UW10UW SN ¥jssnw*üi!j miT- MARKTNIEUWS. Spaarfonds voor Bodemcultuur. Dividend- en tantièmehelasting. Postchèpue- en girodienst. De betrekkingen tusschen Nederland en België. Derde Algemeene Nederland sche Katholiekendag. Van het Hof. VERKEER EN POSTERIJEN. Een nieuw broeiraam. Door een stier aangevallen. GEMENGD NIEUWS. Poetsmiddelenfabriek afgebrand. Gevaarlijk spel. Twee verdwijnende molens. Twee arrestaties. Een oplichter. Ontrouw kantoorbediende. De gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. 'n Putsch in Beieren op komst? De overstroomingen in Britsch- Indië. De tentoonstelling te Wembley. De strijd in China. Een bloedige slag in Ohio. Stakende scholieren. Aan het rapport van den accountant- deskundige J. W. Lucas, in opdracht van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage opgemaakt terzake van de voorloopige sur séance van betaling, welke die rechtbank op 20 Augustus 1924 heeft verleend aan het Spaarfonds voor Bodemcultuur, is het vol gende ontleend De stichting werd opgericht in Augustus 1918. Het kapitaal bedroeg toen f 1000. Als leden-oprichters traden op de heeren mr. P. J. M. Aalberse, (afgetreden Mei 1922), mr. J. A. Loeff (sedert overleden), Arnold Smits, A. H. Smulders (afgetreden April '24), dr. Emile Verviers en Joh. H. F. Deckers (afgetreden Januari 1920). Volgens de op richtingsactie was het doel van de stichting „het bevorderen van bodemcultuur." In 1920 en de volgende jaren heeft men in strijd met dit doel getracht naast het grondbedrijf en wat men daarmee verbonden achtte, het bedrijf van een gewone crediet- bank te vestigen. De stichting werd beheerd door een be stuur, bestaande uit ten minste zes leden. Uit naam van het bestuur traden, volgens de oprichtingsacte, de voorzitter en de se cretaris-penningmeester op. In de practijk werden de zaken door den laatstgenoemden 'functionaris beh n leid. De stichting had sedert September 1922 haar kantoor gevestigd in haar eigen pand Stationsweg 43 te Leiden. Zij bezat 97 cor respondentschappen, verspreid over vrijwel het geheele land, welke waren belast met de inning en terugbetaling van spaargelden en deposito's. De stichting heeft bij haar verzoek om /oorloopige surcéance een staat van activa en passiva ingediend, welke den toestand op 4 Juni 1924 zou aangeven. Het is aan den heer Lucas echter al spoedig gebleken, dat de werkelijke toestand geheel anders was en dat de ingeleverde staat met bijlagen zoo danige groote onjuistheden bevatte, dat hij voor een juist overzicht niet kon dienen. On der meer waren diverse activa en passiva /oor hun saldo's per 1 Januari 1924 vermeld. Wat het grondbezit van de stichting be treft bleek den heer Lucas dat de boekwaarde daarvan in vorige jaren was belast voor di verse meer of minder belangrijke bedragen, die in werkelijkheid daarop niet thuis hoor den, doch welke als waardevermeerdering werden voorgesteld en als zoodanig op de balans gebracht, ten einde den werkelijken toestand te camoufleeren. De heer Lucas heeft deze posten doen verzamelen en met de verdere fouten, welke in de balans van 31 December 1922 bleken te zijn begaan, tot een bedrag van f 187.905 als een afzonderlijk verlies doen afboeken. Na overleg met de bewindvoerders, werd in overeenstemming met den aard der deel nemingen aangenomen, dat het z.g. contri butie kapitaal ad f 402.252, zoowel als het „stichtingskapitaal," hetwelk in den loop der jaren door toevoegingen uit winst tot r 8950 was aangegroeid, niet als crediteur kon worden aangemerkt. Het verlies van de stichting gaat deze bedragen verre te boven. Ze zijn bij het opmaken van den werkelijken toestand op 20 Augustus 1924 door den heer Lucas in totaal op het verlies in mindering gebracht. De door de stichting bij de rechtbank in gediende staat van activa en passiva gaf aan: een totaal aan activa ad f 1.906.677, een totaal aan passiva ad f 1.689.690, zoodat een saldo zou resteeren ad f 216.987. De werkelijke toestand is, zooals uit het rapport van den heer Lucas en den daarbij overgelegden staat van activa en passiva blijkt, geheel anders. Immers volgens zijn opstelling bedragen de activa in totaal f 917.458, de passiva in totaal f 1.696.100, Zoodat er een deficit is van f 778.642. De afwijking van de bevindingen van den heer Lucas van den door de stichting inge- dienden staat is in hoofdzaak (in ronde cij fers) als volgt te verklaren f 72.000 min dere waarde kantoorgebouw, f 10.000 min dere waarde kantoorinventaris, f 71.000 mindere waarde grondbezit, f 143.000 min dere waarde effecten, f 653.000 afschrij ving en reserve en dubieuze debiteuren, f 46.000 diverse verliezen, totaal f 995.000. Het „kapitaal" van de stichting bestond per 31 December 1922 uit f 410.000 zijnde ruim f 8000 stichtingskapitaal en f 402.000 contributiekapitaal. Tegenover deze eigen middelen stond (in ronde cijfers) f 240.000 effecten, deels zeer incourantf 1.410.000 credieten aan de biteuren f 530.000 grondbezitf 190.000 huizenbezit; f 50.000 inventaris en verder niet te reaiiseeren activa, totaal f 2.420.000. Er was dus f 2 millioen uit spaargelden en deposito's (waarvan ten minste f 1 millioen op korten termijn opvraagbaar was) in moeilijk te reaiiseeren, voor een groot deel zeer dubieuze activa vastgelegd. Dat bij een dergelijken toestand calami teiten niet konden uitblijven ligt voor de hand. Een deels globale becijfering heeft aan getoond, dat de stichting thans met belang rijk verlies werkt, indien men, zooals vanzelf spreekt, rente op dubieuze posten en niet inbare huren enz. buiten berekening laat. In den boedel moet per 20 Augustus een deficit van f 778.642 worden aangenomen. Op grond hiervan en in verband met het feit, dat het bedrijf in zijn tegenwoordigen vorm met verlies werkt, bestaat er naar het oordeel van den heer Lucas geen vooruitzicht, dat, na verleend maximaal uitstel, volledige betaling van crediteuren zal kunnen plaats hebben. Verschenen is het Voorloopig Verslag in- <ake het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917 en herziening van de regelen van de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de dividend- en tantièmebe- belasting. Sommige leden verklaarden be zwaar te hebben tegen de voorgestelde in trekking van art. 11, derde lid, der wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917. Daar latende of de opneming van dit voorschrift indertijd een gelukkige greep is geweest, meenden zij, dat de bepaling thans ingebur gerd is. Ontheffing er van zal in bijna alle ge vallen er toe lijden, dat er stilzwijgende een wijziging plaats heeft in de verdeeling van de winst tusschen aandeelhouders eenerzijds en directie en commissarissen anderzijds. In de jaren van schijnbloei en groote winsten van vele vennootschappen zijn de vaste lasten van tractementen van directie en hooger perso neel toch reeds in vele gevallen sterk geste gen. Het is niet wenschelijk, dat door een wetswijziging thans een stilzwijgende verhoo ging met veelal ruim 9 plaats grijpe, al mo ge daardoor de berekening van de tantième belasting in sommige gevallen iets gemakke lijker worden. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van art. 22 van de Postwet, hadden sommige leden met leed wezen kennis genomen van het voorstel tot afschaffing van de rentevergoeding voor saldi bij den postchèque- en girodienst. Andere leden verklaarden, zich wel er mede te kunnen vereenigen, dat voortaan voor kleine saldi geen rente meer zou worden ver goed, doch waren van meening, dat voor hoogere bedragen, b.v. van ten minste f 100, het blijven uitkeeren van eenige rentevergoe ding alleszins aanbeveling zou verdienen, daar anders de kans groot is, dat het publiek geen bedragen van eenige beteekenis meer bij den postchèque- en girodienst zal laten staan. Wel zou deze rente h.i. aanmerkelijk lager dienen te worden gesteld dan thans in de wet bepaald is. Vele andere leden verklaarden met de af schaffing van de rentevergoeding wel te kun nen medegaan, Eenige leden maakten echter het voorbehoud, dat de staat zich tegelijk dient te verplichten tot betaling van een nor male rente voor bij den postchèque- en giro dienst belegde gelden, voor het géval, dat de terugbetaling dier gelden achterwege mocht blijven buiten schuld van den crediteur, zoo als gedurende ruim een jaar is geschied. DE INDRUK VAN MR. A. E. J. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Zooals men weet, heeft de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. A. E. J. baron van Voorst j.l. Zondag bij de plechtig heden te Gent als bijzonder gezant van H. M. de Koningin den Belgischen koning begroet. De „Prov. Noordbr. 's-Hert. Crt." heeft in verband daarmee een onderhoud gehad met mr. A. baron van Voorst tot Voorst, aan het interview ontleenen wij het volgende „Heeft Uwe Ecxellentie," zoo vroegen wij, „den indruk gekregen, dat de daad van Hare Majesteit gewaardeerd werd „Méér dan datZoowel de ontvangst, die mij ten deel viel, als het onderhoud met den Koning en de Belgische en vreemde gezag dragers droeg een buitengewoon vriend- schappelijl karakter. In alle opzichten werd de vertegenwoordiger van Nederland be groet met een hartelijke voorkomendheid, die mij zeer getroffen heeft." „Mogen wij ook vragen naar bijzonderhe den van uwe ontmoeting bij den Koning?" „Zeker, want ik ben er van overtuigd, dat de vriendelijkheden, mij bewezen, niet enkel Hare Majesteit, maar het heele Neder- landsche volk golden. Toen ik 's ochtends kwart over negen mij van mijn taak kweet en den Koning namens Hare Majesteit be groette in het gouvernementsgebouw van Oost-Vlaanderen, toonde Konig Albert aan stonds zijn buitengewone ingenomenheid met de vriendelijke oplettendheid van Ko ningin Wilhelmina. 't Zijn niet enkel de vor stenhuizen, die door goede vriendschap ver bonden zijn, zei Koning Albert, maar ook beide volkeren. Het verheugde Z.M., dat zooveel vriendschapsbetrekkingen tus schen beiden onderhouden worden dat in Brussel en andere steden bloeiende Neder- landsche kolonies levenen dat jaarlijks zoovele duizenden Nederlanders het mooie Belgische land bereizen en doorkruisen. Vooral verheugde de Koning zich over het bezoek van jonge Nederlanders, die tochten maken door de Ardennen en zoo ook verderaf liggende deelen van België leeren kennen. Herhaaldelijk vroeg de Koning mij, om H. M. Wilhelmina te bedanken en ten overvloede zou hij zelf na zijn terugkeer aanstonds tele grafisch zijn ingenomenheid betuigen met de Nederlandsche uiting van welgezindheid en vriendschap. Het onderhoud duurde een half uur en was werkelijk een genoegen voor tt mij. „Den geheelen dag ben ik tegenwoordig geweest bij de plechtigheden. Reeds tevoren hadden de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de burgemeester van Gent mij ontvangen met de grootste voorkomendheid. De gouverneur had zelfs zijn buitengoed tot mijn beschik king gesteld." „Dus Uwe Excellentie is getuige geweest van de onthulling van het monument „Juist. Ik was reeds aanwezig op het ver hoog, toen de Koning daar aankwam, die omringd was door de Belgische autoriteiten en de vertegenwoordigers der verbonden mogendheden. En opnieuw toonde de Koning daar, hoe gevoelig hij was voor Nederland's vriendschap, want op meer dan hoffelijke wijze noodigde hij mij uit, plaats te nemen in zijn onmiddellijke nabijheid." STRAFFELOOSHEID. Het is geen ongewoon verschijnsel meer, schrijft de Nijm. Crt., dat men nu en dan een waarschuwing in de krant vindt van or\- geveer den volgenden inhoud „De Commissaris van Politie te.'(Bur gemeester van....) raadt dengenen, die handelsbetrekkingen zouden willen aan- knoopen met.., ook v/el handelende onder de firma.., zich vooraf tot hem, Commissa ris (Burgemeester) te wenden om inlich tingen." Twee opmerkingen zijn daarbij te maken le. dat dit een buitengewoon slechte, zelfs beleedigende getuigenis is omtrent den han delaar of de firma, die in de waarschuwing met name wordt genoemd en 2e. vraagt de lezer, die .niet al te zeer thuis is in wet gevingsmanieren en wetten, waarom de Com missaris van Politie niet tot vervolging over gaat van den man of de firma, die zich aan zulke dingen schuldig maakt, dat er van offi cieel zijde in het openbaar tegen hen moet worden gewaarschuwd. Die waag is wel gewettigd, maar getuigt toch ook van de onbekendheid met de wet en de wetgeving. Zij staat zoo ongeveer op één lijn met de vaak gehoorde opmerking „daar mocht de politie (de Regeering) toch wel eens wat aan doen," wanneer het pu bliek iets ziet gebeuren, dat het uit de vol heid van zijn gemoed „een schandaal" vindt. Dat is vooral het geval bij handelingen, die op bedrog lijken, of het inderdaad ook zijn, zelfs van de grofste soort. Speculatie op de onwetendheid en op de lichtgeloovig- heid van het publiek door handige bedrie gers komt herhaaldelijk voor, en zeer dik wijls blijft bestraffing van den bedrieger uit. „Mag dat maar?" vraagt deze of gene. Neen, het mag eigenlijk niet, maar het maakt een groot verschil „of iets niet mag" of dat „het verboden'is." Het eerste is de zedelijke zij, het andere de wettelijke kant van de zaak'. Dat juist is in dezen de moeilijkheid. Er is heel veel, dat niet „zou mogen" en dat toch niet gestraft wordt, omdat de strafwet geen enkel artikel bevat dat er op van toe passing is. Nu kan men wel zeggen „Verander dan de wet" maar ten eerste gaat dat al niet zoo gemakkelijk iedereen weet dat er heel wat aan vast zitinitiatief van den minister raadpleging van den Raad van State in diening bij de Tweede Kamer onderzoek in de afdeelingen behandelingen in het open baar herhaling van dit alles voor de Eerste Kamer, enz., enz. Maar er is een veel grooter bezwaar men maakt geen wet voor één laakbare handeling een strafwet of een strafwetbepaling moet altijd een vrij groot aantal gelijksoortige mis drijven bestrijken en nu is het vaak zeer moeilijk, ja haast onmogelijk, om een al- gemeene verbodsbepaling zoo in te kleeden, dat alles wat maar zoo eenigszins met de ver boden handeling overeenkomt, er onder be grepen wordt. De groote moeilijkheid is dus soms, dat de wetgever geen kans ziet om een groep van misdrijven zóó te omschrijven, dat alles, wat hij zou willen treffen, er onder valt. En degenen, die gewetenloos genoeg zijn, om op deze onmogelijkheid te speculecren, weten gewoonlijk wel een middel te vinden, om wat men noemt „door de mazen van het net te kruipen," d. hun mi drijf zóó in te kleeden of op zulk een wijze uit te voeren, dat de strafoepaling niet op hen toepasselijk is. In zoo'n geval lachen zij de wet, de Re geering, de rechterlijke macht uit en zij doen tweeëerlei kwaad zij bedriegen en plun deren hun medemenschen en zij verminderen den eerbied voor de wet, vooral bij de minder ontwikkelden, die hen voor zulke knappe koppen aanzien, dat zelfs de rechterlijke macht het tegen hen moet afleggen. Bedrog komt in zoo velerlei vormen voor, dat het onmogelijk is ze alle in één formule samen te vatten. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Kat holiekendagen deelt ons mee, dat in de d'a- tums, waarop de eerstvolgende Nederland sche Katholiekendag zal worden gehouden, verandering is gekomen. Door omstandig heden is het onmogelijk gebleken, den Kat holiekendag te doen plaats hebben op het einde van de maand Juli 1925, zooals eerst bepaald was en zooals ook reeds in de cou ranten is bekend gemaakt. Besloten is nu den derden Nederlandschen Katholiekendag te houden op Dinsdag, Woensdag en Don derdag 4, 5 en 6 Augustus 1925, en wel te 's-Gravenhage. CENTRALE R. K. KIESVEREENIGING IN FRIESLAND. Nieuwe voorzitter. In de te Sneek gehouden vergadering van de R. K. Centrale Kiesvereeniging in Fries land werd de heer mr. Koch uit Leeuwar den tot voorzitter gekozen. (Centr.) RAAD VAN NED.-INDIE. Benoemd is tot vice-presidc t van den Raad van Ned. Indië Mr. K. F. Kreutzberg, thans lid; benoemd tot lid de heer Ch. J. S. M. Weiter, hoofdambtenaar met verlof, laatstelijk algemeen secretaris. Z.K.H. Prins Hendrik zal 3 en 4 Novem" ber e.k. te Rostock een demonstratie bijwo" nen van jachthonden, hoofdzakelijk afgerich* op de jacht van wilde zwijnen. Ter bijwoning van deze demonstratie zullen a.s. Zaterdag mede naat Mecklenburg vertrekken de beide d.d. Hofjagers van Het Loo en een bosch wachter uitGortel. DE AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID HOLLAND. Een prov. regeling in zicht. Reeds enkele malen zijn op intiatief der groote steden in Zuid-Holland besprekingen gevoerd tusschen verschillende gemeente besturen, politie-autoriteiten en den bond van bedrijfsautohouders om tot een meer uniforme regeling te komen voor het auto busbedrijf in de provincie Zuid-Holland. Door het gemeentebestuur van Den Haag was daartoe een ontwerp vastgesteld, betref fende de keuring van autobussen en de te stellen voorwaarden. Een en ander is Woensdag Op een confe rentie ten stadhuize tusschen de betrokken autoriteiten uit Rotterdam, Den Haag, Dor drecht, Leiden en Gouda opnieuw in be handeling gekomenop de hoofdpunten kon men zich vereenigen. Het is dan ook te verwachten, dat binnen kort een definitieve regeling zal worden vastgesteld, die voor de groote verkeerscen- tra van Zuid-Holland van kracht zal zijn. In de eerste plaats is natuurlijk gedacht aan maatregelen voor de veiligheid der pas sagiers, zooals het verplichtend stellen om het benzinereservoir buiten den autobus aan te brengen. Een absoluut rookverbod in den wagen en voorts een regeling der arbeids voorwaarden van het personeel de stand plaatsvergunningen en enkele andere punten. Deze nieuwe regeling zal groote verbete ring brengen in den thans bestaanden chao- tischen toestand in het autobusbedrijf. (Tel.) In de Westlandsche veilingsgebouwen wordt een broeiraam- éénruiter tentoonge steld, waarvan de samenstelling door een nieuwe vinding het inwateren en doorlekken voorkomt. In elk der beide raamlijsti*i is een gootje van zink aangebracht, voorzien van een gleuf, waarin de ruit geschoven wordt. Het water, dat op de ruit valt en dat bij harden wind dikwijls met kracht in de groef tusschen het glas en het hout geperst wordt, loopt door de gootjes af en kan ook den drempel van het raam niet raken, wijl deze door een zinken plaatje overdekt is. De prijs blijft nog beneden dien van de Am. grenen raamlijsten, welke de tuinder dik wijls neemt wegens de grootere duurzaam heid van het grenenhout. De vinding trekt zeer de aandacht der tuinbouwers. Want te gen deze schadelijke inwerking van het wa ter op de raamlijsten van bakken en waren huizen heeft men geen enkel afdoend mid del gevonden. Wanneer jaarlijks slechts één dubbeltje per raam kon uitgespaard worden, zou dit op de millioenen slechts, welke alleen in het Westland en in den Kring Loos duinen, Delft, Berkel, Gouda gebruikt wor den, een aanzienlijke besparing beteekenen. De uitvinder van het nieuwe raam, de heer L. Vingerling te Wassenaar, heeft octrooi voor zijn vinding aangevraagd. Zevenaarsche brandweer, behouden worden. De schade bedraagt ongeveer f 60.000 en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De brand is vermoedelijk ontstaan door het breken van een as-arm in een der kook- ketels. De landbouwer R. te Swalmen bij Roer mond, die een stier uit de weide haalde en dezen naar stal wilde brengen, werd op den grond geworpen en kreeg eenige stooten in den rug. Door over een heg te vluchten, wist hij zich nog juist bijtijds aan de woede van het dier te onttrekken. R. die zich onder dok ters behandeling moest stellen, bleek zware inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Hij had drie ribben gebroken. De stier is later opgevangen. Donderdagmiddag, ongeveer 5 uur, brak een hevige brand uit in de Schoenpoetsmid- delenfabriek van de N. V. „Gütalin" aan de Kostschoollaan te Zevenaar en waarvan de directie te Amsterdam gevestigd is. De geheele fabriek met inventaris werd in de asch gelegd. De belendende perceelen kon den, dank zij het kranig optreden van de Op het spoorweg-emplacement te .Delft waren eenige jongens bezig met het voort duwen van aldaar staande ledige goederen wagens. Bij dat spelletje geraakte de 12-jarige P., wonende Rotterdamsche weg alhier, tusschen de buffers bekneld, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. In zeer zorgwek- kenden toestand is de knaap naar het gast huis vervoerd. De molen te IJzerloo onder Aalten wordt van de wieken ontdaan en door een motor vervangen. Sedert 1856 draagt hij het op schrift Zoo God de winden laat waaien Die over berg en velden ziet, Zoo wil men op deez' molen malen Het graan, dat God aan 't menschdom biedt. Ingelanden van het waterschap Oude Leij te Vischvliet hebben besloten den afgebranden molen niet te herbouwen, doch voor het water gemaal electrische drijfkracht te nemen. Op last van. den officier van justitie i« eind van de vorige en begin van deze week gearresteerd een directeur van een particu lier bedrijf te 's Hage en een directeur van een Assurantie-Maatschappij te Nijmegen. De eerste wordt verdacht gebruik gemaakt te hebben van een valsche geschrift, den Nij- meegschen directeur wordt ten laste gelegd het geschrift vervalscht te hebben. Het Rijk zou door deze handelingen benadeeld zijn voor een bedrag van ongeveer f 1000. Naar de N. Crt. verneemt, waaraan wij het bericht ontleenen, betreft het hier het uitvoeren van een opdracht voor het minis terie van Buitenlandsche Zaken. De Haag- sche directeur moest daarbij een verzeke ring sluiten. Hij diende, bij Buitenlandsche Zaken een rekening in, waarbij de post as surantie hooger was aangegeven dan met de werkelijkheid overeenkwam. De begelei dende polis bleek valsch te zijn. Het blad heeft vergeefs getracht bij de politie en bij Buitenlandsche Zaken nadere inlichtingen omtrent deze zaak te verkrijgen. EEN DIEVENBENDE. In de omgeving Elberfeld-Barmen werd in den laatsten tijd op verschillende, ook aan de Wupper gelegen fabrieken geconstateerd, dat uit voor Engeland bestemde zendingen, textiel waren etc., telkens goederen gestolen werden. Men stelde daar ter plaatse een onderzoek in, doch de nasporingen leidden er toe, dat men tot de conclusie kwam, dat de diefstallen tijdens het transport moesten geschieden en wel zeer vermoedelijk te Rot terdam, waar de zendingen uit de spoorwa gons werd overgeladen cn getransporteerd naar de verschillende voor Engeland be stemde stoomschepen. De chef van een par ticulieren Duitschen bewakingsdienst kwam, schrijft de Msb. naar Rotterdam en in samen werking met de Cntrale Recherche zette hij zijn nasporingen voort. Deze leidden er toe, dat men achterdocht begon te kesteren tegen de sleepersfirma, die voor een expediteur in Rotterdam de goederen vervoerde. Het re sultaat was, dat eerst aangehouden werd de sleepersknecht J. M. S. ,die in dienst was van de op den Goudscherijweg gevestigde sleeperij. Toen men Zaterdag daar eens pools hoogte ging nemen, zag de Duitscher C. M. L. aldaar twee rollen moquette staan, die naar zijn meening, tot de gestolen goederen behoorden, vat later tleek zoo te zijn. Te stoffeerder werd aangehouden en hij beken de, de moquette tegen een veel te lagen prijs gekocht te hebben. Hij had er al verschillen de crapauds mede bekleed. Zijn verklarin gen waren aanleiding, dat de eigenaars van de sleeperij, de drie gebroeders S. in bewa ring werden gesteld. Het kwam uit, dat dezen de goederen aan win keiiers hier ter stede verkochten. Bij een meubelmaker in de Hille- laan werd daarop 9 rollen meubelstof in beslag genomen, bij een winkelier, wonende in de Willebrordusstraat zes rollen meubel stof, die hij van een bewoner van de Weste Wagenstraat tweedehandsch had gekocht. Deze had ze op zijn beurt weer gekocht voor vier gulden per M., voor de helft van de waarde. In totaal heeft de politie nog beslag kunnen leggen op 24 rollen meubelstof, elk van 20 tot 40 M., eenige rollen band en op een vier tal stoelen, die met gestolen moquette be kleed waren. De drie sleepers-patroons en de knecht zijn in verzekerde bewaring ge steld, de stoffeerder werd na verhoor op vrije voeten gelaten, terwijl tegen den win kelier, den koopman en den meubelmaker proces-verbaal is opgemaakt. Bij den Weleerw. heer Schneider, kape laan van de parochie St, Lambertus te Hengelo, vervoegde zich de vorige week een heer, die in gebroken Duitsch vertelde Bodwijk te heeten en R.-K priester te zijn, afkomstig uit Rusland, belast met een op dracht naar Amerika. Te Rotterdam zou hij een belangrijk bedrag voor zijn reis ont vangen, doch op het moment was hij zon der geld. Hij wist een en ander zoo aan nemelijk te maken, dat de kapelaan hem 78 leende. Thans is echter gebleken, dat deze met een oplichter te 'doen heeft ge had. Men zij voor dat heerschap op zijn hoede! De directie van Koninklijke Nederland sche Stoomboot Maatschappij te Amster dam heeft bij de politie aangifte gedaan dat een kantoorbediende van deze maat schappij, werkzaam op de établissementen aan de Levantkade, een bedrag van onge veer 12.000 heeft verduisterd. Het is de gewoonte bij de scheepvaart maatschappijen, het z g. aanveegsel uit de ruimen, dat is alles wat van de lading na de lossing in het schip achterblijft, op ge regelde tijden te verkoopen. Door van deze verkoopen geld achter te houden, heeft de daarmede belaste kantoorbediende over LONDEN, 2 November. De gemeente raadsverkiezingen, welke gisteren in alle provinciesteden van Engeland en Wales werden gehouden, liepen voor Labour gun stiger af dan de parlementsverkiezingen, maar de liberalen betaalden andermaal het gelag, In de 70 voornaamste steden wonnen de conservatieven 50 raadszetels, maar verlo ren er 44; Labour won 51 en verloor 31; de liberalen wonnen 18 en verloren 52; de on- afhankelijken wonnen 14 en verloren 18. Te Manchester wonnen de socialisten 4 en de liberalen 3 raadszetels op de conservatie ven, die aldaar pas 6 van de 9 parlements zetels hadden veroverd. Te Birmingham wonnen de conservatieven 5 raadszetels van Labour en van de libe ralen. Labour won te Wigan, een mijnwerkers- stad van Lancashire, 7 zetels, waaronder 6 van de conservatieven, en te Liverpool 4. Te Durham, waar bij de parlementsver kiezing een Labour-afgevaardigde werd ge. kozen, werden bij de gemeenteraadsver kiezingen alle Labour-candidaten geslagen. Te Eastham, een arbeidersgemeente ten O. van Londen, dat ook den aftredenden Labour-afgevaardigde voor het Lagerhuis herkoos, werden gisteren alle 7 candidaten van den Bond van Belastingbetalers herko zen en hun Labourtegenstanders geslagen, maar in de naburige gemeente Westham werden van de 16 Labour-candidaten er 12 gekozen. Uit München wordt aan de „Montagmor- gen" gemeld, dat aldaar het gerucht loopt, dat er deze maand een putsch z#u plaats hebben, die het herstel van de monarchie ten doel zou hebben. ALLAHABAD, 2 Nov. In een alhier ge houden officieele vergadering tot leniging van den nood der slachtoffers van de jongste hevige overstroomingen in Britsch-Indië werd medegedeeld, dat in het Meeroet-dis- trict 700 dorpen werden verwoest en 600 personen en 40.000 runderen verdronken. In de dictricten van Boedan en Hasanpoer wer den 1000 dorpen geheel en 450 gedeeltelijk verwoest. LONDEN, 2 Nov. De tentoonstelling te Wembley is gisteren door den prins van Wales gesloten, in tegenwoordigheid van 50.000 menschen. Over de heropening in het volgende voorjaar is nog steeds geen beslis sing genomen. De prins deelde in zijn toespraak mede, dat de tentoonstelling in het geheel bezocht is door 18 millioen personen, onder wie on geveer vijf millioen kinderen. PEKING, 2 Nov. De ex-president Tshao- Khoen heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij melding maakt van zijn aftreden gn betreurt, dat hij niet in staat was den vrede en de orde in het land te handha ven. Hij hoopt, dat zijn opvolger bij de po gingen hiertoe meer succes zal hebben. He den heeft hij aan het ministerie de zegels en staatsstukken ter hand gesteld. Het kabinet zal zich in zijn morgen te hou den zitting, bij afwezigheid van een presi dent, tot regeerend lichaam proclameeren. Volgens een juist ontvangen bericht kon de internationale trein naar Tientsin, die te Jang-tsoen is aangekomen, niet verder gaan, blijkbaar wegens het feit, dat vóór die stad een gevecht gaande is. NEW-YORK, 2 Nov. Ten gevolge van hevige onlusten gistermiddag in de stad Ni- les (Ohio) voorgevallen tusschen leden van de Ku Klux Klan en aanhangers van de te genovergestelde orde van de Ridders van den Vlammenden Cirkel, heeft de staatsgou- verneur voor Niles den staat van beleg afge kondigd. Heden patrouilleerden honderden mannen van de staatspolitie op straat, en de plaatselijke gevangenissen zijn gevuld met personen, die wegens het in 't openbaar dra gen van vuurwapens werden gearresteerd. De aanleidende oorzaak van het vechten was, dat de burgemeester van Niles aan de Ku Klux Klan veroorloofde, in die stad een parade te houden. Honderden Klan-leden kwamen uit naburige plaatsen er heen. Dat wekte de verontwaardiging van de Ridders, wier verzoek om in dezelfde stad een parade té mogen houden, te voren was geweigerd. De Ridders kampeerden op een open terrein dwars over den weg, welke de Klan-leden zouden volgen, en zij vertoonden eigenge- makte dynamietbommen, waarmee zij voor nemens waren de. parade van de Klan-leden onmogelijk te maken. Daarop reden eenige gewapende Klan-leden in auto's de stad binnen en weldra werd van beide zijden geschoten alsook gevochten met knotsen en vuisten. Bij dit gevecht werden 3 personen doodelijk gewond en 9 andere minder ernstig. een lange periode zich een bedrag van 12,000 toegeëigend. ONGELUK IN EEN SPIRITUSFABRIEK. Een arbeider om het leven gekomen. Gistermiddag is te Sappemeer aan de Spi ritusfabriek de werkman J. Mulder bij het schoonmaken van een grondbak door het opstijgen van gassen gestikt. De werkman W. Brouwer werd eveneens bedwelmd, doch diens levensgeesten konden worden opge wekt. Wegens een naar haar meening, te groote repetitie (60 bladz.) heefi de vijfde klasse eener H. B. S. in het Gooi gestaakt. Het papier voor deze repetitie werd blanco in geleverd. De klasse werd op een vrijen mid dag terug ontboden, waarop de jongelui an dermaal weigerden het werk te leveren, be halve twee leerlingen, die de vragen beant woordden. Thans is een der leiders voor een week van de school verwijderd, in af wachting van een nadere beslissing. (Hbld.) AMSTERDAM. 1 Nov. Aardappelen. (Eericht van de mak. Jac. Kno p). Zeeuwsche bonte f 5.756, id. blauwe f55.50, id. Eigenheimers f 4.805, id. blauwe Eigen heimers f 4.804.90, Zeeuwsche Eigen heimers poters f 4—4.25, Hillegommer Zand- aardappelen f 67, Drentsche Eigenheimers f 3—3.50, id. Roode Star f 3.25—3.50 per kg- AMSTERDAM, 1 Nov. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong en Koene.) Goudreinetten extra f 2442, idem I f 10 18, Sterappeien extra f 2634, idem I f 16 24, Transparant de Cronsel extra f 5056, idem I f 2234, Present van Engeland f 1634, Cox Pomona extra f 4056, idem I f 1830, The Queen extra f 2848, idem I f 1428, Notarisappelen f 1218, Bradly Seedling f 1016, Gravensteiners f 1825, Gron. Kroon f 1246, Sweden appelen f 1218, Princesse Nobel f 1426, Belle fleur f 1230, Schagerroodjes f 1014, Tulpappelen f 812, Bouman Reinette f 1928, Jasappelen f 1216, Gamerensch zuur f 711, Gerrit Roelofs f 1014, zure Pippeling f 812, Paradijsappelen f 10 14, Bismarck f 1418, Keizer Alexander f 1420, Huismanzoet f 812, Jaap Dirk f 812, Honingzoet f 814, dubb. benders f 1216, Doyenne du Commice f 3248, Bonne Louisse d'Avranches f 3052, (extra) idem I f 16—24, Br. Hardy f 20—34, Br. Lebrun f 1422, Br. Clairgeau f 1422, William Duchesse f 3260, Leghipons f 2634, Soldat Laboureur f 1222, Cale- bas de Tirlemont f 1018, Souvenir de Con- grees f 1420, Hertogin Elza f 1424, Durandeau f 1424, Meloenperen f 712, Giesen Wildeman f 710, Wintervijgen f 1016, Bergamotperen f 57, Winter- jannen f 48, Nouveau Poiteau f 1422, Jo- denperen f 69, Pondsperen f 1824 per 100 kg., Alicanten f 0.640.74, hazelnoten f 0.200.24. kassnijboonen f 0.750.95, dikke spercieboonen f 0.36—0.44, tomaten f 0.220.48 per kg. Hillegommer zand- aardappelen f 7.8012.30 per 100 kg. Bloemkool f.2832 per 100 stuks; Sla f 2.404.60 per 100 krop Uien f 3.20 3.60 per 50 kg.Spruiten extra f 45.10, idem grof f 1.702.60 per baal. Bloemen. Chrysanthemums f 1838, Am. Anjers f 1017, Hadley f 1222, Sunburst f 712, Ophelia f 712, Golden Ophelia f 8—14, Keizerin f 610, Dalia's f 2.506 per 100 stuks, snijgroen f 37.50, eiketakken f 1.503.60 per 100 tak, Fransche Anjers f 0.400.65, Margrieten f 0.080.12, Fran sche Narcissen f 0.150.20 per dozijn. BEVERWIJK', 30 October. Bloembollen- veiling: Gladiolen 12 c.M. en op 1012; War 2.40 90; Baron Jos Hulst 2.40 60; White Giant 2.40 90; America 2.20 1.00; Prim Maidenblush 1.80, 100; Prince of Wales 2.10, 90; Glory of Holland 2.60, 1.60; Schwaben 3.20, 1.40; Halley 95; Btenchleuensis 3, 1.40; Foch 1.80, 75; Pink Perfection 4.40, 2.10; Empresse of India 2.50, 85; Hollandia 2.00; Prim Souvenir 1.0;8 Pink Beautey 0.90; Roem v. Kennemerland 2.30. 85; Pensma 1.90, 80; Goliath 3.10; Willy Wigman 2.0^ Prinses Marianne 2.10; Blauwe Vogel 3,10, 2,50; Flora 3.30; Yellow Standard 3.20. Handel niet zoo vlug. In November eiken Donderdag veiling. BEVERWIJK, 31 October 1924. R. K. Tuindersvcreeniging „Kennemerland". Snij- boonen 90; Spercieboonen z. dr. 54; Dop pers 56; Witlof 30; Capucijners witte 20 30; Uien 67; Appelen Pr. v. Eng. 1215; Spruiten 1525; alles per K.G. Bloemkool 1530; Gele Kool 610; Roode Kool 49; Groene Kool 37; xWitte Kool 78; alles per 100 stuks. Wortelen 14—21 per bos. Wortelen 23; per K.G. Prei 1322/4; Sel. derie 24; Pieterselie 5; alles per bos. Knolselderie 58 per stuk. Aardappelen 78; per K.G. Spinazie 1.852.90; Andijvie 501.20; Sla 601.35; Boerekool 3570; alles per kist. ENKHUIZEN, 1 Nov. Heden kwamen hier de eerste 17 vaartuigen binnen met 1100 pd. hoekbot en 160 pd. schar. De bot gold f 28.05—28.50, de schar f 23.50—25.05 per 50 Kg. ITMUIDEN, 1 Nov. Heden waren aan de mai kt de vangsten van 13 stoomtrawlerss. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.40 1, tongen f 2.301.35 per Kg. griet f 5431, gr. schol f 5244, md. schol f 48 44, zetsch91 f 30—20, f 16—4, kl. schol f 2010, scharren f 2210, per 50 Kg. roggen f 2213 per hoop vleet f 21.10 p. stuk makreel f 3130, pieterman en poon f 235, gr. schelvisch f 4642, md. schel - visch f 3330, k.md. schelvisch f 2319, kl. schelvisch f 1815, f 104, per 50 Kg. kabeljauw f 7264 per 125 Kg.gr. gullen f 2622, kl. gullen f 138.50, wijting f 6 3.90, per 50 Kg. heilbot f 1.601 per Kg. lengen f 3.451.55, koolvisch f 2.101.55 per stuk. IJMUIDEN, 1 Nov. Heden kwamen van de haringvisschef ij niet minder dan 12 Brit- sche stoomdrifters met een gezamenlijken aanvoer van 5200 manden versche haring in de haven. Geveild werden de vangsten van den stoomlogger IJM 406 (IJsbrand Pieter) met f 10780 zeiilogger IJM 287 (Pallas) met f 8992 en van negen Britsche drifters met tezamen f 25.000 aan opbrengst. ALKMAAR, 1 Nov. Vee. Aangevoerd 29 paarden f 150400, 16 koeien f350500,11 nuchtere kalveren f 1436, 288 schapen f 48 58 '/2, 60 biggen f 920, 6 bokken en gei ten f 416. Boter per 0.5 kilo f 1.201.40. Eieren per 100 stuks f 1314. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Noven> ber (Weekbericht Langendijker Groenten- veiling). De aanvoer van bloemkool was ver geleken bij de vorige week 50.000 stuks min der en bedroeg 85.300 stuks. Hoewel er erg geklaagd wordt over de sorteering van dit ar tikel, werden nog behoorlijke prijzen ge maakt. Voor 1ste soort werd betaald f 14 tot 28.50, mindere soorten f 2 tot f 13 per 100 stuks. Van roode kool werd aangevoerd 422.400 kg. De prijzen bleven vrijwel gelijk, voor 1ste soort f 2.60 tot f 3.80 per 1Ö0 kg. Gele kool, aanvoer 236.600 kg. De prijzen v/aren voor 1ste soort een gulden hooger dan de vorige week, en liepen van f 3.60 tot f 6.10 2de soort f 2,60 tot f 3.40 per 100 kg.«Witte kool, aanvoer 424.000 kg. Hiervan was de prijs ook iets hooger, en liep van f 1.10 tot f 2.60 per 100 kg. Ook werden Deensche wit te aangevoerd waarvoor betaald werd van f 2 tot f4.60 per 100 kg. Uien, aanvoer 41.225 kg. Voor grove uien was ook de prijs iets hoo ger en liep van f 6.70 tot 7.70. Drielingen f 5.70 tot f 8.10. Nep f 6.70 tot 7.90, alles per 100 Kg. Losse wortelen (peen), aanvoer 84.275 kg. prijs f 1.20 tot f 2.50 per 100 kg. Bieten, aanvoer 25.000 kg, prijs f 1.30 tot f 3.50 per 100 kg. Rammenas, aanvoer 2150 kg, prijs f 2 tot f 5.30 per 100 kg. Rapen, aa„^ voer 5000 kg, prijs f 1.10 tot f 1.90 per 100 kg. Slaboonen, aanvoer 207 kg, prijs f 1.20 tot f 33 per' 100,kg. Een partijtje van 316 kg. blauwe aardappelen bracht f 5 per 100 kg. Van diverse koolsoorten werden 108 wagons aangevoerd tegen 119 bij de vorige opgaaf. HOORN. 1 Nov. Vee. Aanvoer 69 biggen f 1220 255 schapen f 4856 lammeren f 3848 1 geit f 15 6 paarden f 180—210. Handel matig. HOORN, 1 Nov. Granen. (Beurs Park- zaal.) Tarwe f 1113% gerst f 14 haver flC 11 per 100 kg groene erwten f 20 grau we f 3039 vale (groote) f 3439, Wijker vale f 2330 bruine boonen 'f 2530 witte f 33 paarde f 11 duive f 13 per hl mosterdzaad f 4247 per 70 kg karwijzaaa f 22 maanzaad f 2527 oer 50 ke.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6