'ANK f50.- Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad fe Wie bij elkaarbehooren... Dinsdag 4 November 1924 47ste Jaargang No. 15882 STA.DSNI 5 November Agenda Voor Pater Staal. Mariabond in het bisdom Haarlem. Jubileum J. J. van Pelt. Iets nieuws, dat al oud is. Sparen bij de Spaarnebank geeft vier procent rente. Spaargelden worden dagelijks gedu rende de kantooruren in ontvangst genomen. Terugbetaling van spaargelden zonder bureau cratischen omslag. c Moraal en Politie. mm De straaicollecte van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaat- maatschappij. De stoet op de Markt, voor het „gat" van de Qroote Houtstr. De Brusselsche Bank. Gunning Haarlem en de Provinciale Griffie. J. J. WF.BER ZOON Ootïciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarient Telegraphisch Weerbericht. Gouden echtpaar. Een origineel idee. De abonnementsprijs bedraagt voor 'Taarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3,25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetalingf 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. t\l!e abom a's op dit blad zijn, in gevolge de verzekeringsvoorwaarüen, 1 Qflnn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenT dUUU.- Levenslange geheele on JE "7Cri geschiktheid tot werken; I {jU.' bij een ongeval met i ncn doodelijken afloop. 1 4jU. bij verlies van een hand, JL «QC een voet of een oog; I&.D.1 bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van S y? A been of arm; T bij verlies van een andere vinger. Dezer dagen waren wij verplicht, in een tramwagen een gesprek te beluisteren tus schen twee heeren, over den uitslag der En- gelsche verkiezingen. Het bleken twee za- kenmenschen te zijn, die elkanders meening polsten over den vermoedelijken invloed dezer overweldigende uitspraak op de Beurs. Aan het slot werd ook nog even een prognose .over den vermoedelijken afloop der verkie zingen in Nederland in 1925 vastgesteld, waarbij de een onder volle instemming van den ander voorspelde: „je zult zien, dat loopt uit op een samengaan van de katholie ken met de sociaal-democraten." Wat die twee heeren daar zich zelf en elkaar trachtten wijs te maken is helaas geen buitennissigheid van een paar zonder lingen. Wie goed oplet, wat er om hem heen gedacht en gesproken wordt, weet, dat zeer velen in Nederland deze politieke combinatie als de nieuwe, zeker komende coalitie, verwachten. Er kan onzerzijds niet genoeg gedaan worden, om deze verbijsterende geestesge steldheid te verdrijven. Ook zij, die voor zich zelf niet enkel van het ongewenschte, maar zelfs van de onmogelijkheid van zulk een monsterverbond overtuigd zijn, zullen goed doen, die langzamerhand gangbare meening met alle middelen te keeren. Een niet te versmaden argument heeft Mr. Wer ker, de voorzitter van den Vrijzinnig-demo- cratischen bond, welke organisatie Zaterdag j,l, haar jaarvergadering hield, in zijn ope ningsrede ons hierbij aan de hand gedaan. Het ging over de reeds lang verspreide geruchten aangaande een fusie tusschen de Democratische partij (Prof. v. Vollenhoven) en den Vrijzinnig-Democratischen Bond. Laten wij even citeeren, wat mr. Werker over die fusieplannen zeide: „Er is een dagbladbericht verschenen dat mededeelt, dat ons hoofdbestuur en dat van de Democratische partij het reeds eens zouden zijn over een fusie, en dat de besprekingen alleen nog zouden loopen over de vraag: welken naam de nieuwe partij zou voeren. Dit bericht van wie is het afkomstig? geeft een onjuiste voorstelling van den stand van zaken. De werkelijkheid is, dat .bij de onder lei ding van prof. v. Vollenhoven gehouden besprekingen, tusschen de delegaties van beide hoofdbesturen is gebleken, dat om trent beginselverklaring en werkprogram overeenstemming gemakkelijk was te ver- krijgen. Het overleg is echter vast.geloo- pen op den tc kiezen naam. Wij willen het element „Vrijzinnig" niet prijsgeven, om dat het een eigen geschiedenis heeft, en loslaten verwarring zou stichten en wij- ziging in ons politiek beginsel zou doen onderstellen, terwijl dit beginsgl precies hetzelfde bleef. Het hoofdbestuur van de Democratische partij staat echter op los laten van het element „Vrijzinnig". Men meent namelijk, dat de nieuw te stichten partij evengoed leden van sociaal-demo cratisch, anti-revolutionair en roomsch katholiek beginsel zou kunnen en moeten tellen, als zij maar democraat zijn. Wij daarentegen achten de vorming van één democratische partij uit dogmatici van ander beginsel en vrijzinnig-democraten onmogelijk. Doch zelfs indien zij mogelijk ware en het streven succes mocht hebben, dan zouden de vrijzinnigen in de veel grootere massa van de anderen te zeker der verdwijnen, naarmate het succes groo- ter zou zijn. Bovendien zou, indien het al aanvankelijk gelukte, van den aanvang af de zekerheid van nieuwe scheuring be staan." En verder: „De houding der regeering inzake de vereeniging „De Dageraad" hoe terecht heeft mr. Marchant die hou ding in de Tweede Kamer gegeeseld moge u overigens een bewijs zijn, dat de handhaving van het woord „vrijzinnig" in onzen naam meer is dan een ijdele klank. Wie eenig inzicht heeft in onze staatkun dige geschiedenis, in den toestand van het oogenblik, in hetgeen er leeft onder an dere partijen, kan zich van het welslagen dezer onderneming geenerlei illusie ma ken. De opzet valt nauwelijks als ernstig le beschouwen. Ziedaar een uitspraak die wij goed zullen doen te onthouden. Van Vrijzinnig Democra tische zijde is al lang en altijd te ver geefs naar een samengaan met „de katholieke democraten" gestreefd. De laat ste. jaren wordt dit edel werk meer door sociaal-democratische voormannen verricht En nu is het wel merkwaardig, dat de te genwoordige leider der Vrijz.-democraten komt verklaren 'n samengaan met democra ten, welke niet van huis uit vrijzinnig zijn, on mogelijk en verderfelijk te achten. Nu we ten wij wel dat er verschil is tusschen een politiek verbond van kiezers en een regee- ringscoalitie, maar practisch maakt dit in de tegenwoordige tijdsomstandigheden geen verschil. Dat er een tijd was, waarin van een zekere samenwerking tusschen katho lieken en liberalen gesproken kon worden, is te verklaren uit het feit, dat het toen voor de Roomschen ging om een levensvraag. In een samengaan van christelijke-, vrijzinnige en sociaal-democraten zou het enkel gaan om materieele belangen. En het is ondenk baar, dat de R.K. Staatspartij daarvoor haar zelfstandigheid zou prijsgeven. Terecht her innert mr. Werker, in zijn boven aange haalde uitspraak, aan den onlangs in de Tweede Kamer gevoerden strijd over „De Dageraad". Hoe kan men vóór- en legen- standers van het bestaansrecht der propa ganda voor Godloochening in ééji adem noemen? Laten wij dan ook niet, door mee- ningsverschillen in eigen partij op te blazen naar buiten den indruk wekken, alsof een samengaan van alle zich noemende demo craten van vrijzinnigen of christelijken .hui ze op den duur onvermijdelijk, en dus het uiteenvallen der R.K. Staatspartij en der an dere christelijke partijen van zelf sprekend is. Wij hebben een hoogere eenheid, die bo ven materieele dingen uitgaat. Dezer dagen schreef mr. Bomans in de „Maasbode", een opvallende verklaring over de eenheid van de sterke R.K. Tweede Kamerfractie neer. Alle praatjes over ver deeldheid en kans op scheuring in deze fractie verwijst hij naar het rijk der fabels. „Er huizen in de fractie geen aanhangers van N. K. P. en Volkspartij. Ook niet ver borgen in hun sympathieën. Ze zijn alle ras echte Staatspartijers," schrijft hij. En hij besluit: „Hoezeer de tegenstellingen zich toe- scherpen en wijs en voorzichtig beleid van de leiding vragen, mag als troostend tee- ken van onze éénheid gewezen worden naar onze volksvertegenwoordigers, geen volgelingen in den zin van slaafsche die naren, maar vrouwen en mannen, die zich bewust zijn, en diep bewust, de groo- te verantwoordelijkheid hunner positie en deze juist willen benutten om trots al les, te getuigen voor de éénheid en on deelbaarheid onzer partij." Welnu, laat die éénheid dan ook in de partij zelf terugkeeren. Wanneer zij onder 32 voormannen, die geregeld moeten samen werken in de practische politiek, kan be staan, dan is zij zeker mogelijk in de par tij. #En nu lijkt ons juist het beste mid del om die eenheid te herkrijgen en te ver sterken, wanneer dit bij alle R.K. kiezers voorop wordt gesteld: een samengaan van een deel der katholieken met democraten van vrijzinnige richting is principieel uitge sloten; anderzijds moet er toch geregeerd worden; die regeering zal de beste en het meest in onzen geest zijn, naarmate de sterk te van de Roomsche fractie in de Kamer. En zulk een sterke Kamerclub krijgen wij alleen door een zoo hecht mogelijke een heid der partij! Sociëteit St. Bavo" Cursus Vrouwenbond 8 uur Oudersavond Mariavereeniging en Kiuisverbond 8 uur Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur Studieclub Gra- fischen Bond 8 uur Knipcursus 8 uur Hoofdbesl. Volkshond 8 uur. R.-K, Middenstandsgebouw Haarlemsche Inkoop-Combinatie half 9 uur Zang- vereeniging Klein a Capella Koor 8 uur Bestuur Caeciiia half 9 uur Voet balclub D.S.S, 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van, 89% uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R. K. Leeszaal en utUeenbibliotheek Janssiraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag, en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1 —2 uur Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraatl Alle werkdagen van v. m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel. 1671. Vorige opgave 45.50 Ter eere van den H. Antonius 2.50 N. N. 1.— De eerste 50 zijn er bijna. Er moeten echter zeer veel veelvouden van dat be drag komen. De inschrijving blijft nog steeds geopend. Wie zorgt er voor, dat er gauw van „honderden" gesproken kan worden. Evenals vorige jaren houdt de N.-Holl. Propaganda-Comm. van den Mariabond in het Bisdom Haarlem een cursus voor be- stuurs- en verdere leden van Maria-Ver- eenigingen en andere Roomsche vrouwen organisaties en wel op zeven achtereen volgende Donderdagavonden, beginnende Donderdag 6 November a.s. om 7 uur, in Gebouw St. Bavo, Smedestraat te Haar lem. De deelname, die kosteloos is, belooft zeer groot te worden. Op Zaterdag 1 November herdacht de heer J. J. van Pelt, werkmeester aan den Centt-ale Werkplaats alhier den dag waar op hij voor 25 jaar zijn loopbaan begon in den dienst der Ned. Spoorwegen. Ten huize van den jubilaris werd hij ge complimenteerd bij monde van den heer Ingenieur Ott de Vries en werd hem de ge bruikelijke enveloppe met inhoud overhan digd. Daarna werd namens het toezichthab- bend en administratief personeel door den heer werktuigkundige Kummel de jubilaris toegesproken en een cadeau aangeboden. Verder was de Jubilaris uitgenoodigd om in zijn afdeeling (wagenniakerij) de bewijzen van sympathie in ontvangst te nemen, hier bij werd hij op hartelijke wijze door een der oudste wagenmakers, den heer J. de Graaf, toegesproken. Beide geschenken gingen ver gezeld van een fraaie oorkonde geteekend door den heer C. Mes. Des namiddags van 25 uur hield de heer van Pelt receptie te zijne huize, welke zeer druk werd bezocht. Het was voor den jubilaris een onvergete lijke dag. Van groot belang voor Kath. Ouders. (Ingezonden.) Neen, er is niets nieuws onder de zon. Er mag nu en dan plotseling iets opduiken, dat den schijn heeft van nieuw te zijn, als we t op den keper beschouwen, bemerken we, dat 't, misschien onder andere vormen, altijd reeds bestaan heeft of althans een maal in de geschiedenis van het menschdom bekend is geworden. Zoo is 't ook met de zaak, waarvoor we nu de aandacht vragen van onze geloofs- gerooten, van de ouders vooral. Om te beginnen een vraag: zijt ge geheel onthouder in het gebruiken van alcoholische dranken of afschaffer van sterke dranken? Neen, zet alstublieft niet zoo'n verontwaar digd gezicht bij het lezen van deze vraag! Wij gelooven best, dat ge, ook zonder drankbestrijder t° zijn, u niet aan al te dik- nieuwe, dat al oud is. Want Haarlem heeft haar St. Anna-vereeniging gehad, in den tijd, toen men de drankbestrijding, de ka tholieke, nog niet aan zoo'n klein groepje personen overliet. Wat is dan de St. Anna-vereeniging? We zouden haar een filiaal van de Maria vereeniging kunnen noemen, want het zijn vooral de vrouwe'ïjke leden der Roomsche drankweer, die zich met dit mooie werk voor de kinderen bemoeien. De leden der vereeniging zijn allen R.-K. Ouders, die daarvoor nog geen lid van het Kiuisverbond of de Mariavereeniging be hoeven te zijn. Zij verbinden zich, niet op zonde, maar dan toch op eerewoord, om hun kinderen minstens tot op 12-jarigen leeftijd op te voeden in onthouding van alle alcoholische dranken (jenever, bier, wijn en dergelijke). Het doel der St. Anna-vereeniging is, te voorkomen, dat het kind vertrouwd raakt ke vriendschap met den alcohol schuldig maakt, dat ge tóch liever niet met die «[ure en gevaarlijke dranken te doen hebt, ofal thans zeer goed weet, wat de christelijke matigheid van u vordert. We zijn er zelfs van overtuigd, dat ge u over de vraag wat matig en wat onmatig is, laat voorlichter dcor de verkondigers der Katholieke Ge loofsleer en niet door drankhandelaren. We stellen in dat opzicht een groot vertrouwen in u, anders kwamen we u niet spreken over „iets nieuws, dat al oud is". We bedoelen alleen dit: als ge geen drank bestrijder zijt om de een of andere re den, waarover we het riu heelemaal niet zullen hebben dan kunt ge toch Wel met ons van meening zijn, dat de wijze, waarop in onzen tijd het drinken en zelfs het véél drinken van alcoholica wordt aangemoedigd, een groot gevaar oplevert voor de matig heid en enkele andere deugden van ons goede Roomsche volk. Gij ziet en voelt dat even goed als wij en zult daarom zeker niet weigeren dat kwaad "mee te bestrijden, vooral indien 't u geen offer kost. Wat wij van u vragen? Luistert! Gij zijt Katholieke ouders, gij beschouwt het bezit van uw kinderen als een grooten zefen en een zware verantwoordelijkheid. Gij brengt hen groot ten koste van veel of fers, maar deze brengt ge gaarne, omdat ge hen liefhebt en u bewust zijt van de hooge verdienstelijkheid van het ouderschap. Gij zorgt voor hun lichaam en hun ziel, tracht heide tot volkomen ontwikkeling te bren gen. Ge lééft voor hen, zij zijn uw voort durende zorg, maar ook uw vreugde en uw trots. Dit leert u de ervaring: als een kind braaf, verstandig en goed wordt opgevoed, dan staat het in zijn latere leven sterk tegen over de gevaren, de zedelijke en maatschap pelijke, dan is voor hem de weg gebaand naar een gélukkig bestaan. Gij weet ook dit: vele omstandigheden werken er toe mee, om het karakter van uw kind te vormen of te misvormen. Vaak is al uw zorg en uw inspanning niet bij machte hem tegen die slechte invloeden te beschermen en menig ouder zag zijn kind den verkeerden weg opgaan, na toch al 't mogelijke in zijn belang gedaan te hebben. 't Kan niet ontkend worden: een van die gevaarlijke omstandigheden is het bestaan der. drankverleiding. Als de kinderen groo- ter worden, staat de deur van café en kroeg voor hen open en zelden leeren zij iets goeds bij een glas met prikkelenden en be dwelmenden drank. Dan lijdt zoo menig ouderhart in vrees en zorg, dan wordt er vol angst gedacht aan de toekomst van het kind .dat zoo vele en zoo groote offers ge kost heeft. Dan knaagt ook dikwijls een in nig berouw aan het ouderhart, omdat men inziet, dat men het gevaar der drankver leiding te laat erkend en te laat geweerd heeft. Hier zijn we, waar we wezen wilden. Als vader en moeder hun plicht tegenover de kinderen goed begrijpen, dan zorgen zij' er bijtijds voor, dat het drankgevaar voor hun kinderen niet bestaat, of althans zoo ge ring mogelijk gemaakt wordt. Dan voeden zij hun jongens en meisjes op in geheelont houding! Dat vragen wij van u, katholieke ouders, en wij willen u gaarne daarbij helpen. Niet om in uw rechten en plichten te treden, daar denken wij niet aan, maar alleen om uw moeilijke taak te helpen verlichten. Tot dat doel wordt een St. Anna-vereeni ging opgericht. Dat bedoelen we met het met de alcoholische dranken en de drink- woonten, en zich valsche ideeën vormt over de waarde, het. nut en de zoogenaamde on misbaarheid van den alcohol. Nu weten we zeer wel, dat het dwaze denkbeeld van vroeger dat de alcohol voor iedereen en ook voor het kind goed zou zijn in den tegenwoprdigen tijd niet zooveel aanhang meer vindt, maar geheel verdwenen i s het toch nóg niet. Velen dwalen in dat opzicht te goeder trouw, an deren zijn zich van hun verantwoordelijk heid niet voldoende bewust. Het lidmaat schap van de St. Anna-vereeniging, aan vaard uit zuivere liefde tot het kind, zal het gevaar van onachtzaamheid doen ver dwijnen. Verstandige ouders geven hun jeugdige kinderen geen (alcoholischen drank, zeker niet. Maar ais zij zelf geen geheelonthou ders zijn, zal 't hun toch moeilijk vallen, hun kinderen in geheelonthouding groot te brengen. De ondervinding leert, dat het zooveel beter gaat, als zij zijn ingeschreven ir. de St. Anna-vereeniging. Dan werkt de Drankbestrijding mee, die de middelen be zit om het kind afkeer in te boezemen van den voor hem altijd gevaarlijken en nadee- ligen alcohol. Er wordt dus eigenlijk van de ouders niets gevraagd, er wordt hun alleen wat aange boden. Zij behoeven geen vergaderingen bij te wonen, geen contributie te betalen, of 't zou een kleinigheid per jaar moeten zijn, om aan de kinderen nu en dan 'n feest te kunnen geven. Zijt gij, katholieke ouders, er nog niet van overtuigd, dat 't goed of noodzakelijk is uw kinderen zonder alcoholica op te voeden of wilt ge over dit onderwerp eens wat meer weten, bezoekt dan denOudersavond, wel ke a.s. Woensdag in het gebouw St. Bavo, om 8 uur wordt gehouden Uitsluitend voor 't Belooft een mooie, leerzame avond te worden. Er zijn drie sprekers: de Weleerw. heer Vis, de Zeergel. heer dr. Kuenen en de Weled. heer Jos. de Lobel, die u zullen spreken over wat u 't liefste op de wereld is: uw kinderen, in verband met den alcohol. De toegang is voor u vrij en gij verbindt u tot niéts. De Mariavereeniging en 't Kruis- verbond, die dezen avond op touw zetten, hebben daarmee geen ander doel, dan uwe belangstelling en sympathie te winnen voor deze schoone, beteekenisvolle za&k. Mogen we u dus Woensdagavond ver wachten? U zult hartelijk welkom zijnl DE BESTUREN VAN MARIA VEREENIGING EN KRUISVERBOND. (Ingezonden). Het was een klein, doch hiettemin veel zeggend berichtje in het nummer van verle den week Dinsdag, waarbij kond werd ge daan van het feit, dat een klerk bij de poli tie verdacht wordt van verduistering en valschheid in geschrifte ten politiebiireele gepleegd. Een dief op het politiebureau, hoe is het mogelijk, Gelukkig dat één kraai geen winter maakt en mag wordenverwacht, zelfs gehoopt, dat deze afkeurenswaardige practijken slechts door één man gepleegd zijn. Nog liever zagen wij, dat van verduis tering heelemaal niets te bewijzen viel en bedoelde klerk moet worden vrijgesproken. Dergelijke gebeurtenissen halen het instituut „Politie" naar beneden, want men generali seert veel te gemakkelijk en men verwacht BM juist van de handhavers der wet allerminst de overtredingen. Nog kort geleden verklaarde ons een pro cureur-generaal van een politieman, die een geldboete van 25.had te ondergaan we gens het verduisteren van een in beslag ge nomen revolver, oat hij hem ongeschikt achtte om in politiedienst te blijven. Men moet ook zijn eigen prestige weten te be waren. Bewaar de orde, opdat de orde u be ware. Een politie-dienaar moet te hoog staan om (uitzonderingen betreffende klei nere aangelegenheden daargelaten) zelf :n ongunstigen zin met de politie in „aanra king" te komen. Dit geldt niet alleen het verduisteren van gelden, maar alle overtre dingen en misdrijven en vooral hen, die ge roepen zijn krachtens hunne functie er op te letten en het kwaad te voorkomen. Iemand, die het gezag met voeten treedt, zal al heel moeilijk een ander tot onderworpenheid brengen; wanneer een dief de eerijkheid preekt, dan is het „boer pas'op je kippen Geen enkele organisatie heeft zich er tegen verzet, toen te Rotterdam een politieagent werd ontslagen, omdat hij te Breda wegens dronkenschap werd ingerekend. Wil men niet dat de burgerij onwelwillend, wantrou wend, zelfs vijandig tegenover de politie komt te staan, dan kan zulks gemakkelijk voorkomen worden door zelfrespect en zich waardige gezagsdragers te toonen. In dit verband mogen wij wijzen op een verslag in de R. K. Politieambtenaar van een rede, gehouden door Dr. E. Jasper te Maastricht op den 4«n Augustus j.l., waarin onder meer beantwoord wordt de vraag; hoe zal de politie zich tegenover het publiek van den tegenwoordigen tijd kunnen handhaven, aldus luidende: „In de eerste plaats door zelf het voor beeld te geven naar binnen en naar buiten. Naar binnen door een onberispelijk levens- De neer L. Natte, die, na langdurigen diensttijd, eervol ontslag heeft gevraagd als gemeente-ontvanger der gemeente Veisen. gedrag. Een politiedienaar, die zelf niet mo reel hoog staat, wiens zedelijkheid of eer lijkheid te wenschen overlaat, die in een woord, wat men noemt, niet zuiver óp de graat is, is voor zijn ambt verloren. Hij zor- ge er dus ijverig voor, dat 'op zijn gedrag, zijn doen en laten hoegenaamd niets te zeg gen valt. Daarmede heeft hij voor de hand having van zijn prestige reeds veel bereikt." Meerdere eigenschappen van een goede politie worden dan belicht, zooals de eerlijk heid, de onpartijdigheid, de correctheid bij het optreden tegenover het publiek doch dit valt buiten het raam van dit stukje. Heel de politie, van hoog tot laag, van den hoogsten superieur tot den agent-op-proef toe, moet ter goeder naam en faam bekend "taan of.... zoo iemand behoort de politiegele- deren te verlaten, wil hij niet bewust het in stituut, dat hij dient hoog te houden, be langrijke schade toebrengen en naar omlaag halen. Praatjes, die de moraliteit van het korps in opspraak brengen, dienen zoo spoedig mogelijk achterhaald en indien het leugens zijn, weersproken te worden. Hij, die er voedsel aan geeft, worde gestraft; hij, die door zijn gedragingen de steen des aanstoots is worde gestraft en bij herhaling uit den dienst verwijderd. Wij eindigen met nogmaals dr. Jasper aan te halen, waar hij zegt, dal: „Toch is het voor een goed geordende maatschappij dringend noodzakelijk, dat het gezag niet van zijn voetstuk worde gehaald, en daartoe behooren alle weldenkende bur gers met de leidende kringen vooraan samen te werken en offers te brengen, doch moet ook zeer zeker de politieman zelf alle krachten inspannen." M. L. A. KLEIN. Owen D. Young te Haarlem. Maandag is onze stad bezocht geworden door de heeren Owen D. Young, uitvoerder der Dawes-plannen, prof. Bruins, den gede legeerd commissaris van den general Board der Duitsche Rijksbank, Mc. Garrah, het Amerikaansche lid aan denzelfden raad, Henry M. Robinson, lid der Dawes-commis- sie en de heer Perkins, het Amerikaansche lid van de Commissie van Herstel. De heeren hebben des morgens de groote kerk bezocht en daarna het Frans Hals museum. Op 3 December a.s. zjl voor het Gerechts hof te 's-Gravenhage in hooger beroep wor den behandeld de strafzaak tegen H. Wi, hoofdinspecteur van de Brusselsche Bank, wonende te Schoten en W. P. van P., direc teur van het bijkantoor Middelburg van de Brusselsche Bank, wonende te Middelburg. Beiden hebben voor de Middelburgsche rechtbank terecht gestaan ter zake van de bekende verduisteringen en oplichting bij de Brusselsche Bank. Eerstgenoemde is toen veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf laatst genoemde werd vrijgesproken. Gelijk reeds vroeger vermeld, is W. eenigen tijd geleden door het Haagsche gerechtshof uit de preventieve hechtenis ontslagen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen te» kennis van belanghebben den, dat „het maken van een zandbaan met bijkomende werken in de prise d'eau en op he,f Pompstation der Haarlemsche Duinwa terleiding te Overveen in de gemeente Bloemendaal". waarvan de openbare aan besteding heeft plaats gehad op Maandag In de jongste raadszitting van Haarlem werd o.m. medegedeeld, dat van Haarlem geen pogingen moeten worden verwacht om dén zetel van Bloembollencultuur, voor zoo ver die belichaamd wordt in het Centraal gebouw, in Haarlem te houden. Hoofdoor zaak hiervan is, dat het hoofdbestuur van Bollencultuur tegenover Haarlem s gemeen tebestuur niet de noodige beleefdheid heeft in acht genomen, zooals de burgemeester het uitdrukte. Overigens heeft het gemeentebestuur van Haarlem wel getoond, dat het ook gelde lijke offers over had, om Bollencultuur hier te houden, en dat zou, indien Haarlem even als Heemstede en Hillegom, aan Bollencul tuur het noodige terrein aanbood, wel op de waarde van een paar ton gouds zijn ko men te staan. Die uitgaven zullen dus nu niet gedaan worden, maar we zitten nog altijd mtt 'n terrein aan den Kinderhuissingel, waarop is gedacht en dat is wel wenschelijk ook waarop een groot Centraal gebouw is ge dacht als afsluiting van het stadsbeeld. Welk moet dat fraaie gebouw zijn? Een gemeentelijke concertzaal? Voorloopig zal daar wel geen geld voor zijn. Een Provinciale Griffie? Dat zou inderdaad een passend monu ment voor onzen Kinderhuissingel kunnen worden. Maar ook het Rijk laboreert aan financieele moeilijkheden, en hoe noodig een betere huisvesting voor de Griffie ook is, een nieuw gebouw kan er blijkbaar niet af. Er wordt nog altijd gedacht aan het Pa viljoen, om daar de Griffie onder te bren gen, maar een in alle opzichten aanvaard bar., oplossing schijnt ook dat niet te zijn. Wanneer ons gemeentebestuur nu toch geneigd is, aan een of ander een bod te d<~en, zou het dan niet wenschelijk zijn, de Regeering te bewegen, op het terrein aan den Kinderhuissingel een Provinciale Griffie te bouwen, waarvoor het dan tegemoet komt in de kosten, door bijv. het benoodig- de terrein daarvoor gratis af te staan? Mis schien zelfs wat meer? Haarlém zou daarbij een waarschijnlijk fraai monument aan den K'-Jerhuissingel verkrijgen. De om de Griffie liggende terreinen zou den zeer zeker in waarde nog stijgen, door dat het mogelijk zou zijn daar een nieuw cark te stichten, zooals Haarlem er al eenige fraaie bezit. Het zou waarschijnlijk als we derdienst de beschikking krijgen over de oude Provinciale Griffie aan de Jansstraat, alwaar dan de zoo hoog gewenschte con centratie van gemeentelijke administratie e feit zou kunnen worden. Op dit oogen blik toch zijn gemeentelijke bureaux in alle deelen der stad verspreid. En ten slotte zou Haarlem dc zekerheid hebben, dat de Provinciale Griffie hier zou blijven gevestigd en dal Haarlem dus hoofdstad der provincie Noord-Holland zou blijven. Als men iets wil doen om het prestige van Haarlem hoog te houden, dan is de zorg voor Haarlem's goeden naam op dit punt toch wel het voor naamste. Ziedaar, dunkt mij, een aardige transactie voor Haarlem's gemeentebestuur. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand. OPGAVE VAN) Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in der. morgen vat 4 November. Hoogste Barometerstand 769.9 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 746.5 m.M., te Wisby. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 November, zwakke tot matiger, noordelijke tot westelijken wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen re gen, waarschijnlijk nachtvorst, iets zachter overdag. 20 Oct(^)er 1924, door hen is gegund aan H. de Weers, tc Haarlem, voor de som van 29.995. De heer B. Carlo en mej. C. Westerho ven, wonende Oranjestraat 84rood, hopen op 11 November a.s de dag te herdenken, waarop zij voer 50 jaar in het huwelijk werden verbonden. In de etalagekast van het bekende Perry- magazijn van den heer Seveke aan de Bar- teljorisstraat is eenigen tijd een tweetal schaakproblemen gedemonstreerd, waarvan iedereen de door hem gevonden oplossing bij den heer Seveke kon inzenden. De uit stag van dezen wedstrijd, waarvoor onder schaakvrienden vee) belangstelling bestond is thans bekend. De prijs voor den 2den zet viel ten deel aan J. Hoogeveen, Breestraat, die tevensde volledigste oplossing inzond, die er zijn kon. De andere prijs viel bij loting, (daar er ook vele andere goede oplossingen waren) ten deel aan den heer J. H. Scherpen- huizen, Pieter Kiesstraat 2a. Als reclame voor den heer Seveke was di wedstrijd een succes 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1