I ^CHHOLK Van alles en van overal. isorister is opnieuw verhoogd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 7 November 1824 Austen Chamberlain wordt gedoodverfd als de nieuwe Britsche minis ter van bultenlandsche zaken. De opportunistische taktiek der Fran sche socialisten: steunder regeering naar binnen, oppositie naar buiten. Onder de Radio-berichten: De leden van het nieuwe Britsche kabinet. Eenige levensbijzonderheden. iESW, 3ÏHTENL. ÜEBISHTEÜ, DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. a 60 cents per regel, ïngeiemta HsdedesliRgên De Tweede Kamer en de begroo ting van Einnenlandsche Zaken. Maatregelen tegen de duurte. Stemplicht. Kletspraat weerlegd. OostenrijkNed er land. Nieuwe wetsontwerpen. Vacature Eerste Kamer. Het Belgische monument. Het rijksmerk voor Boter en kaas. Een postkantoor bij de fa. Gerzon te Amsterdam. Het Belgische loodswezen in Zeeland. De nieuwe salarisregeling vatr het Rijkspersoneel. De steun aan de Rotterd. Bankvereeniging. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG 56. DE WITTE ZUSTER. Ik zeg niets nieuws, ais ik beweer, dat de raenschen tegenwoordig over het alge meen meer behoefte gevoelen aan geestelijk leven, dan dat nog maar enkele jaren gele den het geval was, dat de geestelijke ver wording van zoovelen en het onrustbarend groeiende materialisme talloozen de oogen geopend heeft en doet terugkeeren naar den Godsdienst, dien ze, louter uit lauw heid, hadden verwaarloosd. Velen zijn, helaas, eenmaal zoover gekomen, steeds dieper gevallen, maar ook is, God dank, het aantal dergenen groot, die, afge schrikt door wat zij om zich hen zagen ge beuren, zijn teruggekeerd van hun dwaling, zich hebben vastgeklampt aan het geloof, a's aan een reddingsboei, die hen eerst was ontglipt, maar die ze tot hun geluk vóór zij te ver was afgedreven, nog tijdig opnieuw konden vastgrijpen. Zooals alles in de maatschappij zich richt naar de stroomingen die daarin zijn waar te nemen, begint ook de filmindustrie zich aan te passen aan die meer geestelijke strooming, welke nu allerwege is waar te nemen Zoo ontstond de film Credo, zoo is ook de nieuwe film Be Witte Zuster ontstaan, waar van ik gisteren in het Rembrandttheater te Amsterdam een speciale voorstelling voor genoodigden heb bijgewoond. Wel teeke nend is het, dat dergelijke films steeds spe len in een Katholiek milieu, worden aan gekondigd als „Roomsche films" en niemand er aan schijnt te denken, nu ook eens een ..Pretestantsche film" te maken en nog tee- kenender misschien, dat duizenden Protes tanten deze Roomsche films gaan zien en er door gesticht worden. De Witte Zuster is ook aangekondigd als een Roomsche film en zeker is het waar, dat ze speelt in een Room sche omgeving, dat de intrigue niet zoo kon zijn ais is, wanneer de er in voor komende personen niet Katholiek waren. Een meisje, wier verloofde wordt vermoord, zal niet zoo gemakkelijk troost zoeken voor haar groot verdriet in het klooster, waar zij voor den verin-en wereldlijken bruide gom den Goddelijken in de plaats krijgt, wanneer zij niet Katholiek is. Maar cf men daarom mag spreken van een ..Roomsch film" in den geest van de film Credo, is een andere vraag. De toestand, ontstaan doordat de dood gewaande verloofde na drie jaar terug keert uit Afrika, waar hij door de Bedouinen niet was vermoord, maar gevangen gehou den, moge den bewerker van de film een bijzonder mooi dramatisch conflict hebben toegeschreven, voor den Katholiek is het dat niet. Een non is ook maar een menscb, zeker, een strijd kan zij te voeren krijgen, wan neer zij zou komen in de omstandigheid als waarin zij hier in deze film wordt geplaatst, maar hoe die strijd zal eindigen is voor den Katholiek niet twijfelachtig haar be lofte aan den Goddelijken bruidegom zal gaan boven die aan den wereldlijken; de overwinning moet zijn die van het geloof. En waar de uitslag reeds vaststaat, verliest het conflict veel van zijn belangrijkheid. Dat een film voor een deel speelt in een klooster, stempelt haar daarom nog niet lot een Roomsche film; het heele gebeuren dat we in De Witte Zuster voor ons zien afspelen, zou men zich ook zonder klooster en zonder non kunnen voorstellen bij voorbeeld als het meisje, haar verloofde dood wanende, na drie jaren met een ander getrouwd was. Dat neemt echter niet weg, dat we hier te doen hebben met een buitengewone film, een die waard is gezien te worden, èn om dat ze in elk geval een mooie strekking heeft, en omdat ze ook technisch zeer veel moois te zien geeft. We zien er o.a. in een uitbarsting van den Vesuvius; we zien een heel dorp door de gloeiende, vlammende lava overstroomen en krijgen daardoor een denkbeeld van de verschrikkingen van zulk een uitbarsting, waarvan we wei lezen in de kranten, maar die we ons toch niet kunnen voorstellen in haar geweldige werking, zooals ooggetuigen dat kunnen. En waar maar weinigen ooit in de gelegenheid zullen komen deze ontke tende natuurkracht aan het werk te zien, daar biedt deze film hun gelegenheid er zich een denkbeeld van te vormen. Goed verzorgd is de film trouwens in elk opzicht en de speciale muziek voor solo, koor en orkest door Hubert Cuypers voor de klooster-scènes gecomponeerd, werkt zeker mee om de stemming te verhoogen. Voor de Haarlemmers wil ik hier nog even meedeelen, dat over eenige weken De Witte Zuster ook in het Cinema Palace' te zien zal zijn. ARTHUR TERVOOREN. umw De nieuwe Britsche re geering. Ofschoon de officieele lijst der voornaam ste ministers in het nieuwe kabinet van Bald win waarschijnlijk niet eerder zal worden ge publiceerd dan hedenochtend, is er volgens den officieelen draadloozen dienst (Naar V. D. meldt) zie de Laatste Berichten in onze vorige oplage) goede reden om te ge- looven, dat Austen Chamberlain de nieuwe minister van buitenlandsche zaken zal zijn. Verschillende bladen vermelden deze be noeming als zeker en er wordt allerwege groo- te voldoening geuit over vooruitzichten. Austen Chamberlain, die 60 jaar is, is de oudste zoon van wijlen Joseph Chamberlain. Hij heeft verschillende hooge regeerings- ambten bekleed, o.a. die van Burgerlijk Lord der Admiraliteit, minister van Posterijen, financieel secretaris der schatkist, minister van Indië, Lord Privy Seal en leider van het Lagerhuis en kanselier der schatkist. Laatst genoemde functie heeft hij tweemaal be kleed van 19001906 en van 19191921. Als jonge man heeft hij te Rudgby en Cambridge gestudeerd en eenigeu tijd aan de Parijsche Sarbonne. Hij heeft veel ge reisd en steeds groote belangstelling voor, en kennis van buitenlandsche zaken getoond. Chamberlain is, zoo voegt de officieele draad- looze dienst er aan toe, buitengewoon popu lair bij alle partijen in het Lagerhuis, waar hij zoowel om zijn persoon als om zijn be kwaamheid in groot aanzien is. De Fransche socialisten en de regeering. De regeering van Herriot kan van de mede werking der socialisten verzekerd zijn. De nationale raad der Fransche socialistische partij heeft besloten de regeering van Herriot in het parlement verder te steunen. Doch deze toezegging is gepaard gegaan met be paalde voorwaarden, welke de regeering slechts de keus laten de socialistische richt snoeren tot op zekere hoogte te volgen óf met de partij te breken en zich aan een nederlaag bloot te stellen. Daar den gedele geerden in den raad werd te kennen gegeven, dat de socialistische groep in de Kamer vol ledig vrijheid van handelen behoudt, ook al steunt zij de regeering, en dat het besluit er slechts op is gericht om de „democratische activiteit" van het kabinet-Herriot aan te sporen aarzelde men niet het besluit goed te keuren. Onder „democratische activiteit" wordt verstaan de krachtige actie van den staat voor de verbetering van den financieelen monetairen en economischen toestand des lands, de oplossing van het woningvraagstuk en de hervorming van het militaire en het onderwijsstelsel. De resolutie, waarin werd besloten vóór de begrooting te stemmen, werd pas na hef tige discussie aangenomen. De oppositie van 580 stemmen (tegen 1130) wijst er op dat er alles behalve eenstemmigheid heerschte, zooals in Juni 1.1. het geval was, toen een dergelijke resolutie met algemeene stemmen werd aangenomen. Leon Blum verklaarde o.a. in zijn pleidooi voor steun der begroo ting, dat het een domheid der socialisten zou zijn om zich tegen de begrooting te keeren, welke „ten gevolge hunner bedreiging" den stempel van hun denkbeelden zal dragen. Ofschoon de socialisten het dus inderdaad in hun macht hebben het kabinet-Herriot ten val te brengen, heeft dit echter een troef in handen in het feit dat zijn voortbestaan veel beter met de socialistische behoeften van het oogenbiik overeenstemt dan de poli tiek van welke andere regeering ook. In de praktijk kunnen de socialisten dan ook, door over hun steunverleening te marchandeeren, samenwerken met de huidige regeering, ter wijl de val dezer regeering een onzekere toe komst zou brengen en de socialisten wellicht zou nopen de traditioneele taktiek van principieele oppositie te hervatten. Vandaar dat tijdens de zoojuist geopende parlementaire zitting opportunisme veeleer dan het toe passen der strikt socialistische beginselen de karakteristiek der parlementaire socialisti sche groep zal moeten zijn. De „Temps" stelt deze dubbele taktiek j der socialistische partij aan de kaak door er op te wijzen dat het er voor de socialisten J voortaan in het parlement om gaat het mi- nisterie te steunen, zelfs bij quaesties, die met de socialistische leerstellingen in strijd zijn, terwijl in het land zelf het socialisti sche program zal worden verdedigd, zelfs indien het met de daden van het ministerie i in strijd is. Dat het socialistische geweten zich bij deze tweeslachtigheid aanpast, is zijn zaak. Dat echter de integriteit van het so- ci lisme tegen deze vermenging van tak- tieken bestand zal zijn, is twijfelachtig, meent het blad. In het parlement verkon digt het socialisme in het land handelt het. In de Kamer zullen de socialistische afge vaardigden op de tribune de regeering van het socialisme in verre toekomst aankondi gen en vóór het ministerie stemmen; in het land zullen de militanten den strijd aan binden ten gunste van het integrale socia lisme, welks voornaamste opvattingen over den eigendom en het kapitaal echter niet die der regeering zijn De socialisten vleien zich aldus het dubbele voordeel te genieten van een oppositie, die de ontevredenen in den lande en de anti-ministerieelen bijeen brengt. DE ZAAK NATHUSIUS. Inzake de pijnlijke geschiedenis van de arrestatie van den Duitschen generaal von Nathusius te Forbach verneemt de Berlijn- sche correspondent van de „Frankf. Ztg," dat de rijksregeering alles heeft gedaan wat mogelijk was om het incident zoo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen. Zoodra de eerste berichten over de arrestatie te Berlijn bekend werden, heeft de Duitsche gezant te Parijs opdracht gekregen zich van alle bij zonderheden op de hoogte te stellen en zich met de Fransche regeering terzake in verbin ding te stellen. Bovendien is dadelijk een vertegenwoordiger van den gezant naar Rijs- sel gezonden om in verbinding te treden met den inmiddels daarheen gezonden generaal (volgens de laatste berichten heeft, zooals men weet, de Duitsche regeering diens on middellijke invrijheidssteiling geëischt.) Het geval is des te pijnlijker, voegt de cor respondent hieraan toe, omdat de Fransche autoriteiten den laatsten tijd door gemakke lijker voorwaarden voor een bezoek aan El- zas-Lotharingen ter gelegenheid van Aller heiligen den generaal als het ware daartoe ge bracht hebben (zijn schoonvader ligt in For bach begraven), terwijl noch hij noch eenige Duitsche autoriteit van het bestaan van een vonnis bij verstek tegen hem afwist. Daar niemand weet, hoeveel van zulke in de af wezigheid der betrokkenen gewezen von nissen nog bestaan, dreigt iederen Duitschen oud-strijder het gevaar, bij overschrijding van de Duitsche grens gearresteerd te wor den, ook wanneer hij, evenals v. Nathusius, niet op de uitleveringslijst staat. Mevrouw v. Nathusius, die haar man ver gezelde, heeft aan het „Kasseier Tag." (de familie woont in Kassei) meegedeeld, dat haar echtgenoot dadelijk op het station van Forbach door Fransche soldaten werd gear resteerd, voordat hij nog het graf van zijn schoonvader had kunnen bezoeken. Me vrouw v. Nathusius moest alleen naar Kas sei terugkeeren. De voorhoede van het leger van Tsjang Tso Lin is te Tientsin aangekomen. Uit nadere berichten omtrent de voor geschiedenis van het gebeurde te Peking blijkt, dat de militaire dictator van Peking, de christen-generaal Feng, soldaten en politie naar het keizerlijk paleis had gezonden om de overgave der keizerlijke stad te vragen in overeenstemming met het verdrag tusschen de republiek en de dynastie der Mantsjoes. De jeugdige ex-keizer vluchtte daarop hei melijk uit het paleis naar zijn vader, prins Tsjoen, in het noordelijk deel der keizerlijke stad, MERKWAARDIGE STERFTE CIJFERS. Het sterftecijfer voor Engeland en Wales is in het derde kwartaal van dit jaar wederom buitengewoon laag geweest. Het aantal sterf gevallen gedurende die periode bedroeg n.l. 90.155 of 24.021 minder dan in het vooraf gaande kwartaal en 1.095 minder dan in het overeenkomstig kwartaal van 1923. Het jaar gemiddelde bedroeg 9.3 per duizend. De cijfers betreffende de kindersterfte waren nog merkwaardiger. Er overleden 53 per 1000 kinderen beneden het jaar of 25 per duizend minder dan het gemiddelde in de overeenkomstige kwartalen der tien voor afgaande jaren, d.i. het laagste cijfer dat is voorgekomen sedert de instelling der re gistratie. DE REGISTRATIE DER VREEMDE LINGEN IN FRANKRIJK. Draadloos wordt gemeld dat de Fransche autoriteiten ten gevolge van de krachtige protesten tegen de invoering van indenti- teitskaarten voor alle buitenlanders, die langer dan veertien dagen op Fransch grond gebied vertoeven, het inwerking treden der nieuwe bepalingen voor onbepaalden tijd hebben uitgesteld. DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Een B.T.A.-bericht uit Reims d.d. 5 No- Van Roomboter niet te onderschei den en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange. Slechts 85 cent per pond. Plantenboter slechts 60 ct. p. pond. Alléén in De Gruyter's winkels! vember meldt, dat de Marne den geheelen dag met onrustbarende snelheid wies in de omgeving van Epernay. Verschillende hui zen aan den rivierkant staan reeds in het water. De weg van Epernay naar Ay staat hier en daar een meter onder water. PEST IN MEKKA. De pest is uitgebroken in Mekka het hoef i van het leger der Wahabieten is er aan ge storven. B "Wi Aan het Voorloopig Verslag der Tweede. Kamer van Hoofdstuk II (Binnenlandsche Zaken en Landbouw), ontleenen we: Achterstelling van de vrouw in de wetgeving. Sommige leden klagen hierover en wen- schen wijziging van de Gemeentewet en de Prov. Wet; dc vrouw kan nog steeds niet worden benoemd tot burgemeester, secreta ris, ambtenaar van den burgerlijken stand, ambtenaar ter secretarie of griffier van de Prov. Staten. Andere leden, die de gevraagde wijzigingen reeds in het algemeen niet ge- wenscht achten, wezen er op, dat m het bij zonder het ambt van burgemeester weinig geschikt is om door een vrouw te worden waargenomen. Provinciale bedrijven. Geklaagd is over de houding van Gede puteerde Staten van Noord-Holland en Fries land tegenover de gemeente- en water schapsbesturen in hun provincie. De pro vinciale bedrijven leveren er tegen den zin der betrokkenen, licht, kracht en water. Het gevaar wordt niet denkbeeldig geacht, dat sommige colleges van hun machtspositie te genover de gemeenten en waterschappen gebruik maken ten behoeve van hun pro vinciale bedrijven Optreden van burgemeesters. Sommige leden kritiseeren de houding ten opzichte van een aantal burgemeesters te genover personen, die op geordende wijze door optochten aan hun gevoelens over vraagstukken van den dag uiting zoeken te geven. Vele leden achten echter meer be moeiing van de zijde der regeering met de wijze, waarop de burgemeesters hun ambt uitoefenen, niet gewenscht. Ondersteuning van Nederlanders in Duitschland. Deze maatregel is zeer toegejuicht. Intus- schen hebben eenige leden vernomen, dat bij de besteding van het groote bedrag, reeds het vorige jaar voor het doel ter beschik king gesteld, op veel te royale wijze is te werk gegaan. Floe is de controle geregeld? Positie Landarbeiders. Eenige leden meenen, dat de Minister wel denkt aan grondeigenaren en boeren, maar niet aan de honderdduizenden arbeiders, in dit bedrijf, die tocb ook bij de uitkomsten daarvan zijn geïnteresseerd. De wensch is uitgesproken, dat een orgaan zal worden in gesteld, waarin de verschillende groepen uit den landbouw zijn vertegenwoordigd en dat als adviseerend college de Regeering zou kunnen ter zijde staan. Wijziging Boterwet. Verschillende leden vragen den Minister eenige wijziging in de wet aan te brengen, waardoor de misleidende reclame voor sur rogaten van botei beteugeld zou kunnen worden, welke vooral in den laatsten tijd, in verontrustende mate gemaakt wordt. Andere leden meenen dat de handel der gelijke wijzigingen niet noodig acht en vooral tegen een ontworpen verbod, boter en mar garine in dezelfde lokalen te verkoopen, ernstig bezwaar heeft. In de memorie van antwoord op het af- deelingsonderzoek der Staatsbegrooting schrijft de minister van Financiën, dat de Regeering het eens is met die leden, die van oordeel zijn, dat de Overheid met bet nemen van maatregelen tegen de duurte niet voorzichtig genoeg kan zijn en niet dan in het uiterste geval daartoe zal moeten over gaan. Het natuurlijke proces van vraag en aanbod behoort zoo min mogelijk te wor den verstoord en de ervaring heeft geleerd, dat kunstmatige maatregelen van regeerings- wege tegen prijsstijging genomen, dikwerf 'n tegenovergestelde uitwerking hebbel, dan beoogd werd, hetgeen onder meer het ge volg is van het feit, dat de Regeering niet beschikt over ter zake kundige organen, in staat om op de meest economische wijze den aan- en verkoop van levensmiddelen te organiseeren. Bovendien heeft de gemeente lijke overheid de bevoegdheid krachtens art. 135 der Gemeentewet ten deze regelend op te treden. Naar minister Colijn in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mededeelt, is binnenkort eer. wetsvoorstel inzake den stemplicht te wachten. Onze onzijdigheid in den Oorlog. In een voortreffelijk artikel in dc „Débats" weerlegt de Stafkapitein van Voorst tot Voorst eenige beweringen in de beschouwing van 13 September in dat blad. onder andere behelzend, dat Duitschland gedurende den oorlog herhaaldelijk de onzijdigheid van Limburg geschonden heeft, zoo lezen we in de „N.R.Crt." Hij betoogt dat de eerbiedi ging van dat gebied door de Duitschers in 1914 hun opmarsch op zijn minst drie dagen heeft vertraagd en in het geheel 63 Duitsche officieren 1793 minderen in ons land ontwa pend zijn. Hij herinnert eraan, dat ons veld leger bezuiden Den Bosch gereed stond om in geval van nooo de zes bataljons te steu nen die de Maas-overgangen moesten ver dedigen. Ter staving van zijn stelling be roept van Voorst zich op Duitsche en Engel- sche militairen. Het Weensche correspondentiebureau meldt, dat Woensdag aldaar, onder deelne ming van vertegenwoordigers van alle tak ken van wetenschap, kunst, bedrijfsleven en maatschappelijk verkeer, de vereeniging tot bevordering van de culturcele betrekkingen tusschen Oostenrijk en Nederland op plech tige wijze opgericat is. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot definitieve regeling van de sa- lariëering van de rechterlijke ambtenaren, van de leden van de militair-rechterlijke macht, van de), leden van den Raad van Statei en van de Algemeene Rekenkamer. Het Centraal Stembureau heeft tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard, de heer F. L. Ossendorp te Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer LI. van Kol als lid dier Kamer. In tegenspraak met berichten dal een be paalde gemeente reeds zou zijn aangewezen als plaats van vestiging van het Belgische dankbaarheidsmonument voor de door Ne- derland tijdens den oorlog aan Belgische i vluchtelingen verleende hulp, wordt van I welingelichte zijde vernomen dat nog geen enkele beslissing is genomen over de vraag waar het monument zal verrijzen. (Vad,) De besturen van de Vereeniging voor Zui velindustrie en Melkhygiëne, den Bond van Kaasproducten en de Nederlandsche Ver eeniging van Kaashandelaren hebben in een adres aan den minister van financiën aange drongen op onverwijlde opheffing van het verbod van uitvoer van boter en kaas zon der rijksmerk. Aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw hebben zij verzocht, te bevorderen, dat het wetsvoorstel: Voor schriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas, worde ingetrokken. Iets nieuws in ons land. Met ingang van 1 Dec, a.s. wordt, naar dc Tel. verneemt, in de magazijnen der firma Gerzon, Kalverstraat, hoek St. Luciensteeg, een bijkantoor der Nederlandsche posterijen gevestigd. Dit bijkantoor zal geopend zijn van 10 uur v.m. tot half 6 n.m. ter behandeling van de navolgende postzaken: 1. pakketpost, 2. spaarbank, 3. postwissels, 4. chèque- en girodienst, 5. verkoop van frankeerzegels, 6. rentezegels en 7. aangeteekende stukken. Deze instelling is voor Amsterdam, zelfs voor ons land iets nieuws. De fa. Gerzon is thans op dit gebied dc baanbreekster en zij zal ongetwijfeld met haar initiatief 't noodige succes hebben. De directeur van het Amsterdamsche postkan toor heeft de plannen van de fa. Gerzon krachtig gesteund en voor een groot deel komt hem de eer van dit novum toe. Want het hoofdbestuur der posterijen stond maan denlang aarzelend tegenover de Amsterdam sche plannen, tot nu eindelijk de goedkeu ring verkregen werd na vele onderhande lingen. Het postkantoor bij Gerzon komt op de 3e verdieping en daar worden de noodige tafeltjes en stoeltjes gereed gezet ten dien ste van de dames, die er haar postaangele- genheden op dc aangenaamste wijze willen afhandelen. Een tweetal postambtenaressen za! er den dienst waarnemen. Ten slotte verneemt het blad nog, dat t bij het postkantoor van Gerzon hier ter stede niet zal blijven. Verplaatsing naar Antwerpen. De Belgische regeering heeft, naar de Tel. verneemt, eindelijk in de kwestie van het Belgische loodswezen te Vlissingen een be slissing genomen. Deze inrichting gaat niet naar Zeebrugge: Zij komt naar Antwerpen. Te Vlissingen zal natuurlijk een wacht post achterblijven, maar daar de loodsen HET GEWETEN. Bezoeker (vriendelijk): „Ik hoorde dat j» stout geweest bent, Fritsje, doet jc gewe ten nu niet zeer? Fritsje: „Neen, maar strakjes. Mama zei; Wacht maarals die mijnheer weg is." OP MANOEUVRE. De soldaten waren den heelen morgen it hevige schijngevechten gewikkeld. Dc cene troep was juist op het punt den tegenstander te bestormen, toen daar de witte vlag om hoog ging. Een ordonnans werd afgezonden om de voorwaarden te vernemen. Na enkele oogen- blikken kwam hij terug, meldde zich bij den officier en rapporteerde: „Ze zeggen dat het koffietijd is, luitenant, en dat ze geen koffie hebben. Ze willen twee gevangenen uitleveren tegen een pond kof fie." VROUWELIJKE LOGICA. „Vlug, vlug, 'n dokter, Jef! Jantje heelt 'n dubbeltje ingeslikt." „Da s nou weer eens 'n echt staaltje van om 'n dubbeltje te redden." toch steeds op de Schelde op en af moeten varen, meent de regeering dat zij even goed hun verblijf en hun gezin te Antwerpen kunnen hebben als te Vlissingen. Begin Maart hoopt men met de geleide lijke verplaatsing te kunnen beginnen. Vlis singen zal hierdoor een zeer groot aantal inwoners moeten verliezen. De minister van financiën schrijft in zijn antwoord aan de Tweede Kamer nopens dc Algemeene Beschouwingen der Slaatsbe- «Srooting, dat indien al, gelijk inderdaad kan worden toegegeven, de bezoldiging van sommige groepen van ambtenaren blijtt be neden hetgeen in gelijkwaardige betrekkin gen bij gemeenten of particuliere bedrijven wordt genoten, daarmede de nieuwe bezol digingsregeling niet is geoordeeld. Voor de hooger gesalarieerde functies is immers een verschilden ongunste van het rijkspersoneel met de bezoldiging van particuliere betrek kingen een verschijnsel, dat van oudsher heeft gegolden, terwijl voorzooveel ten aan zien van dc lager bezoldigde rangen nadee- lige verschillen met onderscheidene publiek rechtelijke lichamen kunnen worden ge constateerd, de vraag rijst, of hier niet een gemis aan aanpassing bij die lichamen in het spel is, die de algemeene beweging met betrekking tot de salarissen en loonen m het particuliere bedrijf nog niet hebben ge volgd. Het rijk is echter reeds door de h- nanciëele omstandigheden gedwongen m die algemeene beweging te deelen. Verder is het intusschen ten aanzien van de hier be doelde groepen niet gegaan. In het geheel of ten deele terugkomen op de ingevoerde korting kan de regeenng, die door den financiëclen toestand van het rijs nog steeds verplicht is de uiterste zuinig heid te betrachten, niet treden. Bij de klachten over het uniforme van de korting is blijkbaar voorbij gezien, dat de in den loop van dit jaar toegepaste konin„ van den aanvang is bedoeld als een v»or- loopige voorziening in afwachting va» ae definitieve regeling, welker totstandkoming uiteraard tijd vorderde. De definitieve re geling is thans vastgesteld en daarbij is aan een uniforme korting niet vastgehouden. Gok onder de lagere ambtenaren zijn er groote groepen voor wie de korting in standplaat sen der le klasse minder dan 10 pCt. zal bedragen van hetgeen zij op 30 April 1^4 Bij de nieuwe salarisregeling zijn in hoofd zaak de volgende practische beginselen toc- lo. de salarissen der jonge ambtenaren zijn sterker verlaagd dan die der ouderen; 2o. bij het bepalen der toe te passen kor tingen is rekening gehouden met de om standigheid, dat indertijd de salarissen met gelijkelijk zijn gestegen en alzoo de be staande te groote nivelleering ietwat is ge- *3o! door toekenning van afloopende bij slagen is voor de lager gesalarieerden het aangaan van een huwelijk na het bereiken van zekeren leeftijd mogelijk gemaakt, ter wijl zoowel door het toekennen van meer periodieke verhoogingen als door vernoo- ging van kindertoeslag de grootere behoet- ten der gezinnen zijn erkend; 4o. aan dc onderscheiding tusschen njks- werklicden en ambtenaren-werklieden is op het punt der salarieering een einde gemaakt- In onderzoek is daarenboven de vraag ot en in hoeverre voor de administratieve ambtenaren door eene splitsing in ambtena ren, die zuiver routine-werk en anderen, die werk verrichten van meer belangrijken aard een meer bevredigende regeling voor som mige middengroepen kan worden verkregen. De commissie van Rapporteurs, inzake d» Staatsbegrooting voor 1925, zou gaarne na dere inlichtingen ontvangen over de medc- deeling der Regeering betreffende den steun aan de Rotterdamsctu Bankvereeniging door de Nederlandsche Bank. Mei name verzocht zij de regeering te willen mededeelen, welke de positie zou zijn van de Ned. Bank indien tegen de verwachting van de Regeering, de Goedkeuring van de wetgevende macht noo dig zou blijken en de Stalen-Generaal hier toe niet zouden wenschen mede werken. 20. „Brian Fitzgerald", sprak hij op duidelij- j ken toon, „ik arresteer u in naam der ko ningin." I „Met welk recht?" vroeg Brian doodleuk. I „U wordt beschuldigd, Olivier Whyte met voorbedachten rade te hebben vermoord," Bij dit gezegde slaakte Madge een luiden „Het is met waar," sprak zij wild, „mijn God, het is niet waar." Brian gaf geen antwoord, maar stak doodsbleek zijn handen uit. Gorby liet de boeien om de gewrichten van de hand glij den met een gevoel van droefheid, inplaats ran de vreugde, dat hij eindelijk zijn doel bereikt had. 1 oen dit geschied was, keerde Fitzgerald zich om naar de plaats waar Mad ge stond, bleek en stil, als ware zij in een mummie veranderd. „Madge," sprak hij op helderen, zachten toon, „men brengt mij naar de gevangenis, misschien naar het schavot, maar ik zweer je, bij al hetgeen mij lief en dierbaar is, dat ik aan dien moord onschuldig ben." „Mijn lieveling," zij ging een stap voor waarts, doch haar vader trad haar ia den [weg. „Ga achteruit," zeide hij op ruwen toon, „er bestaat geen enkelen band meer tus schen jou en dien man." Een aschgrauwe tint bedekte haar gelaat, toen zij zich omkeerde; in' haar heldere oogen echter glinsterde een blik van hoog moed. „U vergist zich," antwoordde zij, met toorn in haar stem. „Ik bemin hem nu nog meer dan ooit." Dan, alvorens haar vader het verhinderen kon, sloeg zij haar armen om den hals van haar minnaar en kuste hem onstuimig op de wangen. „Mijn lieveling," zei ze, terwijl heette tra nen langs haar wangen biggelden, „wat de wereld er ook van mocht zeggen, voor mij ben en blijf je het dierbaarste wezen op aarde." Brian kuste haar en ging daarna heen, ter wijl Madge aan de voeten van haar vader bewusteloos neerviel. ELFDE HOOFDSTUK. Even na drie uur werd Brian Fitzgerald gearresteerd, en tegen vijf uur was geheel Melbourne van het nieuws vervuld, dat de bedrijver van den beruchten moord in het huurrijtuig eindelijk in verzekerde bewa ring was genomen. De kolommen der avond bladen behelsden het nieuws in al zijn bij zonderheden, en de „Herald" zette het drukken van dit belangrijk artikel voort, aangezien de aanvraag den beschikbaren voorraad ver te boven ging. Zulk een mis daad was in Melbourne niet bedreven sedert het Green-yacht geval in het gebouw der Opera, en bet geheim, waarin zij gehuld was, verleende het geval een nog grootere aan trekkelijkheid. Het plegen van den moord op zulk een buitengewone plaats als een huurrijtuig was ontzettend genoeg, doch de ontdekking, dat de. moordenaar een der aanzienlijkste jongelieden van Melbourne was, maakte het nog erger. Brian Fitzgerald, in de meest gegoede kringen bekend als een der rijkste landontginners, en de aan staande echtgenoot van een der aardigste en rijkste erfgenamen van Victoria, viel bet niet te verwonderen, dat zijn gevangenne ming het grootste opzien baarde. De „Herald", die de nauwkeurigste inlichtingen omtrent de arrestatie had ingewonnen, maakte het beste gebruik er van en publi ceerde het volgend artikel; „Het drama in het huurrijtuig." Arrestatie van den vermoedelijken moor denaar. Ontzettende openbaring uit het leven in de groote wereld." Onnoodig te zeggen, dat eenige verslag gevers een groote dosis overdrijving op hun rekening hadden, doch de groote menigte hield al hetgeen de groote couranten ver meldden, voor de onomstootelijke waarheid. Mr. Frettlby had daags na Brian's arres tatie een langdurig onderhoud met zijn doch ter, en ried haar aan, zich naar Yabba Yal- look te begeven, tot de opgewondenheid van de menigte eenigszins gekalmeerd was. Maar dit weigerde Madge kort en goed. „Ik verwijder mij thans niet. nu hij mii meer dan ooit noodig heeft," sprak zij vast beraden; „iedereen heeft hem clen rug toe gewend, zelfs alvorens zij van alles goed op de hoogte waren. Hij zegt, dat hij onschul dig is, en hem geloof ik." „Laat hij dan zijn onschuld bewijzen," sprak haar vader, langzaam de kamer op en neer gaande, „als hij niet met Whyte in het rijtuig stapte, moet hij ergens anders geweest zijn, hij is dus gedwongen, zijn alibi te bewijzen." „Niets zal hem gemakkelijker vallen," sorak Madge, terwijl een straal van hoop zich op haar droevig gelaat vertoonde, „hij was. Donderdagavond tot elf uur hier." „Zeer waarschijnlijk," antwoordde haar vader droog; „maar waar was hij Vrijdag morgen één uur?" „Ejï bovendien, Mr. Whyte verliet hei huis geruimen tijd, voor Brian zulks deed," gaig zij gejaagd voort. ,,U moet dit onthou den hebben het was, toen u met Brian twist had." „Mijn beste Madge," sprak Frettlby, „je bent onrechtvaardig Whyte en ik hadden ongenoegen. Hij vroeg mij of hel waar was, dat jij met Fitzgerald verloofd was, en ik antwoordde, ja. Dat was alles, en daarna verliet hij het huis." „Zoo is het, en Brian ging eerst twee uur later heen," sprak Madge zegevierend. „Hij kon Mr. Whyte dien nacht dus niet meer gezien hebben." „Dat zegt hij ten minste," hernam Mr. Frettlby op gewichtigen toon. „Ik geloof Brian meer dan ieder ander, zei zijn docher hartstochtelijk. „O. maar hoe zal de jury er over den ken?" vroeg haar vader. „Ook u hebt u tegen hem gekeerd," ant woordde Madge, terwijl hare oogen zich met tranen vulden. „U gelooft hem schul dig." „Ik ben niet bereid, zijn misdaad te ont kennen of te bevestigen, meende Mr. Frettlby koel, „Ik heb gedaan, hetgeen in mijn vermogen was om hem behulpzaam te zijn ik heb Calton genoopt, hem te ver dedigen, en zoo welsprekendheid en recht- kennis bij machte zijn, hem te redden, dan kunt je in alle opzichten gerust zijn." „Mijn beste vader," sprak Madge, haar armen om zijn hals slaande, „ik wist wel dat u hem om mijnentwil niet geheel en a! zoud verlaten," „Lieveling," hernam haar vader op aar zelenden toon, haar kussende, „er is niets ter wereld, wat ik voor jou achterwege zou laten." Inmiddels zal Brian in de cel van dc ge vangenis te Melbourne, over zijn netelige positie in somber gepeins verdiept. Hij zag geen kans tot ontsnapping, één hoop slechts bleef hem over, maar hiervan wenschtc hij onder geenerlei voorwaarde gebruik te ma- ken. „Het zou haar dood zijn; het zou haar dood zijn," zeide hij, koorUachtitf op en neer gaande. „Beter, dal de laatste der Fitzgeralds als een gemeene dief sterft, dan dat zij de bit tere waarheid zou vernemen. Als ik een advocaat verzocht, mijn verdediging op zicli te nemen," ging hij voort, „zal hij mij hel allereerst vragen, waar ik geweest ben ea als ik het hem vertel, zal alles ontdekt wor den, en dan, neen en duizendmaal neen, - ik kan het niet doen; het zou haar do oden mijn lieveling," en zich op het bed neer werpend, bedekte hij zijn gelaat met beidt; Het openen van zijn celdeur wekte hem uit zijn overpeinzingen, en opziende ont waarde hij Calton, die zooeven was bin nengetreden. Deze was een speciaal vrienc van Fitzgerald en Brian was door de wel willendheid van zijn bezoek diep getroffen Duncan Calton bezat een goed hart er wenschte niets liever, dan Brian behulpzaam te zijn, doch aan dien bijstand was ook eer soort van eigenbelang niet geheel vreemd Van Mr. Frettlby had hij een briefje ont vangen, waarin hem verzocht werd, Fitz gerald te verdedigen, dit verzoek werd me gretigheid door den jongen advocaat inge willigd, daar hem in dit proces de schoonsti gelegenheid werd aangeboden, zijn naam ii geheel dc Australische kolonie bekend t< maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5