BINNENLAND. 10 VOORlO Sl Dit nummer Iie .taat uit 22 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Ingezonden Mededeelingen» Zaterdag 8 November 1924 47ste Jaargang No. 15886 De vliegtocht Nederland-Indië. De noodtoestand der rivieren. De ambtenaarssalarissen. Agenda 9 November Agenda 10 November De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: VOOR PATER STAAL. M. J. l._ De zetel van bloembollencultuur. Cursus over Bedrijfsorganisatie. Bezichtiging kinderlectuur. TOONEEL. EEN GOUDEN JUBILEUM. Het valsche geld te Koog aan de Zaan. De inzameling voor de reddings maatschappij en. a 75 cents per regel. DE NIEUWE DIKKE VIRGINIA SIGARET MET BONS VOOR FRAAIE CADEAUX J. J. WF-BER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. BURGERLIJKE STAND. St. Agnes Patronaat. De R.-K. MiddenstancU- vereeniging. Een gecombineerde vergadering. Personalia. Het stedelijk gymnasium. Jubileum. Gouden bruiloft. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanfcod-adver- tentiëo 14 regels 60 ct: per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling i lUle aboni é's op dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsvoorwaarden, 1 QAfjn Levenslange geheele on X "7 ufl b'j ee" ongeval met X OCfl bij verlies van een hand, X »*)E bij verlies van een X CH bij een breuk van X 4.Q amlpre'vin/eV186,1 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: T uUUU.a geschiktheid tot werken; T' /OU.™ döodehjken afloop. T ZOU,1" een voet of een oog; T IfcO."" duim of tyijsvinger; I wU," been of arm, I *TW. 63. NAAKTCULTUUR. Vele lezeressen en lezers met ons zul» len dezer dagen ^en medelijdenden glim lach om hun lippen hebben voelen komen, toen', zij in dit blad een bericht lazen om trent de brave voornemens van een aantal jonge dames in een Amerikaansche stad. Volgens die mededeeling immers werd erin bedoelde gemeente een genootschap ge sticht, waarvan de leden zich verplichtten voortaan in houding en uiterlijk zich eens wat behoorlijker 'en meer vrouwelijk te gaan gedragen! Is het niet om te lachen en te huilen tegelijk? Niet natuurlijk om de voornemens van die Amerikaansche juffers, welke allen lof verdienen, maar om het feit, dat in deze eeuw van bescha ving, in deze christelijke maatschappij, jonge vrouwen, die zich fatsoenlijk klee- den en vrouwelijk gedragen een uitzon- d e x i n g vormen, zich in een verbond moe ten vere enigen, om niet in de groote massa onfatsoenlijke en onvrouwelijke we zens op te gaan? Met alle respect voor Roomsche, pro- testantschc en neutrale vereenigingen, wel ke voor vrouwenadel" en „eer en deugd" willen opkomen, is de mogelijkheid van haar ontstaan en voortbestaan, ja haar uitbreiding tot de niet positief christelijke kringen toe, niet een bijtende aanklacht tegen onzen tijdgeest? Wanneer de fat soenlijk gekleede en zich als vrouw ge dragende vrouw een uitzondering, een be zienswaardigheid wordt, wanneer het een durf wordt g'eacht zooals dat b.v. te Parijs het geval is om op een avond partij, in den' schouwburg of opera in een avondcostuum met mouwen te verschijnen, dan is er in onze 20ste eeuwsche hersenen toch een zonderlinge kronkel gekomen! Het valt zeker met moeilijk om over de oorzaken van dit abnormale verschijnsel een dik boek vol te schrijven. Wanneer wij er dus sléchts enkele weinige regels aan wijden, dan vatten wij de kwaal di rect in de kern en signaleeyen de moder ne afwijking als naaktcultuur. Het woord doet wat huiverig aan, wij weten het; het roept herinneringen wakker aan de slecht ste, de meest verdorven tijdperken in de historie van. het heidendom. En de massa, die nog altijd waant deelgenoot te zijn van een christelijke beschaving, steigert tegen het verwijt, dat heidensche- maat- schaopijen als die der Grieken, Romeinen en Egyptenaren in haar opkomst en bloei fatsoenlijker waren dan de onze en eerst in haar nabloei en verval, in haar deca dentie zich overgaven aan de naaktcul tuur, welke haa* millioenen volgelingen weer vfhdt in onzen tijd. Met reder, zetten wij de vergelijking zoo breed o». omdat bet niet gaat om een mo degril of om een meer of minder puritein- sche opvatting omtrent vrouwenkleeding, maa' om •een probleem van den eersten rang Velen zouden er wellicht van schrikken en huiveren, wanneer men hun de waarheid ten deze scherp omlijnd voor hield; maar toch is die waarheid er niet minder waar om- de naaktheid wordt de laatste halve eeuw in klimmende mate be oefend als een levenskunst; zij heeft een snel aangroeiend leger van vereerders en vereersters gekregen; zij is een ziekelijke godsdienst geworden. Vandaar dat wij spreken van naaktcultuur. Men kan dan ook niet volstaan met de deugd van ze digheid ean te prijzen en de gevaren der onzedelijkheid af «te schilderen; de begrip pen over zedelijkheid zijn te zeer verward, dan dat men daarmee genoegzaam succes zou bereiken. Immers, de bewuste en onbewuste beoe-' fenaars der naaktcultuur vormen geen kleine, grijpbare sekte; het verschijnsel is algemeen; de niet-aangetasten lijken zon derlingen. Dc zoogenaamde kunstvoort brengselen, de mode-étalages, de illustra ties der periodieken, de wijze, waarop tn openbare lichamen het nut en de nood- zakeliikheid van gemengde badhuizen wordt verdedigd; de ernst, waarmee men in 't publiek voor het uitstallen van „schoone lichaamsvormen" opkomt, dit alles en meer wijst er op dat wij hier niet met individueele afwijkingen, maar met een al gemeen? begripsverandering te doen heb ben. Zullen wij nog ooit van de naakt cultuur afkomen, dan zal de publieke meening in haar geheel moeten worden omgekeerd Hoe diep de naaktvereering reeds heeft ingewerkt, blijkt het best uit de vrijmoe digheid. waarmee het uitstallen, het pro- duceeren en ontwerpen van nuditeiten wordt verdedigd en de onbeschaamdheid, waarmee de vrouwelijke, sekse half ge kleed in het publiek verschünt. Beiden hebben blijkbaar een schok noodig om tot besef van hun verwoestend werk te ko men. Laten wij geen zachte middelen ge bruiken, wanneer harde noodig zijn! Piet zal u allicht eens overkomen met een. modern kunstenaar, kunstliefhebber of kunsthandelaar in aanraking te komen, die U de schoonheid van een of andere naakte voorstelling wil aanprijzen. Gij bevindt u al heel spoedig in een heftig twistgesprek over zoogenaamde kunsttheorieën en zult het, wanneer ge niet op uw hoede zijt, moeten afleggen. Wat steekt er immers in een beeld of schilderij? Was het den kunstenaar om iets anders te doen, aan om schoonheid te scheppen, schoonheids ontroering te geven? Kan een artist reke ning houden met menschen, die overal kwaad uit zuigen; is den reine niet alles rein? Waar blijft de kunstenaarsvrijheid, waar de scheppingsdrang, wanneer de be genadigde zich in de heiligste momenten der ontroering zou moeten gaan afvragen, of een of andere benepen ziel zich ook zou ergeren aan zijn kunst? De blos van schaamte heeft in onzen tijd plaats gemaakt voor het rood der veront waardiging, opkomend bij duizenden apos telen der naaktcultuur, wanneer er maar een vinger naar „het naakt" wordt uitge stoken. Welk moet ons antwoord zijn? Dit, dat heel die mooie theorie een verval- sching van de kunst en een verlaging van den kunstenaar is. Men spreekt van schoonheidsontroering? Maar is dan een kunstenaar niet de eerst aangewezene om diep te grijpen in de groöte levensproble men? En wat zegt hem dan de historie van het menschelijk geslacht? Datde eer ste mensch vóór zijn val een verheerlijkt lichaam had, naar Gods beeld en gelijke nis geschapen Maar hij viel jammerlijk. En het staat zoo teekenend in de Schrift over het eerste menschenpaar: zij zagen, dat zij naakt waren. Zij bedekten hunne schaam te en vluchtten. Die ontdekking was hun straf en sindsdien is er aan den mensrh niets veranderd; sindsdien is de strijd van den geest tegen het vleesch ontbrand; sindsdien bedekt de mensch zijn naakt heid, om zijn geest te steunen in dien fei len strijd van den brandenden hartstocht. Een kunstenaar, die dus zijn roeping ver staat, en doordrongen is van dit groote mensclrenptobleem, zal altijd zoeken naar vergeestelijking van zijn onderwerpen; zal de aandacht van de materie aftrekken om de ziel te doen spreken. De zuivere ver heerlijking van bloote menschenvormen is dus het tegendeel van kunst; 't is plat materialisme en de ontroering bij het scheppen van zulke producten kan geen andere zijn dan een zinnelijke opwelling. t Zou interessant zijn wanneer het onderwerp ons niet te ver afleidde om eens een vergelijking te maken tusschen de heidensche kunst en de bovenbedoelde. Wanneer de Grieken hun naakte goden beelden schiepen, dan was daarin bij de beste een onmiskenbaar streven waarneem baar om een verheerlükt lichaam te ma ken, waarvan de bezieling uitging naar het gelaat en de gebaren der handen. Het zin nelijke werd zooveel mogelijk onderdrukt om tot een vergeestelijking van den held of der heldin te komen. Moeten wij tot onze beschaming van zeer vele moderne nuditeiten niet juist andersom erkennen, dat met virtuositeit getracht wordt om het zinnelijke, het vleeschelijke in de vormen zooveel mogelijk uit te beelden? Vat die zoogenaamde kunsttheorie in haar eigen wezen, maar doe het ook allen, die in woord of uiterlijk het naakt als geoor loofd en zelfs als wenschelijk, n.m. als een uiting van schoonheid en waarheid predi ken. Een vrouw, die hals en schouders, armen en beenen ontbloot, tegen alle ze den en gewoonten, tegen alle regelen van gezondheid en tegen alle gevaren van het klimaat :n; die op deze naakte lichaams- deelen bovendien nog door versierselen de aandacht vestigt, ze vqlgens de nieuwste Amerikaansche grillen laat beschilderen met vlinders en bloemen, zulk ééne vrage men vriimoi-dig naar de bedoeling van zuik een ergerlijke uitstalling. Men zal in meer of minder gekuischten vorm dezelfde theo rie hooren als welke wij boven weergaven over zekere kunstproducten. Maar even vrijmoedig wijze men haar dan op de valschheid van deze drogredenen. Naakt heid is voor den eenmaal gevallen mensch nu eenmaal zinnenprikkelend; een leuge naar. die zich zelf of anderen het tegen deel tracht wijs te maken. Welnu die zin nenprikkeling is een verderf voor het men sch eliik geslacht, wanneer zij gaat buiten baar eigenlük doel, n.m de instandhouding der maatschappij Wanneer de vrouwelijke sekse in het algemeen de samenleving overprikkelt, dan schept zij een atmosfeer, waarin de strijd voor den man tegen lage re driften duizendmaal onnoodig wordt verctferd. De drift, die van nature op con centratie is aangewezen, wordt in mik een sfeer tot 'en verwoestende verspilling. De moderne Eva verricht onder het mom van schoonheid en waarheid een anti-so ciaal werk, waarvan de gruwelen en de uitwerkselen niet te noemen noch te tel len ziin. Dit zii ons antwoord aan alle meer of mindere vurige beoefenaars van de naakt cultuur. HOMO SAPIENS. Vertrokken naar Basra, Van particuliere zijde seint men uit Bag dad aan het Haagsch.- Aneta-kantoor: Het Fokkervliegtuig is van hier ver trokken naar Basra Uit een bij het Haagsch Aneta-kantoor uit Bagdad nader gekomen particulier tele gram blijkt, dat de F VII daar Donderdag middag om twee uur is aangekomen en dat de bemanning, toen' het vliegtuig gis terochtend om half zeven opsteeg, voor nemens was bij aanhoudend gunstig weer zoo eenigsrins mogelijk door te vliegen naar Bushir De afstand BagdadBasra is 575 K.M., die van BasraBushir 425 K.M., te zamen dus 1000 K.M., terwij er étappes op den tocht naar Indië zijn. van meer dan 1000 K M Daar het nu weder ernst wordt met den vliegtocht, laten wij hier nog eens de 22 éfappes volgen, waarin de tocht wordt ge vlogen: Amsterdam— Praag 846 K.M. PraagBelg-ado 920 BelgradoKonstaijtinopel 1008 Konstanlir.opelAngora 475 Angori—Aleppö 820 - Aleppo—Bagdad BagdadBasra BasraBushire RushiteBandar Abdas Bandar AbdasCharbar CharbarKarachi KarachiMuitan MuitanAmbala AmbalaAllahabad AllahabadCalcutta CalcuttaAkyab AkyabRangoon RangoonBangkok Bangkok- -Singora SingoraMedan MedanMuntok MuntokBatavia 812 575 425 695 520 S75 910 600 850 770 710 570 790 865 563 1000 500 stekend houden en wij maken het allen opperbest. Het weer is buitengewoon mooi. De landing op het zeer goede vliegveld, waar ons een allerhartelijkste ontvangst ten deel viel, geschiedde vlot. Reuter seint uit Bagdad: Van der Hoop heeft gezegd dat hij de omstandigheden, om door de woestijn te vliegen, uitstekend vond. De vliegers hebben een zeer vriendelijke behandeling van de Fransche autoriteiten te Aleppo genoten en zijn naar Bagdad vertrokken langs de Euphraatroute, 500 mijl. Het vliegtoestel houdt zich goed, de motor werkt schitterend. Van der Hoop hoopt zijn bestemming te bereiken in 16 vlieg dagen, van Bagdad af gerekend. Uit Tiel wordt gemeld: Sedert Donder dagavond is de Waal nog 33 c.M. gewas sen, zoodat de peilschaal thans 9.41 plus N. A. P. aanwijst. De overtoert voor per sonen geschiedt per motorboot. De bui tendijks geegen woningen angs de Waal worden ontruimd Uit Keulen seint men 64 c.M. val. Te Heerewaarden is de Maas wassende met 3 c.M De weg '/an Dreumel naar H-scre- waarden is overstroomd. De visscherij ligt stil. Uit Deventer: De rivierstand bij Lobith, blijft, naar gemeld wordt, dreigend. De groote poldet 's-Gravenwaard is over stroomd, terwijl de Ossenwaard gister morgen eveneens begon vol te loopen. De menschen zijn uit de bedreigde wo ningen gevlucht en in scholen onderge bracht. Ernstig gevaar loopt de dijk onder Tol kamer. Daar zijn honderd man bezig om met inspanning van alle krachten te po gen den dijk te redden. Gelukt dit niet, dan komen een zeventigtal woningen In het water te staan Verschillende groote steenfabrieken zijn overstroomd en millioenen steenen verlo ren. Uit Nijmegen: Sinds Donderdagavond 8 uur is de Waal nog ruim 20 centimeter ge wassen. De peilschaal wees Vrijdagochtend te acht uur 13.02 M. plus N. A. P. Vrijdag ochtend te elf uur was er geen noemens waardige was meer. Keulen seinde 64 c.M. val, echter afgewacht dient te worden wat de Ruhr zal doen. De veerdienst is ver legd naar de Oostzijde der stad. De oever verbinding funcitoneert goed, ook nog voor de voertuigen. Uit Zevenaar: Het water staat hier thans van dijk tot dijk. Onder Pannerden geraakte zekere R. bij het weghalen van het vee te water; hij kon slechts et moei te gered worden. Het verkeer met Panner den worJt met een pont, waaraan een motorboot bevestigd is, onderhouden. Men meldt uit Maastricht; De val van de Maas vangt aan en be droeg de laatste vier en twintig uur te Maastricht ruim 'n halven meter. De we gen om eb bij Maastricht zijn weder droog. Alleen de Scharnderweg heeft nog enke le centimeters water. Ook in de kelders in Wijk zakt het water snel. Men is druk bezig aan het pompen, nu België val blijft melden. Verschillende dorpen, als bijvoor beeld Borgharen, dat nog door het water was ingesloten, zijn uit hun isolement ver lost. De post kan ook weer worden be zorgd. In Midden- en Noord-Limburg is eveneens val In Roermond raken de Maas kaden vrij van water De menschen uit 't dorp Ooi konden gisteren voor het eerst zonder van een boot gebruik te maken, weer naar Roermond komen. De Tegelsche weg bij Venlo is vrij van water. De steen bakkerijen aldaar, hebben zeer veel - scha de ondervonden, doordat de versche stee nen door het water wegsmolten. In Venlo zijn de Lomgraaf, het Hetje en de Groote Beekstraat vrij van water. Op de Maas- kade echter staat nog zeer veel. De Tweede Kamer heeft Vrijdag bij de be handeling der interpellatie-Gerhard over de ambtenaarssalarissen alle ingediende moties verworpen De regeering verkaarde zich,be reid ten aanzien van de toelage voor ambte naren, die vóór 1 October 1924 zijn gehuwd, dezen datum te veranderen in 1 Januari 1925. Sociëteit „St. Bavo" Reciteer-afdeeling R, K. Kring 10 uur. Gem. Concertzaal H. O. V. Symphonie- Concert half 3 uur Stadsschouwburg - Matinée „Prinses Hora' 2 uur Het Schouwtooneel Dr. ,Knoch 8 uur. Totaal 15899 K.M. Te Bushire aangekomen. Van der Hoop seint d.d 7 dezer te 3 uur 45 n.m. uit Busrire aan het Haagsche Aneta-kantoor: Wij zijn te Bushire aangekomen zonder de op het program staande tusschenlan- ding op het viegveld bij Basra te hebben gemaakt. Het toestel en de motor blijven zich uit- Sociëteit „St. Bavo" A Cappella Koor „Ons Genoegen" 8 uur Chr. Orato- rium-vereeniging 8 uur Bevolkings bureau 8 'uur. R. K, Middeqftandsgebouw Jacobijne- straat Zangvereeniging Zangkunst 8 uur Haarlemsche Schoenmakerspa troons 8 uur Bestuur R. K. Midden- standsvereeniging en genoodigden •- R. K. Jonge Vrouwenbond Declamatie en Tooneeli—half 89 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' 'Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89!4 uur R K Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorin van 912 uur n.m van 25 uur Zater dags alleen van 9—12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraatl Alle weikdagen van v tn- 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671- R. K Leeszaal en uitleenbibliotheek - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 nur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R K Bevolkiugsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V Egt— Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Duyn en Keur, Keizerstraat 6 en de firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89; Vrijdags half 89 3. Generaaf de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur. Vorige opgaaf 64.50 B. en W. der gemeente Heemstede heb ben aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur bericht, dat Gedep. Staten van Noord-Holland hun goedkeuring hebben gehecht aan het besluit van den ge meenteraad ten opzichte van het aanbod aan de Alg. Vereeniging van terreinen aan het Valkerburgerplein, ten behoeve van den eventueelen bouw van 'n Centraal Vereeni- gingsgebouw. Voor de leden van den R. K. Volksbond wordt door prof. Veraart een cursus gege ven over Bedrijfsorganisatie. Donderdag avond werd de eerste cursusavond gehou den. De belangstelling er voor was goed. Op dezen eersten avond zette prof. Veraart uiteen het ontstaan der vakvereenigingen en van het collectief contract. Met groote aan dacht werd hij in zijn uiteenzettingen ge volgd en een hartelijk applaus weerklonk na deze. eerste cursusles. De overige vastgestelde avonden, vangt de cursus aan te half 9 in plaats van 8 uur. Op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Za terdag, des namiddags van half 3 tot 5 uur, bestaat er in het voormalig Militair Hospi taal, Kinderhuisstraat 2, bij de Nassaulaan, gelegenheid tot het bezichtigen en lezen vank inderboeken en eenige opvoedkundige lectuur, aanbevolen door het Nationaal Rei zend Museum voor Ouders en Opvoeders. Dr. Knock* De roem van het blijspel Dr. Knock of de Triomf der Medische Wetenschap, waaryan de N. V. Het Schouwtooneel, Dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, morgenavond in den Haarlemschen Stadsschouwburg een opvoering geeft, blijkt reeds zoodanig tot het publiek te zijn doorgedrongen, dat uit voerige beschouwingen over inhoud en op voering overbodig blijken. Wij vermelden nog dat in deze voorstellingen optreden de dames en heeren Jan Musch, Pine Beider, Ko van Dijk, M. van Warmelo, Lena Kley, Coba Blankenstein, Ezerman, D. van Ollefen Sr., Jacq. de Haas, Sam de Vries, H. Rijken- van Rijk, Bep Booleman, Jack Pisuisse. SERENADE. Gisteravond bracht het politic-muziek korps, directeur de heer R. van 't Hoff, een serenade aan het echtpaar B. Caris en mej. J. Westerhoven, naar aanleiding van zijn 50- jarig huwelijk. Om 7 uur marcheerde het muziekkorps, onder leiding van den voorzitter, van het Badhuis aan het Leidscheplein, op de maat van een mooie marsch, naar de woning van het feestpaar in de Oranjestraat 24rood, alwaar het muziekkorps verder een zeer verdienste lijk programma uitvoerde. O.a. eenige mooie marschen, walsjes en de niet te vergeten „Lang zullen zij leven,". Onder de pauze werden de politie-muzikanten onthaald. Na het einde van de serenade ging het we der met een flinke marsch naar het Leid scheplein, waar het korps ontbonden werd. De politie zorgde voor een goede afzetting en tevens voor de orde onder het vele publiek Na den afloop hield de heer P. W. Koks tot het gouden bruidspaar een toespraak na mens de bewoners der straat, en overhandigde hierbij een enveloppe met inhoud. De heer Jansen schrijft ons: A.s. Maandag 10 Nov. zal het 50 jaar geladen zijn, dat onder mijn beheer de eerste steen werd gelegd van het perceel hoek Raamvest 1 en Wilsonsplein, thans genaamd villa „Marie". Dit op zich zelf is nu juist niet zoo'n belangrijk feit, doch wel belangrijk zijn de herinneringen aan dit gedeelte der stad, waarop ik later gaarne nog eens wensch terug te komen. Hoe helderziend waren toen reeds de blikken van dit toenmalige raadslid, nu wijlen den heer A. L, Dyserinck, die op een Octobermorgen mij kwam felicitecren met den aankoop van den grond voor dit perceel, welke grond gemeente-eigendom Was en welke aankoop hij uit de raads stukken had gelezen. Wat verblijdde genoemde heer zich met mijn plan, dat zoo juist aanpaste aan de flinke straat, welke hij zich voorstelde te maken in de richting Kenaupark (thans Wilhelminastraat) welk plan toen nog, nie: ten uitvoer kon gebracht worden, aange zien de gronden in erfpacht waren afge-^ staan aan den heer Wilson, die daarop een fabriek bouwde. De heer Dyserinck had dus toen reeds een fraai uitbreidingsplan zich voor den geest gesteld, welk plan ik, in verband met de historie van dat westelijk gedeelte der stad, mij voorstel ter gelegener tijd nog eens uitvoeriger te memoreeren. LEDENCONCERT DER H. O. V. Het was een niet alledaagsch gebeuren, dit samenwerken van den vader als orkest leider en den zoon als cello-solist. De heer Sam Schuyer, die heden als gastdirigent de leiding had, werkte thans niet voor de eerste maal met het orkest der H. O. V., doch wel was hel voor 't eerst dat hij samen met "zijn hoogbegaafden zoon, den solo-cellist der H. O. V. Louis Schuyer, bier optrad De solist had Haydn's concert i ia, D. gekozen en demonstreerde daarin zijn prachtige gave 'techniek in een mooi zuiver aanvoelen der Haydn-sfeer. Voor liefhebbers van technische wonderen bo den zelfs de candensen een opmerkelijke verrassing, hoewel wij gelooven dat met het inleidend point d'orgue wel de mees te toehoorders door dit eindeloos gesleep met themabrokkeri den eindindruk van het eigenlijk concert vreezen le zullen verlie zen en naar den „inhoud" dier cadenzen niet erg nieuwsgierig zijn. Zelfs het fraaie Adagio kwam er niet zonder cadens-inter rupties af, en hoewel de drie candensen met een gelukkige techniek werden ge speeld, kon ik toch den indruk van muzi kale koord-danserij niet van me afzetten. De heer Louis Schuyer beschikt naast zijn frappante techniek der linkerhand over een kernigen, gezonden toon, die het luisteren naar zijn spel tot een artistiek genot stempelt. Met dezen proefsteen van cellospel, het concert van Haydn, deed hij zich nu als solist kennen. Mogen wij van zijn capaciteiten als solist en orkestmusi cus nog lang profiteeren. Een noviteit, die op dit concert een uit- nemenden indruk maakte, was een werk, manuscript nog, van .de hand van den heer Schuyer Sr. Dit „Praeludium" is een in warme kleuren gehouden werk, dat zich na een pianissimo-inleiding van hout en vol ledige koperbezetting, waarbij later het strijkkwintet zich con sordino voegt, In een gezonde bewerking van het hoofdmo tief uitzingt, en waarnaar men niet moede wordt te luisteren. De componist ver smaadt het moderne orkest-effect niet, zoomin instrumentaal als harmonisch. In dit laatste opzicht neigt het meer naar de Fransche, doch uit thematisch oogpunt meer naar de Duitsche (speciaal Wagner-) zijde. Voor een goed geplaatst hoogtepunt droeg de componist zorg, solistisch wordt het hoofdmotief (altviool, eerste viool) nog eens belicht, en in een pakkend slot wordt de hoorder voor zijn aandachtig volgen van den muzikalen inhoud van dit „Prae ludium" ruim beloond. Uit den aard der zaak waren er momenten die bij een her haalde uitvoering1 nog meer indruk zouden maken, maar die door het ontstaan van z.g. „gaten" in den orkestklank nog slechts konden doen vermoeden wat er in de par tituur staat. De koperbezetting (met trom bone en tuba) doet die zwakke plekken in de uitvoering gemakkelijker naar voren [re den, maar bij herhaalde uitvoering ver dwijnen die abrupties van 't groot koper vanzelf. Wij hopen van dit zeer interes sante werk spoedig een herhaling te mo gen beleven. De andere compositie van denzelfden toonzetter maakte eveneens een recht prettigen indruk. Deze „Serenade" is voor strijkkwintet geschreven en werd met veel animo en evenveel geluk tot uitvoering gebracht. Van Beethoven's C moll symphonic be hoefde het eigenlijk niet te verwonderen, dat de uitvoering, wegens 't gemis aan contact tusschen orkest en leider, niet een zuiver muzikaal genot kon schenken. Spe ciaal het Andante had meerdere momen ten, waar dit contact ten eenenmale zoek was. Bij zulk een onvoldoende repeteeren kan dit geen verwondering wek ken, vooral als men in oogenschouw neemt, hoe van deze symphonie de opvatting a. h. w. met die van Nico Gerharz is ver groeid. Het orkest js gewoon aan een ui terst correcte directie en elke versnelling is reeds van te voren overwogen en voor bereid: maatslag en uitvoering houden nauwkeurig contact met elkaar. Onder den dirigent Schuyer werd tallooze malen een maatdeel verlangd, wat voor on-atten- te musici funest had kunnen worden, en ook wel eens werd (Andante de sympho nie), daar zij ieder voor zich hun klank- voortbrenging hoofdzakelijk hebben te re gelen naar het beeld, zooals zich dat aan hun oor voordoet, niet zooals het wordt gedirigeerd. Wagner's „Rienzi"-óuverture voldeed in dit opzicht veel beter, vooral ook, omdat hier geen thematische verwerking over hand heeft, zooals bij Beethoven. Het werk werd fraai in klank gezet en be zorgde den» geestvollen dirigent en ook het orkest een warme bijvalsbetuiging, die door de herinnering aan Schuyer's eigen toonzettingen nog slechts kon winnen aan calore. G. J. K. In verband met de arrestatie van een fabrikant van valsche bankbiljetten van tien gulden te Koog aan de Zaan, vernemen wij nader, dat is gebleken, dat men hier met een uiterst primitieve poging had te doen. Er is dan ook, zooals wij van bevoegde zijde hoorden, geen enkel biljet gevonden, dat ook maar met eenige kans op succes zou kun nen worden uitgegeven. De aangehoudene heeft getracht langs litho- grafischen weg bankbiljetten te maken. Hoe wel hij niet geheel onbekend was met de techniek van den lichtdruk, beschikte hij toch waarschijnlijk niet over voldoende ken nis daarvan, om het zeer moeilijke werk te verrichten. In elk geval ontbraken hem de financieele en technische hulpmiddelen. Reeds geruimen tijd was bekend, dat de man met zijn pogingen bezig was. Hij werd streng in het oog gehouden, maar niet ge arresteerd, omdat men hem wilde betrap pen op het uitgeven van vaisch bankpa pier. Toen dit echter wat lang uitbleef, is tot de huiszoeking besloten. Wat werd ge vonden waren twee echte bankbiljetten van f 10,«met punaises op een plank geprikt en als model een aantal clichés, maar geen vaisch bankpapier. Wel waren er tal van afdrukken op gewoon wit papier „knap knutselwerk" oordeelden de deskundigen. Maar daar bleef het dan ook bij. Als de man nog een jaar op dien weg was voort gegaan, zou hij. naar ons werd verz-kerd, er zeer waarschijnlijk toch niet in zijn geslaagd, iets wat zooveel op een bankbiljet geleek, dat bet met eenig succes kon worden uit gegeven te vervaardigen, aldus het „Alg. Hdlb." De man on'kent eventueel vaisch bank papier te hebben willen uitgeven. Hij zeide alleen maar lithografische proefnemingen te hebben willen verrichten. Door 't Prov. Com. v- N Holll. uitgezon derd A'dam lot het bijeenbrengen van gelden voor een Nationaal Huldeblijk, aan te bie den aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen bij haar 100-jarig bestaan, is bijeengebracht ten bedrag van 12.133.22, gespecificeerd als volgt; uit Haarlem en om streken 7.156.73; uit Zandvoort 1.342.67; uit de Zaanstreek 1.400; uit Helder 739.80 Barometerstand 9 uur v.m.: Stilstand. OPGAVE VA' Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vai> 8 November. Hoogste Barometerstand 772.4 m.5l. tt Aberdeen. Laagste Barometerstand 755.6 m.M. t« Vestmanoer. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 November: Zwakke tot matigen noord-oostelijke tot zuidoostelijken wind, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tempera tuur. uit Velsen 1.100; uit Hoorn 370; Rent. 24.02. Het bijeengebrachte geld zal Maandag 1( November a.s. tegelijk met de in de overige deelen des lands ingezamelde gelden aan de beide Hollandsche Reddingmaatschappijen worden aangeboden. Te Velsen en Helder zijn de inzamelingen nog niet geheel afgeloopen, terwijl deze te Hilversum en Alkmaar nog moeten plaats hebben. Hetgeen uit deze inzendingen nog zal binnenkomen zal later aan de Reddin- maatschappijen worden overgemaakt. Geboren 4 Nov. d. v. C. G. M. v. Warmer damGrandjean Perrenod Comtesse Nov. d. v. J. v. d KuijlHartendorp z: v J, H. KossenGroes. Overleden 5- Nov.: P, L. Belmer, 77 j. M v. Heemskerkstraat 6 Nov.: J. Colder— v. Herwaarden, 79 j. v. d. Vinnestraat H Beij, 57 j. Wijde Geldeloozepad J. Boon 73 j. Pieter Kiesstraat 7 Nov. H. W Landwehr Johann, 72 j..t Vooruitgangstraal Men verzoekt ons te melden: Daar verschillende prijzen nog niet afge haald zijn, wordt voor den allerlaatsten keei gelegenheid gegeven tot afhalen op Maandag 10 November a.s. van 7 tot 9 uur. Prijzen, welke dan nog niet afgehaald zija .vervallen aan het patronaat. A.s. Maandagavond half 9 zal in het R. K Middenstandsgebouw de gecombineerde ver gadering gehouden worden tusschen het be stuur der vereeniging, hare geestelijk advi seurs, eenige leden der commissies van bij stand en de woordvoerders op de vergade ring van Maandag 1.1., tot welke gecombi neerde vergadering besloten was. In de derde sectie werd op de te Am sterdam gehouden vergadering van het Ge nootschap ter bevordering van natuur-, ge nees- en heelkunde gekozen tot lid mej. dn F. v. Hasselt, alhier. Op 6 December a.s. zal het stedelijk gym- nasium alhier 535 jaar bestaan. Op 12 November a.s. herdenkt oe heal J. JVieselman, Dubbele Buurt 26, den daA waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam M broodbezorger bij de firma Carels. Op Dinsdag 11 November a.s. herdenkl het echtpaar B. Carlo en mej. C. Wester hoven, wonende Oranjestraat 84rood, der dag, waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk werden verbonden. FRITS KOK. Onder de auspiciën van de Holiamjsche Concert-directie Dr. G. de Koos zal de be kende Nederlandsche violist Frits Kok een viool recital geven in de kleine zaal van het Gem. Concertgebouw op Zaterdag 15 No vember a.s. Zijn zuster, de pianiste Ellen Kok; zal hem aan den vleugel begeleiden. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1