$CHH0L^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad - Maandag 27 October 1924 - De gepubliceerde geheime instructies uit Moskou aan de Britsche com munisten waren aan de Engelsche regeering reeds lang bekend, Rakowsky ontkent de echtheid van het document MacDonalds houding, De troebele verkiezingsstrijd in Duitschland. De Chineesche pre sident Tsao Koen en de regeering zijn afgetreden. Tsao Koen gevlucht in de Nederlandsche legatie? Onder de Radio-berichten: Bloedige botsingen bij een republikeinsche betooging te Potsdam. De Valera weer vrij. Woe Pei Foe weet zijn positie te handhaven. Zal hij verder tegen Peking ageeren? De Moskomche instructies aan de Engelsche communisten. De Staatsgreep in Peking. GEUS. BUITENL. BERICHTEN. HET MEXICAANSCHE CONFLICT MET ENGELAND. EEN GESCHENK VAN CLEMENCEAU MARKTMIEUWS. Visscherij. De Republikeinsche betoogingen te Potsdam. De dreigende kabinetscrisis in België. De Valera weder in vrijheid gesteld. De Staatsgreep in China. ONNADENKEND. Meeningsverschil onder de Engelsche ministers over den brief van Zi- tiowjew. De onthullingen omtrent de bolsjewisti sche propaganda in Engeland en het protest der Britsche regeering hebben te Londen om meer dan één reden groot opzien gewekt. Het blijkt dat er ten aanzien van deze quaestie een ernstig verschil van meening bestaat tusschen den premier en den onder minister van buitenlandsche zaken, Pon- sonby, die namens de regeering de onder handelingen over het verdrag met Rusland heeft geleid. In een interview te Manchester heeft Ponsonby nd. verklaard, dat hij van deze bolsjewistische propaganda in Engeland niets afweet en dat het niet onwaarschijnlijk is, dat men hier inderdaad met een vervalscht document te doen heeft, zoodat hij in elk geval het verloop der gebeurtenissen wenscht af te wachten, alvorens zijn oordeel uit te spreken. Rakowsky heeft een brief aan het Foreign Office gericht, waarin hij krachtig protes teert tegen de publicatie van het door Zi- nowjew onderteekende document hij ver klaart, dat ook de ambtenaren van het Brit sche ministerie van buitenlandsche zaken moesten hebben begrepen, dat de brief een vervalsching is en beklaagt zich er over, dat men hem niet, zooals dat in dergelijke ge vallen gebruikelijk is, heeft ingelicht alvorens ;ot publicatie over te gaan. De brief reeds geruimen tijd bekend. Het merkwaardigste van het geval is, dat thans blijkt dat de brief van Zinowjew reeds vrij lang in betrekkelijk ruimen kring be kend was. Op 9 October, den dag waarop het Britsche parlement werd ontbonden, werd het document reeds in een minister raad besproken. Doch niet alleen de minis ters, of althans een deel van hen, maar ook de leiders der conservatieve partij kenden het document en bezaten er een afschrift van. De conservatieven waren voornemens dit als hun groote troef, enkele dagen voor de verkiezingen uit te spelen. Een conserva tief blad, de „Daily Mail", ontving tot dat doel den tekst van Zinowjew's brief en zond daarvan afdrukken aan de andere bladen. Het schijnt echter vast te staan, dat Mac Donald's protest hierdoor niet is beïnvloed. De premier heeft dit protest aan de Sovjet- regeering n.l. reeds Dinsdag jd., toen hij zich te Sheffield bevond, opgesteld, maar stelde de verzending van dit document eenige dagen uit. Wel echter kan men zijn genomen besluit, om onmiddellijk beide documenten te doen publiceeren, beschou wen als een poging om zijn tegenstanders vóór te zijn. Persoonlijk heeft de premier aan het Foreign Office last gegeven tot pu blicatie over te gaan. Volgens het agentschap „Central News" zijn de conservatieven in het bezit van het document gekomen door bemiddeling van een ambtenaar der posterijen of van het departement van binnenlandsche zaken, die het ambtsgeheim schond om zijn partij te bevoordeelen. De bespreking van het Britsch-Russisch verdrag (n het „parlement" te Moskou. In verband met de zoo juist aan het licht gekomen dubbelzinnige houding der Sovjet- regeering jegens Engeland, verdient een te legram van den „Times"-correspondent te Riga, eenige dagen vóór de onthulling der do cumenten verzonden, de aandacht. Het be treft de besprekingen, die in de al-Russische Sovjet te Moskou over het te sluiten Britsch- Russische verdrag zijn gevoerd. Volgens dit verslag verklaarden verschil lende sprekers van hun bereidwilligheid om met niet-communistische regeeringen samen te werken slechts een middel is om het on dermijnen dezer regeeringen te vergemakke lijken. Wat het Britsch-Russisch verdrag be treft zoo dient Engeland daardoor de midde len te verschaffen voor zijn eigen vernietiging of voor een wijziging in een communistischen staat. Tsjitsjerin betreurde de Britsch-Ameri- kaansche vriendschap, die hij een uiterst be langrijke en ongunstige factor noemde, wel ker zware druk zich over de wereld doet ge voelen. De gedelegeerde uit den Oeral, Bark- nanof, adviseerde uitstel der ratificatie van het verdrag, totdat Engeland niet langer meer een Curzon of MacDonald aan het hoofd heeft, maar een werkelijke proletari sche regeering bezit. De Kaukasische gede legeerde, Samoersky, betoogde dat Groot- Britannië's macht gebaseerd is op de exploi tatie van het Oosten. De banden tusschen de Unie der Sovjets met de Oostersche volken worden steeds nauwer en heden of morgen zal het „Oosten zich tegen het juk van het imperialisme verzetten." Daarom is het ver standig van Engeland om een verzoenenden geest tegenover Moskou te toonen.... Hij meende echter, dat de sovjet-regeering, die alle rijkdommen van Rusland bezit, niet zoo maar een verdrag kan aanvaarden, dat door MacDonald, Curzqn of zelfs Lloyd George in eigen persoon is onderteekend, wanneer het niet ook de onderteekening van de vak- vereenigingen en arbeiders draagt. Antwoordend op eenige geuite bezwaren zeide Tsjitsjerin, dat hij er volkomen mee accoord gaat dat Sovjet-Rusland geen cent aan Engeland moet betalen. Een nauwkeu rige studie toont trouwens aan, dat het huidige verdrag dit beginsel ook inhoudt. Het is een eenvoudig rekenkundig probleem. De Sovjet-Unie zal geen cent hebben te be talen, omdat zij krachtens het verdrag meer ontvangt dan betaalt. Ten slotte werd een resolutie aangenomen, waarbij het werk der Sovjet-regeering werd goedgekeurd (Men weet echter, dat is besloten net ratificatie an het verdrag te wachten ;ot na afloop der Britsche verkiezingen.) De Engelsche pers over de geheime instructie uit Moskou. De bladen leggen den nadruk op de be- teekenis der documenten, mede met het oog op de verkiezingen. De „Daily Telegraph" zegt, dat het ef fect van Zinovjews buitengewoon document is het in stukken scheuren van MacDonalds Russische politiek, een politiek, waarop méér dan op iets anders zijn beroep op het kiezerscorps was gebaseerd. De brief heeft bij zijn intrede in de verkiezingscampagne de uitwerking van een ontplofbare graiiaat. Het verdrag, dat de eerste minister in de eerste week van Augustus heeft geteekend, was vaag en omsamenhangend, maar het voorzag in één ding, n.l. de volledige sta king van de bolsjewistische propaganda, welke ten doel heeft de communistische revolutie in Engeland voor te bereiden of den opstand in eenig deel van het Britsche rijk aan te wakkeren. Thans weten wij, aldus het blad, dat meer dan een maand nadat het verdrag was geteekend, een der voornaam ste personen van de bolsjewistische dicta tuur in Rusland aan het centrale comité der Britsche communistische partij uitvoerige instructie deed toekomen voor het „ophit sen van de massa van het Britsche proleta riaat", het overhalen van troepen tot onge hoorzaamheid en het leggen van de grond slagen voor het volledig succes van een ge- wapenden opstand. Het blad voegt er aan toe, dat het verdrag van dit oogenblilk af „dood" is. De liberale „Daily News" schrijft In dien de openbare meening zich niet reeds had uitgesproken over het Russische ver drag, zou het door het Britsche Foreign OTice gepubliceerde sensationeele docu ment het dooden en begraven, zonder eenige hoop op wederopstand. Het ernstige van Zinovjews brief ligt niet zoozeer in de mo gelijkheid, dat hij eenige uitwerking in Groot- Britannië kan hebben, dan wel in de bron, waaruit hij komt. De brief is geen onbetee- kenende mededeeling van een onverantwoor delijke groep fanatici, maar is geteekend door Zinovjew, den grooten Russiscnen politicus, die lid is van het Russische poli tieke bureau en president der Russische communistische partij en Derde Interna tionale. Geen Britsche regeering, welke de zen naam waardig is, kan deze in werkelijk heid gezaghebbende pogingen van vooraan staande buitenlandsche politici om Z. M.'s leger op te hitsen en het Britsche Rijk door middel van een gewapenden opstand te niet te doen, negeeren. Ramsay MacDonald als minister van buitenlandsche zaken heeft een krachtig protest tot de Russische regeering gericht. Hij kon niet anders doen dan tegen over deze verraderlijke daad. De documenten hebben een slechten dienst bewezen, zoowel aan het Russische volk als aan de zaak des vredes. MacDonalds „front verandering." De „Times" wijdt een hoofdartikel aan de publicatie van het Foreign Office, dat als volgt eindigt„De premier, die het verdrag met Rusland heeft goedgekeurd en verdedigd, grijpt thans een gelegenheid aan om te protesteeren en van front te veranderen. Hij verloochent plechtig de revolutionaire door welke hij zich heeft laten meesleepen. Hij noemt thans weer herhaaldelijk den naam des konings, dien hij uit het verdrag had weggelaten, maar zijn berouw komt te laat. Men kan moeilijk aannemen dat de natie nog eens de behartiging van belangrijke staatsaangelegenheden aan hem zal toever trouwen, nadat hij zich, zooals hij thans zelf erkent, op een dergelijke wijze door de ge vaarlijkste vijanden van Engeland heeft laten vangen." Het antwoord van Rakowsky In zijn antwoord aan het Foreign Office herinnert Rakowsky er aan, dat in 1923 de sovjet-vertegenwoordiger te Londen en het Foreign Office overeenkwamen te trachten alle conflicten te regelen door rechtstreeksche besprekingen en dat er alleen nota's zouden worden gezonden indien men op deze wijze niet tot een gunstig resultaat kwam. Hij verklaart, dat de nota, welke ongegronde beschuldigingen bevat tegen de sovjet- regeering, een onverwachte schending vormt van deze procedure. In de meest "besliste bewoordingen beschrijft hij het bij de nota van het Foreign Office gevoegde mani fest als een grove vervalsching en een brutale poging om de ontwikkeling van vriendschap pelijke betrekkingen tusschen beide landen te beletten. Hij tracht te bewijzen dat de inhoud, het hoofd en de onderteekening van het document beslist aantoonen, dat het het werk is van personen, onbekend met de samenstelling der communistische interna tionale. De inhoud is volgens hem een sa menweefsel van dwaasheden, bestemd om de openbare meening tegen de sovjetregee- ring op te zetten. Rakowsky wijst derhalve iedere verantwoordelijkheid van de zijde der sovjetregeering voor de werkzaamheden der communistische internationale van de hand. Hij hoopt, dat de Britsche regeering stappen zal doen om het auteurschap van het docu ment vast te stellen. Aan de „Daily Herald" heeft Rakowsky verklaard, naar aanleiding van de mededee ling in de nota van het Foreign Office nopens het nauwe verband en contact tusschen de communistische internationale en de sovjet regeering, dat het bestuur der internationale door alle aangesloten partijen wordt gekozen en geen sovjetlichaam-, maar een internatio naal lichaam is. „En," zoo voegde hij er aan toe, „de sovjetregeering eerbiedigt de vrij heid van politieke propaganda niet minder dan al die andere landen waar de communis tische partijen geoorloofde instellingen zijn." De a.s. verkiezingen in Duitschland. Het Beiersche ministerie heeft ter bescher ming der vrijheid van stemming bij de a.s. Rijksdag- en gemeenteraads-verkiezingen 'n veio dening uitgevaardigd, waarbij tot na den afloop der verkiezingen de vrijheid van ver gaderen en spreken alsmede de persvrijheid in Beieren in" hoofdzaak wordt hersteld. Zoowat in alle Duitsche partijen heerscht, nu de beslissing inzake de ontbinding van den Rijksdag gevallen is, een crisis. In de Duitsch-nationale partij misschien wel de scherpste. Heden zal een vergadering wor den gehouden van de vertegenwoordigers der partij in de verschillende landen. Ongetwij feld ter beraadslaging over hetgeen te doen staat met net oog op deze, thans door het aftreden van Hergt als voorzitter acuut ge worden sinds 29 Augustus (stemming eer het rappo t-Dawes) lat nte crisis in de pa tij. Alvorens in die vacature voorzien is (gerucd is, dat admiraal v. Tirpitz de opvolgende zou zijn), kan de partij moeilijk den verkiezings strijd ingaan. De strijd om de macht in de D.-nationale partij concentreert zich allereerst in den vorm van de leiderscrisis. Het blad van graaf Westarp, die den heer Hergt dezer dagen in de fractievergadering een bloemenhulde aan bood, reikte hem thans het doodvonnis uit en dreigde hem los te laten indien hij niet vrijwillig ging. Deze leiderscrisis is echter slechts een symptoom, zooals de „Frankf. Ztg." consta teert. De „Kreuzz." heeft gelijk, wanneer het blad opmerkt, dat de oplossing daarvan noodig is in het belang van een eensgezinden inzet van de verkiezingsactie der partij. Het is toch de partijleiding niet gelukt, niette genstaande alle pogingen daartoe, om de scheur te dichten, welke sinds 29 Augustus midden door de partij loopt. Deze staat thans voor de onmogelijke taak een verkiezings campagne te voeren met verbroken front. Alvorens zij zich tot de kiezers wendt, moet de strijd in eigen boezem worden uitgevoch ten. In welke richting het gaat, duidt o.a. de verwijdering van prof. Hötsch uit de redac tie van de „Kreuzz." aan. De „Deutsche Ta- gesz." van den heer Clasz, den leider van den alduitschen bond, verlangt sinds eenige weken dringend een leider uit de oppositio- neele rechtsradicale meerderheid. De vergadering van heden zal waarschijn lijk in deze de beslissing brengen. Het Chineesche kabinet afgetreden. Het Chineesche kabinet is Vrijdagayond afgetreden, na het decreet van den president te hebben gecontrasigneerd, waarbij het sta ken der vijandelijkheden wordt bevolen. De troepen van den christen-generaal Feng, ter sterkte van 40.000 man, trokken de stad binnen onder het zingen van een kerkelijk lied. De staatsgreep werd op touvv gezet tijdens de afwezigheid van Woe Pei Foe op het gevechtsfront. Eenige ministers werden ge arresteerd andere ontkwamen. Er werd geen schot gelost. De president der repu bliek afgetreden. President Tsao Koen is afgetreden. Generaal Feng gelastte den ministers de regeering voort te zetten, daar hij bestuurs organisaties wil vermijden. Omtrent den toestand in Peking meldt de correspondent van de „Times" nog het vol gende De dramatische ontwikkeling der gebeurtenissen in Peking hebben een diepen indruk op de bevolking van de hoofdstad gemaakt. Het zakenleven staat geheel stil en het spoorwegverkeer is gestaakt. De telegraaf verbinding met Europa via het noorden is Zaterdagmiddag hersteld, doch de telefoon verbindingen zijn nog steeds gestoord en in de stad wordt het verkeer ten zeerste belem merd door de troepenbewegingen. De quaestie van de vorming van een nieu we regeering wacht, naar vernomen wordt, op de aankomst uit Tientsin, waar hij den laatsten tijd woonde, van Toean Sji Yoe, die waarschijnlijk de nieuwe president zal zijn. De belangrijke concentratie van troepen om het paleis van den president wijst er op, dat Feng bereid is zoo noodig krachtige maatregelen te nemen, indien Tsao Koen niet toegeeft. In de omgeving van het paleis staan drieduizend man troepen. Een uit Tientsin ontvangen bericht beves tigt de debacle van Woe Pei Foe's leger. Het staat evenwel nog niet vast of zijn leger uit elkaar geslagen is of regelmatig terugtrekt. Een later communiqué meldt, dat presi dent Tsao Koen de vlucht heeft genomen naar de gezantschapswijk in Peking. Woe-Pei-Foe is in volle vlucht. De terugtrekkende legers der centrale regeering te Sjanhaikwan zijn van hun basis afgesneden. Tsao Koen in de Neder landsche legatie gevlucht? Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Moekden is president Tsao Koen gevlucht in de Nederlan,dsche legatie te Peking. De Mexicaansche minister van buiten- lndsche zaken heeft order gegeven de Mexi caansche consulaten in Londen, Liverpool en Glasgow alle honoraire consulaten te doen sluiten. De reden daartoe is dat Mexi co het onwaardig acht consuls te handhaven bij een regeering, welke geen officieele be trekkingen met de Mexicaansche regeering onderhoudt. Naar wij reeds in herinnering brachten Zijn de betrekkingen tusschen Engeland en Mexi co wederom gespannen in verband met de jongste onthullingen in het proces tegen de moordenaars van mrs. Evans, een Engelsche, die in den afgeloopen zomer op haar boer derij werd vermoord. In Birmingham en een beperkt gebied rond de stad is Vrijdagmiddag een hevige aardschok waargenomen. Gebouwen tril den op hun grondvesten, doch omtrent scha de wordt niets vermeld. Clemenceau heeft het museum Jean Hou- don, een onderdeel van de gemeente-biblio theek te Versailles, met een interessant voor werp verrijkt De gouden ring, die Jules Favre indertijd als herinnering had gekre gen van Charles Naundorff, den ook in ons land niet onbekenden pretendent van den Franschen troon, die beweerde een zoon te zijn van Lodewijk XVIII. Favre had voor Naundorff gepleit in zijn processen tegen den hertog van Chambord, waarbij hij zijn aan spraken erkend hoopte te zien. Toen Favre den 28 Januari 1871 den wa penstilstand met Duitschland onderteeken de, zegelde hij het stuk met dezen ring, daar het Staatszegel niet te Versailles was en er te veel tijd verloren zou gaan wanneer men het nog uit Parijs zou laten komen. Clemenceau droeg dezen ring, toen hi] 28 Juni 1919, het Verdrag van Versailles tee- kende. Het museum-bestuur heeft de nieuwe aanwinst gevoegd bij den inktkoker en de pen, die bij het teekenen van dit Verdrag dienst hebben gedaan. EEN AANKLACHT TEGEN TWEE MINISTERS. De Zuid-Slavische oppositie heeft bij den president der Skoepsjtina een aanklacht inge diend tegen de ministers van verkeer en voedselvoorziening, die zich in 1919 van in correctheden bij de uitvoering van het Tsje- choslowaaksch-Zuidslavisch verdrag zou den hebben schuldig gemaakt. DE PRINS VAN WALES. De Prins van Wales heeft Zaterdagochtend op de „Olympic" New York verlaten op de thuisreis naar Engeland. EEN EGYPTISCHE PRINS IN aAL- LINGSCHAP. Sedert November 1899 toeft in een inrich ting voor zwakzinnigen ia Ticehurst (Sussez) prins Ahmed Saifeddin, een Egyptische prins, wiens zuster was gehuwd met prins Foead, den tegenwoordigen koning van Egypte.] Vijf en twintig jaar geleden pleegde hij een aan flag op Foead, die, naar zijn oordeel, zijn zuster, prinses Crivckiar, slecht behandelde. Prins Foead werd licht gewond en prins Saifeddin werd tot drie jaar dwangarbeid in Toera veroordeeld. Daarna werd hij door een commissie van medici ontoerekenbaar verklaard en naar Engeland overgebracht. Hij wordt daar nog steeds vastgehouden on danks de herhaalde vertoogen zijner moeder, prinses Nevdywani, die te Konstantinopel woont. De prins die destijds 21 jaar oud was, is thans een oude, vervallen man geworden. Alle pogingen om hem bevrijd te krijgen stuit ten af op de koele mededeelingen van Lord Cromer, in 1901 Britsch hooge commissaris in Egypte, en van Lord Lansdowne, de toen malige staatssecretaris van koloniën. Prinses Chivekiar is intusschen van Foead gescheiden en met een Turksch officier hertrouwd. Toch deed de moeder nog een beroep op haar vroegeren schoonzoon, koning Foead, dat echter onbeantwoord bleef. Ten slotte heeft zij een brief aan Mac Do nald geschreven, waarin zij er op wijst dat haar haar zoon ten onrechte in het gesticht is opge sloten, daar hij geestelijk volkomen gezond is. De Turksche consul en de legatie komen tus- schenbeide de Egyptische legatie eischt dat de prins wordt vastgehouden. Zij beschuldigt de moeder haar zoon slechts op te eischen om later van hem te kunnen erven, daar hij over een ontzaglijk fortuin beschikt. De zaken staan aldus. Intusschen zit de prins in de eenzaamheid opgesloten. 2639, div. stoofperen 56%, Kraaiperen 1415, Engleterres 78, Kweeperen 2728, Alexander Lucas 2728, Beurré de Harden- pont 2425, Nouveau Poiteau 1822, Emile de Heijst 2526, Beurré Blanc 2930, Comtesse de Paris 2025, Duchesse de Anqoulome 3335 ct„ alles per Kg. UTRECHT, 25 Oct. Vee. Aangevoerd waren 1050 stuks. Handel matig. Prijzen waren stieren f 150300, vaarzen f 260 340, pinken f 140210, melkkoeien f 280 460, kalfkoeien f 300490, vaarskoeien f 200320, magere kalveren f 70140, nuch tere kalveren f 1822, magere varkens f 1650, biggen f 716, magere schapen f 4050, lammeren f 3038. Eieren f 12%14. Boter f 1.45. ENKHUIZEN, 24 Oct. Heden hebben 21 vaartuigen hier aangevoerd 1794 pond l oe - bot en 685 pond garnalen. De botprijs hep op van f 2728 per 50 Kg. Garnalenprijs f 1.50 per mand (28 pond). VOLENDAM, 25 Oct. Aan den vischaf- slag besteedde men deze week voor lijnaal 40 cent, kuilaal 45 cent, bot 3035 cent, spie ring 3—6 cent per pond, haring 6 cent per stuk, garnalen f3.504.50 per lit en nest 45 cent per mand. IJMUIDEN, 25 Oct. Van de haringvis- scherij kwamen heden hier binnen de stoom- drifters IJ.H. 575 met 120 manden L.T. 25 met 231 manden L.T. 1147 met 437 manden L.T. 3 met 540 manden L.T. 515 met 240 manden L.T. 1298 met 270 man den L.K. 682 met 356 manden versche ha ring. De zeillogger K.W. 116 (Johan Rindert) kwam hier binnen met 34 last pekelharing. Geveild werden de vangsten van de stoom- drifters IJ.M. 501 (Flora) met f 1165 L.T. 25 met f 1848 L.T. 1297 met f 3524 L.T. 1147 met f 3133 L.K. 682 met f 2563 Y.H. 470 met f 3964 en van de loggers IJ.M. 267 (Dirk Jacobus) met f 11.442 en IJ.M. 217 (Ewald) met f 4342 (gedeeltelijk) aan besom ming. AMSTERDAM, 25 Oct. (Ben«.„t van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong en Koene.) Sterappelen ƒ1824, iden extra 2630, Transpérant de Cronsel f 2234, idem extra 5056. Present van Engeland 1424, Cox Pomona 4050, idem I 2630, The Queen extra 2642, idem I 1218, Notarisappelen 1218, Bramly Seedling 812, Gravensteiners 1822, Goud reinetten ƒ1218, extra ƒ2228, Gron. Kroon 1216, Sweden appelen 1218, Princesse Nobel 1224, Bellefleurs 10 15, Schagerroodjes 1014, Tulpappelen 812, Bouman Reinetten 1618, Jas- appelen ƒ1014, zure pippeling ƒ812, Paradijsappelen ƒ1014, Bismarck ƒ14 18, Keizer Alexander 1218, bloeme zoet 1218, Jaapdirk 812, Honingzoet 8 14, Campagnezoet 1014, dubb. benders 1215, Doyenne du Commive 3240, Bonne Louise d'Avranches ƒ4462, extra id. I 14—20, Br. Hardy 20—26, Br. Le brun 12—18, Br. Clairgeau 12—22, Willi am Duchesse ƒ2446, Soldat Laboureur 1018, Calebas de Tirlemont 1018, Souvenir de Congres 1420, Triumph de Vienne 2230, Hertogin Elza 1220, Durandeau ƒ1220, Meloenperen ƒ712, Giesen Wildeman 610, Wintervijgen 10 16, Bergamotperen 57, Winterjannen ƒ48, Nouveau Poiteau 814, Joden- peren 79, Pondsperen 8-11, kweeperen 1824, Frankenthalers 8090 per 100 kg. Alicanten 0.700.76, walnoten on- gebolsterd ƒ0.440.60, hazelnoten 0.20 0.24, kassnijboonen 0.750.95, snijboonen 0.620.46, dikke spercieboonen ƒ0.34— 0.42, dunne spercieboonen ƒ0.380.46, to maten ƒ0.340.44 per kg. Hillegommer zandaardappelen 7.5012.40 per 100 kg. Bloemkool ƒ2432 per 100 stuks. Sla 2.10 4.60 per 100 krop. Uien ƒ3.203.60 per 50 kg. Spruiten ƒ1.503.50 per zak. Bloemen. Chrysanthemums 1835, Am. Anjers 812, Hadley 1228, Sunburst 814, Ophelia 717, Golden Ophelia 815, Keizerin 610, Dahlia's ƒ2.40 4.50 per 100 stuks. Snijgroen 37.50 per 100 rank. Eiketakken 1.502.50 per 100 tak. Fransche Anjers ƒ0.400.58, Margrie ten ƒ0.080.11 per dozijn. Pepers 3.50 4.80 per mandje. ALKMAAR, 25 Oct. Vee. Aanvoer 16 paarden 150—400, 82 koeien ƒ210—525, 30 nuchtere id. 1236, 577 schapen 48 62, 6 vette varkens, per kilo 79 magere varkens 40, biggen f 817, bokken en geiten 518. Boter, per 0.5 kg 1.101.35. Eieren, per 100 stuks 11.5013.50. CULEMB1RG, 25 Oct. Fruit. (Veiling Culemborg en omstreken) Boschappelen 10 ct. goudreinetten 1018 ct., zoete schijvers 56 ct., Bergamotten 6 14 ct., Winterjannen 5 ct. Bellefleur 1013 ct., Campagnezoet le soort 5)4—6 ct., lauwtjesperen 5514 ct-> Princesse Nobles 8 ct., IJsbouten 7 ct., Brede- rode 12 ct., alles per kg., noten 46 ct. per 100 stuks* HOORN, 25 Oct. Granen. (Beurs Park zaal.) Rogge 14, tarwe 1318, gerst 14 15. haver 1013, per 100 kg, gerst 1415 haver 1013, per 100 kg. Grauwe erwten 3040, groote vale 3140, Wijker vale 2529, bruine boonen 2630, witte 32, Duiveboonen 13 per hl. Mosterdzaad 39 46 per 70 kg. Karwijzaad 23, Maanzaad ƒ2325 per 50 kg. HOORN, 25 Oct. Vee. Aanvoer 40 schrammen 2030, 224 biggen 1018, 542 schapen ƒ4556, lammeren 3848. 2 paarden 160375. Handel vlug. AMSTERDAM, 25 Oct. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonte f 5.756, id. Blauwe f 5.505.60, id. Eigenheimers f 4.805, id. Blauwe Eigenheimers f 4.755, Friesche Borgers f 4.50, Zeeuwsche Eigenheimers poters f 3.704, id. blauwe poters f 33.20, Hille gommer Zandaardappelen f 67, Drentsche Eigenheimers f 33.80, id. Roode Star f 3.60—3.75 per Hl. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Oct. (Weekbericht Langedijker Groentenveiling). De aanvoer van bloemkool bedroeg deze week 135,400 stuks, dat is 40.000 minder dan vorige week, ook worden ze heel wat lichter met veel uitschot. De prijzen welke werden gemaakt waren voor le soort f 15 26.10 en voor 2e f 2.7013 per 100 stuks. Roode kool aanvoer 281.600 Kg., prijs le s. f 3.50—6.40, 2e s. f 2.30—3.40. Van roode kool werden 15 wagons minder aangevoerd dan de vorige week. Gele kool aanvoer 221.000 Kg., zijnde vrijwel gelijk aan de vorige week. Er werd betaald voor le s. f 3.50—5.10, 2e s. f 2.20—3.40. Witte kool, aanvoer 696.000 Kg. of 50 wagons minder dan de vorige week. 't Loopt dan ook met de gewone witte kool spoedig af, terwijl van de Deensche witte het grootste gedeelte wordt opgeslagen, daar de prijzen voor dit artikel te laag zijn. De prijs der gewone witte' liep van f 0.902. In 't geheel werden 119 wagons diverse koolsoorten aangevoerd tegen 184 vorige week. Uien aanvoer 107.440 Kg., prijzen iets lager, voor grove f 4.606.50, drielingen f 6.808.30, nep f 5.408. Slaboonen, aanvoer 644 Kg., prijzen f 19.20—39.30, losse wortelen (peen) aanvoer 72.000 Kg., prijzen f 1.202, bieten aanvoer 85.025 K.g., prijzen f 1.303.50, rammanas, aanvoer 500 Kg-, prijs f 5.70, Aardappelen, aanvoer 1712 Kg„ prijs Schotsche muizen f 58, blauwe f 45.30, drielingen f 3, alles per 100 Kg. Volgende week wordt een kleine aanvoer verwacht, daar de tuinders met deze koude met man en macht werken om de winterkool thuis te halen. ELST (Bet.) 24 Oct. Fruit. Prijzen 1ste goudreinetten 1419, 2e s. 5)46, extra 22—75, le bellefleur 12—13%, Present of Eng 1 nd 2628, Fransche bellefleurs 1415 Ribston Pippin 1516, Baumann's Reinetten 14—23, sterappels 1823, div. zoete appels 1113- Hollemans 88%, Notarisappels 14%24. Groninger Kroon 1213, Von Zucclamaglis Reinetten 2829, zure roodjes 14%15, Beurré Clairgeau 3349, Willi- ams'Duchesse 4354, Beurré Superfin 43 50, Oranjebergamotten 89, Beurré Diel BERLIJN, 26 Oct. Heden heeft te Potsdam een groote repeublikeinsche de monstratie plaats gehad, ter inwijding van het vaandel van de afdeeling Potsdam der organisatie Rijksbanier Zwart-rood-goud. Als gevolg van een oproeping in de na tionalistische bladen waren vele Völkische elementen naar Potsdam gekomen Na het einde van de officieele plechtigheid pro voceerden zij de leden van de republikein sche organisatie, waarbij het tot botsingen en arrestaties kwam. Reeds bij het station te Potsdam was een groote politiemacht opgesteld, om de van buiten komende republikeinsche groe pen tegen aanvallen van de Völkischen, die in vele kleine groepen aanwezig waren, te beschermen. Dank zij den politiemaatrege len konden de republikeinsche groepen zich zonder incidenten naar het groote plein be geven, waar de feestelijke overhandiging van het vaandel aan de afdeeling Potsdam zou plaats hebben. Op het plein waren eenige duizenden toeschouwers aanwezig, onder wie vele elementen van de radicale rechtsche en linksche partijen. Dezen trachtten de plech tigheid door het werpen van stinkbommen te verstoren, doch het gelukte hun niet de uitvoering van het program te verhinderen. Meer dan 6000 leden van de republikein sche organisatie hadden zich met een groot aantal zwart-rood-gouden vlaggen ronom de de spreektribune geschaard. De leider van de afdeeling Potsdam, Mischier, zeide in zijn begroetingsrede, dat, zoo ergens, het wel te Potsdam is, waar de republikeinen voor hun overtuiging hebben te strijden. De organi satie zoo zeide hij is niet om te pro- voceeren in deze stad bijeengeroepen, doch om de gedachte van de volksuniversiteit te propageeren. Tot den strijd met de geeste lijke wapenen zijn de republikeinen te Pots dam bereid. De vroegere premier van Mecklenburg- Schwerin, de sociaal-democraat Stelling, wees er vervolgens op, dat de aanstaande rijksdag-verkiezingen een zoodanig resultaat moeten hebben, dat daardoor aan de mo narchie en haar aanhangers den doodsteek wordt gegeven, en dat men van dien dag moet kunnen zeggen, dat de Duitsche repu bliek daardoor vast en onwrikbaar is ge grondvest Onder groote bijvalsbetuigingen las spre ker een begroetingstelegram van van pre sident Ebert. Voorts spraken nog leiders van het centrum en de democraten, o. a. prof. Bergsasser. Deze laatste wees er op, dat het bij de Rijksdagverkiezingen er om gaat, of in Frankrijk Herriot of Poincaré de overhand zal hebben. Daarna had de feestelijke overhandiging van het vaandel plaats, terwijl met het zingen van het Deutschland-lied, de plechtigheid werd ge sloten- Een groote optocht trok vervolgens door de straten, waarna de deelnemers zich ten slotte over verschillende lokaliteiten ver deelden. De optocht werd door de nationa listen op verschillende punten begroet met het lied: Siegreich wollen wir Frankreich schlagen Andere nationalistische afdeelin- gen gaven hel Ehrhardt-lied ten beste. Het kwam tot kleine botsingen en de politie ar resteerde 'n aantal nationalisten Voor het vereenigingslokaal trachtten eenige rechts- radicalen den republikeinen de vlaggen te ontrukken. Hierbij kwam bet tot een bot sing, waarbij drie personen tamelijk ernstig werden gewond Ook later, bij het invallen der duisternis, hadden op verschillende pun ten kleine botsingen plaats, terwijl de po litie meermalen moest ingrijpen. Het aantal gewonden bedraagt, 12, dat der gearesrteerden 30. Om erger te voorko men. gaf de leider der republikeinsche or ganisatie den van buiten komenden leden den raad, spoedig weer te vertrekken. Het vertrek had een tamelijk ongestoord ver loop BRUSSEL, 25 Oct. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Caisse de Re ports et de Dépots heeft minister-president Theunis heden een belangwekkende rede gehouden, waaruit bleek, dat hij vastbeslo ten is ter verhooging van de ambtenaars salarissen 100 millioen frs aan nieuwe be lastingen door de Kamers te laten aanne men. De premier gaf een uiteenzetting van de krachtsinspanning waarvan België sinds 4 jaar op fiscaal gebied heeft blijk gegeven. In 1922 werden de lasten van een kapitaal van 830 milli >en frs. in de gewone begroo ting opgenomen, in 1923 die van 2800 mil lioen. in 1924 die van 12 milliard. De ge wone begrooting van 1925 zal zoowat 4200 millioen bedragen, waarin begrepen bijna 1 milliard permanente lasten voor de aange gane leeningen voor het herstel van het land. Door dit bedrag in gewone begrooting op te nemen wordt in ronde cijfers 20 mil liard van de herstelbedragen, waarop België recht heeft, geamortsiëerd. In 1920 bedroegen de voorziene belastin gen 287 millioen, voor 1925 wordt 354 mil liard voorzien Dank zij die reusachtige in spanning heeft België zijn recht op crediet hersteld Er moet nog slechts 100 millioen aan nieuwe belastingen worden aangenomen om een gedeelte der salarisverhoogingen, dat niet door de meerdere opbrengst van belastingen is gedekt, te bekostigen. Aan het slot van zijn rede verklaarde Theu nis, wel te weten dat de noodzakelijke be- lastingverhoogingen niet geschikt zijn om populariteit te verwekken, en dat hij de mogelijkheid voorziet, dat hü zich weldra terug zal trekken. LONDEN, 25 Oct. De Iersche republikein sche leider De Valera, die vlak voor een vergadering te Newry op last van de Ulster autoriteiten werd gearresteerd, is vandaag teruggebracht naar de grens van den Ier- schen Vrijstaat en daar in vrijheid gesteld. Er waren geen demonstraties, en de Valera was om 11 uur 's morgens te Dublin terug. Vanmorgen vroeg werd hij door de politie van Ulster naar een grensstation gebracht en daar in een eerste-klas-coupé van den trein naar Dublin gezet. Hij beloofde, dat hij Ulster rustig zou verlaten als men hem toestond zich in vrijheid over de grens te begeven Morgen moet de Valera het woord voeren te Sligo in den Vrijstaat. Hij zegt, dat hij van plan is, de redevoeringen, die hij Dins dag te Londonderry en op andere plaatsen in Ulster zou houden, door te laten gaan. Hij is dus blijkbaar van plan, ten spoedig ste weer over de grens terug te keeren. Uit Belfast wordt nader aan de „Star" ge meld, dat De Valera blijkbaar te Newry be reikt heeft door van een kustplaats in den Vrijstaat over te steken in een roeiboot. Hij landde te Narrow Water nabij Newry en legde de rest van den tocht te voet af. Toen hij eenmaal de stad bereikt had, verborg hij zich daar tot de vergadering begon en slaagde er ook in zich te verbergen in de menschenmassa, die naar de meeting trok, zonder te worden herkend Toen hij even wel uit de massa naar voren trad en de deur trachtte binnen te sluipen, werd hij door een politieagent herkend, waarop on middellijk zijn arrestatie volgde De politie bracht hem in een der bureaux, waar hij in een kamer werd opgesloten. Deze kamer werd den ganschen nacht door gewapende soldaten bewaakt. PEKING, 26 Oct. Het is mogelijk, uit de beschikbare inlichtingen op te maken, wel ke gevolgen de staatsgreep van Donderdag zal hebben. Het voornaamste feit is, dat niet zooals eerst was gemeld, een debacle aan t front heeft plaats gehad, doch dat de troepen van Woe Pei Foe zich volkomen in haar posities handhaven. V^oe is hedenmorgen te Tientsin aange komen. Blijkbaar heeft de Feng-partij Tient sin dus niet bezet. Men mag derhalve aan nemen, dat Woe in telegrafische verbinding staat met de hem gunstig gezinde provincies en tevens in de gelegenheid is van daar steun te krijgen, 't Verzuim van Feng-Joe- Sjang om Tientsin te bezetten en de ver bindingen met t Zuiden te verbreken, lijkt een ernstige fout doch het is mogelijk, dat dit te wijten is aan de mislukking van de uitvoering van dat aandeel in den staats greep, hetwelk zijn vrienden op zich geno men hadden. Nog altijd ontbreken aanwij zingen, of sommige leiders, die gezegd had den met Feng te sympathiseeren, inderdaad met hem samenwerken. Feng ontkent, dat zijn actie heeft plaats gehad in medewerking met Tsjang-Tso-Lin en hij verklaart, dat hij bereid is tegen Tsjang-Tso-Lin te vechten, indien deze niet gehoorzaamt aan het bevel van den presi dent, om de vijandelijkheden te staken. Feng verklaart verder opnieuw, dat zijn eenig j doel is een einde te maken aan den burger- i oorlog. Het is thans duidelijk, dat Feng's hoofd macht nimmer Jehol (aan het Noordfront) bereikt heeft, doch halverwege terug is ge keerd naar de hoofdstad. Of Woe nu op nieuw de macht in handen zal krijgen, hangt hoofdzakelijk af van den uitslag van den strijd om Sjanhaikwan. De frontlijn van het leger van Mandsjoerije loopt parallel met den spoorweg op een afstand van 8 K.M. en een doorbraak tot aan den spoorweg zou noodlottige gevolgen hebben voor het cen trum en den rechtervleugel van Woe. Indien op Woe inderdaad zulk een hevige druk wordt uitgeoefend als uit Moekden wordt gemeld, zal het hem zeer moeilijk vallen, tegen Peking op te treden, maar 'n man vat» zijn capaciteiten mag zeker in staat wor den geacht, zijn front te handhaven. Ook moet men van een man van zijn energie verwachten, dat hij al het mogelijke zal doen om zijn positie in de hoofdstad te herstellen. Te Peking is alles rustig, doch men volgt met spanning het verdere verloop der ge beurtenissen. Gemeld wordt, dat generaal Feng aan 'i kabinet heeft opgedragen, de zaken nog voorloopig te blijven voeren. BAAS BOVEN BAAS. Duitscher (pochend) „In mijn land r den de treinen zóó snel, dat als men in een trein zit en men kijkt naar buiten, het net is alsof de telefoonpalen één lange muur vor men." „Dat is nog niets vergeleken bij mijn land." zeide een Hollander. „Als men daar in een trein naar buiten kijkt, en men ziet die aard appelen-, groenten, boonen- en erwtenvel- den, lijkt dat precies één pot snert Huishoudster (die een dag met vacantit gaat) „Hebt u nog iets te bezorgen, pro- fesor Professor „Maak nog wat water warm, dat ik het morgenvroeg dadelijk heb om mt te scheren."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7