I Het R.K. Vereenigingsgebouw ie IJmuiden. ZfVUoUWETI- JU I KUBRJEI^ Vierde Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vrijdag 31 October 1924 Onechte paarlen. LEGER EN VLOOT. ORDE EN ARBEID. De Personeelsraad bij de Spoor' wegen. Kantjes haken UIT DE MOPPENTROMMEL. Ziekenverpleging in het huisgezin. Het kunstmatig kleuren van bloemen. Bontmode. den normalen weg niet bereikt kan worden. Door kunstmatige kleuring wordt aan de bloemen een tint gegeven, zooals die ver langd wordt Men kleurt tegenwoordig de bloemen, zooals men linnen, wol, katoen en zijde kleurt. Het weekblad „Buitenleven' deelt mede. hoe dit geschiedt. Chemische preparaten, in bepaalde hoeveelheden in water opgelost, stijgen door de bloemstelen omhoog en verspreiden zich in de kroon der bloemen Of men voegt chemicaliën toe aan den grond, ze worden met de wortels opge nomen en ze hebben evenzeer een verklet- ring van de bloemkroonbladen ten gevolge. Prof. Heinrich Kraemer te Philadelphia heeft de laatste jaren speciale onderzoekin gen op dit gebied ingesteld Verschillende grondsoorten worden tot dit doel gebruikt, waaraan ook de meest ver schillende plantenvoedingsstoffen werden toegevoegd. De stoffen, die als kleurmiddel werden aangewend, werden voor een deel in op- gelosten, voor een ander deel in vasten vorm met den grond vermengd Een der meest in het oog vallende kleurveranderin gen kreeg hij bij de roos Kaiserin Augusta Victoria. De kleur werd in rood omgezet Deze roodkleuring verbreidde zich. over de onderste helft der kroonblaadjes en werd verkregen door toevoeging van bijtende kali, koolzure kali, gebluschte kalk en azijn zuur Men houde hierbij in het oog, dat deze roos een zekere neiging heeft, om een gele lint aan te nemen Maar ze wordt uit zich- zelve nooit rose of rood, zoodat hier be paald een nieuwe kleur verkregen is. De rose bloeiende Hydranges Ottaska bracht blauwe bloemen voort, doordien aan den grond, 'waarin ze geplant was, aluin werd .oegevocgd. Een toevoeging van azijnzuur gaf daarentegen een duidelijke zichtbare versterking van de natuurlijke kleur. Amerika is werkelijk het land der met be grensde mogelijkheden Wie zou ooit ge dacht hebben dat juist uit 't dollardorado uit de staten, waar mannen wonen, die in staat zijn, hun vrouwen met echte iuweelen letterlijk te overladen, de mode is gekomen, om onechte paarlen van reusachtige groote te dragen. En toch is het zoo Grijze of lichte paarlen met de afmetingen van bijzon der goed geslaagde hazelnoten, sluiten zeer nauw om fijne vrouwenhalzen, waarbij de ontbrekende kraag van de japon hierdoor wordt gemarkeerd, dat het parelsnoer zoo dicht mogelijk onder de kin wordt gescho ven Maa"; deze paarlen mogen onder geen enkele voorwaarde echt zijn Wie zou een dame et van durven verdenken, dat zij zich op die wijze parvenuachtig wil voordoen Dat zon in geen geval gaan Echte paarlen mogen de notmale niet opvallende grootte nooit overschrijden willen zij geen ordinair effect maken, maar toen de dames plotseling tot de ontdekking waren gekomen, dat die reusachtige knikkers om den hals het gelaat een zeer eigenaardige, pikante bekoring ge ven, toen moest die ontdekking ook geëx ploiteerd worden, en omdat men echte paar len in die groote niet dragen kanten eerste omdat zij. zooals reeds is opgemerkt, een veel te parvenuachtig effect zouden maken ten tweede omdat men bovendien volstrekt niet in staat is de daarvoor benoodigde ge weldig groote som uit re geven, wordt offt ciee! en plechtig verklaard De groote paar len moeten valsch zijn Halen nu de getrouwde en de andere mannen die hun liefde weieens met paarlen re kennen geven, opgelucht adem Tof dus ver was een echt parelsnoer immer' de lie velingswensch van alle dames 1 Hoe konder zij er om vleien en bedelen, hoe 'roosfeloo' ongelukkig konden zit zijn, als iedere vrien tin reeds dat vurig begeerde sieraad beza' en zij niet Hoeveel onechte parelsnoerer zijn met als echte ren ee'chenke gegever dooi echrgenooten wiei vrouwen ro' ziek wordens zaniken om echte paarien loei wiet portemonnaie voor de vervulling var den wensch niet toereikend was eevuld Want bij de bewonderenswaardige parel imitaties, die worden vervaardigd, is heusch Naar aanleiding van de hierbij ge plaatste foto's en de mededeelingen, die de aannemer van het werk, de heer B. V. Geldorp, te IJmuiden, ons omtrent een en ander gaf, kunnen wij betreffende het R.-K. Vereenigingsgebouw, dat hier verrijst naast de R.-K. School, het volgende berichten. Reeds lang was door den Zeereerw. heer Pastoor B. A. Lasance en een door Z.eerw. bijeengeroepen comité met allen ijver ge werkt, om te komen tot de stichting van "n Vereenigingsgebouw, voor den bloei der verschillende R.-K. Vereenigingen in deze parochie zoo dringend noodig. Nadat door het houden van een loterij en door geregelde bijdragen der parochianen een bescheiden kapitaaltje was bijeenge bracht, kon, veel eerder dan men nog ver wacht werd, het groote werk begonnen worden. Het R.K. Kerkbestuur besteedde nu den bouw aan en deze werd gegund aan den laagsten inschrijvenr, den voornoemden aannemer, wien ondertusschen het werk wel blijkt te zijn toevertrouwd, gezien de reusachtig snelle vorderingen, die het in den korten tijd, welken men er mee bezig is, reeds heeft gemaakt. Als dat zoo doorgaat, zal het werk zeer spoedig gereed zijn en de vurige wenschen van onzen Herder en de aan zijn zórg toe vertrouwde vereenigingen zijn vervuld Aan de hand vooral van de bijbehoorende mooie foto's kunnen we het best de groo te vorderingen nagaan. Nadat op 1 October begonnen werd met het leggen van fundeeringen en kelder (on der het buffet),, werd reeds op 7 October d.a.v. plechtig de eerste steen gelegd door den Zeereerw. Heer Pastoor, bij welke plechtigheid verschillende autoriteiten en andere genoodigden aanwezig waren. Op 16 October, dus 9 dagen daarna, wapperde reeds de vlag op het kapspant boven het tooneel terwijl 14 dagen na de steenlegging reeds het geraamte der be kappingen gereed was, en al duidelijk de vormen der verschillende spitsbogen van tooneel en gangen te zien waren. De groo te spitsbogen zijn die van het tooneel, de kleine van de ruime hal naast de groote zaal, waarin we op de foto juist een aar- digen kijk hebben Een der foto's geeft ons het vooraanzicht met den wijden ingang, links waarvan we den eersten steen zien prijken, terwijl we rechts nog een klein stukje zien van de aardige concierge-woning, die naast het ge bouw verrijst. Met recht mag het Bestuur tevreden zijn over en de aannemer trotsch op zijne pre staties bij de uitvoering van zijn werk. (Geen wonder dan ook dat we hem op de foto's zoo kranig er bij zien staan). Weldra zal onze parochie dus in 't be zit zijn van een heerlijk gebouw, waarin de vereenigingen zich beter zullen kunnen ontwikkelen en waar de parochianen dik wijls zullen kunnen komen genieten van de prestaties vaD die vereenigingen, die er vooral op uitzijn den menschen onschuldig vermaak te bieden en van de bioscoop, die zoo nu en dan ons zal kunnen bieden mooie en vooral goede films, want ook de cabine met bioscooptoestel zullen in 't ge bouw niet ontbreken. VERSPREIDING VAN LECTUUR ONDER MILITAIREN. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat het verspreiden 'an lectuur onder mili tairen in militaire gebouwen en op militaire academies en voorts in de rust van militaire oefeningen alleen mag plaats vinden met vergunning van den betrokken commandant De vergunningen tot het verspreiden van geschriften, als voren bedoeld, worden alleen gegeven, wanneer de inhoud van die geschriften geen aanleiding zal geven tot wanorde en rustverstoring, en voorts die in houd niet strijdig is met de krijgstucht, met de goede zeden of met ce bestaande maat schappelijke orde. DE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN Tt DELFT. Door de directie van de Artillerie Inrich fingen was inzake de overplaatsing van dt Rijks Constructiewerkplaatsen van Dell naar de Hembrug aanvankelijk bepaald, da de afdeeling Zadelmakerij half October LI en later weer half No. ember a.s. zou over gaan; zulks in verband met het beschikbaa komen van woningen te Zaandam Than: blijkt, dat he nog langen tijd kan duren, voo> en aleer er woningen voor het personeel dezer afdeeling beschikbaar zullen zijn, wes halve dan ook de datum van overgang voor onbepaalden tiia is uitgestald Indien het zoo doorgaat, zal het zeker nog wel enkele jaren duren, alvorens de laatste fdeeling der Cen trale Werkplaatsen uit Delft is verdwenen want niet alleen zijn er voor het overige per soneel geen woningeD, doch zelfs is het ter rein nog niet aangewezen, waarop gebouwd zal worden, wanner de bouwvereeniginger) nog subsidie bekomen. Naar „Het Volk" verneemt, zullen op dt maandelijksche conferentie tusschen direc tie en vertegenwoordigers der personeel- benden. welke conferentie Maandag a.s. zal worden gehouden, de samenstelling en de bevoegdheid van den in te stellen perso- neelraad behandeld worden. het geloof aan de echtheid bijna van meer belang dan het feit. Om dat geloof evenwel schijnt het te gaan, want plotseling hebben de valsche reuzenpaarlen althans in enkele Europeesche landen, verbitterde tegenstanders gekregen in de getrouwde mannen. Zij, die altijd heb ben verzekerd, dat hun vrouwen geen echte paarlen noodig hadden, dulden thans hef „negersnoer," zooals zij het gedoopt heb ben, onder geen voorwaarde. Het moet voorgekomen zijn, dat in den laatsten rijd de een of ander der tot dusver onbarmhartigen zelfs heeft beloofd, voor zijn vrouw een echt parelsnoer van nor male afmetingen re koopen, als zij er toe zou willen overgaan afstand te doen van her valsche sieraad Maar zelfs niet de, althans in theorie, plotseling vrijgevig ge worden mannen hebben mei hun aanbod succes gehad Voor de verstokte modedame verliezen de echtste paarlen hun bekoring, al« de mode valschen opschik voorschrijft en zij doet afstand van het nog voor korten tijd zoo vurig begeerde collier ten gunste van de trouwens niet zoo goedkoope na bootsing Nu maken de heeren die rot dusver zoo Karig zijn geweest, een mal figuur en weten geen raad mei hun theoretische edelmoedig- eid want bij de valsche paarlen wordt ook nog heel wat andere opschik gedragen, die ei niet eens aanspraak op maakt, naboot sing van edelgesteenten of halt-edele steenen te zijn en volstrekt niets anders wil voor stellen dan hij is, namelijk glas, heel ge woon, eenvoudig gekleurd glas. Een reeks rinkelende, glazen armbanden in alle moge lijke kleuren krijgt tegenwoordig de voorkeur boven den mooisten brillanten armband, tenminste als men de glazen armbanden zelf koopen kan, het brillanten sieraad al tijd alleen maar.... beloofd krijgt Groote hangers van glas draagt men aan zwarte zijden snoeren naast de groote parels, kort om waarheen men kijkt, ontdekt men min derwaardigen opschik, die, wat het effect aangaat, het evenwel uitstekend doet Onwillekeurig cienkt men dan aan den scheldnaam ..negersnoer'* en herinnert zich. hoe vroeger de wilden werden uitgelachen, omdat zij zich behingen met glazen paarlen Nu zijn de dames der beschaafde volken, de Amerikaansche, en haar voorbeeld vol gende, ook de Europeesche eveneens zoo ver Sche'bonten. opzichtigen, minderwaar digen opschik hebben zij in Je mode ge bracht en die barbaarsche aandoende op dirking, die trouwens vele vrouwen verruk kelijk flatteert, past bij de muziek die te genwoordig algemeen geliefd is en bij de hedendaagsche dansen De wilden worden gaandeweg hef voorbeeld voor de beschaafde volken Tot dusver droegen alleen wilde neger stammen en Indianen menschenhaar als versiersel voor hun kleeding In den laatsten tijd schijnt ook de modieuze dameswereld zich tot die mode te keeren Voorloopig is deze „dernier cri" nog beperkt tot Amerika en Engeland. Kraag, manchetten en mantels worden daar bij voorkeur met menschenhaar gegarneerd Misschien heeft men deze mode uitgevonden, om het door het page kopje overbodig geworden haar te kunnen gebrui ken. Kragen en fijn batisten zakdoekjes zijn te genwoordig dikwijls met gehaakte kantjes afgezet, welke mer heel gemakkelijk 'elf kan vervaardigen Als zij klaar zijn. zet men ze met een kiein steekje aan den zoomrand vast Hier volgen eenige manieren om een aar dig kantie te maken: Maak een lange rij lossen: eerste toer: een stokje, vier lossen, een stokje, steeds ook vier lossen van den opzet overslaan, zoodaf het een rij van rechte stokjes niet ruimte er tusschen wordt Tweede toer: één vaste op een stokje; zeven lossen; één vaste op het volgende stokje; acht lossen: één vaste in de 3e 'osse, Weer: acht lossen, een vaste in de 3e losse, drie lossen, vast zetten na één stokje over gesprongen te hebben Dan maar zeven los sen, één op het volgende stokje, enz Derde toer: één vaste in de kleine lus van zeven lossen, dan drie, maal de figuui van den 2den toer; acht lossen, één vasle in de 3de losse, daarna drit lossen cn vast zetten in de volgende kleine lus van zeven lessen Een lange rij lossen Eerste toer: een rij één vaste, vijf lossen Tweede toer: drie en een half boogje met vasten vol haken, dan van dien halven boog naar den vorigen halven boog vijf lossen bevestigen, dit te- ruggaandb nog twee maal herhalen Benaak deze nieuwe boogjes ieder met zeven vas ten; voltooi vervolgens de 2de helft van den 4den boog en ga zoo verder Derde toer: Maak tweemaal één vaste, vijf lossen één vaste op de drie kleine boogjes van den vorigen toer, dan tien los sen en weer één vaste, vijf lossen, één vaste Vierde toer: Behaak alle boogjes met vasten Bij de groote bogen (die van de tien lossen) moet men „knoopjes" maken" dus; vier vasten, vier lossen, vier vasten, nog eens vier lossen en ten slotte weer vier vasten. Vijfde toer: één vaste, vijf lossen, één vaste over de twee kleine boogjes, den vijftien lossen over den grooten boog. Zesde toer: alle boogjes behaken en cp de groote drie knoopjes maken van vjei vasten, 4 lossen, vier vasten. Een rij lossen Eerste toer (A) één vaste vijf lossen, één vaste, vijf lossen, één stok je, vijf lossen en? herhalen van af A. Tweede toer: (A) één vaste in het boog je vóór, het stokje van de vorige rij, vijf lossen, één vaste in het boogje er achter, vijf lossen, één dubbel stokje om de vijf lossen tusschen de twee vasten van den vorigen toer; van A af herhalen. Derde toer: net zoo als de tweede, maar één boog verspringend Vierde toer- De boogjes met vasten op vullen; na zes vasten vijf lossen, één vaste, vijf lossen, één vaste, vijf lossen, één vaste, dus een picotrandje maken, boven het dub belstokje Eerste toer: één vaste, vijf lossen, één vaste Tweede toer: In ieder boogje drie van boven samenverbonden dubbeistokjes, in dezelfde losse, vijf lossen, enz. Drrde toer: vijf lossen, drie vasten vier lossen, drie vasten op de dubbeistokjes. CRITIEK. „Ik schilder enkel voor genoegen," zei de artist bescheiden. „En enkel voor eigen genoegen, dunkt me." meende de bezoeker droogjes. Nu de herfst naar hartelust zijn scepter zwaait en de wisselende weersgesteldheden kilte, regen, mist en felle windvlagen al licht eenige onzer huisgenooten met griep en influenza op het ziekbed brengen, zal 't onzen lezeressen zeker niet onwelkom zijn als wij hier ditmaal een woordje spre ken over de ziekenverpleging in het huis gezin. Een eerste eisch voor een goede zieken verpleging in huis is de beschikking te heb ben over een vertrek dat gemakkelijk als ziekenkamer kan worden ingericht. Een zieke moet vooral in ëen rustige omgeving zijn; daarom brenge men hem in 'n kamer, welke zoover mogelijk verwijderd is van alle rumoer, zoowel binnen- als buitenshuis. Als het weder het eenigszins toelaat moet in de ziekenkamer steeds een raam open staan; evenals voor den gezonden mensch, ja zelfs nog meer, is zuivere, fris- sche lucht voor den zieke een noodzake lijke levensbehoefte Het daglicht moet rijkelijk in de kamer kunnen vallen, terwijl ook voor de avond uren en voor den nacht dient gezorgd voor voldoende verlichting. Evenwel moet men er om denken, door lampekappen, gordijnen enz. het licht te temperen Is de temperatuur buiten kil en koud, dan zorge men, dat door een doelmatige ver warming een aangename temperatuur in het ziekenvertrek heersche; ter voorkoming van een te droge atmosfeer plaatse men een open schaal of een ketel water op de kachel. Bloemen mogen wel in de ziekenkamer staan, mits ze niet te sterk ruiken en niet te schel van kleur zijn; in 't algemeen ver- mijde men alle dingen met bonte kleuren in het vertrek Tegen den avond dienen de bloemen verwijderd te worden Ten slotte zij nog opgemerkt, dat spijs- resten, gebruikt eetgereedschap, uitscheidin gen van den zieke, vuil lijfgoed en bedde- goed zoo spoedig mogelijk uit het vertrek gebracht moeten worden Vooral met schoon lijf- en beddegoed moet men in da gen van ziekte niet zuinig zijn; liever een keertje meer wasschen dan den patiënt met vuil goed te laten loopen In schoon goed gevoelt de zieke zich behaaglijker en zal men bovendien minder gauw last heb ben van doorliggen van den patiënt. Hoe zorgvuldiger de zieke verpleegd wordt, des te sneller zal zijn herstel in treden. Bij het bloemenkoopend publiek schijnt de goede smaak een beetje „van streek" i te zijn. Men is niet meer tevreden met wat de natuur ons biedt, men wil meer en het gevolg daarvan is een streven, om door kunst- en vliegwerk te krijgen, wat langs Goedmoedige oom.- „En. kleine meid, wat zul je nou doen als je zoo groot en flink bent als moeder?' Toosje; „Op diëet leven, oom." (London Opinion). Behalve het bizarre ofschoon daarom niet minder aantrekkelijke, dat dt bontmode dit jaar vertoonl door dt voorlieide voor pan ther- en lu'paarderbont, heeft ze in Parijs nog weer een andete nieuwigheid ingevoerd, die onze fotc- toont: een fluweelen mantel met garnituur van bont. dat. zich als een reuzenslang om bet geheelt figuur kronkelt. ENFANT TERRIBLE. ZE HADDEN ALLEBEI GELIJK. Zij: „Harry laten we liever ergens anders gaan zitten 't is hier zoo heet, gee: streepje schaduw Hij: „Hoe kan je dat nou zeggen, Fientje; ik heb heelemaal geen last van de zon."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 13