In en om Haarlem. ALLERHEILIGEN. De brug over de Zom ervaart ingronden Mededeelingen msm Donderdag 30 October 1924 47ste Jaargang No. 15879 keerden wij «leaser datgen uit aan de Wed. JAC. DE HOLLANDER, Topaasstraat 21, Amsterdam, wegens een aan kaar echtgenoot overkomen ongeluk, waardoor deze het leven verloor. Admlnlslr&lle „Nieuwe HaarlemscheJCouranl." Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. Wegens den feestdag van Allerhei ligen zal ons blad a.s. Zaterdag niet verschijnen. H.H. adverteerders worden beleefd verzocht, hiermede met hun annon ces rekening te willen houden, zoodat advertenties bestemd voor ons nummer van Vrijdag vroegtijdig in ons bezit zijn. DE ADMINISTRATIE. De vliegtocht Nederland-Indië. Artikel 26 der Arbeidswet De karaktertrekken van Koningin Wilhelmina. tu N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Agenda 31 October De Winkelsluiting. Principieele dienstweigering. Een Roomsch tooneeljubileum in Haarlem?, X J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Een mooie overzichtskiek van de werken van den bouw der brug over de Zomervaart nabij de Kruistochtstraat. Dezer dagen gaven wij daaromtrent uitvoerige mededeelingen. Aannemer van het werk is de firma J. P. A. Nelissen. uit Haarlem. Verkooping School voor R. K. Zwakzinnigen Bij den gemeenteraad is ingekomen: een verzoekscl ri t van d- Vereei i iig tot bevordering van R.K. Bijzonder Onderwijs aan Zwakzinnigen te Haarlem om een sub sidie van f 7000 voor het jaar 1925 ter tege moetkoming in de kosten van inrichting eener school voor buitengewoon lager onder wijs aan de Witte Heerenstraat No. 15 Haarlemsche Politie-muziek- vereeniging. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ■vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. »\üe abonra's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, i Qflfïfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenT OUUU Levenslange geheele on X "Tf Cfl geschiktheid tot werken; T ÜU bij een ongeval met X OCn doodelijken afloop, T XuU bij verlies van een hand, i IOC bij .verlies van een X Cfl een voet of een oog; I Itü," duim of wijsvinger; I ÜV bij een breuk van X A O been of arm; 1 H'U bij verlies van een andere vinger. Het lijkt ons weinig aanlokkelijk het voor stel van Wethouder Reinalda om de lantaarn palen en zelfs de befaamde Dobbelsteenen op de Houtbrug te gaan aanwenden voor licht reclames om daarmee een kleine vier duizend gulden voor de gemeente te verdienen. Is een dergelijke ontsiering onzer stad met dat bedrag niet te duur betaald? Er zal gelukkig nog eens over gedacht worden. Na deze verrassende mededeeling konden wij weer naar buiten gaan om anderhalf uur buiten de raadzaal te bivakeeren. 't Is een tijdje goed gegaan met de geheime zittingen, zij waren niet veelvoudig en dan nog zooals het be hoort aan het einde der agenda. Gaat de onhebbelijkheid opnieuw beginnen? Of was het een onvermijdelijke uitzondering gisteren middag, een comité generaal, dat noodwen dig bij den aanvang der zitting moest worden gehouden? Volgens ons verstrekte informa ties was dit laatste geval hier aanwezig. Moge het dan ook een uitzondering blijven! Na heropening der zitting gingen een aan tal agendapunten met enkele zakelijke op merkingen er zonder hoofdelijke stemming door. Bij de behandeling van het gewijzigde uitbreidingsplan-Kinderhuissingel deed wet houder Reinalda naar aanleiding van vragen van den heer Wolzak eenige belangrijke mededeelingen. Tot nog toe kon de grond daar ter plaatse moeilijk worden uitgegeven, omdat de gemeente nog altijd met de regee ring in conflict ligt over het terrein, inder tijd bestemd voor Gouvernementsgebouw. Men weet, dat de gemeente den grond voor dat doel voor het Rijk kocht en na den /aan koop liet de regeering onze stad met de ge stoofde peren zitten. Het gemeentebestuur heeft nu het Rijk per exploit gemaand den grond te aanvaarden. Daarop heeft minister Colijn toegezegd een wetsontwerp bij den Raad in te dienen om de zaak te regelen. Begint men in Den Haag eindelijk de billijk heid van den Haarlemschen eisch in te zien? Daarna gingen wij v ren met de Veerpont over het Zuider Buiten Spaarne. B. en W. achten het noodig voor het verkeer de pont ook Zondag's in werking te stellen. Dit had een aantal adressen van christelijke vereeni- gingen uitgelokt, waarvan de heer de Braai zich op sympathieke wijze tot tolk maakte. De Overheid heeft te zorgen, dat de Zon- dagsarbeid van haar personeel tot het strikt noodzakelijke beperkt blijft. En deze nood zakelijkheid kon de heer de Ëraal hier niet vinden. Zondag's gaat n.en alleen over het Z. B. Spaarne oni in den Hout te wandelen. Maar wie wandelt, kan even goed tien minu ten omloopen. Ten pleizisre der wandelaars behoeft de Zondagsrust van eenige gemeen tewerklieden en hunne gezinnen niet in ge vaar te worden gebracht. De heer Keesen was het daarmee eens; wees er echter op, dat hier in de zomermaanden wel een ver- keersbelang in het spel is. Immers, de Antoniestraat en de Lange brug zijn nu Zon dags in den zomer al levensgevaarlijk. Iedere afleiding van het verkeer is dus drin gend noodig. Daarom stelde deze spreker voor om van 1 Mei tot 1 Octobe. de pont des Zondag's van 10 uur v.m. tot 8 uur n.m. te laten varen. Ook l.ierove. viel te praten. Hoe Wethouder Reinalda eenerzijds respect voor de opvatti tg van den heer de Braai kon uitspreken en anderzijds het denk beeld van den heer Keesen een ongerijmd heid kon noemen, was ons een raadsel. Er werd jv» en weer beginsel en prac- tische noodzakelijkheid gestreden. Toen de Wethouder, op aandrang van den burge meester, had toegezegd, dat B en W. zouden toezien in hoeverre de Zondagsdienst nood zakelijk zou zijn en daarnaar regelingen zou den treffen, had de heer Keesen zijn voorstel voorloopig gevoeglijk kunnen terugnemen. Hij handhaafde het echter, waarnr het ver worpen werd met 25 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd daarop met 22 tegen 9 stemmen aangenomen. De heer Keesen had nog de stoute opmer king gemaakt, dat de pont reeds den vorigen Zondag gevaren had, wat de Wethouder ont kende. Ook de heer Wolzak maakte bij een volgend punt een ondeugende opmerking en het was niet de eenige gisterenmiddag. Bij de aanvraag om een crediet van 3 millio.en voor de P. E. G. E M. dan meikte de heer Wolzak op: als aandeelhouder zou je toch wel eens mogen weten, wat er met zoo'n bedrag in je vennootschap gaat gebeuren; maar bij de stukken was niets te vinden. Die vergelijking gaat niet op, riposteerde Wethouder Slingenberg' ook in gewone naaml. vennootschappen wordt aandeelhou ders niet alle; aan den neus gehangen. En Wat deze zaak betreft, 't nog niet te zeggen, welke werken er alle moeten worden uitge voerd. Haarlem komt trouwens in de com binatie maar voor 10 pet. in aanmerking. Laten wij hierbij ook even de andere on deugende bemerking memoreeren; ze is te kostelijk om te verzwijgen. Het geval zelf was onbeteekenend. B. en W. vroegen 300 aan om wat stoelen te koopen voor de poli tieposthuizen. De heer Gerritsz maakte er een principieele zaak van door te eischen, dat zulke postjes niet afzonderlijk zouden wor den aangevraagd; dat moet men bij de be grooting doen. Nu dit niet gebeurd was kon men wel twee maanden wachten. De heer Loosjes maakte van de gelegenheid gebruik om te vragen, of de stoelen uit de raadzaal, Welke men aan het restaureeren is we zaten gisteren nog altijd in de oude kleine zaal niet voor de posthuizen konden wor den gebruikt en voor de Raadsleden dus danige zitmeubels konden worden aange schaft, dat ook inderdaad van een Raads- zetel gesproken kon worden. Daarvoor wordt al gezorgd, zei Wethouder Reinalda Toen kwam opeens de heer Klein Schip horst op ziin origineele manier uit den hoek met de vraag, of de stoelen al niet gekocht Waren. Zijn ze al gekocht, dan stem ik voor het voorstel-Gerritsz; zijn ze nog niet ge kocht, dan ga ik met B. en W. mee, zei de heer Schiphorst onder hilariteit van den Raad. En toen Wethouder Reinalda boos Werd over de insunatie herinnerde de heer K. Schiphorst aan de cabine in de Concert zaal. Nog boozer verzocht de Wethouder daarop aanhouding van de voordracht. Ten slotte kwam het groote debat over de gemeentereking van 1923. De heer Joosten had woord gehouden en was met een aantal amendementen gekomen om de extra-reser- ves van de bedrijven uit het saldo van de rekening naar de reserves der bedrijven over te brengen ten einde ze deels voor tariefs verlaging te kunnen aanwenden. Zijn ver dediging was wat mat. Er viel trouwens niet veel nieuws te vertellen; over de vraag: moeten de winsten der bedrijven voor tariefs verlaging worden gebruikt of ter versterking der middelen is al zoo vaak gepraat. Het meest aannemelijk was nog het voorstel om de winst uit het waterleidingbedrijf te re serveeren ten einde nu eens principieel vast te leggen, dat het water tegen kostenden prijs dient geleverd te worden. De heer Peper greep deze gelegenheid aan om zijn sociaal-democratische vrienden eens duchtig te kapittelen. Met de stukken toonde hij aan, dat hij reeds veel eerder gelijksoortige voorstellen had gedaan, maar dan altijd door de sociaal-democraten in den steek was gelaten. Ook trachtte hij te betoogen, dat deze rekening de falikante financieele politiek aer gemeente bewees, waarbij hij handig gebruik maakte van de in dertijd wel wat al te voorbarige vaststelling van het evenredig heffingspercentage op nul. De heer van Liemt raakte even heel raak de kern van deze heele kwestie, toen hjj opmerkte, dat met een omwerking der reke ning in den geest van den heer Joosten de geheele financiën der gemeente ten onderste boven worden gegooid en dat in plaats van wegnemen der bedrijfswinsten uit de rekening gevraagd moest worden of het niet mogelijk was de winsten voor i begrooting 1925 dus danig op te voeren, dat het evenredig het- fingspercentage tot 2 pCt. kon worden ver laagd om de gemeente-financiën aldus ge zond te laten blijven. Ook de heer Boes die als vrijzinnig-democraa: vóór zoo laag mo gelijke tarieven is, wilde met den heer Joos- Onze stad doorstaat dus ten deze opzichte met glans iedere vergelijking. Maar ook de stelling: de bedrijven hooren van de ver bruikers gaat niet op Zoo heeft onze gas fabriek b.v. in 1923 door het sterk verlaag de tarief een verlies van een ton geleden op het gasverbruik. Dat er toch nog winst kwam vond zijn oorzaak in de bijproducten n.m. in den hoogen prijs van de cokes. Met het Electrische bedrijf is het 't zelfde. Voor de waterleiding valt uit hygiënisch oogpunt in derdaad wat te zeggen voor het berekenen van den kostenden prijs. Maar hier gaat het slechts om een bedrag van 25,000, dus de moeite niet waard Bij deze zakelijke uiteenzetting liet de wethouder het echter niet. De heeren Joos ten c.s. zeggen wel merkte hij verder op dat de extra winsten niet in het batig slot der rekening mogen worden opgenomen, maar zij zeggen niet, waf er moet gebeuren, wanneer wij die 2 Yi ton er uithalen en er dus een nadeelig in plaats van een voordeelig saldo komt. Wat moet dat voor indruk ma ken op de buitenwereld, wanneer wij straks een leening moeten sluiten voor onze vlot tende schuld van 4Y millioen? De meeste groote gemeenten hebben over 1923 een batig slot, sommige zelfs van millioenen. En wij komen dan met een deficit. Deze op merking van den wethouder leek ons niet de sterkste. Het werken met groote saldi van vroegere diensten lijkt ons over het al gemeen geen gelukkig financiëel beleid. Als overgang naar zijn andere vraag was de be merking echter op haar plaats Wat zal er anders gebeuren, wanneer wij de rekening een nadeelig slot terugbrengen, 1923 tot dan belastingverhooging over 1925 vroeg de wethouder terecht? ten niet meegaan. Over de toekomst valt In plaats van een verlaging met een half te praten, ze hij: maar om nu achteraf nog percent, zooals nu wordt -voorgesteld, zal er zoo'n beslissing te nemen, dat lijkt te ge waagd Zoo stonden de sociaal-democratische voorstellen er niet gunstig voor. Na de rede van Wethouder Slingenberg. een zeer knap pe rede, die zeldzame gebeurtenis in den Haarlemschen Raad aan het eind een krachtig applaus kreeg, waren zij reddeloos verloren. De Wethouder verwees allereerst naar de klacht over weinig toelichting bij de rekening naar het 50 pagina's groote ver slag der Gasfabriek zelf. Daar zijn alle ge gevens te vinden. Wat het principe betreft van levering der producten uit de gemeentebedrijven tot zoo laag mogelijken prijs verklaarde de wethou der zich voorstander. Echter moet op omstandigheden van prac- tijk en doelmatigheid gelet worden. Winsten kunnen nooit geoorloofd zijn, wanneer geen onredelijk tarief wordt geheven en er be hoorlijke reserve wordt gemaakt. En nu wa ren de uitvoerige cijfers, welke de wethou der ten deze ten beste gaf wel zeer frap pant. In alle gemeenten, welke maar eenigs- zins met Haarlem vergelijkbaar zijn, bestaat alleen in Tilburg 'n lager gastarief. (De wet houder had daaraan nog kunnen toevoegen, dat voor Tilburg heel bijzondere omstandig heden gelden, welke elders niet van invloed kunnen zijn). De cijfers der reserves waren nog veel sprekender. Amsterdam, den Haag, Rotterdam met kapitalen van resp. ruim 17, 8 en 10 millioen in de gasfabriek hadden absoluut geen of nagenoeg geen reserves. En zoo zijn er tal van gemeenten. Alleen Leiden en Haarlem staan er fatsoen lijk voor. De sleutelstad heeft bij een kapi taal van 2,5 millioen in de gasfabriek 580,000 reserve; Haarlem 700,000 bij 3,6 millioen kapitaal. dan een verhooging moeten komen. En van verlaging tot 2 procent in 1926 komt dus in het geheel niets. Maar is het den sociaal democraten wellicht daarom juist te doen, vroeg mr. Slingenberg? Drijven naar ver- hoogir.g van het evenredig heffingspercen tage voor 1925 om dan opnieuw met hun verworpen voorstellen tot invoering van een progressieve heffing te komen? Hiermee had de Wethouder de zaak in het hart gegrepen en de groote meerder heid van den Raad gaf van haar instemming met deze ferme verdediging blijk Natuurlijk kwam daarop het oude debat weer los over lage tarieven, welke den kleinen man meer baten dan een laag be lastingpercentage enz. Bij de begrooting zul len wij dat oude lied nog wel eens opnieuw hooren. Het deed ons genoegen, dat de heer Castricum in een korte verklaring zich al vast tegen dit voor Haarlem fatale drijven te weer stelde door er op te wijzen, dat wij, Katholieken, in zaken van belastingpolitiek op het algemeen welzijn letten. Zeer juist! Haarlem is meer dan ooit hangende de annexatieplannen verplicht een zeer voorzichtige finantieele politiek te voeren, welke niet onder de leuze om één klasse te bevoordeelen, de kapitaalkrachti gen over de grenzen jaagt en de zoogenaam de bevoordeelden voor de hooge lasten der nu eenmaal onvermijdelijk dure gemeente huishouding laat opdraaien. De voorstellen-Joosten c,s. werden met overgroote meerderheid verworpen. Gemak kelijk ging dat echter niet. Na de replie ken vroegen de heeren Joosten en Gerritsz opnieuw het woord. De burgemeester meende echter terecht 't liep tegen zes uur en 's avonds moest afdeelingsonderzoek voor de begrooting plaats hebben dat het nu welletjes was. Er kon toch niets nieuws meer verteld worden. De heer Gerritsz die maar eenmaal ge sproken had bleef echter aandringen op voortzetting der debatten, waarop de voor- ziter zijn voorstel tot staking der duscus- sies in stemming bracht. Dit voorstel werd aangenomen, waarop tot stemming werd overgegaan. De sociaal-democraten eischten stemming over alle amendementen afzon derlijk, ofschoon ze alle hetzelfde karak ter hadden en na verwerping van het eer ste waar alleen de roode fractie en de heer Peper voorstemden de andere vei lig konden worden teruggenomen. Maar de roode heeren waren boos en gingen tot ob structie over. Na een paar stemmingen werd de raad rumoerig en de heer Klein Schip horst luchtte zijn gemoed door uit te roe pen: wat een kwajongenswerk. Verhooging van temperatuur bij de S.D.A.P. is daarvan het onmiddellijke gevolg. De heer Gerritsz eischt van den voorzit ter den heer Schiphorst tot de orde te roe pen. De burgemeester beet echter ongenadig van zich af en diende den obstructievoer ders een geduchte afstraffing toe. Daarna staakten dezen hun verzet. De waterleiding-voorstellen moesten met het oog op het ver gevorderde uur worden aangehouden. Bij de rondvraag kwam alleen de heer v. Liemt aan het woord met een informatie naar den zetel van Bloembollen cultuur, De voorzitter drukte zijn spijt uit, dat het hoofdbestuur der vereeniging niet de beleefdheid had gehad om met de Haar- lemsche gemeentebestuur, waarmede het toch connecties onderhoudt, te confereeren, alvorens zich tot andere steden te wenden. Hoewel echter het behoud van den zetel een belang voor Haarlem moet worden geacht, kunnen B. en W. niet besluiten zich in dit stadium tot het bestuur van Bloemenbollen- cultuur te wenden. Een alleszins juist stand punt. Daarna moesten de heeren zich snel huis waarts spoeden; te acht uur moesten zij weer terug zijn, om in de afdeelinen te dul ken voor het hegrootingsonderzoek. Raads^ lid zijn is ook niet alles. BWjBj In de vergadering van de K. v. K. voor Noord Westelijk Overijsel is besloten het verzoek van het comité „Vliegtocht Neder- 1 ndIndië" om financieelen steun in te willigen en 100 disponibel te stellen voor voortzetting en voltoooiing van den tocht. Woensdag heeft de Tweede Kamer met 61 tegen 19 stemmen zich vereenigd met 't voorstel om artikel 26 der Arbeidswet te wijzigen, waardoor de termijn gedurende welken 14 en 15-jarigen 10 uur per dag mo gen arbeiden, wordt verlengd met 2 jaar. Groothertogin Marie van Mecklenburg over haar schoondochter. De mémoires van de Mecklenburgsche hofdame Paula von Bülow, geboren gravin von Linde, die dezer dagen het licht za gen, bevatten, zegt de Tel., twee brieven van de groothertogin Marie von Mecklen burg, die betrekking hebben op onze ko ningin. In den eersten brief zegt de groot hertogin over koningin Wilhelmina, naar aanleiding van het huwelijk van prins Hen drik, waardoor zij de schoonmoeder van onze koningin werd: Koningin Wilhelmina is tamelijk klein, heeft een mooi, fijn profiel; met een zeer vast en resoluut karakter vereenigt zij groote vrouwelijkheid en liefelijkheid. Vijftien jaar later schreef de grootherto gin over haar schoondochter: s f> <»A» V&V"' ■- V-> (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59% uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56Yï uur. n.m. Tevens gelegenheid tot inschrijving der 5% pCt. 3-jarige Depositaire Obli gatie-Leening der Congregatie der Mis sionarissen van 't Goddelijk Woord te Steijl (Limburg). van Slijpe, die om ge zondheidsredenen met ingang van 1 De cember a.s. eervol ontslag heeft gevraagd als directeur van het Stads-Armen- en Ziekenhuis. Hoe vrouwelijk haar uiterlijk wezen ook gebleven mag zijn, zoo mannelijk is haar karakter gewerden. Zij is zeer bijdehand, heeft een helder en ver ziend verstand en groote politieke begaafdheid. Zooals van zelf spreekt, hebben dergelijke sterk gepro nonceerde persoonlijkheden ook harde kan ten. Haar wil is sterk als ijzer, zij wordt in haar land beminl en tegelijk gevreesd. Ik meen echter, dat dit voor een regent lof beteekenL Sociëteit „St. Bavo. Alberdingk Thym 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Haarlem's gemengd koor 8 uur Polyhymnia 8 uur. R.K. Middenstandsgebouw. Zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" 8 uur. Schoten Gemeenteraad half 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lederen Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de" voorm. van half 11—half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uifleenbibliotheeb jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. TeL 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis bebhen. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 r van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigiog Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Bij den gemeenteraad is ingekomen: een verzoekschrift van de Haarlemsche Winkeliersvereepiging om wijziging van de verordening op de winkelsluiting in dier voe ge, dat Burgemeester en Wethouders be- vo; gd zijn aan winkeliers in visch, fruit, koek enz. ontheliing van het sluitingsuur te ver- leenen. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft Een wat? Een Roomsch tooneeljubileum in Haar lem? Inderdaad. Dat is dezer dagen ontdekt en ons van bevriende zijde onthuld. Het is n.L de tooneel- en reciteerafdeeling van den R. K. Kring, die tien jaar geleden, dus in 1914, enkele maanden vóór den oor log, werd opgericht. De juiste datum is dus al eenigen tijd voorbij. Zelfs in den Kring heeft niemand cr aan gedacht. Maar is dat een reden, om dit „jubilé" te verzwijgen? Integendeel! Want d'r komt binnenkort nog een festiviteitje bij. Op de a.s. Kringuitvoering 14 November in den. Stadsschouwburg „viert" deze onderaf- deeling van den Kring haar 30ste optreden. D.w.z. de Kring geeft dan met zijn tooneel- club de dertigste uitvoering. Daarbij zijn dan niet medegerekend de verschillende keeren, dat enkele leden in de reciteerafdeeling op een of anderen avond een ondergeschikt deel van het programma uitvoerden, als bij vulling. Wij spreken alleen van uitvoeringen door de tooneel-afdeeling, hetzij op de bekende jaarlijksche kringfeesten, hetzij voor liefda dige doeleinden e.d. Eigenlijk had men het zilveren feest moeten vieren, toen de reci teerafdeeling voor de vijf-en-twintigste maal optrad. Maar, dat heeft men ook vergeten. Alweer vragen wij: is dit een reden, om dit jubilé nu dood te zwijgen? Integendeel! Niet alleen de Kring heeft reden om aan dit heugelijke feit aandacht te schenken. Heel Katholiek Haarlem mag er zich voor interesseeren. Want behalve dat de Kringtooneelisten op de Kringuitvoerin gen in de oude Kroonzaal, in den ouden schouwburg, in de Bavo en in den nieuwen schouwburg op het Wilsonsplein, aan de élite van Haarlem's Roomschen middenstand steeds geslaagde avonden van ontspanning en vroolijkheid bezorgd hebben, heeft de re citeerafdeeling van den Kring zeer vele ma len succesvolle uitvoeringen gegeven voor andere vereenigingen. Daarvan weten op de eerste plaats verschillende liefdadige instel lingen mede te spreken, als de R.K. Blinden- vereeniging, de R. K. Vacantiekolonies, de Roomsche Missie, het St. Jozefsheim. Daar van weten verder te spreken de R. K. Bond voor Groote Gezinnen, de Roomsche Sport- Centrale, de A. R. K. A., de R. K. Midden- standsvereeniging, de R. K. Militairenver- eeniging, het Kruisverbnd; Men ziet, in den loop der jaren heeft bij kans héé katholiek Haarlem van de reciteer afdeeling geprofiteerd. En toch behoeft er nu bij dit dubbele jubilé van het 10-jarig be staan en het 30ste optreden geen eere-co- mité gesticht te worden, door de groote bon zen uit de tooneelwereld. Er behoeft geen grootsche huldigingsavond op touw gezet te worden, waar Hooge Pieten het woord voe ren. Maar een enkel blijk van belangstelling al blijft het maar bij dit stukske is toch een stellig verdiende aanmoediging voor deze jongelui van Haarlem's Roomschen mid denstand. En die kan aanmoediging, juist ia de onderste lagen, héél nuttig gebrvrikenl t, Barometerstand 9 uur v.m.: 752. Stilstand. OPGAVE VAN» J. A. C. L., oud 20 jaar, geboren te Haar lem, soldaat bij het 10e reg. inf. gedetineerd in Den Haag, wegens principieele dienstwei gering bij herhaling veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf met ontslag uit den mili tairen dienst, zonder ontzetting van de be voegdheid bij de gewapende macht te die nen. In het Algemeen verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht werd Woensdag 29 October bij toeslag verkocht ten overstaan van den notaris R. C. A. van Cranenburgh, een boer derij aan den Leiweg, met woonhuis, stal ling, schuren, daggelderswoning, boomgaard en weiland, groot 22.54.33 H.A. aan Tb sJanzen Hzn. voor 76.760. Tet herdenking van het 5jarig bestaan van de Haarlemsche Politie-Muziekvereeni- ging, directeur de heer Reinier van 't Hoff, wordt op Zaterdag 1 November 1924 in de Gem. Concertzaal, des avonds 8 uur, een fe. .concert gegeven. Behalve het feestconcert, zal optreden de heer Jac. Kolderie, cabaretier, met zijn eigen repertoire. Na afloop is er een gezellig samenzijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1