rniGD— gflIElWS I Roomboter is niet meer te betelen. marktnieuwsT" VERKEER EN POSTERIJEN. De postzegels van Nederland. <°n cent 5 ex. I 5-3 ex. ar 10—2 ex. Brand aan boord van het 8.S. „Kinderdijk". Wet vergaan van de schoener Magaret Mary. Pe hooge stand van de Maas. EEN GOED AFGERICHT PAARD- TERUGKEER TOT GEZOND VER STAND. Inbraak in Den Haag. Hoog water. EEN RARE VADER VAN EEN LASTIG SCHOLIER. HET HAANTJE VAN DEN TOREN. Onvoorzichtige ouders. Inbr aak met schieten. Het grensverkeer. Te vroeg uit den trein gesprongen. Schip in nood. LANDBOUW EN VISSfiMERM. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN. De brief van Zinowjew. De militaire controle in Duitschland. Hoog water. Een Duitsch generaal als „oorlogsmisdadiger" gearresteerd. Een noodlottig spoorweg ongeluk. Schade door noodweer. De weduwe van president Harding ziek. Een ernstig tramongeluk. De Chineescke burgeroorlog geëindigd. Visscherü. Wij laten hieronder ten gerieve onzer lezers volgen, op welke wijze men tegen woordig zijn correspondentie kan frankee- ren. Er zijn postzegels van ;s2 cent 2 gr, I cent 3 ex. De oude roode: die van begin 1923 de nieuwe naar het ontwerp- Lebeau. cect 3 cx. i cent 8 ex. De oude bruine- de uitgifte 1923; de overdruk op 1 et. en op de laat ste uitgifte van VA ct.; de nieuwe uitgifte-Lebeau; de Jubileumzegel van 1923; de Weldadigheidszegel van Kerstmis 1923 en de Redding- Maatschappij-zegel. '7K cent 4 cx> De oude groene; de uitgifte 1923; idem 1924-Lebeau en de jubileum- zegel van 1913. cent 2 cx. De groene en de jubileumzegel van 1913. £en'. 4 cx. 1 De licht-lila; de overdruk op 4)4 ct.; de uitgifte 1923; idem 1924- Lebeau. 4)4 cent j ex_ 6 cx. De oude roode; de groene; de jubi leumzegel van 1913; de opgetande van 1923; de jubiieumzegel van 1923 en het ontwerp-Veth. V/3 cent 3 cx. De bruine; de jubiieumzegel 1923 en het ontwerp-Veth. cerrt 15 ex 1898 tot 1907 dc grijze (fijne ar ceering);' de jubiieumzegel 1913; de luchtpostzegel van 1921; de grij ze (grove arceering) van 1922—'23 de ongetande van 1923; de opdruk ken 10 op 3, 10 op 5, 10 op 12)4, 10 op 17J4 en 10 op 22)4 ct. van 1923; de jubileumzegel 1923; de dienst en aanteekenrecht over gedrukt met 10; de Toorop-zegel van Kerstmis 1923; het ontwerp- Veth; de olijfgroene zegel op de int. postzegeltentoonstelling uitge geven en de Reddings-Maatschap- pij-zegel. '\2Yi cent4 ex De oude blauwe; dc jubileumzegel van 1913; de roode van 1921 en het 1 ontwerp-Veth. JS cent 5 ex De oudste uitgifte (bruin); de twee kleurendruk; de luchtpostzegel; de zegel op de int postzegeltentoon stelling uitgegeven en het ontwern- Veth. ct2 ex. De eerste uitgifte en de twee-kleu rendruk (overdrukt met 10 ct.) 25 cent 4 ex De twee-kleurendruk; dc jubileum zegels van 1913 en van 1923 en het ontwerp-Veth. 130 cent 2 ex. De twee-kleurendruk en het ont werp-Veth. Ce.n',_.,3 ex. De jubiieumzegel van 1923; de ze- gel op de int. postzegeltentoonstel ling uitgegeven en het ontwern- Veth. cent 3 ex j De twee-kleurendruk; de overdruk I op 30 cent en het ontwerp-Veth. De oudste uitgifte; de twee-kleu rendruk; de jubileumzegcls van en van 1923; het ontwerp-Veth. [50 cent 4 ex_ De twee-kleurendruk; de overdruk op 30 cent;- de luchtpostzegel en r het ontwerp-Veth. *1- .v4 ex. De oudste uitgifte; de overdruk n op 17)4 ct. en de jubileumzegels I van 1913 en 1923. 4 ex. De oudste uitgifte; de jubileum zegels van 1913 en van 1923; de overdruk op de jubileumzegel 1913 van 10.--. De oudste uitgifte; de jubileum- zegels van 1913 en van 1923; I De oudste uitgifte (vervallen bij een postbesluit van 1919, doch in de circulatie nog geldig) en de jubileumzegel van 1913. In totaal komt men dus tot 130 cx. De lading ernstig beschadigd. An boord van het ss. ..Kinderdijk" van 'de Ht land-Amerika Lijn, die geladen werd met katoen en stukgoed te New Orleans, is brand uitgebroken. Het vuur werd met eigen i middelen beperkt tot ruim T. De lading ?*erd ernstig beschadigd. Omtrent het vergaan van dit Engelsche vaartuig, verneemt de Tel. nader, dat de kapitein en vijf opvarenden van den schoe ner door de stoomreddingboot „Prins der Nederlanden" schipper A. v. d. Klooster, te kwart voor twee in den nacht te Hoek-van- Holland zijn aangekomen. Zij zijn in hotel „Harwich" ondergebracht en liefderijk ver zorgd. De stranding van het 39 jaar oude •chip werd door motorschade veroorzaakt. Wegens het harde stooten van het schip moest de bemanning het verlaten. Door den zwaren stormwind is het ongeveer 2500 me ter meer naar het strand gestuwd. Met de Imrging is door personeel van L. Smit Co.'s Bergingbedrijf een aanvang gemaakt. Eenige dagen geleden, was er nog, zoo Verneemt de „Tel." uit Maastricht, een dro- toe plek, midden in de Maas, maar thans is de rivier in korten tijd zóó hoog gestegen dat ze alles onder water heeft gezet. In 2 maal 24 uur is het water ruim drie Meter hooger geworden, een dergelijke snelle was is haast zonder voorbeeld. De peilschaal aan dc Maasbrug wees Zondag 4.35 M., gelijk staande met 46.36 M. boven N. A. P. In de laatste 24 uur is de Maas 1.28 M. gewas sen, terwijl uit België nog meer was wordt geseind. Met woest geweld persen zich de donker bruine, troebele golven, tusschen de nauwe bogen der oude Maasbrug, van alles met zich meevoerende, planken en gaas van 'n kip penhok, soms ook docde kippen, hooi, stroo, Dossen hout enz. Ook een leeg hondenhok kw_m den stroom afdrijven, want het water heeft de menschen verrast. Nog heel wat yeldvruchten, als hooi, uien, bieten en vee voeder, stonden op het land, wat nu over stroomd is, zoodat de schade ditmaal zeer groot zal zijn. De groote Gründt is geheel overstroomd, een gedeelte van het stads- perk staat blank. In Wijk zijn veel kelders ondergeloo- pen, zóó vlug, dat er heel wat proviand be dorven is. In Heuge en Limmel wordt het verkeer met platte schuiten, z.g. „ponten" onderhou den; dit zijn lange vaartuigen, met platte bodems, en de bewoners, die in hun huizen ingesloten zijn, de post en allerlei levens behoeften komen brengen. Het water is bijna zoo hoog, als eenige jaren geleden, tijdens den oorlog, toen de koningin met groot gevolg, het toenmaals ook geheel overstroomde dorp Heugem per „pont" is doorgevaren, om zich persoonlijk van de ellende der dorpsbewoners te komen over tuigen. Ook de Scharnerweg, Heugemerweg, Meersenerweg, alle voorname verkeerswe gen rondom Maastricht, zijn voor groote ge deelten overstroomd, zoodat het verkeer groote belemmering ondervindt, daar dit al leen per as, maar voor voetgangers niet mo gelijk is. De politie te Roosendaal heeft proces-ver baal opgemaakt tegen den landbouwer P. v. d. H. te Steenbergen, omdat hij op den weg naar Wouw had gereden met een bespannen rijtuig Zonder licht. De politieman had hem bij her haling gesommeerd „halft" te houden, doch de man was in versnelden draf doorgereden, waarbij hij bijna den politieman opzij reed. Bij het verhoor verklaarde de man, dat hij zij'n paard niet tot staan kon krijgen „Als het paard hoort roepen „halt" of „halt-poli- tie," begint het zoo hard te loopen, dat ik het niet meer stil kan houden voor ik thuis ben." Er is veel geklaagd over het moderne meisje, die de vrijheid welke zij bezit, mis bruikt, die doet aan allerlei dwaze aanwensels en zoo alles in het werk stelt om den eerbied voor haar geslacht te ondermijnen. Wij lazen onlangs, dat in Engeland reactie op al die dwaasheden merkbaar is, dat er een aantal jonge meisjes zijn, die zich ernstiger, meer vrouwelijk gedragen. Volgens berichten in Amerikaansche bla den schijnt men ook in Amerika genoeg te krijgen van al dat malle gedoe. Zoo zou zoo pas door het bestuur der leerlingenvereeni- ging van een meisjesschool in New-Jersey een aantal besluiten zijn genomen, die ge tuigen van zin voor behoorlijkheid. De volgende zijn eraan ontleend „Wij komen overeen om ons op beschei den manier te kleeden en om geen bijzonder korte mouwen of rokken te dragen en geen opzichtige jurken." „Wij komen overeen om geen avondschoe nen meer op school te dragen, d.w.z. geen satijnen schoenen met hooge hakken." „Wij komen overeen om ons haar eenvou dig te kappen." „Wij komen overeen om geen gelaatsverf, lip en wenkbrauwstiften, of poeder meer te gebruiken." „Wij komen overeen om geen gom meer te kauwen." „Wij komen overeen om ons in danszalen behoorlijk en vrouwelijk te gedragen." „Wij komen overeen om in het openbaar niet meer te rooken, te vloeken, of luidruch tig te wezen." ERNSTIG MOTORONGELUK TE UTRECHT. Een doode en een zwaar gewonde. Zaterdagmiddag reed de zoon van den di recteur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst, Dr. Schuckink Kool met zijn motor op den Biltschestraatweg te Utrecht nabij het buiten Beerschoten tegen een boom De op de duo zittende heer Kan, een zoon van den rector van het Gyrmasium aldaar, werd evenals de bestuurder van de machine geslingerd. Beiden waren zwaar gewond Dr. Lette uit De Bilt verleende geneeskun dige hulp, waarna de gekwetsten naar de Rijksklinieken werden vervoerd, alwaar de heer Kan kort daarop aan de bekomen ver wondingen is overleden. De bestuurder, de heer Schuckink Kool, heeft een arm gebroken en inwendige kneu zingen bekomen, terwijl hij zich niets meer van het ongeval weet te herinneren zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. De vernielde motor is door de Biltsche politie in beslag genomen. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk dat de bestuurder te hard gereden heeft bij het maken van een bocht om een defecten vrachtauto, die op den weg stond. INBRAAK TE AMSTERDAM. Zaterdagmorgen toen het personeel van de firma Figee en de Kruyff, in werktuigen, het gebouw, dat gevestigd is Nieuwezijds Voorburgwal 28, te Amsterdam betrad, merkte het dadelijk, dat er iets niet in orde was. Vooral op de verdieping, waar de kan toorlokalen gelegen zijn, was het niet pluis. Alles was op den grond gesmeten en papieren en de inhoud van lessenaars en kasten had den het moeten ontgelden. Spoedig bleek, dat ook de brandkast, die in den muur ge bouwd was, opengebroken was. Naar den toestand, te oordeelen waarin de kast zich bevond, moet het werk met prima werktui gen verricht zijn. Er wordt een bedrag van f 1400, in hoofdzaak uit bankbiljetten be staande, vermist. Ook mankeeren eenige effecten, waarvan de waarde nog niet kon worden opgegeven. De inbraak moet gepleegd zijn in den laten avond of des nachts. Dat de slag op Vrijdag werd geslagen, zal wel zijn oorzaak vinden in het feit, dat het Zaterdag betaaldag was. Geen van de surveilleerende politieagenten heeft bij de ronde iets verdachts bespeurd. Ook is geen spoor achtergelaten, zoodat de politie nog geheel in het duister tast. .ttfa. m' f Zaterdag is ingebroken in het architecten bureau van den heer W. Reinkens in de Pie- ter Bothstraat 6 te 's Hage. Een lessenaar was opengebroken. Men kon niet opgeven wat er vermist werd. Bij onderzoek bleek de politie, dat het bier een zaak betrof met een civielen on dergrond. Huurder en verhuurder hebben een kwestie. De huurder moest het huis verlaten. De verhuurder is Zaterdag de wo ning binnengegaan en heeft in het kantoor van den huurder rondgesnuffeld. Enkele voorwerpen, zooals een presse-papier, gloei lampjes en schrijfbehoeften heeft dc ver huurder meegenomen. De politie heeft den man gearresteerd en de voorwerpen bij hem in beslag genomen. Na verhoor is hij echter weer op vrije voeten gesteld. Voor zijn wraakzucht zal hij zich echter voor den rechter hebben te verantwoorden. De Veerstraat bij Grave is overstroomd. Het water van de Maas staat van dijk tot dijk. De overvaart geschiedt per motorboot. De pont zit aan de motorboot vast, zoo dat ook voertuitfen en auto's overgezet kun nen worde Van Roomboter niet te onderschei den en de helft goadkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange. Slechts 85 cent per pond. Plantenboter slechts 60 ct p. pond. Alléén in De Gruyter's winkels! De werken aan den Stuw bij Grave zijn overstroomd en de werkzaamheden gestaakt. De onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Geinbrug te Weesper karspel, de heer J. G. P., is door een vader van een der leerlingen, den veehouder H. M. aan den Stammerdijk, ernstig mishandeld, naar aanleiding van een berisping, welke genoemde onderwijzer het 9-jarig zoontje van dien vee houder des morgens had toegediend, en waar bij4 eerstgenoemde den lastigen scholier bij zijn kraag gepakt en voor de klas geplaatst had. Uit ontstemming over dit feit, heeft M. den onderwijzer in het koffie-uur, terwijl deze op het Weesper Zandpad voor de school stond, tegen den grond geworpen en hem met vingers en nagels aldus bewerkt, dat de sporen aan hals en aangezicht duidelijk zichtbaar waren. De politie heeft tegen M. proces verbaal opgemaakt. De onderwijzer kon 's middags zijn gewone taak niet vervullen en moest zich onder behandeling van een dokter stellen. DE BLAZER G. O. 15 VERGAAN. Men meldt uit Goedereede Door de visschers dezer gemeente wordt thans als vaststaand aangenomen, dat de blazer G. O. 15 vergaan is. Tot heden is niets van het schip gezien. Onder de ingezetenen circuleert een lijst om gelden in te zamelen voor de familie betrekkingen der slachtoffers, die onver zorgd achterblijven. ZWARE BRAND TE ZEVENAAR. Zondagnacht omstreeks 2% uur werd brand ontdekt in het gebouw waarin de kantoren van de firma Van Gimborn en het woonhuis van den scheikundige Dr. Schumann, welk gebouw grenst aan de Gut- talin Fabriek, welke dezer dagen een prooi der vlammen werd. Als oorzaak van dit tweede onheil schijnt men te moeten aannemen, het smeulen van hout, ten gevolge van de geweldige hitte tij dens den vorigen brand. Verondersteld wordt, dat door de een of andere oorzaak het vuur is aangewakkerd. De bewoners hadden Vrijdag in den loop van den dag het gebouw verlaten, ten ge volge waarvan het ontdekken van het vuur werd vertraagd, maar tevens ook persoonlijke ongelukken konden uitblijven. Het spoorwegpersoneel, dat nachtdienst verrichtte, waarschuwde de brandweer. Men stond echter voor een zware taak, daar het gebouw weldra in lichterlaaie stond en een hevige wind een vonkenregen over de stzd joeg. Aanvankelijk bepaalde de brandweer zich tot veiligheidsmaatregelen, ten einde het ge vaar voor in de omgeving staande gebouwen te beperken. Eerst tegen half zes werdep de spuiten op het brandende gebouw gericht en tegen acht uur was men den brand meester. Het gebouw brandde geheel uit. Gebouw en inboedel waren verzekerd. Van den inboe del was echter, in verband met den brand der Guttalin fabriek reeds een gedeelte in veiligheid gebracht. Men meldt uit Abcoude Bij het herstellingswerk aan den Gemeen tetoren, waarvan de spits gerepareerd moet worden, zijn bij het lichten van het 4 M. hoog ijzeren kruis de hijschtoestellen onklaar ge worden, met gevolg dat de geheele installatie naar beneden kwam. De haan viel langs het kerkdak op den grond en was geheel vernield, terwijl het kruis door het dak van de kerk viel en daar bleef hangen. Daar de politie het Kerkplein had afgezet, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, de materieele schade is echter zeer groot. Zaterdagavond werd de brandweer gealar meerd om hulp te verleenen in een perceel aan de Jan Maatsuijkerstraat in de Residen tie. Na onderzoek bleek, dat in het bedoelde perceel alleen een kind aanwezig was, dat zich zelf opgesloten had. De ouders waren uitgegaan en spelender wijze had het kind de grendel op de deur gedaan. Toen de ouders later thuiskwamen en de deur wilden openen, bleek dit on mogelijk. Ook het kind kon den grendel niet verwijderen. Teneinde raad riep men de brandweer, die de deur spoedig opende. Zondagnacht is ingebroken bij het bejaar de echtpaar G. v. Hinthem in de Vierhoeks- straat te Oss. Door gerucht werd de oude man wakker en zag een der dieven bezig in een kast. De dief zich ontdekt ziende vluchtte door het openstaande raam. Van Hinthem begaf zich naar buiten, doch werd door een der daders door een schot in den rug getroffen, zoodat hij bewusteloos neer viel. De politie heeft de vermoedelijke da ders gearresteerd. Men meldt uit Venlo: Van 1 November af is een verlichting van het grensverkeer ingevoerd. De brigade-commandanten der Kon. Marechaussée zijn gemachtigd, om aan de door hen af te geven passen voor grens verkeer en voor verboden strook ook nacht verblijf te verbinden en wel indien de vreemdeling daartoe den wensch te kennen geeft en hij daarvoor een aannemelijke reden opgeeft. Bij het verleenen van bedoeld nachtver blijf zal een zoo ruim mogelijk standpunt worden ingenomen. Maandagochtend heeft op het Centraal Station te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij aankomst van een trein uit Nijmegen sprong een juffrouw, voor de trein stilstond, op het perron. Zij viel en kwam tusschen het perron en den nog in beweging zijnden trein terecht. Zij werd ernstig aan rug en beenen ge wond en naar het Binnengasthuis overge bracht. De juffrouw, die te Amsterdam woont, kwam terug yan een reis naar Nijmegen. Men meldt ons uit Hoek van Holland: Op de Maasvlakte zijn noodseinen waar genomen, De stoomreddingboot is vertrok ken. PLUIMVEETENTOONSTELLING. Te Barneveld zal op 4, 5 en 6 November a.s. een groote pluimveetentoonstelling wor den gehouden. Vooral de inzending „Barne velders", bestaande uit 115 nummers, be looft zeer belangrijk te worden. MISSIE-NIEUWS. 8 November zullen naar Indië vertrekken met liet s.s. „Johan de Wit" twee Paters Ca- pucijnen voor Borneo en een Broeder van Huybergen. Voor Sumatra en Celebes drie Fraters van de Congregatie van O. L. Vrouw, Moeder van Barmhartigheid uit Tilburg, als mede de Eerw. Superior, die ter visitatie gaat naar beide Missies. De Eerw. Provinciaal der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes uit Dongen gaat ook met deze gelegenheid scheep naar Indië. Doel is ter plaatse met Mgr. van Velzen besprekingen te voeren over de vestiging van deze Broeders op Java, speciaal voor opvoedings-gestichten o.a. St. Vincentiusgesticht te Buitenzorg. VERDRIJVEN VAN MIST EN WOLKEN- In Amerika worden uitgebreide proeven ge" genomen om mist en wolken te verdrijven door het gebruik van geëlectrificeerd zand, dat uit vliegtuigen geworpen wordt. Legervliegtuigen, toegerust volgens het systeem, gepantenteerd door L. Francis War ren, van de Harvard-universiteit, zijn uit stekend voor dat werk aangewezen en zullen dagelijks gedurende de eerstvolgende zes weken vluchten ondernemen, opdat men de waarde der methode kunne beoordeelen voor vredes- en oorlogstijd. EEN BERUCHTE KERKDIEF. De machinist A. R. uit Houthem (Limb.), die de vorige week door de Rechtbank te Maastricht werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf terzake diefstal in ker ken van Zuid-Limburg o.a. te Bingelrade, Schinvtl en Merkelbeek, stond thans voor de Rechtbank te Roermond terecht wejens diefstal in kerken van Noord-Limburg c.a, te Baario. Ook de Ro< r nondsche Rechtbank verocrdeelde beklaagde tat zes maanden ge vangenisstraf. TIEL, 3 Nov. (Weekmarkten.) Varkens. Op de markt waren aangevoerd 198 varkens en 716 biggen. Prijshoudend. Varkens van f20 tot f 80, biggen van f 6tot f 13. Granen. De handel in tarwe en rogge was flauw de kleine aanvoer werd niet geheel ver kocht. Overige artikelen volgens noteering. •Tarwe f 1214rogge f 8.75—9 gerst f 8.258.50 haver f 66.50 groene erwten f 1214 gele do. f 13.2515, alles per h.l. Boter en eieren. De aanvoer van eieren begint af te nemen. 40.000 stuks tegen de prijs van 1315 c. per stuk. De aanvoer van boter was 30 kg, f 2.402.80 per kg. Vee. Op de veemarkt was vet vee ruim aangevoerd, prijshoudend. Vet vee 1ste qual. 5560 c id. 2e qual. 5055 c kalfvee groo- ten aanvoer, kalfkoeien f 360490, kalfvaar- zen f 330455, fokvee grooten aanvoer, han del flauw, varekoeien f 230325, hokkelingen f 160255, kalveren ruim aangevoerd met meer vraag en iets hoogere prijzen kalveren f 80—145. GORINCHEM, 3 Nov. Vee. Op de vee markt waren aangevoerd 85 koeien, 5 nuchtere kalveren en 104 overloopers, 559 biggen. Men besteedde voor kalfkoei n f 375—450, melkkoeien f 280—360, kalf- vaarzen f 250325, guste vaarzen f 180 250, nuchtere kalveren fok f 2028, idem export f 1418, overloopers f 2040, big gen f 816. Boter f 1.451.50 per kg. Eieren f 0.140.15 per stuk. Weinig handel. KAMPEN, 3 Nov. (Weekmarkt). Eieren aanvoer 10.000 stuks, f 1416 per 100 stuks. Boter f 2.70 per kg. Kippen f 2.253. Ko nijnen f 1.502 per stuk. NIJMEGEN, 3 Nov. (Weekmarkten.) Varkens. Aanvoer 114 vette varkens per y, kg. 3640 ct., 726 biggen per stuk f 8 12. Handel matig; Vee. Aanvoer 50 vette koeien per kg 55 60 ct., 9 vette kalveren per kg. 4452 ct., 16 graskalveren per stuk f 85110, 137 n c .tere id. f 1321, 2 schapen f2534, 3 geiten f 817. Eieren. Aanvoer 1520.000 kipeieren, per 100 f 13.50—14. ROERMOND, 3 Nov. Eieren. Aanvoer 205-000 stuks. Hoogste prijs f 14.70, middel f 12.95, laagste f 11.20. ALKMAAR, 3 Nov. Vee. Aanvoer 32 koeien f 300460, 9 vette kalveren f 75140, per kg. f 1.401.70, 52 nuchtere id. f 1638, 2 schapen f 4856, 712 vette varkens, per kg. zware varkens f 0.800.88, zouters f 0.66—0.72, Londensche f 0.66—0.71. BOVENKARSPEL (Station), 3 Nov. Uien, groote gele f 33.50, drielingen f 2.953.10, Nep f 3.30 per baal (aangevoerd 160 baal) le soort bloemkool f 16.7530, 2e f 8.50 14.75, 3e f 6.257.50 per 100 st. (aangevoerd 117300 st.) roode kool f 3.504.70 p. 100 kg. (aangevoerd 31700 kg.) gele kool f 2.20 3.10 p. 100 kg. (aangevoerd 20200 kg.) witte kool f 1.101.70 p. 100 kg. (aange voerd 60900 kg.), bieten groote f 10.50 14.50, id. kleine f 78.50 per 1000 st. (aan gevoerd 91600 st.). DEVENTER, 3 Nov. Paarden. Aanvoer 305 stuks. Luxe paarden f 400625, le soort werkpaarden f 500700, 2e soort werkpaar den f 200400 enters f 275450, ponnies f 125225, slachtbankpaarden f 80—160. Handel vlug. EDE, 3 Nov. Eieren f 1215 per 100 stuks. Biggen f 816 per stuk, Aangevoerd 30.000 eieren, 125 biggen. ENKHUIZEN, 3 Nov. Aardappelen. Blauwe f 2,203.40, kleine f 1.151.50 per baal. GELDERMALSEN, 3 Nov. Fruit. Ter veilir.gsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor suikerperen 2 Vs31/. ct., Avezaatsche capelle 44 Y> ct., campervenen 4 ct., winterjannen 23 ct., benderzoet 48 y2 ct., blanke hola's 7 ct., herfstsuikerperen 24 ct., zure pippe lingen 2ct., beugelzoet 6 ct., peperappelen 3 ct., veentjes 8 Y> ct., huismannen 56 ct., zure appelen 38 H ct., goudreinetten 11 13 ct., sterappelen 1419 ct„ bellefleur 11 liVt ct., campagnezoet 911 V» ct., hand appelen 9 y, ct„ princesse nobels 16 D ct., stoofperen 2 y, ct., roodzoet 7 ct., jodenperen 56 Vï ct., herfstjutte 2 ct., koningsrood 58 ct., bergamotten 5 ct., pondsperen 6)4 tafelappelen 13 ct., mispels 716 ct., win- tervijgen 56 ct., culemans 5 1/4 ct., brede- rodes 12 ct., paradijs 3 V, ct., grauwzoet 5 >4 ct., kortstelen 13 JK ct„ alles per kilogram eerste soort. Fabrieken zuurkroet f 2.80 zoetkroet f 2.70 perenkroet f 1.550, alles per 100 kilo gram. I LONDEN, 3 Nov. De chef van den ge heimen dienst van Scotland Yard, Sir Bor- lass Childs, is heden ontboden om voor de commissie uit het kabinet, die zich bezig houdt met den brief van Zinowjew, inlich tingen te verstrekken. Het afleggen zijner verklaringen heeft geruimen tijd geduurd en vermoedelijk zullen thans geen verdere ver klaringen worden gehoord, nu de vertegen woordigers van het ministerie van buiten- landsche zaken en dat van oorlog reeds in lichtingen hebben verstrekt. Naar het schijnt zal het verzoek van de communistische partij om ook haar secreta ris Albert Inkpen en MacManus, aan wien de brief zou zijn geadresseerd, alsnog te hoo- ren. vermoedelijk worden afgewezen. Het is nog lang niet zeker, dat de vier leden van het kabinet morgen vóór de ka binetszitting gereed zullen zijn met de for muleering van hun rapport, en dientenge volge is het niet uitgesloten, dat het aan vragen van het ontslag van het ministerie eveneens nog enkele dagen traineert. Daar de koning uit Sandringham te Londen is teruggekeerd, zoodat de afwikkeling der kabinetscrisis onmiddellijk haar beslag zou kunnen krijgen, is het niet onmogelijk, dat de commissie van onderzoek zich tevreden zal stellen met een voorloopige opinie, op grond der verkregen inlichtingen en dat zij het verdere onderzoek zal overdragen aan de nieuwe regeering, die het voordeel heeft niet als rechter in eigen zaak op te treden. Volgens de Berlijnsche „Times"-corres- pondent heeft de Duitsche regeering thans er in toegestemd aan de militaire controle commissie der geallieerden den sinds lang verlangden staat over te leggen van de be wapening tijdens en dadelijk na den oorlog, welke toezegging beschouwd wordt als een groote stap voorwaarts. BERLIJN, 3 Nov. Tengevolge van den voortdurenden regenval der laatste dagen in Duitschland wordt het geheele Rijn- en Maingebied door hoog water bedreigd. Rijn, Main, Neckar en hun zijrivieren stijgen de laatste 24 uur onrustbarend en zijn reeds op verschillende plaatsen buiten hun oever» getreden, zoodat tal van dorpen, boerde rijen en landerijen onder water staan. De spoordijk Dusseldorf-Erlbach is nabij Höchst bijna geheel weggeslagen. Ook een gedeelte van Frankfurt am Main staat reeds onder water. Uit Keulen wordt gemeld, dat de Rijn per uur van 8 tot 10 centimeter stijgt. Het water stijgt hier en daar reeds over de Rijn kaden in het oude stadsgedeelte, zoodat het tramverkeer moest worden stopgezet. Men vreest, dat indien deze stijging aanhoudt, er voor de geheele Rijn- en Mainstreek een ernstige catastrofe voor de deur staat. KEULEN, 3 Nov. Het water van den Rijn heeft heden een hoogte van 7 m, be reikt. Uit Bonn, Koblenz, van den Boven-Rijn, uit Noord-Beieren en het Saargebied komen berichten nopens hoog water. Uit het gebied van Main, Lahn en Neckar komen berichten omtrent aanzienlijke door het hoogwater veroorzaakte schade. BERLIJN, 3 November. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Duitsche gep. generaal von Nathusius te Forbach in den Elzas, waar hij op Allerzielen het graf van zijn zoon bezocht, als „Krjjgsver&recher" gearres teerd is. Hij zou gedurende den oorlog meu belen uit een perceel in Frankrijk hebben gestolen en werd deswege na den oorlog door een Fransche rechtbank bij verstek tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Duitsche regeering heeft haar ambas sadeur' te Parijs opgedragen, omtrent deze arrestatie en haar oorzaken nadere infor maties in te winnen en de Fransche regee ring alvast mede te deelen, dat het bericht van deze inhechtenisneming in Duitschland allerwege groote opwinding heeft veroor» zaakt. LIVERPOOL, 3 Nov. De sneltrein naar Blackpool is op acht mijlen afstands van Blackpool verongelukt. De machine liep uit de rails, kwam terecht in een seinhuis en draaide daar geheel rond, zoodat zij te genover den trein kwam te staan. Omstreeks 12 personen werden gedood en velen gewond. De trein bestond uit vijf wagons, waarvan er vier werden omverge worpen, terwijl de laatste in brand vloog. De tweede wagon stond recht overeind. Er liggen nog vele lijken onder de overblijfse len van den trein. BRUSSEL, 3 Nov. In de omgeving van Charleroi zijn, groote gebieden overstroomd Vele industrie-gemeenten zijn geisoleerd. De metaalfabrieken van Haniant en de electrische centrale van Marcinelle zijn overstroomd. De schade is zeer groot. MARION, 3 Nov. De weduwe van presi dent Harding is hoogst ernstig ziek. Zij lijdt aan een nierziekte. CHICAGO, 3 Nov. Bij een botsing tus schen een tramwagen en een goederentrein werden tien personen gedood en 30 gewond TIENTSIN, 3 Nov. De verdediging van Woe Pei Foe tegen Feng is volkomen mis lukt. Woe Pei Foe is uit Tientsin naar Takoe vertrokken, vermoedelijk om zich naar het zuiden in te schepen. PEKING, 3 Nov. Alvorens Tientsin te verlaten, heeft Woe Pei Foe het bevel overgedragen aan generaal Tsjang Feng Ling, die heeft te kennen gegeven, dat hij den strijd niet wenscht voort te zetten. Dit besluit beteekent, dat de oorlog fei telijk is geëindigd. ROTTERDAM, 3 November. Vee. Ter markt waren aangevoerd 292 vette runderen, 126 vette en gras kalveren, 1521 schapen of lammeren, 1064 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le qual. 115125 ct., 2e qual. 110100 ct., 3e qual. 9585 ct.; ossen le qual. 110117)4 ct., 2e qual. 10095 ct., 3e qual. 9080 ct.; kalveren le qual. 175- 190 ct., 2e qual. 155130 ct., 3e qual. 110 95 ct.; schapen le qual. 9095 ct., 2e qual. 8070 ct., 3e qual. 6055 ct.; lammeren 105110 ct.; varkens le qual. 8991 ct., 2e qual. 8784 ct., 3e qual. 8076 ct., lichte soort 7478 ct., alles per kg. Vet vee en vette kalveren in alle qual. rede lij'k verhandeld en prijzen iets vaster wegens vasten aanvoer. Schapen en lammeren met matigen handel. Varkens bij den aanvang matig, later iets williger veehandeld, doch prijzen lager dan vorige week. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 56 id., blauwe f 5.256, poters f 2.753.60, Zeeuwsche eigenheimers f 4.254.50, blau we eigenheimers f 44.50, Brielsche eigenh. f 4.405, bravo's f 5.506.25, Redstar f 4 4.40, Geldersche blauwe. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 11 13.50. AMSTERDAM, 3 Nov. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw sche bonte f 5.756 id. blauwe eigenhei mers f 4.804.90 Geldersche roode f 4.25; Friesche borgers f 4.504.75 Zeeuwsche eigenheimers poters f 44.25 id. blauwe poters f 33.20 id. bonte poters f 33.20; •illegommer zandaardappelen f 67 Ko- hi-Nor f 5.25 Drentsche eigenheimers f 6 f 3.50 ids roode star f 3.253.50 per Hl. AMSTERDAM, 3 Nov. Vee. Ter markt waren aangevoerd 373 vette koeien, de prij zen le kw. f 1.20—1.30, 2e kw. f 1.05—1.15, 3e kw. f 0.90per Kg. 150 melk- en kalf koeien f 375550 per st. 45 vette kalveren le kw. f 1.101.18, 2e kw. f 1.001.10, 3e kw. f 0.901.00 per Kg.70 nuchtere kal veren f 1625, 60 schapen f 4655, 124 lammeren f 3443 per stuk 678 vette var kens Holl. le kw. f 1.04—1.05, 2e kw. f 1.02 1.04, Overz. en Geldersche le kw. f 1.04 1.05 per Kg. 30 paarden f200300 per stuk. APELDOORN, 3 Nov. Eieren. Aanvoer 20.000 stuks. Prijs f 1415.50, gemiddeld f 14.75. Handel vlug. AXEL, 1 Nov. Graan. Ter markt werd be taald voor tarwe f 15, rogge f 12.50, gerst f 15, haver f 11.50, erwten f 20.50. OUDEWATER, 3 Nov. Kaasmarkt. Aan voer 1 wagens, inhoudende 3445 stuks, we gende 18265 Kg. Prijs: le soort 6870, 2e soort 6569; rijksmerk 70—74. Handel traag. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering v. 3 Nov. Snijboonen 80 ct.; witlof 30 ct.; uien 6)4 ct,; spruiten 1724 ct. per 100 Kg.; gele kool 510 ct.; roode kool 9 4ct.; groene kool 36 ct.; witte kool 79 ct. per stuk; wortelen 23 ct. per Kg.; idem 1824 ct.; prei 1422 ct.; selderie 35 ct.; peterselie 5 ct. per bos; aardappelen 68K c„ per Kg.; spinazie 2.753.05; andijvie 0.50 1.25; sli 0.601; boerenkool 4065 ct. per Hst TIEL, 3 Nov. Fruit. (Veiling Ons Be lang.) Goudreinetten 812 c bellefleur 713 c stoofperen 46 c beurré clair- geau 1827 c sterappels 1418 c vij genperen 48 c alles per. kg. (Tiilsche Veilingsvereeniging). Goud reinetten 815 c; bellefleur 611 c; beurré clairgeau 1522 c stoofperen 35 c winterjannen 47 c wintervijgen 68 c zoete appels 1014 c jasappels 812 c rijnzoet 58 c campagnezoet 812 c mispels 68c getroelofs 57 c jan willem 68 c william extra 38 c william 1ste soort 3043 c sterappels 1420 c para dijs 58 c huismannen 46 c binder- zoet dubb. 1014c binderzoet enk. 612 c weidragers 58 c alles per kg. ENKHUIZEN, 2 Nov. In de afgeloopen week waren hier de uitkomsten der botvis- scherij aanmerkelijk beter dan in de vooraf gaande week, doch de scharvisscherij loonde de moeite niet De botaanvoer bedroeg bijna 10.000 pond, prijs f 2633.10 (laatste markt van Zaterdag f 28.50) per 50 kg. De schar- vangst bedroeg slechts enkele honderden ponden, ofschoon enkele visschers ook ver in 't Noordelijk bekken der Zuiderzee heb ben gevischt. De prijs bedroeg f 23.5025.05 per 100 pd. Garnalen, 3024 pond, golden f 1.50 per mand (28 pd.). URK, 3 Nov. In de afgeloopen week zijn hier door 5 tot 12 vaartuigen per dag aange voerd 2470 pond spiering, prijs f 34 per 100 pond 170 pond bot, f 0.200.25 per pond 407 manden garnalen f 0.75 per mand (of als nest (f 0.30 p. m.) en 18 stuks Zuider- zeeharing tegen f 14 per tal. Vele kuilers brachten hun vangst elders ter markt, maar besomden weinig, gemiddeld f 2025 en kelen f 60 per vaartuig. De uitkomsten der Noordzeevisscherl) zijn voor de Urkermotorvloot tengevolge van onstuimig weder gering geweest. Een paar botters, die langer in zee bleven dan de andere, besomden tot f 160, overigens f 20 50 per vaartuig. VOLENDAM, 1 Nov. De visscherij was in de afgelqopen week nog vrij gunstig. Gar nalen golden f 2.50—4.25 per lit. Spiering bracht f 1.753 per vierling (is 50 pond) op., en nest 3045 ct. per mand. Hoek- en sleep- j bot gold 2735 ct. per pond. Een half tal ha ring is afgeslagen tegen f 24 per tal. IJMUIDEN. Heden waren aan de markt de vangst van 18 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1-401.20, tongen f 2.40—1.80 per kg. griet f 77—42, gr. schol f 62—51, md. schol f 60—52, zetschol f 38— 46, kl. schol f 36—25, f 21—6.50, scharren f 22—13 per 50 kg. rog|en f 27—15 per hoop vleet f 2.60—0.88 per stuk makreel f 3531, pieterman en poon f 265.50, gr. schelvisch f 56—46, md. schelvisch f 44— 36, k.md. schelvisch f 2517, f 10.505, kl. schelvisch f 7965 per 50 kg; kabeljauw f 3424 per 125 kg; gr. gullen f 29—18, kl. gullen f 168, wijting f 11.505 per 50 kg; heilbot f 6.801.50 per kg; lengen f 3.16 0.95, koolvisch f 20.85 per stuk. IJMUIDEN, 3 Nov. Van de haringvis- scherij kwamen heden hier binnen zes Brit- sche stoomdrifters, welke tezamen circa 1775 manden versche haring aanvoerden. Geveild werden de gedeeltelijke vangsten van de loggers KW. 53 (Jacoba) met f 4925; KW. 64 (Holland V) met f 1250; KW. 56b (Henk) met f 4231 en de geheele vangsten van de Britsche stoomdrifters LK. 682 met f 1168; LT. 705 met f 3258; LT, 1016 met f 3832; LT. 350 met f 3052; LT. 650 met f 5097; LT. 756 met f 1473: en PD. 377 met f 3806 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6