ftl8l"iii®ff* IIA IIm riftllfllir nflllllillT r*?*r.T»"IT. p.. »..k0.25 ■IILIIMIL Elm ft ft# I L MMvI>1IL I'lllllltt I OKIE GMIIS-OHGEIÜKKEN VERZEKEIEIÏG $paarne_Kank 0 Zevenhonderd-Vijftig gulden, I Helai^cgrijlce Mededeeling V erkeersonge vallen. Cellen-bouw. li Donderdag en. Vrijdag aanstaande Buitengewoon Groote Oplage 1748 Dinsdag 28 October 1924 47ste Jaargang No. 15877 sing: elkc "^"T-15 ct bii Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Heden keerden wij aan de Wed JAC. DE HOLLANDER, vroeger te Oude Wetering, thans wonende Topaastr. 21 Amsterdam uit, de Somma van wegens een aan haar echtgenoot overkomen ongeluk, waardoor deze het leven verloor. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT Mededeelingen van de R.K. Staatspartij. De Spaarne-Bank belast zich met de uitvoe ring van Uwe effecten-orders. Een goed geleide bank-instelling mag zich niet met speculaties bezig houden. Daarom kan de Spaarne-Bank U onpartijdig en naar beste weten dienen met advies. Agenda De vliegtocht Nederl.Indië. VOOR DEN POLITIERECHTER voor H.H. Adverteerders!! Auto-botsing. MUZIEK. De eerste lustrumviering van The Yellow Black Boys. DE FEESTAVOND. Date et dabitur vobis. MDEBUï 1 J. WEBER ZOON Ooticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Per kwartaal 3.25 flnHW M H® H §9 1 VIS MM H Bp f$f|ɧ§ §1 m ËW Iftlill &M BH M Advertenüën tusschen den tekst Franco per post per kwartaal bij U i I S Kj B» §1 8j H MHM 11 $1 HHH P IPIl B I B I I Rliilllll VI {RHi B als ingezonden mededeeling. 60 ct. vooruitbetaling 3.58 fl bi W K H liB S 1 f I f 1 I ft B® 8 1 i W 15 8 I KSUIJ i VP UK W per regel op de le Paging 75 ct. Bureaux: Nassaulaan 49. ^Cr rc£e*' *raa2" en aanbod-adver- Telefoonnummers: 1426, 2741 en tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat- Postrekening No. 5970. vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Oflfin Levenslange geheele on X "7C tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUU»"" geschiktheid tot werken; T V bij een ongeval met i OCH dobdelijken afloop T ZOU bij verlies van een hand, |OC bij verlies van een i Cf] een voet of een oog; I IZü." duim of. wijsvingerI «JU bij een breuk van Af] been of arm; 1 tw bij verlies van een andere vinger. 0 Men weet, dat een der voornaamste rede nen, waarom twee families van een en het zelfde revolutionaire geslacht n.m. de S. D. A. P. en het Communisme als kat en hond met elkander leven een rare hebbe lijkheid van de meest roode neven is. De oude strijdmethode van man tegenover man, van partij tegenover partij, werd als verouderd en ondoelmatig afgewezen. Wan neer ge iemand wilt bestrijden aldus re deneeren de Russische heeren dan moet ge niet vóór zijn huis gaan staan en hem uitschelden; hij sluit deuren en vensters en gij schreeuwt uw keel vergeefs heesch. 'Ge moet zijn huis binnen gaan, bij hem aan tafel gaan zitten en hem zóó lang „bepra ten", tot hij er uit loopt. Dan staat hij op straat en zijt gij baas Zoo moet het ook gaan met de propa ganda voor de communistische revolutie. Eigen vereenigingen oprichten, de commu nisten organiseeren, moties aannemen, ver gaderingen houdenallemaal larie. Het duurt honderd jaar, eer ge wat 'bereikt en intusschen zijn er al weer tien andere re volutionaire systemen uitgevonden. Neen, wij moeten in de fabrieken, in de moderne vakbonden, overal, waar wij in kunnen ko men, communistische kernen stichten, cel len, die wij uitbouwen. Dit is een onfeilbaar middel. Gesteld, er is een plaatselijke af- deeling van een böuwvakarbeidersbond, die niets van het communisme ,wil weten. Wel, wat belef tien communisten om lid van die afdeeling. te worden? Op alle verga deringen voeren zij het woord; kent ge schooner gelegenheid voor het communisme om propaganda te maken? En na eenigen tijd is die afdeeling van den modernen bond feitelijk communistisch geworden. Ge beurt zulks in een voldoend aantal afdee- lingen, dan is de geheele bond, eer hij "t zelf weet. tot het communisme bekeerd. Ziedaar de onfeilbare methode tot voorbe reiding der wereldrevolutie. Jammer voor de Russische heeren, dat de socialisten deze listigheden overal in de gaten hebben en zich met man en macht tegen dezen „cellen-bouw" verzetten. Maar er is niets nieuws onder de zon en misschien zou men in Moskou vreemd op kijken, wanneer men vernam, dat die ver nuftige tactiek in de Nederlandsche poli tieke historie al lang bekend is. Hebben wij vroeger al niet eens voordat de R.K. Staatspartij in haar tegenwoordigen vorm bestond een organisatie gehad die zich „Ons politiek Recht" noemde en een cel letje bouwde in de plaatselijke kiesveree- niging? De goede trouw en de voortreffe lijke bedoelingen van de stichters stond in dertijd vast, maar toch werd het streven voor de katholieke eenheid gevaarlijk ge acht en door de Bisschoppen afgekeurd. Ter eere van d» politieke-rechters moet nu nog altijd vermeld word m, dat zij hun po litieke rechten daarna enkel en uitsluitend in en door de R.K organisatie zijn gaan zoeken enook gevonden hebben. Niets nieuws onder de zon! Dat geldt ook voor „St, Michael het democratisch verbond Zaterdag j.l. te Utrecht gesticht, maar in zijn verschillende cellen, zijn af- deelingen in een tiental groote steden on der den naam van „politieke studieclubs" al vee! eerder bestaande. Het doel van deze studieclubs door prof. Veraart en der, heer Guit uitgevonden, is „het voeren van een krachtige, democrati sche politiek te bevorderen en de R.K. Staatspartij te doordringen van de demo cratische gedachte En heel guitig rede neeren de heeren a la Moskou: om die oude R.K. Staatspartij van onze wenschen te doordringen, moeten wij niet voor haar Jiuis gaan staan preeken; wij moeten ook geen afzonderlijke organisatie oprichten, zooals b.v. de R.K. Volkspartij; neen, we moeten bij de oude tante zelf aan tafel gaan zitten en haar net zoo lang „doordringen" van onze ideeën, dat zij het aflegt. Dan zetten wij de zaak voort, liefst onder den ouden vertrouwden naam van R.K. Staats partij! En zoo vindt ge prof. Veraart, leider, stichter, genius van het democratisch Ver bond tevens onder de namen der leden van het Bondsbestuur der R.K. Staatspartij en onder die van het adviseerend college. Misschien is deze of gene argelooze lezer nog we) geneigd te vragen: maar is dat nu zoo erg? Die menschen doen toch niets dan studeeren en maken van hun recht gebruik om eigen gedachten in de eigen partij te brengen? Hoe erg de daad van prof. Veraart in haar gevolgen is, daarover zullen wij mo menteel niet praten. Eén ding willen wij er thans van zeggen, n.m. het spijt ons voor den democratischen bond de manier van handelen is niet democratisch. Toen indertijd de 'Nieuw Katholieke Partij werd opgericht, hebben wij haar be streden, omdat wij haar optreden ondemo cratisch achtten Hebt gij grieven aldus redeneerden wij toen breng ze in uw kiesvereeniging en tracht daar uw zin door te drijven. Hetzelfde gold en geldt nog voor de R.K. Volkspartij. En dat beide partijen niet tot bloei kunnen komen is hoofdzake lijk te danken aan den echt democratischen geest van ons Katholieke volk, dat geen klassenstrijd en geen ovetheersching van een minderheid wil Echte democratie vraagt: gelijke rechten voor allen; maar ook: onderwerping van de minderheid aan de uitspraken van de meerderheid. Wie in zijn organisatie geen gelijk kan krijgen, mokkend wegloopt en een eigen bondje op richt is geen ware democraat. Toch hebben wij meer respect voor het optreden van de N K. P. en de-R.K. Volkspartij dan voor hét Verbond,' dat zich verstout den naam van den ridderlijken Sint Michael aan te nemen. Ook deze le den der R.K Staatspartij vinden blijkbaar in hun organisatie niet, wat zij zoeken. Welnu, niets staat hun in den weg propa ganda te maken voor bun ideëen. Daar is de kiesvereeniging en zij kunnen waar lijk, gezien den Haag, niet zeggen, dat hun de mond wordt gesnoerd; daar is de candidaatstelling voot de openbare be stuurscolleges; daar is zelfs nog de moge lijkheid om binnen het verband van de Staatspartij eigen candidaten voor de Tweede Kamer te stellen. En ondanks de zen overvloed van rechten gaan zij cellen bouwen in de partij om éen hervorming te bereiken, welke zij langs den normalen weg meenen niet te kunnen verkrijgen en welke, de overgroote meerderheid der leden blijk baar niet wil, Tegen een dergelijk ondemocratisch stre ven moet krachtig gewaarschuwd worden. Zeker, er komen nu en dan ook in onze partij wel eens ontevredenheidsgolven op; onder den druk der tijdsomstandigheden roept nu en dan deze of gene groep om betere verzorging van haar belangen, ter wijl zij in begrijpelijke kortzichtigheid het algemeen belang voor het eigen belang over het hoofd ziet. Maar de goede, echte, zuivere democratische geest heeft tot nog to.e altijd de eenheid weteb te bewaren. Het gezonde verstand zet ten slotte begin sel boven materie en begrijpt dat het prac- tisch bereikbare in de politiek nog lang niet altijd samenvalt met het wenschelijke. Toen mannen als Engels, Hermans, Kuiper, Loer akker, van Rijzewijk, Bomans, van Schaik, Bulten, Suring, om er slechts enkele te noemen, naar de Kamer gingen, hebben zij vermoedelijk ook wel andere en meer „de mocratische" idealen gehad, dan zij tot nu toe kans zagen te verwezenlijken. De nuch ter denkende kiezers, waaruit de over groote meerderheid der Roomschen geluk kig nog bestaat, begrijpen echter ten slotte wel, dat cok Kamerleden en zelfs ministers niet in staat zijn om van de wereld een paradijs te maken. Was dat wel mogelijk, dan zou een Katholiek-democraat als Aal- berse dit toch zeker niet verzuimd hebben. Dat prof Veraart en de zijnen daarom meer zullen bereiken, wanneer zij de R.K. Staatspartij ten onderste boven hebben ge studeerd en zelf op het kussen zijn geko men, ook daarover zal de nuchter denken de kiezer, die zijn politieke geschiedenis kent, eens glimlachen en daaraan zal hij weigeren mee te doen. Willen de heer Ver aart en de zijnen hun democratisch licht in de partij en in de Tweede Kamer doen schijnen, de weg daartoe is de kiesveree niging, maar niet een cel in het groote lichaam. Dat is de democratische weg. Wat willen zulke bij uitstek democraten meer? In verband met de oprichting van den R. K. Democratischen Bond is het bestuur van den Alg. Bond van R. K. Rijkskieskring- organisaties in Nederland door den Bonds- vo werkzaam als stoker op de E. T. Y. M. 19, van de Zeevisscherij-Maatschappij „Noor- Bloembollen diefstal. De 24-jarige timmermansknecht P. J. S., orzitter samengeroepen ter vergadering op gêen opzegging geschiedt, de volgende reis Vrijdag 7 November a.s. te Utrecht ter be- moet worden medegemaakt. deriicht", te IJmuiden. In Juni waren zij uit Hillegom, werd verder nog tot 6 weken door den machinist aangenomen en eenige gevangenisstraf met aftrek van ca. 4 weken reizen hadden zij al meegeu&akt, maar bij preventieve hechtenis veroordeeld (de eisch een volgende reis weigerden zij, eenige was 5 maanden) wegens diefstal van voor ca. uren voor het uitvaren, mee te gaan. 60.aan bloembollen uit de schuur van De usance is, dat, wanneer bij het bin- de fa. V. De rechter betrachtte clementie nenkomen er door een van beide partijen met den bekl., omdat hij uit armoede gehan deld had. spreking der houding door het Bondsbestuur in te nemen tegenover de personen, die als lid der R. K. Staatspartij in die partij een actie tegen die partij trachten te ontwik kelen. De directeur der Maatschappij, de heer H. W. de V., te Heemstede, klaagt er over, dat het dezen zomer dikwijls voorkwam, dat willekeurig matrozen of stokers, eenige uren voor het uitvaren, weigerden om mee Weigering tot uitvaren. J. O. en C. v. d. B., te IJmuiden, waren ie gaan. Het schip kan dan niet uitvaren, en -de- hooge exploitatiekosten brengen zoo doende groote schade, want vopr plaatsver vangers kan niet zoo gauw worden ge zorgd. Spr. wilde door deze aangifte, een principieele uitspraak verkrijgen, of zulk October een feit niet strafbaar is. De beide beklaagden zijn niet versche nen, daar zij varende zijn, maar voor hen komt getuigen G. B. de secretaris hunner Sociëteit „St. Bavo" R. K. Onderwijzers 8 uur Post- en Telegraaf 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur „Eerbied vak-organisatie. Deze, die geen geloof ver in Gods Huis 8 uur. hla^rt te hebben, heeft langdurige chicanes R. K, Middenstandsgebouw Jacobijne- tegen 'de eedsformaliteit en wordt dus ver straat Haarlemsche Inkoop Combinatie der niet gehoord. - 8 uur Zanvereeniging. Klein a Capella De officier wijst er op, dat de wet niet Koor 8 uur Zanvereeniging „Kunst alleen monsteren kent, maar spreekt van Nadat dit geschreven was, ontvingen wij een mededeeling van den secretaris v. d. Bond van R K. Rijkskieskringorganisa- ties, dat het Bondsbestuur is opgeroepen tot een spoedvergadering om over de actie van „St. Michael" te beraadslagen. B "De doorvoer der onderdeden voor de „Fokker VII". Naar het comité voor den vliegtocht Hol landIndië aan het Haagsche Anetakan- toor mededeelt, heeft de Servische minister van Financiën thans toestemming verleend tot heruitvoeren van de onderdeden van de „F VII", die aan de Jóego-Slavisch-Bulgaar- sche grens waren vastgehouden. Heden heeft ook de minister van Oorlog den uitvoer toegestaan. na.Arbeid 8 uur Schouwburg Jansweg De koopman van Venetië Louis Bouwmeester 8 uur. Gem. Concertzaal Concert der H. O. V. 8 uur Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uur R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen de* voorm van half 11half 12 en des nam. •van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur Telefoon 2981, R. K. Leeszaal en uitleenbibiiotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen - Alle werkdagen van 101?. van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. verbintenis en de rechter veroordeelt ieder der beklaagden bij verstek, tot 8 dagen ge vangenisstraf, wegens het verbreken van een mondeling contract. Onttrekken aan beslag. De familie J. v. d. P.d. B. heeft ach terstallige belastingschuld, waarvoor in Ju ni beslag bij haar is gelegd. De vrouw, de 19-jarige Trijntje de B. heeft echter aan dat beslag onttrokken een rijwiel, door het in den kelder te verbergen en een vloerkleed, door het aan den winkelier terug te geven. Beide waren op afbetaling gekocht, en nog niet voldaan. Zij, zoowel als de bedoelde winkelier, hebben gemeend, dat de verkoopsvoorwaar- den hen daartoe het recht gaven, al is aan Trijntje door den belastingambtenaar van te voren uitdrukkelijk verzekerd, dat zij niets van de goederen onder het beslag verwijde ren mocht. De officier eischt tegen haar en den win kelier Jacob C„ ieder 1 maand .gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De rechter veroordeelt hen tot 14 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar De driftige minnaar. De 23-jarige varensgezel, Louis de V., te Hillegom, was op 6 September uit met zijn vriend W. A. H. Louis had een meisje uit een café, waar zij waren, gevraagd, om eens met hem naar de stad en naar de bioscoop te gaan, maar zij had aan H. verzekerd, dat ze d'r geen zin aan had. Toen H. dat aan zijn vriend overbracht, dacht deze niet anders of H. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat had gestookt en sloeg hem in woede den Aanvragen om versterkende middelen inhoud van een glas bier in het gezicht, en vpor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur Donderdags van 1—2 uur Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- aomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Boterbons. De 25-jarige Daniel Leendert S.. vro«s»r te Schoten, thans te Haarlem, die wijkknecht was bij den boterhandelaar v. d. S. te Haarlem heeft in den loop van ongeveer drie jaren die hij daar in dienst was, vooreerst een bedrag van 33.aan wisselgeld zich toe geëigend, maar bovendien in totaal nog een 47.aan geld, dat hij op door hen inge leverde bons aan de klanten had moeten uitkeeren. Slechts van 7kan dit door de getuigenverklaringen bevestigd worden, ofschoon bekl. al het genoemde bekent. De officier eischt 1 maand gevangenisstraf tegen bekl., met aftrek van de ongeveer 20 dagen die hij in voorarrest heeft doorge bracht. De rechter wilde den bekl. wel voorwaar delijk veroordeelen, maar daaraan de voor waarde verbinden, dat bekl. 80.aan zijn vroegeren patroon vergoedt. Daar bestaat echter niet veel mogelijkheid voor en het vonnis luidt nu conform den eisch. toen deze afweerde, de pols stuk, zoo, dat alle pezen doorgesneden werden. Deze heeft daardoor negen weken niet kunnen werken en vergt nu 125.schadevergoe ding, zijnde zijn kostgeld over dien tijd. De Officier eischt wegens de ernstige ge volgen van het feit 8 dagen gevangenisstraf tegen Louis. De Rechter veroordeelt bekl, tot een ge vangenisstraf van een maand, voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, met bepaling, dat binnen 4 maanden de 125;aan den vriend, die overigens weer op den besten voet met 'm verkeert, zal betalen. De kat op Zondag voeren. De 36-jarige kaasknecht C. S. te Zaandam moest 's Zondags in het pakhuis van zijn patroon, de N. V. Kaasexporthandel te Zaan dam de kat voeren. Van die gelegenheid maakte hij echter gebruik om kazen weg te nemen. Zoo heeft ie op 27 Juli den 50-jari- gen los werkman Jan B„ aan het pakhuis laten komen, om tegen betaling, voor hem eep zak met kazen weg te brengen. Deze vermoedde van te voren niets kwaads, maar toen S. hem de kazen gaf, vond hij 't ioch wel verdacht. Tegen S. eischt de Officier 2 maanden gevangenisstraf en tegen B. 1 maand. De Rechter wil hem nog uit deg evangenis hou den en legt S. 40.boete of 20 dagen op en B. 30.of 15 dagen. Hiermede brengen wij ter kenpis van H H. Adverteerders, dat de Nieuwe Haarl. Courant van zal verschijnen in Waar voor het Adverteeren in deze zoo iterk verhoogde oplagen, van zelfsprekend veel animo zal zijn, verzoeken wij H.H Adverteerders de voor deze nummers bestemde advertentie op drachten vooral spoedig in te zenden Bij vroegtijdige inzending van Uw advertentiën heeft U bovendien de ZEKERHEID dat aan de uit voering van Uw orders de grootst mogelijke zorg wordt besteedt, hetgeen bij later inzending niet altijd gegarandeerd kan worden. DE DIRECTIE Op den Driehuizerkerkweg, onder Velsen, had een ernstige botsing plaats tusschen twee auto's. Van den huize Schoonenberg kwam een auto van den bewoner aanrijden bestuurd door L. Van den kant van Velsen kwam n auto van den heer K. te Santpoort. Deze laatste auto had juist voor een pas- seerend rijtuig sterk naar rechts uitgehaald en botste toen tegen de het hek van Schoo nenberg uitrijdende auto. Beide auto's wer den ernstig beschadigd. De bestuurders kwa men er zonder letsel af. De oorzaak was de samenloop van omstandigheden, waartoe mdewerkte dat cfoor een hoogen heg men een auto uit het park van Schoonenbrg niet kan zien aankomen. De beschadigde auto's werden in de ga rage van Schoonenberg ondergebracht. AANRIJDING. Gisterenavond omstreeks 6 uur heeft op den Zijlweg, tegenover het Lyceum, een ernstige aanrijding plaats gehad. De motor-; rijder J. de G. kwam van de richting Over#- veen en wilde twee meisjes passeeren, die per fiets voor hem uitreden. De motorrijder haalde dan ook links uit en is vermoedelijk tegen de tramrails gekomen, die,daar, even als langs den geheelen Zijlweg, ver boven den weg liggen (de verlichting laat daar ook veel te wenschen over), waardoor de motor slipte en juist tegen een der meisjes te recht kwam.. De motorrijder bleef bewus teloos op de trambaan liggen. Door een dame, die per fiets kwam aanrijden, werd de wagenvoerder van een aankomende tram gewaarschuwd en de tram stopgezet. Dr Bornwater was spoedig ter plaatse en achtte overbrenging naar een ziekenhuis le Haarlem noodzakelijk. Per brancard is De G. naar 't Diaconessenhuis gebracht, waar behalve de schaafwonden een rechterschou derfractuur werd geconstateerd. Het eise, N. de Graaf, uit de Wilgen straat te Schoten, die naar haar woning werd vervoerd, had eveneens schaafwonden en vermoedelijk 'n lichte hersenschudding. Haar fiets was bijna geheel in elkaar ge drukt. Het geheel is vermoedelijk aan een on geval toe te schrijven. N,V. „De Opera", Rigoletto. Met dit oeuvre van Verdi deed de N.V. „De Opera" haar intrede in Haarlem. Be halve leden van het gezelschap, meest on bekenden, verleend ene endrietal Italianen hun medewerking Rigoletto (Matteo Dra- gony), zijn dochter Gilda (Ada Lavezzari) en de hertog (Juan Nadal) waren het, die feitelijk het stuk droegen. Trouwens biedt deze opera van Verdi in al haar vier be drijven buiten deze rollen aan geen der medewerkenden gelegenheid, op den voor grond te treden. De Italiaansche gasten wa ren dan ook van hun collega's de meerde ren. De Rigoletto van Matteo Dragoni was 'n mooie uitbeelding van den ouden hofnar en zijn mooie bariton en zeker niet te vergeten zijn fijn acteeren, hield het spel op goed peil, waarbij Gilda zijn dochter (Ada Lave- zarri) hem trouw ter zijde stond, hoewel zij in den aanvang der tweede acte eenige gejaagdheid in haar zang liet doorscheme ren. Juan Nadal (de Hertog) voor wien de clementie van het auditorium werd inge roepen wegens een lichte verkoudheid, kweet zich ondanks dat, goed van zijn taak ofschoon hij, vooral in de laatste acte, bij het „mezza voce" er opmerkelijk mede te kampen scheen te hebben. Overigens gaf hij met Rigoletto en Gilda goed samenspel. Van de kleinere rollen mogen wij noemen Sparafucile (Ger. Leenders) wiens ruige basgeluid zeer goed voor zijn partij ge- eigend was en die ook een tamelijk goed acteur scheen. Graaf Monterone (M. van Reen) was van de kleinere rollen nog een der beste; de overigen leverden weinig of geen spel. Het orkest onder leiding van J. J. van Amerom had moeilijk werk met de parti tuur, waarom ook alles niet feilloos er af- kwam.Vooral de inzet der tweede acte leed wel aan zuiverheid en contact tusschen or kest en koor was moeilijk te houden, of schoon het geheel zeer zeker niet slecht was. Een matig bezette zaal toonde zich, voor al na de tweede en vierde acte, enthousiast. Herhaaldelijk moest gehaald worden. Geel Zwart, later Comb. Geel Zwart Wes ten, thans The Yellow Black Boys", heef! haar eerste lustrum feestelijk herdacht. Haar eerste lustrum herdacht in den afge- loopen zomer, door het uitschrijven van se riewedstrijden. Herdacht op den dag zeiven, 7 Septmber j.l. in mtiemen kring, en thans hebben de geel-zwarte jongens, die van een klein straatclubje een vereeniging hebben gemaakt, waarop de Diocesaan Haarlemsche Voetbalbond met trotsch kan nederzien, het 5-jarig beslaan gisteravond gevierd in de sociëteit „St. Bavo" aan de Smedestraat. En het is bekend, dat wanneer Geel Zwart feest viert, zij dit doet op origineele wijze. Zoo was het ook gisteren De prijsuitreiking. Voordat de feestelijkheden een aanvang namen, werd om 7 uur aangevangen met het uitreiken der prijzen van de gehouden serie- en nederlaagwerstrijden. Nederlaagwedstrijden; P. V. C. B. tegen le elftal 10; Santpoort tegen 2e elftal 41; Santpoort tegen 3e elf tal 3—0;. T. Y. B. B. IV—B. S. M. III 2—0 (1 gew. 2 gel. 1 n.o.gek.); T. Z. B. II lefeen 5e elftal 20. Seriewedstrijden: Eere afdeeling: T.Y.B.B. I le prijs, beker; IJ. F. C. 2e prijs, beker. 3e prijs niet toegekend, le afdeeling: T.Y.B.B. II, le prijs; Kolp. Glorie 2e prijs; Geel Wit 3e prijs. (Geef en u zal gegeven worden!) 't Was Zondagmiddag, en als naar ge woonte, wandelde ik met mijn jongens door Haarlem's straten en al voortgaande werd mijn aandacht bij al de Zondagsdrukte door het volgende afgeleid: Langs enspeelgoedwinkel komende, stón den daar een vader, moeder en vijf kinderen waarvan het jongste naar schatting 3, he' oudste ongeveer 11 jaar oud kon zijn. Aan dachtig werd al het schoone en voor het kin derhart zoo begeerenswaardige speelgoe» bekeken en besproken en waren het beur telings vader en moeder, die de vragen dei kinderen moesten beantwoorden. 't Was duidelijk, dat al hun begeerten uit gingen naar dat moois, dat zij in hun ver beelding zoo gaarne zouden willen bezitten, 't Was ook duidelijk te zien, dat die een voudige vader en moeder zelf wel verlang den veel van al dat schoont aan hun dier baar kroost te kunnen geven, maar dat de middelen hun daarvoor ontbraken en, pn- willekeurig trof mij dit kleine, wellicht door niemand, opgevallen tafereeltje iets, wat op zich zelf heel gewoon lijkt en toch dik wijls een zoo diepen ondergrond heeft, want, ik begreep, dat deze ouders en, hoe- velen met hen, zoo gaarne hun kinderen 'vooral met hel a.s St Nicolaas feest iets zagen toebedeeld. Toen dacht ik onwillekeurig aan mijn kin deren, d.w.z. aan de aan mijn zorgen toever trouwde R.K. weeeen en.... voelde, dat de door mij gadegeslagen kinderen wel veel, wat anderen wel bezitten, moeten missen, maar begreep ook en beter dan menigeen, dat deze kinderen in werkelijkheid toch nog rijker zijn dan velen, daar zij hun lieve ouders nog bezitten, die hen met liefde omringen en verzorgen. Als vanzelf kwamen mij de woorden in de gedachte: „Al zijn de ouders nog zoo arm, zij dekken toch zoo warm." Hoe heel anders is dit toch bij onze wee zen, zij missen alles, en al hebben ze een goede verzorging en opvoeding in het R. K. weeshuis, zij missen en blijven missen: Va der en Moeder. Deze gedachte, waarde lezer, wilde ik u gaarne medegeven en u daarvan doordrin gen, u tevens vragend, mij te helpen als voor heen, dit tekort, dit gemis bij hen eenigszins aan te vullen, want met een angstig hart ver wacht ik ewer hun vragen zooals verleden jaar: „Vader, zouden wij braaf genoeg ge weest zijn, dat St Nicolaas dit jaar weer wacht ik weer hun vragen zooals verleden jaar?" of „Vader, vraagt u of St. Nicolaas ons toch niet vergeet?" en nog vele andere door mij met bezorgdheid verwachte vragen, welke ik niet durf beantwoorden. Waarde lezer, durft gij en kunt gij deze vragen beantwoorden? maar mag de wees vader uit naam van zijn R K. weesjes en ouden van dagen deze vraag tot u richten? Verleden jaar hebt u vele harten gelukkig gemaakt, zoudt u het dit jaar weer willen doen? De binnen-vader van het R. K. Weeshuis in de Hagestraat Nó. 10 vertrouwt op uw hulp en ontvangt gaarne hiervoor uw gave. DE VADER VAN HET R. K. WEESHUIS. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Vooruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 28 October. Hoogste Barometerstand 768.6 m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 747.7 m.M. te Skagen. Verwachting van den avond van 28 tot den avond var. 29 October. Meest matige tot krachtigen zuidweste lijken wind, betrokken of zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tempera tuur. 2e. afd.: D.E.M. le prijs; T.Y.B.B. III-2e pr.| Victrix II 3e prijs. 3e afd.: T.Y.B.B. 5 le pr.; T.Z.B. 2 2e pr.; Geel Wit 3, 3e pr. De heer Vermolen reikte de prijzen met een toepasselijk woord uit. Hierna kon met de uitvoering begonnen worden. De groote zaal was inmiddels overvol be zet toen de voorzitter met den chr. groet den feestavond opende. Hij deelde mede, dat de Geest. Adviseur, kapelaan Postma, wegens een lichte ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn, zoodat de redevoering door den Geest, Adviseur van het program ma moest worden afgevoerd. De heer Kruyver, secr.-penningm. van den D. H. V. B. kwam in de plaats van den voor zitter, den heer H. Putter, de jubileerende vereeniging feliciteeren, daarbij de hoop uit sprekende, dat The Yellow Black Boys op den ingeslagen weg zullen voortgaan, en dat zij bij hun tweede lustrum zich in een nog grootere belangstelling mogen verhugen. Tijdens de opvoering der revue werd nog het woord gevoerd door den heer H. P. Smits, voorz. district Haarlem en Omstr. van den D. H. V. B Zijn rede droeg een propa gandistisch karakter. Spr. zeide dat Geel- Zwart bij het bestuur van het District Haar lem een der beste plaatsen inneemt en wenschte de vereeniging veel voorspoed, op-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1