aigfiiEws fiMEMöD De schipbreuk op de Noordzee. Uit een krankzinnigengesticht ontvlucht. Een verzoekschrift. Brutale inbraak te Oss. Een oplichter gearresteerd. Zonder papieren. Een politie-agent vermoord. INGEZONDEN. RECHTSZAKEN. De knoeierijen te Radio-Asselt. Als raadslid.... eerlijk, bekennen. BINNENLANDSCH NIEUWS. LUCHTVERKEER. De oorzaken van lacht ongevallen. DRANKBESTRIJDING. UIT ONZE OOST. Zeeroof ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL\ VERKEER EN POSTERIJEN, OPZETTELIJKE AANRIJDING? Op de Nassaukade te Amsterdam, is een rijwielagent aangereden door een personen- Fordauto, waardoor hij viel en hevige pijn aan de linkerknie kreeg. Deze aanrijding is vermoedelijk cpzetlelrk geschied, daar uit het spoor van de wielen op den vochligen weg kon worden nagegaan, dat de bestuur der, die eerst midden op den rijweg reed, plotseling in de richting van den agent is gaan rijden. De auto, welke niet van een achterlicht voorzien was, is met groote snelheid doorgereden en kon niet worden achterhaald. GEVAARLIJK SNOEPGOED. Na het gebruik van snoepgoed hebben zich bij enkele kinderen te Amersfoort vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. Hun toe stand is niet ernstig. De politie heeft aanvan kelijk een onderzoek ingesteld. BRANDSTICHTING. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd de brandweer te 's Hage gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de Charlotte de Bourbonstraat. De voorkamer van de eerste étage stond bij aankomst van de brandweer in lichte laaie. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur gebluscht en na korten tijd was men de vlammen meester, zoodat de brand tot die verdieping beperkt bleef. Uit een onderzoek bleek, dat de brand waarschijnlijk ontstaan is in een kast.# Niemand begreep echter goed, wat de oorzaak kon zijn. Wel had de vrouw des huizes met een brandende kaars iets in de kast gezocht, doch zij verzekerde, niets te hebben bemerkt. Daar geen der bewoners eenig vermoeden van de oorzaak had, werd door de politie aan misdrijf gedacht en is de vrouw des huizes verhoord. Zij zeide ten slot te, dat zij de schuldige was en gaf als reden op, dat zij geld van haar man had gekregen en dit voor andere doeleinden had gebruikt, dan waarvoor het was gegeven. Daar het geld in deze kast was opgeborgen, wilde zij op deze wijze doen voorkomen, dat het mede verbrand was. De vrouw is voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. EEN MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. De dader voortvluchtig. Naar wij vernemen is Zondagavond te 5 uur in Den Haag een poging tot doodslag gepleegd op het meisje C. Z. Kritzingerstraat 132. Verdacht hiervan wordt de 35 jarige varensge zel Abraham Martyn die voortvluchtig is. Hij was nog niet lang geleden uit Amerika van de groote vaart teruggekomen en ver toefde daarna waarschijnlijk eenigen tijd in België. Zijn vrouw en kind had hij verlaten deze namen hun intrek bij de ouders der vrouw in de Kritzingerstraat. Zondagavond kwam hij zijn vrouw en kind „opeischen." De zuster van zijn vrouw deed open, doch toen zij zag, wie het was, sloot zij de deur weer dicht. Martyn trok hierop een revolver en loste een schot op het meisje dat niet le vensgevaarlijk aan het hoofd werd verwond. De kogel, die door het raampje van de voor deur was gegaan bleef stuiten in het kozijn van een deur in de gang.Het slachtoffer werd ter onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd, doch in den avond naar huis gebracht. De Commissaris van Politie der afdeeling C. verzoekt opsporing van den vermoedelijken dader. Zooals gemeld is A. M. 35 jaar oud, zijn signalement is 1.85 M. lang, mager, gladgeschoren gezicht, bruin colbert costuum en ronden bolhoed. Omtrent den moordaanslag, Zondag namiddag gepleegd in de Kritzingerstraat te 's Hage, kan nog meegedeeld worden, dat de dader, na geschoten te hebben, hard weggeloopen is en eenigen tijd later nog gezien is bij een vriend in de Honthorst- straat. Hij vertelde dezen, dat hij iets gedaan had met een revolver, maar hij wilde niet zeggen wat. De vriend heeft hem toen de revolver ont nomen en bij d$ politie gedeponeerd. Tot 's avonds laat heeft de politie naar den dader gezocht, echter vruchteloos. De opgave van het signalement kan nog aan gevuld worden met het volgende Hij heeft blond haar, een spitse kin, een lang en smal gezicht, bleeke gelaatskleur en is zeer tenger van postuur. Ook stottert hij een weinig. Nogmaals wordt aan het publiek verzocht inlichtingen te geven aan de politie. EEN MISVERSTAND. Men schrijft uit Hengelo aan de „Msb." De vorige week meldden we, dat een ka pelaan te Hengelo door iemand was opgelicht, die verklaard had R. K. priester te zijn, af komstig uit Rusland. Deze werd later te Til burg aangehouden en in verhoor genomen. Uit het ingestelde onderzoek is echter ge bleken, dat de aangehouden werkelijk R. K. priester is. De kapelaan meende met een op lichter te doen te hebben, wijl hij op zijn ver zoek om inlichtingen het antwoord had ont vangen, dat er geen priester van den naam B. bekend was. De aangehoudene kon zich volkomen legitimeeren en uit zijn papieren bleek, dat hij R K. priester was. De kapelaan heeft daarop terstond zijn aan klacht ingetrokken, waarna de aangehoudene op vrije voeten werd gesteld. Van oplichting was geen sprake. INBRAAK TE ROTTERDAM. Met een valschen sleutel heeft men zich toegang verschaft tot de woning van H. L. L. aan de Schiekade te Rotterdam. Er zijn gestolen een gouden remontoir horloge met gouden ketting en medaillon, een gouden broche, twee gouden oorknoppen, drie gou den ringen en 6 stel Alpacca lepels en vor- ke t. Op dezelfde wijze is men nog binnenge- komen in den sigarenwinkel van W. H. aan de Eerste Weenastraat. Daar wordt f 400 'ermist. BRAND IN DE RESIDENTIE. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is er ind uitgebroken in de bovenste verdieping .1 een uit steenen opgetrokken gebouw, dat gebruikt werd als moffelinrichting van de 'Aero-industrie Technische Handelsmaat schappij, Huygensplein 5, te 's-Hage. Het gebouw was geheel omringd door de huizen van Huygensplein, Kikkerstraatje en Groe- newegje, waardoor de werkzaamheden van de brandweer natuurlijk zeer werden be moeilijkt. Nadat eerst gebruik was gemaakt van een slang op de waterleiding, verschenen achtereenvolgens drie motórspuiten, die alle drie water gaven. Omstreeks 6 uur was de arand vrijwel gebluscht, nadat de geheele Dovenste verdieping was uitgebrand. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Nader meldt men van den Hoek van Hol land: Zondagavond omstreeks 10 uur werden op de Maasvlakte vuurpijlen afgeschoten, waar schijnlijk van een in nood verkeerend klein vaartuig. Direct werd de bemanning van de stoomreddingsboot, Frins der Nederlanden, schipper A.- v. ,d. Klooster, opgeroepen, die er in den donkeren nacht met stormweer op uittrok om zoo mogelijk hulp te verleenen. Al spoedig was de reddingboot ter plaatse, waar men de vuu len had gezien, doch men ontdekte in 't eerst nergens een in nood ver keerend vaartuig. Reeds begorr men te vree zen, dat men niets meer zou vinden, toen men op een 1000 ir-eter afstand weer nood seinen zag. Daarheen werd toen koers ge houden. Er bleek daar een drieroastschoener midden in de hooge branding te zitten. Met zeer veel moeite slaagde v. d. Klooster met zijn mannen er in langs het schip te komen en de bemanning over te nemen. Nadat men het wrak had verlaten, bleek door het zware stooten tegen de schoener het roer van de reddingsboot onklaar geraakt te zijn, doch de bemanning slaagde niettegenstaande het he vige werken der boot in de zee, er in alles weer in orde te brengen, zoodat weer veilig de Waterweg binnengestoomd kon worden. De gestrande schoener bleek te zijn de Margaret Mary van Greensby naar Dartmouth met kolen. De uit zes personen bestaande bemanning had voortdurend met stormweer te kampen gehad en was geheel afgetobd. In hotel Harwich alhier werden de schipbreuke lingen opgenomen. HET MOTORFIETSONGELUK IN DE BILT. De toestand van den student Schuckink Kool (die het motorrijwiel bestuurde) doet alle hoop koesteren, dat hij van zijn verwon dingen genezen zal. Een ernstige armfrac- tuur heeft gisterochtend in de klinieken ope ratief ingrijpen noodzakelijk gemaaktde inwendige kwetsuren zijn bij onderzoek niet zoo ernstig gebleken als zij zich aanvan kelijk lieten aanzien. Het nadere onderzoek door de politie van de Bilt ingesteld, heeft uitgewezen, op grond van verschillende getuigenverklaringen, dat het treurige ongeluk geweten moet worden aan het te snel rijden van den motorbestuur der. (U.D.) JAMMERLIJK VERDRONKEN. De heer J. de J. uit den Haag is Maandag middag, toen hij op den Vlietweg te Voor burg achteruit reed, met zijn auto in de Vliet terecht gekomen. De wagen verdween ge heel onder water. Een klein meisje was oog getuige van het ongeluk en ging hulp halen. Een half uur later heeft een schipper het lijk van den bestuurder op het droge gebracht. Uit het krankzinnigengesticht te Woen- sel (N.-B.) is ontvlucht een verpleegde, ze kere J. B. Hij werd nabij de Belgische grens onder Nispen aangehouden en van daar naar Woensel teruggevoerd. (Historisch). Een sergeant in een onzer Noordelijke garnizoenen ontving als sergeant van de week onderstaand verzoekschrift, bestemd voor den C Ct.: „Donderdag 25 September 1924. Waarde Kaptetn, Kaptein ik wenscht u te spreken en om reden de sersjant vroeg aan mijn of ik een lied van leger wou zingen die zou reden houden en ik had een lied gezongen toen gooide ze met kug en met een zooi was pikken alle maal tegen mijn lijf aan en toen ging ik onder de wol ik sliep half en toen gooi met zoon groene emmer met wa ter wil u het uit zoeken wie het op onzen kamer heeft gedaan ik wordt het nu zat ze zitten mij al'ijd te jennen. De kamer 1 kompi 3 batteljon 4 resje- ment. Dit verzoek de milicein(volgt naam] )T el.) Aanslag op een 67-jarigen man. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een drietal personen ingebroken bij den varkenshandelaar G. v. Hinthem, aan de Schutskooi te Uss. Van H., die wakker werd door gestommel in het voorhuis, begaf zich daar heen, alwaar hij een hem bekenden doch ongenooden gast aantrof De inbreker, die zich herkend zag, loste een revolverschot op den 67-jarigen Van H en trof hem in den rug. Van H. riep hierop zijn, bij hem in wo nenden schoonzoon. De dader, zekere P. v. G., trachtte door een raam naar buiten te komen. Van H. wist, hoewel hij gewond was, Van G. nog aan de beenen te grijpen, doch de twee handlangers van Van G., zekere A. BI. en„M- de R., trokken hem naar buiten. tijdens de vlucht werd nog tweemaal in de richting der woning geschoten; een der ko gels kwam terecht in de opkamer, waar de kinderen van H.'s schoonzoon sliepen. Gé lukkig werd geen verder onheil gesticht. Tijdens de worsteling met Van H. had Van G. zijn pet verloren, welk stuk door de moe der van Van G. als toebehoorende aan haai zoon werd herkend. Tevens liet de inbreker zijn schoenen onder het raam staan. De politie arresteerde de daders, die echtei alle drie pertinent ontkennen. De toestand van Van H. is bevredigend. fe Veendam is gearresteerd de 27-jarige schoenmaker Jan B„ te Oude Pekela, die er zijn werk van maakte, iets te koopen om er dan met wisselgeld en papiergeld van door te gaan. De man had 18 October te Zuidending en de vorige week te Winscho ten aldus geopereerd. Hij wordt ter be schikking van de Justitie te Winschoten gesteld. Twee agenten le 'sHage werden gisteren ter assistentie geroepen naar een huis in de Geleenstraat, waar een huiselijke twist ontslaan was. De twist was gauw bezwo ren, maar voor de dienstbode had het muis je een staartje. Het meisje, een Duilsc'nc, bleek de vereischte papieren niet te bezit ten. Zij toonde een bewijs van Nederlan derschap, dat echter vervalscht bleek te zijn. Zij is ter beschikking van de vreem delingenpolitie gesteld. Een wraakoefening. Te Somarang werd, naar het Stadsverband overgebracht het lichaam van een agent van de veldpolitie te Oengaran die verraderlijk vermoord werd. Toen de moord geschiedde, was de man niet in dienst; hij droeg burger- kleeren. We laten hieronder het officieele relaas van den moord, ontleend aan de „Loc." vol gen. Het was omstreeks half acht 's avonds, dat twee agenten van de veldpolitie, genaamd Sanid en Mardiman, beiden in burger, aan den kant van den weg zaten bij de desa Bandaredjo, nabij Oengaran. Zij rustten daar uit en spraken amen. Het was Sanid reeds opgevallen, dat zij van af het kampement, d. i, het oude fort te Oengaran, gevolgd waren geworden door twee mannen, doch hij had daaraan verder geen aandacht ge schonken. Toén zij leiden gezeten waren, hadden zich vijftien lieden bij hen gevoegd, vijftien inlanders, waarvan er één een praatie aanknoopte. Of ze van de veldpolitie waren, zoo werd gevraagd. Niets kwaads vermoedend gaf Mardiman in bevestigenden zin antwoord Dit was evenwel noodlottig, want onmiddel lijk haalde een der kerels toen een puntigen steen uit den zak, waarmee liij marttunan een slag op het hoofd toebracht, waardoor diens kchedel meteen gespleten was. Daarna ontving hij nog een slag op het gelaat, ter wijl later ok op andere plaatsen van het lichaam door de geneeshceren van het Stads verband verwondingen werden geconsta teerd. Mardiman was onmiddellijk bewuste loos en Sanid, die niet de minste gelegen heid had gehad, om zijn makker te assistee- ren, voelde zich daarop vastgrijpen, terwijl ook hij gestoken werd. Klein en lenig als Sanid is Mardiman was een groote, sterke figuur wist hij zich echte- los te rukken en in hardloopen was hij zijn aanvallers de baas. In het kampement kon hij rapport van het gebeurde uitbrengen, waarop men met man en macht aan het zoeken toog. Men smaakte het genoegen om althans den moor denaar dadelijk te kunnen vangen, terwijl later in den nacht ook nog 7 der medeplich tigen zoo vermoedde men ten minste met vrij groote zekerheid gepakt werden. Acht anderen zoekt men nog. Men heeft de zeker heid dat er in totaal 15 zijn. De moordenaar, die zich bij zijn arrestatie zeer wild en vreemd gedroeg, gaf onder meer luide te kennen, dat hij dezv.n moord bedre ven had uit wraak over de arrestatie van Sadimin, weltre laatste emige dagen geleden door de veldpolitie te Oengaran werd gear resteerd en sedert opgeborgen is in het ar restantenlokaal der Scmarangsche politie. Tot zoover het verhaal van dezen lafhar- tigen overval en moord, die het leven kostte aan een der gunstigst bekend staande agen ten der veldpolitie, 'n trouw en plichtmatig dienaar, die n vrouw en een kind achterlaat Mardiman, was een "avaan van Klaten, die gedetacheerd was bij de Oengaransche „veld". Hij werd met politioneele eer be graven. DE TRANSITO-DIEFSTALLEN TE ROTTERDAM. Voor f 20.000.ia beslag genomen. Meer en meer blijkt dat de Cèntrale Re cherche t" Rotterdam met de arrestatie van de sleep s 5,, hun knecht en de twee op- koopers m verband met de aldaar geconsta teerde diefstallen, van transitogoederen, den transito-handel een grooten dienst heeft bewezen. Door het verdere onderzoek is uitgemaakt, dat de diefstallen op nog grootere schaal zijn gepleegd, dan aanvankelijk ver ondersteld werd. Er zijn meerdere sleepers firma's bij betrokken, terwijl verschillende expediteurs de dupe zijn geworden. lederen dag nog worden door de Recherche bij win keliers, opkoopers en handelaars goederen in beslag genomen, niet alleen Duitsche, doch ook Hollandsche, afkomstig van textiel fabrieken te Enschedé en omgeving. Men heeft nu in totaal voor f 20.000.aan goede ren achterhaald. Van 11 s bevindt zich daar onder landhuisstof, fluweel, divankleeden, balen geblokt flanel, coupons heerenstof, gordijnstof, laken etc. Het kantoor van de inspecteurs op het Hoofdbureau aan het Haagscheveer lijkt wel een ruim voorziene winkel in ongeregelde goederen.Als de in beslagnemingen zoo doorgaan, en het ziet er wel naar uit, moeten de heeren op de gang gaan zitten, wegens gebrek aan plaatsruimte. De bende had allerwegen vertakkingen. Telkens worden er personen ontboden en verhoord. Overal in de stad werden de gesto len goederen ondergebracht. Voor alles was een gaatje te vinden. Een gedeelte heeft na tuurlijk zijn weg al onder de menschen ge vonden 'en er zullen op het oogenblik wel Rotterdammers rondloopen, wier pak, zond -<• dat ze het wisten, uit gestolen stof is gemaakt of wier ameublement met gekaapte moquette werd bekleed Vijf gearresteerden zijn bereids naar het Huis van Bewaring overgebracht. Er bestaat kans, dat nog meerdere aanhoudingen zullen volgen. BRAND IN EEN AUTO. Maandagavond omstreeks 10 uur is op den Hengeloschen Straatweg een vracht auto van den expediteur Beverdam te En schede beladen met bussen en vaten benzi ne,- vaten petroleum en stukgoederen op tot nog toe onopgehelderde wijze in brand geraakt In een oogwenk stond de auto in lichte laaie en leverde, wijl de vlammen tot hoog boven de boomen uitsloegen, een indruk wekkend schouwspel. De brandweer uit Enschede kon met een motorspuit het vuur niet bedwingen. Al hoewel telkens vaten met groot geweld uit elkaar sloegen en bussen benzine tot op verren afstand werden weggeslingerd, be kwam niemand letsel. De brand ontstond, terwijl de chauffeur bezig was de stilstaande auto weer aan te zetten. Van de prachtige eikenboomen langs dezen weg zijn 8 a 10 stuks verloren. DOODELIJK ONGELUK IN EEN ZUI VELFABRIEK. De 23-jarige machinist Sj. v. E., machinist bij de zuivelfabriek Aurore te Meerkerk, is verdronken in den kaaspekelbak. Boven deti bak moest hij werkzaam geweest zijn aan de leiding van het electrisch licht. Hoogstwaar schijnlijk is de ongelukkige in aanraking ge komen met den electrischen stroom of heeft hij door een ander toeval het bewustzijn ver loren vóór hij in den bak viel, anders was hij daarin niet verdronken. De,pekel stond on geveer 40 c.M. hoog <Vad.) TREURIGE TOESTANDEN. Men schrijft uit Lobith aan de „Arnh. Ct.": Op het Spijk te Lobith, vlak aan de Duit sche grens, staan twee hutten, van stroo en rietmatten gemaakt, welke krotten sinds eenige maanden bewoond worden door het huisgezin Theunissen, bestaande uit drie vol wassenen en zeven kinderen en het andere door het gezin Derksen, welk huisgezin uit man, vrouw en vijf kinderen bestaat. Deze gezinnen zijn indertijd uit hunne wo ningen gezet, daar zij niet meer op de stëen- ovens van den heer N. Arends werkten en deze woningen eigendom van genoemden heer zijn. Zoo reeds gezegd, zijn deze wo ningen gebouwd van riet en stroo en bij he vige regenbuien komt bet water er door. In deze krotten zijn noch vensters, noch deu ren; des nachts wordt de deur-opening af sloten met rietmatten of dekens. De gan- sche familie slaapt op bedden op den grond, welke zeer drassig is, zonder vloeren er in, alles door en naast elkaar; het oudftc meisje bij Theunissen is ongeveer 19 jaar. Er wordt wegens te weinig ruimte (de hutten zijn on geveer lang 5 M., breed 3 M en hoog 2 M buiten gekookt en men heeft tegen het inre genen en de al te nieuwsgierige toeschou wers de kachel onder een stroodak gezet. Langen tijd heeft de kast, die niet in de hut kon, buiten gestaan en is er natuurlijk niet beter op geworden. Des avonds wordt de hut verlicht door een schamel petroleum lampje Theunissen, die ziekelijk is, heeft geen werk. Derksen werkt op de Bijlana, maar komt vaak niet thuis, aangezien hij het thuis niets gezellig vindt. De bewoners heb ben, volgens hun zeggen, reeds een paai maal bij het gemeentebestuur geklaagd, maar dit heeft tot heden nog geen succes gehad Treurig, dat in deze moderne tijden nog zulke toestanden kunnen bestaan. Laat staan, dat de ouders hier eenige schuld aan hebben, de kinderen zijn er hun leven lans het slachtoffer van, daar zij nu reeds stiif van de rheumatiek zijn. Het geval is nog des te tragischer, aange zien er te Lobith tientallen van \yoningen leeg staan- van de scheepswerf Bodewes, welke thans geheel stil ligt, maar de huren zijn voor hen te hoog en er moet voor even. tueele beschadiging een borgstelling gedepo neerd worden. Waar er thans zooveel gelo aan sport enz. gegeven wordt, zou er dan voor deze menschen niets gedaan kunnen worden, alvorens de winter intreedt en het dan misschien al te laat is? METALEN VOGELNESTJES. In de nabijheid van groote uurwerkfa- brieken in Zwitserland en Zuid-Frankrijk treft men vaak metalen vogelnestjes aan. Gewoonlijk zijn het zwaluwen, die den af val van in de fabrieken verwerkte metalen opzoeken en ze bij het bouwen der nest jes gebruiken Kunstige nestjes treft men aan, uitsluitend van kleine stukjes metaal vervaardigd. EEN SNELLE LOSSING. Het s.s. Mapia van de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland" arriveerde Donderdag 30 Oct. om 12 uur 's middags te Amsterdam met ongeveer 11550 ton tarwe van New Or leans. Onmiddellijk na aankomst werd door mid del van elevators van de Ned. Silo-Elevator en Graanfactormaatschappij met de lossing begonnen en 54 uur na aankomst, n.l. Za terdag jl. om 6.30 n.m., was het schip vol ledig gelost en tevens voorzien van 1700 ton bunkerkolen. Het schip was toen geheel klaar om weer zee te kiezen. Deze lessing vormt een record in de anna len van de Graanfactor Mij. en bewijst op nieuw, dat de haven der Hoofdstad gerang schikt mag worden onder de allerbeste van Europa. -O Ou. PRAKTIJK-EXAMEN BOEKHOUDEN. HANDELS-DIPLOMA VAN DEN NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Het R. K. Flandelsonderwijs heeft in de laatste 10 a 15 jaren een groote vlucht geno men. Overal in het land zijn R. K. Hoogere en Middelbare Handels dag- en avondscholen verrezen, benevens vele R. K. M.U.L.O. scholen, niet uitgesproken handelsrichting. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft nu den tijd gekomen geacht, naast de reeds bestaande praktijk-diploma's Boekhouden, alle afgenomen door neutrale vereenigingen, een gelijkwaardig praktijk-diploma in te stel len uitgaande van een R.K.Vereeniging. Hij geeft daardoor aan hen, die hun kennis, ver worven bij het R.K. Handelsonderwijs, aan een examen wenschen te onderwerpen, twee maal 's-jaars de gelegenheid. Ook zij, die met particuliere opleiding hun kennis ver kregen worden toegelaten. De Commissie van Toezicht bestaat uit de volgende heeren J. P. J. Asselbergs, Voorzitter van de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging in Nederland (te Bergen op Zoom) A. A. van Hamersveld, Voorzitter van den Ned. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en V( i keibedienden, (te Amsterdam A. B. A. van Ketel, Oud-Bankdirecteur, (te Overveen). Het eerstvolgend examen wordt gehou den op 29 en 30 December e.k. bij genoeg- Zime deelname te Amst.rJam, Rotterdam, Breda, Tilburg, *s-Hertogenbosch, Utrecht, Zwolle, Nijmegen, Roermond en Eindho ven. De inschrijving moet plaats hebben vóór 1 December e.k. bij den penningmeester, den heer A. J. Spierings, Ververstraat 9,te 's-Hertogenbosch, bij wien inschrijvingsfor mulieren, exameneischen enz. gratis ver krijgbaar zijn. 's Maandags na het examen wordt de uit slag reeds bekend gemaakt. Het examengeld bedraagt f 5 bij inschrij ving en f 10 bij slagen. Alle verdere verlangde inlichtingen om trent het examen zijn te' bekomen bij het Be stuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond en bij den secretaris der Examen-commissie, Frater M. Hildebertus, Antoniusstraat 3, Til burg. Opgaven en uitwerkingen der vorige exa mens zijn verkrijgbaar bij den Uitgever, den Heer P. Cremers-Brocks te Oss. Wij vertrouwen, dat alle R.K. onderwijs inrichtingen en alle R.K. leeraren de instel ling van het nieuwe diploma op prijs zullen stellen en dat zij in het belang van ons R.K. Handelsonderwijs en in dat van het nieuwe diploma, niet zullen verzuimen, hun leerlin gen hiervan in kennis te stellen. Het Bestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond. C. J. G. STRUYCKEN, Vice-Voorz. L. PEETERS, Secretaris. Behandeling voor den Hoogen Raad. Voor den Hoogen Raad zijn Maandag be handeld de zaken betreffende de knoeie rijen te Radio-Asselt Allereerst werd in behandeling genomen het cassatie-beroep van J K., boekhouder te Apeldoorn, dooi bet Gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot 1 maand gevan- trof ie. zr.'ke van val«chheid in ge schrifte Zijn raadsman, mr. Francken, wees er op, dat de „knoeierijen" te Radio-Asselt zich beperkt hebben tot een bedrag van 3000 a 4000. Het ging hier om douceur tjes, die gegeven zijn aan lieden, die belang rijke diensten hebben bewezen. Ter vermij ding van veel admimstratieven omslag be diende men zich hieibij van valsche boekin gen Het is dan ooU alleszins aannemelijk, dat K. dt gelden niet in zijn zak heef) ge stoken en men heef! hem zelfs in zijn func tie gehandhaafd Als cassatie-middel voer de pl. aan schending van art. 225. Straf recht 211, 221, 239 strafordening, door- dnt 's Fnfo arrest nóch omtrent de be stemming tot bewijs van den staat, zooals hij door bekl. v»as opgemaakt, noch om trent het oogmerk tot gebruik, nóch om- tient de mogelijkheid van nadeel door ge bruik daarvan, voldoende met redenen om kleed is Vervolgens werd behandeld de zaak van G. J. K., door het Hof te Arnhem, ter zake van valschheid in geschrifte veroordeeld tot 4 dagen gevangenisstraf. Deze zaak staat in nauw verband met de voorgaande. Even zoo de zaken van G. van L., G. D. H. en J de R„ die allen mutatis mutandis, de zelfde zijn. In al deze zaken zal het O. M., 17 Nov. a.s. conclusie nemen. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch verscheen dezer dagen, aldus een verslag in het „Dagblad van Noord-Brabant", J. L. v. E„ 40 jaar, lid van den gemeenteraad te Oss, van beroep landbouwer Beklaagde bad zich met zijn broer Frans te verantwoorden terzake van mishandeling van L. van den Berk te Oss, die van een bruiloft naar huis ging en de gebroeders aansprak, die vooi hun huis naar ,,'t on weer" stonden te kijken en iets vragen wil den. Frans maakte het zoo erg, dat hij met een klomp aan den voet Van den Berk dermate schopte dat hij neerviel, niet meer op kon staan en langs den weg voortkroop. Volgens den dokter heeft de mishandelde zeer geleden en kon hij gedurende twee maanden geen wetk verrichten De man heeft nog altijd pijn en slechts langzaam aan komt het mei hem terecht De mishandelde vraagt 210.schade vergoeding. De eisch van het O.M. luidde tegen Frans 3 maanden, tegen J L van E. 1 maand ge vangenisstraf. „Ik neem het niet aan," aldus de twee de, „ik als raadslid verklaar eerlijk, dat ik onschuldig ben," ,,/vl* aadslid?" vroeg de president, en vervolgde: „Ge moest dan als raadslid maar „eerlijk" bekennen, zooals je broer doet. Je lidmaatschap van den raad heeft in deze zaak niets te maken, Lec'en van den ge meenteraad kunnen óók in de gevangenis komen." HET OVERLEG BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN, Maandag had tc Utrecht de conferentie plaats tusschen de directie der Ncd. Spoor wegen en de afgevaardigden der vijf spoor- wegorganisaties. Overeenstemming is bereikt omtrent de benoeming van een tiental njeu- we voorzitters voor de scheidsgerechten. Bij de bespreking over de instelling van den personeelraad werd geen overeenstem ming bereikt. Daar de B. A. N. A. S. en de Neutrale Bond elk hun eigen ontwerp hand- mi -* bereikt. Daar de B. A. N. S. en de organisaties geen overeenstemming kon wor den verkregen, trok de directie haar voor stel in onder de verklaring, dat de bestaan de toestand ten opzichte van het overleg tusschen haar en de organisaties gehand haafd blijft, zoodat dus alle commissies van overleg blijven behouden. HOOFDBESTUUR „ST. MICHAEL." Men verzoekt ons opname van het vol gende: Het Hoofdbestuur van het verbond „St. Michael" van clubs tot bevordering der katholiek-democratische gedachte in de R.-K, Staatspartij, vergaderde Maandag 3 Novem ber te 's-Gravenhage. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter heette in het bijzonder wel kom den heer J. F. Reinders, die voor Nijme gen heeft zitting genomen. Als eerste punt kwam aan de orde het on ware en misleidende communiqué, van de zijde der R.-K. Staat-partij verstrekt. Daar inmiddels bekend werd, dat de gewone leden van het bestuur der R.-K. Staatspartij van dit communiqué niets afweten, moet het dagelijksch bestuur ervoor verantwoordelijk worden gesteld. De verontwaardiging over deze onwaarachtige daad was groot en alge meen werd het vertrouwen uitgesproken, dat het bestuur der R.-K. Staatspartij zijn ern stige afkeuring zal uitspreken. Met groote voldoening werd vastgesteld, dat het aantal clubs met zoo groote snelheid vermeerdert. Het bleek, dat thans reeds clubs werden gesticht of voorbereid te Groningen, Leeuwarden, Harlingen, Bolsward, Deventer, Oldenzaal, Almelo, Zwolle, Apeldoorn, Nij megen, Harderwijk, Arnhem, Doetinchom, Gaanderen, Utrecnt, Amsterdam, Haarlem, Velseroord, Santpoort, Castricum, Heem stede, Helder, 's-Gravenhage, Delft, Schie dam, Rotterdam, Voorschoten, Dordrecht, Terneuzen, Bergen-op-Zoom, Gemert, Schijn- del, Breda, Ginneken. Oosterhout, 's-Her togenbosch, Helmond, Spaubeek, Maastricht, Sittard. Verder wordt nog met personen uit alle kringen der maatschappij gecorrespon deerd over de oprichting van clubs in alle declen des land. Aan het dagelijksch bestuur werd de for muleering der jn hoofdlijnen vastgestelde concept-statuten opgedragen. De Commissie van Advies heeft haar ar beid ten aanzien van voorstellen voor het program der R.-K. Staatspartij reeds aan gevangen. EEN NOODLANDING. De Farrnan tweedekker F.A.G.E.E., van de Société générale des transports sériens, bestuurder Chaiiloux, heeft 15 K.M. ten noorden van Roosendaal, op weg van Parijs naar Amsterdam, een noodlanding moeten maken, waarbij het toestel licht is beschadigd. Niemand heeft letsel gekregen. Goederen en post, die in het toestel waren, zijn met den trein naar hun bestemming vervoerd. EEN NIEUWE FOKKER C. IV-W VOOR MAJOOR PEDRO ZANNI. Op 't oogenblik is volgens het „Vad." met den bouw van een nieuw C. IV.-W. water vliegtuig, bestemd voor de wereldvlucht van den Argentijnschen majoor Pedro Zanni, in onze fabrieken aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, een aanvang genomen. Deze machine is bestemd en ingericht om het groote traject over den Atlantischen Oce aan, van St. John naar Ierland te kunnen af leggen. Voor deze vlucht wordt een benzine-tank ingebouwd, welke een inhoud heeft van 1900 liter, terwijl de olietank 100 liter kan bevat ten. Het vliegtuig is uitgerust met een 450 P.K. Napier „Lion"-motor en is voorzien van een drijvergestel, dat eventueel een landingsge stel kan worden verwisseld. Met het oog op de zware belasting, is deze machine voorzien van een bijzonder groote vleugel-cel, welke eveneens als bij alle „Fok- ker"-vliegtuigen, vrijdragend is uitgevoerd. De machine bied plaats aan twee personen. Uit een sta'istiek van luckt-ongeva'len in de Vereenigdc Stalen gedurende 1922. ver meld in „TAver.ire Sanitario" blijkt, dat van de 103 ongevallen 60 waren veroorzaakt door lichamelijke of psychische gebreken van den piloot en van de 48 overige de meerderheid door mechanische oorzaken of gebreken in de constructie, de minderheid door de weersgesteldheid. DE „WERELDVLUCHT" VAN ZANNL De Argentijnsche vlieger Zanni, die voor dit jaar van zijn wereldvlucht afzag, wacht in Japan op de beslissing van de personen in Argentinië, die zijn onderneming finan cieel steunden .Waarschijnlijk zal de vlucht in het a.s. voorjaar worden voortgezet, EEN ZEPPELIN-DIENST OP AMSTER DAM? L'Auto bevat een bericht uit Riga, vol gens hetwelk de Russische Academie van Wetenschappen een aanbod van de Zeppe- linwerken onderzoekt voor de levering van zes bestuurbare luchtschepen, bestemd voor een regelmatige passagiersdienst De lucht schepen zouden bestemd zijn voor een dienst AmsterdamLeningradArchangel NomeVan Couver en San Francisco. Er zou een aansluitende dienst komen van Nome naar Yokohama EEN VLIEGTUIG TE PLETTER GE VALLEN. Alle inzittenden gedood Een Duitsch vliegtuig, van den dienst Danzig-Pokn. dat van Mariënburg naar Danzig onderweg was, fs naar de Tel, ver neemt, nabij laatstgenoemde stad in een windhoos terechtgekomen en bij een poging om te landen, neergestort. Het toestel werd geheel vernield, terwijl de bestuurder en drie passagiers, onder wie een dame, wer den gedood. OP DE NED. VLIEGVELDEN. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor In de maand October zijn op het vliegveld Schiphol 149 vliegtuigen in dienst van het internationaal luchtverkeer vertrokken en 147 aangekomen. Oo de Waalhaven kwamen, met inbegrip van doorgaande vliegtuigen, er 168 aan en vertrokken er 166. Van de militaire vliegtuigen deden er 142 Schiphol aan en 24 Waalhaven. Op Schiphol werden 62 pleziervluchten uitgevoerd, hetgeen dan beteekent pl.m. 300 pleziervliegers, terwijl op Wa 1 aven 122 terreinvluchten werden uitgevoerd met in begrip van proefvluchten. Het vliegveld Waalhaven werd door 5670 personen bezocht. MARIA-BOND IN HET BISDOM HAARLEM. Evenals vorige jaren houdt/ie Noord-Holl. Propaganda Comm. van den Mariabond in het Bisdom Haarlem een cursus voor Bestuurs- en andere leden van MariaVereenigingen en verdere Roomsche vrouwenorganisaties en wel op zeven achtereenvolgende Donder dagavonden, beginnende Donderdag 6 No vember a.s. om 7 uur, in het Gebouw St. Bavo Smedestraat te Haarlem. De deelname die kosteloos is, belooft zeer groot te worden. Het programma vermeldt le les taak en oprichting eener Vereen. (Ir.leidster Mevr. Huyvenaar van Beek). 2e les: taak der Presidente^Inl. Mej. R. Nolte) 3e les taak der secretaresse (Inl. Mej. A. Sam) 4e les taak der penn. meesteresse (Inl. idem) 5e les propaganda en samenwerking (Inl. T Goema). 6e les het Jeugdwerk (Inl. Mej. A. Koks- hoorn.) 7e les de christelijke Naastenliefde in haar verschillende uitingen, rede door den heer H. B. v. d. Sande. Wanneer radio-Medan eenige dagen eer der geopend was geworden, zou het station als eerste draadloos bericht hebben kunnen opvangen de melding van een zeeroof doot den assistent-resident van Bengkalis aan het gewestelijk bestuur, schreef de „Sum. Post." Er is n.l. weer eens een zeeroof ge pleegd en wel op 9 September. Toen voer een met vier Chineezen bemande sampan van Bagan naar het Zuiden. De sampan had behalve de eigendommen van de opvarenden 94 pikol rubber aan boord. In den loop van den dag werden zij in zee aangevallen door een kleineren sampan eveneens met vier Chineezen aan boord. Dezen sprongen aan boord van den eersten sampan over en hiel den de opvarenden in bedwang. Hun eigen hebben en houden werd aan boord van den grooteren sampan gebracht, waarna de vier opvarenden van den rubbersampan overge bracht werden in den kleineren van de zee- roovers. Zonder eenig hulpmiddel werd de kleinere sampan daarop afgestooten. De eer ste met de zeeroovers aan boord verdween daarop met Hinken wind meevarend ln Zuidel. richting, de andere spoelde tenslotte op de Noordkust van Bengkalis aan. Onmid dellijk gaven zij aan den eersten den besten politieagent kennis van het gebeurde. En men had zoo waar het geluk de zeeroovers te Bengkalis te kunnen arresteeren. Dezen hadden hun buit reeds verkocht. Zij wer den in verzekerde bewaring gesteld en zul len eerstdaags met hun diverse collega's voor den Raad van Justitie verschijnen te Medan. DE WERKVERSCHAFFING TE JIP- SINGHUIZEN. Naar de „Tel." verneemt, zal de werkver schaffing te Jipsinghuizen waarschijnlijk aanstaanden Woensdag hervat worden. Na langdurig debat verwierp de gemeente raad heden met 27 tegen 4 stemmen een com munistische motie tot uitkeering van het ge middelde loon tijdens het onderzoek van het voorgevallene in Weenerveld. JAARBOEK DER ROOMSCH-KATHO LIEKE UNIVERSITEIT. Eerstdaags zal bij de firma Dekker Van de Vegt te Nijmegen verschijnen het offi cieele „Jaarboek der Roomsch Katholieke Universiteit te Nijmegen" Het zal bevatten de Overdrachtsrede van den Rector Mag nificus. en voorts verschillende officieele bescheiden, welke betrekking hebben op de vestiging der Universiteit, bestuur, aca demisch onderwijs, ingeschreven studenten, examens, beurzen, enz., enz. SALARIEERING P. T. T.-PERSONEEL. De bijzondere Commissie van Overleg vnor het Staatsbedrijf der P. T. T. is op Dinsdag 4 en Woensdag 5 November a.s. bijeenge roepen ter bespreking van de ontwerpsala- risregeling voor het P T T.-personeel. Uiterlijk Vrijdag 7 November wensphte de Directeur-Generaal het advies der Comis- sie te ontvangen. Zaterdag j.l werd namens de in verga dering bijeen ziinde vakorganisaties telegra fisch aan den Directeur-Generaal verzocht een langeren termijn te willen toestaan en den datum van 7 November te verzetten. Op dit verzoek, hetwelk bedoelde voor de vertegenwoordigers in de Commissie van Overleg een gelegenheid te verkrijgen om met de vakbonden ruggespraak te kunnen houden over de resultaten van de bespre kingen op 4 en 5 November, is door den Directeur-Generaal uitstel tot uiterlijk Maandag 10 November a.s. toegestaan. Zaterdag 8 November zal de Commissie zoo noodjg opnieuw bijeenkomen, teneinde een eindbeslissing te kunnen nemen over h uit te bren<* i advies. De besturen hpbben dus op 6 en 7 No vember gelegenheid met de organisaties overletf te plegen. UIT DE STEENINDUSTRIE. Mindere productie dan he* vorig jaar. Nu de campagne op de steenfabrieken langs Maas en Waal geëindigd is, blijkt de productie dit jaar 20 minder te zijn, dan die van het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7