Stadsnieuws. ïiigszsssden iedsdülingess WYBEH? fngezond©!) Mededeelingen DE VERGADERING DER R.-K. MIDDENSTANDSVEREEN. a 60 cents per regel. Het bestuursvoorstel, tot opheffing der vereeniging over te liftoff gaan, vindt verzet. Een besluit kan niet worden genomen. Conferentie tusschen bestuur en woordvoerders der vergadering. Over 14 dagen nieuwe ledenvergadering. groote doozen Feestvergadering van de Haarl. R.K. Ver. v. Gr. Gezinnen a 60 cents per regel. inlSuenza en griep Eerste Lustrum Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging. De Automatische Telefoon. P. F. van Slijpe. De werken aan de Zomervaart. Nuts Spaarbank te Haarlem. Ond r voorzitterschap van den h er P. J. M. van Tetering vergaderde Maandagavond de R.K. Middenstandsvereeniging, 'ter be spreking van het bestuursvoorstel, tot op heffing der vereeniging over te gaan. De vergadering was druk bezocht, terwijl zij o.m. werd bijgewoond door verscheidene EE. HH. geestelijken en den heer Chris Jan sen, directeur van het Centraal Bureau. Na opening met den Christelij ken groet, las de secretaris de notulen, welke onveran derd goedgekeurd werden. Onmiddellijk hierna kwam aan de orde het bestuursvoorstel, tof opheffing der ver eeniging over te gaan. De voorzifter hield allereerst een inleidend woord. Rede Voorzitter. Spr. wees er allereerst op, hoe de stem ming in de vereeniging gelijk is aan die van d» natuur thans somber, dor en doodsch. D e toestand i dè vereeniging is echter al- 1 .en aan eigen schuld te wijten, aldus spr., hoewel hij dit verwijt niet op de allereerste plaats aan de aanwezigen wil richten, doch wenschte, dat zijn woorden doordringen kon den den harden, ruwen bast van onverschil ligheid en domheid, die een zeer groot deel der R.K. middenstanders uit deze stad en omstreken nog altijd omgeeft en die hun ka tholieke hart gevoelloos maakt voor de goe de ingeving en de heilrijke intentie. Ik wenschte, aldus spr., dat zij toch ein delijk eens inzagen en gevoelden, dat hier een, door onze kerkelijke Overheid ge- wenschte' en verlangde organisatie sterven moet, dat zij, die in geweten verplicht zijn, die organisatie niet alleen in stand te houden, doch zelfs behooren bij te dragen tot en mede te werken aan haren bloei, er toch van over tuigd werden, dat zij op de meest onver antwoordelijke wijze hun plichten te dezen opzichte verwaarloozen. Doch spr. wil over dit constante verzet jegens de kerkelijke Overheid niet langer spreken, waarvoor meer aangewezenen, n.l. de priesters zijn, doch hij wil zich liever begeven op het materieele ter rein, het terrein der stoffelijke belangen, Wanneer spr. de huidige situatie overziet, de verhoudingen, de sympathie- en anti- pathiën. bestudeert en nagaat, dan rijst bij hem de vraag, of de Katholieke Midden stand niet zirnde blind is, wanneer spr. ten minste de gedachte aan verregaande domheid van dien stand verre van zich wil houden. Uit den treure toch is gewezen op de ge- Varen, die het levens- en voortbestaan van den Middenstand bedreigen en Spr. noemt enkele dier gevaren als het parti culier handeldrijven door de regeering, het stelselmatig negeeren of onmogelijk maken van publieke aanbestedingen, verhooging van tarieven, het vormen van permanente cn prijsregelende commissies, die den han del onder voogdij brengen en den midden stander tot ambtenaar degradeeren, enz. Spr. voorspelt, dat door zelfmoord de mid denstand ten onder zal gaan. Haarlem, Over- veen, Bloemendaal en Schoten zou een mach tig leger kunnen vormen van 1500 R.K. mid denstanders, doch dit leger,aldus spr., slinkt weg en verspilt zijn kracht in het vormen van coterietjes van lafbekkige, kleine mensch- jes, die niets beters weten en durven te doen den Katholiekje te spelen in een voor de bui tenwereld ondoorzichtbaar kokertje en die, dikwerf zelf te „dom om voor den duivel te dansen", zich een air pogen te geven door afbreken, door ridiculiseeren en critiseeren, zonder zelf ooit eenige positieve daad te stellen van eenig nut. Wanneer men, aldus spr., den Katholieken middenstander hier in deze stad vraagt, waarom hij buiten zijn aangewezen organisatie blijft staan, dan zal men nooit of nimmer een „mea culpa" ver nemen, doch dan richt hij zich op,neemt voor al een gewichtige houding aan en met een quasi-deftip; gebaar stort hij in een vloed van kritiek en in een eindelooze afkammerij over de negatieve praestaties van die organisatie, over de onbekwaamheden der Bestuurderen, over het weinige aanzien en de weinige aan dacht, die aan deze organisatie geschonken wordt en stereotype stelt men de vraag Wat heb ik aan die vereeniging? Want de doorsnee-Katholieke midden stander, in plaats van te letten op de ideëele en moreele belangen, op dë bestaansbelangen, die zijn behartigd, eischt van zijn organisatie op het cijfer van den vermenigvuldiger in betrekking tot het vermenigvuldigtal, (d.i. zijn betaalde contributie) en ten opzichte van het product, dat hij van die vereeniging in klinkende munt trekken wil. Zietdaar, in den breede geschetst den alge- meenen kanker onzer Middenstandsorganisa tie, het absoluut gebrek aan goed doorzicht, het ontbreken van een breeaen blik. Spr. vervolgde dan Waar bleven wij met onze 1500 Katholie ke middenstanders uit Haarlem en Onge- vmg? Waren er dan onder deze 1500 mannen geen bekwamen genoeg te vinden om een voortreffelijk Bestuur te vormen? Doch de bloote waarheid is, dat er onder die anderhalf duizend slechts 300 leden der bloedeigen organisatie waren, meest rustende leden. Van die 300 waren er zeer velen on bekwaam leiding aan de Vereeniging te geven. En die wel over de bekwaamheid daartoe beschikten, bedankten voor de eer. En ondanks deze feiten durft men nog eischen aan deze Vereeniging te stellen, durft men haar nog te becritiseeren en te ridiculiseeren!.. Laat mij dezen avond maar eens de krasse waarheid zeggen, immers Zijn schuld belijden is geen schande en daar om zeg ik het hier openlijk Een groot deel, het grootste deel, de beste elementen van den Haarl. R. K. Midden stand staan schuldig tegenover het weinig aanzien, dat zijn organisatie verwerven mocht, schuldig tegenover het onontkoom baar besluit, dat hier dezen avond nood wendig zal moeten vallen, schuldig aan den dolksteek, die hier de Roomsche organisatie «het hart wordt toegebracht. Nieuwe Leiding moest er komen, welker leden over capaciteiten, over energie en over kenms beschikten. Katholieke middenstan ders, die een staat van dienst konden over leggen, een nieuw Bestuur, waarop geen aan merkingen zouden kunnen gemaakt worden en bracht het middenstandsbelang zou verdedi^e,^ overa[( waar dit pas gaf_ Ik mag dit bespreken, omdat ik mijzelf buiten de huidige Bestuurssamenstelling kan houden. Buiten mijn persoon dan durf ik te zeggen en niemand zal mij daarin tegenspreken dat men, buiten aller verwachting om, in dit Bestuur Katholieke middenstanders heeft gekregen, zooals gij ze nooit gekregen hebt en - ik durf er ook aan toe te voegen zooals gij ze ook nooit meer zult krijgen. Ik heb u alleen mijn goeden wil en mijn werklust kunnen geven. Ik val dus buiten dat kader en ik heb het te voren aan Uwen Geestelijken Adviseur en aan den Directeur van uw Centraal Bureau ronduit gezegd Ik ben hier in Haarlem met de aangewezene voor het leiderschap. Door mijn agressieve gedragingen, door mijn Brabantsch temperament kan ik hier nooit een populariteit verwerven, onafscheidelijk noodig voor bet goed vervullen van het praesidium, een populariteit, die, ik zeide het u reeds bij mijn eerste optreden, ik ook niet zoeken zou, doch ik stelde mij voor mijn nat u lijk tekort zoo mogelijk aan te vullen met veel en onvermoeid te v erken voor uw waarachtige middenstandsbelangen. Dan ging spr. na, hoe de pogingen van het nieuwe bestuur, om de vereeniging tot meer bloei te brengen, gefaald hadden. De propaganda in Mei leverde geen enkel lid op, de rondgezonden circulaires hadden eenzelfde resultaat, de pogingen der geestelijkheid brachten twee nieuwe leden aan. Waar bleven nu, aldus vroeg spr., die 1200 Katholieke middenstanders met hun kri tiek, of, beter gezegd, met hun toetreding, want met hun kritiek, hun ridiculiseeren, gingen zij door.... Doch wij tarten hen, ons ook maar één enkel geval te noemen, waarin wij van ons optreden af, d.i. van 25 Februari nalatig zijn gebleven, hun midden standsbelang met de meeste accuratesse te behartigen. Dat zij ons dan maar in staat van beschuldiging stellen Dan gaf spr. aan, wat door het nieuwe be stuur gedaan was behartiging der midden standszaken in den Middenstandsraad, het organiseeren der Hamit, de reorganisatie van het Adviesbureau, de oprichting van een eigen orgaan, enz., om verder breedvoerig te schetsen, hoe ook de pogingen, om uit de financieele impasse te geraken, mislukt waren. De Geestelijk Adviseur had aangeraden, om naar den Bisschop te gaan, terwijl een grootere afdeeling aangeboden had, finan cieel bij te springen, doch het bestuur meende verplicht te zijn, beide voorstellen van de hand te wijzen. Sprekers hoofdbeschuldiging richt zich tot den Haarlemschen R. K. middenstand in het algemeen, maar niet verheeld mag worden, dat ook het vroegere bestuur ern stig in gebreke en verzuim gesteld moet wor den. Spr. vervolgde dan En dan gaan wij nog voorbij de geringe en onvoldoende behartiging van het midden standsbelang, het weinig of absoluut geen contact houden met de andere middenstands- vereenigingen in onze stad, met de officieele lichamen, met de andere Katholieke sociale en politieke vereenigingen. Gaan voorbij het niet erkennen als gelijk berechtigde bestuursleden de voorzitters der onderafdeelingen, waardoor ook de band der Moeder-vereeniging met al haar onderdeelen was verbroken. Wij laken het voornamelijk in het vorig bestuur, dat het den treurigen moed heeft gehad voort te blijven gaan, terwijl de toe stand reeds hopeloos was, waardoor de finan- tieele toestand in niet geringe mate is verer gerd. Ook te dezen opzichte zullen wij geen blad voor den mond nemen, al willen wij nogmaals met nadruk herhalen, dat, wanneer iemand den val der vereeniging zou willen wijten aan het vroeger bestuur, dit onjuist en onbillijk is, het heeft wel aan den val een ernstiger karakter gegeven. In plaats van ridderlij k met een bewijs van onvermogen voor den dag te komen, heeft het vroeger bestuur telkens gepoogd gaten te stoppen en heeft daartoe gebruikt mid delen, die niet door den beugel kunnen. Zóó benauwd was dit bestuur, om den waren toestand te openbaren, dat, toen wij als Reorganisatie-Commissie dat Bestuur een rapport onder de oogen legden van een bona fide accountant, waarin de conclusie deze was, dat de finantieele toestand onhoudbaar was, dit bestuur ons toen een nota durfde thuis te zenden, waarin al zijn argumenten geloochend werden en hijzelf werd voor gesteld als een onbetrouwbaar deskundige, die alleen slechts wat beweerde, omdat deze concurrentie vreesde van het Adviesbureau! Wanneer leden dubieuze posten ter in casso aan het bureau toevertrouwden, dan werd er, zooals tot dusverre bekend is geworden, voor een bedrag van f 181.20 niet aan de rechthebbenden afgedragen, doch te eigen bate aangewend. Wanneer de administratie, het kan niet anders dan met stilzwijgend medeweten van den penningmeester, van de Hanze haalt f 306.15, toebehoorend aan de aandeelhou ders van een op zich zelf staande Glasver zekering en deze aanwendt, om eigen sa larissen te kunnen betalen, dan weet ik niet, hoe gij dat noemt. Wanneer voor 2 4 3 man bij het heengaan nog rentezegels moeten worden geplakt tot een bedrag van f 32.20, hoe vindt gij dat Wanneer de verplichte Hypotheekaflos sing niet is gedaan, belastingen van 1 a 2 jaar terug nog moesten worden voldaar, evenzoo de afdracht aan den Alg. Bond, dan zeg gen ordelijke zakenmenschen Wat is dat voor een beheer Wanneer men de ledenvergadering een besluit laat nemen voor den aankoop van een vaandel uit vrijwillige bijdragen en men komt f 350 te kort, terwijl men niet weet, hoe de eindjes aan elkaar te knoopen en men gaat toch maar dat vaandel van f 700 aan schaffen, dan hebben we ook geen woorden genoeg om zoo'n beleid af te keuren. Wanneer men maar, alsof het geld niet op kan, volop in den duursten tijd allerlei tafelgerief gaat aanschaffen, messen, vorken, lepels, champagneglazen, enz. allemaal goe deren, die alle nog nieuw in de papieren zit ten en nooit of nimmer gebruikt, ook dan vragen wij weer, of het beleid in die dagen zoek was Waarom hebt gij en dit vragen wij speciaal aan de heeren Hansen en van Dusseldorp uw medebestuurslid Son- trop, een vrij eenvoudigen man, eerst laten teekenen voor f 1000 aan hypothecaire obli gaties en hem later nog voor f 1318, 96 schil derwerk laten uitvoeren, waarvan geen cent bertaald is en van welke beide bedragen de man misschien nooit of nimmer een cent zal terugzien Wij vragen verder aan de beide heeren Hensen en Van Dusseldorp Waarom heb) gij beiden bovenaan op de inteekenlijst voor het nemen van hypothecaire obligaties ge- teekend resp. voor f 500 en f 250, en door uw voorgegaan andere middenstanders ver leid ook te teekenen voor een bedrag van te zamen een 14 mille, terwijl gij dezen wel hebt laten storten en zelf hebt gedaan of uw neus bloedde? Wist gij wellicht toen reeds, dat het geld gestort werd 4 fonds perdu Ziet hier, geachte vergadering, onvergeeflijke daden van uw vroeger bestuur, die gij heden avond moest weten, want wij wilden niet an ders dan voor u klaren wijn schenken. Zoo dadelijk zal de' financieele uireenzet- ting van onzen penningmeester u nog nader licht verschaffen. Maar, laat ik uwe vergadering nu alreeds zeggen, wij komen met ons voorstel ten einde raad, wij durven, wij willen, wij gaan niet verder. Immers, eiken ditg verder gaan, maakt de situatie gevaarlijker en ernstiger. Wie uwer met dezen toe3tand voor oogen de leiding dezer vergadering op zich durft te nemen, hij ga zijn gang, doch, weet het wel, gij ten minste bent thans voikomen door ons inge licht, gij zult niet telkens weder voor nieuwe des-iilusies komen te staan, gij zult dan ook een en ander met uw volle verantwoordelijk heid te dekken hebben. Gij zult na al het uiteengezette, wel tot die overtuiging gekomen zijn, dat ons Be stuur de kabinetskwestie aan zijn voorstel moet verbinden en dit in antwoord aan dege- TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. nmniimnniiniii|imijn!iii"iimiiiimumn'iimii!inmi»n»n»uin»i»'i»»""»"»"i - 'rfWtMiHffi '«rv.K. nen, Ore meenden, dat ons Bestuur zien i. deze ernstige kwestie t. e. schijnmanoeuvre; oohield. Wij hebben lang genoeg gewaar schuwd, dat komen zou, wat niet meer te vermijden zou zijn. Spr. besloot zijn inleiding met er nogmaals op te wijzen, hoe groot de macht van den middenstand zou zijn, als allen zich maar wilden organiseeren. Deze rede werd met applaus begroet. De financieele toestand. De penningmeester, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, gaf hierna 'n financieele beschou wing. Van 25 Februari (optreden nieuwe be stuur) tot 1 November bedroegen de inkom sten zoowel als de uitgaven f 7,447,44. De schulden van het vorig bestuur waren totaal opvorderbaar f 1,597, 66 aanwezig had moe ten zi'n verder f 5,383, 43 een achterstallige schuld van f 952,73 werd overgenomen totaal-schuld f 7,933,82. In kas en aan vor deringen was f 351,74 Voor afschrijving van gebouw en inventaris was niets gereserveerd. De schuld der vereeniging bedroeg op 1 November 1.1. f 8,060,47. De boekwaarde van het gebouw is f 34.990,51, van het meubilair f 1700, van het glaswerk (inkoopsprijs) f 600, totaal f 37,290,51. Op het gebouw rust een hypotheek van f 23,500 en een hypothecaire obligatie van f 13,750, totaal f 37,250. De laatste 7 maanden is op het gebouw een na- deelig saldo geleden van f 1,959,97. De besprekingen. Over het bestuursvoorstel ontspon zich dan een langdurige discussie. De heer HETEM noemde de opheffing een groote opoffering. Spr. wees er op, dat dit nog nooit gebeurd is met een werklieden- vereeniging. Dit is nog meer te betreuren, omdat bij 'goed willen de vereeniging aan de spits der Haarlemsche organisatie zpu kunnen zijn. Spr. vraagt, of de laatste'redmiddelen uitgeput zijn. Spr. meent, dat ook na ophef fing de verplichting voor de vereeniging blijft bestaan, de schuld te delgen. De heer VAN LIEMT, die namens het bestuur de sprekers zal beantwoorden, wijst er op, dat minstens 80% der leden dubbele contributie zouden moeten betalen voor een jaar, doch de pogingen daartoe Zijn gefaald. Gedaan is het alleruiterste het bestuur weet geen uitweg meer. Er is nu eenmaal geen ge voel voor organisatie bij de middenstanders. Als anderen een deugdelijk middel tot voort bestaan der vereeniging weten, houdt het bestuur zich aanbevolen. De heer VAN DEURZEN is van oordeel, dat de nadeelige exploitatie een gevolg is van het verder vastloopen der vereeniging, Spr. had 29 December 1923 reeds geconclu deerd de vereeniging te laten voortbestaan als vereeniging met eigen administratie, het adviesbureau als adviesbureau en het gebouw als aparte instelling. Spr. meent die conclusies nu nog te moeten handhaven. De vereeniging zou dan niet gedrukt gaan onder handelslasten, voortvloeiende uit de nadeelige exploitatie van het gebouw. De VOORZITTER merkt op, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Het cene is thans niet meer te scheiden van het andere. Na ont binding der vereeniging is verder te zien. De heer VAN LIEMT merkt op, dat de exploitatie van het gebouw thans een stijgen de lijn vertoont, maar desondanks zijn uit de exploitatie van het gebouw niet de lasten te halen, welkë het opbrengt. De vorige administrateur heeft bij zijn heengaan ver klaard, verzekerd te zijn, dat de boelzou vastloopen. De heer HOOIJ merkt op, dat het moeilijk is, in deze vergadering het woord te voeren, omdat de kabinetskwestie gesteld is. Desniet tegenstaande zal spr. zich tegen opheffing der vereeniging blijven verzetten, zoolang hij kan* Spr. meent, dat versobering in de huishou ding helpen kan. Spr. wijst er op, dat in de vorige vergadering toch gunstige perspec tieven in het vooruitzicht zijn gesteld. Als middel van versobering noemt spr. bijv. samensmelting van het Adviesbureau met andere stedelijke instellingen. Is het niet mogelijk, de adviezen niet meer gratis te verstrekken en de incasso-tarieven te verhoo- gen Spr. hoopt, dat alsnog hedenavond niet tot liquidatie besloten wordt, maar desnoods deze zaak nog even aangehouden kan worden. Zou het bestuur toch heen willen gaan, dan hoopt spr., dat het bestuur zich met de af wikkeling der loopende zaken zal belasten. De heer VAN LIEMT zegt, dat het be stuursbesluit, tot liquidatie over te gaan, na rijp beraad is genomen, omdat het bestuur geen uitweg meer ziet. Spr. schetst de onmo gelijkheid, het Adviesbureau te scheiden van de exploitatie van het gebouw. Op het ge bouw rust een schuld van bijna 38.000. Wordt dit opgeheven en blijft de vereeniging voortbestaan, dan blijft die schuld van het gebouw, (want men krijgt er niet de 38.000 uit) toch rusten op de vereeniging. Uitstel zal niet baten, want er is geen enkel perspec tief. Van de obligatiehouders is geen bericht ingekomen, dat zij genoegen nemen met het voorstel, twee jaar rente te derven, dus Zij nemen er geen genoegen mee. Meer versobering, dan reeds ingevoerd is, is niet mogelijk. De heef BRINKMAN vraagt, hoe het staat met de moreele verplichting, de schul den, ook na opheffing der vereeniging, te delgen. Daar niet de helft der leden aanwezig is, kan toch geen besluit genomen worden, waarom spr. aanbeveelt, dat het bestuur de gegeven wenken in overweging neemt. Het gebouw is het grootste blok aan het been. Spr. is van oordeel, dat, wanneer het gebouw verkocht wordt, een eventueel tekort gaarne door de middenstanders zal worden gedekt. De heer VAN LIEMT antwoordt, dat leden weigeren, dubbele contributie te beta len, hoewel zij weten, dat daarmee groote bedragen voor anderen, die zelfs bloedver wanten of goede vrienden van hen zijn, te redden. Die groote bedragen betreffen de hypothecaire obligaties. Gelooft men nu nog, dat men in de moreele Verplichtingen van de leden mag vertrouwen Nog beter zou een eventueele nieuwe vereeniging de moreele verplichting tot dekking der schulden op zich kunnen nemen. Het bestuur weet werkelijk geen enkel middel meer, om de vereeniging uit de moeilijkheid te redden. De Zeereerw. Heer rector J. P. J* KOK, geestelijk adviseur, zegt, dat dit wel het treurigste feit is, dat hem in zijn adviseur schap" te Haarlem is overkomen. In deze vergadering zijn middelen aan de hand ge daan, welke reeds lang rijpelijk zijn over wogen. Spr. wijst er op, hoe alles als een kluwen in elkaar zit en niet is te ontwarren. De moreele kwestie heeft spr. met zijn ker kelijke overheid besproken. Maar de vraag is thans alleen, of we verder mogen gaan nu, of we ons nog dieper in den put mogen wer ken. En het ergste is, dat we niet overwonnen zijn door de vijanden, maar verlaten zijn door de vrienden. De moreele verplichting tot oude schuld delging blijft bestaan, ook voor een eventueele nieuwe R. K. Middenstandsvereeniging. Spr. »taat gehot! aan de zijde van het bestuur, >m tot liquidatie over te gaan, omdat er geen adding kan komen, omdat alles gedaan is, rat gedaan kan worden. Ook Monseigneur teefr dit besluit diep getroffen, aldus deelt pr. nog mede. De directeur van het Centraal Bureau, de ïeer Chris JANSEN is overtuigd, dat, wan- leer deze vergadering 2 a 3 jaren eerder ge- touden was geworden, wat gekund had, ■liet de scherpe consequenties van thans gesteld hadden behoeven te worden. Alle pogingen zijn gefaald door de schuld /an hen, die buiten de vereeniging gebleven zijn. Spr. steit voor, dat het bestuur eens zal vergaderen in de komende 14 dagen met iegenen, die namens deze vergadering het .voord gevoerd hebben, om te overwegen, of er nog middelen tot voortbestaan zijn. Spr. loopt, dar, ris deze vereenigi ig dood zal zijn, ïij schijndood zal zijn, en reeds den volgenden lag opnieuw zal blijken te leven. Vanuit de vergadering gingen hierna nog stemmen op, om parochieele comité's te vormen voor het voeren van propaganda. De heer COBLENS brengt hulde aan het bestuur voor zijn arbeid, terwijl hij het ten hoogste laakt in den vroegeren voorzitter en penningmeester, dat deze in een ingezonden stuk zich gekant hebben tegen het tegen woordige bestuur. Spr. hekelt verder de houding van diegenen, die wel lid konden worden, doch het niet deden. De heer HGOY stelt voor, dat de leden gedurende 6 weken wekelijks f 1 extra stor ten in de afdeelingskas. Hierover ontstaat eenige discussie, waarna besloten wordt, het tot de volgende verga dering aan te houden. Ten slotte wordt besloten, dat binnen 14 dagen het bestuur een gecombineerde ver gadering zal houden met woordvoerders uit de vergadering, terwijl over 14 dagen een tweede vergadering der vereeniging zal wor den gehouden. Het bestuurvoorstel t»t li quidatie der vereeniging blijft gehandhaafd. Hierna volgde sluiting der vergade i ig op de gebruikelijke wijze. Een zeer belangrijke lezing van Dr. A. H. M. J. van Rooy. Vrijdagavond had in den schouwburg aan den Jansweg de jaarlijksche {eestvergade ring plaats van de Haarlemsche R.K, Ver eeniging voor Groote Gezinnen. Om acht uur was de zaal flink bezet en heerschte er een gezellige, huiselijke stem ming. Onder de aanwezigen merkten wij op le den van de Tweede Kamer en gemeenteraad Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. De voorziter, mr. Th. Westerwoudt, open de de bijeenkomst met den Christelijken groet en spreekt zijn vreugde uit over de groote opkomst. Hij betreurt het echter, dat de eere-voorzitter, die bericht van verhinde ring heeft gezonden, niet aanwezig is. Nadat hij met eenige woorden het doel van dezen avond heeft uiteengezet, geeft hij het woord aan den spreker van dezen avond, Dr. A. H. M. J. van Rooy, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit van Amster dam. 9 Spr. leidt zijn rede in met de verklaring, dat het hem een groot genoegen is voor de ze vereeniging te spreken, omdat zij hem om verschillende redenen zeer sympathiek is. Niet alleen dat hij zelf spruit uit een zeer groot huisgezin, doet spr. sympathiseeren met dezen bond, maar ook in zijn bediening heeft hij kennis gemaakt met zeer vele huis gezinnen en hij heeft de ervaring opgedaan, dat de edelste karakters voortspruiten uit die gezinnen, die kunnen bogen op een groot kindertal. Het is deze sympathie die spr. dwingt zijn rede een eenvoudig en gemoedelijk ka rakter te geven en we hebben reden te ver onderstellen, dat zij daardoor des te inniger en mooier is geworden. Spr. stelt de vraag: waaraan het zou liggen dat in het cene huisgezin waarachtig levens geluk heerscht, terwijl er in het andere nooit een blijde lach klinkt. Opperviakte-menschen brengen dit in verband met de min of meer stoffelijke welvaart van die gezinnen en er zijn politieke richtingen, die van deze opper vlakkige beschouwing partij trekken en er een fondament van maken voor hunne leer stellingen. Spr. hoopt de oorzaken van dat verschil aan te duiden. Het leven goed te leven, zoodat het een weldaad wordt voor geest en lichaam is een moeilijke kunst, zoowel voor het individu als voor de gemeenschap. Er is echter een tekort aan levenstechniek Er kan geen goede levenstechniek bestaan, zonder een richten van het leven naar God, zij is niet mogelijk zonder het vervullen van Gods geboden. Dit nader uit te werken is de taak van den priester. Daarnaast echter zijn er nog 'veeHandere zaken, die men in acht moet nemen en die meestal te veel miskend worden en toch in nauw verband staan met waarachtig levens- levepsgeluk. Zoo wordt o.a. het tempo veel te veel mis kend. Leven in een rustig tempo is een zeld zaamheid geworden. De snelheidsjacht van onze dagen doet haar invloed zoowel in het geestelijke als in het stoffelijke gelden en bijgevolg ontmoeten we overal te weinig diepte. Èr wordt oppervlakkig gedacht, ge- Werkt en gelezen, Niet alleen doet deze oppervLkkigheid zich voelen fn de kwaliteit van het werk, maar bovendien vergt men veel te veel van li chaam en geest, iedere kleine vertraging brengt prikkelbaarheid en als gevolg daar van ontsta n twist en onecnigheid in de huis gezinnen. De kleinen, die in dat gejaagde milieu opgroeien nemen die zenuwachtige spanning mee het leven in en planten haar voort in hun gezinnen. Bovendien waarborgt het onrustig tempo geen rijke materieele resultaten, Immers, de aandacht lijdt, er is verbrokkelde oplet tendheid, men heelt geen bevrediging van zijn arbeid, men is voortdurend onvoldaan, en van de naastbcstaanden heeft men geen belangstelling. Het gejaagde tempo is wegens alle gees telijke en stoffelijke gevolgen, de vloek van onze dagen. Is er echter in een huisgezin een sfeer van kalmte, dan kan daar waardcering zijn voor elkaar en voor elkanders werk. Deze rust is voor het opgroeiend geslacht van onschatba re waarde. De kalme werker bereikt meer dan de ge jaagde zwoeger. Om deze gedachte te be vestigen, noemt spr. verschillende histori sche voorbeelden van mannen, die zich nooit haastten en toch werken hebben voortge bracht, die het nageslacht met bewondering vervullen. Wie nerveus arbeidt verbruikt veel meer krachten dan voor zijn arbeid noodig is; hij is een verkwistende werker, hij verliest zijn krachten en spoedig komt de uitputting. Nogmaals wijst spr. op den bron van rust, n.l. God, en hij haalt de woorden aan van den tot rust gekomen „Lebemann" den H. Augustinus, die kon spreken uit ondervin ding'. „Mijn hart is onrustig, tot het rust in U, mijn God!" De tweede wet, die wij in het oog dienen te houden, is de wet der goede orde. Materieele wanorde h<fèft meer leven.de- luk verwoest, dan men oppervlakkig wel zou denken. Bewaar de orde, opdat de orde u beware. Wil een werk slagen, dan moet dit geschieden met orde, anders wordl er veel tijd en kracht misbruikt en het duurt veel I langer, daar men veel tijd verloren laat gaan I door het zoeken naar huisraad, gereedschap of boeken. Daarbij geven we voedsel aan er- kan men et best bestrijden door het gebruik d r Sanapirln-tabletten Mijnhardtj. Koker 75 ct. Bij apoth. en drog.slen gemis cn geprikkeldheid. De verschillen de bezigheden moeten zóó verdeeld worden dat ze behoorlijk voltooid kunnen worden: dit eerst is woekeren met den tijd. Daarbij moet er gelet worden op de kleinigheden daar deze het begin en het einde zijn van alle groote dingen. Dan is er nog een wet, waarop spr.' wijst, in verband met een waarachtig levensgeluk, n.l. de wet van den eenvoud. Hiervoor haalt spr. de woorden aan, die prof, Pel 25 jaar geleden sprak: „Leveneenvoud staat gelijk met minder verplichtingen en minder of fers", en nu, na een kwart eeuw, vreest spr. dat de woorden van een vooraanstaand Duitsch journalist waarheid beginnen te worden: „Het geheele menschdom leeft bo ven z'n stand". Biina alles is klatergoud, zoowel woningin richting als de smakelooze sieraden, sensa- tieboeken, rolprenten, danslokalen en varie- té's en men kent bijna niet meer de bekoring van het stille, eenvoudige leven thuis, men kent niet meer het rustig lezen in de wer ken der grootmeesters van de wereldlitera tuur, men kent niet meer de schoonheid en den vrede der natuur. Eenvoud echter maakt het leven dieper en voert tot concentratie der zintuigelijke ver mogens, eenvoud brengt rust in geest en ge moed. Ten slotte wijst spreker op een boekje van den pater Dominicaan v. d. Tempel: „Le vensgeluk door levenseenvoud", en hij zegt dat hij dit in ieder huisgezin zou wenschen. Wij hopen echter dat er naast dit boekje ook een brochure het licht zal zien, welke de rede bevat, welke prof. van Rooy Vrijdag avond sprak. We gelooven, dat daarmede onnoemelijk veel goed zou gesticht worden. Tot slot merkt spr. op, dat wie niet de kracht heeft eenvoudig te zijn, nooit een volwaardig mensch wordt. Zonder eenvoud is geen levenstechniek denkbaar en deze moet er zijn in de gezinnen. Gezinnen zijn de cellen die het organisme der maatschappij opbouwen. Als wij in onze gezinnen niet miskennen de wetten van het tempo, de orde en den eenvoud, dan zal de herinnering aan het vroegere huiselijke le ven voor de kinderen een steun zijn in de levenszee. Een langdurig applaus vertolkte de dank baarheid van de aanwezigen voor deze mooie lezing, die een weldaad genoemd kan worden, voor Allen die haar hoorden. Vervolgens nam de voorzitter nog even het woord om nader uiteen te zetten wat het doel en streven der vereeniging is. n.l. het geven van moreele en zoo noodig stof- felijken steun aan groote gezinnen. Spr. sloot zijn uiteenzetting met den wensch, dat hedenavond velen aangespoord zouden zijn lid te worden. Nadat het muziek-enscmble de Krekels een paar gezellige wijsjes had doen hooren, wer den er nog eenige tnooie liederen gezongen door het vocaal-kwartet Euphonia, waarvan we vooral noteeren: „Wiegenlied" van Mo zart en „Die Versper" van Beethoven. Het laatste is een typisch voorbeeld hoe Beet hoven de eigenaardigheden van vocale mu ziek vaak uit het oog verloor, waarmede hij de eischen voor een goede uitvoering niet eenvoudiger maakte. Het is echter een groote verdienste van dit kwartet, dat het niets verloren liet gaan van dc ontroering der twee slotregels: „Still, nur sonst hort ihr's nicht...." JJe drie slotnummers, die een meer humo ristisch karakter droegen, vielen zeer in den smaak der aanwezigen en vooral het loegiftje „O Pepita" gaf blijk van de mondvaardig- heid der zangers. Daar na afloop van het laatste nummer het publiek in blijde stem ming de zaal reeds begon te verlaten, was de voorzitter niet meer in de gelegenheid zijn welgemeenden dank uit te spreken je gens allen die aan het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt, vooral jegens prof. van Rooy, wiens rede nog langen tijd haar invloed zal laten gelden, maar ver volgens ook jegens het muzlek-ensemble „De Krekels", die zoozeer de gezelligheid in de zaal verhoogde, en het vocaal-kwartet „Euphonia", dat het meer ontspannende ge deelte van den feestavond op een hoog peil heeft gebracht. De Haarlemsche Politie-muziekvereeniging vierde Zaterdag haar eerste lustrum. Zoo als te begrijpen valt is den eerste herdenking niet onopgemerkt voorbijgegaan. Vandaar dan ook dat de gegeven feest avond een meer dan feestelijk karakter droeg. Een lustrum, en vooral het eerste, heelt altijd iets aparts en met voldoening wordt dan terug gezien, op den dag, dat de ver eeniging in het leven werd geroepen. Dan gaan de bctreffenden nog eens den loop dei vijf jaren na, en overwegen niet alleen dc behaalde successen, doch ook de verschil lende tegenslagen welke zij in dien tijd heb ben doorgemaakt. Dit memoreerde dan ook de voorzitter van de muziekvereeniging, de heer H. Plant, in zijn openingswoord na eerst alle aanwezigen, en dit waren er ve len, te hebben welkom geheeten. Spr. deel de hierbij verder nog mede dat de burge meester, de beschermheer der vereeniging, verhinderd was, en betuigde tevens zijn spijt dat ook de eere-voorzitter, de heer H. Tenckinck bericht van verhindering ge zonden had. Van de hierna, door den voorzitter gege ven gelegenheid aan personen die nog liets wilden zeggen, werd een druk gebruik ge maakt. Vooreerst namens het Ulrechlsche politie corps, waarbij de afgevaardigde, onder waar- deerende woorden een fraaie bloemenmand aanbood, vervolgens door den voorzittci van de afd. Haarlem van den Algemeenen Bond van Politie-personeel in Nederland, die namens het bestuur een herinnerings medaille overhandigde. Een zelfde blijk van waardeering onder soorgelijke bewoordin gen, werd eveneens overhandigd door den afgevaardigde van het Leidsche Politie- muziekgejrelschap. Namens de afdeeling Haarlem van den bond van hooger politie personeel, en van de Haarlemsche politie- sport-vereeniging werden vergezeld van har telijke toespraakjes, bloemstukken overhan digd. De geschonken medailles, alsmede die welke in het afgeloopen jaar op verschillen de concousen door dc vereeniging gewon nen waren, werden tegelijkertijd aan net vaandel gehecht. Telegrammen van gelukwenschen waren ingekomen van den hoofdcommissaris van politie te Utrecht; van het Amsterdamsche politiecorps; van de Rotterdamschc polflie- muziekvereeniging, en van den heer Jae. Smits, als belangstellend particulier. Het officieele gedeelte van den avond was hiermede geëindigd en werd begonnen raet hel afwerken van hel samengestelde mu ziekprogramma, onder leiding van den emi- nenten directeur van het corps, den heer R. van 't Hoff. Dat aan de keuze van de muzieknummers voor deze gelegenheid, een bijzondere zorg was besteed behoeft zeker wel geep betoog, evenmin wat betreft dc uitvoering ervan, en al is dan ook het geheel, niet volmaakt, zooals de voorzitter nog opmerkte, wij kun nen niettemin hoogst tevreden zijn, over hetgeen, dezen avond is gepresteerd. Dc langdurige applauzen golden dan ook zoo- wei den dirigent, als de musici. Voor het welslagen van den avond wera echter ook, voor een niet gering gedeelte bijgedragen door den heer Jac. Kolderie, cabarettier, die het fleurige gedeelte van het programma voor zijn rekening had ge nomen. De prettige wijze waarop hij zijn repertoire onder de aandacht van zijn toe hoorders wist te brengen, alsmede de ma nier waarop hij met het auditorium rond sprong, deden hem al direct contact met de zaal krijgen. Jammer was het evenwel dat zijn stem niet van eenzelfde volumen was als de muziek van het corps, en zijn partner aan de piano, zijn best scheen te doen, net ontbrekende aan te vullen Dit deed veel verloren gaan van zijn alleszins op peil staande repertoire. Het aandachtig toeluis terende publiek betoonde zich niet ondank baar voor de geschonken afwisseling, en uitte dit door een spontaan applaus. Te betreuren viel het, dat deze feestavond waarop overigens geen wanklank werd ge hoord, eenige jongelui door hun. laten wij 't woord a 1 te ergelijke luidruchtigheid, de feestviering voor velen poogden te beder ven. Zij zaten echter te dicht bij het vuur, in casu de „sterke arm" om hun voornemen tot een goed? einde te kunnen brengen. Dit intermezzo verhinderde echter niet dat de feestelijke herdenking van het eerste lustrum der Haarlemsche politie-muziek vereeniging uitstekend geslaagd mag worden genoemd. De geheele week zal in de hal van het postkantoor te Heemstede een beambte van den technischen dienst aanwezig zijn om de Heemsteedsche abonné's, die op den 15en van deze maand op het automatische net worden aangesloten, van voorlichting te die nen bij de ingebruikneming van hun nieuw toestel. De beambte had het gisteren niet erg druk. Zoo nu en dan kwam er eens iemand naar binnen wandelen om de behandeling van het nieuwe toestel te zien demonstreeren, om vervolgens met een gebaar van „ja juist, dat had ik al dadelijk begrepen," weer heer> te gaan. Toch zouden wij den telefoon-abonné's met nadruk willen aanraden om van deze gelegenheid gebruik te maken, en niet te wachten tot het „eenmaal zoo ver is." Een bezoek aan het Heemsteedsche postkantoor, waar een vriendelijke beambte de meest uitgebreide inlichtingen geeft, zal zeer veel last en storingen voorkomen. En waar het hier de indienststelling van een geheel nieuw systeem betreft, waarbij storingen den eersten tijd nu eenmaal onmogelijk vermeden kun nen worden, is het van groot belang, dat de abonné's die onvermijdelijke storingen niet uitbreiden door een onoordeelkundig ge bruik van het toestel, doch dat zij integendeel medewerken, om ze zooveel mogelijk te beperken. In de hal van het postkantoor te Heem stede nu, heeft men twee telefoon toestellen van het automatische model geïnstalleerd, welke verbonden zijn met de Centrale. Onder „leiding" van den beambte kan men nu met het eene toestel het andere opbellen. Men neemt dus de telefoon van de haak. houdt deze aan het oor en wacht tot een eigen aardig zoemen hoorbaar wordt. Zoodra dit wordt gehoord, is aansluiting met de Cen trale verkregen en geeft men door middel van de schijf aan, welke nummer wordt verlangd. Belt nu een Heemsteedsche abonné iemand op, die eveneens in die plaats woont en wiéns telefoonnummer dus met de cijfers 2 en 8 aanvangt (28 duizend zooveel), zooals nu in het postkantoor aldaar het geval is, dan is de verbinding spoedig tot stand gebracht en hoort men het bekende geluid, dat bij korte tusschenpoozen hoorbaar is en bewijst dat de aansluiting is tot stand gebracht en de schei van het toestel aan den anderen kunt afgaat. De twee eerste cijfers bepalen waar ae aan sluiting plaats heeftwaar nu alleen Heem stede voorloopig nog maar automatisch wordt, moet de verbinding met abonné's in Haar lem, Aerdenhout, Bloemendaal, enz. nog via een telefoniste geschieden. De Heemsteedsche abonné geeft thans ge woon met de roteerendc schijf aan met welk nummer hij wenscht te spreken is het een Haarlemsch nummer dan komt hij in fi guurlijken zin terecht bij een telefoniste (de eerste twee cijfers hebben hier den weg ge wezen) en herhaalt hij aan deze het nummer, waarmede hij aansluiting wenscht. Is de abonné aan den anderen kant in gesprek, dan bemerkt men zulks dadelijk door een met korte tusschenpoozen hoor baar zoemen het heeft wel wat gemeen met langzame Morse-seinen (strepen). In dit geval hangt men de hoorn aan den haak, daq is de verbinding weer verbroken. Hierop dient men in het begin te letten wanneer men de telefoon op den standaard ligt of aan den haak hangt is de verbinding verbroken. Dit allés kan men in Heemstede proef ondervindelijk nagaan. Wij hebben ook eens geprobeerd en raden nu alle abonne s in Heemstede aan, het ook eens te doen dan staat men er niet meer vreemd tegenover. Men begaat niet zoo licht meer een fout en werkt op die manier mee, dat de overgang van de gewone naar de automatische telefoon plaats grijpt, zonder dat men zichzelf en den telefoondienst allerlei onaangenaams op den hals haalt. In aansluiting op ons bericht van Wocnsaag waarbij wij het portret gaven van den ver- trekkenden directeur van het Stads Armen- en Ziekenhuis, den heer P. F. van Slijpe, kunnen wij nog mcdedeelen, dat het op 1 December a.s. juist 16 jaren en 9 maanden geleden zal zijn, dat hij deze betrekking be kleedt. De oorzaak van zijn vertrek is zijn gezondheid, welke hem noopte in het be lang der inrichting, om deze zoo hoogst nut tige werkkring te verlaten. De heer van Slijpe, die voorheen directeur was van het Doorgangshuis voor verwaarloosde jongens, „B'eekziclit" te Epc, had evenals daar, een zeer verantwoordelijke positie. De nauwge zette wijje, waarop hij zijn taak opvatte, deed hem bemind zijn, zoowel bij verpleeg den, als bij het personeel. Ook op het gebied van de drankbestrij ding heeft de heer van Slijpeu veel, gear beid. In verband met de werken aan de Zamef- vaart is het verkeer in de richting van Am sterdam gestremd en word! door het Bavo- dorp, langs de Emostraat, geleid. Om het ongewone van dezen weg vergis sen zich veel automobilisten en motorrijders in de richting, welke zij nemen moeten, hoofdzakelijk bij het plantsoen in de Emo straat. Wanneer het verkeer langs de Zomervaarl nog eenigen tijd gestremd blijft, zou het wel aanbeveling verdienen, bij bet plantsoen aan de Emostraat tijdelijk een bord te plaatsen, dat dc richting duidelijk aangeeft. Vergelijkend overzicht over Oct. 19241923. Aantal behandelde posten 7141 (vorig jaar 3620); aantal inlagen 5260 (v j. 2208); aantal terugbetalingen 1881 (v j. 1412); ingelegd 245.941 3214 (v j. 267.436.33)4); terugbetaald f 276.305 82)4 (vorig jaar 229.377.65)4); minder ingelegd 30364.50, (v.j. meer 38058.68; aantal nieuwe boekjes 184 (v, j. 176); aantal afbetaalde boekjes 76 (v, j. 72); spaarbusies op 31 October 1924 in omloop 1398; geledigd in October 1924 244 busjes, met totaai 3318.91; aantal boekjes in bewaring op 31 October 1924 328.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7