Open Oooen STOOMVAARTLIJNEN. Radio-Omroep PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN UIT DEN OMTREK. VELSEROORD. ZANDVOORT. SPORT EN SPEL. INGEZONDEN. Inbraak. Valsche zilverbons in omloop. Opiumsmokkelaars aange» houden. Internationale buit. Een oude diefstal opgehelderd. Het eerste zeeschip te Venlo. GEMENGD NIEUWS. Een exemplaar van het kleinste Waterhoen te Amsterdam. Een geheel landgoed cadeau. Grijsaard aangereden. Ook al een reden tot ontslag. Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. De Ruilverkaveling. RECHTSZAKEN. De dubbele moord te Wijchen. moot ge hobbsn en hoildon voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT BINNENLANDSCH NIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. 414 552 (407) 1475 (12.107) 3092 4068 (407) 612 627 7440 896 922 8723 10457 11215 691 829 929 14063 15502 830 16255 296 648 17294 718 (407) 19179 576 779 (407) 910 20268 744 21192 (407) 491 (407) 22691 23315 786 (407) 969 26607 (407) 759 777 27956 28975 30816 31985 32476 639 708 738 33021 715 34464 35409 (407) 641 813 (407) 36364 (407) 38671 39189 (407) 785 41584 42983 43861 (407) 928 44020 (407) 913 (407) 45332 367 (407) 645 (407) 46079 47541 48681 49191 50841 (407) 51206 5263C 53131 388 55098 689 (407) 56699 (407) 844 57136 306 773 909. Bataaibaar 20 Januari 1925. AALSMEER. LEIDEN. Het noodlottig ongeval met den „Hortus"-speler. Voor den inhoud van deze rubriek stelt ie Redactie zicb niet aansprakelijk. HET ADVISEEREND COLLEGE. Is er bij het samenstellen van bovenge Joemd college wel voldoende rekening ge houden met de verschillende standen van ons kiezerskorps? Bovenstaande vraag beantwoord ik met neen. Met de vertegenwoordigers van den kieskring Haarlem is het al heel slecht ge steld. Daar was reeds de hoogere stand in het bondsbestuur vertegenwoordigd waar nu nog is bijgekomen notaris van Cranenburg. Het lijkt mij niet juist, dat die de andere standen moet vertegenwoordigen; het ver leden heeft ons wel wat anders geleerd. Nu vraag ik mij zelf wel eens af, hoe moet een advies door die menschen saamgesteld straks wantrouwen wekken, vooral dat elk een weet dat door de Provinciale kieskrin gen geheel andere candidaten gesteld waren. Bovenstaande regels hoopt ondergeteeken- de in uw blad geplaatst te zien, waardoor misschien nog iets ten goede kan worden gedaan. Bij voorbaat mijn dank. P. D. Waarde Red., Mag ik als belanghebbende ook eens een enkel lettertje meespreken. De laatste weken zijn, misschien zoowat in alle Kath. bladen, critische beschouwin gen geleverd over het regeeringsbeleid in zake de arbeidsvoorwaarden van het Rijks personeel. Zijn de zelfde bladen, nu de Regeering een kleine tegemoetkoming betoont, ter stond bereid om het beleid van boven af te steunen? Naar mijn meening is de critiek uit onze kringen te laat begonnen en zij dreigt te vroeg te eindigen. Nog maar geen voorbeelden zoeken van groepen, welke slechts zooveel of zooveel pCt. zijn achteruitgegaan. Er zijn slechter voorbeelden. Nemen wij iemand welke werkzaam is aan de Art. Inr. aan de Hembrug. In 3 jaar tijd zijn daar afgenomen: 2 maal 0.90 is 1.80 aan z.g. reis-, tijd is pl.m. 5 pCt, van het loon. Aan pen sioenstorting 8'A pCt. Aan loonsverlaging 10 pCt. Op zijn minst dus een achteruit- g ~<5 van 23 pCt. Is nu het leven evenredig goedkooper ge worden? Het lijkt er niet naar. De z.g. indexcijfers welke worden gepubli ceerd, die kunnen zij wel voor zich houden, zoolang daarin artikelen worden opgenomen welke nooit of zeer zeldzaam in ons gezin voorkomen. En anderzijds over onze ver plichte uitgaven als huishuur, belastingen, schoolgeld en.; een voorzichtig stilzwijgen wordt bewaard. Als de loonen dalen zal het leven goed kooper worden? Men heeft jammerlijk misgeraden. Nog een paar van zulke uitspraken en nie mand zal meer waarden hechten aan onze economisten. Ik heb voor een gezin van 7 personen te zorgeh. En als er nu één minister wordt ge vonden, welke den moed heeft om de gel delijke zorg van mijn vrouw voor slechts één week over te nemen, dan zal hij moeten erkennen, dat er van een practische toepas sing der beginselen, neergelegd in de „Re- rum Novarum", maar, bitter weinig is over gebleven. Zeker, men is op den goeden weg geweest, maar dien goeden weg heeft men de laatste jaren weer verlaten. Bijvoorbeeld: Den aandeelhouders van onze Spoorweg maatschappijen wordt wettelijk een rente van 5 pCt. gegarandeerd. 11 Pe* -Rijkspersoneel worden wettelijk een behoorlijk loon gegarandeerd (Bezoldigings besluit), Daarna waait er plotseling een anderen wind door het land: De geldbezitters behouden hun 5 pCt. rente. Het Rijkspersoneel ontvangt pl.m. 20 pCt. loonsverlaging. Den goeden weg heeft men de laatste ja ren weer verlaten. Enkele personen worden Ioonsverhoogingen gegeven (in den regel tractementen, salaris of honorarium ge noemd). En de groote massa gaat naar om laag. Wij leven weer in een tijd waarbij de een 10 maal zooveel (of nog meer) inkomen heeft dan de anderen, met het onvermijde lijk gevolg dat de eene in overvloed leeft en de ander gebrek lijdt. Of is het geen ge brek als men niet in staat is om een paar schoenen (laat ^staan kléeren), voor zich zelf of een van de kinderen dringend noodig, te koopen. Is het geen gebrek als men er tegenop ziet om een brief te schrijven omdat daar 10 centen port bijkomt. Den goeden weg heeft men de laatste ja ren weer verlaten. Aan de Art. Inr. aan de Hembrug worden werklieden aangenomen tegen een loon van 22.56 per week. Gaan zij op dat loon niet aan het werk, dan wordt hun de werkloozensteun ingetrokken (het mes op de keel). Is het een wonder dat de fabrikanten te Wormerveer besluiten om het loon hunner werklieden te verlagen al stij gen de levensbehoeften? Het Rijk geeft het slechte voorbeeld. Aan de onrust en stakingswoede te Wor merveer heeft dus ook het Rijk schuld. Den goeden weg heeft men de laatste ja ren wêer verlaten. Laten de Kath. bladen, de Regeering in deze aangelegenheid niet al te spoedig steunen. Dit is de wensch van duizenden Kath. Rijkswerklieden en van Uw abonné M. Z. ARBEIDSWET EN HET BAKKERS BEDRIJF. Met voldoening zal zeker door minstens 90 der Nederlandsche werkgevers in het bakkersbedrijf kennis zijn genomen, dat door het lid der Tweede Kamer, den heer Braat, tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid eenige vragen zijn gesteld in ver band met de Arbeidswet en het bakkersbe drijf. Vanaf de invoering dezer wet heeft de bakkerij ondervonden, dat bij een beginuur van zes, het onmogelijk is, met de productie tijdig gereed te komen en hebben dan ook de Bakkerspatr. Organisatie's onophoudelijk getracht, dit den Minister duidelijk te maken, aanvankelijk met eenig succes, im mers werd voor ongeveer drie jaar door den Minister van Arbeid goed gevonden en be paald, dat met uitsluiting van ongeveer testig gemeenten een beginuur van vijf voor het bakkersbedrijf zou gelden. Het zal niet gemakkelijk zijn een steek houdend antwoord te geven op de vraag, daarom niet de geheele Nederlandsche bak kerij het zoo noodzakelijke beginuur van vijf gegeven, waarom moeten hiervan 60 ge meenten verstoken blijven. Het meest gegeven antwoord luidt, dat niervoor wetswijziging noodig zou zijn, omdat artikel.... luidt: de Mirister kan voor ge meenten of gedeelten van gemeenten vrij stelling verleenen. Evenwel is de Minister door dit artikel niet aan een norm gehouden, en blijft zijn bevoegdheid in deze zeer groot, hetgeen wel blijkt, doordat reeds in 1200 van de 1260 ge meenten een beginuur van vijf werd toege- 'taan, dus in ruim 95a der gemeenten heeft ken reeds het zoo noodzakelijke beginuur van vijf. Waar een dergelijke bevoegdheid blijkt, ?ullen velen zich met mij afvragen waarom 's de Minister niet een stapje verder gegaan inplaats van 95 aan 99 een vroeger beginuur toegestaan, waarnaar door de Nederl. Bakkerij smachtend wordt uitgezien, dit zou veel ellende voorkomen. Een tweede niet minder belangrijke vraag is, waarom juist deze 60 gemeenten van het zoo noodzakelijke beginuur van vijf blijven verstoken en hoe is de Minister daartoe ge komen. Zooals door mij in den aanvang gezegd, moest de Nederl. bakkerij vanaf de invoe ring der arbeidswet ondervinden, dat zij bij een aanvangsuur van zes onmogelijk met haar producten tijdig gereed kan komen, door onophoudelijk op verbetering bij de Regeering aan te dringen, werd hulp toege zegd, de organisaties zouden gehoord en van hun adviezen ingewonnen worden. Wie maar eenigszins bekendheid heeft met het georganiseerd bakkersbedrijf en het daarin plaats gehad hebbende organisa torisch overleg, zal moeten erkennen, dat de Nederl. Bakkersbond en de Nederl. R.-K. Bakkerspatroonsbond op Sociaal Politiek terrein in het georganiseerd overleg nog al eens het loodje heeft moeten lijden, hoe on aangenaam ook, wij dienen dit te erkennen, Zoo was het ook in de dagen dat de or ganisaties gehoord werden en medezegging schap kregen in de beoordeeling welke plaatsen voor een vervroegd aanvangsuur in aanmerking zouden komen. Op een daartoe belegde cobferentie werd reeds een uitgestippeld terrein ter tafel ge bracht. Wie hier voor den Minister van ad vies had gediend is mij niet bekend, doch ik meen te mogen veronderstellen, dat dit is geschied noch door den Ned. Bakkersbond, noch door den Nederl. R.-K, Bakkersbond, omdat op het aangegeven terrein zeer veel plaatsen voorkwamen vanwaar nooit een verzoek was binnengekomen en ook nooit zou binnengekomen zijn voor een vroeger aanvangsuur om de eenvoudige reden, dat men in die streken niet gewend is in de vroege ochtendsuren het bakkersbedrijf uit te oefenen. Mij dunkt, was de Nederl. Bakkerspa troonsbond en de Nederl. R.-K. Bakkerspa troonsbond in deze gehoord dan zou het ont werp er destijds geheel anders hebben uit gezien. In deze zaak werden dan gehoord drie arbeiders en drie patroonsorganisaties, of- Schoon van de arbeidersorganisaties reeds bij voorbaat niet -el verwacht kan worden. In het belang van het burger bedrijf, stemden zij er ten slotte toch in toe, dat op de aan gegeven plaatsen een aanvangsuur van vijf zou gelden, doch men dient te weten, dat op die plaatsen geen enkel belang voor hun organisatie aanwezig is. Een der patroonsorganisaties, n.l. de ver- eeniging van werkgevers in het bakkersbe drijf, maakte ook geen noemenswaardig be zwaar tegen berekenning van een beginuur van vijf voor genoemde plaatsen, omdat ook voor hen de plaatsen vielen buiten hun belangen. Het resultaat was dan ook dat op ongeveer 60 plaatsen na, een vervroegd aanvangsuur werd toegestaan, Doch het zijn juist dzze 60 plaatsen, waar door de concurrentie gedwongen een aan vangsuur van vijf zoo dringend noodig, ;n behoeft het niet te verwonderen dat daar maar al te vaat. de Arbeidswet wordt over treden, niet uit onverschilligheid of voor de menschen hun plezier, doch voor het be houd van zaak en gezin. Zoo duurt een onhoudbare toestand alreeds enkele jaren voort en grijnst den patroon van de burgerbakkerij dagelijks de gevange nispoorten tegen. Nog dezer dagen is het gebeurd dat een slachtoffer dezer Arbeidswet midden uit zijn werkkring werd gehaald, zelfs geen gelegen heid werd gegeven om maar de minste orde in zijn zaak te brengen, noch minder hem gelegenheid werd gegeven om afscheid te nemensvan zijn vijf jeugdige kinderen, waar van de oudsle vier jaar en twee maanden is, kinderen wier moeder voor slechts zeven weken door den vade' grafwaarts gedragen werd. Wié berekent de schade door zulk een onverwachte tijdelijke afwezigheid, wie ge voelt het verdriet van hem die in zijn een zame opsluiting aan niets anders kon den ken dan aan zijn kindertjes, van wie hij niet wist of zij nog eenigszins verzorgd zouden worden, mij dunkt alleen de wetenschap, dat hij en hij alleen in staat is om straks na zijn in vrijheidstelling zijn kindertjes kan verzorgen, zal hem voor ergers gespaard hebben. En dan de oneer een werkzaam mensch aangedaan, wij allen kennen de mentaliteit der massa, reeds werd gedurende zijn 6 daagsche afwezigheid een neefje nageroepen: „Je oom zit in de bajes." Schreit het niet ten hemel gedurende het verdere leven te moeten erkennen eenmaal gezeten te hebben in een wagen, waarin moordenaars en inbrekers voor en na hem hebben plaa'ts genomen, geslapen te heb ben op ean stroozak waarop daags te voren mogelijk een mensch gelegen heeft wiens bestaan voor de maatschappij geen enkel nut sorteert, opgesloten te zijn geweest met een landlooper, donkaard en vechtersbaas. Moet zoo iemand zich niet afvragen of dit ónze hedendaagsche samenleving is? Een maatschappij waarin eerbare vlijtige burgers worden opgesloten omdat zij wilden werken, terwijl werkschuwen en gemakzuchtigcn maar al te dikwijls door steuncomité's „zij het dan ook niet de bedoeling van deze in stelling, en zonder te kort te willen doen aan hen die geen werk kunnen vinden" in hun onderhoud worden voorzien. En waarom dit alles? Waar de bevoegdheid van den Minister zeker zoover reikt dat hij in staat is veel te voorkomen door aan zij het dan 99 van de Nederl. Bakkerij een beginuur van vijf te verstrekken. Het treurige geval hierboven geillustreerd is er een uit zeer velen. De heer Braat heeft zijn vragen tot den Minister gericht en ik heb nog wel zooveel vertrouwen in het gezond verstand van onze volksvertegenwoordiging, dat ik uit deze vragen iets goeds zie geboren worden, moge ook vooral zijn laatste vraag bij den Minister een goed onthaal vinden. Tenslotte zou ik den heer Braat nog in overweging willen geven zijn vragen te her zien. Zooals de wet thans is, is ze eenzijdig en onrechtvaardig ook gij zoudt dien weg jp gaan, dit zou zich wreken. Elk bedrijf heelt zijn bestaansrecht door inwilliging van uw vragen zoo die gesteld zijn zou het groot be drijf onrecht worden aangedaan, ook dit wil de Nderl. Bakkerij niet. J. JANUS. Heemstede, 28 October 1924. en zich in een tuintje verborg. Het gold hier een exemplaar op den trek, maar het is de vraag, of het Amsterdamsche stuk een trek kende vogel is geweest. De datum van de vangst is daarvoor rijkelijk vroeg, In het noordelijk deel van haar broedgebied en ons land vormt daarvan de noordgrens schijnt deze soort in Juni en Juli te broe den. Zouden wij dus te doen hebben met 'n verdwaalden broedvogel? De omstreken van Amsterdam bieden ongetwijfeld geschikte broedgelegenheden voor deze soort, die een verborgen leven leidt en misschien minder zeldzaam in ons land is, dan wordt aange nomen. („Ardea".) Uit Eygelshoven (Limb.) wordt gemeld: Tijdens een buitenlandsche reis van den bewoner is ingebroken in de woning van den heer R. aan de Duitsche grens. Niette genstaande twee personen voor de bewa king van de woning moesten zorgen, wer den kasten en deuren opengebroken en al les overhoop gehaald. Verschillende voor werpen van waarde zijn ontvreemd. Daar de bewoner nog niet terug is, kan men bet bedrag daarvan nog niet bepalen. In Limburg worden de laatste dagen wederom valsche zilverbons van 2.50 uit gegeven, o. a. te Roermond en te Venlo. De zilverbons zijn gemakkelijk te herkennen doordat de letter k in het woord „Rijks kantoor" ontbreekt. In een perceel aan de Delistraat te Rot terdam zijn twee Chineezen aangehouden, L.S en W. K., die bezig waren met het bereiden van opium. Twee schalen opium zijn in beslag genomen. In een perceel in de Lange Baanstraat, te Rotterdam is 'n Servisch koopman beroofd van 1600 dinar, 60 dollar, 250 goudmark, 120 Zwitsersche francs, 2000 Hong. kronen, 65 Hollandsche guldens, 2000 Oostenrijksche kronen en 100 Servische kronen. Ongeveer twee jaren geleden, zoo vertelt de „Tel.", verdween uit een van de loodsen op de Handelskade, te Amsterdam, 'n partij imitatie-bontmantels. De politie van het bu reau Kattenburg slaagde er niet in tot een volledige oplossing van het geval te komen. Langzamerhand lekte evenwel een en ander uit en het gevolg was, dat eerst gistermor gen werd ingegrepen. Het betsof drie ver dachten, allen bootwerkers van beroep. Er werden in de nabijheid van hun woningen, in de Groote en Kleine Kattenburgerstraat, alsmede op het Mariniersplein, voorzorgen genomen, opdat het drietal, dat zich veilig waande, niet met elkaar in contact zou kunnen komen. Een groot detachement po litiebeambten was gistermorgen tusschen 6 en 7 uur aldaar aanwezig en volbracht op hetzelfde oogenblik de drie arrestaties. De verdachten, die overgebracht werden naar het bureau1 Kattenburg, ontkenden. Wat het scheepvaartverkeer worden kan, als de Maas gekanaliseerd zal zijn, kan men nu' reeds merken aan het drukke scheep vaartverkeer naar Venlo. Als bijzonderheid zij vermeld, dat 'n zee- schop voor het eerst aldaar gemeerd is. Het is de schoeneraak „Jantje", die met een la ding cement van Londen is gekomen en van Dordrecht tot Venloi s gesleept. Op den avond van 4 Juli 1924 werd een volwassen mannetje van het Kleinste Wa terhoen gevonden achter het Beursgebouw, op het Damrak te Amsterdam. De vinder bracht het dier naar „Artis", waar het in de collectie „Fauna Neerlandica" een plaats vond. Hoe komt zoo'n vogel, die Lij ons slechts weinige malen is waargenomen en, voor zoover ik kan nagaan, maar ééns broedende in ons land werd aangetroffen, in het mid den van de hoofdstad terecht? Het is mo gelijk, dat het dier, verblind door de vele lichten en in het bijzonder door de hoog opgestelde lichtreclames tusschea de huizen is geraakt en zich daar doodvloog. Giitko doet in zijn „Vogelwarte" een spannend verhaal van het eenige door hens op Helgo land waargenomen exemplaar iezer soort, dat op klaarlichten dag een str*at invloog EEN WOONFORENSENKWESTIE. Men meldt uit Middelburg aan de Msb.: De heer J., alhier, vertoeft in de zomer maanden gedurende geruimen tijd te Dom burg in een aan hem toebehoorende woning en was daarom door het gemeentebestuur aangeslagen in de forensenbelasting voor Domburg. Hiertegen kwam de aangeslagene eerst in beroep bij Ged. Staten, omdat hij de woning verhuurt aan zijn schoonvader en dan bij dezen gaat logeeren. Ged. Staten handhaafden den aanslag, om dat de schoonvader niet in het bevolkings register van Domburg staat ingeschreven en er in het betrokken belastingjaar ongeveer 4 maanden vertoefde en dat steeds met recla mant, die er ook aanwezig is zonder den huurder, die te Breda woont. Ged. Staten meenden verder, dat men niet te doen heeft met eene overeenkomst van huur en verhuur in den zin der wet. De heer J. ging bij de kroon in beroep en deze heeft nu den aanslag vernietigd, omdat er wel degelijk een schriftelijk contract van verhuring is geteekend en niet gebleken is, dat er nog eene andere, zij het ook monde linge overeenkomst is gesloten, waarbij appel lant zich de vrije beschikking over het ge huurde zou hebben voorbehouden. EEN GOEDKOOPE REINIGINGS DIENST. I Geen ambtenarij. De gemeentelijke stortings- en ophaaldienst te Zwolle verricht alle handelingen voor de ingezetenen geheel kosteloos en vergoedt 3.6 pCt. rente. Over 1922 werd aan de "gemeente uitgekeerd f 6052 en over 1923 f 16.339 aan netto winst. De dienst is ondergebracht bij den gemeente-ontvanger, den heer K. van Zandbergen, op wiens aanstichting hij tot stand is gekomen, en die zich van de oprich ting af tot taak heeft gesteld, alles zoo een voudig mogelijk te laten marcheeren en het publiek de gedachte bij te brengen, dat van ambtenarij geen sprake was of zou zijn. Naar de „Avondpost" verneemt, heeft ba ron Van Pallandt van Eerden, te Ommen, zijn geheele bezitting, het landgoed met kasteel en ongeveer 1400,H.A. aan lande rijen enz., geschonken aan de Orde van de Ster in het Oosten. Zooals men weet, zijn daar o.a. dezen zomer de vergaderingen der Orde gehouden en heeft de heer Van Pal- landt ook herhaaldelijk zijn landgoed afge staan voor bijeenkomsten der P. I. A., van padvindersvereenigingen enz. Te Stratum bij Eindhoven werd de ruim 80-jarige heer M. door een woesten wielrij der aangereden, waardoor de oude man met ernstige hoofdwonden hevig bloedend opge nomen moest worden. Zooals den laatsten tijd de gewoonte schijnt te worden, trok de dader zich niets van het ongeluk aan en verdween met bekwamen spoed uit het ge zicht. De gemeenteraad van Nederhorst den Berg heeft den gemeente-ontvanger H. Pos A.'Hz. met 4 tegen 3 stemmen ongevraagd eervol ontslag verleend met 1 Jan. a.s., om dat Ged. Staten geweigerd hebben ziin iaar- wedde te verlagen. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, aangekomen, 28 Oct. Nicolaas st. Haparanda, hout, Oude Hout haven, carg, Spliethoffs Bevr. kant. Erato st. Danzig, stukgoed, Surinamekade, carg. Ver. Cargadoorskant. Indra st. Zaandam, ledig, Sumatrakade, carg. Gebr. Scheuer. Hilde st. Trangsund, hout, Minervahaven, carg. Spliethoff Bevr. kant. Juno st, Spanje, stukgoed, Borneokade, carg. Vereen. Car gadoorskantoor. Aangekomen 29 Oct. Bacchus st. Ham burg, stukgoed, Surinamekade, carg. Vracht mail. Frey st. Londen, stukgoed, Handels kade, carg. Ver. Cargadoorkant. Amor, st. W. Indië, stukgoed, Surinamekade, carg. Vrachtmail, H. A. Nolze st. Rotterdam, stukgoed, de Ruyterkade, carg. v.,Es v. Ommeren. Luna st. Hamburg, stukgoed, Levantkade, carg. Vereen. Cargdoorskan- toor, Willy st. Goole, steenkoolen, Erts kade, carg. Ruys Co. St. Jansland st. N. Castle steenkolen, Rietlanden, carg. Scheepv. 6c Steenk. Maatschappij. IJMUIDEN, aangekomen 29 Oct. Amor st. West Ind. H. A. Nolze st. Rotterdam, Suna st. Hamburg, Willy st. Golle, Sint Jansland st. New Castle. Marstenen st. Ar changel. Vertrokken 29 st. Shildon st. New Castle. IJMUIDEN, aangek. 29 Oct. Van Rens selaer st. W. Ind. Euterpe st. Vigo Lopper- sum st. Kotka. Hammoniar st. Kasko. Vertrokken 29 Oct. Rufina st. R'dam. IJMUIDEN, vertr. 29 Oct. Orania st. Buenos Ayres, Vlieland, Vertrokken 29 st. Starling St. Londen Prof. Buijs St. Hull. MAASSLUIS, aangekomen 28 Oct. El- burg I st. Amsterdam, 29 Oct. Oitiz st. Ibrail, Zeeland st. New Castle, Dampfen st. Lulea. Medjerda st. La Goulette. Spar st. Oxelo- sund. Kathe st. Stettin. Salawati st. A'dam Hadsund st. Leningrad. Archangel st. Har wich. Isbjorn st. Londen. Trinton st. Har wich. Teesdale st. Middlesbro. Dieter Hugo Stinnes 12 st. Hamburg. Batavier V st. Lon den. Annie Hugo Stinnes 6 st. Kiel. Vertrokken 28 Oct. St. Denis st. Har wich. Grangemouth st. Leith. Teessider st. New Castle. Noordwijk st. New Castle. 290ct. Ussukama st. Hamb.Londoner st. Spanje. Annie Holcke st. Hamburg, Irwell st. Goole. Elsench st. Hamburg. Import st. Lon den. Brunhilde st. Koningsbergen. Nieuw Am sterdam st. New York. Plembang st. Java via Antwerpen Gromer st. Harwich. Balbek st. Gaen. Liro st. Reval. MAASSLUIS, aangekomen 29 Oct. Speed st. Storbo. Framlington Court st. Buenos Ayres. Am. L'Hermite st. Duinkerken. Vertrokken 29 Oct. Catharina T. Fritsen st. Narvik, (ex. Hunding.) Depute Maurice Bernard st. La Pallice. Kattingo st. Gardiff Dardenia st. Venetië. F. W. Fisscher st. Her- nosand. Ljusnealf st. Koningsbergen. Water weg, sleepb Londen met twee lichters. Hele ne Blumenfeld st. Hamburg, Capt. Le Bas tard st. Dieppe. MAASSLUIS, aangel. 29 Oct. Spreewald m.b, Hamb. Capto st. New. Orleans Ims- holm st. Rochester. Vertrokken. Amazon Meru st. Antwerpen. Wilhelminapolder st. Londen. MAASSLUIS, aangekomen 29 Oct.Pamir, m.b. Gothenburg n. Lissabon als bijlegger. Agathe st. Portsmouth Itkakos st. Trangsund om te bunkeren Bonn, st. Antwerpen. Vertrokken 29 Oct. Normandia st.G burg Watlrant Horn st. Hamb. Noord .st. Koningsbergen. Koudekerk st. Hamb. VLISSINGEN, gep. 29 Oct. Alberto Fagio st. Genua. Wassenaar st. Palembang st. Rot terdam allen naar Antwerpen. Van Antwerpen, Sahale st. New York. Goldoni st. Italië. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. Amazone (w.i.m.) 10/10 van port-au- Prince naar Curaüao. ALGORAB (H. Afr. lijn) thuisreis 26/10 v. Marseille. ALUDRA (R.Z. Afr. lijn) thuisreis 28/10 n.m, 11.15 ter hoogte Ouessant. AMBON (H.W. Afr. lijn) thuisreis 30/10 te Amsterdam verwacht. AMOR (W.I.M.) 29/10 van W. Indië te Amsterdam. ALCHIBA (R.Z.A.-lijn) thuisreis 28/10 te Bahia. CALYPSO (W.I.M.) thuisreis 28/10 te Ha- vre. DIDO (K.N.S.M.) 28/10 van Amsterdam t£ Gothenburg. EUTERPE (K.N.S.M.) 29/10 van Vigo te Amsterdam. GANYMEDES (K.N.S.M.) 27/10 van Al giers te Constantinopel. JAN VAN NASSAU (W.I.M.) 26/10 van St. Marc naar Puerto Plata. KENNEMERLAND (H. Lloyd) Buenos Ayres-Valparaiso p. 25/10 Punta Arenas. KIL STROOM (H.W. Afr .-lijn) thuisreis 29/10 van Hamburg. LOCH MONAR (H.A.L.) Pacific/Rotter dam 27/10 te Londen. LOMBOK (H. Afr. lijn) 25/10 van Kum- dini te Port Natal. LAERTES (Oceaan) 27/10 van Batavia naar Amsterdam (vroeger gemeld 25/10) LUNA (K.N.S.M.) 29/10 van Hamburg te Amsterdam. MINERVA (K.N.S.M.) 27/10 van Dedea- gatch naar Cavalia. NIEUW AMSTERDAM (H.A.L.) 29/10 v. Rotterdam naar New York was v.m. 3.35 in zee. ORION (K.N.S.M.) 27/10 van Salonica n. Samos. ORANIA (H. Lloyd) 29/10 van Amsterdam naar Buenos Ayres. POLLUX (K.N.S.M.) 28/10 van Messina te Palermo. PALEMBANG (R. Lloyd) 29/10 van Rot terdam via Antwerpen naar Java. STUYVESANT (W.I.M.) 27/10 van Am sterdam te Hamburg. SALAWATI (H.O.A.-lijn) 29/10 van Am sterdam te Rotterdam. SATURNUS (K.N.S.M.) Setubal-Alexan- drie p. 27/10 Gibraltar. TABANAN (R. Lloyd) thuisreis p. 28/10 Gibraltar. ULYSSES (K.N.S.M.) Setubal/Middell. Zee p. 27/10 Gibraltar. VESTA (K.N.S.M.) 28/10 van Gibraltar n. Oran. VAN RENSSELAER (W.I.M.) 29/10 W. Indië te Amsterdam. WASSENAAR 29/10 van Rotterdam te Ant werpen. ZEELANDIA (H. Lloyd) uitreis 30/10 te Pernambueo verwacht. ZEUS (K.N.S.M.) 27/10 van Cadix te Lis sabon. ALUDRA (R.Z.A. lijn) thuisreis p. 28/10 Ou6SS2flt» BILLITON (Nederl.) thuisreis 29/10 te Triest. CALCUTTA (Java/Bengalen) 28/10 van Ja va naar Calcutta. DOLLUS (Oceaan) 26/10 van Java l.v. Ham burg te Liverpool. HOOGKERK (Br. Ind. lijn) uitreis 29/10 te Madras. KOUDEKERK (Br. Ind. lijn) 29/10 v. Rot terdam naar Hamburg. IDOMENEUS (Oceaan) Java/A'dam 26/10 van Port Said. OOSTKERK (H.O. A.-lijn) thuisreis 25/10 van Shanghai. PATROCLUS (Oceaan) Japan/Rotterdam 28/10 van Singapore. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) THESEUS (Oceaan) Japan/Rotterdam 28/ 10 van Shanghai. TABENAN (R. Lloyd) thuisreis 29/10 vm. 9.35 van Tanger. SOERAKARTA (R. Lloyd) uitreis 29/10 v. Suez, SCHIEDIJK (H.O.A.-lijn) uitreis 27/10 v. Shanghai. SOEMBA (Nederl.) thuisreis 28/10 te Suez WESTERDIJK (H.A.L.) New York p. 29/ 10 v.m. 12.15 Noord Hinder. BUITENLANDSCHE HAVENS. ADMIRAAL DE RUIJTER 28/10 v. New York n. Bremen. BATAVIER III 29/10 v.m. 9.40 v. R'dam te Gravesend. BERNISSE 27/10 v. R'dam te Hamburg. BERKELSTROOM 25/10 v. Manchester te Fowey. BEVERWIJK 28/10 v. Montreal n. R'dam. BILBAO 25/10 V. Rio Grande n. Rotterdam. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) Pacific-R'dam 24/10 v. Cristobal. DALaLFVEN 23/10 v. Leningrad n. R'dam. DINA, Z.S. 25/10 v. Bremen te Brake. DRIEBERGEN 28/10 v. Delagoabaai te Kurrachee. DUBHE 27/10 v. Ardrossan te Quebec. DURAZZO 22/10 v. Hamburg te Smyrna. EEMDIJK (H.A.L.) 28/10 v. R'dam te San Franc. EGBERDINA, z.s. 26/10 v. Nyborg te Hol- tenau. ELVENES 28/10 v. R'dam te Quebec. FLORAPARK 27/10 v. R'dam te Hamburg. GAASTERLAND 27/10 v. Hamburg n. Goole. GAZELLE, m.s. 21/10 v. Neder Kalix n. Delfzijl. GRIETJE, m.s. 26/10 v. Boulogne te Ply mouth. GOUWESTROOM 21/10 van Blyth te Kotka. HAGNO 28/10 v. Rosario n. Buenos Ayres. HANNOVER R'dam/Makassar p. 29/10 Perim. HERA 25/10 v. Stanlow n. Douglas en Preston. HOOGLAND 27/10 v. Odense te Methil. JANTH5NA, m.s. 26/10 v. Schiedam te Londen. JUTINA FENNEGINA, z.s. 27/10 v. Gra vesend n. Duinkerken. JOBSHAVEN 28/10 v. R'dam te Livorno. JONGE JACOBUS 28/10 v. Barcelona n. Oran. JONGE ANTHONIE 28/10 v. New Castle n. R'dam. KALIMBA 27/10 v. R'dam te Quebec. LARA 27/10 v. Thameshaven te Hamburg. MONT BLANC 26/10 v. R'dam te Hamburg NICOS R'dam/Montreal p. 28/10 Fame Point. No. 477, sleepb., 25/10 v. R'dam te Southamp ton. OOSTERLAND 27/10 v. Londen n. Blyth. OOSTERSCHELDE. m.s. 19/10 v. Saffi te Mogador. PONTOS 25/10 v. Nappels n. Palermo. ROZENBURG Ahtwerpen/Ibrail p. 27/10 Zea. RIJSWIJK 27/10 v. Bordeaux te Santander. SEBU 22/10 v. Saffi te Mogdor.. SUNHAVEN Calcutta/R'dam p. 28/10 Pe rim. TERNEUZEN Narvik-Antwerpen 28/10 n.m. 10.30 ter hoogte Utvaer. TEXELSTROOM 27/10 v. A'dam te Liver pool. TRECARRELL Port Pirie/R'dam p. 28/10 Gibraltar. VALKENBURG 28/10 v. Blyth te Gothen burg. VALSALE R'dam/Palermo p. 28/10 Sagres. IJSELHAVEN Montreal/Bremen 27/10 v.m. 12 uur op 240 mijl N. van Malin Head. ZAANSTROOM 26/10 v. A'dam te Bristol ZWARTE ZEE 28/10 v. R'dam te Quebec. AGILITY 28/10 v. Frederiksstad n. Schie dam. ALCHIMIST 29/10 v. Harburg n. Schiedam ALGENI3 27/10 v. R'dam te Montreal. ALKAID 27/10 v. Montreal n. R'dam. DUBHE 28/10 v. Londonderry te Montreal DUNSTAFFNAGE 28/10 v. New Orleans, n. R'dam. EMMAEUS (Oceaan) Japan/R'dam p. 28/10 Gibraltar. OOSTERLAND 28/10 v. Londen te Blyth SFAX 28/10 v. Sfax n. R'dam. SPEEDFASH 28/10 v. Blyth n. Schiedam. THUBAN 28/10 v. Penarth n. Buenos Ayres. ZUID HOLLAND 28/10 v.' Immingham. n. R'dam. DONDERDAG 30 OCTOBER. Radio Paris 1780 V. 9.20 Concert met medewerking van Mad. Arvay. Chelmsford 1600 N. 7.50 u. voor dracht over John. Mascfield en zang van zijn op muziek gezette gedichten, afgewisseld door concertnummers. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert cn voordrachten. BIJZONDERHEDEN. Volgens geruchten zal een Nederlandsche Radio Omroep het volgende jaar tot stand komen. Een bijdrage van 10 per jaar zal echter verplichtend worden gesteld, welk ledrag evenwel geen bezwaar zal zijn, wan eer men daarvoor geregeld meermalen per week ee; zuiver Hollandsch programma le genieten zal krijgen, voor nog geen 20 ct. per gezin per week. In de Woensdag gehouden zitting der Eerste Kamer is het wetsontwerp in zake ruilverkaveling, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De behandeling van den dubbele moord te Wijchen zal in hooger beroep op 20 No vember voor het hof te Arnhem plaats heb ben. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte INITIATIEFVOORSTEL VAN MEJ. VAN DORP. Blijkens het verslag naar aanleiding van de overweging in de'afdeelingen van het ge wijzigd voorstel van wet van mej. van Dorp tot nadere regeling van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal door de daartoe bevoegde kiezers en de toepassing op die verkiezing van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, brachten eenige leden aan de voorstelster hulde voor de wijze waarop door haar ge tracht is tegemoet te komen aan de bezwa ren, in het eerste Voorloopig Verslag tegen den vorm van het oorspronkelijke voorstel geopperd. Deze leden zouden gaarne hebben gezien dat het aan de ontwerpster gelukt ware een nauwer verband te leggen tusschen de kiesdistricten en de gekozenen. Zij zou den het een wezenlijke verbetering achten, indien het voorstel meer aan dat doel dienst baar kon worden gemaakt. Zooals het voor stel nu luidt stonden naar hun meening tegenover de geringe verbeteringen, welke het biedt, zoovele nadeelen, dat zij hun stem niet aan het voorstel zouden kunnen geven. Verreweg de meeste leden moesten, met alle waardeering voor den. arbeid, aan dit voorstel besteed, verklaren,dat ernstige be zwaren tegen het voorgedragen kiesstelsel, volstrekt niet zijn weerlegd, al moge het wetsvoorstel, wat den vorm betreft, thans aannemelijker zijn geworden. Zij achten het overbodig, thans opnieuw op deze be zwaren in te gaan. Enkele leden betuigden instemming met de grondgedachte van het voorstel, doch wensch- ten zich in verband met de uitwerking daar van hun stem alsnoe voor te behouden. UITLOTINGEN. Loten Freiburg 1887. Trekking van 30 September 1924. De nummers waar geen bedrag achttl staat, zijn aflosbaar met frs. 107. Verkooping. Bij de gisteren ten. over. staan van notaris Boerlage gehouden ver kooping, werd een woonhuis met grond aan de Willemsbeekweg 52 gekocht door den heer W. K. Nieborg te Santpoort voor 4259 en een pakhuis aan dezelfde straat door ge. noemden kooper voor 310. Een woonhuis aan de Lagerstraat, een dito aan de Casem- brooterstraat en een aan den Velser- duinerbuurtweg werden opgehouden. Diefstal, Een pensionhoudster vermiste een gouden horloge, een paar diamanten ringen en tafelzilver. Ze deed aangifte bij de politie en het mocht de recherche geluk- in de bank van leer.ing te Haarlem de ver miste voorwerpen op te sporen. Na onder zoek bleek, dat het de vrouw was van een echtpaar, dat in het pension kamers betrok ken had. Het onderzoek zal worden voort gezet. Geschil opgelost. De kantonrechter te Haarlemmermeer heeft uitspraak gedaan in zake het geschil tusschen de gemeente Aalsmeer en eenige personen, te Haarlem mermeer woonachtig, die, wegens den ge dwongen overgang van het Aalsmeersche electrische net naar dat van Haarlemmer meer, geweigerd hadden de laatste maand- kwitantie te voldoen. Aalsmeer is in 't ge lijk gesteld, zoodat de weigerachtige stroomdebiteuren nu toch te betalen zullen hebben. DE INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK TE LEIDEN. E envalsche aangifte van den eigenaar De vermiste voorwerpen in diens woning teruggevonden. Nadat de politie alhier de stellige over tuiging had gekregen, zoo meldt „de Tel.", dat er bij den juwelier de R. voorheen Rodbard, niet kon zijn ingebroken, en de verdenking tegen diens broeder niet kon worden' bevestigd, kwam meer en meer vast te staan, dat er valsche aangifte door De R. was gedaan. In die richting werd verder onderzocht. Hedenmorgen ontdekte de recherche on der een kast in de huiskamer een geheime kluis, waarin de honderd envoorwerpen, als vermist opgegeven, netjes in een trommel gepakt werden gevonden. Het is nu duide lijk, dat de juwelier een valsche aangifte heeft gedaan om op deze wijze de gelden, waarvoor de voorwerpen waren verzekerd in bezit te krijgen. Daar de man wegens valsche aangifte niet in hechtenis kon wor den genomen, overweegt men dit te doen, wegens poging tot oplichting van de Ver zekeringsmaatschappij, waarbij de goederen waren verzekerd. Zooals men weet, is Zondag 20 dezer tijdens een voetbalwedstrijd de doelver- dediger van de Amsterdamsche Voetbal ver. „Hortus" getroffen door een noodlot tig ongeval, aan welks gevolgen hij den vol genden dag is overleden. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd was hij reeds kostwinner voor zijn invalide ouders, die thans hulpeloos achterblijven. De heeren dr. R. J. Th. Meurer (voorz.) prof- dr. I. Snapper, dr. I. van Daal, mr. H. W. Vliegen, dr. E. van Minden, J. Gos- schalk, A. Th. Knappenburg, J. Seylhouder G. J Jolink, S. Alderwereld Jr., M. J. Koolhaas, penn., 81 Oranje Nassaulaan, hebben zich tot een comité gevormd om te trachten den nood van dit ongelukkige gezin zooveel mogelijk te leenigen. Zij ho pen dat véle Nederlanders een bijdrage aan den penningmeester willen zenden. Vorengenoemd comité vestigt er de aan dacht op, om alleen te teckenen op lijs ten door het comité uitgegeven en door den heer Koolhaas tfeteekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7