DE SPAARNEBANK Geloof en Wetenschap. Lezing Dr. Frederik v. Eeden. MUZIEK Faillissementen. De grensregeling der gemeente Haarlem. Onbestelbare stukken. De gemeentebegrooting van Bloemendaal. Invoer van margarine in Finland. Gouden echtpaar. 95V4 65V8 153 Va l78Va 94Va llOVa io3/8 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier- Broederschap van den Levenden Rozenkrans. Aanranding. BURGERLIJKE STAND, Een oude vrouw aangereden. MARKTNIEUWS. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. OVERVEEN VIJFHUIZEN. LAATSTE NIEUWS. Generaal Dawes vice-president. Nog geen verklaring van 'Baldwin. Verdaging van het Engelsche Parlement. De zaal van de St. Jozefsgezellenvereeni- ging was gisteravond tot in de uiterste hoe ken gevmd met de belangstellende leden van G. en W., die Dr. Frederik van Eeden's lezing kwamen hooren over „Ons Dage- lijksch Brood", en wel mocht daarover de Voorzitter, Mr. J. Vorstman in zijn ope ningswoord hooge tevredenheid uiten. Het ledental is trouwens in den laatsten tijd sterk gegroeid, zooals spr. mededeelde en daarvoor moet hartelijk dank gebracht wor den aan de leden, die zich voor dien groei veel moeite getroost hebben. Er zijn ech ter nóg te velen, die lid moeten wezen en het niet zijn, en eerst bij nog veel wijder uitbreiding zal G. en W. aan zijn doel en opzet kunnen beantwoorden, de christelijke beschaving door ontwikkeling van geest en gemoed in Katholieken zin te doen zegevie ren over de heidensche. Spr. deelde nog eenige aanvullingen van het programma mede: 24 November zal de reeds een vorig jaar uitgenoodigde heer Henri de Jong komen spreken en in De cember Dr Caeciliaan Huijgens. Na een korte introductie door den Voorzit ter, bestijgt dan onder het applaus der aan wezigen Dr. Frederik van Eeden den ka theder. Spr. verklaart, dat hij eenvoudig zijn hart kemt openleggen, zooals hij steeds gedaan heeft gedurende de 2 jaren, dat hij nu tot de Katholieke Kerk behoort en zooals hij zal olijven doen, zoolang de krachten hem daartoe resten. Wat ik vroeger geschreven heb, aldus spr., heb ik bij mijn overgang tot de Ka tholieke Kerk niet behoeven te wijzigen, omdat mijn bedoelingen, recht te brengen, waar onrecht is, christelijk waren. Het socialisme, dat ik voorstond, kan ik cok nu nog voorstaan, want het is niet het eerstelligc Marxistische socialisme, waarte gen ik altijd gekant ben geweest, maar slechts een christelijk-sociale rechtvaardig heid. Spr. verhaalde dan zijne „sociale bekee ring": op zijn dertigste jaar begon zijne fijne dichterlijke natuur het als eene vernedering te gevoelen, dat hij als medicus, afhankelijk was van het geld, onrechtvaardig of recht vaardig geld van zijn patiënten. Hij kon die patiënten ook niet rechtvaardig behan delen, want sommigen moest hij hooge reke ningen voorleggen om armen om niet te kunnen helpen. Door Bellamy's boekje „Looking Back ward" werd hij evenzeer getroffen als Al fred Russell Wallace, dien hij in die dagen ontmoette en verdere studie bracht hem tot de conclusie, dat de verdeeling van goede ren en levensmiddelen in de tegenwoordige maatschappij een onrechtvaardige is: geld te trekken uit bezitten zonder arbeid noemt spr. een woekerleven. Onder dit systeem zijn enkele personen bezitters van een zaak, bedrijf of goed, waaruit zij de winst trek ken zonder arbeid te praesteeren en dege nen, die in die onderneming de winst pro- duceeren, niet naar voldoende evenredig heid deelen doen in die winst. Zelfs al wer ken ze soms wel mede, dan beloonen ze hun eigen arbeid relatief veel te hoog. Zulke zuiver woeker-systemen, die voor ieder openstaan, noemt spr. vennootschappen, hy- potneekwezen, enz. Kente en winst zijn alleen goed, indien bes.eed ten bate der me iscnneid, maar, zooa4s ook Henry Ford in zijn boek zegt: „winst trekKen van bezit zonder teruggave van arbeid is grooter kwaad dan het alco holisme' liet eigenbelang maakt echter de verdedi gers van dit parasitisme blind voor de voor deden, die de uitroeiing ervan brengen zou. Dan wordt er gesproken over de heiiigneid van het bezit, maar siechts naar het gebruik, dat ervan gemaakt wordt, is een bezit goed of slecht, en een bezit, dat dient om ande ren, de procudeerenden, te benadeelen, zoo ais feitelijk overal gebeurt, is niet heilig. Tegen de parasitaire misbruiken van kapi taal, waarbij de rijke ledigganger gezien is en de nederige voortbrenger veraent, heeft spr. door de stichting van Walden de mo- geli.kheid van een systeem van vrijen ar beid willen demonstreeren, zooals dit be ginsel met groot succes door Henry Ford in zijn ondernemingen is doorgevoerd, D;t experiment van spr. heelt louter theo retische beteekenis en spr.'s ervaring is, dat senrandere. degelijke arbeiders in staat zijn, eigen arbeid te beheeren, wanneer zij zich aan orde en tucht onderwerpen. Van de maatschappij G. G. B. (Gemeen schappelijk Grohdbezit), door spr. gesticht, moest Walden een onderdeel zijn: het eigendomsrecht is de eerste factor, die, be- haive winstverdeeling, loonregeling en werk- verdeeling veranderd moet worden. Het eigendomsrecht moet in handen zijn van de gemeenschap, maar welke en hoe die ge meenschap moet zijn is een nog onopgeloste kwestie, die echier opgelost moet worden. Zulk een ideale gemeenschap is die van hord echter reeds in 't klein. Een „productievereeniging" moet belange loos eigenaar zijn. De winst is niet 't eigen dom van den eigenaar der onderneming, zij is de resultaten van hoofd- en handenar beid van het geheele bedrijf gedurende ge slachten en evenzeer van den arbeid, verbe teringen en uitvindingen van menschen, b.v. geleerden, buiten het bedrijf. Nu kan natuurlijk de overgang naar een ander stelsel niet plotseling ge schieden; maar nu misbruikt het individu, wat de gemeenschap gebruikdh moest. £r zijn in ons land reeds zestig groepjes, die in spr.'s geest arbeiden zonder patroon en zonder aandeelhouder^: deze menschen zien, dat hun idealen niets onmogelijks be vatten. Spr 's streven is, die cellen tot een groote gemeenschap op te bouwen, bezield door den Heiligen Geest, want siechts wanneer een godsdienstige eenheid is bereikt, zal een dergelijke onderneming een werkelijk hooge vlucht kunnen nemen. En het heilige Euenaristiscbe brood zullen we, zoo besloot spr., slechis rein kunnen ontvangen, wanneer alle onrecht uit de maatschappij verbannen is en allen een rechtvaardig en zuiver da- gi üjksch brood nuttigen. Een hai lelijk applaus toonde den eerbiet) der vergaderden voor sprekers ideaal van «ociale rechtvaardigheid en zijn interessante .teenzetting daarvan. Na een korte pauze droeg Dr. van Eeden verschillende zijner gedichten voor. Wanneer een dichter ons zijn bundel vcr- z> n voorlegt, dan keuren en proeven wij idee en gevoel, beeld en stemming, klank en rythrae, ais laten we een snoer parelen door de vingers glijden om de gaafheid van elk te voelen en te zien; wanneer een decla mator andere werken voordraagt, speuren we, of er waarheid is in de weirgavc, nvt eenstemming tusschen de uitbeelding van den voordrager en de c r.cepti van den dichter; maar als een ziener als Frede rik van Eeden zijn diepste innigheid van ge voelens en contemplatie over ons uitstort, dan zwijgt elk oordeel en ondergaan we met een huivering van meditatie de wijding dier wonderen van gevoel en teere innigheid en dan kl \kt als een ontwijding het na elk ge-Ncbl o aneerend herhaald applaus. Den diepsten indruk maakten wei de vrt- zen uit de laatste jaren „Mijn handen een gedicht op sprekers oudcidom, en het gebed „Aan miin Enaelbcvaarder". De Voorzitter dankte den grijzen dienter op hartelijke wijze voor zijn interessante causerie over zijn sociaal ideaal en voor zijn heerlijke verzen en het applaus der verga derden betuigde hun volle instemming, EEN CENTRAAL GEBOUW VOOR HET BLOEMBOLLENVAK TE HEEM STEDE. EEN UITEENZETTING DER PLAN NEN. Op versoek van het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hebben de heeren Joh. de Breuk, W. G. Droog, J. Ritsema Bos, I. van Waveren, J. H. Went- holt, W. van der Laan, J. W. Lefeber, Jan Roes, A. S. Rijnierse, J. M. van Til, W. War- 'naar en H. J. Voors zich vereenigd tot een comité en ter hand genomen, de voorberei ding van het stichten van een Centraal Ver- eenigingsgebouw, ten dienste en ten gebruike van de organisatie in het vak. De Commissie van Beheer van het in 1901 gestichte fonds voor de Krelage-Stichting is van meening, dat de stichting van een centraal vereenigings- gebouw zeer goed zou kunnen samengaan met de vervulling van de aan haar verstrekte opdracht. In het Krelage-nummer van 1 November 1.1. van het „Weekblad voor Bloemencultuur" lezen wij, dat aan het comité de volgende me- dedeelingen gedaan zijn 1. „Wanneer het hoofdbestuur der Alge- meene Vereeniging erin slaagt het verder benoodigde bouwkapitaal bijeen te brengen, dan zal het z.g. Krelage-Stichtingfonds voor den bouw beschikbaar worden gesteld. Het fonds bedraagt thans circa f 25.000. 2. Het door de Vereeniging ten behoeve van de tentoonstelling 1925 op te richten hoofdgebouw zoude voor de afbraakwaarde ten behoeve van een Centraal Gebouw kun nen worden aangekocht en worden ingericht als beurslokaliteit. 3. De gemeente Heemstede is bereid ten behoeve van den bouw van zulk een gebouw, om niet af te staan een zeer gunstig gelegen terrein aan het Valkenburgerplein in die ge meente, ter g-oote van bijna 8000 M2, onder eenige voorwaarden betreffende een spoedige totstandkoming. Op dit terrein zou de hou ten tentoonstellingshal kunnen worden ge plaatst, mits binnen redelijken termijn, daar vóór en w*l aan de zijde van het plein een steenen gebouw ten dienst van vergaderin gen, kantoren en dergelijke wordt geplaatst. 4. De tegenwoordige huisvesting der beurs, der bloemenkeuringen, der kantoren en vergaderlokaliteiten voldoet niet meer aan redelijk te stellen eischen van ruimte en ge mak. Deze mededeelingen zijn het comité aan leiding geweest om voorloopige plannen en kostenberekeningen te ontwerpen, gebaseerd op de medegedeelde feiten. De kosten voor een centraal gebouw wor den globaal geraamd op f 155.000. Het ligt in de bedoeling ter bij eenbrenging van het bouwkapitaal, een 4 pet,, obligatieleeniijg uit te schrijven, waarover dezer dagen nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Het spreekt vanzelf, aldus het comité, dat zij, die aan deze leening deelnemen, invloed zul len kunnen uitoefenen op het gebruik van het gebouw. De in genoemd weekblad-nummer ver vatte korte beschrijving van het ontwerp vangt aan met bespreking van de ligging van het ontworpen gebouw. Het door Heemstede aangeboden terrein ligt in het Zuidelijk deel der gemeente in het villatcrrein „Valkenburg", dat door de electrische tram naar Haarlem (station) wordt doorsneden. Een tramhalte bevindt zich voor den ontworpen hoofdingang. De Heem- steedsche Dreef zal binnen afzienbaren tijd de rechtstreeksche en kortste verbinding met de stad vormen. Het is de bedoeling, dat de te electrificeeren stoomtram LeidenHeem stede op het Valkenburgerplein haar eind punt zal vinden. De Molenlaan is het ver lengde van den rijweg door Groenendaal naar den Heerenweg (HaarlemLeiden). Door de Molenlaan bereikt men den toe gang van de tentoonstelling 1925 in 2 minu ten. De Zomerlaan, welke het aangeboden perceel aan de zuidzijde afsluit, zal toegang e-g ven tot op het terrein, voor het beursgebouw, ontworpen autopark en rijwielstalling. Ten einde aan den eisch der gemeente te voldoen, is de gevel van het te plaatsen steenen voor gebouw aan het Valkenburgerplein ontwor pen en momentaal opgevat. De voorgevel van bet tentoonstellingsgebouw wordt ge richt naar de Zomerlaan. Ten tweede wordt aangegeven de ont worpen indeeling. Het groote beursgebouw, dat meer dan tweemaal zoo groot belooft te worden als de tegenwoordige lokaliteit, heeft een aparte gelijkvloersche galerij voor de bloemenkeu ringen en zal ruimte bieden voor een een voudige restauratie, waarvan de dienstruim ten zijn gedacht in het tegen den achtergevel aangebouwde (steenen) voorgebouw, waarin tevens de verwarmingsinrichting (vandaar een toren) en een conciërgewoning met ar chiefzolder en bergruimte zijn gedacht. Aan weerszijden van de gang, die de verbinding zou vormen met het aan het plein te bouwen gedeelte, zijn kantoorlokalen geprojecteerd. In het voorste gedeelte eindelijk zijn twee vergaderkamers en een hal, waarin mogelijk de marmeren beeltenis van den stichter der vereeniging een waardige plaats zou kunnen verkrijgen. De bovenverdieping is weder be stemd gedacht voor een kantoorlokatencom- plex. Dit is in groote trekken de ontworpen indeeling, welke slechts wordt beschreven om een denkbeeld te geven van wat bij tot standkoming van dit complex zou worden verkregen. Ten derde het terrein. Dit biedt ruimte aan plantsoenaanleg en mogelijk ook aan een monster- en proeftuin, zeker voor een demonstratietuin voor het gebruik van bloem bollen voor tuinversiering en biedt voorts nog allerlei mogelijkheden. De voorloopige plannen toonen aan, zegt her comité, dat, wanneer de fondsen voor dit doel bijeen zijn, een geheel zou kuftnen worden verkregen, dat op afdoende wijze zou voorzien in de behoeften van het ver- eenigingswezen in ons vak naar ruimte, en gelegenheid zou bieden tot concentratie van de verschillende vereenigingen onder één dak, waarmede naar onze meening, het alge meen belang daarvan zeer zou zijn gediend. Daarom bieden wij den vakgenooten deze voorstellen ter ernstige overweging aan en koesteren de verwachting dat hiervan het ge volg zal zijn, dat spoedig de gelden bijeen zullen zijn om tot uitvoering over te gaan." Jubileumconcert „Kunst na Arbeid". Huldiging Isr. J. Olman. Haar dertigjarig bestaan vierde de Zang- vei eeniging van typografen en lithograf en Kunst na Arbeid", door een concert in het gemeentelijk concertgebouw. Met dit fecstconcert ging tevens gèpaard een huldiging van den componist Isr. J. Ol man ter gelegenheid van zijn 25-jarig toon- kunstcnaarsjubileuro. De2e huldiging vond in verscheidene vor men plaats. Allereerst in het feit, dat het geheele programma was samengesteld uit werken van Olman, waarmede tevens de verschillende soort van composities van den toonkunstenaar werd belicht. Daar wa ren liederen voor Mannenkoor, Gemengd Koor en Sopraan. Behalve „Kunst na Arbeid" werkten mede liet gemengd koor „Polyhymnia", onder lei ding van Willem Hespe en mevrouw B JcnckersTiggers. Als wij met het jubileerende koor „Kunst na Arbeid" zouden mogen beginnen, dan zoud enwij het willen qualiliceeren als een goed koor met subliem stemmateriaaï, onder flinke leiding. Dit wil niet zeggen, dat elke uitvoering vlekkeloos was, maar het was toch goed gezien, dit jubileum, al is het dan niet een zeer op den voorgrond tredend tijdstip in het leven van een vereeniging, door een feestconcert te vieren, want daar mede heeft „Kunst na Arbeid" getoond, welke vorderingen het in de 30 jaar van haar bestaan heeft gemaakt. Het waren vier werken van Olman, welke het koor uitvoerde en waarvan we op de eerste plaats noemen „de Gravers", het ge dicht van Adema van Scheltema, door Ol man voortreffelijk getoonzet. Op verzoek van den componist, verhie ven de aanwezigen zich na de uitvoering hiervan van hun plaatsen en eenige oogen- blikken was het stil. In „Minnezangers Meilied" bleken de forti wat al te ruw. Hier wilde men te veel geven en dit deed aan het schoone wel afbreuk. Overigens over as opvatting niets dan lof. Mevr. B. JonckersTiggers had een „Ber ceuse", een aria uit de opera „Agnete" en een drietal liedekens gekozen, die zij op gevoelvolle wijze vertolkte. Haar helder ge luid leent zich goed voor de composities van Olman, vooral in de drie licdekens, welke zij na de pauze gaf, was ze op haar best Jammer, dat de stem in hooge regionen wat vlak en egaal was. Haar begeleidster, mevr. Besy RigterMendes bleek 'n volg zame accompagna^fice. Ook „Polyhymnia", het gemengd koor on der leiding van Willem Hespe, liet zich niet onbetuigd. Het was een lust er naar te luisteren, irissche, flinke stemmen en de dirigent weet er uit te halen wat erin zit. Van de drie werken, welke het uitvoerde, mag genoemd „Ellen", van Frederik van Eeden. Olman wist zoo mooi den juisten toon te vatten, vooral in het slot. Tusschen al dat moois klonken de tenoren wat scherp, vooral in kleine solótrekjes. In de samenzang ver dween dit voor een groot deel en werd een mooi geheel verkregen Even voor de pauze ving de huldiging van Isr. Olman aan Tal van vereenigingen kwamen haar ge- lukwenschen aanbieden. Allereerst „Kunst na Arbeid", wier voorzitter eenige sympa thieke woorden sprak en de hoop uitte, dat zijn koor nog vele nieuwe composities van Olman op haar program zou kunnen plaat.- sen. Deze woorden gingen vergezeld van n lauwerkrans. Ook de voorzitter van „Poly hymnia" complimenteerde Olman onder de aanbieding van bloemen en hij legde vooral len nadruk op hetgeen de heer Olman voor 'en mannenzang in 't bijzonder had gedaan. Ook „Zang en Vriendschap" kwam in de ij der gelukwenschers, waarna „Caecilia' bloemen aanbood en directeur en bestuur iier vereeniging nog in een apart huldeblijk an hun sympathie deden blijken. Ten slotte sprak nog een afgevaardigde namens Nico Hoogerwerf en een der leden van de „Stem des Volks". Een krans van de Haarlemsche Bachvereeniging besloot de rij. Alle sprekers betrokken ook „Kunst na Arbeid" in hun hulde en wenschten haar teluk met het 30-jarig jubileum. Het is wel te begrijpen, dat de stampvolle zaal telkens de «oorden der sprekers met geestdriftig applaus onderstreepte. De heer Olman dankte voor de buiten gewone hulde en het applaus groeide een moment aan tot een ovatie. H. O, V, In de maand November 1924 zal door de H. O. V. het volgende vastgestelde program ma worden afgewerkt; Zondag 2 November Middagconcert. Dins dag 4 Nov. Concert Dordrecht. Donderdag o Nov. Ledenconcert. Zondag 9 Nov. Middag concert. Zondag 9 Nov Generale repit. Doopsgez. Zangkoor. Maandag 10 Nov Uit voering Doopsgezind Zangkoor Dinsdag 11 Nov. Concert Leiden. Woensdag 12 Nov Oratorium den Haag. Gen. Repetitie. Don derdag 13 Nov. Oratorium den Haag. Uitvoe ring. Zondag 16 Nov. Leden-Middagconcert. Maandag 17 Nov. Chr. Oratoriumver. Gen. Repetitie. Dinsdag 18 Nov Chr. Oratorium ver. Uitvoering. Donderdag 20 Nov. Sympho- nieconcert. Zondag 23 Nov. Generale Repi- titie Polyhymnia. Maandag 24 Nov. Uitvoe ring Polyhymnia. Dinsdag 25 Nov. Concert Leiden. Donderdag 27 Nov Ledenconcert Zaterdag 29 Nov. Amsterdam, Dr. v. d. Broe- ke. Zondag 30 Nov. Middagconcert. Zondag 30 Nov. Amsterdam, Polyhymnia. DE EENDRACHT. In het gebouw van den Protestantenbond werd onder leiding van den heer L. Modoo de jaarvergadering van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruikvereeniging ,De Eendracht" gehouden. De jaarrekening werd vastgesteld. Na een lange discussie werd het voorstel van het bestuur, om het uit te kee- ren overschot van afdeeling II (Kruideniers- en Grutterswaren) te brengen van 1.58 pCt. op 3 pCt., aangenomen De besprekingen droegen een zeer vriendschappelijk karakter. Dc heer Modoo werd met groote meerder heid tot vocizitter herkozen, evenals de af tredende bestuursleden, de heeren C. J. Pij pers en J H. J. Hulsman, (n de plaats van den heer J. J. Wesselius, die wegens vertrek aftrad, werd de heer J. J. Hoomans als be stuurslid gekozen. De heeren II. Donkelaar en P. Fris, wer den tot commissarissen benoemd R. K. ARBEIDSBEURS VOOR VROUWEN EN MEISJES. Onder dankzegging aan Mevr. Dericks, voor den buitengewonen arbeid en de be- langlooze toewijding als directrice, heeft liet bestuur der Arbeidsbeurs hare vrijwillige ontslagname aanvaard en het kantoor der Arbeidsbemiddeling op 1 November ver plaatst naar het gebouw der Marthavereeni- ging Bloemhofstraat 1. Gisteren Werden in staat van faillisse ment verklaard: de Handelsvennootschap onder de firma J. H. Langendijk Co., rijwielhandel, Ko ningstraat, te Beverwijk. Curator mr. P. Tjeenk Willink, tc Haarlem, J Langendijk, te Beverwijk, firmant van no. 1. A. Ales, te Beverwijk, idem. P. Dral, te Landsmeer, Zuideinde 60—62. Curator mr. L. V. Hoog, te Haarlem. Klaas Bleeker Cz„ veekoopman, te As sendelft. Curator inr. P. Donker, te Bever wijk. J. Speekenbrink, zonder beroep, te Haar lem, Klevcrparkweg 83. Curator mr. B. Bou- man, te Haarlem. J. van der ITorst, electricien, te Wormer- veer, Krommenieërpad 79. Curator mr. F. J. Gerritsen, te Haarlem. A. van Pullen, metselaar, te Schoten, Ti- morstraat 66. Curator mr. M. van Toulon v. d Koog, te Haarlem. Tjeerd Servaas, aannemer, te Velseroord, Stationsweg E 79. Curator mr. A. F. H. Schreurs, te Haarlem. Rechter-Commissaris in alle faillissemen ten jhr. mr R de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: J. G. Essenberg, te Velseroord, gem. Vel en, uitgesproken 7 October 1924 J. Rypma, te Haarlem, idem 14 Oct. 1924. J. Weber, te Haarlem, id. 22 April 1924. L. Akke, te Zandvoort, id, 21 Oct. 1924. J. Sieval, te Haarlem, idem 7 Oct. 1924. Geëindigd zijn de faillissementen, door 't TirMndend worden der trftdecüngslijst van: B, Suyk, te IJmuiden, curator mr. J. II. van Meurs, thans te Bilthoven. J. P. Kooi, te Purmerend, curator mr. C. Blankevoort, te Haarlem. Hooger Beroep. Hooger beroep werd aangeteekend door; K. B., te Schoten, thans gedet., ter zake 3 misdrijven van verduistering veroordeeld tot 1 jaar gev.straf met aftrek prev. hecht. P. van P., te Heemstede, ter zake over treding art. 247 W v. Str., veroordeeld tot 3 maanden gev.straf. Cassatie. Cassatie werd aangeteekend door A. M., te Voorschoten, ter zake overtreding boter- wet veroordeeld tot 5 boete subs. 1 d. hechtenis. De Opr. Haarl. Crt. heett dezer dagen het standpunt ingewonnen van Ged. Staten en den Minister van Binnenlandsche Zaken aangaande de grensregeling der gemeente Haarlem. Hierin ivordt o.m gezegd, dat het College van Gedep. Staten zich in meerderheid heeft verklaard vóór hel grooti pian Een wets ontwerp tot verwezenlijking daarvan is ech ter bij de regeering nog nooit ingediend. De regeering beschikt alleen over ten wetsontwerp tot uitvoering van het Klei ne plan; maar omdat zoowe' de gemeende haarlem als Ged Sleten zich tegen uitvoe ring daarvan verzetten, en omdat ook heemstede en Bloemenuaal het zonder meer verwerpen, is he begrijpeiijK, dat de re geering dat ontwerp met met kans op suc ces in de Kamer Kan brengen De minister heeft daarom een middenweg trachten te vinden en een klein plan doen ontwerpen, waarbij de bepaling, dat Haar lem en Bloemendaal en Heemstede geen schadevergoeding zou behoeven te betalen. Voor Haarlem dus financieel voorüeel. Gedep. biaten voeien echte: in meerder heid ook voor ail verlichte klems pian mets. En daar ook de trie meest belang hebbenden gemeei ten- Haarlem. Bloemen- daai en Heemslede, zich afwijzend tegen over dit voorstel hebben geplaatst, is het brengen van dit „klem. plan zonder com pensaties in de Kamer niet waarschijnlijk. De kans op verwerping is onder deze om- stahdightden te gioot Op 't oogenblik is nog niel te zeggen wel ke beslissing de regeering zal nemen, om dat zij dit zelf no, niet heeft vastgesteld. De indruk werd gewekt, dat de medewer king van Ged Sta'en tot uitvoering van het kleine plan in gewijzigden vorm zoo goed als uitgesloten is, terwijl hel oorspron kelijke kleine plan. d.w.z. zondei de com pensatie-bepalingen dcot Gedeputeerden is verworpen Wat het departement van binnenlandsche Zaken betreft, het groote plan is daar niet aan de orde. Er bestaat voor den minister officieel alleen hel kleine plan Overeen stemming met Ged Staten zou alleen mo gelijk zijn, indien het kleine plan werd aan vaard met vrijstelling voor Haarlem van het betalen van schadeloosstelling aan Bloe mendaal en Heemstede. Administr, der Posterijen en Telegrafie, Haarlem. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van wi Ike de afzenders onbekend zijr Terugontvangen in de tweede helft der maand October. Binnenlandsche brieven. Den heer Th. Biezen, Haarlem Mevr. v. d. Berh, Haarlem Burgemeesters en Wet houders, Haarlemmerliede Bur. de Courant, Amsterdam Directrice Heideheuvel, Zeist den heer en mevr. Eggers, Haarlem Ge meente Ontvanger, Haarlem Gem. Elect. Bedrijf, Haarlem Haarl. Dagblad No. 6913, Haarlem idem iden idem No. 4980 idem idem mej. C. C. Heil, den Haag mevr Judels, Haarlem Mevr. de Jong, Amster dam Maatschappij Juliana, den Haag Min. van Oorlog, den Haag idem idem Beppie Mol, Amsterdam den heer Navis, Haarlem idem idem den heer A. Robert, Amsterdam den heer B. Rijkers, Amster dam mevr. Rijken, den Haag Rijksverzeke ringsbank, Amsterdam mej. A- Sweerts, den Bosch den heer F. Tollenaar, Heem stede den heer L. d. Vries, Haarlem den heer J v. d. Werff. Zandvoort mevr. J. Wijman, Zandvoort. Binnenl. Briefkaarten. Mevr. Z. Augustinus, den Haag den heer Asters, Rotterdam den heer Rogge veen, Haarlem mj. Beekveld, Culenborg den heer Cassee, Amsterdam den heer Eibergen Santhagens, Woerden den heer G. Gieske, Amsterdam J. Geerling, Am sterdam den heer 'M. Cobits, den Haag mej. A. Igesz, Rotterdam mevr. A Kroon, Middelburg mevr. Moll, den heer J. Rob, Strafgevangenis, Rotterdam fam. H. Schmidt, Amsterdam fam. v. Straaten, Schoten C. Steeman, Zandvoort den heer D. Terpstra, Bussum mevr. Vries van Baak. Buitenl. brieven. Den heer A. Bierenbroodspot, San-Fran- cisco den heer Brulle, Calais Burgemeester van Brussel, Brussel den heer A. v. Dit- marsch, Steiermark H.H. No. 100, Haniio- ver den heer Koelman, Antwerpen den heer R. Wroklawcz, Charlottenburg mevr. Watzdorf, Garmisch Partenkïrc. Buitenl. briefkaarten. Mevr. P. Busch, Frankrijk mevr. Berrxhc, Berlijn Comp. des Pays Bas de Paris, Haar lem mej. M. Dreez, Bern mevr. P. Decker, Duisberg A. Hannan, Brussel Lucassen, Brussel den heer H. Wunnink, Barcelona. 3 briefkaarten zonder adres. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar he id kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volle dig adres, straatnaam en huisnummer, te voorzien. Zij sluit met een eindbedrag varf 2.041.698.70. De gewone dienst 1923 heelt een voordeelig saldo van j 289.880.74. De inkomstenbelasting op 750.000 ge raamd (v. j. 600.000). Verschenen is de gemeentebegrooting voor 1925. Zij sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 2.041.698.70 op .den gewonen dienst. Aan inkomsten ontleenen we de volgende posten: Geraamd is aan: 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op gebouwde eigendommen 22.214.11 (v. j. 21.212.35), 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op ongebouwde eigendommen 816.68 (v. j. 818.97), 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 109.455.35 (v. jaar 115.997.19), uitkeering van het rijk wegens 30 opcenten op de hoofdsom der dividend en tantièmebelasting 3.500 (v. j. 3.300), inkomstenbelasting 750.000 (v. j. 600.000), hondenbelasting 4.300 (v. j. 4.000), op brengst vergunningsrecht 1.800 (v. jaar 1.8n0). De ontvangsten voor gaslevering worden geschat op 126.610 (v. j. 120.500). B. en W. merken bij dezen post op, dat de raming ven de posten in zake gaslevering is geschied in verband met een op advies van de gascommissie, alhier, aan het ge meentebestuur van Haarlem gedaan voor stel tot gasprijsverlaging, indien Haarlem bereid wordt gevonden tot vermindering van pers- en administratiekosten, zoodat de aangenomen gasprijzen niet als reeds vastst-ande cijfers behooren te worden aangemerkt. Aan de uitgaven ontleenen we het vol gende: Geraamd is aan: over te schrijven een gedeelte van het batig saldo van den gewo nen dienst van 1922 en 1923 500.000 (v. j. 252.000). Het voordeelig saldo van den gewonen dienst 1923 is 289.880.74. Hier van willen B. en W. een bedrag van 248.000 reserveeren, ten einde daarmede zoo noodig volgende diensten sluitend te maken. Voor kiezerslijsten en uitoefenen kiesverrichtingen is geraamd 1.500 (v. j. 100), aan wachtgelden 72.364 (v. jaar 66.499), kosten voor openbare veiligheid in totaal op 153.318.69. (v. j. 157.562.50), kosten Volksgezondheid totaal 11.994 (v. j. 11.124.05), kosten Volkshuisvesting to taal 272.071.64 (totaal 258.220.84), kos ten Openbare Werken totaal 404.203.17 i(v. j. 395.990.74). Hiervan is geraamd aan onderhoud van wegen en voetpaden 85.000 (v. j. 75.308), onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen 30.277 (v. j. 27.420). De kosten voor openbaar gewoon L. O. wor den geraamd op 64.326.56, voor openbaar U. L. O. 59.679.80, voor bijzonder gewoon L O. 58.348.50, voor bijzonder U. L. O. 22.876.96, voor M. O. 49.075, voor Hoo ger Onderwijs 11.200, voor Nijverheidson derwijs 10.000. Voor ondersteuning aan behoeftigen is geraamd 37.087 (v. jaar 29.340), voor ondersteuning aan werkloo- zen J 31,500 (v. j. 26.500). Belanghebbenden deelt de Kamer van Koophandel en Fabrieken mede, dat de Finsche regeering besloten heeft, voortaan de uit Nederland in te voeren margarine, alsmede .de surrogaten van kaas. toe te la ten cp vertoon van daartoe door het Rijks- zuivelstation af te geven anaiyse-certifica- ten. Een nader onderzoek door de Finsche ambtenaren behoeft dan niet meer plaats te vinden. Men wende zich derhalve recht streeks tot het Rijkszuivelslation te Leiden. Het gouden echtpaar P. Majoorv. d. Laan, hoopt op Dinsdag 11 November den dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk werden verbonden. Als blijk van sympathie, hebben de buurtbewo ners van de Glasblazerstraat en hoek Dijk- straaf de vlag uitgestoken. Voorzeker komt de commissieleden en buurtbewoners een woord van dank toe, maar vooral aan den heer A Zeeland, die de moeilijke taak op zich heeft genomen om nog in 10 dagen tiids een comité of commissie te vormen. Met de beste krachten gesteund door de overige leden en buurtbewoners, is het huis op bijzondere wijze groen gemaakt, het electrische licht was heel mooi gekleurd. MEDEGEFDFLI) DOOk De beurs opende heden: iets beter. j V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 953/ 4 6% Nederland 1923 1009/16 IOOV2 4T4 Nederland 1917 00 "T 00 00 4^ Oi co 7% N.-I. 1921 A. 1023/ ie I023/I6 6 N. 1. 1923 D 97V2 97V2 Holl. Lloyd 6 OC O 0* 8OV2 dito Gem. Eigendom Mij, „Nederland" 153, Scheepvaart-Unie 127 127 Rotterd Lloyd 125 124 I36V2 136 Oude Boot 8OV4 80 rioll. Stoomboot 253/a H. V. A 431 Va 430 372 372 74V2 74 177V2 1343/8 134V4 Cert. Hand :1 Mij. 123 122 1223/4 121 - geconsolideerde 160 16OV2 332 335V2 IIOV2 lOVg 1617/g 162 Actions id 164.40 164 .ion.p. Merc. Arg I8V4 181/4 1 253/s 126 370 373 359V2 360 cJeli Batavia 330 331 Amsterdam Rubber I62V4 162 194 107V4 107 129 ll2 129 315 317 70V4 701 4 I42V4 I42V2 771ls 167/i6 Comm. Maxwell 4 5 NOVEMBER I EERSTE KOERS LATERE KOERS BERIIJN 0 60 0 59.80 PARIJS 13 2212 13 221/ 4 12 17V2 12 15 WEENEN 0 361 2 0 353/4 LONDEN U 46V2 11 463/4 STOCKHOLM 67 35 67 15 KOPENHAGEN 43 70 43 70 CHR1ST1ANIA 35 45 36 35 BAZEL 48 65 M 60 NEW-YORK' 2 521 2 2 573/4 ROME 11.- U De j'aartallen in gekleurde lichten, zoo tus schen het groen maakte een mooi effect. Beide oudjes zagen er zeer kras uit ea de heer P. Majoor maakte op zijn ouden dag nog een grapje. Aan bloemen ontbrak het niet, want de jubilarissen waren omringd met zeer mooie bouquetten en bloemen manden, die hun door de buurtbewoners, vrienden, kennissen en familieleden waarbij een zeer mooie oorkonde, was overhan digd, De serenade zal gebracht worden op denzelfden avond door de Arbeiders- muziekvereeniging „Excelsior", onder ,c>;- ,ding van den heer Chr W. Okel Hedenavond 8 uur worden alle dames conseillaires en Zelatricen opgeroepen tot bijwoning der Algemeene Jaarlijksche Ver gadering, in het Patronaatsgebouw, Koning- steinstraat 2. De dames worden dringend verzocht ora te komen. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks half een, liep de tramarbeidet H. B. in de Nauwe Appelaarsteeg, toen hii een zekeren W. O. ontmoette, die zich hield of hij beschonken was, en op B. toeliep, tegen den grond gooide, en probeerde diens portemonnaie te rollen. Toen B. ora hulp riep en er menschen toeschoten, vluchtte O., zonder zijn doel t« hebben bereikt. De politie heeft hem naderhand opge spoord, doch O. ontkent, zich aan een eo ander te hebben schuldig gemaakt. Ondertrouwd 5 Nov.: A Willemse en P.. J. Klooster W Kort en A de Jong J. Veelenturf en H C M Staai G. v. d. Meij en C. v Slooten J P v. Balen en IT, F, Lamboo K JJchotelbank en E, Bergsma J J Bonnema en K. J. de Groot C. W. de Rooi) en C M. de Vos T. N. Vink en J. T L. v. Duren H. T. v. Wageningen en H. Sewalt A. Roelfs en H. A. Eikerbout J W Aarts en E. J, v. Dooremaalen Getrouwd 5 Nov. E H. D. v Stijn en J, C. M. Warmerdam J. v. Baten en L. Ras J. P. Joosten en M W Bronstring J. de Wit en G. v d Linden J Hoetmer en C M. Wessenng J. J C Snoek en S. C. v. d. Horst J. P. W Lodewijk en H. M. Pruis A. J. v d Hoek en W. M. v. Dijk. Geboren 3 Nov z v. T. M Bloemzaad^ Groenland d. v. J. BogaartStakenburj z. v. E. E. WubbelsOnstenk 5 Nov z. v. C. A. VerdamWarmerdam. Overleden 4 Nov.. H de BoerSchoon derwoerd, 53 j. Kamperlaan iMaandagavond omstreeks halt 10 uur nep de 84-jarige weduwe N. D. op den hoek TuinstraatKenaustraat, toen zij door een onbekend gebleven wielrijder werd omver gereden en haar dijbeen brak Door eenige burgers is zij toen naar haar woning ge- btacht, doch op advies van een geneesheer is zij Dinsdagmorgen naar het St. Elisabeths Gasthuis overgeb.acht, alwaar zij is opge nomen. Naar den o nbekenden wielriider stelt de politie een onderzoek in. ■puem jad j—09'0 aizeuids 'sjjnjs ooi rad ajAfipuB "SS-jj rad qo gy uajaddepave tpuod zaci p st—TI uapuioj I'sFjj uad ja SIZl 3lS3q 3P uiooqajjoo[j ijaaui uapiq i'jfrj rad 'ja g9 uadeaioorj :soq jad "ja gj gj fuapjas 'soq jad 'ja ok0Z !3Jcl 'puuui aad 'ja 0SOF [ooijaaaoq tqnjs jad sajje "ja 01—8 I00Il al3? "P 01—8 lo03l 3P00-1 "1° ZZ -pj [ooqmaojq tpuod aad "jo gjuazad '"l3 H9 uapddy :zooa uaaeM uazjud ag •jqjuuiuajuaojQ aaqxuaAo^j g 'W3THVVH Nieuwe Openbare School? In deze gemeente worden op het oogenblik hand- teekeningen ve.zameld, om te komen tol een nieuwe Openbare School, in Noor delijk deel van deze gemeente. De N. H. Kerk. Men schrijft ons: van verschillende zijden werden we den laat sten tijd eens aangeklampt met de vraag, hoe 't nu toch eigenlijk staat met de N. IT. Kerk, die op de Rampenlaan zal verrijzen, We hebben toen eens een „betrouwbare bron" opgezocht, die zich welwillend voor ons opende Welnu, het staat er goed voor met de nieuwe kerk, alleen de noodige contanten ontbreken nog, d.w.z. het be noodigde kapitaal is nog niet geheel bij elkaar Rijwieldiefstal. Dinsdagmorgen half twee is op den Zijlwcg voor perceel 74 een rijwiel dat even onbeheerd stond ge stolen. Vischfuik gestolen. Door de politie zijn aangehouden een zekere D. en van R., wo nende te Haarlem die een visch-fuik uit het water hadden ontvreemd. Zij zijn ter beschikking van den Officier van Justitie tc Haarlem gesteld en na bekentenis op vrije voeten gesteld Aangehouden. Door de politie is aan gehouden de persoon, die Zondagavond op den Zijlweg en dame op oneerbare wiize heeft aangerand De vijfhuizermolen defect. Zondag morgen is door het breken van de keer- ketling de Vijfhuizermolen door den wind geloopen, waarvan de gevolgen niet uitble ven. Een wiek liep vast tegen den molen en onder een geweldig gekraak sloeg de wiek in twee stukken tegen den grond, daarna bleei de molen stil staan. De molen heeft er veel van geleden. Behalve de wiek heeft de kop ook veel^ schaae gekre. gen. 9 De molenaar heeft angstige oogenblikker meegemaakt. Personen die het van verre hebben gezien dachten niet anders aan dat de geheele molen er aan ging. Met be- kwamen spoed wordt nu gewerkt om ue, beschadigde te herstellen. WASHINGTON, 5 Nov. Generaal Dawes is tot vice-president van de Ver. Staten gekomen. De eerste minister, Stanley Baldwin, heeft den journalisten meegedeeld, dat hij nog geen enkele verklaring ken afleggen over de samcnslelling van de nieuwe regeering. Hij voegde er aan toe. dat de voornaam ste ministers, naar hij hoopte, Vrijdagmor gen benoemd zullen zijn. LONDEN, 5 Nov Om de leden van het nieuwe kabinet in de gelegenheid te stellen zich in te werken, zal hel parlement een week later bijeenkomen De troonrede zal op 1 Dec. voorgelezen wordeu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2