I Ingezonden ifedadeeiingpn Roomboter is niet meer ie betaien. KUNST EN KENNIS a 60 cents per regel. 1913 100 1913 100 1919 212 1920 234 1921 179 1922 157 1923 145 UIT DE ?ERS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Nederlandsche onderschei ding aan Edward Bok. DE JUSTITIEBEGROOTIMG. Algemeene beschouwingen. RECHTSZAKEN. ALS WIJ STIL ZITTEN. We zweven sedert den laatsten tijd wat al te veel door het luchtruim dacht ik zoo. We discuseeren uit den treure over Bedrijfs organisatie en Medezeggenschap, we bab belen al heel leuk over rentetheoriën en der gelijke „vraagstukken" maar we zijn met dat al zoover met de beenen van den beganen grond geraakt, dat we het geheel gewone rondom ons misschien wat al te weinig aan dacht schenken. Het iü heel goed dat we ons omtrent vraag stukken als Bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap, om bij dit eene te blijven, een meening trachten te vormen het kan zelfs noodzakelijk zijn om dat te doen, want uit alles wat er zoo al over geschreven en ge sproken wordt, blijkt voldoende, dat nog lang niet vaststaat wat daarmede bedoeld wordt, evenmin als het duidelijk is, of we al zoover zijn dat we gesteld dat het ons aangeboden werd, er iets aan zouden hebben. In elk geval is het zeer twijfelachtig of de massa der arbeiders voor een dergelijke hervorming en op dit moment wel zóó geest driftig gestemd is als men uit het „applaus" op onze vergaderingen aan dat onderwerp gewijd zou kunnen afleiden. Want hoe men zich bedrijfsorganisatie of medezeggenschap ook denkt, altijd zal er een groote mate van vertrouwen noodig zijn in de personen, die als mandatarissen van de arbeiders de onderhandelingen zullen voeren of als overbrengers van hun bevinding zuilen moeten optreden. En of onze tijd nu wel zoo bijzonder uit blinkt door vertrouwen in leiders e.d. is toch wel aan zeer gegronden twijfel onder hevig. Want één van de redenen van den terug slag dien we in onze sociale beweging onder vinden, is juist het gebrek*,aan vertrouwen; het doordringen van den communistischen geest, waardoor alle vertrouwen vermoord wordt en zoowel innerlijk als naar buiten de kracht van onze organisatie wordt verlamd. Waarom moeten we zoo nu en dan naar den beganen grond terug we moeten die akelige cijfers van onze Roomsche Vakbe weging weer eens onder onze oogen nemen en weer eens in ons geheugen terugroepen dat er een tijd was, dat we honderd zestig duizend leden sterk waren en dat we nu be neden de 100 duizend gedaald zijn. Denken we soms een vuist te kunnen ma ken zonder dat we een hand hebben of wat op 't zelfde neerkomtbedrijfsorgani satie zonder organisatie Ik ben er stellig van overtuigd, dat velen onzer R. K. Werkgevers wel anders had kun nen handelen dan zij gehandeld hebben en *t is zeer de vraag of ook zij niet de wrange vruchten zullen plukken van den teruggang onzer beweging, die velen heimelijk of open lijk bevorderd hebben, en of zij later niet zullen wenschen, dat zij wat meer en wat doeltreffender met de goedwillende arbei dersorganisatie's aan de conferentietafel wa ren gaan aanzitten om langs den weg van vreedzame onderhandelingen alvast de fun damenten der bedrijfsorganisatie te leggen die straks wellicht van bovenaf zullen voor geschreven worden. Maar het is m.i. dwaasheid om het verwijt alleen tot de werkgevers te richten en de oogen te sluiten voor het feit, dat een onnoe melijk aantal ook R. K. arbeiders zich hebben teruggetrokken en daardoor de moge lijkheid om een goede sociale verhouding te scheppen, geweld hebben aangedaan. De feiten aanvaardend zooals ze nu een maal zijn, behoeven we wel niet de studie op te geven over hoogst belangrijke onder werpen als bedrijfsorganisatie en medezeg genschap e.d. maar zullen we toch telkens te bedenken hebben, dat we zonder krachtige organisatie dergelijke wenschen niet kunnen realiseeren wanneer we onze organisaties niet op volle kracht brengen. Het is niet denkbaar dat we ooit eenig beteekenend succes zullen boeken als we dat uit het oog verliezen. En dat niet alleen. Bleef het er iiog maar, bij, dat we vanwege de laksheid van velen alleen maar wat langer wachten moesten op de bevrediging van onze wenschen Jan Salie zou er zich wél voldaan bij neerleggen. Maar zóó is het niet. Als we het oude vuur niet kunnen doen oplaaien in onze beweging, dan zullen we ook in de arbeidersbeweging zelf verstumperen, en zal men ons uitlachen als we onze overtuiging wiilen uitdragen, dat alleen van de doorwerking der Christe lijke beginselen eenig heil te verwachten is. We zullen ons overleveren aafi de socialis tische beweging, die harerzijds weer veroor deeld is om naar het communisme af te zak ken, ondanks alle scheldwoorden welke er nu tusschen de „kameraden" uitgewisseld worden. In het kort we staan voor de keus om er te zijn of niet te zijn, maar als we er willen zijn als het ons ernst is dat alleen door toepassing van onze beginselen een dragelijke samen leving is te verkrijgen, dan zullen we zoo nu en dan ik herhaal de uitdrukking naar den beganen grond terug moeten en weer volle aandacht moeten schenken aan de propaganda van huis tot huis, van man tot man. „De Strijd" het orgaan van het N.V.V. tri- umpheert, noemt het een verheugend tee ken, dat het N.V.V. sedert 1920 een voorsprong heeft gehaald op de drie overige Centraien Vakbureau, Christelijk en neutraal vak verbond, en relatief minder achterging. En dit orgaan dringt er op aan dat alle leden stuk voor stuk moeten aanpakken om het verschil nog grooter te maken. Maar ik meen dat het een schande zou zijn voor dè R. K. arbeiders als dat gebeurde en zoover behoeft het ook niet te komen als we de propaganda maar voeren, van man tot man en begrijpen, dat we met propagandavergaderingen alleen er niet komen. Vooral onder de Vakjeugd zal een zeer intensieve propaganda noodig zijn om het verlies wat we op dat terrein geleden hebben, zoo spoedig mogelijk te herstellen. Maar hoe dan ook de propaganda zullen we in de komende maanden als nummer één op ons program moeten zetten gelegenheid tot ontwikkeling wordt er genoeg geboden en als we dan weer op volle kracht zijn zullen we ook het eerste gekomen zijn daar waar we wezen wilien, maar waar we niet komen als we bij de pakken neer gaan zitten en ons vermeien in .heel diepzinnige vraagpunten die men straks zonder ons en voor ons zal oplossen. A. J. L. ONVOLDOENDE. De vorige week heb ik zoo het een en ander opgemerkt naar aanleiding van art. 72 van de invaliditeitswet. Aan de hand van de gegevens kon ik de veronderstelling opperen, dat betrekkelijk veel arbeiders verstoken blijven van de vruchten hunner verzekering. En dat we! op een tijdstip dat elke hulp, hoe gering overigens ook, van zoo groote beteekenis moet worden geacht. Om het zoo eenvoudig mogelijk voor te stellen zou ik mij hiervoor willen bepalen bij het geval dat iemand 6 maanden achter een ziek is en dan zal wel niemand ontkennen dat juist dan de hulp die de I. W. biedt, van groote waarde is. Waaraan het is toe te schrijven dat van een dergelijke bepaling een onvoldoend Ïjebruik wordt gemaakt, is niet zoo gemakke- ijk aan te geven, maar dat onze organisaties ia deze een taak hebben te vervuilen en er het minne toe moeten bijdragen dat de be langhebbenden de arbeiders beter met hun rechten op de hoogte zij% staat voor mij vast. Want we zijn nog lang niet aan het eind we vragen nog heel wat meer sociale voor zieningen en het kan voor de zaak dus niet bevorderlijk zijn wanneer we niet zouden leeren datgene wat we hebben, ook te benut ten. Ook dat is een der vele kanten die aan onze sociale wetgeving zijn op te merken. En het zal dus goed zijn dat we waar zulks gevoegelijk kan de belangstelling voor onze sociale wetten en voorzieningen trachten op te wekken. Mede in verband met het bovenstaande, meen ik heden eens een overzicht te moeten geven van de wijze waarop het z.g. „zegels- plakken" wordt nageleefd. De gegevens daarvoor zijn mij welwillend ter hand gesteld door den Raad van Arbeid te Haarlem en omvatten de periode van 6 tot 25 October. In totaal zijn gedurende het tijdvak in gekomen 1932 rentekaarten hierop was in 211 gevallen in het geheel niet geplakt. In 797 gevallen was onvoldoende geplakt, d.w.z. minder dan 47 zegels of het minimum wat is toegelaten. Meer als het derde ge deelte komt dus als onvoldoende binnen. Interessant is ook om de verhouding eens na te gaan tusschen de verschillende be roepen. Onvol- Vol doende doende Bouwvakarbeiders 63 66 Metaalbewerkers 42 125 Meubelbewerkers 5 20 Kleermakers 6 9 Dienstboden, werksters e.d. 238 296 Losse arbeiders 173 136 Fabrieksarbeiders 54 129 Tuinarbeiders e. d. 112 130 Machinisten, stokers, schippers, visschers e. d. 43 67 Bakkers, slagers e.d. 11 30 Drukkers, letterzetters e. d. 7 26 Adm. en technisch pers. 43 101 Totaal 797 1135 Het is al weer niet gemakkelijk om nu eens even aan te geven waaraan al die on voldoende geplakte kaarten moeten worden toegeschreven. Werkloosheid en dergelijke kunnen daar van de oorzaak zijn. maar daarnaast is ook veel onverschilligheid zoowel van den kant der arbeiders als van de werkgevers aan te geven. Dit laatste komt het duidelijkste naar vo ren als we ook eens nagaan welk een be duidende verandering deze cijfers onder gaan, wanneer de navorderingen hebben plaats gevonden. M. a. w. er komen nog heel wat „onvol- doende's" straks in de rubriek „voldoende" terecht. Maar niet zonder dat de ambtelijke bemoeiing zich daarover heeft ontfermd. Dat op een dergelijke wijze onnoodige kosten worden gemaakt afgezien nog van de hoogstonaangename taak welke de ambte naren juist hierdoor hebben behoeft niet nader te worden aangetoond. Dat het dus èn voor de populariteit onzer sociale wetten èn voor de ontlasting van on noodige kosten noodzakelijk is dat er een andere mentaliteit wordt gekweekt, ligt al evenzeer voor de hand. Ook in deze zullen dus de organisaties van werkgevers en werknemerszijde, nuttig werk kunnen verrichten. Vooral eerstgenoemde organisaties. Er wordt toch zoo geklaagd en gejammerd over administratieve rompslomp, over ambtenarij en over wat al niet, maar er zouden heel wat kosten bespaard kunnen worden, heel wat onaangenaamheden voor komen worden, indien we ons aanleerden om overeenkomstig de wettelijke voor schriften te handelen. De werkgevers zouden er heel wat mee besparen, de arbeiders zouden een groot stuk verzet tegen de sociale wetgeving breken. Nog een enkele opmerking zou ik willen makenjwat betreft de directe schade welke uit het niet voldoende plakken kan voort spruiten en dat betreft vooral de 65-jarigen. Voor hen kan of mag althans niet worden „bijgeplakt" zoodat zij door het niet of niet voldoende plakken hun rechten zouden kunnen verliezen. We zien dus, dat er dus nog wel het een en ander aan onze sociale wetten vastzit en daarom is het werkelijk te betreuren wanneer door onkunde of onverschilligheid voor- deelen verloren zouden gaan evengoed als het zeer ongewenscht is om de kosten hooger op te drijven dan voor het doel noodzakelijk is. A. J. L. NOOIT GOED. 't Is den heer Stenhuis niet gemakkelijk naar den zin te maken. Als je streng zakelijk optreedt dan vindt hij dat flauwe kost en verwijt je dat je om bijredenen niet voor de belangen der arbeiders durft opkomen. En zoodra 't eens anders gebeurt, krijg je over je schalen dat je wel groote woorden gebruikt, maar eigenlijk de arbeiders bedot, want alleen de moderne bonden kunnen wat ten goede der hoofd- of handarbeiders doen. De rest is onmachtig en wat nog erger is, houden de arbeiders stelselmatig van de ver betering terug. Dus, mondje dicht De heer Stenhuis is zelf zoo radicaal moge lijk en als heel gewoon vertelt hij, dat slechts met geweld iets voor de ambtenaren te berej- ken is, maar als anderen probeeren hem in radicalisme te evenaren dan ontsteekt hij in toorn en dient zoo'n onverlaat een afstraffing toe volgens het genre waarvan deze heer nu eenmaal de eenigste houder is. Zoo hebben de heeren Schilp en Kocijman van den Neutralen Bond de stoutmoedigheid gehad om een grooten mond op te zetten tegen de Regeering en de heer Stenhuis tracht hen aanstonds aan 't verstand te bren gen, dat de neutrale beweging wel met dc Modernen mag samenwerken, maar vee! om 't lijf heeft zulks niet in elk geval blijft het onmogelijk om gebruik te maken van econo mische strijdmiddelen „omdat de neutrale vakbeweging niet in staat is de consekwenties van een economisch conflict te dragen." En om het succes dat volgens den heer Stenhuis alleen maar van krachtsuitingen kan komen al bij voorbaat onmogelijk te maken, schreeuwt hij het uit dat het niets gedaan is. Maar de personen die zoo onvoorzichtig waren om met hem te wedijveren krijgen ook persoonlijk hun „vet". De heer Schilp wordt als een „pias" voorgesteld en zijn confrater Kooijman krijgt er nog veel meer van langs. Deze heer heeft gezegd dat de Regeering zal moeten buigen voor den ernstigen wil der ambtenaren in Nederland en dat is een taal die Stenhuis nu eenmaal voor zich zelf heeft gereserveerd en hij toornt dan ook Het klinkt geweldig maar tegenover deze met applaus beloonde frase, moet de waarheid wordSi gezegd, dat n.l. de neutrale bonden van Overheidspersoneel niet in staat zijn de regeering te doen buigen en daaraan moet worden toegevoegd de andere waarheid, dat het n.l. de heer Kooiman en zijn trawanten zijn, die het overheidspersoneel voortdurend hebben misleid en onmachtig gehouden. Tot staki.ig zijn alleen de moderne bonden in staat. De neer Kooiman c.s. staan als schul digen voor het personeel, als lieden die de Van Roomboter niet te onderschei den en de helft gosdkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange. Slechts 85 cent per pond. Plantenboter slechts 60 ct. p. pond. Alléén in De Gruyter's winkeis! machtsvorming hebben belet en deze zware schuld tegenover het overheidspersoneel wasschen ze niet weg door nu een grooten mond op te zetten. Nog erger heeft Kooiman het verbruid toen hij bovendien nog vertelde dat het Amsterdamsche Gemeentebestuur geen haar beter is dan de Christelijke Regeering. „Met een dergelijke blazerij verzwakt men de positie van het Rijkspersoneel. In het publiek komt de zaak van het Rijkspersoneel er heel wat beter op te staan door er op te wijzen dat Amsterdam aanmerkelijk beter betaalt, al klinkt het dan niet zoo radicaal." Uit het bovenstaande, dat gericht is tegen een neutrale organisatie, een organisatie dus, waarvan de medewerking om met het N.V.V. te fuseeren wordt verwacht, kan men zoo ongeveer afleiden hoe deze heer te spreken is over de z.g. kerkelijke organisaties. In elk geval heeft hij wel voldoende dui delijk gezegd, dat hij zich niet straffeloos zal laten evenaren en nog minder zal laten over treffen in het uiten van krachttermen. 't Is waarschijnlijk ook maar beter dat hij dat monopolie maar behoudt want het is moeilijk in te zien hoe daarvan eenig succes is te verwachten al meen ik daar eenige andere gronden voor te hebben als de heer Stenhuis. Hoe ik over salariskortingen denk heb ik eenige weken geleden al kenbaar gemaakt, maar ik kan niet inzien dat er eenig nut in gelegen is om de heerschende ontstemming op al te heftige wijze tot uiting te brengen en te probeeren om in radicalisme te concurree- ren tegen Stenhuis. Dat kunnen we tóch niet en verdraagt hij ook niet. Dat is het lesje wat we er uit kunnen trek ken z nder onze actie ook maar in het minst te verzwakken. WAAROM ZOO De „Nederlandsche Nijverheid" geeft een stenografisch verslag van de vergadering van den Ned. Verbond van fabrikanten verenigingen, gehouden op 4 en 5 Juni 1924. Reeds eenige nummers terug was de rede van Mr. van Spaendonk aan de beurt en in het nummer van 22 October zien we dat deze een vergelijking heeft getroffen tusschen Re- rum Nóvarum en onze arbeidswetgeving die in strijd met de beginselen daarin vervat, is opgezet. Men kan het slechts toejuichen, dat in het gezelschap van liberale fabrikanten ook eens de aandacht gevestigd wordt op datgene wat Leo XIII en andere Pausen ons hebben voorgehouden, al zou de vraag niet misplaatst zijn of Mr. v. Spaendonk nu wel de meest geëigende persoon is om die belangrijke stuk ken te belichten. Vast staat in elk geval, dat deze geleerde inleider weinig moeite heeft gedaan om zich in landbouwtoestanden in te werken en des ondanks toch een belangrijk deel van zijn rede gewijd heeft aan de wettelijke bescherming der landarbeiders. Hij maakt daarvan een karikatuur en daarvoor is allerminst aanleiding. Als Mr. v. Spaendonk er moeite voor had willen doen, had hij aan de weet kunnen komen, dat er in Commissie VI van den Hoogen Raad van Arbeid over zeer veel belangrijke onderdeelen van het voorontwerp algeheele of bijna alge- heele overeenstemming is verkregen tusschen vertegenwoordigers van werkgevers en werk nemersorganisaties- Ook had hij aan de weet kunnen komen, dat het particulier initiatief niet in staat blijkt groote' misstanden als b.v. de kinderarbeid e.d. uit den weg te ruimen dat juist door de beraadslaging in bedoelde Commissie het beginsel in het voorontwerp is neergelegd dat de Collectieve overeenkomst voorop zal gaan en slechts daar waar de werkgevers onwillig zijn om per Collectief Contract de arbeids dag e.d. te regelen, zal de Wet gelden. Dat had aan iemand als Mr-.' van Spaen donk niet onopgemerkt mogen blijven en dan had hij zich zeker wat minder verdiept in betrekkelijk kleine onderdeelen. Zoo schampert hij „die schaftlokalen doen de deur dicht 1" Maar tienduizenden tuinarbeiders zouden 't hem duidelijk hebben gemaakt dat hier niets te schamperen valt en dat het een allereerste eisch is, dat het schaf tlokaa. vaar zij bezweet aankomen, toch een klein weinigje minder tocht doorlaat dan thans in vele gevallen gebeurt. Mij althans is het niet duidelijk geworden, dat al die beweringen in volslagen overeen stemming zijn met de beginselen in Rerum Novarum neergelegd en 't is niet waarschiji.- l.'jk dat er ook nog een andere en m.i.juistere uitleg van Rerum Novarum is te geven. A. J. L. PRIJZEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert regelmatig de prijsbeweging zoo wel in den klein- als in den groothandel. Een kort overzicht van de indexcijfers, aan de gegevens van genoemd bureau ont leend, zal door velen op prijs worden gesteld nu de duurte het onderwerp van den dag is geworden. GROOTHANDELSPRIJZEN. Aig. index- Voedingsmidd. totaal 349 punten) terwijl slechts 7 artikelen (met in totaal 46 punten) daalden. Met 10 en meer punten stegen de artikelen macaroni 10, erwten 10, varkensvleesch 11, haver 15, zemelen 15, vlas 16, maïs 17, thee 19, melk 27, hooi 35, kalfsvleesch 35, en eieren 40 de daling daarentegen komt voornamelijk voor rekening van het artikel katoen namelijk met 23 punten. KLEINHANDELPRIJZEN. 1923 1924 Januari 148 150 April 149 152 Juli 145 150 Augustus 143 150 September 142 152 October 145 Deze cijfers geven echter alleen een beeld der stijging tot .in de maand September en zijn dus nog niet volledig. Wanneer dus dit nummer van ons vakblad onder de oogen onzer leden komt, zijn we al ongeveer een maand verder dan de dag waarop deze cijfers gepubliceerd werden. Toch doen zij ons zien, dat de daling der levensmiddelen heeft opgehouden en zich in een stijging heeft omgezet. De Octobermaand zet de stijging voort en vooral deze stijging zal in de in November te publiceeren cijfers zeer duidelijk zijn. Het is dan ook, in aanmerking genomen de vele factoren die deze stijging veroorzaken, niet te voorzien, dat de stijging spoedig zal ophouden." cijfer e. d. (48 art.) (28 art.) 1913 .1913 1913 100 100 1919 3C4 296 1920 292 252 1921 182 187 1922 160 160 1923 151 143 1924 Januari 156 153 Februari 158 158 April 154 151 Juli 151 149 Augustus 151 151 September 158 161 Werd in het persbericht over Augustus medegedeeld dat in het algemeen een stij ging viel voaar te nemen, het indexcijfer over September 1924 toont, in vergelijking met Augustus, aan, dat thans een veel sterkere stijging heeft plaats gehad. Het algemeen indexcijfer steeg met 7 punten (Augustus 151, September 158), terwijl dat der voe dingsmiddelen met 10 punten omhoog ging en het indexcijfer over Februari 1924 (het hoogste indexcijfer in 1924), overtreft. Van de 48 artikelen waarover het maande- lijksch onderzoek loopt stegen er 27 (met in HET GEWRIEMEL AAN ONZE EEN HEID. Onder het hier boven prijkend hoofd, zegt de „Limb. Koerier" Het blijft maar gisten in onze Kath. Staatspartij. De oude karaktertrek van het Germaan- sche ras Duitsch en Dietsch weerzie in centralisatie en streven naar het feaerati f systeem, doet zich thans ook in de gelederen der Nederlandsche Katholieken voor. Het sterkst en zuiverst wel in den R.K. Democratischen bond, St. Michaël of den bond van Veraart of hoe men hem noemen wil, en waarin, naast den genoemde, de heeren Wittert van Hoogland en Max van Poll, wel de leidende krachten zijn. Deze groep n.l. zet voorop, dat zij hare actie binnen het raam der kath. Staatspartij wil uitoefenen, om deze te „democratiseeren". Terwijl de zgn. R. K. Volkspatrij van mr. Pius Arts ronduit op een afscheiding van de Kath. Staatspartij aanstuurt. Of onze partijgenooten zich over dat rumoe ren aan de eene, het deserteeren op de andere flank ongerust behoeven te maken Onderschatten moet men ze zeker niet. Verdeeldheid, ook op de niet breede zoomen, is nooit een partij ten goede gekomen. En vooral in den tegenwoordigen tijd is er in ambtenaarskringen ontevredenheid genoeg, om dengenen die de vaan van het misnoegen openlijk uitsteken, althans tijdelijk, een zekeren toevoer van kiezerskracht te waar borgen. Maar te pessimistisch zij men in dezen ook niet, Nieuwe bewegingen worden steeds met luid gerucht aangekondigd, maar met dit bazuingeschal is de getalsterkte van de daarachter optrekkende macht niet steeds in evenredigheid. Wat in de groote massa der Nederlandsche katholieken bovenal leeft, is het besef, dat eenheid de grootste kracht van het Katholi- sisme uitmaakt, niet slechts in de godsdien stige en zedelijke maar ook in de maatschap pelijke orde. Dat besef heeft ten slotte gezegevierd tegenov r de pogingen der heeren Swane c.s. tot vorming van een N. K. P., dat besef heeft ook de actualistische beweging van den heer Verviers in mul zand doen ver- loopen. Het zal misschien ten koste van eenige moeilijke jaren, het zij zoo! ook thans wederom zegevieren. De kath. politiek, voorgestaan door „de Morgen" schijnt ons niet te zullen worden, in ruimen zin genomen, de katholieke poli tiek van morgen. Zoo min als die van den heer Arts de artsenij zal vermogen te bren gen voor de kleinere kwalen en ongemakken) waaraan nu eenmaal elke politieke organi satie, als menschenwerk, onderhevig is. ONTWAPENING VERANTWOORD? (Jit „Het Huisgezin": „Als wij de laatste maanden de geestdrift zagen, waarmee voor ontwapening werd getuigd en gepleit, hebben we altijd één beklemdheid gevoeld. We spreken nu niet van bezwaren in de zen of genen zin, zooals men er zoovele kan te berde brengen, maar die wellicht uit den weg te ruimen zijn, Onee beklemdheid gold en geldt het communisme, verpersoonlijkt in sovjet-Rus land. Met de sociaal-democraten zouden wij het er op durven wagen: als een Macdo- nald, een Branting, een Stuning, den weg van ontwapening opgaan, dan meenen zij het eerlijk, dan hebben zij niet de bijge dachte: wij zullen van de weerloosheid der maatschappij gebruik maken om ons stelsel te doen .gevieren. Met de communisten zijn wij daar niet zeker van niet alleen, maar wettn we stel lig, dat zij een weerlooze „bourgeoisie" wenschen, om de macht aan zich te trekken en het volk hun wil op te leggen. Hadden wij niet verder te kijken, dan de grenzen van ons land, dan zou deze gestel tenis der communisten ons geen overgroole zorg behoeven te baren. Maar het communisme is, nu het in een land als Rusland vasten voet heeft gekre gen, blijkbaar voor langen tijd, een wereld macht geworden. Het zou nog iets anders zijn, indien het communisme met zijn overwinning in Rus land zich tevreden stelde, of, desnoods, in de andere landen van behoorlijke middelen tot propaganda gebruik maakte. Maar dit is niet het geval. Rusland is niet een haard, het is een broeinest van het communisme. De Executieve, waarin dc kopstukken der communisten uit alle landen zitting hebben, is de wereld-raad van het communisme, die heel ons werelddeel bestrijkt. Het communisme wil van de Europee- sche landen satrapiën van Rusland maken. Niet door overreding, niet door de kracht der overtuiging alleen, maar ook door ge weld. Rusland ontwapent niet, en het commu nisme evenmin. Niet ,,de wapens neer", maar „de wa pens hier" is het wachtwoord der commu nisten. De proletariërs moeten gewapend, dc „bourgeoisie" ontwapend worden, dit is de communistische leuze. En middelerwijl zet, van de centrale te Moskou uit, het communisme zijn werk van ondermijning voort, niet terugdeinzend voor woordbreuk en het schenden der goede trouw. Wat thans omtrent de communistische propaganda in Engeland is uitgelekt, is buitengewoon leerzaam. En wat men in Engeland doet, doet men in alle landen van Europa. Overal zijn deze donkere samenzweer ders bezig om de openbare meening te ver giftigen en spionnen-diensten te verrichten voor Rusland. Het communisme kent geen ander vader land dan Moskou, waaraan het alles opof fert en verraadt. Kan tegenover het communisme, dat niet wil ontwapenen, ook niet in den letterlijken zin, niet Nederland, maar Europa de wa pens afleggen? Durft men dit aan? Wij hebben deze vraag al eens aan de sociaal-democraten voorgelegd, die evenmin goeds van het communisme hebben te ver wachten, maar op die vraag nooit ant woord ontvangen Toch eouden wij ze durven stellen aan de hoofden der internationale sociaal-demo cratie: acht gij tegenover het agressieve communisme, uit Rusland gevoed en ge steund, een ontwapend Europa verant woord?" UNION INTERN. DES LIGUES CATHOLÏQUES FéMININES. De Union Intern, des Ligues Catholiques féminines herinnert de aangesloten bonden aan de, over de geheele wereld te houden jaarlijksche Algemeene H. Communie op 1 November a. s. feest van Alle Heiligen. Het bestuur van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland noodigt alle Katholieke vrouwen van Nederland uit, deel te nemen aan deze over de geheele wereld verspreide devotie, die ingesteld werd om door de voorspraak van alle Heiligen van alle landen en standen den wereldvrede te verkrijgen en met en voor elkaar Gods zegen af te smeeken over de Kath Vrouwen- vereenigingen der geheele wereld. (Centr.) COMMISSIE VOOR GEORGANI SEERD OVERLEG. Overeenstemming bereikt. Naar „het Centrum" verneemt is in de Commissie voor Georganiseerd Overleg over eenstemming bereikt betreffende de ge- wenschte* reorganisatie van die Commissie. De commissie zal, wanneer de regeering met de voorstellen accoord gaat, meer recht streeks contact krijgen met de regeering. In de commissie zullen zitting nemen de secretaris-generaal in algemeenen dienst, de thesaurier-generaal bij het Departement van Financiën, de raadsadviseur bij het departe ment van Justitie, de directeur van het Cen traal Bureau van voorbereiding voor Ambte narenzaken en den voor speciale onder werpen door den Minister, die het advies der commissie vraagt, aan te wijzen ambtenaar of ambtenaren. De bedoeling is dat de regeering bij ieder belangrijk onderwerp, dat aan de commissie om advies wordt gezonden, tegelijk den specialen ambtenaar of de ambtenaren aan wijst, die de beraadslagingen der commissie zullen bijwonen. Aan Edward Bok is. naax men weet, de onderscheiding van den Nederlandschen Leeuw toegekend. De Nederlandsche ge zant te Washington overhandigde hem het kruis met de woorden: „Deze onderschei ding is U door de Koningin verleend als erkentelijkheid voor uw trouwe aanhanke lijkheid aan Nederland en uw onverïnoeide pogingen om in Amerika een helderder in zicht te verkrijgen in de Hollsndsche ge schiedenis, beschaving, tradities en geest, waardoor gij zooveel hebt bijgedragen tot eeri betere intellectueele "verstandhouding tusschen de beide naties." („Tel.") NOTARIAAT TE OUDE-WETERING. Men schrijft aan de „Msb." Door eervol ontslag van den tegenwoor digen functionaris met ingang van 1 April 1925 komt het notariaat te Oude-Wetering (Z.H.) vacant. In verband daarmee willen wij de aandacht van R.K. candidaten op deze standplaats vestigen. Oude-Wetering, gelegen in de bloeiende gemeente Alkemade, had tot he- dïn geen katholieken notaris. Alkemade telt bijna 6000 inwoners, waarvan 82.23 den R.K. godsdienst belijdt. Het wordt binnen het arrondissement o.a. begrensd door de gemeente Leimuiden, waar 52.19 der be volking Katholiek is. Daarbij valt op te merken de voor Katho lieken zeer onbillijke verhoudingen in het arrondissement Haarlem. Blijkens het or gaan der K.S.A. „Katholiek Nederland", dd. 15 November 1922, zijn hier van de 38 no- tarieele standplaatsen niet meer dan vijf voor katholieke notarissen bestemd, hoewel de bevolking in dit arrondissement voor 32.84 R.K. is. Deze wanverhouding is een gevolg van het oude systeem, dat voor stand plaatsen, welke eenmaal door protestantsche functionarissen zijn bezet, Katholieke sol licitanten als regel a priori niet in aanmer king kwamen, ook al was de bevolking ter plaatse voor een overgroot 'deel Katholiek. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake de Justitiebegrooting be tuigen een aantal leden waardeering voor de werkzaamheid, die in de iaitste jaren bij dit Departement op velerlei gebied tot uiting is gekomen. Onder meer is vereen voudiging der rechtspraak nagestreefd. In- tusschen zal de practijk nog moeten leeren, ii ho;ver de deugdelijkheid der rechtspraak desondanks gewaarborgd bleef. Men zou willen vernemen, hoe naar het oordeel van den minister het instituut van den politie rechter werkt. Mag, zoo vroegen deze le den, uit het feit, dat thans met ingang van September 1924 bij alle rechtbanken een politierechter is benoemd, worden afge leid, dat de minister de met deze instelling genomen proef geslaagd acht? Indien aan de vereenvoudiging der recht spraak een stelselmatige ontplooiing van het reclasseeringswerk ware gepaard ge gaan, zou, naar het oordeel van sommige leden, 's ministers streven, gelden te sparen, zonder het recht te schaden, meer kans van slagen hebben gehad. De sterke inkrimping van het rijkstucht - en opvoedingswezen werd op dezelfde gronden door deze leden betreurd. Ook de verlaging van de salarissen der rechterlijke macht, welke dit jaar heeft plaats gevonden, achtten verscheidene leden een bezuiniging van bedenkelijkén aard. De nadeelige gevolgen daarvan zullen, waar de salarissen der rechterlijke macht reeds te voren niet .hoog waren, op den duur niet uitblijven. Feitelijk wordt de toestand zóó, dat slechts meer gegoeden het ambt van rechter zullen verkiezen en dat naast dezen de rechters gerecruteerd zullen moeten wor den uit hen, die in verband met hun capaci teiten alleen bij gebrek aan geschikteren in aanmerking kunnen komen. Met het oog op het gewichtig karakter van het ambt achtte men dit zeer ongewenscht. Men meende te weten, dat de minister met het oog op 's lands financiën thans geen prijs stelt op de openbare behandeling door de Ka- met van de z.g. psychopathen-ontwerpen. Sommige ledeh konden die zienswijze billij ken. Verscheidene andere leden zouden zich daarmee echter geenszins kunnen vereenigen. In een dezen zomer gehouden midden standscongres heeft de minister toegezegd, het voorstellen van strafbepalingen tegen „opzettelijke wanbetaling" te zullen over wegen. Eenige leden zouden gaarne worden ingelicht, of de minister in deze richting iets wenscht te doen. RECHTSPOSITIE DER VROUW. Vele leden vestigden opnieuw de aan dacht op de pijnlijke tegenstelling tusschen de privaatrechterlijke en de publiekrechte lijke positie der gehuwde vrouw en stelden de vraag, of nog in dit zittingjaar voorstellen kunnen worden tegemoet gezien tot wijziging van het huwelijksrecht, in 't bijzonder het huwelijksgoederenrecht. Heeft de minister kennis genomen van het te dier zake uitge bracht rapport der „Vereeniging van Staats burgeressen Een betere regeling van den onderhoudsplicht van den man en van het domicilie der gehuwde vrouw werden in het bijzonder urgent geacht. Door deze leden werd overigens opgeko men tegen de achterstelling van de vrouw in de wetgeving. Die achterstelling is in het afge- loopen jaar in tweeërlei opzicht nog ver scherpt. Vooreerst doordat het huwelijk der ambtenares in het algemeen tot een reden van ontslag uit den staatsa e ist is gemaakt, waar door de vrijheid van arbeid en het zelfbe schikkingsrecht der vrouw als burgeres op bedenkelijke wijze is aangetast. In de tweede plaats, doordat de Minister het bij de Kamer aanhangige, in staat van wijzen verkeerende, wetsontwerp tot het toelaten van de vrouw als getuige bij notarieele akten en akten van den burgerlijken stand heeft ingetrokken. Men vroeg, op welken grond liet niet toelaten van vrouwen als getuigen bij akten van den burgeilijken stand en bij notarieele akten naar de meening van den Minister nog kan worden verdedigd. Verscheiden leden drongen opnieuw er of aan, dat ambten, waartoe de vrouw alleszins geschikt kan worden geacht, niet langer voor haar gesloten zouden blijven, zooals die van rechter en notaris. BRUTALE INBREKERS. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam hadden zich te^verantwoorden de 48-jarige koopman B. N. J. de Roos en de 37-jarige stoker D. de Jong, omdat zij in den nacht van 21 op 22 Juni jl. hadden ingebroken in de villa Torenlaan 45 te Hilversum. De heeren hadden zich toegang tot de villa verschaft door verbreking van een ruit en hadden zich meester gemaakt van een groot aantal zilveren en gouden voor werpen, benevens van 120.aan bank papier. De Jong bekende en de Roos beweerde, dat hij dien nacht wel met de Jong was mee- geweest, maar buiten voor de villa was blijven wachten. Hij had ook nog geholpen de ruit te breken en de Jong naar binnen te helpen. LJit het langdurig getuigenverhoor bleek, dat niet alleen op de ruit, maar ook op een flesch, die in de woonkamer stond, vinger afdrukken gevonden waren, die 20 punten van overeenkomst vertoonden met de vinger afdrukken van beide beklaagden. Zoowel de Jong als De Roos waren in het bezit gevonden van talrijke voorwerpen, die van den diefstal afkomstig waren. De Roos was den dag na het misdrijf met een vrouw op stap gegaan. Hij was toen stom dronken en had de vrouw eenige zil veren voorwerpen laten zien, zeggende, dat hij reiziger in gouden en zilveren artikelen was. Later had hij haar verteld, dat hij rechercheur was en nog later dat hij „de beruchte Roos" was en dat hij eenige in braken in het Gooi had gepleegd. De bewuste vrouw had dit tenminste verklaard, toen zij door de politie gehoord was. Thans voor de rechtbank wist ze er zien zoo goed als niets meer van te „her inneren". Het O.M., waargenomen door mr. Rei- lingh, achtte het ten laste gelegde van beide beklaagden bewezen. De Jong heeft bekend en de Roos gedeeltelijk. Oorspronkelijk had De Roos alles ontkend, maar toen hij ver nam, dat er vingerafdrukken gevonden waren, had hij verteld, dat hij buiten had gewacht. De vingerafdrukkrn op de flesch bewijzen echter, dat ook hij binnen is ge weest. Spr. wees erop, dat De Roos een zeld zaam zwaar strafregister heeft. Herhaaldelijk heeft hij zich schuldig gemaakt aan brutale inbraken. De Jong is reeds eenige malen veroordeeld voor lichte vergrijpen. Door drankmisbruik is hij op dezen weg gekomen. Spr. eischte tenslotte tegen De Roos vijf jaar en tegen de Jong-1 jaar en zes maan den gevangenisstraf. De Roos hoorde het requisitoir met een grijnslach op zijn ongunstig gezicht aan en nauwelijks was de officier uitgesproken of vroolijk lachend riep hij uit Vijf jaar, dat zijn precies drie en veertig duizend acht honderd vier en twintig uren. 1 De verdedigers, mrs. Wesselius en Zelden- rust pleitten clementie. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Roeping: De vloek (lyrisch-dramatische cyclus le deel) door Anton van de Velde. Hemelvaart, hfast. 1 door Hermann Bahr (vertaling van Marie Herbermannj. Mo derne muziek door Theo yan der Bijl. Akademies en Klassiek door H. Molier. Kerkramen en paneelen door Lodewijk Schelfhout, door Antoon Coolen. Eigen kuituur, eigen taal door H. Moller. l'a|r play door P. A. Kerstens. Inderdaad fair play door Gijshert Bertels. Treurig ver schijnsel door H. M. Verzen van Aar<ij van den Oever, Anton van Duinkerken, Rob de Wilt, W. Paulssen, Henri Bruning, Piet d« Heek Jozef van Aalst,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10