V erkeersongey allen. DE SPAARNEBANK m1/* LAATSTE NIEUWS. GEMEENTERAAD VAN SCHOTEN. Voor Pater Staaï. Aanrijding te Heemstede. Ongemakkelijk. Kamermuziekavond uitgesteld. De a.s. Tweede Kamer-verkiezingen. R.-K. Kleermakersvereen. „Sint Gerardus Majella". Statuten. Baden. BURGERLIJKE STAND. Een fraaie winkelzaak. November Agenda iooVs iooVs 127V2 Wisselkoersen en k oersen van Bankpapier. INGEZONDEN. BERICHT. Aangehouden. Aanrijding. De Zangwedstrijd voor kwartetten van „Aurora". De straatcoliecte van de Reddings- maatschappijen uitstekend geslaagd. Standplaatsen voor huurauto's. Aan de gevolgen overleden. Uit de Kleedingindustrie. De Koningin te Amsterdam. Reddingswerk aan Hoek v. Holland. Hoog water in Zuid-Limburg De behandeling der bouwverordening. De verordening op de heffing van schoolgeld voor het Middelbaar Gymnasiaal onderwijs wordt aan genomen. De begrooting 1925. Gronden onder 2e hypothecair verband. Haarlemmermeer :s een booze guit. Hij had op n dag, dat v. R n'.et thuis was, op rliens erf de kippen wal gevoerd: „och, ik heb wel ns meer zoc wal veer op~ m'n wagen", verzekert ie. Maar v R.'s dienstmeisje ver telt, dat ie dat voer bil v R. zelf uit de schuur was gaan halen De kippetjes vonden dal voeren door v. B. wel aardig en kwamen op 'm toe, zoodat hij de kans zag. ei twee te grijpen en in 'n zak te stoppen, waarmee hij toen den weg opging. Maar het dienstmeisje, Johanna W., had alles gezien en riep hem achterna. Hij vond het toen geraden, de kippen maar weer gauw te laten loopen en Johanna een gulden te beloven, als ze niets vertelde. Maar die kwam daas niet van in en de Rechter geeft 'i dan ook een welverdiend pluimpje, dat ze zoo netjes voor d'r baas wist op te komen. v. B. wordt coniorm den eisch voor z'n sluwe praktijken veroordeeld tot 15 of 15 dagen hechtenis. "orige opgaaf 43.50 Van een oude kennis 1. N. N. 1.— Wie volgt? Groote en kleine giften zijn beide welkom. Pater Staal kan toch niet met een luttel bedrag weggestuurd worden? Vrijdag voormiddag vond op den Heeren- weg alhier een aanrijding plaats, welke nog betrekkelijk goed afliep. Een met een paard bespannen vierwielige wagen reed op den Heerenweg ter hoogte van den weg naar de waterleiding, rechts van den weg, komende uit de richting B'en- nebroek. Toen de bestuurder van dat voertuig den weg naar links wille oversteken en daar toe met zijn hand een teeken gaf, hetgeen hij ver oedehjk te laat deed, werd dat voer tuig aangereden door een achterop rijdende autobus van den dienst Noordwijk-Haarlem, waarvan de bestuurder het gegeven teeken niet of te laat had gezien, met het gevolg, dat een voorruit van die autobus brak, de vierwielige wagen aan het onderstel werd beschadigd en het paard aan de achterpoo- 'en werd gewond en een paar ribben brak. Persoonlijke ongelukken vonden hierbij niet plaats. Sedert eenige dagen staat de klok van de Luthersche Kerk aan de Witte Heeren straat stil. Dit is voor de omwonenden, die op deze klok afgaan, een groot ongerief. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de 2e Kamermuziekavond (5 November a.s.) is uitgesteld tot nader aankondiging, daar het Chailley Kwintet wegens onvoorziene omstandigheden niet in Holland kan komen concerteeren. Het bestuur is in onderhandeling inet andere artisten. De federatie Haarlem der S. D. A. P. stelde voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer de heeren J. Gerritsz, J. Joosten en M. A. Reinalda. De Kleermakersvereeniging „St. Gerar dus Majella", afd. Haarlem, bestaat 12)^ jaar. Er zal Zondag 9 November om half 9 uur een H. Mis worden gelezen in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat, waarbij alge- meene H Communie. Dinsdag 11 November zal er een feestvergadering zijn, des avonds 8 uur in het gebouw „St. Bavo", welke op geluisterd zal worden door muziek, zang en voordrachten. Alle leden met hunne da mes zijn daartoe uitgenoodigd. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging van Leeraren aan de Midd. Techn. School te Haarlem. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Schoiersingel 1104 baden genomen; in dat aan den Koudehorn 294; in dat aan het Leidscheplein 855 en in dat aan het Hofdijkpiein 601. Getrouwd: 3 November, J. J. Rube en P. H. Pieters. Geboren; 29 Oct., d. van T. Timmer- Woudstra. 30 Oct., z. van A. M. Prent- Droog. z. van S. P. Dijs-Keukelaar. 31 Oct., z. van P. Luijten-v. Dillen. 1 Nov z. van J. Timmers-Jansen. z. van C. M. Lahaise-v. d. Wijk. d. van A. Heldoorn- v. d. Veld. d. van M. M. Mosselveld- Caspers. 2 Nov., d. van E. A. Post-de Bruijn. d. van W. E. Broertjes-Slobbe. d. van M. Houweüng-Visbeen. Overleden: 30 Oct., J. A. Diktus-v. Duijn, 88 j., Jansstraat. J. Sikkes, 78 j., M. v. Heemskerkstraat. 31 Oct.,G. v. Voolen, 45 Spaarne. 1 Nov., B. J. T. Vernim- men, 48 j., Holsteijnstraat. A. C. Crans- berg-v. Geelen, 54 j., Gaelstraat. H. Beek man, 76 Zijlvest. M. de Lee-v. Vessem, 79 j., Sophiastraat. J. H. Rees, 84 j., Korte Wijngaardstraat. 2 Nov., F. Polack, 83 j., Kampervest. Er wordt wel eens met recht gezegd: „Alle verandering is geen verbetering," en hoezeer ook de waarheid hiervan, schier dagelijks bevestigd wordt, kan ze toch geenszins van toepassing worden gebracht, op de zaak-verplaatsing van de firma G. A. Goldschmeding, piano- en orgelhandel op de Gedempte Oude Gracht. De oude zaak, welke op dezelfde Gracht gevestigd was, mag wel voldoende bekend worden geacht, dan dat wij eerst een nadere explicatie van de firma Goldschmeding zouden moe ten geven. Het is dan ook de nieuwe zaak die een nadere beschouwing en een even tueel bezoek overwaard maakt. Het bekende patriciërshuis van notaris de Bordes heeft plaats moeten maken voor deze nieuwmodische zaak, die den toets der critiek ten volle kan doorstaan. Een beschrijving van de schoonheid dezer nieu we zaak, zou slechts aan de werkelijkheid afbreuk kunnen doen. Het zij voldoende te zeggen dat hierop niet het geringste zou zijn aan te merken. De inrichting is overeenkomstig het uiter lijk, en maakt met de diverse tentoonge stelde lierken eerder den indruk van een show-room dan van een winkel. Een bij zondere vermelding verdient voorzeker de fraaie Feurich-vleugel welke geheel i% ci troenboomenhout is uitgevoerd en voorze ker het neusje van den zalm genoemd mag worden. Als deze het „neusje" genoemd wordt, dan maken de andere merken, w.o. een bijzonder ingenieus uitgevonden instru ment „Ducanalo" genaamd, den zalm ge heel compleet. Een schat van bloemen, waaronder een kunstig uit bloemen samen gestelde harp bijzonder in het oog valt, ge werd de firma op den openingsdag. Een flinke reparatie-inrichting en dito kantoor voltooien voorts deze nieuwe zaak van de firma Goldschmeding. Vermeld zij nog, dat de bijzonder fraaie glas-in-lood-ramen ge- leverl zijn door het atelier van de firma Bogfman alhier. Sociëteit St. Bavo Bond van Technici 8 uur Praatavond Vrouwenbond 8 uur Pluimveevereeniging .8 uur Bestuur Grafischen Bond 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 R.K. Middenstandsgebouw Reddingsbri gade kwart over 8 uur Zangver- eeniging Excelsior 6 uur R.K. Bouw vakpatroons 3 uur. St, Jozef sgezellenvereeniging Jansstraat Verg. Geloof en Wetenschap. Lezing Dr. Frederick van Eeden 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89J5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorra. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de- voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10-^12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedesiraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraatl Alle werkdagen van v. m. 1012 uur, des middags van 2A uur, en 's-avonds van 89 uur Tel. 1671. MEDEGEEDELD DOOR De beurs opende heden: prijshoudend. V.K. HEDEN 5% Nederland 1919 941/2 941/2 6% Nederland 1923 A'A Nederland 1917 84V2 Oï t—f 00 7% N.-l. 1921 A 1021/X6 102 6N. I. 1923 D 973/g 973/g Holl. Lloyd 61/8 6 Oude Vaart 82 82 dito Gem. Eigendom 66 Mij. „Nederland" 1541/4 154 Scheepvaart-Unie 127 127 126 126 1361/4 136 <M 1—1 O OO Holl, Stoomboot 25 H. V. A 4383/4 438 3791/2 376 75V2 76 180 I8OV2 Indische Bank 1343/4 Cert. Handel Mij 1243/4 1241/8 125 x/2 1251/2 95 Geconsolideerde 1623/4 163 3303/4 333 110 110 10 103/g Vorstenlanden 1655/8 1643/4 Actions id 16.20 1651/2 Coinp. Merc. Arg 19 19 127 3697/ie 369 360 359x/2 329V2 350 Amsterdam Rubber 165 165 Serbadjadi 1971/2 1081/4 109 1293/4 130 3143/4 316V2 687/s 69V2 1415/g 142V2 76l/2 I6V3 I6V2 Comm. Maxwell 41/l6 I 31 OCTOBER. Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk DE SCHULDENLAST DER FIANZE EN NOG WAT. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zouden wij het volgende, naar aanleiding van het antwoord op ons ingezon den stukje van Vrijdag/zien opgenomen. Toen iri de vergadering van de R. K. Mid- denstandsvereeniging was gezegd en, het ook in uw blad was geschreven, dat van het oude bestuur een schuldenlast was in ontvangst genomen van 8000.waren we ten zeerste verbaasd over de grootte van het bedrag, en waren zeer toevallig in de gelegenheid ten huize van den eersten onderteekenaar, aan den heer Administrateur de vraag te stellen, hoe komt u aan het bedrag van 8000.als schuld toen we heengingen Waarop de heer administrateur positief antwoordde Toen u heenging was er geen schuld van 8000. dit is het bedrag der schuld van thans. Te zeggen dat die schuld er was is niet juist en ik keur dit niet goed. Herhaaldelijk hebben we ons nog tot den Administrateur gewend, hem erop wijzende dat nog telkens hetzelfde bedrag werd genoemd, terwijl het toch on' waar was. We kregen steeds ten antwoord LT hebt gelijk, maar ik kan er niets aan doen. Kan nu, waar uw administrateur zelf erkent dat het bedrag onjuist is, dit u onbekend zijn En waar het u bekend moest zijn dat het ons ten zeerste griefde, daar lag het toch zeker op uw weg het bedrag te herroepen en het juiste cijfer te geven. Zelfs nu we ten einde raad er in dezelfde courant melding van ma ken, durft u het nog vol te houden u verbaast zich over ons, wij halen hopeloos voor u de schouders op. Trouwens in uwe nabije omgeving is men het niet met uwe handelwijze eens, niet alleen wat deze zaak betreft, maar zoo ook in andere zaken. Nu schrijft u welu weet het juiste bedrag niet en we zouden haast geneigd zijn te veronderstellen dat u van onze vermeende onwetendheid gebruik, maakt maar we zullen het u precies vertellen in de volgende cij fers 25 Februari 1924, datüm van overdracht schulden, Incasso 140.20 Buffet leverantie's 145.95 Gas en Electriciteit 43.32 Belasting 421.39 Glas verzekering 306.15 Brandverzekering 138.58 Rentezegels 32.20 Diverzen 61.52 1289,31% Vorderingen. Smedenpatroops 20.00 Verrichte werkzaamh. 126.64 Melkhandelaren 12.50 Brandschade 100.00 Hanzebank 5.10 Diversen 23.18% Kas 259.37% EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0 60 0 601/4 PARIJS 13 20 13 25 BRUSSEL 1210 12 221/g WEENEN 0-36 0 363/4 LONDEN 11 47 11 47 Va STOCKHOLM 67.— 67.35 KOPENHAGEN 43 70 43 85 CHRISTIANIA 36 36 30 BAZEL 48 40 48.65 NEW-YORK 2 52 2 5lV2 ROME 11.— 11 05 Wegens plaatsgebrek moeten een aantal berichten, verslagen en ingezonden stukken, o.m. een verslag van den feestavond van den bond van Groote Gezinnen tot morgen worden uitgesteld. Op verzoek van de Amsterdamsche poli tie is door de Haarlemsche politie alhier aangehouden zekeren G. v. P., verdacht van verduistering van stoffen ten -adoele van een Amsterdamsche firm». 546.80 Te kort aan kas 742.51 Op 1 Jan. had betaald moeten worden Obligatiehouders 343.75 Hoofdbestuur 2127.88 Achterstallige aflossing (deze behoefde niet te worden ingehaald) 500.00 Schilderwerk 1318.96 4290.89 Tezamen de somma van 5033.10. Verder had er volgens den Administrateur nog aanwezig moeten zijn 914.00 voor rente en aflossing welke spoedig verviel. Dan is er dus aan schuld bij gekomen de somma van 2080.99. Nu we toch eenmaal aan het schrijven zijn getogen, lijkt het ons niet onverdienstelijk eenige zaken welke ons nog op het hart liggen, tevens te behandelen. U roept ons per circulaire en per dagblad op ter vergadering te komen, om onze gesties, vooral die van den vorigen penningmeester te bespreken. Kijk eens was het weer niet gepas ter geweest dit per klein briefje te doen en, er dan tevens in gegeven wat wel de aanlei ding van deze buitengewone manier van op roeping is, welk snobisme vooral de penning meester wel ten opzichte der vereeniging uit haalde Alvast verklaren we U dat we beiden Zijn zoo lekker als kip en,we zullen het blijven ook, opdat gij ons niet zult kunnen schenden en, wat de laatste betreft deze heeft zich aan den Middenstand geen halfje verrijkt al was 't nog zoo verroest en, hij kan bovendien wij zen op een tien jarigen diensttijd, onder drie verschillende voorzitters,allen eminente en ter naam en faam goed bekend staande mannen als de heeren Bosse, Demmers en Hensen. Een diensttijd van tien jaren draagt toch wel meer waardeering in zich als maar immer een grauw en een snauw; Zeker monseigneur wil net dat we lid zijn, maar Monseigneur wil niet dat men op een afgetreden bestuur maar al door trapt. Nu het zakelijke nut van de gestie 's bespreking, We zeggen U, de vereeniging als zoodanig'heeft er niets geen voordeel bij, Zoolang U steeds maar doorgaat met te trap pen op het oude bestuur zal de vereeniging er steeds minder op worden; Zulk werk ver langen de leden niet en, niets en niemand is er mee gebaat, hoe meer Gij het doet, zoo meer zal de vereeniging in het moeras raken. Wij zijn nu bezig en gaan nog even terug. Naar de reorganisatie. Nimmer hebben we gevraagd naar uwe com missie. Echter nadat het hoofdbestuur na andere voorstellen, als het cischen van aftre dingvan den voorzitter met de meededeeling kwam: we hebben een reorganisatiecommissie bent U bereid daarmede saam te werken waarop we de opmerking maakten, het gaat toch om den Voorzitter, laten we maar gaan" werd ons verzekerd dat het daar nu niet meer om ging en werden) als het ware gesmeekt om aan fe blijven; Daarop hebben we ons woord gegeven, toen hebben we gezegd goed U meent en'tis in het belang der vereeniging onder Uwe verantwoording geven wij ons woord wij zullen royaal meewerken. Uit al de geschriften der Reorganisatiecom missie is te lezen dat wij ons dan ook meer dan royaal hebben gedragen tegen de commis sie. Goede trouw eischt échter dat zulks wederkeerig is. In ieder geval een groot be lang is het,voor een doeltreffende reorganisa tie; Echter hoe gaarne we ook zagen dat zulks het geval was, toch heeft het in vele opzichten daaraan gehaperd.Wijjgaven wel alle gegevens welke U vroeg wij pleegden wel over leg met U, maar daartegenover verrichtte U steeds mollenwerk, althans voor ons Onzichtbaar. Met een in overleg treden met het bestuur, over hetgeen wel en hetgeen niet in het belang der vereeniging zoude zijn, daar is nooit spra ke geweest. Floopen werk is er verricht, al tijd op papier, zoo ongeveer een wagon lading vol, vruchtbaar of praktisch werk niet veel. Zelfs toen na de installatie der commissie er schrikbarend veel opzeggingen binnen kwamen, wat zich nog eens herhaalde bij de Bankcrisis, waarover we ons ten zeerste verontrustten, en waarna, nadat we onderling besprekingen hadden gevoerd, de voor zitter naar den voorzitter der commissie ging met het voorstel middelen te beramen om het ver loop tegen te gaan en, zoo mogelijk het leden tal weder op te voeren mochten we zoo iets niet meer onder nemen, dan hadden we onsjwoord gebroken,) toen ja toen wensch- te U daar niets tegen te doen, terwijl dit toch voor de vereeniging funest was. Hier mede raakte praktisch de vereeniging zonder leiding, en nam de voorzitter der commissie automatisch de Finantieele verantwoordelijk heid in zijn geheel op zich. Nadat de boeken een overmatig langen tijd in uw bezit waren, kwam eindelijk den 4den Jan. 1924 een schrijven van U binnen, het rapport van de naccountant betreffende. In eenige zinnen laat U den accountant aan het woord, waarin deze onder meer tot de conclusie komt dat er het eerste Exploitatie- jaar een overschot is van 1425.70 Gld voor een eerste levensjaar van een vereenigingsge- bouw een mooi resultaat. Men heeft toch zoo'n gebouw niet van den eersten dag dat het uit de veiling komt gereed tot al geheele Exploitatie? Wij vinden echter nergens een woord van waardeering, echter ook geen waaruit men maar eenigszins zoude kunnen opmaken dat de boekhouding was een vieze boel gelijk aan een hok vol weeigriekende wasch. Wat nu betreft het rapport van den accountant. Waarom heeft U ons dat rapport ons niet ter inzage gegeven, alleen een paar zinnen eruit? Daar hebben we niets aan.Het was toch ook weer een eisch van goede samenwerking het ons te verstrekken, wij hadden er nut mee kunnen doen ons gedrag tegenover U was er toch niet naar het ons niet te geven. Het spreekt toch van zelf dat op deze manier, wij voor geen 3/4 voor den tegenwoordigen toe stand verantwoordelijk zijn. Of er was geen aanleiding ons meer tegeven als we kregen, of even zoo goed kunnen we zeggen) en na 3/4 jaar zijn we geen verantwoording meer schuldig.Was er iets in wat ons compromit teerde, dan was het een eisch geweest, ons toen ter verantwoording te roepen. Overigens het uittreksel dat we ontvingen is aan alle zij den aanvechtbaar. Eindelijk kregen we ten lange leste het reorganisatie rapport. Dit is zeker, het heeft veel te lang geduurd. Ja lang heeft het ge duurd en het was lang. Of het echter even redig nuttig wasgals lang Voor de helft was het te lang en het nut dat weten we nu zoo zoetjes aan allen. Vele dingen kwamen er in voor welke de vereeniging schaadden het was een aaneenschakeling van neerhalen van alles en een ieder dat of die maar op den Haarlemschen R. K. Middenstand geleek. Het vertrouwen werd er dermate door ge schokt dat het lang duren zal eer het in gelijke mate weder keert ais het er was. Elke vereeniging waarin een reorganisatie zoolang duurt en waardoor de vereeniging zoo wordt gehaald is verloren. Het gaat ook niet aan de mislukking op ons te schuiven, U draagt daarvan een heele groote schuld. Hoe was de houding tegenover het bestuur inzake de behandeling van het rapport? Een oproeping gewerd ons ter vergadering te komen, daar zou het rapport worden uit gebracht. Zonder dat ons een exemplaar werd ter hand gesteld werd ter vergadering voorgelezen, zoo ongeveer een courant vol en toen werd ons de vraag gesteld of wij ook op- of aanmerkingen hadden. Een onzer antwoordde dat zoo'n kilometerlang rapport zoo maar niet te beantwoorden was en vroeg uitstel ter verdere bespreking. Waarop heel leuk werd geantwoord U 'had dan" maar notities moeten maken. Na heel wat gezeur kregen we een dag of acht uitstel. Ook hier was de samenwerking aan de andere zijde zoek, of hierdoor echter goede ernstige arbeid is verricht, dat heeft de toekomst zelf uit gemaakt. Wie een zeker lichaamsdeel ver brandt, moet zelf op de blaren zitten, in dit geval is er dit groote verschil, dat er heel veel anderen mede worden gedupeerd, en er een heele categorie door ten schande worden gesteld. Daarna kwam het nieuwe bestuur aan het bewind, alias reorganisatie-commissie. Met eigen klaroengeschal en met groot feestelijk vertoon stelde het zich aan den Haarlem schen R. K. Middenstand voor van af dat uur had de nieuwe koers in Haarlem zijn in trede gedaan en bij het gloren van den nieu wen dag zou heel de R. K. Middenstand voelen,'dat de oude muffe geest goed en voor altijd was weggevaagd en wel door de meta morphose van de reorganisatiecommissie in een spik splinter nieuwe Bestuur met doel- treffenden koers. Dat oude, daar mocht alleen nog hoofdschuddend aan gedacht worden, meer niet Tot, o schrik, het mis liep wat nu gedaan Och, een klein kunstje je weet wel. Hokes, pokus,.... en daar was het oude bestuur weer maar nu aan den schandpaalhet zal niet gebeuren, hoor l Gij kunt ons niet schen den en we laten ons niet schenden, gij kunt onze eer niet rooven en we laten onze eer niet rooven alles en alles komt ten laatste op u neer. Alles samenvattende, zeggen wij in vollen ernstaan het hoofd van de R. K. Midden- stands-Vereeniging staat thans iemand, door verschillende kwaliteiten hem eigen, absoluut ongeschikt voor de taak als Voorzitter, Zoo lang deze regeert komt van de vereeniging niet veel terecht. Hiermede wenschen wc na het volgende te eindigen wat ons is misdaan en wat ons grieft en heeft gegriefd, hebben we hiermede ver teld. Alles en alles is hierdoor door ons ver geven wij komen nooit meer op deze zaak terug, al mocht er nog zooveel ovèr ons in vergadering gezegd of in courant geschreven worden. OPROEP. R. K. Middenstanders van Haarlem, komt allen hedenavond op ter vergadering, opdat toch voorkomen wordt, dat onze eertijds stralende vereeniging, door een besluit zal verdwijnen waarover zich iedere Midden stander te eeniger tijd zich zal schamen. Laten we weer gezamenlijk optrekken. Opdat we ten spoedigste in Haarlem weer hebben een vereeniging, zoo hecht als in het verleden. Wij hebben de eer te zijn J. HENSEN. THEOD. G. v. DUSSELDORP Mishandeling. Hedennacht omstreeks half een trol een tweetal agenten in 'e Prins Hendrikstraat alhier, een man aar., die aan de agenten verklaarde, dat hij door eenige personen met een boksijzer tot bloedens toe was ver wond. Hij werd naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht, alwaar hij is verbonden, waarna hij bij de politie aangifte van de mishandeling deed. De politie heeft toen een onderzoek inge steld, en in verband hiermede aangehouden den 19-jarigen H. J. B., den 29-jarigen J. V., den 22-jarigen J. L. P., den 16-jarigen J. L, en den 20-jarigen G. P. J„ allen te Haar lem woonachtig. 41 deze 5 personen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Zaterdagavond omstreeks 6 uur reed een melkwagentje aan de rechterzijde op dc Amsterdamschevaart, in de richting Flaar- lem. Uit dezelfde richting naderde even eens aan de rechterzijde een auto, die met het wagentje in aanraking kwam, met het gevolg, dat de kruk van het wagentje tegen het rechterdijbeen van den daarachter loo penden melkhandelaar S. kwam. Deze on zachte aanraking veroorzaakte den man veel pijn, waarom hij per ziekenauto naar 't St. Elisabeth's Gasthuis is gebracht moe ten worden, alwaar hij is verbonden, om vervolgens op dezelfde wijze naar huis te worden vervoerd. Dc aanrijding is vermoedelijk te wijten aan het feit dat de chauffeur verblind werd door het felle licht van een tegemoet rijden den auto. RÏJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Zaterdagmiddag 1 uur werd bij de politie aangifte gedaan van van vermissing van een heerenrijwiel, dat geplaatst was voor het perceel Kleine Houtstraat 11. Om kwart over één d.a.v. is de dief door een agent van politie, die per auto den man achtervolgd had, op aanwijzing van eenige burgers, op dc Amsterdamsche Vaart gegrepen. Het bleek te zijn de 23-jarige schilder H. J. C., die bekende den diefstal te hahben genlegd. DE DIENSTREGELING DER AUTO BUSSEN OP IJMUIDEN. Vrijdagavond hebben de verschillende ondernemers van sutobusdiensten tusschen Haarlem en IJmuiden, opnieuv.' vergaderd onder leiding van den commissaris van Vel- zen voor 't samenstellen van een, voor allen billijke dienstregeling. Besloten werd dat de 6 oudste onderne mingen te zamen een combinatie zuilen vor men, die een kwartierdienst op het oude traject zullen rijden. Men rijdt dan des mor gens 7 uur, half acht en 8 uur, vervolgens om het kwartier tot des avonds half tien, daar na om 10 uur en half elf van IJmuiden over Velseroord, Velsen, Driehuis, Santpoort en Schoten naar het Kennemerplein te Haarlem. Van Haarlem uit vertrekt men op dezelfde tijden, alleen blijft cle kwartierdienst voort duren tot des avonds half elf. Deze combinatie bestaat uit de firma'sHo- geland,Oudshoorn, Hartman, Roodt,Schoone en Lindeman. Laatstgenoemde deed echter afstand van zijn rechten ten behoeve van de andere combinatieleden. De 3 overgebleven, jongere ondernemin gen, leverden grootere moeilijkheden. Zij reden tot heden elk een verschillende route. Door den commissaris werd hun voorgesteld eveneens een combinatie te vormen, die de route zou kiezen IJmuiden, Veldseroord over den Velserduinerbuurtweg en Zeeweg naar Driehuis van daar langs Duin en Kruidberg, Jan Gijzenvaart en Bloemendaal naar Haar lem. Van den commissaris van politie te Haarleml was de toezegging ontvangen dat hij, in dat geval, er toe zou medewerken dat een stopplaats gevestigd bleef aan de Kle verlaan. Een der ondernemers deelde boven dien mede, dat B. en W. van Haarlem er toe bereid waren, indien men wenschte te rijden langs Overveen en den Zijlweg, alsdan bij de Zijlbrug een standplaats aan te wijzen. Ook dit voorstel werd tenslotte aangeno men door de firma's Mastenbroek, Duin en Vos en Vroom, nadat de andere combinatie had toegezegd de passagiers Velsen-Bloemen- daal gratis naar Driehuis te zullen vervoeren. De nauwkeurig aansluitende dienstregeling Zal alsnog worden vastgesteld. Door den com missaris van politie werd medegedeeld dat, na het aanvaarden dezer combinaties, B. en W. van Velsen, mochten nieuwe aanvragen om standplaatsen komen, het belang der be staande ondernemingen in het oog zullen hou den. De nieuwe regeling treedt in werking 15 November a.s. De vergadering werd, ten deele, bijgewoond door den heer De Jong, secretaris van den Ned. Bond van autobushouders. DE INWIJDING VAN DEN H. KRUIS WEG OP HET ST. ADELBERTSKERK- HOF TE BLOEMENDAAL. Zaterdagmiddag te 3 uur had de plechtige oprichting en inwijding plaats van den H. Kruisweg op het St. Adelbertskerkhof te Bloemendaal. De oprichting van dezen kruisweg zou ge schied zijn tegelijk met de inzegening van de kerkhofkapel, doch werd, zooals men weet, om de slechte weersgesteldheid uitgesteld. De belangstelling was Zaterdag zeer groot ongeveer twee honderd personen woonden de plechtigheid bij. Nadat in de kapel het „Veni Creator" was gezongen begaf men zich naar het kerkhof,waar de kleine in lood vervatte afbeeldingen aan de daarvoor be stemde kruisen werden gehecht, terwijl bij iedere statie een korte overweging werd ge houden door den Zeereerw. Heer pastoor L. Willenborg, die de inwijding verrichtte. Onder den gang van de eene statie naar de andere werd het „Stabat Mater" gezongen. Het deed deugd, zulk een kruiswegoefening in de open lucht, in de mooie natuur van het buitengoed „Dennenheuvel", waarvan het kerkhof een deel .uitmaakt. Het deed denken aan een bedevaartsplaats en zeer zeker leed de devotie, waarmede de kruiswegoefening gevolgd werd, niet onder dit niet-alledaagsch aspect. Nadat alle staties waren gewijd, kwam men wederom in de kapel terug en werd tot slot het „Te Detim" gezongen. Thans is dus het kerkhof en de kapel ge heel gereed gekomen en het lijdt geen twijfel of velen zullen er om het vele bewonderens waardige een bezoek komen brengen. Voor den Zangwedstrijd voor kwartetten, uitgeschreven door het dubbel-mannen- kwartet „Aurora" te Schoten, heeft zich een eere comité gevormd, waarvan Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wnd. bur. gemeester van Schoten, voorzitter is. De navolgende leden hebben in dit comité zitting in alfabetische volgorde: P. Boxs, Aannemer, lid van den gemeenteraad te Schoten; S. C. de Haas van Dorsser, wnd. burgemeester van Spaarndam; A. H. J. de Jong, gemeente secretaris van Schoten; A. Koolhoven, Voorzitter der H. O. V. te Bloemendaal; H. J. Klein, wethouder te Schoten; A. J. Loerakker lid van de 2e Ka mer der Staten-Generaal, lid van den ge meenteraad van Schoten; Dr. J, W, Lon- denbergh, arts te Schoten; A. Poth. bouw kundige; oud wethouder ambtenaar v. d. Burgl. Stand, te Schoten; J. Vink, bouw kundige en Aannemer te Schoten en C. C Wolf, wethouder le Schoten. De inschrij vingen komen vlot binnen. Voor dezen zangwedstrijd zijn de volgende plaatsen vertegenwoordigd; Alkmaar, Amsterdam, Almelo, Dordrecht, Edam, Haarlem, Helder Helmond, 's-Gravenhage, Delft Utrecht. Rotterdam. Lissc, Schoten. IJmuiden Nieuwenhagen, en Zaandam. Al deze plaatsen zullen zich door een of meerdere kwartetten doen vertegenwoor digen. De opbrengst bedraagt ruim f 850. Zaterdagmiddag heeft de straatcollecte plaats gehad ten bate van dc Reddingsmaat schappij. On. half 2 uur vertrok de stoet van het Julianaplein en om plm. half 5 arriveerde zij op de Groote Markt. De opbrengst be droeg ruim f 850. In verband met dc beperkte plaatsruimte komen wij morgen op het verslag nader terug. Door den commissaris van politie te Haar lem zijn thans op uitnoodiging van B. en W. de standplaatsen bepaald voor stationnee- rer.de huurauto's. Op verschillende plaatsen: op het Sta-, tionsplein, Houtplein, Schouwtje, Gr. Markt en Kleverpark zijn borden aangebracht, waarop vermeld is: „Standplaats voor huu- auto's. Dit zijn de door den commissaris aange wezen standplaatsen. DE VEHEENIGING „OOST-WEST". Vrijdag a.s. zal in het Gem. Concertge bouw alhier, door de Vereniging „Oost- West", des ovinds om 8 uur, een film wor den vertoond van de Bataafsch Petroleum Company, indertijd speciaal door de firma Mullens uit 's-Gravenhage in Indië opgeno men. Dat deze film zeer veel interessants en leerzaams bevat, behoeft zeker wel geen be. toog. HILVERSUM, 2 Nov. De 51-jarige W. C. te Laren, die achterover van zijn paard op den grond sloeg en een schedelbreuk be kwam, is overleden. Men seint ons: In dc Zaterdag 1 Nov. gehouden alge. meene vergadering van het Hoofdbestuur van den Modernen Bond is de Kleedingin dustrie werd besloten dc afdeelingen van dien Bond voor te stellen, te besluiten, dat alle collectieve arbeidsovereenkom sten in 't Kleedingbearijf zullen worder opgezegl. De bedoeling is aan de betrokken werkgevers voorstellen te doen tot verbe tering van de arbeidsvoorwaarden der werknemers, geldende voor een volgende Contractperiode. AMSTERDAM, 3 Nov. Heden midda, met den trein van 12,12 is H. M. de Ko ningin hier aangekomen. H. M. werd ont vangen door den Burgemeester, den heer De Vlugt. Van het station werd dadelijk een bezoek gebracht aan de tentoonstel lingzalen van de Fa. A. Mak, aan 't Ro- kin. H. M. werd daar ontvangen door de firmanten. Mr. J. B. de la Faille en dc heer S. J. Mak van Waay. Door Mr. de La Faille werd H. M. rondgeleid langs de doeken van verschillende meesters. Voor al werden bezichtigd de schilderijen van Toorop. Het bezoek duurde Vi uur. Daar na begaf H. M zich naar het Paleis; om 2 uur werd uitgereden naar het Paleis voor Volksvlijt waar de bloemententoon stelling door H. M. werd bezocht. HOEK VAN HOLLAND, 3 November. De stoomreddingsboot Prins der Neder landen, heeft 6 man van den Engelschen schoener Margereth Mary aan land gebracht. MAASTRICHT, 3 November. De Maas is in een paar dagen zeer geste- gen de dorpen Limmel en Beugen en een gedeelte van Borgharen, staan onder water. Voor duizenden guldens aan te veld staande vruchten zijn verloren. In het Bosscher vela Amby, Meersserweg en omgeving, brengen de menschen het vee in veiligheid. De peil schaal aan de Maasbrug teekent 4.37 Meter. Men vreest, dat de was nog aanhoudt. Gemeenteraad. Vrijdagavond ver gaderde de raad der gemeente Schoten onder voorzitterschap van den waarnemend burge meester Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Na opening werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid den heer H. de Vos onderzocht en in orde bevonden. Verzoekschrift inzake bouw. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken op het verzoek van den heer Kok inzake een bouw aan de Preangerstraat, met dien ver stande, dat adressant ziet zal mogen bouwen voordat meer terrein achter bedoelden grond is verkregen aldus besloten. Bouwverordening. De behandeling der bouwverordenong wordt voortgezet. Een amendement van den heer Visée, waarin beoogt wordt, dat de straten een groo tere minimumbreedte zullen krijgen wordt verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Een voorstel Loerakker en Emans omtrent de oppervlakte van kamers wordt ingetrok ken. Een voorstel Heidstra in denzelfden geest als het voorgaande, doch met weglating in artikel 27 van de bouwverordening van het woord „draaideuren" wordt aangenomen. Een amendement Visée op het derde lid van art. 27 wordt verworpen. Vóór stemden al leen de soc. dem. Een amendement Visée omtrent het inrichten van behoorlijke pri vaten nemen B. en W. over. De heer Visée trekt zijn voorstel op artikel 82, dat voor veranderingen van woningen aan den openbaren weg, de goedkeuring niet alleen van B. en W., maar ook van den raad moet worden verkregen, na eenige bespreking in, waarna de geheele bouwverordening zon der hoofdelijke stemmine wordt aangenomen Schoolgeldregeling. Voortgezet wordt de behandeling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing van schoolgeld voor het Middelbaar Onderwijs en het Gym nasium. De raadsleden Visée, Weber-Groeneveld en J.fA. Krijnders stellen een wijziging voor in de in de verordening op te nemen schaal der bijdragen. De leden Visée, Weber-Groe neveld, Klein en Krijnders stellen voor in dc verordening op te nemen een artikel als voor komt in de Haarlemsche verordening, waarbij de mogelijkheid wordt uitgesproken van tege moetkoming in de kosten van aanschaffing van boeken. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. bereid zijn het tweede voorstel over te nemen en een artikel, gelijkluidend aan art. 10 van de Haarlemsche verordening over te nemen. Het eerste voorstel achten B. en W. niet raad zaam aan te nemen, omdat dit later moeilijk heden bij een eventueele annexatie zou kun nen opleveren. Na ampele besprekingen wordt dan ook het eerste voorstel verworpen en het tweede aangenomen. De geheele verordening wordt daarna aangenomen. Gemeentebegrootmg. B. en W. bieden aan de gemeentebegroo- ting voor 1925. Ingekomen stukken. Een adres van kring „Haarlem" van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland,- om vergoeding voor het gebruik van een rij wiel door de agenten van politie te verhoogen en een verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente om vernooging van subsidie voor bewaarschoolonderwijs, zullen bij de begrooting 1925 worden behandeld. Een verzoek van het dubbelmannen- kwartet om subsidie voor een wedstrijd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2