PA ARME- Aa'MTJ Dit nmnmer bestaat uit 32 bladzijdes, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Van altes en van overal. mm ALLERHEILIGEN. Vrijdag 31 October 1924 47ste Jaargang No. 15880 keerden wij dezer dagen uit aan de Wed. J. DE HL, lopaasstraat 21, te A., wegens een aan haar echtgenoot overkomen ongeluk, waardoor deze hel Wegens den feestdag van Allerhei ligen zal ons blad morgen NIET verschijnen. De verkiezingen in Engeland. Agenda 1 November Agenda 2 November De Spaarne-Bank belast zich met de uitvoe ring van Uwe effecten-orders. Een goed geleide bank-instelling mag zich niet met speculaties bezig houden. Daarom kan de Spaarne-Bank U onpartijdig en naar beste weten dienen met advies. De Vliegtocht Holland-Indië. Het inbouwen va#, den motor gereed. De werkverschaffing in Gro ningen. Geen visum meer voor Zwitserland. Koninklijk bezoek aan de Bloemententoonstelling. Agenda 3 November De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Voor Pater Staal. I. J10— De vergadering der R. K. Middenstandsvereeniging De superieure grondstoffen van FRANKEN'* Melkbrood garandeeren U DE HOOGSTE VOEDINGSWAARDE. H MET ï'BOHSiMOC RFRA'AIE MUZIEK. Feestconcert „Kunst na Arbeid". De Paul Krugerkade. «SERiy/r. J. J. WFBER ZOON Ootïciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haar.etn, Telegraphisch Weerbericht, Gevonden dieren en voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week <V25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 ea 1748. Postrekening No. 5970. Advertentfën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bjj vooruitbetaling. leven verloor. Administratie „Nieuwe KaarlemscheJCourant." Ofschoon wij den volledigen uitslag der Woensdag j.l. in Engeland gehouden verkie zingen nog niet kennen op het oogënblik, dat wij dit schrijven, geven de voor ons lig gende cijfers wel verlof tot deze conclusie: de conservatieven hebben gezegepraald; de Labour Party werd geklopt en de liberalen werden verpletterd. Om velerlei redenen vraagt de uitslag van deze verkiezingen ook buiten Engeland be langstelling. De houding, welke de Britsche regeering straks tegenover het protocol van Genève en dientengevolge tegenover de ver wachte en gehoopte ontwapeningsconferen tie zal aannemen, is van beteekenis voor heel de wereld. Vervolgens was de inzet van deze verkie zing de eerste socialistische regeering in Engeland. Na een bewind van tien maanden, waarin zij het voordeel van een mooie vre- despropaganda in de Volkenbondsvergade- {ing mee had, werd het Engelsche volk in de gelegenheid gesteld, een oordeel uit te spre ken. Dat oordeel is niet gunstig geweest. De opkomst der kiezers was buitengewoon groot; tusschen 80 en 90 procent. Maar het stemmencijfer verleden jaar op de arbeiders- candidaten uitgebracht, daalde. Men schrijft dit vooral toe aan de vrou wen, die van het socialisme weinig moe ten hebben. En het vrouwelijk gevoel blijkt ook hier weer juist te zijn geweest, al heeft het zich vermoedelijk niet in alle onderdee- len van de politiek verdiept. De vrouw heeft de stemming weergegevr die zich van ieder onbevooroordeeld buitenstaander gedurende het eerste socialistische bewind in Engeland heeft meester gemaakt, dat n.m. aan Mac- Donald's partij en beginselen voldoende kracht en vastheid ontbraken om een we reldrijk als het Britsche te regeeren. Let wel; regeeren, wat iets anders is dan de zaken gaande houden. Het Engelsche volk schuwt in overgroote meerderheid het communisme en alleo wat naar revolutie zweemt. En nu mogen de verklaringen van MacDonald wel herhaaldelijk er op uit zijn geweest, den in druk te wekken, alsof het groote rijk onder een Labour-kabinet even veilig en onwan kelbaar was als onder een andere regeering, de daden waren daarmee in strijd. En een nuchter volk als het Engelsche kijkt naar daden. De gestaakte vervolging tegen een communistischen opruier; het verdrag door MacDonald met Rusland gesloten; het my- sterieuse geval van de communistische in structies, verleden week Vrijdag gepubli ceerd; daarbij de stijging der prijzen van de eerste levensbehoeften, dat alles hegft geen vertrouwen in het arbeiderskabinet verwekt. Het optreden der Labour-ministers naar bui ten heeft bovendien het tegendeel van sym pathie gekweekt. Men had van hen eenvoud en breedheid van opvatting verwacht. Mac Donald en de zijnen toonden zich daarente gen pralerig en blufferig; hadden al de allu res van te snel rijk geworden menschen. En in de politieke arena legden zij een prikkel baarheid aan den dag, welke soms lachwek kend aandeed. Niet onjuist werd door de tegenpartij in de verkiezingsdagen gezegd, dat Labour alle critiek op zijn beleid uitge bracht als majesteitsschennis afwees. En dat van een partij die altijd zoo van majesteiten afkeerig is geweest! Wanneer MacDonald een weg had weten aan te wijzen om het Britsche volk naar een periode van veiligheid en voorspoed te voeren, het Engelsche volk zou hem zeker gevolgd zijn. In het oudste land der demo cratie hecht men weinig aan politieke for mules en programma's; de practische poli tiek geeft er den doorslag. Maar dit eeorste Labour-Kabinetstond met leege handen; 'twas een bewind,zonder kracht, zonder een groote, leidende gedachte. Dat het nu ver dwijnt, behoeft niet te verwonderen. Overeenkomstig de verwachting leden de liberalen de grootste verliezen; maar dat hun nederlaag tot een debacle zou worden, verraste toch nog even. Zelfs hun groote leider, de grijze staatsman Asquith, moest in het zand bijten. In het district van Manches ter, waar de liberalen van de negen zetels de meerderheid bezetten, werden zij smade lijk verdreven. Niet één zetel mochten zij er behouden. Is dit leegloopen van de Man chester-school niet teekenend? Het bewijst opnieuw, zooals tientallen landen het reeds ge'eerd hebben, dat het politieke libera lisme '"cd is. Bij alle verzet, dat overal opkomt tegen het al-bedillen van den Staat, tegen het Staatssocialisme, komt nog krach tiger de afkeer tegen absolute staatsonthou ding tot uiting. De conservatieven, die de in dustrie nog in de laatste verkiezingsdagen j steun beloofden tot bestrijding der werk loosheid, gingen overal, tot in Manchester toe, met de winst strijken. Ten slotte spreekt de uitslag dezer ver kiezing een geneigdheid uit om te komen tot een vaste regeeringsmeerderheid. Het zou ons niet verwonderen, wanneer menigeen onder de Engelsche kiezers zijn stem heeft laten bepalen door de vraag: hoe komen wij weer aan een stevig bewind? De coalitie had gefaald; de Labour-regeering niet vol daan; men streefde weer naar het oude. Ook die les van over het Kanaal is een merk waardige. dit woord bestaat beschouwden de Chris tenen als de beginletters der woorden Je- sous Christos, Theou Uios Soter (Jezus Christus, Zoon Gods, Verlosser). De tweede voorstelling is die der zeven korven brood, die duiden op het wonder der broodvermeerdering, dat sedert het begin der tweede eeuw te Rome gold als een zinnebeeld der Eucharistie. Die beide voorstellingen kan men her haaldelijk in de Catacomben aantreffen waarlijk een meer Christelijk getuigenis is niet denkbaar. Maar Pater Hendrichs vertelde nog veel meer, dat ik hier niet kan aanstippen, om dat het, zonder dat men er tegelijk de beelden bij ziet, waarvan zijn woorden een verklaring geven, toch niet den indruk kan Sociëteit „St. Bavo" Géén zittingen. Gemeentelijke Concertzaal 2'A uur Haarlemsche Orkest-Vereeniging Opera- Programma. v tA" 'k - maken, dien het tijdens de lezing op -mij maakte.. Maar, samenvattend, kan ik zeggen, dat al die schilderingen, al die beeldhouwwer ken, al die inschriften, getuigenis afleggen van trouw aan Petrus, trouw aan de Eu charistie, geloof in het leergezag en het le ven in Christus. Dien indruk aan zijn toehoorders te gt- ven was het doel van. Pater Hendrichs' le zing en dat doel heeft hij ten volle bereikt. ARTHUR TERVOOREN. B 54. Pater Hendrichs S. J. heeft een lezing gehouden, een eere-Iezing, zooals hij het zelf noemde, in meer dan één stad dezelf de. Dat is nu wel niet zoo iets bijzonders, want Pater Hendrichs houdt wel eens meer een lezing, maar toch, deze trok mij bizonder aan, omdat ze handelde over een onderwerp, waarvoor elk Katholiek belang stelling gevoelt over die monumenten, als ik ze zoo mag noemen, uit den eersten Christentijd, de Catacomben van Rome. De Catacomben van Rome, natuurlijk, daar hebben we allemaal wel eens van ge hoord, daar weten we allemaal wel iets van en vooral wij Nederlanders zijn in dit op zicht een hoven velen bevoorrechte na tie, omdat ook de velen die nooit in Rome geweest zijn en er ook nooit zullen komen, zich in de zoo uitnemende nabootsing te Valkenburg een uitstekend denkbeeld kun nen vormen van de Romeinsche Catacom ben, waarvan zij een getrouwe copie zijn. Dat neemt echter niet weg, dat ons nog veel, nog zeei veel verborgen blijft, óók al bezoeken wij de Catacomben, zij het dan de echte of de nagemaakte. Want het vereischt studie, nauwgezette studie, om hetgeen de Catacomben ons te zien geven te kunnen begrijpen. Die studie heeft Pater Hendrichs tijdens zijn verblijf te Rome met groote liefde aangevangen en met ijver voortgezet, zoodat hij ons nu, aan de hand van 125 lichtbeelden, gekozen uit zijn collectie van 365, op de hem eigen, prettige wijze, kon vertellen van „Het Chris telijke getuigenis der Catacomben." Van zoo'n lezing met lichtbeelden is geen verslag te maten, dat een juist denkbeeld er van geeft, om de eenvoudige reden, dat het .voornaamste, de lichtbeelden, ontbreekt en ik zal er me dan ook niet aan wagen te trachten weer te geven wat Pater Hen drichs allemaal heeft verteld Enkel maar zal ik' er naar streven een algemeenen in druk te gev^n van wat zijn lezing was en welk een uitzonderlijk genot het was er naar te mogen luisteren, de talrijke beel den te mogen zien1 De Catacomben zijn eigenlijk niets an ders dan coemeteri,a, begraafplaatsen, waarvan de meeste ontstaan zijn uit de heidensche begraafplaatsen, wat nog duide lijk is waar te nemen aan de opschriften die men er in aantreft. In de eerste ge deelten vindt men louter heidensche in scripties, die verderop geleidelijk, soms plotseling, overgaan in de christelijke. W erden ze in de eerste eeuwen van het Christendom algemeen door de christenen gebruikt, later, na den dood van Paus Da- masus, werden er nog maar weinig over ledenen in begraven en nadat ze daarna, door de woeste volksstammen uit Noord en Oost-Europa en vooral door de Longo- barden, toen dezen in de achtste eeuw Ro me belegerden, geschonden en vernield werden, geraakten ze geheel in vergetel heid. Om in 1578 weer ontdekt te worden. Maar de groote verdienste van de stelsel matige uitgraving komt toe aan Paus Pius IX, die in 1851 de commissie voor Christe lijke Archaeologie in het leven riep en eer. deel van zijn kapitaal gaf om de opgravin gen met kracht te kunnen voortzetten. Toch zijn er van de 28 coemclcria, die op vrij grooten afstand van Rome gelegen en veelal zeer uitgestrekt zijn, nog maar 14 min of meer uitgegraven. Toen de Christenen hun afgestorvenen in de catacomben begroeven, was het voor hen een tijd van verdrukking en vervolging en als niet het geloof hen er toe had ge drongen, zouden zij in zulk een tijd nooit er toe zijn overgegaan, zulke groote beeld houwwerken en muurschilderingen in hun begraafplaatsen aan te brengen. Maar juist die vervolging deed het geloof krachtiger opvlammen, zoodat de drang ontstond ge tuigenis van dat geloof af te leggen. Het Christelijk getuigenis der Catacomben is gekarakteriseerd met een tekst van Christus: Joh 16.33 „Gij zult in de wereld verdrukking lijden, maar vreest niet, want ik heb de wereld overwonnen." Dan leidde Pater Hendrichs ons als het ware rond in het voornaamste gedeelte van Roma sotterranea, t' onderaardsche Rome, dat hij ous in lal van lichtbeelden liet zien. En door zijn verklaring van die beelden nu eens een cripta. dan weer een cubicula of wel een locula, een sarco phagus of een insciptie werd veel dui delijk wat bij een bezoek aan de Catacom ben zelf den meesten volkomen duister zou zijp gebleven. Vooral twee, meermalen op schilderingen °f in inscripties voorkomende voorstellin gen, die duiden op de Eucharistie, werden door Pater Hendrichs uitvoeriger behandeld omdat daarin het getuigenis der catacom ben, dat hij in zijn lezing wilde naar voren brengen, al zeer bizonder uitkomt. De eerste is die van de visch. In de eer ste eeuwen der Christenheid was de visch het zinnebeeld van Christus, Visch heet in het Grieksch Ichtus; de vijf letters waaruit Van der Hoop seint uit Plovdiv aan het Haagsche Aneta-kantoor dd. 29 October: Het inbouwen van den motor is gereed. De reparatie van het landingstoestel vor dert goed. Vermoedelijk kan Zaterdag ver trokken worden. De heer Alsem, vertegen woordiger van de Hispano Film. Cy., is hier aangekomen Nader wordt bericht, dat de heer Alsem het vertrek van de „F. VII" zal filmen. Hij gaat ook naar Constantinopel om de aan komst op te nemen Het werk te Jipsinghuizen stopgezet. In afwachting van de beslissing van den minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw, heeft de rijksinspecteur te Delfzijl de centrale werkverschaffing te Jipsinghuizen stilgezet, wegens massavcr- zet der Groninger arbeiders tégen de di rectie. (Tel.) Het verplichte visum "is vervallen voor Nederlandsche onderdanen, die zich naar Zwitserland begeven. Ook is het vervallen voor hen, die zich naar Zwitserland begeven om aldaar een beroep, af bedrijf uit te oefe nen of om er werk te zoeken. Men heeft echter nog steeds voor de uitoefening van een bezoldigd beroep of bedrijf de toestem ming noodig van de betrokken Zwitserschc overheden. H. M. de Koningin zal Maandag 3 Nov. a.s. een bezoek brengen aan de Internatio nale Chrysanthemum- en Najaarstentoonstel ling in het Paleis voor Volksvlijt te Amster^ dam. Sociëteit ,.St. Bavo" Chr. Oratorium 8 uur a Cappella Koor „Ons Genoe gen 8 uur Bloembol! enbeurs 9 uur des morgens. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uur. R K. Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m van 25 uur Zater. dags alleen van 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen dr voorm van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtënds en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen - Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14, Frans Hals Apotheek, A. Schoorl, Frans Halsplein 1. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur. Vorige opgaaf 32.50 Ter eere van Maria van een lid van den R. K. Vrouwenbond ter navolging 1 We herinneren nog eens aan de vergade- ing, welke de R. K. Middenstandsvereeni- i v Tafereel uit de Revue „Waar blijf je nou?" welke wordt opgevoerd ten bate der nieuw te bouwen St. Jozefkerk te Hillegom. De Revue komt in alle omleggende plaatsen. Bovenstaande foto is uit de groep jaargetijden genomen en stelt de herfst voor. (foto H. T. Seysener, Hiïlgom). ging tegen a.s. Maandagavond half 9 in het Hanzegebouw belegd heeft. Waar een zoo belangrijk bestuursvoorstel als ontbinding der vereeniging aan de orde komt, mag toch wel er op gerekend worden, dat de leden nu ten minste in grooten getale ter vergade ring komen, om hun meening omtrent al- of niet-opheffing le kennen te geven. Aan die belangstelling, zoo hoog noodig voor de vitaliteit der vereeniging, heeft het reeds zoo lang ontbroken. Nu de nood zoo hoog gestegen is, dat een ontbindingsvoorstel ter tafel komt, is het te hopen, dat, zij het dan ook laat en misschien tè laat, nu ten minste getoond wordt, dat de leden nog hart heö- ben voor hunne vereeniging. Concertavond „Santa Lucia." 'n Mooie avond was er beloofd. Niemand, die gisteren in den schouwburg aan den Jans- weg naar de uitvoering der R. K. Mandoline club is komen luisteren, zal zich daarin te leurgesteld hebben gezien, 't Is 'n mooie avond geworden, 'n avond van niet-alle- daagsch kunstgenot. Terwijl anders de sympathieke voorzitter der vereeniging, de weleerw. heer Van Rocij, op de uitvoeringen het openingswoord spreekt we hadden hem gaarne ook eens in den schouwburg gehoord kwam nu de ijverige secretaris der club, de heer J. A. Mathot, de talrijk aanwezige donateurs en gasten verwelkomen. Hij vertelde, waarom de club haar vleugels breeder had moeten uitslaan de welwillend verleende zaal aan de Koningsteinstraat werd bij het groeiend aantal donateurs te klein, 'n Aardig cirkel tje veel donateurs een groote zaal noo dig een groote zaal in gebruik hoogere onkosten, dus méér donateurs noodig Daarom spoorde het recipiëerende bestuurs lid aan, tot het aanbrengen van nieuwe begun stigers, waardoor de Mandolineclub ook in de gelegenheid zou worden gesteld om zich méér te wijden aan haar eerste doel het geven van concerten uit liefdadig oogpunt. Toen zette „Santa Lucia," kranig be- heerscht door den heer A. J. P. Hakkenberg van Gaasbeek, in met den marsch „Dans les prés fleuris" van Engelberts. 't Was of ze zich even moest inspelen, of er 'n zekere aarzeling was tegenover de „nieuwe" ruimte met haar eigen accoustiek. Trouwens, ook het auditorium moet even „wennen." De man dolinesnaar geeft een klank, die op 't eerste gehoor ijl en hard aandoet. Maar deze wint bij iedere mi qu ut aan bekoring en spoedig blij kt hoe er bij zuivere voortbrenging in juiste verhouding een fijn, soepel en kleurig klankengeheel wordt verkregen, dat, binnen de grenzen van haar mogelijkheden, rijk is aan beeldingskracht. Dit werd bewezen bij de frissche en cor recte uitvoering van de landelijke fantasie „Dans la prairie" van F. Julian. Ér viel naast de zuiverheid van toon en een juiste scha- seering der klankpartijen een goed inleven in de verschillende thema's te bewonderen. Het geestige feestmotief deed 't uitstekend Met één marsch van M. Maciocchi was „Santa Lucia" niet gelukkig de stemming bleef onzuiver maar zij nam revanche met den volgenden, die met goed beheerschte crescendo's werd gegeven. Toen zij, tot be sluit van het concert, ook nog het populaire „Arnor" had gespeeld, dat met zijn schilder achtige beelding een pakkende fantasie vormt, werd zij door het gehoor geestdriftig toege juicht, hetgeen de bekwame directeur en zijn flink geschoold corps wel verdienden. Dankbaar werd ook genoten van hetgeen de medewerkers boden. Mej. Ceüna. Samuels trad als harpiste op en ofschoon zi; zich beperken moest, omdat het mooie maar fijngevoelige instrument niet voldoende bestand is tegen onze voch tige Hollandsche lucht, wist zij toch in de „Impromptu Caprice" van Gabriel Pierné veel moois te geven. Naast haar deed men in den heer Bernard Samuels als fluit-solist een uitstekende keus. Zijn warme, volle toon en zuivere muzikale opvatting bij groote vaardigheid, maakten het luisteren tot een on verdeeld genot. Mozart's Andante, door hem en Mej. Samuels, met begeleiding van harmonium door mej. E. v. Leeuwen, vrijwel vlekkeloos uitgevoerd, gaf nog meer te genieten. Ten slotte was er het Vocaal Mannenkwar- tet „Euphonia," onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf. Dit keurig maar nooit monotoon samenstemmend viertal gaf ons zes liederen, 't een wat meer beteekenend dan het andere, maar alle in kunstige vertolking, 'n Enkele maal naderde deze wel eens het gekunstelde, maar in „Weste-wind" van Ver hulst, bijvoorbeeld, en niet minder in Mozarts heerlijke „Wiegenlied" waren opvatting en uitvoering frisch en van groote volkomen heid, terwijl het stern-materiaal een weelde van klank gaf. De medewerkende dames kregen bloemen, de mannelijke executanten moesten zich met toejuichingen van het eerst ademloos luisterende publiek tevreden stellen, maar deze waren zeer hartelijk gemeend. Inder daad. het was 'n mooie avond. De typ. en lithograf. ver „Kunst na Ar beid," directeur de heer Frans Rigter, geeft een feestconcert ter gelegenheid van het 30-jarig bstaan op Dinsdag 4 Nov. e.k, in Herhaaldelijk reeds is er geklaagd ovei den toestand van het water aan de Paul Krugerkade en verzocht, dit uit te bagge ren. Het is echter niet alleen het water, dat in een erbarmelijken toestand verkeert, maar meer nog, zooals wij deze week zagen, toen we er eens een kijkje gingen nemen, de kade en de schoeiing zelve. In het pla veisel vallen groote en diepe gaten en kui len, doordat blijkbaar de schoeiing niet van voldoende constructie is en niet diep genoeg reikt, zoodat de grond, waarop de weg is aangelegd, door den zwaren druk der mo derne verkeersmiddelen onder de schoeiing door, het water in geperst wordt. Er ontstaat zoodoende werkelijk levensge vaar bij het snelverkeer: de genoemde gaten en kuilen zijn zoo talrijk en zoo diep, dat de toestand onhoudbaar is. Tevens vult het weggedrukt zand het wa ter, dat zeer ondiep geworden is. Trouwens dit is ook grootendeels de schuld van de omwonenden, die aardappelen, groenien, vuilnis, enz. maar rustig in de gracht gooien, zonder dat deswege ooit een bekeuring door de politie schijnt te worden opgemaakt, naar men ons verzekert. Het euvel heeft uitge breide afmetingen aangenomen en eenig toe zicht zou daar dus wel gewenscht zijn. Al leen langs de schoeiing is dezer dagen door een werkman wat gebaggerd, maar heele ledikanten, uithangborden, meubelstukken, enfin al wat men maar kwijt heeft willen zijn, vischte hij langs den kant op. En terwijl hij aan het laatste eind bezig was, waren in het midden der kade 'n paar kwajongens, zooals wij zelf zagen, al weer bezig zand en zaagsel uit louter baldadigheid bij hoopen in het wa ter te gooien. Naar wij vernemen, wordt een verbetering van den toestand overwogen. Dat deze echter radicaal en afdoende zal moeten zijn, behoeft zeker geen betoog. Evenmin als dat spoed wel gewenscht isl Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Stibtaud. OPGAVE VANi 1 - 11 I Li» Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt. - Naar waarnemingen in dec morgen vaa 31 October. Hoogste barometerstand 769.0 m.M. te Coruna. Laagste barometerstand 738.0 m.M. te Valdersund. Verwachting van den avond van 31 Octo ber tot den avond van 1 November: krachti ge tot matigen zuidelijken tot westelijken wind betrokken tot zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, zelfde temperatuur. het Gemeentelijk Concertgebouw; dit con cert is tevens huldigingsavond ter gelegen heid van het 25-jarig toonkunstenaarsjubi leum van den heer Isr. I. Olman Medewerkenden zijn: het Gemengd koor „Polyhymnia" te Haarlem; mevr. B. Jonc- kers Tiggers, sopraan, Amsterdam en mevr. Betsy RigterMendes, Heemstede, begelei ding. Th. P. Donderloo, Lange Heerenvest 104b, jongenscape J. Metselaar, Karei v. Mander- str. 22, ceintuur M. Hoogduin, Rotnolen- straat 39, ceintuur W. v. Rooij, Jan Steen straat 73, handschoen en hondenhalsband J. Tiggelman, Overtonweg 15, Schoten, R. K. KerkboekjeK. Pluister, Smede straat 33, Cypersche poesJ. de Kruif, Duinweg 52, Santpoort (ook Huishoud school, Schneevoogtstraat), po: t •monnzie met geld; J. Aandekerk, Brouwersvaart 96, idem P. Vermeulen, N. Heiligland 7 zw., idem W. Feenstra, Arnoldystraat 4, Scho ten, Ever Sharp (potlood) Politiebureau, Smedestraat, rijwielbel. plaatje J. Sikman, Vijf huizen dijk 14, idem C. W. Roosloot, Lange Margarethastraat 40 E, spoorstok St. Elisabeth's Gasthuis, Gasthuisvest, hond je (zwart). H. Kramer, Westergracht 115 zw., cein tuur; J Teske, Dompvloedslaan 13 O'veen, geldstuk; J. Petersen, Carolingenstraat 70, goed voor boezeroen; Poortman. Kenau- park 24, hond; W. Streng, Gen. Joubertstr. 44, neeren hoed; F. Bakker, Vooruilgangstr. 1, dameshandschoer.ee; Politiebureau, Sme destraat, hondenpenning en handwagen; W. C. Kroes Ruysenaar, Spaarne 10, quitantie; J. F. M Haar, Zijlweg 61, poes: Meeuw- sen, Kleverlaan 95, portefeuille met teeke- ningen; Politiebureau, Smedestraat, porte- monnaies en hondenpennmg; Rückriede, Aelbertsbergstraat 115, portemonnaie met inhoud; K. Jansen. Dorreboomslraat 10, ro zenkrans in étui; Brederode. Gr. Markt 21, heerensokken; J. A. v. Huis: Oranjestraat 135, auto-sleutel; B. Lampe, Brouwersstr. 88, sleutels aan ring,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1