NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Vrijdag 31 October 1924 - De voorloopige uitslagen der Engelsche verkiezingen: een onverwacht groot succes voor de conservatieven, die waarschijnlijk de regeering zullen vormen. MacDonalds kabinet komt dan niet meer met een troon rede voor het parlement en treedt onmiddellijk af. Bekende persoon lijkheden, die gekozen of verslagen zijn. Onder Radio-berichten: De conservatieven een meerderheid van ruim 200 zetels. @EM. SUITENL. BERICHTEN. FRAUDE VAN OVERHEIDSPERSO- SONEN IN CANADA. MARKTNIEUWS. STATEN GENERAAL, TWEEDE KAMER. De nieuwe Tarief wet. De Tariefwet. De wijziging der Motor- en Rijwielwet. Uitzetting van Nederlanden, uit Duitschland. AND De Engelsche verkiezingen. De Micum. De Saksische Landdag. Brandstichting in een huis van bewaring. De politieke situatie in Polen De Chineesche burgeroorlog. De a.s. verkiezingen voor het presidentschap der V. S. Dc Engelsche verkiezingen. Gistermiddag te half drie was de stand der uitslagen Conservatieven 207 (winst 73, verlies 6). Labour 88 (winst 20, verlies 36). Liberalen 25 (winst 7, verlies 58). Onafhankelijken 2 (seen verschil). Reuter meldt, dat MacDonald herkozen is. Onder de bekende persoonlijkheden, die gekozen zijn, behooren voor de conservatie ven o.a. Robert Horne en Nevil Chamber lain, terwijl in Leicester de conservatief Waterhouse in een driehoeksgevecht den zittenden liberaal Allen versloeg. Van de liberalen is herkozen Sir Edward Grigg, Zoomede Runciman en Gosse. Van de ar beiderspartij is o.a. gekozen Fred. Bromley, de leider der spoorwegmachinisten. Te Liverpool is blijkens bericht van den Britschen draadloozen dienst herkozen de conservatieve majoor Cohen, die in den oor log beide beenen verloor. De Labour-candidaat Oswald Mosley, de schoonzoon van markies Curzon, werd met zen meerderheid van slechts 77 stemmen door Neville Chamberlain verslagen. Kolonel Amery, de vroegere conservatieve Eerste Lord der Admiraliteit, heeft zijn zetel te Birmingham met een groote meer derheid behouden. De onderminister Ammon is herkozen. Door de verkiezing van Runciman voor Swansea hebben de libaralen een zetel ge wonnen. Curzon is herkozen tegen den Labour- zandidaat. Margaret Bondfield, onderstaats- secretaresse van arbeid, is verslagen. Lady Astor is herkozen, evenals Clynes, leider van het Lagerhuis, en Trevdyan, minister van onderwijs, Austin Chamberlain is in Bir mingham-West herkozen tegen zijn commu- nistischen tegenstander. Ponsonby is her kozen. Tot de bekende persoonlijkheden waar van thans reeds bekend is, dat zij niet zijn gekozen, behooren verder nog de Labour- candidaten Suzanne Lawrence, de liberale oud-minsieter MacNamara, die in Camber- well, dat hij twintig jaar lang heeft vertegen woordigd, niet werd herkozen, Hogbin, die in North-Battersea door den communisti- schen Indiër Saklatvala werd verslagen, de onder-minister voor luchtvaart, Leach en de Labour-leider Tom Mann. Onder de namen ier herkozen ministers wordt nog die van Roberts, den minister van pensioenen ge meld. Reuter noemt nog onder degenen, die ge kozen zijn, de pacifist Morel, de oir' minis ter voor Ierland Hamar Greenwood, n mi nister Wedgwood en de conservatieve oucf- ministers Joynson Hicks en Douglas Hogg, Verslagen zijn nog, Addison, vroeger libe raalminister thans Labourman en de La- bourminister Jowett. Een V.-.D.-bericht meldt, dat ook de li beralen MacLean en Masterman verslagen Zijn. De drankbestrijder Scrymgeour die als onafhankelijke candidaat was gesteld, is te Dundee door den pacifist Morel verslagen. De resultaten beantwoorden in zooverre aan de verwachtingen, dat van den aanvang der verkiezings-campagne algemeen op een winst der conservatieven en op een achter uitgang der liberalen werd gerekend. Wat Labour betreft, hebben de pessimisten ge lijk gekregen. Weliswaar is op het oogen- blik nog niet de helft van alle uitslagen be kend, maar de langdurige ervaring heeft geleerd, dat de algemeene mentaliteit der kiezers reeds blijkt uit de eerste 2 a 300 re sultaten. Het is dan ook zoo goed als zeker, dat de conservatieven de nieuwe regeering zullen vormen. MacDonald zou dan afzien van zijn voor nemen om niet onmiddellijk na de verkie zingen af te treden doch met een troonrede voor het parlement te verschijnen en zijn houding van de stemming over het daarin ontwikkelde program te laten afhangen. Dit plan der Labour-regeering was n.l. ge baseerd op de verwachting dat geen der drie partijen de volstrekte meerderheid zou verkrijgen. Te Londen zijn 38 uitslagen bekend; in 25 gevallen is geen wijziging gekomen in de vertegenwoordiging. Labour heeft vier zetels gewonnen en er tién behouden. De conservatieven hebben te Londen zes zetels gewonnen en er achttien behouden. De liberalen hebben in Londen slechts één zetel gewonnen en er een behouden. Ge kozen. zijn te Londen o.a. de conservatie ve oud-minister van\luchtvaart Sir Samuel Hoare en de conservatieve oud-attorney- general Sir Douglas Hogg. Snowden, de kanselier van d? schatkist is verslagen, evenals Lansbury. De liberale leider Asquith heeft meege deeld, dat hij niet voornemens is zich uit het openbare leven terug te trekken als ge volg van zijn nederlaag. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat Asquith 2228 stemmen achter is gebleven bij zijn tegencandidaat den Labourman Mitchell. De liberalen hadden bij de vorige verkiezing een meerderheid van 1746. Het feit, dat het nieuwe Lagerhuis beroofd zal zijn van de tegenwoordigheid van Asquith, wordt volgens den draadloozen dienst in breeden kring en geenszins alleen door de liberale partij betreurd. In een rede voor zijn aanhangers, nadat de uitslag bekend was gemaakt, nam Asquith zijn nederlaag met karakteristieke „sports manship" op. Hij zeide, dat hef aanstellerij zou zijn te beweren, dat hij niet evenals zijn toehoorders diep teleurgesteld was door den uitslag. Onze hoop en onze gegronde ver wachting zijn verijdeld en wij moeten de beslissing, wat we ook over haar merites mo- ;en denken, aanvaarden met den geest van iportmen en van ware Britten. Hij klaagde geenszins over de wijze waar- >p de strijd was gevoerd en betreurde den .li'.slag als een ernstige slag voor het libera lism e, waarmee hij gedurende zijn heele po litieke leven verbonden was geweest, maar althans op dit oögenbklik was zijn persoon lijk leedwezen, dat zijn betrekkingen met Paisley waren verbroken, dieper en scher per dan dat gevoel. Het was een zeer droe vig oogenblik voor hem om vaarwel te moe ten zeggen, voor het oogenblik althans. Bij zijn vertrek naar Londen gistermor gen legde Asquith zijn verklaring af, dat hij niet voornemens is zich uit het parlemen taire leven terug te trekken en dat hij zich opnieuw candidaat zal laten stellen voor het Lagerhuis. DE AGENT-GENERAAL VOOR DE SCHADEVERGOEDINGS BETALINGEN. De heer Owen Young, de tijdelijke agent- generaal voor de schadevergoedingsbetalin gen is Woensdagavond te Berlijn aangekomen ten einde de leiding daarvan over te dragen aan den permanenten agent-generaal Sey mour Parker Gilbert, wiens aankomst gis teren werd verwacht. DE MOSOEL-COMMISSIE BENOEMD. Uit Brussel wordt de benoeming gemeld door den Raad van den Volkenbond van een onzijdige commissie inzake het onder-, zoek voor de grens tusschen Turkije en Irak, welke commissie bestaat uit den Hongaar- schen oud-premier Telecki, den Belgischen gep. kolonel Paulis en den Zweedschen ge zant te Boekarest, Wirsen. De commissie zal zoo spoedig mogelijk naar Mosoel ver trekken. NOG EENS DE BESTRAFFING VAN EX-KEIZER WILHELM. De tot het Fransche nationale bloc be- hoorende afgevaardigde Bonnet heeft aan Herriot meegedeeld, dat hij hem wil inter- pelleeren over het standpunt van de Duitsche regeering ten opzichte van het verdrag van Versailles evenals over de door de Fransche regeering te nemen maatregelen inzake bij het vredesverdrag voorziene bestraffing van den ex-keizer en van de militaire en civiele autoriteiten, die in strijd met het volken recht hebben gehandeld. EEN NIEUWE HUDSON-TUNNEL. President Coolidge heeft van Washington uit de nieuwe tunnel tusschen New York en New Jersey geopend door het laatste stuk rotswand electrisch uiteen te doen springen. Blijkens bericht uit Toronto is Charles Matthews, die adjunct-beheerder van de schatkist was van de provincie Ontario, toen Peter Smith, die onlangs tot drie jaar werd veroordeeld, beheerder was, wegens het aannemen van commissiegeld tot twee jaar veroordeeld. EEN SPOORWEGONGELUK. Zeventien menschen liepen verwondingen op, tengevolge van de ontsporing van een Rock Island trein bij Pawnee City. EEN NIEUW GRAF VOOR COLUMBUS. Op 6 December 1492 landde Columbus op zoek naar China en Indië, op het eiland dat hij Hispaniola doopte en dat naderhand Santo Domingo zou heeten (San Salvador had hij reeds iets eerder ontdekt) Van dat oogenblik af aan trad een nieuw continent in de wereldgeschiedenis. Thans na 432 jaar speelt het continent een veelzins overheer- schende rol. En Santo Domingo mag terecht met trots den dag en den man herdenken die voor latere generaties van zoo geweldige beteekenis zouden blijken te wezen. Op 20 Mei 1506 stierf Columbus in Valla- dolid. Aanvankelijk werd hij in Spanje be graven. Eerst in 1540 werd gevolg gegeven aan zijn nadrukkelijk uitgesproken wensch dat zijn stoffelijk overschot zou worden neer gelegd in den bodem van het eiland dat hij met zooveel vreugde had ontdekt. En in dat jaar werd zijn lijk overgebracht naar de ka thedraal van Santo Domingo. In 1795 evenwel besloot de Spaansche regeering om het stoffelijk overschot van den grooten ontdekker over te brengen naar Havana. Immers, ook Cuba was tijdens Co lumbus' eerste ontdekkingsreis door hem betreden. Maar door een misverstand werd waarschijnlijk een verkeerd lijk naar Hava na gezonden. Want op 10 September 1877 ontdekte men dat het werkelijke gebeente van Columbus nog in de gewelven van de kathedraal van Santo Domingo berustte. Een bittere strijd ontspon zich tusschen hen die in Havana en hen die in Santo Domingo geloofden. Tot de zaak eindelijk werd uit gemaakt door de uitspraak van het „Ligu- rische Genootschap voor Genueesche Histo rie" dat ten gunste van het gebeente in San to Domingo besliste. Onder de auspiciën van Santo Domingo worden nu voorbereidingen getroffen om aan dit gebeente een nieuw praalgraf te verschaf fen. Plannen zijn ontworpen voor een mo numentalen vuurtoren, die tevens de graf tombe van Columbus zal wezen, en die op gericht moet worden op kaap Torrecilla van de haven van de hoofdstad Santo Domingo grond die inderdaad door Columbus werd betreden en die geheel zal worden omgezet in een schoon park dat „het Nationale Co lumbus Park" zal heeten. Het monument zal 1000 voet hoog zijn (dat is 50 voet hooger dan de Eiffeltoren). De eigenlijke toren zal van staal werden opgetrokken op een sokkel van halven bolvorm (de aarde voorstellend) die weer rust op een plateau van terrassen, waar ruimte is voor standbeelden der groote figuren uit de Pan-Amerikaansche historie. De uitvoering van het plan, dat ongeveer twee millioen dollar zal kosten, moet worden mogelijk gemaakt door den financieelen stetm van alle Amerikaansche Staten. Het denkbeeld was aanvankelijk afkomstig van den Amerikaan William E. Pulliam, die tij dens het bewind van president Taft, onge veer 15 jaar geleden naar Santo Domingo werd gezonden als controleur der douane. Santo Domingo zal zelf voorgaan met de in zameling van fondsen tijdens een „Colum- busweek", die van 30 November tot 6 De cember a.s; zal worden gehouden. De over heid heeft reeds een eerste gift van 70.000 toegezegd, die zij waarschijnlijk tijdens de feestweek nog zal verdubbelen. En aan Co lumbus zal op die wijze dan eindelijk de eer worden bewezen die het continent dat hij ontdekte dubbel en dwars aan hem verschul digd is. Coöp. Tuiniersvereeniglng „Gouda en Om streken". Veiling van 29 October 1924. Spruiten, le soort 1220.60, id. 2e soort J 0.905.40. Uien 3.706.20. Kroten 3.104.90. Spinazie 9—25. Witloos, le soort 2432, id, 2e soort 1316 per 100 G.K. Andijvie, le soort i2.80, id. ?e soort 0.201. Kropsla 0.501.20. Bloem kool 427. Gele Savrye kool 2.1010.50 Groene id. 2-4.90. Roode kool 4,10 9.30. Boerenkool 1.90-3.50. Knolselderie 0.905.80 per 100 stuks. Peen 1.70-8.10, Selderie 0.60—1.80. Prei 0,80—3.30 per 100 bos. UITHOORN, 30 Oct, Op de kaasmarkt waren aangevoerd 116 partijen. Prijs Goud- sche kaas le soort 7376, idem 2e soort 6672; zwaardere 7478; Rijksmerk 7377. Handel matig. GOUDA, 30 Oct. Boter weinig aanvoer, handel vlug, weiboter 125132. Eieren red. aanvoer, handel flauw 12.5013.50 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel vlug 400450; vette varkens groote aan voer, handel matig 4345 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel ma tig 3235 ct. per half Kg.; magere biggen red. aanvoer, handel stug 612 per stuk; lammeren red. aanvoer, handel stug 30 34; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel matig f 1222 per stuk. ALPHEN A/D. RIJN, 30 Oct. Kaas. Aan gevoerd 39 wagens kaas. le soort f 7274, 2e soort f 6670, rijksmerk f 7577. Handel matig. BARNEVELD, 30 Oct. Pluimvee. Tam me eenden f 0.751.60, witte eenden f 1 1.45, jonge hanen f 0.702.25, oude hanen f 1.102, jonge hennen f 24.50, oude kippen f 12.25, tamme duiven f 0.280.32, tamme konijnen f 1—3.25, wilde konijnen f 0.901.10, jonge patrijzen f 1.401.50, oude patrijzen f 0.700.75, hazen f 2.25 3.75, fazanten f 23.20, alles per stuk. Eieren f 13.5015.50 per 100 stuks. Han del nog al vlug. HOOFDDORP, 30 Oct. Granen. Tarwe voer f 1012, tarwe nieuwe f 1315, rogge f 1213.25, gerst Chevallier f 1314.50, win- tergerst f 12.5013.50, haver f 1012, witte duiveboonen f 1416, paardeboonen f 13 13.50, groene erwten f 1519, Schokkers f 1620, karwei f 4244, geel mosterd f 22 30, blauwmaanzaad f 5054, kanariezaad f 2426 per 100 kg. MIDDELBURG, 30 Oct. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer redelijk. De no teering is als volgt tarwe f 1118, witte boonen f 2432, ronde bruine idem f 30 37, kroonerwten f 1722, maanzaad f 45 50, lange bruine boonen f 25-"30. Alles per 100 kg. VISSCHERIJ. ENKHUIZEN, 29 Oct. Heden hebben 20 vaartuigen hier aangevoerd 30 tot 188 pd. hoekbot per vaartuig. Tptaal 1855 pond bot en 600 pd. garnalen. De bot gold f 32.50 33.10 per 50 Kg. Garnalenprijs f 1.50 per mand. ENKHUIZEN, 30 Oct. Gisteravond laat kwam nog 1 vaartuig binnen met 383 pd. hoekbot, prijs f 32 per 50 Kg. Heden betere botvangst en lagere prijzen. De eerste 9 vaar tuigen kwamen binnen met gemiddeld 180 pond hoekbot, martkprijs f 27.1029. Eerste scharprijs f 25, alles per 100 pond. MAASSLUIS, 30 Oct. Van de haring- visscherij kwam binnen de Motorlogger MA 2 „Burgemeester de Jong" met 24 last haring. URK, 29 Oct. Door 8 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 26 pond bot, prijs f 0.23 per pond, en 160 manden garnalen, f 0.350.75 per mand. IJMUIDEN, 30 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 23 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 0.80—1, tongen f 1.302 per Kg. griet f 2745, gr. schol f 4556, md. schol f 4450, zet- schol f 41—45, kl. schol f 4.20—15, 20—29, scharren f 516 per 50 Kg. roggen f 1629 per hoop vleet f 0.983.20 pet stuk pieter man en poon f 7.5021, gr. schelvisch f 4860, md. schelvisch f 4355, k.md. schelvisch f 2239, kl. schelvisch f 3.509, 2430 per 50 Kg. kabeljauw f 6079 per 125 Kg. gr. gullen f 1926, kl. gullen f 8 16, wijting f 2.706.50 per 50 Kg. heilbot f 1.50 per Kg. lengen f 2,75, koolvisch f 0.853.30 per stuk. IJMUIDEN, 30 Oct. Van de haring- visscherij kwamen heden hier binnen 8 stoomdrifters welke te zamen 2421 manden versche haring en 13 kantjes steurharing aan voerden. Geveild werden de vangsten van 13 Brit sche stoomdrifters met een totaal opbrengst van f 30.937. De gedeeltelijke vangsten van de loggers K.W. 23 (Katwijk aan Zee V) met f 465 en K.W. 50 (Merwede II) met f 4866 aan besomming. Vergadering van Donderdag 30 Oct., nam. 1 uup Voortgegaan wordt met de behandeling der nieuwe Tariefwet. Art. 114 (speelgoed). Mej. WESTERMAN, V.B., wenscht Frö bel- en Montessori-artikelen, die voor on derwijsdoeleinden dienen, vrij te stellen van belasting. De minister van Financiën, de heer CO- LIJN, heeft er geen bezwaar tegen om de Fröbel- en Montessori-artikelen te schrap pen, hoewel het niet altijd mogelijk zal zijn onderscheid te maken. Mej. WESTERMAN, V. B., trekt baar amendement nu in. Bij art. 116 verdedigt de heer HERMANS, R. K., een amendement om spijkers, punai ses, enz. met 5 pet. te belasten. Zij zijn nu vrij en dat acht hij eigenlijk een onbillijk heid, omdat soortgelijke artikelen ook zijn belast. ,De heer DE GROOT, V. B., komt tegen dit amendement op. Het beoogt protectio nisme, gelijk spr. met cijfers ten aanzien van dit artikel aantoont. Op een marge van 3,75 wordt 50 pet. gelegd. De MINISTER erkent, dat dit amendement een onbillijkheid wegneemt, in verhand met art. 43. Hij is niet bereid het over te nemen, maar laat de beslissing aan de Kamer over. Het amendement wordt aangenomen met 43 tegen 32 stemmen, links tegen rechts, be halve Tilanus, Bakker, Weitkamp en Leen- stra. Art. 118 (strijkijzers, glans- en persijzers.) Mej. KATS, R. K., vraagt den minister voor deze artikelen het percentage op 5 pet. te brengen omdat deze voor de minstgegoe den onmisbaar zijn. De MINISTER is ftreid aan het verzoek te voldoen. Art. -124. De heer HERMANS, wenscht tegels, stee- nen enz. te belasten. Zij zijn nu vrij, maar de binnenlandsche industrie ondervind straks schade daarvan, omdat zij tot nu toe met 5 pet. waren belast. De MINISTER wijst er op, dat een deel der artikelen onder art. 132 zal vallen, an dere van 8 op 5 pet. zuilen worden gebracht en een deel van vrijgesteld op 5 pet. Eén ding trekt spr. in dit amendement aan. Tech nisch wordt de wet beter. Spr. laat de be slissing aan de Kamer over. Het amendement woreft aangenomen met 46 tegen 32 stemmen. Bij art. 29 (uurwerken) vraagt de heer TER HALL, V. B., .een bijzondere bepaling op te nemen om belangrijke onderdeelen van de volt- en ampère-meters eventueel vrij te stellen. De MINISTER is bereid dit te aanvaar den en brengt een wijziging aan. Art. 132 (versieringsvoorwerpen, w. o. schilderijen). Dit artikel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 47 tegen 28 stemmen, rechts tegen links. Art. 133 (vervoermiddelen). De heer GERRITSEN, V.B., acht het on billijk, dat automobielen, motorrijwielen en andere vervoermiddelen met eigen beweeg kracht met 12 pet. zullen worden belast. Het element van luxe geldt niet voor alle auto's en het is dus onbillijk alle gelijk te behan delen. Hij stelt dus voor het percentage op 8 pet. te brengen, omdat er geen reden be staat voor deze artikelen een uitzondering te maken. De heer v. d. WAERDEN, S. D., zegt, dat zijn fractie een scheiding heeft willen maken tusschen luxe en andere artikelen. De regee ring heeft dit niet gewild. Daarom zal nu spr.'s fractie tegen iedere verhooging stem men en dus vóór het amendement. De MINISTER erkent dat niet alle auto's luxe zijn, maar zij helpen alle mede om de wegen stuk te rijden. Met het oog daarop is dit percentage verhoogd. Zoolang er geen wegenbelasting is, is dit een geschikt middel. Het amendement wordt Verworpen met 46 tegen 31 semmen, rechts tegen links. Bij art 134 (verwarmingstoestellen) ver dedigt mevr. BAKKERNORT, V. D., een amendement om de z.g. salamanderkachels met slechts 5 pet. te belasten. De MINISTER zou gaarne aan dit amen dement tegemoetkomen, als hij een goed criterium voor de aanduiding wist te vinden, maar dat weet hij niet. Het amendement wordt ingetrokken. Art. 135 (visch, schaal- en schelpdieren). De heer TER HALL, V, B., wenscht vrij stelling mogelijk te maken voor artikelen, die als verpakt zijn aan te merken, maar als volksvoeding zijn te beschouwen. Hij doet dit o.a. met het oog op de z.g. pink-zalm. De MINISTER ontkent, dat pink-zalm een volksvoedsel is en wijst dus het amende ment af. Het wordt ingetrokken. Art. 136. (Vleesch en spek.) Mevr. BAKKERNORT, V. D., wenscht paardenvleesch vrij te laten, omdat het toch stellig een volksvoedsel is. De heer VAN RAPPARD, V. B., wil ver pakt vleesch, dat een volksvoedsel is, zooals corned-beaf, vrijstellen en vraagt daarvoor een bijzondere bepaling op te nemen. De heer IJZERMAN, S. D., wil paarden vleesch en bevroren vleesch vrijstellen, om dat het toch stellig een volksvoedsel is. De MINISTER antwoordt, dat het buiten- landsche vleesch belast wordt, omdat het binnenlandsche belast is. Billijkheid eischt een dergelijke belasting in te voeren. Paar denvleesch is niet te onderkennen als het gevierendeeld is en dus is geen onderschei ding te maken. Voor dit argument moet spr. zwichten Het amendement-van Rappard kan spr. niet aanvaarden, omdat het verder gaat dan de bedoeling is. Alle verpakte vleesch zou daaronder vallen. De drie amendementen worden bij zitten en opstaan verworpen. Art. 138. (Vruchten, groente, enz.) Mevrouw BAKKER-NORT V. D., wenscht verspakte havermout op 5 pet. te laten om dat dit een volksvoedsel is. De heer BIEREMA, V. B., wil abrikozen en perziken op 8 pet. laten en de overige in dit punt genoemde artikelen op 12 pet. Spr. wenscht deze twee vruchten uit te schakelen. De heer WINTERMANS, R. K„ wenscht een een andere indeeling van de bedragen naar gelang van de groote der pakken van verschillende artikelen om voor de jamfa- brieken dezelfde matige bescherming te handhaven als voor de conserven-fabrieken. De heer SMEENK, A.-R., steunt het amendement-Bakker-Nort, omdat hij haver mout een belangrijk volksvoedsel vindt. De heer VAN 'VUUREN, R. K„ betoogt dat perziken haast niet gebruikt worden voor jam-fabrikatie. Hij weet iets van de verzending van abrikozen, maar van perzi ken niet. De heer BOON, V, B., wenscht de aman delen op 5 pet. te laten. De MINISTER aanvaardt het amende ment-Bakker-—Nort en gedeeltelijk dat van den heer Bierema alleen voor wat betreft de abrikozen-pulp. Het amendement-Wintermans neemt spr. over omdat het een verbetering is. Tenslotte aanvaardt spr. het amendement van den heer Boon. Art. 149 (zit- en ligineubelen). De heer IJZERMAN, S. D., wenscht tien voudige kantoor- en huishoudstoelen op het oude tarief te laten. De MINSTER zegt dat het geld hier wei nig te beduiden heeft. Er is echter het be zwaar dat de onderscheiding moeilijk is aan te brengen. De heer FLESKENS (R. K.) stelt voor zoolleer, dat thans vrij is, te belasten met 5 pCt. Prijsstijging is daardoor niet te vreezen. De leerlooierijen zullen er alleen gemak van hebben. De heer v. d. WAERDEN (S.-D.) verzet zich krachtig tegen dit amendement. Het is een typische protectie-maatregel. De MINISTER wijst er op, dat het hier een grondstof voor de industrie geldt, die niet belast wordt. Dat was een principe van de wet, waarvan dat amendement afwijkt. De onderscheiding van leder als zoolleer is ook niet gemakkelijk. Hetzelfde leder is ook tuigleder. De Kamer moet maar beslissen. De heer FLESKENS (R.-K.) meent dat zooi leder een halfproduct is, zooals er zoovele zijn belast. Het amendement wordt verworpen met 39 tegen 34 stemmen. Thans is aan de orde art. 41 (garens), waarop de heer SNOECK HENKEMANS een gewijzigd amendement heeft ingediend, dat technisch past in het ontwerp. De MINISTER zegt, dat het nieuwe amen dement eenige bezwaren heeft weggenomen. Het heeft echter eenige wijzigingen aange bracht, die deels een beperking, deels een uitbreiding zijn. Hij heeft daartegen nog eenige bedenking. De beer VAN VUUREN (R. K.) meent dat het onmogelijk is, thans een oordeel te vor men over dit amendement en hij acht uitstel gewenscht. De heer BOON (V-B,) acht het amende ment niet te overzien, omdat het te inge wikkeld is. De behandeing wordt aangehouden tot Dinsdag. Thans is aan de orde art. 2 van de wet. Art. 26 worden goedgekeurd. Art. 7 (samenstelling tariefscommissie). De COMMISSIE VAN RAPPORTEURS heeft voorgesteld een andere wijze van sa menstelling dezer commissie. Zij wil o.a. de keuze opdragen aan de rechtbanken van Am sterdam, Rotterdam, Groningen en Maas tricht. De MINISTER neemt het amendement met een kleine wijziging over. Artt. 717 worden goedgekeurd. Art. 18. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) stelt voor bij dit artikel te bepalen dat de minister, ge hoord de Tariefcommissie, vrijstelling van in voerrecht kan verleenen van producten en zelfstandigheden, als hulpmiddel benoodigd in fabrieken of bij landbouw, tuinbouw, vee teelt en visscherij. De MINISTER zegt, dat dit artikel den weg opent, om alle artikelen vrij te stellen en dat lijkt hem eenigszins bedenkelijk. De heer DRESSELHUYS wijst er op, dat vóór alles moest vaststaan dat het product een hulpmiddel is. De MINISTER zegt dat daarmede de moeilijkheden niet zijn opgelost. De schei dingslijn tusschen productie en particulier bedrijf is niet in acht genomen. De discussie wordt geschorst. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. fleb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Dc commissie van rapporteurs heeft een' amendement op het ontwerp-tariefwet inge diend. Door het amendement wordt eenige meerdere waarborg gegeven dat bij de sa menstelling van den algemeenen maatregel van bestuur met de belangen van landbouw handel en nijverheid zal worden rekening gehouden. De Eerste Kamer heeft met 49 tegen 5 stemmen het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet aangenomen. Het Tweede Kamerlid mevr. Bakker- Nort, richtte tot den minister van Buiten- landsche Zaken de volgende vragen Is het den Minister bekend, dat korten tijd geleden te Emmen een Nederlandsche vrouw is gekomen die zonder vorm van pro ces uit Duitschland is gezet ondanks het feit, dat zij 20 jaren daar had gewoond en haar bei de kinderen daar in betrekking waren en dat zij heeft medegedeeld, dat meerdere Ned. gezinnen aldus uit Duitschland zouden zijn geget, zonder dat hun daarvoor eenige reder zou zijn meegedeeld? Is de Minister bereid een onderzoek te doen instellen naar de waarheid daarvan en, indien het juist is, maatregelen te treffen ter; voorkoming van dergelijk willekeurig optre- den tegen Ned. onderdanen De laatste cijfers. LONDEN, 30 Oct. Op het oogenblik, 's avonds 11 uur, zijn de uitslagen van 604 van de 615 districten bekend. De Conservatieven verkregen daarvan 402 zetels, die der constitutioneelen meege rekend de Socialisten 157, de Liberalen 41 en de andere partijen 4 zetels. Oo de conservatieven werden uitgebracht 7.270.974 steromen. op de Labour Partij 5.411.177, op de liberalen 2.888.661 en cp de andere partijen 25.016 stemmen. De debacle der liberale partij. LONDEN, 30 Oct. De nederlaag der liberale partij heeft consternatie gewekt, zelfs in conservatieve kringen. De liberalen betoogen, dat de ramp te wijten is aan het feit dat het land niet zoo zeer anti-liberaal dan wel anti-Labour heeft gestemd en een onderzoek der cijfers schijnt dit te bevesti gen. Bij de driehoeksverkiezingen lijdt 'net geen twijfel of tal van kiezers, die in nor male omstandigheden de liberalen zouden hebben gesteund, stemden bij deze gele genheid op dc conservatieven, ten einde het risico te ontgaan dat de Labour-candi daat zou overwinnen Het échec der vrouwen. Met de vrouwen is het droevig gesteld. In het jongste parlement waren zij met haar achten: drie Labour, drie conservatieven, twee liberalen. Bij deze verkiezingen had den zich 41 vrouwelijke candidaten in het strijdperk gewaagd. Vijf der oud-leden van 1 het Huis werden verslagen: Miss Bondfield miss Suzan Lawrence en miss Jewson (La- i hour), alsmede mrs. Winieringham en Lady Terrington (liberaal). De drie conservatie ve dames, Lady Astor (destijds de eerste vrouw in het parlement), de hertogin van J Atholl en mrs. Philipson zijn herkozen. Een nieuwe vrouwelijke arbeidersgedelegeerde. miss Wilkinson, heeft haar intrede in het Huis gedaan. Men heeft gelezen, dat Churchill voor Epping is gekozen als constitutioneel met den officieelen steun der conservatieven. Sedert hij twee jaar geleden werd versla gen. deed hij wanhopige pogingen om een zetel te herwinnen. Eerst thans is zijn actie met succes bekroond De plannen der verslagen regeering. LONDEN, 30 Oct. Er is nog niets ver nomen omtrent de voornemens der regee ring in verband met de resultaten der ver kiezingen. De laatste verklaring, die daar over bekend werd, die, welke Thomas vóór de verkiezingen heeft afgelegd, n.l. dat de regeering voornemens is op 18 No vember met een Troonrede voor het nieuwe parlement te verschijnen en dan de stem ming over het in die Troonrede ontwik kelde progrdm af te wachten. Na het groote succes der conservatieven is het niet waar schijnlijk, dat de Labour Partij bij haar oor spronkelijk besluit zal blijver,. Men ver wacht, dat dienaangaande Zaterdag a.s. in een ministerraad een beslissing zal worden genomen. De „Daily Express' zal morgen melden, dat de Labour-regeering onmiddellijk zal aftreden, doch volgens de laatste inlichtin gen heeft het kabinet nog geen definitieve beslissing genomen. Duitsche persstemmen. BERLIJN, 30 Oct. Uit Duitschland valt hedenavond weinig anders te berichten, dan dat de bladen natuurlijk vol staan over dc vermoedelijke eindresultaten van de ver kiezingen in Engeland. Groote vreugde heerscht natuurlijk bij de conservatieve (de Duitsch-nationale) pers. Men verwacht in deze organen een voor rechts gunstige uit werking. Daarentegen kan men natuurlijk niet openlijk uitdrukking geven aan de voldoe ning dat deze Erdrutsch („Deutsche Tages- zeitung") in Engeland ook het vroegere bloc national in Frankrijk tot aanmoediging zal strekken. Maar tusschen de regels door kan deze onvaderlandslievende vreugde, die uit partij-egoïsme voortspruit, toch gemak kelijk gelezen worden. De conservatieve „Lokal-Anzeiger" ge looft niet, dat de verhouding tusschen En geland en Duitschland thans slechter zal worden, aangezien ook een kabinet-Baldwin zich aan de regeling van Dawes zal moeten houden. Een niet-bedoeld compliment voor de door het blad zoo venijnig bestreden „Erfüllungspolitik". De „Germania", het blad van den Rijks kanselier, verklaart openlijk zich over den mogelijken invloed van de gebeurtenissen in Engeland op de Duitsche verkiezingen niet te willen uitlaten. Van de groote democratische bladen neemt het „Berliner Tagebiat" aan, dat de overwinning der Tories ongunstig zal kun nen werken op de handelsbetrekkingen tus schen Duitschland en Engeland. Het ligt in de oolitiek» liin van dit blad, dat het zich niet uitlaat over de beteekenis van de ver kiezingsresultaten voor de in Duitschland te houden verkiezingen. De „Vossische Zeitung" waagt- daaren tegen wel eenige opmerkingen, n.l dat de Tories heel andere kerels zijn, dan de Duitsch-nationalen, en dat ze reeds daarom in geenen deele ten nadeele van de Duit sche republiek werken. Zij voorspelt, dat de Labourpartij na niet al te langen tijd zal terugkomen, en dan met een meerderheid zal regeeren De „Vorwarts", het orgaan der sociaal democraten, bepaalt zich hedenavond tot telegrammen uit Londen. BERRLIJN, 30 Oct. Volgens een bericht uit Dusseldorf staat de Micum op het punt te worden ontbonden. Zij heeft Woensdag nadat haar kantoren reeds eenigen tijd ge sloten waren, het wapenpark en het mobi lair op een veiling verkocht. DRESDEN, 30 Oct, Bij den Saksischen Landdag is een soc.-dem. voorstel inge diend tot ontbinding van den Landdag en het houden van nieuwe verkiezingen, gelijktijdig met die voor den Rijksdag op 7 Dec. a.s. HALBAU (Ober-Lausitz), 30 October Gisternacht werd het huis van bewaring al hier in brand gestoken. De gevangenbewaar der en zijn vrouw werden in twee verschil lende gesloten cellen vermoord gevonden en ook de 20-jarige dochter vond men dood onder een hoop aardappelen. Slechts een ge vangene bevond zich in een gesloten cel en moest door de brandweer worden bevrijd. In het gebouw was op verschillende punten tegelijk brand gesticht, waarbij men een ruim gebruik had gemaakt van hooi en petroleum. BERLIJN, 30 Oct. Men verdenkt een land- looper, die in het huis van bewaring te Hai- bau was opgesloten, maar thans is verdwe nen, van de brandstichting. BERLIJN, 30 Oct. Grabsky, de Poolsche minister-president, heeft naar aanleiding van het verwijt, dat de leider van de nationaai- democratische club tegen de regeering richt te over haar lijdzame houdim? tegenover het buitenland, in Sejm de quaestie van vertrou wen gesteld. WARSCHAU, 30 Oct. In de heden gehou den Landdag-zitting werd een motie van vertrouwen in de regeering, door de linker zijde ingediend, met 210 tegen 170 stemmen aangenomen. Vóór stemden, behalve de linkerzijde, de volkspartij, de chr. dem. partij en het groot ste gedeelte van de vertegenwoordigers der minderheden. De regecringscrisis. die gisteren dreigde, schijnt thans vermaden. WARSCHAU, 30 Oct. Volgens de bladen heeft de minister van arbeid, naar aanleiding van de aanvallen der rechtsche partijen, zijn ontslag ingediend. PEKING, 30 Oct.* De terugtrekkende Tsjili-troepen hebben zich gisteren aan boord begeven van een stoomschip in Tsjang- wang-toe, dat de strijdkrachten uit Moekden nog niet hebben bereikt. Twintigduizend man van Woe Pei Foe's troepen hebben Tongkoe per schip bereikt. Feng Yo" Siang heeft in allerijl troepen naar Langfong gezonden. H;j is voornemens hedenavond een algemeenen aanval te doen op het Tsjilileger. Hij looft 100.000 dollar uit voor de gevangenneming vrqi Woe Pei Foe en 50.000 voor den gene, die hem doodt. LONDEN, 30 Oct. Van verschillende zij den komen uit de Vereenigde Staten be richten, die er op wijzen dat de politieke toestand in de laatste dagen zoo belaijgrijk ten gunste van Coolidge is gewijzigd, dat hij waarschijnlijk de volstrekte meerderheid zal verkrijgen. Indien dit het geval is zal de benoeming van den president en van den vice-president, tegen de aanvankelijke ver wachting in, reeds 4 November kunnen plaats hebben, hetgeen niet alleen verschei- lute meerderheid zou verkrijgen, dan zou n.l. de benoeming door het Huis van Afge vaardigden en door den Senaat moeten plaats htbben, hetgeen niet alleen verschei dene maanden vertraging zou mee brengen, maar ook een onzekere kans zou opleve ren met het oog op de samenstelling van het Huift van Afgevaardigden en vooral van den Senaat, waar de republikeinen, sedert de oppositie van La Follette, geen nominale meerderheid meer hebben-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5