;45glflip Onze Gratis Ongelukken»Verzekering, De Waterleidingwerken SCHOTEN WOONSTAD. aHnfls van Hillegom, Lisse, Sassenheim en Warmond. Doortrekken van de Zaanenlaan naar het Station Blóemendaal. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANTe Derde Blad Donderdag 30 October De stand der werkzaamheden. De watertoren tusschen Hillegom en Lisse. In aansluiting op onze mededeelingen omtrent de watervoorziening voor Hillegom, Lisse, Sassenheim en War mond, geven wij hierboven nog een foto van een der in aanbouw zijnde torens, die n.l. op de grens Hillegotn- Lisse. Deze toren is thans 37 M. hoog en zal nog eenige meters hooger worden. Asphalteering van den Rijksstraatweg en aanleg van een nieuwe brug in April. Naar den anderen kant verbinding van den Rijks straatweg met den Spaarndammerweg door de Spaarnhovenstraat. Onze zoo goed werkende Gratis Ongelukken-Verzekering keerde in een tijdvak van slechts een maand, een bedrag uit van ZESTIENHONDERD ZESTIG GULDEN Dezer dagen werd wederom een bedrag uitgekeerd van: ZEVENHONDERD VIJFTIG GULDEN aan de Wed. Jac. de Hollander, thans wonende te Amster dam, wegens een aan haar echtgenoot overkomen ongeluk, waardoor deze het leven verloor. Ken abonnement op de Nieuwe Haarlemsche Courant, met haar hooge uitkeeringen, zal zonder twijfel door ieder Ka tholiek ten zeerste gewaardeerd worden. Reden te meer om, indien men nog niet geabonneerd is, zich terstond op te geven en het inteekenbiljet, voorkomende in dit nummer, in te vullen, en aan onze bureaux Nassaulaan 49, of aan een van onze Bijkantoren te doen bezorgen. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT. Iets dat ook verbetering noodig heeft. De Oosteinderbrug tusschen Bennebroek en Hillegom, is ongemakkelijk. Men zal deze binnenkort verbeteren. Tevens dient de brug zelf wel ver breed te worden, want twee auto's kunnen elkander daar slecht of in 't geheel niet passeeren. De Hillegommerbrug. De»Hillegommerbrug is niet al te breed en de rails die hier aanmerkelijk boven het andere weggedeelte uitsteken, veroorzaken dikwijls aan perso- i nen, die niet met de situatie bekend zijn, veel last. Een verbetering v zou wel wenschelijk zijn. Een gedeelte uit het uitbreidingsplan van de Gemeente Schote" met de geprojecteerde verbinding naar het Bloemendaalsche Station, de Zaanenlaan, en de geprojecteerde Zaansnstraat. VRAGENBUS. INTEEKENBILJET. Onder geteekende wonende abonneert zich hiermede tot wederopzegging op de „Nieuwe Haarlemsche Courant." Hij verlangt te betalen 1per week f 0.25. per 3 maanden f 3.25, per post f 3.58. 1Doorhalen wat niet verlangd wordt. (Naam) .ptetn Wi E U-bTAAAT MEIJOOM f PUEIN HUL&T-STO.. i - i Onze lezers zullen zich herinneren, dat s Doch er zijn nog meer werken aan deze wij eenige maanden geleden ook reeds schreven over de omvangrijke werken die voor de gemeenten Hillegom, Lisse, Sas senheim en Warmond in wording zijn, n.i. de waterleidingwerken. Wij maakten er toen reeds melding van, hoe het feit, dat de ge meenten Li-se, Sassenheim en Warmond geen deugde x water uit den grond konden krijgen, er toe leidde, dat de watervoor ziening, die aanvankelijk slechts voor Hille gom bestemd was, zich ook over deze drie andere gemeenten uitstrekte. Daarom ook namen de werken zulk een grooten omvang, want het gezamelijk aantal inwoners, welke de watervoorziening zal bestrijken is niet gering, wanneer men alleen reeds bedenkt, dat Hillegom een zielental telt van ruim 10.000. De werken voor den ^anleg van zulk een bedrijf zijn, zooals ieder" begrijpen zal, zeer vele en er zijn er bij, die zeer veel tijd ver gen en aan veel bijkomende omstandighe den onderhevig zijn. Daarom zal het geheel ook aanmerkelijk later gereed zijn, dan men oorspronkelijk meende. Volgens raming zouden de vier ge meenten in het najaar van 1924 van het nieu we water voorzien kunnen worden, doch dit zal waarschijnlijk wel een jaar later, in het najaar van 1925 geschieden. Het leggen van de hoofdbuizen door de vier gemeenten na dert nu zijn voltooiing. Hoofdzakelijk moest dit geschieden door den Rijksstraatweg, waarvoor men vergunning had gekregen, onder voorwaarde, dat de weg in den oor- spronkelijken staat weer zou worden her steld. Nu zullen er vele onder onze lezers zijn, die al eens met de bestrating van den Rijks weg door deze vier gemeenten en hoofdza kelijk van Hillegom en Lisse hebben kennis gemaakt en zij zullen moeten toegeven, dat dit geen ideale verkeersweg is. Het lijkt er tenminste niet veel op. Dit vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat de hoofdbuizen door den Rijksstraatweg zijn gelegd en de weg door het opbreken en weer dichtgooien en waarschijnlijk nog eens door openbreken veel geleden heeft. Het zou echter niet wenschelijk en ook niet economisch zijn, reeds nu een afdoen de verbetering te maken. Immers nu de hoofdbuizen gelegd zijn volgen nog de aan sluitingen naar de huizen, niet minder dan ongeveer 1400 a 1500 aansluitingen. Voordat tot deze aansluitingen wordt overgegaan, hetgeen natuurlijk noodzakelijk meebrengt, dat de straatweg op de meeste plaatsen weer wordt opengebroken, zal eerst d'- hoofdleiding moeten beproefd wor den. Deze zal onder sterken druk gezet worden en het is te hopen, dat de proef goed slagen zal, want anders zouden de ge volgen minder aangenaam kunnen zijn. En uit de omvangrijkheid van het hierbo ven genoemd werk, het leggen van de hoofdbuizen, het beproeven ervan, de 1500 aansluitingen enz. kan men reeds opmaken, dat de werkzaamheden heel wat tijd vergen. watervoorziening, die nog dienen afgemaakt Allereerst een tweetal watertorens, die het water moeten opvoeren om den ge- wenschten druk te verkrijgen. Zooals men zal weten, is een van deze torens geplaatst op de grens Hillegom Lisse, de andere op de grens Sassenheim Warmond. Beide worden ze geheel uit beton vervaardigd. De watertoren tusschen Hillegom en Lisse zal nu nog ongeveer 15 Meter hooger ge bouwd worden, voordat de gewenschte hoogte is bereikt. Nu schijnt echter de be tonbouw in den winter niet wenschelijk tc zijn, waarom dus noodgedwongen over eenige weken het werk dient stopgezet te v/orden en men dus tot het voorjaar zal moeten wachten met den verderen afbouw. De watertoren op de grens Sassenheim Warmond is kleiner in omvang en ook in hoogte. Men heeft dezen dan ook reeds bijna ge reed. Ten slotte het pompstation, dat zal komen nabij het station Hillegom. Hier zullen groote pompinstallaties het water uit den grond halen en over de vier gemeenten distribueeren. De plaats, waar dit pompstation komt, schijnt volgens bo ringen, het beste water te bevatten van den omtrek. Zoowel Lisse, Sassenheim als Warmond, gemeenten die toch betrekkelijk zeer dicht bij Hillegom liggen, kunnen geen water van eenige kwaliteit produceeren, waarom ook Hillegom de uitverkoren plek werd. De aanbesteding van dit pompstation met toebehooren had in Augustus van dit jaar plaats en met den bouw is men reeds druk bezig. Dit zal dan ook niet het werk zijn, dat het meest op zich zal laten wachten. Men zal wel zorgen, dat men intijds ermede gereed is, wanneer ook de aansluitingen zijn geschied. Tevens overweegt men ook of het niet wenschelijk zou zijn een electrische automatische installatie aan te schaffen, door middel waarvan op het pompstation, het eigenlijke hoofdkantoor dus de stand van het water in de watertorens kan worden gecontroleerd. Een en ander zou natuurlijk besparing van personeel geven, daar dan de watertorens vanuit het pompstation zouden kunnen worden bediend. Echter schijnt de installatie en het gebruik van dit instrument ook belangrijke kosten met zich mede te brengen. Inusschen kan wel verwa<jjit worden, dat alle werken zoo spoedig mogelijk zullen worden afgemaakt, wat echter toch niet weg zal nemen, dat het nog wel in het najaar van 1925 zal worden, voordat Hillegom, Lisse, Sassenheim en Warmond water van de nieu we waterleiding zullen drinken. De tramverbinding met Oud-Schoten. Toen wij voor een jaar ongeveer eene uitvoerige beschouwing wijdden aan de hooge vlucht, die de ontwikkeling van Schoten als woonstad in de laatste jaren genomen heeft, betoogden wij daarbij reeds, dat de term „woonstad" zeker geen te prc- tentieuse behoefde genoemd te worden, zoowel om de uitgestrektheid van den nieu wen stadsaanleg als om het uiterlijk daar van. Wij wezen toen niet alleen op wat aan bouw-ondernemingen toen voltooid was, maar ook op de plannen, die, toen eerst geconcipieerd, nu tot uitvoering ge komen zijn en weer heele nieuwe wijken geschapen hebben. Daarop nog terug te ko men is thans niet onze bedoeling. Wij wilden liever eens wijzen op de ei genaardigheid, dat, door het gebrek aan groote verkeerswegen buiten den Rijks straatweg, de uitbreiding van Schoten's Noorderkwartier, behalve dan achter de Haarlemsche kerkhoven, waar uitgebreide complexen verrezen zijn. zich over het algemeen totnogtoe slechts ontwikkelde parallel aan den Rijksstraatweg, zoodat de vorm van dc bebouwde kom een eenigszins gerekte werd. De bebouwing volgde geheel die van den Rijksstraatweg, die steeds verder zich thans tot een prachtige woongelegenheid aan het ontwikkelen is, getuigen de kapitale hee renhuizen en villa's die er de laatste maan den verrezen zijn. En nog te aantrekkelijker zal deze wijk worden, wanneer straks de Liduina-parochie aan den hoek Timor- straat en Zaanenstraat hare school kan bouwen, zoodat de Zaanenstraat althans voor een klein gedeelte kan worden door getrokken en de boerenkoolvelden en wat dies meer zij daar ter plaatse dus verdwij nen zullen, die thans het geheel van den Rijksstraatweg nog op ergerlijk onaesthetl- sche wijze in tweeën breken. En vooral wanneer in April a.s., zooals thans vaststaat, de straatweg vahaf het Soendaplein tot aan de Overtonstraat zal worden geasphalteerd, waarmede een alge- heele verbetering van den weg zal gepaarc! gaan, zal deze wijk, wat aanleg betreft, niet het geringste meer te wenschen over laten. Terloops mag hier echter wel even gewezen worden op de reeds zoo lang ge uite wenschelijkheid, dat op een of andere wijze maatregelen getroffen worden om de armtierige woonkamer-winkeltjes tusschen Zaanenlaan en Fuhrhopstraat, die het as pect op de ergerlijkste wijze bederven, te doen verdwijnen. Terzelfder tijd als met de asphal teering begonnen wordt, zal dan de nieuwe brug gelegd worden over de Jan Gijzenvaart, ten behoeve waarvan men een aanvang gemaakt heeft met het sloopen van de te ontruimen woningen in de bocht ter plaatse. Deze brug wordt 18 meter breed, terwijl de voetpaden elk 4 M. breed zullen zijn. Aan beide zijden van den weg ten Noorden van de Jan Gijzenvaart zal daartoe een strookje grond aan den weg moeten wor den toegevoegd: het kerkbestuur van St. Bavo, aan wien de linksche strook toebe- gevonden, terwijl rechtsche strook, hoort, is daartoe bereid de eigenaresse van de de Liefdebeurs Predikanten-weduwenfonds vermoedelijk door onteigening tot afstand gedwongen zal moeten worden. Dat echter de Rijksstraatweg niet de eenige groote verkeersweg is, die Schoten behoeft, wil het zich in wat meer centrl- petalen zin ontwikkelen, heeft het gemeen tebestuur ook ingezien en, naar de Direc teur van Gemeentewerken ons mededeelde, zijn reeds de onderhandelingen in vollen gang met de eigenaren van den grond na bij het Bloemendaalsche station, om vanaf dit station een weg te laten aanleggen tot aan de Delft, de grens der beide gemeen ten, waarheen Schoten dan de Zaanenlaan doortrekken zou, zoodat voor het verkeer Bloemendaal-Schoten, zoowel van voetgan gers als van de zeer vele auto's en ander gerij, een belangrijk kortere route zou ge vonden zijn: nu kan dit niet anders ge schieden dan langs zeer groote omwegen, nl. over Haarlem langs de Kleverlaan en den Schoterweg of over Santpoort langs de Wüstelaan en den Rijksstraatweg. We spre ken maar niet over het onooglijke smalle paadje langs de Jan Gijzenvaart, waarlangs Liduina-kerk en het Spaarne. De waarde van den grond stijgt trouwens belangrijk, wanneer zulk een verkeersweg daarover wordt aangelegd als de door de gemeente geprojecteerde Zaanenstraat, die t. z. t. met een brug over het Spaarne aansluiten zai op een door Haarlemmerliede geprojecteer- den weg naar Amsterdam. In ieder geval zouden reeds Zaanenlaan en Spaarnhovenstraat aanleiding worden, dat ten Zuiden daarvan de bouwcomplexen meer naar Oost en West zouden worden uitgevuld De nieuwe bouwverordening, veel soepeler dan de vorige en van groo- ter practisch nut voor goeden arbeiders woningbouw zal het hare er toe bijdragen om de kloeke bouwondernemers, die het nieuwe Schoten hebben gesticht, te doen besluiten, het stadsbeeld van Schoten door het aanvullen der nog openliggende terrein- hoeken te volmaken. En zal dan nog langer de Tramwegmaat schappij achterblijven om de voor Schoten's bewoners en (wegens de autobussen-con- currentie) voor haar zelve zoo hoog noo- dige uitbreiding te geven aan haar lijnen- traject door een verbinding naar Ouct- Schoten? Natuurlijk, de werkzaamheden, veroorzaakt door de Haarlemsche asphal teering, hebben alle krachten en gedachten gevergd. Overigens, al duiken telkens weer hardnekkig (is hier de wensch de vader der gedachte?) de geruchten op omtrent een spoedige verlenging van de lijn Haarlem- Schoten, de maatschappij blijft zich even hardnekkig in geheimzinnige stilzwijgend heid hullen. Slechts weten we, dat reeds voor geruimen tijd 's Rijks steun voor aan leg van dezen tramweg is verzocht, maar omtrent de beslissing op deze aanvrage werd ons niets naders bekend. Ook is reeds bericht, dat de Waterstaat door den Rijksstraatweg slechts een enkel en geen dubbel spoor wil toestaan, zoodat bij de van Sillemstraat (even vóór de Jan Gijzenvaart) dan de lijn omgebogen zou worden en teruggeleid door Hodson- en Timorstraat naar het Soendaplein. Het R.K. kerkbestuur van St. Liduina is bereid, het leggen van het spoor over haar terrein toe te staan en ook de andere betrokken ter- reinbezitters (nog niet overal op dit retour traject zijn nl. straten en bebouwing al ver rezen) zullen wel bereid gevonden worden tot deze vergunning. de gemeente werkt, moet de gemeente dan nog rentezegels plakken? Antw. 1. Sint Bartholomeusgesticht, As ten; Sint Catharina-gesticht, Bergen op Zoom; Gesticht Sint Gerardus Majella, Ber- kel; Sint Vincentiusgesticht, Berlicum; Hui ze Karsteel, Boxmeer; Liefde-gesticht Sint Joannes Evangelist, Cuyk a. d. Maas; Sint Elisabethsgesticht, Dongen; Sint Jacobusge- sticht, Drunen, enz. Wilt u er nog meer we ten, komt u dan even op ons bureau. U kunt dan ook de prijzen en andere bijzonderhe den te weten komen. 2. Dat is in den regel onbepaald. Men kan verzoeken de curateele weder op te heffen. de rente-betaling zijn ingegaan. Vr. Ik ben aangeslagen in de Rijks-in komsten, Verdedigings- en Gemeente-in komstenbelasting over het jaar 1924/25 voor 11,30. Ik ben dagdienstbode en verdien 3000 per jaar. Is deze aanslag juist? Antw. Uw loon zal wel 300 en nief 3000 per jaar zijn. Bij dat inkomen wordt door den fiscus nog geteld een bedrag, waarop uw kost en inwoning wordt geschat, Indien die op 700 wordt geschat, dan bent u aangeslagen naar een inkomen van 1000. Vr. Kunt u mij ook zeggen of Duitsche Marken ook ingewisseld kunnen worden voor Kronen? Ik heb drie bankbiljetten a Mark 50.000, met rood serie-merk en da- teerende van 1922. Ze zijn gedrukt op 19 November. Antw. Wendt u daarvoor tot een bank instelling. Veel zult u voor uw Marken nief krijgen. Vr. 1. Hoeveel belasting moet ik betalen over het belastingjaar 1924/25 voor de ge meente Schoten? Ik ben in Rijksdienst te Haarlem, op een salaris van 1863 pei jaar, kindertoeslag meegerekend. Ik ben gehuwd en heb* drie kinderen. Hoeveel moei ik nu betalen aan Rijks-inkomsten, op centen, Gem. inkomsten-belasting? 2. Hoe krijgt men glycerine-vlekken uit een wollen traplooper? Antw. 1. Hoofdsom Rijksinkomstenbelas- ting 15; opcenten Rijk, gemeente en Pro vincie 14.50; Verdedigingsbelasting 2.80; gemeentelijke belasting 28.50; forensen- belasting 19. 2. U kunt probeeren de vlek te bewer ken met een dikke brij van pijpaard en wa ter en nadat de brij gedroogd is, deze verwijderen. Dit eenige malen gedaan zal resultaat geven. Vr. Moet voor een Duitsch meisje aan den Raad van Arbeid betaald worden? Kan bij mijn weigering vervolging volgen? Is er contact tusschen Duitsche en Hollandsche Raden van Arbeid en vullen die elkaar aan, zoodat de meisjes toch naderhand voordeel van hun Hollandsche renteverzekering heb ben? Antw. Voor een Duitsch meisje, dat in loondienst arbeid verricht, moeten rente zegels geplakt worden. Bij weigering kan het verschuldigde per dwangbevel worden ingevorderd. Contact tusschen Duitsche en Hollandsche Raden van Arbeid is er niet. Hollandsche Raden van Arbeid is er niet. Of een Duitsch meisje voordeel heeft van he* zegels plakken, hangt geheel van de om geen verkeer geleid kan worden, waarlangs Wanneer al deze beoogde verbeteringen je eigenlijk niet eens fietsen mag, terwijl de dichte begroeiing aan de kanten met de daarin huizende tallooze insecten het pad zelfs voor voetgangers weinig aantrekkelijk maken. Trouwens het levert ook geen ver binding met Blóemendaal maar met het station Santpoort. Van het station Blóemendaal naar Scho ten is slechts een afstand van 200 Meter en het is dan ook wel zeer wenschelijk dat de betrokken grondbezitters dit groote Bloemendaalsche en Schotensche belang zullen willen dienen door het doen totstand komen van dezen hoofdverkeersweg. Overigens zou Schoten zijn aan de ga- projecteerde doortrekking van de Zaanen laan gelegen gronden daardoor gemakkelijk tegen niet te lagen prijs kunnen verkoopen: naar men weet, bepaalt de bouwverorde ning. dat hier slechts enkele of -dubbele villa's mogen worden gebouwd, de gemeen te zou voor een smakelijken wegaanleg zorg dragen en wanneer de Zaanenlaan niet meer, zooals tot nu toe, doodloopt, maar integendeel een belangrijke verkeers- zoo wel als wandelweg geworden is, zouden ondernemende bouwers geen moeite hebben om, evenals aan den Rijksstraatweg, hier mooi en solied bouwwerk te plaatsen en.... kwijt te raken. Er zal echter naar alle waarschijnlijkheid binnenkort nog een andere belangrijke ver keersweg tot star.d komen: men stelt zich voor, de Spaarnhovenstraat geheel qp een breedte van 20 M. door te trekken tot den Spaarndamm erweg. De grondeigenaar, die tot deze doortrek king naar alle waarschijnlijkheid besluiten zal, verdient daarvoor alle hulde en zijn voorbeeld diende zeker gevolgd te worden door de eigenaren van den grond aan de geprojecteerde Zaanenstraat tusschen de ten slotte kunnen worden doorgevoerd binnen niet al te langen tijd, zal dat Scho ten's uitbreiding en daarmede zijn welvaart grootelijks ten goede komen en met nog meer moed kunnen we dan ook een gunstiger aspect van Schoten's financiën te- gemoetzien Vr. Hoe hoog is de totale aanslag voor een ongehuwd persoon voor de Rijksinkomsten-, verdedigings belasting II en gemeentelijke inkomstenbelasting over het belastingjaar 1924/25, berekend naar een inkomen van 2580. Aftrek alleen voor noodzakelijk le vensonderhoud, gemeente Haarlem? Antw. Hoofdsom 50.50; opcenten voor gemeente, Rijk en Provincie 65.65; Ver dedigingsbelasting 9.75; Plaatsel. belasting 57. Totaal 182.90. Vr. 1. Kan ik mijn rijksinkomstenbelasting enz. enz. weer per Giro betalen? 2. Wanneer beeft de verloting plaats ten bate van de K. S. A,? Op 30 April van dit jaar, zou -deze verloting al plaats gehad heb ben. 3. Kunt u mij het adres opgeven van het Dagblad „de Morgen"? Is genoemd dagblad een erkend Roomsch Katholiek orgaan? Antw. 1- Ja. 2. Ons niet bekend; infor meer eens aan het Bureau der K. S. A. te Leiden. 3. Zuid Koninginnewal, Helmond. Wat verstaat u onder „erkend R. K. Or gaan?" Vr. 1. Weet u ook eenige adressen voor R. K. Gestichten voor ongehuwde dames in Noord-Brabant? 2. Wanneer iemand onder curateele staat, hoeveel jaar staan er voor, eer zoo iemand weer vrij is? 3. Wanneer men als los-werkman voor Wendt u tot een rechtskundige. 3. Ja, indien hij behoort tot de categorie waarvoor niet gestort wordt in het pensioen fonds. Vr. Iemand is 25 Augustus j.l. 65 jaar ge worden en heeft aanvrage gedaan om ou derdomspensioen in September. Nu krijgen wij de papieren thuis, dat vanaf 20 Septem ber de rente wordt uitbetaald. Is dat in orde? En tot wien moet ik mij wenden zoo 't niet in orde is? Antw De uitbetaling van ouderdomspen sioen. houdt verband met den datum van aanvragen. Daar u in September pas hebt aangevraagd, vermoeden wij dat dus op de vaststelling van 20 September niets te zeg gen valt. Indien u de aanvrage pas over één jaar zoudt gedaan hebben zou ook dan pas beneden 16 jaar 50. standigheden later af. Vr. 1. Ik ben aangeslagen naar een inko men van 1880, en ben woonachtig in de gemeente Schoten, belastingjaar 1924 25. Ik heb een minderjarige dochter in huis. Hoe veel bedraagt mijn inkomsten-belasting? 2. Hoe groot is het bedrag dat voor nood zakelijk levensonderhoud wordt afgetrok ken? 3. Hoeveel bedraagt de kinderaftrek? Antw. 1. 107.45. Als uw dochter not geen 16 jaar is. is het bedrag 2.25 minder, 2. Voor de Rijksinkomstenbelasting wordt geen bedrag voor noodzakelijk levensonder houd afgetrokken; voor de gemeentelijke inkomstenbelasting wordt voor gehuwden in Schoten 800 afgetrokken en voor elk kind Duidelijk schrijven s-v.p. Dit inteekenbiljet s.v.p. ingevuld te bezorgen Bureau Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9