Brieven uit Frankrijk. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, Tweede Blad - Maandag 3 November 1924 GEM. BUITENL. BERICHTEN. Onder de Radio-berichten: De'gemeenteraadsverkiezingen hebben in Engeland de arbeiderspartij gunstiger uitslag gebracht dan die voor het parlement. Het Chineesche kabinet is voorloopig regeerend lichaam bij ontstentenis van een president. Aan de eigenaardigheden van het Engelsche kiesstelsel danken de conservatieven hunne groote meerderheid in het Lagerhuis, oïschoon hun stemmental ruim een millioen minder dan dat der andere partijen bedraagt. De regeering stelt vóór haar aftreden, dat Dinsdag verwacht wordt, nog een onderzoek in omtrent de kwestie van Zinowjew's brief. De ver wachte samenstelling van het nieuwe conservatieve kabinet. HET GEMEENTEBESTUUR VAN CORK ONTBONDEN. GROOTE BRAND TE TOKIO. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. Begrooting Buitenlandsche Zaken 1925. Bevordering van de richtige heffing van de directe belasting De gehuwde ambtenares. Koningin Wilhelmina Jubileumfonds 1923. Voorbereiding van Handels verdragen. VERKEER EN POSTERIJEN. De treinverbinding Brussel- Amsterdam. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG OPHEFFING VAN DE VERTEGEN WOORDIGING BIJ HET VATICAAN. Indien Kamer en Senaat het voorbeeld volgen van de financieele commissie zal Frankrijk niet langer vertegenwoordigd wor den bij het Vaticaan en zal door Z. H. den Paus, als noodwendigen tegenmaatregel de Nuntius uit Parijs worden teruggeroepen. Opnieuw zullen dan de banden verbroken worden na den oorlog met den H. Stoel aan geknoopt, en waarvan de gunstige gevolgen zich zoo menigmaal hebben doen gevoelen. De Minister-president verklaart niet te begrijpen welke deze voordeelen zijn, de vertegenwoordiging rechtens en feitelijk onverdedigbaar achten, het blijft niet minder waar dat Frankrijk's invloed in den vreemde door die opheffing een gevoelige slag zal worden toegebracht. En niemand ontkent dat de Loge, als van ouds, de aanstichtster is van dezen strijd tegen Rome en met alle kracht de sectarische be windsmannen aanspoort met grooten spoed haar heillooze plannen ten uitvoer te brengen. Het allereerst zal de gerant bij Z. H. den Paus moeten heengaan. Die vertegenwoordiging is steeds een doorn geweest in het oog der anti- clericalen, wiens godsdiensthaat niet vermin derd is door politieke samenwerking met de uiterste linkerzijde. Zij willen niet zien welk nut deze vertegen woordiging, door alle landen gehandhaafd en ingevoerd, voor Frankrijk oplevert. Zelfs niet een Mac Donald is er toe overgegaan dat gezantschap op te heffen en de Russische Sovjet-Regeering stelt er al te zeer prijs op het oor te Rome tot luisteren te leggen. En inderdaad, het landsbelang van een dergelijke vertegenwoordiging valt niet te De door politieken godsdiensthaat verblin- ontkennen, tenzij een blinde haat zich doet de linkerzijde zal wellicht Herriot volgen in gelden. zijn voornemens, geïnspireerd door de mach tige leiders van het geheime genootschap der vrijmetselarij, waartoe hij en de meerderheid 'zijner ministers behooren, het Fransche volk zal dit besluit niet zonder afkeuring vernemen. Het is niet op een program van godsdienst strijd dat de verkiezingen van 11 Mei 1.1. hebben plaats gevonden. De verkiezingen werden gevoerd onder de leuze van vrede De invloed van Frankrijk in China en het Oosten is gestegen door den heilzamen arbeid der missiën. Welnu het is aan den vertegen woordiger bij het Vaticaan te danken dat de Fransche missionarissen niet zijn terugge drongen door die uit andere landen, ondanks de moeilijkheden welke zij nog steeds van de wet Waldeck-Rousseau ondervonden. De union sacrée heeft het mogelijk ge in binnen- en buitenland, waren gerichtmaakt van Rome het voorrecht te verkrijgen tegen de onverzoenlijke politiek van Poincaré jegens Duitschland en zijn fiscale maat regelen. Het land zal moeilijk begrijpen dat een Regeering die den buitenlandschen vrede wenscht te herstellen, begint de eenheid ander het eigen volk te verscheuren. De union sacrée tijdens de na-oorlogsjaren deed verwachten dat voor goed gebroken was met een regime, waarvan de noodlottige nasleep zich al te lang heeft doen gevoelen. De be loften aan Elzas-Lotharingen gedaan, schenen tevens een nieuwe dageraad voor Frankrijk zelf aan te kondigen. Helaas ook hier is geble ken dat die stilte en die godsdienstrust slechts de voorboden zijn geweest van een nade renden storm. Opnieuw worden de kloosterzusters be dreigd in hun stille kloostercellen zien meer dere geestelijke orden het uur van hun ver banning naderen, roept een pijnlijke enquête de dagen van Combes in herinnering. Alleen de berusting waarmede Frankrijk's katho lieken lange jaren het grievend onrecht heb ben gedragen, is voorbij. Het geduld waar mede zij, om vredes wille, de verbanning hebben verduurd, de onteigening van kerken en kerkelijke goederen hebben aanvaard, is uitgeput. De duizenden geestelijken die hun leven hebben veil gehad op de slagvelden, staan gereed om hun burgerrecht te verdedi gen, dat smadelijk hen is ontroofd. En de bevolking van zoo menige provincie zal niet dulden dat de zustertjes, die hun leven in dienst hebben gesteld van zieken en onge- lukkigen, ongewroken zullen worden ver jaagd. Men moet Frankrijk in den allerlaatsten tijd hebben doorkruist om te weten hoe een geest van verzet tegen de brutale Regeerings- maatregelen alom levendig is. En zelfs onder hen die moeilijk verdacht kunnen worden van clericale neigingen, treft men velen aan die Herriotz binnenlandsche politiek veroor- deelen. Waarom die godsdienststrijd, zoo vragen zij, tenzij om te verheimelijken dat| werkelijke hervormingen, in het vooruitzicht gesteld, tot de vrome wenschen zullen blijven behooren. eenigen invloed uit te oefenen op de keuze der Bisschoppen. De opheffing van het con cordaat had een einde gemaakt aan dat recht, de goede wil der vorige regeeringen den godsdienstvrede te verzekeren, vooral het herstel der diplomatieke betrekkingen hebben een nieuwe regeling, minder absoluut, maar toch van beteekenis in het leven geroepen. En zoo zouden wij kunnen voortgaan de voordeekn op te sommen aan een vertegen woordiging te Rome verbonden. Maar zelfs indien deze de Regeering niet kunnen overtuigen, laat zij dan bedenken, hoe het isolement op zich zelf een niet te onderschatten nadeel beduidt. Rome zal, ondanks de Fransche kerk- vervolgers, het centrum blijven van geestelijk leven in geheel de wereld. De rots van Petrus heeft zwaardere stormen getrotseerd. Geheel de wereld zal Frankrijk's optreden met een medelijdend schouderophalen be groeten. En dat niet alleen, Frankrijk's invloed zal er door verminderen, uitgescha keld te worden uit de rij der landen die allen zonder uitzondering in de eeuwige stad hun belangen bepleiten. Zal de Kamer, die begin November bijeen komt, dit beter inzien dan de tegenwoordige Regeering Al dient het vertrouwen niet geheel verloren, de linksche meerderheid telt te veel aanhangers van de loge om al te hoop vol gestemd te zijn. Op geen oogenblik in ieder geval was het zoo noodig als thans de katholieken toe te roepen één te zijn in den strijd die tegen hen gevoerd zal worden. „Debout les morts" geldt het in den oorlog, „debout les vivants" is thans het wachtwoord. Dat dit meer en meer wordt begrepen is het eenige lichtpunt in deze droeve dagen, dat Elzas-Lotharingen Frankrijk voorgaat in getr< 'i'd het geloof en het moeder land ot s n i in den strijd, valt evenmin te ontkennen. Mr. P. v. S. Parijs, 29 October 1924. Het aftreden der arbei- dersregeering. Vrijdagmiddag heeft de ministerraad een bijeenkomst gehouden, welke anderhalf uur duurde. Besloten werd, dat de regeering niet onmiddellijk zal aftreden, maar eerst het onderzoek naar de authenticiteit van den brief van Zinowjew en naar de wijze, waarop dit document in handen van niet-officieele personen is gekomen, geheel zal beëindigen. De regeering heeft tot dat doel een commissie van onderzoek ingesteld. Morgen komt de ministerraad opnieuw bijeen om van het rapport dier commissie kennis te nemen. Men verwacht dat Mac- Donald nog dien zelfden dag het ontslag van het kabinet zal aanbieden aan den ko ning, die naar wordt gemeld heden uit Sandringham naar het Buckingham-paleis terugkeert. De samenstelling van het a.s. conservatieve ka binet. Ofschoon het vrijwel zeker is, dat Baldwin als kabinetsformateur zal optreden, en terwijl hij een meerderheid heeft, waarop hij jaren lang kan teren, is zijn taak niet benijdenswaar dig. Hij zelf heeft destijds veel critiek te hooren gehad en bovendien werd hij steeds beschouwd als een der vooruitstrevende leden der Tory-partij. Thans is door den uitslag der verkiezing, die veel eerder anti socialistisch dan conservatief is, het zwaarte punt in de partij vrijwel verlegd naar de Die Hards, en zullen deze ongetwijfeld bij de samenstelling van het kabinet en het overig ministerie zich duchtig laten gelden. Baldwin heeft een bespreking met ver scheidene conservatieve oud-ministers ge houden over de samenstelling van zijn ka binet. Als de meest waarschijnlijke, hoewel na tuurlijk nog ietwat voorbarige, combinatie wordt de volgende genoemd Baldwin, eerste minister en eerste-lord van de schatkist (First lord of Treasure) sir Robert Home, kan selier van de schatkist (Chancellor of the Exchequer) Austen Chamberlain, kolo niën lord Birkenhead, lord-kanselier sir Samuel Hoare, luchtvaart; Lord Derby, oorlog Neville Chamberlain, binnenlandsche zakene* lord Curzon, buitenlandsche zaken; sir W. Joynson Hicks, hygiëne Amery, marine. Amery wordt ook genoemd voor koloniën, voor het geval dat niet lord Curzon, maar Austen Chamberlain minister van buiten landsche zaken zou worden. Volgens de „Manchester Guardian" zou Baldwin over wegen de portefeuille van buitenlandsche zaken aan den liberalen viscount Grey aan te bieden wegens diens groote verdiensten op het gebied der buitenlandsche politiek en omdat de opvattingen van Grey, vooral wat de Iersche quaestie en de verhouding tot Frankrijk betreft, weinig van die der con servatieven verschillen. De conservatieve bladen verklaren echter met nadruk, dat er geen sprake kan zijn van het opnemen van een liberalen minister in het kabinet. Inder daad heeft Baldwin reeds bij een vroegere gelegenheid vergeefs getracht zijn partij er toe. te bewegen een of meer liberalen in het conservatieve kabinet op te nemen. Men verwacht, dat de conservatieven voor loopig geen portefeuille aan Churchill zullen aanbieden, daar deze zich door zijn optreden tijdens de verkiezingscampagne bij zijn te genstanders al te zeer gehaat heeft gemaakt. Men twijfelt er echter niet aan of Churchill zal bij de eerstvolgende gelegenheid in het kabinet worden opgenomen. De Londensche correspondent van het Hbld. noemt Austen Chamberlain als mi nister van financiën, tenzij Sit Robert Horne deze functie aanneemt. Lord Birkenhead wordt behalve als lord-kanselier ook als mi nister van koloniën genomd. Het is eerst wijfelachtig geweest of lord Curzon minister van buitenlandsche zaken zou worden, dan wel lord-president vanden council, maar thans bedenkt hij zich mis schien, nu het kabinet op zoo vaste basis zal rusten. Anders wordt Lord Crawford waarschijnlijk minister van buitenlandsche zaken of misschien Austen Chamberlain. Neville Chamberlain wordt behalve voor buitenlandsche zaken" voor arbeid genoemd. NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN HET BEZETTE GEBIED. De Engelsche verkiezings uitslag. is tot nog toe Conservatieven 408 zetels, Liberalen 39, Labour 152, Onafhankelijken 4. Twaalf zetels zijn nog niet bekend. Een analyse van de uitgebrachte stemmen werpt een merkwaardig licht op den uitslag. De liberalen verkregen slechts één zétel voor elke 75.000 door hen uitgebrachte stemmen, terwijl de arbeiderspartij één zetel krijgt vooi de helft van dit getal, terwijl de conserva tieven nog niet tenvolle 20.000 stemmen noo dig hebben voor elk der door hen veroverde mandaten. Zoodoende hebben de conser vatieven met meer dan een millioen stemmen minder dan de beide andere partijen te za nten een meerderheid van ruim 200 zetels op de anderen. Natuurlijk mag men deze cijfers niet be schouwen als een afdoende critiek op het Naar dc „Frankf. Z." meedeelt, heeft de ontruiming van het Ruhrgebied nieuwe onrust gebracht voor de bevolking van het bruggehoofd van Koblenz, en vooral voor Ems en Diez. Een uit het Ruhrgebied terug genomen regiment infanterie is daar inge kwartierd onderdak wordt gerequireerd niet alleen voor troep en kader, maar ook voor de het regiment begeleidende gezinnen. Alleen in Diez werden twee bataljons met aanhang gelegerd. Het is een ieder een raad sel waarom de vrouwen en kinderen niet dadelijk rechtstreeks naar Frankrijk zijn ge zonden. Tengevolge van de inbeslagneming van particuliere woningen voor die gezinnen, wordt het leven der bevolking zelve er niet aangenamer op. De Fransche autoriteiten j betreuren een en ander, maar achten zich I niet gerechtigd de bevelen van hun chefs >pp te schorten. Volgens het blad bestaat de 1 indruk, dat de indertijd door generaal De- goutte gemaakte voorschriften voor de ont- ruiming van het Ruhrgebied later weer zijn gewijzigd op grond van militaire overwegin gen, die eerst na het begin der ontruiming biljettenbank en een aantal vertegenwoor digers van het Duitsche economische leven. Owen Young, die tijdelijk agent was, heeft zijn opvolger een bedrag van 100 mil lioen goudmark overhandigd, bestaande uit de opbrengst der door de Duitsche regeering voldane hersteltermijnen, alsmede uit de inkomsten der regie en ingevolge de Reco very Act. Young en zijn vertegenwoordiger Rufus Dawes verlieten gisteren het land. In een verklaring aan de vertegenwoordi gers der bladen bevestigde Young, dat het plan-Dawes goed functioneerde en dat zoo wel aan Duitsche zijde als bij de geallieerden en Amerika de overtuiging bestaat, dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn. De Duitsche goudbiljettenbank heeft Young als bewijs van erkentelijkheid voor zijn werk het tweede door haar uitgegeven 10-markbiljet als aandenken geschonken. Het eerste kreeg Schacht. DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. De in tergeallieerde militaire controle commissie in Duitschland heeft tot 25 Octo ber 793 controlebezoeken afgelegd, waarvan bij de staven 136, aan vestingen en excercitie- terreinen 117, bij het legerbestuur 83, bij de politie 205 en in fabrieken 252. DE ONTRUIMING. Volgens de „Köln. Volksztg." zullen de Belgische troepen op 10 Jan. het bezette ge bied verlaten' Voorts zijn door een verordening van den commandeerenden generaal te Dusseldorf alle bepalingen en verordeningen ter onder drukking van actief en lijdelijk verzet opge geven. Deze verordening treedt onmiddellijk in werking. DE „KONING DER DOEKHOBOREN" GEDOOD. Peter Veregin, het hoofd van alle Doekho- boren-kolonies in Canadade Doekhobo- ren zijn leden eener Russische godsdienstige sekte, die naar Canada emigreerden om aan geloofsvervolging te ontkomen is bij een spoorwegongeluk op den Canadian Pacific gedood. Veregin had den bijnaam van „Ko ning der Doekhoboren." Vermoed wordt dat het ongeluk, waarbij vijf personen werden gedood en velen gewond, door een bom ver oorzaakt is, als gevolg eener samenzwering van ontevreden Doekhoboren om Veregin te vermoorden. Een nader Reuter-bericht uit Vancou ver meldt, dat de politie bij haar onderzoek naar het ongeluk (waarbij 8 personen ge dood en 16 gewond blijken te zijn) in de overblijfselen een wekkerklok "én een stuk van een droge batterij heeft gevonden, die vermoedelijk deel uitmaakten van een hel- sche machine. Hierdoor is het geloof ver sterkt in een aanslag op Veregin. EEN VULKANISCHE UITBARSTING IN BRITSCH-INDIE Uit Calcutta wordt blijkens een draadloos bericht gemeld, dat een geheimzinnig ge rommel in de heuvels van Sitakund een paniek heeft veroorzaakt in Chittagong. De inwoners vreezen voor een vulkanische uit barsting. (Chittagong ligt in het Zuidoosten van Bengalen, aan de golf van Bengalen). LUDENDORFF EN KROONPRINS RUPPRECHT. Uit verschillende berichten blijkt, dat het conflict tusschen generaal Ludendorff en kroonprins Rupprecht steeds scherper vorm aanneemt, zoo zelfs, dat thans de Beiersche generaals alle betrekkingen met den vroegeren militairen afgod van Duitschland hebben verbroken, een en ander niet zeer tot versterking van de positie van diens völkische partij, die toch al veel geleden heeft door geld krapheid en groote innerlijke ver deeldheid. Zooals men weet is het huidige conflict het gevolg van voor kroonprins Rupprecht be- leedigende uitingen, door Ludendorff gedaan tijdens het proces-Hitier. EEN POGING TOT ZELFMOORD VAN GERMAINE BERTON. De koster van de Notre Dame de Lourdes te Belleville heeft de anarchiste Germaine Berton, die destijds Marius Plateau, secre taris van de Ligue de l'Action Fran?aise, vermoordde, in ernstigen toestand in het kerkgebouw aangetroffen. Zij had gepoogd zich door vergiftiging van het leven te be- rooven. Engelsche systeem, aangezien de liberalen zijn opgekomen. Men had besloten, een deel slechts een beperkt aantal candidaten hadden der Ruhrbezetting in het oude bezette gebied gesteld, en zoodoende zeer vele hunner j te laten en de daar aanwezige troepen naar stemmen ten goede zijn gekomen aan andere Frankrijk terug te zenden. Door de inmiddels partijen, doch uit de voorgaande cijfers blijkt ten duidelijkste, dat van een verplet-" tering der historische liberale partij voorals nog geen sprake is. De „Evening Standard" dringt er op aan, dat de conservatieven zullen trachten een modus te vinden om Asquith alsnog een zetel in het parlement aan te bieden, zonder dat zijn trots daardoor zou worden gekrenkt. Het blad betoogt, dat Asquith's nederlaag in Paisley aan de conservatieve kiezers te wijten is, die zich niet aan de getroffen over eenkomst hebben gehouden. Het is echter niet aan te nemen dat Asquith een dergelijk aanbod zou aanvaarden. ingetreden wijziging is blijkbaar de huidige ophooping van troepen ontstaan. Het blad acht het dringend gewenscht, dat de Fransche regeering haar aandacht wijdt aan dezen toestand en de aanleiding tot een onrust ta niet doet, die allerminst in overeenstemming is met de huidige poli tieke atmosfeer. DE HERSTELBETALINGEN. De Donderdag te Berlijn aangekomen algemeene agent voor de herstelbetalingen, Gilbert, heeft Vrijdag een breedvoerig on derhoud gehad met den Duitschen rijksmi nister van financiën Luther, den president EEN EXECUTIE. Te Altdorf, in het kanton Uri, is dezer dagen een man geguillotineerd, die eenigen tijd geleden een jong meisje had gedood. Sinds 1861 had in het kanton geen executie meer plaats gehad. De guillotine moest dan ook van Lausanne geleend worden. Maar toen kon men geen beul vinden. Eindelijk bood zich een spoorwegbeambte aan, een nakomeling van den vroegeren beul van het kanton. Zijn organisatie echter verzette zich er tegen, dat een hunner beulswerk zou ver richten zij richtte zelfs het verzoek aan de directie te Bern, den man te verbieden aan zijn aanbieding gevolg te geven. De wissel wachter is voor dien aandrang gebukt en heeft de bediening van de machine aan een anderen vrijwilliger overgelaten. Sinds 1910 is dit weer de eerste executie in Zwitserland. BOOS WEER OVER HET KANAAL.. Uit verschillende deelen van Engeland worden zware overstroomingen gemeld ten gevolge van de buitengewoon hevige regens. De Severn is op verscheidene plaatsen bui ten haar overs getreden. De Theems is in 24 uur één voet gestegen en het peil is 3 V- voet hooger dan het zomer- pefl. In het Kanaal woedde een zware storm. ONTPLOFFINGEN TE PARIJS. Vrijdagochtend in alle vroegte zijn de bewoners van ^e Chaussée d'Autm Parijs door twee h vi ,e ontploffing: n e hrikt. De eerste hau om omstreeKs i. zeven plaats in de kelders van een der perceelen, waarbij een begin van brand ontstond, die echter spoedig werd gebluscht. Een zeer der rijksbank Schacht, de directie der goud-sterke gaslucht werd waargenomen De tweede ontploffing, die om acht uur geschiedde en drie huizen trof, had ernstiger gevolgen. De etalage van een opticien werd geheel verwoest, in een brasserie werd alles kort en klein geslagen, een knecht werd ge wond; tevens ondervond een modezaak ook ernstige schade. De ontploffingen schijnen te zijn ontstaan door een ondergrondsche kortsluiting. In de Chaussée d'Antin liggen de electrische kabels vlak naast de gasleiding. Het gemeenteraadslid Oudin zal den pre fect van de Seine over het gebeurde inter pelleeren. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft het grootendeels republikeinsche ge meentebestuur van Cork ontbonden, wegens verwaarloozing van de administratie, gelijk te voren geschiedde met het gemeentebe stuur van Dublin. Een regeeringscommissaris werd aangesteld. TSAAR CYRILLUS. Grootvorst Andreas, die te Berlijn ver blijf houdt, heeft volgens de „Frankf. Ztg." een schrijven gericht tot grootvorst Ni kolai Nikolajewitsj, waarin hij verklaart het manifest van zijn broeder Cyrillus, waarin deze zichzelf tot tsaar van Rusland uitroept, volkomen wettig te achten en de afwijzende houding van Nikolai afkeurt. Van de 17 grootvorsten hclAen er thans 14 Cyrillus als tsaar erkend. Alleen Nikolai, zijn broeder en zijn neef weigeren nog dit te doen. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN BRAZILIË. Een Exchangetelegram uit Buenos Ayres bevestigt dat in Rio Grande do Sul een op standige beweging onder de cavalerie is uit gebroken, evenals in Uruguana. In Itaqui is een infanterieregiment in opstand]ge komen; evenzoo het garnizoen te Alegretto. De „Times" meldt uit Tokio Een groote brand heeft de vele tijdelijke huizen op de gronden van het Keizerlijk Paleis, waarin bijna vijfduizend personen waren onderge bracht, die tengevolge van de aardbeving van het vorige jaar dakloos waren geworden, verwoest. De blussching werd bemoeilijkt door de onvoldoende uitrusting der brand weer. Volgens berichten uit Tientsin heeft Woe Pei Foe aan zijn vertegenwoordigers opdracht gegeven onderhandelingen te openen met Feng Yoe Hsiang en Tsjang Tso Lin. Als grondslag der besprekingen zou daarbij een voorstel van Woe Pei Foe dienen, dat Tsjang Tso Lin zal terugtrekken naar Mantsjoerije en dat alle partijen zullen overeenkomen den status quo te herstellen. DE BURGEROORLOG. Volgens een communiqué, door Tsjang Tso Lin meegedeeld, hebben de troepen van Mantsjoerije Sjanhaikwam, Tsjinwangtao en Peitaiho bezet, 30.000 aanhangers van Tsjili gevange genomen en 1000 kanonnen buit gemaakt. Het ontslag van het kabinet is aangenomen. De minister van onderwijs, Hoeang Foe, blijft evenwel aan en wordt tevens waarnemend premier van het nieuwe kabinet, waarin Wang Tsjeng Tin minister van buitenlandsche zaken is en dat verder bestaat uit aanhangers van Tsjang Tso Lin, Feng Yoe Hsjang en Woe Pei Foe. Voorloopig verslag. Rede van Generaal Snijders. Eenige leden meenden te weten, dat op den bekenden debatavond in den Dierentuin te 's Gravenhage door generaal Snijders gezegd is, dat de Nederlandsche regeering zich in 1919 zou hebben verbonden, in geval van schending van de neutraliteit van ons land, die schending op te vatten als casus belli. Mocht de ze uiting waarheid bevatten, dan zou hier sprake zijn van een geheim ver drag, waaraan deze leden den staat niet ge bonden achtten. Andere leden merkten op, dat generaal Snijders slechts kan hebben betoogd, dat tegenover den onrechtmatigen eisch, door België dadelijk na den oorlog gesteld, dat een deel van het Nederlandsche gebied bij het Belgische zou worden gevoegd, onze re- verschil geering heef, verzekerd, da, schending van onze neutraliteit, door wien ook, dus ook gedrongen, van Spaansche zijde meer te gemoetkomendheid zou zijn getoond. Gevraagd werd, hoe de houding van de regeering zal zijn ten opzichte van de zg.n. Dawes-leening van 800 millioen goudmark# Zal de regeering de noteering ter beurze toe staan of bevelen Deze leden waren van meening, dat dl regeering zich daartoe niet verplicht behoeft te achten naar hun meening heeft Neder land ten behoeve van Duitschland al genoeg gedaan in den vorm van credietverleening. Zij vroegen in dit verband, of de kans be staat, dat de verleende credieten binnen af- zienbaren tijd afloopen. Blijkens het voorloopig verslag over dit wetsontwerp stelde men bij de bespreking daarvan vrij algemeen op den voorgrond, dat de regeering krachtigen steun verdient in haar streven om belastingontduiking tegen te gaan. Sommige leden waren dan ook be reid met het wetsontwerp mede te gaan, al ontveinsden zij zich niet, dat daarmede «ea zeer groot vertrouwen in de belastingad ministratie en de colleges, die rechtspreken in belastingzaken, gesteld wordt. Eenigen dezer leden meenden echter, dat het H* He aanvaarding van het wetsontwerp noodig Xfliu zijn, de beslissing over geschillen betreffen*# de vraag of bepaalde rechthandelingen ken nelijk zijn verricht met het doel om de hef fing van belastingen overeenkomstig haa doel onmogelijk te maken, niet over te late aan de Raden van Beroep, welke niet over bekwame juristen in hun midden hebbe doch die beslissing op te dragen aan de ree terlij ke macht. De meeste leden echter meenden, ondai het boven weergegeven uitgangspunt, i het wetsontwerp niet te kunnen medegaai,. Sommigen wezen er daarbij op, dat de Memorie van Toelichting terecht verklaart, dat tegen eigenlijk gezegde belastingont duiking door schijnhandelingen geen voor ziening behoeft te worden getroffen, daar de rechtspraak deze reeds nu niet naar haar uiterlijken schijn, doch naar haar ware ka rakter beoordeelt en veroordeelt. Zelfs werd de opmerking gemaakt, dat de rechtspraak hierbij wellicht te streng is. Doch bepaalde lijk onjuist en ongeoorloofd kwam het aan verscheidene leden voor, rechtshandelingen, die volgens het gemeene recht volkomen geldig zijn, in fiscaal-rechtelijk opzicht nietig te verklaren, alleen omdat de fiscus bij zoodanige rechtshandelingen met wel vaart. Andere leden, dit bezwaar met gehefl beamend, stemden wel in met een tweede tegen het wetsontwerp|geopperde grief, n.l. dat het door de zeer ruime formuleering van art. 1 leiden zal tot groote rechts-onzekerheid en de deur wijd opent voor allerlei wille» keur. Sommige leden wenschten daarom een scherper omlijning van d£ gevallen, waarin de fiscus met rechtshandelingen geen reke ning behoeft te houden, terwijl ook zij, als waarborg tegen een te ver gaand gebruik van de aan de belastingautoriteiten bij de wet te verleenen, bevoegdheid, de daarover rijzende geschillen zoudem willen opgedragen zien aan de rechterlijke macht in plaats van aan de colleges, thans met rechtspraak in belasting' zaken belast. Zeer vele andere leden waren echter van oordeel, dat een zoodanige,in casuïstiek afdalende, regeling bij speciale wet onge- wenscht is. Zij gaven daarom den minister in overweging dit wetsontwerp in te trekken en naarmate de noodzakelijkheid daarvan, zich doet gevoelen, bij de Kamer aanhangig te maken wetsontwerpen tot wijziging van de belastingwetten, ten aanzien van die punten, welke tot het ontgaan van belastingen aanleiding hebben gegeven, zooals de bepa lingen betreffende de levensverzekering en de naamlooze vennootschappen. Andere leden meenden, dat ook op deze wijze het kwaad der belastingontduiking niet afdoende kon worden bestreden. H.i. dienen de belastingwetten in de eerste plaats gezuiverd te worden van de daarin voor komende fouten en gebreken, die door haar onbillijke werking de oorzaak zijn, dat naar middelen tot ontduiking wordt omgezien In verband met het ontslag aan de ge. huwde ambtenares hebben zich, naar ver luidt, ambtenaressen van haar echtgenooten laten scheiden en zijn zij met dezen gaan leven in concubinaat. Naar wij vernemen heeft thans de ministerraad besloten, dat aan zoodanig gescheiden ambtenaressen ont slag moet worder. verleend. Volk. Op 31 Octobcj j.l. is voor Notaris Mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage gepas seerd de akte betreffende de stichting, in het leven geroepen door de heeren Jhr. Mr. de Graaff en Drucker, beiden in Zwitser, land woonachtig, genaamd: Koningin Wil. ii door het Duitsche rijk, voor Nederland casus belli zou zijn. Met genoegen hadden vele leden ge constateerd, dat de regeering er, mede ten gevolge van den uit de Kamer geoefenden drang, toe is overgegaan, meer dan vroeger bij het voorbereiden van handelsverdragen het advies van belanghebbenden in te winnen. Inlichtingen werden verzocht omtrent het stadium, waarin de voorbereiding van een handelsverdrag met Rusland zich thans be vindt. Het resultaat van de tusschen Neder land en Spanje gevoerde onderhandelingen achtte men bevredigend. Sommige leden meenden te moeten veronderstellen, dat, wanneer daarop met meer kracht was aan- lende Nederlanders en enkele vreemdelin gen in Zwitserland is daarvoor bijeengebracht een bedrag van /3.200 francs. Het fonds heeft ten doel hulp te verleenen aan min vermogende Nederlandsche longlijders, die steun behoeven bij de verpleging in het Ne derlandsche Sanatorium te Davos. Men meldt uit Brussel: Er zijn reeds herhaaldelijk klachten op gegaan over het feit, dat er s-avonds te Brussel na den trein van 5 uur 23 min. geen gelegenheid meer bestaat om nog naar Am sterdam te vertrekken. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in België heeft thans bij de betrokken autoriteiten stappen ge daan om, evenals voor den oorlog een. lateren trein van Brussel naar Amsterdam te laten loopen. Daar Brian er niet van hield een vergelij king te maken tusschen koken en scharla kenkoorts, spoedde hij zich voort, om zich van juffrouw Sampsóns gebazel te bevrij den. Inderdaad, het kleine vrouwtje was op zeker tijdstip Van haar leven ziekenverpleeg ster gewpest, doch zij had een van haar pa tiënten, die aan stuiptrekkingen leed, gedu rende den nacht hevig doen ontstellen, door haar de geschiedenis van alle stervelingen, die het tijdelijke verlaten hadden, mêc te deelen. Toen deze vampyr-achtige streek uitgelekt was, werden haar nimmer meer patiënten ter verpleging toevertrouwd, daar men zulke afschuwelijke dwaasheden nadee- lig voor het gestel achtte. Zoodra Fitzgerald was uitgegaan, ging zij voor het venster staan en sloeg hem gade, toen hij langzaam de straat doorliep een groote, knappe man, waar iedere vrouw trotsch op zou zijn. „Wat 't verschrikkelijk ding, om te den ken, ^at zoo iemand gauw een lijk zal zijn," mompelde zij binnensmonds, „want daar hij in zijn eigen plaats bepaald een groote mijn heer is. zal hij wel een mooi. luchtig graf gewelf hebben, hetgeen veel pleizieriger zal zijn dan een afgesloten, bedompte groeve, zelfs al is het een grafsteen met luikjes er boven. Wat kan het mij ook schelen!? Wie zijt gij onbeschaamde?" sneed zij haar zin af, toen een dikke man met een licht paii den weg overstak en aan dc schel trok, „fs mij dat aan die schel trekken, je denkt zeker, dat het de knop van een pomp is." De heer aan de deur was niemand anders, dan Mr. Gorby, hij hoorde haar niet en gaf derhalve geen antwoord. Zij vloog dus de trappen af, knarstandend van woede wegens dc ruwe behandeling van haar schel. Mr. Gorby had Brian zien uitgaan en hield het voor een goede gelegenheid, om zijn informatiën voort te zetten en \yilde dus zoo schielijk mogelijk het terrein verkennen. ,U hebt bijna de, schel uitgetrokken," zei- de de trotsche krekel, toen zij den gerechts dienaar haar schrale magere tronie deed aanschouwen. „Dat doet mij innig leed," antwoordde Gorby bedeesd. „Een volgend maal zal ik aankloppen." „O, neen, dat behoeft niet," zeide de huis juffrouw met een hoofdschudden, „ik houd er geen klopper op na, en U behoeft de verf ook niet van de deur af te krabben, want zij is eerst voor een half jaar opgeschilderd door den neef van mijn Schoonzuster, die schilder is bij een winkelier te Fitzroy. Zijn keus, om de kleuren uit te zoeken, is we reldvermaard." „Woont.Mr. Fitzgerald hier?" vroeg Gorby bedaard. „Ja zeker, die woont hier," antwoordde juffrouw Sampson, „maar hij is juist uitge gaan en komt niet voor den namiddag terug, dus als u een boodschap voor hem mocht hebben, zal ik ze hem, zoo gauw hij thuis komt, méedeelen." „Ik ben verheugd, dat hij niet thuis is," sprak Mr. Gorby. „Wilt u mij een kort on derhoud met u zelf toestaan?" „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg de kre kel, wier nieuwsgierigheid door deze woor den belangrijk geprikkeld werd. „Dat zal ik u zeggen, zoodra wij in huis zijn," mtwoordde Mr. Gorby. Dc krekel zag hem met haar doordringen de kleine oogen aan, en daar zij niets on fatsoenlijks aan hem bespeurde, ging zij hem vooruit de trap op, den ganschen tijd luid knapperend. Hierover was Mr. Gorby zoo verbaasd, dat hij trachtte een opheldering voor dat verschijnsel te vinden. „Moet met olie gesmeerd worden," was zijn besluit, „maar iets dusdanigs heb ik nog nooit gehoord, en zij ziet er uit, als moest zij in tweeën breken, zoo broos is ze!" Mrs. Sampson bracht Gorby in Brian's zitkamer, en na de deur achter hem geslo ten te hebben, nam zij plaats, om, hetgeen hij haar te vertellen had, te vernemen. „Ik hoop niet, dat het een wissel betreft," zeide zij. „Mr. Fitzgerald heeft geld op de bank staan, en alles is even behoorlijk, zoo als het een heer als hem betaamt, want ik woordenvloed af te breken en bedaard af wachtte, tot zij opgehouden had. „Ik wensch- te maar alleen een weinig omtrent de le venswijze van Mr. Fitzgerald te worden in gelicht." „En met welk oogmerk? vroeg juffrouw Sampson, met een verontwaardigd gemop per, „ben je iemand van de pers, die arti keltjes schrijft van menschen, die niet in opspraak willen komen, want ik weet, dat dit de gewoonte is van lieden van uw slag, mijn man zaliger was drukker bij de courant die bankroet ging, geen geld meer had om het loon uit te betalen, en als ik het goed uitreken, zijn ze ons nog de som van negen tig gulden schuldig, welk bedrag volgens de wet, mij, de weduwe, toekomt. Ik geloof echter niet dat er ooit iets van terecht zal komen o Hemel, neen!" Mr. Gorby zag in, dat, als hij niet de koe bij de horens pakte, hij nimmer de ge- wenschte indichtingen zou verkrijgen. „Ik ben agent van een levensverzekering," zeide hij schielijk, om zoodoende aan de zaak een beslag ie geven, „en mr, Fitzge- rekening raid wenscht zijn leven in ons genootschapnachtelijke uur verkondigt,' antwoordde de 11 1 - huisjuffrouw, „want u kunt me gelooven, ik regel er mij gewoonlijk naar, geen van al de klokken slaan in het huis, uitgezonderd een, die ternauwernood weer gerepareerd is, daar zij met opwinden gesprongen was. „Is hij altijd vóór twaalven thuis? vroeg Mr. Gorby, door dit antwoord niet danig teleurgesteld. Mrs. Sampson zag hem schalks aan en een glimlach vertoonde zich op haar mager en gerimpeld aangezicht, ben re zeker van, dat hij van uw Ti i, niets af weet en hte hem zeker ontgaan is, te verzekeren. Maar alvorens zulks te kun- want u moet weten dat niet ieder zulk een nen bewerkstelligen, moet ik een onderzoek goed geheugen heeft als mijn tante van moe- doen, of zijn gedragslijn van dien aard is, ders zijde, die was beroemd wegens haar om hem te kunnen verzekeren; leeft hij be- rekenkunde, om niet te spreken van de ta- daard en ingetogen? Komt hij vroeg^tc huu fels van vermenigvuldiging en de nummers van al de huizen, welke zij onthouden had. „Hte is geen wissel," antwoordde Mr. en wat weet u, om kort te gaan, van geheel zijn levenswijze?" nie IS vee» «r.ssw, ---- „Het zal mij genoegen doen, u een af- Gorbv die tevergeefs beproefd had dien doend antwoord te kunnen geven op all - - i 1 J j C j11,<i «,nM nnnlH nuf L'iinnon 7Htl vragen, welke u van eenig nut kunnen zijn, mijnheer," hernam mrs. Sampson; „aange zien ik weet hoe nuttig voor een huishou ding het is, in een assurantie-maatschappij ingeschreven te zijn; mocht het hoofd des huisgezins plotseling door den onverbiddelij- ken dood worden opgeëischt, een weduwe achterlatend, en, naar ik uit vertrouwbare bron vernomen heb, is Mr. Fitzgerald voor nemens, zich weldra in den echt te begeven en ik mag lijden, dat die stap zijn geluk mag bevorderen, ofschoon ik in hem een huurder verlies, die steeds prompt betaalde." „Het is dus een bedaard mensch," zeide Mr. Gorby, beseffende, dat hij voorzichtig moest te werk gaan. „Ik heb hem nog nooit boven zijn bier aangetroffen, en hij is altijd in staat om zijn sleutel te gebruiken en zijn laarzen uit te trekken, alvorens hij naar bed gaat; meer mag een vrouw van een huurder niet ver wachten, en zeker niet een vrouw, die haar eigen boeltje zelf schoon moet houden." „En hij komt nog al vroeg te huis?" „Altijd binnen, voor de klok het midder- Jonge menschen zijn geen oude men schen,".antwoordde zij behoedzaam, „het is nog al duidelijk, dat sleutels niet voor de aardigheid gemaakt zijn, maar wel om ze te gebruiken, en Mr. Fitzgerald, een der knap ste jongelieden van Melbourne zijnde, was er de man niet naar om zijn huissleutel te laten roesten, maar niettemin gebruikte hij hem toch altijd matig." „Ik veronderstel echter, dat u, wanneer ij laat thuis komt, gewoonlijk slaapt, zei de gerechtsdienaar, „u zoudt mij dus niet kun nen zeggen, op welk uur hij gewoonlijk thuis k°,Tamelijk ongelijk," meende juffrouw Sampson, „daar ik nog al een vasten slaap heb en erg op mijn bed gesteld ben, maar den laatsten keer hoorde ik hem na midder nacht naar huis komen, en dat was jongshe. den Donderdag." „Zoo, zoo," zei Mr. Gorby, terwijl hij een zware zucht slaakte. [Wordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5