T. m Verkeersongevallen. f250 f 125- ■Mi De juiste weg. M Maandag 10 November 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15887 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De Forensenbelasting. Een getuigenis over minister Ruys. De vliegtocht Nederland-Indië De actie van St. Michaël Agenda 11 November 1924 Voor pater Staal. 3/i ons kaas gestolen. Ontheffing winkelsluiting. Jhr. J. L. van Cittert f. Turfcoiiecle. Haarlemsche Handelsvereeniging. 2e Gemeentelijk Orgelconcert. Haarlemsche Orkest vereeniging. Reddingsbrigade voor Drenkelingen, Straatcoliecte Reddingsmaatschap- pijen. De najaarsuitvoering van den R.-K. Kring. De R.-K. Kerk aan de Amsterdamstraat wordt belangrijk uitgebreid. Hieronder de voorbereidende werkzaamheden. De laatste paal wordt geheid. Hierboven de afbeeding, zooals de kerk worden moet._ I Waarom juist Franken's Me.kbrood Omdat U dan ZEKER is brood te hebben bereid uit de BESTE grondstoffen!! Het zilveren Jubileum van „Polyhymnia". Een inbreker aangehouden. Telegraphisch Weerbericht. Nieuwe zaak. Aas aan den hengel. Aanrijding in de Haarlemmermeer. Ongeval in de Haarlemmermeer. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.2o Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux:- Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE CMIRIWT Adverfentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling t\lle aboni a's op dit blad zijn, in .evolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qft f|n tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I u JUU,11 Levenslange geheeie on "TEfl geschiktheid tot werken; T /GIJL1 bij een ongeval met doodel ijken afloop.. bij verlies van een and, een voet of een oog; bij verlies van een rn bij een breuk van l A duim of wijsvinger; I C3U.™ been of arm; I *tU.™ bij verlies van een andere vinger. Met het besluit van het Bondsbestuur, zooals dat Zaterdag is gepubliceerd en de nadere verklaring, nu door de leiders van „St. Michaël" afgelegd, kunnen wij voor- loopig tevreden zijn. Het Bondsbestuur heeft zich op het juiste standpunt geplaatst, dat de leider van de nieuwe beweging, prof. Veraart, zijn actie niet had behoören te voeren zonder eerst en te voren te onderzoeken of er met dat Bondsbestuur, waarvan hij zelf nota bene deel uitmaakt, overleg mogelijk was. In het communiqué wordt gezegd, dat men daar over eenstemmig was. Dus, heeft ook prof. Veraart zijn eigen houding afgekeurd? Dit zou wel het meest wenschelijke zijn! Overigens is het Bondsbestuur in tege moetkomendheid zoo ver mogelijk gegaan Het heeft de reeds gevoerde actie voor kennisgeving aangenomen en daaruit opge maakt, dat er onder een bepaald deel van de leden speciale wenschen en verlangens leven. Welnu, laten wij daarover dan pra ten, zegt het Bondsbestuur en zien, in hoe verre die verlangens te bevredigen zijn. On der de uitdrukkelijke voorwaarde, dat tij dens de besprekingen de reeds aangevan gen actie de ondergraving der R.-K. Staatspartij wordt stopgezet. Blijkens sommige berichten zijn de leiders van „St. Michaël" daartoe nu bereid. In ieder geval hebben zij door deze uiterst welwillende houding van het Bondsbestuur de gelegenheid om te toonen in hoeverre het hun om versterking van de oude Staats partij en niet om eigen baasje-spelen te doen was. Wanneer het overleg geen resultaat heeft, dan zal de zaak ter beslissing aan de Bonds vergadering worden voorgelegd. Het Bonds bestuur bewandelt dus den democratischen weg, welke de heeren van „St Michaël' verlaten hadden: de eindbeslissing over een wijziging in de richting der partij behoort niet aan het bestuur, niet aan een groep in de partij, maar aan de partij zelf, dat is de Algemeene Vergadering, Juist, zooals wij dat nu al eenige malen geschreven hebben. Mogen alle heterogene meeningen op dien goeden weg nu eindelijk tot elkander komen! „De Maasbode" wijdt een artikel aan het ontwerp tot wijziging der Gemeentewet (Forensenbelasting.) Wij ontleenen er het volgende aan „De vraag is, wat den band tusschen den forens en de forensaalgemeente karakteri seert. Maar men vergist zich o. i. als men meent, dat dit voor den werkforens enkel het jaarlijks ter plaatse verworven inkomen is. Men vergeet dan het begrip en de zaak eco nomisch domicil e. Immers in het algemeen kan gezegd worden dat de geheeie economi sche positie van den bedrijfsforens wortelt, in de werkgemeente en wordt de band tus schen hem en deze gemeente gekarakteri seerd niet alleen door de jaarlijks ter plaatse verkregen inkomsten, maar ook door de in komsten voortvloeiend uit het in den loop der jaren ter plaatse verworven vermogen. Voor een goede oplossing is hier noodig de juiste afweging van drieërlei belangen die der woongemeenten, der werkgemeente en van de forens. Afschaffing der forensenheffing mag een onmogelijke stap achteruit heeten Voor de heffing van een vollen aanslag door woongemeente, die o.i. niet kan geschieden zonder óf het belang van den forens óf dat van de werkgemeente ongemotiveerd te scha den, is te minder plaats, als men denkt aan de voordeelen, die de woongemeente geniet, doordat het elders verkregen inkomen daar wordt verteerd. Handhaving van den tegen- woordigen maatstaf van verdeeling der van den forens getrokken baten lijkt ons verkies jijker dan de verdeeling als door het ontwerp voorgesteld. Een tweede schaduwzijde van het ontwerp is de zwaardere belasting der nietvermogen- de werkforensen, gevolg mede van het niet rekening houden bij het vaststellen van den forensenaanslag met persoonlijke lasten en de grootte van het gezin. Men voelt het on- gewenschte dezer verzwaring der lasten van hen,'die meerendeels tegen wil en dank, door woningnood of arbeidsschaarschte gedwon gen forens zijn. Zonder aan de mérites van het ontwerp op andere punten iets te kort te doen, komen wij tot de conclusie, dat het ontwerp, zoo als het daar ligt, ten aanzien van de behande ling van die werkforensen die het in de werk gemeente wil treffen met een aanslag naar de daar verworven opbrengst, geen verbetering brengt." „De Telegraaf' schrijft over de Kamer- Zitting van Vrijdagmiddag, waarin de salaris moties verworpen werden, o.m. ook het vol gende, dat aan onze zijde wel even over wogen mag worden omdat t komt van de zij' van tegenstanders: „Minister Ruys komt aan het woord. Het licht gaat op en nu daalt kunstlicht van boven. De uit een regentengeslacht geborene staat rustig achter de groene tafel. De zoon van den ouden adel bejegent ook zijn aanvallers hoffelijk. Fijntjes repliceerend op het verwijt, dat hem nu langzaamaan moet vervelen, dat niet hij, maar Colijn de leider is, verzekert hij, sommige dingen van vroeger goed te kunnen weten, omdat hij toen, evenals nu, de eer had, leider van het kabinet te zijn. Meer niet. Hij overtuigt, noch overreedt. Hij doet denken aan die professoren, die het zelfde nog eens op dezelfde wijze zeggen, als de student iets niet begrepen heeft. Van de bijzonderheden der regeling weet hij niets af, datis niet zijn zaak. Maar hij houdt voet bij stuk deze salarisregeling was noodig, de regeering doet wat zij kan, en zij heeft het o zoo zorgvuldig en met veel beleid gedaan. Zijn tactiek is de wijze, waarop hij èn de eenheid van het kabinet bewaart èn den minister Westerveld spaart en verdedigt den meest-bekwame van ons allen in het ontwerpen van salaris-regelingen. Met rustigen trots wijst hij op de bezuini gingen van zijn departement, dat hem het best bekend is..£3 ..en even beluister ik den mensch, als hij zegt, dat op wachtgeld stellen een groot leed is voor wie het treft en ontroering brengt onder de ambtenaren. Beter dus op allen te bezuinigen dan de mentaliteit te verslechteren. Dit maakt den indruk van een gouden eerlijkheidhier sprak een bewindsman, die zich terecht beriep op zijn ervaring, en toch hart voor zijn menschen moet hebben. En ineens, terwijl hij daar staat, krijg ik den indruk een goed en oprecht mensch." TE BANDAR ABBAS GEARRIVEERD. De heer Van der Hoop seinde Zaterdag 12.40 n.m. uit Bandar Abbas aan het Haag- sche Aneta-kantoor: Wij zijn hier met mooi weder aangeko men en kregen goede hup van den Engel sehen consul, die ons groote gastvrijheid bewees Bemanning, machine en motor zijn in de beste conditie Wij vervolgen Zondag ochtend onzen toebt naar Chabar. (Uit dit telegram blijkt, dat de x'liegers Zaterdag één etappe hebben afgelegd). De heer Van der Hoop heeft in de tele grammen, die ons van hem na de voortzet ting van zijn vlucht bereikt hebben, verme den melding te maken van de reden voor den dag respijt, die bij te Angora genomen heeft. Nu seint onze Balkan-correspondent ons een opheldering van het geval: „Tengevolge van vertraagd vertrek uit Konstantinopel kwam het Nederlandsche vliegtuig te Angora aan, toen het reeds donker was en niemand op het vliegveld het nog verwachtte. Bij het dalen in de duisternis kwam het vliegtuig in aanraking met de telegraafdraden, waardoor een vleugel beschadigd werd. Het herstel kon niet voor Woensdag gereed komen, vandaar nieuwe vertraging Intusschen heeft de heer Van der Hoop, zooals men weet, deze schade ingehaald, Joor Vrijdag twee dagreizen op één dag te vb'egen. Over het verblijf der Holland—Indië- vliegers in Bu'uarije, verneemt de „Tel nog het volgende: Den 2en November waren de vliegers -eeds zeer vroeg naar het terrein gegaan, waar het toestel gereed stond om den tocht tp hervatten. De hecen Kaltschoff Nederiandsch con sul te Philippopel en de Brauw, Neder- landsch consul te Sofia, waren voorne mens het vertrek bij te wonen. Doch op bet laatste oo*enblik was er nergens een auto te buren Een groote tabaksfirma bleek bereid een particuliere auto ter bescbik- Ving te ste'len, doch <*p chauffeur bleek niet te v;nden te ziin En waar. moest men »sn anderen chauffeur opduiken De tijd verstreek intusschen snel en het zag er naar uit, dat men te laat zou komen. Na heel veel moeite en zoeken werd ten slotte iemand gevonden, die in staat en be reid was den beschikbaar gestelden auto te besturen Aanvankelijk werliep de tocht voorspoedig doch toen men langs de Mn- ïtza moest riiden, kwamen de tegenslagen. De wegen waren doorweekt en de auto rakte zoover in den modder, dat men bijna niet meer vooruit kwam Bovendien moesten oen paar bruggen worden gepasseerd die niet op autoverkeer waren berekend De verste bleek iuist breed genoeg om de passage toe te laten. Doch men durfd» de tweede brug niet over Beide consuls be sloten het laatste eind een afstand van ruim een uur gaans, maar te voet af ie leggen. Zoo snel de slechte wegen toelie ten, haastte men zich voort. Weldra klonk uit de verte reeds het snorren van den motor. En ~p be4 laatste nipoeri kwamen de consuls o; de plaats van vertrek waar rij mg juist gelegenheid vonden den vliegers de band te drukken, en een goede reis te wenschen. EEN CONFERENTIE OP VRIJDAG A.S. De Msb. heeft den voorzitter en den on dervoorzitter van „St, Michaël", prof. Ver aart en baron Wittert van Hoogland, naar hun meening gevraagd over de houding welke het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland in zijn Vrijdagavond gehouden ver gadering van „St. Michaël" heeft aangeno men. Op beide heeren maakte, naar het blad meldt, het communiqué den indruk, dat men in de goede richting is. Zij zijn bereid tot overleg en meenden, dat „St. Michaël" het aangeboden overleg zal moeten accepteeren. Ook hoopten zij, dat dit overleg resultaat zal hebben. Tegen de voorwaarde, da. ü'e actie van „St Michaël' hangend? het overleg, niet zou worden voortgezet, hebben zij geen be zwaar Verder kan nog wcrcen medegedeeld, dat het bondsbestuur het hoofdbestuur van „St. Mi.h.iél reeds l eeft ritgenoodigd tot een conferentie op Vrijdag a.s. te 3 uur te Utrecht. Het is de bedoeling, dat beide hoofdbe sturen volledig aanwezig zullen zijn. Sociëteit „St. Bavo" Missieactie Pater Staal 8 uur knipcursus Vróuwen- bond 8 uur Praatavond Vrouwen bond 8 uur feestvergadering Kleer makers 8 uur Rechtskundig bureau half 9 Bestuur Bakkers 8 uur ledenvergadering Trampersoneel. R.K. Middenstandsgebouw. Reddings brigade kwart over 8 uur Zang- vereeniging „Excelsior" 6 uur Ver gadering leden R.K. Bouwvakpatroons, 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneelij- De Opschepper - 8 uur. Gem. Concertzaal. 2e Gem. Orgelcon cert door George Robert, orgel, en ,M'a Peltenburg 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie le deren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint F ran - ciscus' Liefdewerk, Zoetëstraat 11 El- ken Donderdag van 89% 'uur. ft K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. n.m van 2—5 uur Zater- dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, de» middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671. R. K. Leeszaal en aitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken, dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitlenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 -e van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigsug Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Vorige opgaaf N. N. N. N. N. N. Alle tot intentie vagevuur. 65,50, 1<— 1< lt— voor de zielen in het Bij de politie is aangifte gedaan dat Za terdagavond tusschen 8 en 12 uur is inge broken in een werkkeet staande aan de Busken Huetstraat. Alles was overhoop ge haald, doch de heele buit bestond slechts uit 3V: ons kaas, welke de inbreker(s) hadjden; meegenomen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ingevolge het be paalde bij artikel 14 sub b der Verordening op de Winkelsluiting ontheffing hebben ver leend van de verbodsbepalingen dier veror dening ten aanzien van de winkels op den bazar in het Voiksgebouw „De Centrale" aan het Spaarne No. 94 van 22 tot en met 24 November 1924 in dier voege dat die win kels op genoemde dagen tot 11 uur n.m. mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte mag worden medegenomen. Zaterdag^ is te Heemstede overleden Jhr. J. L, van Litters, een der directeuren van de Nationale Bankvereeniging, kantoor Haarlem. Jhr. van Citters werd 30 Augustus 1874 te Zevenbergen geboren. In 1901 stichtte hij met den heer M. Lugt de firma Lugt ev. van Citters, welk kantoor door de Nationale Bankvergeniging werd overgenomen. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt morgen de jaarlijksche turfcoljecte ge houden voor de Israëlitische armen. Men verzoekt ons nog eens in herinnering e willen brengen, dat morgenavond 11 No vember voor leden van de Haarlemsche Handelsvereeniging en introducée's een le- mg zal worden gehouden door den Hoog- geleerend Heer Professor Mr. M. W. F. 7reub over: „Nederland in de Oost". De lezing wordt gegeven in de bovenzaal van „De Kroon", Groote Markt, alhier, des avonds te kwart over 8, Zooals reeds met een enkel woord is me degedeeld, zal Dinsdagavond a.s. in de Gem Concertzaal het 2e Gem, Orgelcocert plaats vinden met medewerking van de zangeres Mia -Peltenburg. I Daar dit de eerste keer is, dat Mia Pei- tenburg zal zingen met begeleiding van het eraeinde Paleisorgel, mogen we verwachten cat velen dit concert zullen willen bijwonen Bovendien is een prachig programma sa mengesteld. Mia Peltenburg zal liederen ten gehoore brengen van: Bach, Diepenbrock en Hendrik Andriessen; terwijl onze bekende f aarlemsche Stadsorganist, George Robert, regelwerken speelt van: Bach, Jos. Jongen, César Franck en Hendrik Andriessen. Louis-Schuypr, solo-cellist der Hi. Q. V. Prix d'Excellence conservatorium Toonkunst msterdam, is benoemd tot hoofdleeraar am f et Haagsch Conservatorium (Dir. Siegfried Blauw). Zwetnoeïe: g Stoop's Pad op Maandag 10 November 8 tot 9 uur. Zeer waarschijnlijk zal cp Zondag 14 December in Stoop's Bad ge legenheid gegeven worden tot het afleggen rer Bondsexamens A, B en C en Voorbe reidend, Nagekomen bijdragen bij den heer Meye- rink, Cruquiusstraat 10: van Th. H. 1, van n. ƒ.1, van mej. D. C. 5. Aan de schenkers wordt dank betuigd. Zooals men weet, heeft de najaarsuitvoe ring van den R. K Kr.ng as. Vrijdag in den Stadsschouwburg plaats. Opgevoerd wordt het kluchtspel „Pension Bulier". Nieuwe donateurs, buitengewone leden en begunstigers, die alsnog in de ge legenheid gesteld willen worden, deze uit voering bij te wonen, moeten zich zoo spoe dig mogelijk opgeven bij de heer J. v. d. Pigge, Groote Houtstraat 68. De gelegenheid tot plaatsbespreking is al leen Vrijdag, van 103 uur, aan de Stads schouwburg. L»e weasrnjaen. Zooals bekend zal ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het gemengd koor „Polyhymnia", directeur Willem Hespe, alhier, een internationale zangwedstrijd wor den gehouden voor vrouwen-, gemengde- en mannenkoren, welke wedstrijd in de gemeen telijke concertzaal zal plaats hebben. Voor deze gelegenheid heeft zich ook een eere-comité gevormd, onder eere-voorzitter- schap van Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, commissaris der Koningin in Noord-Holland en onder voorzitterschap van den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem. Verder bestaat het comité uit de volgende leden B. Albers, Haarlem J. André de la Porte, Bloemehdaal Jhr. A. Bas Backer, Burge meester van Bloemendaal A. J. J. Beijnes, Heemstede Dr. J. D. Bierens de Haan, AerdenhoutL L. Bierens de Haan, Bloe mendaal W. F. Bloemendaal, Heemstede Mr. J. B. Bomans, Lid van Gedeputeerde Staten, Haarlem Joh. de Breuk, Haarlem Mr. A. Bruch, Wethouder van Haarlem Mvr. C. C. E. Bunge-Eggeling, Heemstede A. Burdet, Overveen Herbert Cremer, Duin en Kruidberg, Santpoort G. B. Crom- melin, Haarlem W. A. Dolleman, Sant poort Jhr. J. P. W. Van Doorn, Burge meester van Heemstede Willem Dyserinck, Haarlem Orest D. Emrili, Haarlem H. E. Everard, Heemstede J. A. Fontein, Haar lem mevr. B. Frensel Wegener-Koopman, Aerdenhout Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Wnd. Burgemeester van Schoten, Wethouder van Haarlem Jkvr. C. Hoeufft, Haarlem H. J. Hijmans, Bloemendaal M. C. Koning, Aerdenhout A. Koolhoven, Bloemendaal J. C. Laan, Bloemendaal Vincent Loosjes, Haarlem H. Meinesz, Vogelenzang M. Merens, Haarlem Jhr. J. C. Mol.lérus, Bloemendaal J. C. Peere boom, Heemstede Jhr. C. J. A. Reigersman, Haarlem Jac, Reinalda, Haarlem M. A. Reinalda, Wethouder vam Haarlem Jhr. A. W. G. Van Riemsdijk, Aerdenhout D. J. Sanders, Haarlem J. B. Schuil, Heemstede Mr. M. Slingenberg, Wethouder van Haar lem A. C. Strumphler, Heemstede Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout, Bloemendaal Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Haarlem K. E. Veltman, Overveen Mr. S. H. Vening Meinesz, Griffier der Provinciale Staten, Haarlem G. J. van der Vliet, Overveen Mr. Th. A. Wesstra, Secretaris der gemeente Haarlem C. L. W. Van IJsendijk, Aerden hout Jhr. Mr. J. W. G. Bóreel van Hoge- landen, Velsen N. J. Hoeflake, Haarlem Mevr. wed. E. D. Kalff-Rutgers van der Loeff, Bloemendaal F. H. de Koek van Leeuwen, Heemstede J. C. Tadema, Haar lem. De data der wedstrijden zijn bepaald op 6, 7, 13, J4, 20, 21 en 28 Juni en 5 Juli 1925. Op 6 Juni de 3e afd. gemengde koren, voor vereenigingen, die nog geen prijs hebben behaald. Op Zondag 7 Juni 3e afd. mannenkoren, voor vereenigingen, die in de 3e afdeeling nog geen eerste prijs hebben behaald. Dienzelfden dag ook de 2e afd. mannen koren voor vereenigingen, die in deze afdee ling nog geen eersten prijs hebben behaald. Op Zaterdag 13 Juni 3e afd. gemengde koren, die ook in de 3e afd. geen eersten prijs hebben behaald. Dé wedstrijd voor de 2e afd. gemengde koren is bepaald op Zondag 14 Juni, daarna de afdeeling vrouwenkoren. Zondag 14 Juni de 1ste afdeeling gemengde koren. Zaterdag 20 Juni 3e afdeeling mannen koren. Deze afdeeling is voor koren, die nog geen prijs hebben behaald. Zondagmiddag 21 Juni een demonstratie met kinderkoren; Dienzelfden dag de eerste afdeeling man nenkoren. Op Zondag 28 Juni vangt des middags de afdeeling uitmuntendheid voor gemengde koren aan, des avonds voor mannenkoren. De wedstrijden worden besloten met de hoogste eere-afdeeling voor mannenkoren op Zondag 5 Juli. Aan alle afdeelingen zijn prijzen verbonden in den vorm van medailles of lauwerkransen beneven een som gelds. Een uitvoerig reglement, regelende de verschillende wedstrijden is tevens versche nen. Het algemeen secretariaat is gevestigd Romolenstraat 62 rood, Haarlem. Bijna ontsnapt. Zondagmorgen zag een agent van Politie in de KI. Houtstraat een man loöpen, die een pak bij zich droeg. Daar deze persoon hem verdacht voorkwam riep hij hem aan, doch inplaats dat de man aan de uitnoodiging gehoor gaf zette hij het op een loopen, achter volgd door den agent, die in zijn vermoeden werd gestaafd. De verdachte liep langs de Minnebroeder- steeg over Gr. Heiligland, naar het Nieuw Heiligland, steeds door den agent achter volgd. Op het Nieuw Heiligland werd de man door zijn achtervolger uit het oog ver loren, om even daarna weer door den agent op het Groot Heiligland te worden gezien. Toen was de persoon in questie echter zonder het bewuste pak. Niettemin werd hij door den agent gearresteerd, en naar het Poli tie-bureau overgebracht. Aldaar bleek, dat het de 26-jarige C. H. was, van beroep brandstoffenhandelaar en wonende te Haar lem. Uit het vervolgens ingestelde onderzoek bleek dat de man het pak had weggeworpen achter een schutting aan een bouwwerk op het Gr. Heiligland. Het was een gonjezak waarin zich 3 wollen vesten, 4 heeren- hoeden, 3 petten, 1 heerendas en 2 heeren strikjes bevonden. Verder is gebleken dat op den vorigen avond bij den winkelier S. M. M. aan de Barteljorisstraat 9 een vitrine staande in de portiek met een beitel was opengebroken, en dat daaruit de voormelde goederen waren ontvreemd. De benadeelde deelt tevens nog mede, dat hij nog 3 zijden heeren-dassen en 1 heeren-strikje vermist. De aangehoudene ontkent den diefstal te hebben gepleegd, terwijl hij zelfs beweert in het geheel niet in het bezit te zijn geweest van den gonjezak. Bij fouilleering werd echter een steek beitel op hem bevonden, waaraan de zelfde kleur verf zat ais die van de vitrine terwijl Barometerstand 9 uur v.m 765. Stilstand* OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ootïciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarletn, Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen var 10 Novmber: Hoogste Barometerstand 772.7 m.M. te Saema. Laagste Barometerstand 742.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 November: Matige wind uit zuidelijke richtingen, toc- emendc bewolking met evel, later kans op eenigen regen en iets zachter. deze bovendien nog in de daarin gemaakte voegen paste. De aangehoudene zal aan de Justitie wor den overgeleverd. Hedenmiddag twee uur, heeft de heer J. K. Vink in het perceel Spekstraat 1 zijn mo dernen brillenwinkel geopend. Waar bijna een halve eeuw lang een be kende tabaks-en sigarenzaak gevestigd was die tot het eind haar ouderwetsch uiterlijk handhaafde, heeft de bekwame architect een moderne pui van teakhout en marmer doen aanbrengen, die opvalt door harmonische schoonheid en in de beknopte ruimte een winkel geschapen, die een sieraad is voor de omgeving. De aannemer Weyers voerde de ideën van den architect degelijk en correct uit' Beneden den winkel is een ruime werk plaats ingericht, voorzien van de nieuwste gereedschappen en machinerieën, waar de brillen en pince-nez worden gereed gemaakt en alle herstellingen a la minute worden ver- richt' - r De winkel zelf is ruim en geriefelijk, keurig van aankleeding en heeft moderne toonbank en toonkasten. Twee goed verlichte, stofvrije uitstal kasten flankeeren een breede deur. Boven den winkel bevinden zich magazijn en kan toor, zoodat het geheeie huis voor de zaak in beslag is genomen. De heer Vink is jarenlang in de groothandel en fabricage van brillen en optische instru menten werkzaam geweest, en begint dus zijn zaak als man van veelzijdige ervaring. Wij wenschen den heer Vink alle goeds en vertrouwen, dat hij in zijn onderneming naar wensch zal slagen. De minister van Binennlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 1 November 1924 een hengelaar, die visch als aas gebruikt aan den hengel, in het bezit mag zijn van ten hoogste 50 levende onder- maatsche blank- en ruischvoorns, mits deze de lengte hebben van 13 c.M. en dat vis schers of vischhandelaren, die voorzien Zijn van een schriftelijke vergunning, welke de Inspecteur der Visscherijen hun voor het le veren van aasvischjes aan hengelaars kan verkenen, in het bezit mogen zijn van le vende ondermaatsche blank- en ruisch voorns, mits deze een lengte hebben van 13 c.M. Een wielrijder, de heer S., had Zaterdag avond op den Hoofdweg in de Haarlemmer- meer, doordat hij zonder licht en bovendien aan den verkeerden kant van den weg reed, het ongeluk in botsing tc komen met een passeerend motorrijwiel. De wielrijder werd in het water geslingerd en liep een vrij ernstige beenwond op. terwijl zijn rijwiel ernstig werd beschadigd De motorrijder, die ook tegen den grond tuimelde, kwam er vrijwel ongedeerd af en kon direct zijn rei® vervolgen Vrijdagavond reed de heer H. met z n mo torrijwiel op den Sloterweg. Bij het passeeren van de geniebrug bij den Slaperdijk reed hij pardoes tegen een schip- perslijn, welke over de brugleuningen wa» gespannen om daarmede een geladen bieten schuit onder de brug door tc trekken. Het motorrijwiel sloeg over den kop, ter wijl de bestuurder over den grond werd geslingerd. De motor werd ernstig bescha digd, doch de heer H kwam er zelf won der boven wonder vrijwel ongedeerd af. De politie stelt een onderzoek in. Gedurende de bietencampagne komt het nogal vaak voor dat de treklijnen van de schepen over de brugleuningen worden ge spannen. Dit is natuurlijk onverantwoorde lijk en bij polderkeur ook verboden, omdat hierdoor vooral bij avond groote ongelukken kunnen ontstaan. Tegen den schecpsjager B. alhier is ook reeds voor een dergelijk feit proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1