Stadsnieuws. HIE POSTPAPIEiEN BERICHT Fa. ANTON DE R00IJ GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. I KEUKENBENOODIGDHEDEN BERICHT. Abonné's, die te klagen hebben over onregelmatige of sleehte bezorging der Nieuwe Haarlemscne Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie N. H. Courant, of mondeling aan onze Bureaux, Nassaulaan 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT, Nog geen nieuwe stoelen voor het politie-bureau. Inrichting nieuwe la boratoria Gymnasium. Het uitbreidingsplan der gronden aan den Kinder huissingel vastgesteld. De pont over het Zuider Buitenspaarne. vaart voortaan ook 's Zondags. Het crediet aan de P.E.G.E.M. tot f 3 millioen verhoogd. De gemeenterekening over 1923 en de voorstellen der S.D. A.P. Obstructie der S.D.A.P. De zetel van Bloembollencultuur. a 60 cents per regel. ANEGANG 14 - TEL 560 Van elke doos Luxe Post papier vanaf f 1.50 wordt papier en Couverts GRATIS met monogram gestempeld of de Couverts met adres bedrukt. Zie Etalage! I De EMAILLE- en ALLUMINIUM PANNEN, die wij ver. I koopen zijn bssiisi giftvrij en een waardemeter voor de kwaliteit van al het andere keukengerei In ons magazijn I KEUKENUiTRUSTiNGEN - Verpakking onder Garantie H. J. LAMP - BARTELJORISSTRAAT 18. iums Hei tooneel in gebouw „Bloemhof", Voor Bavo-dorp en omgeving daarvan, wende men zich tot den heer J. TH. ELLIGENS, Emostraat 1. Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod advertenties vooral) ook aangeno men aan de hier onder vermelde bij kantoren A. Zuurbier, Bloemend.weg 74, Bloemendaal. P. van Odijk, Raadhuistraat 30, Heemstede. W. Molenkamp, Overtonweg 7t Schoten. C. van der Vlugt, Pieter-Kies- straat 28, Haarlem. L. van Berkel, Burgwal 115, Haarlem. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. L. van Berkel, Kleine Houstraat 34, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11, Haarlem. J. Th. Elliger>c. Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. P. F. Verhoogd, Leidschevaart 144, Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46, Haarlem. Fa. Zomer, Gen. Cronjéstraat 99, Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraat 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE.^ KANTONGERECHT. Gevonden dieren en voorwerpen. Haarlemsche Kaderlandstorm- vereeniging „Kennemerland". (Vervolg.) Afwezig zijn de heeren: v. d. Kamp, De Zeeuw en Groenendaal. Eervol ontslag. A. L. N. Kramer verzoekt, met ingang van 1 November, eervol ontslag als onder wijzer aan school 14. J. K. J. S. Apell verzoekt, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag als onderwij zer aan school 18. Mej. I. M. H. Boon verzoekt eervol ont slag als onderwijzeres aan school C en wel met ingang van 30 October a.s. Mej. M. C. M. Wever verzoekt met in gang van 31 October eervol ontslag als on derwijzeres aan school 14. Deze verzoeken worden ingewilligd. Hierna gaat de raad in geheime zitting. Te half 4 wordt de openbare zitting her opend. Huur, enz. grond. B. en W. stellen voor, de huur van een gedeelte grond van den weg langs de Leid- schevaart, ten noorden van de Bartenbrug, gemeente Hillegom, verhuurd aan B. van Saase, alsmede de vergunningen tot het hebben van een uitgang naar den weg langs de Leidschevaart en van een waterstoepje aan die vaart, met ingang van 1 Januari 1925 over te schrijven op naam van C. Zwetsloot, te Hillegom. Goedgekeurd. Rekening, enz. Burg. Armbestuur. B. en W. stellen voor, aan het Burger lijk Armbestuur machtiging te verleenen tot het doen van af- en overschrijvingen op posten der begrooting wegens de huiszit tende armen en het stads-armen- en zieken huis, dienst 1923, tot een bedrag van f 9.708.26%. Voorst stellen zij voor, goed te keuren de rekening en verantwoording over 1923 van het Burgerlijk Armbestuur, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 481.744.22 en een suppl. begrooting, dienst 1924, groot f 63.800. Goedgekeurd. Balansen, enz. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balansen met verlies- en winstrekeningen over het jaar 1923 betreffende de complexen van 74 en 318 arbeiderswoningen en 81 middenstandswoningen van de Woning stichting „Patrimonium," de balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1923, respectievelijk betreffende de com plexen van 182, 41 en 70 ééngezinsarbeiders- woningen van de Woningbouwvereeniging „St. Bavo." De heer SCHOLL dringt er op aan, dat het reglement van bewoning nageleefd wordt bij „Patrimonium". Nog niet alle bewoners hebben de waarborgsom gestort. Spr. zou van die waarborgsom rente willen geven. Spr. vraagt verder inlichtingen omtrent het onderhoud der woningen. Wethouder REINALDA zegt toe, dat met deze opmerkingen rekening zal worden gehouden. Omtrent het onderhoud der wo ningen zullen B. en W. in overleg treden met de Woningbouwvereeniging. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vergoeding bijzondere school B. en W. stellen voor de Vereeniging tot stichting en in standhouding van de gcholen met den Bijbel f 500 voorschot te verleenen, volgens de L. O.-wet 1920, ten behoeve harer bijzondere school voor ge woon L. O., Leidschestraat 59. De heer SCHOLL heeft gehoord, dat het aantal leerlingen dezer school zóó gering is, dat er schade uit ontstaat voor het onderwijs. Zelfs zouden leerlingen weer terug gaan naar openbare scholen. De VOORZITTER antwoordt, dat de wethouder van onderwijs dit zal onderzoeken. Het voorstel wordt goedgekeurd. Stoelen politiebureau. B. en W. stellen voor, ten behoeve van agentenwacht en posthuizen van de politie, 20 nieuwe stoelen te koopen en hun daar voor een bedrag van f 300 beschikbaar te stellen. De heer LOOSJES zou de stoelen uit de raadzaal willen geven aan de posthuizen, waardoor nieuwe zetels zouden kunnen aan geschaft worden voor de raadzaal. De heer GERRITSZ vraagt, of deze kosten niet bestreden kunnen worden uit den betreffenden begrootingspost. Spr. vindt den prijs der stoelen ook wat hoog. Spr. vraagt, dit voorstel terug te nemen tot de begrooting. Wethouder REINALDA deelt mede, dat bij B. en W. ook plannen bestaan, om de Zetels en tafels in de raadzaal te vernieuwen. Op de vragen van den heer Gerritsz ant woordt spr., dat het beslist noodig is, een 20-tal nieuwe stoelen aan te schaffen, waarom bij uitzonderings-bepaling B. en W., thans met dit voorstel komen. De heer GERRITSZ verklaart, dat zijn fractie van oordeel is, dat hier van geen uitzonderingstoestand sprake kan zijn. Ten opzichte van de politie vooral lijkt spr. der gelijke uitzonderingen niet goed. Spr. wil het bedrag op de begrooting voor 1925 bren gen. De VOORZITTER beveelt het voorstel van B. en W. aan. 1 De heer PEPER merkt op, dat verleden jaar de gelden voor de uitrusting voor de motorpolitie ook bij uitzondering zijn toege staan. De heer WOLZAK vindt het vreemd, dat voor een post van duizenden geen crediet aangevraagd wordt en wel voor honderden. Spr. bedoelt den post van angeveer 8.000, supl. begrooting vastgesteld voor kleeding en uitrusting der politie. De heer KLEIN SCHIPHORST vraagt, of de stoelen reeds gekocht zijn. Spr. heeft ondervinding opgedaan te dezer zake bij zijn vraag omtrent de cabine in de gem. concert- Zaal. Wethouder SLINGENBERG wil ook wachten tot de begrooting 1925. Aldus wordt besloten. Nieuwe laboratoria Gym nasium. B. en W. vragen een crediet van f 900 aan voor de inrichting van de nieuwe labo ratoria voor natuur- en scheikunde en voor de completeering van de aanwezige verza meling voor het onderwijs in de natuurlijke historie. Het crediet wordt verleend. Wijziging Werkliedenreglement B. en W. bieden ter vast: t dling aan een wijziging van het Werklijdenreglement. jjk Na enkele inlichtingen wordt de wijzigi ïg vastgesteld. Loonregeling werklieden. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de verordening, regelende de positie en de bezoldiging van werklieden, op wie het Werkliedenreglement van toe passing is. Vastgesteld. Uitbreidingsplangronden Kinderhuissingel. B. en W. bieden ter vaststelling aan een plan van herziening van het bij Raadsbe sluit van 4 September 1918 vastgesteld plan van uitbreiding voor de gronden, gelegen tusschen den Kinderhuissingel, den Zijlweg en de Pieter Kiesstraat. Zij stellen voor, hen te machtigen a. om de grens of de richting van een straat of gracht op eenig onderdeel van bedoeld plan nader vast te stellen, wanneer bij definitieve uitmeting blijkt, dat eenige afwijking nood zakelijk is b. de soort van de bebouwing op eenig onderdeel nader vast te stellen c. de op eenig onderdeel in het plan op genomen voortuinen te doen vervallen. Den heer WOLZAK heeft het gefrappeerd, dat eerst thans B. en W. komen met een wij ziging van het uitbreidingsplan, 4 September 1918 reeds vastgesteld. Spr. vraagt, waarom deze zaak zoolang getraineerd heeft. Dat zal toch niet geheel liggen aan de onderhan delingen met het rijk omtrent den bouw daar van een nieuw gouvernementsgebouw. Spr. vraagt, welk type van woningen er zal komen. Wethouder REINALDA merkt op, dat de gemeente nog steeds aandringt bij de re geering op uitvoering van een contract om trent den aankoop van grond door de re geering voor de stichting van een provinciaal gebouw. De gemeente heeft te dezer zake de regeering een exploit doen uitbrengen, waarna de Minister van Financiëm het ge meentebestuur geantwoord heeft, dat door hem een wetsontwerp bij de Statsn-Generaal zal aanhangig worden gemaakt, dat beoogt de uitvoering van de bepalinger, in dat con tract vervat. Verder antwoordt spr., dat er midden standswoningen zullen worden gebouwd. Komt er een ander type van woningen, dan zal dienaangaande den raad_eerst een voor stel bereiken. Het uitbreidingsplan wordt vastgesteld. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, aan P. J. Schous tegen den prijs van f 17 per M2. in koop af te staan, een stuk grond, gelegen op den hoek van den Zijlweg en de Hoofmanstraat. Goedgekeurd. Dienstregeling pontveer. B. en W. stellen voor te bepalen, dat de dienst met de pont over het Zuider-Bui- ten-Spaarne ook op Zondag gedurende de door B. en W. vast te stellen uren zal worden uitgeoefend. De heer KEESEN stelt voor, de pont alleen van 1 Mei30 September des Zon dags te doen varen en wel van 10 uur v.m. 8 uur n.m. Zoowel de Federatie van Chr. organisaties van personeel in openbaren dienst als de afd. Haarlem van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" hadden een adres aan den raad gezonden, waarin gevraagd werd, dit voorstel niet aan te nemen. Nog waren der gelijke verzoeken ingekomen van den Haar- lemschen Christelijken Besturenbond en Van den Christelijken Nat. Werkmansbond, afd. Haarlem. De heer DE BRAAL zegt, dat dit voorstel hem buitengewoon teleurgesteld heeft. Hij heeft zich steeds op het standpunt geplaatst, dat de Zondagsarbeid zich tot het strikt onvermijdelijke heeft te bepalen. De arbeid aan de pont behoort z.i. niet tot het onver mijdelijke. De veerdienst zal in hoofdzaak gelden voor de bewoners van den overkant van het Zuider Buitenspaarne, die willen gaan naar den Hout en vandaar weer terugkeeren. Spr. wijst op het adres van den Chr. Nat. Werkmansbond, waaruit blijkt dat ook de werklieden dezen Zondagsarbeid niet noodig achten. Spr. hoopt, dat de raad dit voorstel eenstemmig zal afwijzen. De heer KEESEN is het in algemeene lijnen hiermee eens. Spr. keurt het af, dat 1.1. Zondag de pont reeds gevaren heeft. Waar het een verkeersbelang betreft, heeft spr. zijn voorstel ingediend, om de pont alleen in de zomermaanden des Zondags de pont te doen varen. Dat zal het drukke verkeer nabij de Antoniestraat ontlasten. De heer JOH. VISSER (C.-H.) is ook te gen het voorstel. Wethouder REINALDA meent, dat de heer Keesen door zijn voorstel zich niet in principe eens verklaart met den heer De Braai. Het gemeentebestuur wil zeer zeker de Zondagsrust bevorderen, maar wanneer het algemeen verkeersbelang dit eischt, moet dit streven naar Zondagsrust daarvoor wij ken. Door dit voorstel kan de Zondagsrust voor het gemeentepersoneel in gevaar wor den gebracht, maar het algemeen belang gaat vóór. Spr. wil niet zoover gaan als de heer Keesen, doch slechts in principe de kwestie uitmaken, opdat B. 'en W. dan ook zooveel mogelijk de Zondagsrust kunnen be vorderen. De heer CASTRICUM geeft B. en W. in overweging, eerst te onderzoeken of in de wintermaanden de pont ook des Zon dags moet varen. De heer DÉ BRAAL ontkent, dat er een verkeersbelang met deze zaak gemoeid is. Het varen van de pont op Zondag dient slechts, om de mensche makkelijker te kun nen laten uitgaan. De heer KEESEN verdedigt zich tegen het verwijt van den wethouder. In groote lijnen is spr. het met den heer De Braai eens, maar volgens spr. is het varen der pont in den winter niet noodig, wel echter des zo- mers. Het woning kwartier aan de overzijde van het Ztfider Buitenspaarne breidt zich steeds uit en door het laten varen der pont h°hoeven die menschen zich niet in het ge- vaa van het verkeer nabij de Antoniestraat ie begeven. Wethouder REINALDA deelt mede, dat Zond3g de pont niet gevaren heeft. De heer KEESEN is dan verkeerd inge licht. Wethouder REINALDA blijft zichjverzet- ten tegen het amendement-Keesen. De heer KEESEN vraagt, of B. en W. de zekerheid kunnen geven, dat alleen des zo mers de pont zal varen. Wethouder REINALDA „Wacht u dat af." Mèt de bezwaren van den raad wordt steeds rekening gehouden. Het amendement-Keesen wordt ver worpen met 254 stemmen. Voor dc heeren Keesen, Kuenen, Wolzak en J. H. Visser (R.K). Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 229 stemmen. Tegen de leden Klein, Bruch, Keesen, J. Visser (C. H.) Bak ker, Miezerus, J. H. Visser (R. K.), Wolzak en De Braai. Crediet P. E. G. E. M. B. en W. stellen voor, het crediet voor uitbreidingsswerken van de N. V. „P. E. G. E. M." met f 1.500.000 te verhoogen tot f 3.000.000. Op een vraag van den heer WOLZAK ant woordt wethouder SLINGENBERG, dat het crediet dient voor uitbreidingswerken, welke eerst na toestaan van het crediet vastge steld worden. De gemeente Haarlem is slechts voor 10% garant. Het voorstel wordt goedgekeurd. Rekening 1923. B. en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan de rekening over 1923, sluitend met een nadeelig saldo van 5.074.079.18. De heeren J. JOOSTEN c.s. stellen voor, de bedrijfsrekeningen en de balansen van de gasfabriek en het electriciteitsbedrijf over 1923 zoo te wijzigen, dat vastgehouden wordt aan het beginsel, dat geen grooter winsten uit het gasbedrijf en het electriciteitsbedrijf in de gemeentekas worden gestort dan de bij de begrooting geraamde bedragen, waarom Zij een andere winstverdeeling voorstellen. Verder stellen zij voor, de rekening van het Waterleidingbedrijf over 1923 zoo te wijzigen, dat het batig slot niet in de gemeentekas wordt gestort, maar dat met dat bedrag de reserve wordt versterkt. De heer JOOSTEN merkt op, dat van B. en W. toch wel verwacht hadden mogen wor den, mededeelingen omtrent de belangrijk heid van de overschrijding der winsten bij de bedrijven. Spr. oordeelt de gemaakte winsten te groot, en haalt als voorbeeld aan die, welke gemaakt is bij het gasbedrijf. Daarom hebben spr. c.s. hun voorstel ingediend. Spr. wijst op zijn onlangs ingediend voorstel tot gas- prijsverlaging, dat nu behandeld wordt bij de begrooting. Spr. wijst op het belang van het hebben van eên groot fonds tot egalisatie van batige saldi. Spreker's voorstel komt ten goe de aan versterking van dit fonds. Bij de be grooting wordt de winst op nihil geraamd, doch stort men aan het einde van het jaar de gemaakte winst maar weer in de gemeente kas, dan geeft het theoretisch standpunt, bij de begrooting ingenomen, niets. Spr. verdedigt verder nog zijn voorstel inzake het waterleidingbedrijf. De heer PEPER is van oordeel, dat de financieele toestand der gemeente voor een groot deel précair is,doordat over 19231924 het heffingspercentage op nul is gesteld ge worden. Over dat jaar is een voorcieelig saldo van 173.000, doch zou er een nadeelig saldo van 6 ton geweest zijn, dan zou men zich niet hebben te verwonderen. Was er een heffings percentage geweest, dan zou het overschot 8 ton geweest zijn. De financieele positie van Haarlem is safe. Er is dus, volgens spr. in verband met deze financieele positie geen enkele reden, om goede voorstellen af te wijzen, omdat zij geld kosten, en slechte aan te nemen, omdat zij bezuiniging geven. Spr. betoogt, dat de houding der S.D.A.P. B. en W. wel in hun houding, om winst te maken bij de bedrijven, moest stijven, waartoe spr. een enkel voorbeeld aanhaalt. Spr. verklaart zich voor het voorstel- Joosten c.s., omdat het z.i. verbetering brengt. De heer VAN LIEMT acht het in het belang der geeeente, dat de belastingen ver laagd worden. Daarom acht spr. het juister, gelden uit het egalisatiefonds te nemen, om de belastingen voor 1925 te verlagen, dan juist dit fonds grooter te maken. De heer BOES acht de gemaakte winsten ook te groot. Spr. zou een bepaald bedrag voor de winst willen vaststellen en het meerdere in een fonds willen storten, wat toch weer ten goede komt aan de gemeentenaren. In de toe komst zal spr. een dergelijk voorstel als thans ter tafel is gebracht, steunen, thans niet, om dat hij er de gevolgen niet van kan overzien. Wethouder SLINGENBERG beantwoordt de sprekers, waarbij hij allereerst afwijst het verwijt, als zou niet voldoende toelichting zijn verstrekt. In theorie acht spr. het voorstel-Joosten juist, maar uit practisch oogpunt moet men daarvan wel eens afwijken. Spr. zet uiteen, waarom B. en W. de winst in de gemeentekas willen storten en gaat daarbij na den gasprijs en de grootte van het reservefonds. Er is slechts één gemeente, nl. Tilburg, welker gastarief hooger is dan dat van Haarlem. Wat het reserve-fonds betreft, vergelijkt eenige gemeenten. Amsterdam heeft in gaslevering een kapitaal van 17% milli oen, Arnhem 1 millioen, Groningen 1 millioen, Rotterdam 10% millioen en geen van alle heeft een reservefonds, 's Gra- venhage 8% millioen en 37.000 reserve, Utrecht 2.8 millioen en 228.000 reserve, Tilburg 559.000 en 163.000 reserve, Leiden 2% millioen en 580.000 reserve, Haarlem 3.6 millioen en 700.000 reserve. Het verlies der gasfabriek over 1923 bedroeg 100.000. De winst is gemaakt op het bij product cokes. Het electriciteitsbedrijf geeft ongeveer de zelfde cijfers. Wat het Waterleidingbedrijf betreft, in vorige jaren zijn aan dit bedrijf gelden verstrekt. Is het dan zoo onbillijk, nu de winst er van in de gemeentekas te stor ten. Bij aanneming van het voorstel-Joosten zou er een nadeelig saldo ontstaan van 250.000. Dit zou geen goed idee geven in de financieele wereld over Haarlem. Het belastingpercentage moet omlaag en spr, meent, dat, om dat te verkrijgen, de raad mee moet gaan met het voorstel van B. en W. Bij aanneming van het voorstel van B. en W. zal het heffingspercentage omlaag kun nen, bij de verwezenlijking van deidée-Van Liemt misschien 2%, maar hierover laat spr. zich nu niet uit. Volgens dezen gang van za ken gelooft spr., dat de heer Peper nog gelijk krijgt, dat de financieele toestand van Haar lem goed is. Dat hoopt spr. van harte. (Ap plaus bij een deel van den raad). De heer GERRITSZ betoogt, dat de gas prijs dusdanig moet zijn, als hij zou zijn bij natuurlijke concurrentie. De productie der gasfabriek moet verhoogd worden, wat zal kunnen gebeuren bij verlaging van den gas prijs, waardoor toch de omzet wordt verhoogd De heer JOOSTEN wijst er op, dat de spr. cfe f inwoners van Velsen, welke gemeente gas be trekt van Haarlem, 1 cent per M3 minder betalen dan de bewoners van Haarlem. In Amsterdam betaalt men minder voor het verbruiken van electriciteit. Spr. gelooft echter, dat we niets met de prijzen in andere gemeenten te maken hebben. We hebben al leen af te vragen, wat in Haarlem kan gebrui ken. Inzake de vraag van het regelen van mo nopolistische bedrijven kan spr. zich aan sluiten bij het program der Vrijz.-Dcm. Spr. is er van overtuigd, dat geen enkel particulier bedrijf winsten zou maken als de gemeente doet. Het betoog van den wet houder nagaanden vraagt spr., of de geld schieters alleen zullen letten op de nadeeli- ge saldi, dan wel op de reserve en de zeker heid, dat winst ook in de toekomst gemaakt zal worden. Het voorstel der S. D. A. P. tot een pro gressieve belastingheffing is indertijd niet aanvaard, omdat men, naar het heette, alleen wilde letten op de kleine inkomsten, maar nu wil men belastingverlaging in het alge meen, zonder op die kleine inkomens te let ten. De heer PEPER noemt het betoog van wethouder Slingenberg krachtig, van ultra- kapitalistisch standpunt gezien. Spr. noemt het niet te verdedigen, dat de gemeente- huishouding gebaseerd wordt op een wanke len factor, wat de gemeenteraad in het ge heel niet in zijn macht heeft. De heer BOES wijst er nogmaals op, dat hij het voorstel van de S. D. A. P. thans niet kan meegaan, alleen omdat hij de gevol gen er van niet kan overzien. De heer CASTRICUM vraagt een enkele inlichting omtrent den post der directe be lasting. Wethouder SLINGENBERG antwoordt hierop, dat in April 1925 nog 1/10 van de hoogere opbrengst zal worden ontvangen. Wat de meening van den heer Peper betreft, dat de begrooting gegrondvest zou zijn ge weest op den cokesprijs en bij een tegenvaller daarvan de gemeente-financiën in het hon derd zouden zijn geloopen, volgens deze meening moet een hooger gasprijs gevraagd worden. Den heer Joosten antwoordt spr., dat als deze consequent wil zijn, hij geen cent winst uit de bedrijven moet halen. Spr. beantwoordt den heer Joosten verder, waarbij hij er o.m. op wijst, dat de bedrijven commercieel goed behandeld worden en in zonderheid het gasbedrijf sterk is. De wereld markt van de cokes heeft dd gemeente gehol pen in het maken van extra-winst, maar daarvan kan de gemeente geen verwijt ge maakt worden. De raad kan den cokesprijs vaststellen. De heer Gerritsz heeft volkomen gelijk, dat de gasprijs beinvloed kan worden door den prijs van ander licht (petroleum, benzine, enz. maar als het noodig is, kan de raad er van verzekerd zijn, dat de heer Ochtman zeker zal voorstellen, den gasprijs te verla gen. Het voorstel van retributie en heffingen acht spr. thans niet aan de orde, doch moet behandeld worden tot de begrootingen. Wat getoucheerd wordt, is reeds betaald en niet door de gemeentenaren. De VOORZITTER stelt voor, de discus sies te sluiten, welk voorstel aangenomen, wordt met 2011 stemmen. Tegen de S. D A. P., de heeren De Braai en Peper. Een onderdeel van het voorstel Joosten in zake het voorstel betreffende het waterlei dingbedrijf c.s. wordt verworpen met 22'8 stemmen voor stemde de S. D. A. P. en de communist. De VOORZITTER vraagt, of de heer Joos ten over de andere onderdeelen stemming verlangt. De heer JOOSTEN antwoordt bevesti gend. De heer WOLZAK „Beteekent dat nu obstructie De heer GERRITSZ „Dat is minder erg dan woordonderdrukking I" De overige onderdeelen van het voorstel worden met dezelfde stemverhouding ver worpen, evenals onderdeelen der voorstellen Joosten c.a. in zake het gas en electriciteits bedrijf. Na de verwerping van een der onderdeelen merkt de heer WOLZAK op, dat de andere punten nu automatisch vervallen zijn. doch de heer GERRITSZ blijft namens de S. D A.P. stemming vragen. De heer KLEIN SCHIPHORST „Dat s kwajongenswerk," met welken uitroep an dere leden instemmen. Mej. VAN VLIET „Het ligt er maar aan, wat je kwajongenswerk noemt." De heer KLEIN SCHIPHORST „Nu, dèt noem ik kwajongenswerk." De heer GERRITSZ vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Spr. wijst er op, dat de voorzitter het heeft laten passeeren, dat van de overzijde, „kwa- jongenswerk"geroepen is. Daardoor acht de S. D. A. P. zich beleedied. De S. D. A. P. doet niet anders dan zich houden aan het reglement van orde. Spr. verzoekt den voor zitter, die leden, die van'„kwajongenswerk" gesproken hebben, tot de orde te roepen. Ver der zegt spr., dat, als der S. D. A. P. voortaan het vrije woord gewaarborgd wordt, ook dan, als dit anderen partijen niet aangenaam is, geen stemming over de andere punten ge vraagd zal worden. De heer CASTRICUM merkt op, dat het besluit, om de discussies te beëindigen, genomen is geheel volgens het reglement van orde. Als dan toch telkens hoofdelijke stem ming gevraagd wordt, noemt spr. dit zeer Zeker kwajongenswerk. Stemmen „Dat is het ook." De VOORZITTER begrijpt de houding van den heer Gerritsz niet, te meer, omdat deze van spr. gezegd heeft, dat hij het woord onderdrukte. Dat mocht de heer Gerritsz niet zeggen, maar spr. heeft hem niet tot de orde geroepen. Het voorstel, de discussies te beëindigen, heeft spr. geheel gedaan vol gens het reglement van orde en daarom was de uitdrukking van den heer Gerritsz in hooge mate ongepast. Stemmen „juist," De VOORZITTER wijst er op, dat de uitdrukking „kwajongenswerk" niets per soonlijks had, doch slechts algemeen ge bruikt werd. Spr. wil iedereen ter goeder wille ziin maar het feit, dat hedenavond 8 uur de raad weer in de afdeelingen bijeen moet zijn en een ze ;r vermoeienden avond zal hebben, had spr. genoopt, op bekorting aan te dringen. Trouwens, het feit der stem ming bewees, dat ook de raad de zaak vol doende toegelicht achtte. De heer JOOSTEN heeft zich de opmer king „kwajongenswerk" niet aangetrokken, daar hij meende, dat ze bestemd was voor diegenen, die er toe medegewerkt hadden, dê discussies te sluiten. (Gelach). De VOORZITTER verklaart het per soonlijk feit geëindigd. De S. D. A. P. verlangt over de andere punten geen stemming meer. De gemeenterekening wordt dan voor- loopig vastgesteld. Levering Duinwater. Het voorstel inzake de duinwaterlevering wordt aangehouden. Benoemingen. B. en W. stellen voor, voor den cursus 19241925 te benoemen tot tijdelijk lee- rares in de oude talen van het Gymnasium mej. C. J. Hengeveld. te benoemen aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus met gewijzigd leerplan, voor dc«i cursus 19241925, tot tijdelijk leerares in de Spaansche taal mevr. J. L. v. SluijsBarbiers, tot tijdelijk leeraar in de Maleische taal C. A. Mees en tot tijde lijk leeraar in de stenografie H. Zanen, voor den cursus 19241925 yte benoemen tot tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke avond school voor handelsonderwijs G. Brakel. De voorgestelden worden benoemd. Vaste raadscommissiën. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening, regelende de sa menstelling en werking der vaste Raadscom missiën, waardoor in den vervolge voor elk gemeente-bedrijf de commissie uit haar mid den vier leden kiest, die met den voorzitter voor dat bedrijf een sub-commissie vormen. Vastgesteld. Rondvraag. De heer Van Liemt heeft aan B. en W. de vraag gesteld, of het college bereid is nog met nadere voorstellen te komen om den ze tel van Bloembollencultuur hier ter stede te houden, daar het z.i. wenschelijk is, dat de zetel dier vereeniging te Haarlem gevestigd blijft. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. met bevreemding hebben kennisgeno men van het feit, dat het Hoofdbestuur van Bloembollencultuur zich omtrent de vesti ging van zijn zetel met andere gemeenten in verbinding heeft gesteld, zonder daarvan het Gemeentebestuur van Haarlem in kennis te stellen. Des te meer heeft hun dit bevreemdt, omdat Haarlem prijs stelt op het behoud van dien zetei en reeds daarvoor aanvankelijk een offer gebracht heeft in den vorm van een contract, afgesloten met Bloembollencul tuur. B. en W. meenen dan ook, dat volgens de eischen van wellevendheid en de contract- tueele laanden van beide partijen het Hoofd bestuur zich allereerst tot B. en W. van Haar lem hadden moeten wenden, om eventueeie wenschen aan hen kenbaar te maken. Als dan zouden B. en W. en ook wel de Raad, die de vestiging van den zetel van Bloembol lencultuur voor Haarlem een belang achten, geen afwijzende houding zonder meer heb ben hebben aangenomen. In de gegeven omstandigheden kunnen B. en W. echter geen aanbiedingen doen, al blijven zij het betreuren, dat Bloembollencultuur geen over leg gepleegd heeft met B. en W. De heer VAN LIEMT is het met dit ant woord volmaakt eens. Ook hij betreurt de zen gang van zaken en met hem zeker de ge- heele Raad, maar ook spr. meent, dat Bloem bollencultuur bij het Gemeentebestuur had moeten komen. Hierna sluiting te half 7. Des avonds vond het afdeelingsonderzoek der begrooting plaats. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD dd. 29 OCTOBER 1924. Ingekomen zijn Een besluit V3n Gedeputeerde Staten, waarbij hunne beslissing omtrent het Raads besluit van 10 September 1924 No. 29, hou dende aanwijzing van schoollokalen ten be hoeve van het buitengewoon lager onderwijs, wordt verdaagd een schrijven van den Haarlemschen Voet balbond, houdende dankbetuiging voor de gouden medaille; Gesteld wcrder.Bin handen van Bur gemeester en Wethouders om prae-advies een voorstel van den heer L. Peper om aan alle werklieden en ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, voor zoover zij gehuwd zijn en hun normaal weekloon minder dan f 35 of jaarloon minder dan f 1.800 bedraagt, vanaf 1 November 1924 tot 1 Mei 1925 een duurtetoeslag toe te kennen een verzoekschrift van den Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Schoten om voor eiken Haarlemschen leer ling van zijn bewaarschool in de Colenso- straat een gelijk bedrag aan subsidie toe te kennen als door het Gemeentebestuur van Schoten wordt gegeven of bij eventueeie ver hooging zal worden gegeven voor eiken leer ling van die school uit zijn gemeente een verzoekschrift van de Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp om een subsidie van f 2000 per jaar of 50 der uitgaven c. Gesteld wordt in handen van Burge meester en Wethouders ter afdoening lo'. een verzoekschrift van J. Nieuwen- huis om in aanmerking te komen voor hulp brugwachter voor den Zondag. De groote zaal van het gebouw „Bloemhof" aan de Bloemhofstraat is thans ook een tooneel rijker geworden. Tot nog toe was het slechts een geïmproviseerd podium, dat aan de Westzijde van de zaal werd opgeslagen In de plaats hiervan is nu een tooneel geko men van een oppervlakte van 56 M2. De front breedte is 8 Meter, de diepte 7 Meter. Aan alle benoodigdheden welke het ge bruik van het tooneel eischen, zooals kleed kamers, verlichting, decor enz is goede zorg besteed. Ter weerszijden is een kleedkamer, welke van genoegzaam licht, kaptafel, vaste waschbekken enz. is voorzien en voldoende ruimte biedt. Het tooneel wordt belicht door een voet licht en een hers, beide van 40 lampen, ter wijl ter complete: ing ind' zaal twee „Ika" schijnwerpers zullen geplaatst worden, waar door aardige lichteffecten zullen kunnen ver kregen worden. Het gordijn van het tooneel, gemaakt van linnen stof, is met frissche kleuren beschil derd, terwijl het podium een eenvoudige, smaakvolle decoratie draagt. t Het geheel, tooneel en kleedkamers, is, wat de wanden betreft, vervaardigd van eter- niet platen, gevat in een houten omlijsting. Behalve verschillende andere voordeden heeft deze bekleeding nog dit voor op andere be kleeding, dat ze, wat de eterniet platen be treft, onbrandbaar is. Door den bouw van dit tooneel in de zaal die voor ongeveer 1100 per sonen plaats biedt, zal de groote zaal van „Bloemhof, zeer zeker nog meer in trek ko men. Voor besturen van de verschillende or- r~ t ganisaties zal Zaterdagmiddag a.s. van 5 to half -even gelegenheid bestaan een en ai te te oezichtigen en een demonstratie met ue belichting en de schijnwerpers bij te wonen. Ondeugdelijk ijs verkocht. De koopman J. K., wonende te Heem stede, had od 22 Juni 1.1. met zijn ijskar op de Spanjaardslaan gestaan en aldaar was toen door den Gem. Keuringsdienst een monster van zijn ijs genomen Uit het genomen monster bleek na on derzoek, dat het ijs ondeugdelijk was van samenstelling daar er op een c.M.3 meer dan een millioen bacteneen voorkwamen. De directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst als getuige gehoord, ver klaarde o.m. dat zoon groot aantal bacte- rieën er op wees, dat het ijs onzindelijk was behandeld, oi dat er bedorven melk was gebruikt. Evenals aan anderen ïjshandelaars, wa ren ook aan bekl. verschillende aanwijzin gen gezonden hoe zij ijs zindelijk moesten fabriceeren. De ambtenaar van het O. M. vroeg be vestiging van het bij verstek gewezen von- mBekl. vroeg of de boete wat minder kon worden, daar het een slechte zomer voor hem geweest was. De kantonrechter zeide, hieraan geen ge volg te kunnen geven, daar het een te ern stig feit was, waar de volksgezondheid mee gemoeid was. Uitspraak doende, veroor deelde hij hem tot f 25 boete subs. 10 d. Bevroren .vleesch. De slager J. P. te Haarlem had niet in zijn winkel waarin hij bevroren vleesch verkocht, een bord voor de ramen geplaatst waarop in letters van tenminste 14 c.M. hoogte en van 1% c.M. lijndikte de aan kondiging „Bevroren vleesch stond ver meld. Bekl. zeide, dat het er altijd hing, maar omdat de glazen gelapt werden het bord een oogenblik verwijderd was geworden. Eisch 3.— of 3 dagen. Vonnis 2.— of 2 dagen. Voorts stonden er nog een groot aantal lichte overtredingszaken, zooals rijden in verkeerde richting, baldadigheid, overtre ding arbeidswet enz. enz. op de rol. NIET ROOKEN IN AUTOBUSSEN. De burgemeester van Velsen heeft met ingang van 28 October het rooken in de autobussen verboden, van welk besluit in de bussen een exemplaar zal worden opge hangen. Terug te bekomen bij: A. van Kampen Oorkondelaan 26, bdil in etui; Mevr. Rense, Iordensstraat 25, broche; J. Schellingerhout, Garenkokerskade 1, broche; G. Groot, Kerk hofstraat 12rood, broche; Kneepkens, Raam- vest 23, ballen met netten; W. de Koning, Zomerkade 219, bal; G. van. Twuyver, Kok- steeg 19, ceintuur; J. Warner, Zuid-Brou wersstraat 10, ceintuur; de Wijs, Rozen- prieelstraat 13, hond, geel, Kennel „Fauna Huender, Duinweg 21, Santpoort, hond, her der, Kennel „Fauna"; C. Antonissen, Merk manstraat 11, hond, wit-zw., Kennel „Fau na"; C. Booms, Heerensingcl 53, handschoen, bruin; N. Postma, L. Wijngaardstraat 23, hondenpenning; aan de Raaksbrug uit het water gehaald, poes, grijs, Kennel „Fauna"; de Boer, Kerkstraat 18, poes, zw.-wit, Ken nel „Fauna"; Zijlstra, Raaks 7d., poes. grijs, Kennel „Fauna)'; Slobbé, Friesche Varkens- markt 4, poes, zwart, Kennel „Fauna"; v. Gelderen, Kruisstraat 42, poes, grijs, Kennel „Fauna"; J. v. Duffel, Frans Halsstraat 63, muts; Hartmansohl, van Marumstraat 34, nachtjapon; Duineveld, Heemsteedsche Dreef 26, damesportemonnaie m. i.; H. van Gogh, Spaarnwouderstraat 46, pet. Op Zaterdag 8 November a.s. des avonds 8 uur, geeft de Haalemsche Kader-land- stormvereeniging „Kennemerland" haar eer sten jaarlijkschen algemeenen feestavond in 't gebouw van den Haarlemschen kegelbond, aan de Tempelierstraat, alhier. Het programma bevat: Cabaret; Tooneel; Goochelen en „Gezellig Samenzijn". De feestavond zal worden opgeluisterd door het eigen Jasz-band orkest. Dat ieder zijn sympathie toone- voor de KaderlanJ storm-vereeniging, door in grooten getale op te trekken naar het gebouw van den Haar lemschen Kegelbond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 11