V erkeersongevallen. 9="2S= 7=,m25= 7ëtot1S= NIEUWENDIJK184TE6EN0VER DE DE SPAARNEBANK Voor de Reddingsmaat- schappijen. De collecte van Zaterdag. Syinphonie-concert H. O. V. Een aanbesteding van ruim één railiioen. Personalia. Aangebonden. „Zuur en Zoet." Het terrein aan den Kinderhuis singel. Gewijzigde dienstregeling bij de N. Z. H. T. M. Jongen vermist. Verrichten van legalisaties. TOONEEL. Greta Lobo in „Pygmalion". Een druk punt. Jubileum Isr. J. Olman. Voor Pater Staal. 22.50 10— Gevaarlijk spelletje. Pleidooien vastgesteld voor September 1925. UIT DEN OMTREK. LEIDEN OVERVEEN. BURGERLIJKE STAND. VAN ONZE RECHTBANK. ioox/8 6V2 WXU 154V2 25Va lOVa Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HEEMSTEDE. SCHOTEN. IJMUIDEN. HILLEGOM. INGEZONDEN. De schuldenlast der „Hanze". J. HENSEN. THEOD. G, VAN DUSSELDORP. LAATSTE NIEUWS. Frauduleuze slachterij. t ederlandsch S. S. gestrand. „De Nieuwe Gedachte vrijgesproken. De malversaties aan de Ryks gebouwen. Fraude aan de gasfabriek te Breda. OMttKBNPEWKLEEPMIG ^©i^OET HHH OE HOOGSTE EISCHEN 7822x0x25. 3—tot 825 BEURSPASSAGE ■AMSTERDAM Voor de straatcollecte, die a.s. Zaterdag- raiddag, tusschen één en vijf uur gehouden .vordt ten bate van de jubileerende Reddings maatschappijen hebben de Stedelijke Auto riteiten de toestemming zeer welwillend verleend. De stoet, bestaande uit een aantal gedra gen opschriften, een muziekkorps en een bemande Reddingboot, zal zich te één uur opstellen op het Julianaplein, bij de van Eedenstraat. De heer Brinkman, Plein, heeft zijn bo venzaal, geheel belangloos, ter beschikking der Commissie gesteld. De Commissieleden, de heeren A. J. Meyerink en F. Joh. Rohlfs, aangezocht door het Plaatselijk Comité, zullen hier de laatste instructies- aan de deelnemenden geven. In ons blad van Vrijdagavond geven we den te volgen weg aan en ook de „stop- i plaatsen waar nog een extra nummer mu ziek ten beste zal worden gegeven. De heer Brinkmann, Groote Markt, is der Commissie ook welwillend tegemoet getreden, o.m. door het kosteloos beschikbaar stellen van een zaal voor de ontbinding der stoet. We willen nog even mededeelen, dat de bemanning d_ - boot niet zal bestaan uit „ge huurde mannetjes", maar de rasechte „Hel den der Zee" uit Noordwijk en Zandvoort, zullen plaats nemen in de boot. De Commissie hoopt en verzoekt dringend, dat Haarlem's burgerij met milde hand zal offeren voor het schoone, menschlievenrie werk der Maatschappijen. De Maatschappijen mogen er op bogen negenduizend menschenlevens aan de zee ontworsteld te hebben, een schopner staat van dienst is ondenkbaar. Aanrijding te Zandvoort. Gisterenmiddag omstrer ;s 5 uur stond een auto voor het café „Welgelegen", alhier. Een andere auto bestuurd door mevr. P. de M. uit Bussum, wilde passeeren. Daar de straat daar niet te breed te noemen is, kwam bij het uitwijken het voorwiel tegen de trottoir band, waardoor het stuurrad ontwrongen werd en raakte zoodoende met het andere voorwiel onder het soafXcherm van de stil staande auto bekneld. De eigenaar van de stilstaande auto ''wam, in gezelschap van een tweetal da as, buiten rn met hulp van omstanders werd de auto een cinig gelicht en kwam weer vrij. Een der omstanders, de heer H., meende te moeten opmerken, dat het nogal goed afgeloopen was. Deze uitdrukking scheen met naar het genoegen te zijn van '•en der dames, die daardoor ta melijk te Keer trok te "en den zegsman en zij gaf dezen op een gegeven moment een klao in het gezicht. De politie maakte aan deze kibbepartij -en einde. Je *auto was er een ter minder goed afgekomen want hiervan was te trek- en stuurstang verbogen. De auto werd gerepareerd in de autogarage var den heer Rink. Na ongeveer een uur kon de auto haar reis weder vervolgen. Ditmaal zagen wij het orkest staan onder aanvoering van Ernest Baron van Heecke- ren van Waliën, wiens relatiën tot dit en semble meer van administratieven dan van muzikalen aard zijn-, men zal weten dat zijn arbeid als le secretaris der H. O. V. ien zeerste wordt gewaardeerd. Als leider van het muziekgezelschap, dat de uitvoeringen van de operette-vereeniging „Haarlem" il lustreert, zal men zijn naam meermalen hebben vermeld gezien. Met een programma, dat op een enkel stuk na een eigen physiognomie toont, leid de hij zich bij het publiek in, dat; gezien de vele concerten die voorafgingen, tame lijk goed was opgekomen. Het voornaam ste, dat dikwijls door jeugdige dirigenten wordt vergeten, is dit, dat bij de muzjek der klassieken (het gold hier de sympho- nie van Haydn no. 2 in D) niets van zich zelf behoeft te worden bijgemaakt. Dit geldt behalve voor Haydn ook voor Mo zart en voor 't grootste deel ook voor Beethoven. Wie zich daar geroepen voelt, iets van zichzelf te geven, mag zich tot de „grooten" rekenen, maar loopt tevens gevaar, ook de straf der grooten te ont vangen. Natuurlijk zal men inzien, dat het niet de bedoeling van dit beweren is, een „onbewogen' Beethoven te geven, maar zorgvuldig te waken, in de muziek der klas sieken niet toe te geven aan allerlei grillig optredende impulsen; dit is het wat be doeld wordt met „iets bijmaken." Het was in de allereerste les over voordracht, die ik ontving, en door tallooze voorbeelden en veelvuldige karikaturen kregen we er een natuurlijke afschrik van, Haydn, Mozart of Beethoven „mooi te maken". Deze stelregel met uiterste consequentie te zien toegepast is de voornaamste oorzaak dat de tallooze Beethovenavcnden onder Nico Gerharz ons in blijde herinnering zullen blijven, terwij! ons menige Beethoven-uitvoering met groo- ter en machtiger ensemble al lang uit het geheugen is gegaan. Als tweede regel gold, te zorgen voor plastieke uitbeelding der thema's, maar nooit te vergeten, dat al wat nevenmotief is of schijn, nooit achteloos behandeld mag worden: in het orkest te zorgen voor vol komen doorzichtigheid. De leider heeft hier te zorgen voor zeer duidelijken maatslag, de speler voor een accurate uitvoering der figuraties. Aan de hand van deze tvtee grondregels heb ik het werk van den leider van dit concert bezien, en dan viel het mij op, hoe hij den zonden tegen den eersten regel had kunnen voorkomen door den tweeden regel toe te passen. Nergens wordt tegen het hier bedoelde méér gezondigd dan in de finales der klas sieke sonatenvormen, die bijna zonder uit zondering in Rondo-vorm zijn gehouden. Zoo^ ook hier. Aan de nieuw optredende motieven werd de noodige aandacht ge wijd, maar zoo goed als alle overgangs-sai- zen werden achteloos behandeld. Nu is het eigenaardig, op te merken, hoe dit ensem ble, gevormd door Gerharz die niets, let terlijk niets aan het toeval overlaat, op elke beweging, hoe gering ook, reageert. In hoofdzaak zijn nu alle te vroege of on voorzichtige inzetten te wijten aan onbe dachte directie-bewegingen, en zijn alle no ten die onder den lessenaar rolden, daar neergekomen als gevolg van onduidelijken maatslag. Men kon den weifelenden opzet van Weber's ouverture „Oberon" nog wijten aan momenteele nerveusiteit; het is waar lijk een evenement, met zulk een goed ge schoold ensemble in de heerlijke roman tiek te zwelgen van deze langzame inlei ding; maar de dirigent heeft hier te véél gewild en daardoor niets bereikt, want de klank van vio'en en hoorn was hier niet evenwichtig en er dreigde zelfs een onweer aan den hemel, dat echter spoedig over dreef. Maar hoe ontstaan slordigheden als in Haydn's symphonie, in 't hoofdthema? de drie achtsten die naar de tweede maat leiden, zich daar als thesis aan verbinden, zijn een integreerend bestanddeel van dit heele eerste deel; zij werden overal zeer onduidelijk, want slordig „gemaakt." Ook het Andante weifelde in zijn opzet; gevolg alweer van onduidelijken maatslag. Men begrijpe goed dat dit laatste kan Overkomen aar den meest muzikalen mensch. Duidelijke directie is slechts mo gelijk als men door veelvuldige routine de zekerheid heeft erlangd, in puncto den maatslag geen bewegingen meer te maken, die voor méér dan één uitlegging vatbaar zijn. In kritieke momenten, zou een volle dig zich onthouden, van den maatslag min der onheil aanrichten dan een, die verwar ring sticht. Wij merkten ook meerdere malen op, hoe een nieuwe inzet werd aangegeven met den maatstok, terwijl die inzet eerst plaats had na een aanmoedigenden hoofd knik. De kwestie is echter, dat de musici bij intuitie voelen wanneer het moment van den inzet daar is; het stokje faalde alzoo. Vooral in de langzame deelen was dit het geval, inzonderheid bij de muziek van Landon Ronald, die ons in weerwil van den gestopten trompettoon en het in onderscheiden vorm optredend slagwerk slechts herinnert aan Mendelssohn op zijn slechts. Hoe was toch dit slotdeel, dat rythmisch déraillement mogelijk? Vermei den wij nog dat Wiliem Knikker in prach- tigen toon de vioolsolo in de tuin-scène deed hooren. Bij den heer Van Heeckeren van Wa liën merkt men verder nog op, hoe zijn dirigeerhouding, en dit is het geval bij ieder, die opeens voor een orkest van uit nemende kwaliteiten wordt geplaatst, grondige herziening behoeft. De beenstand is uiterst nonchalant en sluit reeds een correcte lichaamshouding uit. Slechts bij de groote forti (Wagner) herstelt zich dit defect, maar het moet overal, ook bij de meest zachte sterktegraden worden ver meden, evenals het zich voorover krom men- en wenden naar de musici, die meestal in de .dynamische teekens hunner partijen voldoende aanwijzing hebben, den vereischten sterktegraad in acht te nemen. Beethoven maakte het nog erger; die kroop bij het pianissimo geheel weg on der den lessenaar, maar de techniek van het dirigeeren was hem ook ten eenenmale vreemd. Tot de beste van dit concert behoorde dc uitvoering der muziek van Landon Ro nald, wijl hier in meerdere momenten de bedoeling van den dirigent duidelijk naar voren werd gebracht. De houding det artisten tegenover den dirigent was een zeer welwillende. Er wa ren vee' bloemen. G. J. K, Te 's-Gravenhage werd vanwege den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken aanbesteed bestek 17 Z.W., den aanleg van het derde of laatste gedeelte van het af- waterings- en scheepvaartkanaal van Ewijck- siuis-Oost Oever, in verband met de afslui ting van het Amsteldiep, met bijkomende werken. Raming 1.350.000, Laagste in- schrijfster was de N.V. Mij tot aanneming van waterbouwwerken, v.h. A. Hofman te Haarlem voor 1.168.000. Met ingang van 1 Januari is aan het Ken- nemer Lyceum benoemd tot leeraar in Ge schiedenis en Nederlandsch de heer Dr. G. J. Buitenhof, leeraar aan de H. B. S. te Woerden. Door der. Commissaris der Koningin i de provincie Noord-H 11 ind ziin 'd noem iOt zetter voor 's Rijks directe belastingen .e Haarlem de heeren J. G. van Ommeren, Joh. dc Breuk, F. H. Smit. De politie te Leiden heeft aangehouden den handelsreiziger J. S. v. D„ wonende op de Nieuwen Rijn, aldaar, wegens oplichting van een Haarlemsche firma voor 240. Op den oudersavond in het patronaat O. Vrouw Rozenkrans waren velen gisteren gekomen, om te hooren, wat de directeur over zijn geliefd patronaat te vertellen had en wat zijn „jongens" op het toonee! zouden vertoonen. De WelEerw. heer J. A. J. van Rooy hield dan een interessante en vaak luimige toespraak om te schetsen, wat een jongens patronaat in den tegenwoordigen tijd be teekent, welke zorgen het meebrengt voor directeur en bestuur en hoe er geschipperd en gewerkt moet worden om ook financieel de zaak drijvende te houden. Hij was zeer dankbaar voor den steun, dien hij ter gele genheid van de onlangs gehouden tentoon stelling van zoovelen had ondervonden en sprak vooral zijn erkentelijkheid uit jegens de dames en heeren, die aan het succes van die aantrekkelijk gebleken expositie hadden meegewerkt. Sprekers verzoek, om door donaties e.d. de moeilijke taak van directeur en bestuur te blijven verlichten, werd door het auditorium met applaus be antwoord. De tooneelclub vergastte nu het publiek op een amusant blijspel: „Zuur en Zoet." In dit wel geestige drie-bedrijvige stuk is een aardig gegeven verwerkt, waarmee bet ondoordachte oordeel der wereld op kunst gebied gehekeld wordt Jammer, dat de schrijvers niet meer „tooneel" gemaakt heb ben en door hét vermengen van het kome die- en kluchtspeltype en ook door het sa menvoegen van al te veel uiterlijk verschil lende, maar in wezen overeenstemmende, tafereeltjes, een eenigszins snipperachtig ge heel hebben verkregen. Overigens is dit stuk, om de gedachte en de typeering der personen, zeer interessant en dikwijls vermakelijk. In de vertooning was veel goeds en ook werden er fouten gemaakt, vooral in de plaatsing der personen en het verlaten van het tooneel. Het beste spel werd geleverd door de ver tolkers der hoofdrollen, de kunstschilders Kees Suikersteel en Nico Citroen, Beider typeering was zeer goed en werkte nu en dan zelfs decoratief. Maar in spelkwalitei- ten stak de zure artiest verre boven zijn suikerzoetencollega uit. De opvatting van zijn rol was uitstekend en werd in stem en manieren voortreffelijk volgehouden. De studenten gaven nu en dan wel 'n aardig moment, maar mogen vooral het verzorgen der uitspraak niet vergeten. Onder de klei nere rollen maakte de aspirant-schilder 'n goed figuur. Alles te zamen genomen was 't een uit voering, waarbij veel te genieten viel. Ook de aankleeding van het atelier bewees, dat er door de_ club met ernst gewerkt wordt. Het publiek vermaakte zich best en deze „oudersavond" zal dan ook wel allen tevre- den hebben gesteld. Zooals in ons raadsverslag is vermeld, heeft wethouder Reinalda gisteren in de gemeenteraadszitting medegedeeld, dat mi nister Coliin aan het gemeentebestuur heeft oerient, dat door hem bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp zal worden ingediend dat beoogt de naleving van het contract, tusschen het Rijk en de gemeente Haarlem bestaande omtrent de gronden aan den Kinderhuissingel. In aansluiting op deze mededeeling valt nog te melden, dat met hekend is, wat in dat wetsontwerp zal staan. Om aan de be palingen van dat contract te voldoen, is het reeds voldoende, dat het Rijk de koopsom aan de gemeente Haarlem terug betaalt, daar na samenspraak met de regeering de gemeente indertijd den grond gekocht heeft. Het is dus niet noodig, dat op dien grond een nieuw provinciaal gebouw gesticht wordt, doch natuurlijk is het niet onmoge lijk, dat het wetsvoorstel de stichting van een dergelijk gebouw inhoudt. Naar wij vernemen, heeft de direétie van de N. Z. H. goedgunstig beslist over een aan haar gedaan verzoek door forensen uit Zandvoort en Aerdenhout, om de tram op verschillende plaatsen te laten stoppen tot het opnemen van forensen. Ingaande op he den neemt de tram, welke om 7.50 v.m. uit Zandvoort vertrekt, ook reizigers op voor de halte Tempelierstraat. De tram van 8.30 v.m., zoogenaamde sneldienst, stopt ook aan de halte DoodwegNaaldenveld, doch n:et dien verstande, dat deze alleen reizi gers opneemt uitsluitend voer Amsterdam. Na enkele dagen zal ook de tram, welke om 5 uur n.m. uit Amsterdam vertrekt, rei zigers opnemen voor de laatstgenoemde halten. Gisteren werd in den loop van den mid dag door een bewoonster van dc Beekstesg aangifte gedaan van vermissing van haar 11- jarig zoontje, dat om 5 uut avonds nog niet thuis was. Men vermoedde een onge luk. Op verzoek van den vader, die ver moedde, dat hij spelenderwijs te water was geraakt, is toen en ook hedenmorgen, door eenige politieagenten de Zomervaart afge- dregd, nabij de werken van de nieuwe brug. Evenwel zonder resultaat Later is er be richt ingekomen dat men den jongen had gezien, nabij fort te Liede. Vermoed werd toen, dat hij wel weer levend in huis zou terugkeeren. Het dreggen werd toen maar gestaakt. Bij de Kamer van Koophandel is een schrijven ingekomen van het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin me degedeeld wordt, dat het verrichten van legalisaties aan dat departement voortaan niet meer kosteloos zal geschieden, doch dat daarvoor een vergoeding van 0.50 per legalisatie in rekening zal worden ge bracht. Wij hebben met dit populaire stuk van Shaw nooit veel opgehad, 't Zijn niet al leen de moreelc bedenkingen, die voorbe houd van volwassenen noodig maken, 't is ook niet alleen de persoon en het gezochte getheoretiseer van den schrijver, 't zijn tooneelkundige bezwaren, die 't voor ons eenigszins verwonderlijk maken, dat 't stuk zoo goed repertoire houdt. We behoeven nu die bezwaren, tegen een stuk dat ir. 1913 geschreven werd, niet te gaan ontwikkelen. We maakten er al leen melding van om te kunnen opmerken, dat we desondanks onzen plichtmatigen gang naar den Schouwburg niet beklaagd hebben dank zij 't sappige spel van Greta Lobo en Const, v. Kerckhoven Jr. Hun beiden is het gelukt, de karakters der hoofdpersonen levend te maken. Het Jor- daansche plat van de bloemenvcrkoopster en de beschaafde smart der nog echt- vrouweüjke „hertogin", gaf „Greetje" even overtuigend; en haar partner maakte wer kelijk een pracht van 'n geleerden beer, alleen misschien iets te jeugdig. De andere rollen hebben alle iets vaags en wankels, er, niet elke speler wist zich daaruit te redden. Lobo b.v. we geven toe, dat 't een ongelukkige rol is, maar we bleven 't gerammel der onnatuur dan ook steeds voelen. Er werd, vooral voor Greta Lobo, die hier blijkbaar nog zeer geliefd is, bijzonder hartelijk geklapt. Door de asphalteeringswerken is op ver schillende punten der stad een tijdelijke drukte ontstaan, welke nu en dan een angstwekkend aanzien kreeg. Een dier drukke punten is thans voorzeker de vier hoek Lange Margarethastraat-Krocht-Zoe- testraat-Ursulastraat. Deze stratenreeks heeft toch al steeds een druk verkeer, maar nu is dit nog aanzienlijk vermeerderd. "Men is nl. bezig met de asplialteering vap het gedeelte Kruisstraat vanaf de Nassau- straat tot aan de Smedestraat. Dit deel der straat is dus voor het verkeer gesloten en nu neemt een groot deel van het ver keer zijn weg langs Nassaustraat en Lange Margarethastraat, om langs dien weg te ko men op de Krocht en zoo te kunnen gaan naar de Barteljorisstraat. Zc gaan de Krocht op nabij den bovengenoemd en vierhoek. Dat zou niets te beteekenen hebben, als die hoek maar groot genoeg was, om al dat verkeer gemakkelijk zijn weg J te doen ne men, maar daar mankeert het juist aan. De voertuigen kunnen er ternauwernood wen den en keeren, waarbij nog komt, dat de Ursulastraat niet vanaf de zijde der Krocht ingereden mag worden. Dus alle voertuigen, welke vanaf de Krocht komen, gaan de Lan ge Margarethastraat in, welke wel van bei de kanten mag bereden worden. Het is dus heel begrijpelijk, dat op dat punt nu en dan verstoppingen ontstaan. Dat kan niet uitblij ven. Die vierhoek leent zich absoluut niet voor een druk verkeer. Nu weten we wel, dat dit slechts van zeer üjdelijken aard is, maar dit neemt niet weg, dat ondanks het tijdelijk karakter er toch gevaar dreigt. Daarom zou de politie goed doen, zoolang een wakend oogje op dit punt te houden. Misschien is het wel de moeite waard, er tijdelijk een verkeersagent te plaatsen. On gelukken te voorkomen toch is beter dan, de gevolgen trachten te genezen. Het jubileum-concert te geven door de Liedeltafel „Haarlems Zanggenot", hetwelk reeds lang in voorbreiding is, doch door de studie, onder meer van nog twee groote koorwerken „Hosanna Filio David" en „Je- ruzalm",, composities van den jubilaris, is bepaald op Donderdag 18 December a.s. in de Gem, Concertzaal, Vorig bedrag A. M. D. G., Overveen ben willen inbreken en daarin verhinderd werden, doordat de politie hen arresteerde, In deze zaak werden 4 getuigen gehoord. Pres.: Bent u in den nacht van 8 op 9 September in genoemde schuur geweest? Bekl. T.: Ja zeker. Pres.: Wat wilde u daar gaan doen? Bekl.: We wilden gaan slapen en daarna zieken bollen gaan zoeken. Rechter Pasteur: Had u een zak bij u om de zieke bollen in te doen? Bekl.: Nee, edelachtbarel Uit het verdere verhoor bleek echter, dat bekl. T. wel een stuk ijzer en een steek- bijl bij zich had, terwijl S. een geopend mes in zijn hand had zitten. Bekl. S. verklaarde hetzelfde als T. Ook volgens hem hadden zij daar willen gaan slapen. De schuurdeur zou ook niet op slot geweest zijn, zoodat zij deze niet hadden open behoeven te breken. In de instructie had T. echter verklaard, dat S, de deur had opengebroken, (Wordt vervolgd.) Door het Gerechtshof te Amsterdam zijn heden de pleidooien in de aanhangige ap pèl-zaak betreffenre het Engelsche fond- senbezit, bij zijn overlijden door Pieter Tey- ler van der Hulst te Haarlem nagelaten, vastgesteld op li September 1925. Gefingeerde inbraak. Nadat de politie alhier de stellige overtuiging had gekregen, dat er bij den juwelier R, niet kon zijn in gebroken, en de verdenking iegen diens broeder niet kon worden bevestigd, kwam meer en meer vast te staan, dat er valsche aangifte door de R. was gedaan. Door de recherche werd onder een kast in de huiskamer een geheime kluis ontdekt, waarin de voorwerpen, als vermist opgege ven, in trommels gepakt werden gevonden. De juwelier heeft een valsche aangifte ge daan, om op deze wijze de gelden, waar voor de voorwerpen waren verzekerd, in be zit te krijgen. Veiling. Woensdagavond bad in hotel „Van Ouds het Raadhuis", ten overstaan van notaris J. H, Wildervanck de Blécourt, veiling plaats wegens sterfgeval. No. 1 een heerenhuis met tuin, schuurtje en gang naar den Zijlweg, aan den Zijlweg no. 44 te Overveen, groot 322 M2. Ingezet op 18.400 door A. Hoogeveen, afgemijnd op 3200 door S. R. Reinierse. No. 2 het héerenhuis „Nooit Gedacht", aan den Zijlweg no, 32, met tuin en schuur, groot 337 M2. Ingezet op 10,370 door C. Smolenaars en afgemijnd op 650 door J, J. van Schijndel. MEDEGEEDELD DOOR De beurs opende heden: iets beter. om achter aan tramwagens te gaan hangen dan als zij rijden er af te springen, onder vonden gistermiddag 6 uur twee jongens in de Gierstraat, die een agent zagen aanko men en toen van de tram sprongen. De een kreeg een bloedende wond aan het hoofd, terwijl de ander zijn knieën door zijn broek viel op de sieenen. Deze zullen het voor taan wel laten. Ondertrouwd: 30 October. J, H. Bonken- burg en S. Hartendorp. A. Loos en W. Gerritsen. A. v. Brussel en C. A. Kloos. Getrouwd: 30 Oct. G Koelemij en J. C. v. Raaphorst C. A. v. Dijk en W. Meijst. W. Slootweg en T. Janus. T. F. Roest en M. v. Rijn. Geboren: 28 Oct. M. J. Jonker—de'Laat, z. 29 Oct. G. Op de KelderKok, d. Overleden: 29 Oct. J, A. de Gelder, 57 j., Adriaan Loosjesstraat. W. F. Roozen, 81 jaar, M. v. Heemskerkstraat. 30 Oct. M, C. HubersBeerthuijzen, 75 jaar, Oran jestraat. Zitting van hedenmorgen. De poging tot inbraak tc Haarlam. mermeer. 3 jaar geëischt. Heden morgen werd voor de-Rechtbank alhier behandeld de zaak tegen den 29-jari- gen lis-werkman J. T„ te Haarlem en den 29-jarigen stoker P. S., te Schoten, die zich hadden te verantwoorden ter zake dat zij in den nacht van 8 op 8 September in de schuur van den landbouwer H., alhier heb- j V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 94u/ig 94u/i6 6% Nederland 1923 100x/8 4 Vi Nederland 1917 841/8 84x/8 7% N.-I. 1921 A 102 102 6% N. I. 1923 D. 973/8 973/s 67/8 Oude Vaart 841/a 84 dito Gem. Eigendom 67 Mij. „Nederland" 154 Scheepvaart-Unie 1271/2 Rotterd. Lloyd 126 126 1373/s 137 81 82 Holl. Stoomboot 253/4 H. V. A 4391/2 438 Java Cultuur 3781/® 378 773/8 771/4 Koloniale Bank I8OV4 179 1323/ 133 126 126 1263/ 1261/a Phoenix 91 Va Geconsolideerde 157i/4 158 3191/a 3251/a U. S'. Steel 10913/X3 Marine comm 165 163 Actions id 165,50' 164 187/ic 181/a Poerworedjo 1273/4 127 367x/a 368 3591/4 358 Deli Batavia 329 329 Amsterdam Rubber 1613/s 1613/4 196 1061/a 106 128 128 3041/a 68V4 681/a 1427/s 142 Anaconda 777/i6 161/8 Comm. Maxwell 41/16 30 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0 601/a 0 60.60 PARIJS 13 371/2 13 40 BRUSSEL 12 271/a 12-30 WEENEN 0.361/2 0 36 LONDEN 11 48 11 45x/2 STOCKHOLM 67 75 67.00 KOPENHAGEN. 43 85 43 95 CHRISTIANIA 37 25 36.35 BAZEL 48-90 49.97Va NEW-YORK 2 541/a 2 541/2 ROME 11. li.— Het R. K. Vereenigingsgebouw. Oe werkzaamheden aan de verbouwing van ons parochieh-uis zijn bijna voltooid. Zoo als wij eenigen tijd geleden reeds meldden, be treft deze verbouwing het achterste gedeelte van de groote tooneelzaal. De uitbreiding, welke nu tot stand geko men is beteekent een gelukkige verbetering van den toestand, die tot voor kort nog wel wat te wenschen overliet omdat de ruimte waarmede de tooneelspelers zich tevreden moeten stellen, ai te klein was. Dit is nu anders geworden. Na uitbreking van den achtermuur is er een stuk aange bouwd, waardoor een flinke ruimte verkre gen werd om het tooneel uit te breiden, voor d - spelers twee ruime kleedkamers in te achten en tenslotte voor de voetbalvereeni- ging H. B. C. eveneens een paar flinke kleed kamers te maken. De kleedkamers ten dienste van het too neel zijn iets hooger gelegen, dat de tooneel, vloer en men bereikt ze met een kleine trap, aan weerszijden van het tooneel aangebracht welke leiden naar een corridor, die naast elke kleedkamer loopt en waardoor men toegang verkrijgt tot de toilets. De kamers zelf zijn van alle gemakken voorzien, zooals mooie waschgelegenheden en kasten om kleeren in te bergen, terwijl voor de verwarming gezorgd is. Er onder bevinden zich de kleedkamers voor de voetballers., die eveneens aan de eischen, welke er aan gesteld kunnen worden, beantwoorden. Ze bezitten practische wasch gelegenheden en toilets. A.s. Zondag zullen deze kleedkamers in gebruik genomen wor den, hetwelk met eenige plechtigheid zal gepaard gaan, waartoe eenige autoriteiten zijn uitgenoodigd. Het geheel beteekent een mooie verbete ring van ons parochiehuis we bezaten reeds lang een groote en fraaie tooneelzaal na deze uitbreiding echter kunnen we ons op be roemen op het bezit van eene, dewelke aan al le eischen voldoet. Het Roomsch tooneel in Heemstede zal er wel bij varen en de spelers zullen er een dankbaar gebruik van maken Een medewerkr schrijft ons nog o.m. het volgende: De architect, de heer N. J, Nijman, die de plannen voor den verbouw ontwierp, was eerst van plan voor iederen speler een apartement te maken, maar dit stuitte nogal op bezwaren, omdat er dan 23 hokjes moes ten zijn, die dan klein wordend, toch niet al- tijdgebruikt zouden wofden, daar de spelers toch meestal direct na den wedstrijd bij el- kaaar zouden blijven, om het lief er. leed der afgeloopen wedstrijden te bespreken, ook onder het aankeeden, Meer voelde ik, zoo zeide hij, voor twee flinke kamers, met alle comfort die zulk een gelegenheid vereischt. Op de pjaats waar vroeger het houten ge bouwtje stond, zijn nu 2 flinke ruime kamers van steen opgetroken, ieder 5 bij 4 meter. Er is o.m. een kluis voor het opbergen van waardearfikelen, zooals portemonnai's ei harioges, Het tooneel is nu gebracht op 100 M2, waarvan plm. 80 M2 als speelruimte gebe zigd kan worden. Achter dit tooneel zijn 2 kleedkamers aangebouwd, elk groot 4X4 M. met een tusschendeur, welke afgesloten kan worden, indien er gemengde gezelschappen spelen. Tooneel en kleedkamers kunnen in geval van brand of anderszins door brand ladders verlaten worden. De heer Jansen Hendriks, lid van het kerkbestuur, deelde nog mede,dat hiermede de zaak nog niet af is. Het plan is, zoo zei de heer Jansen Hendriks, de kolissen e.a. te vernieuwen, maar alles niet gelijk. Hij wilde gaarne het voorscherm laten vervallen en er dan 2 gordijnen voor in de plaats brengen op b.v, een meter van elkaar, om dan, bij tooneelveranderingen, of onder de pauze ge legenheid te geven het publiek bezig te hou- den met een voordracht of iets dergelijks. Is hét plan, vroegen wij, om het gebouw enkel beschikbaar te stelle- voor uitvoerin gen door de R. K, organisaties? Ja, zeide de heer Jansen Hendriks, dit is een moeilijk punt. Het kerkbestuur heeft wel degelijk overwogen, hoe het kostbare en mooie gebouw eenigszins rendabel te maken is, en nu zien wij er geen bezwaar in, het ge bouw ook voor andere doeleinden disponi bel te stellen. Eerstens b.v. voor R. K. ver- eenigingen uit de omgeving. Wij willen zelfs ook iets verder gaan en zouden het ook voor neutrale vereenigingen beschikbaar willen stellen, maar dan moeten die vereeni gingen zich ook houden aan dc bepalingen, die wij maken. Wij moeten altijd gelegenheid houden, controle uit te oefenen op wat men wil opvoeren, en steeds zuilen we het recht eischen, ook op de avonden der uitvoerin gen,. e.a., zoowel in de zaal als achter het tooneel een oogje in het zeil te kunnen hou den. Verder zou het gebouw uitstekend dienst kunnen doen voor tentoonstellingen, voor publieke veilingen, aanbestedingen, enz. Den architect, dc heer Nijman, en den aan nemer, de heer Vooges, dient een woord van hulde gebracht voor ontwerp en uitvoering. Vandaag begint alhier de étalage-wedstrijd, uilgeschreven door de Schotensche Winke- liersvereeniging „Eendracht maakt Macht". De wedstrijd duurt tot 8 November, Heden avond om 8 uur .zal' een jury, bestaande uit den heer de Haan uit Schoten en twee vak kundige étaleurs uit Amsterdam, de étala ges gaan bezichtigen. Voor de mooiste étalages zijn beschikbaar gesteld: drie meda.lies, twee eervolle ver meldingen en één publieksprijs. Er zijn on geveer 50 winkeliers die officieel aan daa wedstrijd deelnemen, en zijn te onderken nen aan een netjes uitgevoerde kaart, waar op de mededeeling voorkomt als deelnemer aan den wedstrijd. Buiten de zich voor den wedstrijd opgegeven winkeliers zijn er ook zeer veel die ook hun étalages versierd hebben. De étalages zijn* over het algemeen zeer aardig versierd. Velen zijn nog aan het ver sieren in afwachting van de beslissing van de Jury. We 'kunnen er nu nog geen oor deel over vellen, doch zullen er morgan uitvoeriger over uitweiden. Personalia, Voor het examen apothe kersassistent slaagde te Amsterdam de heer T. S. v. d. Meer, alhier. Ernstig ongeval. De firma De Vreugde, alhier, had voor de reparatie van 'n schaaf machine in haar timmerfabriek een monteur uit Rotterdam ontboden. Plotseling ging de machine loopen met het gevolg, dat de top pen van vier vingers van den man afge schaafd werden. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zouden ondergeteekenden het vol gende in uw courant zien opgenomen: In vergaderingen is gezegd en ook in cir- culairen en in uw courant werd het vodgen- de geschreven: „Toen het nieuwe bestuur aan het bewind kwam, was er een schuldenlast van circa 8000.—. Ondergeteekenden wenschen hierop al- eenlijk te verklaren, dat er bij de overgave van het bewind geen schuldenlast van circa 8000.was. Met beleefde dankzegging voor plaatsing, EINDHOVEN, 30 Oct. Door de politie is gister een inval gedaan in de woning van A. V. te Veldhoven, die verdacht w'erd van fraudeleuze slachting. Daar 2„n in beslag enomen verschillende groote stukken vleesch van geslachte kalveren, die totaal waren be dorven. Het vleesch lag bij brood, dat ook aan menschen zou worden verkocht. Door deskundigen moest het vleesch, dat een verpestende stank verspreiedde, dadelijk onder politietoezicht worden begraven. Procesverbaal is tegen den houder van wegens frauduleuze slachterij opgemaakt. Het Nederlandsch s.s. „Nieuw-Amstcr- dam" is nabij Needless (eiland Wight) ge strand* Nadere bijzonderheden ontbreken. Nader wordt gemeld, dat het stoom schip „Nieuw Amsterdam" dezen mor gen te 7 uur door eigen kracht weer vlot is gekomen. Het s.s. heeft geen averij bekomen en zet de reis voort. Men seint ons uit Den Haag Dc Haagsche kantonrechter ontsloeg het hoofdbestuur van de vereeniging „De Nieu we Gedachte" van rechtsvervolging ter zake van dc door deze vereeniging belegde Zondagochtend bijeenkomsten, die in strijd zouden zijn met de politieverordening e» Zondagswet. Men seint ons uit Den Haag: De Haagsche Rechtbank heeft heden den geschorschten rijksbouwmeester J. A, W, V., een der beklaagden uit het proces be treffende de malversaties gepleegd bij hel vccrmalig bureau van den rijksbouwmeester aan onderwijsgebouwen, veroordeelt tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis, wegens op lichting en valschheid in geschrifte. BREDA, 30 Oct, Er hebben aan de Ste delijke gasfabriek alhier efnstige malversa ties plaats gehad. Gister namiddag om streeks 5 en 7 uur, aldus het officieel po- litie-bericht, zijn door de politie gearre- steerd als verdacht van fraudv met ge meentegelden G. S. boekhouder-kassier aan de gasfabriek en M. W. G. hoofdklerk aan genoemd bedrijf. Het onderzoek is in vollen gang. Nader vernemen wij nog, dat er fraude in de boekhouding door middel van valsche boekingen is gepleegd is en loopt deze boekhouding al geruimen tijd. Voor zoover het onderzoek der boeken, dat nog steeds in vollen gang is, tot heden uit wijst, is reeds ontdekt, dat het verduisterd bedrag ongeveer 6000 bedraagt. Oogen- schijnlijk was de boekhouding van den heer S. zeer keurig, zoodat niet dadelijk de frau de is ontdekt. De fraude werd ontdekt door een met de gemeente daarmee belast ac countantsbureau. Een nader onderzoek wordt afgewacht. HOORN LEEUWARDEN •s-GRAVENHAQE GRONINGEN - HILVERSUM 30NGFJ1S ULSTERS - 2rij mod.,nifeuwste stoffen MARINE JEKKERS blauw melton, met geborduurd anker RATINE JEKKERS keurige aiwerking |||L™T0T 35= prima voering WATERD. CABANS «9?25 Loden cu Melton SCHOOLPAKKEN sportmod Eng. stof' SCHOOLBROEKEN j»25TnT®i50 geheel gev.zeersterk WOLLEN SCHOOL- TRUIEN alle kleuren In Sporthemden,Petten en Bretels een uitgezochte collectie voorradig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2