iwneö- Van alles en van overal. met geheim van een NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 4 November 1924 De „Manchester Guardian" over het „zonderlinge onderzoek", dat de aftredende regeering nog even instelt inzake Zinowjew's brief: MacDonalds houding. Heden hebben in de Vereenigde Staten de verkiezingen voor het presidentschap plaats. Onder de Radio-berichten: Het onderzoek naar den brief van arinowjew zal misschien het ontslag van het kabinet nog enkele dagen vertragen of anders aan de nieuwe regeering worden overgedragen. De strijd in China geëindigd? @EM. SüëTENL. BERICHTEN. St. Michael. Een Nederlander, voorzitter De Tabaksbelasting. LUCHTVERKEER Een noodlottige estafette- vliegtocht. FEUILLETON. HUURRIJTUIG 55. ma.u£. Een bloementmentoonstelling zooals ik er in lang geen gezien heb, heb ik gister mogen bewonderen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Of, laat ik liever zeggen een Chrysanthe mum-tentoonstelling! Want wél staat zij op den omslag van ie officieele catalogus aangekondigd als Bloeme n-tentoonstelling, maar verreweg de meeste inzendingen bestaan uit Chry santen. Wat trouw endP ook de opzet was der Nederlandsche Chrysanhemumclub, die dit grootsche bloemenfeest organiseerde. Kom de groote zaal van het Paleis bin nen en onmiddellijk wordt ge overweldigd door de schitterende kleurenpracht die u tegenstraalt uit deze in een Japanschen Kikoe-tuin herschapen reusachtige zaal, met in het midden een aardig, rood Ja- pansch tuinhuisje, op den achtergrond een waterval en tusschen deze beide in een grooten vijver vol goudvisschen. En toch, hoe overweldigend ook, de ten toonstelling geeft nog lang niet te zien wat Ik vroeger, een jaar of 15 a 20 geleden, op Chrysanthemum-tentoonstellingen heb te zien gekregen. Toen was het voor de Nederlandsche Chrysanthemum-kweekers de gouden tijd van het succes, een tijd, die helaas weer is verdwenen, omdat het publiek, dat een mooie roos weet op prijs te stellen en in verrukking staat voor het eenvoudige, maar lieve bloempje van den Lathyrus, deze schitterende bloemen der Japanners niet wist te waardeeren Zoo kwam het, dat langzamerhand den kweekers, waaronder.er zestien jaar gele der waren, die collecties bezaten van 200 a 300 variëteiten, de lust verging zich met deze moeilijke en kostbare kweekerij bezig te houden. De Chrysanth, zooals wij die kennen, is een gekweekte bloem, door de groote liefde voor bloemen en het onuitputtelijk geduld der .Japan y c. ontstaan uit een enkelvou dige, uit China in hun land geïmporteerde bloem, dien zij Kikoe noemen. En zóó hebben de Japaners deze bloem weten te vervolmaken, en zóó groot is hun liefde er voor, dat hun land is geworden het land van de Chrysanthemum, die er in het na jaar een even groote bekoring aan geeft als in het voorjaar de kersenbloesem. En is het niet het beste bewijs dat de Japanner de Chrysanth hoog stelt, dat hij er zijn dochter naar noemt? Het is waarlijk geen zeldzaamheid, als men in Japan een meisje hoort aahspreke» met O Kikoe San, wat wil zeggen: juffrouw Chrysanthemum. In heel Japan staat de Kikoe in hoog aanzien, maar toch wordt nergens in het land een zoo schitterende verzameling aan getroffen als in de tuinen van het keizer lijk paleis te Tokio, waar planten met 300 groote gevuldbloemige Chrysanthemums geen zeldzaamheid zijn, terwijl het reeds Is voorgekomen, dat er planten in gekweekt zijn met 500 groote, voluit ontwikkelde bloemen er aan. Was het wonder, dat onze Nederlandsche kweekers, tot over de oceanen beroemd, zich allengs gingen toeleggen op het kwee ken van deze zoo schitterende, aan varië teiten zoo rijke bloem? Was het wonder, dat op 1 December 1008 de Nederlandsche Chrysanthemum-club werd opgericht, met het doel de cultuur der Chrysanthemums in Nederland te bevorderen en de beroeps kweekers en de liefhebbers er van nader tot elkaar te brengen? In het jaar van oprichting der club stond de cultuur van de Chrysanth in ons land werkelijk op een hoog peil en op de ten toonstellingen omstreeks dien tijd gehou den doelde ik, toen ik sprak van de fraaie bloemen, op lang geleden gehouden ten toonstellingen. Wat de vormen betreft, onderscheidde men toen: enkelbloemige, anemoonvormige, ingebogen, uitgebogen en bolvormige varië teiten benevens de sterk behaarde bloe men. De cultuur vereischte echter zeer veel zorg en arbeid en of deze wel altijd be loond werd is minst genomen zeer twijfel achtig. De heer H. de Lange, voorzitter der Chrysanthemumclub zegt ten minste, dat ten slotte alleen de vultuur van afge sneden Chrysanthemums loonend was, toen men er in geslaagd was. eenige varië teiten als éénpoters in den vollen grond te kweeken. In nog hooger mate, zegt hij, werd dit het geval, toen na 1914 de ar- beidsloonen en de prijzen der benoodigde materialen in een verbluffend snel tempo omhoog liepen en het kweeken van groote Chrysanthemums in potten vrijwel onbe- taallaar werd. In de daarop volgende ja ren tot ongeveer 1920, was dan ook de Ned. Chrys. club vrijwel tot werkeloos heid gedoemd. Onze uitgebreide collecties verdwenen veel sneller dan ze waren geko men en de eerste ooging om de cultuur der Chrysanthemums weer te doen ople ven, de tentoonstelling in 1922 te Amster dam gehouden, bewees eerst recht duide lijk, hoe groot de geleden verliezen war ren. Van de bekende prachtige variëteiten was daar ongeveer niets meer te zien en goed gekweekte Chrysanthemumplanten waren er in het geheel niet. Die treurige ervaring vooral was het, die in het najaar van 1923 voerde tot het besluit om een Chrysanthemum tentoon stelling voor te bereiden op een schaal, zooals we die in ons land nog iet hadden gezien en deze grootsche poging om de cultuur van deze schitterende bloem weer tot zijn vroegeren luister te doen opbloeien zien wc nu verwerkelijkt in de tentoon stelling die nu in het Paleis voor Volks vlijt wordt gehouden. Grootsch is ze, deze tentoonstelling, want behalve dat de groote, fraai gedecoreerde zaal, waarvan ik reeds zei, dat ze is her schapen in een Japanschen Kikoe-tuin, uit gebreide collecties te zien geeft, zijn ook de zijzalen in ware lustoorden herschapen door keurcollecties van allerlei planten en bloemen, waaronder dan natuurlijk ook weer de Chrysanthemum zeer rijkelijk is vertegenwoordigd. En nu moge het waar zijn, dat het in de allereerste plaats Aalsmeer is, dat zich met de cultuur van de Chrysanth bezig houdt en dat het Westland een goede tweede is in den wedstrijd wie de mooiste bloemen levert, ook elders zal men met bloemenstad als Haarlem zal zeker met groote belangstelling dit pogen, om een zoo schoone bloem de waardeering te schen ken die haar toekomt, gadeslaan en het dankbaar waardeeren. Ook H. M. de Koningin heeft van haar belangstelling blijk gegeven, door gisteren de tentoonstelling te bezoeken H. M. die door het dagelijksch bestuui der tentoonstellingscommissie, bestaande uit de heeren de Lange, de Roos, Bakker en Admiraal, benevens door jhr. van Tets, voorzitter der Kon, Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en den heer Kauffmann voorzit ter der vaste keuringscommissie der Maat schappij werd ontvangen, legde op Haar rondwandeling door de zalen groote be langstelling aan den dag. Zij bewoog zich te midden der overige bezoekers, voor wie op uitdrukkelijk verlangen der' Koningin, ook tijdens Haar bezoek de tentoonstelling toegankelijk bleef. ARTHUR TERVOOREN. De laatste dagen van de Engelsche arbeidersre- geering. -ri ster en hebben wij reeds het besluit van de Britsche regeering vermeld om alvorens op grond van den uitslag der algemeene ver kiezingen den koning haar ontslag aan te bieden, een onderzoek in te stellen inzake de kwestie van den brief van Zinowjew. Niet ten onrechte spreekt de „Manch. Guardian" hier zeker van „a strange ingui- ry." Dit blad acht het al heel zonderling, dat de heer MacDonald, die liever tot parle- mentsontbinding overging, dan toe te stem men in een onderzoek naar de houding van den attorney-general in de Campbell-zaak, nu als laatste cfticieele d ad een commissie instelt, die onderzoek zal moeten doen na^r de houding van het departement, waarvan hij zelf het hoofd is en met de blijkbare be doeling om te bewijzen, dat dit departement een fout heeft begaan. Zoo althans kan alleen de verklaring zijn van de daden van den eer sten minister, welke strookt met de grond wettelijke theorie en zijn eigen woorden. Maar voor de volgelingen van den premier ligt, aldus het Manchester che blad, de zaak nóg weer anders. Voor hen treft alle blaam de ambtenaren van het Foreign Office en zij maken deze ambtenaren dan van hun chef volkomen los. Maar er zijn slechts twee mo gelijkheden of een fout van het Foreign Office is een fout van MacDonald zelf, of de ambtenaren hebben het in hen gesteld vertrouwen geschonden en in strijd met hun instructies gehandeld. Als zij verkeerd heb ben gehandeld, maar in goed vertrouwen of eerlijk hebben gedwaald krachtens onvol doende instructies, moet de heer MacDonald als eerlijk man de verantwoordelijkheid aan vaarden. Als het politieke hoofd van een departement onbevoegdheid van zijn ambte naren kon aanvoeren als een verontschuldi ging voor zichzelf, dan zou van een regee ring geen sprake meer kunnen zijn. Het politieke hoofd moet voor zijn ambtenaren verantwoordelijk zijn. Hij kan niet zeggen, dat hij slechts een werktuig in hun handen is. Wat zou er dan van verantwoordelijke regeering overblijven En toch doet Mac Donald dit, want niemand veronderstelt „dat hij tracht een votum van afkeuring van zijn eigen optreden te verkrijgen." Maar als de ambtenaren van het Foreign Office niets ergers hebben gedaan, dan zich vergissen, kan de eerste minister voor die dwaling de verantwoordelijkheid niet van zich a "schuiven. Hij kan disciplinaire maatrege len nemen tegen zijn ambtenaren wegens begane fouten, maar tegenover de buiten wereld blijft hij aansprakelijk. Alleen als hij bewust misleid is, of zijn ambtenaren tegen zijn instructies handelen, zouden zij in het openbaar kunnen worden verantwoor delijk gesteld. Maar hiervan beschuldigt de heer MacDonald zijn ambtenaren nu juist niet. Zijn streven is alleen om aan te toonen dat zijn departement een vergissing heeft begaan, maar dan mag hij, aldus conclu deert de „Manch. Guardian," zijn verant woordelijkheid niet afwijzen. Daarom acht het blad het huidige onder- Z >ek een „vreemd onderzoek." Overige s is dat rumoer over de echtheid of onecht- heid van het schrijven van Zinowjew ook nog wel zonderling. Want zelfs al zou dit j schrijven nu waarlijk volgens het comité j van Labour-ministers onecht zijn, niemand zal er aan twijfelen, dat deze leider van de Moskousche internationale, ondanks alle be loften en verzekeringen van de Russische regeering, in het buitenland propaganda voert. En de in Engeland gewekte sensatie komt al in een zeer eigenaardig licht, als men nu in het orgaan van de Duitsche com munisten een schrijven van Zinowjew gepu bliceerd ziet, waarin hij deze Duitsche partijgenooten adviezen geeft voor de ko mende verkiezing. Openlijk in dit geval wordt door Zinowjew tot revolutie opge wekt en zeker niet minder, dan in het z.g. vervalschte schrijven aan de Britsche com munisten, wordt hier een poging gedaan tot inmenging in de binnenlandsche aangelegen heden van een vreemden staat, waarmee de Russische regeering een verdrag heeft ge sloten. De „Vorvvarts" merkt hierbij dan ook op „Als een dergelijke oproep van Zi nowjew (als thans openlijk in Duitschland is gepubliceerd) in Engeland zou zijn ver spreid, zou de leider der Arbeiders-regee ring die zeker als een inmenging in de bin nenlandsche aangelegenheden beschouwen en een krachtige nota verzenden. „Hoogstwaarschijnlijk zou de Sovjet-re geering echter dan laten verklaren, dat elke brief van Zinowjew principieel als „ver- valscht" moet worden beschouwd en men er dus geen beteekenis aan mag hechten." Men mag benieuwd zijn, of de nu nog voor enkele dagen fungeerende Britsche arbei- dersregeering met deze bewijzen van de Russische propaganda in het buitenland voor oogen, tot het besluit zal komen, dat de nota aan Rakowsky, waarin tegen zulke propaganda wordt geprotesteerd, onge rechtvaardigd is geweest.... De Amerikaansche Pre sidentsverkiezing. Na vier maanden van intensieve partij- propaganda voor een der drie candidaten Coolidge, Davis of La Follette, krijgen de politieke zendelingen nu heden eindelijk rust De laatste dagen hebben nog heel wat beroe ring gezien. In de eerste plaats door de sen- sationeele publicatie der belastingcijfers die de inkomens van Jan en alleman op min of meer juiste manier in het daglicht stelden en door de radikalen werden aangegrepen om op de slechtheid der rijken (en in het bijzon der der Republikeinsche rijken) te wijzen. Een methode die evenwel ook haar nadeelen voor de radikalen had, in zooverre zij aan toonde wat voor soort maatregelen het land van een machthebbende radikale partij kan verwachten. (Immers de publicatieclausule werd door de radikalen in de belastingwet gevoegd, en moest door de andere partijen worden aanvaard om verwerping der wet te voorkomen). De kansen van La Follette zijn er dan blijkbaar in het O. (het gebied der grootbanken en grpot-industrie) ook niet op verbeterd. De Arbeiders-Federatie irj New- York heeft hem ten minste al in de steek ge laten en is naar den Democraat Davis over- geloopen. Voorts heeft de enquête van senator Bo rah inzake de campagne-fondsen der groote partijen eenige beroering gewekt. Wel is waar zijn er geen z.g. slush funds" van bijzonder grooten omvang aan het licht gekomen, maar tegenover het vrij aanzienlijke verkie zingsfonds der Republikeinen dat 3.742862 dollar bedroeg, maakten de Democraten met $552.368 en de radikalen met 171.821 toch een behoorlijk „anti Wallstreet" figuur, hetgeen omderwille van populaire kies-leuzen niet zonder beteekenis is. Gisteren beloofde senator Borah nog ter elfder ure een lijst te publiceeren van de voornaamste bijdragers die de campagne kassen hebben gevuld. Het electoraat kan dan zelf zien „what's what" en desgewenscht vergelijkingen trekken tusschen de nu be kende groote inkomens en de groote verkie- zings-giften. Gisteravond zouden de candidaten der twee groote partijen, Coolidge en Davis el kander voor het laatst per radio bestrijden. Om kwart over 9 zou Davis uit New York gedurende drie kwartier spreken, waarbij Coolidge in Washington zou toeluisteren. Daarna kreeg naar we in het de „Paris Ti mes" lezen, Cocüdge het woord in het Witte Huis, en kon Davis zich in New York tot luisteren zetten. Intusschen heeft Davis de laatste dagen weer druk op het aanbeeld van den Volkenbond gehamerd en maakt stem ming met een treffend verhaal van moeders van gesneuvelde Amerikaansche soldaten, die tot het Democratische partijfonds het pensioen van haar zoons bijdragen opdat Amerika de zaak van den internationalen vre de moge helpen bevorderen in den Volken bond. Maar desniettemin staan de wedkan- sen in New York 9 tot 1 ten gunste van»de overwinning van Coolidge. EEN NEDERLANDER VOORZITTER VAN DE OPIUM-CONFERENTIE. De Nederlander Van Wettum is bij accla matie tot voorzitter van de Opiumconferentie gekozen. DE ONDERHANDELINGEN MET RUSLAND. Het H. N. meldt, dat De Monzie, die waar schijnlijk gezant van Frankrijk te Moskou zal worden, in een onderhoud met den Pa- rijschen correspondent van de „Morning Post" heeft gezegd, dat de regeeringswisse- ling in Engeland geen invloed kan hebben op de politiek, die Frankrijk tegenover Rus land denkt te voeren, Hetgeen zou kunnen geschieden, is, dat de besprekingen, die te Parijs tusschen de Fransche en de Russische regeering gevoerd zullen worden, een groo- tere omvang kunnen aannemen, indien an dere landen daarbij vertegenwoordigd wen- schen te zijn. Zoo is b.v. Nederland's positie als schuldeischer van Rusland in vele op zichten gelijk aan die van Frankrijk. Zou Nederland in de toekomst het voornemen hebben zijn optreden in het Russische vraag stuk naar Frankrijk's politiek te regelen, dan kan daartegen geen bezwaar worden gemaakt. DE MOORD IN DE GEVANGENIS VAN HALBAU. In de moordzaak van de gevangenis te Halbau, waar verleden week de cipier met vrouw en dochter werd vermoord, waarna het gebouw in brand werd gestoken, is licht gekomen. Op grond van talrijke aanwijzingen schijnt thans vrijwel vast te staan, dat de ver moedelijke dader de eenige gevangene is, die nog in de cel zat. Het zonderlinge in deze geschiedenis blijft echter, dat zijn cel ge sloten was en bij het reddingswerk de deur ervan moest worden ingeslagen. DE COMMUNISTISCHE ACTIE. Draadloos wordt gemeld, dat de Berlijn- sche politie een inval heeft gedaan in een geheime vergadering van communisten, waar bij 43 personen werden gearresteerd, terwijl een hoeveelheid wapens in beslag werd ge nomen. STORMEN REGEN. De Britsche draadlooze dienst maakt mel ding van zwaren schier aanhoudenden regen val Zaterdag in heel Engeland en Wales. Tal van rivieren traden buiten haar oevers en groote gebieden werden overstroomd. Veel schade werd aangericht aan het te veld staande fruit en tal van boeren leden z^are verlie zen aan levende have. In het Engelsche ka naal spookte het Zondagnacht geducht. Bij het station van Hastings is door de hevige regens een deel van de spoorbaan weggezakt, waarbij de rails ontwricht werden. Men had den storm zien aankomen en door het uit hangen van den stormbal was de scheepvaart gewaarschuwd. HET DRAMA MET GERMAINE BER- TON. Het is niet buitengesloten, dat de poging tot zelfmoord, welke de anarchiste Germaine Berton (de moordenares van Marius Pla teau, secretaris der Ligue de l'Action Fran- qaise zij werd destijds vrijgesproken). Zater dagmiddag in de Kerk O. L. Vrouwe van Lourdes te Belleville heeft gepleegd, nieuw licht zal werpen op de nog altoos onopgehel derde zaak van den dood van Philippe Dau- det, de jongste zoon van het ex-Kamerlid Léon Daudet, leider der royalistische partij. De verklaringen, die Germaine Berton heeft afgelegd in het hospitaal, waarheen zij aanstonds nadat de koster der kerk haar in zieltogenden toestand had aangetroffen werd vervoerd, zijn vrij duister, doch er zou uit blijken, dat het meisje in wanhopigen toe stand verkeerde en door haar kameraden vrijwel aan haar lot was overgelaten. Zij had den geheelen nacht door Parijs rondgedoold met een geladen revolver bij zich, doch toen zij in een duister straatje het fatale schot had willen lossen, had het wapen geweigerd en had zij het weggeworpen. Daarna begaf zij zich naar het redactiebureau van de „Libertaire", het anarchistisch orgaan, waar zij eenige oogenblikken toefde om toen naar het kerk hof van Père-Lachaire te gaan (waar de jeug dige Philippe Daudet begraven ligt.) „J'avais quelque 'un a soir.... Je l'ai vu".... zeide zij. Ten slotte heeft zij een dosis vergif ge nomen na geruimen tijd te hebben rond gedwaald, stortte zij in de kerk neer. De politie heeft drie brieven op Ger maine gevonden één aan de politie, één aan Colomer, den hoofdredacteur van de „Li bertaire" en één aan Mme Alphonce Dau det. Men verwondert zich er over dat deze laatste brief aan mevr. Alphonse Daudet was gericht, de weduwe van den beroemden schrijver, niet aan haar zoon Léon of aan diens echtgenoote. Mme. Alphonse Daudet weigerde uiteraard elke inlichting aan jour nalisten en heeft den brief aan den rechter van instiuctie doen toekomen. Germaine, wier toestand dusdanig is, dat een volkomen herstel kan worden verwacht, weigert mede- deelingen te doen omtrent de herkomst van het vergif. PERZIE EN DE V. S. In overeenstemming met de eischen der regeering van de V. S. zijn de twee moor denaars van majoor Imbrie, wier terecht stelling was uitgesteld, Zaterdag ter dood ge bracht. De V. S. hadden naar men zich her innert met een afbreken der diplomatieke betrekkingen gedreigd. PESTGEVALLEN IN CALIFORNIE Uit Los Angeles (Californië) wordt ge meld dat de gezondheidsautoriteiten daar naar de oorzaak zoeken van de ziekte waaraan een dame, mrs. Santarone, op 19 October overleed. Haar echtgenoot stierf, vermoede lijk aan dezelfde ziekte, op 26 October. En sedert dien zijn acht personen die bij de be grafenis van mrs. Santarone tegenwoordig waren eveneens overleden, terwijl negen anderen gevaarlijk ziek liggen. Het vermoe den wordt uitgesproken dat men hier met longenpest te doen heeft. EEN AARDBEVING. De seismograaf van Georgetown-Univer sity in Washington heeft een aardbeving van matige sterkte geregistreerd, die in Cen- traal-Amerika moet hebben plaats gehad. EEN WAPENSTILSTAND GESLOTEN. Er zijn vredesonderhandelingen gaande tusschen Feng Yoe Hsiang, die het bewind over Peking op zich heeft genomen, en Woe Pei Foe. Er is intusschen een wapenstilstand overeengekomen en de strijd is gestaakt. ONTHULLING MONUMENT GOEMAN BORGESIUS. Te s vjravenhage heeft Zaterdagnamiddag in een der plantsoenen van het Prins Hendrik plein in tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden de onthulling plaats gehad van een monument ter nagedachtenis van den Staatsman Mr. Dr. H. Goeman-Borgesius. Een zangkoor van 160 dames en heeren verleende zijn medewerking aan deze plech tigheid. Tot de genoodigden behoorden onder scheidene leden van het tegenwoordige Kabinet, vele oud-Ministers, onder wie on derscheidene die zitting hadden in door Mr. Goeman Borgesius gevormde Ministeries, tal van Kamerleden, de vice-president van den Raad van State, de Commissarissen der Koningin in Zuid-Holland cn Groningen, Burgemeester en Wethouders der Residentie, bestuurderen «n leden van den Vrijheids bond en meer andere belangstellenden. Nadat de voorzitter van het huldigings comité, de heer D. Hans en de voorzitter van den Vrijheidsbond, het Tweede Kamer lid, Mr. Dresselhuys redevoeringen hadden uitgesproken, had de eigenlijke plechtigheid van de onthulling plaats door mevrouw Slotemaker—Goeman-Borgesius die een draad doorknipte waardoor het doek dat het monument omhulde wegviel. Het bovengedeelte van het gedenkteeken geeft een relief te zien een goed gelijkende beeltenis van Mr. Goeman-Borgesius met als onderschrift vermeldende de door hem bekleede hooge ambten en ook zijn eere doctoraat' van de Groningsche Universiteit. Verder staan in een der vakken gebeiteld de namen van wetten onder Borgesius tot stand gekomen, als daar zijn Woningwet, Leerplichtwet, en Gezondheidswet. Op een ander vlak staat te lezen „Arbeid, Eenvoud en Gemeenschapszin," ais samen vatting van Borgesius' leven, terwijl ook nog op het monument staan gegrifd de woorden: „Verzekeringswezen, Drankbestrijding, Jour nalistiek- en Vredesbeweging." Na de onthulling droeg de heer Hans het gedenkteeken over aan den Burgemeester van 's-Gravenhage Mr. Patijn, die het na mens de Gemeente met een kort woord van dank aanvaardde, waarna o.a. namens onder scheidene vereeniginger. en instellingen kran sen aan den voet van het monument werden neergelegd. Bij deze daad tot huldiging van de nage dachtenis van den ontslapen Staatsman ging vooraan H. M. de Koningin, die door Haren Kamerheer .b.d. den oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. v. Tets van Goudriaan een prachtigen krans bij het i gedenkteeken deed plaatsen. Naar de Msb. verneemt, heeft Dr. Banning te Nijmegen bedankt voor de hem aangebo den bestuursfunctie in het hoofdbestuur van St. Michaël. WIJZIGING EN AANVULLING LOTE- RIJWET 1905. Verschenen is het voorloopig verslag op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Loterijwet 1905. Daarin wordt gezegd dat zeer vele leden betoogden, dat het wetsontwerp moet wor den beschouwd als een poging om de bedoe ling van de Loterijwet 1905 beter tot haar recht te doen komen. Deze poging had hun volle ipstemming. Sommigen meenden, dat nog verder zou moeten worden gegaan en dat alle premie- léeningen kortweg zouden moeten worden verboden. Nu de excessen, welke hebben plaats gehad een wijziging van de Loterij wet 1905 noodig hebben gemaakt, make men van deze gelegenheid gebruik om de premie- leeningen geheel te verbieden. Bij wijze van equivalent zou tot een uitbreiding der Staats loterij kunnen overgegaan. Andere leden verklaarden tegen een algeheel verbod van premieleeningen bezwaar te hebben. Den wensch voor uitbreiding van de Staats loterij verklaarden verscheidene leden niet te deelen. Integendeel achtten zij algeheele af schaffing van de Staatsloterij gewenscht. Het door de regeering gekozen systeem van voorafgaande goedkeuring werd vrij al gemeen juist geacht. Gevraagd werd, hoe het staat met in het buitenland door publiekrechtelijke lichamen uitgegeven premieleeningen, die geheel of gedeeltelijk hier te lande worden geplaatst. Vallen zij ook onder de bepalingen van dez« wet DE PENSIOENEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Ingrijpende veranderingen. De wijzigingen, welke de regeering in de pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel wenscht te zien aangebracht, alvorens een ontwerp bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, komen, naar de Crt. verneemt, in hoofdzaak hierop neer De losse dienstjaren zullen niet voor pen sioen in aanmerking komen. Vervallen zullen de wachtgeldjaren van 1 Jan. 1925 af. Daartegenover wordt bepaald, dat voor de wachtgelders na dien datum de tijd op wachtgeld doorgebracht, wordt in gekocht. De bijdrage hiervoor is verschuldigd door het lichaam, uit welks dienst de belang hebbende is ontslagen. Ten hoogste kan de helft van het bedrag op den belanghebbende worden verhaald. De wachtgelders kunnen hun nagelaten betrekkingen een pensioen verzekeren tegen storting van ten hoogste 5's jaars van hun laatsten pensioengrondslag, met dien verstande echter, dat, indien de pensioen grondslag een bedrag van f 3000 overschrijdt het jaarlijks bij te dragen bedrag niet hooger mag zijn dan 5%% van f 3000. Het absolute, recht op vervroegd ouder domspensioen komt te vervallen voortaan zal de toekenning afhangen van de validiteit van den betrokkene, terwijl hij een diensttijd van tenminste tien jaren moet kunnen doen medetellen. Voortaan zullen weer 40 dienstjaren (vaste) noodig zijn om vol pensioen te kunnen ver krijgen, n.l. 70°'o, terwijl het invaliditeits pensioen niet minder dan 30° zal bedragen. Bepaald wordt thans, dat de directie be- voeed is een voorschot op het pensioen toe te kennen, indien de regeling van een pen sioen is vertraagd buiten schuld van den aanvrager. De pensioenen voor de weduwen van op wachtgeld gestelde spoorwegambtenaren ko men te vervallen. Dit geldt evenzeer voor de minderjarige wettige of gewettigde kinderen van die ambtenaren, alsmede voor kinderen van vrouwelijk spoorwegpersoneel, dat over leden of op wachtgeld gesteld is. De gunstige bepalingen omtrent de voor uitbetaling van de pensioenen vervallen. Ingevoegd zijn bepalingen dat van hem die bij de directie een bezwaarschrift indient of bij den Centralen Raad van Beroep beroep instelt, onderscheidenlijk ten behoeve van het fonds en het Rijk een recht wordt geheven van onderscheidenlijk f 5 en f 10. Voorts zijn aan de regelingen nog toege voegd tal van bepalingen van verschillenden aard, o.a. betrekking hebbende op den over gang van het bedrijf aan een opvolger. De Ned. Regcerings vertegenwoordiger op dc Ot>ium-conferentie te Genève, de heer W. G. van Wettum, is met algemeene stem men tot voorzittr der eerste conferentie be noemd. De Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederland heeftaan de leden der Tweede Kamer een circulaire gericht, waarin zij pro testeert tegen het gewijzigde wetsontwerp ter verhooging van den accijns op tabak. EEN NIEUW RECORD. De Duitsche vliegenier Botsch heeft met een zeilvliegtuig, die van een kleine hulo- motor was voorzien, m 334 uur de afstand an Dafinstadt naar Berlijn, zijnde 500 K.M., weten af te leggen. Uit Praag wordt aan de Crt. gemeld: Bij een estafette-vliegtocht van militaire vliegers, waaraan door 3 vliegtuigen werd deelgenomen, is een ernstig ongeluk ge beurd. Van de drie machines bereikte slechts één het- eerste etappe station. De tweede viel nabij Roschnau, doch de vliegers ble ven ongedeerd. Het derde toestel stortte ook neer nabij genoemde plaats en de beide inzittenden, een kapitein en een lui tenant, werden gedood. Het was jongstleden Donderdag, dat de moord gepleegd werd. ..Daar ik wat licht in mijn hoofd was," zeide Mrs. Sampson, „want aangezien ik den ganschen dag had staan wasschen, was ik dien nacht met mijn bed niet zoo inge nomen pa's gewoonlijk, daarom ging ik be neden in de keuken, om een lijnzaadpapje te koken, om het op mijn achterhoofd te leggen, daar zulks een uitstekend middel is, naar ik vernomen heb, om de pijn te stillen. Toen ik nog ziekenverpleegster was, zeide mij een dokter uit het hospitaal hetzelfde, die nu in Greeling zijn eigen praktijk heeft. Gij moet dan weten, dat hij een groote huis houding heeft en op jeugdigen leeftijd ge huwd is. Juist toen ik uit de keuken kwam hoorde ik Mr. Fitzgerald thuis komen, ik draaide mij om en keek op de klok, dat was steeds mijn vaste gewoonte bij mijn man zaliger, als die thuis kwam en ik bezig was den maaltijd voor hen-, in gereedheid te brengen." „En hoe laat was het?" vroeg Mr. Gorby buiten adem. „Vijf minuten over tweeën", hernam juf frouw Sampson. Mr. Gorby dacht een oogenblik na. „Het rijtuig werd om één uur gehuurd vertrok naar St. Kilda tien minuten over eenen bereikte de Grammarschool, Iaat ik zeggen vijf minuten voor half twee Fitzgerald spreekt vijf minuten met den koetsier, maakt klokslag half twee laat ik zeggen, wacht tien minuten op een ander rijtuig, om te wenden, dat wordt tien minu ten over half twee er worden nog om streeks twintig minuten gevorderd om East Melbourne te bereiken en vijf minuten om hierheen te loopen dat wordt vijf mi nuten over tweeën 't is verbazend. „Was uw klok in de keuken gelijk?" vroeg hij hardop. „Nu, dat denk ik wel," antwoordde Mrs. Sampson. „Wel loopt zij somwijlen een beetje ach ter, als ze in geruimen tijd niet is schoonge maakt, want daar mijn tante-zegger een hor logemaker is, laat ik het altijd aan hem over." „Ongetwijfeld ging hij dien nacht achter," sprak 'Gorby zegepralend. „Hij moet om vijf minuten over tweeën zijn te huis glkomen, dat komt juist uit?" „Wat komt juist uit?" vroeg de huisjuf frouw nijdig. „En hoe kunt gij weten, dat mijn klok tien minuten achter was?" „Och, het was zoo, niet waar?" vroeg Gorby nieuwsgierig. „Welnu, dat het niet zoo was, wil ik niet ontkennen," antwoordde Mrs. Sampson, „men kan zich niet altijd op klokken zoo verlaten als op menschen, maar het heeft immers niets met zijn levensverzekering te maken, is het niet zoo, daar hij gewoonlijk voor twaalven binnen is." „O, dat zal, alles wel goed in orde ko men," antwoordde de gerechtsdienaar, door de verkregen informatiën niet weinig ver heugd. „Is dit Fitzgeralds kamer?" „Ja, dat is zij," hernam de hospita; „maar hij heeft ze zelf van huisraad voorzien, daar hij nog al erg op weeldeg esteld is; niet, dat ieders smaak evengoed is, want ik heb in de verste verte niet geweigerd, hem in het uitzoeken behulpzaam te zijn; maar ik heb nog juist zulk een kamer te huur, en mocht u soms een vriend hebben, die er een zoekt, hij kan ze gerust in oogenschouw komen nemen, ik heb uitstekende aanbevelingen, en wat mijn kookkunst aanbetreft Hier werd Mrs. Sampson in haar woorden vloed gestoord, aangezien er aan de buis- schel werd gelrokken, met een haastige ver ontschuldiging aan het adres van Gorby knpaperde zij de trappen af. Toen hij alleen was, stond Mr. Gorby op en liet den blik in de kamer rondwaren. Zij was buitengewoon gestoffeerd, en de schilde rijen aan den muur getuigden alle van een goeden smaak. In een hoek van de kamer, onder het venster, stond een schrijftafel, welke met papieren bedekt was. „Het zal mij niet veel baten, naar de pa pieren te zoekeh, welke hij uit Whyte's zak ken genomen heeft, naar ik veronderstel," sprak de gerechtsdienaar tot zich zelf, som mige brieven vluchtig met den blik doorloo pend, „daar ik niet weet, welke het zijn, en, ai waren zij er onder, ik zou ze toch niet herkennen; maar ik zou gaarne dien vermis ten handschoen en de flesch, welke de chlo roform bevatte, willen vinden altijd, in zoover hij ze nog niet heeft weggeworpen. Er schijnt hier geen blaadje papier, daarop betrekking hebbend, aanwezig te zijn, ik zal dus een kijkje in zijn slaapkamer nemen." Er was dus geen tijd te verliezen, daar Mrs. Sampson ieder oogenblik kon terugko men. Mr. Gorby begaf zich ijlings in de slaapkamer, tot welke de zit kamer toegang gaf. De eerste zaak, op welke het oog van den justitiebeambte viel, was een portret van Madge Frettlby, in een plu chen lijst, die op de toilettafel stond. Het was van dezelfde soort, als hij reeds in Whyte's album gezien had en glimlachend nam hij het op. „Je bent een lief meisje," sprak hij, het portret beschouwende, „maar je gaaft je beeltenis aan twee jonge lieden, beiden op u verliefd, beiden driftig vau karakter. Het resultaat er van is, dat de een reeds dood is en de andere hem niet lang zal overleven, ziedaar wat je gedaan hebt." Weder zette hij de beeltenis op haar plaats en tuurde de kamer in het rond, toen hij een lichte overjas in het gezicht kreeg, als mede een vilten hoed, beide voorwerpen hingen achter de deur, „Ha, ha!" sprak de gerechtsdienaar, naar de deur gaande, „hier is dezelfde jas, dien je droeg, toen je dien armen jongen om het leven bracht. Het zal mij verwonderen, wat je in de zakken hebt, en bij deze woor den sta! hij, om zich van een en ander te vergewissen, er de handen in. In de een was een oud programma van den schouw burg en een paar bruine handschoenen, maar in den tweeden zak deed Mr. Gorby een ontdekking een bevlekten witten handschoen van de rechterhand, met zwarte naden er op; en de gerechtsdienaar, van zelfvoldoening in zijn vuistje lachende, stak hem zorgvuldig in zijn eigen zak. „Mijn morgen is niet nutteloos verspild," zeide hij tot zich zelve. „Ik heb ontdekt, dat hij thuis kwam op een tijdstip, hetwelk in volmaakte overeenstemming is met dc plaats gehad hebbende feiten. Ziedaar den vermisten handschoen, die natuurlijk van Whyte eigendom was. Als ik nu nog slechts de schuilplaats van de flesch met chloro form wist, dan zou ik dubbel tevreden zijn." Maar de flesch met chloroform was niet te vinden, ofschoon hij geen hopkje der kamer ondoorzocht liet. Eindelijk, Mrs. Sampson de trap booren- de opkomen, staakte hij zijn verder onder zoek en begaf zich naar de zitkamer le- rug. „Haar weggeworpen, gelijk ik vermoedde, sprak hij, zijn oude plaats weer innemend, „doch dit doet niets ter zake. Het komt mij voor dat ik een reeks van bewijzen kan overleggen van al wat ik ontdekt heb bewijzen, voldoende om ons van zijn persoon meester te maken. Buitendien vertrouw ik, dat, zoodra hij gearresteerd is hij een volledige bekentenis zal afleggen; hij schijnt zijn misslag bitter te berouwen." De deur ging open en Mrs. Sampson knap perde de kamer binnen in een staat van verregaande verontwaardiging. „Weer een van die Chineesche venters, deelde zij mede, „mij wil hij zeggen, dat hij meer verstand van wortelen heeft, dan ik al wist iemand beter dan ik, wat wortelen zijn en hij durft mij met zijn neger-ma- leisch over een schelling te praten, als wa re ik in een plaats grootgebracht, waar mee niet weet wal een schelling is. Maar ik kan in het geheel geen vreemdeling meer uit staan, sedert een Franschman, die mij on derricht in zifc taal gaf, er met den zilve ren trekpot ^n mijn moeder vandoor ging waar zij niets van wist." Mr. Gorby maakte een einde aan dien woordenvloed van huiselijke herinneringen, en beduidde Mrs. Sampson, dat, aangezien zij hem alle gewenschte inlichtingen in rui me mate verstrekt had, hij nu vertrekker wilde. „En ik ook," sprak Mrs. Sampson, toen zij de deur voor hem ontsloot, „hopende dat als ik u later nog ten opzichte van Mr. Fitzgerald van dienst kan zijn, ik nog we eens de eer zal hebben." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5