetzij voor aangenomen werk, maar spaart in den winter, dikwijls ook in het voorjaar, een belangrijk bedrag uit. De schaduwzijde hiervan is, dat in de win termaanden de arbeiders, met den besten wil bezield, dikwijls geen werk kunnen vinden. De visschersplaatsen leveren een groot contingent losse arbeiders, de streek zelve echter ook. Deze menschen zijn in den winter dikwijls aangewezen op de Gemeentelijke werk verschaffing. Dit doet wei onaangenaam aan voor een zóó welvarende streek, als de onze heet te zijn. De Gemeentebesturen in de bollenstreek beschoawen de werkverschaff.ng als een crisismaatregel. Van een crisis is geen sprake nu, zoodat het met te verwonderen zal zijn indien van die zijde niet te ruim in de werk gelegenheid zal worden voorzien. Reeds is een waarschuwend geluid zoo hier en daar vernomen, dat ook van de ar beiders verwacht wordt, dat zij in den tijd van goede verdiensten rekenen op iets weg te icggen voor den komenden slappen tijd, om zoodoende zichzelven te redden, in- plaats van aan te kioppen bij de werkver schaffing van de Gemeente. De werkgever^ in de bollenstreek kunnen echter van hun zijde wel wat meer doen dan streng de economie toe te passen op den ar beid in de wintermaanden. Zij vervullen daarmede een socialen plicht, die op den duur zijn vruchten zal geven. BOLLEN- EN ZAADHANDEL IN NEW- YORK Er is geen verandering in den bollen- handel Dr tekorttn aan bloembollen, al eerder voorspeld, ontstaan nu. De vraag naar alle sooiten van bollen houdt aan, aldus het Kweekersblad James Mc. Hutchison zegt' Alle klassen van bloembollen verknopen vlotter dan ooit te vorer. Het TOrige seizoen was de om/et in deze zaak 110 000 Dollars. Zij hebben nu nog 1097 orders om uit te voeren De American Bulb Comp. bericht, dat d* bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met be hulp van Purol. Een uitkomst voor hen die ast hebben van schrijnen tn stukgaan der huid orders van Fransche en Hollandsche bol len ruim binnenkomen. Er zal een tekort zijn aan Hyapinthen en Tulpen. In Vaughan's Seed Stores zijn alle han den druk bezig met het inpakken van Hol landsche bloembollen, Het is één van de drukste seizoens, die ooit gekend zijn. De kleinhandel neemt toe, vooral voor het plan ten in bowls en pannen. Dit vindt in hooH- zaak zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het grootste gedeelte van de bewoners in New-York huizen bezitten zonder tuintjes, en deze wijze da eenige Is waarop zij zelf bloemen kunnen trekken. De Hollandsche bollenhandel Is wild. Er is weinig voorraad over bij de zaadhuizen, hetgeen voor een gedeelte komt. doordat de "zaadhuizen vroeg tegen matigen prijs gekocht hebben. Een goed geslaagde wedstrijd. Door de riaarlemsche brandweer is gis terenavond een onderlinge wedstrijd ge organiseerd, welke uitstekend geslaagd mag worden genoemd. Verondersteld werd, dat er in het nieuwe gedeelte van het gymnasium aan het Prinsenhof, brand was uitgebroken. Hier moesten de slangen spuitklaar wor den gemaakt, en eenig water worden gege ven. was dit geschied, dan werd er plotseling een gefingeerde brand gealarmeerd in de „Stadsdöelcn." Direct moest dus worden op gebroken, (natte slangen konden blijven lig gen) en met „Jetje" naar de „Stadsdoeleri" worden gereden. Aldaar zou op den zolder brand uitgebroken zijn, en moesten de slan gen vanaf de binnenplaats naar den zolder worden geleid, en een aldaar geplaatste lantaarn worden aangeraakt Water mocht niet gegeven worden. Ten slotte zou een brandje zijn ontstaan in een tegenoverliggend gebouwtje. Men moest dan op het dak klimmen en vandaar een op de binnenplaats staande brandende fakkel uit spuiten. Als dit eenmaal gebeurd was werd de geheele tijdsduur van de Groote Markt af opgenomen en was de wedstrijd ge ëindigd. Er werd in drie ploegen gewerkt, en wij moeten het den brandweermannen tot hun eer nageven, dat zij op hun „qui vive" wa ren, en liepen of hun leven er van af hing. Voor de toeschouwers moet dit gezicht, hoe wel zij aan dergelijke rappe brandweertoo- neelen wel zoowat gewoon zijn een gerust stellenden indruk gegeven hebben. Te beginnen met 8.10 voerden om de 45 minuten de drie ploegen deze manoeuvre uit. De eerste ploeg had een beetje malheur bij het Gymnasium. Door het rijden was n.l een koppeling bij de oude handpomp, die gebruikt moest worden, losgegaan. (Volledigheidshalve wil len we even mededeelen, dat deze pomp alleen bij wijze van noodhulp gebruikt wordt, als b.v. door een of andere omstandigheid geen leidingwater te krijgen Is, of wanneer veel water gegeven moet worden.) Het euvel was weliswaar gauw verholpan, maar niettemin, werd hierdoor de kans Op een prijs aanmerkelijk verlaagd. Dat er veel publiek op de been was, is zeker wel overbodig te zeggen, evenals het feit dat men vlammen of minstens rook hoopte te zien komen uit de gem. Biblio theek aan het Prinsenhof. De brandweer was uitgerukt, dus was er brand! Na afloop van de wedstrijden bad in „De Kroon" de prijsuitreiking plaats, an de win nende ploegen. De uitslag was; lstc prijs, ploeg 3, met 50 punten, ploeg- comnandant Pollc. 2de prijs, ploeg 2, met 43 punten, ploeg- commandant Lanfers. 3de prijs, ploeg 1, met 41 punten, ploeg- commandant Weller. Vermeld zij nog dat de Commissaris van Politie welwillend toestemming had verleend om bij deze gelegenheid in veri>oden richting te mogen gaan. De animo welke bij dergelijke wedstrijden en oefeningen aan den dag wordt gelegd, toont wel dat onze Haarlemsche Brandweer haar taak niet te licht opvat, en men hart voor de zaak heelt. Men schrijft ons Zooals langzamerhand bekend wordt in den lande, herdenken bovengenoemde Maat schappijen in November a.s. haar 100-jarig bestaan. In dat tijdsverloop van een eeuw zijn 39 reddingsstations langs de kust opgericht, hebben 900 maal de bemanningen der boo ten hun leven gewaagd en velen hun leven geofferd, omdat van anderen te redden en zijn de dappere pogingen bekroond door ongeveer 9000 menschenlevens voor de familie en de maatschappij te behouden. Dat de Reddingmaatschappijen de erken telijkheid en dank verdienen van alle naties der wereld is boven twijfel verheven. Weet men nu dat de Maatschappijen bijna geheel moeten bestaan van particuliere bij dragen, dan moet het elk duidelijk zijn, dat nu, bij het 100-jarig jubileum, een extra bijdrage wordt gevraagd, eerstens om het reddingmateriaal uit te breiden, tweedens om de „Helden der zee," op hun ouden dag te steunen Door het Plaatselijk Comité te Haarlem zijn de heeren A. J. Meyerink en F. Joh. Rohlfs uitgenoodigd een „Straatcollecte" voor bovengenoemd schoon doel, te orga- niseeren. In Stoop's bad op 7 October kon, en op 25 October in den Schouwburg kan slechts een klein deel van Haarlem's bevolking offeren voor h:t menschlievend werk, bij een straat collecte kan iedereen zijn penningske schen ken. We kunnen thans mededeelen, dat, be houdens goedkeuring der stedelijke autori teiten, de straatcollecte zal plaats vinden op Zaterdag 1 November van 1 tot 5 uur. De Commissie heeft zich gewend tot tal van vereenigingec te Haarlem tot het ver krijgen van collectanten en cóllectrices en aangenaam is het te melden dat velen zich beschikbaar hebben gesteld. Binnen korten tijd komen we met de nadere bijzonderheden voor den dag, maar kunnen dit reeds berichten, dat een bemande red dingboot en een muziekcorps door Haarlem's straten zullen trekken. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 29 October 1924 des nam. tan \lA uur in de Oude Raadszaal. Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededceiingcn cn ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift A. L N. Kramer, eervol ontslag als on 'erwijzet aan school no. 14. Verzoekschrift J. K. J S Apell. eervol ontslag als onderwijzer aan school no. 18. 2. Overschrijving huur enz. grond onder Hillegom. 3. Goedkeuring reke ning en verantwoording dienst 1923 en staat van af- en overschrijving, Burgerlijk Arm bestuur alsmede le suppl, begrootig 1921. 4, Goedkeuring balans, winst- en verliesre kening dienst 1923: a. Woningstichting „Pa trimoniumb, Woningbouwvereeniging „St. Bavo". 5. Toekenning vergoeding art. 101, Lager Onderwijswet 1920, aan een bijzondere school. 6. Aanschaffing stoelen voor politie bureau en posthuizen. 7. Beschikbaarstelling gelden inrichting nieuwe laboratoria Gym nasium. 8. Wijziging Werkliedenreglement. 9. Wijziging loonregeling werklieden. 10. Wijziging uitbreidingsplan gronden Kinder huissingel. 11. Verkoop grond Zijlweg, hoek Hoofmanstraat. 12. Dienstregeling pontveer Z. B. Spaarne. 13. Verhooging crediet uit breidingswerken P. E. G. E. M. 14. Voorioo- pige vaststelling rekening 1923. 15. Wijzi ging verordening levering duinwater. 16. Wijziging verordening samenstelling vaste raadscommissiën. 17. Benoeming van; a. een tijd. leerares Gymn-sium, b. drie tijd. leer krachten le H. B. S. 5-j. c„ c, tijd. leeraar aan de A.vondschool voor Nijverheidsonder wijs. Dezer dagen werd door een der plaatse lijke bladen medcgedeld, dat er reeds teeke- ningen zijn ontworpen voor de doortrek king van de electrische trambaan naar Oud- Schoten door de Timorstraat en verder langs den Rijksstraatweg. Ook zijn vele nieuwe rails gearriveerd aan de losplaats achter de Schotensche gasfabriek, welke niet bestemd zijn voor de stadslijnen. Materialen voor de bovenleiding zijn ook in groote hoeveelheden aanwezig. Allemaal aanwijzingen, dat de aanleg van een nieuwe lijn niet ver meer weg is." Op onze informatie deelde de directie van dc N. Z. H. T. M, ons mede, dat deze mededeelingen geheel onjuist zijn. Der di rectie is van dergelijke werkzaamheden niets bekend. Tot onderdirecteur aan de afdeeling H. B. S. met 5-iarigen cursus van het Christelijk Lyceum te Haarlem is benoemd de heer ir, P. C. van Steenwijk, leeraar aan de inrich ting. Aan de R.K. school te Deventer is be noemd tot onderwijzeres mej. J. N. van Steenvoorden van hier. DE ASPHALTEERING. Hedenmorgen heeft men een aanvang ge maakt met de anderen zijde van de Kruis straat te asphalteeren, Er is begonnen bij de Ridderstraat en vandaar wordt er gewerkt in de richting van het station. Van dit punt af splitst de tramlijn zich ook weer in tweeën, zoodat op het gedeel te Nassaustraat—station weer over een dubbel spoor gereden wordt. De rommel van de Kruisweg en het breed ste gedeelte van de Kruisstraat zal nu ook wel spoedig verdwenen zijn. Het arphalteeren op zich zelf gaat altijd bijzonder snel, met de daarvóór plaatsvin dende werkzaamheden is het anders ge steld. Hierbij geldt met recht: Met passen en meten, wordt de meeste tijd versleten. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van den R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel in vergadering 'bijeen op Zondag 19 Octo ber in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23, te Haarlem; gehoord de bespreking der loonpolitiek der huidige regeering; moet tot haar leedwezen het vertrouwen in deze regeering opzeggen; eischt opheffing der declasseering van bet postpersoneel-besluit, deze motie ter ken nis te brengen van den Ministerraad, R.K. Kamerfractie, de R,K. Centrale van R.K. O.erheidspersoneel, de Pers, en gaat over tot de orde Van den dag. Verslag Juvenaatsvergadering, etc., te Haarlem. Voor de middagvergadering werd door ons abusievelijk de Zeereerw. heer van An- driesen als voorziter genoemd, dit moest zi'n de Zeereerw. heer J. M. Lucassen, pas toor te Halfweg en in verband met de oudersavonden leze men 86 patronaten in- plaats van 56. Hedenochtend omstreeks half 6 zat een motorboot bij de Kleine Houtbrug bekneld tusschen de brug en een schuit, die daar lag ter lossing van waterleidingpijpen. In dezen singel gebeurt het nogal eens, dat schuiten door baldadige jongens worden losgemaakt en zo ohet verkeer te water stremmen. Vooral voor de schipper was het in het donker een moeilijk werk om tus schen de brug vandaan te komen, en dat voo» 3 havengeld dat hier betaald moet worden. Deze uitstekend bekend staande R. K. Mandolineclub, die tot dusver voor een be perkt auditorium haar altijd mooie «kunst avonden gaf, wordt nu door de omstandig heden gedwongen om meer ruimte te zoe ken voor haar uitvoeringen. Dat is een goed tecken. want er blükt uit, dat de be langstelling ia de prestaties der club is gegroeid en meerderen thans willen genie ten van haar welverzorgd spel. Op Donderdag a.s. concerteert „Santa Lucia in den schouwburg aan den Jansweg, met medewerking van mej. Celine Samuels, harp, mej. E. v. Leeuwen, harmonium, den heer Bern. Samuels, fluit en het vocaal mannerkwartet „Euphonia" Haar eigen orogramma is al rijk en het groote aantal medewerkers, allen zeer goed bekend in het Haa-lcmsche muziekleven, zorgt voor de noodigt afwisseling. Wc kunnen muziek- Ihfhebbers he,l bijwonen van dit concert aanbevelen zij zullen genieten. De R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno' hield gisteravond in de g'oote zaal van St. Bavo te 8 uur een matig bezochte ledenver gadering. De voorzitter, Dr. Th. Th. Kool, opende de vergadering met den christelijken groet en heette de aanweri'-n welkom. Spm wiist er op, hoe de actie in het Roomsche ltamn verslaüt ia omdat men de laatste jaren fi- nancieele offers heeft moeten bregen en daarom lf men He recbtsche regeering min der vriendelijk gaan aanzien, maar puist bij tijds beeft zit die offers weten te verzach ten. Trouwens wii moeten geen materieele maar een geestelijke politiek voeren en dit geestrliike element is het, dat onze een heid zal kunnen en moeten handhaven. Dc waam. secretaris, de heer J. Adelaar, las de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot de aange kondigde bestuursverkiezing wegens bedan ken van den heer Meelissen. Candidate!» waren de heeren F Pielr-de en J Stalpers. Gekozen werd dc heer Pielage. Voor de Politieke Advies Commissie wa ren wegens bedanken van de heeren ^te vens en Dikker caiv'idaat gesteld dr hee ren 'oc v. d. Rorg. H v. Dam. J. Staloers, en J. Vollscrfs. waarvan gvkozen werden de heei er Volk-erts en v. d Rerg. De heer Adelaar deelt mede. dat aan Volksbond en Han»e een s-h-Hven is ge richt om propaganda voo- de Kiesvereeni ging te maker. Van de Hanze Is een toe- -t-mmend antwoord intf-komen. De Weleerw heer Huhers uit Amster dam verkrijgt hierna het woord. De Eerw spr. wil spreken over de "nom- sche solidariteit, die momenteel zoo hoog noodig is. De maatschappij en het leven zijn vermaterialiseerd, zooals eenmaal de levensbeschouwing van de Romeinen. En alleen de kracht van het christendom, be leefd in volle eenheid, is in staat ook nu, zooals toen. het aanschijn der aarde te vernieuwen. Maar ook in het maatschappe lijk leven moet dan de invloed der Kerk toenemen. De vrijheid is ons na veel strijd in plaats van het knechtschap, waaronder in vorige eeuwen de Katholieken hier te lande gebukt gingen, geworden. Maar wij mogen de handen niet in den schoot leggen, wij moeten handhaven het erfdeel onzer vaderen Niet alleen op religieus maar ook op staatkundig gebied gaat het vóór of tegen den Christus, want is de macht eenmaal aan de tegenpartij, dan is het met onze gods dienstvrijheid weer gedaan. Wij moeten beginnen met ons eigen godsdienstig leven te verdiepen en daaruit volgt vanzelf een innerlijke solidariteit, zoo als we ze gezien hebben bij het Eucharis tisch Cong'es. Deze is de grondslag van de uiterlijke solidariteit, die we evenzeer daar hebben gekend. Meeningsverscbillen zullen er altijd ziin, maar altiid slechts in kleine onderdeden, slechts over de toepassing der middelen, die gebruikt moeten worden om tot het eene doel te geraken. En zulk een mee- ningsverscbil moet dan in eigen kring wor den uitgevochten. Men moet in eigen kring critiek kunnen verdragen en critiek weten te leveren, maar naar buiten moet in een heid worden opgetreden. De ontke-stenende stofaanbidding heelt de ramoen der laatste jaren over de we reld gebracht, maar wij moeten met onzen godsdienst de wereld het geluk weergeven. Laten wij ons spiegelen aan wat in an dere landen gebeurde: laat ons Katholiek zi»n in heel ons leven, ook in 's lands ver gaderzaal, opdat het behoud des geloofs en de rust der samenleving verzekerd wor den. Voor die rust is tevredenheid noo-Rg, al kan die gerust samenga-n met een stre ven naar lotsverbetering. Maar ook zonder naastenliefde kan men evenmin socialen als politieken arbeid verrichten. Trouwens welvaart is slechts mogelijk in een maatschappij, waarin' godsdienst zoowel als orde en rust heerschcn. Dat er honger geleden werd in Rusland, in Oostenriik, in Hongarije, in Duitschland, was niet alleen het gevolg van den oorlog maar ook van het verkeerde staatsbeleid, 4at niet in de goede handen was. Daarom is het zoo verkeerd, de critiek tot ophitsing op te doen laaien tegen onze regeering, die. al was het niet ieder naar den zin te maken, toch zoo veel goeds heeft gedaan. (Applaus). De propaganda voor de R.K. Staatspartij wordt zoo een apostolaat Weest dan propagandisten, zoo besloot spr., voor onze Katholieke beginselen ook op staatkundig gébied, opdat het kapitaal, de arbeid en het intellect zich buigen voor Christus, niet alleen in het religieuse, maar ook in het staatkundig leven. De voorzitter, dankte op hartelijke wijze den Eerw. spr. met eenige complimenteuze woorden en hoopte, dat vele twijfelaars door deze woorden tot de ééne R.K. Staats partij zouden worden teruggebracht. De vergadering werd gesloten met den christelijken groet. DE BLOEMBOLLENVERKOOP. Verschillende bloembollenreizigers zijn weder naar Amerika vertrokken, om de bloembollen te verkoopen. De hooge prijzen, die hier gelden, schij nen geen belemmering te zijn om weder vroeg aan de nieuwe campagne te beginnen. OPGEDRAGEN. B. en W. van Leiden hebben het rioleeren van de Nieuwsteeg en Salomonsteeg te Lei den opgedragen aan de firma Bakx en Steen- kist, alhier Mia Peltenburg- Hcndrik Andriessen. Op dezen abonnementsavond, de eerste eener serie van drie, heeft Mia Peltenburg een uitnemende keus gedaan met acht liede ren van Grieg. Zij opende daarmee haar programma van achttien liederen en wekte aanstonds bewondering door, de prachtige karakteristiek dezer toonstukken in treffende belichting te plaatsen. Het tekstboek dat voor me ligt, geeft als eerste lied „Die ver- schwiegene Nachtigall", een strofenlied van Walter von der Vogelweide. Al is Grieg's melodie hier van een zddzaame elasticiteit de eigenaard van deze lïldsoort vraagt toch een zeer rijk genuanceerde dictie, en daarin is de zangeres prachtig geslaagd. Dan wie denkt bij Grieg niet aan de sfeer, waarin hij in Ibsen's Peer Gynt de figuur van Soolweig hult die stemming kwam over ons, als Mia Peltenburg het prachtige lied, „Herbst- stimmung zong. Daar gaf zij ook in twee regelen een zóó treffende karakteristiek van de figuur Grieg, dat men daarvoor al zijn werken en de biografie óp den koop zou moe ten studeeren om wellicht nog niet te komen tot een zoo juiste idee van dezen toondichter. ....Als noch an meine Traume Von Liebe ich geelaubt Ziedaar de weeke, doen temperamentvolle droomer met smartelijk bewogen innerlijk, altijd vervuld van een onzegbaar verlangen naar iets, dat verlangen bleef, ook in zijn teven, zoo rijk toch aan volle aren en gezegen de oogstdagen. Week, doch temparementsvol. „Zum kampfe hinaus „In das Wogengebraus. „Kann nicht bleiben zurück, „Muss versuchen mein Glück." Dat zijn teksten, die niet zoo maar op mu ziek gezet worden, dat is een stuk leven ziel van den toondichter. Maar ook zachtere tonen vinden we bij hem, en vreugdevollere. Daar was zelfs een tekst wier trant men bij Hugo Wolf kan terugvinden het schoone „Weih- nachts-Wiegenlied," zóó schoon, dat men den lust móet onderdrukken, dien af te schrijven. In al deze genoemde en niet genoemde liederen is Grieg dóór en door poëet en stem mingskunstenaar van een weekheid en een kleuren glans, die ons met verwondering doen vragen, hoe het komt, dat hij zoo weinig gezongen wordt. Voor de zangkunst van Mia Peltenburg beduidt dit echter een lof vat iet geringe beteekenis. Een edelsteen lag daar, onopgemerkt, en zij liet daarin het licht vallen, dat wij ons ver wonderd vrager., hoe wij zoo lang dit kleinood konden voorbijgaan. Tegenover de liederen van Moussorgsky sta ik ietwat anders. Na Berthe Seroen, die ze in het Fransch gaf, hebben wc nog de her innering aan Anton Verhey, die ze wonderlijk aan het klavier improviseerde Lydia Kindermann zong ze en evenals Mia Peltenburg op Duitschen tekst. In beide talen vond ik absolute bevrediging, zij het dan, dat de donkere altstem van Lydia Kin dermann min bevredigend was in net hooge register, waar juist veel .klank en veel ex pressie in deze liederen gevraagd worden Hier juist was de zang van Mia Peltenburg van een ongewone klankschoonheid en een suggestieve kracht, die prachtige momenten gaf.' Maar ook oogenblikken waren daar, die me niet bevredigden, en ook de pianist, die bij Grieg zoó treffend juist den toon hrd getroff»n, en later bij Dupare onze op rechte bewondering afdwong, stelde juist daar mij teleur In de „Serenade" b.v., waar „Der Tod" zijn lied aanheft (hoffnungs- los smachtend ir Kerker und Ketten) hebben wij de voorstelling van een breed-daarheen stroomenden zang, teiwijl het klavier in unheimische orgelregisters dit sterk-sug- ge-tieve lied steunt. Zoo ook speelde Anton Verhey, en de indruk was overweldigend, de donkere altstem van Lydia Kindermann deed het overige. Versta mij wel de kracht ligt hier in het klavier de opvatting had hier bij beiden een andere mogen zijn. Mia Peltenburg zong dit deel in sneller tempo en in minder beheerschte, wat onrustige klank- geving en dat kan de bedoeling niet zijn. De zanger (der Tod) voelt zich zékere over winnaar hij zingt rustig en als ik 't zoo mag zeggen met een tikje „Mefisto" want in sterke tegenstelling tot de onrust van den kranke het moet ook meer in forte worden gehouden dan in de zachtere klank kleuren. Breed alzoo en met overtuiging. En dan het laatste lied „Der Feldherr." De opzet van dit lied is een toonstuk, dat zich met de psyche van den pianist absoluut niet vereenigt. Van dit geheele „vivo, alla guevra". vallen hem de lichtstralen niet op het net vlies er achter, er vóór, om 't even en zoo geeft hij hiervan ook niet het juiste beeld terug. Ik wijs hier opzettelijk met nadruk op, omdat ik voor zijn pianistische kunst een hartelijke bewondering heb, en enkel in deze fragmenten hij beneden mijn verwachting bleef. Hoe goed daarentegen ligt hem de muziek der Franschen. Men meent wel eens, dat hij zich uitsluitend tot de kunst der jongste ge neratie voelt aangetrokken. Maar hij zou dan zeker op de vorming van een ander program ma hebben aangestuurd. Men kon intusscllën zijn reine vreugde hebben aan deze liederen van Henri Dupare, en niet 't minst van den componist der „Carmen", van wien men som mige liederen geïnstrumenteerd zou wen schen. Hoe goed zou ook een lied als Du- pare's „La Vague et la Cloche" in orkest begeleiding klinken. Echter men kon hier zijn volle vreugde hebben aan de klavier partij, die zeer fijnzinnig en goed-overwogen werd weergegeven. Mia Peltenburg zong de liederen met een sublieme vocale expressie. Men juichte h"" lang en zee- hartelijk toe en bedacht-k; r met een schat v.n bloemen. Zinrijk bracht zij aan haar partner een deel dier hulde. G. J. K. DE ZETEL VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR. In het weekblad voor Bloembollencul tuur schrijft het Hoofdbestuur der bovenge noemde vereeniging over het verplaatsen van den zetel der vereeniging. Het zegt daarin o.m.: En men wete wel, dat het slechts van twee dingen afhangt, n.l. van de offervaar digheid en van den steun van de leden van de Algcmeene Vereeniging. Zonder dat ieder lid zich heeft afgevraagd! wat hij voor de totstandkoming van dit plan over heeft, zal het centraal gebouw er niet kunnen komen. En men ziet het ook in het Raadsstuk: er is haast bij deze zaak. Vóór 1 Januari a.s. moet het Hoofdbestuur beslissen of het aan bod kan worden aanvaard of niet. Dat wil dus zeggen, dat vóór dien datum zekerheid moet bestaan, dat de benoodigde financiën er komen. Hoeveel dit is, en wat er voor gebouwd zou kunnen worden bij aanvaarding van Heemstede's aanbod, zal voldoende duidelijk worden gemaakt door de geïllustreerde me dedeelingen der Commissie. Ieder lid zal de gr tegenheid krijgen zijn steen bij te dragen. Mogen het er velen zijn! Op uiterst gelukkige wijze wordt door dit aanbod tegelijk beslist over de plaats van vestiging Het Hoofdbestuur schijnt 't verder ook met onze meening eens te zijn, wanneer het 't aanbod van Heemstede als een „compro mis" beschouwt, want 't zegt verder: 't plan van Heemstede is op te vatten als een „com promis" tusschen de voormalige voorstan ders van Haarlem eenerzijds en van Hille gom anderzijds. Deze strijd is daarmede voor goed van de baan. Het aanbod van Heemstede zal door allen met geestdrift kunnen worden aanvaard. Het is thans zoo goed als zeker, dat in den- loop der volgende week ook hier ter stede de broodprijzen verhoogd zullen worden. Waarschijnlijk zal dit Woensdag of Donder dag geschieden. In de groote zaal van het gebouw „Bloem hof" aan de Bloemhofstraat wordt, zooals reeds gemeld werd, een tooneel gebouwd. Dit zal begin van de volgende week gereed Yzljn. De oppervlakte van het tooneel wordt 35 a 40 vlerk, meter. Bij de politie is aangifte gedaan van de vermissing van een heerenrijwiel, dat 5 minu ten onbeheerd stond voor een perceel aan de Gcd. Onde Gracht. De Haarlemsche Handelsvereeniging zal in het a.s. seizoen eenige lezingen doen hou den, zooals reeds onlangs gemeld is. Op 28 October a.s. wordt in de groote zaal van Café „Lion d'Or", Kruisweg 36 al hier de eerste lezing gehouden door Jhr. J. C. Mollerus, over „De taak van den secre taris van de Katner van Koophandel en Fa brieken." Op 11 November lezing door mr. Treub, over „Nederland in de Oost"; 25 November lezing door Jhr. Mollerus; 9 December lezing door H. A. Marcus, over „Hoe moet ik mijn zaak inrichten als N.V., Vennootschap onder een firma of op een andere wijze"; half De cember, lezing door C. Loeff, le helft van Januari, lezing door J. A. B Fibbe; 2e helft Januari, lezing door K. Kropveld; le hel" Februari lezing door A. B Fibbe; 16 Ft bruari, lezing door H. Marcus over „Con currentie aan Middenstanders door niet- Middenstanders" en ten slotte de 1ste helft van Maart een lezing door H E knappert. Bij de openbare verkooping van een boer derij met weiland aan den Leiweg te Voge lenzang bedroeg de totale inzet 63.400. De toeslag is bepaald op 29 October. De dader aangehouden. In aansluiting aan het bericht betreffende dc aanrijding van een echtpaar op een motorrijwiel gezeten, op den Abcouder straatweg, ;gemeente Weesperkarspel) door een automobilist, vernemen wij nader, dat, dank zij het bekend worder. van het auto- numrper, het aan de Weesperkaspelsche politie gelukt Is, den bestuurder-eigenaar vaan den bewusten auto op te sporen Het bleek te zijn de heer W- te Haarlem Hoe wel deze in den beginne verklaarde niets van een aanrijding af te weten, moest hij, nadat de politic met 'hem per auto naar de plaats van het ongeval was gereden, erken nen, dat de mogelijkheid bestond, dat door slippen de aanrijding door hem veroorzaakt was. Later is de heer W. in gezelschap van de politie naar de woning te Amsterdam van de door de aanrijding getroffenen, de heer en mevr. M. gegaan, en h ft zich bereid ver klaard, alle kosten, welke het ongeval voor de familie M. na zich zou sleepen, voor ziin rekening te nemen. In de „Tel." lezen we het volgende: „Naar wij vernemen, zal thans een belang rijke reorganisatie in den dienst worden in gevoerd aan het Prov. Ziekenhuis nabij Sant poort. Verscheidene betrekkingen worden opgeheven; o.a. die van adjunct-directrice en huismeester. De reorganisatie zal tot belang rijke bezuiniging kunnen leiden." ZATERDAG 25 OCTOBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 Grand con cert, georganiseerd door Le Matin Chelmsford 1600 M. 7.50 orkest, zang en voordracht Jazz band. Brussel 265 M. 8.35 concert. Middeiraad 1050 M. 8.30 concert ZONDAG 26 OCTOBER Radio Paris 1780 M. 1.05 Tzigane-con cert 5.05 Middagconcert 9.20 Frag menten uit ,,Pre Aux Clercs", opera co- niique van Harold. 10.20 Radio saute- rie. Cheimslord 1600 M. 3.20 concert 5.20 kinderuur 8.20 concert 9.20 kerkdienst 9.35 concert Big Ben 3.20. Brussel 265 M. 5.20 en 8.35 concert. Hiivers. Draadl. omroep 1050 M. 8 u. Speciaal programma van lichte muziek te geven door de Rotterd. Jazzband met me dewerking van den heer Winter (bariton). Naar aanleiding van dit bericht hebben we ons tot de directie van het Prov. Ziekenhuis gewend om inlichtingen. Deze deelde ons mede, dat het bericht onjuist is. Er is nog geen enkele beslissing inzake reorganisatie en bezuiniging genomen zooals we onlangs reeds meldden moeten eerst de besluiten door Prov. Staten genomen worden, alvo rens ze doorgevoerd kunnen worden. Het is nog onbekend, wanneer dit zal ge schieden. JjDe P.E.G.E.M. en de gemeente Haarlem. B. en W schrijven aan den raad: In uwe vergadering van 30 Mei 1923 werd o.a. besloten aan de N.V. „P.E.G.E.M." tot bestrijding van de kosten harer uitbreidings werken tot een maximum van 1.500.009 eeir voorschot te verkenen ten bedrage van 10 pCt dier kosten tegen eer rente van 6 pCt. en met de bepaling, dat dit voorschot zal worden terugbetaald, zoodra de Ven nootschap een definitieve geldleenipg zal hebben aangegaan. Thans deelt de Raad van Commissarissen van genoemde Vennootschap ons mede, dat ten behoeve van verschillende noodzakelijke uitbreidingswerken de genoemde som van 1.500.000 reeds bijna geheel is besteed. Aangezien het tijdstip voor het sluiten eener definitieve leening nog niet is aangebroken, daar de acten van inbrengen nog niet zijn gepasseerd, en het zich laat verwachten, dat in de eerstvolgende tijden nog meer uitgaven voor uitbreidingswerken zullen moeten wor den gedaan, verzoekt-genoemde Raad 't be drag van 1.500.000 te verhoogen tot 3.000,000. Vooralsnog wordt het niet noodig geacht het bedrag der definitieve geldleeningen, waarvoor de,gemeente voor 10 pet. garant zal zijn, en welk bedrag in Uw besluit van 30 Mei 1923, is gesteld op ten hoogste 2.500.000 te verhoogen Tegen inwilliging van het verzoe'k van den Raad der Commissarissen bestaat bij B. en W. geen bezwaar, waarom zij voorstellen het bedrag van 1.500,000 genoemd in het besluit van 30 Mei 1923, te verhoogen tot 3.000,000. AANBESTEDING. Gistermorgen is in het gebouw van het Provinciaal bestuur bij enkele inschrijving aanbesie :.d het wijzigen in aa. i:g en bestra ten van den Strandweg met. bij komende wer ken op liet provinciaal landgoed in ,de ge meente Castricum,: vanaf het Comrmssaris- huis tot aan Zee. Het w rk is gegund aan d:n heer Pier Deking:, te Amsterdam voer 32.6J0. De laatste nachten heeft het al zoo ge vroren dat de bruggen in den omtrek der stad des morgens wit zagen en de slooten en vaarten reeds met een dun vliesje ijs bedekt waren. DE ERKENNING VAN RUSLAND DOOR FRANKRIJK. PARIJS, 25 Oct. Volgens officleele bekendmaking kan de onvoorwaardelijke erkenning van sovjet-Rusland door Frankrijk dezer dagen worden verwacht. DE MINISTERCRISIS IN ZUID-SLAVIÊ. BELGRADO, 24 Oct. De koning heelt gisteren Davidovitsj opdracht gegeven nog maals te trachten een concentratiekabinet te vormen, waarin tenminste een gedeelte der Servische radicalen vertegenwoordigd zal zijn. APELDOORN, 14 October. Hedennacht is het hotel-pension „de blceke Hoeve" van den heer W. v. Essen, gelegen aan den Els. peterweg bij het Kleine Bleekermeer in de nabijheid van het Uddeler-meer door onbe kende oorzaak geheel uitgebra*d. Het stee- nen gebouw was met een rieten dak gedekt, terwijl het inwendig veel timmerwerk be vatte, zoodat het vuur snel om zich heen greep. Het was niet mogelijk iets te redden. Verzekering dekt de schade. PARIJS, 24 October. De commissie van Herstel hield zich bezig met de reorganisatie der diensten en bestudeerde een belangrijke inkrimping der uitgaven voor het personeel. WASHINGTON, 24 Oct. Gisteren heeft Coolidge een beroep op het Amerikaansche volk gedaan, hem op 4 November te herkie zen. Hij belooft in buitenla ndsche aangele genheden te zullen samenwerken met andere landen in 't belang van den vrede, onder voorwaarde evenwei, dat de onafhankelijk heid der Ver Staten gewaarborgd blijft. Hij verklaarde voorstander te zijn van constitu- tioneele overeenkomsten tegen agressieve oorlogsvoering. Hij bevestigde evenwel het verzet der regeering tegen internationale conferenties ter bespreking van hun eigen zuiver binnenlandsche aangelegenheden ter annuleering van de oorlogsschulden aan de Ver. Staten en tot toetreding van de Ver. Staten tot den Volkenbond. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in dei morgen van 25 October. Hoogste barometerstand 775.2. m.M. te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 745.1 m.M. te Vestmanoeur. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 October: Matige zuid-oostelijke tot zuidelijken wind. Half tot zwaarbewolkt of betrokken. Weinig of Seen neerslag, iets zachter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2