De Engelsche verkiezingen. De eerste uitslagen. De instructies uit Moskou. De Duitsche economische toestand. Vredespogingen door de Wahabieten verijdeld. De arrestatie van Tillesen. MARKTNIEUWS. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. V er storing van een godsdienstoefening Tentoonstelling van oorlogs papieren, postzegels en noodgeld. Schenking voor het gezant schapsgebouw te Curacas. De diepste plek in den Oceaan. Roeping. UIT BOEK EN BLAD. Een marmeren buste van Mr. Zimmerman. Van het Hof. De Sturkop-commissie. Het innen van belastingen. De Nederlandsche werkloozen in West-Duitschland. De salarissen van het rijks personeel. Mra R. J. H. Patijn en het Dawes-rapport. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Wijziging Artikel 26 Arbeids wet. Nieuwe Tarief wet. VERKEER EN POSTERIJEN. De luxe-trein Berlijn-Hoek van Holland. De postcheque- en giro dienst. UIT ONZE OOST» Indisch asfalt. Communistische twaalf- mannen-bonden. LONDEN, 29 Oct. De toebereidselen die heden in het geheele land, maar natuurlijk vooral te Londen, werden gemaakt, om de resultaten der verkiezingen zoo spoedig mo gelijk algemeen bekend te maken, overtref fen alles wat men tot dusver op dit gebied in Engeland heeft gepresteerd. De „broad casting" zal voor haar half millioen abon- né's tot één uur 's nachts doorwerken. Alle groote restaurants hebben vergunning ge Kregen tot na het gewone sluitingsuur open te olijven en overal waren reeds geruimen tijd van te voren alle tafeltjes voor soupers besproken. In het Savoy Hotel alleen wer den door 1500 personen plaatsen gereser veerd. Overal zullen de resultaten onmid dellijk aan de gasten worden bekend ge maakt. Verder zijn er in Londen en in de voorsteden vele duizenden projectietoestel len op kruispunten en pleinen aangebracht, terwijl ook met behulp van „lichtkranten" en geluidversterkers zal worden gewerkt. De „Daily Mail" heeft de Albert Hall af gehuurd en daarvoor gratis 10.000 toegangs bewijzen afgegeven. In afwachting van de re sultaten zal daar vocale en instrumentale muziek ten gehoore worden gebracht. De Labour Party heeft voor de Queens Hall 3000 toegangsbewijzen verkocht. Ook hier zullen de publicaties door muziek worden afgewis seld, terwijl van half tien 's avonds tot half drie 's morgens tal Van politici het woord zullen voeren. Den geheelen dag reden door Londen de kuto's, waarmede de kiezers naar hun stem- bureaux werden gebracht. Te Molton in Lan cashire wilde een aantal kiezers een groep kinderen bij wijze van grap in een groote auto naar een stembureau brengen; de auto sloeg om, waarbij één kind werd gedood en tien gewond. Churchill heeft vandaag uren lang in zijn kiesdistrict rondgereden in een rijtuig met tien paarden en versierd met de Vnion Jack. Z.ONDEN. 29 Oct. De eerste vijf ver kiezingsuitslagen waren conservatieve win sten, n.l. drie in Salford, e enin Wake field eneen in Manchester. Vier zetels werden op de Labour Party, één op de liberalen veroverd, LONDEN, 29 Oct. Op het oogenblik, 10 uur 45 (Greenwich-tijd), zijn nog slechts enkele uitslagen bekend, doch deze wijzen op een winst der conservatieven, zóó be langrijk als zelfs niet door het conserva tieve hoofdkwartier werd verwacht. Te Salford, dat als een vaste burcht van Labour werd beschouwd, verloren de La- bourmannen al hun drie zetels aan de con servatieven. In het district Salford South, waar bij de vorige verkiezingen de soci- list met een meerderheid van 2731 stem men werd gekozen, werd thans de conser vatieve candidaat gekozen met een meer derheid van 706 stemmen; in Salford West behaalde de conservatieven bij driehoeks- verkiezingen een volstrekte meerderheid van 3000 stemmen, terwijl daar het vorig jaar de Labour-candidaat met een meer derheid van 116 stemmen werd gekozen. In Salford North verloor de bekende leider van het Britsche vakverbond Ben Tillet, die het vorig jaar met een meerderheid van 567 stemmen werd gekozen, zijn zetel, even eens bij driehoek-verkiezing, aan den con servatieven candidaat, die een volstrekte meerderheid van 1100 stemmen verkreeg. In Wakefield, waar bij de vorige verkie zingen de meerderheid der Labour Party 621 stemmen bedroeg, werd ditmaal een conservatieve candidaat gekozen, evenals in het beurs-district van Manchester, waar de liberalen het vorig jaar een meerder heid behaalden van 73 stemmen, alsmede te Great Yarmouth, waar de liberale can didaat bij de vorige verkiezingen een meer derheid van 2924 stemmen verkreeg. LONDEN, 29 Oct. MacDonald zal Don derdagavond naar het Foreign Office terug- keeren. De conservatieve bladen beweren met stelligheid te kunnen mededeelen, dat men den premier dan het onomstootelijk bewijs voor de echtheid van den brief van Zinowjew zal leveren. Dit bericht kan echter moeilijk als ve- trouwbaar worden beschouwd, evenmin als zodveel andere berichten, die op het laat ste oogenblik vóór de verkiezingen worden gelanceerd. BERLIJN, 29 October. Vrijdagavond vindt in Berlijn een samenkomst van de ministers van financiën der Duitsche landen plaats, ter bespreking van mogelijke verlichtingen van den belastingdruk, in de eerste plaats wat de inkomstenbelasting en die op den omzet be treft. PORT SOEDAN, 29 October. De poging der vooraanstaande ingezetenen van Djed- dah en Mekka om met de Wahabieten tot een vergelijk te komen, is mislukt. De verte genwoordiger der Wahabieten te Mekka verklaart, dat de vrede onmogelijk is, wan neer koning Ali op den troon blijft. Dit schijnt een onoverkomelijke hinderpaal. Djeddah is thans in staat van verdediging gesteld. Er zijn militaire maatregelen getrof fen, om aan den dreigenden aanval weer stand te bieden. Vele burgers verlaten de stad. BERLIJN, 29 October. Tsjechische bladen melden, dat heden het ministerie van justitie te Praag heeft toegestaan, dat de moor denaar van Erzberger, Tillesen, met de Duit sche politiebeambten, die deze zaak aldaar onderzoeken, zal worden geconfronteerd. Men schijnt in Praag geneigd te zijn Til lesen uit te leveren, in tegenstelling met de Hongaren, die de collega van Tillesen, Schulz rustig hebben laten loopen. AMSTERDAM, 29 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) De aard appelprijzen waren heden onveranderd. AMSTERDAM, 29 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 367 vette kalveren, le kw. f 1.101.20, 2e f 0.96 1.10, 3e f 0.800.96 per kg. levend ge wicht 65 graskalveren f 1622 per stuk 583 vette varkens Hpll. le kw. f 1.051.06, 2e f 1.031.05 per kg.Overz. en Geld. le kw. f 1.051.06, 2e f 1.031.05 per kg. slachtgewichtexport varkens f 0.91— 0.93 per kg. WOERDEN, 29 Oct. Kaas. Ter markt waren 399 partijen. PrijsGoudsche le soort 7478, 2e soort f 6972, rijksmerk f 7078. Handel traag. GELDERMALSEN, 29 Oct. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor zoete paradijs 7 ctcampagne zoet 8 ctcourtpendu 6 '/2 ct; diverse zoete appelen 10 ctblanke bezie 6 ctpippelingen 6 '/2 ctkweeperen 1 ct bellefleur 9 V,—13 ctJan Willems 7—11 ct goudreinetten 8 li—16 ctjodenperen 2—3 j/2 ctgroenperen 1 2 ctsuikerperen 2143 ctbergamotten 1 5 ctnotaris peren 2 li ctijsbouten 38 ctveentjes 9 ctmispels 812 ctwinterjannen 45 ctknolperen 23 ctcampervenen 3 4 ctdiverse zure appelen 5 ctdiverse stoofpe ren 2 ctwintervijgen 712 (i ctholgaten 33 ctpondsperen 35 ctAvezaatsche capellen 24 ctzoete bellefleur 510 ct; herfstsuikerperen 2 3 ctgriezelperen 10 cttafelperen 6 ctparadijs 5 ctster appelen 18 li23 ctkoningsrood 914 10 ctkleiperen 4 ctjasappelen 611 ctkortstelen 7%10 ctfoppen 1 ct; rabouwen 4 cthaverperen 1 ctgrauw- toet 7 ctlemoenappelen 1924 ctGerrit- roelofe 8 ctpippelingen 2 ctbeiugelzoet 4 ctbenderzoet 6 ctstreepperen 2 ct roodzoet 2 ctdunbasten 2 ctschijvers 2 7 li ctalles per kilogram eerste soortno ten 3441 ct. per 100 stuks fabrieken euurkroet f 2.80 zoetkroet f 2.80 peren- kroet f 1.75, alles per 100 kg. MAASTRICHT, 29 Oct. Boter. Aanvoer 95.450 kg. Prijzen hoogste f 2.69, midden f 2.58, laagste f 2.45. MONNIKENDAM, 29 Oct. Aan de najaarsmarkt waren heden aangevoerd 70 geldekoeien en hokkelingenprijzen van f 195 tot f 315 per stuk. Handel matig. ALKMAAR, 29 Oct. Paarden. Op de na jaarspaardenmarkt werden 345 paarden aan gevoerd. De prijzen varieerden van f 200 tot ASSEN, 29 Oct. Eieren. Op de markt van de V.P.N. waren aangevoerd 25.500 stuks prijs f 1113 per 100 stuks. ASSEN, 20 Oct. Paarden. Op de markt waren aangevoerd 351 paarden,'25 veulens, 35 kidden, ruinen f 200300 meriën f 250 350 enters f 200250 veulens f 100 150; kidden f70—200. BOVENKARSPEL (Station) 29 October. Aangevoerd 200 baal uien, groote gele f 3.15 —3.45, drielingen f 3—3.10, Nep f 3.35 per baal ;163.500 stuks bloemkool le soort f 5.75 f 3.55 per baal 163.500 stuks bloemkool le soort f 1829 2e soort f 814.50 3e soort f 5.758.50 per 100 stuks 14500 Kg. 51.500 Kg. roode kool f2.30—4.20 per 100 Kg.14500 Kg. gele kool f 33.80 per 100 Kg.; 113.200 Kg. witte kool f 1.30—1.50, per 100 Kg. 90.900 stuks bieten, groote f 10.50—12.75 kleine f 5.575—9 per 1000 stuks 330 zak slaboonen f 3.705.485 per 15 Kg. ENKHUIZEN, 29 Oct. Zaden en peul vruchten. Groene erwten f 1921 per 100 Kg. wijker vale erwten f2230, vale f30 f 30.25—40 grauwe f 3039 bruine boo- bruine boonen f 2530 per H.L.bruin mosterdzaad f 3944 per 70 Kg.maan zaad f 25—26 karwijzaad f 22, beiden per 50 Kg. HOORN, 29 Oct. Vee. Aanvoer 214 var kens, vette f 0.820.90, Londensche f 0.66, zouters f 0.72. Handel goed. GOUDA, 30 October. Kaas, Aangevoerd 155 partijen. Handel flauw. Eerste kwaliteit 7274, tweede kwaliteit 6871; zwaar dere rijksmerk 78; met rijksmerk eerste kwaliteit 7375 idem tweede kwaliteit 70—72. WOERDEN, 29 Oct. Kaas. Aanvoer 399 partijen. Eerste kwaliteit 7478; tweede kwaliteit 6972; met rijksmerk 7078. Handel traag. De kantonrechter te Amsterdam, mr. Car- sten, heeft Woensdag vonnis gewezen in de procedure van een leerling-machinist bij de Nederlandsche Spoorwegen, tegen de spoor wegmaatschappij, inzake de 10 loonsver laging, die 1 Januari j.l. is ingegaan. Eischer had gemeend, dat het personeel bij de spoorwegen het recht heeft zich te beroe pen op art. 36 van het R. D. V., dat niet ge wijzigd mocht worden, terwijl ook geen arti kelen aan het R. D. V. toegevoegd mogen worden. Evenmin mochten de loonen buiten het R. D. V. om gewijzigd te worden. Eischer achtte dan ook de 10 loonsverlaging een onrechtmatige daad en wenschte alsnog uit betaling van de 10 van zijn loon, vanaf 1 Januari j.l. De kantonrechter verwierp echter den eisch en stelde de spoorwegmaatschappij in' het gelijk. Voor de-rechtbank te Arnhem stond Dins dag terecht een landbouwer uit Nijmegen, bekend als „het boertje bij de Heilige Land stichting". Hij had een wrok tegen de stich ting, omdat de stichting een parochieweg had afgesloten. Aan het einde van dien weg had het boertje een kiosk, die aan de verlofzaak van de H, Landstichting concurrentie aan deed en door de wegafsluiting zag hij zich belemmerd in zijn broodwinning. In den morgen van 7 September werd in en bij de kapel kerkdienst gehouden onder leiding van Vicaris Suys; tijdens de gods dienstoefening werd in de nabijheid van de kapel daverend lawaai gehoord, waardoor de woorden van den geestelijke onverstaan baar werden. Bij onderzoek bleek, dat de zoon van het thans terechtstaande boertje op diens erf met twee stoken op een ijzeren plaat sloeg, en daardoor het lawaai veroor zaakte. De veldwachter gelastte den jongen om op te houden, omdat de menschen in de kerk gehinderd werden; beklaagde heeft toen de stokken van zijn zoon overgenomen en sloeg zoo hard hij kon op hét ijzer. Er volgde proces-verbaal tegen het boertje we gens het verstoren van een godsdienst oefening. De subst.-off. van justitie, mr, Lasonder, wees er op, dat bekl. reeds herhaaldelijk ge tracht heeft om den dienst in de kapel te verstoren. Bekl. staat echter voor de eerste maal terecht, is overtuigd gegronde grieven te hebben tegen de H. Landstichting en vol komen in zijn recht te staan. Z. E. A. achtte daarom oplegging van een geldboete vol doende. Eisch 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr, Ter Haar uit Nijmegen betoogde, dat bekl. niet de bedoeling -had om de godsdienstoefening te verstoren. In de -kerk was de dienst afgeloopen en dat bij de kapel een dienst werd gehouden kon bekl. niet weten. Bekl. had de gewoonte, om na afloop van de kerkelijke plechtigheden met stokken op zijn ijzeren plaat te slaan, voor eerst om de kerkgangers naar zijn kiosk te lokken en ten tweede om de duiven van den pastoor te verjagen. Waar het opzet ontbrak vroeg pl, vrij spraak. Uitspraak 4 November, ILt-'t- De Vereeniging Ons Huis te Rotterdam houdt een tentoonstelling van een verzame ling, bestaande uit een 200 stuks oorlogs- geld en papieren, toebehoorend aan den heer R. A. Haverkorn van Rijsewijk, waar van enkele penningen en noodgeld door den heer A. J. Bemolt van Loghem Slaterus en mevrouw Pijnappel toegevoegd zijn. Buiten het interessante noodgeld, van een dertigtal landen, onderverdeeld in postze gel-, papier-, metaal-, porcelein- en ande re soorten van noodgeld, bestaat het ten toongestelde o.a. uit gecensureerde couver ten, merkwaardige oorlogspostzegels en andere zegels. Een groot aantal nummers wordt in be slag genomen door distributie-papieren, als brood- en andere levensmiddelen-kaarten, bonboekjes, maximum-prijsaankondigingen, enz. De verzameling is in vijftien groepen ver deeld. Behalve het bovengenoemde bestaat het tentoongestelde uit bulletins, internee- ringskamp-papieren, Duitsche en' Oosten- rijksche distributie- en legerpapieren, kaar ten, boeken, brochures, tijdschriften, tele gramboekjes met alle oorlogstelegrammen van Duitschland, enz. Ter verduidelijking van de interessante nummers is bij iedere groep een korte uit legging geplaatst. De heeren prof. dr. J. F. S. Esser, hoog leeraar aan de Universiteit te Berlijn, en P. Boendermaker Czn. te Bergen (N.-H.) hebben aan de Nederlandsche Regeering een verzameling schilderijen van Nederlandsche meesters aangeboden om te worden ge plaatst in het nieuwe gezantschapsgebouw te Caracas (Venezuela). De Regeering heeft dit denkbeeld op hoogen prijs gesteld en de schenking der beide heeren dankbaar aanvaard. De „Daily Chronicle' verneemt uit New York, dat de diepste plek in den oceaan thans ontdekt is op 145 mijlen zuidoostelijk van Tokio. Deze plek is 3634 voet dieper dan de Mount Everest hoog is, d. w. z. 32.636 voet. De Mount Everest is „slechts" 29.002 voet hoog. Tot de redactie van „Roeping" is toege treden de heer Theo van der Bijl, muziek criticus te Amsterdam. De abonnementsprijs is teruggebracht tot 10 per jaar. WAS ONS HART NIET BRAN DENDE IN ONS? Tien jeugdpree- ken van Dr. H. T. OBBERMAN, met een woord van nagedachtenis door Dr. G. W. OBERMAN. (Uitg. N.V. Korteweg en Stemerding, Rotterdam.) In deze met bijzondere piëteit, voornaam verzorgde uitgave, die met een prachtig af beeldsel van den op 31 Augs. j.l. te Leeuwar den overleden predikant Dr. HEIKO .BERIUS OBERMAN prijkt, trof ons de rijk ontwikkelde phantasie, de dramatische uit beeldingskracht en zeggingsgave, maar vooral het voor iedereen open, edel karakter van den op 41 jarigen leeftijd aan de liefde der zijnen ontrukten man. Dr. Oberman was van 19151920 predikant der Hervormde Gemeente te Heemstede. Een critische beoordeeling dezer preeken zal men van ons wel niet verwachten. Zulks ligt trouwens geenszins op onzen weg. Een enkele aanhaling uit „Vriendschap" volge hier: „Er bestaat een hoogere vorm van vriend schap; als er niets geschiedt en niets gezegd wordt en het toch goed is. De vriendschap, die zwijgt. Zie, dat, is het kenmerkend ver schil tusschen een vriend en een kennis. Bij den laatste moet ik spreken. Hij verwacht van mij, dat ik woorden zal geven; hij zou zich verwonderen als ik niets zeide of deed. Daarom is hij ook mijn kennis, iets anders dan mijn vriend. Want mijn vriend kent mij tot in de diepsten van mijn wezen. Bij een vriend kan ik komen en niets zeggen. Hij mist mijn gewonen glimlach, hij ziet de wolk zich plooien op mijn voorhoofd, maar hij vraagt de reden niet. Mijn vriend kent mij en weet, dat ik spreken zal, als het moet en als het kan. Hij vindt, dat ik ook zwijgen mag." Dit is niet op de eerste plaats fraai gezegd, maar vooral zuiver-fijn, innig en diep gevoeld en eert ten hoogste het karakter van hem, die het uitsprak. B' m-j Te Rotterdam heeft zich een voorloopig comité gevormd met het doel, een buste in marmer van oud-burgemeester mr. Zimmer man te laten vervaardigen en deze buste tot plaatsing in 't nieuwe Raadhuis aan te bie den aan het gemeentebestuur, Dit comité bestaat uit de heeren Ewald Behle, dr. P. van Bijsterveld, H. A. Hofmans, A. J. Kas- teelen, J. F. Tuinstra, oud-officier van ge zondheid le klasse, en Jos. Wolff. Het heeft zich reeds tot mr. Zimmerman gewend tot het bekomen van de noodige machtiging daartoe, en heeft hierop een gunstig antwoord ontvangen. H, M. de Koningin-moeder is Woensdag middag per Staatsspoor van 12.50 uur in de Residentie teruggekeerd, na haar verblijf in Duitschland, dat gevolgd werd door een verblijf op het Loo. De Koningin-moeder werd op het perron verwelkomd door gene- raal-majoor Benteijn, gouverneur der Resi dentie, en door den burgemeester, mr. Pa- tijn. Het gevolg bestond uit de hofdames baronesse Van Ittersum en jkvr. v. d. Poll en den hofmaarschalk jhr. mr. W. Röell. In open auto's werd naar het paleis in het Lange voorhout gereden. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. De VriesBruins, in zake maatrege len n. a. v. het verslag der Sturkop-com missie, heeft de minister van Waterstaat ge antwoord, dat het onderzoek omtrent deze aangelegenheid nog niet zoover gevorderd is, dat thans reeds antwoord gegeven kan worden. Een goede regeling in Huizen (N.-H.) De te Huizen sedert eenige jaren bestaan de gemeentelijke Belasting-Ophaal en Stortingsdienst is een mooi succes gewor- worden. Aangesloten zijn reeds 800 deelne mers en de ontvangst beloopt 50.000 's jaars. De Min. van Financiën heeft de Hui- zer instelling officieel erkend en als rijksbij drage een provisie toegekend over het be drag der rijksbelastingen, dat via dezen dienst wordt geïnd. Men kan bij dezen idenst betalen in 50-wekelijksche- en 12 maandelijksche stortingen. Ontvangen wor den: gemeentelijke- en rijksbelastingen, schoolgelden, woninghuren, betalingen voor gas-, electriciteit- en doktersrekening; de gemeente voorkomt dóór het tijdig innen de dure kasgeldleeningen, dat voor Huizen reeds 2500 a 3000 renteverlies be spaarde. Geen uitkeerfngen meer na 1 Nov. Het Nederlandsche ministerie van Binnen- Iandsche Zaken heeft, bij rondschrijven, aan allen die in West-Duitschland werkloos- heidsuitkeering ontvangen, doen weten, dat deze uiteering per 1 Nov. e.k. zal komen te vervallen. De voor gehuwden hierdoor ont stane moeilijkheden zullen zoo mogelijk worden verzacht, voor ongehuwden is elke verdere uitkeering na 1 Nov. uitgesloten. Wedklooze Nederlanders in West-Duitsch land moeten zoo mogelijk door bemiddeling van de Arbeidsbeurs van Oberhausen in de Limburgsche mijnen te werk gesteld worden. Het Nederlandsche congres, dat 3 Nov. te Dusseldorf plaats vindt, zal het vraagstuk van de ondersteuning der werkloozen onder de oogen zien. Het georganiseerd overleg. Het „Comité van Zes" heeft Woensdag bij de Tweede Kamer een breed gemotiveerd adres ingediend, waarbij met grooten aan drang wordt verzocht te willen bevorderen: le. dat het Georganiseerd Overleg grondig wordt herzien en dat maatregelen worden genomen, waardoor dem oeilijkheden, die zich in den loop van dit jaar hebben voor gedaan zooveel mogelijk worden voorko men; 2e. een gedetailleerde ambtenaren- en salarissenstatistiek wordt samengesteld; 3e. een serieus onderzoek wordt ingesteld naar de alarisvoorziening van het rijkspersoneel, mede in verband met het verloop vao de indexcijfers, ten aanzien waarvan, naar het oordeel van adressant, de regeering van een verkeerde preamisse blijft uitgaan, waardoor een groote verwarring ontstaan en ernstige misstanden gewekt zouden zijn. Mr. R. J, H. Patijn te 's-Hage heeft een benoeming aanvaard tot lid van de Auf- sichtsrat van de bank voor Duitsche indus trie-obligaties. De Dawesrapporten leggen de Duitsche nijverheid een last van 5 mil liard goudmark op. Bedoelde bank is in het leven geroepen om hetgeen de industrie daarvoor zal hebben op te brengen te be- heeren en liquide te maken. Van de Auf- shictsrat van deze bank worden vier leden benoemd door de niet-Duitsche leden van de Generalrat van de Duitsche Rijksbank, drie door de commissie voor herstel en zeven door de Duitsche regeering. Mr. Patijn is met een Amerikaan, een Zwitser en een Ita liaan door de eerstgenoemde groep aange wezen. De zetel der bank is te Berlijn. In verband met de kwestie van herstel is aan mr. Patijn nog een ander ambt opge dragen. Een commissie van 9 personen, be- astande uit vier geallieerden, vier Duitschers en een neutralen voorzitter isgev ormd, om de kosten van de bezetting van Rijnland vast te stellen. Het voorzitterschap van deze comissie was den heer Patijn aangeboden. Deze functie heeft mr. Patijn aangenomen onder het voorbehoud, dat hij het recht zou hebben haar onmiddellijk neer te leggen, in dien bleek, dat dit hem om eenige reden gewenscht voorkwam. Hij had eerst bezwaar gemaakt, aangezien de inlichtingen, die men gaf omtrent aard en omvang van het werk der commissie, niet duidelijk genoeg waren. Maar men stelde er prijs op de commissie onmiddellijk te constitueeren, en toen ver klaarde mr, Patijn zich op verzoek bereid zijn keuze in ieder geval voorwaardelijk te aanvaarden. VERGADERING VAN 20 OCTOBER Geopend te 2.10 uur. Na verzet van mevr. Pothuis-Smit en de heer Mendels (S.D.A.P.) die bezwaar hebben tegen spoedbehandeling, wordt het voorstel van den Voorzitter, om dien middag het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet, (verlenging vergunning voor overwerk voor jongelieden) in de afdeelingen te behandelen met 21 tegen 15 stemmen aangenomen. Vervolgens werd het wetsontwerp „Ruil verkaveling" in behandeling genomen, VERGADERING v. WOENSDAG 29 OCT. nam. 1 uur. Aan de orde is een voorstel om art. 26 der Arbeidswet te wijzigen. (Verlenging van den termijn voor 10-urigen arbeidsdag voor 14- en 15-jarigen.) De heer SCHAPER (S, D.) verklaart zich tegen dit voorstel dat zeer gewichtig is en in strijd met den geest van de Arbeidswet. Deze bepaling is niet noodig en de industrie moet zich daar maar bij aanpassen. De heer SMEENK (A.R.) zal, met het oog op de tijdsomstandigheden vóór dit ontwerp stemmen, maar bij hoopt dat op den duur een eind aan deze bepaling zal komen. De minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE heeft ook noode dit voorstel ge daan. D? wijze, waarop de bepaling tot nu toe is toegepast, had, naar spr's oordeel, het vertrouwen van den heer Schaper verdiend. Van de 6117 overwerkvergunningen die ver leend zijn, zijn er slechts 29 krachtens deze bepaling gegeven. Spr, heeft nu en dan te kiezen tusschen het verleenen van over- werkvergunning of het stopzetten van het bedrijf. Hij kiest dan het eerste. Alle ver gunningen worden gegeven voor zeer kor ten termijn en spr. stelt zich telkens op de hoogte van den toestand. Hoe de toestand over 3 of 6 maanden zal zijn weet niemand, maar spr. zal het punt steeds ernstig over wegen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 61 tegen 19 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van de nieuwe Tariefwet. Art. 83. (Mangels, waschmachines). De heer IJZERMAN (S D.) acht het on billijk dat deze machines voor huishoudelijk gebruik op 8 pCt. staan. Hij acht 5 pCt., ge lijk als die voor de industrie, billijk, Mevr. BAKKER-NORT (V.-D.) verdedigt een gelijkluidend amendement. De heer VAN GIJN (V.-B.) wenscht de be- lastiting voor deze artikelen geheel te schrappen. Mej. MEIJER (R.-K. ondersteunt het am endement-Bakker-N ort. De Min. ven Financiën, de heer COLIJN, is bereid het amendement-Bakker-Nort over te nemen, omdat daarvoor van alle kanten steun komt, Het artikel wordt goedgekeurd met 51 te gen 31 stemmen. Art. 85. (Manufacturen, weefsels, stoffen, enz.) De heer VAN GIJN (V.B.) wenscht aller eerst het percentage voor manufacturen van 8 op 5 pCt. te brengen. In de tweede plaats wenscht hij onder de bijzondere bepalingen ook op te nemen het ongebleekte katoen ten dienste van katoendrukkerijen, ververijen en bleekerijen en het wollenflanel ten gebruike bij de katoensterkerijen. De MINISTER zegt, dat verlaging van het percentage zou beteekenen een verminde ring van 3 millioen, 3 ton. Feitelijk is dat punt bij de algemeene beschouwingen afge daan, Van protectie is hier geen sprake, want de voorsprong, die Nederland heeft, wordt niet noemenswaard verkleind. Het be trekken van de bleekerijen in de bijzondere bepalingen moet spr. afwijzen. Drukkerijen en ververijen blijven vrijstelling genieten, omdat zij daarop reeds vele jaren zijn ingericht. Het gaat echter niet aan, die vrijstelling uit te breiden tot de bleekerijen. Ware het niet dat de drukkerijen en ververijen reeds jaren lang de vrijstelling hadden, dan zou spr. er voor zijn ze niet toe te staan. Het derde amendement wil spr. wel over nemen. Het eerste en tweede amendement-van Gijn worden verworpen met zitten en op staan. Art. 90 (Muziekinstrumenten). De heer TER HALL (V.-B.) wenscht de muziekinstrumenten, die als gereedschap zijn te beschouwen van muzikanten, vrij te stellen. De MINISTER laat deze beslissing aan de Kamer. Het amendement wordt verworpen. Art. 91 (Naai-, brei-, stop, borduurmachi- nes enz.) Mevr. BAKKER-NORT (V. D.) verdedigt een amendement om de naaimachines voor huishoudelijk gebruik op 5 pCt, te laten. De heer VAN GIJN (V.-B.) wenscht alleen demachines op salonkastjes te belasten en de overige vrij te laten. De heer IJZERMAN (S.-D.) verdedigt een amendement om voor eenvoudige naaimachi nes de 5 pCt. te laten. Mevr. BRONSVELD-VITRINGA (R.-K.) ondersteunt dit laatste voorstel. De MINISTER gevoelt iets voor het laat ste voorstel, dat alleen de eenvoudige ma chines wil ontlasten. Hij is bereid dit amen dement over te nemen. Alles te zamen gaat het hier over kleine bedragen. De heer BOON (V.-B.) becijfert, dat het voor groote fabrieken geen kleine bedragen meer zijn. Garen, naaimachines en naalden worden allen belast en dat geeft te zamen wel een belangrijk bedrag. Mevr. BAKKER-NORT (V.-D.) trekt haar amendement in, De amendementen die overblijven worden bij zitten en opstaan verworpen. Art. 92 (naalden en spelden). De heer IJZERMAN (s.-d.) wenscht dit artikel op 5 pCt. te laten en alleen de sier- naalden, enz. op 8 pCt. te stellen. De heer BOON (V.-B.) zegt, dat deze post alweer een verzwaring is voor de industrie. Hij wenscht alle breimachine-naalden, zoo wel tongen- als hakennaalden, vrij te stel len. De MINISTER meent dat de naalden, die de heer Boon bedoelt, al vrij zijn, maar hij is bereid dit duidelijker in het artikel tot uit drukking te brengen. Het amendement-IJzerman brengt een moeilijheid, omdat het niet mogelijk is, ver schil te maken tusschen spelden en sier spelden. De heer BOON (V.-B.) trekt zijn amende ment in. Het amendement-IJzerman wordt ver worpen. Art. 93 (Naaldenkokers, enz.). De heer IJZERMAN (V.-D.( doet een be roep op de vrouwen der rechterzijde om zijn amendement te steunen, dat hier weer het percentage op 5 wil brengen (Gelach). De MINISTER zegt. dat de kostbare soor ten niet te onderscheiden zijn van de goed- koope en hij is dus er tegen dat het per centage 5 wordt. De heer IJZERMAN (V.-D.) trekt het d„n maar weer in. Art 94 (Naturaliën enz.) De heer BIEREMA (V. B.) wenscht de opgezette dieren, enz. vrij te laten, gelijk vroeger het geval was. De MINISTER zegt, dat de tellurium's enz. ook zijn belast en dat deze belasting dan ook billijk is. Het amendement wordt verworpen. Art. 96. (Oliën en vetten, zeepen, reuzel, enz.) De heer DE GROOT (V. B.) wil de oude rechten op deze artikelen handhaven, om dat dat artikelen zijn die niemand kan mis sen.- De heer VAN DER WAERDEN (S. D.) wenscht den last op petroleum, benzine en aanverwante artikelen terug te brengen tot het bestaande bedrag. De petroleum is on misbaar voor de kleinere luiden en voor een deel van het platteland. De MINISTER zegt, dat deze verhooging zuiver fiskaal is, maar nu ook afgewezen wordt. De verhooging zal zijn een 54 cent per liter petroleum. De benzine dient ge deeltelijk voor luxe. Spr. laat deze 42 mil lioen gulden niet schieten. Deze heffing zal niet drukkend zijn, maar zelfs voor een deel van de wcelde-artikelen geheven worden. De beide amendementen worden ver worpen. Art. 97 (Papier). De heer STAALMAN (V. B.) wenscht alle papier, buiten de algemeene omschrijving vallend, met 5 in plaats van 8 pCt. te be lasten. De heer DE GROOT (V. B.) wenscht transfers, waarmede figuren op schüders- of lakwerk worden overgebracht, vrij te stellen. De MINISTER neemt dit laatste amende ment over. Het amendement-Staalman wordt verworpen. Art. 103. (Rookersbenoodigdheden). De heer STAALMAN (V. B.) wil de bran ders, koppen, doppen, sluitingen en roeren uitschakelen. De MINISTER zegt, dat dat niet kan, om dat men dan de pijpen in stukken ging in voeren. De heer STAALMAN trekt het in. Art. 108 (Schoenen, laarzen, enz.) De heer BIEREMA (V. B.) acht de schoe nen een belangrijk artikel, ook voor de armste klassen, en wil dus de 5 pCt. daar voor handhaven De heer FLESKENS (R.-K.) wil de vrij stelling van de klompen laten vervallen. De klompen zijn geen gebruiksmiddel, meent hij. Op het platteland draagt men klompen in de steden schoenen. Dc klompen-industrie hier te lande heeft het hard te verantwoor den en daarom wil spr. den invoer wat be perken. De heer v. d, HEUVEL (A. R.) begrijpt de verdediging van den heer Fleskens niet. Hoe kunnen de klompenmakers er mee ge diend zijn, als de klompen niet duurder zouden worden? Moet de heffing dienen als invoerverbod? Spr. kan zich niet met het amendement ver eenigen. De heer FRUYTIER (R.K.) is vóór het amendement, omdat de buitenlandsche klompenmakers hier goedkoop het hout koopen en daarna de klompen invoerqn. Wanneer de invoer duurder wordt, zal dat in het voordeel van de binnenlandsche in dustrie zijn en zullen de klompen goedkoo- per worden De heer BRAAT (Platt. Partij) is tegen dat amendement, omdat dit de klompen duurder zal maken De MINISTER kegt, dat klompen vrij wa ren in het oude tarief. Er is geen reden om daarvan af te wijken. Hij laat de beslis sing aan de Kamer over. Het amendement-Bierema kan spr. niet aanvaarden. De heer DRESSELHUYS (V. B.) wijst er op, dat volgens den heer Fleskens de klom pen goedkooper, volgens den heer v. d. Heu vel duurder worden. Het 'is toch van be lang dat wij eens weten, waar wij aan toe zijn. Wat denkt de Minister er van? De heer SCHAPER (S. D.) waarschuwt tegen de politiek van den Minister, die bier geen standpunt inneemt en de beslissing aan de Kamer overlaat. De MINISTER zegt, geen stellige uit spraak te kunnen geven en daarom moet ieder lid zelf beslissen Hij heeft het voor stel niet gedaan. De mogelijkheid van duur der worden heeft spr. niet ontkend en daarom heeft hij tal van voedingsmiddelen vrijgesteld. Het amendement-Bierema wordt verwor pen. Het amendement-Fleskens wordt verwor pen, terwijl vóór stemmen de heeren Her mans, Sirring, Nolens, Rutgers, Fruytier, mej. Meyër, v. d. Bilt, Ament. Fleskens Ma- chielse, van Sasse van Ysselt, mevr. Brons- veld-Vitringa, Knigge, v. IJijckevorssel, Wes- terman, Bulten, Feber, v. Rijsewyck, Dek kers, v. Dijk, Kuiper, Kooien. De vergadering wordt verdaagd tot Don« derdag één uur. Halveering van den extra-toeslag. De Tel. verneemt uit Berlijn, dat van den luxe-trein BerlijnHoek van Holland waar voor een bijzondere toeslag boven den D- trein toeslag wordt geheven, in den laatsten tijd weinig gebruik meer werd gemaakt, daar de prijs blijkbaar te hoog werd ge acht. De Duitsche spoorwegmaatschappij heeft thans besloten, den specialen L-treintoeslag te verminderen van op 3 pf. per K. M. Men verwacht daarvan een toenemend ge bruikmaken van dezen trein. Met ingang van 3 Nov. a.s. worden de Nos. 70.000 t/m 89.999 weder voor den post- chèque- en girodienst opengesteld. Naar de Tel. verneemt, zal de dienst op Maandag 10 November weer in zijn volle; omvang in werking zijn. Op het eiland Boeton (Z.O. Celebes), zijn eenige jaren geleden vrij uitgestrekte asfalt- lagen gevonden, welke een superieur product bleken te kunnen leveren. Met de uitoefening van dezen voor Indië nieuwen tak van mijn-industrie is thans door het' Gouvrnement een aanvang gemaakt door het sluiten van z.g. „aannemingscontract" voor een drietal terreinen. De „Javasche Courant" bevat een besluit, waarin de voor waarden van dit contract met den aannemer den heer J. Schuurman Volker, worden ver meld. Ze luiden: De aannemer ontvangt als loon voor de winning van asfalt en de verwerking daar van tot verhandelbare producten de werke lijke opbrengst dier producten loco af- scheepplaats Boeton, verminderd met 3 voor iedere 10C0 K.G., verkregen product, indi,en de opbrengst 50 of minder per 1000 K.G, bedraagt. Indien die opbrengst van 50 tot 80 per 1000 K.G. bedraagt, wordt bovendien voor iédere 1000 verkre gen product in mindering gebracht 010 voor iedere gulden waarmede de opbrengst loco afschécpplaats Boeton een bedrag van 50 overschrijdt, terwijl indien de op brengst 80 en meer per 1000 bedraagt, boven en behalve genoemde bedragen voor ieder 1000 K.G. verkregen product, alsnog 0.20 in mindering zal worden gebracht voor eiken gulden waarmede die opbrengst een bedrag van 80 overschrijdt. Sneeuwbal-cursussen. Volgens het „A.I.D." van 23 September zijn de Indische communisten sedert eenige weken bezig met de oprichting v» n cursus sen volgens het zgn. „sneeuwbal-systeem." Iedere cursus bestaat n.l uit 12 leerlingen en deze zullen na voldoende ingewijd te zijn, op hun beurt weer ieder 12 leerlingen opleiden Gp deze wijze denkt men binnen korten tijd de communistische idealen over geheel Indië te verspreiden Het is niets nieuws in de politieke beweging op Java. Als een nabootsing van het kongsiewezen in China werd het systeem door een Chi nees het eerst in de Vorstenlanden toege past en beschreven door wijlen dr. I. Grone- maa in zijn: „Een kètjoegeschiedenis." Het woord kètjoe zou zijn ontstaan uit een sa mentrekking sinke baar en Tjoe, de eer ste syllabe van den naam van dien Chinees; als opperhoofd der rooverbende werd hij aangeduid met Singkè Tjoe, zijn bendeleden met kètjoe. Het was echter meer de politiek van een chevalier d'industrie, welke Singkè-Tjoe tol richtsnoer in het' leven diende Mas dr. Tjipto Mangoenkoesoemo imiteer de het kongsie-wezen, waaronder Chineezen op Java het bolsjewisme onder het mom van een Japan-boycot hebben weten te be mantelen; zij bleken met tien-mannen-bon den te werken, waarvan de ontdekking voor den ex-voorman der I. P. deze bekoring had, n.l., dat hij te Solo een cursus oprichtte waarvan ieder der leerlingen de verplich ting op zich nam om na volbrachte studie eveneens een leergang in het leven te roe pen, terwijl mas dokter aan een nieuwen cursus begon Zoo is het hem dan ook, niettegenstaande de beperking van het vergaderrecht, gelukt onrust in Soerakarta te verwekken, daarin bijgestaan door hadji Misbach, die tot zijn ijverigste discipelen behoorde en op het con gres van den Centralen S I. te Madioen glimlachend wees op de aanwezigheid van 21 geheime vereenigingen in Soerakarta, daarmede te kennen willende geven, dat beperkt verga eerrecht een failure was. Raden mas Soerjopranoto deed eel) po ging om de tier.-mannen-bonden bij zijn r. F. B, in te voeren, doch kwam daarvan te rug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10