Bttq luchtverkeer. UIT ONZE OOST. ORDE EN ARBEID. LEGER EN VLOOT. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het zware auto-verkeer. De Landsdrukkerij STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. De nieuwe Tarief wet. De politieke crisis in Engeland. De brief van Zinowjew. De betrekkingen met Rusland. De eerste Fransche Kamer zitting. De hooge waterstand in Duitschland. Overstroomingen van de Maas, Sambre, Semois en Zenne. De Cfiineesche burgeroorlog. De verkiezingen in de V. S. De geheimzinnige ziekte te Los Angeles. Het spoorwegongeluk te Black-Pool Muiterij op de Braziliaan- sche vloot. Mgr. Ceretti bij Herriot. De militaire relletjes te Ede. MARKTNIEUWS. Visscherij. De Fokker-vliegmachine voor Rusland. i De gemeentebesturen van De Streek heb ben aan Ged. Staten van Noord-Holland een adres gezonden, met een verzoek een ein de te maken aan het zware autoverkeer, waardoor wegen en huizen worden vernield. Naar het „Vad." verneemt,, zijn de geruch ten,^ dat de Regeering zou denken over op heffing der Landsdrukkerij, in dezen vorm minder juist. Wel ig het streven, om ook deze instelling commercieel in te richten en mocht blijken, dat de voordeden der opheffing de r.adeelen overtreffen, dan zal ongetwijfeld in uien jjeest worden gehandeld. Het hoofdbezwaar is van tweeërlei aard. De Regeering heeft we denken vooral aan ie Tweede Kamerstukken soms bijzondere haast met haar drukwerk en zij zal nooit tot vpheffing van haar eigen drukkerij kunnen i ergaan, tenzij zij de zekerheid heeft, dat op elk oogenblik een particuliere drukkerij de taak der Landsdrukkerij geheel zal kunnen overnemen. Een tweede bezwaar is gelegen in de op- wachtgeldstelling. Het nijpt te meer in deze tijden, die het vermoeden wettigen, dat de I articuliere drukkerijen onmogelijk het vrij komend personeel zullen kunnen opnemen. Onlangs gingen ook geruchten door de Per», dat de Regeering reeds een commer cieel administrateur zou hebben benoemd en dat deze 1 November zijn functie zou aan vaarden. Zoover is het, naar wij kunnen ver zekeren, nog niet. Zelfs over de aan een dergelijk ambtenaar op te dragen taak schijnt men het in de lichamen, die daarover de be slissing hebben, nog niet eens te zijn. Vergadering van Dinsdag 4 November, nam. 1 uur, Voortgegaan wordt met de behandeling der nieuwe Tarief wet. .Over no. 41 (garens! enz.) wordt de discussie voortgezet. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) verdedigt nogmaals zijn amendement en te vens het gewijzigd artikel der Regeering, cat thans zoo is, dat het buiten twijfel stelt dat de artikelen, voor zoover zij grondstof voor de industrie zijn, zullen zijn vrijgesteld. De heer BOON (V.B.) blijft bezwaar hou den tegen het amendement-Snoeck Henke mans, dat de geheele branche blijft belas te n. Hij heeft daarom een amendement ge reedgemaakt,dat de hoofdgedachte van het mendement-Snoeck Henkemans overnam, maar het percentage op 5 wil brengen. De Minister van, Financiën, de heer CO- LIJN, gaat de diverse amendementen nog cens na. De heer Boon licht de compensatie rit het amendement-Snoeck Henkemans en daardoor daalt de opbrengst zeer. Dat kan opr. dus niet aanvaarden. De Kamer moet nu maar kiezen tusschen het amendement-Snoeck Henkemans en het v oorstel der Regeering. De heer VAN VUUREN (R.-K.) zegt niet met het amendement-Snoeck Henkemans te kunnen meegaan. Hij zal ook aan de andere rmendementen zijn stem onthouden en mee gaan met het voorstel der Regeering. De amendementen Vliegen en Boon wor den verworpen met 4731 stemmen. Het amendement-Snoeck Henkemans wordt verworpen met 52 tegen 28 stemmen. Vóór de sociaal-democraten en christelijk- historischen. Het onbeschadigde" art, 41 wordt goed gekeurd. Art. 1 der wet wordt goedgekeurd. Art. 18. De discussie over art. 18 en het amende- ment-Dresselhuys wordt voortgezet. De heer ÜRESSELHUYS (V.B.) heeft zijn amendement eenigermate gewijzigd, zoodat het verband houdt -met art. 43. Voorts is bepaald, dat de uiterlijke kenmerken duide lijk aanwezig moeten zijn en bij visitatie vertoond worden. De heer DE MONTé VERLOREN (A.R.) voorzitter der Cdmnmsie van Rapporteurs, zegt, dat de commissie tegen dit amende ment is, omdat het te veel zal kosten. De heer VAN VUUREN (R.-K.) verklaart zich ook tegen het amendement, dat een wijziging brengt in art. 43 en daaraan een uitbreiding geeft. Verschillende artikelen komen vrij, die opzettelijk zijn belast; en dat kan spr. niet goedkeuren. De heer VAN DER WAERDEN (S. D.) meent, dat het amendement bedoelt het be ginsel der wet te handhaven, n.l. vrij te stel len wat dienstig is voor de industrie. Er zit dus geen enkel bezwaar in om tegen verkeerde toepassing te waken. De MINISTER wijst op het gevaar van een bepaling als in dit amendement is vast gesteld. Niet alle bezwaren zijn uit het amendement weggenomen. Het betreft een beperkt terrein, waarop vrijheid van hande len wordt gelaten. Die vrijheid wordt weer eenigszins beperkt door art. 43. Alles wat valt onder vigueur van art. 43 valt buiten het amendement. Vandaar dat het amendement feitelijk een uitbreiding geeft aan art. 43, maar daardoor ontstaat het gevaar van ongelijke behande ling van producten. De artikelen, die on der art. 43 vallen, zijn er slechter aan toe, dan degene die daar buiten vallen maar een beroep kunnen doen op dit amendement. Dit is niet billijk. Het amendement wordt verworpen met 44 tegen 33 stemmen, rechts tegen links. Art. 43 luidende thans: Zoolang daaromtrent geen wettelijke re ling bestaat, zal van de door Ons bij al- meenen maatregel van bestuur aan te wijzen goederen, waarvan tot aan het in werking treden dezer wet een invoerrecht werd geheven, doch welke volgens het bij deze wet behoorend tarief niet aan invoer recht onderworpen zijn, het vroegere invoer recht gehandhaafd. Voor goederen-soorten, die bij het vroe gere tarief slechts voor een deel aan in voerrecht onderworpen waren, kunnen voor n doelmatige aanduiding van belaste goede ren bij algemeenen maatregel van bestuur tevens gewichtsgrenzen of andere onder scheidingen worden vastgesteld. Het eerste lid zal niet mogen worden toe gepast op goederen, waaromtrent in het bij deze wet behoorend tarief is bepaald, dat zij vrij van invoerrecht moeten worden toe gelaten oï welke daarin van het volgens een juist verschuldigd invoerrecht uitdrukkelijk zijn vrijgesteld en evenmin op goederen, welke bij het in werking treden dezer wet hier te lande niet worden vervaardigd. Omtrent de samenstelling van den in het eerste lid bedoelden algemeenen maatregel van bestuur, zal vooraf het ge voelen worden ingewonnen van de Tarief- commissie. Voor de tot dit doel te houden vergadering der commissie worden al haar leden opgeroeoen. De heer DRESSELHUIJS (V.-B.) zal te gen dit artikel stemmen omdat het een ver slechting is van deze wet. Veel te veel hangt hier af van den Minister en er is te veel ge vaar voor ongelijke behandeling. De heer VLIEGEN (S. D. A. P.) vraagt dan Minister dat artikel met overleg toe te pnsen en alleen dan te gebruiken als is aangotoond dat toepassing onvermijdelijk is. De heer OUD (V.-D.) acht dit artikel in strijd met de grondwet op het stuk van be- lastingwetgeving. Er wordt hier belasting geheven volgens inzicht van den Minister en niet volgens een wet. Dat is niet toe laatbaar. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) meent wel. dat een wettelijke basis aanwe zig is, omdat het aanwijst welke artikelen deze bepaling kan treffen. Misschien ware het beter in den eersten zin weg te laten de woorden „door Ons bij alg. maatregel van bestuur aan te wijzen". Dan vallen alle arti kelen er onder die nu onder de oude wet vallen. De MINISTER begrijpt het zwaarwichtige grondwettelijk bezwaar van den heer Oud niet. De algemeene heffing geldt een groep artikelen, die omlijnd is, maar die bij alg. maatregel van bestuur een nadere omschrij ving zal krijgen. De bepaling is noodig om alle verwarring en moeilijkheden te voor komen bij de vraag of het oude of nieuwe tarief geldt. Alle conflicten zullen voorko men kunnen worden door deze bepaling. Goederen, die op dit oogenblik vrij zijn, kunnen niet belast blijven behoudens eenige uitzonderingen die de Minister kan maken. De bezwaren van den heer Oud zijn her senschimmig. De heer OUD (V.-D.) handhaaft zijn be zwaar, maar stelt voor in de eerste alinea de woorden „door Ons bij alg. maatregel van bestuur aan te wijzen" te schrappen. Dan zijn de artikelen, waarover het gaat, aangewezen. De heer v. d. WAEIJDEN (S. D. A. P.) acht dit artikel volkomen in strijd met de gansche wet en van de technische herzie ning blijft niets over. De Minister houdt vast aan het oude stelsel en koppelt daaraan een nieuw; hij blijft gebruik maken van de ta rieven uit de oude wet en daaraan zitten wij vast, ook met het amendement-Oud. Er is geen gelegenheid meer om dit verband los te maken als de Minister niet wil mee werken en dat is spr.'s ernstig bezwaar. De MINISTER herhaalt zijn opvatting, dat deze bepaling de nweilijkheden wegneemt. Er zijn 23 posten, die wel zakelijk zijn op genomen, maar niet met name en daarvoor is deze bepaling noodig. Het amendement-Oud wordt verworpen met 42 tegen 30 stemmen, rechts tegen links. Art. 43 wordt goedgekeurd bij zitten en. opstaan. De wet is afgehandeld; er heeft een tweede lezing plaats, De VOORZITTER deelt mede, dat er een wijziging heeft plaats gehad bij art. 91, de naaimachines, die nu alle zijn belast, het geen niet de bedoeling was. Spr. stelt voor de beraadslaging over art. 91 te heropenen om dit te herstellen. De heer IJZERMAN (S. D. A. P.) stelt voor de zwaardere soort naaimachines als nog vrij te stellen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De eindstemming zal plaats hebben 12 November, aldus stelt de VOORZITTER voor. De heer WIJNKOOP (C. P.) wenscht dat die stemming in elk geval pas zal plaats hebben na de interpellatie-Gerhard. Dit voorstel wordt niet voldoende onder steund. Tabaksaccijns. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver- hooging van -den accijns op tabak. De heer IJZERMAN heeft bezwaar tegen deze verhooging. De tabaksindustrie is nog niet^ eens aangepast bij de vroegere accijns heffingen en kan dus een nieuwe verhooging Hift dragen. Spr. heeft niet zulke zware principieele bezwaren tegen een belasting °P tabak, maar hij gevoelt er niet veel voor. Hij betreurt het, dat de sigaren uit dit voor stel zijn genomen; daardoor is de kans op aanneming vergroot. De accijns drukt nu op de rook- en pruim tabak, die juist het meest door de kleine luyden worden gebruikt. Spr. herinnert er aan, dat de tabaksac cijns altijd veel verzet heeft gewekt. Thans zijn wij op den slechten weg en wij gaan steeds verder. Laat het nu uit zijn. De vergadering wordt verdaagd tot één uur. WEIGERING TOT BELASTING BETALEN. Naar wij vernemen bestond onder een deei der landelijke bevolking in het Bojolalische een geneigdheid om te weigeren de belasting te betalen. Een van Inlandsche zijde inge steld onderzoek wees dan ook uit, dat de desa- bevollking van Ampel, grensdistrict van ïde afd. Salatiga, inderdaad weigerde de aanslag biljetten in ontvangst te nemen, aangezien men den aanslag te hoog vond en [niet be greep op welke wijze de inkomsten getaxeerd werden. Ofschoon onder de weigerachtigen leden van de Sarekat Rajat waren is niet be wezen, dat deze beweging onder invloed van de Sarekat Rajat ontstond. („Loc.") OVERWERKVERGUNNING VOOR BANKETBAKKERIJEN., De Minister van A., H. en N. heeft, in verband met de St. Nicolaas- en Kerstdrukte, overwerkvergunningen verleend voor ban ketbakkerijen. A. door mannen arbeid wordt verricht als volgt lo. in het tijdvak van 10 tot en met 15 November 1924 gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week 2o. in het tijdvak van 17 tot en met 19 No vember 1924 gedurende 10 uren per dag en in het tijdvak van 20 tot en met 22 Novem ber 1924 gedurende 11 uren per dag, met dien verstande, dat in het tijdvak van 17 tot en met 22 November 1924 niet langer dan 57 uren arbeid mag worden verricht 3o. in het tijdvak van 24 tot en met 28 No vember 1924 gedurende 11 uren per dag, en zulks onder voorwaarde, data. op dagen, waarop gedurende 10 uren arbeid mag wor den verricht, de arbeidstijd in zijn geheel ge legen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags b. op dagen, waarop gedurende 11 uren arbeid mag worden ver richt met uitzondering van de Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tus schen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags c. op Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags B. door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 19 November tot en met 5 De cember 1924 en bovendien op 23, 24, 30 en 31 December 1924 arbeid wordt verricht ge durende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormid dags en 7 uur des namiddags. een en ander met dien verstande, dat, in dien ingevolge het onder A. en B. bepaald, een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namid dags arbeid verricht, hij in dezelfde week hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag voor 12 V2 uur des namiddags geen arbeid mag verrichten. Heb bet uitsfekendste aat> te bieden dat iemand wenschen kan, hoe za! de wereld het we'®-, laaien gii niet -J7<rieert JOHN. P. ROCKEFELLER. LONDEN, 4 November. Het kabinet kwam hedenmiddag bijeen. Er werden geen mede- deelingen verstrekt, doch om 5 uur begaf MacDonald zich naar het Buckinghampaleis en diende het ontslag van het kabinet in, dat de Koning aanvaardde. Baldwin heeft de vorming van een nieuw kabinet op zich genomen. LONDEN, 4 Nov, MacDonalds onderhoud met den koning bij de indiening van het ontslag duurde 40 minuten en eindigde even na zes uur. Bij zijn terugkeer naar Downing Street werd hij door het publiek hartelijk toegejuicht. Baldwin had om 7 uur een onderhoud met den koning en aanvaardde diens op dracht tot vorming van een nieuw kabinet. LONDEN, 4 Nov. Baldwin heeft ver klaard te hopen, dat de voornaamste func ties in het kabinet Donderdag kunnen wor den bekend gemaakt, terwijl de samenstel ling van het ministerie tegen het eind der week zou zijn voltooid. LONDEN, 4 Nov. Hedenavond werd het volgende officieele communiqué gepubli ceerd. „De op 21 October benoemde commissie van onderzoek naar de echtheid van Zinow- jews brief acht het, na de betrokken de partementen te hebben gehoord, onmogelijk, op grond der aanwezige gegevens tot een positief resultaat te komen. Het origineel van den brief is nooit ter beschikking ge weest en werd door geen regeeringsdepar- tement gezien. De diplomatieke stappen werden gedaan op grond van een documen.t waarvan nooit verklaard was, dat het oor spronkelijk was en dat ook niet als zoo danig werd beschouwd. De commissie was helaas niet in staat in den korten tijd, waar over zij beschikte, meer licht in deze aan gelegenheid te brengen." Niet-officieel wordt verzekerd, dat men het nutteloos acht over deze quaestie nog \erder met Rusland te correspondecren. Eenige conservatieve bladen verzekeren, dat Baldwin, onmiddellijk na de vorming vat. zijn kabinet, van zijn kant een commissie zal benoemen om een onderzoek naar deze aangelegenheid in te stellen. PARIJS, 4 Nov. Officieel, Herriot en Ra- kowski hebben de formaliteiten tot hervat tingen der diplomatieke betrekkingen ge regeld De Sovjet-rcgeering heeft de benoeming van Jean Herbette tot Fransch ambassa deur te Moskou goedgekeurd, Frankrijk keurde de benoeming van Krassin tot am bassadeur der Vereenigde Sovjetrepublie ken te Parijs, goed. PARIJS, 4 Nov. Rakowski, de zaakge lastigde der sovjet te Londen, is heden morgen te Parijs aangekomen, waar hij 48 uur zal vertoeven om met Herriot de materieelc voorwaarden te bespreken van de hervatting der diplomatieke betrekkin gen tusschen Frankrijk en Rusland. PARIJS, 4 Nov. Reeds heden in de eer ste zitting der Kamer werd de voorspel ling bewaarheid, dat de strijd tusschen de partijen in de komende periode uiterst heftig zal zijn. Bij de vaststelling der dag orde en de bepaling der volgorde der in terpellaties werd de regeering krachtig aangevallen door den rechtschen afgevaar digde Poitou Du Plessis, die haar betitelde als de regeering van het dure leven. Her riot, die juist verklaard had dat bestrijding daarvan door het Kabinet als zijn voor naamste taak werd beschouwd en die daarom voorstelde, dat de desbetreffende interpellaties het eerst aan beurt komen zouden, vatte vuur en betoogde, dit zoo dra de minister van justitie gelegenheid krijgen zou een campagne, ondernomen te gen de speculanten, toe te lichten, blijken zou hoe nuttig deze werkt tegen de prijs opdrijving. Poitou Du Plessis willende ant woorden, beklom de tribune, waarop zich reeds een andere spreker bevond. Aange zien geen van beiden wilden wijken, moest de president reeds den eersten dag zijn hoogen hoed opzetten en de zitting schor sen. In de hervatting trachtte Poitou, onder heftig geratel der iinksche lessenaars, zijne stelling te ontwikkelen, dat de financieele politiek der regeering inzake de nieuwe leeningen funest is. Volgens het reglement mocht echter deze interpellatie nog niet behandeld worden en de spreker moest dus weer verdwijnen. De rechterzijde wreekte zich door thans Blum het spreken onmogelijk te maken, toen deze een voor stel trachtte toe te lichten om de vaststel ling der data der interpellaties tot Don derdag uit te stellen. De communisten ga ven hunnerzijds uiting aan hun voorliefde voor orde en regel door in koor „Les Sov jets" te schreeuwen Herriot, die het lawaai domineerde, stelde voor om aan te vangen met de bespreking der duurte. Hij stelde de kwestie van vertrouwen. Hij kreeg na tuurlijk zijn zin, maar de moeilijkheden die aldus reeds den eersten dag in den weg werden gelegd, zijn karakteristiek voor het geen der regeering van de rechterzijde aan obstructie te wachten staat. BERLIJN, 4 Nov. De hoogwaterkatastrofe in West-Duitschland begint vormen aan te nemen, zooals men dit sedert tientallen van jaren niet meer heeft meegemaakt. Uit alle steden langs Rijn en Main komen jobstijdin gen. Overal staan geheele stadswijken onder water. Op tal van plaatsen heeft men het spoorwegverkeer moeten stopzetten, omdat de spoordijken óf over tientallen meters weg geslagen óf ondermijnd zijn. Het verkeer op het traject KoblenzBonn is vandaag reeds stopgezet en ook op het traject Klobler.z— Trier zal men hiertoe weldra moeten beslui ten. De omstreken van Koblenz staan geheel blank. Er is overal veel vee verdronken. Ot er ook menschen om het leven zijn gekomen, kan nog niet met zekerheid worden gemeld. Het scheepvaartverkeer op den geheelen Rijn is stopgezet. Ook in 't Moezeldal heeft het hooge water groole verwoestingen aan gericht. De rails van de Moezeldalbaan staan op verschillende plaatsen meer dan twee meter onder water. Het water stijgt overal nog steeds. Ook uit Neurenberg meldt het Wolff- bureau, dat eveneens uit Midden- en Noord- Beleren berichten van een hoogen water stand 'komen. Een Wolffbericht uit Keulen meldt nog, dat de waterstand van den Rijn gisternamid dag 8.43 was en steeds nog 3 cM, per uur stijgt. De oude stad van Keulen is grootendeels ondergeloopen. Een Rijnbrug is niet meer te beloopen. In Trier vindt het verkeer ook deels met bootjes plaats. BRUSSEL, 4 Nov. De bladen staan vol bijzonderheden over de overstroomingen der Maas. Van de Fransche grens tot boven Diant is de Maas uit haar oevers getreden en de naburige dorpen als Hastière en Waulsort staan onder water. Te Dinant zelf is de vloed zoo sterk, dat de brug over den stroom een oogenblik dreigde te bezwijken. Gisteren is een massa boomen, die met het water meegespoeld werd, tegen de brug komen beuken en heeft een der pijlers wegge sleurd. Bijna al de stations tusschen Dinant en Namen staan onder water en de reizigers worden per boot van het station naar het dorp gevoerd. Tè Namen is de lage stad overstroomd, verschillende bruggen zijn door het water losgerukt en medegevoerd; een paar booten zijn gezonken. Te Andenne staat het water 5 M. 86 boven het (Sewone peil. In 24 uur wast de vloed 3 M. 84. Ook de streek van Charleroi is zwaar geteisterd; een aantal fabrieken ligt stil. Ook de Semois is buiten haar oevers getreden en in de buurt zijn talrijke dorpen van de verdere wereld afgezonderd door uitgestrekte plassen. Ten Zuiden en ten Oosten van Brussel is de Zenne overstroomd en staan de velden on der water alsmede' gedeelten van de steden Halle en Vilvoorde en omliggende dorpen. Tusschen Brussel, Oudenaarde en Ronse zijn uitgestrekte plassen water te zien en is het verkeer bijzonder moeilijk. De schade is enorm; ongelukken hebben zi:h evenwel niet voorgedaan. Men verwacht intusschen, dat. de vloed zijn hoogte peil heeft bereikt en nu weer af zal nemen. TIENTSIN, 4 Nov. Feng Joe Sjiang's cava lerie is hedenmiddag, nadat een geringe tegenstand was overwonnen, de stad Tientsin binnengerukt. 1 LONDEN, 4 Nov. In geheel Amerika heerscht heden goed weder, behalve aan de Pacific-kust. Daarom wordt een groote toe loop naar de stembus verwacht. Men schat het aantal stemmen, dat zal worden uitge bracht, op 30 millioen. Er zijn buitengewone maatregelen getrof fen om onlusten te vermijden, vooral in die centra, waar de partijen heftig tegenover elkander staan, zooals b.v. in Chicago het geval is, waar 4500 politie-agenten zijn ge- requireerd. Toch hadden te Chicago nog on geregeldheden plaats, waarbij één man werd gedood. Zeven onruststokers, gewapend met revolvers, werden gearresteerd. In verschei dene stemlokalen werd brand gesticht. De eerste uitslagen, welke bekend worden, komen uit New Ashford in Massachusetts en uit Sommerset in Vermont, waar Coolidge 28 en Davis 4 stemmen kreeg. Geheel Ver mont heeft voor Coolidge gestemd. Te Lexington in den staat Tennessee heeft een ambtenaar van de justitie, Denpower genaamd, in een stemlokaal geschoten, twee leden van het stembureau gedood en één ver wond. WASHINGTON, 4 Nov. Men verwacht, dat Coolidge in het college van electoren een meerderheid van 350 stemmen zal verkrijgen, waarmee de republikeinsche meerderheid in het Huis van Afgevaardigden tenminste 20 zou bedragen. NEW YORK, 4 Nov. Uit Topeka worden de eerste uitslagen uit vijf districten van Kansas gemeld. Volgens deze werden cp Coolidge 275, op Davis 98 en op La Follette 55 stemmen uitgebracht. LOS ANQELES, 4 Nov. Er zijn thans 25 personen overleden aan de geheimzinnige ziekte, welke naar men vermoedt longen- pest is. LONDEN, 4 Nov. Volgens de laatste be richten zouden er bij het spoorwegongeluk te Lytham 13 personen zijn omgekomen, terwijl er 36 gewond zijn; 300 man hebben den geheelen nacht doorgewerkt om doo- den en gewonden uit de puinhoopen te voorschijn te halen. Bijzonder gelukkig zijn de stoker en de seinwachter er afgekomen. Het wachtershuisje werd geheel door den ontspoorden trein vernield, en de sein wachter zelf werd weggeslingerd, doch viel met het hoofd voorover in een vijvertje. Van zijn buis is niets meer overgebleven dan een paar steenen. De stoker is door den schok van de machine geworpen, ter wijl de machinist, die op de locomotief bleef staan, onder de machine is platge drukt. De Koning heeft door den algemee nen directeur van den London-Manchester and Sheffield Spoorweg een brief van sym pathie gericht tot de familiebetrekkingen der dooden en gewonden. BUENOS AIRES, 4 Nov Naar verluidt is een opstand uitgebroken bij de Brazili- aansche marine met inbegrip van het slag schip Sao Paolo. PARIJS, 4 Nov. Herriot ontving mgr. Cerrctti, den pauselijken nuntius, die hem kwam snreken naar aanleiding van een re de, welke de minister van onderwijs Zon dag heeft gehouden. Volgens de „Matin" protesteerde Ceretti vriendschappelijk tegen een passage in de rede, welke hem persoonlijk betrof en ver zocht hij om toelichting en betuiging van leedwezen. Indien hij geen satisfactie" vêr- krecg, was zijn plan het diplomatieke corps bijeen te roepen en aan dat lichaam advies te vragen. PARIJS, 4 Nov. Herriot zou nota hebben genomen van het protest van Mgr. Ceretti. Hij zal ongetwijfeld met den nuntius nog maals een onderhoud hebben om de zaak te regelen. De rapporten over het onderzoek. Het zou, naar uit Den Haag gemeld wordt, niet in de bedoeling van de hoogere mili taire autoriteiten li «gen, den inhoud van de rapporten in zake de relletjes te Ede bij de herhalingsoefeningen te publiceeren. Aan het Corr. Bur. wordt nu, in verband hiermede, „van d e meest bevoegde zijde" medege deeld: 1. dat het niet op den weg ligt van de militaire autoriteiten om te beslissen of rapporten al dan niet zullen worden gepubli ceerd en 2. dat inzake de relletjes te Ede een volledig onderzoek plaats heeft en dc rapporten dienaangaande bij den minister van Owrlog inkomen. GRONINGEN, 4 Nov. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren 4 Nov. f 10.00-12.50 10.00-12.50 10.50-13.00 11.00-13.25 11.00-12.50 8.00-10.35 8.00-11.20 10.00-11.25 12.00-26.00 10.00-21.50 9.00-13.00 9.00-12.75 10.00-19.50 als volgt 28 Oct. 10.00-13.00 10.00-13.25 11.00-13.25 11.50-13.50 11.50-13.50 9.00- 9.65 8.50-10.75 10.00-11.25 12.00-26.00 10.00-21.25 9.00-13.00 9.00-13.00 10.00-18.50 25.00-40.00 25.00-42.00 22.00-31.50 „.20.00-31.50 20.00-25.25 20.00-26.00 Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Paardeboonen Wierboonen Waalsche idem Koolzaad Karwijzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem (witbl.) Blauw maanz. 35.00-52.00 35.00-50.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per kg. GRONINGEN, 4 Nov. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 475500,2e f 400450 3e f 300350; vroege melkkoeien le soort f 250375, 2e soort f 275300, kalfvaarzen le soort f 400—425, 2e s. f 325450, vare koeien le s. f 300—350, 2e s. f 250—300, stieren le soort f 0.940.96, 2e s. f 0.78 0.80, slachtvee le soort f 1.101.14, 2e s. f 0.981.00 per kg slachtgewicht, melk- schapen f 3050, weideschapen le soort f 4854, 2e s. f 3842, vette schapen le soort f 5560, 2e s. f 4852, vette kalveren le soort f 1.40—1.45, 2e f 1.15—1.25, weide- lammeren f 1722, vette lammeren f 37 40, loopvarkens f 2018, vette varkens f 0.80—0.81, 2e s. f 0.75—0.78, Londensche varkens f 0.630.65, zouters le soort f 0.68 0.70, biggen f 710, f 1.251.35 per week. Aanvoer 245 vette koeien, 155 vette kal veren 1022 kalf- en melkkoeien, 18 stieren, 1208 schapen, 884 vette en Londensche varkens, 346 magere varkens en biggen. Kalf- en melkvee, alsmede opzetvee, werd langzaam maar prijshoudend verhandeld. De handel in slachtvee en stieren had een prijshoudend verloop. Vette kalveren bij kleinen aanvoer vlug en tot hoogere prijzen opgeruimd. Nuchtere kalveren lager, f 11 14. De wolveehandel had over 't geheel bij grooten aanvoer een zeer traag en nauwelijks prijshoudend verloop. Vette varkens, zou ters en Londensche varkens nauwelijks prijs houdend. Biggen met tragen handel. Eieren hooger f 10.5011.50. HULST, 3 Nov. Granen. Bij geringen aanvoer werd betaald voortarwe f 15, rogge f 13, gerst f 15.50, erwten f 21, bruine boonen f 21. rTJRMEREND, 4 Nov. Kaas. Aangc.^erd <0 kl. fabriekskaas 59 met rijksmerk 61.50: 18 kleine boerenkaas 59 met rijksmerk 65; 4 GoudSche 73; 758)4 K.G. boter 2.70— 2.80 per K.G.; 435 vette runderen 1.20 per K.G.; 74 melk- en geldekoeien 175 400 per stuk; 24 stieren; 36 paarden 150 250; handel stug. 32 vette kalveren 1.40 1.60, 217 nuchtere kalveren v. d. slacht 15—47; v. d. fok 16— J 36; 632 vette varkens v. d. zout 7074 per K.G.; v. d. slacht 0.880.89 p. K.G. h. matig; 65 ma gere varkens 24—48 per stuk, handel vlug; 187 biggen 1026, handel vlug; 909 schapen 4560, handel vlug; overhRuders 28—40 per stuk; 116 ganzen 68 per st. 99 bokken; kippeneieren 1315 per 100; 250 zak appelen 2ƒ5.50 p. zak; 500 zak peren 14 per zak. BODEGRAVEN, 4 Nov. Kaas. Aangevoerd 292 p.; 11419 st.; Eerste kwaliteit 7476; tweede kwaliteit 6872; zwaardere Rijks merk j 73; met Rijksmerk 6773. Handel matig. AMSTERDAM, 4 Nov. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonte f 5.755.90, id. blauwe f 55.50 id. eigenheimers f 4.905.20, id. blauwe eigenheimers f 4.754.90, Geldersche roo de star f 4.25, Zeeuwsche eigenheimer po ters f 44.25, blauwe poters f 33.20, bon te poters f33.20, Ko-hi-Nor f5.10. Drent- sche eigenheimers f 3.504, id. roode star f 3.25—3.50 per Hl. AMSTERDAM, 4 Nov. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., exp!. De Jong Koene). Doyenne du Commice f 3248, Bonne Loui se d'Avranches extra f 3052, idem le f 16 —24, Br. Hardy f 20—34, Br. Lebrun f 14 22, Br. Clairgeau f 1422, William Du- chesse f 3260, Leghipona f 2634, Sol dat Laboureur f 1222, Calebas de Tirle- mond f 1018, Souvenir de Congres f 14 20, Hertogin Elza f 1424, Durandeau f 1424, Meloênperen f 712, Giesen Wil deman f 710, Wintervijgen f 1016, Ber gamotperen f 57, Winterjannen f 48, Nouveau Piteau f 1422, Pondsperen f 8 II, Godenperen f69, Kweepeêren f 18 24, Goudreinetten extra f 2442, idem le soort f 1018, Sterappelen extra f 2834, idem le f 1624, Transperant de Cronsel extra f 5056, idem lef 2234, Present van Engeland f 1634, Cox Pomona extra f 4056, idem le soort f 1820, The Queen extra f2848, idem le f 1424, Notaris- appelen f 1218, Bramly Seedling f 1016, Gravesteiners f 1825, Gron. Kroon f 10 16, Sweden appelen f 1218, Princesse Nobel f 14--20, Bellefleur f 12—30, Scha- gerroodjes f 1014, Tulpappel n f 812, Bouman Reinetten f 1928, Jasappelen f 12 16, Gamerensch zuur f711, Gerrit Roe lof f 1014, zure pippeling f 812, Para dijsappelen f 1014, Bismarck f 1418, Keizer Alexander f 1420, Huismanzoet f812, Jaap Dirk f812, Honingzoet f8 14, Campagnezoet f 1014, dubb. ben ders f 1216 per 100 Kg. Alicanten f 0.64 0.74, kassnijboohen f 0.750.95, dikke spercieboonen f 0.380.46, dunne spercie- boonen f 0.340.44, tomaten f 0.220.48, Belgisch witlof f 0.300.36 per Kg. Hil- legommer Zandaardappelen f7.8012.30, p. 100 Kg. Bloemkool f 2430 per 100 stuks; Sla f 2.404.60 per 100 krop, spruiten ex tra f45.10, id. grof f 1.702.60 per baal. Uien f 3.203.60 per 50 Kg. Bloemen Chrysanthemums f 1838, Am. Anjers f 10—17, Hedley f 10—18, Sun burst f 710, Ophelia f 610, Golden Ophe lia f 712, Keizerin f 68, Dahlias f 2.50 4.50 per 100 stuks snijgroen f 37.50, eiketakken f35 per 100 tak. Fransche an jers f 0.300-45, Margrieten f 0.060.10 narcissen f 0.080.10 per dozijn. SNEEK, 3 Nov. Vee. Ter markt waren 477 melk- en kalf koeien f 250490 48 vette koeien f 250480 8 vette kalveren f 5080; 69 nuchtere kalveren f 1322 670 graskal veren f 70—150 280 schapen f 3149 410 lammeren f 2945 561 varkens f 50 150 120 biggen f 814. Men besteedde voor vette runderen 5060 ets., dito kalveren 6570 ct., dito varkens 3641 ct., zouters 3436 ct., varkens voor Londen 3133 ct. De handel in melkvee, gras kalveren en varkens was kalm vette koeien en nuchtere kalveren prijshoudend wolvee niet hooger biggen traag. VENLO, 3 Nov. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 25,000 stuks. Prijzen kippen- f 13.8014.50, id. kleine f 9.60, eenden- f 13.60, ganzen f 24. WINSCHOTEN, 3 Nov. Vee. Ter Aller- heiligenmarkt waren aangevoerd 38 paar den, 275 schapen, 302 varkens, 10 geiten, 533 runderen. De prijzen waren als volgt werkpaarden f 130165 oude paarden f 90 130 vette schapen f 3240 weidescha pen f 2328 vette lammeren f 2430 weidelammeren f 1523 biggen f 814 loopvarkens f 2432 oude varkens f 65 70 drachtige varkens f 70105 vette var kens 3640 ct.zouters 3240 ct.Lon densche varkens 3031 ct., alles per kg. geiten f 1017 melkkoeien f 390400; varekoeien f 300350 kalfvaarzen f 325 400 kalfkoeien f 400500 voorjaarsvaar zen f 2;00300 kalveren f 80140 pin ken f 140200. De geiten en de Londensche varkens waren goedkooper. Iets duurder wa ren biggen, loopvarkens, drachtige varkens, zouters, melkkoeien. Aanmerkelijk duurder waren oude paarden, vette schapen, en oude varkens. Onveranderd waren werkpaarden, weideschapen, vette lammeren, weidelam meren, vette varkens, varekoeien, kalfkoeien, kalfvaarzen, voorjaarsvaarzen, kalveren eo pinken. De markt was druk bezocht. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn." Veiling van 4 Nov, Spinazie 14; Knolrapen 22.70: Spruitkool 1822; Kroten 2.503.90; Uien f 6.406.60, alles per 100 K.G.; Prey 2.503.20; Peen ƒ4.40 520; Kroten 3—3.20; Andijvie 1.50 3.50, alles per 100 bos. Groene Savoyekool 55.50; Roodekool 5.60—8.60; Witte kool 3.80—3.90; Gele savoyekool 6.507.60, alles per 100 stuks, BOVENKARSPEL (Station), 4 Nov. Uien. Groote gele f 3.453.70, Drielingen f 3.10 per baal. Aanvoer 100 baal. Bloemkool le soort f 1326, 2e soort f 5.7514.75, 3e soort f 37.75 per 100 stuks. Aanvoer 447.800 stuks. Roode kool f 3.906, Gele kool f 2.20—3.10, Witte kool f 1.30—1.60 per 100 kg. Aanvoer respect. 27.100, 10.100 en 65.500 kg. Bieten. Groote f 11.50—12.50, kleine f 6.759.25 per 1000 st. Aanvoer 40.600 stuks. CULEMBORG, 4 November. Fruit. (Vei ling Culemborg en omstreken.) Bellefleur le soort 814% c., blanke Hooilaars 7% c., Johan-appelen 6%7 c„ Stoofperen 6% ct., Goudreinetten 1028 c„ Wintervijgen 9 c., Handperen 1012% c„ IJsbouten 9 ct., Campagnezoet 7—9 c„ Brederode 8x c., Guldelingen 6% c„ Mispels 8%12 c., alles per kg. DEVENTER, 4 Nov. Eieren. Ter veiling van de Coöp. Veilingsvereeniging Deventer en Omstreken golden heden de kipeieren f 13.25J4.50 per 100 stuks. Aanvoer 12.000 stuks. DEVENTER, 4 Nov. Vee. Dragende koeien f 350450 guste koeien f 200280, dragende vaarzen f 325425, dragende pin ken f 200270, guste pinken f 200240, graskalveren f 4570, nuchtere kalveren f 1418, stieren per kg. f 0.850.95, vette koeien f 11.10. Handel tamelijk. Aanvoer 121 stuks. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Nov. Boter. (Bericht v/d Coöp. Roomboterfabriek) Aan gevoerd 21.675 kg. Prijzen f 2.402.54. ROOSENDAAL, 4 November. Botermijn Aangevoerd waren 23.050 kg. Hoogste prijs f 2.55, middelprijs f 2.49, laagste f 2.40. VEENENDAAL, 4 Nov. (Weekmarkt). Eieren f 1315 per 100. Aanvoer 90.000 stuks. Handel trager. Biggen f 1016 per stuk. Aanvoer 310 stuks. VOLENDAM, 4 Nov. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 90.000 eenden eieren f 7.657.95. ENKHUIZEN, 4 Nov. De proef, die gis teren door 3 vaartuigen in 't Noordelijk bek ken der Zuiderzee op de scharbanken is ge nomen, is deerlijk mislukt. De scharvangst bedroeg resp. slecht 65, 50 en 29 pond. Prijs f 19.50 per 50 kg. Heden kwamen hier de eerste 6 botvaar- tuigen binnen met gemiddeld 100 pd. hoek- bot. Marktprijs f 27.50 a 30.20 per 50 kg. URK, 3 Nov. Door 10 vaartuigen zijn he den hier aangevoerd 72 manden garnalen, prijs f 0.350.75 per mand. VLAARDINGEN, 4 Nov. Alhier zijn bin nengekomen de haringschepen VL. 39, 9 last SCH. 380, 13 last en vleetschade. Aan den afslag werd besteed voor volle haring f 24.4025.70 per kantje. IJMUIDEN, 4 Nov. Heden waren aan de markt,de vangsten van 14 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.701.25, tongen f 2.601.70>per kg; griet f 7026, gr. schol f 5550, md. id. f 5250, zctschol f 55—47, kl. schol f 31—20—19—8, scharren f 2215 per 50 kg; roggen f 2018 per hoop; vleet f 2.751.75 per stuk makreel f 36, pieterman en poon f 119, gr. schel- viscit f 6747, md. id. f 4437, kl. md. id. f 32—26, kl. id. f 27—19—12—7 per 50 kg; kabeljauw f 8063 per 125 kg; gr. gul len f 2421, kl. id. f 1610, wijting f 11 2.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 4 Nov. Van de haringvis- scherij kwam heden hier binnen de Brit- sche stoomdrifter L.T. 706 met circa 190 manden versche haring. Geveild werden de gedeeltelijke vangsten van de loggers K.W. 158 (Nerman Jacobus) met f 1323; K.W. 43 (Hoop op Zegen) met f 733 K.W. 123 (Robert William) met f 1494; K.W. 128 (Ge rard) met f 195; K.W. 153 (Tine) met f 2133 de geheele vangst van den logger K.W. 40 (Anna Sophie) met f 8896 en de vangsten van de Britsche stoomdrifters L.T. 1060 met f 5481; L. T. 64 met f 2959; L. T. 53 met f 1532; L.T. 758 met f 2961 en Y.H. 471 met f 2405 aan besomming. IJMUIDEN, 4 Nov. In de week van 28 Oct. tot en met 3 Nov. werd door 81 stoom trawlers, 1 sleepboottrawler, 22 motor- en 9 zeilkustvaartuigen 564.850 kg trawlvisch ter waarde van f 205.818 aangevoerd. Van de beugvisscherij kwamen deze week geen schepen aan den afslag. Van de haring- visscherij arriveerden 1 stoom-, 3 motor- en 9 Zeilloggers, benevens 46 Britsche stoom drifters met een aanvoer van 1.002.300 kg haring, waarvan de opbrengst f 194.912 be droeg. De 42 van elders aangevoerde con signatiezendingen brachten tezamen f 10.684 op. De totaalomzet bedroeg deze week f 411414 tegen f 409.022 in de daaraan voorafgaande week. Een Duitsche stoomboot heeft, naar aan de Tel. gemeld wordt, Zaterdag Amsterdam verlaten met een lading Fokker-vliegmachi- nes voor Rusland. Deze toestellen vormen een deel van de belangrijke order voor vliegtuigen door Sovjet-Rusland bi) dc Fok-, kerfabriek geplaatst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6